PDA

Επιστροφή στο Forum : Οικονομική θέρμανση



Σελίδες : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114

nodasz
16-02-12, 19:43
υπαρχει και ο τροπος θερμανσης μεσω υπερυθρης ακτινοβολιας.
τεχνολογια φιλικη προς το περιβαλλον.

μπορω να αναφερω μερικες εταιριες για παραδειγμα, δεν θα ηθελα ομως να θεωρηθει διαφημιση.

Νομιζω οτι ουσιαστικα ειναι απλα ηλεκτρικα σωματα που δουλευουν με ηλεκτρικη ενεργεια με καλυτερο περιτυλιγμα , design και φυσικα διαφημιση. Αρα ειναι τοσο φιλικα για το περιβαλλον οσο και τα ηλ. καλοριφερ ή τα air condition (μη τρελαθουμε κιολας με τις μπαρουφες που σκεφτονται για να διαφημισουν τα προιοντα τους , ακου "φιλικο προς το περιβαλλον " ...)

ΥΓ καθε θερμο σωμα εκπεμπει υπερυθρη ακτινοβολια .Οποτε εξ ορισμου ΟΤΙ χρησιμοποιουμε για θερμανση εκπεμπει υπερυθρη ακτινοβολια .

jason22
16-02-12, 20:13
Δεν υπαρχει σχεση με τα ηλεκτρικα καλοριφερ ουτε και με τα air condition.
Αφιερωσε (αν θες) λιγο παραπανω χρονο και ενημερωσου καλυτερα.

Φιλικα στο λεω, δεν θελω να ερθω σε αντιπαραθεση μαζι σου, ουτε και θελω να διαφημισω κατι.

jkoukos
16-02-12, 20:41
Μπορείς να δώσεις κάποιο λινκ, για να δούμε σχετικές πληροφορίες όσον αφορά την απόδοση και την κατανάλωση;

leros2004
16-02-12, 21:17
Επαναφερω το νημα για μια ερωτηση με σομπα πετρελαιου.

Λογω του οτι δεν πληρωνονται τα κοινοχρηστα φετος πετρελαιο γιοκ στον λεβητα οποτε βρηκα μια σομπα πετρελαιου που ειχα ξεχασμενη στην αποθηκη του εξοχικου.

Ειναι Kerona (οχι Kerosun) και ουτε που θυμαμαι απο που την ειχα παρει.
http://www.limnaios.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=6367


Σε συνδυασμο με το τζακι κανει εξαιρετικη δουλεια αλλα τωρα τελευταια εχει πεσει η αποδοση (φλογα) της και μυριζει θελει αλλαγη φυτιλιου?
Πετρελαιο παιρνω το πορτοκαλι μπετονι της Kerosun.

Επισης ποσο επιβλαβης μπορει να ειναι οι αναθυμιασεις γιατι ψιλοθορυβηθηκα,.

Βάζεις το δικό της πετρέλαιο ? Αν θυμάμαι καλά , κάποιο εξάρτημα βουλώνει σε αυτή και θέλει αλλαγή ...

Για τις σόμπες Πέλετ έχουμε άποψη ?

nodasz
16-02-12, 22:14
Δεν υπαρχει σχεση με τα ηλεκτρικα καλοριφερ ουτε και με τα air condition.
Αφιερωσε (αν θες) λιγο παραπανω χρονο και ενημερωσου καλυτερα.

Φιλικα στο λεω, δεν θελω να ερθω σε αντιπαραθεση μαζι σου, ουτε και θελω να διαφημισω κατι.

Ακριβως επειση το εχω ψαξει στο ειπα. Μπες σε εξειδικευμενα σαιτ μηχανολογων στην Ελλαδα και θα δεις τις αποψεις των ειδικων του χωρου. Αλοιμονο αν ενημερωνομαστε απο διαφημιστικα σαιτ που το μονο που ενδιαφερονται ειναι να πουλησουν το προιον τους.
Και μονο που δεν περπατησε το συγκεκριμενο συστημα σε καμια χωρα του κοσμου για οικιακη χρηση κατι λεει ( χρησιμοποιουνται μονο για βιομηχανικες εφαρμογες ή στην εκτροφη ζωων) Και φυσικα το κυριοτερο μειονεκτημα τους ειναι το προφανες . Επειδη θερμαινουν μεσω ακτινοβολιας ( ΔΕΝ θερμαινουν τον αερα ) παθαινεις οτι παθαινεις μπροστα σε ενα τζακι. Ψηνεται η μερια σου που βλεπει το τζακι και παγωνει η πισω πλευρα. Πως να περπατησουν λοιπον ...

ΥΓ εννοειται οτι ουτε εγω θελω να ερθω σε αντιπαραθεση μαζι σου. Κουβεντα κανουμε. Αλλα επειδη εχω ασχοληθει πολυ με το θεμα της θερμανσης για το σπιτι μου εχω ασχοληθει αρκετα και με αυτα τα συστηματα. Και απογοητευτηκα. Δεν αρκει κατι να ειναι φτηνο. Πρεπει και να δουλευει σωστα.

jason22
16-02-12, 23:15
nodasz αφου λοιπον εχεις υιοθετησει τις αποψεις των ειδικων [και καλα κανεις] μπορεις να μας παραθεσεις μερικες απο αυτες που οπως ανεφερες σε απογοητευσαν? αν φυσικα σου ειναι ευκολο.

με την σειρα μου, παραθετω ενα παραδειγμα εταιριας που εμπορευεται την συγκεκριμενη τεχνολογια υπερυθρης ακτινοβολιας για το μελος jkoukos που το ζητησε.

Ο συγκεκριμενος συνδεσμος [μεταφερω αυτουσια] >> "παρουσιαζει [συνοπτικα] την συγκριτική μελέτη, που διενέργησε το Αριστοτέλειο πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης (ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΤΗΣ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ ΘΕΡΜΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΕΦΑΡΜΟΣΜΕΝΗΣ ΜΗΧΑΝΙΚΗΣ), υπό την ηγεσία και καθοδήγηση του διδάκτορα Αγι Παπαδόπουλου."

http://www.redwell.gr/apth.asp

Τονιζω πως ουδεμια σχεση εχω με την εταιρια και δεν αποσκοπω σε κανενος ειδους διαφημιση.

anon
17-02-12, 10:09
Δεν υπαρχει σχεση με τα ηλεκτρικα καλοριφερ ουτε και με τα air condition.
Αφιερωσε (αν θες) λιγο παραπανω χρονο και ενημερωσου καλυτερα.

Φιλικα στο λεω, δεν θελω να ερθω σε αντιπαραθεση μαζι σου, ουτε και θελω να διαφημισω κατι.


Νόμοι της Θερμοδυναμικής. Δεν μπορεί να προσφέρει περισσότερη θερμότητα απο την ενέργεια που καταναλώνει. Οπως ακριβώς και ένα ηλεκτρικό σώμα. Εξαίρεση. Τα αιρ κοντίσιον. Και αυτό γιατί δεν παράγουν θερμότητα, μεταφέρουν θερμότητα, απο έξω, ναι απο το κρύο, μέσα, οπότε καταναλώνουν ενέργεια για την μεταφορά, και όχι την παραγωγή, και γιαυτό μπορεί να αποδίδουν περισσότερη θερμική ενέργεια (θερμίδες) απο τα κιλοβάτ που καταναλώνουν. Ελεος πιά.....

jason22
17-02-12, 18:33
Αnon συμφωνω με αυτα που γραφεις για τους νομους θερμοδυναμικης.
Ομως σχολια τυπου "ελεος πια..." τα θεωρω αγενη.
Ξαναγραφω οτι δεν θελω να ερθω σε αντιπαραθεση με κανεναν,
ουτε και ειμαι πωλητης που θελει να προωθησει την συγκεκριμενη τεχνολογια.
Επιμενω στην αποψη μου οτι τα ηλεκτρικα καλοριφερ [λαδιου π.χ.] δεν εχουν σχεση με ενα ενα θερμαντικο σωμα υπερυθρης ακτινοβολιας. Σιγουρα χρησιμοποιουν και τα δυο ηλεκτρισμο για να θερμανουν ομως η τεχνολογια τους ειναι διαφορετικη.

teodor_ch
17-02-12, 19:07
Αnon συμφωνω με αυτα που γραφεις για τους νομους θερμοδυναμικης.
Ομως σχολια τυπου "ελεος πια..." τα θεωρω αγενη.
Ξαναγραφω οτι δεν θελω να ερθω σε αντιπαραθεση με κανεναν,
ουτε και ειμαι πωλητης που θελει να προωθησει την συγκεκριμενη τεχνολογια.
Επιμενω στην αποψη μου οτι τα ηλεκτρικα καλοριφερ [λαδιου π.χ.] δεν εχουν σχεση με ενα ενα θερμαντικο σωμα υπερυθρης ακτινοβολιας. Σιγουρα χρησιμοποιουν και τα δυο ηλεκτρισμο για να θερμανουν ομως η τεχνολογια τους ειναι διαφορετικη.

