PDA

Επιστροφή στο Forum : Θανάτωση σκυλιών



Σελίδες : 1 2 [3]

kourampies
26-09-06, 22:14
Δε νομιζω να ειπε κανεις κατι τετοιο.... αλλο πραγμα να μην σου αρεσει κατι -και περισσοτερο καποιο ζωο- κι αλλο να βγεις παγανια και να τα ξεπαστρεψεις επειδη τα σιχαινεσαι! (Και μενα μου τη δινει η γειτονισσα απεναντι, αλλα δεν εβαλα φωτια στο σπιτι να την καψω -ακομα!)
Ούτε εγώ βγήκα να σκοτώσω κανένα σκυλί κ δε σκοπέυω να το κάνω (ακόμα, θα το κάνω όμως αν αρχίσει κάποιο να κάνει φασαρία κοντά στο σπίτι μου η να με ακουμπάει),
ωστόσο όμως σας βρίσκω τόσο φανατισμένους κ απόλυτους που δίνετε την εντύπωση ότι οποιοσδήπωτε μη κυνόφιλος πρέπει να πεθάνει :p

princess
26-09-06, 22:19
Αν βαλω φωτια στο σπιτι της σπαστικιας και την κανω ψητη, εσυ τι λες θα πρεπει να τιμωρηθω η οχι; Που στο κατω κατω κανει εσκεμμενα οτι μπορει για να με εκνευριζει; Αν βαλω φωτια στο σπιτι του παραδιπλα που ετυχε να κλαιει το μωρο του την ωρα που εγω κοιμομουν και κανω το μωρο bbq τι τιμωρια μου αξιζει;




ps. στο αβαταρ και την υπογραφη μου μπορειτε να δειτε ενα αχρηστο(ολη μερα ξαπλα), ασχημο ζωντανο, να σας κοιταζει με το υποχθονιο υφος του καθως σχεδιαζει πως θα σας βλαψει!

kourampies
26-09-06, 22:24
Συγκρίνεις ανθρώπους (έστω και αποβράσματα) με σκυλιά.

Συγκρίνεις παραγωγικά όντα που μπορούν έστω και ανορθόδοξα να συνετιστούν, με παντελώς άχρηστα, άσχημα και σιχαμερά ζωντανά.

Patentman
26-09-06, 22:28
Dj kourampies
Εκει ειναι το ολο θεμα, οτι εσυ, εγω, οι αλλοι δεν ειμαστε θεοι να θεωρουμε "άχρηστα, άσχημα και σιχαμερά ζωντανά" τα οποιαδηποτε τετραποδα.

Αλλο δεν μου αρεσουν και αλλο ειναι αχρηστα.
Αν ομως ησουν τυφλος και ειχες σκυλο-οδηγο θα ειχες αλλη αποψη.
Σεβαστη η αποψη σου αλλά οντως αν εβγαινες παγανια για ξεπαστρεμα τοτε μονο ηρωας δεν θα ησουν.

The_StarGazer
26-09-06, 22:41
Επισης εαν εβγαινες παγανια και σε επαιρνα χαμπαρι, τοτε μετα θα χρειαζοσουν το σκυλο. :p

manoulamou
26-09-06, 22:42
Συγκρίνεις ανθρώπους (έστω και αποβράσματα) με σκυλιά.
Συγκρίνεις παραγωγικά όντα που μπορούν έστω και ανορθόδοξα να συνετιστούν, με παντελώς άχρηστα, άσχημα και σιχαμερά ζωντανά.

Για τους τοξικομανεις γυρω απο την Ομονοια και τους αστεγους που μενουν σε κουτες στις γωνιες
του Πεδιου του Αρεως τι γνωμη λες να εχουν καποιοι απο τους σκυλους και τις γατες?
Ειμαστε απολυτα σιγουροι οτι τα διαφορα σιχαμερα, ασχημα και αχρηστα ζωντανα
δεν σκεπτονται κατι αναλογο για την αφεντομουτσουναρα μας?
Μπορει να νομιζουμε οτι ειμαστε κυριαρχοι της γης και να εχουμε στησει
πολιτισμους γυρω μας εδω και κατι αιωνες, αλλα τα εχουμε κανει και γεμισει σκ@τ@
σε ολες τις περιοχες του σπιτιου μας, που λεγεται γαλαζιος πλανητης.
Τα ζωα αλληλοσκοτωνονται μονο για να φανε ή για να ζευγαρωσουν. Εμεις?

Xguru
26-09-06, 22:44
Συγκρίνεις ανθρώπους (έστω και αποβράσματα) με σκυλιά.

Συγκρίνεις παραγωγικά όντα που μπορούν έστω και ανορθόδοξα να συνετιστούν, με παντελώς άχρηστα, άσχημα και σιχαμερά ζωντανά.

Στην Κίνα τα τρώνε οπότε μη τα λες παντελώς άχρηστα :p Άμα έρθει καμμιά κατοχή, τότε να σε δώ τι θα λες για τα σιχαμερά πεντανόστιμα και απλώχερα δοσμένα ζωντανά:lol:

kourampies
26-09-06, 22:46
Dj kourampies
Εκει ειναι το ολο θεμα, οτι εσυ, εγω, οι αλλοι δεν ειμαστε θεοι να θεωρουμε "άχρηστα, άσχημα και σιχαμερά ζωντανά" τα οποιαδηποτε τετραποδα.

Αλλο δεν μου αρεσουν και αλλο ειναι αχρηστα.
Αν ομως ησουν τυφλος και ειχες σκυλο-οδηγο θα ειχες αλλη αποψη.
Σεβαστη η αποψη σου αλλά οντως αν εβγαινες παγανια για ξεπαστρεμα τοτε μονο ηρωας δεν θα ησουν.

Μόνο με τα σκυλιά έχω πρόβλημα, όχι με όλα τα ζωντανά. Πες μου όμως πόσοι τυφλοί υπάρχουν στην ελλάδα, πόσοι έχουν σκύλο οδηγό, κ πόσο υποδυέστερος είναι ένας σκύλος οδηγός τυφλού απο τις αντίστοιχες μαιμούδες?

