PDA

Επιστροφή στο Forum : Μαθηματικος η προγραμματιστης????



Σελίδες : [1] 2 3 4

Raxus
24-05-11, 08:41
Γεια σας παιδες..
Αυτο το ερώτημα με βασανίζει πολυ καιρο, και τωρα που τελειωσαν οι πανελληνιες καλουμαι να το απαντησω..
Βασικα δν ξερω ποιο απο τα δυο θα επρεπε να ακολουθησω καθως και στα δυο εχω καλες βασεις και τα δυο μου αρεσουν πολυ και θα ηθελα να ασχοληθω.
Για παραδειγμα αν διαβασω μια νεα αποδειξη ενος θεωρηματος στα μαθηματικα δν μου περναει αδιαφορη αλλα καθομαι και την ψαχνω σε βαθος, οπως και στον προγραμματισμο συγκλονιζομαι μολις δω κατι καινοτομο και πρωτοτυπο προσπαθω να κανω τισ δικες μου τροποποιησεις κτλ...
Επισης αυτο που σκεφτομαι με τα δυο αυτα επαγγελματα ειναι οτι θελω να ακολουθησω αυτο που θα μου προσφερει μεγαλυτερη εξελιξη, στα πλαισια της χωρας δλδ. Αυτο που εννοω ειναι οτι δν θελω να γινω ο σουπερ μαθηματικος/προγραμματιστης με μεταπτυχιακα και διδακτορικα και να ερθω να κανω φροντιστηρια σ παιδια και να στηριζω τελικα την παραπαιδεια..
Εψαξα διαφορα τεστ και τετοια αλλα δν καταφερα να βγαλω μια ουσιαστικη αποφαση, γιαυτο μηπως θα μπορουσατε να με βοηθησετε στο να ανακαλυψω τουλαχιστον προς τα που εχω κλιση..
Ευχαριστω εκ των προτερων!!

asxetos22
24-05-11, 08:56
Eγώ φίλε μου (από εμπειρία, φίλων και συγγενών), θα σου πρότεινα αφού έχεις και τα 2 να γίνεις μαθηματικός (που για εμένα είναι η απαρχή της λογικής συνεταγμένης σκέψης) με κατεύθυνση και μεταπτυχιακό στους υπολογιστές.

Με αυτή τη σειρά.

papdoux
24-05-11, 10:28
Όπως βαδίζουν τη χώρα αυτοί οι εντολοδόχοι, ότι και να διαλέξεις την ίδια κατάληξη θα έχεις, άνεργος και να στηρίζεις την παραπαιδεία σε αυτή τη χώρα

Συμφωνώ με την ιδέα του άσχετος22

atrias
24-05-11, 10:32
αν θέλεις να έχεις λίγο μεγαλύτερη πιθανότητα να έχεις δουλειά και δυνατότητα εξέλιξης (χωρίς να ενισχύεις την παραπαιδεία όπως είπες) γίνε προγραμματιστής
αν θέλεις να παλέψεις να γίνεις καθηγητής σε πανεπιστήμιο ή σχολείο για να έχεις και την άδειά σου ολόκληρο το καλοκαίρι γίνε μαθηματικός.

parantox
24-05-11, 10:35
Αν μπεις σε σχολή Πληροφορικής έχε υπόψη σου πως τουλάχιστον το 80% του προγράμματος σπουδών αφορά στον προγραμματισμό αλλά διδάσκεσαι διάφορες πλατφόρμες/γλώσσες, ανάλογα με το τμήμα στο οποίο θα μπεις.

Θα σου πρότεινα να κάνεις μια έρευνα για τα προγράμματα σπουδών των τμημάτων που σε ενδιαφέρουν, μέχρι να έρθει η ώρα του μηχανογραφικού. Είναι εύκολο να τα βρεις απο τις ιστοσελίδες των τμημάτων. Δες τί διδάσκεσαι, αν έχεις εργαστήρια (πολύ βασικό) και σύγκρινε με αυτά που έχεις στο μυαλό σου.

Η επιλογή Μαθηματικό με μεταπτυχιακό σε Computer Science είναι κάτι που έπαιζε πολύ στο παρελθόν (το ίδιο και απο Φυσικό), πριν ιδρυθούν οι σχολές Πληροφορικής. Συμβαίνει και τώρα, αλλά δε ξέρω αν είναι το ίδιο συχνό.

Ως προγραμματιστής πάντως, να ξέρεις ότι αυτό που θα κληθείς να κάνεις στην ουσία είναι να φτιάχνεις εφαρμογές ή οτιδήποτε, συνδυάζοντας αλγορίθμους/τεχνολογίες που ήδη υπάρχουν. Εκτός αν το πας σε πιο ερευνητικό επίπεδο.

Τέλος σκέψου σε τί θα ήθελες να αφιερώνεις τον περισσότερο χρόνο σου. Σε πολλούς απο μας αρέσουν διαφορετικά πράγματα, πολλές φορές και άσχετα μεταξύ τους, αλλά περισσότερο εγκυκλοπαιδικά.

m3fisto
24-05-11, 10:40
Αν έχεις τα μόρια προσπάθησε να μπεις σε πολυτεχνική σχολή πληροφορικής. Τα μαθηματικά δε θα σου λείψουν (πολλά μαθήματα μέσα) και σίγουρα θα έχεις περισσότερες διεξόδους σε σχέση με πτυχίο μαθηματικού.

yiapap
24-05-11, 11:25
Κατά την άποψή μου με βάση αυτά τα λίγα που μας είπες, θα πρότεινα να ασχοληθείς με την Επιστήμη Υπολογιστών, κατά προτίμηση όπως ειπώθηκε σε Πολυτεχνείο.
Επαγγελματικά και τα δύο δεν είναι σε καλή κατάσταση, ακόμη και πριν την κρίση, όμως ως Πληροφορικάριος θα έχεις περισσότερες ευκαιρίες να εφαρμόζεις παραγωγική σκέψη στη δουλειά σου και συνεπώς να την απολαμβάνεις περισσότερο.
Βέβαια... είναι όλα σχετικά. Αν είσαι "μαύρος" σε κάποια υπόγα και γράφεις "τυφλό" κώδικα για 500€ είναι λίγο δύσκολο να απολαύσεις τη δουλειά σου, όμως πιστεύω ότι οι καλοί δεν χάνονται τελικά.

Ως μαθηματικός δεν μπορώ να βρω κάποια δουλειά η οποία να μπορεί να σου προσφέρει τέτοιες ευκαιρίες αφού δεν βρίσκω που θα μπορούσες να δουλέψεις παραγωγικά και να μην υπάρχει κάτι αντίστοιχο στην Πληροφορική (δλδ αν π.χ. μετέχεις σε ερευνητικά, το ίδιο μπορείς και σαν Πληροφορικάριος).

Raxus
24-05-11, 15:16
οντως ειναι μπερδεμένα τα πράγματα, απο την αρχή της σχολικής χρονιάς ενθουσιάστηκα με τον προγραμματισμό γιατί ηταν ένα απο τα λίγα ή και το μοναδικό μπορω να πω, που μπορούσα να βασιστώ μονο στην δημιουργική μου σκέψη και λογική, μπορούσα να βάζω την φαντασία μου να δουλέυει και να λύνω τα προβλήματα σχετικά εύκολα..
Απο την αλλη μεριά στα μαθηματικά παρόλο που δν μου πολυτραβούσαν το ενδιαφέρον αρχικά, αρχισα να ανακαλύπτω οτι συνδέονται με σχεδόν ολα τα αλλα μαθήματα, και ερμήνευα οτιδήποτε μου δινόταν στα αλλα μαθήματα σε μαθηματική γλώσσα, π.χ. μολις ανακάλυψα οτι οι ρυθμοί μεταβολής στην φυσικη ειναι ουσιαστικά παράγωγοι κάπιοων μεγεθών ενθουσιάστηκα και άρχισα να τα ψάχνω σε βάθος, με εξωσχολικά βιβλία και τέτοια..
Και οσον αφορά το επαγγελματικό κομμάτι πιστεύω οτι τουλάχιστον σαν μαθηματικός δν θα εχω την ίδια εξέλιξη ως προγραμματιστης, δν ξέρω αν συμφωνειτε βέβαια..

Thuglife
24-05-11, 15:49
Ο καθένας βλέπει την "εξέλιξη" διαφορετικά. Για άλλον είναι ναι βγάζει Χ χιλιάρικα το μήνα, για άλλον είναι o κώδικας του να γίνεται accept σε well respected open source projects. Για άλλους και τα δυο!

Ρίξε μια ματιά σε αυτό:
http://infinigons.blogspot.com/2011/01/is-programming-new-math.html

Αναφορικά με την επαγγελματική αποκατάσταση, πιστεύω ότι ένας καλός developer είναι από τα πιο hot επαγγέλματα ακόμη και αυτή την περίοδο. Προσωπικά entry level μισθούς βλέπω το χιλιάρικο, μιλάω για developers όχι πασπατεύω ένα cms ή μαζεύω php scripts από εδώ και από εκεί.

Βλέπεις εφημερίδες / έντυπα μέσα όλα πάνε από το κακό στο χειρότερο, ο κόσμος θέλει web. Μια εταιρία σήμερα θέλει να πάει όσο το περισσότερο γίνεται προς το web, θέλει Online λειτουργικότητα. Λογαριασμούς , εισιτήρια , αγορές ότι μπορείς να φανταστείς.

Πάνω από όλα πρέπει να βρεις κάτι που αγαπάς, μετά πιστεύω θα την βρεις την άκρη.

Σχετικά με την σχολή, για να αναφέρω και την αντίθετη άποψη, όσοι παρακολουθούν τις εξελίξεις θα ξέρουν ότι παίζει πολύ το "skip college" τα τελευταία χρόνια. Μπορώ να σου παραθέσω άρθρα αν σε ενδιαφέρει.

Βρίσκω ενδιαφέρων τον παρακάτω λόγο του Steve Jobs
http://www.youtube.com/watch?v=UF8uR6Z6KLc

Για να είμαι ξεκάθαρος , δεν προτείνω να μην μπεις σε κάποια σχολή :p
Απλός μην τρελαίνεσαι, αν αποφασίσεις να ασχοληθείς με τον προγραμματισμό φρόντισε από τώρα μόνος σου να δουλέψεις το skill set σου.