μα τα έχει αναλύσει ο κακομοίρης (sorry anon!) πολλές φορές ακόμα και την "τεχνολογία" που αναφέρεις

το air con είναι το μόνο που αξιοποιεί ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ την ηλεκτρική ενέργεια

τα υπόλοιπα
πιστολάκι, αερόθερμο, αλογόνου, καλοριφέρ λαδιού, υπέρυθρης, κλπ κλπ
βασίζονται στους ΙΔΙΟΥΣ νόμους!

Πάντως οι τύποι είναι αστείοι...

Την μελέτη αυτή,με ευχαρίστηση μπορούμε,να σας την παραδώσουμε ιδιοχείρως, αρκεί να επισκεφτείτε κάποιον από τους κατά τόπους αντιπροσώπους μας . Εδώ, θα σας παραθέσουμε μόνο τα επιγραμματικά συμπεράσματα του επιλόγου της Μελέτης, σε ελληνική μετάφραση.

Αφού απο τον επίλογο μόνο δεν γίνεται να βγάλει κανείς ασφαλές συμπέρασμα, χωρίς ολόκληρη την έρευνα δε μας λένε τίποτα.

Άσχετα με το αν η έρευνα αντικατοπτρίζει την πραγματικότητα...σύνηθες Ελληνικό φαινόμενο!

jason22
17-02-12, 19:57
Ζητω συγνωμη αν εχει αναλυθει το θεμα διεξοδικοτερα.
Θα ψαξω τις σελιδες να το βρω γιατι μερικες δεν τις εχω δει, ειναι αρκετες.

Παντως επικοινωνησα με εναν απο τους αντιπροσωπους της εταιριας και ειπε οτι θα μου στειλει ολοκληρη την ερευνα σε email.

nyannaco
17-02-12, 20:21
Rapidshare ;)

nvel
17-02-12, 22:27
Παντως επικοινωνησα με εναν απο τους αντιπροσωπους της εταιριας και ειπε οτι θα μου στειλει ολοκληρη την ερευνα σε email.

έχει κάποιο πρόβλημα και δεν μπορεί απλώς να δώσει το link (http://www.redwell.com/upload/533_redwell-studie-uni-thessaloniki-v1.2-2011-en.pdf) της μελέτης απο το site της εταιρίας που αντιπροσωπεύει

XPHSTOS29
18-02-12, 01:41
Στρογγυλη σφραγιδα δεν εχει το εγραφο αυτο παντος .

Seitman
18-02-12, 08:34
Σαν project όμως, αναφέρεται στη σελίδα πληροφοριών (http://aix.meng.auth.gr/lhtee/staff/agis/projects_en.html) του συγκεκριμένου καθηγητή.

anon
16-09-12, 02:59
Ξανα το θέμα της οικονομικής θέρμανσης. Είδα στο Leroy Merlin πουλούσαν πελετ, προς 300 ευρώ τον τόννο. Μου φάνηκε καλή τιμή, σε σχέση με αυτά που ακούω, και με την ευκολία που δίνει το πέλετ να χρησιμοποιείται αυτόματα, και όχι να τρέχεις κάθε λίγο να γεμίζεις τον λέβητα / τζάκι με ξύλα.

Ομως μετά αναρωτήθηκα. Συμφέρει;
Διαβάζω απο wikipedia και αλλού, ότι το πέλετ δίνει 4.9 περίπου κιλοβατώρες θερμικη ενέργεια στο κιλο. Με δεδομένο ότι το μάξιμουμ απόδοσης είναι 85%, ας πούμε 80% να είμαστε μέσα, παίρνουμε 3,92 κιλοβατώρες θερμικης ενέργειας στο κιλό, άρα μας κοστίζει η κιλοβατώρα θερμικής ενέργειας

1 κιλο πέλετ = 0,3 ευρώ
1 κιλο πέλετ = 3,92 κιλοβατώρες
Αρα 1 κιλοβατώρα θερμικής ενέργειας απο πελετ = 7,65 σεντς

Πετρέλαιο θέρμανσης. Θα έχει λένε 1,4 ευρώ το λίτρο (αισιόδοξο σενάριο), και 1,5 ευρώ το λίτρο απαισιόδοξο σενάριο. Παίρνουμε μέσο όρο. 1,45 ευρω το λίτρο. 1 λίτρο πετρέλαιο δίνει 10,71 κιλοβατώρες. Απόδοση καυστήρων > 90%, εμείς παίρνουμε 90%, άρα 1 λίτρο δίνει 9,64 κιλοβατώρες. Αυτό σημαίνει ότι 1 κιλοβατώρα θερμικής ενέργειας απο ντιζελ κοστίζει 15 σεντς.

Αρα με πέλετ η θέρμανση μας κοστιζει το μισό. Αρα καλως ο κοσμος τρέχει στα πελετ.

Με ηλεκτρικο; Με χρήση κλιματιστικού ή αντλία θερμότητας μπορεί να έχουμε επι 2, επι 3, και επι 4 την θερμογόνο δύναμη απο τις κιλοβατώρες που καταναλώνει το κλιματιστικό, άρα παίζει ρόλο ο συντελεστής αυτός, που εξαρτάται απο την θερμοκρασία που έχει το εξωτερικό στοιχείο. Εαν πχ είναι 10 βαθμοί, η απόδοση είναι > 3. Ετσι σε λίγο κρύο συμφέρει η χρήση κλιματιστικού, μιας και ειναι επι 3 μέχρι και επι 4 οι θερμικές κιλοβατώρες που δίνει απο τις ηλεκτρικές καταναλώνει, άρα με τιμή πχ 15 σέντς την κιλοβατώρα, με συντελεστη επι 3, το κοστος μιας κιλοβατώρας θέρμανσης (της θερμαντικής, όχι της ηλεκτρικής που καταναλώσαμε) είναι στα 5 σεντς. Οχι και άσχημα, ειδικά για ελλάδα, που ο καιρός είναι για πολύ λίγο συνήθως με βαρύ κρύο, και ειδικά στις πόλεις, που οι θερμοκρασίες σπάνια πέφτουν κατω απο 5 βαθμούς κελσίου.

Basilhs23_
16-09-12, 23:52
Σωστό το παράδειγμα που έκανες.

Έκανα μόλις πρίν ένα δικό μου παράδειγμα σύγκρισης μεταξύ πετρελαίου και ηλεκτρικού για σπίτι 180τ.μ, το ρεύμα βγαίνει οικονομικότερο του πετρελαίου, δεν συνυπολόγησα αναλυτικά λοιπές χρεώσεις του εθνικού δυκτίου ΥΚΩ κτλπ θα το κάνω κάποια άλλη στιγμή. Μάλιστα το παράδειγμα το πήρα για τιμή πετρελαίου 1.3 ευρώ/λίτρο για 1.4 θα έβγαινε ακόμα μεγαλύτερο κόστος. Σε παραδείγματα που έκανε το ΣΚΑΪ είπαν οτι θέρμανση με κλιματιστικά είναι οικονομικότερη από το πετρέλαιο αλλά η ποιότητα θέρμανσης είναι κακή.

Εδώ να μην ξεχάσουμε το εξής, οτι σε περιπτωση σύγκρισης πετρελαίου με οτιδήποτε άλλο, πρέπει οι ώρες λειτουργίας των συστημάτων να είναι ίδιες γιατί π.χ οι λέβητες θέρμανσης έχουν μια διακοπτόμενη λειτουργία η οποία προσαυξάνει το θερμικό φορτίο του σπιτιού και μπορεί να οδηγηθούμε σε λάθος αποτελέσματα αν δεν ξέρουμε τους συντελεστές προσαύξησης απωλειών λόγω διακοπτόμενης λειτουργίας.

