PDA

Επιστροφή στο Forum : TP LINK TL-WA5210G - Ρυθμισεις?



Σελίδες : [1] 2 3

AGGANIS
16-03-11, 13:36
Εχω μπερδευτει πολυ με τις ρυθμισεις του TP LINK TL-WA5210G.
Ενω μου βρισκει πολλα δικτυα δεν μπορω να συνδεθω με κανενα.
Το εχω βαλει σε client mode εχω αντιγραψει και το Mac address αλλα δεν συνδεται?
Μπορει καποιος να βοηθησει με τις ρυθμίσεις?

........Auto merged post: AGGANIS πρόσθεσε 71 λεπτά και 23 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Μηπως εχω κανει λαθος?
Να μεταφερθει στο Ασύρματη Ευρυζωνικότητα ισως?

sotososfp
16-03-11, 23:38
Φιλε το βαζεις σε 1.ap mode 2.universal repeater3.στο wireless mode πατας survey 4. με το refresh επιλεγεις καποιο ελευθερο δικτυο που σε ενδιαφερει και κανεις connect. Αφου κανει επανακινηση σε λιγο εχεις προσβαση internet. Mια συμβουλη. Αλλαξε την ip της κεραιας σου απο 192.168.1.254 σε κατι διαφορετικο π.χ 192.168.1.111 για να μην υπαρχει conflict. Καλη επιτυχια. Εχω την ιδια κεραια και ειμαι υπερευτυχισμενος. Κατεβαζω απο τον κολλητο μου (οταν λειπει) με 800-1200kb/s Mετρηση με speedtest 8-10 mbps! Και ολα αυτα σε αποσταση 550 μετρων αφου μπαινω στο φθηνιαρικο baudtec router του. Αρα αξιζει το μηχανημα για 54 ευρω.:respekt:

AGGANIS
17-03-11, 10:55
Ευχαριστω για την βοηθεια...
Το εχω συνδεσει με ενα λαπτοπ...
Κανω αυτα που μου γραφεις.
Στο τελος πρεπει να εχω κατευθιαν ιντερνετ μεσω του καλωδιου? Δεν εχω...
Κανω αναζητηση ασυρματων δικτύων μεσω του λαπτοπ και βρισκω το συγκεκριμενο (χωρις κωδικο) δικτυο με full σημα (στα 500 μετρα αποσταση ειναι αυτο απο μια καφετερια που εχει free) συνδεεται αλλα με "χωρις προσβαση σε internet"
Τι κανω λαθος?

Ευχαριστω και παλι

button
01-04-12, 00:13
Εγω το δουλεύω απο 8κμ :)

aggelis6
21-05-12, 18:00
Δές αυτό το βίντεο και ακολούθησε προσεκτικά τις οδηγίες μέχρι το τέλος....
Σ' εμένα δούλεψε....:oneup:



http://www.youtube.com/watch?v=H2XvTkGTjGc

button
24-05-12, 19:53
Σε μένα στην 3η συσκευή με το που έγινε update λογισμικού δούλεψε μόνο

aggelis6
26-05-12, 23:16
Γιά να πώ την αλήθεια, πρώτα έκανα update το firmware τής συσκευής και μετά έκανα τίς ρυθμίσεις και τις συνδέσεις....
Έχω αυτό το 'κακό' συνήθειο......όταν παίρνω μιά καινούργια συσκευή το πρώτο που κάνω είναι να κατεβάσω τις τελευταίες ενημερώσεις σε drivers-firmware....:rolleyes:

button
27-05-12, 01:51
Αρα γλύτωσες απο προβλήματα γιατί με το παλιό ήταν σκέτο μαρτύριο είχα φτάσει να αλλάζω κάθε μέρα την IP συσκευής οταν δοκίμασα πρώτη φορά στην 2η ειχα βρει το θέμα με update άλλα στην 3η ήταν ξεκάθαρο το θέμα με το firmware ... και ούτε IP δεν άλλαξα

aggelis6
27-05-12, 15:02
Δούλεψε κατ'ευθείαν και άψογα.....40db σήμα απο free hotspot στο χιλιόμετρο περίπου......:worthy:

button
27-05-12, 17:32
εγώ έπιανα 20dB μέσα απο 10 πολυκατοικίες στην ευθεία έπαθα σοκ!! στα 1000 μέτρα άλλα και οι 9 κέντρα εκπομπής είναι τόσο μπουκωμένα που ούτε το adslgr δεν δούλευε γύρισα αντίθετα στα 6κμ τις 2 κεραίες τον λαγηνών και έμεινα πάτος full 600kbps στα 12-14dB

djalex
26-07-12, 01:20
Καλημέρα σε όλους, να κάνω μια ερώτηση, αυτό το accesses point το είδα σαν range extender σε κάποιο site, οπότε θέλω να ρωτήσω αν μπορώ με αυτό να κάνω αναμετάδοση του σήματος από ένα ήδη υπάρχον router , με καλώδιο ή wifi από το router σε αυτό και από αυτό μετά να καλύπτω μια πιο ευρεία περιοχή που δεν καλύπτετε από το σήμα του router.
Επίσης , για την δουλειά που το θέλω έχει κάποιος να μου προτείνει κάτι άλλο ? και πόσο δύσκολο είναι να γίνει μια τέτοια σύνδεση εφόσον αγοράσω κάτι τέτοιο ?

Ευχαριστώ !

jkoukos
26-07-12, 16:50
Αν η σύνδεση με το router γίνει ενσύρματα, θέλεις κάποιο που να δουλεύει ως Access Point.
Αν γίνει ασύρματα, θέλεις κάποιο που να δουλεύει ως Repeater.

Το TL-WA5210G προορίζεται για εξωτερική χρήση και έχει κατευθυνόμενη εκπομπή 60°.
Για εσωτερική χρήση και πανκατευθυντική εκπομπή υπάρχουν τα TL-WA701ND και TL-WA801ND.
Όλα δουλεύουν ως AP και Repeater, με ή χωρίς WDS.

button
26-07-12, 18:23
θέλεις ενα repeater ασύρματα σωστά ?
Να λαμβάνεις σήμα απο κάποια απόσταση και άμεσος να το μοιράζεις άλλου ,χωρίς χρήση 2ης συσκευής

jmk5
24-07-13, 17:48
μπορει να μου εξηγησει καποιος τι ειναι το καθενα?AP Client Router, AP Router and AP
γιατι δεν εχει στα ελληνικα οδηγιες...
εγω θελω να το χρησιμοποιησω ως εξης, να ανιχνευσει ο,τι δικτυο υπαρχει στην περιοχη free και να συνδεθω σε αυτο με το laptop
εχοντας συνδεδεμενο το a.p. με το λαπτοπ με καλωδιο ethernet και χωρις να αναμεταδιδω το σημα αυτο στην περιοχη μου.
αρα, τι operation mode θα επιλεξω?

button
24-07-13, 18:23
AP client Router ..

jkoukos
24-07-13, 19:08
Μπορεί να βάλει ΑΡ και στο Wireless να επιλέξει Client.

Και το AP Client Router κάνει, απλά η συσκευή θα δουλεύει και σαν router με δικό του DHCP ρυθμίσεις κλπ.
Αν γνωρίζει έχει καλώς διαφορετικά να μην μπλέξει με διπλό ΝΑΤ κλπ.

jmk5
24-07-13, 19:27
Μπορεί να βάλει ΑΡ και στο Wireless να επιλέξει Client.

Και το AP Client Router κάνει, απλά η συσκευή θα δουλεύει και σαν router με δικό του DHCP ρυθμίσεις κλπ.
Αν γνωρίζει έχει καλώς διαφορετικά να μην μπλέξει με διπλό ΝΑΤ κλπ.

φιλε jkoukos σε ευχαριστω κ απο εδω. οντως ψιλοκαταλαβαινω τι λες αλλα εκει που αρχισες να γραφεις διπλο ΝΑΤ σε εχασα :P :)

θα δοκιμασω με το πιο απλο -ακριβως γι'αυτο που εγραψα πιο πανω- και ο φιλος button ειπε να το βαλω σε AP client Router
και αφου αποκτησω οικειοτητα - ελπιζω να μη δυσκολευτω θα αρχισω να κοιταω και επιπλεον ρυθμισεις.
θα το κανω συντομα και θα σας ενημερωσω με τις εξελιξεις - ελπιζω να μη κολλησω...

