PDA

Επιστροφή στο Forum : Οικονομική θέρμανση



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114

George978
27-09-12, 02:37
1000g X 4.191 X 90 = 377.19 Kj για να παει στους 100 απο τους 10, και μετα για να γινει ατμος

1000g X 2676= 2676Kj (ή για να εξατμιστει 1000*2261) αρα εχουμε 2676+377.19=3053.19 (2638) Kj / 0.84 (0,74) KW

απο οσο θυμαμαι...

http://www.engineeringtoolbox.com/saturated-steam-properties-d_101.html

anon
27-09-12, 09:50
Aκόμα χειρότερα. Αρα δεν κερδίζεις απο ένα τέτοιο σύστημα που προτείνει ο MNP, χάνεις. Γιαυτό και δεν έχει γίνει ακόμα τίποτε σχετικό. Να με συγχωρέσετε για το ότι δεν έβαλα το κόστος ενέργειας ατμοποίησης.

ciaoant1
28-09-12, 16:04
Θα ήθελα και εγώ να ρωτήσω για το σπίτι της μάνας μου:

Το σπίτι είναι μια παλιά (αλλά με ικανοποιητική μόνωση) δυόροφη μονοκατοικία, και είναι και αρκετά μεγάλο (111 τ.μ.).

Το σπίτι ενδεχομένως να πουληθεί, μιας και εγώ δεν μένω εκεί, ενώ θα μεταναστεύσω και εκτός Ελλάδας οσονούπω, η αδερφή μου επίσης δε μένει εκεί μιας και είναι εκπαιδευτικός και κάθε χρόνο διορίζεται αλλού (μόνο το καλοκαίρι επιστρέφει λόγω των διακοπών), ενώ ο πατέρας μου έχει πεθάνει και έχει μείνει μόνη της η μάνα μου.

Επειδή όμως η μάνα μου έχει ένα συναισθηματικό δέσιμο με αυτό το σπίτι, ίσως να μην το πουλήσει, παρότι είναι φανερό ότι της είναι υπερβολικά μεγάλο.

Αν λοιπόν μείνει εκεί, θα ήθελα να δω πώς να αλλάξουμε το σύστημα θέρμανσης που έχει τώρα (έχει το "κλασσικό" καλοριφέρ με πετρέλαιο που πλέον όμως έχει γίνει οικονομικά ασύμφορο).

Πέρα από το καλοριφέρ, στο σπίτι υπάρχουν υπάρχουν και 2 air-condition (το ένα είναι 9000 BTU και το άλλο είναι 12000 ΒTU). Κανένα πάντως δεν είναι inverter (είναι και τα δύο παλιού τύπου), και άρα υποθέτω (?) ότι δεν πολυσυμφέρουν για θέρμανση (?).

Μήπως άραγε θα με συνέφερε να αγόραζα 2 νέα air-condition που να είναι inverter και να έκανα τη δουλειά μου;

Ή μήπως αξίζει να πάμε σε pellets/ξύλο; Να σημειώσω ότι έχουμε ένα (μικρό) χωράφι στο χωριό, και κάθε χρόνο μαζεύουμε τις ελιές. Πάντα μας μένουν κάμποσα ξύλα, τα οποία είναι λίγα και δε νομίζω να φτάνουν για να καλύψουν πλήρως τις ανάγκες μας (επαναλαμβάνω ότι το χωράφι είναι μικρό και οι ελιές είναι λίγες), ωστόσο θα μας καλύπτουν ένα μικρό έστω ποσοστό των αναγκών μας. Άρα αν πάρουμε ξυλόσομπα/ενεργειακό τζάκι δε θα χρειάζεται να αγοράσουμε και τόοοοσα πολλά ξύλα.

Σήμερα πήγα σε ένα μαγαζί κοντά στο σπίτι μου προκειμένου να πάρω μια γεύση, και μου είπαν τα εξής:

Καταρχήν, μου εξήγησαν ότι τόσο τα pellets, όσο και το ξύλο μπορούν να συνδεθούν σε όλο το σπίτι, χωρίς να χρειάζονται νέοι σωλήνες (θα χρησιμοποιηθούν οι υπάρχοντες σωλήνες του καλοριφέρ).

Από εκεί και πέρα, μου είπαν ότι για τα pellets θα μου κοστίσει 2100 ή 2400 ευρώ ο καυστήρας (ανάλογα με το εάν είναι τοποθετημένος εσωτερικά στο ισόγειο ή στον πρώτο όροφο του σπιτιού, ή εάν είναι είναι λέβητας τοποθετημένος στην ταράτσα του σπιτιού) + 500 ευρώ η εγκατάσταση. Τα pellets θα μου κοστίζουν περίπου 300 ευρώ/τόνος, δίνοντας μου τη μισή περίπου απόδοση του πετρελαίου (δηλαδή 1 τόνος pellets = 0,5 τόνος πετρελαίου).

Για την περίπτωση του ξύλου, μου είπε καταρχήν ότι είτε αγοράσω ενεργειακό τζάκι είτε αγοράσω ξυλόσομπα είναι ουσιαστικά το ίδιο από πλευράς απόδοσης αν τα συνδέσω με τους σωλήνες του καλοριφέρ, απλά το τζάκι θα μου κοστίσει πιο ακριβά επειδή χρειάζεται περισσότερη δουλειά στην εγκατάσταση (και επίσης πολλοί το προτιμούν για εμφανισιακούς λόγους, για να λένε ότι "έχω τζάκι", κτλ, κάτι που ανεβάζει την τιμή του). Εμένα δεν με ενδιαφέρει η εμφάνιση, με ενδιαφέρει η απόδοση, και αν είναι η ξυλόσομπα να μου δίνει την ίδια απόδοση με μικρότερο κόστος, τότε θα την προτιμήσω.
Μερικά από τα μοντέλα ξυλόσομπας που μου έδειξε ήταν αυτό (http://tzakia-liras.gr/as-pb-s3w21.html?sl=EN), αυτό (http://tzakia-liras.gr/as-pb-fgw20.html?sl=EL) και αυτό (http://tzakia-liras.gr/as-pb-fgw18r.html?sl=EL) (τα λινκς είναι από "άσχετο" μαγαζί, απλά τα δίνω για να μου πείτε άποψη για το πόσο αξιόπιστα και αποδοτικά είναι αυτά τα συγκεκριμένα μοντέλα). Η τιμή των μοντέλων αυτών κυμαινόταν από 570 έως 720 ευρώ + 500 ευρώ η εγκατάσταση.
Όσο για το κόστος του ξύλου, μου είπε πως το ξύλο έχει περίπου το 25% της απόδοσης του πετρελαίου (δηλαδή χοντρικά 1 τόνος ξύλο = 250 λίτρα πετρέλαιο), και η τιμή του είναι ~180 ευρώ/τόνος. Επίσης, μου είπε ότι υπάρχουν και οι μπρικέτες, που κοστίζουν 290 ευρώ/τόνος, αλλά έχουν περίπου τη διπλάσια απόδοση από το "απλό" ξύλο.

Κάτι άλλο που θα ήθελα να ρωτήσω είναι το πόσο εύκολο είναι να κουβαλάς ξύλα ή pellets ανεβαίνοντας 2 ορόφους για να τα αποθηκεύσεις στην ταράτσα του σπιτιού (ειδικά αν είσαι και σε μια αρκετά μεγάλη ηλικία όπως η μάνα μου). Επίσης, θα ήθελα μια γνώμη για να το που να βάλω (αν βάλω) τον καυστήρα του ξύλου ή των pellets, δηλαδή να τον βάλω στο ισόγειο, στον πρώτο όροφο, ή στην ταράτσα μαζί με τα ξύλα/pellets;

Τέλος, να σημειώσω ότι στην περιοχή μας (Πάτρα) δεν υπάρχει φυσικό αέριο, οπότε μην μπούμε καν στον κόπο να μιλήσουμε για μια τέτοια λύση. Επίσης, επειδή η μάνα μου γενικά δεν αντέχει καθόλου το κρύο, πολλές φορές χρησιμοποιεί εκτός από το καλοριφέρ και μια σόμπα (με αντιστάσεις), που τη βάζει κοντά στα πόδια και στα χέρια της και ζεσταίνεται. Αυτή η σόμπα είναι πολύ καλή για κοντινές αποστάσεις, αλλά προφανώς καίει και αρκετό ρεύμα (λόγω των αντιστάσεων). Μήπως θα άξιζε τον κόπο να της αγόραζα ένα πάνελ υπέρυθρης θέρμανσης, και να τον τοποθετήσω απέναντι από την πολυθρόνα όπου κάθεται και βλέπει τηλεόραση; (εκεί βάζει και τη σόμπα)

manoulamou
28-09-12, 16:33
Το ζητουμενο ειναι η πραγματικη μακροπροθεσμη οικονομια και απ ο,τι βλεπω για τις περισσοτερες "εναλλακτικες" λυσεις απαιτειται καποιο σεβαστο κεφαλαιο ή για επιπλεον εγκαταστασεις ή/και για εξοπλισμο. Αμα μας περισσευαν τοσα λεφτα, θα τα ειχαμε προ πολλου αγορασει! Και βεβαια ουτε λογος για δανεια... Εδω δεν υπαρχουν για τα "λειτουργικα" εξοδα και για την εφορια. :twisted:
Θα τη βγαλω με πιο ζεστα ρουχα και μπολικες κουβερτες, ελπιζοντας ο φετινος χειμωνας να μην ειναι εξ ισου βαρυς με το καλοκαιρι ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ:whistle:

anon
28-09-12, 19:17
Πέρα από το καλοριφέρ, στο σπίτι υπάρχουν υπάρχουν και 2 air-condition (το ένα είναι 9000 BTU και το άλλο είναι 12000 ΒTU). Κανένα πάντως δεν είναι inverter (είναι και τα δύο παλιού τύπου), και άρα υποθέτω (?) ότι δεν πολυσυμφέρουν για θέρμανση (?).

Μήπως άραγε θα με συνέφερε να αγόραζα 2 νέα air-condition που να είναι inverter και να έκανα τη δουλειά μου;


Εαν η εξωτερική θερμοκρασία είναι > 10 βαθμούς κελσίου, με ένα καινούργιο κλιματιστικό ινβερτερ, έχεις συντελεστή COP > 3. αυτό σημαίνει ότι για κάθε κιλοβατώρα ηλεκτρικής ενέργειας έχεις περισσότερο απο 3 κιλοβατώρες θερμικής (επειδή το κλιματιστικό μεταφέρει ενέργεια, δεν μετατρέπει).
Αρα για εξωτερική θερμοκρασία > 10 βαθμούς συμφέρει. Ακόμα και με θερμοκρασίες > 5 βαθμούς νομίζω συμφέρει. Δεν συμφέρει για εξωτερική θερμοκρασία < 5 βαθμούς κελσίου, σε σχέση με το πέλετ.



