PDA

Επιστροφή στο Forum : Οικονομική θέρμανση



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 [49] 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114

vasilimertzani
10-10-14, 09:01
Οι μουχλες σχηματιζονται :
Στην εμφάνιση της «μούχλας” στις γωνίες των ταβανιών υπεύθυνες θεωρούνται οι «θερμογέφυρες” (αμόνωτα κομμάτια μπετόν που είναι ψυχρότερα από τον υπόλοιπο τοίχο) και εκεί πάνε και «κάθονται” οι υδρατμοί και υγροποιούνται, με αποτέλεσμα να μαυρίζει το μέρος αυτό. (πηγη : http://monotika-online.gr/index.php?dispatch=categories.view&category_id=262 )
Οπως λοιπον καταλαβαινεται οταν κανεις θερμομονωση εσυ και ο απο πανω/κατω δεν κανει τοτε θερμογεφυρες θα εχεις ο κοσμος να χαλασει.

Blade θερμομονωτικα κουφωματα? εχεις βαλει?

teodor ch αν ειναι ευκολο με δυο λογια να μας εξηγησεις ποια ειναι η σωστη?

Εγω σκεφκτομαι μονωση σε ολους τους εξωτερικους τοιχους + τα εξωτερικα δοκαρια.Ταβανι μονο αν ειναι τελευταιος οροφος .Πατωμα αντιστοιχα αν ειναι 1ος αλλα μονο για εξωτερικη(εδω πιστευω ειναι και ευκολα τα πραγματα σε μια πολυκατοικια ,με τις πυλωτες.

blade_
10-10-14, 13:27
εχω βαλει στο πατωμα απο εξω δηλαδη πετροβαμβακα και στον ενα πλαινο μεγαλο τοιχο,τον βορεινο βασικα,εκεινο το μπλε,μου διαφευγει το ονομα του.

giwrgosth
10-10-14, 14:10
εκεινο το μπλε,μου διαφευγει το ονομα του.
DOW, το καλύτερο μονωτικό!

vasilimertzani
10-10-14, 15:27
εχω βαλει στο πατωμα απο εξω δηλαδη πετροβαμβακα και στον ενα πλαινο μεγαλο τοιχο,τον βορεινο βασικα,εκεινο το μπλε,μου διαφευγει το ονομα του.
δεν απαντησες για τα ανοιγματα.
κοιτα
χοντρικα ενας τοιχος . διπλο τουβλο χωρις μονωση ''τρωει'' 1,55 kcal ana τμ ανα βαθμο κελσιου.
το αντιστοιχο διπλο τζαμι '' χωρις θερμοδιακοπη ''τρωει 3,2kcal ανα τμ.

οποτε βασικο ειναι να μας πεις ποσα τμ ειναι τοιχος/ανοιγματα .
(πηγη : http://www.4m.gr/support/webhelpapol/methodgen.htm )

teodor_ch
10-10-14, 15:44
vasilimertzani δεν είμαι ειδικός οπότε δε μπορώ να σου πώ ποιά περίπτωση είναι η καλύτερη για σένα.

Το καλύτερο είναι μία μελέτη απο ένα μηχανολόγο που να έχει όρεξη.

Σε δική μου περίπτωση διάλεξα 25άρι τούβλο με εξωτερική θερμομόνωση ΔΙΟΓΚΩΜΕΝΗΣ και PVC κουφώματα με διπλά τζάμια ενεργειακά 4-εποχών ΧΩΡΙΣ argon.


Εξηλασμένη (XPS/DOW) προτιμάνε στην Ελλάδα για δικούς τους λόγους.
Εγώ διάλεξα γραφιτούχα (αυξάνει τη διάρκεια ζωής) διογκωμένη με εργοστάσιο παραγωγής Γερμανία απο μεγάλη εταιρία που κάνει εξωτερικές θερμοπροσόψεις. Δίνει 10 χρόνια εγγύηση για τα υλικά. Ο εγκαταστάτης είναι γνωστός μου ψείρας που ακολουθεί το Γερμανικό manual κατα γράμμα.

Επειδή γίνεται της κακομοίρας στον κλάδο. Προτίμησε μία σοβαρή εταιρία. Κάνε μία γύρα και ζήτα φωτογραφίες απο έργα να δείς πόσο προσεγμένη δουλειά κάνουν.

Δές StoHellas, Caparol, Knauf και σύγκρινε με τις Ελληνικές εταιρίες. Στις περισσότερες περιπτώσεις η διαφορά είναι χαοτική.

blade_
10-10-14, 19:06
δεν απαντησες για τα ανοιγματα.
κοιτα
χοντρικα ενας τοιχος . διπλο τουβλο χωρις μονωση ''τρωει'' 1,55 kcal ana τμ ανα βαθμο κελσιου.
το αντιστοιχο διπλο τζαμι '' χωρις θερμοδιακοπη ''τρωει 3,2kcal ανα τμ.

οποτε βασικο ειναι να μας πεις ποσα τμ ειναι τοιχος/ανοιγματα .
(πηγη : http://www.4m.gr/support/webhelpapol/methodgen.htm )

θεωρητικα ειναι 60 περιπου τετραγωνικα απο κατω δηλαδη ολο το σπιτι και 30 τετραγωνικα πλαγια και μενει μονο το κομματι του μπαλκονιου στην ουσια

manoulamou
16-10-14, 15:59
Μονοκατοικια πετρινη γυρω στα 100 τμ με κηπο χτισμενη αρχες δεκαετιας 1960.
Κολυμπαει στην υγρασια, μαδανε οι σοβαδες ενω σε καποια σημεια ιδιως στις ντουλαπες εμφανιστηκε μουχλα λογω κακοτεχνιων...
Στην ταρατσα περαν των κεραμιδιων υπαρχει παλια μονωση χωρις εμφανη προβληματα.
ΟΜΩΣ αποφασισα αντι να επενδυσω χρηματα σε θερμανση - ψυξη ή/και ρουχα - στρωσιδια
να λαβω επιτελους πιο ριζικα μετρα.
Ποιος θεωρειται ΕΙΔΙΚΟΣ για μια αξιοπιστη συνολικη μελετη;
Καθε προταση ευπροσδεκτη. :)

stelakis1914
16-10-14, 18:29
Εγώ θα σου πρότεινα να εξετάσεις την εξωτερική μόνωση με kelyfos. Το έκανα σε μονοκατοικία του 1964 σε χωριό και εκτός των άριστων αποτελεσμάτων θερμομόνωσης αναβαθμίστηκε εξαιρετικά και όλη η εξωτερική όψη της οικίας.

Κοστίζει βέβαια αρκετά αλλά είναι μια λύση που σε συνδυασμό με τοποθέτηση θερμομονωτικών κουφωμάτων θα σε κάνει να ξεμπερδέψεις μια και καλή.

teodor_ch
16-10-14, 18:38
Μονοκατοικια πετρινη γυρω στα 100 τμ με κηπο χτισμενη αρχες δεκαετιας 1960.
Κολυμπαει στην υγρασια, μαδανε οι σοβαδες ενω σε καποια σημεια ιδιως στις ντουλαπες εμφανιστηκε μουχλα λογω κακοτεχνιων...
Στην ταρατσα περαν των κεραμιδιων υπαρχει παλια μονωση χωρις εμφανη προβληματα.
ΟΜΩΣ αποφασισα αντι να επενδυσω χρηματα σε θερμανση - ψυξη ή/και ρουχα - στρωσιδια
να λαβω επιτελους πιο ριζικα μετρα.
Ποιος θεωρειται ΕΙΔΙΚΟΣ για μια αξιοπιστη συνολικη μελετη;
Καθε προταση ευπροσδεκτη. :)

μηχανολόγος μηχανικός που να έχει όρεξη κατα κανόνα νέος (30-40 χρονών)
και μακριά απο μπλέ πολυστερίνη εξωτερικά
στο εξωτερικό μόνο διογκωμένη βάζουν

Bananas
16-10-14, 19:35
Μονοκατοικια πετρινη γυρω στα 100 τμ με κηπο χτισμενη αρχες δεκαετιας 1960.
Κολυμπαει στην υγρασια, μαδανε οι σοβαδες ενω σε καποια σημεια ιδιως στις ντουλαπες εμφανιστηκε μουχλα λογω κακοτεχνιων...
Στην ταρατσα περαν των κεραμιδιων υπαρχει παλια μονωση χωρις εμφανη προβληματα.
ΟΜΩΣ αποφασισα αντι να επενδυσω χρηματα σε θερμανση - ψυξη ή/και ρουχα - στρωσιδια
να λαβω επιτελους πιο ριζικα μετρα.
Ποιος θεωρειται ΕΙΔΙΚΟΣ για μια αξιοπιστη συνολικη μελετη;
Καθε προταση ευπροσδεκτη. :)

Κάποιο επαγγελματίας ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ που ασχολείται με αυτό τον τομέα και είναι ΣΟΒΑΡΟΣ επαγγελματιας και αυτο το τονίζω. Γιατί ΚΑΜΙΑ σωστη μελέτη θερμομόνωσης δεν γίνεται με μια ματια και εμπειρικά όπως κάνουν αρκετοί του κλάδου και όχι μόνο.