Good Luck :)

KLG
24-05-11, 15:58
Σαν μαθηματικός, θα χρειαστείς μεταπτυχιακό για να ανταγωνιστεις τον προγραμματιστή που θα βγει απο ένα πολυτεχνείο (Mηχανικός Λογισμικού) η απο ενα πανεπιστήμιο ("Πληροφορικάριος" / Computer Scientist "compsci"). Kαι πάρα πολυ μεράκι να καλύψεις στον ελευθερο σου χρόνο, αυτά που οι άλλοι μαθαίνουν στις σπουδές τους. Και θα είσαι και ένα κλικ πιο κατω αφου σε ένα μαθηματικό πολυ δύσκολα η διπλωματική/ ημι-διπλωματική θα έχει σχέση με εφαρμογή της πληροφορικής δλδ προγραμματισμός δλδ κωδικας. Φυσικά και σε ενα μαθηματικό τμημα θα γραψεις κωδικά σε κάποια γλώσσα, σε κάποια φαση των σπουδών σου, αλλά δεν είναι αυτός ο κεντρικός προσανατολισμός.

Θα σου προτεινα best of both... Kαι τα πανεπιστημια και τα πολυτεχνεια εχουν πολλα πολλα πολλα μαθηματικά στα προγραμματα σχετικα με πληροφορική. Αλλά τα τμηματα που ειναι σε σχολές θετικών σπουδών (πανεπιστήμιο) είναι λιγο απο όλα (και αυτό είναι καλό). Απο την άλλη για τα πολυτεχνεία πρέπει να διαβάσεις προσεκτικά τους οδηγους σπουδων και να μαθεις τα επαγγελματικά δικαιωματα του στο ΤΕΕ. Δεν θέλεις απο την μια να βρεθείς ηλεκτρονικός και να περιμενεις 2 χρονια να πάρεις κατευθυνση, ή να βγάλεις μια σχολή 5 χρονια που δεν σου δινει δικαιωματα, ενω κάποια αλλη σχολη στο ιδιο ακριβως αντικείμενο έχει δικαιωματα.

yiapap
24-05-11, 16:05
Προσωπικά entry level μισθούς βλέπω το χιλιάρικο, μιλάω για developers όχι πασπατεύω ένα cms ή μαζεύω php scripts από εδώ και από εκεί.Xιλιάρικο για entry level χωρίς εμπειρία developer? Mιλάμε για κανονική πρόσληψη 1000*14, ασφάλεια κτλ. ή ΑΠΥ?
Eταιρείες που θέλουν web προσανατολισμό (και πληρώνουν για σοβαρή δουλειά);
Μήπως δουλεύεις σε άλλη χώρα; :p

Thuglife
24-05-11, 16:13
Xιλιάρικο για entry level χωρίς εμπειρία developer? Mιλάμε για κανονική πρόσληψη 1000*14, ασφάλεια κτλ. ή ΑΠΥ?
Eταιρείες που θέλουν web προσανατολισμό (και πληρώνουν για σοβαρή δουλειά);
Μήπως δουλεύεις σε άλλη χώρα; :p

Όχι αλήθεια.
Full ασφάλιση τα πάντα, πρόσφατα φίλος που γνώρισα στο στρατό έφυγε από Κρήτη και ήρθε Αθήνα για δουλειά. Το παιδί φυσάει βέβαια αλλά σαν developer είναι η πρώτη του δουλειά. Οπότε μιλάμε για 1000 euro με μηδενική εμπειρία στο αντικείμενο.

yiapap
24-05-11, 16:14
Όχι αλήθεια.
Full ασφάλιση τα πάντα, πρόσφατα φίλος που γνώρισα στο στρατό έφυγε από Κρήτη και ήρθε Αθήνα για δουλειά. Το παιδί φυσάει βέβαια αλλά σαν developer είναι η πρώτη του δουλειά. Οπότε μιλάμε για 1000 euro με μηδενική εμπειρία στο αντικείμενο.To πρώτο καλό νέο που άκουσα μετά από πολύ καιρό! :p
(βέβαια Αθήνα είναι +10-30% σε σχέση με Θεσσαλονίκη...)

KLG
24-05-11, 16:51
To πρώτο καλό νέο που άκουσα μετά από πολύ καιρό! :p
(βέβαια Αθήνα είναι +10-30% σε σχέση με Θεσσαλονίκη...)

Καλά μην ορκίζεσαι... Δεν αμφιβάλλω οτι μπορεί να γίνει μια τέτοια συμφωνία, αλλά ανα πάσα στιγμή μπορεί κάποιος να του πει οτι θα ξεκινησει να πληρώνεται μετα απο 3 μηνες.

Επίσης το οτι τέτοιες ιστορίες θεωρουνται "success stories" και μπορεί κάποιος να πει, οτι εχω ενα γνωστό ο οποίος βρήκε μια δουλειά με καλά λεφτα (14κ το χρόνο) είναι ενδεικτικό του προβληματος που θα αντιμετωπισει το παιδί που άνοιξε το νημα μολις τελειωσει με το καλό το πανεπιστήμιο.

yiapap
24-05-11, 17:03
Καλά μην ορκίζεσαι... Δεν αμφιβάλλω οτι μπορεί να γίνει μια τέτοια συμφωνία, αλλά ανα πάσα στιγμή μπορεί κάποιος να του πει οτι θα ξεκινησει να πληρώνεται μετα απο 3 μηνες.

Επίσης το οτι τέτοιες ιστορίες θεωρουνται "success stories" και μπορεί κάποιος να πει, οτι εχω ενα γνωστό ο οποίος βρήκε μια δουλειά με καλά λεφτα (14κ το χρόνο) είναι ενδεικτικό του προβληματος που θα αντιμετωπισει το παιδί που άνοιξε το νημα μολις τελειωσει με το καλό το πανεπιστήμιο.Ενδεικτικά του προβλήματος είναι τα ποσοστά του 25%+% της ανεργίας σε πτυχιούχους νέους και κάτι "μισθοί" των 300-500€ χωρίς ασφάλιση, χωρίς τίποτε.
Τα 1000€ είναι καλά νέα, trust me! :p

KLG
24-05-11, 17:25
Ενδεικτικά του προβλήματος είναι τα ποσοστά του 25%+% της ανεργίας σε πτυχιούχους νέους και κάτι "μισθοί" των 300-500€ χωρίς ασφάλιση, χωρίς τίποτε.
Τα 1000€ είναι καλά νέα, trust me! :p

Μήπως κάνει ξέπλημα χρήματος η εταιρια με το χιλιάρικο? :p :p

Δες που καταντήσαμε :rolleyes:

yiapap
25-05-11, 10:18
Μήπως κάνει ξέπλημα χρήματος η εταιρια με το χιλιάρικο? :p :p

Δες που καταντήσαμε :rolleyes:Mπορεί να τον έβαλε σε κάποιο ερευνητικό που λήγει σε 3 μήνες! :p

Πράγματι... :sorry:

asxetos22
25-05-11, 16:12
Το παλικάρι είναι ακόμη "παιδί" πολύ συνειδητοποιημένο από ότι φαίνεται, από το τρόπο που γράφει, και τον πλακώσατε με ποσοστά και αμοιβές και 30% πάνω και 40% κάτω κ.ο.κ.

Το θέμα είναι να κάνει και να ασχοληθεί με κάτι που πρωτίστως του αρέσει και τον ευχαριστεί, αλλιώς και λίγα παραπάνω χρήματα να βγάζει δε θα είναι ευχαριστημένος.

Σε αντίθετη περίπτωση, εάν κάποιος κάνει κάτι που του αρέσει προσπαθεί να βελτιώνεται και γίνεται πολύ καλός, και στο πλείστον των περιπτώσεων αμοίβεται και καλά.

Οπότε εγώ θα επιμείνω στην αρχική μου πρόταση (2o post), και από εκεί και έπειτα σίγουρο είναι ότι όταν οι άνθρωποι σχεδιάζουμε ο Θεός γελά.

yiapap
25-05-11, 16:24
Το παλικάρι είναι ακόμη "παιδί" πολύ συνειδητοποιημένο από ότι φαίνεται, από το τρόπο που γράφει, και τον πλακώσατε με ποσοστά και αμοιβές και 30% πάνω και 40% κάτω κ.ο.κ.

Το θέμα είναι να κάνει και να ασχοληθεί με κάτι που πρωτίστως του αρέσει και τον ευχαριστεί, αλλιώς και λίγα παραπάνω χρήματα να βγάζει δε θα είναι ευχαριστημένος.

Σε αντίθετη περίπτωση, εάν κάποιος κάνει κάτι που του αρέσει προσπαθεί να βελτιώνεται και γίνεται πολύ καλός, και στο πλείστον των περιπτώσεων αμοίβεται και καλά.

Οπότε εγώ θα επιμείνω στην αρχική μου πρόταση (2o post), και από εκεί και έπειτα σίγουρο είναι ότι όταν οι άνθρωποι σχεδιάζουμε ο Θεός γελά.Aν ένας φίλος σου, ο αδερφός σου, το παιδί σου έχει κλίση στην ζωγραφική θα του πρότεινες να γίνει επαγγελματίας ζωγράφος;
Δεν έχεις άδικο σε αυτό που λες, όμως η πικρή αλήθεια είναι πως όταν επιλέγεις ακαδημαϊκό προσανατολισμό (ειδικά σε "ομοειδείς" κλάδους) καλό είναι ως παράμετρο να βάζεις την επαγγελματική εξασφάλιση και τη δυναμική της αγοράς.

ring0
25-05-11, 19:12
Aν ένας φίλος σου, ο αδερφός σου, το παιδί σου έχει κλίση στην ζωγραφική θα του πρότεινες να γίνει επαγγελματίας ζωγράφος;
Δεν έχεις άδικο σε αυτό που λες, όμως η πικρή αλήθεια είναι πως όταν επιλέγεις ακαδημαϊκό προσανατολισμό (ειδικά σε "ομοειδής" κλάδους) καλό είναι ως παράμετρο να βάζεις την επαγγελματική εξασφάλιση και τη δυναμική της αγοράς.

