PDA

Επιστροφή στο Forum : TP LINK TL-WA5210G - Ρυθμισεις?



Σελίδες : 1 2 [3]

ntinos97
14-01-14, 22:33
βασικά το 2 tp-link βολεύει ποιο πολύ ευχαριστώ πάντως

jkoukos
14-01-14, 22:46
Εγώ αντί του WA701ND θα επέλεγα αμιγές router, ώστε να έχω περισσότερες δυνατότητες συνδεσιμότητας και καλύτερα χαρακτηριστικά.
Π.χ. το TL-WR841ND στην ίδια κατηγορία τιμής.
Ακόμη καλύτερα κάποιο που να είναι συμβατό με DD-WRT, OpenWRT κλπ.

ntinos97
14-01-14, 23:32
Εγώ αντί του WA701ND θα επέλεγα αμιγές router, ώστε να έχω περισσότερες δυνατότητες συνδεσιμότητας και καλύτερα χαρακτηριστικά.
Π.χ. το TL-WR841ND στην ίδια κατηγορία τιμής.
Ακόμη καλύτερα κάποιο που να είναι συμβατό με DD-WRT, OpenWRT κλπ.
οκ ευχαιστώ θα το έχω στα υπόψην μου

emmstra
29-01-14, 14:00
Καλησπέρα, θέλω να συνδεσω 2 κτίρια μεταξυ τους με χρηση 2 κεραιών αυτου του τύπου. Θελω να επεκτεινω το ίντερνετ από το ένα κτίριο στο άλλο. Αν καταλαβα καλά με αυτες τις κεραίες γίνεται.
1. Τι ρυθμίσεις θα πρέπει να βάλω?
2. Δεν θελω να ανιχνεύεται αυτο το ασύρματο δίκτυο, απο άσχετους η/υ.
3. Αν παρεμβληθεί καποιος η/υ ανάμεσα στις κεραίες μπορει να μπει στο δίκτυο?
4. Η ακτινοβολία που εκπέμπεται ειναι μεγάλη? Η αποσταση των 2 κτιρίων είναι γυρω στα 500μ.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνωμη για τις πιθανόν χαζες ερωτήσεις.

jkoukos
29-01-14, 14:51
1. To ένα (που θα δίνει το Internet) ως Access Point και το άλλο ως Station.
2. Μπορείς να το βάλεις να δουλεύει με κρυφό το SSID, αλλά για κάποιον σχετικό, αυτό δεν αποτελεί πρόβλημα. Είναι άχρηστη επιλογή ως ασφάλεια.
3. Όχι, αν δεν το επιτρέψεις. Με δύσκολο κωδικό και WPA2 δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.
4. Είναι στα 100mW (22dBm) όσο το νόμιμο όριο εκπομπής. Με 2 τέτοια θα κάνεις τη δουλειά σου.

Το TL-WA5210G, δουλεύει σε 11b/g στους 2.4GHz μέχρι 54Mbps και έχει κόστος ~40€.
Τώρα υπάρχει και το νέο TL-WA7210Ν, που δουλεύει σε 11b/g/n στους 2.4GHz μέχρι 150Mbps και έχει κόστος ~80€.
Τέλος αν η περιοχή σου είναι κορεσμένη από ασύρματα δίκτυα, υπάρχει και το TL-WA7510Ν, που δουλεύει σε 11b/g/n στους 5GHz μέχρι 150Mbps και έχει κόστος ~55€.

Προσωπικά θα επέλεγα κάποια από αντίστοιχες συσκευές της Ubiquity (http://www.skroutz.gr/c/125/access_points/m/5744/Ubiquiti.html), που τις θεωρώ λίγο καλύτερες και ποιο εύκολες στη ρύθμιση.

DarkSky
01-02-14, 18:01
4. Είναι στα 100mW (22dBm) όσο το νόμιμο όριο εκπομπής. Με 2 τέτοια θα κάνεις τη δουλειά σου.


