PDA

Επιστροφή στο Forum : Πληροφοριες για κυθνο



katikati
22-05-11, 18:16
επειδη φετος σκεφτομαι να παω για διακοπες κυθνο ομως δεν γνωριζω κ πολλα για το συγκεκριμενο νησι υπαρχει καποιος που μπορει να εχει παει κ μπορει να με βοηθησει??

δεν θα παω με παρεα αλλα με το αγορι μου... εχει καθολου νυχτερινη ζωη?κ απο παραλιες???
οποιος γνωριζει....

manoulamou
22-05-11, 18:28
Δεν εχω παει εγω αλλά η κορη μου
που δεν της αρεσουν κοσμικοτητες, ξενυχτια και προτιμα εναλλακτικους προορισμους.
Ο,τι πρεπει για ησυχες, χαλαρωτικες διακοπες με πανεμορφες παραλιες.
Μεχρι να βρεθει καποιος που πηγε και ξερει λεπτομερειες, ριξε μια ματια εδω:
http://www.athinorama.gr/travel/articles/default.aspx?id=9374
http://www.travelcyclades.gr/islands/kithnos-photos.html

PASCHAL
22-05-11, 18:50
Αυτο ειναι! Η κριση δεν αγγιζει την Λαρισα!!! Κ διακοπες κ νυχτερινη ζωη!!

Νikosanagn
22-05-11, 18:56
Νυχτερινή ζωή δεν έχει τίποτα τρελό, και δύσκολα θα βρεις καλό φαγητό, δυστυχώς έχει χάλια φαγητό... Παραλίες καλούτσικες κοντά στο λιμάνι, προς τα κάτω Άγιο Δημήτριο κλπ, είναι χάλια...

katikati
22-05-11, 19:14
Νυχτερινή ζωή δεν έχει τίποτα τρελό, και δύσκολα θα βρεις καλό φαγητό, δυστυχώς έχει χάλια φαγητό... Παραλίες καλούτσικες κοντά στο λιμάνι, προς τα κάτω Άγιο Δημήτριο κλπ, είναι χάλια...

αρα μαλλον οι φωτο που βρηκα στο ιντερνετ δεν απεικονιζουν την πραγματικοτητα..

ntoremi
22-05-11, 23:03
Μονο την παραλια "κολωνα" ξερω οτι ειναι πολυ ωραια, αλλα πας μονο με σκαφος δικο σου ή καϊκι. Οταν πηγα εγω στο νησι, δεν ειχα σκαφος και ο καπετανιος που συνηθως πηγαινε τους τουριστες με καϊκι, εκεινη την μερα αποφασισε να μην παει. Ετσι δεν πηγα. Αλλα ειναι πολυ φημισμενη.
Κατα τ' αλλα η χωρα/λιμανι ειναι ομορφη, αλλα οχι τιποτε το τρομερο, ενα αμφιθεατρικο λιμανι. Οι παραλιες που ειδα μεσα σε 2-3 μερες δεν με συγκινησαν καθολου. Νυχτερινη ζωη απολυτως τιποτε, ενα μπαρ διπλα στη θαλασσα, ο,τι πρεπει για ησυχες διακοπες. Δεν θα ξαναπηγαινα. Θα πηγαινα μονο αν ειχα γνωστους με σπιτι στο νησι να μη φιλοξενησουν.
Η Σεριφος και η Σιφνος παραδιπλα ειναι ασυγκριτα καλυτερα νησια.

katikati
22-05-11, 23:56
Η Σεριφος και η Σιφνος παραδιπλα ειναι ασυγκριτα καλυτερα νησια.


ωραια. για σεριφο - σιφνο καποια πληροφορια..?

ardi21
23-05-11, 00:21
Εχει εξοχικο ο θειος μου Κυθνο. Ειχα παει πολυ παλια και δεν θυμαμαι πολλα αλλα απ'οτι ξερω απο τα ξαδερφια το νησι δεν εχει καθολου νυχτερινη ζωη. Μα καθολου.

Και απο παραλιες δν ειναι τπτ το ιδιαιτερο. Γενικα τα πραγματα ειναι αρκετα μετρια για ελληνικο νησι.