σας ευχαριστω πολυ!

jkoukos
24-07-13, 19:49
Το απλό είναι αυτό που έγραψα, δηλαδή να βάλεις to Operation mode σε ΑΡ και κατόπιν το Wireless σε Client.
Με τον τρόπο αυτό θα υπάρχει ένας μόνο router (αυτός από τον οποίο παίρνεις πρόσβαση στο διαδίκτυο).

Αν το βάλεις σε AP Client Router, σημαίνει ότι η συσκευή σου θα έχει λειτουργία router με δικές σου ρυθμίσεις δικτύου.
Αν γνωρίζεις μπορείς να δουλέψεις κι έτσι, διαφορετικά θα μπλέξεις με τις ρυθμίσεις.

button
24-07-13, 21:56
Εγω ετσι εχω

operation mode = AP client router
Wireless = mode = Client
πατάς survey βρίσκει οτι θέλεις

Εγω πιάνω απο 7κμ ενα ασύρματο του δήμου και είμαι Κομπλε

τώρα δεν εχω πειραματιστεί περισσότερο με άλλες ρυθμίσεις

Και αν θέλεις μπωρεις να το κάνεις επί τόπου να δημιουργεί δικό τους acces point

jmk5
24-07-13, 21:59
Το απλό είναι αυτό που έγραψα, δηλαδή να βάλεις to Operation mode σε ΑΡ και κατόπιν το Wireless σε Client.
Με τον τρόπο αυτό θα υπάρχει ένας μόνο router (αυτός από τον οποίο παίρνεις πρόσβαση στο διαδίκτυο).

Αν το βάλεις σε AP Client Router, σημαίνει ότι η συσκευή σου θα έχει λειτουργία router με δικές σου ρυθμίσεις δικτύου.
Αν γνωρίζεις μπορείς να δουλέψεις κι έτσι, διαφορετικά θα μπλέξεις με τις ρυθμίσεις.


νομιζω οτι καταλαβα. θα το δω στην πραξη γιατι ακομα δεν το εχω δοκιμασει! θα το δω κ θα ξαναρωτησω αν κολλησω. εχω αγχωθει τοσο που κανω προπονηση στις ρυθμισεις θεωρητικα ακομα. :)
συμπαθατε με αν λεω κ καμια κοτσανα.. :crazy:

jkoukos
24-07-13, 22:25
Οι διάφορες λειτουργίες φαίνονται με μια ματιά στην παρακάτω εικόνα.
126874

jmk5
24-07-13, 22:41
(πολυ επεξηγηματικο το παραπανω σχεδιο αλλα δε ξερω τεχνολογικος ορους στα αγγλικα)


συνεπως σε ποιο τυπο συνδεσης πρεπει να παω?

εγω θελω να κανω αυτο

126875

jkoukos
25-07-13, 10:08
Σε οποιαδήποτε λειτουργία που αναφέρει Client. Είτε AP Client είτε Client Router.
Λαμβάνεις ασύρματα και δίνεις ενσύρματα το Internet.

jmk5
25-07-13, 18:44
κατι αλλο - ασχετο,
τα access points γενικα σαν συσκευες εχουν εργοστασιακο s/n, σωστα? αυτο το s/n φαινεται καπου κατα τη λειτουργια-εκπομπη τους?


το καλωδιο που συνδεεται ειναι ethernet rj45 utp cat5e, υπαρχουν διαοφορες ποιοτητες και που ξεχωριζουν?

επισης δοκιμασα να κατεβασω το προγραμμα διαχειρισης του τπ λινκ απο το site για να το δω απο περιεργεια - ποσο ευκολο ειναι,
και βρισκω κατι iso αρχεια μονο? μηπως ειναι απλα updates και το κυριως προγραμμα ειναι στο cd που συνοδευει το tplink?
γιατι παω να ανοιξω το αρχειο που ειναι στο site της τπλινκ με το poweriso και μου βγαζει αυτο:126895

jkoukos
25-07-13, 21:25
Όχι, το S/N δεν φαίνεται πουθενά.
Στην TP-Link γενικά το αρχικό SSID είναι της μορφής TP-LINK_ΧΧΧΧΧΧ με τα Χ να είναι τμήμα της διεύθυνσης MAC κάθε συσκευής.

