PDA

Επιστροφή στο Forum : Οικονομική θέρμανση



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 [47] 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113

Bananas
03-05-14, 20:42
Η μόνωση για την οποία "φωνάζουμε" κάποιοι εδώ έχει να κάνει ΚΑΙ με την ψύξη.

Ετσι ! Το παν είναι η μόνωση (η για να είμαστε πιο σωστοί ή μείωση των θερμικών και ψυκτικών αναγκών ενός χώρου) και ύστερα οι συσκευές ψύξης θέρμανσης καλύτερης ενεργειακής κλάσης.

teodor_ch
04-05-14, 10:54
εγώ πάντως προχώρησα σε αλλαγή κουφωμάτων (παλιά ξύλινα) σε νέου τύπου αλουμινίου θερμό διακοπτόμενα με ανάκληση (διπλά τζάμια) + πόρτας ασφαλείας

Αν δε τα έχεις βάλει ακόμα,
δές για τα συνθετικά τα οποία έχουν ΠΟΛΥ καλύτερες επιδόσεις στη μόνωση
με ενεργειακά τζάμια τα οποία κάνουν ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά (δές πόσα τετραγωνικά είναι τα κουφώματα και πόσα τα τζάμια)

Στη πόρτα ασφαλείας πρόσεξε να έχει καλό συντελεστή μόνωσης και εννοείται να κλείνει και απο κάτω με λάστιχο.


Χωρίς να γνωρίζω πώς ήταν και πόσο κοστίζει,
και επειδή τα ξύλινα κουφώματα είναι τα καλύτερα απλά χρειάζονται περιστασιακή συντήρηση

θα μπορούσες να τους κάνεις μία αναβάθμιση με λάστιχα και μηχανισμούς και διπλά τζάμια.

Zer0c00L
04-05-14, 11:48
Αν δε τα έχεις βάλει ακόμα,
δές για τα συνθετικά τα οποία έχουν ΠΟΛΥ καλύτερες επιδόσεις στη μόνωση
με ενεργειακά τζάμια τα οποία κάνουν ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά (δές πόσα τετραγωνικά είναι τα κουφώματα και πόσα τα τζάμια)

Στη πόρτα ασφαλείας πρόσεξε να έχει καλό συντελεστή μόνωσης και εννοείται να κλείνει και απο κάτω με λάστιχο.


Χωρίς να γνωρίζω πώς ήταν και πόσο κοστίζει,
και επειδή τα ξύλινα κουφώματα είναι τα καλύτερα απλά χρειάζονται περιστασιακή συντήρηση

θα μπορούσες να τους κάνεις μία αναβάθμιση με λάστιχα και μηχανισμούς και διπλά τζάμια.

έχουν αγοραστεί και τοποθετηθεί ήδη. (σε ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σου πάντως)

φαντάζομαι εννοείς τα PVC (τα είδα όταν μάζευα προσφορές από τις εταιρείες του χώρου και από κατασκευαστές/αντιπροσώπους) αλλά ήταν πάνω από το όριο χρημάτων που είχα θέσει για την δαπάνη αυτή έτσι κατέληξα σε αλουμινίου με τα χαρακτηριστικά που σου ανάφερα.

τα (παλιά) ξύλινα κουφώματα ήταν για πέταμα (του σαλονιού και κουζίνας) καθώς είχαν σαπίσει στην βάση τους λόγω εισροής νερού από τις μάνικες της πυροσβεστικής όταν είχε πιάσει φωτιά το διαμέρισμα (έτσι χάλασε και το ξύλινο πάτωμα του σαλονιού)

τα (νέα) αλουμινίου κουφώματα έχουν ενεργειακά διπλά τζάμια είναι θερμό διακοπτόμενα και με ανάκληση (αν και για την περιοχή μου δεν χρειαζόντουσαν (αυτό μου είπε ο άνθρωπος που τα αγόρασα και τα τοποθέτησε)

η πόρτα ασφαλείας έχει αυτά που λες (λάστιχο + φράκτη αέρα κάτω) ώστε να μην έχει διαρροή θέρμανσης/ψύξης

τώρα έχουν σειρά τα κλιματιστικά (καθώς τα υπάρχοντα είναι παλιάς τεχνολογίας και ενεργοβόρα) , μετά είναι οι τέντες και τελείωσα με τις αναβαθμίσεις στο διαμέρισμα

ήδη άλλαξα το όνομα στο ρολόι της ΔΕΗ και μπήκε νυχτερινό τιμολόγιο , θα δω αν μπορώ να βάλω και κοινωνικό τιμολόγιο (τα έσκασα στον ηλεκτρολόγο για το πιστοποιητικό και στην ΔΕΗ)

Atermon
19-05-14, 12:05
Πάντως, στους τελευταίους λογαριασμούς της ΔΕΗ πολύς κόσμος "κάηκε" με τις σόμπες. Και το χειρότερο είναι τους εξηγάς ότι αν άναβαν το κλιματιστικό τους, δε θα πλήρωναν τόσα, αλλά επιμένουν στη σόμπα...

vasilimertzani
19-05-14, 13:03
Πάντως, στους τελευταίους λογαριασμούς της ΔΕΗ πολύς κόσμος "κάηκε" με τις σόμπες. Και το χειρότερο είναι τους εξηγάς ότι αν άναβαν το κλιματιστικό τους, δε θα πλήρωναν τόσα, αλλά επιμένουν στη σόμπα...
ποιες ηλεκτρικες σομπες??? εδω ξαναγυρισαμε στις πετρελαιου (κεροσαν ) μαλιστα που εχει πιο ακριβα και απο το απλο πετρελαιο ,τις ηλεκτρικες λες??

teodor_ch
19-05-14, 14:37
Γνωρίζει κανείς πώς μπορώ να βρώ πόσο μου κοστίζει η kwh με υγραέριο το οποίο κοστίζει 0,80 ανα λίτρο νομίζω (worst case σενάριο) με βαθμό απόδοσης 90%?

