PDA

Επιστροφή στο Forum : Διαγνωστικά Κέντρα & Μαγνητική Τομογραφία:Όπου σε πιάσουν...



Arkady
13-04-11, 20:39
Αντιμετωπίζοντας ένα πρόβλημα με το πόδι μου επισκέφθηκα έναν ιδιωτικό Ορθοπαιδικό, ο οποίος μου είπε ότι χρειάζεται απαραίτητα Μαγνητική Τομογραφία προκειμένου να βγάλει αξιόπιστη διάγνωση.

Μάλιστα μου συνέστησε να την κάνω σε συγκεκριμένο Διαγνωστικό Κέντρο, "γιατί εκεί υπάρχει κάποιος τον οποίο εμπιστεύεται απόλυτα, για ότι αφορά το πόρισμα της Μαγνητικής".:rolleyes:

Φυσικά αν και κατάλαβα ότι απλά ο πραγματικός λόγος είναι ότι από κει παίρνει προμήθεια, συμφώνησα για εκεί αφού ούτως ή άλλως κάπου θα την έκανα.

Παίρνοντας τηλέφωνο να ρωτήσω το κόστος της, με ρώτησαν αν έχω κάποιο ταμείο και απάντησα όχι.(Το ΙΚΑ δεν καλύπτει την μαγνητική, αφού ο γιατρός του ΙΚΑ υποστήριζε ότι δεν είναι απαραίτητη :mad:).
Ενημερώθηκα λοιπόν ότι το κόστος της είναι 350€, το οποίο το ακούγοντας το έπαθα σοκ...:blink:Χαλάλι βέβαια αφού πάνω απ'όλα η υγεία.

Κατά την διάρκεια της εξέτασης, μού έκαναν ένεση κάποιο φάρμακο το οποίο όπως μου εξήγησαν είναι κάποιο είδος "βαφής", απαραίτητο για δείξει αποτελέσματα η μαγνητική.

Τελειώνοντας μου έδωσαν κάποιο "χαρτάκι" να το δώσω στην γραμματεία.
Δίνοντας το εκεί, με πληροφόρησαν ότι αφορά το φάρμακο που μου χορηγήθηκε, και το οποίο είτε θα πρέπει να το αγοράσω απο κάποιο φαρμακείο και να τους το δώσω κατά την παραλαβή της μαγνητικής, είτε να το πληρώσω εκεί.

Δεν έδωσα και πολύ σημασία και έφυγα χωρίς ρωτήσω κάτι περαιτέρω.
Την άλλη μέρα που ρώτησα σε κάποιο φαρμακείο, μου είπαν ότι το φάρμακο κόστιζε 63€:blink::blink::blink:
Τα πήρα εντελώς στο κρανίο, αφενός γιατί έχοντας πάρει αρχικά τηλέφωνο δεν μου είπαν τίποτε περί φαρμάκου, αφετέρου δε πρόκειται για μια πολύ ακριβή εξέταση και είναι εντελώς γυφτιά να ζητάνε εξτρά χρήματα για το φάρμακο.

Άποφάσισα λοιπόν να κάνω τηλέφωνα σε διάφορα διαγνωστικά να δω τι τιμές χρεώνουν περίπου και αν λένε τίποτε για το φάρμακο.
Αποτέλεσμα:Οι τιμές κυμαίνονται από 200€ έως 350€ χωρίς να κάνουν καμία αναφορά στο κόστος του φαρμάκου. Όταν ρωτούσα αν στην τιμή συμπεριλαμβάνεται και το φάρμακο, όλοι έλεγαν "Ά, όχι αυτό είναι εξτρά και θα πρέπει να το φέρετε εσείς!!!!!"
Με λίγα λόγια όλοι εσκεμμένα το "κάνουνε γαργάρα", για να στο παρουσιάσουν μετά αφού έχεις κάνει την εξέταση...

Εν συνεχεία, έβαλα την γυναίκα μου να καλέσει στο διαγνωστικό που πήγα κι εγώ, για να ρωτήσει πόσο κοστίζει η μαγνητική και πόσο χρεώνουν το φάρμακο.
Όταν λοιπόν κάλεσε η γυναίκα και ρώτησε αν η τιμή των 350€ συμπεριλαμβάνει και το φάρμακο, καταλαβαίνοντας ότι είναι "υποψιασμένη" της είπαν όχι "αλλά θα κάνουν έκπτωση 20%, οπότε θα κοστίσει 280€ συν το κόστος του φαρμάκου 63€".

Ξαναπήρα λοιπόν τηλέφωνο και ρώτησα αρκετά έντονα γιατί εμένα δεν μου είπαν τίποτε για 20% έκπτωση και γιατί δεν ενημερώνουν εκ των προτέρων ότι το κόστος του φαρμάκου είναι εξτρά. Επιπρόσθετα, τους ξεκαθάρισα ότι άλλα 63€ δεν πρόκειται να τα πληρώσω, γιατί δεν μου είχαν αναφέρει τίποτε.
Εκεί άρχισαν τα μα και μου ("Με ποιόν μίλησε η γυναίκα σας, κρατήσατε όνομα?", "Μήπως έγινε κάποια ειδική συνεννόηση" κλπ κλπ), ενώ για το κόστος του φαρμάκου δεν έβγαζαν μιλιά...
Μετά από διάφορα "Γαλλικά" μου έδωσαν την "έκπτωση" (:rolleyes:) του 20%, οπότε το κόστος ανήλθε στα 343€, όσο περίπου μου είχαν πει εξ'αρχής....

Τελικά αυτό που κατάλαβα είναι ότι τα Διαγνωστικά, λειτουργούν με την λογική "όπου σε πιάσουν":
Κάποια πράγματα τα βαφτίζουν "εξτρά" λες και πρόκειται για αξεσουάρ αυτοκινήτου, το κάθε κέντρο χρεώνει ότι γουστάρει ενώ "εκπτώσεις" γίνονται αν αρχίζεις να διαμαρτύρεσαι ή καταλάβουν ότι το έχεις ψάξει.

Η τακτική του "ότι αρπάξουμε" σε όλο της το μεγαλείο...:(

3lbereth
13-04-11, 23:13
Απ' οτι ξέρω, το σκιαγραφικό συνταγογραφείται πάντα χωριστά. Ακόμα κι απ' το ΙΚΑ.
Όταν χρειάστηκα μαγνητική, ο γιατρός του ΙΚΑ ξέχασε (;) να μου το γράψει. 'Εκανα την εξέταση στο Ιατρόπολις, το πήρα από αυτούς και τους το αντικατέστησα μόλις το πέρασα στο βιβλιάριο ασθενείας μου. Πράγματι κάνει 60 ευρώ και τιμολογείται εξτρά. Κανονικά, έπρεπε να στο γράψει ο γιατρός σου.
Τώρα, οι τιμές των εξετάσεων είναι πικραμένη ιστορία...
Πού να δεις τί χρεώνουν όταν μεσολαβεί ιδιωτική ασφάλιση! Συγγενής μου πήγε να κάνει ένα πακέτο εξετάσεων και το 20% συμμετοχή που έπρεπε να καταβάλει, ξεπέρναγε το κόστος του να πήγαινε στο ίδιο διαγνωστικό και να τα πλήρωνε μόνος του.