Ένα είναι το σίγουρο οτι το δίκτυο της ΔΕΗ θα επιβαρυνθεί πολύ φέτος με τα μεγάλα κρύα.

anon
17-09-12, 10:47
Ποιότητα θέρμανσης;;;;; Τι πράγμα είναι τούτο;;;
Δηλαδή τα ΒΤU απο καυστήρα diesel έχουν άλλο "αέρα", άλλη οσμή, άλλη ποιότητα, απο ότι τα ΒΤU ενός κλιματιστικού ή ενός καυστήρα πέλετ;;;;; Κάτι δεν μου κάθετε καλά....

Η αλήθεια είναι η εξής. Ενας καυστήρας diesel πχ ο δικός μου, αποδίδει θερμικα, 45KW. Τόση ισχύ δεν δίνει κανένα κλιματιστικό. Εξού και πολλοί που λένε ότι ναι μεν ζεσταίνεται ο αέρας, αλλά δεν ζεσταίνεται το σπίτι. Μα είναι φυσικό. Ενα κλιματιστικό 18000BTU στην θέρμανση είναι ισοδύναμο με 5,27 KWh. Δηλαδή στο σπίτι μου που έχω καυστήρα 45 κιλοβατ ισχύος, θα πρέπει να έχω 9 κλιματιστικά των 18000BTU για να αποδίδεται η ίδια θερμαντική ισχύ. Και που φυσικά δεν μπορω να έχω τόση ισχύ ρεύματος απο την ΔΕΗ, μιας και το μονοφασικό τερματιζει πριν τα 10 κιλοβατ, και το τριφασικό υποθέτω στα 30 κιλοβατ (οικιακή χρήση).

nyannaco
17-09-12, 12:05
Ποιότητα θέρμανσης;;;;; Τι πράγμα είναι τούτο;;;Δεν έχεινα κάνει με την ισχύ, αλλά με το πώς γίνεται αισθητή από τον άνθρωπο η θερμική κατάσταση του χώρου. Τα θερμαντικά σώματα τύπου ΑΚΑΝ ή panel που συνήθως χρησιμοποιούνται με τους λέβητες αποδίδουν το μεγαλύτερο μέρος της θερμότητας με συναγωγή (μέσω του αέρα) αβίαστα (χωρίς βεβιασμένη κυκλοφορία αέρα), αλλά και ένα σημαντικό ποσοστό μέσω ακτινοβολίας. Το πρώτο συνεπάγεται ότι δεν δημιουργούνται δυσάρεστα ρεύματα αέρα, το δεύτερο ότι αισθανόμαστε μία αίσθηση παρόμοια (αν και σε μικρότερη ένταση) με αυτή που δημιουργεί ο ήλιος. Παράλληλα, θερμαίνονται ταυτόχρονα τόσο ο αέρας του χώρου, όσο και τα δομικά σοιχεία και έπιπλα, ενώ και οι μεταβολές της θερμοκρασίας τόσο στο άναμμα όσο και στο σβήσιμο είναι ομαλές, λόγω της θερμοχωρητικότητας (και συνεπώς θερμικής αδράνειας) των δομικών στοιχείων και επίπλων. Αντίθετα, τα κλιματιστικά και τα fan coils θερμαίνουν αποκλειστικά με την βεβιασμένη κυκλοφορία θερμού αέρα, οπότε αφ'ενός δημιουργούν (ειδικά με όχι καλή τοποθέτηση χωροταξικά) δυσάρεστα ρεύματα αέρα, αφ'ετέρου με την έλλειψη της ακτινοβολίας δημιουργούν πολύ πιο γρήγορες μεταβολές θερμοκρασίας στον αέρα απ'ότι στα δομικά στοιχεία. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα (α) τη δυσάρεστη αίσθηση του κρύου τοίχου ακόμη και με θερμασμένο τον αέρα του χώρου, και (β) πολύ πιο απότομες μεταβολές της θερμοκρασίας κατά το άναμμα και το σβήσιμο. Πρόσθεσε και την υπερβολική ξήρανση του αέρα και το θόρυβο του κλιματιστικού / fan coil, και αρχίζει να σχηματίζεται η εικόνα της διαφοράς ποιότητας θέρμανσης.

anon
17-09-12, 12:20
ok, κατάλαβα τι εννοείς.

teodor_ch
17-09-12, 15:05
Ποιότητα θέρμανσης;;;;; Τι πράγμα είναι τούτο;;;
Δηλαδή τα ΒΤU απο καυστήρα diesel έχουν άλλο "αέρα", άλλη οσμή, άλλη ποιότητα, απο ότι τα ΒΤU ενός κλιματιστικού ή ενός καυστήρα πέλετ;;;;; Κάτι δεν μου κάθετε καλά....

Η αλήθεια είναι η εξής. Ενας καυστήρας diesel πχ ο δικός μου, αποδίδει θερμικα, 45KW. Τόση ισχύ δεν δίνει κανένα κλιματιστικό. Εξού και πολλοί που λένε ότι ναι μεν ζεσταίνεται ο αέρας, αλλά δεν ζεσταίνεται το σπίτι. Μα είναι φυσικό. Ενα κλιματιστικό 18000BTU στην θέρμανση είναι ισοδύναμο με 5,27 KWh. Δηλαδή στο σπίτι μου που έχω καυστήρα 45 κιλοβατ ισχύος, θα πρέπει να έχω 9 κλιματιστικά των 18000BTU για να αποδίδεται η ίδια θερμαντική ισχύ. Και που φυσικά δεν μπορω να έχω τόση ισχύ ρεύματος απο την ΔΕΗ, μιας και το μονοφασικό τερματιζει πριν τα 10 κιλοβατ, και το τριφασικό υποθέτω στα 30 κιλοβατ (οικιακή χρήση).

Αν και το εξήγησε πολύ σωστά ο nyannaco

Μπορείς να φανταστείς ότι με 45kW σε κλιματισμό για τον ίδιο χρόνο με τον καυστήρα, δε θα μπορείς να κάτσεις μέσα στο σπίτι.
Είναι ο πιο χύμα τρόπος για να αντιληφθεί κάποιος τη διαφορά στη μορφή του κάθε θερμαντικού μέσου.

Προσωπικά, πάλι φέτος θα ζεσταθώ με τη ξυλόσομπα κατα 99% και το υπόλοιπο 2% αερόθερμο κλασσικό για τις πολύ κρύες τη νύχτα σε χαμηλή θερμοκρασία στο υπνοδωμάτιο.
Έχω και το ξύλο δωρεάν οπότε δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης.

Σε συζητήσεις με φίλους δεν έχουμε καταλήξει ακόμα στον καταλληλότερο τρόπος θέρμανσης για νέα κατοικία (στα μπετά) στην επαρχία.
Μάλλον καυστήρας πέλετς σε συνδυασμό με μία σόμπα πέλετς για το σαλόνι για την ατμόσφαιρα και για τα λίγα κρύα. Και τα δύο συνδεδεμένα με τα σώματα του καλοριφέρ.