20 dBm είναι τα 100 mWatt..

jkoukos
01-02-14, 18:21
Ναι σωστά, λάθος μου.

webassasin
11-04-14, 22:17
Καλησπερα παιδες,καλως σας βρηκα κιολας.
Εχω και εγω προβλημα με το συγκεκριμενο εργαλειο.
εχω δοκιμασει ολα τα βηματα που παραθεσατε,δε μπορω να βγαλω ακρη με τιποτα.
εχω δοκιμασει και οδηγιες απο διαφορα βιντεακια,τιποτα.
θελω απλα να βλεπω ολα τα free δικτυα που υπαρχουν τριγυρω και να συνδεομαι κατευθειαν.
ακομα και στο δικο μου router που δοκιμασα,δε μπορω να βγαλω ακρη, τη μια συνδεεται και δεν εχει ιντερνετ και την αλλη δεν το αναγνωριζει καν.

giorgosk
18-04-14, 01:01
Kαλησπέρα!!!
Συνδέομαι με την κεραία που έχει ο δήμος σε απόσταση 1.5 χλμ.
Πριν κάνα μήνα έβαλε και στο χωριό μου κεραία για wi fi.
Το βρίσκει η κεραία , πατάω save για να συνδεθώ αλλά το obtaining network parametres συνεχίζει να εμφανίζεται και δεν μπορώ να συνδεθώ.
Τι να φταίει;; Με τον φορητό - κινητό συνδέομαι.

Και να φανταστείτε η κεραία στο χωριό είναι στα 110 - 120 μέτρα με οπτική επαφή.

jkoukos
18-04-14, 01:12
Μήπως δουλεύουν σε διαφορετικό εύρος διευθύνσεων τα 2 hotspot;
Κάνε επανεκκίνηση στο ΑΡ και τον υπολογιστή.

giorgosk
18-04-14, 01:37
Reset στο 5210g ;;

jkoukos
18-04-14, 01:40
Επανεκκίνηση έγραψα, αφού πρώτα επιλέξεις το νέο hotspot.

giorgosk
18-04-14, 01:49
ok. Θα το δοκιμάσω.

giorgosk
20-04-14, 03:45
Μόνο reboot μπορώ να κάνω και το έκανα αλλά και πάλι δεν μπορώ να συνδεθώ στην κεραία που είναι 100 μέτρα μακρυά.

Καμιά ιδέα ;;;

jkoukos
20-04-14, 16:01
Τι ρυθμίσεις έχεις κάνει στο ΑΡ για να συνδεθείς με το hotspot;

giorgosk
20-04-14, 18:00
Το έχω σαν AP client router

jkoukos
20-04-14, 18:08
Του έχεις κάνει reset, μήπως έχει φάει κάποιο κόλλημα και μουλάρωσε;

giorgosk
20-04-14, 18:21
Φίλε μου από χθες βράδυ πρέπει να κόλλησε και δεν μπορώ να μπω στο interface του με το 192.168.1.254.
Πρέπει να την κατεβάσω από τον ιστό για να την κάνω reset και θα ξαναγράψω τι έγινε.

jkoukos
20-04-14, 18:36
Μήπως έχει πάρει άλλη διεύθυνση από το νέο hotspot και για τον λόγο αυτό δεν μπαίνεις;
Στον υπολογιστή σου έχεις σταθερή ή αυτόματη διεύθυνση;
Έχεις κάνει ανανέωση την κάρτα δικτύου του υπολογιστή, ώστε να πάρει νέα διεύθυνση (αν παίρνει αυτόματα);

giorgosk
20-04-14, 18:47
Θα τα δω αυτά που με ρώτησες και θα σου απαντήσω.
Ευχαριστώ φίλε !!!

giorgosk
26-04-14, 08:01
Θέλεις κάποιο screenshot από το interface της κεραίας ;;

spyral
17-05-14, 18:23
Καλησπέρα,

ακολουθώ τις οδηγίες σου και δεν καταφέρνω να συνδεθώ σωστά ωστε να βγω Internet.
ενώ κάνω survey και βρίσκω το ασύρματό μου και το επιλέγω, στην καρτέλα status-> wan, βλέπει σωστά την mac του κεντρικού router μου, όμως όλα τα άλλα πεδία τα αφήνει κενά και εμφανίζει ένα μηνυμα Obtaining network parameters...

Έχεις καμία ιδέα πως θα μπορούσα να το λύσω?

επίσης έχω και μία απορία, στην καρτέλα status κάνει συχνά ένα refresh και παρατηρώ ότι αλλάζει σε κάθε refresh channel? αυτό είναι φυσιολογικό?

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων




Γράφω τα βήματα που πρέπει να γίνουν με τη σειρά.
Καταρχήν κάνεις reset στο TL-WA5210G για να το επαναφέρεις στις αρχικές του ρυθμίσεις.