Όπως είπα και πρίν δεν θα σκότωνα οποιοδήποτε ζωντανό συμπεριλαμβανομένου και ανθρώπου, αν δεν είχα πάρα πολύ σοβαρό λόγο:p


Επισης εαν εβγαινες παγανια και σε επαιρνα χαμπαρι, τοτε μετα θα χρειαζοσουν το σκυλο. :p

Μ'αρέσει το στυλ σου, αλλά αν βγώ να σκοτώσω σκυλί δ θα το κάνω με φόλα, θα χρησιμοποιήσω άλλες μεθόδους που θα μου παρέχουν κ προστασία!:gun::2guns::rifle::shoot::rofl:


Στην Κίνα τα τρώνε οπότε μη τα λες παντελώς άχρηστα

Έχεις απόλυτο δίκιο:oneup:

Patentman
26-09-06, 22:58
Μου θυμιζει το μποξερ που ειχα (πεθανε) και βγαιναμε μαζι βολτιτσα.
Ηταν τοσο ακακο και απονηρευτο που ακομα και ο πιο αγριος σκυλος (που κατα κανονα εχει γινει απο τους ανθρωπους ετσι) δεν του εκανε τιποτα αφου εβλεπε οτι ουτε καν αντιδρουσε σε παραξενιες (εγω ειμαι μαγκας, εδω ειναι η περιοχη μου, ελα να λογαριαστουμε κτλ).

Και χωρις λουρακι να πηγαιναμε βολτα ακουγε αμεσως και παντα ηταν κοντα.
Μου θυμιζει λοιπον το τραγελαφικο της υποθεσης...αντι να φοβαται ο ανθρωπος να φοβαται ο σκυλος με αυτα που βλεπει και συναντει, γριουλες που να φωναζουν σαν υστερικες "μη, μη, φυγε φυγε" λες και ο σκυλος ειχε ορεξη να ασχοληθει με την αφεντια τους, λες και δεν εχει εκεινος αντιληψη ή γουστο. Δεν θα εκανε ποτε παρεα με τετοιους ανθρωπους. Τους εβλεπε και ακουγε και φοβοταν αφου αυτοι ηταν οι υστερικοι και κακοι.

Οι σκυλοι ειναι πανεξυπνοι και υποτιμημενοι. Απο μικρος ειχα σκυλους και ξερω.
Εχουν συναισθηματα. Πληρη.

Οι αδεσποτοι σκυλοι εχουν προβλημα κοινωνικοτητας καμια φορα γιατι ετσι τους εξαναγκασαν, ειτε με τις κλωτσιες, ειτε με τα αυτοκινητα που τους πατησαν (επιτηδες), ειτε επειδη μας ακουνε με τα αυτοκινητα και το καυσαεριο μας να τους χαλαμε την φυση στην οποια και εκεινοι ζουν, οχι μονο εμεις.

Υπαρχουν πολλοι σκυλοι που θα σε προστατευαν απο εναν κλεφτη, θα εδιναν ακομα και την ζωη τους.
Κανενας κλεφτης δεν θα σε προστατευσει απο εναν σκυλο.
Εκει ειναι η διαφορα.

maik
26-09-06, 23:07
Ακριβως πριν μιση ωρα παραλιγο να ερθω στα χερια με εναν ηλιθιο που εβλεπε το κοπροσκυλο του να χεζει διπλα στην πορτα μου και ουτε καν εκανε μια κινηση να τα μαζεψει.
Μαθετε πρωτα λοιπον ολοι εσεις οι φιλοζωοι τις υποχρεωσεις σας σχετικα με την κατοχη ζωου και μετα ερχεστε να μου πειτε για αγαπες και λουλουδια και τι γλυκο που ειναι αυτο το μαλιαρο πλασμα. Το μαλιαρο πλασμα λειτουργει απο ενστικτο αλλα ο ιδιοκτης του , που θελει να λεγετε νοημων ,ειναι χειροτερος και δεν σεβεται απολυτως τιποτε. :evil: :evil: :evil:
Για να μην ακουσω ομως τιποτε εξυπναδες δηλωνω οτι και εγω ειχα σκυλο και οταν τον εβγαζα εξω ειχα παντοτε μαζι μου και μια σακουλα για τα περετερω.

WandereR
26-09-06, 23:11
Ακριβως πριν μιση ωρα παραλιγο να ερθω στα χερια με εναν ηλιθιο που εβλεπε το κοπροσκυλο του να χεζει διπλα στην πορτα μου και ουτε καν εκανε μια κινηση να τα μαζεψει.
Μαθετε πρωτα λοιπον ολοι εσεις οι φιλοζωοι τις υποχρεωσεις σας σχετικα με την κατοχη ζωου και μετα ερχεστε να μου πειτε για αγαπες και λουλουδια και τι γλυκο που ειναι αυτο το μαλιαρο πλασμα. Το μαλιαρο πλασμα λειτουργει απο ενστικτο αλλα ο ιδιοκτης του , που θελει να λεγετε νοημων ,ειναι χειροτερος και δεν σεβεται απολυτως τιποτε. :evil: :evil: :evil:
Για να μην ακουσω ομως τιποτε εξυπναδες δηλωνω οτι και εγω ειχα σκυλο και οταν τον εβγαζα εξω ειχα παντοτε μαζι μου και μια σακουλα για τα περετερω.

Σε αυτό ακριβώς αναφερόταν και το πρώτο ποστ μου στο θρεντ.
95 στους 100 απο τους "φιλοζωους" είναι ταυτόχρονα και ανευθυνοι

WAntilles
26-09-06, 23:23
Έτσι-έτσι ακριβώς.

Και τ' αφήνουνε να λερώνουνε, και να λυσσάνε όλη την ώρα ενώ έχουμε και δουλειά να βγάλουμε, και τα βγάζουνε έξω λυτά κι αμολυμένα να μας κατασπαράξουνε, οι μοδατο-τρέντι "φιλόζωοι".