Υπάρχουν διάφορες κατηγορίες (http://en.wikipedia.org/wiki/Unshielded_twisted_pair#Most_common_twisted-pair_cables) (Cat) στα καλώδια UTP, αλλά τα τελευταία χρόνια στα δίκτυα χρησιμοποιούνται κυρίως 2 (Cat5 & 6) με κυριότερη διαφορά το bandwidth.

Αυτό που κατέβασες είναι το firmware που γίνεται εγκατάσταση μέσω αντίστοιχου μενού της συσκευής και παρεμπιπτόντως δεν είναι το τελευταίο.
H ρύθμιση γίνεται μέσα από το μενού.

button
25-07-13, 21:36
βγήκε νέο ?

jmk5
26-07-13, 07:42
καλημερα!

αλλα και η mac διευθυνση δεν ειναι μοναδικη και μονιμη απο το εργοστασιο για καθε συσκευη? αρα κατι σαν s/n?


οσον αφορα το firmware, δεν υπαρχει καπου να κατεβαζα το προγραμμα διαχειρισης του tplink? ειναι μονο στο cd που περιεχει?

jkoukos
26-07-13, 10:11
βγήκε νέο ?
TL-WA5210G_V1_120821 από 21-8-2012.



αλλα και η mac διευθυνση δεν ειναι μοναδικη και μονιμη απο το εργοστασιο για καθε συσκευη? αρα κατι σαν s/n?

οσον αφορα το firmware, δεν υπαρχει καπου να κατεβαζα το προγραμμα διαχειρισης του tplink? ειναι μονο στο cd που περιεχει?
Δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το πρόβλημα με το S/N ή τη διεύθυνση MAC. Ούτως ή άλλως μπορείς ν' αλλάξεις το SSID.
Σε όλες τις δικτυακές συσκευές, ο router που τους δίνει πρόσβαση βλέπει πάντα την διεύθυνση MAC.

Δεν ξέρω τι περιέχει το CD αλλά δεν βλέπω τι διαφορετικό θα κάνει μία εφαρμογή πέραν αυτών που μπορείς μέσω του browser στη σελίδα της συσκευής.

jmk5
26-07-13, 10:34
μαλλον το ssid εννοουσα! εψαξα να δω τι ειναι- συγνωμη και παλι για τις ερωτησεις ειμαι ολιγον τι ασχετος αλλα τωρα νομιζω οτι καταλαβα.

το προγραμμα το ήθελα να το τρεξω δοκιμστικα σε ενα pc (δεν εχω το ac ακομα) για να δω πως ειναι - ποσο και αν ειναι δυσκολο στο χειρισμο κτλπ

jkoukos
26-07-13, 13:39
Το firmware κάποιας συσκευής δεν τρέχει πουθενά αλλού πέραν της ίδιας.
Δεν είναι μεμονωμένο πρόγραμμα αλλά είναι εκ κατασκευής εγκατεστημένο σε μνήμη flash της συσκευής, κάτι σαν το Bios των υπολογιστών.

Όπως όλες οι ασύρματες συσκευές (Router, AP, Extender κλπ) έχει κάποιες δυνατότητες-λειτουργίες που τις ρυθμίζεις μέσα από το μενού. Τίποτα ιδιαίτερο.
Υπάρχει κατατοπιστικότατο εγχειρίδιο χρήσης και αρκετοί οδηγοί στο διαδίκτυο.

jmk5
26-07-13, 19:45
λοιπον τελικα δε μπορω να συνδεθω στο ιντερνετ...
με λιγα λογια τι γινεται..

οταν κανω survey μου βρισκει πολλα δικτυα κλειδωμενα αλλα και free (απο καφετεριες , ρουτερς, κτλπ)
με ενδιαφερουν τα free. το δοκιμασα ολα, εχουν σημα απο 10 - 38 db.
συνδεεται κανονικα με αυτα αλλα μονο τοπικα. δεν εχω προσβαση σε ιντερνετ. τι μπορει να φταει?
επισης εκανα upgrade στο τελευταιο firmware

κατα τις αρχικες ρυθμισεις καπου με ρωτουσε dynamic ή static ip ποιο ειναι το σωστο?