Να πω την αλήθεια, όταν πρέπει να κάνω εξετάσεις σε διαγνωστικό κέντρο, κάνω ένα-δυό τηλέφωνα πρώτα πριν καταλήξω.

Arkady
14-04-11, 09:20
Απ' οτι ξέρω, το σκιαγραφικό συνταγογραφείται πάντα χωριστά. Ακόμα κι απ' το ΙΚΑ.
Όταν χρειάστηκα μαγνητική, ο γιατρός του ΙΚΑ ξέχασε (;) να μου το γράψει. 'Εκανα την εξέταση στο Ιατρόπολις, το πήρα από αυτούς και τους το αντικατέστησα μόλις το πέρασα στο βιβλιάριο ασθενείας μου. Πράγματι κάνει 60 ευρώ και τιμολογείται εξτρά. Κανονικά, έπρεπε να στο γράψει ο γιατρός σου.
Τώρα, οι τιμές των εξετάσεων είναι πικραμένη ιστορία...
Πού να δεις τί χρεώνουν όταν μεσολαβεί ιδιωτική ασφάλιση! Συγγενής μου πήγε να κάνει ένα πακέτο εξετάσεων και το 20% συμμετοχή που έπρεπε να καταβάλει, ξεπέρναγε το κόστος του να πήγαινε στο ίδιο διαγνωστικό και να τα πλήρωνε μόνος του.

Να πω την αλήθεια, όταν πρέπει να κάνω εξετάσεις σε διαγνωστικό κέντρο, κάνω ένα-δυό τηλέφωνα πρώτα πριν καταλήξω.

Είναι όμως εντελώς ξεφτίλα για σοβαρά Διαγνωστικά να σου λένε τηλεφωνικά 350€ ευρώ, αποφεύγοντας σκοπίμως να σου πούνε περί σκιαγραφικού έτσι ώστε να σε παραπλανήσουν....
Τέτοια κολπάκια τα περιμένεις από διάφορους αρπακολλάτζήδες, όχι από Διαγνωστικά Κέντρα.

alekan
14-04-11, 09:27
Εγώ φίλε αμφιβάλλω αν χρειαζόσουν κιόλας το σκιαγραφικό εξαρχής...
Και, είχες λάθος άποψη μέχρι τώρα.
Τα Διαγνωστικά είναι αρπακολλατζήδες.

satel
14-04-11, 09:43
Στη μαγνητική τομογραφία δε χρειάζεται κανενός είδους φάρμακο.

amwnra
14-04-11, 09:50
Δουλεύω σε διαγνωστικό κέντρο και τα ξέρω καλά δεν ξέρω σε ποια πόλη το έκανες θα σου πω για το ηράκλειο Κρήτης που ξέρω.
Λοιπόν όταν κάνεις μια εξέταση δεν μπορούν να ξέρουν από την αρχή αν χρειάζεσαι σκιαγραφικό, πρέπει να κάνεις την εξέταση και ο γιατρός ανάλογος τη θα δει στην εξέταση κρίνει αν το χρειάζεσαι η όχι γι’ αυτό το λόγο δεν σου το λένε όταν κλίνεις το ραντεβού.
Και κανονικά έπρεπε να σου κάνουν τιμές κρατικού τιμολόγιου αφού δεν είχες ασφάλεια.

........Auto merged post: amwnra πρόσθεσε 1 λεπτά και 1 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Στη μαγνητική τομογραφία δε χρειάζεται κανενός είδους φάρμακο.

Μεγα λαθος χρειαζετε αναλογος την εξεταση.

Arkady
14-04-11, 09:57
Δουλεύω σε διαγνωστικό κέντρο και τα ξέρω καλά δεν ξέρω σε ποια πόλη το έκανες θα σου πω για το ηράκλειο Κρήτης που ξέρω.
Λοιπόν όταν κάνεις μια εξέταση δεν μπορούν να ξέρουν από την αρχή αν χρειάζεσαι σκιαγραφικό, πρέπει να κάνεις την εξέταση και ο γιατρός ανάλογος τη θα δει στην εξέταση κρίνει αν το χρειάζεσαι η όχι γι’ αυτό το λόγο δεν σου το λένε όταν κλίνεις το ραντεβού.
Και κανονικά έπρεπε να σου κάνουν τιμές κρατικού τιμολόγιου αφού δεν είχες ασφάλεια.

Ναι, αλλά πρέπει να σε ενημερώνουν εξ'αρχής για το κόστος.
Τόσα για την μαγνητική και τόσα αν χρειαστεί σκιαγραφικό. Εσκεμμένα δεν αναφέρουν το σκιαγραφικό.

Σε κρατικό τιμολόγιο δηλαδή πόσο κοστίζει?

amwnra
14-04-11, 10:01
Ναι, αλλά πρέπει να σε ενημερώνουν εξ'αρχής για το κόστος.
Τόσα για την μαγνητική και τόσα αν χρειαστεί σκιαγραφικό. Εσκεμμένα δεν αναφέρουν το σκιαγραφικό.

Σε κρατικό τιμολόγιο δηλαδή πόσο κοστίζει?

Πες μου τη εξέταση έκανες να δω να σου πω, αλλά είναι στην ευχέρεια του διαγνωστικού αν σε χρεώσουν με κρατικό η κανονικό τιμολόγιο.
Σου έβαλαν φλεβοκαθετήρα στο χέρι να στο βάλουν?

Arkady
14-04-11, 10:04
Πες μου τη εξέταση έκανες να δω να σου πω, αλλά είναι στην ευχέρεια του διαγνωστικού αν σε χρεώσουν με κρατικό η κανονικό τιμολόγιο.
Σου έβαλαν φλεβοκαθετήρα στο χέρι να στο βάλουν?

Μαγνητική στο πόδι μου έκανα για πόνο στα δάχτυλα και απο κάτω στο πέλμα.
Με ένεση το έβαλαν το σκιαγραφικό.

amwnra
14-04-11, 10:15
Μαγνητική στο πόδι μου έκανα για πόνο στα δάχτυλα και απο κάτω στο πέλμα.
Με ένεση το έβαλαν το σκιαγραφικό.

Το σκιαγραφικό χρειαζόταν για δείξει και τα μαλακά μόρια αν κάνεις φλεγμονή.
Τιμή κρατικού για mri άκρου ποδός 250 ευρώ αλλά αν θέλει το κέντρο σου κάνει αυτή τη τιμή.
Και σου έβγαλαν σκιαγραφικό σε λογική τιμή έχει και 300 ευρώ σκιαγραφικό.

Arkady
14-04-11, 10:36
Το σκιαγραφικό χρειαζόταν για δείξει και τα μαλακά μόρια αν κάνεις φλεγμονή.
Τιμή κρατικού για mri άκρου ποδός 250 ευρώ αλλά αν θέλει το κέντρο σου κάνει αυτή τη τιμή.
Και σου έβγαλαν σκιαγραφικό σε λογική τιμή έχει και 300 ευρώ σκιαγραφικό.