εγω ναι θα του ελεγα να γινει ζωγραφος αλλα να βρει μια εφαρμογη της ζωγραφικης που να του δινει λεφτα,και αν δεν βρει εδω να παει εξωτερικο.
Ειναι το ιδιο με το να παρουμε καποιον που τελειωνει πληροφορικη και επειδη κατα τη διαρκεια της σχολης καιγοτανε εμαθε advanced πραγματα σε ενα τομεα που στην ελλαδα δεν θα βρει δουλεια(reverse engineering ,malware analysis,exploitation),Αυτος μπορει να βαρειται να καθεται να γραφει c#,java...
Εξαρτάται ποσο πολυ θες κατι...

mpetou
26-05-11, 00:21
χωρις βαρβατα μαθηματικα ξεχνα το σοβαρο προγραμματισμο.

Αν στοχευεις ψηλα γινε αστερι στα μαθηματικα τα οποια εχουνε εφαρμογη στον
προγραμματισμο...

Το να μαθεις 5 γλωσσες προγραμματισμου τελεια δεν σημαινει οτι θα μπορεις να φτιαχνεις προγραμματα...

Τα σοβαρα προγραμματα θελουνε αλγοριθμους που ειναι στο υψιλοτερο επιπεδο των μαθηματικων...

Κοινως αμα δεν κανεις δυνατες σπουδες στα μαθηματικα ξεχνα το σοβαρο προγραμματισμο.
Το δυσκολο σε ενα προγραμμα ειναι ο αλγοριθμος και το μαθηματικο μοντελο απο τη στιγμη που ξερεις αυτο το να το περασεις σε προγραμμα που ειναι η χαμαλοδουλεια που δεν πληρωνετε στο κανει και καποιος με 500 ευρω το μηνα.
Τον αλγοριθμο ομως πολλοι λιγοι μπορουνε να τον κανουνε και ειναι γιατι μονο αυτοι ξερουνε σοβαρα μαθηματικα ετσι αυτοι πληρωνονται παρα πολυ.

Απο εμενα ξεκινα με δυνατες βασεις στα μαθηματικα γιατι χωρις αυτα δεν πας πουθενα...
μα πουθενα θα βρεις τοιχο αν δεν εχεις σοβαρες γνωσεις σε μαθηματικα..

Η κορυφαιοι ελληνες φοιτητες επιστημης υπολογιστων στην αμερικη ειτανε αστερια ολοι στα μαθηματικα
και οι περισσοτεροι ειχανε κερδισει διαγωνισμους της μαθηματικης εταιριας...

Οποιο τομεα της επιστημης υπολογιστων και να παρεις εχει τρελλα μαθηματικα μεσα...

Οποτε σου ξαναλεω δωσε βαση στα μαθητικα γιατι ειναι το α και το ω

A.N.T.
26-05-11, 00:46
Συμφωνώ απόλυτα με τον mpetou.
Από τους λίγους που έχουν πιάσει το νόημα. Οι περισσότεροι επίδοξοι προγραμματιστές
ξεχνούν ότι τα αξιόλογα projects είναι εφαρμογή γνώσεων από τομείς άλλων επιστημών.

Το έχω δει και στην πράξη σε πολλούς τομείς προγραμματισμού.
Π.χ. στα γραφικά (και game programming) --> αναλυτική γεωμετρία του χώρου, μετασχηματισμοί, θεωρία δ. χώρων.
Σε οικονομικά προγράμματα --> στατιστική, επιχειρησιακή έρευνα.
Σε προγράμματα φυσικής --> επίλυση διαφορικών εξ. (απλών και pdes), μηχανική (newton & hamilton), ηλεκτρισμό ή ότι άλλο...

Eίναι πιο εύκολο να διαβάσεις και να καλυψεις κενά σε προγραμματισμό παρά σε μαθηματικά και φυσική.
Στην πράξη, μεγάλο μέρος από δύσκολο και σοβαρό λογισμικό γίνεται από μαθηματικούς, φυσικούς και μηχανικούς
που κατέχουν καλά το αντικείμενό τους και έχουν γνώσεις προγραμματισμού από προσωπική ενασχόληση, μεταπτυχιακό ή άλλη εξειδίκευση.

Αλλά προσοχή. Μην νομίζεις ότι μια σχολή μαθηματικών ή φυσικής είναι πανάκεια για τα παραπάνω.
Δυστυχώς τα καλύτερα και σπουδαιότερα ούτε εκεί τα μαθαίνεις. Απλώς αποκτάς υπόβαθρο και ερεθίσματα για να ψάξεις.
Θα πρέπει να ενδιαφερθείς μόνος σου να μάθεις αυτά που αξίζουν...

dkarko
26-05-11, 11:58
Συμφωνώ απόλυτα με τον mpetou.
Από τους λίγους που έχουν πιάσει το νόημα. Οι περισσότεροι επίδοξοι προγραμματιστές
ξεχνούν ότι τα αξιόλογα projects είναι εφαρμογή γνώσεων από τομείς άλλων επιστημών.

Το έχω δει και στην πράξη σε πολλούς τομείς προγραμματισμού.
Π.χ. στα γραφικά (και game programming) --> αναλυτική γεωμετρία του χώρου, μετασχηματισμοί, θεωρία δ. χώρων.
Σε οικονομικά προγράμματα --> στατιστική, επιχειρησιακή έρευνα.
Σε προγράμματα φυσικής --> επίλυση διαφορικών εξ. (απλών και pdes), μηχανική (newton & hamilton), ηλεκτρισμό ή ότι άλλο...

Eίναι πιο εύκολο να διαβάσεις και να καλυψεις κενά σε προγραμματισμό παρά σε μαθηματικά και φυσική.
Στην πράξη, μεγάλο μέρος από δύσκολο και σοβαρό λογισμικό γίνεται από μαθηματικούς, φυσικούς και μηχανικούς
που κατέχουν καλά το αντικείμενό τους και έχουν γνώσεις προγραμματισμού από προσωπική ενασχόληση, μεταπτυχιακό ή άλλη εξειδίκευση.

Αλλά προσοχή. Μην νομίζεις ότι μια σχολή μαθηματικών ή φυσικής είναι πανάκεια για τα παραπάνω.
Δυστυχώς τα καλύτερα και σπουδαιότερα ούτε εκεί τα μαθαίνεις. Απλώς αποκτάς υπόβαθρο και ερεθίσματα για να ψάξεις.
Θα πρέπει να ενδιαφερθείς μόνος σου να μάθεις αυτά που αξίζουν...

Συμφωνώ και να προσθέσω ότι γενικά σε κάποιους τομείς προγραμματισμού ασχολούνται κυρίως φυσικοί-μαθηματικοί χημικοί βιολόγοι κτλ.
Είμαι φυσικός αλλά δουλεύω ως προγραμματιστής σε ομάδα ανάλυσης δεδομένων κυρίως γύρω από gpu computing. Η φιλοσοφία και τα προβλήματα είναι τελείως διαφορετικά. Δεν είναι απαραίτητο πάντα να κατέχεις καλά το αντικείμενο, αλλά σίγουρα χρειάζεται υπόβαθρο και σε αυτές τις δουλειές σπάνια μπαίνουν άτομα από computer science..
Κλασσικά παραδείγματα προβλημάτων:
Τομογραφία (τεράστιος κλάδος από medical physics μέχρι παλαιοντολογία και επιστήμη υλικών) & imaging, ray-tracing, monte carlo simulations, ab-initio, DFT, ανάλυση σήματος και πολλά πολλά άλλα.
Παίζει τρελά - απαιτείται High Performance computing: multicore/multithreaded προγραμματισμός σε clusters, αλλά και gpus. Γενικά πολλά επιστημονικά προγράμματα είναι βαριά, αλλά και να μην είναι πάρα πολλές φορές έχεις τερατώδη όγκο δεδομένων τα οποία πρέπει να επεξεργαστείς on the fly ή σε εύλογο χρονικό διάστημα.

Γενικά θα πρέπει ή να κατέχει κάποιος to αντικείμενο πολύ καλά όπως είπε ο ΑΝΤ ή να έχεις καλές βάσεις και να κατέχει το είδος προγραμματισμού πολύ καλά.

Πχ μαθηματικοί δουλεύουν κλασσικά σε αλγορίθμους για τομογραφία ( και έχει και πολύ ψωμί λόγω medical :p). πχ: http://fastra.ua.ac.be/en/applications.html

Eruyome(MMXGN)
26-05-11, 15:17
Καλα μην τον τρομάζετε τόσο. Αυτο ειδικά με τα μαθηματικά, όλο το ακούω και το ακούω αλλα δεν το βλέπω. Ναι χρειάζεσαι να κατέχεις την λογική ανάλυσης του προβλήματος και να έχεις βάσεις για να καταλάβεις πως δουλεύει ένας αλγόριθμος που θα βρεις πχ.

Αλλα αν δεν ασχοληθείς ερευνητικά και πας πχ, για να φτιάχνεις web apps, τι να τα κάνεις τα «βαρβάτα» μαθηματικά;

Εκτός αν η στοιχειώδης κατανόηση των αλγορίθμων και της πολυπλοκότητας τους θεωρούνται «βαρβάτα».

Δεν μιλάμε φυσικά για στοχευμένα «projects». Αν κάνεις ανάλυση σήματος προφανώς θα πρέπει να ξέρεις την αντίστοιχη θεωρία. Αν κάνεις χάρτες, προφανώς το ίδιο. Αλλα νομίζω οτι δουλειά του computer engineer είναι περισσότερο να βρίσκει τον καλύτερο τρόπο να υλοποιεί την δουλειά των άλλων, και όχι να κάνει ο ίδιος την δουλειά τους.

Απο την άλλη σε πληροφορική και computer science υπάρχουν όντως αρκετά δύσκολα (στην κατανόηση κυρίως, όχι τόσο στην χρήση) μαθηματικά, που έχουν να κάνουν με πληροφορική και computer science και δεν έχουν ιδιαίτερη σχέση με άλλους τομείς.

Δυστυχώς βέβαια πριν περάσουν στην εκάστοτε σχολή, τα παιδιά βρίσκονται σε πλήρες σκοτάδι με το τι θα ασχοληθούν. Δυστυχώς εκεί καλείσαι να ρίξεις «ζάρια».

mpetou
27-05-11, 05:21
Ειδικα στις σοβαρες web εφαρμογες θελεις τα μαθηματικα...

Δες την google PR δες το fb δες το ebay εκει τρεχουνε πολλοι περιπλοκοι μαθηματικοι αλγοριθμοι...

Το να βρεις τους απατεωνες στο ebay να καταξεις τις σελιδες βαση της ποιοτητας του το να εξετασεις web analytics
να κανεις εξυπνα προγραμματα και παρα πολλα αλλα θες μαθηματικα..