1. Βάζεις στην ενσύρματη κάρτα δικτύου του υπολογιστή σου σταθερή διεύθυνση 192.168.1.100 με μάσκα 255.255.255.0, αφήνωντας όλα τα άλλα πεδία κενά. Αν στον υπολογιστή υπάρχει ασύρματη κάρτα δικτύου την απενεργοποιείς.
2. Συνδέεις με ένα καλώδιο δικτύου τον υπολογιστή σου μόνο με το ΑΡ. Μπαίνεις στο μενού του πληκτρολογώντας 192.168.1.254 στον browser με όνομα χρήστη και κωδικό admin.

Επειδή όταν ψάχνουμε σε ελεύθερα ασύρματα δίκτυα δεν γνωρίζουμε ποιες διευθύνσεις χρησιμοποιούν αυτά και για να μην υπάρχουν προβλήματα στη συνέχεια, καλό είναι να ορίσουμε την διεύθυνση της συσκευής μας σε κάτι που δύσκολα είναι διαδεδομένο.
Διαφορετικά πάμε στο βήμα 6, πηδώντας τα 3-5.

3. Στο Basic Settings > Network > LAN αλλάζεις την διεύθυνση σε 172.17.2.1 και πατάς Save.
4. Βάζεις στην ενσύρματη κάρτα δικτύου του υπολογιστή σου σταθερή διεύθυνση 172.17.2.10 με μάσκα 255.255.255.0 και αφήνοντας όλα τα άλλα πεδία κενά.
5. Μπαίνεις στο μενού του πληκτρολογώντας 172.17.2.1 στον browser με όνομα χρήστη και κωδικό admin.
6. Στο Basic Settings > Operational Mode επιλέγεις AP Client Router και πατάς Save. Το ΑΡ θα επανεκκινήσει.
7. Στο Basic Settings > Wireless > Basic Settings επιλέγεις την χώρα μας και πατάς Save.
8. Στο Advanced Settings > Wireless Settings, ενεργοποιείς το WMM και στο Antenna Settings επιλέγεις Vertical.
9. Στο Basic Settings > Wireless > Wireless Mode επιλέγεις Client και πατάς Survey. Στο παράθυρο που ανοίγει επιλέγεις τον ασύρματο σταθμό που θα συνδεθείς και πατάς Connect.
10. Μετά την επανεκκίνηση κανονικά στο Status, στα πεδία του WAN πρέπει να έχεις τα στοιχεία που παίρνεις από το ελεύθερο hotspot.
11. Βάζεις στην ενσύρματη κάρτα δικτύου του υπολογιστή σου (βήμα 1) να παίρνει αυτόματα διευθύνσεις (IP & DNS).

jkoukos
17-05-14, 18:38
Οι οδηγίες που έχω γράψει είναι για ανοικτό (ελεύθερο hotspot) χωρίς ασφάλεια.
Λογικά ο δικός σου router απαιτεί ασφάλεια (WPA/WPA2 κλπ), οπότε πρέπει να κάνεις τις κατάλληλες ρυθμίσεις στο ΑΡ.

spyral
17-05-14, 23:28
σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Δεν έχω κάποια ασφάλεια ούτε εγώ στο router. Δεν αφορά κάποιο Hotspot που προσπαθώ από απόσταση να πιάσω.
Αυτό που προσπαθώ να καταφέρω, είναι να δώσω μεγαλύτερη ακτίνα κάλυψης στο χώρο μου και στους εξωτερικούς χώρους.
Ουσιαστικά είναι μια πολύ μικρή τουριστική μονάδα 3 διαμερισμάτων στα οποιά θέλω να δίνω πρόσβαση στο internet.

Έχω 2 TPLINK tl-wa601g εδώ και αρκετά χρόνια, τα οποία τα είχα σε ρύθμιση universal repeater.
Από το router (που βρίσκεται σε μια μικρή αποθήκη) χτυπούσα το 1ο repeater και από αυτό το 2ο.
Καθόλου όμως ικανοποιημένος από την απόδοση και μεγάλα κομμάτια των χώρων χωρίς σήμα.

Ψάχνοντας μια λύση για ακόμα μεγαλύτερη ενίσχυση του σήματος, μου πρότειναν να πάρω TP LINK TL-WA5210G. Και αυτό που προσπαθώ είναι να το συνδέσω στο router (για να ενισχύσω την κάλυψη του χώρου) και μετά να χρησιμοποιήσω τα άλλα πάνω σε αυτο σαν AP ή bridge to bridge (και εκεί δεν έχω καταλάβει ποια είναι η καλύτερη λύση).