Εγώ δεν ζήτησα να μου κάνουν ούτε ειδική τιμή, ούτε κρατικό τιμολόγιο, ούτε καμιά ειδική μεταχείριση.
Ρώτησα πολύ απλά πόσο κοστίζει και μου είπαν 350€. Αυτά τα χρήματα είχα συμφωνήσει να πληρώσω.Τα πήρα κρανίο όταν άρχισαν τα π**στικα περί εξτρα κόστους για το "φαρμακάκι" κλπ κλπ.
Και φάνηκε ότι δεν το αναφέρουν εσκεμμένα, γιατί όταν κάλεσε η γυναίκα μου να ρωτήσει τιμή και ρώτησε αν περιλαμβάνεται και το σκιαγραφικό , τότε μόνο έκαναν λόγο για δήθεν έκπτωση 20% αφού κατάλαβαν ότι είναι υποψιασμένη.

Λαμόγια παντού...:(

aglaisma
14-04-11, 17:13
Ασχετο αλλα για μια αξονικη το καλοκαιρι του 09 με εβαλαν να πιω 6 ποτηρια με σκιαγραφικο, ενα καθε μιση ωρα. Αποτι εμαθα διοτι πηγα μεσω ασφαλιστικης, η εξεταση κοστισε χοντρα χοντρα 600 ευρω ενω το σκιαγραφικο μονο του καμια 80αρια το οποιο μου παρηχαν δωρεαν

amwnra
15-04-11, 09:09
Ασχετο αλλα για μια αξονικη το καλοκαιρι του 09 με εβαλαν να πιω 6 ποτηρια με σκιαγραφικο, ενα καθε μιση ωρα. Αποτι εμαθα διοτι πηγα μεσω ασφαλιστικης, η εξεταση κοστισε χοντρα χοντρα 600 ευρω ενω το σκιαγραφικο μονο του καμια 80αρια το οποιο μου παρηχαν δωρεαν

εκανες ct ανω κ κατω κοιλιας?
τα ποτηρια εχουν μεσα γαστρογραφινη που βαφει εντερο νεφρα κυστη κ.π.λ.

Xouzouris
15-04-11, 12:38
Αντιμετωπίζοντας ένα πρόβλημα με το πόδι μου επισκέφθηκα έναν ιδιωτικό Ορθοπαιδικό, ο οποίος μου είπε ότι χρειάζεται απαραίτητα Μαγνητική Τομογραφία προκειμένου να βγάλει αξιόπιστη διάγνωση.

Μάλιστα μου συνέστησε να την κάνω σε συγκεκριμένο Διαγνωστικό Κέντρο, "γιατί εκεί υπάρχει κάποιος τον οποίο εμπιστεύεται απόλυτα, για ότι αφορά το πόρισμα της Μαγνητικής".:rolleyes:

Φυσικά αν και κατάλαβα ότι απλά ο πραγματικός λόγος είναι ότι από κει παίρνει προμήθεια, συμφώνησα για εκεί αφού ούτως ή άλλως κάπου θα την έκανα.

Παίρνοντας τηλέφωνο να ρωτήσω το κόστος της, με ρώτησαν αν έχω κάποιο ταμείο και απάντησα όχι.(Το ΙΚΑ δεν καλύπτει την μαγνητική, αφού ο γιατρός του ΙΚΑ υποστήριζε ότι δεν είναι απαραίτητη :mad:).
Ενημερώθηκα λοιπόν ότι το κόστος της είναι 350€, το οποίο το ακούγοντας το έπαθα σοκ...:blink:Χαλάλι βέβαια αφού πάνω απ'όλα η υγεία.

Κατά την διάρκεια της εξέτασης, μού έκαναν ένεση κάποιο φάρμακο το οποίο όπως μου εξήγησαν είναι κάποιο είδος "βαφής", απαραίτητο για δείξει αποτελέσματα η μαγνητική.

Τελειώνοντας μου έδωσαν κάποιο "χαρτάκι" να το δώσω στην γραμματεία.
Δίνοντας το εκεί, με πληροφόρησαν ότι αφορά το φάρμακο που μου χορηγήθηκε, και το οποίο είτε θα πρέπει να το αγοράσω απο κάποιο φαρμακείο και να τους το δώσω κατά την παραλαβή της μαγνητικής, είτε να το πληρώσω εκεί.

Δεν έδωσα και πολύ σημασία και έφυγα χωρίς ρωτήσω κάτι περαιτέρω.
Την άλλη μέρα που ρώτησα σε κάποιο φαρμακείο, μου είπαν ότι το φάρμακο κόστιζε 63€:blink::blink::blink:
Τα πήρα εντελώς στο κρανίο, αφενός γιατί έχοντας πάρει αρχικά τηλέφωνο δεν μου είπαν τίποτε περί φαρμάκου, αφετέρου δε πρόκειται για μια πολύ ακριβή εξέταση και είναι εντελώς γυφτιά να ζητάνε εξτρά χρήματα για το φάρμακο.

Άποφάσισα λοιπόν να κάνω τηλέφωνα σε διάφορα διαγνωστικά να δω τι τιμές χρεώνουν περίπου και αν λένε τίποτε για το φάρμακο.
Αποτέλεσμα:Οι τιμές κυμαίνονται από 200€ έως 350€ χωρίς να κάνουν καμία αναφορά στο κόστος του φαρμάκου. Όταν ρωτούσα αν στην τιμή συμπεριλαμβάνεται και το φάρμακο, όλοι έλεγαν "Ά, όχι αυτό είναι εξτρά και θα πρέπει να το φέρετε εσείς!!!!!"
Με λίγα λόγια όλοι εσκεμμένα το "κάνουνε γαργάρα", για να στο παρουσιάσουν μετά αφού έχεις κάνει την εξέταση...

Εν συνεχεία, έβαλα την γυναίκα μου να καλέσει στο διαγνωστικό που πήγα κι εγώ, για να ρωτήσει πόσο κοστίζει η μαγνητική και πόσο χρεώνουν το φάρμακο.
Όταν λοιπόν κάλεσε η γυναίκα και ρώτησε αν η τιμή των 350€ συμπεριλαμβάνει και το φάρμακο, καταλαβαίνοντας ότι είναι "υποψιασμένη" της είπαν όχι "αλλά θα κάνουν έκπτωση 20%, οπότε θα κοστίσει 280€ συν το κόστος του φαρμάκου 63€".

Ξαναπήρα λοιπόν τηλέφωνο και ρώτησα αρκετά έντονα γιατί εμένα δεν μου είπαν τίποτε για 20% έκπτωση και γιατί δεν ενημερώνουν εκ των προτέρων ότι το κόστος του φαρμάκου είναι εξτρά. Επιπρόσθετα, τους ξεκαθάρισα ότι άλλα 63€ δεν πρόκειται να τα πληρώσω, γιατί δεν μου είχαν αναφέρει τίποτε.
Εκεί άρχισαν τα μα και μου ("Με ποιόν μίλησε η γυναίκα σας, κρατήσατε όνομα?", "Μήπως έγινε κάποια ειδική συνεννόηση" κλπ κλπ), ενώ για το κόστος του φαρμάκου δεν έβγαζαν μιλιά...
Μετά από διάφορα "Γαλλικά" μου έδωσαν την "έκπτωση" (:rolleyes:) του 20%, οπότε το κόστος ανήλθε στα 343€, όσο περίπου μου είχαν πει εξ'αρχής....