Στις δυνατες web εφαρμογες χωρις μαθηματικα κουτουλας τοιχο.

ikaros
27-05-11, 08:47
Συμφωνώ και να προσθέσω ότι γενικά σε κάποιους τομείς προγραμματισμού ασχολούνται κυρίως φυσικοί-μαθηματικοί χημικοί βιολόγοι κτλ.
Είμαι φυσικός αλλά δουλεύω ως προγραμματιστής σε ομάδα ανάλυσης δεδομένων κυρίως γύρω από gpu computing. Η φιλοσοφία και τα προβλήματα είναι τελείως διαφορετικά. Δεν είναι απαραίτητο πάντα να κατέχεις καλά το αντικείμενο, αλλά σίγουρα χρειάζεται υπόβαθρο και σε αυτές τις δουλειές σπάνια μπαίνουν άτομα από computer science..
Κλασσικά παραδείγματα προβλημάτων:
Τομογραφία (τεράστιος κλάδος από medical physics μέχρι παλαιοντολογία και επιστήμη υλικών) & imaging, ray-tracing, monte carlo simulations, ab-initio, DFT, ανάλυση σήματος και πολλά πολλά άλλα.
Παίζει τρελά - απαιτείται High Performance computing: multicore/multithreaded προγραμματισμός σε clusters, αλλά και gpus. Γενικά πολλά επιστημονικά προγράμματα είναι βαριά, αλλά και να μην είναι πάρα πολλές φορές έχεις τερατώδη όγκο δεδομένων τα οποία πρέπει να επεξεργαστείς on the fly ή σε εύλογο χρονικό διάστημα.

Γενικά θα πρέπει ή να κατέχει κάποιος to αντικείμενο πολύ καλά όπως είπε ο ΑΝΤ ή να έχεις καλές βάσεις και να κατέχει το είδος προγραμματισμού πολύ καλά.

Πχ μαθηματικοί δουλεύουν κλασσικά σε αλγορίθμους για τομογραφία ( και έχει και πολύ ψωμί λόγω medical :p). πχ: http://fastra.ua.ac.be/en/applications.html

Στην Ελλάδα όλα αυτά? Εργάζεσαι σε εταιρεία με αντικείμενο ένα από αυτά που αναφέρεις και πληρώνεσαι?

Eruyome(MMXGN)
27-05-11, 09:41
Ειδικα στις σοβαρες web εφαρμογες θελεις τα μαθηματικα...

Δες την google PR δες το fb δες το ebay εκει τρεχουνε πολλοι περιπλοκοι μαθηματικοι αλγοριθμοι...

Το να βρεις τους απατεωνες στο ebay να καταξεις τις σελιδες βαση της ποιοτητας του το να εξετασεις web analytics
να κανεις εξυπνα προγραμματα και παρα πολλα αλλα θες μαθηματικα..

Στις δυνατες web εφαρμογες χωρις μαθηματικα κουτουλας τοιχο.

Παρ'όλο που το web app που ανέφερα, πήγαινε στα web apps που βλέπουμε συνήθως στην Ελλάδα:

Για τους αλγόριθμους που λες:
Τους αλγόριθμους τους βρήκαν άλλοι, σε ερευνητικό επίπεδο, πριν απο σένα. Αυτό λέω.
Εσένα δουλειά σου είναι να μπορείς να τους καταλάβεις σε βαθμό να μπορείς να τους χρησιμοποιήσεις. Σε αυτό το σημείο, χρειάζονται ελάχιστα μαθηματικά (απλά για να ξέρεις τι κάνεις) και σίγουρα όχι βαρβάτα.

Και συνήθως στη βιβλιογραφία δίνεται ψευδοκώδικας ολότελα, οπότε το μόνο που αρκεί να ξέρεις είναι συμβολισμοί και άντε και ελάχιστη θεωρία. Αν δεν βρεις free υλοποίηση κατευθείαν.

geo71
27-05-11, 09:56
Κατά την ταπεινή μου άποψη, το μαθηματικό υπόβαθρο είναι το παν. Είναι ευκολότερο, για έναν καλό μαθηματικό να γίνει και καλός προγραμματιστής, το αντίθετο όμως είναι λιγάκι δύσκολο.

Στην περίπτωσή σου, που σου αρέσουν και τα δύο, θα συμφωνήσω με την άποψη Μαθηματικού/Μετεκπαίδευση (και γιατί όχι ένα δεύτερο πτυχίο) στην Πληροφορική.

Μπορεί να είσαι μικρός σε ηλικία αλλά η συγκροτημένη σκέψη που έχεις και οι ευχάριστες ανησυχίες που σου δημιουργούν τα μαθηματικά, μπορούν να συνδυαστούν άνετα με τον προγραμματισμό. Αυτόν τον μαθαίνεις σαν χόμπυ και πληρώνεσαι, έστω και τον βασικό, για να κάνεις web σελίδες. Άλλο είναι ο προγραμματισμός άλλο είναι η Επιστήμη της Πληροφορικής.

anon
27-05-11, 10:13
Εχω σπουδάσει μαθηματικός. Εχω ηδη απο το πανεπιστήμιο ασχοληθεί σοβαρά με την πληροφορική, και εργάζομαι ως προγραμματιστής απο το 1989. Και έχω καλύψει πολλούς τομείς της πληροφορικής, πλην του προγραμματισμού. Και τελειώνω και μεταπτυχιακό στην πληροφορική, έτσι για να λέμε ότι έχουμε και ένα χαρτί εκεί. Νυν εργαζόμενος ως μαθηματικός στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση απο πέρυσι το καλοκαίρι....

Οπότε μπορώ να σου απαντήσω καλύτερα απο οποιονδήποτε άλλο νομίζω.

Οσον αφορά απο βιοποριστική άποψη.

Εαν σου αρέσει να διδάσκεις, δεν έχεις πρόβλημα με τάξη, πάνε μαθηματικός. Την πληροφορική ξέχνα την. Οπου και να ρωτήσεις θα δείς ότι είναι ένας κλάδος σε συνεχή φθίνουσα πορεία, ως προς την απασχόληση. Πέραν του γεγονότος ότι δεν μπορείς να προσληφθείς σχεδόν καθόλου στην δευτεροβάθμια, στον ιδιωτικό τομέα δεν υπάρχει τίποτα. Οχι μόνον αυτό, αλλά το μέλλον είναι ακόμα πιο δυσοίωνο.

Οι τρέχουσες εξελίξεις στην πληροφορική (βλέπε cloud computing) καθιστά στο άμεσο μέλλον άχρηστες χιλιάδες θέσεις εργασίας εδώ και στο εξωτερικό ακόμη περισσότερο, μιας και ο καθένας απλά θα χρησιμοποιεί μια τερματική μονάδα με κάποιον browser, μια αναλώσιμη συσκευή σχεδόν μη-επισκευάσιμη, χάλασε, την πέταξες. Ολο το περιβάλλον εργασίας, εφαρμογές γραφείου κλπ, προγράμματα επιχειρήσεων (λογιστικά και άλλα) θα είναι στο cloud (πχ Google, Amazon S3). Αυτό σημαίνει ότι πλέον με ελάχιστο προσωπικό, 24ωρης βάρδιας θα εξυπηρετούν δεκάδες χιλιάδες κόσμου απο πελάτες - συνδρομητές, θα έχεις την δυνατότητα να χρησιμοποιείς όσο ακριβώς computing power χρειάζεσαι, και να το αυξάνεις ή μειώνεις κατα το δοκούν (με την ανάλογη χρέωση) όπως επίσης και χώρο (storage). Αυτά οσον αφορά το κομμάτι το sysadmin, dba, κλπ. Οσο για τις διασυνδέσεις, δεν νομίζω να σπουδάσεις πληροφορική, για να σετάρεις ρουτεράκια. Εξάλλου εκεί θα έχεις και τους τηλεπικοινωνιάδες στα σχεδόν κοινά χωράφια.

Πάμε στο κανονικό programming. Mε βάση τα παραπάνω και το commoditization του λογισμικού, δηλαδή ότι το λογισμικό γίνεται σχεδόν αναλώσιμο, μαζικής παραγωγής ή για την ακρίβεια μαζικής κατανάλωσης, αυτό ήδη συμβαίνει, οι ανάγκες στο λογισμικό για προγραμματιστές βαίνουν συνεχώς μειούμενες. Και δεν θεωρώ την κατασκευή sites programming, τουλάχιστον κατα το μεγαλύτερο ποσοστό τους... Ασε δε που το outsourcing σε Iνδία και Ρωσία πλέον είναι μεγάλο, μια ματιά μόνο στο freelancing θα σας πείσει. Και μένει να μπεί στο παιχνίδι χοντρά και η Κίνα, οπότε χάθηκε οποιαδήποτε σκέψη για προγραμματιστής... Οχι ότι θα εκλείψει το επάγγελμα. Απλά οι δουλειές θαναι λίγες, και οι καλοπληρωμένες ακόμη πιο λίγες. Ασε δε που ο καθένας μπορεί να την δεί προγραμματιστής, δεν απαιτείται και πτυχίο για να γράψεις προγράμματα.

Τουλάχιστον ως μαθηματικός θα έχεις την δυνατότητα να κάνεις και κάποια μαθήματα. Ακόμα και να ασχοληθείς με την πληροφορική, με ή χωρίς σπουδές σε αυτήν (όπως εγώ).

Εαν δείς την πληροφορική ως ακαδημαική καριέρα, και έχεις την όρεξη, το μεράκι, και την απαραίτητη φαιά ουσία, κάντο, μόνο που είναι δύσκολα τα πράγματα εκεί, ειδικά στην Ελλάδα, είτε για πληροφορική είτε για μαθηματικά. Θα πρέπει εξαρχής να σκεφτείς ότι μπορεί ναι μεν το πτυχίο να το κάνεις Ελλάδα, αλλά απο εκεί και μετά υπάρχει μόνο ένας δρόμος, του εξωτερικού.

........Auto merged post: anon πρόσθεσε 2 λεπτά και 2 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ειδικα στις σοβαρες web εφαρμογες θελεις τα μαθηματικα...

Δες την google PR δες το fb δες το ebay εκει τρεχουνε πολλοι περιπλοκοι μαθηματικοι αλγοριθμοι...