μερικα screenshots

126931


126932

126933


τι ρυθμισεις πρεπει να αλλαξω?

- - - Updated - - -


Ευχαριστω για την βοηθεια...
Το εχω συνδεσει με ενα λαπτοπ...
Κανω αυτα που μου γραφεις.
Στο τελος πρεπει να εχω κατευθιαν ιντερνετ μεσω του καλωδιου? Δεν εχω...
Κανω αναζητηση ασυρματων δικτύων μεσω του λαπτοπ και βρισκω το συγκεκριμενο (χωρις κωδικο) δικτυο με full σημα (στα 500 μετρα αποσταση ειναι αυτο απο μια καφετερια που εχει free) συνδεεται αλλα με "χωρις προσβαση σε internet"
Τι κανω λαθος?

Ευχαριστω και παλι


κι εγω το ιδιο προβλημα εχω...

jkoukos
26-07-13, 20:01
Χρησιμοποιώ Linux και δεν θυμάμαι ακριβώς πως γίνεται στα Windows.
Δες μήπως σε κόβει κάποιο firewall ή παίξε με τις ρυθμίσεις του δικτύου (Public, Home, Work κλπ).

Τα link δεν παίζουν.

jmk5
26-07-13, 20:15
δε πρεπει να ειναι θεμα firewall γιατι οταν κανω αλλες συνδεσεις απο free δικτυα μεσω την εσωτερικης κεραιας του λαπτοπ δεν μου κοβει τιποτα το firewall,
τα λινκς ανοιγουν κανονικα σε μενα

επισης δοκιμασα οτι κανει εδω στο βιντεο
http://www.youtube.com/watch?v=H2XvTkGTjGc

αλλα τιποτα... παλι μονο τοπικη συνδεση.

γιατι ομως στην αρχη δινει μια συγκεκριμενη ip και μετα στο τελος βαζει αυτοματη Ip και dns? ετσι πρεπει να το κανω?

ευχαριστω και παλι για το ενδιαφερον, που θα παει... θα λειτουργησει το μηχανηματακι αν κ εχω αρχισει να απογοητευομαι

jkoukos
26-07-13, 20:21
Γιατί πιστεύω ότι είναι θέμα ρυθμίσεων;
Μπορείς να δόσεις screenshots;

jmk5
26-07-13, 20:25
κ εγω ετσι νοιωθω οτι ειμαστε πολυ κοντα.. αλλα καπου κολαει στις ρυθμισεις

screenshots εδωσα ακριβως πιο πανω, δεν ανοιγουν?

http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=126931


http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=126932


http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=126933



και αυτο

126934

cranky
27-07-13, 00:51
screenshots εδωσα ακριβως πιο πανω, δεν ανοιγουν?
Όχι, δεν ανοίγουν.
Για να επισυνάψεις φωτο στο μήνυμά σου, πατάς "Επεξεργαστή Κειμένου" στην απάντηση, πατάς στο εικονίδιο με τον "συνδετήρα" http://www.adslgr.com/forum/images/editor/attach.gif, και σου ανοίγει παράθυρο για να επισυνάψεις φωτο απο τον υπολογιστή σου ή απο σελίδα στο Ιντερνέτ.

jmk5
27-07-13, 01:06
τωρα πρεπει να φαινονται οι εικονες του tplink

αν δεν αρκουν, πες μου ποιες αλλες ρυθμισεις θελεις να ελεγξεις να σου δωσω εικονα

θενκς

jkoukos
27-07-13, 16:03
α. Αρχικά βάζεις χειροκίνητα σταθερή διεύθυνση στον υπολογιστή, ώστε να έχεις πρόσβαση στο TP-Link.
β. Στο Operation Mode επιλέγεις ΑΡ και στο Wireless την χώρα μας και Client. Πατώντας Survey επιλέγεις το hotspot που σ' ενδιαφέρει.
γ. Στη συνέχεια στις ρυθμίσεις WAN επιλέγεις Dynamic IP.
δ. Τέλος βάζεις τον υπολογιστή σου να βρίσκει αυτόματα διεύθυνση.

jmk5
27-07-13, 16:07
το ψαχνω ολη μερα αλλα τιποτα εχω απογοητευτει... :(

αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι στις ρυθμισεις WAN που γραφει μονιμως "Obtaining network parameters.."
μηπως πρεπει να αλλαξω εκει κατι?