Ή μήπως αξίζει να πάμε σε pellets/ξύλο; Να σημειώσω ότι έχουμε ένα (μικρό) χωράφι στο χωριό, και κάθε χρόνο μαζεύουμε τις ελιές. Πάντα μας μένουν κάμποσα ξύλα, τα οποία είναι λίγα και δε νομίζω να φτάνουν για να καλύψουν πλήρως τις ανάγκες μας (επαναλαμβάνω ότι το χωράφι είναι μικρό και οι ελιές είναι λίγες), ωστόσο θα μας καλύπτουν ένα μικρό έστω ποσοστό των αναγκών μας. Άρα αν πάρουμε ξυλόσομπα/ενεργειακό τζάκι δε θα χρειάζεται να αγοράσουμε και τόοοοσα πολλά ξύλα.


Το καλό με το πέλετ είναι ότι μπορείς να κάνεις πέλετ με οτιδήποτε ακόμα και με ξερά χόρτα, πριονίδια, υπόλοιπα κλπ. Εαν έχεις πρόσβαση σε πολύ τέτοιο υλικό, τότε ίσως συμφέρει να πάρεις μια πελετέρια, αν και μιλάμε για κόστος μερικών χιλιάδων ευρώ. Εαν έχεις πρόσβαση σε υπόλοιπα ξυλείας, πριονίδια, χόρτα και φύλλα ξερά, αρκετούς τόνους, ίσως κάνεις απόσβεση. Με 300 ευρώ ο τόνος το πέλετ, με 10-15 τόνους υλικό για πέλετ, έχεις κάνει απόσβεση σχεδόν. Ισως συμφέρει σε συνεργασία και με άλλους που έχουν παρόμοιο πολύ υλικό για να παράγετε το δικό σας πέλετ να πάρετε συνεργατικά μια πελετέρια.

Προσωπικά διαφωνώ με την χρήση σόμπας μέσα στο σπίτι. Μια φορά να σου καπνίσει, που θα συμβεί, ότι έχεις εξοικονομήσει θα το φας σε καθάρισμα, πλύσιμο κουρτινών, και πιθανόν βάψιμο. Για την ακρίβεια, όσοι θυμούνται τις σόμπες (και πετρελαίου ακόμη), το βάψιμο ήταν απαραίτητο πολύ συχνά, τα μπουριά αντιαισθητικά, και το πιθανό κάπνισμα μεγάλο πρόβλημα. Εαν χρησιμοποιείς ξυλόσομπα ή τζάκι, επιπρόσθετα η μεταφορά ξύλου απο έξω απο το σπίτι κλπ, σημαίνει: α) βρωμιά, β) ταλαιπωρία και γ) απώλειες θέρμανσης κατα την μεταφορά, που πρέπει να ανοιγεις, αλλά και επειδή πρέπει οπωσδήποτε να έχεις ροή καθαρού αέρα στην σόμπα/τζάκι. Αρα συνήθως κάποιο παράθυρο πρέπει να ναι μισάνοιχτο, αλλιώς καπνίζει και δεν έχει απόδοση.

Θεωρώ μονόδρομο την χρήση καυστήρα, ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ. Στην περίπτωση καυστήρα όμως, για να μην πρέπει να βγαίνεις να τροφοδοτείς, μένει μόνο η περίπτωση πέλετ, που έχει δυνατότητα αυτόματης τροφοδότησης.




Κάτι άλλο που θα ήθελα να ρωτήσω είναι το πόσο εύκολο είναι να κουβαλάς ξύλα ή pellets ανεβαίνοντας 2 ορόφους για να τα αποθηκεύσεις στην ταράτσα του σπιτιού (ειδικά αν είσαι και σε μια αρκετά μεγάλη ηλικία όπως η μάνα μου). Επίσης, θα ήθελα μια γνώμη για να το που να βάλω (αν βάλω) τον καυστήρα του ξύλου ή των pellets, δηλαδή να τον βάλω στο ισόγειο, στον πρώτο όροφο, ή στην ταράτσα μαζί με τα ξύλα/pellets;


Πολλοί προμηθευτές ξύλων/πέλετς τα φέρνουν με φορτηγό που έχει γερανό, και εαν δεν υπάρχει πρόβλημα, στα βάζουν απευθείας πχ στην ταράτσα, εαν δεν είναι μεγάλο το ύψος και υπάρχει πρόσβαση (δεν εμποδιζουν καλώδια κλπ). Μάλιστα το προτιμούν, γιατί τελειώνουν με την μία. Μετα εσύ κουβαλάς λίγα λίγα (ξυλα). Στην περίπτωση πέλετ, υπάρχει ειδικό σύστημα που το γεμίζεις με πέλετ, και μετά ο καυστήρας δουλεύει και καταναλώνει αυτόματα όπως το πετρέλαιο, όμως το να αδειάζεις τα τσουβάλια πέλετ εκεί, δεν είναι κάτι που μια γυναίκα κάποιας ηλικίας θα μπορει να κάνει μόνη της. Κακά τα ψέμματα, οτιδήποτε που δεν έρχεται αυτόματα όπως ηλεκτρισμός, φυσικό αέριο ή και πετρέλαιο, είναι δύσκολο στην χρήση.





Τέλος, να σημειώσω ότι στην περιοχή μας (Πάτρα) δεν υπάρχει φυσικό αέριο, οπότε μην μπούμε καν στον κόπο να μιλήσουμε για μια τέτοια λύση. Επίσης, επειδή η μάνα μου γενικά δεν αντέχει καθόλου το κρύο, πολλές φορές χρησιμοποιεί εκτός από το καλοριφέρ και μια σόμπα (με αντιστάσεις), που τη βάζει κοντά στα πόδια και στα χέρια της και ζεσταίνεται. Αυτή η σόμπα είναι πολύ καλή για κοντινές αποστάσεις, αλλά προφανώς καίει και αρκετό ρεύμα (λόγω των αντιστάσεων). Μήπως θα άξιζε τον κόπο να της αγόραζα ένα πάνελ υπέρυθρης θέρμανσης, και να τον τοποθετήσω απέναντι από την πολυθρόνα όπου κάθεται και βλέπει τηλεόραση; (εκεί βάζει και τη σόμπα)

με την εξίσωση του φόρου κατανάλωσης του φυσικού αερίου με αυτό του πετρελαίου, η όποια διαφορά θα ειναι πλέον πολύ μικρή. Εαν σκεφτείς μάλιστα το κόστος μετατροπής, για να αποσβέσεις το κόστος εγκατάστασης φυσικού αερίου, με μικρή πλέον διαφορά απο το πετρέλαιο, θα απαιτούνται πολλά χρόνια απόσβεσης, και δεν ξέρω εαν θα αξίζει πλέον τον κόπο.

Οσο για τα πάνελς υπέρυθρης κλπ, είναι το ίδιο με τις σόμπες αλογόνου, ή ένα αερόθερμο. Ζεσταίνουν μόνο εκεί που βλέπουν, και φυσικά παράγουν για 1 κιλοβατ ηλεκτρικής ενέργειας, λιγότερο ή ίσο με 1 κιλοβατ θερμικής ενέργειας (σε αντίθεση με τα κλιματιστικά και αντλίες θερμότητας που παράγουν πολλαπλάσια θερμική ενέργεια).

Στην τελική, εαν θες να βγεί όσο πιο οικονομικά γίνεται μπορείς να κάνεις το εξής.
Αγοράζεις ισοθερμικά εσώρουχα. Βοηθούν όταν ο περιβάλλον χώρος πχ έχει θερμοκρασία 12 βαθμούς να νοιώθεις σαν ναναι 20 βαθμοί. Εφαρμόζεις ότι στο σπίτι θα έχεις θερμοκρασία το πολύ 14 βαθμούς ή και λιγότερο. Βάζεις και μια ηλεκτρική κουβέρτα που καίει λίγο και τέλος. Και προσαρμόζεσαι σε μια ζωή που μέσα στο σπίτι τον χειμώνα θα έχει ένα σχετικό κρύο. Για σπίτια που δεν υπάρχουν παιδιά και γέροντες, νομίζω οτι ειναι εύκολα εφικτό αυτό, στο να ζουν με εσωτερική θερμοκρασία πχ στους 12 με 14 βαθμούς κελσίου. Μια τέτοια θερμοκρασία μπορεί να φέρει μεγάλη οικονομία, ακόμα και εαν καις πετρέλαιο.

MNP-10
28-09-12, 21:58
Μας λεγανε οτι αν βγουμε απ'το ευρω δε θα χουμε πετρελαιο / θα χουμε πετρελαιο με δελτιο... Τωρα που ειμαστε στο ευρω και δε μπορει να αγορασει κανεις πετρελαιο (και ψαχνουμε πελετς, ξυλα, αερια, θερμαστρες, αντλιες θερμοτητας, κλιματιστικα κτλ) ειμαστε "ευρωπαιοι" :p

George978
29-09-12, 06:45
Μας λεγανε οτι αν βγουμε απ'το ευρω δε θα χουμε πετρελαιο / θα χουμε πετρελαιο με δελτιο... Τωρα που ειμαστε στο ευρω και δε μπορει να αγορασει κανεις πετρελαιο (και ψαχνουμε πελετς, ξυλα, αερια, θερμαστρες, αντλιες θερμοτητας, κλιματιστικα κτλ) ειμαστε "ευρωπαιοι" :p

το πετρελαιο σαν καυσιμο για ιδιωτικη θερμανση στην ευρωπη εχει πεθανει εδω και καιρο, και ειναι ευρωπαιοι. βασικα δεν ειμαι σιγουρος αν καιγανε πετρελαιο για ιδιωτικη θερμανση ποτε (το αεριο χρησιμοποιειται απο πολυ παλια)

ciaoant1
29-09-12, 11:14
Εαν η εξωτερική θερμοκρασία είναι > 10 βαθμούς κελσίου, με ένα καινούργιο κλιματιστικό ινβερτερ, έχεις συντελεστή COP > 3. αυτό σημαίνει ότι για κάθε κιλοβατώρα ηλεκτρικής ενέργειας έχεις περισσότερο απο 3 κιλοβατώρες θερμικής (επειδή το κλιματιστικό μεταφέρει ενέργεια, δεν μετατρέπει).
Αρα για εξωτερική θερμοκρασία > 10 βαθμούς συμφέρει. Ακόμα και με θερμοκρασίες > 5 βαθμούς νομίζω συμφέρει. Δεν συμφέρει για εξωτερική θερμοκρασία < 5 βαθμούς κελσίου, σε σχέση με το πέλετ.
ΟΚ, και εγώ προς Inverter κοίταζα, απλά ήθελα να τσεκάρω όλες τις πιθανές λύσεις. Ωστόσο, το inverter προφανώς δε θα καλύπτει μερικά δωμάτια του σπιτιού - τι να κάνω για αυτά; Αν δηλαδή θέλω να καλύψω 1-2 δωμάτια ακόμα, πέρα από αυτά που καλύπτει το inverter, τι να χρησιμοποιήσω;


