PDA

Επιστροφή στο Forum : Εντοιχιζόμενη κουζίνα-εστίες



alekan
02-04-11, 23:16
Για καταθέστε ρε παιδιά γνώμες κι εμπειρίες για αγορά κουζίνας και εστιών.
Είμαστε 4 (περισσότεροι δε θα γίνουμε :D) μαγειρεύουμε καθημερινά τουλάχιστον μια φορά, πολλές φορές και 2, τραπεζώνουμε και αρκετά συχνά κόσμο...θα τύχει γερής χρήσης η συσκευή δηλαδή.
Εμένα μου έχουν γυαλίσει κάτι AEG (η electrolux, είναι δική της;;; )
Θα κινηθούμε γύρω στα 1000€, άντε βία 1100, παραπάνω γιοκ.

alekan
08-04-11, 10:04
Eπειδή βλέπω τρελή συμμετοχή στο thread, να ρωτήσω κάτι ακόμη.
Έχει κανείς εμπειρία απο επαγωγικές εστίες;

euri
08-04-11, 10:17
Neff και είμαστε ευχαριστημένοι (φούρνος + κεραμικές εστίες).

jimmakosx
08-04-11, 11:13
kuppersbuch Πολύ καλές αλλά πολύ ακριβές. Μόνο πρόβλημα το άθλιο service. Ένα λάστιχο χρειάστηκα και πέρασαν 40 μέρες για να το πάρω και με δική μου παρέμβαση! Άστα δράμα, αλλά φτιάχνει κάτι φαγητά!!!!
Φοβερές οι εστίες!!!!! Πολλά προγράμματα!
Εξίσου οι Miele κορυφή!!!

όσον αφορά τις επαγωγικές ξέρω ότι χρειάζονται ειδικά σκεύη για να λειτουργήσουν τα οποία είναι εξίσου πανάκριβα

papdoux
08-04-11, 11:34
Siemens, ψυγείο, κεραμικές εστίες, φούρνος, πλυντήριο πιάτων. Κανένα δεν παρουσίασε πρόβλημα.
Απλά το ψυγείο μας βγήκε θορυβώδες.
Γνωστός μου που έχει το ίδιο ακριβώς ψυγείο του βγήκε ήσυχο

alekan
08-04-11, 13:13
Οι kuppersbuch νομίζω έχουν σχεση με την teka;;

Οι επαγωγικές, δεν νομίζω ότι θέλουν κάτι το πολύ ιδιαίτερο από σκεύη, απλά να έχουν σίδηρο στη βάση, ώστε να μαγνητιστούν και έτσι να θερμαθούν. Πχ τα τηγάνια τα tefal, δεν κάνουν, γιατί είναι αλουμινένια.

Θα το ψάξω λίγο παραπάνω, μιας κι έχω διαβάσει για φοβερό efficiency και καταπληκτικό μαγείρεμα, λίγο υπολειπόμενο της φλόγας.

Γενικά, έχω παρατηρήσει ότι στο θέμα κουζίνα, έχουμε εξαιρετικές σχέσεις με τις γερμανικές μάρκες.
Άραγε, οι ιταλικές υπολείπονται;

jimmakosx
08-04-11, 13:28
Το μόνο που έχουν κοινό με την teka είναι ο ίδιος εισαγωγέας! Κατα τα άλλα δυο τελείως διαφορετικές εταιρείες!
Για τα επαγωγικά είναι έτσι όπως τα λές! Αλλά φαντάσου να μην το ξέρεις και να χρειάζεται να πάρεις καινούργια σκεύη?! +600 ευρώ για ένα πλήρες σετ!
Ναι όντως οι γερμανικές πιστεύω ότι είναι πολύ καλύτερες από τις ιταλικές!

alekan
08-04-11, 13:39
Έχω μπεί στο τριπ της επαγωγικής, γιατί οι 3 μεγάλες μας κατσαρόλες και η χύτρα, κάνουν και για επαγωγή.