ntoremi
17-09-12, 17:05
Δεν έχεινα κάνει με την ισχύ, αλλά με το πώς γίνεται αισθητή από τον άνθρωπο η θερμική κατάσταση του χώρου. Τα θερμαντικά σώματα τύπου ΑΚΑΝ ή panel που συνήθως χρησιμοποιούνται με τους λέβητες αποδίδουν το μεγαλύτερο μέρος της θερμότητας με συναγωγή (μέσω του αέρα) αβίαστα (χωρίς βεβιασμένη κυκλοφορία αέρα), αλλά και ένα σημαντικό ποσοστό μέσω ακτινοβολίας. Το πρώτο συνεπάγεται ότι δεν δημιουργούνται δυσάρεστα ρεύματα αέρα, το δεύτερο ότι αισθανόμαστε μία αίσθηση παρόμοια (αν και σε μικρότερη ένταση) με αυτή που δημιουργεί ο ήλιος. Παράλληλα, θερμαίνονται ταυτόχρονα τόσο ο αέρας του χώρου, όσο και τα δομικά σοιχεία και έπιπλα, ενώ και οι μεταβολές της θερμοκρασίας τόσο στο άναμμα όσο και στο σβήσιμο είναι ομαλές, λόγω της θερμοχωρητικότητας (και συνεπώς θερμικής αδράνειας) των δομικών στοιχείων και επίπλων. Αντίθετα, τα κλιματιστικά και τα fan coils θερμαίνουν αποκλειστικά με την βεβιασμένη κυκλοφορία θερμού αέρα, οπότε αφ'ενός δημιουργούν (ειδικά με όχι καλή τοποθέτηση χωροταξικά) δυσάρεστα ρεύματα αέρα, αφ'ετέρου με την έλλειψη της ακτινοβολίας δημιουργούν πολύ πιο γρήγορες μεταβολές θερμοκρασίας στον αέρα απ'ότι στα δομικά στοιχεία. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα (α) τη δυσάρεστη αίσθηση του κρύου τοίχου ακόμη και με θερμασμένο τον αέρα του χώρου, και (β) πολύ πιο απότομες μεταβολές της θερμοκρασίας κατά το άναμμα και το σβήσιμο. Πρόσθεσε και την υπερβολική ξήρανση του αέρα και το θόρυβο του κλιματιστικού / fan coil, και αρχίζει να σχηματίζεται η εικόνα της διαφοράς ποιότητας θέρμανσης.

Σωστα ολα τα παραπανω. Η κακη ποιοτητα θερμανσης (οχι και τοσο καλη, θα την ελεγα εγω) εστιαζεται κυριως στο τελευταιο, οτι δηλαδη το κλιματιστικο ξηραινει την ατμοσφαιρα με το ρευμα θερμου αερα που δημιουργει. Ομως, τετοια ωρα τετοια λογια. Καλυτερα να μου ξηρανει το κλιματιστικο λιγο την ατμοσφαιρα, παρα να μου ξηρανει το πετρελαιο την τσεπη.

Basilhs23_
17-09-12, 17:15
Ποιότητα θέρμανσης;;;;; Τι πράγμα είναι τούτο;;;
Δηλαδή τα ΒΤU απο καυστήρα diesel έχουν άλλο "αέρα", άλλη οσμή, άλλη ποιότητα, απο ότι τα ΒΤU ενός κλιματιστικού ή ενός καυστήρα πέλετ;;;;; Κάτι δεν μου κάθετε καλά....

Η αλήθεια είναι η εξής. Ενας καυστήρας diesel πχ ο δικός μου, αποδίδει θερμικα, 45KW. Τόση ισχύ δεν δίνει κανένα κλιματιστικό. Εξού και πολλοί που λένε ότι ναι μεν ζεσταίνεται ο αέρας, αλλά δεν ζεσταίνεται το σπίτι. Μα είναι φυσικό. Ενα κλιματιστικό 18000BTU στην θέρμανση είναι ισοδύναμο με 5,27 KWh. Δηλαδή στο σπίτι μου που έχω καυστήρα 45 κιλοβατ ισχύος, θα πρέπει να έχω 9 κλιματιστικά των 18000BTU για να αποδίδεται η ίδια θερμαντική ισχύ. Και που φυσικά δεν μπορω να έχω τόση ισχύ ρεύματος απο την ΔΕΗ, μιας και το μονοφασικό τερματιζει πριν τα 10 κιλοβατ, και το τριφασικό υποθέτω στα 30 κιλοβατ (οικιακή χρήση).

Τα εξήγησε καλά ο nyannaco απλά να προσθέσω για τον κλιματισμό οτι μετά από πολύ ώρα αν δεν ανοίγεις κάθε τόσο κάποιο παράθυρο για να εισέρχεται νωπός αέρας αισθάνεσαι κάποιες ενοχλήσεις στον λαιμό, πολλοί λένε όταν έχουμε θέρμανση με κλιματισμό να βάζουμε μια λεκάνη με νερό στο δωμάτιο για να αποφευχθεί από το πρόβλημα.

Για τον καυστήρα των 45kW τώρα, είσαι σε διαμέρισμα η μονοκατοικία? Τα 45kW για μια οικία είναι τεράστιο νούμερο για θερμικό φορτίο, αν είσαι σε διαμέρισμα, τα 45kW του καυστήρα είναι η συνολική θερμική ισχύς που δίνεται σε όλα τα διαμερίσματα. Γενικά ένα καλά μονωμένο διαμέρισμα χρειάζεται φορτίο 80 W/τμ ένα μέσο διαμέρισμα περίπου 100-120 W/τμ. Αν εσύ π.χ έχεις 100 τμ διαμέρισμα περίπου από 8kW μέχρι και 12kW θερμαντικό φορτίο χρειάζεσαι οπότε πάνω κάτω με δύο 18άρια καλύπτεσαι. Με 45kW λέβητα αν ήταν σε οικία θα είχατε λιώσει εκτός αν η οικία είχε επιφάνεια 350-550 τ.μ

ntoremi
17-09-12, 18:49
Τα εξήγησε καλά ο nyannaco απλά να προσθέσω για τον κλιματισμό οτι μετά από πολύ ώρα αν δεν ανοίγεις κάθε τόσο κάποιο παράθυρο για να εισέρχεται νωπός αέρας αισθάνεσαι κάποιες ενοχλήσεις στον λαιμό, πολλοί λένε όταν έχουμε θέρμανση με κλιματισμό να βάζουμε μια λεκάνη με νερό στο δωμάτιο για να αποφευχθεί από το πρόβλημα.

Για τον καυστήρα των 45kW τώρα, είσαι σε διαμέρισμα η μονοκατοικία? Τα 45kW για μια οικία είναι τεράστιο νούμερο για θερμικό φορτίο, αν είσαι σε διαμέρισμα, τα 45kW του καυστήρα είναι η συνολική θερμική ισχύς που δίνεται σε όλα τα διαμερίσματα. Γενικά ένα καλά μονωμένο διαμέρισμα χρειάζεται φορτίο 80 W/τμ ένα μέσο διαμέρισμα περίπου 100-120 W/τμ. Αν εσύ π.χ έχεις 100 τμ διαμέρισμα περίπου από 8kW μέχρι και 12kW θερμαντικό φορτίο χρειάζεσαι οπότε πάνω κάτω με δύο 18άρια καλύπτεσαι. Με 45kW λέβητα αν ήταν σε οικία θα είχατε λιώσει εκτός αν η οικία είχε επιφάνεια 350-550 τ.μ

Προφανως αναφερεται σε λεβητα 45KW σε πολυκατοικια, και μαλιστα πρεπει να ειναι τεραστια πολυκατοικια. Η δικη μου πολυκατοικια ειναι 5 οροφων με 3-4 διαμερισματα σε καθε οροφο (δηλαδη οχι μικρη) και εχουμε λεβητα 23KW.

anon
17-09-12, 20:49
Οχι, μιλώ για ατομικό καλοριφέρ. Το σπίτι μου ειχε πολύ κακή μόνωση, και δεν γειτνιάζει με άλλα. Η σκεπή ήταν σκέτο κεραμίδι, ανοιχτό. Κάτω απο την στέγη, τον χειμώνα λυσομανούσε το κρύο και το αγιάζι, και το καλοκαίρι φούρνος. Φέτος πήρα την μεγάλη απόφαση, δανείστηκα απο γονείς και έκανα επανακατασκευή στέγης με ισχυρή μόνωση (5 πόντους εξηλασμένη πολυστερίνη + 5 πόντους πετροβάμβακα), και θερμοθώρακα στον βορεινό τοίχο που είχε μόνιμο πρόβλημα με υγρασία, μούχλα, και φυσικά πολύ πολύ κρύο. Για θέρμανση ξόδευα 2,5 τόνους πετρέλαιο κάθε χειμώνα, και σε περιπτώσεις πολύ βαριού χειμώνα +μισό με ένα τόνο ακόμη. Φέτος φιλοδοξώ να κάψω όχι παραπάνω απο μισό τόνο. Γιατι όπως και πέρυσι θα κανω χρήση κλιματιστικού για όλο το διάστημα που η εξωτερική θερμοκρασία είναι > 4 βαθμούς. Μόνο για πολύ κρύο θα βάλω να κάψει πετρέλαιο και με μέτρο.