- - - Updated - - -


α. Αρχικά βάζεις χειροκίνητα σταθερή διεύθυνση στον υπολογιστή, ώστε να έχεις πρόσβαση στο TP-Link.
β. Στο Operation Mode επιλέγεις ΑΡ και στο Wireless την χώρα μας και Client. Πατώντας Survey επιλέγεις το hotspot που σ' ενδιαφέρει.
γ. Στη συνέχεια στις ρυθμίσεις WAN επιλέγεις Dynamic IP.
δ. Τέλος βάζεις τον υπολογιστή σου να βρίσκει αυτόματα διεύθυνση.


μπορεις να μου εξηγησεις λιγο πιο αναλυτικα πως ξερω αν εχω κανει σιγουρα το α. και δ. ? ή πως τα κανω αυτα.

jkoukos
27-07-13, 16:13
How to configure TCP/IP Properties of my computer (http://www.tp-link.com/gr/article/?faqid=14)

jmk5
27-07-13, 16:19
γραφει

" Assigned manually
1) Select Use the following IP address, as shown in the following figure.
If the router’s LAN IP address is 192.168.1.1, please type in IP address 192.168.1.x (x is from 2 to 253), subnet mask 255.255.255.0, and default gateway 192.168.1.1.

2) Select Use the following DNS server addresses, as shown in the following figure. And then type the DNS server IP address, which should be provided by your ISP. Finally remember to click OK to save settings.
Note: In most cases, type your local area DNS server IP addresses into it.
The Preferred DNS server is same to default gateway. For Secondary DNS server, you could leave it blank or type in 8.8.8.8."


αρα στο step4 θα ορισω οπως μια σταθερη διευθυνση ip στον υπολογιστη. αυτη τη στιγμη μπαινω στο μενου του tplink γραφοντας στο browser 192.168.1.254
αυτο πρεπει να βαλω και στο step4 στην ip? ή κατι αλλο εκτος απο αυτο?

εγω βαζω LAN IP address 192.168.1.252 subnet mask 255.255.255.0, and default gateway 192.168.1.254

στο dns ομως λεει " Select Use the following DNS server addresses, as shown in the following figure. And then type the DNS server IP address, which should be provided by your ISP. Finally remember to click OK to save settings."

τι πρεπει να γραψω εκει?

jkoukos
27-07-13, 16:45
Αφού έχεις ρυθμίσει το TP-Link, βάλε στην κάρτα δικτύου του υπολογιστή όλα στον αυτόματο.

jmk5
27-07-13, 17:17
αυτο παλι πως το κανω?



οσον αφορα το dns που σε ρωτησα πριν, εβαλα οτι ακριβως ελεγαν οι οδηγιες )" Select Use the following DNS server addresses, as shown in the following figure.)

jkoukos
27-07-13, 18:07
Σου λέει στο βήμα 4 ότι έχεις 2 επιλογές, είτε αυτόματα (1) είτε χειροκίνητα (2).
Και σου λέω βάλτο στο αυτόματο.
Γιατί μπερδεύεσαι με το dns που είναι το 2ο βήμα στο χειροκίνητο;

button
27-07-13, 18:12
έχεις ίδια IP στο PC και το router γιαυτό δεν δουλεύει και βλέπω έχεις windows xp ??

jmk5
27-07-13, 21:23
Σου λέει στο βήμα 4 ότι έχεις 2 επιλογές, είτε αυτόματα (1) είτε χειροκίνητα (2).
Και σου λέω βάλτο στο αυτόματο.
Γιατί μπερδεύεσαι με το dns που είναι το 2ο βήμα στο χειροκίνητο;

πραγματικα σε θαυμαζω για την υπομονη σου με τις κοτσανες μου.

λοιπον, μου γραφεις :

"α. Αρχικά βάζεις χειροκίνητα σταθερή διεύθυνση στον υπολογιστή, ώστε να έχεις πρόσβαση στο TP-Link."

αυτο ειναι το ιδιο με το step4? τελικα αυτο http://www.tp-link.com/resources/uploadfiles/images/image002ac.jpg
να το βαλω στο αυτοματο ή manually?