Papados
19-05-14, 15:37
12,9kWh / kg.
Το υγραέριο το αγοράζεις με το κιλό και όχι με το λίτρο.

Δες κι εδώ (http://www.petrogaz.gr/el/ygraerio/what-is-lpg.html)

teodor_ch
19-05-14, 15:52
δηλαδή 0,80 λεπτά οι 12,9 kwh?
ή 0,062 λεπτά η kwh?

2,5 φορές κάτω απο το ρεύμα? (μέση τιμή 0,18 με όλα μέσα)

Papados
19-05-14, 15:56
Δες το περίπου στο 0,08€ η kWh.
ναι είναι πιο φτηνο από το ρεύμα πιο ακριβό από το φυσικό αέριο και λίγο πιο φτηνό ή τα ίδια με το πετρέλαιο*

*Υπολογίζοντας ότι δικαιούσαι το επίδομα θέρμανσης

teodor_ch
19-05-14, 16:03
έχω βάλει για θέρμανση/ΖΝΧ και βάζω και μάτια και φούρνο κουζίνας
και ψάχνω να δώ πότε θα γίνει απόσβεση!

(δεν είχα ούτε κοινωνικό ούτε φυσικό δυστυχώς)

Papados
19-05-14, 16:08
οκ. τότε κράτα το 0,08€ / kWh

Basilhs23_
19-05-14, 21:18
Πάντως, στους τελευταίους λογαριασμούς της ΔΕΗ πολύς κόσμος "κάηκε" με τις σόμπες. Και το χειρότερο είναι τους εξηγάς ότι αν άναβαν το κλιματιστικό τους, δε θα πλήρωναν τόσα, αλλά επιμένουν στη σόμπα...

Άσε και σε εμάς είδα την κατανάλωση στον μετρητή και τρελάθηκα, και το θέμα είναι οτι είχα υπολογίσει πόσες ώρες άναβα την κάθε συσκευή π.χ αερόθερμο ή κλιματισιτκό και είχα προβλέψει περίπου πόσο θα έκαιγα στο τετράμηνο αλλά έπεσα έξω. Θα αγοράσω και έναν μετρητή ηλεκτρικής ισχύος για να δώ μήπως φταίει για αυτό και ένα ψυγείο με προβληματικό συμπιεστή που έχουμε και λειτουργούσε 20/24 σχεδόν.

john_who
27-05-14, 15:42
Άσε και σε εμάς είδα την κατανάλωση στον μετρητή και τρελάθηκα, και το θέμα είναι οτι είχα υπολογίσει πόσες ώρες άναβα την κάθε συσκευή π.χ αερόθερμο ή κλιματισιτκό και είχα προβλέψει περίπου πόσο θα έκαιγα στο τετράμηνο αλλά έπεσα έξω. Θα αγοράσω και έναν μετρητή ηλεκτρικής ισχύος για να δώ μήπως φταίει για αυτό και ένα ψυγείο με προβληματικό συμπιεστή που έχουμε και λειτουργούσε 20/24 σχεδόν.

Ο συντελεστής στο κλιματιστικό έχει μεγάλη σχέση με την εξωτερική θερμοκρασία καθώς και την θερμοκρασία του θερμοστάτη.

MAuVE
31-05-14, 17:24
....Θα αγοράσω και έναν μετρητή ηλεκτρικής ισχύος .....

Το mPower (http://www.ubnt.com/mfi) της Ubiquiti είναι ότι πρέπει γι' αυτές τις δουλειές.

dpa2006
01-06-14, 00:55
Θαρρώ πως σιγά-σιγά θα πρέπει να αλλάξουμε τον τίτλο του νήματος σε "Οικονομική ψύξη". :p

Η απλά να το τροποποιήσουμε και να περιλαμβάνει και τα δύο.:)

- - - Updated - - -


Το mPower (http://www.ubnt.com/mfi) της Ubiquiti είναι ότι πρέπει γι' αυτές τις δουλειές.

Ποιο το κόστος του περίπου;

vasilimertzani
01-06-14, 21:20
Άσε και σε εμάς είδα την κατανάλωση στον μετρητή και τρελάθηκα, και το θέμα είναι οτι είχα υπολογίσει πόσες ώρες άναβα την κάθε συσκευή π.χ αερόθερμο ή κλιματισιτκό και είχα προβλέψει περίπου πόσο θα έκαιγα στο τετράμηνο αλλά έπεσα έξω. Θα αγοράσω και έναν μετρητή ηλεκτρικής ισχύος για να δώ μήπως φταίει για αυτό και ένα ψυγείο με προβληματικό συμπιεστή που έχουμε και λειτουργούσε 20/24 σχεδόν.
μπορεις να παραθεσεις περιοδο και ποσες κιλοβατορες εκαψες?

kostas getsis
02-06-14, 11:50
Καλή λύση ακούγεται αλλά εμάς που έχουμε κοινωνικό τιμολόγιο της δεη δύστυχος είναι ανέφικτο γιατί θα ξεπερνάμε το όριο των κιλοβατώρων. Φέτος την βγάλαμε στο σαλόνι με το κλιματιστικό αλλα το σπιτι μας είναι παλιό και δεν εχουμε και πολύ καλη μόνωση οπότε μολις το κλείναμε η διαφορα ήταν αισθητή στο 20λεπτο. Η υπάρχουσα κατασταση είναι ότι εχουμε λέβητα πετρελαίου που έχει να δουλέψει 3 χρόνια και θέλουμε να ζεστάνουμε 2 διαμερίσματα πανω/κατω 70 τετραγωνικα το καθένα..
Το θέμα είναι ότι περιμενουμε και το νέο μέλλος στην οικογένια τον Οκτώβρη και θελουμε να εχουμε και ζεστο νερο συνέχεια αλλα και να είναι θερμαίνονται και οι αλλοι χώροι για ευνόητους λόγους.
Ψάχνοντας από δω και από κει για κατι προσαρμόσιμο στην υπάρχουσα κατασταση και χωρίς πολλά έξοδα εγκατάστασης / συντήρησης βρηκα μεσα στα διαφορα υποσχόμενα σαιτ βρηκα για τους καυστήρες αεριοποίησης βιομάζας. Έχει παρει κανεις, εχει δει αποτελέσματα;
Βρήκα αυτό το site http://woodensword.eu/kav_prod.php με καυστήρες που καίνε διάφορες ύλες τις οποίες προμηθεύουν και οι ίδιοι σε σχετικά καλές τιμές για την εποχή. Έχει κανείς να μου προτείνει κάτι άλλο ίσος ποιο οικονομικό;