Με αυτά τα δεδομένα, μήπως έχεις καμιά ιδέα για το πως θα μπορούσα να λύσω το θέμα της σύνδεσης με το wa5210g?

Αν γενικότερα κάποιος έχει κάτι καλύτερο να προτείνει σε σχέση με την συνολική συνδεσμολογία που έχω στο μυαλό μου θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη του.




Οι οδηγίες που έχω γράψει είναι για ανοικτό (ελεύθερο hotspot) χωρίς ασφάλεια.
Λογικά ο δικός σου router απαιτεί ασφάλεια (WPA/WPA2 κλπ), οπότε πρέπει να κάνεις τις κατάλληλες ρυθμίσεις στο ΑΡ.




Οι οδηγίες που έχω γράψει είναι για ανοικτό (ελεύθερο hotspot) χωρίς ασφάλεια.
Λογικά ο δικός σου router απαιτεί ασφάλεια (WPA/WPA2 κλπ), οπότε πρέπει να κάνεις τις κατάλληλες ρυθμίσεις στο ΑΡ.

jambasoft
17-05-14, 23:41
https://www.youtube.com/watch?v=G0N7nprXryw


ένα πολύ πρόχειρο και γρήγορο video για της δικές μου ανάγκες εδώ
ο συνδυασμός (αλλάζει συχνά) αυτή τη στιγμή είναι :

1 X ΖΤΕ ZXDSL 931VΙΙ (bridge) στη WAN 1 πόρτα του TP LINK -R480T+
1 Χ TP LINK TL-WA5210G (bridge) στη WAN 2 πόρτα του TP LINK -R480T+

Απο τη LAN 1 πόρτα TP LINK -R480T+ στο Mikrotik - RB2011UiAS-RM (VLAN100)
Απο τη LAN 2 πόρτα TP LINK -R480T+ στο WAP200 Access Point (VLAN200)
Απο τη LAN 3 πόρτα TP LINK -R480T+ στο HP V1410-8G Switch (VLAN300)

* επάνω στο Mikrotik έχω σε LACP :

1. vmware esxi 5.1 ( 2 X Intel EXPI9402PTBLK)
2. FreeNAS ( 2 X Intel EXPI9402PTBLK) + ( 1 X Intel EXPI9301CTBLK )
1. HP ProCurve Switch 2520G-24-PoE switch

* χρησιμοποιώ το LINK TL-WA5210G σαν failover/internet backup (wan2)

///

jkoukos
17-05-14, 23:43
Δεν κατάλαβα, θέλεις να συνδέσεις το TL-WA5210G ενσύρματα ή ασύρματα με το αρχικό router που δίνει πρόσβαση;
Ποια είναι η απόσταση που θέλεις να καλύψεις;
Υπάρχουν φυσικά εμπόδια στην περιοχή κάλυψης;
Υπόψη ότι με κάθε αναμετάδοση πέφτει η ταχύτητα στο 1/2. Με 2 που έχεις εσύ πας στο 1/4.

jambasoft
17-05-14, 23:52
μάλλον έγινε μπέρδεμα - εγώ είμαι καλυμμένος - απλά ανέβασα το video με το συνδυασμό για όποιον θέλει να δει της ρυθμίσεις...

και μια που έγραψα,

έχω θέμα με 2 UniFy - υπάρχει λύση?


https://www.youtube.com/watch?v=4dQ3zPpwxa0

jkoukos
17-05-14, 23:55
Ναι βρε, με πρόλαβες όσο έγραφα.

Το βίντεο δεν εμφανίζεται "... είναι ιδιωτικό".

jambasoft
17-05-14, 23:58
ουπς ... μισό, τώρα πρέπει να είναι οκ σορυ

spyral
18-05-14, 00:25
Προσπαθούσα να το συνδέσω ασύρματα όταν διάβαζα τα προηγούμενα Posts.
Γενικά θα προτιμούσα να το συνδέσω ασύρματα.
Συνολικά όλος ο χώρος είναι 1,5 στρέμμα. Επισυνάπτω και ένα πρόχειρο σχέδιο του χώρου και τις θέσεις στις οποίες έχω σκεφτεί να τοποθετήσω το κάθε τι...
Υπάρχουν πάρα πολλά δέντρα σε όλον το χώρο. Όμως υπάρχει οπτική επαφή καλή και με τα 3 και η κεραία θα έχει κατέυθυνση τέτοια που να κοιτάζει τα διαμερίσματα και όσο περισσότερο χώρο.