το οτι ειναι 45kw το είδα στα στοιχεία του λέβητα. ετσι γράφει.

ANDREASOMAGEIRAS
17-09-12, 21:06
Οχι, μιλώ για ατομικό καλοριφέρ. Το σπίτι μου ειχε πολύ κακή μόνωση, και δεν γειτνιάζει με άλλα. Η σκεπή ήταν σκέτο κεραμίδι, ανοιχτό. Κάτω απο την στέγη, τον χειμώνα λυσομανούσε το κρύο και το αγιάζι, και το καλοκαίρι φούρνος. Φέτος πήρα την μεγάλη απόφαση, δανείστηκα απο γονείς και έκανα επανακατασκευή στέγης με ισχυρή μόνωση (5 πόντους εξηλασμένη πολυστερίνη + 5 πόντους πετροβάμβακα), και θερμοθώρακα στον βορεινό τοίχο που είχε μόνιμο πρόβλημα με υγρασία, μούχλα, και φυσικά πολύ πολύ κρύο. Για θέρμανση ξόδευα 2,5 τόνους πετρέλαιο κάθε χειμώνα, και σε περιπτώσεις πολύ βαριού χειμώνα +μισό με ένα τόνο ακόμη. Φέτος φιλοδοξώ να κάψω όχι παραπάνω απο μισό τόνο. Γιατι όπως και πέρυσι θα κανω χρήση κλιματιστικού για όλο το διάστημα που η εξωτερική θερμοκρασία είναι > 4 βαθμούς. Μόνο για πολύ κρύο θα βάλω να κάψει πετρέλαιο και με μέτρο.

το οτι ειναι 45kw το είδα στα στοιχεία του λέβητα. ετσι γράφει.



45 τμ2 ημιώροφος μονοκατοικία με πολύ άσχημη κεραμοσκεπή (0 μονοση)
και με ένα ακόμη μειονέκτημα είναι τα δωμάτια σε σειρά (ένα μακρινάρι 4 δωμάτια) και καθόλου μόνωση στα κουφώματα ( ώμος με προστασία από το βορά, αποθήκη)
με μια δυνατή ξυλόσομπα και 6 τόνους ξύλα κυκλοφορούσα με τα εσώρουχα
μακάρι να μπορούσα να ανακατασκευάσω τη σκεπή κι εγώ!

- - - Updated - - -


Οχι, μιλώ για ατομικό καλοριφέρ. Το σπίτι μου ειχε πολύ κακή μόνωση, και δεν γειτνιάζει με άλλα. Η σκεπή ήταν σκέτο κεραμίδι, ανοιχτό. Κάτω απο την στέγη, τον χειμώνα λυσομανούσε το κρύο και το αγιάζι, και το καλοκαίρι φούρνος. Φέτος πήρα την μεγάλη απόφαση, δανείστηκα απο γονείς και έκανα επανακατασκευή στέγης με ισχυρή μόνωση (5 πόντους εξηλασμένη πολυστερίνη + 5 πόντους πετροβάμβακα), και θερμοθώρακα στον βορεινό τοίχο που είχε μόνιμο πρόβλημα με υγρασία, μούχλα, και φυσικά πολύ πολύ κρύο. Για θέρμανση ξόδευα 2,5 τόνους πετρέλαιο κάθε χειμώνα, και σε περιπτώσεις πολύ βαριού χειμώνα +μισό με ένα τόνο ακόμη. Φέτος φιλοδοξώ να κάψω όχι παραπάνω απο μισό τόνο. Γιατι όπως και πέρυσι θα κανω χρήση κλιματιστικού για όλο το διάστημα που η εξωτερική θερμοκρασία είναι > 4 βαθμούς. Μόνο για πολύ κρύο θα βάλω να κάψει πετρέλαιο και με μέτρο.

το οτι ειναι 45kw το είδα στα στοιχεία του λέβητα. ετσι γράφει.



45 τμ2 ημιώροφος μονοκατοικία με πολύ άσχημη κεραμοσκεπή (0 μονοση)
και με ένα ακόμη μειονέκτημα είναι τα δωμάτια σε σειρά (ένα μακρινάρι 4 δωμάτια) και καθόλου μόνωση στα κουφώματα ( ώμος με προστασία από το βορά, αποθήκη)
με μια δυνατή ξυλόσομπα και 6 τόνους ξύλα κυκλοφορούσα με τα εσώρουχα
μακάρι να μπορούσα να ανακατασκευάσω τη σκεπή κι εγώ!

ntoremi
17-09-12, 23:43
Οχι, μιλώ για ατομικό καλοριφέρ. Το σπίτι μου ειχε πολύ κακή μόνωση, και δεν γειτνιάζει με άλλα. Η σκεπή ήταν σκέτο κεραμίδι, ανοιχτό. Κάτω απο την στέγη, τον χειμώνα λυσομανούσε το κρύο και το αγιάζι, και το καλοκαίρι φούρνος. Φέτος πήρα την μεγάλη απόφαση, δανείστηκα απο γονείς και έκανα επανακατασκευή στέγης με ισχυρή μόνωση (5 πόντους εξηλασμένη πολυστερίνη + 5 πόντους πετροβάμβακα), και θερμοθώρακα στον βορεινό τοίχο που είχε μόνιμο πρόβλημα με υγρασία, μούχλα, και φυσικά πολύ πολύ κρύο. Για θέρμανση ξόδευα 2,5 τόνους πετρέλαιο κάθε χειμώνα, και σε περιπτώσεις πολύ βαριού χειμώνα +μισό με ένα τόνο ακόμη. Φέτος φιλοδοξώ να κάψω όχι παραπάνω απο μισό τόνο. Γιατι όπως και πέρυσι θα κανω χρήση κλιματιστικού για όλο το διάστημα που η εξωτερική θερμοκρασία είναι > 4 βαθμούς. Μόνο για πολύ κρύο θα βάλω να κάψει πετρέλαιο και με μέτρο.

το οτι ειναι 45kw το είδα στα στοιχεία του λέβητα. ετσι γράφει.

ειναι δυνατον;;;

nyannaco
18-09-12, 08:42
Προφανως αναφερεται σε λεβητα 45KW σε πολυκατοικια, και μαλιστα πρεπει να ειναι τεραστια πολυκατοικια. Η δικη μου πολυκατοικια ειναι 5 οροφων με 3-4 διαμερισματα σε καθε οροφο (δηλαδη οχι μικρη) και εχουμε λεβητα 23KW.Κάποιο λάθος πρέπει να κάνεις, η τάξη μεγέθους που αναφέρεις δεν στέκεται με τίποτα. Μήπως λείπει κανένα μηδενικό στο τέλος;
Για παράδειγμα, τα ατομικά (για ένα σπίτι/διαμέρισμα) επίτοιχα λεβητάκια αερίου είναι 24/28/32KW. Με 23KW λέβητα, άντε να ζεστάνεις το πολύ δύο-τρία (το τρία παίζει σε μικρά μόνο) διαμερίσματα, κι αυτό μόνο αν είναι πολύ καλά μονωμένα. Τα 45KW του anon ακούγονται πολύ λογικά για την τραγική θερμικά κατάσταση (προ βελτίωσης) που περιγράφει.

anon
18-09-12, 10:06
Θα σας πώ ένα άλλο χαρακτηριστικό του λέβητά μου (saturn). Καιει με ρυθμό 3 λίτρα την ώρα σε συνεχή λειτουργία. Το ότι λέει ότι 45KW δεν σημαίνει ότι λειτουργεί αδιαλείπτως. ΕΠίσης είδα ξυλολέβητες ανάλογης διάστασης που αναφέρουν ισχύ απο 35 κιλοβατ και πάνω. Αρα δεν πρέπει ναναι λάθος το νούμερο.

ntoremi
18-09-12, 11:00
Sorry, λαθος δικο μου, η δικη μας πολυκατοικια ειναι 230KW, οχι 23, εφαγα ενα μηδενικο!!!

nyannaco
18-09-12, 11:21
Θα σας πώ ένα άλλο χαρακτηριστικό του λέβητά μου (saturn). Καιει με ρυθμό 3 λίτρα την ώρα σε συνεχή λειτουργία. Το ότι λέει ότι 45KW δεν σημαίνει ότι λειτουργεί αδιαλείπτως. ΕΠίσης είδα ξυλολέβητες ανάλογης διάστασης που αναφέρουν ισχύ απο 35 κιλοβατ και πάνω. Αρα δεν πρέπει ναναι λάθος το νούμερο.Σωστός είσαι, η θερμογόνος δύναμη του diesel είναι 11.9KWh/lt, άρα τα 3 λίτρα σου δίνουν 35.7KWh.