Τελικά αυτό που κατάλαβα είναι ότι τα Διαγνωστικά, λειτουργούν με την λογική "όπου σε πιάσουν":
Κάποια πράγματα τα βαφτίζουν "εξτρά" λες και πρόκειται για αξεσουάρ αυτοκινήτου, το κάθε κέντρο χρεώνει ότι γουστάρει ενώ "εκπτώσεις" γίνονται αν αρχίζεις να διαμαρτύρεσαι ή καταλάβουν ότι το έχεις ψάξει.

Η τακτική του "ότι αρπάξουμε" σε όλο της το μεγαλείο...:(

Χωρις να αποκλειεται (αντιθετως, ειναι πολυ πιθανο) ο γιατρος να παιρνει "συσταση" απο ενα διαγνωστικο κεντρο με το οποιο συνεργαζεται, αυτο δεν αποκλειει την αναγκη υπαρξης αξιοπιστιας ουτε το γεγονος οτι καποιος γιατρος συνεργαζεται με καποιο κεντρο ακριβως επειδη ξερει οτι μπορει να βασιστει στις ικανοτητες των συναδελφων που εργαζονται εκει (αλλωστε "συσταση" δινουν ολα τα κεντρα, πολλα μαλιστα χωρις καν να την ζητησεις, ερχονται και σε βρισκουν αυτοι, οποτε ειναι πολυ πιο ευκολο να συστησεις το "καλο" χωρις να υπαρχει στη μεση θεμα χρηματων).

Αυτο μπορει να μην ειναι τοσο σημαντικο σε μια "αντικειμενικη" εξεταση οπως η MRI ή η CT (μιας και οποιοσδηποτε μπορει να δει τα φιλμ), αντιθετως ομως ειναι ζωτικης σημασιας στις υπερηχοτομογραφικες εξετασεις (υπερηχοι σωματος-αγγειων-καρδιας) οπου η γνωματευση γινεται "ζωντανα" και δεν υπαρχει η παραμικρη δυνατοτητα επαναληψιμοτητας αυτης μεσω των φωτογραφιων.

Τωρα, οπως ειπωθηκε και παραπανω, η χρηση ή οχι σκιαγραφικου ειναι κατι που αποφασιζεται συνηθως επι τοπου και κατα την διαρκεια της εξετασης αναλογως του προβληματος και της ακτινολογικης εικονας στις χωρις σκιαγραφικο ληψεις, εκτος φυσικα εαν εχει ζητηθει η χορηγηση σκιαγραφικου εξ'αρχης απο τον παραπεμποντα γιατρο. Ως εκ τουτου, φυσικα και δεν ειναι δυνατον να συμπεριλαμβανεται στο default κοστος της εξετασης, ουτε ειναι κατι απο το οποιο το κεντρο αποκομιζει κερδος (γι'αυτο και σου λενε οτι μπορεις απλα να το αντικαταστησεις πηγαινοντας τους μια συσκευασια). Επιπλεον, καποια Ταμεια ή ιδιωτικες ασφαλειες αναγνωριζουν το κοστος της εξετασης ή ενος ποσοστου αυτης συμπεριλαμβανομενου του σκιαγραφικου το οποιο μπορει να συνταγογραφηθει χωρις να επιβαρυνθει ο ασθενης (το ΙΚΑ οχι), οποτε δεν ειναι καν δεδομενο οτι θα το χρεωθει κανεις.

Σαφως ομως και θα επρεπε να πληροφορειται ο ενδιαφερομενος για το ενδεχομενο, και στην κλινικη που δουλευω εγω ξερω οτι αυτο συμβαινει. Για τα τερτιπια περι εκπτωσεων κλπ ας μην πουμε τιποτα καλυτερα, εκει κι αν υπαρχει ενα χαος-αλλες τιμες εχει ο "απλος" ιδιωτης, αλλες ο ασφαλισμενος συγκεκριμενου φορεα ή ιδιωτικης ασφαλειας, αλλες αυτος που παραπεμπεται απο συγκεκριμενους γιατρους κ.ο.κ., αυτες δε οι τιμες μπορει να αλλαζουν καθε τοσο αναλογως την δουλεια, τον ανταγωνισμο κλπ. Κλαιν-μαιν.


Εγώ φίλε αμφιβάλλω αν χρειαζόσουν κιόλας το σκιαγραφικό εξαρχής...
Και, είχες λάθος άποψη μέχρι τώρα.
Τα Διαγνωστικά είναι αρπακολλατζήδες.

Η εμπεριστατωμενη αποψη του γνωστη των πραγματων... :whistle:

Εξ'οσων ειπε, μια χαρα το χρειαζοταν. Και, οπως εξηγησα, σε καθε περιπτωση δεν ειναι κατι απο το οποιο το κεντρο αποκομιζει κερδος.


Στη μαγνητική τομογραφία δε χρειάζεται κανενός είδους φάρμακο.

Καμια σχεση, το αντιθετο μη σου πω.


εκανες ct ανω κ κατω κοιλιας?
τα ποτηρια εχουν μεσα γαστρογραφινη που βαφει εντερο νεφρα κυστη κ.π.λ.

Η γαστρογραφινη ειναι ενα σκιαγραφικο που λαμβανεται απο το στομα, δεν απορροφαται και ως εκ τουτου σκιαγραφει αποκλειστικα και μονον τον πεπτικο σωληνα (ουτε νεφρα ουτε κυστη ουτε τιποτε αλλο, παρα μονο στομαχι, λεπτο+παχυ εντερο) και σου εξασφαλιζει μια απολαυστικοτατη κενωση τις επομενες ωρες. :lol:

alekan
15-04-11, 13:14
Η εμπεριστατωμενη αποψη του γνωστη των πραγματων... :whistle:

Εξ'οσων ειπε, μια χαρα το χρειαζοταν. Και, οπως εξηγησα, σε καθε περιπτωση δεν ειναι κατι απο το οποιο το κεντρο αποκομιζει κερδος.


Τι να σου πω φίλε, η σύζυγός μου έκανε 2 μαγνητικές τελευταίως, και δεν της χορηγήθηκε σκιαγραφικό.

Α, και τυχαίνει να είναι συνάδελφός σου (αν έχω καταλάβει σωστά και είσαι ιατρός), και την ρώτησα για τον αν είναι απαραίτητο να σου χορηγηθεί εξαρχής και απευθείας σκιαγραφικό (η αλήθεια είναι πως μου τα είπε κάπως στα δικά σας τα μασονικά και ίσως κατάλαβα λάθος).