Τώρα, κάτι γαλατιέρες και κανα δυό τηγάνια, δεν νομίζω ότι θα είναι κανένα τρελό κόστος...μάλλον θα γίνει και η απόσβεση απο τη ΔΕΗ, αν πχ, τα στοιχεία εδώ (http://www.franke.gr/client/esties-epagwgiki.asp?gencat=3&cat=8&subcat=41)είναι αληθή.

Xouzouris
08-04-11, 13:43
Εχω Miele εστιες μικτου τυπου (2 κανονικες κεραμικες + 2 επαγωγικες). Αγορασα αυτο το μοντελο μονο και μονο για να διατηρησω την συμβατοτητα με τα υπαρχοντα σκευη. Ενα χρονο μετα, ζητημα ειναι αν εχω χρησιμοποιησει τις κανονικες εστιες 2-3 φορες.

Αγορασα σκευη που κανουν και για επαγωγικες ΙΚΕΑ 365+ μπιρ παρα, και απλα δεν υπαρχει συγκριση, ειναι σαν να εχεις υγραεριο: αμεση ανταποκριση, φοβερο scaling, πολυ ταχυτερο μαγειρεμα (βραζω μια κατσαρολα νερο για μακαρονια σε 5 λεπτα το πολυ). Επιπλεον, δε σε νοιαζει το μεγεθος του σκευους, καθως θερμαινεται το σκευος και οχι το "ματι".

Οποτε απο την δικη μου εμπειρια δεν μπορω παρα να συστησω επαγωγικες ανεπιφυλακτα. Οσον αφορα την μαρκα, ενω ειμαι υπερευχαριστημενος απο εστιες+φουρνο Miele, νομιζω οτι θα ξεπερασεις το budget σου (αν θυμαμαι καλα εγω ειχα δωσει γυρω στα €1500).

........Auto merged post: Xouzouris πρόσθεσε 1 λεπτά και 54 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Το μόνο που έχουν κοινό με την teka είναι ο ίδιος εισαγωγέας! Κατα τα άλλα δυο τελείως διαφορετικές εταιρείες!
Για τα επαγωγικά είναι έτσι όπως τα λές! Αλλά φαντάσου να μην το ξέρεις και να χρειάζεται να πάρεις καινούργια σκεύη?! +600 ευρώ για ένα πλήρες σετ!
Ναι όντως οι γερμανικές πιστεύω ότι είναι πολύ καλύτερες από τις ιταλικές!

Ποια 600 ευρω βρε αδερφε;

Με €15 το τηγανι και €19 την κατσαρολα (και μιλω για αξιοπρεπεστατα σκευη αντικολλητικα κλπ);

Ποσα θα παρεις πια, το botrini's project θα τρεξεις;

alekan
08-04-11, 13:45
Eυχαριστώ Xouzouris!
Αν είναι για τέτοια απόδοση, ας το ξεπεράσω.
Αν κι έχω δεί και κάποιες teka εστίες, πιό οικονομικές.
Μόλις τώρα κοίταζα και στο αγγλικό Ikea, και είδα τα 365+ σκεύη, οπότε, μάλλον θα γίνει η κίνηση....

jimmakosx
08-04-11, 13:53
Και να μην είναι τελείως αληθή τα στοιχεία, σίγουρα είναι πιο οικονομικές!!!
Εγώ όταν άλλαξα την παλιά κουζίνα με την καινούργια είδα μια διαφορά κατανάλωσης 25-35%
Ω ναι τόσο πολύ
Καινούργιος φούρνος και κεραμικές εστίες! Και μιλάμε για καθημερινό μαγείρεμα για 6 και πλέον άτομα!!!
Βάλε κάτι γιορτές και πανηγύρια!!! χαμός Πολύ φαγητό!!! Κλασικό Ελληνικό σπίτι!!!
Μιαμ Μιαμ!!! Μου άνοιξε η όρεξη!!! Πάω να μαγειρέψω φακές!!!!:)