- - - Updated - - -


Sorry, λαθος δικο μου, η δικη μας πολυκατοικια ειναι 230KW, οχι 23, εφαγα ενα μηδενικο!!!Ετσι ναι, βγάζει νόημα. Αν ήταν 23KW και ζεσταινόσασταν, θα μετακόμιζα κι εγώ εκεί :p

anon
18-09-12, 11:36
Σωστός είσαι, η θερμογόνος δύναμη του diesel είναι 11.9KWh/lt, άρα τα 3 λίτρα σου δίνουν 35.7KWh.


Aυτός γράφει 45 κιλοβάτ. Αλλά πρέπει να βγάζει τόσα γιατί προτεινόμενο καύσιμο είναι το φωτιστικό πετρέλαιο, το οποίο είναι πιο "θερμογόνο"

nyannaco
18-09-12, 11:58
Η αναγραφόμενη στο λέβητα ισχύς είναι η μέγιστη. Στην πράξη είναι πάρα πολύ συχνό το φαινόμενο οι λέβητες να υποφορτίζονται - δηλαδή να λειτουργούν σε χαμηλότερη ισχύ, που καθορίζεται από τον καυστήρα που έχει επιλεγεί, το μπεκ που φοράει και τη ρύθμισή του. Και για καλούς λόγους, που έχουν να κάνουν με τα φορτία και το βαθμό απόδοσης. Μέσα σε λογικά πλαίσια, η υποφόρτιση δεν είναι απαραίτητα κακό πράγμα.

cool11
25-09-12, 09:05
Αυτο εδω, τι ειναι????
http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=164397&catid=3

21706
25-09-12, 09:24
Είναι η τεχνολογία που χρησιμοποιούν όλες οι εξωγήινες φυλές.

nyannaco
25-09-12, 11:36
Επειδή είμαι σε πολύ μαζοχιστική φάση, ακούω τη συνέντευξη του εφευρέτη. Πάντως οφείλω να ομολογήσω ότι για εξωγήινος, μιλάει πολύ καλά ελληνικά, και μάλιστα με λίγο καβαλιώτικη ( ; ) προφορά :p

teodor_ch
25-09-12, 14:36
Γιατί το κοροϊδεύετε ρε παιδιά?

Ζεσταίνει το νερό με μικροκύματα με λογικά μικρότερες απώλειες απο την εσωτερική καύση του καυστήρα.
Τί είναι οικονομικότερο δε γνωρίζω, αλλά σίγουρα θα είναι αποδοτικότερο.

blade_
25-09-12, 15:03
αυτο να το δω στον λογαριασμο του ρευματος


btw,ειχε κανενας πελετ τη χρονια που περασε?πως τον πηγε?

odys2008
25-09-12, 19:06
Teodor αν ζεσταίνει το νερό, δεν χρειάζεται να το κάνει και με μικροκύματα. Και με μια απλή αντίσταση η απόδοση είναι 100%

Πόσο καιρό του δίνετε μέχρι να του απαγορεύσουν τις πωλήσεις? Θα του βάλουν και ένα πρόστιμο 50 χιλιάρικα, αλλά εν το μεταξύ θα έχει βγάλει πολλαπλάσια....

Το έργο είναι χιλιοπαιγμένο και τώρα που ο κόσμος έχει πρόβλημα με την θέρμανση και την τιμή του πετρελαίου όλο τέτοιες θαυματουργές συσκευές θα ξεφυτρώνουν.

teodor_ch
25-09-12, 19:32
Teodor αν ζεσταίνει το νερό, δεν χρειάζεται να το κάνει και με μικροκύματα. Και με μια απλή αντίσταση η απόδοση είναι 100%


Δηλαδή αποκλείεις τη πιθανότητα να συμφέρει σε σύγκριση με ένα boiler?

Νομίζω ότι είναι κάτι τελείως καινούργιο (εξού και η πατέντα εξάλλου!).

anon
25-09-12, 19:38
Γιατί το κοροϊδεύετε ρε παιδιά?

Ζεσταίνει το νερό με μικροκύματα με λογικά μικρότερες απώλειες απο την εσωτερική καύση του καυστήρα.
Τί είναι οικονομικότερο δε γνωρίζω, αλλά σίγουρα θα είναι αποδοτικότερο.

nope.... εκτός και εαν έχει ο κύριος βρεί άλλους νόμους της Φυσικής (θερμοδυναμική).

odys2008
25-09-12, 21:40
Teodor ναι την αποκλείω γιατί καταρρίπτει όλους τους νόμους της θερμοδυναμικής αλλά και την αρχή διατήρησης της ενέργειας. Όταν χρειάζεσαι συγκεκριμένη θερμότητα για να ζεστάνεις ένα σπίτι, τότε δεν μπορεί να μου λέει ότι με μηχανισμό μετατροπής ενέργειας και όχι μεταφοράς ενέργειας όπως με την αντλία θερμότητας (εδώ πάει να γίνει η απάτη με την συγκεκριμένη "πατέντα") τότε δεν μπορείς να κερδίσεις κάτι σε σχέση με ένα boiller το οποίο μετατρέπει όλη την ηλεκτρική ενέργεια σε θερμότητα.

Αν ίσχυε αυτό που έκανε με λίγα λόγια θα είχαμε λύσει το πρόβλημα της ανθρωπότητας. Θα δημιουργούσαμε ενέργεια από το πουθενά.

Απλά αυτό που πάει να εκμεταλευτεί η πατέντα για να ξεγελάσει τους καταναλωτές είναι ότι στην αγορά τώρα κυκλοφορούν αντλίες θερμότητας που έχουν -ανάλογα με την εξωτερική θερμοκρασία- συντελεστή C.O.P = 2~4. Αυτές επειδή μεταφέρουν θερμότητα από κάτι ψυχρότερο σε κάτι κάτι θερμότερο (κάτι που δεν γίνεται κανονικά στην φύση χωρίς δαπάνη ενέργειας) αποδίδουν στο σπίτι για κάθε ηλεκτρικό KW που ξοδεύουν περίπου 2~4 ΚW θερμότητας. Αλλά αυτό είναι τελείως άλλη διαδικασία γι αυτό και ο C.O.P. δεν πρέπει να συγχέεται με τον συντελεστή απόδοσης. Αυτό συμβαίνει γιατί δεν μετατρέπουν την ηλεκτρική ενέργεια σε θερμική απλά υπερνικούν τις δυνάμεις της φύσης και την κάνουν να ρέει ανάποδα. Τα λέω απλά για να τα καταλαβαίνουν και αυτοί που δεν είναι σχετικοί με το αντικείμενο. Απλά σαν μηχανικός τα γράφω για να μην την πατήσει ο κόσμος με ιόντα και....μικροκύματα.

MNP-10
25-09-12, 23:50
Αν ίσχυε αυτό που έκανε με λίγα λόγια θα είχαμε λύσει το πρόβλημα της ανθρωπότητας. Θα δημιουργούσαμε ενέργεια από το πουθενά.


Βασικα με αντλια θερμοτητας, μπορεις να το κανεις γιατι δε σε νοιαζει το οτι πχ ψυχραινεται ο αερας στο περιβαλλον. Καταπολεμας και το global warming :p

Βλεπω τωρα μια που δινει 450w καταναλωση ρευμα + 2.5kw αποδοση ζεστης.

109809

To θεμα ειναι οτι αμα γινεται αυτο το πραγμα σε τετοιο βαθμο, τοτε μπορει να παραχθει, πρακτικα, απειρη ενεργεια.