Το να βρεις τους απατεωνες στο ebay να καταξεις τις σελιδες βαση της ποιοτητας του το να εξετασεις web analytics
να κανεις εξυπνα προγραμματα και παρα πολλα αλλα θες μαθηματικα..

Στις δυνατες web εφαρμογες χωρις μαθηματικα κουτουλας τοιχο.

Οι περισσότεροι στον προγραμματισμό έχουν μείνει σε μερικές οθόνες εισαγωγής πελατών, κάποια ευρετήρια ή κοινόχρηστα. Ε, ναι, για τέτοιου είδους εφαρμογές δεν χρειάζεσαι τα μαθηματικά, απο την άλλη δεν χρειαζόμαστε πιά τετοιες εφαρμογές ;)

Θα συμφωνήσω ότι το μαθηματικό υπόβαθρο είναι πάρα πολύ σοβαρό, το έχουν πεί εξάλλου και μερικοί απο τις μεγαλύτερες μορφές προγραμματιστές της εποχής μας όπως ο Linus, και ο Gates ακόμη προωθεί τα μαθηματικά στις ΗΠΑ. Το μεταπτυχιακό μου ήταν περίπατος στα θεωρητικά, λόγω του μαθηματικού υπόβαθρου, όχι ότι και τα άλλα παιδιά δεν τα κατάφερναν (1ος κύκλος, 50% αποτυχία, κόπηκαν) αλλά εκεί που οι άλλοι χρειάζονταν 20 ώρες διάβασμα εγώ τέλειωνα με το πολύ 2 (δύο) ώρες.

gsenso
27-05-11, 11:10
Δηλαδή βρε συ mpetou τι εννοείς "βαρβάτα" μαθηματικά που χρειάζονται στον προγραμματισμό; Μιλάμε για algebraic topology και πάνω; :p

anon
27-05-11, 11:25
Θεωρία αλγορίθμων, διακριτά μαθηματικά, αλγεβρα boole, σχεσιακή άλγεβρα είναι τα πρώτα που μου έρχονται στο μυαλό. Επίσης σε υλοποιήσεις μπορεί να χρειαστείς θεωρία γράφων (κλαδος των διακριτών βασικά), θεωρία παιγνίων, γραμμικό προγραμματισμό (δεν είναι "προγραμματισμός", αλλά μέθοδοι επίλυσης :p) και γενικά πολλά απο επιχειρησιακή έρευνα (κλάδος των μαθηματικών), ίσως και θεωρία χάους σε κάποιες περιπτώσεις, μετασχηματισμοί, διαφορικές, είναι μακρύς ο κατάλογος. Αλγεβρα λάμδα. ΣΤΟΠ, θα γεμίσω σελίδες.

Thuglife
27-05-11, 11:37
Ότι να' ναι και όπως πάντα έχω την εντύπωση ότι το 99% αυτών που απάντησαν δεν δουλεύουν σε κανένα από τους 2 κλάδους :p

Έκανα ένα απλό search στο kariera.gr,

Πληροφορική / Τηλεπικοινωνίες : 157 αγγελίες
Εκπαιδευτικοί : 6 με τις 2 να είναι για babysitter :p

Εκτός αν γουστάρετε δημόσιο, προσωπικά μου είναι παντελώς αδιάφορο.

Άτομα σαν το Linus ή τον Gates βγαίνουν μια φορά στην 20ετία, δεν είναι ότι είναι λόγω των μαθηματικών ή whatever. Εξάλλου είναι γνωστό ότι ο Gates παράτησε το Πανεπιστήμιο για να ασχοληθεί με τις ιδέες του, χαρακτηρίζεται ως "Harvard's most successful dropout".

Αν βαρβάτα μαθηματικά θεωρούμε το επίπεδο λυκείου , οκ :p

geo71
27-05-11, 12:00
Πολύ απλοποιημένη η σκέψη σου αν δεν λάβεις υπόψη τα τυπικά προσόντα που απαιτεί κάθε αγγελία πληροφορικής/τηλεπικοινωνιών. Μπορεί να λέει πληροφορική και να θέλει MSc στα οικονομικά ή μαθητικα κοκ. Πληροφορική είναι και οι αγγελίες στις τράπεζες αλλά όλες θέλουν οικονομικά/μαθηματικά...

Eruyome(MMXGN)
27-05-11, 12:01
Θεωρία αλγορίθμων, διακριτά μαθηματικά, αλγεβρα boole, σχεσιακή άλγεβρα είναι τα πρώτα που μου έρχονται στο μυαλό. Επίσης σε υλοποιήσεις μπορεί να χρειαστείς θεωρία γράφων (κλαδος των διακριτών βασικά), θεωρία παιγνίων, γραμμικό προγραμματισμό (δεν είναι "προγραμματισμός", αλλά μέθοδοι επίλυσης :p) και γενικά πολλά απο επιχειρησιακή έρευνα (κλάδος των μαθηματικών), ίσως και θεωρία χάους σε κάποιες περιπτώσεις, μετασχηματισμοί, διαφορικές, είναι μακρύς ο κατάλογος. Αλγεβρα λάμδα. ΣΤΟΠ, θα γεμίσω σελίδες.

Σε μια real-world εφαρμογή όμως (ξαναλέω, όχι ερευνητικά), πόσο θα κάτσεις να υλοποιήσεις δικό σου αλγόριθμο πάνω σε αυτά;

Γιατί, έτοιμοι, υπάρχουν βιβλιοθήκες και βιβλιοθήκες έτοιμες για χρήση και σερβιρισμένα με το κουτάλι. Και δεν είναι κάτι βαρβάτο, νομίζω το να ξέρεις οτι υπάρχει και να καταλάβεις πώς το χρησιμοποιείς.

anon
27-05-11, 12:06
Ότι να' ναι και όπως πάντα έχω την εντύπωση ότι το 99% αυτών που απάντησαν δεν δουλεύουν σε κανένα από τους 2 κλάδους :p


Μάλλον δεν ξέρεις μαθηματικά ούτε καν γυμνασίου.
Απάντησα ότι είμαι μαθηματικός και πληροφορικάριος. Με εργασία both.
Σε σύνολο 18 μελών, εγώ είμαι σίγουρα και στους δύο κλάδους, δηλαδή ποσοστό που δεν είναι και στους δυο 94,4%

:p :p :p

Οταν και ο Linus και ο gates αναφέρουν την ανάγκη μαθηματικών (και δεν είναι οι μόνοι), τότε ποιός είσαι εσύ που θα πείς ότι δεν χρειάζονται;

ΥΓ. Οι εκπαιδευτικοί στον ιδιωτικό τομέα, δεν δουλεύουν με αγγελίες στο karriera. Οταν μεγαλώσεις κάνεις παιδιά και χρειαστείς φροντιστήριο ή ιδιαίτερα τότε να ψάξεις απο το καριέρα, αλλά ρώτα και τους άλλους συνάδελφους γονείς (βασικά με αυτό τον τρόπο γίνεται, μέσω συστάσεων, ειδικά στα ιδιαίτερα).

gsenso
27-05-11, 12:08
Επειδή είμαι μαθηματικός με MSc στα μαθηματικά και έχω δει βαρβάτα μαθηματικά, ε μη τρελαθούμε τελείως.

Αυτό που λέω είναι ότι σαφώς είναι σπουδαίο υπόβαθρο αλλά μη φτάνουμε και στο άλλο άκρο, ότι δήθεν χρειάζεσαι πυρηνικά εργαλεία για να γίνεις επιτυχημένος πληροφορικάριος.

Thuglife
27-05-11, 12:21
Το παράδειγμα μου είναι απλοποιημένο, για όλα τα άλλα που λες δεν συμφωνώ.

Δουλεύω στον τραπεζικό τομέα 4+ χρόνια, μια πιστοποίηση σε βάσεις δεδομένων ή επαγγελματική εμπειρία σε αντίστοιχη θέση μετράνε 10 φορές περισσότερο από οποιοδήποτε μεταπτυχιακό.

Τι να τον κάνεις τον άλλο με το μεταπτυχιακό στα μαθηματικά στα 30 του με την μηδενική πρακτική εμπειρία που θα τον βάλεις μπροστά σε μια Oracle και θα ψάχνει να βρει την έξοδο κινδύνου.

........Auto merged post: Thuglife πρόσθεσε 9 λεπτά και 55 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Οταν και ο Linus και ο gates αναφέρουν την ανάγκη μαθηματικών (και δεν είναι οι μόνοι), τότε ποιός είσαι εσύ που θα πείς ότι δεν χρειάζονται;


Εγώ δεν είπα πουθενά ότι δεν χρειάζονται μαθηματικά. Υποστηρίζω ότι τα παρά λέτε και αγγίζετε την σφαίρα του θεωρητικού ξεφεύγοντας από την πραγματικότητα.

Έχω γνωστούς που βγάζουν 2 χιλιάρικα plus καθαρά γράφοντας στην ουσία CRUD apps, σε χαλάει; Οκ αν θέλει κάποιος να πάει στην Google θα χρειαστεί περισσότερα εφόδια αλλά μην τρελαθούμε κιόλας με τα μαθηματικά.

Ακόμα και interviews της Google να δεις, είναι του στυλ "θέλουμε να κάνουμε το Α , ποιόν αλγόριθμο θα χρησιμοποιούσες και γιατί;"

geo71
27-05-11, 12:22
Επειδή και εγώ δουλεύω σε τραπεζικό τομέα, υπάρχουν περιθώρια εξέλιξης (αλλαγή αντικειμένου στον ίδιο οργανισμό) που ο συνδυασμός των τυπικών προσόντων κάθε άλλο παρά τυπικός είναι.

Αν το δεί κάποιος καθαρά βιοποριστικά, ναι ας μάθει προγραμματισμό και ας ελπίσει στην δουλειά του πάνω, να εμβαθύνει και μάθει όσα περισσότερα μπορεί. Από κάπου πρέπει να ξεκινήσεις, οι σπουδές δεν σου δίνουν την εμπειρία, οπότε, είτε μαθηματικός/χομπίστας πληροφορικάριος είτε πληροφορικάριος/χομπίστας μαθηματικός, για μια εταιρεία, ξεκινάς από μηδενική βάση.

gsenso
27-05-11, 12:23
Και από την άλλη, τι να τις κάνει τις πιστοποιήσεις και τις ορακλες όταν του δώσεις μια απόδειξη και σου πει δωστο μου στα ελληνικά; :p

Το θέμα είναι τι θέλει να κάνει ο καθένας και τι όρεξη έχει να μάθει. Όχι ποιος είναι πιο μάγκας.

anon
27-05-11, 12:32
Σε μια real-world εφαρμογή όμως (ξαναλέω, όχι ερευνητικά), πόσο θα κάτσεις να υλοποιήσεις δικό σου αλγόριθμο πάνω σε αυτά;

Γιατί, έτοιμοι, υπάρχουν βιβλιοθήκες και βιβλιοθήκες έτοιμες για χρήση και σερβιρισμένα με το κουτάλι. Και δεν είναι κάτι βαρβάτο, νομίζω το να ξέρεις οτι υπάρχει και να καταλάβεις πώς το χρησιμοποιείς.