Από εκεί και πέρα το άν τα διαγνωστικα κέντρα- ιδιωτικές κλινικές- ιδιωτικά νοσοκομεία, άσε με να έχω και ίδια γνώμη για το αν είναι και αυτοί αρπακολλατζήδες, τσεποελαφρώστρες και όπουσεβρωσταρπαξήδες.

aglaisma
15-04-11, 13:41
Η γαστρογραφινη ειναι ενα σκιαγραφικο που λαμβανεται απο το στομα, δεν απορροφαται και ως εκ τουτου σκιαγραφει αποκλειστικα και μονον τον πεπτικο σωληνα (ουτε νεφρα ουτε κυστη ουτε τιποτε αλλο, παρα μονο στομαχι, λεπτο+παχυ εντερο) και σου εξασφαλιζει μια απολαυστικοτατη κενωση τις επομενες ωρες. :lol:

Αυτο το τελευταιο μπορω να το επιβεβαιωσω στο ακεραιο παντως.:rofl: Κατακλυσμος εγινε και συγκεκριμενα ακριβως 4 ωρες μετα

........Auto merged post: aglaisma πρόσθεσε 1 λεπτά και 40 δευτερόλεπτα αργότερα ........


εκανες ct ανω κ κατω κοιλιας?
τα ποτηρια εχουν μεσα γαστρογραφινη που βαφει εντερο νεφρα κυστη κ.π.λ.

Αυτη ηταν η εξεταση. Και τρομερο καψιμο ανω και κατω κοιλιας ενω δουλευε το μηχανημα. Απαπα, ποτε ξανα:sorry:

Xouzouris
15-04-11, 15:53
Δεν ειναι πράγματι απαραίτητο "εξ'αρχής και απ'ευθείας" πάντα και εξ'ορισμού, αυτό είπα και παραπάνω. Αποφασίζεται κατά περίπτωση, αλλα στην περίπτωση που λέει χρειαζόταν.

alekan
15-04-11, 15:55
Οκ, οποτε συμφωνούμε. Και φυσικά δε θα διαφωνήσω για αυτό που λες για την περίπτωση του φίλου.
:)

Arkady
16-04-11, 07:57
Το σκιαγραφικό χρειαζόταν για δείξει και τα μαλακά μόρια αν κάνεις φλεγμονή.
Τιμή κρατικού για mri άκρου ποδός 250 ευρώ αλλά αν θέλει το κέντρο σου κάνει αυτή τη τιμή.
Και σου έβγαλαν σκιαγραφικό σε λογική τιμή έχει και 300 ευρώ σκιαγραφικό.

Έτσι από περιέργεια (και μια και δουλεύεις σε Διαγνωστικό), με βάρος 77kgr περίπου πόσα ml σκιαγραφικού χρειάζονται?

manoulamou
16-04-11, 12:20
Επειδη διαρκως μπαινοβγαινω σε νοσοκομεια του ΕΣΥ, κλινικες και διαγνωστικα κεντρα
και ιδιως τα τελευταια 3 μιση χρονια θα συμφωνησω απολυτα με τον Xouzouris.

Ξεκινησα το 1999 λογω προβληματων ξαφνικης δυσαισθησιας των κατω ακρων με ραγδαια επεκταση και επιδεινωση όπου μεσω και της τελικης RMI εγκεφαλου διαγνωστηκε σκληρυνση κατα πλακας!
Προσφατως λογω οικογενειακης εμπλοκης με καρκινους ημουν ενα κινητο Τσερνομπιλ
ξεκινωντας απο απλους υπερηχους μεχρι σπινθηρογραφηματα.

Οντως ειναι όπου σε βρουν και η τιμολογιακη πολιτικη*** των Διαγνωστικων Κεντρων ειναι σκετος τιραμολας / λαστιχο! Καθολου τυχαιο επισης οτι γιγαντωθηκαν παραλληλα με το ασθμαινον ΕΣΥ.:twisted:

Λογω ατυχηματος της μανας μου το 1986 (ετος ιδρυσης του Ιατροπολις (http://www.iatropoli.gr/index.php)) εμαθα πως υπηρχε στο ΚΑΤ αξονικος τομογραφος στις αποθηκες όπου, παρ ολο που ειχαν εκπαιδευσει ειδικο προσωπικο για την λειτουργια του, τον εθεσαν στην διαθεση των ασθενων μετα 9 χρονια! Επισης προ 3ετιας ειχαν 2 αξονικους ο ενας για τους ασφαλισμενους του ΙΚΑ κι ενας μαγνητικος για ΟΛΟΚΛΗΡΟ το ΚΑΤ με χιλιαδες εισαγωγες απο σοβαρα τροχαια...:wall::viking



***
εκανα ψηφιακη μαστογραφια στο Ψυχικο (http://www.diakentro.gr/home.aspx) και πληρωσα για τον ενα μαστο 60, οταν εχεις και τους δυο κανει 80, αλλά θα βρεις και με πανω απο 120 ευρω. Το τυπετ (http://www.typet.gr/index.aspx) εγκρινει / πληρωνει μεχρι 40, επισης καλυπτει με υποσχετικη ολοκληρη τη δαπανη για μαγνητικη+φαρμακο και το σπινθηρογραφημα (στα συμβεβλημενα ΔΚ).
Οσο για την αξιοπιστια ΔΚ (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4082852&postcount=7788) γιατρων και διαγνωσεων ισως ξερουν να απαντησουν οι επιστημονες καλυτερα!:nurse:

Arkady
20-04-11, 16:15
Δυστυχώς τον τομέα της υγείας (όπως και χίλιους δυο άλλους τομείς), λυμαίνονται λαμόγια και αρπακτικά, που εκμεταλλεύονται την ανάγκη του άλλου που αγωνιά για την υγεία του, προκειμένου να αισχροκερδούν σε πραγματικά εξοργιστικό βαθμό.
Αποτελεί επίσης λυπηρή διαπίστωση ότι οι γιατροί αποτελούν αναπόσπαστο κομμάτι που συντηρεί και σιγοντάρει το όλο κύκλωμα...

Λόγω του προβλήματος που αντιμετωπίζω στο πόδι μου, ο γιατρός μου συνέστησε να πάρω ένα "ειδικό μποτάκι" για μεταταρσαλγία, το οποίο βοηθά στο να αποφορτίζονται τα δάκτυλα κατά το περπάτημα.
Πήρε λοιπόν μπροστά μου κάποιο τηλέφωνο και ρώτησε για το μποτάκι, το οποίο με πληροφόρησε ότι κάνει 110 ευρώ :shock:
Μου έδωσε κατόπιν ένα κινητό για να συνεννοηθώ για τα καθέκαστα...
Μιλώντας με έναν τύπο μου είπε ότι κάνουν και πράδοση στο σπίτι, αντί να τρέχω μέχρι την Νέα Σμύρνη. Ζήτησα μια καλύτερη τιμή, αλλά δυστυχώς η τιμή ήταν "fix"...:rolleyes:

Όταν ήρθε να μου το παραδώσει, αντίκρυσα ένα πλαστικό πράγμα σαν παραμορφωμένη σαγιονάρα της κακιάς ώρας, το οποίο μετά βίας να κόστιζε παραπάνω από 20 ευρώ.
Τον ρωτώ λοιπόν κάπως εκνευρισμένος
-Συγγνώμη κιόλας, αλλά αυτό το πράγμα υποτίθεται ότι κάνει 110 ευρώ?