Το καλό με το πέλετ είναι ότι μπορείς να κάνεις πέλετ με οτιδήποτε ακόμα και με ξερά χόρτα, πριονίδια, υπόλοιπα κλπ. Εαν έχεις πρόσβαση σε πολύ τέτοιο υλικό, τότε ίσως συμφέρει να πάρεις μια πελετέρια, αν και μιλάμε για κόστος μερικών χιλιάδων ευρώ.
Το κόστος αυτό είναι απαγορευτικό


Προσωπικά διαφωνώ με την χρήση σόμπας μέσα στο σπίτι. Μια φορά να σου καπνίσει, που θα συμβεί, ότι έχεις εξοικονομήσει θα το φας σε καθάρισμα, πλύσιμο κουρτινών, και πιθανόν βάψιμο. Για την ακρίβεια, όσοι θυμούνται τις σόμπες (και πετρελαίου ακόμη), το βάψιμο ήταν απαραίτητο πολύ συχνά, τα μπουριά αντιαισθητικά, και το πιθανό κάπνισμα μεγάλο πρόβλημα. Εαν χρησιμοποιείς ξυλόσομπα ή τζάκι, επιπρόσθετα η μεταφορά ξύλου απο έξω απο το σπίτι κλπ, σημαίνει: α) βρωμιά, β) ταλαιπωρία και γ) απώλειες θέρμανσης κατα την μεταφορά, που πρέπει να ανοιγεις, αλλά και επειδή πρέπει οπωσδήποτε να έχεις ροή καθαρού αέρα στην σόμπα/τζάκι. Αρα συνήθως κάποιο παράθυρο πρέπει να ναι μισάνοιχτο, αλλιώς καπνίζει και δεν έχει απόδοση.
Αυτό είναι σίγουρο ότι συμβαίνει; Δεν το έχω ακούσει από κάποιον άλλο (αν και ομολογουμένως δεν το έχω ψάξει και πολύ το θέμα, ούτε έχω πολλούς γνωστούς με ενεργειακά τζάκια/ξυλόσομπες νέας γενιάς).


Θεωρώ μονόδρομο την χρήση καυστήρα, ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ. Στην περίπτωση καυστήρα όμως, για να μην πρέπει να βγαίνεις να τροφοδοτείς, μένει μόνο η περίπτωση πέλετ, που έχει δυνατότητα αυτόματης τροφοδότησης.

Πολλοί προμηθευτές ξύλων/πέλετς τα φέρνουν με φορτηγό που έχει γερανό, και εαν δεν υπάρχει πρόβλημα, στα βάζουν απευθείας πχ στην ταράτσα, εαν δεν είναι μεγάλο το ύψος και υπάρχει πρόσβαση (δεν εμποδιζουν καλώδια κλπ). Μάλιστα το προτιμούν, γιατί τελειώνουν με την μία. Μετα εσύ κουβαλάς λίγα λίγα (ξυλα). Στην περίπτωση πέλετ, υπάρχει ειδικό σύστημα που το γεμίζεις με πέλετ, και μετά ο καυστήρας δουλεύει και καταναλώνει αυτόματα όπως το πετρέλαιο, όμως το να αδειάζεις τα τσουβάλια πέλετ εκεί, δεν είναι κάτι που μια γυναίκα κάποιας ηλικίας θα μπορει να κάνει μόνη της. Κακά τα ψέμματα, οτιδήποτε που δεν έρχεται αυτόματα όπως ηλεκτρισμός, φυσικό αέριο ή και πετρέλαιο, είναι δύσκολο στην χρήση.
Αυτό είναι όντως πολύ σημαντικό για την περίπτωση μας, μιας και η μάνα μου θα μείνει με τη γιαγιά μου και μια θεία μου, οπότε στο σπίτι δε θα υπάρχει κάποιος που να μπορεί εύκολα να κουβαλάει ξύλα, να ανεβοκατεβαίνει σκάλες, κτλ

nyannaco
29-09-12, 15:46
Αυτό είναι όντως πολύ σημαντικό για την περίπτωση μας, μιας και η μάνα μου θα μείνει με τη γιαγιά μου και μια θεία μου, οπότε στο σπίτι δε θα υπάρχει κάποιος που να μπορεί εύκολα να κουβαλάει ξύλα, να ανεβοκατεβαίνει σκάλες, κτλΑπό εκεί ξεκίνα, κι αφού αποκλείσεις οτιδήποτε θέλει κουβάλημα, απομένουν (α) η αντλία θερμότητας ή κλιματιστικά, (β) το πετρέλαιο, και (γ) το υγραέριο με δεξαμενή.

cool11
29-09-12, 16:34
Παιδια, ψυθιριστα να μιλατε, γιατι αν παρει χαμπαρι η κυβερνηση οτι εδω μιλαμε για οικονομικη θερμανση, κι οτι ο κοσμακης δεν προκειται να αγορασει πετρελαιο, θα 'φορεσουν' κανενα ειδικο φορο καταναλωσης με την αναλογη αυξηση σε πελετ καυσοξυλα και λοιπες εναλλακτικες, οπως εκαναν χτες στο υγραεριο, και τελος!
Εδω πυροβολουν οτι κινεται!
Shoot em up κοινωνια εχουμε γινει!

ciaoant1
29-09-12, 17:16
Από εκεί ξεκίνα, κι αφού αποκλείσεις οτιδήποτε θέλει κουβάλημα, απομένουν (α) η αντλία θερμότητας ή κλιματιστικά, (β) το πετρέλαιο, και (γ) το υγραέριο με δεξαμενή.
Τί είναι η αντλία θερμότητας; Υπάρχουν άλλες συσκευές αντλίας θερμότητας εκτός από τα air-condition; (είμαι άσχετος, οπότε μη με παρεξηγείς αν η ερώτηση είναι "χαζή").


Το υγραέριο είναι συμφέρουσα επιλογή;


Τέλος, αν είναι και τελικά βάλουμε inverter κλιματιστικά, το inverter προφανώς δε θα καλύπτει μερικά δωμάτια του σπιτιού - τι να κάνω για αυτά; Αν δηλαδή θέλω να καλύψω 1-2 δωμάτια ακόμα, πέρα από αυτά που καλύπτει το inverter, τι να χρησιμοποιήσω; Επίσης, που θα μπορούσα να πουλήσω (και πόσο) τα παλιά μου (μη inverter) κλιματιστικά αν τα αντικαταστήσω με νέα;

- - - Updated - - -


Παιδια, ψυθιριστα να μιλατε, γιατι αν παρει χαμπαρι η κυβερνηση οτι εδω μιλαμε για οικονομικη θερμανση, κι οτι ο κοσμακης δεν προκειται να αγορασει πετρελαιο, θα 'φορεσουν' κανενα ειδικο φορο καταναλωσης με την αναλογη αυξηση σε πελετ καυσοξυλα και λοιπες εναλλακτικες, οπως εκαναν χτες στο υγραεριο, και τελος!
Εδω πυροβολουν οτι κινεται!
Shoot em up κοινωνια εχουμε γινει!
Ναι, σίγουρα θα ανεβάσουν τη φορολογία αν δουν τα έσοδα από τη φορολόγηση του πετρελαίου να πέφτει

nyannaco
29-09-12, 17:25
Τί είναι η αντλία θερμότητας; Υπάρχουν άλλες συσκευές αντλίας θερμότητας εκτός από τα air-condition; (είμαι άσχετος, οπότε μη με παρεξηγείς αν η ερώτηση είναι "χαζή").
Φαντάσου μία κεντρική εγκατάσταση κλιματισμού, με μία (μεγάλη) κεντρική εξωτρική μονάδα, και fan coils στους χώρους του σπιτιού. Συμφέρουσα στη λειτουργία, αλλά δαπανηρή στην εγκατάσταση.

Το υγραέριο είναι συμφέρουσα επιλογή;Εξαρτάται από την πολιτική του κάθε τοπικού αντιπροσώπου (καθώς ο ανταγωνισμός είναι πρακτικά ανύπαρκτος), και το πώς θα διαμορφωθούν οι τιμές του υγραερίου στην Μπανανία Ελλάδα, κι η καφετζού μου λείπει αυτές τις μέρες. Πάντως για την ώρα είναι (λίγο; ) οικονομικότερο από το πετρέλαιο. Κι αυτό, όμως, μάλλον δαπανητρό αρχικά (θέλει δεξαμενή θαμμένη στο χώμα).

Τέλος, αν είναι και τελικά βάλουμε inverter κλιματιστικά, το inverter προφανώς δε θα καλύπτει μερικά δωμάτια του σπιτιού - τι να κάνω για αυτά; Αν δηλαδή θέλω να καλύψω 1-2 δωμάτια ακόμα, πέρα από αυτά που καλύπτει το inverter, τι να χρησιμοποιήσω; Για σύντομη παραμονή, π.χ. μπάνιο, θα έλεγα αερόθερμο.

