PDA

Επιστροφή στο Forum : Μαθηματικος η προγραμματιστης????



Σελίδες : 1 2 3 [4]

mpetou
22-06-11, 05:18
οι τιτλοι μαθηματητων δεν λενε 100% την αληθεια.
και τα τει εχουνε τους ιδιους τιτλους με το εμπ αλλα σε τι επιπεδο γινετε το μαθημα στα τει και σε τι στο εμπ αυτο παιζει πολυ μεγαλη σημασια.

Vasilis32
22-06-11, 10:24
Σχολή Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ πηγαινε ΕΚΕΙ !!!!

Θα με θυμηθεις , ειναι δυσκολα αλλα αφου μπορεσες και περασες δεν εχεις προβλημα, οσους ξερω 2 παιδια απο αυτητη σχολη , οι οποιοι ειναι σε πολυ καλο επιπεδο και οι 2 στο εξωτερικο τα πανε πολυ καλα!! Μακαρι να μπορουσα να επιανα αυτη τη σχολη, θα με θυμηθεις αργοτερα , βεβαια μιλαω για καριερα στο εξωτερικο.... αλλα οχι κ οτι και οτι ;)

Eruyome(MMXGN)
22-06-11, 10:46
οι τιτλοι μαθηματητων δεν λενε 100% την αληθεια.
και τα τει εχουνε τους ιδιους τιτλους με το εμπ αλλα σε τι επιπεδο γινετε το μαθημα στα τει και σε τι στο εμπ αυτο παιζει πολυ μεγαλη σημασια.

Αυτό είναι πολύ μεγάλη αλήθεια. Τα μαθήματα μπορεί να υπόσχονται παπάδες αλλα συνήθως (υπάρχουν και εξαιρέσεις) επικεντρώνονται σε ένα κομμάτι της ύλης.

Πάντως δεν έχει τόση σημασία αν είναι ΤΕΙ ή ΑΕΙ. Σε ένα σοβαρό ΤΕΙ θα κάνουν καλύτερο μάθημα απο οτι σε ένα ασόβαρο ΑΕΙ. Σημασία έχει το επίπεδο της σχολής καθεαυτό.


Σχολή Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ πηγαινε ΕΚΕΙ !!!!

Θα με θυμηθεις , ειναι δυσκολα αλλα αφου μπορεσες και περασες δεν εχεις προβλημα, οσους ξερω 2 παιδια απο αυτητη σχολη , οι οποιοι ειναι σε πολυ καλο επιπεδο και οι 2 στο εξωτερικο τα πανε πολυ καλα!! Μακαρι να μπορουσα να επιανα αυτη τη σχολη, θα με θυμηθεις αργοτερα , βεβαια μιλαω για καριερα στο εξωτερικο.... αλλα οχι κ οτι και οτι ;)

Απο οποιαδήποτε σχολή και να κοιτάξεις σχεδόν, θα βρείς και απόφοιτους που δουλεύουν εξωτερικό. Δεν έχει να κάνει τόσο η σχολή όσο η ενασχόληση σου με το αντικείμενο (καλά και συστατικές, η αναγνώριση των καθηγητών και δεν συμμαζεύεται).

Ax0R7aG0z
22-06-11, 12:26
Σας ευχαριστώ όλους για τις πολύτιμες γνώσεις και συμβουλές σας, διάβασα όλα τα posts (παρόλο που μου πήρε 1μιση ώρα περίπου :p) και δεν κρύβω ότι ζαλίστηκα λίγο..

Πάντως νομίζω ότι δεν είχα καταλάβει με πιο τρόπο ακριβώς συνδέονται μαθηματικά και προγραμματισμός (πχ. αυτό που μου έρχεται τώρα είναι ότι για ενα 3Δ περιβάλλον χρειάζεται γεωμετρία, μπορεί να ακούγεται αυτονόητο αλλά..) και όσο διάβαζα το thread τόσο περισσότερο καταστάλαζα προς τον προγραμματισμό ( ή καλύτερα να πω πληροφορική) γιατί πιστεύω οτι εκεί θα δω τις εφαρμογές των μαθηματικών που με "εξιτάρουν" τόσο :oops:

Όσο για τον επαγγελματικό τομέα και τον τομέα αποκατάσταση, δεν ξέρω αν αυτό που θα πω θα ακουστεί επιπόλαιο, πάντως δεν με απασχολεί ΤΟΣΟ πόσα λεφτά θα παίρνω η δημοσιότητα κτλ. , παρά τώρα που πλησιάζει το μηχανογραφικό να κάνω την καλύτερη δυνατή επιλογή, να ακολουθήσω αυτο που θα μου δώσει μεγαλύτερα φόντα και διάθεση για δουλειά, και οσο για το μέλλον.. Έχει ο Θεός :worthy:

Για το cloud programming πρώτη φορά το άκουσα σαν όρο, και να πω την αλήθεια, δεν ξέρω αν θα έπρεπε να το γνωρίζω ή να με απασχολεί, πάντως όλες οι πληροφορίες που αποκόμισα από τα posts σας μόνο χρήσιμες μπορούν να μου φανούν..

Τι να σας πω, μάλλον είχα αποφασίσει τι θα κάνω πολύ πριν αρχίσω αυτο το thread, απλά ήθελα μια επιβεβαίωση..
Όπως είπες anon, ίσως να πέρασε η "Χρυσή Εποχή" της πληροφορικής, αλλά τι να κάνω, αφού αυτο θέλει η καρδούλα μου??? :oops:

Γιαυτό σας ευχαριστώ όλους και πάλι για την πολύτιμη βοήθεια σας, και έχω μια τελευταία αποριούλα,
ακούω συχνά για όσους θέλουν να ασχοληθούν ειδικότερα με τον προγραμματισμό, να ασχοληθούν με μια γλώσσα που λέγεται Python , θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω πως να αρχίσω να ασχολούμαι με αυτή την γλώσσα ( τι tutorials δλδ ασκήσεις κτλ.)
Επίσης και κάτι ίσως λίγο άκυρο, έχουν τα flash projects και games που δημιουργούνται πχ. με το Macromedia Flash 8 καμία σχέση με τα παιχνίδια που δημιουργήθηκαν από την γλώσσα VPython που συνάντησα σε ενα απο τα links σε κάποιο απο τα posts? (βλ. http://infinigons.blogspot.com/2011/01/is-programming-new-math.html)

Αν μη τι άλλο, σας ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σας! :biggrin:


Ελπίζω να το δεις αυτό και να σε κάνει να σκεφτείς λίγο.
Πριν αρκετά χρόνια, πέρασα σε μια νεοσύστατη σχολή του πανεπιστημίου Κρήτης που λεγόταν
Τμήμα Εφαρμοσμένων Μαθηματικών. Αυτό το τμήμα υποσχόταν την απεμπλοκή των
φοιτητών απο τα "Κλασσικά" μαθηματικά (μαθηματικά = Ανάλυση= Για κάθε ε υπάρχει δ>0...)
και την τριβή τους με ευρύτερες έννοιες και πρακτικές εφαρμογές των μαθηματικών
όπως: Μαθηματική Μοντελοποίηση, Μαθηματική Θεωρία Ρευστών, Υλικών, Γεωμετρίας
αλλά και το σχετικό με την ερώτηση σου, Αριθμητική Επίλυση "χ", όπου "χ" βάλε ένα
πρόβλημα, είτε αυτό είναι εξίσωση είτε αυτό είναι διαφορική, μερική διαφορική,χαρτοφυλάκιο κλπ.
Δηλαδή "χρήση υπολογιστή στην επίλυση μαθηματικών προβλημάτων".
Αυτό δηλαδή που ζητάς. Φυσικά, η σχολή είναι ακόμα λίγο... ανοργάνωτη για να μην πω
τίποτα βαρύτερο, και αλλάζει τον οδηγό σπουδών της κάθε λίγα χρόνια, αλλά προσφέρει
μια ευρύτατη μαθηματική βάση που ξεφεύγει λίγο απο την τυποποίηση και την προσκόλληση
στο τυπικό που έχουν τα "Κλασσικά Μαθηματικά".
Έχει αρκετό ενδιαφέρον αλλά θέλει μελέτη και να ασχοληθείς αλλιώς θα τρέχεις και δε
θα φτάνεις. Αν την τελειώσεις με σωστή επιλογή μαθημάτων, μπορείς σε 2 χρόνια να
πάρεις και πτυχίο από το Τμήμα Επιστήμης Υπολογιστών του πανεπιστημίου Κρήτης.