- - - Updated - - -


μηχανολόγος μηχανικός που να έχει όρεξη κατα κανόνα νέος (30-40 χρονών)
και μακριά απο μπλέ πολυστερίνη εξωτερικά
στο εξωτερικό μόνο διογκωμένη βάζουν

Η διογκωμένη έχει και αντισεισμικές ιδιοτητες.

jkoukos
16-10-14, 21:24
και μακριά απο μπλέ πολυστερίνη εξωτερικά
στο εξωτερικό μόνο διογκωμένη βάζουν
Εννοείς μακρυά από εξηλασμένη πολυστερίνη, διότι διογκωμένη πολυστερίνη υπάρχει και σε μπλε απόχρωση.

anon
17-10-14, 03:02
συγνωμη αλλα διογκωμένη δεν ειναι το φελιζόλ; Δηλαδή DOW και άλλα συναφή που ειναι εξηλασμένη, δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται;

jkoukos
17-10-14, 11:43
Χωρίς να είμαι ειδικός, από αυτά που διαβάζω καταλαβαίνω ότι έχουν παρόμοιες επιδόσεις με διαφορετική χρήση ανάλογα των χαρακτηριστικών τους.
Π.χ. σε ανεστραμμένη μόνωση βατής ταράτσας χρησιμοποιείται κυρίως η εξηλασμένη λόγω μεγαλύτερων αντοχών κρούσης. Όμως η διογκωμένη λόγω της ελαστικότητας, έχει καλύτερη συμπεριφορά σε συστολές-διαστολές λόγω μεταβολής της θερμοκρασίας και χρησιμοποιείται σε μη βατές ταράτσες.
Στην περίπτωση της θερμομόνωσης η διογκωμένη κερδίζει λόγω της μικρότερης τιμής και των περισσότερων επιλογών πάχους.
Αξιοσημείωτο είναι ότι η εξηλασμένη έχει καλύτερη προστασία στην υγρασία, αλλά στεγνώνει δυσκολότερα από την διογκωμένη.

Bananas
17-10-14, 13:52
Χωρίς να είμαι ειδικός, από αυτά που διαβάζω καταλαβαίνω ότι έχουν παρόμοιες επιδόσεις με διαφορετική χρήση ανάλογα των χαρακτηριστικών τους.
Π.χ. σε ανεστραμμένη μόνωση βατής ταράτσας χρησιμοποιείται κυρίως η εξηλασμένη λόγω μεγαλύτερων αντοχών κρούσης. Όμως η διογκωμένη λόγω της ελαστικότητας, έχει καλύτερη συμπεριφορά σε συστολές-διαστολές λόγω μεταβολής της θερμοκρασίας και χρησιμοποιείται σε μη βατές ταράτσες.
Στην περίπτωση της θερμομόνωσης η διογκωμένη κερδίζει λόγω της μικρότερης τιμής και των περισσότερων επιλογών πάχους.
Αξιοσημείωτο είναι ότι η εξηλασμένη έχει καλύτερη προστασία στην υγρασία, αλλά στεγνώνει δυσκολότερα από την διογκωμένη.

Γενικα η διογκωμένη και εξηλασμένη πολυστερίνη είναι οι πιο γνωστές μονώσεις στην Ελλάδα. Παρ όλα αυτα ΔΕΝ είναι μονόδρομος στις μονώσεις. Αναλογα τα δεδομένα (τεχνική και οικονομική μελέτη) επιλέγεται και η αντίστοιχη μόνωση που θα μας δώσει τα καλύτερα αποτελέσματα. Υπάρχουν πολλές τεχνολογίες μόνωσης και πολλές είναι σχεδόν άγνωστες στην Ελλάδα ενω στο εξωτερικό είναι ευρέος διαδεδομένες.
Για μένα ο σωστός επαγγελματίας πρέπει να γνωρίζει αρκετά υλικά και μεθόδους μόνωσης και να επιλέγει την καταλληλη. όχι να δουλέυει 2 υλικά μονώσεων και μόνο.

Δεν είμαι ειδικός σε θέματα μονώσεων ούτε επαγγελματίας του κλάδου αυτού. Απλά σχετικός μετα αυτά ως ένα βαθμό.

Έχω παρακολουθήσει σεμινάρια για μονώσεις και για μείωση θερμικών ψυκτικών απωλειών σε κτίρια με χρήση τεχνολογία αιχμής και εχω παρακολουθήσει και για την διογκωμένη πολυστερίνη.

Η ουσία είναι να βρεις τον σωστό επαγγελματία που δουλεύει πολλές μεθόδους μόνωσης και υλικά ο οποίος θα ενδιαφερθεί να βρει την καταλληλη μέθοδο για σενα τόσο απο πλευράς οικονομικής επένδυσης όσο και απο πλευρας θερμικών και ψυκτικών κερδων στο κτίριο. Δυστυχώς στην Ελλάδα. Λιγοι ασχολούνται και σέβονται ότι τα λεφτά σου πρέπει να επενδυθούν με τον καλύτερο τρόπο. Είναι σαν να παίζεις joker για να βρεις τον σωστο επαγγελματία σε αυτή την χώρα.

manoulamou
17-10-14, 17:29
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΘΕΡΜΑ οσους ασχοληθηκαν μεχρι τουδε! :worthy:
Ο ειδικος εκτος απο τη μελετη θα κανει και την εκτελεση ή θα κοστισει υπερβολικα;
Να απευθυνθω σε τεχνιτη - συνεργειο, ιδεα δεν εχω.
Την ζημια στο μισο σχεδον σπιτι την εκανε "συμμορια" με εργολαβο ημεδαπο και εργατες αλλοδαπους
που ξηλωσε εξοδοις μας το φοβερο αυθαιρετο - μονιμο σκεπαστρο γκαραζ απο ελενιτ... :twisted:
Και ποσο περιπου παει για πληρη μονωση εξωτερικων τοιχων ισως και ταρατσας
χωρις κουφωματα γιατι αυτα αλλαχθηκαν προ επιχορηγησεων λογω φθορας...
Βρηκα περι υλικων εδω (http://www.emichanikos.gr/showthread.php?459-%CE%A0%CE%B1%CF%81%CE%BF%CF%85%CF%83%CE%AF%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%BF%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CF%85%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD).
:hmm:

stelakis1914
17-10-14, 18:16
Εγώ θα σε συμβούλευα να ζητήσεις επισκέψεις από συνεργεία και τεχνικούς στην οικία σου για αυτοψία και εκτίμηση του κόστους. Άκου με προσοχή τι θα σου πει ο καθένας και δώσε την δουλειά σε όποιον σε πείσει περισσότερο με αυτά που θα σου πει και με τις δουλειές του που θα σου δείξει. Μην τρέξεις στον πιο φθηνό, γιατί δεν θα προλαβαίνεις να μαζεύεις τις κακοτεχνίες που θα αφήνουν.

Επίσης ζύγισε καλά και τα μεγάλα λόγια που θα ακούσεις από μηχανικούς του PC που κυκλοφορούν και δεν ξέρουν να ξεχωρίσουν τον γύψο από το αλεύρι αλλά είναι καλοί στο να σφετερίζονται την δουλειά των τεχνικών με το ανάλογο καπέλο.