........Auto merged post: jimmakosx πρόσθεσε 6 λεπτά και 36 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Εχω Miele εστιες μικτου τυπου (2 κανονικες κεραμικες + 2 επαγωγικες). Αγορασα αυτο το μοντελο μονο και μονο για να διατηρησω την συμβατοτητα με τα υπαρχοντα σκευη. Ενα χρονο μετα, ζητημα ειναι αν εχω χρησιμοποιησει τις κανονικες εστιες 2-3 φορες.

Αγορασα σκευη που κανουν και για επαγωγικες ΙΚΕΑ 365+ μπιρ παρα, και απλα δεν υπαρχει συγκριση, ειναι σαν να εχεις υγραεριο: αμεση ανταποκριση, φοβερο scaling, πολυ ταχυτερο μαγειρεμα (βραζω μια κατσαρολα νερο για μακαρονια σε 5 λεπτα το πολυ). Επιπλεον, δε σε νοιαζει το μεγεθος του σκευους, καθως θερμαινεται το σκευος και οχι το "ματι".

Οποτε απο την δικη μου εμπειρια δεν μπορω παρα να συστησω επαγωγικες ανεπιφυλακτα. Οσον αφορα την μαρκα, ενω ειμαι υπερευχαριστημενος απο εστιες+φουρνο Miele, νομιζω οτι θα ξεπερασεις το budget σου (αν θυμαμαι καλα εγω ειχα δωσει γυρω στα €1500).

........Auto merged post: Xouzouris πρόσθεσε 1 λεπτά και 54 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Ποια 600 ευρω βρε αδερφε;

Με €15 το τηγανι και €19 την κατσαρολα (και μιλω για αξιοπρεπεστατα σκευη αντικολλητικα κλπ);

Ποσα θα παρεις πια, το botrini's project θα τρεξεις;

Είχα πάρει ένα πλήρες σετ της Φίσλερ και μου κόστισε 600 ευρώ πριν 3 χρόνια!!!
Χύτρα ταχύτητας + 4-5 κατσαρόλες διαφόρων διαμετρημάτων. Αν θυμάμαι καλά μόνο η χύτρα ταχύτητας μου κόστισε περι τα 180 ευρώ;)

Πάντως τα Miele είναι κορυφαία σε όλη τη γκάμα από σκούπες μεχρι ψυγεία!!!!:respekt:

Xouzouris
08-04-11, 16:03
Eυχαριστώ Xouzouris!
Αν είναι για τέτοια απόδοση, ας το ξεπεράσω.
Αν κι έχω δεί και κάποιες teka εστίες, πιό οικονομικές.
Μόλις τώρα κοίταζα και στο αγγλικό Ikea, και είδα τα 365+ σκεύη, οπότε, μάλλον θα γίνει η κίνηση....

Κοιτα, εχω την αισθηση (αν και δεν εχω εμπειρια απο αλλη μαρκα πλην Miele) οτι η αποδοση οφειλεται περισσοτερο στην επαγωγη παρα στην μαρκα.

Απο κει και περα, θελει λιγη προσοχη στην ισχυ (πχ η δικη μου (http://www.skroutz.gr/s/47691/Miele-%CE%9A%CE%9C5920.html) φτανει με το booster στα 3.7kW) και στην αξιοπιστια μιας που τα εντοιχιζομενα δεν ειναι για συχνες αλλαγες. Προσωπικα για εστιες-φουρνο-πλυντηριο πιατων πηγα σε Miele μιας που ειχα προτερη καλη εμπειρια με την μαρκα απο το πατρικο μου (20 χρονια αδιαλειπτης αριστης λειτουργιας).