Επίσης, που θα μπορούσα να πουλήσω (και πόσο) τα παλιά μου (μη inverter) κλιματιστικά αν τα αντικαταστήσω με νέα;Με λίγη τύχη, ο παλιατζής δεν θα σου πάρει λεφτά για να τα πάρει. Αν σου ζητήσει, φέρε το γύφτο που μαζεύει παλιοσίδερα ;).
Πέρα από την πλάκα, όταν τα μη-inverter κινέζικα private label των αλυσίδων είναι πάμφθηνα, γιατί να αγοράσει κανείς μεταχειρισμένα σε άγνωστη κατάσταση και χωρίς εγγύηση;

ciaoant1
29-09-12, 17:49
Για σύντομη παραμονή, π.χ. μπάνιο, θα έλεγα αερόθερμο.
ΟΚ, ευχαριστώ


Με λίγη τύχη, ο παλιατζής δεν θα σου πάρει λεφτά για να τα πάρει. Αν σου ζητήσει, φέρε το γύφτο που μαζεύει παλιοσίδερα ;).
Πέρα από την πλάκα, όταν τα μη-inverter κινέζικα private label των αλυσίδων είναι πάμφθηνα, γιατί να αγοράσει κανείς μεταχειρισμένα σε άγνωστη κατάσταση και χωρίς εγγύηση;
Βασικά έχω την ελπίδα ότι κάποια καταστήματα θα έχουν προγράμματα "απόσυρσης' των παλιών κλιματιστικών. Έχω δει ότι τα καλοκαίρια σου δίνουν έκπτωση όταν αγοράζεις ένα inverter κλιματιστικό αν τους δώσεις το παλιό σου (ακόμα και αν το παλιό κλιματιστικό δεν λειτουργεί, πόσο μάλλον όταν είναι γιαπωνέζικο και λειτουργεί όπως τα δύο που έχουμε εμείς). Θα το ψάξω, μιας και λόγω των εξελίξεων στην αγορά θέρμανσης πολύς κόσμος θα αγοράσει κλιματιστικά και το χειμώνα, όχι μόνο το καλοκαίρι

Papados
29-09-12, 18:03
Φαντάσου μία κεντρική εγκατάσταση κλιματισμού, με μία (μεγάλη) κεντρική εξωτρική μονάδα, και fan coils στους χώρους του σπιτιού. Συμφέρουσα στη λειτουργία, αλλά δαπανηρή στην εγκατάσταση.


Εάν έχεις πολλές ώρες λειτουργίας κάνεις γρήγορα απόσβεση της δαπάνης. Βέβαια στην περίπτωση του συμφορουμήτη δεν συμφέρει με τίποτα



Εξαρτάται από την πολιτική του κάθε τοπικού αντιπροσώπου (καθώς ο ανταγωνισμός είναι πρακτικά ανύπαρκτος), και το πώς θα διαμορφωθούν οι τιμές του υγραερίου στην Μπανανία Ελλάδα, κι η καφετζού μου λείπει αυτές τις μέρες. Πάντως για την ώρα είναι (λίγο; ) οικονομικότερο από το πετρέλαιο. Κι αυτό, όμως, μάλλον δαπανητρό αρχικά (θέλει δεξαμενή θαμμένη στο χώμα).

Αν τηρούνται κάποιες αποστάσεις μπορεί να μπει και υπέργεια. Τότε μπορεί με λίγο "παζάρι" να την πάρει με χρησιδάνειο.



Για σύντομη παραμονή, π.χ. μπάνιο, θα έλεγα αερόθερμο.

Την δεκαετία του '80 χρησιμοποιούσαν κάτι υπέρυθρες λάμπες για να ζεστάνουν τα μπάνια. Δεν ξέρω αν υπάρχουν ακόμα. είναι περίπου σαν αυτές που έχουν πάνω από τις τηγανητές πατάτες στα fast foodαδικα.

--Edit--

βρηκα αυτό (http://www.ecat.lighting.philips.gr/l/lamps/infrared/infrared-industrial-heat-incandescent/32192/cat/)

nyannaco
29-09-12, 19:17
Την δεκαετία του '80 χρησιμοποιούσαν κάτι υπέρυθρες λάμπες για να ζεστάνουν τα μπάνια. Δεν ξέρω αν υπάρχουν ακόμα. είναι περίπου σαν αυτές που έχουν πάνω από τις τηγανητές πατάτες στα fast foodαδικα.Το αερόθερμο όμως είναι πολύ γρήγορο, ειδικά σε μικρούς χώρους όπως τα μπάνια. Οι υπέρυθρες, από την άλλη, ζεσταίνουν μόνο την πλευρά που βλέπουν (η πλάτη παγώνει!)

sdikr
29-09-12, 20:19
ΟΚ, ευχαριστώ


Βασικά έχω την ελπίδα ότι κάποια καταστήματα θα έχουν προγράμματα "απόσυρσης' των παλιών κλιματιστικών. Έχω δει ότι τα καλοκαίρια σου δίνουν έκπτωση όταν αγοράζεις ένα inverter κλιματιστικό αν τους δώσεις το παλιό σου (ακόμα και αν το παλιό κλιματιστικό δεν λειτουργεί, πόσο μάλλον όταν είναι γιαπωνέζικο και λειτουργεί όπως τα δύο που έχουμε εμείς). Θα το ψάξω, μιας και λόγω των εξελίξεων στην αγορά θέρμανσης πολύς κόσμος θα αγοράσει κλιματιστικά και το χειμώνα, όχι μόνο το καλοκαίρι


Νυχτερινό ρευμά υπάρχει;
Αν ναι γιατί να πετάξεις τα κλιματιστικά;
Τα κρατάς για τα άλλα δωμάτια που δεν είσαι όλη την μέρα
Ακόμα κράτας το καλοριφέρ όπως είναι αλλά το βάζεις σε αρκετά χαμηλή θερμοκρασία, έτσι ώστε να κρατάει τους τοίχους κλπ ζεστούς και πάνω απο όλα χωρίς υγρασία, πχ 15 βαθμοί;

George978
29-09-12, 22:06
εμεις φετος θα τη βγαλουμε με ενα μεγαλο inverter, FYI σε εναν γνωστο μας ζεσταινε σπιτι 110 τετραγωνικα (διαμερισμα) και οταν λεμε το ζεσταινε σκαγανε ετσι. 15 ετιας το διαμερισμα χωρις καποια σοβαρη μονωση. Και εκαψε κατι παραπανω ρευμα...οχι σοβαρη διαφορα

ουτε σταχτες
ουτε καπνιες
ουτε ξυλα
και ψυξη το καλοκαιρι

8anos
30-09-12, 01:20
να μεταφερω μια εμπειρια απο σουηδία.
κεντρική θερμανση, τα σώματα ανοιγουν ελάχιστα, οταν ανοιγουν ειναι χλιαρα, και ποτε δεν θερμαίνονται όλα μαζι, το μονο που ειναι συνεχως φουλ ζεστο ειναι το σωμα του μπάνιου, παρολα αυτα το σπιτι παραμενει ζεστο!
Το διαμερισμα δεν ειναι νεας κατασκευης αλλά ολα τα παραθυρα εχουν καινουρια κουφώματα με διπλό τζαμι.
αποδίδω την καλή θερμοκρασια που διατηρειται στο σπιτι στη μόνωση του.

χωρις να ειμαι ειδικός, νομιζω οτι το πρωτο και καλυτερο μετρο για οικονομική θέρμανση ειναι να μονώσεις το σπίτι οσο καλύτερα γινεται

odys2008
30-09-12, 01:25
Πράγματι μου κάνει εντύπωση που εδώ στην Σουηδία τα κουφώματα έχουν 2 διπλά τζάμια. Νομίζω δλδ γιατί έχουν 2 αλουμινένια πλαίσια, το καθένα από τα οποία έχει 2 τζάμια. Και μιλάμε για οικοδομή του 80. Το ζεστό νερό εδώ πάντως σου το παρέχουν με τηλεθέρμανση, τόσο για τα σώματα όσο και για χρήση εντός του σπιτιού. Έτσι έχεις 24/7 ζεστό νερό και σωστή θερμοκρασία στο σπίτι.

blade_
30-09-12, 01:27
τι κοστος θερμανσης εχεις το μηνα?

odys2008
30-09-12, 01:29
Είναι μέσα στο ενοίκιο το ζεστό νερό και η θέρμανση και δεν γνωρίζω σε τι ποσό αντιστοιχεί. Πάντως το ποσό είναι ελάχιστο.

blade_
30-09-12, 01:33
αυτο μου το χει πει κ αλλος φιλος..δινει 400 ενοικιο 1200 ειναι συνολικα (3 ατομα μεγαλο σπιτι) ολα πληρωμενα..

odys2008
30-09-12, 01:37
Κάπως έτσι είναι εδώ, γιατί υπάρχουν μόνο μερικές εταιρίες που χτίζουν σπίτια και τα νοικιάζουν. Οπότε στην συντριπτική πλειοψηφία το ενοίκιο περιλαμβάνει ζεστό νερό και θερμανση. Κάποιες φορές και ιντερνετ και ρεύμα είναι μέσα στο ενοίκιο.

blade_
30-09-12, 03:19
ακριβως..στη τιμη που ειπα ειναι ολα τα παραπανω...

ειμαστε λιγο πισω τελικα...

alekan
30-09-12, 09:11
Αφού ανακαλύψαμε το επάγγελμα "εισοδηματίας", τι ψάχνεις....

ciaoant1
30-09-12, 10:11
Έχουμε εκ νέου μια αλλαγή σχεδίων στο σπίτι, μιας και τελικά θα έρθει να μείνει εκεί και ένας θείος μου.

Αυτό αλλάζει κάπως τα πράγματα, διότι ο θείος αυτός μπορεί να κουβαλάει ξύλα/pellets αν χρειαστεί, αλλά από την άλλη έχει ένα πρόβλημα στο αναπνευστικό του, και γενικά δεν πολυαντέχει τα κλιματιστικά (επειδή ξηραίνουν την ατμόσφαιρα) - δεν τα χρησιμοποιεί ούτε καν το καλοκαίρι και τη βγάζει με ανεμιστήρα οροφής.

-Μήπως λοιπόν να κοιτάξω για Pellets/ξύλο; Ή μήπως τα inverter δεν επιβαρύνουν τόσο πολύ την ατμόσφαιρα όσο τα παλιού τύπου κλιματιστικά που έχουμε τώρα;

-Αν τελικά βάλουμε pellets, πόσο κοστίζει το μηχάνημα για την αυτόματη τροφοδοσία του καυστήρα που έλεγε ο anon; Επίσης, μήπως αυτό το μηχάνημα ρίχνει λιγότερο ή περισσότερο από αυτό που όντως χρειαζόμαστε;

-Επίσης, σκέφτηκα ότι υπάρχει στο σπίτι ένα δωμάτιο που τώρα χρησιμοποιείται ως αποθήκη (και επίσης εκεί σιδερώνουμε). Αυτό ίσως να είναι καλό μέρος για να βάλουμε την ξυλόσομπα/pellet (?). Πάντως, στο δωμάτιο αυτό αποθηκεύουμε εκτός των άλλων και το λάδι που βγάζουμε από τις ελιές, και δεν ξέρω μήπως η κάπνα το "χαλάσει" (άσε που μπορεί και τα ρούχα να μυρίζουν κάπνα μετά το σιδέρωμα).