Ειμαι σιγουρος οτι μπορειτε να βρειτε καλυτερο εναλλακτικο προορισμο:p

ntoremi
23-05-11, 01:14
ωραια. για σεριφο - σιφνο καποια πληροφορια..?

στη σεριφο εχω μεινει στα λειβαδακια, κοντα στο λιμανι, υπεροχο νησι. φοβερη η παραλια ψιλη αμμος. υπεροχη και η χωρα.
στη σεριφο εμεινα στην χωρα απολλωνια/αρτεμωνας. το καστρο ειναι φανταστικο. ωραιες παραλιες στο λιμανι, στο βαθυ κλπ.
θα πηγαινα ανετα καθε καλοκαιρι.

katikati
23-05-11, 01:38
στη σεριφο εχω μεινει στα λειβαδακια, κοντα στο λιμανι, υπεροχο νησι. φοβερη η παραλια ψιλη αμμος. υπεροχη και η χωρα.
στη σεριφο εμεινα στην χωρα απολλωνια/αρτεμωνας. το καστρο ειναι φανταστικο. ωραιες παραλιες στο λιμανι, στο βαθυ κλπ.
θα πηγαινα ανετα καθε καλοκαιρι.

εχει και καθολου ζωη ?
απο παραλιες καλες ετσι?

ntoremi
23-05-11, 02:41
οι παραλιες ειναι ολες πολυ ωραιες και στα 2 νησια.
η σιφνος εχει κατι λιγα ψιλα απο νυχτερινη ζωη.
η σεριφος δεν εχει τιποτα.

stefp
23-05-11, 07:31
Για Κύθνο να πω απλά ότι στην Κολώνα εμείς είχαμε φτάσει και με αυτοκίνητο τουλάχιστον πολύ κοντά (ή και πάνω στην παραλία, δε θυμάμαι,παν χρόνια..). Ζωή όντως ήρεμα βράδυ, φαγητό μόνο σε μια ταβέρνα κάπου στην ενδοχώρα είχαμε φάει ΠΟΛΥ καλά, σε ένα άσχετο χωριό...
Σέριφος καταπληκτικές παραλίες, αλλά ανοργάνωτες τελείως, ούτε καντίνα για νερό δε βρίσκεις (και στις περισσότερες ούτε δέντρο για ίσκιο..). Ήρεμη ζωή για βράδυ..
Σίφνος το αντίθετο θα έλεγα.. ΠΟΛΥ μέτριες παραλίες (για μένα κάτω του μέσου όρου..), ΦΟΒΕΡΟ φαγητό, ίσως το καλύτερο από όλα τα κυκλαδίτικα νησιά (δεν είναι τυχαίο που ο Τσελεμεντές ήταν σιφνιός αν δεν κάνω λάθος), αλλα ως ζωή βραδυνή αρκετά καλή, στη χώρα το βράδυ έχει καμιά 10αριά μαγαζάκια που γεμίζουν κόσμο και στα σοκάκια ανάμεσα έχει πολύ νταβαντούρι, και έχει και σε διάφορα στυλ (από ελληνικό, ως ροκ-μεξικάνικα-chill out και άλλα..).
Από τα 3 νησιά, αν θες κοινώς παραλίες-μπάνια Σέριφο, αν σε ενδιαφέρει περισσότερο βράδυ-> Σίφνο.

katikati
23-05-11, 13:16
την ψιλοξεχναω την κυθνο λοιπον.
σιφνο δεν ξερω μαλλον οχι. γιατι οπου και να διαβασω οι ποιο πολλοι λενε δεν εχει ωραιες παραλιες.
θα κοιταξω και αλλα οπως : αμοργο,φολεγανδρο ..