Την Teka ας πουμε θα την απεφευγα, πηρε την ιδια περιοδο η πεθερα μου πλυντηριο και κουζινα και δεν ειναι καθολου ευχαριστημενη, το πλυντηριο το ακουνε και οι γειτονες οταν στυβει ενω η κουζινα ειναι "βαστα Τουρκο να γεμισω" (παρομοιωση περισσοτερο απο ποτε ευστοχη, μιας που ειναι made in Turkey :p). Διατηρω επισης επιφυλαξεις για Bosch και Siemens-παρε Πιτσος να πληρωσεις και λιγοτερα.

Απο Ιταλικες, μονο Ariston θα επαιρνα.



Είχα πάρει ένα πλήρες σετ της Φίσλερ και μου κόστισε 600 ευρώ πριν 3 χρόνια!!!
Χύτρα ταχύτητας + 4-5 κατσαρόλες διαφόρων διαμετρημάτων. Αν θυμάμαι καλά μόνο η χύτρα ταχύτητας μου κόστισε περι τα 180 ευρώ

Πάντως τα Miele είναι κορυφαία σε όλη τη γκάμα από σκούπες μεχρι ψυγεία!!!!

Αν το θετεις ετσι ΟΚ, εχεις δικιο. Προσωπικα ομως τα βρισκω λιγο πεταμενα ευρω πια.

Οσο για τα Miele, οντως ειναι κορυφαια με ενσταση μονο οσον αφορα στα ψυγεια της τα οποια ειναι κατασκευης Liebherr. Εξαιρετικα οποτε μεν, αλλα μπορεις να παρεις Liebherr κατ'ευθειαν σε υποπολλαπλασια τιμη. ;)

alekan
08-04-11, 16:09
Ναι, Xouzouris, το καταλαβα οτι η αποδοση ειναι θεμα επαγωγης.
Να σου πω την αληθεια μου, την miele πλεον τη βρισκω λιγο overrated, αλλα ολοι καλα λογια λετε, οποτε, θα δω.
Απο εκει και περα, ελεγα για teka , μιας και ειδα τη φθηνοτερη τιμη σε πανελ εστιων.
Μια ακομη απορια εχω, τα επαγωγικα πανελ, ειναι αυτονομα απο οσο εχω δει. Οποτε, θεωρητικά, θα μπορουσα να τα συνδιασω με οποιαδηποτε κουζίνα, οποιασδήποτε μαρκας;

jimmakosx
08-04-11, 16:49
Κοιτα, εχω την αισθηση (αν και δεν εχω εμπειρια απο αλλη μαρκα πλην Miele) οτι η αποδοση οφειλεται περισσοτερο στην επαγωγη παρα στην μαρκα.

Απο κει και περα, θελει λιγη προσοχη στην ισχυ (πχ η δικη μου (http://www.skroutz.gr/s/47691/Miele-%CE%9A%CE%9C5920.html) φτανει με το booster στα 3.7kW) και στην αξιοπιστια μιας που τα εντοιχιζομενα δεν ειναι για συχνες αλλαγες. Προσωπικα για εστιες-φουρνο-πλυντηριο πιατων πηγα σε Miele μιας που ειχα προτερη καλη εμπειρια με την μαρκα απο το πατρικο μου (20 χρονια αδιαλειπτης αριστης λειτουργιας).

Την Teka ας πουμε θα την απεφευγα, πηρε την ιδια περιοδο η πεθερα μου πλυντηριο και κουζινα και δεν ειναι καθολου ευχαριστημενη, το πλυντηριο το ακουνε και οι γειτονες οταν στυβει ενω η κουζινα ειναι "βαστα Τουρκο να γεμισω" (παρομοιωση περισσοτερο απο ποτε ευστοχη, μιας που ειναι made in Turkey :p). Διατηρω επισης επιφυλαξεις για Bosch και Siemens-παρε Πιτσος να πληρωσεις και λιγοτερα.

Απο Ιταλικες, μονο Ariston θα επαιρνα.