Θα σου απαντήσω με real world example που λένε. Οταν ξεκίνησα τον εργασιακό μου βίο ως προγραμματιστής (1989), ήμουν σε μια εταιρία που έφτιαχνε λογισμικό για λογιστικά/εμπορικά, το τότε ERP. Είχαν ήδη κατασκευασμένο στους Gigatronics, για όσους θυμούνται τους υπολογιστές αυτούς, το είχαν κάνει και για το DOS, και προσλήφθηκα να το κάνω σε Unix (SCO Unix σε 286/386 με 1ΜΒ RAM!!!!) για multiuser.

Εγώ ξανάγραφα την εφαρμογη. Απο την αρχή. Χρησιμοποιούσα πράγματα άγνωστα την εποχή εκείνη, όπως profiler, version control system (το αρχαίο SCCS) και scripting για αυτοματοποιημένες εργασίες κλπ. Μια βασική διεργασία της τότε εφαρμογής ήταν η επαναδιάταξη των αρχείων. Μην μου πείτε γιατί και πώς δεν χρησιμοποιούσαμε binary indexes κλπ, απλά να σας πώ ότι σε κάποια φάση, συνήθως με την έναρξη του συστήματος, τα ξανασορτάριζε, γιατί κρατούσε σαν παροδικό αρχείο τις καταχωρήσεις τις ημέρας ασορτάρτιστες, οπότε την επομένη θα έπρεπε να σορτάρονταν όλες.

Η διαδικασία αυτή ήθελε αρκετό χρόνο, μιλάμε για δεκάδες χιλιάδες εγγραφές. O συνάδελφος στο DOS, χρησιμοποιούσε την έτοιμη συνάρτηση quicksort της Microsoft C, και τον καλύτερο χρόνο που κατάφερε να επιτύχει ήταν κάπου στα 3 λεπτά. Και είχε καλύτερο μηχάνημα απο το δικό μου, μου φαίνεται 286 στους 16ΜHz το δικό μου ήταν στα 12Μhz. Εφτασε στο σημείο να χρησιμοποιήσει assembly στο interface κλήσης της συνάρτησης για να βελτιώσει τον χρόνο, και το πήγε λίγο κάτω απο τα 3 λεπτά.

Εγώ έγραψα την συνάρτηση quicksort, δεν χρησιμοποίηση έτοιμη. Διάβασα Knuth. Και όχι μόνο την έγραψα, αλλά την έκανε και profile σε επίπεδο assembly κατα κατηγοριοποίηση του τύπου εντολών (ήταν και το αντικείμενο της διπλωματικής μου στο Μαθηματικό). Βρήκα ότι η quicksort "έτρωγε" πάνω απο το 90% του χρόνου σε εντολές move. μετακινούσε data. Αυτό το pattern δεν ήταν αυτό που έπρεπε για την quicksort, όσον αφορά την θεωρία. Και αυτό γιατί μετακινούσε δεδομένα, τα records. Δηλαδή κάθε record, που ήταν πχ 512bytes σε κάθε σύγκριση που έπρεπε να μετακινηθεί, έφευγε και πήγενε σε άλλη θέση. Μπορεί η μνήμη να είναι γρήγορη, αλλά μιλάμε για μεγάλο όγκο μετακινήσεων.

Οπότε αυτό που έκανα ηταν ναι μεν οι συγκρίσεις να γίνονται όπως και πριν, αλλά χρησιμοποίησα pointers αντί τα ίδια τα strings στην μετακίνηση. Μετακινούσα απλούς pointers, ενώ τα data records μένανε στην ίδια θέση που ήταν. Η μετάθεση pointers (16 bit στο σύστημα που είχα, large model, δηλαδή δυο bytes) ήταν μέρα με την νύχτα σε σχέση με την μετακίνηση του record.

Η δική μου υλοποίηση, σε ασθενέστερο μηχάνημα, τέλειωνε σε 17 δεύτερα. Εναντι 3 λεπτών. Η γνώση της θεωρίας αλγορίθμων μου έδωσε την δυνατότητα να κάνω την δική μου υλοποίηση, να γνωρίζω τα όρια της συνάρτησης αυτής, και να προσδιορίσω το πρόβλημα.

Βέβαια δεν κάνει ο καθένας δικές του υλοποιήσεις σε τέτοιο βαθμό. Επίσης πολλές εφαρμογές είναι απλά components που τα συνδέεις, plumbing δηλαδή. Σε τέτοιες περιπτώσεις δεν χρειάζοναι πολλά.


........Auto merged post: anon πρόσθεσε 5 λεπτά και 58 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Τι να τον κάνεις τον άλλο με το μεταπτυχιακό στα μαθηματικά στα 30 του με την μηδενική πρακτική εμπειρία που θα τον βάλεις μπροστά σε μια Oracle και θα ψάχνει να βρει την έξοδο κινδύνου.


Δεν διαφωνώ, αλλά το συγκεκριμένο σου παράδειγμα είναι ατυχές, γιατί μιλάς για κάποιον που ναι μεν μπορεί να έχει μια θεωρητική κατάρτηση, αλλά όχι μια τεχνική εξειδικευμένη.

Και για να στο αντιστρέψω, τι να κάνω τον δήθεν ορακλά, που μου γράφει μια SQL query που κάνει δέκα ώρες στην βάση να τρέξει; Γιατί δεν σκαμπάζει και δεν πρόκειται ποτέ να σκαμπάσει απο θεωρία συνόλων; Το παράδειγμα με τις ώρες είναι πραγμτικό.
Και για όσους δουλεύουν βάσεις, διαβάστε τα βιβλία του Celko (http://en.wikipedia.org/wiki/Joe_Celko), ενός μαθηματικού, για να γράφετε με έξυπνο μαθηματικό και φυσικά να εκτελούνται πολύ γρήγορα, γιατί οι βάσεις δεδομένων βασικά είναι σχεσιακή άλγεβρα και τα αποτελέσματα είναι απο θεωρία συνόλων.

Aπο την άλλη συμφωνώ ότι η στεγνή θεωρητική κατάρτιση δεν φτάνει απο μόνη της. Η πληροφορική και ειδικά ο προγραμματισμός είναι και κατα ένα μεγάλο ποσοστό και τέχνη. Γιαυτό και ο Knuth έγραψε τα βιβλία του, Τhe Art of Computer Programming. (http://en.wikipedia.org/wiki/The_Art_of_Computer_Programming)

Thuglife
27-05-11, 12:37
Και από την άλλη, τι να τις κάνει τις πιστοποιήσεις και τις ορακλες όταν του δώσεις μια απόδειξη και σου πει δωστο μου στα ελληνικά; :p

Το θέμα είναι τι θέλει να κάνει ο καθένας και τι όρεξη έχει να μάθει. Όχι ποιος είναι πιο μάγκας.

Δεν νομίζω ότι μίλησα πουθενά για μαγκιά...;
Και σε ένα μαθηματικό μπορεί να του μιλήσεις για φιλολογικά ή για C++ ή για Unix και να σε κοιτάει σαν εξωγήινο, που θες να καταλήξεις;

Thomas8
27-05-11, 12:38
Εγώ πιστεύω ότι κακώς ρωτάς για επιλογή επαγγέλματος. Επίλεξε σχολή καλύτερα και άσε το επάγγελμα για αργότερα. Είναι πολύ πιθανό να απογοητευτείς από τα μαθηματικά των πανεπιστημίων, διδάσκονται με πολύ χειρότερο τρόπο από αυτά του λυκείου και είναι πολύ πιο δύσκολα. Ειδικά αν λες ότι σου αρέσει να βλέπεις τις πρακτικές εφαρμογές των μαθηματικών. Τέτοιο πράγμα δε θα δεις για χρόνια στο πανεπιστήμιο...

Τα μαθηματικά που χρειάζονται για προγραμματισμό πιο καλά θα τα καταλάβεις σε σχολή πληροφορικής, σε μαθήματα γραμμικής άλγεβρας, αλγορίθμων και διακριτών μαθηματικών. Δεν είναι κάτι φοβερά δύσκολο.

Αν θες να ασχοληθείς επαγγελματικά με προγραμματισμό, καλύτερα ξεκίνα από τώρα να ασχολείσαι από μόνος σου. Πάντως ό,τι και αν κάνεις υπάρχει άπλετος χρόνος να αλλάξεις μέσα στο πανεπιστήμιο (να ασχοληθείς με κάτι πολύ θεωρητικό στην πληροφορική ή με ανάπτυξη μιας εφαρμογής στα μαθηματικά). Το είδος της σχολής που θα γράφει το πτυχίο πάνω μετράει κυρίως αν θες να διδάξεις σε σχολείο το αντίστοιχο μάθημα.

Επειδή βασικά η επιλογή σου με βάση αυτά που λες είναι μαθηματικό ή κάτι άλλο, ρώτα φοιτητές του μαθηματικού, δες βιβλία, οδηγό σπουδών κ.λπ., πήγαινε να παρακολουθήσεις μαθήματα και να μιλήσεις με φοιτητές (αν έχεις χρόνο μεταξύ των ενδοσχολικών και δε ζεις μακριά) και δες αν νιώθεις ότι σε "ψήνει". Αν όχι, καλύτερα άφησέ το!

Άσχετα με ό,τι μπορεί να ακούς από τον περίγυρό σου, τα 4-5 χρόνια των σπουδών είναι πολύ πιο δύσκολα από την τρίτη λυκείου. Αν δε σου αρέσει αυτό που κάνεις, δε θα αντέξεις μέχρι το τέλος.

anon
27-05-11, 12:42
Έχω γνωστούς που βγάζουν 2 χιλιάρικα plus καθαρά γράφοντας στην ουσία CRUD apps, σε χαλάει; Οκ αν θέλει κάποιος να πάει στην Google θα χρειαστεί περισσότερα εφόδια αλλά μην τρελαθούμε κιόλας με τα μαθηματικά.