Οσον αφορα το dns λεει:

Select Use the following DNS server addresses, as shown in the following figure. And then type the DNS server IP address, which should be provided by your ISP. Finally remember to click OK to save settings.

αν το βαλω αυτοματο οκ. αν το βαλω manual τι πρεπει να γραψω εκει??

- - - Updated - - -


έχεις ίδια IP στο PC και το router γιαυτό δεν δουλεύει και βλέπω έχεις windows xp ??

εχω xp ναι.

για να καταλαβετε με ποσο ασχετο εχετε να κανετε, η ip στο pc που ρυθμιζεται? και η ip του router που λες εννοεις την ip του tplink που εχω ή την ip του router που εχω εντοπισει και εχω συνδεθει αλλα δε μπορω να μπω ιντερνετ και εχω συνδεθει με αυτο μονο τοπικα.

- - - Updated - - -

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Αναλυτικα τι ρυθμισεις εχω κανει βημα βημα:


συνδεω το tplink με το λαπτοπ.
μου εμφανιζει εικ1.
126959


κανω κλικ στις ιδιοτητες του
εικ2.
126960


στο πρωτοκολλο βαζω οπως βλεπετε στην εικονα3

126961

παταω οκ

κλεινω

παω στο browser και παταω 192.168.1.254

και ανοιγει το μενου διαχειρισης tplink

παω quick setup
επιλεγβω AP client router

μετα wan connection type dynamic ip

μετα με ρωταει Please config parameters of APC Mode: εχει επιλεξει απο μονο του απο πριν το ονομα ssid του free hotspot ( ονομα ...SINIKOS) που προσπαθουσα να συνδεθω

πατα οκ.

παμε στο status να δουμε τι λεει

εικονα 4 , 5 ,6
126962126963126964

παω στο μενου εκει που λεει network
και στο LAN εικ.7
126965


μετα στο wan εικ8 και εικ9
126966126967


παω στην επιλογη wirless εικ10
126968


παω στην επιλογη wireless mode εικ11 kai 12
126969126970

παταω
survey και βγαζει εικ13
126971
(εδω το δικτυο που θελω να συνδεθω εχει 2db - μην το λαβετε υποψη απλα ετυχε τη στιγμη που εβγαλα το screenshot δεν ειχα στρεψει καλα το a/p
κανονικα εχει σημα πανω απο 20 db) παμε παρακατω


επιλεγω το sinikos free και παταω save και μου βγαζει εικ14 και 15

126972126973



στη συνεχεια παραθετω κι αλλα screens με το status, και το μηνυμα οτι μπορει να συνδεθει τοπικα μονο
και το μηνυμα "οbtaining network parameters...." να μενει στασιμο..

126974126975126976

- - - Updated - - -

-
ποια ρυθμιση απο τις παραπανω ειναι λαθος??

button
27-07-13, 22:00
Εγώ παντός ποτέ δεν πείραξα κάτι στο WAN ..

Παντός με XP πάντα είχα πρόβλημα στην αρχή με IP άλλα δεν θυμάμαι γιατί δεν εχω ποια ΧΡ και στα Linux/win7 εχω αρχικές ρυθμίσεις του ρουτερ και δουλεύει μια χαρά..

Άμα δεν βγάζεις άκρη κανε ενα reset στο ρουτερ και δοκίμασε ξανά .

jmk5
27-07-13, 22:06
απο τις ρυθμισεις που μολις εδειξα, υπαρχει κατι λαθος?

button
27-07-13, 22:16
Δεν ξέρω αν έχει κάτι λάθος γιατί ούτε εγώ είμαι εχπερ σε δίκτυα ... θα σου πρωτινά να βάλεις αυτόματη IP στο PC και 192.168.2.254 στο router κάπως ετσι μου εχει δουλέψει κάποτε

jmk5
27-07-13, 22:20
Δεν ξέρω αν έχει κάτι λάθος γιατί ούτε εγώ είμαι εχπερ σε δίκτυα ... θα σου πρωτινά να βάλεις αυτόματη IP στο PC και 192.168.2.254 στο router κάπως ετσι μου εχει δουλέψει κάποτε


δηλαδη σε ποια φωτο απο τις να αλλαξω τι?

@ ADSLgr.com All rights reserved.