Patentman
26-09-06, 23:30
να μας κατασπαράξουνε

:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :oneup:

WAntilles
26-09-06, 23:38
Δεν το είπα καθόλου για αστείο.

Υπάρχουν πολλοί ψυχανώμαλοι που κυκλοφορούνε σε δρόμους και πλατείες με λυτό ροντβάιλερ δίπλα τους.

Τα ζώα, τα κτήνη, τα τετράποδα, πάνε δυο-δυο.

sdikr
26-09-06, 23:53
Ακριβως πριν μιση ωρα παραλιγο να ερθω στα χερια με εναν ηλιθιο που εβλεπε το κοπροσκυλο του να χεζει διπλα στην πορτα μου και ουτε καν εκανε μια κινηση να τα μαζεψει.
Μαθετε πρωτα λοιπον ολοι εσεις οι φιλοζωοι τις υποχρεωσεις σας σχετικα με την κατοχη ζωου και μετα ερχεστε να μου πειτε για αγαπες και λουλουδια και τι γλυκο που ειναι αυτο το μαλιαρο πλασμα. Το μαλιαρο πλασμα λειτουργει απο ενστικτο αλλα ο ιδιοκτης του , που θελει να λεγετε νοημων ,ειναι χειροτερος και δεν σεβεται απολυτως τιποτε. :evil: :evil: :evil:
Για να μην ακουσω ομως τιποτε εξυπναδες δηλωνω οτι και εγω ειχα σκυλο και οταν τον εβγαζα εξω ειχα παντοτε μαζι μου και μια σακουλα για τα περετερω.

Τελικά κάτι πρέπει να έχει η πόρτα σου!! όλο εκει τα κανουν τα σκυλιά!! :p

Αλλά μια παρέθενση, δεν φταίει το ζωντανό, φταίει ο κάτοχος τους δηλάδη ο ανθρώπος

Patentman
26-09-06, 23:54
Δεν το είπα καθόλου για αστείο.

Υπάρχουν πολλοί ψυχανώμαλοι που κυκλοφορούνε σε δρόμους και πλατείες με λυτό ροντβάιλερ δίπλα τους.

Τα ζώα, τα κτήνη, τα τετράποδα, πάνε δυο-δυο.

Κοιτα δεν εχεις αδικο, υπαρχουν περιπτωσεις που το αφεντικο λογω ελειψης θαρους αλλά περισσεια θρασους εχουν βαλει τον σκυλο να παριστανει τον σκληρο και τον τσαμπουκα.
Αυτοι λοιπον ειναι στην κατηγορια ψυχανωμαλων οπως λες και οι σκυλοι τους ειναι απλα επεκταση του εαυτου τους.

Σε καμια περιπτωση δεν φταει ο σκυλος που ξαναλεω ειναι πανεξυπνα ζωα και εχουν εκτος απο αισθηματα ισχυρη διαισθηση.
Ειναι υπακουα πλασματα και οτι τους πεις και εκπαιδευσεις κανουν. Εχουν ικανοτητα να παρουν ακομη και τον χαρακτηρα του αφεντικου τους.

maik
27-09-06, 00:08
Τελικά κάτι πρέπει να έχει η πόρτα σου!! όλο εκει τα κανουν τα σκυλιά!! :p


Μενω σε μια περιοχη που ειναι μαζεμενα σχολεια . Τα μαγαζια ειναι ελαχιστα αρα δεν εχει φωτα και καταστηματαρχες να φωναζουν. Αυτο ειναι ιδανικο για τα διποδα ζωα να βγαλουν βολτα τα τετραποδα χωρις να τους ενοχλησει κανεις. Ειναι λυπηρο να βλεπεις πρωι πρωι τα παιδακια που πανε σχολειο να κανουν σλαλομ στα πεζοδρομια για να αποφυγουν τα περιτωματα.



Αλλά μια παρέθενση, δεν φταίει το ζωντανό, φταίει ο κάτοχος τους δηλάδη ο ανθρώπος

Και εγω για τους κατοχους μιλησα. Ξαναλεω οτι ειχα σκυλι αλλα οταν πεθανε δεν πηρα αλλο ακριβως γιατι μου ηταν πολυ δυσκολο να ειμαι σωστος στις υποχρεωσεις μου σαν κατοχος.

Xguru
27-09-06, 01:12
Κοιτα δεν εχεις αδικο, υπαρχουν περιπτωσεις που το αφεντικο λογω ελειψης θαρους αλλά περισσεια θρασους εχουν βαλει τον σκυλο να παριστανει τον σκληρο και τον τσαμπουκα.
Αυτοι λοιπον ειναι στην κατηγορια ψυχανωμαλων οπως λες και οι σκυλοι τους ειναι απλα επεκταση του εαυτου τους.

Σε καμια περιπτωση δεν φταει ο σκυλος που ξαναλεω ειναι πανεξυπνα ζωα και εχουν εκτος απο αισθηματα ισχυρη διαισθηση.
Ειναι υπακουα πλασματα και οτι τους πεις και εκπαιδευσεις κανουν. Εχουν ικανοτητα να παρουν ακομη και τον χαρακτηρα του αφεντικου τους.

Τώρα μου θύμισες έναν στη γειτονιά μου που έχει pet shop και απ΄έξω ένα ροντβάιλερ. Οπότε το έκοψα ότι παρά του ότι έμοιαζε με κτήνος ήταν ψυχούλα και πήγα να το χαιδέψω και μου κάνει ο ιδιόκτητης "Φίλε μακριά μην το πειράζεις καθόλου!!!!", ε λέω θα είναι άγριο άστο μη μου κόψει καμμία... και τελικά έμαθα από ένα φίλο ότι ο συγκεκριμένος ιδιοκτήτης του έλεγε ότι δεν αφήνει πλέον να το χαιδεύουν γιατί το έχουν κάνει μαλ**κα το σκυλί και θέλει όλο χάδια αντί να είναι άγριο :p

Cafeeine
27-09-06, 01:50
Δεν το είπα καθόλου για αστείο.