Αν το θετεις ετσι ΟΚ, εχεις δικιο. Προσωπικα ομως τα βρισκω λιγο πεταμενα ευρω πια.

Οσο για τα Miele, οντως ειναι κορυφαια με ενσταση μονο οσον αφορα στα ψυγεια της τα οποια ειναι κατασκευης Liebherr. Εξαιρετικα οποτε μεν, αλλα μπορεις να παρεις Liebherr κατ'ευθειαν σε υποπολλαπλασια τιμη. ;)

Από προσωπική χρήση έχω να παραθέσω τα εξής.
Πλυντήριο πιάτων miele = δουλεύει από το 1993 χωρίς καμία βλάβη:oneup:
Πλυντήριο ρούχων miele = Το αγόρασα πριν από 18 μήνες αφού χάλασε το προηγούμενο που ήταν και αυτό miele και είχε αγοραστεί το 1987. Χάλασε ένα ηλεκτρονικό το οποίο ήθελε 400 ευρώ! Ήταν πολλά για τόσο παλιό μηχάνημα. Να σημειώσω πως το καινούργιο κάνει απίστευτη οικονομία ρεύματος. μόλις 0,5 kw για την πλύση των βαμβακερών που διαρκεί 2.5 ώρες. Να σας πω πως όταν πήγα το παλιό για ανακύκλωση με κοίταζαν περίεργα γιατί φαινόταν σαν καινούργιο! Τόσο καλή κατασκευή
Ηλεκτρική σκούπα Miele = Αγορασμένη το 1997 και ακόμα δουλεύει!
Ηλεκτρικός φούρνος και εστίες = Kuppersbusch. Αγοράστηκαν το 2008 σε αντικατάσταση των προηγουμένων ίδιας μάρκας και αφού δούλευαν ασταμάτητα από το 1980!!!! Τεράστια διαφορά στην κατανάλωση ρεύματος. Πολύ ευχαριστημένος από τις συσκευές απογοητευμένος από το aftersales της teka!
Αποροφητήρας = Teka. Πολύ καλός αγορασμένος και αυτός το 2008! Δεν παίρνεις μυρωδιά καθόλου!!!
Ψυγείο1 = Miele. Αγορασμένο το 1986 και ακόμα δουλεύει χωρίς καμία βλάβη! Τότε τα έφτιαχνε η Miele, τώρα πια η liebherr!
Ψυγείο2 = General Electric. Αγορασμένο το 2002 σε αντικατάσταση ενός παλιού από το 1980 το οποίο δουλεύει ακόμα στο μπαλκόνι για αναψυκτικά!:p Αντιμετώπισα πρόβλημα με το συγκεκριμένο και πολύ κακή στάση από το service του Φουρλή. Απλά απαράδεκτος! Αναγκάστηκα να επικοινωνήσω με μαμά εταιρεία στην Αμερική και στον εκπρόσωπό τους στις Βρυξέλες για να βγάλω άκρη:down: Όσοι έχετε καινούργιο ψυγείο πάρτε απαραιτήτως σταθεροποιητή τάσης!
Αυτά! Αν θυμηθώ κάτι θα το γράψω!:whistle:

alekan
08-04-11, 16:55
Που έχουν κατασκευαστεί τα Kuppersbusch που εχεις;;;
Γιατι τωρα βλεπω made in Ευρώπη γενικώς κι αορίστως.

jimmakosx
08-04-11, 16:57
Made in Germany!:oneup:

Xouzouris
08-04-11, 22:05
Ναι, Xouzouris, το καταλαβα οτι η αποδοση ειναι θεμα επαγωγης.
Να σου πω την αληθεια μου, την miele πλεον τη βρισκω λιγο overrated, αλλα ολοι καλα λογια λετε, οποτε, θα δω.
Απο εκει και περα, ελεγα για teka , μιας και ειδα τη φθηνοτερη τιμη σε πανελ εστιων.
Μια ακομη απορια εχω, τα επαγωγικα πανελ, ειναι αυτονομα απο οσο εχω δει. Οποτε, θεωρητικά, θα μπορουσα να τα συνδιασω με οποιαδηποτε κουζίνα, οποιασδήποτε μαρκας;