Ευχαριστώ
Κώστας

vasilimertzani
02-06-14, 12:46
Καλή λύση ακούγεται αλλά εμάς που έχουμε κοινωνικό τιμολόγιο της δεη δύστυχος είναι ανέφικτο γιατί θα ξεπερνάμε το όριο των κιλοβατώρων. Φέτος την βγάλαμε στο σαλόνι με το κλιματιστικό αλλα το σπιτι μας είναι παλιό και δεν εχουμε και πολύ καλη μόνωση οπότε μολις το κλείναμε η διαφορα ήταν αισθητή στο 20λεπτο. Η υπάρχουσα κατασταση είναι ότι εχουμε λέβητα πετρελαίου που έχει να δουλέψει 3 χρόνια και θέλουμε να ζεστάνουμε 2 διαμερίσματα πανω/κατω 70 τετραγωνικα το καθένα..
Το θέμα είναι ότι περιμενουμε και το νέο μέλλος στην οικογένια τον Οκτώβρη και θελουμε να εχουμε και ζεστο νερο συνέχεια αλλα και να είναι θερμαίνονται και οι αλλοι χώροι για ευνόητους λόγους.
Ψάχνοντας από δω και από κει για κατι προσαρμόσιμο στην υπάρχουσα κατασταση και χωρίς πολλά έξοδα εγκατάστασης / συντήρησης βρηκα μεσα στα διαφορα υποσχόμενα σαιτ βρηκα για τους καυστήρες αεριοποίησης βιομάζας. Έχει παρει κανεις, εχει δει αποτελέσματα;
Βρήκα αυτό το site http://woodensword.eu/kav_prod.php με καυστήρες που καίνε διάφορες ύλες τις οποίες προμηθεύουν και οι ίδιοι σε σχετικά καλές τιμές για την εποχή. Έχει κανείς να μου προτείνει κάτι άλλο ίσος ποιο οικονομικό;

Ευχαριστώ
Κώστας

Καλη λευτερια να εχετε(η συζηγος βασικα)
Οπως το προανεφερες υποσχομενο σαιτ,αφου δεν εχεις δυναντοτητα εσυ να διαθετεις την πρωτη υλη (ξυλα πελλετ,βιομαζα κλπ ) αλλα να την αγοραζεις.Σιγουρα πιο φτηνο απο πετρελαιο αλλα απο κλιματιστικο πιο φτηνο δεν ειναι.
Επισης για διαμερρισμα ειναι δυσκολη η τοποθετηση-συντηρηση-καθαρισμος-αποθηκευση.Θα ελεγα αυτη την επενδυση να την ριξεις σε μονωση..

kostas getsis
03-06-14, 12:38
Καλη λευτερια να εχετε(η συζηγος βασικα)
Οπως το προανεφερες υποσχομενο σαιτ,αφου δεν εχεις δυναντοτητα εσυ να διαθετεις την πρωτη υλη (ξυλα πελλετ,βιομαζα κλπ ) αλλα να την αγοραζεις.Σιγουρα πιο φτηνο απο πετρελαιο αλλα απο κλιματιστικο πιο φτηνο δεν ειναι.
Επισης για διαμερρισμα ειναι δυσκολη η τοποθετηση-συντηρηση-καθαρισμος-αποθηκευση.Θα ελεγα αυτη την επενδυση να την ριξεις σε μονωση..

Γεια σου και σε ευχαριστώ
Να τα δώσω τα χρήματα στην μόνωση και μετά πάλι με το κλιματιστικό;
Με τα υπόλοιπα δωμάτια και το νερό τι γίνεται; Μέχρι να σαραντίσει το μωρό θέλει συνέχεια ζεστό νερό και ζεστό χώρο για το μπάνιο του.
Πιστεύω ότι θα ήταν καλύτερα να εξασφαλίσω για αρχή αυτά και με τα χρήματα της απόσβεσης να επενδύσω στην μόνωση που θα κάνει ακόμα ποιο οικονομική την θέρμανση από την επόμενη χρονιά Γιατί όπως ανέφερα είναι δυο διαμερίσματα πανω/κατω. Με έναν καυστήρα θα ζεστάνω 2 σπίτια (μισά μισά τα έξοδα εγκατάστασης), ενώ στην εκδοχή της μόνωσης τα χρήματα θα πάνε για να γίνει για αρχή μόνο το δικό μας διαμέρισμα που είναι ποιο σημαντικό για την ώρα.
Επίσης ξέχασα να αναφέρω ότι στο χωριό δικαιούμαστε και κάποια χωρικά ανα διαμέρισμα, τα οποια δεν τα περνάμε μέχρι σήμερα (με το συμβολικό ποσό 80ευρω τα 6 χωρικα και δεν μπορούμε να τα μεταπουλήσουμε δυστυχώς).

MAuVE
03-06-14, 20:50
Η απάτη ξεκίνησε πριν από χρόνια με σύνθημα:
"Μειώστε τον λογαριασμό της ΔΕΗ κατά 20-25%"
Πριν περάσει χρόνος και λόγω του αυξανόμενου ανταγωνισμού η "μείωση" σκαρφάλωσε στο 30-35%

Καιρό είχα να το δώ, αλλά τώρα γύρισε σουπερ δυναμωμένο (http://sparkenergysaver.com/):

"Κατάφερα να εξοικονομήσω μέχρι και 75% από τον Λογαριασμό Ρεύματος κάθε μήνα..."