Υπάρχουν πολλοί ψυχανώμαλοι που κυκλοφορούνε σε δρόμους και πλατείες με λυτό ροντβάιλερ δίπλα τους.

Τα ζώα, τα κτήνη, τα τετράποδα, πάνε δυο-δυο.

Σε αυτό συμφωνω, και να προσθέσω την ιδιαίτερη εκείνη φάρα 'κουταβόφιλων' που μόλις το ζωντανό γίνει λίγο πιο μεγάλο απο το νιανιαρο για το κλάμα του οποίου το πήραν, το αμολάνε χύμα στο δρόμο όπου αυτό θεριέυει αδέσποτο.

asikamin
27-09-06, 07:01
Δηλαδή εγώ που επιθυμώ την εξόντωση όλων των εν λόγω αηδιαστικών τετραπόδων (ναι, τα σκυλιά είναι τα πιο σιχαμερά ζώα στη γή για μένα), πρέπει να πεθάνω?:down:


Σε ποιο μαγαζί παίζεις να'ρθω να σε "ακούσω"?

golity
27-09-06, 21:35
Στη Θεσσαλονίκη έχει πολλά αδέσποτα...

όταν έμενα εκεί, πριν από 6 χρόνια περίπου και καθώς περπατούσα στο δρόμο ανέμελος :p , στο άσχετο και χωρίς καμία αφορμή, ορμάει, με και με δαγκώνει ένας σκύλος και έτρεχα σαν τον τρελλό βραδιάτικα στα νοσοκομεία! Επειδή με δάγκωσε ψηλά στο ύψος της μέσης στα πλάγια (ευτυχώς δεν στόχευσε μπροστά :lol: ), ερώτηση γιατρού:

- και σας δάγκωσε σκύλος εκεί; μα πως; (ήθελε μάλλον να της κάνω αναπαράσταση για να πειστεί!)

Γενικά με τα αδέσποτα υπάρχει μεγάλο πρόβλημα και το θέμα είναι ότι δεν κάνουν τίποτα οι όποιοι δήμαρχοι! :down:

SDF
27-09-06, 21:53
1ο- pantentman - Ξεκηνισα λεγοντας -
Για εμενα εκτος απο τα ΜΕΓΑΛΑ φριδια που φολιαζουνε τα σκυλια/γατια(αν και εχω πεσει απο γατα) και οι κυνηγοί για την καρεκλα ειναι.

2ο - Κουραμπιε - Nαι εσυ θες φολα επιγοντος.

3ο - manoulamou - 100% μεσα σε αυτα που λες.

4ο - Αυτες οι δυο χαμενες ζωες που ετυχε και τις εκαναν να post εδω, τις κανανε απο εγωισμο και αυτο με πειραξε.
Οτι ενας κυνηγος που αφερει ζωες για πλακα μετα γυρναει και κλαιγετε γιατι του φολιασανε τα σκυλια του.
Αυτο ειναι μεγαλη υποκρισια και παρα παρα πολυ εγωιστηκο.

5ο - Οχι δεν συγκρινω το ανθρωπο με κανενα αλλο ζωο.
Ο ανθρωπος ειναι μοναδικος γιατι εχει νοημοσινη και μπορει κια κανει πραγματα μοναδικα που αλλα ζωα δεν μπορουν π.χ. Φονους,ληστιες,βασανιστηρια,παιδοφιλια,θρυσκειες,κοπρολαγνια,ομ οφυλλοφιλια,οπλα,πυρηνικα,ναρκωτικα,ιους,φωτιες στα δασοι και η λiστα δεν τελειωνει ποτε.....

6ο - Ο πλανητης μας δεν μας εχει αναγκη,Εμεις τον εχουμε.
Απλα την επομενη φορα που θα παει να βαρεσει καποιος ενα ζωντανο της Γης να σκεφτει πρωτα αν αυτη ζωη που παει να αφερεσει αξιζει πιο πολυ απο δικια του.

joseph
27-09-06, 22:51
Το θέμα δεν είναι το κηνύγι αυτό καθε αυτό, αλλά ότι μερικοί κυνηγοί ξεπερνάν τα όρια χωρίς τιμωρία ... Εγώ σέβομαι τον κυνηγό, αλλά καταγγέλω τις φόλες ...

Patentman
27-09-06, 22:57
4ο - Αυτες οι δυο χαμενες ζωες που ετυχε και τις εκαναν να post εδω, τις κανανε απο εγωισμο και αυτο με πειραξε.
Οτι ενας κυνηγος που αφερει ζωες για πλακα μετα γυρναει και κλαιγετε γιατι του φολιασανε τα σκυλια του.
Αυτο ειναι μεγαλη υποκρισια και παρα παρα πολυ εγωιστηκο.

Μην το βλεπεις ετσι και μην κρινεις εξ αποστασεως κυνηγους με κυνηγους.
Δηλαδη ο σφαγεας ειναι ανικανος για σκυλους;

Μου θυμιζει το εξης:
Της ιεροδουλης το παιδι καλα καναν και το βιασανε.

Οπως βλεπεις ενα νομισμα εχει δυο οψεις γι΄αυτο δεν το ριχνεις κατω, παιρνεις το βλεμμα απο αυτο και βλεπεις απο πισω. Δυο σκυλια που κανενας κυνηγος/αρρωστος/βλαμμενος δεν εχει δικαιωμα να σκοτωσει. Ουτε ηθικα αλλά ουτε νομικα.

aris21
27-09-06, 23:46
φιλε μου οτι κ να σε πω δεν προκειται να σε παρηγορησει. εχω χασει κ εγω σκυλο κξερω πως νιωθεις.

SDF
28-09-06, 01:44
Με ενοχλει που τους φαινετε περιεργο, Το "πως μπορει καποιος να θανατωσει ενα σκυλο" οταν οι ιδιοι κανουν ακριβος το ιδιο σε 10 διαφορετικα ειδοι.Αυτο με ενοχλει παρα πολυ.