- - - Updated - - -


εμεις φετος θα τη βγαλουμε με ενα μεγαλο inverter, FYI σε εναν γνωστο μας ζεσταινε σπιτι 110 τετραγωνικα (διαμερισμα) και οταν λεμε το ζεσταινε σκαγανε ετσι. 15 ετιας το διαμερισμα χωρις καποια σοβαρη μονωση. Και εκαψε κατι παραπανω ρευμα...οχι σοβαρη διαφορα

ουτε σταχτες
ουτε καπνιες
ουτε ξυλα
και ψυξη το καλοκαιρι
Είναι τόσο αποδοτικά τα inverter; Πώς γίνεται ένα μόνο κλιματιστικό να καλύπτει όλα τα δωμάτια σε ένα σπίτι 110 τ.μ.;

alekan
30-09-12, 10:31
Άν βάλεις κανένα τεράστιο, γίνεται.

nyannaco
30-09-12, 10:55
Έχουμε εκ νέου μια αλλαγή σχεδίων στο σπίτι, μιας και τελικά θα έρθει να μείνει εκεί και ένας θείος μου.

Αυτό αλλάζει κάπως τα πράγματα, διότι ο θείος αυτός μπορεί να κουβαλάει ξύλα/pellets αν χρειαστεί, Λίγο μακάβριο, αλλά το υπολειπόμενο προσδόκιμο ζωής του θείου είναι μεγαλύτερο από της θείας, δεδομένης της ηλικίας και της γενικής κατάστασης του καθενός;

αλλά από την άλλη έχει ένα πρόβλημα στο αναπνευστικό του, και γενικά δεν πολυαντέχει τα κλιματιστικά (επειδή ξηραίνουν την ατμόσφαιρα) - δεν τα χρησιμοποιεί ούτε καν το καλοκαίρι και τη βγάζει με ανεμιστήρα οροφής.Υπάρχουν μηχανήματα που εκτός από τη θερμοκρασία ρυθμίζουν και την υγρασία. Υπάρχουν επίσης και συσκευές ύγρανσης του αέρα. Τέλος, υπάρχουν και κατσαρόλες :p


-Μήπως λοιπόν να κοιτάξω για Pellets/ξύλο; Ή μήπως τα inverter δεν επιβαρύνουν τόσο πολύ την ατμόσφαιρα όσο τα παλιού τύπου κλιματιστικά που έχουμε τώρα;Το inverter ή όχι δεν έχει να κάνει με την ξήρανση της ατμόσφαιρας. Η ρύθμιση της υγρασίας είναι πρόσθετη λειτουργία που σαφώς μόνο ακριβότερες σειρές έχουν, οπότε λογικά μάλλον σε inverter θα περίμενα να τη βρω, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι κάθε inverter τη διαθέτει, ή ότι ένα μη inverter αποκλείεται να τη διαθέτει.

-Αν τελικά βάλουμε pellets, πόσο κοστίζει το μηχάνημα για την αυτόματη τροφοδοσία του καυστήρα που έλεγε ο anon; Επίσης, μήπως αυτό το μηχάνημα ρίχνει λιγότερο ή περισσότερο από αυτό που όντως χρειαζόμαστε;Οχι δεν ρίχνει λιγότρο ή περισσότερο, ελέγχται από τον καυστήρα και τραβάει όσο χρειάζεται.

-Επίσης, σκέφτηκα ότι υπάρχει στο σπίτι ένα δωμάτιο που τώρα χρησιμοποιείται ως αποθήκη (και επίσης εκεί σιδερώνουμε). Αυτό ίσως να είναι καλό μέρος για να βάλουμε την ξυλόσομπα/pellet (?). Πάντως, στο δωμάτιο αυτό αποθηκεύουμε εκτός των άλλων και το λάδι που βγάζουμε από τις ελιές, και δεν ξέρω μήπως η κάπνα το "χαλάσει" (άσε που μπορεί και τα ρούχα να μυρίζουν κάπνα μετά το σιδέρωμα).Είμαι κάθετα αντίθετος στην ιδέα λεβητοστασίου στερεών καυσίμων μέσα στο σπίτι, για λόγους ασφαλείας. Το ίδιο κάθετα αντίθετοι είναι και οι κανονισμοί! Τώρα αν αποφασίσεις να το κάνεις, ναι, βάλε και το λάδι μέσα, βάλε και μερικά μπετονάκια κηροζίνη ίσως, μου αρέσουν τα πυροτεχνήματα!

Είναι τόσο αποδοτικά τα inverter; Πώς γίνεται ένα μόνο κλιματιστικό να καλύπτει όλα τα δωμάτια σε ένα σπίτι 110 τ.μ.;Η αυξημένη απόδοση του inverter δεν έχει να κάνει με την αποδιδόμενη ισχύ, και κατά συνέπεια "πόσα τεραγωνικά θα καλύψει" (βγάζω σπυριά με αυτό), αλλά με τη μικρότερη κατανάλωση για δεδομένη αποδιδόμενη ισχύ. Το πόσο μεγάλο χώρο θα καλύψει ένα κλιματιστικό, εξαρτάται από τη σχέση αποδιδόμενης ισχύος του, με τις ανάγκες ισχύος του χώρου. Και όχι, δεν είναι καλή ιδέα να προσπαθείς με ένα να καλύψεις περισσότερους χώρους (το "ολόκληρο σπίτι" ας μην το συζητήσουμε). Δεν θα μπορέσεις ποτέ να πετύχεις ομοιόμορφη θερμοκρασία, θα έχεις αυξημένη κίνηση αέρα και θόρυβο στο χώρο που βρίσκεται το γαϊδούρι, και δεν θα έχεις τη δυνατότητα να θερμαίνεις/ψύχεις μόνο το χώρο που χρειάζεσαι, εκτός βέβαια από τη "φωλιά του θηρίου". Γενικά ό,τι οικονομία προσπαθείς να κάνεις στην προμήθεια και εγκατάσταση κάνοντας παραχωρήσεις, θα τη βρεις μπροστά σου μετά (και συνέχεια) τόσο στο κόστος λειτουργίας, όσο και από πλευράς άνεσης.

anon
30-09-12, 11:14
Είναι τόσο αποδοτικά τα inverter; Πώς γίνεται ένα μόνο κλιματιστικό να καλύπτει όλα τα δωμάτια σε ένα σπίτι 110 τ.μ.;

Eγώ πέρυσι την έβγαλα συνδιαστικά με κλιματιστικό. Εκεί που έπρεπε να ξοδέψω 2,5 τόνος πετρέλαιο (συνήθως τόσο καίω) έκαψα 1,5 τόνο πετρέλαιο και +500 ευρώ για ρεύμα.

Οπως είπαμε, τα κλιματιστικά είναι αντλίες θερμότητας. Η αντλία θερμότητας έχει ένα εσωτερικό στοιχείο και ένα εξωτερικό στοιχίο. Στο κλιματιστικό το εξωτερικό στοιχείο είναι έξω, χρησιμοποιεί τον αέρα έξω. Αλλες πιο ακριβές αντλίες θερμότητας έχουν το εξωτερικό στοιχείο στο χώμα, βαθιά, πχ στα 3 μέτρα βαθος, όπου αναπτύσουν σε μια αρκετά μεγάλη επιφάνεια ένα είδος σαν επιδαπέδια σωλήνωση ώστε να χρησιμοποιούν (για την ακρίβεια απορροφούν) την θερμότητα του εδάφους, που σε αυτό το βάθος είναι σχετικά σταθερη στους 14 βαθμούς.

Τωρα πως λειτουργεί το κλιματιστικό (ή αντλία θερμότητας), με απλά λόγια. Ενας συμπιεστής συμπιέζει σε πολύ μεγάλο βαθμό ένα ειδικό αέριο/υγρό. πχ φρέον. Αυτό λογω συμπίεσης, αυξάνει η θερμοκρασία του. αυξάνει σημαντικά. Δηλαδή εκεί που είχε θερμοκρασία περιβάλλοντος (εξωτερικού περιβάλλοντος) πχ 10 βαθμού, λόγω συμπίεσης αυξάνει η θερμοκρασία του στους 50 βαθμούς. Εκείνη την στιγμή περνά απο το εσωτερικο στοιχείο και χρησιμοποιείται η θερμότητα που έχει, άρα ψύχεται και φτάνει την θερμοκρασία εσωτερικού περιβάλλοντος πχ 23 βαθμούς κελσίου. στην συνέχεια το υγρό "εκτονώνεται" στο εξωτερικό στοιχείο, δηλαδή εκεί αποσυμπιέζεται και φτάνει στην κανονική του πίεση. Επειδή έχει δώσει θερμότητα μέσα, η εκτόνωση του θα έχει θερμοκρασία μικρότερη απο ότι το εξωτερικό περιβάλλον. Πχ έχει -15 βαθμούς. Εκεί περνώντας απο το πλέγμα και με ανεμιστήρα, ζεσταίνεται απο το εξωτερικό περιβάλλον, που όπως είπαμε στο παράδειγμα έχει 10 βαθμούς. Αυτή ειναι σε βασικές γραμμές η λειτουργία κλιματιστικού / αντλία θερμότητας σε θέρμανση. Στην ψύξη, αντιστρέφουμε τα εσωτερικά και εξωτερικά στοιχεία.

Τωρα όπως καταλαβαίνετε, η ηλεκτρική ενέργεια χρησιμοποιείται βασικά μόνο για την συμπίεση, και την λειτουργία των ανεμιστήρων, που δίνουν ή παίρνουν θερμική ενέργεια στο κάθε στοιχείο. Επίσης ο συμπιεσής δεν λειτουργεί συνεχώς (αυτός καταναλώνει το σημαντικότερο ποσοστό ενέργειας), παρα μόνο όταν έχει αποδωθεί η θερμική ενέργεια, αρα εαν ένα κλιματιστικό είναι ισχύος ηλεκτρικής 2,5 κιλοβάτ, δεν σημαίνει ότι καίει συνεχώς 2,5 κιλοβάτ.