Bananas
17-10-14, 21:52
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΘΕΡΜΑ οσους ασχοληθηκαν μεχρι τουδε! :worthy:
Ο ειδικος εκτος απο τη μελετη θα κανει και την εκτελεση ή θα κοστισει υπερβολικα;
Να απευθυνθω σε τεχνιτη - συνεργειο, ιδεα δεν εχω.
Την ζημια στο μισο σχεδον σπιτι την εκανε "συμμορια" με εργολαβο ημεδαπο και εργατες αλλοδαπους
που ξηλωσε εξοδοις μας το φοβερο αυθαιρετο - μονιμο σκεπαστρο γκαραζ απο ελενιτ... :twisted:
Και ποσο περιπου παει για πληρη μονωση εξωτερικων τοιχων ισως και ταρατσας
χωρις κουφωματα γιατι αυτα αλλαχθηκαν προ επιχορηγησεων λογω φθορας...
Βρηκα περι υλικων εδω (http://www.emichanikos.gr/showthread.php?459-%CE%A0%CE%B1%CF%81%CE%BF%CF%85%CF%83%CE%AF%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%BF%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CF%85%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD).
:hmm:


Αυτός που θα κάνει την μελέτη θα πληρωθεί για την μελέτη. Απο κει και πέρα αν δεν ασχοληθεί με την εφαρμογή της μόνωσης τότε θα αναλάβει κάποιο συνεργείο και οφείλει (ο μελετητής ) να είναι παρόν και να επιτηρεί την διαδικασία του έργου.
Για μένα απευθύνσου σε εταιρεία που ασχολείται με μονώσεις η καλύτερα σε κατασκευαστική εταιρεία που ασχολείται με την ενεργειακή αναβάθμιση κτιρίων γιατί δεν είναι απαραίτητο ότι η καλύτερη λύση για σένα είναι η μόνωση του κτιρίου.

Το πόσο θα σου κοστίσει μαι μόνωση δύσκολο να απαντηθεί. Θα σου δώσουν τις προσφορές οι μελετητές.

vasilimertzani
17-10-14, 22:15
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΘΕΡΜΑ οσους ασχοληθηκαν μεχρι τουδε! :worthy:
Ο ειδικος εκτος απο τη μελετη θα κανει και την εκτελεση ή θα κοστισει υπερβολικα;
Να απευθυνθω σε τεχνιτη - συνεργειο, ιδεα δεν εχω.
Την ζημια στο μισο σχεδον σπιτι την εκανε "συμμορια" με εργολαβο ημεδαπο και εργατες αλλοδαπους
που ξηλωσε εξοδοις μας το φοβερο αυθαιρετο - μονιμο σκεπαστρο γκαραζ απο ελενιτ... :twisted:
Και ποσο περιπου παει για πληρη μονωση εξωτερικων τοιχων ισως και ταρατσας
χωρις κουφωματα γιατι αυτα αλλαχθηκαν προ επιχορηγησεων λογω φθορας...
Βρηκα περι υλικων εδω (http://www.emichanikos.gr/showthread.php?459-%CE%A0%CE%B1%CF%81%CE%BF%CF%85%CF%83%CE%AF%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%BF%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CF%85%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD).
:hmm:

αυτο τωρα τι το ανεβασες? :lol:
εδω δεν μπορουν να βγαλουν 5 ειδικοι που το σπουδασαν.Αντε να βγαλουμε ακρη εμεις. :rofl:

Stefan_
18-10-14, 06:34
Μηπως σας ηρθαν φουσκωμενοι λογ/σμοι ΔΕΗ? Εγω συνηθως πληρωνα 400-440 το τετραμηνο, και τωρα μου βγηκαν 600...

manoulamou
18-10-14, 14:59
Κοντρα στην αποψη του vasilimertzani σας ευχαριστω και παλι...:)

Βρηκα τουλαχιστον τρεις εταιριες στο Μαρουσι, θα ρωτησω και φιλο που κινειται στο χωρο, εαν ξερει καποια αξιοπιστη.
ΕΛΠΙΖΩ να βγαλω ακρη, και μετα εφ οσον επιλεξω καποια value-for-mymoney προταση, υπαρχει και η αποφαση περι του πότε ειναι καλυτερο να ξεκινησουν οι εργασιες, το αργησα λιγο, φθινοπωριασε και πιασαν οι βροχες!
:whistle:

teodor_ch
18-10-14, 15:09
Θα πρότεινα για τη μελέτη που θα πληρώσεις να γίνει απο ανεξάρτητο μηχανολόγο μηχανικό της εμπιστοσύνης σου.

Η καλύτερη εποχή για θερμοπρόσοψη είναι συννεφιά με 10-20 βαθμούς θερμοκρασία.
Αν και αν τα υλικά είναι καλά και ο τεχνίτης σωστός, δεν έχουν θέμα και σε ακραίες συνθήκες.

Εξάλλου οι σοβαρές εταιρίες αναγράφουν προδιαγραφές και δίνουν οδηγίες ανάλογα τις συνθήκες πχ. ηλιοπροστασία.

Τελική τιμή για σοβαρή θερμοπρόσοψη απο Γερμανική εταιρία είναι 40-50 ευρώ/τμ.
Αυτό μπορεί να αλλάξει προς τα πάνω ανάλογα τα γούστα.

Ζήτα να δείς έργα όμως και ακόμα καλύτερα κατα τη φάση των εργασιών. Εκεί θα καταλάβεις αν είναι σοβαροί ή καραγκιόζηδες.

Σε μία φωτογραφία που είδα, είχαν αφήσεις τις πολυστερίνες στον ήλιο και είχαν κιτρινίσει τελείως. Εκεί ή τις έτριψαν και χάθηκε πολύ υλικό, ή το άφησαν έτσι και ότι θέλει ας γίνει.

jkoukos
18-10-14, 15:13
Μηπως σας ηρθαν φουσκωμενοι λογ/σμοι ΔΕΗ? Εγω συνηθως πληρωνα 400-440 το τετραμηνο, και τωρα μου βγηκαν 600...
Από τον Ιούλιο ισχύει το νέο τιμολόγιο με μεσοσταθμική αύξηση 11%.
Εξαρτάται βέβαια και από τις μονάδες που κατανάλωσες.

Basilhs23_
18-10-14, 18:57
Μηπως σας ηρθαν φουσκωμενοι λογ/σμοι ΔΕΗ? Εγω συνηθως πληρωνα 400-440 το τετραμηνο, και τωρα μου βγηκαν 600...

Δες τι ενέργεια κατανάλωνες και τι ενέργεια σου γράφει τώρα.

Stefan_
19-10-14, 03:58
Από τον Ιούλιο ισχύει το νέο τιμολόγιο με μεσοσταθμική αύξηση 11%.
Εξαρτάται βέβαια και από τις μονάδες που κατανάλωσες.

Φιλε μου οι αυξησεις αυτες ηταν για τις χαμηλες καταναλωσεις.
Ελεγχοντας τον περσινο και τον φετινο λογ/σμο μου βλεπω οτι η κιλοβατωρα τιμαται 0,10252€.

Το τελευταιο τετραμηνο εκαψα λεει περ.2600 κιλοβατωρες, δηλαδη 267€.
Ρυθμιζομενες χρεωσεις: 245€. Σχεδον αλλα τοσα!
Επιπλεον φπα+δημος+νεριτ+ψιλα = 650€.

vasilimertzani
19-10-14, 23:11
Κοντρα στην αποψη του vasilimertzani σας ευχαριστω και παλι...:)

Βρηκα τουλαχιστον τρεις εταιριες στο Μαρουσι, θα ρωτησω και φιλο που κινειται στο χωρο, εαν ξερει καποια αξιοπιστη.
ΕΛΠΙΖΩ να βγαλω ακρη, και μετα εφ οσον επιλεξω καποια value-for-mymoney προταση, υπαρχει και η αποφαση περι του πότε ειναι καλυτερο να ξεκινησουν οι εργασιες, το αργησα λιγο, φθινοπωριασε και πιασαν οι βροχες!
:whistle:

Μαλλον με παρεξηγησες :) .σαν τον ειδικο δεν υπαρχει καννενας.Το θεμα ειναι που θα τον βρεις.
Εγω παντως θα το κοιταζα σε δυο τρεις οπως λες και εσυ.ακομα καλυτερο να ειναι ανεξαρτητος μελετητης-επιβλεψη απο τον εφαρμοστη ,παρα να παρεις μια εταιρεια ολα σε ενα.

anon
20-10-14, 09:03
Φιλε μου οι αυξησεις αυτες ηταν για τις χαμηλες καταναλωσεις.
Ελεγχοντας τον περσινο και τον φετινο λογ/σμο μου βλεπω οτι η κιλοβατωρα τιμαται 0,10252€.