Το επόμενο βήμα δεν μπορεί να είναι άλλο από το:
"Λαμβάνω επιστροφή από τον Λογαριασμό του Ρεύματος 150 Ευρώ τον μήνα".

Μήπως διαβάζει κανένας εισαγγελέας;

nikraven
03-06-14, 21:01
Η απάτη ξεκίνησε πριν από χρόνια με σύνθημα:
"Μειώστε τον λογαριασμό της ΔΕΗ κατά 20-25%"
Πριν περάσει χρόνος και λόγω του αυξανόμενου ανταγωνισμού η "μείωση" σκαρφάλωσε στο 30-35%

Καιρό είχα να το δώ, αλλά τώρα γύρισε σουπερ δυναμωμένο (http://sparkenergysaver.com/):

"Κατάφερα να εξοικονομήσω μέχρι και 75% από τον Λογαριασμό Ρεύματος κάθε μήνα..."

Το επόμενο βήμα δεν μπορεί να είναι άλλο από το:
"Λαμβάνω επιστροφή από τον Λογαριασμό του Ρεύματος 150 Ευρώ τον μήνα".

Μήπως διαβάζει κανένας εισαγγελέας;
Το 2010 (http://www.mrelectro.gr/site/archives/1104) είχε κινηθεί λίγο αργά το εισαγγελικό σύστημα (αφού την είχε πατήσει εκατοντάδες κόσμος)
αλλά δεν ξέρω τι απέγινε η υπόθεση.

vasilimertzani
04-06-14, 08:44
Γεια σου και σε ευχαριστώ
Να τα δώσω τα χρήματα στην μόνωση και μετά πάλι με το κλιματιστικό;
Με τα υπόλοιπα δωμάτια και το νερό τι γίνεται; Μέχρι να σαραντίσει το μωρό θέλει συνέχεια ζεστό νερό και ζεστό χώρο για το μπάνιο του.
Πιστεύω ότι θα ήταν καλύτερα να εξασφαλίσω για αρχή αυτά και με τα χρήματα της απόσβεσης να επενδύσω στην μόνωση που θα κάνει ακόμα ποιο οικονομική την θέρμανση από την επόμενη χρονιά Γιατί όπως ανέφερα είναι δυο διαμερίσματα πανω/κατω. Με έναν καυστήρα θα ζεστάνω 2 σπίτια (μισά μισά τα έξοδα εγκατάστασης), ενώ στην εκδοχή της μόνωσης τα χρήματα θα πάνε για να γίνει για αρχή μόνο το δικό μας διαμέρισμα που είναι ποιο σημαντικό για την ώρα.
Επίσης ξέχασα να αναφέρω ότι στο χωριό δικαιούμαστε και κάποια χωρικά ανα διαμέρισμα, τα οποια δεν τα περνάμε μέχρι σήμερα (με το συμβολικό ποσό 80ευρω τα 6 χωρικα και δεν μπορούμε να τα μεταπουλήσουμε δυστυχώς).

την λεξη αποσβεση προσωρινα να την ξεχασεις.Ενταξει σιγουρα τα οικονομικα σου τα ξερεις καλυτερα,απλα προτεινα την οικονομικοτερη λυση.ΑΠο εκει και περα οτι ΜΑ οτι και να κανεις καθε χρονο θα παρουσιαζεται κατι φθηνοτερο για 1-2-3 μηνες και μετα ξανα μανα τα ιδια.Το ιδανικοτερο οικονομικο αποτελεσμα θα το εχεις μειωνοντας την αναγκη για καταναλωση ενεργειας .απο εκει και περα εσυ αποφασιζεις.

ΥΓ.διαβασα για χωριο.Αν εισαι απο χωριο πιστευω ξυλα-πελλετ μπορεις να βρεις αφθονα και τσαμπα...Γιατι ψαχνεσαι αλλου?

kostas getsis
04-06-14, 09:28
την λεξη αποσβεση προσωρινα να την ξεχασεις.Ενταξει σιγουρα τα οικονομικα σου τα ξερεις καλυτερα,απλα προτεινα την οικονομικοτερη λυση.ΑΠο εκει και περα οτι ΜΑ οτι και να κανεις καθε χρονο θα παρουσιαζεται κατι φθηνοτερο για 1-2-3 μηνες και μετα ξανα μανα τα ιδια.Το ιδανικοτερο οικονομικο αποτελεσμα θα το εχεις μειωνοντας την αναγκη για καταναλωση ενεργειας .απο εκει και περα εσυ αποφασιζεις.

ΥΓ.διαβασα για χωριο.Αν εισαι απο χωριο πιστευω ξυλα-πελλετ μπορεις να βρεις αφθονα και τσαμπα...Γιατι ψαχνεσαι αλλου?

μαλλον δεν εισαι απο χωριο και δεν ξερεις οτι δεν μπορεις απλα να μπεις στο δασος και να κατεβαζεις δεντρα αλλα ουτε και να περνεις τα κατεβασμενα. Και το πελλετ για να γινει θελει παλι εξοπλισμο για να το κανεις απο τα μικρα κλαδακια του δασους. Και ουτε και αυτα πρεπει κανονικα να τα περνεις γιατι πρεπει να γινεται και κομποστοποιηση στο εδαφος. Υπαρχει λογος που υπαρχει το δασαρχειο.. :)

vasilimertzani
04-06-14, 13:28
μαλλον δεν εισαι απο χωριο και δεν ξερεις οτι δεν μπορεις απλα να μπεις στο δασος και να κατεβαζεις δεντρα αλλα ουτε και να περνεις τα κατεβασμενα. Και το πελλετ για να γινει θελει παλι εξοπλισμο για να το κανεις απο τα μικρα κλαδακια του δασους. Και ουτε και αυτα πρεπει κανονικα να τα περνεις γιατι πρεπει να γινεται και κομποστοποιηση στο εδαφος. Υπαρχει λογος που υπαρχει το δασαρχειο.. :)

.δεν ειμαι απο χωριο αλλα δεν μπορει να μην εχεις 10 δεντρα.Δεν κλαδευεται τα δεντρα?δεν βγαινει τιποτα????
εχω διαβασει οτι στην επαρχια πολλοι φτιαχνουν πελλετ δικα τους με πρωτη υλη δικη τους η απο το κλαδεμα του γειτονα.Τελος παντων μαλλον σε βλεπω αρνητικο για αυτη την κινηση οποτε δεν εχει και λογο να το συζηταμε.
Τωρα τι μεσο θερμανσης εχεις? μονο κλιματιστικα?