Δεν γνώριζα ότι πέφτει στο μισό με τα repeaters. Έχουν δυνατότητες AP, Client και Bridge to (Multi) Bridge εκτός του repeater, τις οποίες όμως δεν έχω καταφέρει να ρυθμίσω σωστά.
139557

jkoukos
18-05-14, 00:46
Δεν κατάλαβα από το βίντεο, τι πρόβλημα έχουν τα Unifi;
Αν εννοείς το πορτοκαλί led, δες εδώ (http://community.ubnt.com/t5/UniFi-Frequently-Asked-Questions/UniFi-What-do-the-LED-color-patterns-represent-for-UAPs/ta-p/412583) κι εδώ (http://community.ubnt.com/t5/UniFi/UniFi-FAQ-the-missing-manual-and-beyond/m-p/110110#M173).

- - - Updated - - -


Προσπαθούσα να το συνδέσω ασύρματα όταν διάβαζα τα προηγούμενα Posts.
Γενικά θα προτιμούσα να το συνδέσω ασύρματα.
Συνολικά όλος ο χώρος είναι 1,5 στρέμμα. Επισυνάπτω και ένα πρόχειρο σχέδιο του χώρου και τις θέσεις στις οποίες έχω σκεφτεί να τοποθετήσω το κάθε τι...
Υπάρχουν πάρα πολλά δέντρα σε όλον το χώρο. Όμως υπάρχει οπτική επαφή καλή και με τα 3 και η κεραία θα έχει κατέυθυνση τέτοια που να κοιτάζει τα διαμερίσματα και όσο περισσότερο χώρο.
Τα 3 διαμερίσματα έχουν και από τις 2 πλευρές πρόσβαση (μπαλκόνια);
Πόση είναι περίπου η απόσταση μεταξύ αποθήκης και των 2 repeaters;
Γιατί βάζεις εκεί το 5210G; Σαν αναμεταδότης δεν θα δουλέψει καθώς έχει κατευθυντική κεραία, άρα είτε θα κοιτά προς την αποθήκη είτε προς τα διαμερίσματα.

spyral
18-05-14, 00:57
εχουν και απο τις δύο πλευρές μπαλκόνια.
Από την αποθήκη στο 1ο repeater είναι περίπου 45 μέτρα άλλα 35 περίπου είναι από το 2ο στο 3ο repeater.
Το 5210G σκέφτηκα να το βάλω και εκεί σε ύψος 4-5m και να κοιτάζει προς την κάτω δεξιά γωνία όπως το βλέπεις, ώστε να καλύψει την αριστερή πλευρά των διαμερισμάτων, τα ίδια τα διαμερίσματα και όσο μπορέσει και από την δεξιά τους πλευρά (η οποία όμως θα είναι θεωρητικά καλύμένη από τα άλλα 2 μηχανάκια).

jkoukos
18-05-14, 01:04
To 5210G μπορεί (και θα παίξει καλά) όπως το σκέφτεσαι, αλλά αναγκαστικά θα πρέπει να συνδεθεί ενσύρματα με την αποθήκη, καθώς δεν κοιτά προς αυτήν άρα δεν πρόκειται να παίξει ως repeater αλλά ως απλό access point.

spyral
18-05-14, 01:12
Οκ. Κάνω αυτό AP σε αυτή τη θέση. Τα άλλα τα κρατάω ως repeaters συνδέοντας με όποιο δίνει το πιο δυνατό σήμα (λογικά θα δίνει το ΑP) ή τους δίνω άλλο operation mode? Τι προτείνεις?.
Θα μπορούσες να γράψεις στα γρήγορα τα βήματα για να το κάνω σωστά AP?

jkoukos
18-05-14, 01:23
Μπορείς να τρέξεις το Quick Setup επιλέγοντας AP, μετά Dynamic IP και τέλος τις επιθυμητές ρυθμίσεις ασύρματης εκπομπής.
Στο ασύρματο θα βάλεις ίδιο SSID και ρυθμίσεις ασφάλειας, αλλά διαφορετικό κανάλι ±5 ψηφία, με το αρχικό router.

Για χειροκίνητες ρυθμίσεις, αύριο που θα έχω περισσότερο χρόνο.

spyral
18-05-14, 01:44
Σε ευχαριστώ παρα πολυ.
Θα δοκιμάσω και εγώ αύριο αυτό, όπως το είπες και θα αναμένω και τις οδηγίες σου όποτε βρεις χρόνο.

heliask4
17-09-14, 22:40
Καλησπέρα σε όλους

@ ADSLgr.com All rights reserved.