Το τελευταιο τετραμηνο εκαψα λεει περ.2600 κιλοβατωρες, δηλαδη 267€.
Ρυθμιζομενες χρεωσεις: 245€. Σχεδον αλλα τοσα!
Επιπλεον φπα+δημος+νεριτ+ψιλα = 650€.

Αρα, όταν υπολογίζετε το κόστος ηλεκτρικής ενέργειας, δεν θα παίρνετε αυτό που λέει η ΔΕΗ, σαν κοστολόγιο, αλλά στο σύνολο, που περιλαμβάνει και τα κόστη διανομής και λοιπές άλλες χρεώσεις, Δημο, ΝΕΡΙΤ, ΦΠΑ κλπ. Εαν δηλαδή κάνατε αυτοπαραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας, το μόνο που δε θα γλυτώνατε, είναι για τον Δήμο.

jkoukos
20-10-14, 10:35
Φιλε μου οι αυξησεις αυτες ηταν για τις χαμηλες καταναλωσεις.
Ελεγχοντας τον περσινο και τον φετινο λογ/σμο μου βλεπω οτι η κιλοβατωρα τιμαται 0,10252€.

Το τελευταιο τετραμηνο εκαψα λεει περ.2600 κιλοβατωρες, δηλαδη 267€.
Ρυθμιζομενες χρεωσεις: 245€. Σχεδον αλλα τοσα!
Επιπλεον φπα+δημος+νεριτ+ψιλα = 650€.
Όπως γράφει και ο @anon, η τιμή της κιλοβατώρας εξαρτάται (http://www.dei.gr/el/eksupiretisi-pelatwn/oikiakoi-pelates/o-logariasmos-sas/xrisimes-plirofories-gia-to-logariasmo-sas/giati-stous-logariasmous-sas-uparxoun-duo-katigories-xrewsewn-diladi-xrewsi-promitheias-reumatos-kai-ruthmizomenes-xrewseis) από τις χρεώσεις προμήθειας του ρεύματος και τις αντίστοιχες ρυθμιζόμενες (μεταφορά-διανομή). Επιπλέον υπάρχουν οι χρεώσεις (http://www.dei.gr/el/eksupiretisi-pelatwn/themata-pelatwn/ti-aforoun-oi-xrewseis-uper-tritwn-efk-eidtelos-5) υπέρ τρίτων.
Αυτό δεν είναι καινούργιο φρούτο, αλλά ισχύει από το καλοκαίρι του 2009 και μετά. Κάθε τετράμηνο, φαίνεται αναλυτικά (http://www.dei.gr/Documents2/CUSTOMER%20SERVICE/%CE%91%CE%BD%CE%AC%CE%BB%CE%B1%CE%BE%CE%AF%CE%B1%CF%82%CE%B7%CE%BB%CF%81%CE%B5%CF%8D2%CE%B7%CF%83%CE%B5%CE%BB.pdf) τι πληρώνουμε στον εκκαθαριστικό λογαριασμό.

Για 2600kWh το ποσό που πληρώνεις σήμερα (μόνο για το ρεύμα) είναι 513,50€, το 2014 θα πλήρωνες 496€, το 2013 αντίστοιχα 474€, το δεύτερο 6μηνο του 2012 441€, το πρώτο 6μηνο του 2012 434€ κοκ.
Η τιμή της κιλοβατώρας είναι περίπου στα 0,20€.

anon
20-10-14, 11:31
Όπως γράφει και ο @anon, η τιμή της κιλοβατώρας εξαρτάται (http://www.dei.gr/el/eksupiretisi-pelatwn/oikiakoi-pelates/o-logariasmos-sas/xrisimes-plirofories-gia-to-logariasmo-sas/giati-stous-logariasmous-sas-uparxoun-duo-katigories-xrewsewn-diladi-xrewsi-promitheias-reumatos-kai-ruthmizomenes-xrewseis) από τις χρεώσεις προμήθειας του ρεύματος και τις αντίστοιχες ρυθμιζόμενες (μεταφορά-διανομή). Επιπλέον υπάρχουν οι χρεώσεις (http://www.dei.gr/el/eksupiretisi-pelatwn/themata-pelatwn/ti-aforoun-oi-xrewseis-uper-tritwn-efk-eidtelos-5) υπέρ τρίτων.
Αυτό δεν είναι καινούργιο φρούτο, αλλά ισχύει από το καλοκαίρι του 2009 και μετά. Κάθε τετράμηνο, φαίνεται αναλυτικά (http://www.dei.gr/Documents2/CUSTOMER%20SERVICE/%CE%91%CE%BD%CE%AC%CE%BB%CE%B1%CE%BE%CE%AF%CE%B1%CF%82%CE%B7%CE%BB%CF%81%CE%B5%CF%8D2%CE%B7%CF%83%CE%B5%CE%BB.pdf) τι πληρώνουμε στον εκκαθαριστικό λογαριασμό.

Για 2600kWh το ποσό που πληρώνεις σήμερα (μόνο για το ρεύμα) είναι 513,50€, το 2014 θα πλήρωνες 496€, το 2013 αντίστοιχα 474€, το δεύτερο 6μηνο του 2012 441€, το πρώτο 6μηνο του 2012 434€ κοκ.
Η τιμή της κιλοβατώρας είναι περίπου στα 0,20€.


Ακριβώς.... Και το έξτρα παρθένο ελαιόλαδο, έχει τιμή κόστους απο τον παραγωγό, κάπου στα 2 ευρώ ή και λιγότερο το λίτρο αλλά ο καταναλωτής δεν λέει 2 ευρώ το λίτρο, γιατί πληρώνει 20 και βάλε ευρώ το πεντάλιτρο (δηλαδή πάνω απο 4 ευρώ το λίτρο). Μετα φόρων, κόστους συσκευασίας, διανομής, κέρδους του σούπερμάρκετ κλπ.

vasilimertzani
20-10-14, 14:17
Φιλε μου οι αυξησεις αυτες ηταν για τις χαμηλες καταναλωσεις.
Ελεγχοντας τον περσινο και τον φετινο λογ/σμο μου βλεπω οτι η κιλοβατωρα τιμαται 0,10252€.

Το τελευταιο τετραμηνο εκαψα λεει περ.2600 κιλοβατωρες, δηλαδη 267€.
Ρυθμιζομενες χρεωσεις: 245€. Σχεδον αλλα τοσα!
Επιπλεον φπα+δημος+νεριτ+ψιλα = 650€.

παντως οι 2600/4μηνο ειναι παρα πολλες για διαμερισμα-οικια.Τοσο εκαιγες παντα?

Stefan_
21-10-14, 06:53
Αρα, όταν υπολογίζετε το κόστος ηλεκτρικής ενέργειας, δεν θα παίρνετε αυτό που λέει η ΔΕΗ, σαν κοστολόγιο, αλλά στο σύνολο, που περιλαμβάνει και τα κόστη διανομής και λοιπές άλλες χρεώσεις, Δημο, ΝΕΡΙΤ, ΦΠΑ κλπ. Εαν δηλαδή κάνατε αυτοπαραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας, το μόνο που δε θα γλυτώνατε, είναι για τον Δήμο.