Θα σου πρότεινα, αν έχεις τα μόρια, να πας για ΣΕΜΦΕ του ΕΜΠ, θα φας ζόρι
αλλά είναι πολύ καλά!!!

Αν έχεις οποιαδήποτε απορία για τη σχολή μου, ρώτα να σου πω!!!

Καλή τύχη!!!

doctor_667
22-06-11, 13:46
Τελευταία απορία παιδιά και μάλλον θα κλείσει εδώ το θέμα!!
(Παρεμπιπτόντως το post είναι λίγο εως πολύ άσχετο με τον τίτλο του Thread αλλα να αρχίσω καινούργιο για ένα ερώτημα δν λέει..)

Έβγαλα αρκετά μόρια στις πανελλήνιες και ίσως να μπορώ να πιάσω την Σχολή Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Ε.Μ.Π αν πέσει και λίγο η βάση, εγώ δν πίστευα οτι θα γράψω τόσο πολύ και στο μυαλό μ είχα ας πούμε το τμήμα πληροφορικής και τηλεπικοινωνιών στο καποδιστριακο πανεπιστημίο αθήνας για να ασχολήθω με θεωρητική πληροφορική που δείχνει να με ενδιαφέρει περισσοτερο, το οποίο τμήμα εχει βάση 17,8 περίπου (περυσι).
Και τώρα μπήκα στο μεγάλο δίλημμα, γιατι διάφοροι συνήγοροι του διαβόλου μ λένε οτι αν πάω σε σχολή με τέτοιο βαθμό δν θα εκμεταλλευτώ καλά τον δικό μ και τέτοια..

Έχω μπερδευτεί πολυ, και η ερώτηση μου είναι, αν ξέρει κάποιος να μου πει αν στο τμήμα που προανέφερα και στο αντίστοιχο του στην θεσ/κη που το πιάνω σίγουρα ασχολούνται με το αντικειμένο της πληροφορικής οσο πχ. στο παν/μιο πληροφορικης στην αθήνα, ή αν παρεκλίνει απο αυτο και πόσο?
Γιατί όσο ναναι απο απλούς τίτλους μαθημάτων που διάβασα δν μπορώ να είμαι και 100% σίγουρος για το περιεχόμενο τους.. (πχ. διαφορικες εξισώσεις..)
Αν θες Πληροφορική, πήγαινε σε ένα σχετικό τμήμα, είναι τόσο απλό. Πουθενά αλλού δεν θα ασχοληθείς τόσο πολύ με το αντικείμενο και είναι λογικό αυτό. Μη σε αποθαρρύνει η "χαμηλή" βάση του τμήματος που θες, μια τάση δείχνει αυτό και τίποτα παραπάνω. Προσωπικά έχω φίλο που πήγε ΗΜΜΥ επειδή απλά είχε καλό βαθμό κι ενώ προτιμούσε πληροφορική και τα παράτησε. Δεν αποκλείω να σου αρέσει και στους ΗΜΜΥ, αλλά αφού είσαι από τους τυχερούς που ξέρουν τι θέλουν από αυτή την ηλικία, μην κάνεις συμβιβασμούς.

Vasilis32
22-06-11, 14:38
Kαι το Πολυτεχνειο στον Βολο , με τα δικτυα εχει και πολυ προγραμματισμο και πολλα μαθηματικα

Raxus
24-06-11, 16:42
Διάβασα κάπου οτι στο ημμυ εμπ μπορει καποιος να ασχοληθέι και με θεωρητική πληροφορική, αλλα δν ξέρω πότε, μεταπτυχιακα η μετα απο καποιο εξάμηνο, μηπως υπάρχει κάποιος χρήστης που να γνωρίζει να μου απαντήσει????

hammer21
24-06-11, 20:09
Θεωρητικη πληροφορικη, οταν θα διαλεξεις κατευθυνσεις. Νομιζω οι περισσοτεροι εχουν τις κλασσικες κατευθυνσεις.