Πχ

-παιρνω 1 KW ρευμα και το κανω 5 KW ζεστης.
-Απ'τα 5 KW ζεστης, βραζω ενα μποιλερ πες, και η ατμογεννητρια του μου δινει πισω 2.5 KW ρευμα (50% αποδοση).
-Το 2.5 KW ρευμα το κανω 12.5 KW ζεστης
-...που γινονται 6.25 KW ρευμα,
-...που γινονται 31.25 KW ζεστης,
-...που γινονται 15.62 KW ρευματος

...κτλ κτλ (μεχρι να φθασω >1 MW energy output απ'το 1 KW energy input).

Ποια ηλιακα πανελ, πετρελαια και ******ες :p

nyannaco
26-09-12, 08:37
To θεμα ειναι οτι αμα γινεται αυτο το πραγμα σε τετοιο βαθμο, τοτε μπορει να παραχθει, πρακτικα, απειρη ενεργεια.Είσαι λίγο υπεραισιόδοξος. Είσαι ακόμη στο "θεωρητικά", μέχρι το "πρακτικά", εκτός από το να υπάρχει η τεχνολογία, πρέπει να βγαίνει και οικονομοτεχνικά.


Πχ

-παιρνω 1 KW ρευμα και το κανω 5 KW ζεστης.
-Απ'τα 5 KW ζεστης, βραζω ενα μποιλερ πες, και η ατμογεννητρια του μου δινει πισω 2.5 KW ρευμα (50% αποδοση).
Είδες που βιάζεσαι; Αυτό δεν είναι ακόμη τεχνικά δυνατό με αντλία θερμότητας!


...κτλ κτλ (μεχρι να φθασω >1 MW energy output απ'το 1 KW energy input). Θα μας πας στο άλο άκρο, απ'το global warming στο global freezing :(
Και η θερμότητα της ατμόσφαιρας είναι επίσης πεπερασμένη, οπότε το "άπειρη" δεν παίζει.

anon
26-09-12, 09:17
Βασικα με αντλια θερμοτητας, μπορεις να το κανεις γιατι δε σε νοιαζει το οτι πχ ψυχραινεται ο αερας στο περιβαλλον. Καταπολεμας και το global warming :p

Βλεπω τωρα μια που δινει 450w καταναλωση ρευμα + 2.5kw αποδοση ζεστης.

109809

To θεμα ειναι οτι αμα γινεται αυτο το πραγμα σε τετοιο βαθμο, τοτε μπορει να παραχθει, πρακτικα, απειρη ενεργεια.

Πχ

-παιρνω 1 KW ρευμα και το κανω 5 KW ζεστης.
-Απ'τα 5 KW ζεστης, βραζω ενα μποιλερ πες, και η ατμογεννητρια του μου δινει πισω 2.5 KW ρευμα (50% αποδοση).
-Το 2.5 KW ρευμα το κανω 12.5 KW ζεστης
-...που γινονται 6.25 KW ρευμα,
-...που γινονται 31.25 KW ζεστης,
-...που γινονται 15.62 KW ρευματος

...κτλ κτλ (μεχρι να φθασω >1 MW energy output απ'το 1 KW energy input).

Ποια ηλιακα πανελ, πετρελαια και ******ες :p

Ο συντελεστής COP έχει να κάνει με τις θερμοκρασίες εξωτερικου στοιχείου. Αλλο είναι εαν έξω έχεις 10 βαθμούς Κελσίου και άλλο εαν εξω είναι -15. Αυτό που λες,με COP κάπου στο 5.5 είναι για εξωτερική θερμοκρασία κάπου στους 14 βαθμούς αν δεν κάνω λάθος. Οι ξένοι μιλάνε για αντλίες θερμότητες (όχι κλιματιστικά) επειδή το έδαφος σε βάθος > 3 μέτρων εκεί στις βόρειες χώρες έχει θερμοκρασία σταθερά περίπου στους 14 βαθμούς. Εαν χρησιμοποιείς συνηθισμένα κλιματιστικά, τα οποία επίσης είναι αντλίες θερμότητας με εξωτερικό στοιχείο που χρησιμοποιεί τον αέρα, το COP όπως καταλαβαίνεις μεταβάλλεται. Στους 5 βαθμούς εξωτερική θερμοκρασία έχεις COP 2,5

Tώρα για το αεικίνητο που σκέφτηκες δεν στέκει. Και αυτό γιατί υποτίθεται ότι το νερό που θερμαινεις έρχεται απο κάπου, δεν το έχεις μέσα, άρα έρχεται απο έξω, απο εκεί απο όπου παίρνεις θερμότητα. Θεωρητικά λοιπόν, αφού έρχεται απο το ίδιο σημείο απο το οποίο αφαιρείς θερμότητα, άρα το νερό θα είναι πιο κρύο, άρα θα θέλει περισσότερη θερμότητα για να γίνει ατμός, άρα δεν θα έχεις ενεργειακό κερδος, το αντίθετο μάλιστα.

Στην πράξη το έξω είναι ένα πολύπλοκο σύστημα. Μπορείς πχ να παίρνεις θερμότητα απο έξω και με δεδομένο ότι το νερό έρχεται απο υπόγεια ρεύματα και έχει πάντα σταθερή θερμοκρασία και δεν μεταβάλλεται η θερμοκρασία του απο την μείωση θερμότητας του αέρα, μπορείς να το κάνεις. Μπορείς να το κάνεις αυτό, όχι γιατί υπάρχει η δυνατότητα αεικίνητου, αλλά γιατί θέλει πολύ χρόνο να εξισσοροπηθεί η θερμοκρασία του εξωτερικού "δοχείου" ώστε πλέον να μην παίρνεις ενέργεια με αυτό τον τρόπο. Οπως καταλαβαίνεις και πάλι εκμεταλλεύεσαι την εξωτερική θερμότητα. Την μια φορά με την αντλία θερμότητας για να πάρεις περισσότερη θερμότητα απο την ενέργεια που καταναλώνεις, αλλά και απο την θερμότητα του νερού, που είναι μεγαλύτερη (γιατί έρχεται απο αλλού) απο όσο θα έπρεπε ώστε να φθάνει με λιγότερη απαιτούμενη ενέργεια σε θερμοκρασία βρασμού για να κινήσει τις τουρμπίνες.

Στην πράξη όμως ένα τέτοιο σύστημα δεν νομίζω ότι θα απέδιδε καρπούς. Πχ έστω ότι ξοδεύεις μια κιλοβατώρα ηλεκτρικής ενέργειας και παίρνεις 5 κιλοβατώρες θερμικής. Το νερό για να βράσει, εξαρτάται απο την ποσότητα νερού (φυσικά) καθώς και την αρχική θερμοκρασία του. Εαν λοιπόν το νερό έχει αρχική θερμοκρασία περίπου 10 βαθμούς κελσίου (θερμοκρασία συνήθης σε νερό απο πηγές). Επίσης εξαρτάται εαν είναι σε κενό αέρος, και εαν είναι καθαρό νερό (σκέτο H2O) ή έχει προσμίξεις και άλλα στοιχεία. Για κάθε γραμμάριο νερού, για να ανέβει έναν βαθμό κελσίου, χρειαζόμαστε 4,186KJ

Aυτό σημαίνει, ότι για ένα κιλό νερού 10 βαθμών κελσίου για να γίνει ατμός θα χρειαστούμε συνολικά

1000 * (100-90) * 4.186 KJ = 0,376 MJ = 0,1 KWh

Aπο ότι διάβασα, οι τουρμπίνες ατμού έχουν μια απόδοση για 100 βαθμούς κελσίου ατμό και χωρίς επιπλέον πίεση, κάπου στο 35%

Αρα εαν το καλοσκεφτείς, και βάλεις τις επιπλέον απώλειες που ειναι φυσικό να υπάρχουν σε ένα τέτοιο σύστημα, κερδίζεις απο μια αντλία με συντελεστή κάπου στο 5,5 για ένα κιλοβάτ κάπου 5,5 κιλοβατ θερμικής ενέργειας, έστω τα 5 κιλοβάτ (μικρές απώλειες) γίνονται ατμός, και απο εκεί με τις τουρμπίνες ατμού θα πάρεις το 1/3 δηλαδή 1,6 κιλοβατώρες ηλεκτρικής στην γεννήτρια επάνω, που με επιπλέον απώλειες μετασχηματιστών και άλλων, καταλήγεις και πάλι στην μια κιλοβατώρα τελικά ηλεκτρικής που έδωσες!!! Και πάντα μιλώντας με το ελάχιστο ποσοστό σε απώλειες, που μπορεί ναναι μεγαλύτερο. Γιαυτό ακόμα κανείς δεν έχει κάνει το αεικίνητό σου! Ομως ίσως προλαβαίνεις να το πατεντάρεις πριν το κάνει η Apple!!! :p