Όπως γράφει και ο @anon, η τιμή της κιλοβατώρας εξαρτάται (http://www.dei.gr/el/eksupiretisi-pelatwn/oikiakoi-pelates/o-logariasmos-sas/xrisimes-plirofories-gia-to-logariasmo-sas/giati-stous-logariasmous-sas-uparxoun-duo-katigories-xrewsewn-diladi-xrewsi-promitheias-reumatos-kai-ruthmizomenes-xrewseis) από τις χρεώσεις προμήθειας του ρεύματος και τις αντίστοιχες ρυθμιζόμενες (μεταφορά-διανομή). Επιπλέον υπάρχουν οι χρεώσεις (http://www.dei.gr/el/eksupiretisi-pelatwn/themata-pelatwn/ti-aforoun-oi-xrewseis-uper-tritwn-efk-eidtelos-5) υπέρ τρίτων.
Αυτό δεν είναι καινούργιο φρούτο, αλλά ισχύει από το καλοκαίρι του 2009 και μετά. Κάθε τετράμηνο, φαίνεται αναλυτικά (http://www.dei.gr/Documents2/CUSTOMER%20SERVICE/%CE%91%CE%BD%CE%AC%CE%BB%CE%B1%CE%BE%CE%AF%CE%B1%CF%82%CE%B7%CE%BB%CF%81%CE%B5%CF%8D2%CE%B7%CF%83%CE%B5%CE%BB.pdf) τι πληρώνουμε στον εκκαθαριστικό λογαριασμό.

Για 2600kWh το ποσό που πληρώνεις σήμερα (μόνο για το ρεύμα) είναι 513,50€, το 2014 θα πλήρωνες 496€, το 2013 αντίστοιχα 474€, το δεύτερο 6μηνο του 2012 441€, το πρώτο 6μηνο του 2012 434€ κοκ.
Η τιμή της κιλοβατώρας είναι περίπου στα 0,20€.

Παιδια, τα πραγματα δεν ειναι ακριβως ετσι. Προσεξτε τι διαπιστωσα στο μεταξυ. Οσο πιο πολλες κιλοβατωρες καψεις(ειδικα αν ειναι πανω απο 2000 την εβαψες) τοσο περισσοτερο ανεβαινουν οι "ρυθμιζομενες χρεωσεις".
Πιο συγκεκριμενα, σε 2266kwh οι ρυθμ.χρ. ειναι στο 88,6% της αξιας του ρευματος,
σε 2585kwh ειναι στο 91,5% !
Ο φπα ειναι 13%, η νεριτ 12€ και το παγιο 1,57€. Υπαρχουν και δυο χρεωσεις ολιγων ευρω ως ειδικες εισφορες.



παντως οι 2600/4μηνο ειναι παρα πολλες για διαμερισμα-οικια.Τοσο εκαιγες παντα?

Συνηθως καιω 2000+. Αν μπορουσα να καψω ως 1300 θα ειχα κοινωνικο τιμολογιο.
Η διαφορα στο τελευταιο 4μηνο ειναι οτι δουλεψε πολυ ερκοντισιον αυτο το καλοκαιρι(περ.20ωρες το 24ωρο μόνο το ενα) και οτι προστεθηκε αλλο ενα ατομο στο σπιτι. Τρεις ειναι ολοι.

Εσεις παιδια τι καιτε? τριψηφιο αριθμο κιλοβατωρων?... Στο σπιτι θα χρησιμοποιησεις οπωσδηποτε φουρνο, πλυντηριο, θερμοσιφωνα, ερκοντισιον. Οποτε αν ειστε απο δυο και πανω λογικα η χρεωση ειναι μεγαλη.
Οσοι υπολογιζετε το συνολο του τετραμηνου μη ξεχνατε να προσθετετε οχι μονο το ποσο εναντι που αναφερει ο εκκαθαριστικος, αλλα και τον φπα/δημο/νεριτ του εναντι.

anon
21-10-14, 08:46
Nαι, το τιμολόγιο ειναι κλιμακωτό, τόσο στην τιμή της κιλοβατώρας, όσο και στο κόστος διανομής και άλλα. Απλά αυτό που έγραψα είναι ότι δεν πρέπει να βλέπεις την τιμή πώλησης της κιλοβατώρας απο την ΔΕΗ, γιατί το είχα δεί σε κάτι παραπλανητικές διαφημίσεις, του στυλ 8 λεπτά η κιλοβατώρα, για να προτιμήσει ο κόσμος πάνελ υπέρυθρης ακτινοβολίας (βασικά εκεί το είδα περισσότερο). Και κάνουν σύγκριση με αυτή την τιμή, που φυσικά δεν είναι πραγματική. Οπως επίσης με τον ίδιο τρόπο εαν θέλουμε να κάνουμε μια μελέτη σκοπιμότητας χρήσης φωτοβολταικών, δεν θα πρέπει να πάρουμε και να συγκρίνουμε το κόστος ηλεκτρικής ενέργειας παραγωγής της ΔΕΗ, αλλά το τελικό κόστος που έρχεται στον καταναλωτή. Και επειδή υπάρχει κλιμακωτό τιμολόγιο, καλό ειναι να ξέρουμε περίπου πόσες κιλοβατώρες θα "φάμε" το τετράμηνο.
Eαν καταναλώνετε πολλές κιλοβατώρες καλό ειναι να δείτε εαν μπορέσετε να βάλετε νυχτερινό, μιας και η κατανάλωση με το νυχτερινό ρεύμα, είναι με μια πάγια σταθερή χρέωση.
Εναλλακτικά, εαν έχετε και τα χρήματα, μπορείτε να δείτε την περίπτωση εγκατάστασης μικρής μονάδας φωτοβολταικών, πχ της τάξεως των 3KW, με αντίστοιχο ινβερτερ η οποία λογικά θα παράγει στο τετράμηνο τουλάχιστον 2000 κιλοβατώρες, που θα είναι μείον απο τον λογαριασμό της ΔΕΗ (κρατάμε και την ΔΕΗ, απλά κάνουμε ιδιοπαραγωγή για να έχουμε μικρότερη κατανάλωση).

Stefan_
21-10-14, 09:42
Nαι, το τιμολόγιο ειναι κλιμακωτό, τόσο στην τιμή της κιλοβατώρας, όσο και στο κόστος διανομής και άλλα. Απλά αυτό που έγραψα είναι ότι δεν πρέπει να βλέπεις την τιμή πώλησης της κιλοβατώρας απο την ΔΕΗ, γιατί το είχα δεί σε κάτι παραπλανητικές διαφημίσεις.........................
Και επειδή υπάρχει κλιμακωτό τιμολόγιο, καλό ειναι να ξέρουμε περίπου πόσες κιλοβατώρες θα "φάμε" το τετράμηνο.

Δυσαναλογα κλιμακωτο, αφου πανω απο τις 2 χιλ. κιλοβατωρες οι "ρυθμ.χρεωσεις" αυξανουν περισσοτερο.
Η τιμη της κιλ/ρας ειναι 0,10252€ αλλα οι ρυθμ.χρεωσεις μπορουν να φτασουν (ή και να ξεπερασουν?) την αξια του ρευματος.



Eαν καταναλώνετε πολλές κιλοβατώρες καλό ειναι να δείτε εαν μπορέσετε να βάλετε νυχτερινό, μιας και η κατανάλωση με το νυχτερινό ρεύμα, είναι με μια πάγια σταθερή χρέωση.


Το νυχτερινο ειναι για νυχτερινη καταναλωση?
Μα το θερμοσιφωνα, τη κουζινα ή το φουρνο τα χρησιμοποιουμε την ημερα.

anon
21-10-14, 09:51
Το νυχτερινο ειναι για νυχτερινη καταναλωση?
Μα το θερμοσιφωνα, τη κουζινα ή το φουρνο τα χρησιμοποιουμε την ημερα.

Toυς χειμερινούς μήνες το ωράριο του "νυχτερινού" ρεύματος είναι απο τις 3μιση ως τις 5μιση το απόγευμα και απο τις 2 την νύχτα ως τις 8 το πρωί.
Οπότε δρομολογείς πλυντήρια, σιδέρωμα κλπ και ότι άλλο ενεργοβόρο μπορείς αυτές τις ώρες. Ολες οι ενεργοβόρες δραστηριότητες δεν θα είναι με νυχτερινό αλλά με λίγο καλό προγραμματισμό και προετοιμασία, πάνω απο το 50% αυτών των καταναλώσεων μπορούν άνετα να γίνουν με νυχτερινό ρεύμα.

teodor_ch
21-10-14, 10:49
Συνηθως καιω 2000+. Αν μπορουσα να καψω ως 1300 θα ειχα κοινωνικο τιμολογιο.
Η διαφορα στο τελευταιο 4μηνο ειναι οτι δουλεψε πολυ ερκοντισιον αυτο το καλοκαιρι(περ.20ωρες το 24ωρο μόνο το ενα) και οτι προστεθηκε αλλο ενα ατομο στο σπιτι. Τρεις ειναι ολοι.

