PDA

Επιστροφή στο Forum : POLL: Θα θέλατε να επιστρέψουμε στη Δραχμή;



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 [31] 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70

MNP-10
07-11-11, 00:03
:lol::lol::lol:

Άμα λέω ότι εκτίθεσαι....

Αν αυτο είναι ο ορισμός του hard currency.....

Άστο βρε αφού δεν ξέρεις οικονομικά :p


Δεν κανω συζητηση στη βαση του ορισμου, τον οποιο γνωριζω, αλλα με δεδομενα πραγματικης οικονομιας. Ο λογος ειναι καθαρα πρακτικος τοσο για το επιπεδο της συζητησης οσο και για την ευκολια στο γραψιμο: Θα επρεπε για καθε φορα που θελω να περιγραψω ενα νομισμα που δε διολισθαινει, να γραφω 4 ως 5 λεξεις αντι για μια (σκληρο).

Φανταζομαι οταν ο Σημιτης ακολουθουσε πολιτικη Σκληρης Δραχμης, ανησυχουσες για το μελλον του τοπου επειδη ο τοτε οικονομολογος πρωθυπουργος ηταν ασχετος και δεν ηξερε γρι απο Οικονομικα... Τσαμπα πηγαινε στο London School of Economics...τιποτα δε του εμαθαν...:whistle:

Τι εννουσε λοιπον ο Σημιτης με τη Σκληρη Δραχμη? Οτι θα γινονταν safe heaven για τους διεθνεις επενδυτες? Θα γελαγαν και οι πετρες με μια τετοια εκδοχης της λεξης "σκληρο". Αναφερονταν φυσικα, με ορους πραγματικης οικονομιας, σε ενα νομισμα που δεν υφισταται διολισθηση (οπως ισχυε σε δραματικο βαθμο ως τοτε).

Λεει λοιπον ο sovjohn πιο πριν, και την διαβασες τη συζητηση, οτι να ζητησουν και οι αλλοι 17 το ιδιο. Και του εξηγω λοιπον οτι ουδεμια σχεση υπαρχει μεταξυ του ελληνικου νομισματος (το οποιο σε σχεση πχ με το USD εχασε τη μιση του αξια) και του γερμανικου ή του γαλλικου (εφαμιλα trendlines και ανατιμηση εναντι του USD) γιατι τα τελευταια ειναι σκληρα... (=δεν διολισθαινουν σε σχεση με τα τοπ διεθνη νομισματα σε αντιθεση με τη δραχμη)... επομενως το χρεος που μετατραπηκε ηταν απο σκληρο => σκληρο νομισμα / καμμια διαφορα* για τον ομολογιουχο.

Σε τελικη αναλυση, στο context της συζητησης και αυτου που εθεσε ο sovjohn (και του απαντησα περι γαλλικου φραγκου / γερμανικου μαρκου), ειναι οτι ο αγοραστης Γαλλικων ομολογων ή Γερμανικων ομολογων δεν κερδισαν* κατι με το ευρω σημαντικα αφου τα νομισματα αυτα δεν διολισθαιναν / ηταν εμπρακτως σκληρα νομισματα.

Αντιθετα ο αγοραστης Ελληνικων ομολογων (τα οποια ειχαν διολισθηση της ταξης του 100% στη δεκαετια και γι'αυτον ακριβως το λογο ειχαν και πολυ υψηλα επιτοκια) πηρε τα λεφτα του σε ευρω - και εννοειται με το υψηλο επιτοκιο της δραχμης...

Αν βασιζα την επιχειρηματολογια μου σε λαθος δεδομενα, θα ηταν ευπροσδεκτο καθε σχολιο. Εν προκειμενω δεν υπαρχει κανενα λαθος στην επιχειρηματολογια ή τη βαση της - απλα πεταχτηκες για να μου "τη πεις" επειδη εχεις spillover "εκνευρισμο" απο παρακειμενα thread... :lol:


* Οι βραχυμεσοπροθεσμοι ομολογιουχοι Γαλλικου και Γερμανικου χρεους ΕΧΑΣΑΝ γιατι το ευρω υποτιμηθηκε στη διεθνη αγορα σε σχεση με τα παλαιοτερα Γαλλικα και Γερμανικα νομισματα. Και μ'αυτο δεν εννοω οτι ξεκλειδωσε το ratio του Γαλλικου με το ευρω πχ, αλλα οτι, μεσω ευρω, ο Αμερικανος μπορει, το 2001, να αγοραζε 7.5 FRF με 1 USD αντι για 5.5 - αφου κατρακυλησε το ευρω και συμπαρεσυρε τα "κλειδωμενα". Την ιδια ακριβως περιοδο εγινε αλλο ενα εγκλημα απ'την ελληνικη κυβερνηση... πηγε και ευρωποιησε δολαριακο χρεος, οταν το ευρω ηταν στον πατο.

siesta
07-11-11, 00:26
O TUI ας μιλάει για ταξιδάκια, το μόνο που ξέρει είναι να μεταφέρει κόσμο με αεροπλανάκια (σε cattle configuration). Ας αφήσει τις οικονομικές αναλύσεις σε καναν άλλον.