MNP-10
26-09-12, 09:44
Ο συντελεστής COP έχει να κάνει με τις θερμοκρασίες εξωτερικου στοιχείου. Αλλο είναι εαν έξω έχεις 10 βαθμούς Κελσίου και άλλο εαν εξω είναι -15. Αυτό που λες,με COP κάπου στο 5.5 είναι για εξωτερική θερμοκρασία κάπου στους 14 βαθμούς αν δεν κάνω λάθος. Οι ξένοι μιλάνε για αντλίες θερμότητες (όχι κλιματιστικά) επειδή το έδαφος σε βάθος > 3 μέτρων εκεί στις βόρειες χώρες έχει θερμοκρασία σταθερά περίπου στους 14 βαθμούς. Εαν χρησιμοποιείς συνηθισμένα κλιματιστικά, τα οποία επίσης είναι αντλίες θερμότητας με εξωτερικό στοιχείο που χρησιμοποιεί τον αέρα, το COP όπως καταλαβαίνεις μεταβάλλεται. Στους 5 βαθμούς εξωτερική θερμοκρασία έχεις COP 2,5


Το συγκεκριμενο ειναι με αερα παντως - ο οποιος κινειται και φευγει. Οποτε δε τιθεται θεμα να παγωσει πχ το τοπικο νερο (αλλα και ακομα και αν υπηρχε τετοιο θεμα, μπορουμε να το δοκιμασουμε σε ενα παραθαλασσιο περιβαλλον... η ψυκτικη ενεργεια που παραγουμε ειναι πολυ μικρη για να παγωσει τη θαλασσα.



Tώρα για το αεικίνητο που σκέφτηκες δεν στέκει.


Το θεμα ειναι οτι οταν ο αλλος σου λεει εγω καιω 450 watt για να σου δωσω 2.5 kw ζεστης, ειναι τοσο μεγαλη η αποτελεσματικοτητα και η "υπερπαραγωγη" που σε βαζει σε σκεψεις :twisted:



Στην πράξη όμως ένα τέτοιο σύστημα δεν νομίζω ότι θα απέδιδε καρπούς. Πχ έστω ότι ξοδεύεις μια κιλοβατώρα ηλεκτρικής ενέργειας και παίρνεις 5 κιλοβατώρες θερμικής. Το νερό για να βράσει, εξαρτάται απο την ποσότητα νερού (φυσικά) καθώς και την αρχική θερμοκρασία του. Εαν λοιπόν το νερό έχει αρχική θερμοκρασία περίπου 10 βαθμούς κελσίου (θερμοκρασία συνήθης σε νερό απο πηγές). Επίσης εξαρτάται εαν είναι σε κενό αέρος, και εαν είναι καθαρό νερό (σκέτο H2O) ή έχει προσμίξεις και άλλα στοιχεία. Για κάθε γραμμάριο νερού, για να ανέβει έναν βαθμό κελσίου, χρειαζόμαστε 4,186KJ

Aυτό σημαίνει, ότι για ένα κιλό νερού 10 βαθμών κελσίου για να γίνει ατμός θα χρειαστούμε συνολικά

1000 * (100-90) * 4.186 KJ = 0,376 MJ = 0,1 KWh

Aπο ότι διάβασα, οι τουρμπίνες ατμού έχουν μια απόδοση για 100 βαθμούς κελσίου ατμό και χωρίς επιπλέον πίεση, κάπου στο 35%


Εκει παιζουν. Max efficiency απ'οτι βλεπω ειναι κοντα στο 37-38%.

Δλδ τα 450 w καταναλωσης, γινονται 2.500 watt ζεστης X 0.35 steam turbine efficiency = 875 watt.

875w output - 450w input => εχεις αλλα 425watt για εξοδα σε καλωδια, μετασχηματιστες κτλ. Ειναι πολυ η εξτρα καθαρη ενεργεια σε ενα τετοιο συστημα ακομα και για τις απωλειες. Και εχει ενα μικρο περιθωριο βελτιωσης (αν βαλουμε ασημενια καλωδια και οχι χαλκινα πχ).

- - - Updated - - -


Είσαι λίγο υπεραισιόδοξος. Είσαι ακόμη στο "θεωρητικά", μέχρι το "πρακτικά", εκτός από το να υπάρχει η τεχνολογία, πρέπει να βγαίνει και οικονομοτεχνικά.
Είδες που βιάζεσαι; Αυτό δεν είναι ακόμη τεχνικά δυνατό με αντλία θερμότητας!


Εδω οι αλλοι βγαινουν και πουλανε κλιματιστικα με 450 watt καταναλωση που δινουν 2.5kw ζεστη, εκει θα κολλησουμε τωρα :lol:



Θα μας πας στο άλο άκρο, απ'το global warming στο global freezing :(


:lol:


Και η θερμότητα της ατμόσφαιρας είναι επίσης πεπερασμένη, οπότε το "άπειρη" δεν παίζει.

Ε ναι ενταξει, γι'αυτο λεω "πρακτικα απειρη". Δλδ το θεμα δεν ειναι να βγαλουμε τετρακις γιγαβατ αλλα μερικα κιλοβατ/μεγαβατ/γιγαβατ αντε και τεραβατ... αυτα ολα ειναι πολυ εντος των παραμετρων της γης.

anon
26-09-12, 10:51
Μην παίρνεις τις μετρητοίς αυτό που αναφέρουν ως COP. Εχει να κάνει (και δεν το αναφέρουν) την θερμοκρασία του εξωτερικού στοιχείου (δοχείου) και την θερμοκρασία του εσωτερικού στοιχείου (δοχείου). Για Ελλάδα να περιμένεις κάπου 3 με 4. Εαν χρησιμοποιήσεις την γη, ως αντλία θερμότητας, θα πρέπει να επεκταθείς πάρα πολύ, μιας και θα ψύξεις (θα απορροφήσεις θερμότητα) το χώμα, αλλά η μεταφορά θερμότητας απο την υπόλοιπη γή προς τα εκεί που έχεις το στοιχείο σου γίνεται με πολύ αργούς ρυθμούς. Αυτό θα είναι ΟΚ για τ ην θέρμανση κατοικίας, αλλά σίγουρα δεν είναι ΟΚ για παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας. Εκτός εαν πάς σε μεγάλα βάθη, όπου η θερμοκρασία είναι πολύ μεγαλύτερη (γεωθερμία).
Οπως είπα, το σενάριο σου δεν είναι ανέφικτο, ούτε καταπατά τους νόμους της θερμοδυναμικής, μιας και σε κάθε περίπτωση και πάλι απορροφάς ενέργεια απο το εξωτερικό "δοχείο", απλά δεν έχει σημαντικό όφελος ώστε να αξίζει τον κόπο ένα τέτοιο σύστημα.

Basilhs23_
27-09-12, 00:12
Σύστημα ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ..... η νέα ελληνική υπερπατέντα που θα θερμαίνει ένα σπίτι με την ισχύ μιας τοστιέρας..................

anon
27-09-12, 00:52
Μήπως θέλει να πεί ότι θα ζεσταινομαστε εαν είμαστε μέσα στην τοστιέρα; :p :p :p

blade_
27-09-12, 00:57
αληθεια τι καιει μια τοστιερα 24/24?για τα αντερα της το ξερουμε!:p

NT1G
27-09-12, 02:16
Aυτό σημαίνει, ότι για ένα κιλό νερού 10 βαθμών κελσίου για να γίνει ατμός θα χρειαστούμε συνολικά

1000 * (100-90) * 4.186 KJ = 0,376 MJ = 0,1 KWh



Για να το κάνεις ατμό θές ακόμα 1Kg*2257KJ/Kg=2,2MJ

2257KJ/Kg=Enthalpy of vaporization για το νερό.

@ ADSLgr.com All rights reserved.