Εσεις παιδια τι καιτε? τριψηφιο αριθμο κιλοβατωρων?... Στο σπιτι θα χρησιμοποιησεις οπωσδηποτε φουρνο, πλυντηριο, θερμοσιφωνα, ερκοντισιον. Οποτε αν ειστε απο δυο και πανω λογικα η χρεωση ειναι μεγαλη.
Οσοι υπολογιζετε το συνολο του τετραμηνου μη ξεχνατε να προσθετετε οχι μονο το ποσο εναντι που αναφερει ο εκκαθαριστικος, αλλα και τον φπα/δημο/νεριτ του εναντι.


Αντιγράφω απο παλαιότερο ποστ (πριν 2 μήνες) σε άλλο φόρουμ.


Εγώ έχω 170kwh το μήνα μέση κατανάλωση (για τελευταίους 28 μήνες) χωρίς AC, χωρίς στεγνωτήριο, ζευγάρι.
Ένα πλυντήριο πιάτων θέλει ~25kwh/μήνα και το AC θέλει ~100kwh/μήνα για χρήση όλο το χρόνο.
Το χειμώνα λόγω χάλια ηλιακού ανοίγουμε τακτικά την αντίσταση.

Μου βγαίνουν ~300kwh/μήνα και εσένα 690kwh/μήνα με βάση το μέσο όρο που είπες!!!!!

Η καταναλώσεις σου είναι τεράστιες.


Θα εστίαζα στις καταναλώσεις σου.

Ή ας γράψουν και άλλοι τις καταναλώσεις τους επειδή γενικά λείπουμε απο το σπίτι λόγο δουλειάς.

nyannaco
21-10-14, 10:49
Toυς χειμερινούς μήνες το ωράριο του "νυχτερινού" ρεύματος είναι απο τις 3μιση ως τις 5μιση το απόγευμα και απο τις 2 την νύχτα ως τις 8 το πρωί.
Οπότε δρομολογείς πλυντήρια, σιδέρωμα κλπ και ότι άλλο ενεργοβόρο μπορείς αυτές τις ώρες. Ολες οι ενεργοβόρες δραστηριότητες δεν θα είναι με νυχτερινό αλλά με λίγο καλό προγραμματισμό και προετοιμασία, πάνω απο το 50% αυτών των καταναλώσεων μπορούν άνετα να γίνουν με νυχτερινό ρεύμα.Από πέρσι, το μεσημέρι είναι 15:00 με 17:00. Κατά τα λοιπά, συμφωνώ απόλυτα με τον αγαπητό Σάββα, και επαυξάνω.
Ιδέες:
Ενας χρονοδιακόπτης στον πίνακα για το θερμοσίφωνα, να ζεσταίνει το νερό είτε 16:00 με 17:00 (το χειμώνα) ή / και 06:00 με 07:00 το πρωί, ανάλογα με τις συνήθειες και τις ανάγκες.
Για το πλυντήριο και το φούρνο χρησιμοποίησε τη δυνατότητα προγραμματισμού τους, εφόσον υπάρχει. Σε παλιά πλυντήρια με μηχανικό προγραμματιστή, παίζει και εξωτερικός χρονοδιακόπτης (αν και καλό είναι να αντικατασταθούν, και λόγω ενεργιεακής κάσης). Οσο για το μπουτάκι κατσικάκι στο φούρνο, σιγοψημένο στους 120°C για έξι ώρες τη νύχτα, σε λαδόκολλα, δεν παίζεται!
Γενικά, πάντως, οι καταναλώσεις σου φαίνονται μεγάλες! Είκοσι ώρες το εικοσιτετράωρο A/C? Στη Λάρισα μένεις;

teodor_ch
21-10-14, 10:51
Προσοχή γιατί για το νυχτερινό υπάρχει έξτρα πάγιο.
Excelάκι και προγραμματισμός να δείς αν θα σε συμφέρει.

nyannaco
21-10-14, 11:01
Το πάγιο για το νυχτερινό είναι €2 την τετραμηνία.
Στην κίλαμκα κάτω απο 2000KWh:
Κανονική χρέωση: 0,07793€/kWh
Νυχτερινό: 0,06610€/kWh
Αρα η απόσβεση του παγίου έρχεται με 169KWh νυχτερινό. Εγώ τα ξεπερνάω, χωρίς θερμοσίφωνα (ζεσταίνω νερό με ΦΑ). Μόνο ο θερμοσίφωνας, με 1 άναμμα τη μέρα (80άρης) καταναλώνει χοντρικά 110KWh το μήνα.

Στην κλίμακα πάνω από 2000KWh το τετράμηνο, οι ισορροπίες αλλάζουν θεαματικά υπέρ του νυχτερινού (του οποίου η τιμή δεν είναι κλιμακωτή).

anon
21-10-14, 12:03
Aκριβως. Με το νυχτερινό, και 10.000 κιλοβατώρες να κάψεις, όλα θα είναι με το ίδιο τιμολόγιο. Δεν είναι κλιμακωτό. Χρειάζεται μόνο λίγος καλός προγραμματισμός. Καλή ιδέα με τον χρονοδιακόπτη, μπορείς να βάλεις έτσι πχ το πλυντήριο να ξεκινήσει να δουλεύει στις 5 το πρωί.
Εμείς με εξαμελή οικογένεια (πολύτεκνος), έχουμε ένα πιο οικονομικό τιμολόγιο αλλά και παλι λόγω πολλών παιδιών έχουμε ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ πλυντήριο. Πιάνω και τις 4000 κιλοβατώρες το τετράμηνο. Χρησιμοποιώ ηλεκτρικό για θέρμανση. Χρησιμοποιούμε το νυχτερινό όσο πιο πολύ γίνεται προκειμένου να μην φορτωθούμε μεγάλο τιμολόγιο λόγω κλιμακωτής χρέωσης στην ημερήσια χρέωση.

teodor_ch
21-10-14, 12:19
Έξυπνες ιδέες για οικονομία είναι

1) Θερμομεικτική βάνα (https://www.google.gr/search?q=%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE+%CE%B2%CE%AC%CE%BD%CE%B1&oq=%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%BF%CE%BC%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE+&aqs=chrome.2.69i57j0l3.3764j0j7&sourceid=chrome&es_sm=93&ie=UTF-8)

πρίν απο το πλυντήριο με την προϋπόθεση ότι το νερό το ζεσταίνετε φθηνότερα απο ότι με ηλεκτρική αντίσταση.

2) Μάτια και φούρνος φ.αερίου/υγραερίου

Γενικά έχω μία "αλλεργία" με το ρεύμα. Ότι μπορώ το φορτώνω αλλού.
Εκτός αν κάποιος έχει φωτοβολταϊκά και τα φορτώνει όλα στο ρεύμα!

Stefan_
21-10-14, 13:50
Toυς χειμερινούς μήνες το ωράριο του "νυχτερινού" ρεύματος είναι απο τις 3μιση ως τις 5μιση το απόγευμα και απο τις 2 την νύχτα ως τις 8 το πρωί.
Οπότε δρομολογείς πλυντήρια, σιδέρωμα κλπ και ότι άλλο ενεργοβόρο μπορείς αυτές τις ώρες. Ολες οι ενεργοβόρες δραστηριότητες δεν θα είναι με νυχτερινό αλλά με λίγο καλό προγραμματισμό και προετοιμασία, πάνω απο το 50% αυτών των καταναλώσεων μπορούν άνετα να γίνουν με νυχτερινό ρεύμα.

Δε γινονται αυτα τα πραγματα, πλυντηριο νυχτιατικα? Και μπανιο μόνο τις συγκεκριμενες αυτες ωρες?...