manoulamou
23-05-11, 13:27
Επειδη δεν ημουν σιγουρη απολυτα και μ αυτα που διαβαζω
αρχισα να αμφιβαλλω για την μνημη μου, ξαναρωτησα την κορη μου που ειχε παει με φιλους!
Ησυχο νησι ιδανικο για οικογενειες, εαν θες εντονη νυχτερινη ζωη κοιτα αλλού.
Ομορφες παραλιες αλλά οχι γι αυτους που λατρευουν την ψιλη αμμο που χωνεται όπου ναναι.:rolleyes:
Φαγητο για γκουρμεδες δεν υπαρχει, ομως δεν θα μεινετε και νηστικοι. Θελει λιγο ψαξιμο...
Θεμα προσωπικων επιλογων του καθενος γιατι περι ορεξεως πχ
εγω θα πηγαινα και θα καλοπερνουσα κιολας...:lol:

doctor_667
23-05-11, 13:43
Σέριφο δεν είναι και τόσο ψόφια το βράδυ, θα βρεις να πιεις κάπου ένα ποτό. Και έχει σχετικά καλές παραλίες και ίσως την πιο ωραία Χώρα των Κυκλάδων. Βέβαια, Φολέγανδρος και Αμοργός έχουν παραπάνω ζωή το βράδυ αν αυτό είναι που θες.

katikati
23-05-11, 14:27
Επειδη δεν ημουν σιγουρη απολυτα και μ αυτα που διαβαζω
αρχισα να αμφιβαλλω για την μνημη μου, ξαναρωτησα την κορη μου που ειχε παει με φιλους!
Ησυχο νησι ιδανικο για οικογενειες, εαν θες εντονη νυχτερινη ζωη κοιτα αλλού.
Ομορφες παραλιες αλλά οχι γι αυτους που λατρευουν την ψιλη αμμο που χωνεται όπου ναναι.:rolleyes:
Φαγητο για γκουρμεδες δεν υπαρχει, ομως δεν θα μεινετε και νηστικοι. Θελει λιγο ψαξιμο...
Θεμα προσωπικων επιλογων του καθενος γιατι περι ορεξεως πχ
εγω θα πηγαινα και θα καλοπερνουσα κιολας...:lol:


ετσι και αλλιως ειπα πολυ εντονη δεν θελω.:oneup:

b0ne
23-05-11, 19:24
Παραλίες καλούτσικες κοντά στο λιμάνι, προς τα κάτω Άγιο Δημήτριο κλπ, είναι χάλια...

κανεις πλακα ετσι? :down:

Απο νυχτερινη ζωη η κυθνος εχει μερικα μπαρακια για ζεσταμα κ ενα club για after κ μεχρι τις πρωινες ωρες με mainstream μουσικη στο λιμανι. Ρωτα κ τις σαυρες κ θα σου πουν σαββατο παμε ακρωτηρι μετα τις 2 ;)
Τα μπαρακια ειναι μετρημενα για να πεις οτι το νησι εχει νυχτερινη ζωη αλλα δεν ειναι κ ανυπαρκτα. Αν ο ιδιοκτητης εχει κ κεφια μπορει να το κρατησει κ για παρτυ σου μεχρι το πρωι. Αν εχει κεφια
Το ακρωτηρι εχει μερικα μυστικα για να περασεις ενα ομορφο βραδυ αλλα αν αντεξεις μεχρι τις 5 πιστευω οτι για τους πρωταρηδες το θεαμα των ντοπιων να χορευουν νησιωτικα (τα παντα μπαλλος ftw) λες κ ηρθε το τελος του κοσμου αξιζει τα λεφτα του.
Η κυθνος θεωρειται ησυχο ζευγαρο-νησι αλλα οι ντοπιοι παντα εχουν κεφι για ενα επι τοπου γλεντι

Από φαγητο ειναι μια χαρα αρκει να ξερεις που να πας. Υπαρχουν κ οι καφροι, υπαρχουν κ οι επαγγελματιες. Χοιρινο,κατσικι ντοπιο, μπορει να πεσεις σε κακοσφαγμενο αλλα οι περισσοτεροι πλεον εχουν μαθει ;)
Απο ψαρι δεν ξερω καθολου δυστυχως για να εχω γνωμη

Απο παραλιες.. απειρες (http://www.golden-greece.gr/places/kyklades/kythnos/paralies_kythnos.php).. πανεμορφες.. Τλχ ετσι λενε οι φιλοι μ που φιλοξενω γτ αν θελεις τη δικη μ γνωμη, παραδεισος

alekan
23-05-11, 21:34
Ο,τι πει ο b0ne για Κύθνο = νόμος.
Καλές διακοπές.

b0ne
23-05-11, 22:07
Ο,τι πει ο b0ne για Κύθνο = νόμος.
Καλές διακοπές.