Aν το πάρεις καθαρά μισθολογικά, δεν υπάρχει πάντοτε σχέση. Γνωρίζω άτομα με πολύ λίγες γνώσεις, τεχνολογικά πάντα, αλλά έχουν πετύχει καλά πόστα, και παίρνουν καλά γκάφρα. Γιατί δεν φτάνει μόνο νασαι πολύ καλός. Δεν παίζει απο μόνο του, πάντα, ειδικά τώρα στον κυκεώνα και στην υπερπροσφορά.

Παίζει το που παίζεις, δεν πά νασαι και ο Linus, αν θασαι πχ στην Καλαμπάκα, τι λεφτά να βγάλεις εκεί; Ως προγραμματιστής εννοώ, και ξεχάστε το remote computing. Αρα μια παράμετρος είναι το που είσαι. Ενας καλός προγραμματιστής στην Καλαμπάκα, ίσως είναι και άνεργος, στην Θεσσαλονίκη θα πάρει το πολύ βασικό (δεν έχει δουλειές), στην Αθήνα θα πάρει χίλια έως και δυο χιλιάρικα καθαρά, και στο Λονδίνο μπορεί να καθαρίσει 80 χιλιάδες λίρες τον χρόνο.

Παίζει επίσης σε τι αντικείμενο είσαι. Προγραμματιστής σε τί; Σε java, php, asp.net, cobol, c, C++ και πάει λέγοντας. Οι καλύτερες δουλειες τουλάχιστον έξω είναι σε Java, στον τραπεζικο / χρηματιστηριακό τομέα.

Παίζει πόσο καλά πουλάς τον εαυτό σου, ειδικά σε θέσεις που έχουν να κάνουν με πιο διοικητικές θέσεις (project leader, system architect, consultant κλπ κλπ). Διαβάστε λίγο τον Ζαχαρία.

A.N.T.
27-05-11, 12:49
Είναι γεγονός ότι το υπόβαθρο των καθαρών προγραμματιστών σε φυσική και μαθηματικά είναι
ανεπαρκές ή ανύπαρκτο για πολλά ενδιαφέροντα πράγματα.

Και στους μαθηματικούς/φυσικούς συμβαίνει το ίδιο, σε μικρότερο βαθμό όμως και με την διαφορά
ότι αυτοί μπορούν πιο εύκολα να καλυψουν την απόσταση...

Δυστυχώς το σύστημα διδασκαλίας στα AEI δεν περιλαμβάνει τα μαθηματικά που θα έπρεπε να ξέρει
ούτε καν ένας μαθηματικός...

Eruyome(MMXGN)
27-05-11, 14:31
Θα σου απαντήσω με real world example που λένε. Οταν ξεκίνησα τον εργασιακό μου βίο ως προγραμματιστής (1989), ήμουν σε μια εταιρία που έφτιαχνε λογισμικό για λογιστικά/εμπορικά, το τότε ERP. Είχαν ήδη κατασκευασμένο στους Gigatronics, για όσους θυμούνται τους υπολογιστές αυτούς, το είχαν κάνει και για το DOS, και προσλήφθηκα να το κάνω σε Unix (SCO Unix σε 286/386 με 1ΜΒ RAM!!!!) για multiuser.

Εγώ ξανάγραφα την εφαρμογη. Απο την αρχή. Χρησιμοποιούσα πράγματα άγνωστα την εποχή εκείνη, όπως profiler, version control system (το αρχαίο SCCS) και scripting για αυτοματοποιημένες εργασίες κλπ. Μια βασική διεργασία της τότε εφαρμογής ήταν η επαναδιάταξη των αρχείων. Μην μου πείτε γιατί και πώς δεν χρησιμοποιούσαμε binary indexes κλπ, απλά να σας πώ ότι σε κάποια φάση, συνήθως με την έναρξη του συστήματος, τα ξανασορτάριζε, γιατί κρατούσε σαν παροδικό αρχείο τις καταχωρήσεις τις ημέρας ασορτάρτιστες, οπότε την επομένη θα έπρεπε να σορτάρονταν όλες.

Η διαδικασία αυτή ήθελε αρκετό χρόνο, μιλάμε για δεκάδες χιλιάδες εγγραφές. O συνάδελφος στο DOS, χρησιμοποιούσε την έτοιμη συνάρτηση quicksort της Microsoft C, και τον καλύτερο χρόνο που κατάφερε να επιτύχει ήταν κάπου στα 3 λεπτά. Και είχε καλύτερο μηχάνημα απο το δικό μου, μου φαίνεται 286 στους 16ΜHz το δικό μου ήταν στα 12Μhz. Εφτασε στο σημείο να χρησιμοποιήσει assembly στο interface κλήσης της συνάρτησης για να βελτιώσει τον χρόνο, και το πήγε λίγο κάτω απο τα 3 λεπτά.

Εγώ έγραψα την συνάρτηση quicksort, δεν χρησιμοποίηση έτοιμη. Διάβασα Knuth. Και όχι μόνο την έγραψα, αλλά την έκανε και profile σε επίπεδο assembly κατα κατηγοριοποίηση του τύπου εντολών (ήταν και το αντικείμενο της διπλωματικής μου στο Μαθηματικό). Βρήκα ότι η quicksort "έτρωγε" πάνω απο το 90% του χρόνου σε εντολές move. μετακινούσε data. Αυτό το pattern δεν ήταν αυτό που έπρεπε για την quicksort, όσον αφορά την θεωρία. Και αυτό γιατί μετακινούσε δεδομένα, τα records. Δηλαδή κάθε record, που ήταν πχ 512bytes σε κάθε σύγκριση που έπρεπε να μετακινηθεί, έφευγε και πήγενε σε άλλη θέση. Μπορεί η μνήμη να είναι γρήγορη, αλλά μιλάμε για μεγάλο όγκο μετακινήσεων.

Οπότε αυτό που έκανα ηταν ναι μεν οι συγκρίσεις να γίνονται όπως και πριν, αλλά χρησιμοποίησα pointers αντί τα ίδια τα strings στην μετακίνηση. Μετακινούσα απλούς pointers, ενώ τα data records μένανε στην ίδια θέση που ήταν. Η μετάθεση pointers (16 bit στο σύστημα που είχα, large model, δηλαδή δυο bytes) ήταν μέρα με την νύχτα σε σχέση με την μετακίνηση του record.

Η δική μου υλοποίηση, σε ασθενέστερο μηχάνημα, τέλειωνε σε 17 δεύτερα. Εναντι 3 λεπτών. Η γνώση της θεωρίας αλγορίθμων μου έδωσε την δυνατότητα να κάνω την δική μου υλοποίηση, να γνωρίζω τα όρια της συνάρτησης αυτής, και να προσδιορίσω το πρόβλημα.

Βέβαια δεν κάνει ο καθένας δικές του υλοποιήσεις σε τέτοιο βαθμό. Επίσης πολλές εφαρμογές είναι απλά components που τα συνδέεις, plumbing δηλαδή. Σε τέτοιες περιπτώσεις δεν χρειάζοναι πολλά.




Διαφωτιστικό.
Έχω πέσει και εγώ σε τέτοια περίπτωση (να κάνω απο 15 λεπτά υλοποίηση 6 δευτερόλεπτα...) αλλα με είχε βοηθήσει η γνώση της ίδιας της γλώσσας και λίγο γραμμικής άλγεβρας. Τίποτα βαρβάτο πάντως. Ήταν όμως επειδή κάτι τέτοιο δεν υπήρχε, και το να κάνεις απλό plumbing έφτιαχνε παναργο κώδικα.
Αλλα όπως είπες και ο ίδιος, πόσες φορές θα πέσεις σε κάτι τέτοιο; Ειδικά με το internet

Και πόσες φορές θα σου χρειαστούν «βαρβάτα μαθηματικά» (λίγο περίεργος όρος νομίζω) για να το κάνεις αυτό;

. Προσωπικά κοιτάω πάντα να δω ποιος έχει υλοποιήσει τι πριν απο μένα, καθώς θα το έχουν δει πολλά περισσότερα μάτια και κατα πάσα πιθανότητα θα είναι πολύ καλύτερο απο ότι θα έφτιαχνα εγώ.
Φυσικά μαθηματικό υπόβαθρο χρειάζεται παντού. Η ένσταση μου ήταν στον χαρακτηρισμό «βαρβάτο».

A.N.T.
27-05-11, 15:43
Μπορώ να σου πω ένα-δυο παραδείγματα για να δεις τι σημαίνει "βαρβάτο" και πού χρειάζεται.
Συνέβησαν στην πράξη σε μένα ή σε φίλους μου.

α) Από εταιρεία πληροφορικής ζητήθηκε να φτιαχτεί μια γεννήτρια πλέγματος 3D για επιφάνειες και όγκους για ένα λογισμικό FEM.
Επειδή δεν υπήρχε κάτι έτοιμο που να ταιριάζει στις ζητούμενες προδιαγραφές, έπρεπε να φτιαχτεί εξ αρχής.
Δόθηκαν λεπτομερείς οδηγίες και βιβλιογραφία στους προγραμματιστές.
Δυστυχώς ήταν ανίκανοι να καταλάβουν οτιδήποτε σχετικό. Οι μαθηματικές γνώσεις που απαιτούνταν για την κατανόηση και μελέτη
της βιβλιογραφίας ήταν Θεωρία Επιφανειών, PDEs, στοιχεία από την τανυστική ανάλυση και από τον λογισμό των μεταβολών.
Ψευδοκώδικας δεν υπήρχε, ούτε κάτι έτοιμο που να διατίθεντο για τέτοια χρήση.
Τελικά η εταιρεία πλήρωσε 8 φορές περισσότερο μια ομάδα από το εξωτερικό που είχε τις γνώσεις και έφτιαξε την γεννήτρια.