Ή ας γράψουν και άλλοι τις καταναλώσεις τους επειδή γενικά λείπουμε απο το σπίτι λόγο δουλειάς.

Αν κι εγω αν εμενα μονος θα εκαιγα <1300kwh και θα εμπαινα στο κοινωνικο τιμολογιο.


) Οσο για το μπουτάκι κατσικάκι στο φούρνο, σιγοψημένο στους 120°C για έξι ώρες τη νύχτα, σε λαδόκολλα, δεν παίζεται!
Γενικά, πάντως, οι καταναλώσεις σου φαίνονται μεγάλες! Είκοσι ώρες το εικοσιτετράωρο A/C? Στη Λάρισα μένεις;

Φιλε μου ο κοσμος συνηθως δε τρωει το πρωι κατσικακι ή οτι αλλο ψητο. Φουρνο παντως να καιει 6 ωρες τη νυχτα ενω κοιμαμαι δε θα αφηνα ποτε ανοιχτο.
Αθηνα μενω αλλα ειδικα αυτο το καλοκαιρι εμεινα σπιτι και επειδη ειμαι θερμοαιμος ηταν συνεχεια ανοιχτο. Τοσο πολυ καιει ενα 9ρι ινβερτερ?

nyannaco
21-10-14, 14:21
Δε γινονται αυτα τα πραγματα, πλυντηριο νυχτιατικα? Και μπανιο μόνο τις συγκεκριμενες αυτες ωρες?...Οταν ξεκινάς με το "δεν γίνονται αυτά τα πράγματα", καταλαβαίνεις ότι περιορίζεις πολύ τις δυνατότητές σου να βελτιώσεις την κατάσταση. Άνοιξε λίγο το μυαλό σου. Ναι, πλυντήριο νυχτιάτικα, το κάνω πολλά χρόνια τώρα. Το βάζω να τελειώσει λίγο πριν τη λήξη του νυχτερινού, και άπλωμα το πρωί. Τί σε χαλάει;
Οσο για το μπάνιο, ποιός είπε να κάνεις τις συγκεκριμένες ώρες; Είπα να ανάβεις το θερμοσίφωνα τις στυγκεκριμένες ώρες, και μπάνιο κάνε αργότερα. Αν δεν τραβήξεις ζεστό νερό, δεν θα κρυώσει σε λίγες ώρες.


Φιλε μου ο κοσμος συνηθως δε τρωει το πρωι κατσικακι ή οτι αλλο ψητο. Φουρνο παντως να καιει 6 ωρες τη νυχτα ενω κοιμαμαι δε θα αφηνα ποτε ανοιχτο.Ούτε και να φας το κατσίκι για πρωϊνό είπε κανείς. Ψήσε το τη νύχτα και φάτο το μεσημέρι, αν δεν ανοίξεις το φούρνο θα μείνει ζεστό. Οσο για το αν μπορείς να κοιμηθείς με το φούρνο αναμμένο, κι αυτό στο μυαλό σου είναι. Εγώ μια χαρά κοιμάμαι.

Αθηνα μενω αλλα ειδικα αυτο το καλοκαιρι εμεινα σπιτι και επειδη ειμαι θερμοαιμος ηταν συνεχεια ανοιχτο. Τοσο πολυ καιει ενα 9ρι ινβερτερ?Σαφώς και καίει με τόσες ώρες λειτουργίας. Λάθος τρόπος χρήσης. Το A/C το χρησιμοποιείς τις ζεστές ώρες της ημέρας (ελπίζω όχι με λίγο ανοιχτό το παράθυρο για να καπνίζεις, ε; Ούτε να προσπαθείς με ένα A/C να δροσίσεις και τα διπλανά δωμάτια). Το σπίτι κλειστό τη ημέρα, για να κρατάς τη ζέστη έξω - ει δυνατόν και τα πατζούρια, για την αντηλιά, στα δωμάτια που δεν χρειάζεσαι φως. Ανοιγμα το βράδυ να κάνει ρεύμα και να δροσίσει φυσικά, και ύπνο με ανεμιστήρα (ιδανικά οροφής), είναι και πολύ πιο υγιεινό, εκτός από τρελλά πιο οικονομικό. Τίς πέντε-δέκα μέρες το χρόνο που θα έχει καύσωνα, άσε και το A/C να δουλεύει στους 28°C, και επικουρικά τον ανεμιστήρα, και είσαι άρχοντας.

Γενικά μου δίνεις την εντύπωση ότι έχεις μεγάλα περιθώρια εξοικονόμησης, με καλύτερη διαχείριση.

jkoukos
21-10-14, 14:44
Παιδια, τα πραγματα δεν ειναι ακριβως ετσι....
Μια χαρά τα λέμε, αρκεί να γνωρίζεις τι πληρώνεις, σύμφωνα με τα link που έδωσα παραπάνω και το ισχύον τιμολόγιο (http://www.dei.gr/Documents2/TIMOLOGIA/TIMOL25072014/OIKG1XORISXRONO.pdf). Απλά λέμε ότι χοντρικά η μέση τιμή της κιλοβατώρας είναι περίπου 0,20€, εκτός των λοιπών χρεώσεων.
Το κόστος ανά κιλοβατώρα είναι σταθερό όσον αφορά τις ρυθμιζόμενες. Οι μόνες κλιμακωτές χρεώσεις είναι για τις Υπηρεσίες Κοινής Ωφέλειας (ΥΚΩ) που είναι και οι μεγαλύτερες από τις ρυθμιζόμενες, μέσω των οποίων επιδοτούμε τα μη διασυνδεδεμένα νησιά, τους πολύτεκνους και το "Κοινωνικό Οικιακό Τιμολόγιο".

Η κατανάλωση σε μας κυμαίνεται από 1400-1600kWh ανά τετράμηνο για 4μελή οικογένεια.
Όπως γράφουν και οι άλλοι, όλα είναι θέμα πρακτικών κανόνων χρήσης για εξοικονόμηση ενέργειας.

vasilimertzani
21-10-14, 15:49
εγω παντως εκαψα 2100 το 4μηνο του περσινου χειμωνα (νοεμβρης-φλεβαρης,επεσα και στον βαρυ χειμωνα)
με παλια ,ac(me ayta την εβγαλα),πλυντηριο ρουχων και πιατων και καθε μερα αναμενο θερμοσιφωνα 160λτ ηλιακο(σκαρτα φτανει για 1 ατομο).
Για αυτο αναφερα οτι 2600 ειναι πολλα.

Nozomi
21-10-14, 15:59
Μου είναι δύσκολο να καταλάβω ποιός ανάβει θερμοσίφωνα για να κάνει μπάνιο την εποχή της κεντρικής θέρμανσης !
Άσκοπη σπατάλη...

nyannaco
21-10-14, 16:19
Μου είναι δύσκολο να καταλάβω ποιός ανάβει θερμοσίφωνα για να κάνει μπάνιο την εποχή της κεντρικής θέρμανσης !
Άσκοπη σπατάλη...Η παραγωγή ζεστού νερού χρήσης από τη θέρμανση συμφέρει μόνο με ΦΑ, αλλά όχι με πετρέλαιο. Οσον αφορά δε το σενάριο του "ηλεκτρομπόιλερ" στο πατάρι του μπάνιου (το μπόιλερ της αντιπαροχής το λέω εγώ) που συνδέεται με τη θέρμανση, εκτός από αντιοικονομικό, είναι και άδικο στις χρεώσεις, αλλά και παράνομο!
Επίσης, μην ξεχνάς ότι (α) η κεντρική θέρμανση σε πάρα πολλές πολυκατοικίες, πλέον, αραχνιάζει, και (β) υπάρχουν και πάρα πολλές παλιότερες πολυκατοικίες χωρίς τέτοια "καλούδια".

Basilhs23_
21-10-14, 16:54
Μου είναι δύσκολο να καταλάβω ποιός ανάβει θερμοσίφωνα για να κάνει μπάνιο την εποχή της κεντρικής θέρμανσης !
Άσκοπη σπατάλη...