Ναι, φουρνος και εστιες ειναι ξεχωριστες και πληρως αυτονομες συσκευες.

alekan
26-04-11, 21:50
Τελικά παραγγέλθηκαν, εστία Siemens επαγωγική και φούρνος AEG.
Ίδωμεν...

jimmakosx
27-04-11, 11:27
Καλά μαγειρέματα!!!! :onfire::bbq:

papdoux
27-04-11, 11:42
πάρε τώρα μία ποδιά και ένα σκούφο. :)

jimmakosx
27-04-11, 11:43
Τελικά παραγγέλθηκαν, εστία Siemens επαγωγική και φούρνος AEG.
Ίδωμεν...

Πες μας και τα μοντέλα να τα δούμε!;)

alekan
27-04-11, 11:53
Eστιες (http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=93171)

Φουρνος (http://www.apothema.gr/aeg_be5013021m-maxiklasse-58755-p)

Ποδιά έχω, σκούφος δε μου χρειάζεται :p

jimmakosx
27-04-11, 12:05
Μόνο 300 ευρώ οι εστίες!!!!:shock:

alekan
27-04-11, 12:07
Kι εγω ετσι αντεδρασα οταν τις ειδα, και παρηγγειλα παραυτα

manoulamou
27-04-11, 12:16
:)Καλοδουλευτα... Μια χαρα τιμη ιδιως για επαγωγικες!:worthy:
Παντως σε ανεξαρτητη neff κουζινα οι πρωτες εστιες (απλες κεραμικες) που μου χαλασαν ηταν αυτες με την επεκτεινομενη επιφανεια! Πολυ χρησιμες αλλά δεν μακροημερευσαν ισως γιατι τις προτιμουσα περισσοτερο ισως γιατι εκ κατασκευης ηταν πιο ευαισθητες, τι να πω;
Αμα ξαναφτιαξω τα ντουλαπια θα παρω κι εγω εντοιχιζομενες συσκευες ειδικα για τον φουρνο!;)

alekan
01-05-11, 00:18
Edit, μη τυχόν και την πατήσει κι άλλος όπως εγώ. Οι εστίες ΔΕΝ είναι αυτόνομες, θέλουν και τον ασορτί φούρνο.

manoulamou
01-05-11, 01:58
Edit, μη τυχόν και την πατήσει κι άλλος όπως εγώ. Οι εστίες ΔΕΝ είναι αυτόνομες, θέλουν και τον ασορτί φούρνο.

Τι ακριβως εννοεις; Της ιδιας εταιριας ή συγκεκριμενης τεχνολογιας;::what:

alekan
01-05-11, 02:06
Της ίδιας εταιρείας, για να «κουμπώσει» το φις της, ωστε να λειτουργεί...και είχα ήδη παραγγείλει αλλά αντί άλλων από φούρνο, όπως είδατε...

manoulamou
01-05-11, 02:44
Εαν τα ειχες παραγγειλει απ το ιδιο μαγαζι θα το εβλεπαν εγκαιρως αυτοι;
Τελικα τι θα κανεις;:hmm:

nightmoon
01-05-11, 06:39
sorry αλλά οι επαγωγική κουζίνα έχει ένα μικρο πρόβλημα ( έχουν ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία)

orck
01-05-11, 07:24
Μηπως το φις που λες ειναι απλα ρευμα;
Κατα 99% ετσι ειναι. Δηλαδη κοβει ο ηλεκτρολογος την ακρη και την συνδεει στο ρευμα.

alekan
01-05-11, 08:21
Ναι, ενώ τίποτε άλλο γύρω μας δεν ακτινοβολεί, και μάλιστα περισσότερο. Κάτι άλλο να προσφέρουμε στην κουβέντα έχουμε;

jimmakosx
02-05-11, 09:44
Ανέβασε καιμιά φώτο από το φις να δουμε μπας και βρούμε λύση!