Οπως καταλαβαίνετε,η ηλεκτρικη ενέργεια χρησιμοποιείται για την μεταφορά της θερμότητας απο έξω προς τα μέσα (θέρμανση), παρόλο που έξω μπορεί να έχει πολύ χαμηλές θερμοκρασίες. Οπως επίσης μπορείτε να καταλάβετε απο παραπάνω, όσο μεγαλύτερη ειναι η θερμοκρασία έξω στο εξωτερικό στοιχείο, τόσο περισσότερη θερμότητα μπορεί να δώσει η αντλία, μιας και στο εξωτερικο στοιχείο ζεσταίνεται πιο γρήγορα το υγρό. Πχ το ψυκτικό υγρό έρχεται στο εξωτερικό στοιχείο με θερμοκρασία -25 βαθμοί κελσίου, οπότε άλλο να έχεις εξωτερική θερμοκρασία 5 βαθμοί κελσίου και άλλο 15 βαθμούς... Αυτό είναι ο συντελεστής απόδοσης COP και δεν έχει να κάνει με την ποιότητα του κλιματιστικού ή εαν είναι ινβερτερ, αλλα με τις θερμοκρασίες μέσα και έξω. Ετσι λοιπόν μπορεί να έχεις συντελεστή COP=4, πχ όταν η θερμοκρασία έξω είναι κάπου στους 12 βαθμούς, που σημαίνει ότι ξοδεύεις 1 κιλοβατώρα ηλεκτρικού και έχεις 4 κιλοβατώρες θερμικης ενέργειας μέσα στο σπίτι, ισοδύναμο με το να έκαιγες ένα ηλεκτρικό θερμαντικο σώμα (πχ ηλεκτρικό σώμα λαδιού, αερόθερμο, σόμπα αλογόνου, σόμπα υπερυθρης κλπ) ισχύος 1 κιλοβάτ για 4 ώρες.

Η χρήση ινβέρτερ είναι καλή για κλιματιστικά που θα χρησιμοποιούνται σε βαριά χρήση, χωρίς να σημαίνει ότι και τα απλά δεν παίζουν ή ότι θα έχουν πρόβλημα. Απλά το ινβέρτερ με την εκκίνηση ξεκινά πιο ομαλά και αυτό παίζει ρόλο στο ρεύμα. μειώνει επίσης την κατανάλωση ρεύματος μιας και δουλεύει πιο αποδοτικά και όχι στο μάξιμουμ που δουλεύουν τον συμπιεστή τα απλά κλιματιστικά.
http://en.wikipedia.org/wiki/Air_conditioner_inverter

ciaoant1
30-09-12, 11:24
Ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες. Τελικά όμως πόσο θα κοστίσει να βάλω αυτό το μηχάνημα αυτόματης τροφοδοσίας των pellets;

- - - Updated - - -


Λίγο μακάβριο, αλλά το υπολειπόμενο προσδόκιμο ζωής του θείου είναι μεγαλύτερο από της θείας, δεδομένης της ηλικίας και της γενικής κατάστασης του καθενός;
Ναι, δεν έχει μεγάλο πρόβλημα ο θείος, και είναι και σχετικά νεότερος

Υπάρχουν μηχανήματα που εκτός από τη θερμοκρασία ρυθμίζουν και την υγρασία.
Πιστεύεις δηλαδή ότι αν πάρω ένα inverter με ρύθμιση της υγρασίας η ατμόσφαιρα θα είναι ΟΚ ακόμα και για το θείο;

anon
30-09-12, 11:26
Τώρα στο θέμα απόδοσης. Εχει να κάνει καθαρά με τις θερμικές σου ανάγκες. Γιαυτό λέμε ότι ότι και να βάλεις, η πρώτη και καλύτερη επένδυση είναι η θερμομόνωση όσο καλύτερα γίνεται. Βορεινά τοιχεια πχ μπορείς να κάνεις έξτρα μόνωση τύπου κέλυφος (υπάρχουν πολλά παρόμοια), με κόστος απο 40 ευρώ το τμ και πάνω, αναλόγως του μεγέθους, του πάχους, της μονωσης. οσο περισσότερη τόσο καλύτερα. πολλοί δεν το καταλαβαίνουν αλλά πόρτες, μπαλκονόπορτες και παράθυρα είναι σημεία με τις μεγαλύτερες απώλειες. Καλό ειναι να το δεί κανένας ειδικός. Εαν έχετε μεγάλες επιφάνειες με τζάμι, δεν αρκεί ναναι διπλό. Ακόμα και με διπλό τζάμι οι απώλειες ειναι σημαντικές. Υπάρχουν διπλά τζάμια με αργκόν, που έχουν μεγάλη διαφορά απο τα απλά διπλά τζάμια. Οπως επίσης και εαν υπάρχουν "διαρροές". Μια θερμική κάμερα μπορεί εύκολα να καταγράψει τα σημεία διαρροής θερμότητας, τον χειμώνα. Κρίμα μόνο που υπάρχουν λίγοι που έχουν τέτοιες συσκευές και ζητάνε της Παναγιάς τα μάτια για να σου κάνουν μετρήσεις. Εαν έχεις την οικονομική δυνατοτητα μπορείς να χρησιμοποιήσεις AirGel Insulation που μιλάμε θα μπορεις να θερμάνεις το σπίτι με ένα κερί! Αλλα μιλάμε για μεγάλο αρχικό κόστος (μακροπρόθεσμα ίσως συμφέρει). δεν εχω κάτσει να το λογαριάσω.

Αρα πρώτα απο όλα προχωράς με μονώσεις, όσο καλό και να νομίζεις ότι ειναι το σπίτι σου. Εαν έχεις βορεινά παράθυρα / μπαλκονόπορτες κοιτάς ναναι όσο το δυνατόν πιο μονωμένα, και τα τζάμια κατα προτίμηση διπλά αλλά με αργκόν μέσα και όχι απλά.

- - - Updated - - -

Ενας φίλος μου έβαλε καυστήρα πέλετ, με χοάνη, αυτόματο σύστημα τροφοδοσίας, και χώρο δεξαμενή πέλετς που θα του φτάνει για μια εβδομάδα βαριάς χρήσης (εχει μεγάλο σπίτι και βαρύ σύστημα λέβητα, για 250 τμ) και το όλο hardware βγήκε στα 5 χιλιάδες ευρώ, συν 500 εργατικά για τοποθέτηση και σύνδεση.

nyannaco
30-09-12, 11:29
Πιστεύεις δηλαδή ότι αν πάρω ένα inverter με ρύθμιση της υγρασίας η ατμόσφαιρα θα είναι ΟΚ ακόμα και για το θείο;Πιστεύω ότι είναι πολύ πιθανό να είναι ΟΚ, αλλά δεν μπορώ να στο υπογράψω. Ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός. Μόνο ο ίδιος ο θείος μπορεί να το αποφασίσει, με δοκιμή, αν υπάρχει κάποιος γνωστός που να διαθέτει τέτοιο και να δέχεται να τον φιλοξενήσει για λίγες ώρες.

anon
30-09-12, 11:31
Οσον αφορά την υγρασία. Η υγρασία ειναι πάντα σχετική. Το ποσό της υγρασίας που υπάρχει στην ατμόσφαιρα του σπιτιού και είναι ΟΚ για θερμοκρασία 16 βαθμούς κελσίου, εαν η θερμοκρασία πάει στος 24 δεν θάναι. Ακόμα και με καλοριφέρ πετρελαίο υπάρχει θέμα υγρασίας, και είχαν κυκλοφορήσει και υγραντήρες που βάζεις στα σώματα καλοριφέρ. Το ίδιο και με τις σόμπες. Στα χωριά όπου χρησιμοποιούσαμε σόμπες, πάντα βάζαμε στο λιγότερο θερμό σημείο της σόμπας (για να μην βράζει) μια κατσαρόλα με νερό. Απλα οι περισσότεροι ξεχνάνε αυτές τις προβλέψεις με το κλιματιστικό, όπου θα πρέπει να κάνεις κάτι γι αυτό. Εγώ έβαζα μια βρεγμένη πετσέτα απέναντι απο το κλιματιστικό. Πρέπει να προσέχεις ομως, εαν υπάρχει θερμογέφυρα, στα σημεία αυτόα θα έχεις συμπύκνωση ατμών, υγρασία, και πιθανόν μουχλα. Αρα πρέπει να προσέχεις την υγρασία, ή να έχεις ένα σύστημα που να ρυθμίζει την υγρασία αυτόματα, και όχι θερμογέφυρες.

manoulamou
30-09-12, 17:04
Τυχεροι στην ατυχια μας μενουμε σε μονοκατοικια.
Οι λυσεις για φετος: inverter κλιματιστικο στο σαλονι, ηλεκτρικο καλοριφερ*** περιπατο εκει όπου δουλευουμε στα μικρα κρυα και με το περσινο υπολοιπο πετρελαιου στις πολυ χαμηλες θερμοκρασιες, ιδιως τη νυχτα κεντρικη θερμανση για να ζεσταθουν τοιχοι - πατωματα περισσοτερο χρονο...
Ενισχυση μονωσης και αγορα σε ισοθερμικα εσωρουχα, μαλλινα ρουχα και κουβερτες!




***και μην ξεχναμε πως εαν ανεβει η καταναλωση ρευματος
υπαρχει ενδεχομενο να πληρωνουμε με διαφορετικο κλιμακιο...

MNP-10
30-09-12, 17:45
Οπως το βλεπω, το προβλημα με επενδυση στα κλιματιστικα/ινβερτερ ειναι η εξης: Μολις ο κοσμος παει και βαλει για να βολευτει φετος με ηλεκτρικο, η καταναλωση θα ανεβει μερικα GW, οποτε θα σκασει η ΔΕΗ και θα πει "ααα... δε γινεται να χρησιμοποιειται το ρευμα για θερμανση... κλιμακωτο τιμολογιο στους σπαταλους". Και μετα θα μας τραβηξουν ενα κλιμακωτο (τρισχειροτερο απο τωρα) με αποτελεσμα να μας μεινουν τα ινβερτερ να τα βλεπουμε (=> δε θα κανουν αποσβεση ποτε αφου θα εχει ποινικοποιηθει η χρηση τους με υπερμετρη τιμη ηλεκτρικου).