:oops: για να μη με πιασει το πατριωτικο μ κ γραψω κανενα σεντονι με τα Must!

Ενα μονο εχω να πω. Βραδυνο μπανιο στις ιαματικες πηγες, καυτο θεραπευτικο νερο (http://www.holiday.gr/gr/place6.php?place_id=777) σκαει στο θαλασσινο δημιουργωντας ενα φυσικο, τσαμπέ τζακουζι. Αν αυτο δεν ειναι στα to do ως ρομαντικο βραδυ για ενα ζευγαρι 23χρονων κατω απο τη πανσεληνο του αυγουστου τοτε τι να πω.. :p

ntoremi
23-05-11, 23:49
Πού ηταν ρε παιδια ολα αυτα και δεν τα ειδα εγω;; Για την ιδια κυθνο μιλαμε ή υπαρχει κι αλλη;;

b0ne
24-05-11, 00:08
Η ελλαδα εχει πολλα νησια κ αν δεν ειναι στα sos (βλ. σιφνο, μυκονο, Ιο, ροδο κλπ κλπ) χρειαζεται να εχεις εναν εμπειρο να σου πει τις καβατζες. Τα τελευταια 10+ χρονια που παω για 20 μερες το καλοκαιρι ουτε ενα βραδυ δεν εχω κοιμηθει πριν τις 4.
Οπως επισης δεν υπαρχει κυκλαδιτικο νησι χωρις γραφικα σοκακια κ φυσικη ομορφια, κ ειδικα για τη κυθνο, εχει περισσοτερες παραλιες απο οτι μονιμους κατοικους. Ναι εχει κ ασχημα αλλα για εναν τουριστα με το ζορι φαινονται. Μπορω να γραψω ολοκληρο οδηγο με το τι μπορεις να δεις κ τι να αποφυγεις, οπως για παραδειγμα αν ψαχνεις νησι με συγκοινωνιες εχασες. Ενα λεωφορειο κ 3 ταξι δεν φτανουν ουτε για τους ντοπιους

ntoremi
24-05-11, 01:21
πολλοι παραγοντες ειναι αυτοι που κανουν ενα νησι ελκυστικο, αξεχαστο κλπ.
και ενας παραγοντας, ναι, ειναι οι συγκοινωνιες.
σορρυ αλλα δεν εχω μηχανακι και οταν πηγα στην κυθνο κινηθηκα μονο με λεωφορειο. τι να κανω;; αν πρεπει να εχω 4Χ4 για να εξερευνησω τα καλα μερη, ε τοτε μαλλον εγω θα χασω τα καλα μερη και το νησι θα χασει εμενα.
επισης προσπαθησα να παω στην παραλια κολωνα με καικι αλλα απεργουσε ο καπετανιος εκεινη την μερα. ε τι αλλο να κανω πια;; δοκιμασα ο,τι μεσο μπορεσα: λεωφορειο, ταξι και καικι και δεν μου εκατσαν καλα. να εχω ελικοπτερο;; ή να εχω δικο μου σκαφος;;;
αν ειχα δικο μου σκαφος, θα μπορουσα να διαλαλω τι υπεροχη που ειναι ακομα και η πιο τελευταια ακατοικητη βραχονησιδα. Αλλα αυτο δεν θα την εκανε πιο ελκυστικη.
Υπαρχουν νησια που εχουν φανταστικες παραλιες και βολικη συγκοινωνια. Αυτα θα παρουν καλυτερη βαθμολογια. Τι να κανουμε τωρα...