........Auto merged post: jimmakosx πρόσθεσε 1 λεπτά και 29 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Γι' αυτό τελικά είχαν 300 ευρώ γιατί σε δεσμεύει να πάρεις και τον φούρνο!:down:

alekan
02-05-11, 10:15
Α, δεν υπάρχει πρόβλημα, έκανα τσεκ μέσω ντερνε (έπρεπε να το είχα κάνει τόσο λεπτομερώς εξαρχής φυσικά), η συσκευασία δεν ανοίχτηκε, κι έτσι έγινε αλλαγή άμεσα και αναίμακτα. Απλά ξανά είμαι στο περίμενε.

jimmakosx
02-05-11, 13:05
Ωραίος! :oneup: Τί θα πάρεις τελικά?

alekan
02-05-11, 13:21
Παλι σε ΜΙΖΕΝΣ θα κινηθω, τη φθηνοτερη αυτόνομη( η οποια φυσικα εχει x2+ στην τιμη...)

jkoukos
02-05-11, 13:23
Είσαι τυχερός που έγινε αναίμακτα η αλλαγή, αλλά όπως έγραψες και 'συ έπρεπε να το είχες δει μιας και στο λινκ του Κωτσόβολου, στα χαρακτηριστικά, το γράφει καθαρά ότι δεν είναι αυτόνομη, άρα δεν μπορεί να δουλέψει μόνη της αλλά σε συνεργασία με κάποιον φούρνο.

jimmakosx
02-05-11, 13:27
Παλι σε ΜΙΖΕΝΣ θα κινηθω, τη φθηνοτερη αυτόνομη( η οποια φυσικα εχει x2+ στην τιμη...)

Έχεις καταλήξει?!

orck
02-05-11, 17:33
Εχει και το ΙΚΕΑ τετοιες εστιες. Ισως να σου κανουν.

manoulamou
02-05-11, 17:43
Το προβλημα δεν ηταν οι εστιες καθεαυτες αλλά ο δεσμευτικος συνδυασμος εστιων - φουρνου!
Μαθαμε για να μην την παθουμε κι εμεις στο μελλον...:hmm:

jimmakosx
02-05-11, 17:45
Έτσι είναι! Κάποιες εστίες συνδέονται με συγκεκριμένους φούρνους και κάποιοες είναι αυτόνομες!

alekan
17-06-11, 17:52
Update, μετά από καιρό.
Tελικά. αγοράστηκαν τα
http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=93171
http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10097703

Είμαστε απόλυτα ικανοποιημένοι και από τα 2.
Ειδικά οι επαγωγικές εστίες, είναι το κάτι άλλο.

Xouzouris
17-06-11, 19:02
Μπραβο! καλα μαγειρεματα!!! :)

sdikr
17-06-11, 19:18
Update, μετά από καιρό.
Tελικά. αγοράστηκαν τα
http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=93171
http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10097703

Είμαστε απόλυτα ικανοποιημένοι και από τα 2.
Ειδικά οι επαγωγικές εστίες, είναι το κάτι άλλο.


Εγώ πήρα μια μικρή επαγωγική (ένα μάτι), ευτυχώς τα ποιο πολλά σκευή που είχα είναι συμβατά, καμία σχέση με 200w μαγειρεύει (έβαλα μετρητή) στο σιγοβράσιμο (φτάνει η κατανάλωση σε φουλ ισχύ εως και 1700W), περιττό να πω πως την έχω βάλει μόνιμα πάνω στην κεραμική :p

alekan
17-06-11, 22:11
Μιλαμε για αλλη ταξη συσκευων. Και απο μεριας οικονομιας και απο ταχυτητα και απο μαγειρεμα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.