Αυτο ειναι το trend του κρατους γενικοτερα. Οταν ο πολιτης βρισκει εναλλακτικες τον κοπανανε. Αφηνει το αμαξι σπιτι να πηγαινει με ΜΜΜ => ανεβαζουν τα εισιτηρια. Βαζει αεριο στο σπιτι => ανεβαζουν το αεριο. Παει να βαλει υγραεριο στο αμαξι => ανεβαζουν το υγραεριο. Παει να βαλει φωτοβολταϊκα => φορο στα Φ/Β... οτι και αν κανει για να γλυτωσει χρημα, τον κοπαναει στην εναλλακτικη. Δεν εχω καμμια αμφιβολια οτι, με βαση την ιδια ταση, το ιδιο θα γινει με το ηλεκτρικο.

anon
30-09-12, 17:58
εγώ περιμένω μέχρι και να βάλουν (σε λίγα χρόνια) φορολογία σε ηλιακά πάνελς που δεν δίνουν ρεύμα στην ΔΕΗ αλλα είναι για αυτόνομη παροχή ρεύματος. Εβαλες πάνελς για να μην πληρώνεις ΔΕΗ και λοιπά χαράτσια μέσω αυτής; Πάρε μια φορολογία ναχεις... Μην το βλέπετε παράλογο, εγώ το περιμένω να γίνει.. Οτι και να κάνεις είσαι καταδικασμένος.. Μήπως μας φορολογήσουν και τα ισοθερμικά εσώρουχα που βοηθούν να μην κρυώνουμε και κάνουμε έτσι λίγη κατανάλωση για θέρμανση;;;; :p :p :p

manoulamou
30-09-12, 18:34
ΙΣΟΘΕΡΜΙΚΑ εσωρουχα θελατε;
Φοραγατε και στο χωριο σας τετοια;
Παρτε ενα διπλο φορο για (1) ειδος πολυτελειας
(2)διαφυγοντα κερδη αφου δεν χρησιμοποιησατε αλλο ειδος θερμανσης!!!
:rolleyes:

cool11
30-09-12, 20:06
εγώ περιμένω μέχρι και να βάλουν (σε λίγα χρόνια) φορολογία σε ηλιακά πάνελς που δεν δίνουν ρεύμα στην ΔΕΗ αλλα είναι για αυτόνομη παροχή ρεύματος. Εβαλες πάνελς για να μην πληρώνεις ΔΕΗ και λοιπά χαράτσια μέσω αυτής; Πάρε μια φορολογία ναχεις... Μην το βλέπετε παράλογο, εγώ το περιμένω να γίνει.. Οτι και να κάνεις είσαι καταδικασμένος.. Μήπως μας φορολογήσουν και τα ισοθερμικά εσώρουχα που βοηθούν να μην κρυώνουμε και κάνουμε έτσι λίγη κατανάλωση για θέρμανση;;;; :p :p :p

Σε αυτη τη χωρα που πυροβολουν οτι κινειται, πλεον, δεν το θεωρω καθολου απιθανο.

MNP-10
30-09-12, 20:13
Ηδη φορολογειται οποιος ζει και αναπνεει με τεκμηριο διαβιωσης το οποιο ειναι φορολογησιμο αν δεν προσκομισει αποδειξεις οτι ξοδεψε. Αστεγος στο δρομο να 'σαι, θα σου πουν να πληρωσεις επειδη "δε πηγες αποδειξεις".

wizi
30-09-12, 20:46
Παιδιά για πείτε για λέβητες (*) πέλλετ ξέρετε ποιές είναι αξιόπιστες μάρκες επίσης αν κάποιος έχει βάλει απο πιο πριν μπορεί να πει αν είναι καλός.

(*)Λέβητας είναι όλο το μηχάνημα ενώ καυστήρας μόνο εκεί που γίνεται καύση σωστά;

manoulamou
30-09-12, 20:50
http://www.youtube.com/watch?v=BXoplxgvuZQ

http://www.youtube.com/watch?v=grdRIULrUhE&feature=relmfu

alekan
30-09-12, 20:55
http://www.theslanket.com/

nyannaco
30-09-12, 22:28
Λέβητας είναι όλο το μηχάνημα ενώ καυστήρας μόνο εκεί που γίνεται καύση σωστά;Λέβητας είναι το καζάνι, που πετάς μέσα φλόγα και ζεσταίνει το νερό. Δεν περιλαμβάνει τον καυστήρα, που θεωρείται ξεχωριστή συσκευή/μηχανή, και συνήθως (πλην των μονάδων όλα σε ένα) πωλείται ξεχωριστά.

Basilhs23_
01-10-12, 00:05
Οπως το βλεπω, το προβλημα με επενδυση στα κλιματιστικα/ινβερτερ ειναι η εξης: Μολις ο κοσμος παει και βαλει για να βολευτει φετος με ηλεκτρικο, η καταναλωση θα ανεβει μερικα GW, οποτε θα σκασει η ΔΕΗ και θα πει "ααα... δε γινεται να χρησιμοποιειται το ρευμα για θερμανση... κλιμακωτο τιμολογιο στους σπαταλους". Και μετα θα μας τραβηξουν ενα κλιμακωτο (τρισχειροτερο απο τωρα) με αποτελεσμα να μας μεινουν τα ινβερτερ να τα βλεπουμε (=> δε θα κανουν αποσβεση ποτε αφου θα εχει ποινικοποιηθει η χρηση τους με υπερμετρη τιμη ηλεκτρικου).

Αυτο ειναι το trend του κρατους γενικοτερα. Οταν ο πολιτης βρισκει εναλλακτικες τον κοπανανε. Αφηνει το αμαξι σπιτι να πηγαινει με ΜΜΜ => ανεβαζουν τα εισιτηρια. Βαζει αεριο στο σπιτι => ανεβαζουν το αεριο. Παει να βαλει υγραεριο στο αμαξι => ανεβαζουν το υγραεριο. Παει να βαλει φωτοβολταϊκα => φορο στα Φ/Β... οτι και αν κανει για να γλυτωσει χρημα, τον κοπαναει στην εναλλακτικη. Δεν εχω καμμια αμφιβολια οτι, με βαση την ιδια ταση, το ιδιο θα γινει με το ηλεκτρικο.

Σίγουρα θα ζοριστεί η ΔΕΗ αλλά δεν πιστεύω οτι θα φτάσουμε σε σημείο να γίνουν μπλακ αουτ σαν κάτι ωραία καλοκαίρια του 2006-07 που υπήρχαν όλες οι επιχειρήσεις τα διαμερίσματα και λειτουργούσε το κλιματιστικό και η κουτσή μαρία όλο το 24ωρο.

Επίσης παίζει σημαντικό ρόλο και η θερμοκρασία που έχουν οι αγωγοί οι μετασχηματιστές και γενικά τα συστήματα μεταφοράς ενέργειας της ΔΕΗ. Το καλοκαίρι ο καύσωνας υποβοηθάει τις ζημιές αυξάνοντας την πιθανότητα βλαβών και φθορών, τον χειμώνα γίνεται το ακριβώς αντίθετο με το κρύο, βέβαια μιλάω για λογικά όρια θερμοκρασίας όχι π.χ να πάει -10 και -20. Π.χ το καλοκαίρι άναψα το κλιματιστικό με τον καύσωνα που είχαμε 43 βαθμούς, κάποια στιγμή άγγιξα την ασφάλεια της γραμμής και ζεμάταγε, λέω όπου να ναι θα πέσει αλλά τελικά άντεξε. Από την άλλη τον χειμώνα βάζοντας το κλιματιστικό full στην θέρμανση, αγγίζω την ασφάλια και δεν καίει καθόλου.

Πάντως χαλάλι τους αν αυξήσουν τα τιμολόγια. Θα μείνουν πάλι απλήρωτοι λογαριασμοί και με καθυστερήσεις και κατά τον Μαϊο θα γκρινιάζουν όπως πέρσι οτι πάει να γίνει ενεργειακό κράχ και θα ζητιανεύουν να αναχρηματοδοτήσουν τα ελλείματα με δάνειο.

stelios2
01-10-12, 01:50
Ρε παιδια δεν ηταν υπερβολη τα υποτιθεται μεγαλα σπιτια που φτιαξαμε να ζουμε πιο ανθρωπινα, υπερβολη ηταν οι νομοι τους που απο ανεκαθεν, που εδιναν κινητρα για κατι και μετα το αρμεγανε! Υπερβολη εθνικη σημερα πχ ειναι η αποσυρση αυτοκινητων. Κινητρο για χαμενο συναλαγμα δεν ειναι αυτο? Αν εισαγαγαμε ετοιμα σπιτια απο Γερμανια (παραδειγμα ειναι η Γερμανια, οι αλλοι δεν πανε παραπισω) τοτε θα υπηρχε οικιστικη αναπτυξη και τωρα! Θα σε παιρνανε τηλ απ τ τραπεζα και θα σου λεγανε.. Παρε δανειο για τριτο η για τεταρτο σπιτι, μπορεις! Σε στηριζουμε εμεις!
Αν τα κλιματιστικα φτιαχνοταν εδω τοτε ηδη η κλιμακωτη χρεωση της ΔΕΗ θα ταν στ υψη! Οσο η αγορα σε αυτα καλα κρατει μην φοβαστε τιποτα! Μολις τελειωσει τ κομποδεμα του ραγια και δεν πουλανε στο ποσοστο που πρεπει ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ ΤΟΤΕ οι κλιμακωτες χρεωσεις στ ρευμα θα γινουν ΠΑΡΑΛΟΓΕΣ.
Ολα ετσι πανε δεν τ βλεπετε? Ξερουν οτι η Ελλαδα τελειωσε, πτωχευσε και στηριζουν ενα κρατος που θα μαζεψει απο την Ελλαδα οσο το δυνατον μεγαλυτερο ποσο να τ δωσει πισω απ τα χρεωστουμενα!
Αυτο ζουμε σημερα. Καμια μαγισα, κανενας υποχθονιος δακτυλος, κανενα σχεδιο αφανισμου μας κα τετοια χαζα που τους βολευει να ακουγονται. Ρουφανε λεφτα! Ο χρονος ειναι μαλλον συγκεκριμενος που θα συνεχισει να γινεται αυτο. Καθοριζεται αυτος ο χρονος μονον απ τον ρυθμο εισροης τ χρηματος στ τσεπες τους και απο τιποτε αλλο. Μην τα δινετε, κρυφτε τα να ησυχασουμε πια επι τελους! Ειμαστε ο νεκρος και του βγαζουν το χρυσο δοντι.

psyxakias
01-10-12, 04:13
Αναρωτιέμαι πρακτικά πόσο μειωμένο κόστος προσφέρουν τα κλιματιστικά inverter, σε σχέση με τα παλιότερα non-inverter, ώστε να αξίζουν αγορά με πλάνο σύντομης απόσβεσης; Έχω διαβάσει ότι σε μερικές περιπτώσεις η κατανάλωση είναι σχεδόν η ίδια.