Μου απαντά λοιπόν κάπως αμήχανα
-Ε ξέρετε, τα ορθοπαιδικά υποδήματα είναι λίγο ακριβά.

Μια και δεν είχα και πολλές επιλογές (οδηγίες του γιατρού βλέπετε...:whistle:), πλήρωσα και είπα κι ένα τραγούδι.

Το ίδιο το "μποτάκι" δεν είχε κάποια φίρμα επάνω, αλλά παρατήρησα στην διάφανη σακουλίτσα που το συνόδευε, ένα αυτοκόλλητο τυπωμένο από printer το οποίο έγραφε "orthowedge".

Έψαξα την λέξη στο ebay και voila...

http://cgi.ebay.com/Darco-OrthoWedge-Healing-Shoe-Large-/130361861036?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1e5a2c23ac

Εν ολίγοις, το ορθοπαιδικό παπούτσι που εδώ πωλείται προς 110 ευρώ (με fix τιμή κιόλας :mad:), το βρίσκει κανείς στο ebay, με τιμή 17,5 $ :blink: και 13 δολάρια μεταφορικά...

Κι όχι μόνο αυτό, αλλά το πιθανότερο είναι ότι αυτό που πουλάει η Ελληνική εταιρία, πρέπει να αποτελεί Κινέζικη αντιγραφή αυτού, (http://cgi.ebay.com/ORTHOWEDGE-POST-OP-MEDICAL-SURGICAL-SHOE-/280650968808?pt=LH_DefaultDomain_0&var=&hash=item870c57955a) αφού δεν υπάρχει καμία φίρμα πάνω στο παπούτσι...

Δηλαδή δεν φτάνει που το πουλάνε καμιά δεκαριά φορές πάνω από το κόστος, φέρνουν και απομιμήσεις για να βγάλουν ακόμα περισσότερα....

Τους κάνεις μετά το μαγαζί καλοκαιρινό ή όχι?...:(

Βέβαια ξέχασα, είναι και η "μιζούλα" του ντοκτόρ στη μέση...:rolleyes:

Xouzouris
20-04-11, 18:09
Καλα βρε κι εσυ, δεν ηξερες, δεν ρωταγες? :p

Σε τετοιες περιπτωσεις η εξηγηση ειναι απλουστατη:

"Πες μου μαστορα εσυ τι θες να φορεσω, γραψε μου μια συνταγουλα και θα το βρω εγω, εχω εναν μπαρμπα με μαγαζι με ορθοπεδικα". Κανεις μετα την ερευνα αγορας σου και αποφασιζεις. ;)

Ειναι ξεκαθαρο οτι παιζει "συσταση" στη μεση, αλλα εκτος αυτου μην νομιζεις οτι εαν πηγαινες στο μαγαζι (χωρις να σε στειλει ο γιατρος) θα γλυτωνες και πολλα.

Ο,τιδηποτε πωλειται σαν ιατρικο ειδος στην Ελλαδα ειναι ξεδιαντροπα υπερτιμημενο και πανακριβο, και οχι απαραιτητα επειδη πρεπει καποιος γιατρος να παρει το "κατιτις" του, ειναι ο λογος που δεν συστηνω ποτε τιποτα και κανεναν στους ασθενεις μου (εκτος αν προκειται για πραγματικο bargain γι'αυτους) δεν αξιζει τον κοπο με τιποτα να θεσεις σε κινδυνο την αξιοπρεπεια σου μιας που οταν καποιος θα χρυσοπληρωσει κατι θα σκεφτει οτι "τα παιρνεις" ανεξαρτητα απο το αν θα κερδισεις κατι η οχι.

Και σου το λεω αυτο γιατι κι εγω παρα πολλες φορες εχω ψωνισει ιατρικα ειδη για προσωπικη μου χρηση ή για το ιατρειο (πχ οξυμετρο, επιτοιχιο πιεσομετρο, στηθοσκοπιο) απο το εξωτερικο (κυριως Αγγλια) στο 50% το πολυ της τιμης που πωλουνται εδω.

Arkady
20-04-11, 19:27
Καλα βρε κι εσυ, δεν ηξερες, δεν ρωταγες? :p

Σε τετοιες περιπτωσεις η εξηγηση ειναι απλουστατη:

"Πες μου μαστορα εσυ τι θες να φορεσω, γραψε μου μια συνταγουλα και θα το βρω εγω, εχω εναν μπαρμπα με μαγαζι με ορθοπεδικα". Κανεις μετα την ερευνα αγορας σου και αποφασιζεις. ;)
Ειναι ξεκαθαρο οτι παιζει "συσταση" στη μεση, αλλα εκτος αυτου μην νομιζεις οτι εαν πηγαινες στο μαγαζι (χωρις να σε στειλει ο γιατρος) θα γλυτωνες και πολλα.

Έχεις δίκιο ότι θα έπρεπε να το χειριστώ έτσι, αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν μου έδωσε και πολλά περιθώρια ο γιατρός: Πήρε επί τόπου τηλέφωνο κάποιον, ρώτησε τιμή και μετά μου είπε να έρθω σε επικοινωνία μαζί του.
Με τον τρόπο του με έφερε "προ τετελεσμένου", οπότε παίζει σίγουρα προμήθεια στην μέση.
Θεωρώ όμως εξευτελιστικό για έναν γιατρό να συμπεριφέρεται έτσι σαν "λαδέμπορας"...:(


Ο,τιδηποτε πωλειται σαν ιατρικο ειδος στην Ελλαδα ειναι ξεδιαντροπα υπερτιμημενο και πανακριβο, και οχι απαραιτητα επειδη πρεπει καποιος γιατρος να παρει το "κατιτις" του, ειναι ο λογος που δεν συστηνω ποτε τιποτα και κανεναν στους ασθενεις μου (εκτος αν προκειται για πραγματικο bargain γι'αυτους) δεν αξιζει τον κοπο με τιποτα να θεσεις σε κινδυνο την αξιοπρεπεια σου μιας που οταν καποιος θα χρυσοπληρωσει κατι θα σκεφτει οτι "τα παιρνεις" ανεξαρτητα απο το αν θα κερδισεις κατι η οχι.

Αυτή η ξεδιάντροπη υπερκοστολόγηση που αναφέρεις, σε συνδυασμό με την "σαπίλα" μου υπάρχει στο όλο σύστημα, είναι από τους βασικούς λόγους κατάρρευσης της δημόσιας υγείας.
Είναι εξοργιστικό να δουλέυουν με τέτοια ποσοστά κέρδους, ιδιαίτερα σε τέτοιες εποχές που διανύουμε.
Όσο για το ότι οι γιατροί παίρνουν το "κατιτίς" τους από παντού, είναι περισσότερο από δεδομένο. Φίλος μου που είναι σύμβουλος SAP με εδίκευση στο νοσοκομειακό κομμάτι, "έστηνε" SAP σε γνωστό νοσοκομείο και έβλεπε από πρώτο χέρι το σύστημα των προμηθειών των γιατρών...Τέτοια οργάνωση με τις προμήθειες και τα ποσοστά, ούτε οικογένειες της Μαφίας δεν έχουνε...