Thomas8
24-06-11, 20:52
Διάβασα κάπου οτι στο ημμυ εμπ μπορει καποιος να ασχοληθέι και με θεωρητική πληροφορική, αλλα δν ξέρω πότε, μεταπτυχιακα η μετα απο καποιο εξάμηνο, μηπως υπάρχει κάποιος χρήστης που να γνωρίζει να μου απαντήσει????

Από 6ο εξάμηνο μέχρι 9ο, παίρνοντας κατεύθυνση πληροφορικής (η ροή Λ έχει τα μαθήματα που θες). Δες και http://www.ece.ntua.gr/images/stuff/os.pdf
Αν έχεις ήδη αποφασίσει για πληροφορική, καλύτερα να πας στην πληροφορική του ΕΚΠΑ. Στους ΗΜΜΥ θα έχεις πολλά μαθήματα μακριά από το αντικείμενό σου. Καλοί καθηγητές υπάρχουν και στις δύο σχολές.

stathisq
24-06-11, 23:25
χωρίς να έχω παρακολουθήσει όλο το νήμα απλά διαβάζοντας το πρώτο ποστ μια σχολή σαν τη δικη μου(πληροφορικής και τηλ/νιων αθηνας) θα σου πήγαινε γάντι... έχει τρεις κατευθύνσεις(θεωρητική πληροφορική,Υπολογιστικά Συστήματα και Εφαρμογές και τέλος Επικοινωνίες και Επεξεργασία Σήματος )
η πρώτη και η τρίτη ειναι φουλ στα μαθηματικά(για μενα που δεν είμαι τόσο των μαθηματικών, σε εκνευριστικό επίπεδο(ειδικά της θεωρητικής πληροφορικής...των τηλ/νιων που έχουν κάτι επεξεργασίες σήματος/εικόνας κτλ προσωπικά μου αρέσουν περισσότερο ))...και ο δεύτερος τομέας εχει πολύ προγραμματισμό...(παρά πολύ C και μετα C++,java κα)
κατά την γνώμη μου αν σου αρέσουν πολύ μαθηματικά και προγραμματισμός και μετά από πολλές συζητήσεις που έχω προτίμησε μια τέτοια σχολή(πιστεύω ότι σε αυτά τα θέματα θα μάθεις περισσότερα απ ότι στους ημμυ ας πούμε)...
από κει και πέρα οι ημμυ έχουν πολλά αλλά πλεονεκτήματα σε σχέση με μας(περισσότερες κατευθύνσεις(αν τελικά ασχοληθείς με κάτι άλλο πέρα από πληροφορική και μαθηματικά), ενεργειακό τομέα, καλύτερα εργασιακά δικαιώματα).
ελπίζω να βοήθησα...

A.N.T.
25-06-11, 00:35
...η πρώτη και η τρίτη ειναι φουλ στα μαθηματικά...

Όπως φαίνεται οι περισσότεροι δεν ξέρουν καν τι εστί μαθηματικά - ούτε καν τα κλασσικά !
Τα καλύτερα και πιο χρήσιμα (με την γενική έννοια) μαθηματικά δεν διδάσκονται σε τέτοιες σχολές και
κάποιοι κλάδοι δεν διδάσκονται ούτε στα μαθηματικά τμήματα (αλλά εκεί λαμβάνεις υπόβαθρο για να τα ασχοληθείς.)

Ενδεικτικά αναφέρω :

- διαφορικές με μερικές παραγώγους και συνοριακά προβλήματα (οπωσδήποτε τα newman, dirichlet, cauchy, robin,
ενδελεχής μελέτη του προβλήματος Sturm-Liouvil, συναρτήσεις Green και Θεωρία Δυναμικού)
- Λογισμός Μεταβολών
- ειδικές συναρτήσεις (Bessel, Hankel, Σφαιρικές Αρμονικές κ.α.)
- ολοκληρωματικοί μετασχηματισμοί (laplace, fourier, mellin, hankel) και εφαρμογές τους σε BV προβλήματα
- Γενικευμένες συναρτήσεις και Θεωρία Κατανομών
- Τοπολογία (με τις επεκτάσεις της στην θεωρία Χαους και την μηχανική)
- Συναρτησιακή ανάλυση
- Tανυστική ανάλυση
- άλγεβρα (Δακτύλιοι, Σώματα, Ομάδες και Θεωρία Συμμετρίας)
- Ολοκληρωτικές εξισώσεις
- Δυαδικοί
- Τανυστική ανάλυση και Διαφορίσιμες πολλαπλότητες
- Θεωρία Επιφανειών

Και αυτά είναι μόνον κλασσικοί τομείς των μαθηματικών.
Αν πιάσουμε τους σύγχρονους θα χαθεί η μπάλα.