Εγω εχω χασει 3 σκυλους ενα λυκο απο γεραματα (12+ χρονων) ενα Γκριφον μεγαλοσωμο απο Φολα στο δρομο(7χρονων) και απο Καλαζαρ 5χρονων Ροτβαϊλερ.
Ξερω παρα παρα πολυ καλα τι παει να πει να χανεις σκυλο ,αλλα και παπαγαλοι να ητανε για μενα το ιδιο θα ητανε.
Την ζωη δεν την καθοριζει ουτε το μεγεθος ,ουτε το ειδος ,ουτε αν ειναι δικο μου ή δικο σου ή κανενος.
Κανενας δεν εχει το δικαιομα να αφερει καμια ζωη.

Και οι νομοι του ανθρωπου οι καλυτεροι...
Καναμε νομο για αλλες μορφες ζωης για το ποτε πρεπει να τις σκοτωνουμε και ποτε οχι.
Ωραιοι!!!Μαγκες!!!

Hengeo
28-09-06, 02:34
Κατ'αρχήν συλλυπητήρια στον φίλο που έχασε τα σκυλιά... :sorry:

Τώρα όσο αναφορά την μετέπειτα συζήτηση, το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι κάποιοι έχουν χάσει τα αυγά και τα καλάθια. Έχετε ακούσει ποτέ κανένα άλλο ζώο εκτός από τον άνθρωπο να σκοτώνει επειδή του την κάπνισε; ΟΧΙ! Ακόμα και αυτά, που δεν είναι πολιτισμένα όπως ο άνθρωπος, έχουν κάποιους στοιχειώδεις νόμους. Το να σκοτώσεις επειδή έτσι σου την κάπνισε είναι απλώς δολοφονία και όποιος το κάνει είναι χειρότερος και από ζώο είτε το θύμα είναι άνθρωπος, ήταν είναι σκυλί, είτε πουλί είτε οτιδήποτε!

Το να σκοτώσεις για να τροφή-επιβίωση όμως είναι κάτι το εντελώς διαφορετικό. Αυτό είναι μία φυσική διεργασία που κανείς δεν μπορεί να την αποτρέψει. Είναι σα να συγκρίνουμε την δολοφονία σε αυτοάμυνα με την δολοφονία εκ προθέσεως. Το ίδιο ισχύει και για το κυνήγι, άλλο είναι το κηνύγι για καθαρά λόγους επιβίωσης και άλλο όταν βγαίνει παγανιά ο κάθε κομπλέξας για να επιδειχθεί. Μάλλον έχει δίκιο ο patentman, όσοι χρησιμοποιούν αυτά τα επιχηρήματα απλώς υπεκφεύγουν :whistle:

Για να μην παρεξηγηθώ, ασφαλώς και δεν συμφωνώ με τα 'τουφεκισμός', 'κακό ψώφο' κλπ. Υπάρχουν άλλου είδους πολύ πιο επώδυνες τιμωρίες χωρίς να πέσεις στο επίπεδό τους ;)

Για τους ανεύθυνους κατόχους κατοικιδίων δεν έχω παρά να συμφωνήσω απόλυτα, είπαμε, πολλές φορές ο άνθρωπος είναι χειρότερο ζώο από το ζώο...

Αυτά :)

asikamin
28-09-06, 06:33
4ο - Αυτες οι δυο χαμενες ζωες που ετυχε και τις εκαναν να post εδω, τις κανανε απο εγωισμο και αυτο με πειραξε.
Οτι ενας κυνηγος που αφερει ζωες για πλακα μετα γυρναει και κλαιγετε γιατι του φολιασανε τα σκυλια του.
Αυτο ειναι μεγαλη υποκρισια και παρα παρα πολυ εγωιστηκο.


έχεις ιδέα τι πάνα πει καταγγελία? αγανάκτηση? μίσος?
άκου εκεί άνοιξα το θρεντ από εγωισμό!
και αν έμπαινες στον κόπο να διαβάσεις πιο προσεκτικά , ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΥΝΗΓΟΣ!!!

Αλλά και να 'μουνα που είναι το μεμπτό?Απαγορεύεται το κυνήγι?
Εντομοκτόμο χρησιμοποιείς?'Εχεις ιδέα πόσα πτηνά σκοτώνουν?Τα φυτοφάρμακα?
Οι ατμοσφαιρικοί ρύποι που παράγεις?:mad:Εσύ είσαι υποκριτής,..

maik
28-09-06, 15:40
Το να σκοτώσεις για να τροφή-επιβίωση όμως είναι κάτι το εντελώς διαφορετικό. Αυτό είναι μία φυσική διεργασία που κανείς δεν μπορεί να την αποτρέψει. Είναι σα να συγκρίνουμε την δολοφονία σε αυτοάμυνα με την δολοφονία εκ προθέσεως. Το ίδιο ισχύει και για το κυνήγι, άλλο είναι το κηνύγι για καθαρά λόγους επιβίωσης και άλλο όταν βγαίνει παγανιά ο κάθε κομπλέξας για να επιδειχθεί.


Ξερεις κανεναν στην Ελλαδα που να κυνηγαει για επιβιωση;;; Μην τρελαθουμε κιολας.
Καποιες φυλες στα ορεινα του Κονγκο ή στον Αμαζονιο μπορει να το κανουν, αλλα και αυτοι σκοτωνουν μονο οσο τους χρειαζεται να φανε οχι οποιον παρει ο χαρος.
Αλλο πραγμα αυτο και αλλο οι ¨ραμπο" και οι "ουκαδες" που μας κατακλυζουν καθε τετοια εποχη λες και εχουμε καρναβαλια.

asikamin
28-09-06, 15:47
Ξερεις κανεναν στην Ελλαδα που να κυνηγαει για επιβιωση;;;

ρε παιδιά το κυνήγι είναι παράδοση, υπήρχε , υπάρχει και δε θα σταματήσει να υφίσταται μέχρι ν'αλλάξει το dna μας και να γίνουμε "σόγιες"...ή όλοι Αθηναίοι!!!

maik
28-09-06, 15:49
ρε παιδιά το κυνήγι είναι παράδοση, υπήρχε , υπάρχει και δε θα σταματήσει να υφίσταται μέχρι ν'αλλάξει το dna μας και να γίνουμε "σόγιες"...ή όλοι Αθηναίοι!!!