Ενδεικτικά σενάρια που λειτουργεί 9αρι κλιματιστικό:
Ψύξη από Ιούνιο έως Σεπτέμβριο για 12-15+ ώρες τη μέρα σε θερμοκρασία 26C (μέσος όρος εξωτερικής 28-35C)
Θέρμανση από Νοέμβριο έως Μάρτιο για 3-4 ώρες (ίσως 6-8 αν αντικαταστήσει καλοριφέρ) τη μέρα σε θερμοκρασία 28C (μέσος όρος εξωτερικής 8-15C)

Ισχύει αυτό που λένε για 30-50% λιγότερη κατανάλωση ρεύματος ή σε πολύ συγκεκριμένες περιπτώσεις; :hmm:

manoulamou
01-10-12, 08:52
Καλημερα, καλη βδομαδα και καλο μηνα.:)
ΤΑΠΕΙΝΗ μου αποψη ειναι πως το inverter μοιαζει ολιγον με την διατροφη... light, τουτεστιν παρακινουνται καποιοι να καταναλωνουν περισσοτερο απο πριν, οπότε ισοφαριζεται η θεωρητικα σωστοτερη διαχειρηση που γινεται απο την νεα τεχνολογια. Να μην αναφερθω στο οτι αγοραζουμε μηχανηματα δυναμικοτητας τοσης ωστε για να ξεπαγιασουμε οχι να δροσιστουμε!
Δεν ξερω τι γινεται στας ΗΠΑ ή την Σουηδια, ομως εμεις εν Ελλαδι μοιαζει να εχουμε φτασει τις θερμοκρασιες εσωτερικων χωρων σε ανθυγιεινα επιπεδα, μην τυχον ιδρωσουμε το καλοκαιρι ή κρυωσουμε το χειμωνα.
ΛΕΩ ΤΩΡΑ μπορει και να ειμαι λαθος.:oops:Παντως εγω ακομη και φετος με τετοια συνεχομενη ζεστη, ουτε μια μερα δεν ανοιξα κλιματιστικο πανω απο 3 ωρες: ανεμιστηρες ιδιως οροφης σχεδον παντου, σωστη μονωση και αερισμος την νυχτα.
Ελαφρυ χειμωνα ευχομαι να εχουμε γιατι αλλιως δεν μας βλεπω καθολου καλα.

antreas9
01-10-12, 10:16
Οπως το βλεπω, το προβλημα με επενδυση στα κλιματιστικα/ινβερτερ ειναι η εξης: Μολις ο κοσμος παει και βαλει για να βολευτει φετος με ηλεκτρικο, η καταναλωση θα ανεβει μερικα GW, οποτε θα σκασει η ΔΕΗ και θα πει "ααα... δε γινεται να χρησιμοποιειται το ρευμα για θερμανση... κλιμακωτο τιμολογιο στους σπαταλους". Και μετα θα μας τραβηξουν ενα κλιμακωτο (τρισχειροτερο απο τωρα) με αποτελεσμα να μας μεινουν τα ινβερτερ να τα βλεπουμε (=> δε θα κανουν αποσβεση ποτε αφου θα εχει ποινικοποιηθει η χρηση τους με υπερμετρη τιμη ηλεκτρικου).

Αυτο ειναι το trend του κρατους γενικοτερα. Οταν ο πολιτης βρισκει εναλλακτικες τον κοπανανε. Αφηνει το αμαξι σπιτι να πηγαινει με ΜΜΜ => ανεβαζουν τα εισιτηρια. Βαζει αεριο στο σπιτι => ανεβαζουν το αεριο. Παει να βαλει υγραεριο στο αμαξι => ανεβαζουν το υγραεριο. Παει να βαλει φωτοβολταϊκα => φορο στα Φ/Β... οτι και αν κανει για να γλυτωσει χρημα, τον κοπαναει στην εναλλακτικη. Δεν εχω καμμια αμφιβολια οτι, με βαση την ιδια ταση, το ιδιο θα γινει με το ηλεκτρικο.

Συμφωνώ απόλυτα με το παραπάνω μήνυμα.
το κράτος εκδικείται όποιον κάνει μια Χ επένδυση, προκειμένου να βγει μακροπρόθεσμα κερδισμένος.
Ετσι, κυριολεκτικά, οδηγεί τον πολίτη/καταναλωτή, να σκέφτεται βραχυπρόθεσμα (μη μου κόψεις απόδειξη, αν μπορείς πετρελαιο λαθραίο, φερτο, κλπ κλπ)_!
Και ναι , καλά κάνει πια ο πολίτης!

- - - Updated - - -


Αναρωτιέμαι πρακτικά πόσο μειωμένο κόστος προσφέρουν τα κλιματιστικά inverter, σε σχέση με τα παλιότερα non-inverter, ώστε να αξίζουν αγορά με πλάνο σύντομης απόσβεσης; Έχω διαβάσει ότι σε μερικές περιπτώσεις η κατανάλωση είναι σχεδόν η ίδια.

Ενδεικτικά σενάρια που λειτουργεί 9αρι κλιματιστικό:
Ψύξη από Ιούνιο έως Σεπτέμβριο για 12-15+ ώρες τη μέρα σε θερμοκρασία 26C (μέσος όρος εξωτερικής 28-35C)
Θέρμανση από Νοέμβριο έως Μάρτιο για 3-4 ώρες (ίσως 6-8 αν αντικαταστήσει καλοριφέρ) τη μέρα σε θερμοκρασία 28C (μέσος όρος εξωτερικής 8-15C)

Ισχύει αυτό που λένε για 30-50% λιγότερη κατανάλωση ρεύματος ή σε πολύ συγκεκριμένες περιπτώσεις; :hmm:

Πάντως, σπίτι με 2 9αρια κλιματιστικά, και ενα 17αρι, ΟΛΟ το καλοκαίρι, (δεν ειναι ινβερτερ), όπου δουλεψαν:
Περίπου 40 βραδια, τα 2 9αρια, για 8 ωρες.
και για περιπου 60 ημέρες, μεσο ορο 4 ωρες την ημερα, το 17αρι.
Μαζί με όλα τα υπόλοιπα, μου ήρθε εναντι+εκκαθαριστικός, 260 ευρω. (*εχω νυχτερινό).
Το βρήκα αρκετά fair κόστος, για ενα ολόκληρο καλοκαίρι ψύξης!

blade_
01-10-12, 12:19
εγώ περιμένω μέχρι και να βάλουν (σε λίγα χρόνια) φορολογία σε ηλιακά πάνελς που δεν δίνουν ρεύμα στην ΔΕΗ αλλα είναι για αυτόνομη παροχή ρεύματος. Εβαλες πάνελς για να μην πληρώνεις ΔΕΗ και λοιπά χαράτσια μέσω αυτής; Πάρε μια φορολογία ναχεις... Μην το βλέπετε παράλογο, εγώ το περιμένω να γίνει.. Οτι και να κάνεις είσαι καταδικασμένος.. Μήπως μας φορολογήσουν και τα ισοθερμικά εσώρουχα που βοηθούν να μην κρυώνουμε και κάνουμε έτσι λίγη κατανάλωση για θέρμανση;;;; :p :p :p

σε λιγα χρονια κ αν γινει αυτο,προσωπικα και ελπιζω να ξυπνησουν κ αλλοι,θα τους περιμενω με το κουμπουρι μου(λεμε τωρα) να ρθουν να πληρωθουν η να μου παρουν το σπιτι(γιατι εκει παει η ιστορια)

- - - Updated - - -


Συμφωνώ απόλυτα με το παραπάνω μήνυμα.
το κράτος εκδικείται όποιον κάνει μια Χ επένδυση, προκειμένου να βγει μακροπρόθεσμα κερδισμένος.
Ετσι, κυριολεκτικά, οδηγεί τον πολίτη/καταναλωτή, να σκέφτεται βραχυπρόθεσμα (μη μου κόψεις απόδειξη, αν μπορείς πετρελαιο λαθραίο, φερτο, κλπ κλπ)_!
Και ναι , καλά κάνει πια ο πολίτης!

- - - Updated - - -



Πάντως, σπίτι με 2 9αρια κλιματιστικά, και ενα 17αρι, ΟΛΟ το καλοκαίρι, (δεν ειναι ινβερτερ), όπου δουλεψαν:
Περίπου 40 βραδια, τα 2 9αρια, για 8 ωρες.
και για περιπου 60 ημέρες, μεσο ορο 4 ωρες την ημερα, το 17αρι.
Μαζί με όλα τα υπόλοιπα, μου ήρθε εναντι+εκκαθαριστικός, 260 ευρω. (*εχω νυχτερινό).
Το βρήκα αρκετά fair κόστος, για ενα ολόκληρο καλοκαίρι ψύξης!

ετσι ειναι κ μενα το ιδιο.περσι το χειμωνα 3-4 μηνες δεν εκλεισε ποτε το κλιματιστικο.κοστος ?πολυ χαμηλοτερο σε σχεση με πετρελαιο κτλ.το θεμα ειναι να μην κλεινει.το ανοιξε κλεισε κανει τη ζημια στη καταναλωση

anon
01-10-12, 14:07
Ρε παιδια δεν ηταν υπερβολη τα υποτιθεται μεγαλα σπιτια που φτιαξαμε να ζουμε πιο ανθρωπινα, υπερβολη ηταν οι νομοι τους που απο ανεκαθεν, που εδιναν κινητρα για κατι και μετα το αρμεγανε!


Εχεις δίκιο. Πρέπει να πάρουμε παράδειγμα απο τους Γιαπωνέζους. Ενα τυπικό σπίτι τετραμελούς οικογένειας δεν ξεπερνά τα 50-60 τμ. Αν θες υπάρχουν και καλύτερα! (εννοώ ποιό οικονομικές λύσεις)
http://articles.cnn.com/2010-01-07/world/japan.capsule.home_1_capsule-yukio-hatoyama-japan?_s=PM:WORLD
Μάλιστα η λύση αυτή ειναι και οικονομική στην θέρμανση. Ξέρεις ποσο λίγο θέλει να ζεσταθεί ένα capsule home; Βασικά καθόλου. Με καλή μόνωση, περισσότερο χρειάζεσαι κλιματισμό, παρα θέρμανση!!! Επίσης σε αναγκάζει να γίνεις κοινωνικός, μιας και δεν μπορείς εύκολα να κλειστείς στο σπίτι, αναγκαστικά πρέπει να βγείς έξω. Ακόμα και στην ουρά της τουαλέτας μπορείς να κάνεις ενδιαφέρουσες γνωριμίες και συζητήσεις... :p :p :p :p

- - - Updated - - -

Tα ινβέρτερ λόγω του τρόπου λειτουργίας, δηλαδή δεν ξεκινούν αυτόματα με τις μέγιστες στροφές κλπ, επιβαρύνουν λιγότερο το δίκτυο, επιβαρύνουν λιγότερο τον συμπιεστή με συνέπεια μεγαλύτερη διάρκεια ζωής, και κάποια μικρή σχετικά οικονομία στο ρεύμα. Περισσότερο η διαφορά είναι στην μεγαλύτερη αξιοπιστία για όποιον θελει να τα λειτουργεί συνεχώς.

Επίσης όσοι βάζετε κλιματιστικά, βάλτε και επιτηρητές τάσης. Δεν κοστίζει πολύ, ενω μια μεγάλη βύθιση ή μια υπέρταση που θα σας κάψει το κλιματιστικό κοστίζει πολλαπλάσια.

@ ADSLgr.com All rights reserved.