b0ne
24-05-11, 01:42
μπορεις να νοικιασεις μεχρι κ buggie (http://www.google.gr/search?q=buggie&hl=en&client=opera&hs=tqe&rls=en&channel=suggest&prmd=ivns&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=n-TaTdSHEs6a-gbXx_yfDw&ved=0CG0QsAQ&biw=1280&bih=855) ;)
υπαρχουν κ καλυτερα νησια οσον αφορα την οργανωση αλλα για 3 ωρες απο πειραια αξιζει
δεν συγκρινω τη κυθνο με αλλα νησια γτ χανει σε πολλα αλλα δεν την διαγραφω απο τον χαρτη

Mouse Potato
24-05-11, 01:45
ωραια. για σεριφο - σιφνο καποια πληροφορια..?

Πέρυσι το καλοκαίρι είχα πάει ολιγοήμερες διακοπές στην Σίφνο. Εξαιρετικά όμορφο νησί με παραλίες για όλα τα γούστα. Ωραία μονοπάτια στο κάστρο που οδηγούν σε όμορφες βραχώδεις ακτές με καταγάλανα βαθιά νερά. Επίσης εκπληκτική τοποθεσία για να μείνεις το κάστρο.

Από νυχτερινή ζωή δεν έχει τίποτα το ιδιαίτερο παρά μόνο μερικά clubs και μπαράκια σε ένα στενό στην Απολλωνία.

katikati
24-05-11, 02:03
Τοτε γιατι παραπανω αναφερει την Σιφνο μαζι με Ιο,Μυκονο..??
δλδ εκει ειναι πολυ ησυχα ?

Spanos
24-05-11, 02:19
Τοτε γιατι παραπανω αναφερει την Σιφνο μαζι με Ιο,Μυκονο..??
δλδ εκει ειναι πολυ ησυχα ?

Η Σιφνος, η Ίος και η Μύκονος είναι οργανωμένα νησία, η Κύθνος είναι χυμα. Βρέθηκες στο λιμάνι χωρίς τσιγάρα στις 11 η ώρα το βράδυ; ξεκίνα την τράκα, πείνασες στις 3 το πρωί και έκλεισε η Καλυψω, πέθανες, πρέπει να προσαρμοστείς εσύ στο πώς λειτουργεί το όλο σύστημα γιατι ο καθένας λειτουργεί με τους δικούς του ρυθμούς. Αν έχεις άτομο να σε βάλει στα κόλπα τράβα, αν είσαι άνθρωπος που βρίσκει την άκρη και κάνει γνωριμίες θα περάσεις καλά, αν ανέβεις "ακρωτήρι" και έχεις γεμάτο πακέτο θα αδειάσει σε μια ώρα το πολύ. Αν έχεις συνηθήσει σε διακοπές με όλα τα κομφόρ και θές καντίνες, ξαπλώστρες κλπ η Κύθνος δε συνίσταται.

Επίσης σημαντικό ρόλο παίζει το πότε θες να πάς.

b0ne
24-05-11, 02:56
Ανοιξε burgerαδικο στη χωρα απεναντι απο την Αποκαλυψη κ την τυπισα την βλεπω αποφασισμενη! Μεγαλο Σαββατο το κρατησε 24ωρο ανοιχτο κ το φαι ειναι μια χαρα.. Καλυψω κ ανοιχτη να τη βρεις δεν θες να φας :p

Τσιγαρα παιρνω κουτα απο αθηνα για να ειμαι σιγουρος αλλα κ παλι δεν υπαρχει κυθνιος που να μην εχει κανει τρακα καλοκαιρι στο ακρωτηρι.. Τλχ κ αυτο μια δικαιολογια για γνωριμιες ειναι :cool:

Στη κυθνο δεν υπαρχει ουτε μια οργανωμενη ξαπλωστρα καλως ή κακως. Υπαρχουν παραλιες στις οποιες μπορεις να παρεις κ ενα μπουκαλι νερο βρε αδερφε αλλα υπαρχουν κ παραλιες στις οποιες αν δεν παρεις ψυγειο θα κανεις το κολπο με την αφυδατωση. Αλλα οταν λεμε κανεις μπανιο στο αιγαιο σε παρθενα νερα εννοουμε οτι κανεις κ τοπλες :whistle:

Ιουλιο η ζωη ειναι ακοοομα πιο χαλαρα. Οπως ειπε κ ο Spanos, αν δεν ντρεπεσαι να ρωτησεις για να μαθεις, αν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα να νοικιασεις ενα αμαξι κ να περασεις μια ησυχη εβδομαδα σε ωραιες παραλιες με χαλαρα ποτακια αντε κ στο τσακιρ κεφι να χορεψεις κανα μπαλλο δεν θα χασεις.

katikati
01-06-11, 03:14
να σε ρωτησω κατι αομα για την κυθνο.
για να πας στην κολωνα πηγαινεις με μηχανακι?
πως ειναι ο δρομος? αν ειναι απλα χωματοδρομος οκ..
ξερεςι μηπως ποσο ειναι το νησι σε αποσταση?(οδικο δικτυο?)
και που ειναι καπου να μεινει καλυτερα στον μεριχα ετσι?

και να ξερεις τι παιζει απο τιμες δωματιων για τον ιουλιο..?
και για ενοικιαση μηχανακι. να ξερεις φυσικα.

b0ne
01-06-11, 18:02
για να πας στην κολωνα πηγαινεις με μηχανακι?
πως ειναι ο δρομος? αν ειναι απλα χωματοδρομος οκ..

αναλογως..η γνωμη μου ειναι οτι παει, για παραδειγμα γνωστος μου το burgman (http://www.scooterland.fr/images/suzuki-burgman-125-modele-2009.jpg) δεν το παει, φιλη παλι με το corsa (http://www.carfolio.com/images/dbimages/zgas/models/id/10865/200x_corsa_4.jpg) παει, οπως επισης εχω ακουσει οτι πανε κ ταριφες. Ο δρομος ειναι χωματοδρομος αλλα ελαχιστα συντηρημενος, αυτο σημαινει οτι σε μερικα σημεια θα βρεις λακουβες. τωρα αν πας με crypton (http://autojet.com.br/images/carros/yamaha%20crypton%202004%20preta.jpg) μπορει κ να σε αφησει στην ανηφορα :p. Imho ολα πανε με προσοχη κ οχι τερμα γκαζι και αντιο ζωη


ξερεςι μηπως ποσο ειναι το νησι σε αποσταση?(οδικο δικτυο?)

λουτρα-αγιος δημητριος (http://www.kykladesnews.gr/files/xartes_road/kythnos_web.jpg) ειναι κοντα 30 χιλιομετρα


και που ειναι καπου να μεινει καλυτερα στον μεριχα ετσι?

ο μεριχας ειναι οδικος κομβος, απο εκει ξεκινουν ολοι οι δρομοι για τα χωρια/ορμους/παραλιες. εγω δεν θα εμενα εκει απο αποψη ομορφιας κ γραφικοτητας. Απο εκει κ περα οπου κ να μεινεις το ιδιο ειναι, λουτρα, χωρα, λευκες, αγιο δημητριο ;)


και να ξερεις τι παιζει απο τιμες δωματιων για τον ιουλιο..?
και για ενοικιαση μηχανακι. να ξερεις φυσικα.

δεν γνωριζω

Spanos
02-06-11, 22:37
Κατεβαίνω αύριο, θα ρωτήσω τιμές για Ιούλιο. Το θέμα όμως είναι τι θές, απλό δίκλινο ή πέντε αστέρων :rofl:

manoulamou
10-06-11, 13:01
Βρηκα ενα αφιερωμα στην Κυθνο
στο ενθετο Διακοπες των Νεων, λιγο παλιο αλλά πολυ ενδιαφερον...
http://www.tanea.gr/default.asp?pid=28&ct=18&artid=85393
:)

Amateur
16-08-22, 16:38
Καλησπέρα και χρόνια πολλά,

Το νερό στην Κύθνο είναι πόσιμο ;
ή, αναγκαστικά, θα χρειαστεί να βασίζομαι σε εμφιαλωμένο νερό ;

Ευχαριστώ

@ ADSLgr.com All rights reserved.