Καλα που δεν τρωγονται οι γλαροι και τα χελιδονια γιατι αλλιως θα βλεπαμε πουλια μονο σε φωτογραφιες:evil:

Patentman
28-09-06, 17:28
Βουρ στα χορτα και στα ραπανακια ολοι και μετα μιλατε για υποκρισια.

golity
28-09-06, 18:08
Βουρ στα χορτα και στα ραπανακια ολοι και μετα μιλατε για υποκρισια.
Τα χόρτα, τα ραπανάκια και όλο το φυσικό βασίλειο δεν είναι ζωντανοί οργανισμοί; Κάποια άλλα πάλι συμπεριφέρονται πιο κοντά με οργανισμούς του ζωικού βασιλείου http://www.collectorscorner.com.au/Plants/Carnivor.htm και παίρνουν το αίμα τους πίσω τρώγοντας πλάσματα του ζωικού ;)

manoulamou
28-09-06, 18:21
Κατ αρχην παλι βγαινουμε :offtopic: αφου το θεμα ειναι η θανατωση σκυλιων με φολες απο κυνηγους.
Οντως ειναι μεγαλη υποκρισια να κλαιμε για τα δικα μας σκυλακια, γατακια κλπ οικοσιτα :ontopic:
κι απ την αλλη να επικροτουμε το "ευγενες σπορ" :scared: της εκ προθεσεως και προμελετης δολοφονιας αθωων,
ιδιως μικρων, και ανυπερασπιστων ζωων, με σκοπο καθαρα την προσωπικη διασκεδαση
και οχι την αποφυγη της λιμοκτονιας.
Ουτε ο τροπος που θανατωνονται :nono: αυτα που τρωμε καθημερινα μας τιμα
ιδιαιτερα και σαν χωρα Ελλαδα, αλλα και γενικοτερα σαν ανθρωπινο ειδος.
Ομως αν αρχισουμε να στενοχωριομαστε για τα ραπανακια και τα λαχανικα :hmm:
μαλλον πρεπει να αρχισουμε να ανησυχουμε για την λογικη μας και την ψυχικη μας υγεια!
Αλλο η ζωοφιλια και οι δικαιολογημενες οικολογικες ανησυχιες και αλλο τα βασικα στοιχεια αυτοσυντηρησης...

Hengeo
28-09-06, 18:31
Ξερεις κανεναν στην Ελλαδα που να κυνηγαει για επιβιωση;;; Μην τρελαθουμε κιολας.
Καποιες φυλες στα ορεινα του Κονγκο ή στον Αμαζονιο μπορει να το κανουν, αλλα και αυτοι σκοτωνουν μονο οσο τους χρειαζεται να φανε οχι οποιον παρει ο χαρος.
Αλλο πραγμα αυτο και αλλο οι ¨ραμπο" και οι "ουκαδες" που μας κατακλυζουν καθε τετοια εποχη λες και εχουμε καρναβαλια.

Δεν αντιλέγω, η συντριπτική πλειοψηφία (για να μην πω όλοι) από αυτούς που κηνυγούν στην Ελλάδα υπάγονται στην δεύτερη κατηγορία που έγραψα στο χθεσινό μήνυμα μου:


όταν βγαίνει παγανιά ο κάθε κομπλέξας για να επιδειχθεί.

golity
28-09-06, 18:36
Ομως αν αρχισουμε να στενοχωριομαστε για τα ραπανακια και τα λαχανικα :hmm:
μαλλον πρεπει να αρχισουμε να ανησυχουμε για την λογικη μας και την ψυχικη μας υγεια!
Ευκαιρία να δημιουργήσουμε και την φυτοφιλία, που θα αποτελείται μόνο απο σαρκοφάγους... και μη τολμήσει κανείς να πει τίποτα για τον φίκο του!!! :lol:
Και τώρα εντός θέματος...

γενικά είναι δύσκολο θέμα συζήτησης, μιας και έχει να κάνει με την ηθική και το πως βλέπει κάποιος άλλα πλάσματα του ζωικού βασιλείου. Π.χ ο πραγματικά φιλόζωος θα έπρεπε να είναι αυτός που αγαπάει ανεξαιρέτως τα ζώα. Πράγμα όμως που δεν ισχύει, μιας και ακόμα και τα άτομα που αγαπάνε τους σκύλους συνήθως δεν χωνεύουν τις γάτες η το αντίστροφο. Οπότε εγώ σηκώνω τα χέρια ψηλά και το αφήνω στην κρίση του καθενός ;)

SDF
29-09-06, 22:51
έχεις ιδέα τι πάνα πει καταγγελία? αγανάκτηση? μίσος?
άκου εκεί άνοιξα το θρεντ από εγωισμό!
και αν έμπαινες στον κόπο να διαβάσεις πιο προσεκτικά , ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΥΝΗΓΟΣ!!!


Και τι κανανε τοτε


χθες το βράδυ , στην Κύθνο, κατά τη διάρκεια κυνηγετικής εξόρμησης.

Αν καταλαβα λαθος σου ζητω <<Ειλικρινα Συγνωμη>>



Αλλά και να 'μουνα που είναι το μεμπτό?Απαγορεύεται το κυνήγι?

Και η παιδοφιλια στην ολλανδια επιτρεπετε.Αρα παμε ολοι ολλανδια να γ..... 12χρονα.


Εντομοκτόμο χρησιμοποιείς?'Εχεις ιδέα πόσα πτηνά σκοτώνουν?Τα φυτοφάρμακα?Οι ατμοσφαιρικοί ρύποι που παράγεις?:mad:Εσύ είσαι υποκριτής,..

