PDA

Επιστροφή στο Forum : Υπηρεσίες OTE



Rama
03-10-06, 20:48
Υπάρχει υπηρεσία που να βγάζει την λίστα με τις κλήσεις από σταθερό ΟΤΕ? Κάτι σαν τον αναλυτικό λογαριασμό αλλά σε ψηφιακή μορφή δηλαδή.

manoulamou
03-10-06, 21:45
Εννοεις κατι σαν on-line εκδοση του εντελως αναλυτικου λογαριασμου
του σταθερου τηλεφωνου σου?
Δεν νομιζω να υπαρχει κατι αναλογο, ειχε συζητηθει και παλιοτερα.
Το ψαχνω...

Gordito
03-10-06, 21:46
Δεν υπαρχει.Σιγουρα θα ειχε ακουστει και σιγουρα θα το χρησιμοποιουσαν πολλοι;)

manoulamou
03-10-06, 21:54
Οριστε η ... ανασκαφη απεδωσε:
Κατάσταση λογαριασμού ΟΤΕ;
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=37011

Rama
03-10-06, 23:18
Πόσο άραγε να τους κοστίσει να φτιάξουν μία υπηρεσία που να ανανεώνεται 1 φορά την ημέρα (όπως η BT) και να παρέχει την δυνατότητα να κάνεις τις κλασικές αναζητήσεις με κριτήρια από-έως? και να έχει και 1 οθόνη για login?
Να τους το κάνω εγώ αν θέλουν!

fabo114
07-10-06, 07:03
Για ποιο λογο να το κανει αφου ο ανταγωνισμος στον τομεα ειναι μηδενικος; (προσωρινα θελω να ελπιζω)

Αν υπηρχε καποιος αλλος παροχος με εκτεταμενο δικτυο και περα απο πιο χαμηλο παγιο προσφερε και αυτη την υπηρεσια (που ηδη την προσφερουν αρκετοι εναλλακτικοι) ως ενα πλεονεκτημα εναντι του ανταγωνιστη ΟΤΕ, νομιζετε πως δεν θα την υλοποιουσε;

Για να δουμε αν θα υλοποιηθει στο μελλον...ηδη οι εναλλακτικοι προσφερουν LLU...:whistle:


Οσο για τις αμφιβολιες μερικων για τη χρησιμοτητα μιας τετοιας υπηρεσιας στο θρεντ που δοθηκε παραπανω,...παρολο που οι δεικτες στην Ελλαδα για την χρηση του ιντερνετ ειναι απογοητευτικοι, ο ΟΤΕ προσφερει υπηρεσιες καταλογου μεσω ιντερνετ. Γιατι να μην προσφερει και λογαριασμο online;

Ουτως ή αλλως η υλοποιηση παρομοια με το whitepages θα ειναι :hmm:

manoulamou
07-10-06, 11:31
Ισως καποιοι να φοβουνται οτι δεν θα επαρκουν οι servers
να καλυψουν την κινηση εαν το πληροφορηθουν πολλοι
και το χρησιμοποιουν τακτικοτερα απ ο,τι το white pages:hmm:
Για μερικους θα ειναι πιο χρησιμο απο τον Τηλ. Καταλογο;)

fadasma
07-10-06, 11:47
Πόσο άραγε να τους κοστίσει να φτιάξουν μία υπηρεσία
Το θέμα είναι αν μπορεί ο οτε να ασφαλήσει μια τέτοια υπηρεσία ώστε να μην μπορεί ο καθένας να μπαίνει και να βλέπει τις κλήσεις μας. Ο οτε δεν μπορεί να ασφαλήσει τα καφαο του θα ασφαλήσει μια σελίδα στο ίντερνετ? Χλωμό εως αδύνατο.