Γεωργια Σ.
06-12-12, 23:42
και εγω εχω να κανω την δευτερα μια μαγνητικη τομογραφια στον αχιλλειο τενοντα..πως ακριβως γινεται? απαραιτητα χρειαζεται το σκιαγραφικο? δν μπορω τις ενεσεις:/

manoulamou
08-12-12, 00:23
Καλο θα ηταν να ρωτησεις στο ιδιο το κεντρο πριν την εξεταση...
Σε κανεναν* δεν αρεσουν οι ενεσεις!:p
Αυξανεται το contrast και γινονται καποιες περιοχες που τους ενδιαφερουν πιο εμφανεις.




*ιδιως οταν εχει πολυ λεπτες ή "ντροπαλες" φλεβιτσες:whistle:

Γεωργια Σ.
08-12-12, 10:37
δικιο εχεις:) μακαρι να μην χρειαστω ενεσει γτι εχω διαβασει οτι δεν γινονται σε ολους..;)

polakis
23-08-13, 19:58
Παιδιά σόρρυ που το επαναφέρω, αλλά πήγα χθες για μαγνητική εγκεφάλου (είχα ξανακάνει το 2009 και ηταν καθαρή) γιατί έχω ένα αίσθημα βάρους στο κεφάλι και μπήκα για την εξέταση και ενώ την έκανα περίπου ένα τέταρτο, ξαφνικά σταματάει, έρχεται μια γιατρός και μου έκανε ένεση σκιαγραφικού. Μου είπε είναι στάνταρ διαδικασία και ότι σε 5 λεπτά ακόμα θα τελειώσω. Έτσι κι έγινε. Η ερώτηση είναι: Είδαν κάτι περίεργο στην μαγνητική εγκεφάλου και μου έκαναν στην πορεία σκιαγραφικό ή είναι δική τους στάνταρ διαδικασία. Γιατί θα πάρω αποτελέσματα σε 3 μέρες και έχω αγχωθει. Αν ξέρει κάποιος ας μου απαντήσει. Ευχαριστώ

anon
23-08-13, 20:58
Πού να δεις τί χρεώνουν όταν μεσολαβεί ιδιωτική ασφάλιση! Συγγενής μου πήγε να κάνει ένα πακέτο εξετάσεων και το 20% συμμετοχή που έπρεπε να καταβάλει, ξεπέρναγε το κόστος του να πήγαινε στο ίδιο διαγνωστικό και να τα πλήρωνε μόνος του.

Να πω την αλήθεια, όταν πρέπει να κάνω εξετάσεις σε διαγνωστικό κέντρο, κάνω ένα-δυό τηλέφωνα πρώτα πριν καταλήξω.

Αυτό είναι εδώ και πολυ καιρό πάγια τακτική, και το έχω αναφέρει. Οι μεγάλες ιδιωτικές κλινικές, που συνήθως έχουν πελάτες με ιδιωτικά ασφαλιστήρια υγείας, έχουν τιμοκατάλογο στο Θεό. Πχ καλλιέργεια ούρων + αντιβιογραμμα στα 80 ευρώ! Που σημαίνει αφού πληρώνεις μόνο το 20%, αρα πληρώνεις 16 ευρώ. Μα σε ένα συνοικιακό μικροβιολογικό να πήγενες, τόσα θα πλήρωνες, άντε να πλήρωνες 20 ευρώ! Αυτό το κόλπο είναι συνεννοημένοι κλινικές, διαγνωστικά και ασφαλιστικές εταιρίες, και έτσι οι ασφαλιστικές πληρώνουν ελάχιστα, και ο πελάτης νομίζει ότι έχει έκπτωση. Αν παρατηρήσετε δε στις ιδιωτικές κλινικές, το δωμάτιο δεν είναι και τόσο ακριβό, αυτό που σε πετσοκόβει είναι οι διάφορες "απαραιτητες" εξετάσεις που γεμίζουν τα τιμολόγια.

- - - Updated - - -

Να συμπληρώσω κάτι που έμαθα, ίσως είναι ράδιο αρβύλα, αν και το πρόσωπο που με πληροφόρησε μπορεί πράγματι να το ξέρει.
Ιδιωτική μεγάλη κλινική κάνει εξετάσεις μαγνητικές. Τα αποτελέσματα στέλνονται σε συνεργαζόμενη εταιρία στην Ινδία, όπου την εξέταση των αποτελεσμάτων και την διάγνωση την κάνουν Ινδοί γιατροί με ένα κλάσμα του κόστους απο ότι θα στοίχιζε εαν την έκανε ένας γιατρός εξειδικευμένος ακτινολόγος. Και στέλνουν την διάγνωση και τα αποτελέσματα είναι στην διάθεση της κλινικής την επομένη. Ενώ εαν υπήρχε εδώ γιατρός, τα αποτελέσματα θα μπορούσαν να ήταν διαθέσιμα σε το πολύ μερικές ώρες.

polakis
24-08-13, 11:53
Κάποιος αν ξέρει μπορεί να απαντησει στην ερώτησή μου πιο πάνω; Ευχαριστώ

famous-walker
24-08-13, 15:56
Να συμπληρώσω κάτι που έμαθα, ίσως είναι ράδιο αρβύλα, αν και το πρόσωπο που με πληροφόρησε μπορεί πράγματι να το ξέρει.
Ιδιωτική μεγάλη κλινική κάνει εξετάσεις μαγνητικές. Τα αποτελέσματα στέλνονται σε συνεργαζόμενη εταιρία στην Ινδία, όπου την εξέταση των αποτελεσμάτων και την διάγνωση την κάνουν Ινδοί γιατροί με ένα κλάσμα του κόστους απο ότι θα στοίχιζε εαν την έκανε ένας γιατρός εξειδικευμένος ακτινολόγος. Και στέλνουν την διάγνωση και τα αποτελέσματα είναι στην διάθεση της κλινικής την επομένη. Ενώ εαν υπήρχε εδώ γιατρός, τα αποτελέσματα θα μπορούσαν να ήταν διαθέσιμα σε το πολύ μερικές ώρες.
Για Ελλάδα συγκεκριμένα δεν ξέρω αλλά αυτό είναι κάτι που το κάνουν σε ΗΠΑ και ΗΒ.

anon
24-08-13, 16:00
Για Ελλάδα συγκεκριμένα δεν ξέρω αλλά αυτό είναι κάτι που το κάνουν σε ΗΠΑ και ΗΒ.