Αυτο σκεψου το λιγο καλυτερα.Γιατι ητανε λαθος.
Γιατι
-Ουτε χρησιμοποιω εντομοκτονα για να το παιξω "Rambo".
-Ουτε τα φυτοφαρμακα τα ρειχνουν οι αγροτες χωρις λογο και αιτια για να το παιξουνε μαγκες στα εντομα και στους φιλους τους ντυμενοι ΟΥΚαδες.
-Ουτε στο χερι μου ηταν να κανω τον κοσμο πιο μικρο οστε να μην χρειαζετε να εχω μεταφωρικο μεσο για να παω στην δουλεια μου π.χ. που ειναι 12χλμ μακρια ή αλλιος 3 λεωφορεια και 1 μετρο συν ποδαροδρομο.
Και τα 3 παραδηγματα που εδωσες ειναι λαθος.


ρε παιδιά το κυνήγι είναι παράδοση, υπήρχε , υπάρχει και δε θα σταματήσει να υφίσταται μέχρι ν'αλλάξει το dna μας και να γίνουμε "σόγιες"...ή όλοι Αθηναίοι!!!
Και ο πολεμος παραδοση ειναι τοτε, παντα υπηρχε και θα υπαρχει.Αρα ειναι σωστο.


.......................... "σόγιες"...ή όλοι Αθηναίοι!!!
Τουλαχηστων δεν ντυνοντα σαν μ......ς να τρεχουνε στα βουνα.

"Και μην νομιζει κανεις οτι αφησα υπονοουμενα για Μακεδωνια/Στερεα Ελλαδα/Ιονιο/Αγαιο/Κρητη/Κυπρο και δεν ξερω και που αλλου, και αρχισει και λεει.... Γιατι αμα εγω, οντος καταλαβα λαθος (οπως γραφω πιο πανω) και το εκανα μια φορα το topic του παιδιου μπ......λο μετα θα γινει της Που... το.... Κακγελο σε αυτο το topic."Θα με βριζει Χ2 και με το δικιο του!!!"
Οποιος νομιζει οτι εκανα κατι τετοιο ΡΜ σε μενα ΟΧΙ ΑΠΑΝΤΗΣΗ!!!

manoulamou - :respekt: :oneup:

Xguru
30-09-06, 04:17
SDF αν δεν τρως ζώα έχεις το δικαίωμα να τη λες σε όλους τους κυνηγούς. Αν τρώς άστο γιατί γίνεσαι ανακόλουθος.

manoulamou
30-09-06, 10:07
Φιλε Xguru αλλο να σκοτωνεις για "αθληση" και διασκεδαση,
κουβαλωντας ολοκληρο στρατιωτικο εξοπλισμο και με ειδικα σκυλια και τελειως διαφορετικο να δεχεσαι να φας κατι το οποιο σκοτωθηκε για λογαριασμο σου (διαφωνω εντελως με τον τροπο που γινεται - αλλη συζητηση αυτη-) για να ικανοποιησεις την βασικοτερη αναγκη σου για να επιβιωσεις την τροφη.
Κανεις δεν μπορει να κατηγορησει κανεναν για δολοφονο, ζωοκτονοι ομως εκ προθεσεως και προμελετης ειναι σιγουρα οι πρωτοι. Οι δευτεροι αποτελουν την απολυτη πλειοψηφια της κοινωνιας και ειναι θυματα του τροπου ζωης μας, καθως δεν εχει βρεθει ακομα υγιεινη μεθοδος να υποκαθιστα πληρως και αξιοπιστα τα απαραιτητα στοιχεια διατροφης που περιεχονται στο κρεας των ζωων.
Παραπληροφορηση υπαρχει εκατερωθεν και μην ξεχνατε οτι στην φυση
υπαρχουν ολα τα χρωματα, οχι μονο ασπρο και μαυρο;)

SDF
30-09-06, 17:28
Δημοσια "Συγνωμη" στον Asikman.
Γιατι τον προσβαλα σε ενα κοματι του προηγουμενου post μου.Τωρα το διορθωσα.

xguru δεν σου απανταω αμα δεν κανει πρωτα post o asikman.

ktolis
01-10-06, 19:56
Στην διπλανή οικοδομή στο κέντρο της Θεσ/νίκης έχουμε μια που έχει περίπου 15 γατιά και τα ταϊζει νύχτα μέρα. Φυσικά δεν είναι δικά της αλλά αδέσποτα. Φόλα δεν θέλω να ρίξω. Τί να κάνω όμως? Τα γατιά έχουν γίνει σαν τετράφυλες ντουλάπες. Φέτος το καλοκαίρι είδαμε έναν ποντικό να κυνηγάει τις γάτες. Το θέαμα ήταν το λιγότερο γελοίο. Οι γάτες πηδάνε μέσα από τις μπαλκονόπορτες και μπαίνουν στα σπίτια και κάνουν και ζημιές. Τί μπορεί να γίνει?

manoulamou
01-10-06, 20:15
Να τους αφηνετε αρκετη τροφη εκτος σπιτιου και να υιοθετησετε προσωρινα μερικες;)
Εμεις παντως απο τοτε που το καναμε δεν ξαναδαμε ποντικι, εκτος απ τον τζερι στην τηλεοραση...

golity
01-10-06, 21:19
Τα γατιά έχουν γίνει σαν τετράφυλες ντουλάπες.
Να τις πάτε σε κάποιο ινστιτούτο αδυνατίσματος και...