Ναι βέβαια, ενω αν γεμίσεις τα διαμερίσματα ολόκληρης πολυκατοικίας με boilers τα οποία θα υποκλέπτουν το θερμικό φορτίο από το θερμό νερό του κεντρικού λέβητα για να ζεσταίνουν το νερό για το μπάνιο στο κάθε διαμέρισμα είναι καλύτερα.... και μετά θα γκρινιάζουν όλοι για προβλήματα θέρμανσης οτι δεν δουλεύουν τα καλοριφέρ να αυξήσουν την θερμοκρασία από τον θερμοστάτη κτλ. Επίσης η πλειοψηφία νεόδμητων κατοικιών που κατασκευάστηκε από 2000 και μετά έχει επίτοιχους λέβητες για αυτονομία με φυσικό αέριο, δεν υπάρχει κεντρική θέρμανση, άρα τα περι εποχής κεντρικής θέρμανσης, συγνώμη αλλά τα θεωρώ λίγο ξεπερασμένα, αν ζούσαμε το 80-90 να πω οκ. Καλύτερα να βάλεις ηλιακό θερμοσίφωνα.

Εαν σε αυτό που λες εννοείς να έχει γίνει πρόβλεψη σε πολυκατοικία για τοποθέτηση boilers στην υπάρχουσα παλιά εγκατάσταση θέρμανσης και ταυτόχρονα εκτίμηση του επιπλέον θερμικού φορτίου που απαιτείται για θερμό νερό χρήσης μετά από μελέτη μηχανολόγου και την επαύξηση της θερμικής ισχύος του λέβητα τότε ΟΚ, έχεις απόλυτο δίκιο και είναι βλακεία να καταναλώνει κάποιος ενέργεια από τον θερμοσίφωνα. Στην πολυκατοικία που μένει ο θείος μου και έχει 20 μεγάλα διαμερίσματα, το 40% έβαλε boiler και τώρα δεν έχουν ικανοποιητική θέρμανση και ανοίγουν τα κλιματιστικά μαζί με το καλοριφέρ.

nyannaco
21-10-14, 17:00
Είναι ευρέως διαδεδομένη η βλακώδης αντίληψη ότι αφού ανάβει που ανάβει το καλοριφέρ, το ζεστό νερό είναι τζάμπα. Ελπίζω να μην τρέφει κανείς εδώ τέτοιες αυταπάτες.

anon
21-10-14, 21:43
Δε γινονται αυτα τα πραγματα, πλυντηριο νυχτιατικα? Και μπανιο μόνο τις συγκεκριμενες αυτες ωρες?...


1. Δεν είπα όλα σε νυχτερινές ώρες. Αλλά έλεος, σου δώσαμε ιδέες, εαν δεν θέλεις να προσαρμοστείς και λίγο δεν σου φταίει κανένας. Εαν θέλεις 22 βαθμούς ντε και καλά χειμώνα καλοκαίρι, ε, θα πληρώνεις ένα κάρο λεφτά για θέρμανση/ψύξη.
2. το 3 έως 5 το απόγευμα, μια χαρά ειναι για να κάνεις πολλές ενεργοβόρες δουλειές, πλυντήριο, ηλεκτρικό θερμοσίφωνα, ηλεκτρικό σίδερο.

- - - Updated - - -


Μου είναι δύσκολο να καταλάβω ποιός ανάβει θερμοσίφωνα για να κάνει μπάνιο την εποχή της κεντρικής θέρμανσης !
Άσκοπη σπατάλη...

Πίστεψέ με, είναι φθηνότερο με ρεύμα παρα με πετρέλαιο, αλλά εαν ξοδέψεις όλο τον θερμοσίφωνα.
Με τον καυστήρα, επειδή έχει μεγάλη θερμική ισχύ, κρατά μια πολύ μικρή ποσότητα και βασικά ζεσταίνει όσο ζεστό νερό καταναλώνεις. Με το ρεύμα δεν γίνεται αυτό. Για να μπορούσες να κάνεις το ίδιο θα έπρεπε να τραβά 30KW την στιγμή που οι οικιακές συνδέσεις είναι των 10KW. Αρα ζεσταίνεις πρώτα μια ποσότητα νερού, όσο χωρά ο θερμοσίφωνας πχ 150 λίτρα, και μετά το χρησιμοποιείς. Το ρεύμα είναι πιο οικονομικό απο το πετρέλαιο, αλλά εφόσον καταναλώσεις ακριβώς όσο νερό έχει ο θερμοσίφωνας. Εαν είναι να κάνεις μπάνιο πχ και να χρησιμοποιήσεις 40 λίτρα ζεστού νερού, τότε τα υπόλοιπα 110 πάνε άχρηστα, χαμένη ενέργεια. Το δύσκολο λοιπόν με το ηλεκτρικό ρεύμα όσον αφορά το ζεστο μπάνιο είναι ότι μπορεί να έχεις τελικα μεγαλύτερο κόστος απο αυτό το πράγμα. Εαν μπορείτε όμως βάλτε ηλιακό. Εαν το συνδιάσετε και με πλυντηριο διπλής παροχής, θα γλυτώσετε και ρεύμα. Ομως δεν συμφέρει να πάρετε ζεστο νερό απο καυστήρα, για το πλυντηριο. Και αυτό γιατί το πλυντήριο δεν είναι όπως ο θερμοσίφωνας, θα καταναλώσει ακριβώς τόσο ρεύμα όσο χρειάζεται για να ζεστάνει την συγκεκριμένη ποσότητα νερού. Αρα συμφέρει μόνο εαν έχετε δωρεάν ζεστό νερό, πχ απο ηλιακό. Στην περίπτωση που έχετε δωρεάν ζεστό νερό, μπορείτε με θερμοβάνες να ρυθμίσετε ώστε να μπαίνει στο πλυντηριο (ρούχων ή πιάτων) ζεστο νερό συγκεκριμένης θερμοκρασίας. πχ 40 βαθμών κελσίου, αντί 15 πχ που έρχεται απο την ύδρευση τον χειμώνα. Αυτό σημαίνει σημαντικα μικρότερη κατανάλωση ηλεκτρικού ρεύματος για να ζεστάνει το νερό το πλυντήριο.

vasilimertzani
22-10-14, 10:06
Μου είναι δύσκολο να καταλάβω ποιός ανάβει θερμοσίφωνα για να κάνει μπάνιο την εποχή της κεντρικής θέρμανσης !
Άσκοπη σπατάλη...
σπαταλη να αναβεις θερμοσιφωνο αντι να ζεσταινεις με το πετρελαιο?
το αντιθετο συμβαινει φιλε μου.



δεν ειδα οτι ειχατε απαντησει.
Σημαντικο ειναι ο σωστος χρονος για μπανιο (δηλαδη να κανουν ολοι την ιδια ωρα μπανιο ) η ο ταχυθερμοσιφωνας.

teodor_ch
22-10-14, 10:15
σπαταλη να αναβεις θερμοσιφωνο αντι να ζεσταινεις με το πετρελαιο?
το αντιθετο συμβαινει φιλε μου.


Σωστά στα λένε.
Διάβασε και εδώ μέσα
http://www.adslgr.com/forum/threads/666306-%CE%A0%CE%AC%CE%BC%CE%B5-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BD%CE%AD%CE%BF-%CE%B7%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CF%8C

Προσθήκη:

Άλλα έλεγες παλαιότερα :p


η μελετη αυτη εγινε για θερμανση σε οικια.δεν αναφερεται πουθενα για ΖΝΧ.Η διαφορα?οτι στο μποιλερ με την αντισταση δεν εχεις καμια απωλεια.Ενω στο μποιλερ με θερμανση απο λεβητα εχεις - τις σωληνωσεις ,να ζεσταθει ο λεβητας,να αρχισει να αποδιδει.
Αυτο σου λεει ο φιλος,οτι αν τα βαλεις κατω ,ειδικα αν αναβεις λεβητα μονο για ΖΝΧ δεν συμφερει καθολου,αν παλι θες να τα ζεσταινει παραλληλα με την χρηση που κανεις στον λεβητα να εχεις υποψη οτι δεν θα το κανει τσαμπα αλλα θα εχεις και απο εκει καταναλωση.

@ ADSLgr.com All rights reserved.