β) Κατασκευή ενός πακέτου συμβολικής άλγεβρας για interactive επεξεργασία δεδομένων.
O χρήστης θα έπρεπε να δίνει π.χ. διάφορες συναρτήσεις σε run - time και αυτές να χρησιμοποιούνται περαιτέρω.
Το πρόβλημα αυτό έμοιαζε σχετικά εύκολο. Η κατασκευή ενός τέτοιου πακέτου είναι μπελάς αλλά υπάρχουν έτοιμες
υλοποιήσεις. Και μπορεί να χρησιμοποιηθεί και scripting που διευκολύνει ακόμα πιο πολύ.
Με μια λεπτομέρεια όμως : είχε ζητηθεί και συμβολική παραγώγιση και ολοκλήρωση στις προδιαγραφές.
Οι προγραμματιστές ήξεραν να γράψουν ρουτίνα συμβολικής παραγώγισης (ουσιωδώς είναι προσθήκη νεων κόμβων στο
expression tree της δοθείσας συνάρτησης).
ΑΛΛΑ η συμβολική ολοκλήρωση (γενικός αλγόριθμος) είναι εξαιρετικά δύσκολη και απαιτούσε γνώσεις άλγεβρας.
Συστήθηκε βιβλιο που περιείχε την θεωρία αλλά οι προγραμματιστές και πάλι δεν μπορούσαν να την παρακολουθήσουν.
Σκέφτηκαν να "σηκώσουν" με OCR από μεγάλα τυπολόγια όλους τους τύπους ολοκληρωμάτων και μετά να εφαρμόσουν matching τεχνικές.
Ο πελάτης όμως που είχε γνώση του θέματος και ήξερε ότι υπάρχει γενικός τρόπος δεν ήθελε τέτοια ημίμμετρα.
Τελικά το project παραδόθηκε χωρίς συμβολική ολοκλήρωση με την προοπτική να το συμπληρώσουν άλλοι.

( οι μαθηματικοί ας μην επήρονται : αν ρωτήσετε εναν μαθηματικό πώς μπορούμε να αποφανθούμε σίγουρα αν μια
συνάρτηση έχει παράγουσα, είναι σχεδόν βέβαιο ότι δεν θα μπορεί να απαντήσει - παρόλο που ΥΠΑΡΧΕΙ τρόπος.
Ουσιωδώς ο πελάτης αυτό ήθελε, τον γενικό αλγόριθμο.)


γ) Θέλετε κι' άλλο ; Σε εταιρία καινοτόμων εφαρμογών, ζητήθηκε η κατασκευή προγράμματος που να καθοδηγεί ρομποτικό
βραγχίονα για χρήση του σε εργοστάσιο. Ουσιωδώς επρόκειτο για σύστημα τεχνητής όρασης. Ένα σημαντικό μέρος αφορούσe την
παραγωγή μιας 3D εικόνας από λήψεις εικόνων 2D. Aπαιτούνταν γνώσεις γραμμικών μεσχηματισμών και παραστατικής γεωμετρίας.
Ο φίλος μου (μαθηματικός) που ήταν υπεύθυνος μού είπε ότι τράβηξε τα πανδεινα μέχρι να δώσει να καταλάβουν οι συνάδελφοί
του προγραμματιστές τις απαιτούμενες έννοιες. Ούτε την εξίσωση της ευθείας στον χώρο δεν ήξεραν - όχι να καταλάβουν
προβολικούς μετασχηματισμούς....



Ο κατάλογος μπορεί να αυξηθεί όσο θέλετε. Τα παραπάνω ακούγονται σαν ειδικές περιπτώσεις. Ωστόσο, οι ενδιαφέρουσες και
προσοδοφόρες δουλειές τέτοιες είναι. Και υπάρχουν αρκεί κάποιος να έχει το υπόβαθρο να ασχοληθεί. Σε όλες τις περιπτώσεις
οι προγραμματιστές ήταν ανεπάρκείς γιατί ήταν συνηθισμένοι στα έτοιμα και είχαν παραμελήσει την μαθηματική τους εκπαίδευση.
Οι μαθηματικοί και φυσικοί ήταν σε καλύτερη θέση διότι μπορούσαν τουλάχιστον να παρακολουθήσουν το αντικείμενο βιβλιογραφικά.

Αν τώρα μιλάμε για web programming, προγράμματα πελατών-αποθήκης και βάσεις δεδομένων...paso.
Εκεί δεν χρειάζονται πολλά μαθηματικά - αρκούν οι γνώσεις λυκείου.
Αλλά φυσικά και το ενδιαφέρον και οι απολαβές δεν είναι ίδιες....

ConstantinosBok
27-05-11, 16:52
Μπορώ να σου πω ένα-δυο παραδείγματα για να δεις τι σημαίνει "βαρβάτο" και πού χρειάζεται.
Συνέβησαν στην πράξη σε μένα ή σε φίλους μου.

γ) Θέλετε κι' άλλο ; Σε εταιρία καινοτόμων εφαρμογών, ζητήθηκε η κατασκευή προγράμματος που να καθοδηγεί ρομποτικό
βραγχίονα για χρήση του σε εργοστάσιο. Ουσιωδώς επρόκειτο για σύστημα τεχνητής όρασης. Ένα σημαντικό μέρος αφορούσe την
παραγωγή μιας 3D εικόνας από λήψεις εικόνων 2D. Aπαιτούνταν γνώσεις γραμμικών μεσχηματισμών και παραστατικής γεωμετρίας.
Ο φίλος μου (μαθηματικός) που ήταν υπεύθυνος μού είπε ότι τράβηξε τα πανδεινα μέχρι να δώσει να καταλάβουν οι συνάδελφοί
του προγραμματιστές τις απαιτούμενες έννοιες. Ούτε την εξίσωση της ευθείας στον χώρο δεν ήξεραν - όχι να καταλάβουν
προβολικούς μετασχηματισμούς....


λιγο υπερβολικο το γ νομιζω. .... οσοι θα ειχαν ασχοληθει με 3Δ γραφικα σιγουρα θα τα κατειχαν αρκετα καλα ... δεν ειναι και τιποτα τρομερο...

παντως ισχυει οτι θα τα μαθηαμτικα και η πληροφορικη (οχι ο προγραμματισμος .... ) ειναι αλληλοεπικαλυπτόμενες επιστημες . η μια τροφοδοτει την αλλη σε κυκλο

hexadecimal
27-05-11, 16:54
λιγο υπερβολικο το γ νομιζω. .... οσοι θα ειχαν ασχοληθει με 3Δ γραφικα σιγουρα θα τα κατειχαν αρκετα καλα ... δεν ειναι και τιποτα τρομερο...

παντως ισχυει οτι θα τα μαθηαμτικα και η πληροφορικη (οχι ο προγραμματισμος .... ) ειναι αλληλοεπικαλυπτόμενες επιστημες . η μια τροφοδοτει την αλλη σε κυκλο
Δεν υπαρχει επικαλυψη...Τα μαθηματικα ειναι η αρχη της πληροφορικης/προγραμματισμου...;)

ConstantinosBok
27-05-11, 17:01
Άσχετα με ό,τι μπορεί να ακούς από τον περίγυρό σου, τα 4-5 χρόνια των σπουδών είναι πολύ πιο δύσκολα από την τρίτη λυκείου. Αν δε σου αρέσει αυτό που κάνεις, δε θα αντέξεις μέχρι το τέλος.



παραθεση για εμφαση ...οποιος σας ειπε οτι το πανηγυρακι της 3ης λυκειου συγκρινεται με δουλεια ενος εξαμηνου σε σοβαρη πανεπιστημιακη σχολη σας το λεγε και εμας επισης τοτε για να παιρνουμε/ετε κουραγιο

καμια σχεση ... τουλαχιστον για το τμημα που τελειωσα Πληροφορικης και Τηλ/νιων Πανεπιστημιο αθηνων καθως και για αλλα 2 πληροφορικης που ξερω απο τον αδερφο μυο και ενα γνωστο ...

........Auto merged post: ConstantinosBok πρόσθεσε 4 λεπτά και 21 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Δεν υπαρχει επικαλυψη...Τα μαθηματικα ειναι η αρχη της πληροφορικης/προγραμματισμου...;)

ο προγραμματισμος ειναι εργαλειο και οχι επιστημη και θα σου προτεινα να τσεκαρεις τις πηγες για την αλληλοεπικαλυψη:-) μαλλον δεν εχεις πληρη εικονα για τα δυο. εκτος αν εισαι απο τους κλασσικους μαθηματικους που πιστευω οτι ολα ειναι μαθηματικα και οτι ακομη και οι πληροφορικαριοι που ασχολουνται με τους αναλογους τομεις ειναι μαθηματικοι σε αρνηση.,,,

για παραδειγμα ολοκληρος ο τομεας της θεωρητικής πληροφορικής , θεωριας υπολογισμου θεωριας παιγνιων , υπολογιστικης γεωμετριας και διαφορα αλλα ειναι στην ουσια η προσφορα της πληροφορικης στα μαθηματικα ... και εναν χωρος αλληλοεπικαλυψης

A.N.T.
27-05-11, 17:34
λιγο υπερβολικο το γ νομιζω. .... οσοι θα ειχαν ασχοληθει με 3Δ γραφικα σιγουρα θα τα κατειχαν αρκετα καλα ... δεν ειναι και τιποτα τρομερο...



Νομίζεις...
Η ανακατασκευή μιας vector 3D εικόνας και το tracking 3D κίνησης από raster εικόνες που λαμβάνονται από δυο κάμερες
δεν έχει καμιά σχέση με το κλασσικό αντικείμενο των 3D γραφικών που διδάσκεται σε ορισμένα τμήματα.
Για του λόγου το αληθές ρώτα κάποιον που έχει κάνει γραφικά αν ξέρει τι είναι το "καλιμπράρισμα" της κάμερας που
αποτελεί από τα βασικά και δύσκολα τμήματα της όλης δουλειάς...κόβω τον λαιμό μου ότι δεν θα ξέρει.
(και τότε δεν υπήρχε και openCV)



Δεν υπαρχει επικαλυψη...Τα μαθηματικα ειναι η αρχη της πληροφορικης/προγραμματισμου...;)

Επικάλυψη υπάρχει μεν αλλά μερική.
Τα μαθηματικά γενικά είναι ανώτερα και σχεδόν πάντα προηγούνται, αλλοτε περισσότερο άλλοτε λιγότερο.
Π.χ. αναφέρθηκε η υπολογιστική γεωμετρία ως προσφορά της πληροφορικής στα μαθηματικά.
Κι όμως πολλά ζητήματά της, βασικά και μη, έχουν βρεθεί και ερευνηθεί πολύ πριν υπάρξει η πληροφορική.
Η τριγωνοποίηση Delauny, τα διαγράμματα Voronoi, ο τύπος του Euler είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.