Έχοντας ψάξει αρκετά το ζήτημα, οποτεδήποτε θέλησα να δω πιο σοβαρά ένα θέμα ΠΑΝΤΑ εμπλεκόταν κάτι από
τα παραπάνω. Η άγνοια των τομέων αυτών έχει ως αποτέλεσμα την ημιμάθεια.
Ακόμα και πράγματα που υποτίθεται ότι διδάσκονται δεν υπογραμμίζεται το μαθηματικό/φυσικό νόημα και η σημασία τους.
Π.χ. στην ανάλυση σήματος αναφέρεται και χρησιμοποιήται η συνάρτηση δ.
Αλλά σχεδόν κανείς σπουδαστής δεν ξέρει τι πραγματικά είναι αυτή (διότι δεν ξέρει γενικευμένες συναρτήσεις)
και βέβαια δεν ξέρει και να την χειρίζεται.

Το συμπέρασμά μου :
Όποιος θέλει να γράφει προγράμματα ως επαγγελματίας προγραμματιστής πρέπει να φοιτήσει σε σχολή πληροφορικής.
Θα μάθει ότι του χρειάζεται προς αυτή την κατεύθυνση.
Αλλά όποιος θέλει να μάθει μαθηματικά πρέπει να πάει σε μαθηματικό τμήμα - και να ψάξει και λίγο τι υπάρχει.
Η πληθώρα των εκλαϊκευμένων βιβλίων που κυκλοφορούν πάνω σε διάφορα θέματα φυσικής και μαθηματικών
ενημερώνουν προς αυτή την κατεύθυνση.


Βλέπω πάντως ότι ενώ οι περισσότεροι υποψήφιοι και απόφοιτοι έχουν μια ιδέα για τον προγραμματισμό,
για τα μαθηματικά έχουν μακάρια άγνοια.
Εκεί συγκαταλέγεται και ο topic starter :
κάνει επιλογή χωρίς να έχει ιδέα για τους κλάδους και το περιεχόμενο των μαθηματικών και βέβαια για
το πόσο συναρπαστικά μπορεί να είναι.

Προσωπικά εργάζομαι ως προγραμματιστής.
Αλλά αν έπρεπε τώρα να αποφασίσω, ξέροντας πλέον την αξία και την ομορφιά των παραπάνω κλάδων
θα διάλεγα μαθηματικός με κλειστά μάτια.
Και ότι προγράμματα και να έχω γράψει (και έχω γράψει πολλά και δύσκολα) ποτέ δεν αισθάνθηκα
επιστήμονας παρά μόνον όταν διάβασα κάποτε τανυστική ανάλυση και κατάλαβα (μετά από πολύ προσπάθεια)
τι είναι ο τανυστής καμπυλότητας του Reimman....

Thomas8
25-06-11, 03:24
Μα την πλειονότητα των παραπάνω την έχει διδαχθεί υποχρεωτικά ένας απόφοιτος ΗΜΜΥ και πιθανότατα ένας απόφοιτος πληροφορικής. Πάντως παραλείπεις να αναφέρεις πιο θεμελιώδεις τομείς που επίσης σε κάποιο βαθμό διδάσκονται: πιθανότητες, θεωρία αριθμών, ευκλείδια γεωμετρία, λογική(?).

Δε νομίζω ότι το πρόβλημά μας είναι ότι δεν ξέρουμε διαφορική γεωμετρία. Ούτε ότι όποιος δεν έχει διδαχθεί θεωρία επιφανειών δεν ξέρει μαθηματικά και είναι ημιμαθής...

Για τη Δέλτα (Dirac) που λες, είναι πιο συχνό κάποιος φοιτητής /απόφοιτος ελληνικού πανεπιστημίου να καταλαβαίνει τον ορισμό της αλλά να μην μπορεί να τη χρησιμοποιήσει στην πράξη (επειδή τη διδάχτηκε μόνο θεωρητικά), παρά να ξέρει πρακτικά τι είναι και να μην μπορεί να κατανοήσει τον ορισμό της.