Rama
07-10-06, 16:15
Εγώ έφερα παραπάνω το παράδειγμα της BT η οποία όταν ήμουν σκωτία (2003) τουλάχιστον, ανανέωνε τον κατάλογο με τις κλήσεις μία φορά την μέρα. Αυτό για μένα ήταν αποδεκτό και για αυτούς μείωνε το overhead των servers. Όσο για τους web servers που θα χρειαζόντουσαν για κάτι τέτοιο ... ας το ξεκίναγε με λίγα μηχανήματα και σιγά σιγά να ανέβαζε τον αριθμό. Σιγά τα αυγά. Το πχ adslgr έχει αυτή τη στιγμή 389 χρήστες συνδεμένους να το βαράνε αλύπητα. Ας μας πει ένας admin τι μηχάνημα είναι ο server? Το in.gr τι traffic έχει? Το insomnia.gr?

fabo114
17-10-06, 08:10
Το θέμα είναι αν μπορεί ο οτε να ασφαλήσει μια τέτοια υπηρεσία ώστε να μην μπορεί ο καθένας να μπαίνει και να βλέπει τις κλήσεις μας. Ο οτε δεν μπορεί να ασφαλήσει τα καφαο του θα ασφαλήσει μια σελίδα στο ίντερνετ? Χλωμό εως αδύνατο.

Eυστοχο το σχολιο σου...εδω ειχανε αφησει τη διαχειρηση του whitepages ανοιχτη στον καθενα για κανα μηνα και αφου σχολιαστηκε σε καμια 10αρια φορουμ το πηρανε πρεφα...:p

fabo114
17-10-06, 08:19
Εγώ έφερα παραπάνω το παράδειγμα της BT η οποία όταν ήμουν σκωτία (2003) τουλάχιστον, ανανέωνε τον κατάλογο με τις κλήσεις μία φορά την μέρα. Αυτό για μένα ήταν αποδεκτό και για αυτούς μείωνε το overhead των servers. Όσο για τους web servers που θα χρειαζόντουσαν για κάτι τέτοιο ... ας το ξεκίναγε με λίγα μηχανήματα και σιγά σιγά να ανέβαζε τον αριθμό. Σιγά τα αυγά. Το πχ adslgr έχει αυτή τη στιγμή 389 χρήστες συνδεμένους να το βαράνε αλύπητα. Ας μας πει ένας admin τι μηχάνημα είναι ο server? Το in.gr τι traffic έχει? Το insomnia.gr?

Μια χαρα το συστημα που εφαρμοζει η BT.

To θεμα δεν ειναι αν ειναι τεχνικα δυνατο να αναπτυχθει μια τετοια υπηρεσια απο τον ΟΤΕ αλλα αν θελει να δαπανησει χρηματα για κατι τετοιο.

Οχι οτι δεν θα τα παρει πισω...σιγα μην παρεχει τετοια υπηρεσια τσαμπα...στανταρ θα υπηρχε τελος ενεργοποιησης και μηνιαιο παγιο.

Και ποσοι θα τη χρησιμοποιησουν;...(ωστε να βγαλει τα 'χαμενα' συν το κερδος του ο ΟΤΕ) :hmm:

sdn
17-10-06, 09:26
Μα τι λέτε τώρα. Στις ISDΝ συνδέσει; ο ΟΤΕ δίνει αναλυτική κατάσταση.

Εγώ χρησιμοποιώ VOIP 99.9% και παρόλα αυτά ο ΟΤΕ μου δείχνει σε κάθε λογαριασμό ότι έχω γύρω ότι 30 με 50 κλήσεις αλλά δεν φαίνονται στον αναλυτικό γιατί είναι (λέει) κάτω οπό 1 λεπτό. Για να δω και αυτές τις κλήσεις θα πρέπει να πληρώσω για να πάρω πιο αναλυτικό λογαριασμό. Πάγια :)

Περιμένω κάποια σοβαρή εταιρεία να δώσει full LLU να τον σταματήσω τελείως

fabo114
27-10-06, 06:31
Μα τι λέτε τώρα. Στις ISDΝ συνδέσει; ο ΟΤΕ δίνει αναλυτική κατάσταση.

Εγώ χρησιμοποιώ VOIP 99.9% και παρόλα αυτά ο ΟΤΕ μου δείχνει σε κάθε λογαριασμό ότι έχω γύρω ότι 30 με 50 κλήσεις αλλά δεν φαίνονται στον αναλυτικό γιατί είναι (λέει) κάτω οπό 1 λεπτό. Για να δω και αυτές τις κλήσεις θα πρέπει να πληρώσω για να πάρω πιο αναλυτικό λογαριασμό. Πάγια :)

Περιμένω κάποια σοβαρή εταιρεία να δώσει full LLU να τον σταματήσω τελείως

Τα μπερδεψες λιγακι..εμεις μιλαμε για την παροχη τετοιας υπηρεσιας μεσω internet :worthy:

@ ADSLgr.com All rights reserved.