Basilhs23_
04-06-14, 15:11
Βασικά αυτό που ξέρω είναι οτι μπαίνουνε μέσα στα δάση με κάτι καροτσάκια και παίρνουν κλαδιά δέντρων ή κομμάτια που είναι πεσμένα στο έδαφος. Το κόψιμο του δέντρου έχω ακούσει και εγώ οτι απαγορεύεται, μόνο με κάποια άδεια μπορείς, δεν ξέρω από πού. Ας μας διαφωτήσει κάποιος που ξέρει καλύτερα.

vasilimertzani
06-06-14, 09:16
Βασικά αυτό που ξέρω είναι οτι μπαίνουνε μέσα στα δάση με κάτι καροτσάκια και παίρνουν κλαδιά δέντρων ή κομμάτια που είναι πεσμένα στο έδαφος. Το κόψιμο του δέντρου έχω ακούσει και εγώ οτι απαγορεύεται, μόνο με κάποια άδεια μπορείς, δεν ξέρω από πού. Ας μας διαφωτήσει κάποιος που ξέρει καλύτερα.
Βασιλη εκτος απο τα δαση στα χωρια υπαρχουν και χωραφια που τα καλιεργουνε με δεντρα που τα κλαδευουνε.ΠΙστευω και 2 τονους να μαζευει καθε χρονο ειναι καλη επενδυση.

anon
06-06-14, 09:19
Κοστιζει πολύ η πελετιέρα. Εγω στο εξοχικό μπορεί να έχω απο δικά μου κλαδέματα και απο γείτονες, που τα πετάμε όλοι σε ένα ρέμα, πάνω απο 5 τόννους κλαδιά (και φύλλα) το λιγότερο. Καποια στιγμή το κοίταξα, και ήθελε πάνω απο ένα διχίλιαρο ένα μηχάνημα που να κάνει ροκανίδια ξύλα και κλαδιά, και να τα κάνει μετά πέλετ.

BigBlack
06-06-14, 09:41
To αγοράζεις και μετά πουλάς υπηρεσίες πελλετοποίησης και στους άλλους, ή ανταλλάζεις τις υπηρεσίες σου με προιόντα και υπηρεσίες των άλλων.

Στην τελική αγοράζεις πελετιέρα συνεταιρικα με 4-5 άλλους...

teodor_ch
06-06-14, 16:03
Έχετε ασχοληθεί σοβαρά και προτείνετε να αγοράσει ο κόσμος πελετιέρα?

Μιλάμε για εξοπλισμό >10.000
Εκτός αν με το αγροτικό κάποιος θα μετακινήσει τα >3 τόνους χλωρά/ξερά.
Τα μεροκάματα για να απλώσεις και να κουνάς τη βιομάζα.
Το πελέτιασμα, συσκευασία (εκτός αν φτυαρίζεις >2 τόνους πέλετ) μεταφορά.
Αποθήκευση

ΣΥΝ τα έξτρα της καύσης πέλετ!

Αυτή η δουλειά είναι των δήμων.
Κάπου είχα διαβάσει και μελέτη απο το πανεπιστήμιο Πάτρας για το δήμο Πάτρας, όπου μία τέτοια επένδυση που θα έκανε απόσβεση σε λιγότερο απο 3 χρόνια!!! (αν θυμάμαι καλά)

BigBlack
06-06-14, 16:10
Yπάρχουν μηχανήματα για διάφορες κλίμακες παραγωγής, φυσικά και για οικιακή χρήση.

anon
06-06-14, 19:13
Έχετε ασχοληθεί σοβαρά και προτείνετε να αγοράσει ο κόσμος πελετιέρα?

Μιλάμε για εξοπλισμό >10.000
Εκτός αν με το αγροτικό κάποιος θα μετακινήσει τα >3 τόνους χλωρά/ξερά.
Τα μεροκάματα για να απλώσεις και να κουνάς τη βιομάζα.
Το πελέτιασμα, συσκευασία (εκτός αν φτυαρίζεις >2 τόνους πέλετ) μεταφορά.
Αποθήκευση

ΣΥΝ τα έξτρα της καύσης πέλετ!

Αυτή η δουλειά είναι των δήμων.
Κάπου είχα διαβάσει και μελέτη απο το πανεπιστήμιο Πάτρας για το δήμο Πάτρας, όπου μία τέτοια επένδυση που θα έκανε απόσβεση σε λιγότερο απο 3 χρόνια!!! (αν θυμάμαι καλά)

Oπως σου είπαν αναλόγως με το μέγεθος.
Εαν είναι να βγάλεις 10-20 τόννους το πολύ σε ένα καλοκαίρι, σου κάνει άψογα μια μικρή πελετιέρα, ηλεκτρική, με κόστος στο διχίλιαρο.
και ναι, έχει κόπο, να μαζέψεις, να φτυαρίσεις, να να να ....

vasilimertzani
07-06-14, 20:27
Oπως σου είπαν αναλόγως με το μέγεθος.
Εαν είναι να βγάλεις 10-20 τόννους το πολύ σε ένα καλοκαίρι, σου κάνει άψογα μια μικρή πελετιέρα, ηλεκτρική, με κόστος στο διχίλιαρο.
και ναι, έχει κόπο, να μαζέψεις, να φτυαρίσεις, να να να ....