Υπ' όψιν δε, αν ήσουν μαθηματικός πιθανότατα θα εργαζόσουν στην εκπαίδευση και ποτέ δε θα ερχόσουν σε επαφή με όλους αυτούς τους κλάδους.:p

ps: Ποια είναι τα BV προβλήματα?

anon
25-06-11, 03:43
http://en.wikipedia.org/wiki/Boundary_value_problem

A.N.T.
25-06-11, 05:28
@Τhomas8

Aναφέρω τομείς που είναι εξαιρετικά σημαντικοί, αποτελούν βασικές γνώσεις μαθηματικών γενικά
και ΔΕΝ διδάσκονται σε πολυτεχνικές σχολές. Αυτούς που διδάσκονται δεν έχει νόημα να τους αναφέρω.
Κάποιοι εξ αυτών μπορεί να μην χρειάζονται σε προγραμματιστές (ανάλογα και με το αντικείμενο που προγραμματίζουν)
αλλά οι περισσότεροι από τους παραπάνω είναι εκ των ων ουκ άνευ ως γενικές μαθηματικές γνώσεις σε επιστήμονες.

Έχω συναντήσει πολλούς μηχανικούς που ασχολούνται με ΒΕΜ και δεν ξέρουν καν την ολοκληρωτική εξίσωση του
προβλήματος, τι σημαίνει στοιχειώδης λύση της ολοκλ. εξίσωσης, ποιά η σημασία της συνάρτηση Green στην λύση
και πολλά άλλα ανεκδιήγητα.
Και με τα FEΜ ή την ΜοΜ τα ίδια. Αυτοί οι κλάδοι χωρίς Λογισμό Μεταβολών και Συναρτησιακή ανάλυση δεν μπορούν
να γίνουν κατανοητοί. (Δεν υπάρχoυν code monkeys μόνον στην γραφή κώδικα αλλά κι εδώ και μάλιστα εδώ τα
αποτελέσματα είναι αρκετά χειρότερα).

Όσο για την συνάρτηση δελτα, το τι έχω ακούσει κατά καιρούς δεν λέγεται. Πουθενα δεν αναφέρεται ότι είναι συναρτησιακό
κι όχι συνάρτηση, ότι ως γενικευμένη συνάρτηση έχει ειδικές ιδιότητες (π.χ. ορίζει παραγώγους ασυνεχών συναρτήσεων)
ούτε γνωρίζουν τη σημασία αυτής και των ομοίων της στην λύση διαφορικών εξισώσεων (λύσεις με συναρτήσεις που δεν
είναι συνεχείς όπως συχνά συμβαίνει στην πράξη κλπ).

Για τις ειδικές συναρτήσεις τι να πω....Ηλεκτρολόγοι που υποτίθεται έχουν μελετήσει διάδοση κυμάτων δεν ξέρουν βασικές
ιδιότητες των Σφαιρικών Αρμονικών και των συναρτήσεων Bessel (διάδοση σε σφαιρικές και κυλινδρικές συντεταγμένες).
Όλα τα αξιόλογα βιβλία ηλεκτρομαγνητισμού (Balanis, Harrington, Stratton, Bladel κ.α.) εδώ και 70 χρόνια ασχολούνται με
αυτές τις συναρτήσεις...Και ναι χρειάζονται και στις αριθμητικές μεθόδους (η MoM π.χ. χρησιμοποιεί εκτεταμένα τις Bessel
σε βασικό επίπεδο).

Αν όλα αυτά δεν είναι ημιμάθεια τότε τι είναι ;

Οι Δυαδικοί επίσης χρειάζονται στον ηλεκτρομαγνητισμό (δυαδικές συναρτήσεις Green χρησιμοποιούνται ευρέως στις
ολοκληρωτικές εξισώσεις σκέδασης και στην MoM με την οποία λύνονται).
Η Τοπολογία μαζί με την Συναρτησιακή Ανάλυση είναι παρούσες σε όλες σχεδόν τις αριθμητικές μεθόδους (FEM/BEM/Mom
κ.α.) τόσο μαθηματικά όσο και φυσικά. Το εσωτερικό και το συμμετρικό γινόμενο και οι συναφείς έννοιες (μετρική χώρου,
ακολουθίες Cauchy, νόρμες κ.α.) που ορίζονται στην Συναρτησιακή ανάλυση και Τοπολογία αποτελούν το υπόβαθρο που
στηρίζονται όλες οι σύγχρονες αριθμητικές και αναλυτικές μέθοδοι.