Φέτος το καλοκαίρι είδαμε έναν ποντικό να κυνηγάει τις γάτες.
...να τις δώσετε να καταλάβουν ότι είναι ΓΑΤΕΣ!!! :rofl: :rofl: :rofl:

Δεν θέλω να φανταστώ τι γίνεται όταν είναι περίοδος ζευγαρώματος, με όλες μαζί να νιαουρίζουν βραδιάτικα :scared:

Xguru
02-10-06, 01:58
Φιλε Xguru αλλο να σκοτωνεις για "αθληση" και διασκεδαση,
κουβαλωντας ολοκληρο στρατιωτικο εξοπλισμο και με ειδικα σκυλια και τελειως διαφορετικο να δεχεσαι να φας κατι το οποιο σκοτωθηκε για λογαριασμο σου (διαφωνω εντελως με τον τροπο που γινεται - αλλη συζητηση αυτη-) για να ικανοποιησεις την βασικοτερη αναγκη σου για να επιβιωσεις την τροφη.
Κανεις δεν μπορει να κατηγορησει κανεναν για δολοφονο, ζωοκτονοι ομως εκ προθεσεως και προμελετης ειναι σιγουρα οι πρωτοι. Οι δευτεροι αποτελουν την απολυτη πλειοψηφια της κοινωνιας και ειναι θυματα του τροπου ζωης μας, καθως δεν εχει βρεθει ακομα υγιεινη μεθοδος να υποκαθιστα πληρως και αξιοπιστα τα απαραιτητα στοιχεια διατροφης που περιεχονται στο κρεας των ζωων.
Παραπληροφορηση υπαρχει εκατερωθεν και μην ξεχνατε οτι στην φυση
υπαρχουν ολα τα χρωματα, οχι μονο ασπρο και μαυρο;)

Ποιός είναι καλύτερος, αυτός που σκοτώνει "για διασκέδαση" (το βάζω σε εισαγωγικά γιατί δεν είναι έτσι, απλά ο κυνηγός ξέρει το ρόλο του και τον δέχεται) μια στις τόσες για να φάει ένα εκλεκτό μεζέ έχοντας συναίσθηση ότι αφαίρεσε ζωή (θα το ξεπουπουλιάσει κιόλας δε θα το πάρει συσκευασμένο) , ή αυτός που ντερλικώνει στην καθησιά του χωρίς συναίσθηση κανά 2 ζώα σκοτωμένα και αγορασμένα από άλλον πληρωμένο δολοφόνο. Αν η θανάτωση του ζώου για φάγωμα θεωρείται δολοφονία και οι δύο κατηγορίες είναι δολοφόνοι. Απλά οι πρώτοι έχουν συναίσθηση και έχουν συμβιβαστεί με αυτό (συνειδητοποιημένοι) ενώ οι δεύτεροι αποφεύγουν να δουν πως γίνεται η δουλειά βάζουν άλλους να την κάνουν και νομίζουν ότι είναι καλύτεροι.

Και για να το πω και πιο συναισθηματικά, ο κυνηγός ένα βράδυ που εγώ θα φάω το στιβαγμένο αρρωστημένο κοτόπουλο που μεγαλώνεται ίσα ίσα για να ζήσει μέχρι να πάει στο πιάτο μου και είναι θανατωμένο βυθίζοντας το κεφάλι του σε νέρο με ηλεκτρικό ρεύμα, θα φάει το κυνήγι που του βγήκε ο πισινός να πιάσει αντί για το πολιτικώς ορθό αναθρεμένο και σκοτωμένο γεύμα με κοτόπουλο.

Gordito
02-10-06, 02:42
ωραια τα λες αλλα:
1) Στην Κινα τα σκυλια τα τρωνε.Να βγαινουμε με τις καραμπινες να τα κυνηγαμε;
2)Κανενας πλην ισως ελαχιστων δεν κυνηγαει για να φαει.ΟΛΟΙ κυνηγανε γιατι γουσταρουν τα οπλα και τα κυνηγοσκυλα.Εν ετει 06 Κανενας δεν εχει αναγκη να παει στα βουνα για να φερει φαι στο σπιτι.Ο κυνηγος λοιπον ειναι απλα ενας αιμοχαρης που γουσταρει καραμπινες'το χομπι του ειναι να σκοτωνει λαγους και να τους αφαιρει το δερμα
3)Επομενο του 2: Οταν δω ενα παιδι στο δρομο να σκοτωνει μια γατα δε μου κανει διαφορα με ενα κυνηγο:Τα ιδια ενστικτα εχουν.
Απλα πραματα

Cafeeine
02-10-06, 04:33
nikchris, μπορεί να μην χρειάζεται να κυνηγήσουμε, αλλά είναι γεγονός οτι για να φάμε κρέας, κάποιο ζώο πρέπει να θανατωθει. Με ποια ανωτερη ηθική θα κατηγορήσω εγώ ο κρεατοφάγος τον κυνηγό που θα φάει το θηραμά του?

Απο την άλλη, υπάρχουν και κυνηγοι που απλά γουστάρουν να σκοτώνουν, και αυτοί όντως μοιαζουν με τα πιτσιρικια που βασανίζουν γάτες.

manoulamou
02-10-06, 11:38
Οταν υπαρχει μετρο και οχι αλαζονεια, απληστια και σπαταλη των οποιων φυσικων πορων
δεν τιθεται θεμα ζωοκτονιας δολοφονιας και λοιπων ηθικων διλημματων
που εχουμε εμεις σαν "πολιτισμενη κοινωνια" την πολυτελεια :) να συζηταμε.
Το να κυνηγας δεν σε κανει αυτοματα δολοφονο/ζωοκτονο αν το κανεις μονο για να φας ή/και
για να ζησεις. Οπως καποιος που τρωει ενα σουβλακι ή ενα κοτοπουλακι δεν ειναι εγκληματιας.
Το κακο ξεκινα απο την κακη διαχειρηση της οικονομιας, που υπηρχε χιλιαδες χρονια
πριν την κυριαρχια μας επι της γης και των υπολοιπων ειδων, τα οποια εξαφανιζουμε διαρκως
χωρις μετρο, με εντελως φρικιαστικους τροπους και ταχεις ρυθμους.
Επισης δεν φροντιζουμε να γινεται η λεγομενη φυσικη αναπληρωση ή εστω εξελιξη τους
και να διατηρειται η ισορροπια των οικοσυστηματων γυρω μας.

@ ADSLgr.com All rights reserved.