να μια http://www.theoharidis-sa.gr/items.php?id=253&cat=78

. Σιγουρα εχει κοπο αλλα το τσαμπα πολυ το αγαπησαν :)
Επισης ας μας ενημερωσει και ο φιλος γιατι εχω ακουσει στα χωρια 80€ ο τονος το ξυλο και διαφορα αλλα...Απο εκει και περα τι να συζηταμε ποιο ειναι πιο οικονομικο αφου το πελλετ θα το παιρνει δωρεαν?

anon
07-06-14, 23:10
Ενα τέτοιο ναχα, αλλα μου λείπει το τριφασικό. και τα λεφτά. και το πριονιστήρι (που κάνει πριονίδι)... :p :p :p
Μόνο την πρώτη ύλη έχω!

Πάντως με 80 κιλά την ώρα, σε ένα 12ωρο έχει βγάλει σχεδόν έναν τόνο. Επαγγελματικό εργαλείο.

kostas getsis
10-06-14, 18:21
Και τελικά φύγαμε από το πετρέλαιο, τωρα να είμαστε στο ξύλο και προσπαθούμε να παρουμε ένα καυστήρα της προκοπής να μην ασχολούμαστε ολη μερα με την θερμανση και να κανουμε οικονομια σε σχεση με το πετρελαιο και τους απλους ξυλολεβητες. Και αντε να παμε στο pellet γιατι αυτος καυστηρας (http://www.woodensword.eu/kav_prod.php) περνει και πελλετ (απλα αλλαζοντας μια σίτα μας είπαν στο τηλέφωνο και χωρις εξτρα μηχανισμό τροφοδοσιας) , αλλα να κάτσω να φτιάχνω και πελλετ; το αποτελεσμα θα ειναι να ασχολουμε ολο το χρονο με την θερμανση. Αν θα είναι εντελώς ασύμφορο και το ξυλο και το πελλετ για αγορα, τι να πω, ισως και να το φτιαξω. Για την ωρα το βλεπω το πραγμα για καυστήρα αεριοποίησης, εκτος εάν προκύψει κατι άλλο καλυτερο μεχρι Σεπτέμβρη.

vasilimertzani
12-06-14, 23:56
Αντε να απαντησουμε γιατι διαφημισεις καλες ειναι αρκει να ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα.
Οπως θα δειτε εδω λοιπον http://www.woodensword.eu/compare.php η εν λογω εταιρεια εχει κανει την δικη της 'μελετη' (προφανως αυτη του εμπ δεν την καλυπτε) και αποφανθηκε οτι αυτος ο λεβητας εχει μαλλον αποδοση 120% ?
βρηκα εδω με αποδοση 90%. http://gasiflame.files.wordpress.com/2013/07/ceb7-cf84ceb5cf87cebdceb9cebaceac-cf87ceb1cf81ceb1cebacf84ceb7cf81ceb9cf83cf84ceb9cebaceac.pdf
οποτε τι καλυτερο εχει???

Atermon
27-08-14, 16:53
Σκεφτόμουν το φυσικό αέριο για θέρμανση το χειμώνα. Αλλά δεν είμαι σίγουρος με τις τρέχουσες εξελίξεις αν η παροχή θα είναι αδιάλλειπτη. Να προτιμήσω κλιματιστικό αν στο θέμα οικονομίας δεν έχουν μεγάλη διαφορά;

vasilimertzani
27-08-14, 17:17
Σκεφτόμουν το φυσικό αέριο για θέρμανση το χειμώνα. Αλλά δεν είμαι σίγουρος με τις τρέχουσες εξελίξεις αν η παροχή θα είναι αδιάλλειπτη. Να προτιμήσω κλιματιστικό αν στο θέμα οικονομίας δεν έχουν μεγάλη διαφορά;

ιδιαιτερη ερωτηση.Το αδιαλειπτη παροχη αεριου σιγουρα δεν μπορει να το απαντησει κανεις.Οπως αλλωστε και αδιαλειπτη παροχη ηλ.ρευματος.
Περναει φυσικο απο το σπιτι σου?

nyannaco
27-08-14, 17:17
Το κλιματιστικό είναι πιο οικονομικό από το ΦΑ. Αν μπορείς να ζήσεις με τα γνωστά μειονεκτήματα στην ποιότητα θέρμανσης, τότε γλυτώνεις και τα υπολογίσιμα έξοδα εγκατάστασης για ΦΑ.

Bananas
27-08-14, 19:13
Σκεφτόμουν το φυσικό αέριο για θέρμανση το χειμώνα. Αλλά δεν είμαι σίγουρος με τις τρέχουσες εξελίξεις αν η παροχή θα είναι αδιάλλειπτη. Να προτιμήσω κλιματιστικό αν στο θέμα οικονομίας δεν έχουν μεγάλη διαφορά;

Επιτοιχιο λεβητα φυσικού αερίου; Για μένα Αντλία θερμότητας αέρος νερού . Μεγαλύτερη χρηματική επένδυση γρήγορη απόσβεση και γενικά με διαφορά η πιο οικονομική μέθοδος θέρμανσης.

teodor_ch
27-08-14, 19:19
Για μικρό κόστος επένδυσης air con.
Για μεγάλο κόστος επένδυσης ΦΑ.

Γενικά μέσα στην αστάθεια της Ελλάδας κοιτάμε μικρό κόστος επένδυσης για να είμαστε "ευκίνητοι".

Το ρεύμα θα γίνει η χειρότερη επιλογή για την Ελλάδα. Μή δεσμευτείτε με ακριβά συστήματα.

Προσοχή στα μάρκετινγκ "γρήγορη απόσβεση".
αντλία θερμότητας αέρα-νερού η μονάδα μόνο κοστίζει >5.000


Το "γρήγορη απόσβεση" πώς το ορίζουμε?
1) Για τί σπίτι μιλάμε? (μόνωση, κάτοικοι, μέγεθος, ωράριο κατοίκων κλπ)
2) Για ποιά περιοχή μιλάμε?
3) "γρήγορη" με ποιά έννοια? 5 χρόνια? 10 χρόνια? 20 χρόνια?
4) συγκριτικά με ποιό τρόπο θέρμανσης?