Αναφέρω τους παραπάνω τομείς επειδή είδα στην πράξη ότι είναι απαραίτητοι για την πραγματική κατανόηση μεγάλου
πλήθους θεμάτων. Επειδή δεν διδάσκονται όπως πρέπει ή καθόλου, οδηγούν στην ημιμάθεια των αποφοίτων.

Τα παραπάνω τα έθεσα από την σκοπιά του μηχανικού.
Από την σκοπιά κάποιου που ενδιαφέρεται για τα καθαρά μαθηματικά υπάρχει τεράστιο υλικό εξαιρετικής ομορφιάς, και
βάθους σκέψης ασύγκριτα μεγαλύτερου από τα μαθήματα που διδάσκονται σε σχολές πληροφορικής και πολυτεχνείου.
Οι Διαφορίσιμες Πολλαπλότητες και η Τανυστική Ανάλυση είναι ένα τέτοιο παράδειγμα.
Δυστυχώς τέτοιοι τομείς δεν είναι τόσο γνωστοί στο ευρύ κοινό για διάφορους λόγους και κυρίως λόγω δυσκολίας.
Η ένστασή μου στον t.s. είναι ακριβώς εδώ : δεν έχει δει σχεδόν τίποτε από το περιεχόμενο των μαθηματικών
(και μαλλον δεν θα δει και ποτέ τίποτε από τα παραπάνω) και κάνει την επιλογή του εν μέρη με άγνοια.

gsenso
25-06-11, 08:55
Ξέρετε τι μας έλεγε ένας καθηγήτης μας στο πανεπιστήμιο; (Μαθηματικό). Όποιος μετά τα 25 συνεχίζει να ασχολείται με τα μαθηματικά έχει πρόβλημα :lol:

ntoremi
25-06-11, 11:21
οπωσδηποτε να πας ημμυ εμπ.
αλλοι κανουν κρα να μπουν εστω και με κατατακτηριες, κι εσυ θα την αφησεις;;

KLG
25-06-11, 14:50
οπωσδηποτε να πας ημμυ εμπ.
αλλοι κανουν κρα να μπουν εστω και με κατατακτηριες, κι εσυ θα την αφησεις;;

Και απο τα 5 χρόνια φοιτητησης, πόσα εξαμηνα θα εχει να ασχοληθεί με ηλεκτρονικά, κατσαβίδια, κολλητήρια κ.α. τα οποία και μπορεί να μην του αρέσουν? ΟΚ καλή φάση να προσκυνάμε το EMΠ, αλλά καλό θα ήταν να μην γίνονται οι επιλογές στη βάση του τι θα λένε οι άλλοι, αλλά τι θεωρουμε εμείς καλύτερο για αυτό που θέλουμε να γίνουμε.

akis1009
25-06-11, 15:38
Και απο τα 5 χρόνια φοιτητησης, πόσα εξαμηνα θα εχει να ασχοληθεί με ηλεκτρονικά, κατσαβίδια, κολλητήρια κ.α. τα οποία και μπορεί να μην του αρέσουν? ΟΚ καλή φάση να προσκυνάμε το EMΠ, αλλά καλό θα ήταν να μην γίνονται οι επιλογές στη βάση του τι θα λένε οι άλλοι, αλλά τι θεωρουμε εμείς καλύτερο για αυτό που θέλουμε να γίνουμε.

Αν δεν θες το πολύ σε 4 μαθήματα μέχρι και το 5ο εξάμηνο. Από εκεί και πέρα με κανένα.

knc
10-07-11, 13:58
Για κορυφαίες θέσεις είναι σχεδόν το ίδιο
π.χ. από αγγελία, μισθός $300k
http://www.wilmott.com/messageview.cfm?catid=5&threadid=83698
[Requirements
PhD in computational maths/optimization, computer science, or related area from a top tier University
A minimum of 3 years of solid hands on C++ programming experience. ]


δες to top tier University

@ ADSLgr.com All rights reserved.