Αν το κάνουν ήδη εκεί, ακόμα και εαν δεν το κάνουν ήδη Ελλάδα, πολύ σύντομα θα γίνεται και εδώ. Με΄ ψυλλιαζει ότι θέλουν δυο - τρείς μέρες για να σου δώσουν αποτελέσματα, την στιγμή που όποτε χρειάστηκε να κάνω μια εξέταση είτε ακτινογραφία, αξονική, μαγνητική, τα αποτελέσματα τα είχα το πολύ σε μερικές ώρες.

famous-walker
24-08-13, 16:14
Αν το κάνουν ήδη εκεί, ακόμα και εαν δεν το κάνουν ήδη Ελλάδα, πολύ σύντομα θα γίνεται και εδώ. Με΄ ψυλλιαζει ότι θέλουν δυο - τρείς μέρες για να σου δώσουν αποτελέσματα, την στιγμή που όποτε χρειάστηκε να κάνω μια εξέταση είτε ακτινογραφία, αξονική, μαγνητική, τα αποτελέσματα τα είχα το πολύ σε μερικές ώρες.
Αν και έχει να κάνει και με άλλους παράγοντες, είναι μια εύλογη υποψία.

mpetou
24-08-13, 17:52
Αν το κάνουν ήδη εκεί, ακόμα και εαν δεν το κάνουν ήδη Ελλάδα, πολύ σύντομα θα γίνεται και εδώ. Με΄ ψυλλιαζει ότι θέλουν δυο - τρείς μέρες για να σου δώσουν αποτελέσματα, την στιγμή που όποτε χρειάστηκε να κάνω μια εξέταση είτε ακτινογραφία, αξονική, μαγνητική, τα αποτελέσματα τα είχα το πολύ σε μερικές ώρες.

ειναι μπουρδα αυτο και 20 μερες κανουνε σε δημοσια νοσοκομεια γιατι εχουνε φορτο εργασιας.
Ποιο πολυ κοστιζει η ινδια απο οτι να βγαλουνε τη διαγνωση εδω γιατι μπιανει και το κοστος μεταφρασης στη μεση.
Απο ιδιωτικη εταιρια που ξερω και εφερε μαγνητη εχει βγαλει πολλες φορες τα λεφτα του μηχανηματος γιατι εκμεταλευτηκε οτι στα δημοσια νοσοκομεια ειτανε απιστευτες οι ουρες.
Και οτι τα δημοσια νοσοκομεια σπρωχνανε κοσμο προς αυτην γιατι τους ελαφρυνε το φορτο εργασιας χωρις να νοιαζονται για τα χρηματα που ξοδευουνε οι πολιτες.

Οσα ειπωθήκανε για απατεωνες ορθοπεδικους ειναι 100% αληθεια αυτο συμβαινει και στα δημοσια νοσοκομεια με τους ναρθηκες κτλπ
παιρνουνε μιζα οι γιατροι και στελνουνε συστημενους πελατες.Πολλες φορες γινονται εγχειρισεις αχρειαστες για να πουλησουνε ναθηκες για 1000 - 2000 ευρω.
Επισης παραπανω απο τις μισες μαγνητικες που γινονται ειναι επισης αχρειαστες και παραγγελνονται γινονται κυριως απο ψιλοασχετους γιατρους που δεν μπορουνε να βγαλουνε διαγνωση με
τα κλινικα συμπτωματα και τη στατιστικη ή για λογους μιζας.

Τα σκιαγραφικα πανε παντα εξτρα η τιμη της μαγνητικης ειναι αυτη γιατι πρεπει να πληρωθει ο γιατρος που βγαζει το πορισμα το δανειο του μηχανηματος
το υπολοιπο προσωπικο κτλπ και να βγαλει και ενα σεβαστο κερδος αυτος που εχει τον μαγνητη.

Τα διαγνστικα γενικα κανουνε διαφορες κομπινες για να βγαζουνε λεφτα οπως οτι οι εξετασεις γινονται σε φασονατζιδικα με αμφιβολου ποιοτητας αντιδραστηρια
αιματα διακινουντε στη ζεστη με courier και πολλα αλλα τραγελαφικα.
Γενικα οι εξετασεις στα ιδιωτικα δεν ειναι το ιδιο αξιοπιστες με τα δημοσια νοσοκομεια γιατι εκει ο 1ος τους στοχος ειναι το κερδος και οχι η υγεια του αλλου.

Στο χωρο της υγειας γινετε παρτυ με ορισμενες ειδικοτητες γιατρων με τις μιζες που παιρνουνε απο τις φαρμακευτικες.
Πχ οι ψυχιατροι ειναι οι πρωταθλητες τις μιζας στα 500 ευρω φαρμακο που επιβαρυνονται τα ταμεια τα 150 ειναι δικα του και δινουνε φαρμακα ακομα και σε αυτους που
δεν χρειαζονται φαρμακα μονο και μονο για κονομησουνε.
Ακολουθουνε διαφορες ειδικοτητες οπως παθολογοι χειρουργοι κτλπ με σωρεια φαρμακων που δινουνε χωρις λογο ειτε απο βλακεια ειτε με σκοπο το κερδος.
Ο καθε γιατρος σου λεει εγω με τοσα χρονια σπουδες να παιρνω 3 και 60 ? Απο καπου πρεπει να πληρωθω για τον κοπο μου και επειδη το κρατος δεν δινει μισθο βγαινουνε
στην απατη.

Οι εταιριες απο την πλευρα τους φτιαχνουνε φαρμακα με ελαχιστες η καθολου παρενεργειες αλλα και χωρις καμια θεραπευτικη δραση
ωστε να προαγουνε την πολυφαρμακία με δηθεν καινουργια φαρμακα που ειναι στην 10ετια της πατεντας και κονομαμε πολυ απο αυτα

anon
24-08-13, 18:00
http://www.nbcnews.com/id/44949425/ns/health-cancer/t/doctor-reading-your-x-rays-maybe-not/#.UhjJvX_T_cg
http://www.outsource2india.com/Healthcare/articles/teleradiology-services-india.asp

manoulamou
24-08-13, 19:14
Παιδιά σόρρυ που το επαναφέρω, αλλά πήγα χθες για μαγνητική εγκεφάλου (είχα ξανακάνει το 2009 και ηταν καθαρή) γιατί έχω ένα αίσθημα βάρους στο κεφάλι και μπήκα για την εξέταση και ενώ την έκανα περίπου ένα τέταρτο, ξαφνικά σταματάει, έρχεται μια γιατρός και μου έκανε ένεση σκιαγραφικού. Μου είπε είναι στάνταρ διαδικασία και ότι σε 5 λεπτά ακόμα θα τελειώσω. Έτσι κι έγινε. Η ερώτηση είναι: Είδαν κάτι περίεργο στην μαγνητική εγκεφάλου και μου έκαναν στην πορεία σκιαγραφικό ή είναι δική τους στάνταρ διαδικασία. Γιατί θα πάρω αποτελέσματα σε 3 μέρες και έχω αγχωθει. Αν ξέρει κάποιος ας μου απαντήσει. Ευχαριστώ

Απο την μακρα και οδυνηρη εμπειρια μου σε καθε λογης παρομοιες εξετασεις
πιστευω πως εγινε για συγκριση των εξεταζομενων περιοχων πριν και μετα την χορηγηση του σκιαγραφικου.
ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ μην ανησυχεις!
:)

@ ADSLgr.com All rights reserved.