ΠΡΟΣΟΧΗ λοιπόν :)

Bananas
27-08-14, 19:47
Για μικρό κόστος επένδυσης air con.
Για μεγάλο κόστος επένδυσης ΦΑ.

Γενικά μέσα στην αστάθεια της Ελλάδας κοιτάμε μικρό κόστος επένδυσης για να είμαστε "ευκίνητοι".

Το ρεύμα θα γίνει η χειρότερη επιλογή για την Ελλάδα. Μή δεσμευτείτε με ακριβά συστήματα.

Προσοχή στα μάρκετινγκ "γρήγορη απόσβεση".
αντλία θερμότητας αέρα-νερού η μονάδα μόνο κοστίζει >5.000


Το "γρήγορη απόσβεση" πώς το ορίζουμε?
1) Για τί σπίτι μιλάμε? (μόνωση, κάτοικοι, μέγεθος, ωράριο κατοίκων κλπ)
2) Για ποιά περιοχή μιλάμε?
3) "γρήγορη" με ποιά έννοια? 5 χρόνια? 10 χρόνια? 20 χρόνια?
4) συγκριτικά με ποιό τρόπο θέρμανσης?

ΠΡΟΣΟΧΗ λοιπόν :)

Δεν διαφωνώ και το έχω αναφέρει πολλές φορές. Εγκατάσταση ψύξης ή θέρμανσης ΠΑΝΤΑ ΜΑ ΠΑΝΤΑ με τεχνοοικονομική μελέτη μηχναολόγου μηχανικού η οποία είναι αυτή που θα καθορίσει το τελικό τρόπο θέρμανσης-ψυξης ή αν συμφέρει να επενδύσει κάποιος στην μόνωση του κελύφους και στην αναβάθμιση των κουφωμάτων παρά σε πιο οικονομικό τρόπο θέρμανσης ή ψύξης. Ο κόσμος προτιμά όμως να επενδύει λεφτά στα τυφλά !

vasilimertzani
27-08-14, 22:51
Δεν διαφωνώ και το έχω αναφέρει πολλές φορές. Εγκατάσταση ψύξης ή θέρμανσης ΠΑΝΤΑ ΜΑ ΠΑΝΤΑ με τεχνοοικονομική μελέτη μηχναολόγου μηχανικού η οποία είναι αυτή που θα καθορίσει το τελικό τρόπο θέρμανσης-ψυξης ή αν συμφέρει να επενδύσει κάποιος στην μόνωση του κελύφους και στην αναβάθμιση των κουφωμάτων παρά σε πιο οικονομικό τρόπο θέρμανσης ή ψύξης. Ο κόσμος προτιμά όμως να επενδύει λεφτά στα τυφλά !
εδψ ομως ισχυει και το εξης.Μεχρι να αποσβσει την ΑΘ αερος-νερου ,θα εχει βαλει 3-4 κλιματιστικα με το ιδιο κοστος χρησης και θα μεινουν και 4-5000 για να πληρωνει το ρευμα που καιει.
Δυστηχως εδω στην Ελλαδα(μιλαω πιο πολυ για τις μεγαλες πολεις) τα περισοτερα σπιτια ειναι διαμερισματα.Το θεμα της μονωσης ειναι εξαιρετικα δυσκολο εως αδυνατο σε μια πολυκατοικια και ολα αυτα δυσχεραινουν τις αποφασεις .

anon
27-08-14, 23:34
εδψ ομως ισχυει και το εξης.Μεχρι να αποσβσει την ΑΘ αερος-νερου ,θα εχει βαλει 3-4 κλιματιστικα με το ιδιο κοστος χρησης και θα μεινουν και 4-5000 για να πληρωνει το ρευμα που καιει.
Δυστηχως εδω στην Ελλαδα(μιλαω πιο πολυ για τις μεγαλες πολεις) τα περισοτερα σπιτια ειναι διαμερισματα.Το θεμα της μονωσης ειναι εξαιρετικα δυσκολο εως αδυνατο σε μια πολυκατοικια και ολα αυτα δυσχεραινουν τις αποφασεις .

Ακομα και σε διαμέρισμα, μονώνεις τοίχους, βάζεις πολύ καλά κουφώματα. Οι απώλειες θερμότητας απο επάνω και κάτω (άλλα διαμερίσματα) θεωρητικά είναι μικρές, γιατί με κάποιο τρόπο θα θερμαίνονται (εκτός εαν ειναι κλειστά σπίτια). Βέβαια θέμα έχει αυτός στο ρετιρέ, που πρέπει να μονώσει την ταράτσα, καθώς και το πρώτο διαμέρισμα κάτω, εαν απο κάτω έχει πυλωτή. Οι υπολοιποι μόνο τοίχους έχουν να κάνουν με κέλυφος, και τα κουφώματα, και μπορεί ο καθένας να κάνει μόνο για πάρτη του. Σίγουρα η μόνωση παίζει τεράστιο ρόλο στην εξοικονόμηση.

Basilhs23_
28-08-14, 00:15
Ακόμα δεν μπήκαμε στον Σεπτέμβριο και άρχισε το θέμα της θέρμανσης.....

Όσο για την μόνωση στο διαμέρισμα, αν δεν μπορεί να κάνει εξωτερική ας κάνει εσωτερική.

Bananas
28-08-14, 04:59
εδψ ομως ισχυει και το εξης.Μεχρι να αποσβσει την ΑΘ αερος-νερου ,θα εχει βαλει 3-4 κλιματιστικα με το ιδιο κοστος χρησης και θα μεινουν και 4-5000 για να πληρωνει το ρευμα που καιει.
Δυστηχως εδω στην Ελλαδα(μιλαω πιο πολυ για τις μεγαλες πολεις) τα περισοτερα σπιτια ειναι διαμερισματα.Το θεμα της μονωσης ειναι εξαιρετικα δυσκολο εως αδυνατο σε μια πολυκατοικια και ολα αυτα δυσχεραινουν τις αποφασεις .

Ναι όμως μιλάμε για μια μέθοδο θέρμανσης που είναι η ποιοτικότερη μιας και χρησιμοποιεί μονοσωλήνιο σύστημα και σώματα και η αλλη θερμαίνει απλά τον αέρα και είναι κατώτερης ποιότητας και θερμικής άνεσης .
Υπάρχει και η λύση της εσωτερικής θερμομόνωσης .

Atermon
28-08-14, 13:54
Ακόμα δεν μπήκαμε στον Σεπτέμβριο και άρχισε το θέμα της θέρμανσης.....


Δεν τα ψάχνουν τελευταία στιγμή αυτά...

blade_
17-09-14, 14:41
περι φυσικου αεριου το αναγνωσμα

βρισκομαι στον πιο κεντρικο δρομο της περιοχης μου,απο τον οποιο περναει φυσικο αεριο.αλλα η οικοδομη ειναι απο την πισω πλευρα,περιπου 100 μετρα απο τον κεντρικο αυτο δρομο,και βλεπει στον πισω,επισης σχετικα κεντρικο δρομο,αλλα στον συγκεκριμενο,δεν ενδιαφερεται κανεις αλλος εκτος απο εμας που το θελουμε.

γνωριζει κανεις η μπορει να κανει καποια εκτιμηση,του τι θα κοστισει να βαλουμε σωληνες για να φτασουμε στον κεντρικο?

Zer0c00L
17-09-14, 18:37
περι φυσικου αεριου υπαρχουν αρμοδιοι (της εταιρειας) που μπορουν να σου απαντησουν το κοστος εγκαταστασης και χρησης πιστευω οτι εδω θα βρεις πληροφοριες σχετικα http://www.aerioattikis.gr/

εμεις εδω στην πολυκατοικια που μενω δεν θελουν ουτε να το ακουσουν (οι περισσοτεροι ειναι ηλικιωμενοι και για διαφορους λογους το φοβουνται)

ετσι επιμενουν με το πετρελαιο και με δικους τους τροπους θερμανσης (κλιματιστικα , σομπες , τζακια)

εγω παντως δεν θα αντιμετωπισω κανενα προβλημα οποτε ερθει ο χειμωνας

η πολυκατοικια διαθετει φουλ αποθεμα σε πετρελαιο (προυποθεση για να αναψει η κεντρικη θερμανση ειναι η εξωτερικη θερμοκρασια να ειναι κατω απο 15 βαθμους) θα γινει και συντομα η σχετικη συντηρηση του καυστηρα.

στο διαμερισμα (λογω οτι ειμαι σε υψηλο οροφο) αλλαξα τεντες και εβαλα κουφωματα αλουμινιου (διπλα τζαμια και θερμοδιακοπτομενα) πραγμα που σημαινει μεγαλη εξοικονομηση ειτε σε ζεστη ειτε σε κρυο

εβαλα καινουργια κλιματιστικα inverter Α+++ που καλυπτουν ολο το διαμερισμα

σε συνδιασμο με ενεργειακο τζακι (για το οποιο εχω φροντισει καθαρισμο και αποθεμα σε πρωτη υλη)

δεν νομιζω να αντιμετωπισω κανενα προβλημα θερμανσης....

blade_
17-09-14, 18:43
και γω ετσι καλυπτομαι απλα εχω τον καυστηρα αεριου και καθεται.

μου εκλεισαν ραντεβου την επομενη τριτη για να συζητησουμε το κοστος κτλ

Zer0c00L
17-09-14, 19:20
θα σου πουν ολα τα απαραιτητα βηματα για να συνδεθεις οπως και το κοστος

ετσι μου τα ειχαν πει και εμενα (πριν απο καιρο) που τους ειχα καλεσει καθως ειμαι ο διαχειριστης στην πολυκατοικια και δεν ειχαμε αποφασισει αν θα βαλουμε πετρελαιο η αν θα αλλαξουμε σε φυσικο αεριο

απλα το κοστος για κεντρικη χρηση και τα χαρτια που ζητανε ηταν ενας ανασταλτικος παραγοντας για αρκετους ιδιοκτητες καθως οπως γνωριζεις (δεν περισσευουν χρηματα σε κανεναν)

βεβαια μετα που κατασταλαξαν αποφασισα και εγω να πραγματοποιησω "ενεργειακες αλλαγες" στο διαμερισμα που μενω καθως ειχε υποστει αρκετη φθορα λογω φωτιας και χρονου και επειδη δεν περισσευαν χρηματα (εκανα μια ερευνα αγορας πριν καταληξω σε τοπικα καταστηματα της περιοχης που μενω απο τους οποιους εμεινα απολυτα ευχαριστημενος (αν και ειχα μικροπροβληματα τα οποια λυθηκαν) χρησιμοποιησα οτι καλυτερο υπαρχει στην αγορα σε λογικη τιμη (βεβαια αν πω εδω τις τιμες που εκαναν διαφοροι "επισημοι" αντιπροσωποι κουφωματων αλουμινιου για τρεις διπλες μπαλκονοπορτες , ενα παραθυρο μονο WC , πορτα ασφαλειας τοτε θα γινω πολυ κακος για ορισμενους επαγγελματιες του χωρου , δεν το συζητω βεβαια για τα κλιματιστικα που αγοραστηκαν απο γνωστη αλυσιδα ηλεκτρικων/ηλεκτρονικων ειδων με δωρεαν παραδοση-τοποθετηση-εγκατασταση-συντηρηση τι ..... εκανε το συνεργειο των επαγγελματιων εγκαταστατων και μετα απο δικη μου καταγγελια στην εταιρεια (αλυσιδα) παρακαλουσαν να την αναιρεσω για να μην χασουν την δουλεια τους και υποσχοντουσαν οτι θα ερθουν να φτιαξουν την ..... που εκαναν φυσικα ακομα τους περιμενω (ευτυχως που πιανουν τα χερια μου και το τακτοποιησα μονος μου) αλλα δεν πειραζει θα ερθουν στην πρωτη συντηρηση των μηχανηματων και τοτε θα γελασει ο καθε πικραμενος....)

@ ADSLgr.com All rights reserved.