Κι όμως...
http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_politics_100084_06/11/2011_461820

Πριν από λίγο καιρό, θα ακουγόταν μόνο ως σενάριο επιστημονικής φαντασίας. Σήμερα λαμβάνεται υπόψη ως πιθανό σενάριο. Γι' αυτό και καταγράφεται ακόμα και σε επιχειρηματικά συμβόλαια. Ο λόγος αφορά την ισοτιμία με την οποία «κλείνονται» συμφωνίες με tour operators του εξωτερικού για το 2012. Ως εναλλακτικό σενάριο, λοιπόν, δεν λαμβάνεται υπόψη το ευρώ ως νόμισμα της Ελλάδας, αλλά... «άλλο νόμισμα». Αρχικά, οι εγχώριες εταιρείες που κλήθηκαν να υπογράψουν τις συμφωνίες το αρνήθηκαν. Αργότερα, όμως, αναγκάσθηκαν να το αποδεχθούν. Το φαινόμενο παίρνει διαστάσεις και ξενοδόχοι της Κρήτης μπορούν να το επιβεβαιώσουν.

........Auto merged post: siesta πρόσθεσε 3 λεπτά και 9 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Ας δούμε και αυτό
(φουντώσαν τα σενάρια)
http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_politics_100007_06/11/2011_461797




Tι θα συμβεί αν γυρίσουμε στη δραχμή

............................................


Σε ό, τι αφορά στην εσωτερική - πραγματική οικονομία, οι μελέτες καταλήγουν στο συμπέρασμα ότι υπάρχει κίνδυνος φυγής ξένων κεφαλαίων στο μεταβατικό στάδιο, ενώ το πραγματικό εισόδημα των Ελλήνων θα συρρικνωθεί σημαντικά. Η μείωση του εισοδήματος θα προέλθει τόσο από την υποτίμηση όσο και από τον πληθωρισμό.

Για παράδειγμα υπολογίστηκε ότι μια υποτίμηση κατά 50% σημαίνει ότι ο σημερινός μισθός των 1.200 ευρώ θα έχει ισοδύναμη αγοραστική δύναμη (σε δραχμές) όση είναι αυτή των 923 ευρώ όταν γίνει η πρώτη μετατροπή. Πριν, δηλαδή, την κυκλοφορία της δραχμής. Μετά, ο μισθός των 1.200 ευρώ θα έχει αξία 461 ευρώ όταν θα αγοράζουμε προϊόντα και υπηρεσίες σε ευρώ (π. χ. ταξίδια) και αξία 769 ευρώ, όταν κάνουμε συναλλαγές στο εσωτερικό.

Η μείωση της αγοραστικής δύναμης στην τελευταία περίπτωση οφείλεται κυρίως στον πληθωρισμό και στα αναγκαία μέτρα λιτότητας που θα ακολουθήσουν, αφού η Ελλάδα δεν θα μπορεί πλέον να έχει ελλείμματα, καθώς δεν θα μπορεί να δανείζεται από τις αγορές.

PopManiac
07-11-11, 00:53
Δεν κανω συζητηση στη βαση του ορισμου, τον οποιο γνωριζω, αλλα με δεδομενα πραγματικης οικονομιας. Ο λογος ειναι καθαρα πρακτικος τοσο για το επιπεδο της συζητησης οσο και για την ευκολια στο γραψιμο: Θα επρεπε για καθε φορα που θελω να περιγραψω ενα νομισμα που δε διολισθαινει, να γραφω 4 ως 5 λεξεις αντι για μια (σκληρο).

Φανταζομαι οταν ο Σημιτης ακολουθουσε πολιτικη Σκληρης Δραχμης, ανησυχουσες για το μελλον του τοπου επειδη ο τοτε οικονομολογος πρωθυπουργος ηταν ασχετος και δεν ηξερε γρι απο Οικονομικα... Τσαμπα πηγαινε στο London School of Economics...τιποτα δε του εμαθαν...:whistle:

Τι εννουσε λοιπον ο Σημιτης με τη Σκληρη Δραχμη? Οτι θα γινονταν safe heaven για τους διεθνεις επενδυτες? Θα γελαγαν και οι πετρες με μια τετοια εκδοχης της λεξης "σκληρο". Αναφερονταν φυσικα, με ορους πραγματικης οικονομιας, σε ενα νομισμα που δεν υφισταται διολισθηση (οπως ισχυε σε δραματικο βαθμο ως τοτε).

Λεει λοιπον ο sovjohn πιο πριν, και την διαβασες τη συζητηση, οτι να ζητησουν και οι αλλοι 17 το ιδιο. Και του εξηγω λοιπον οτι ουδεμια σχεση υπαρχει μεταξυ του ελληνικου νομισματος (το οποιο σε σχεση πχ με το USD εχασε τη μιση του αξια) και του γερμανικου ή του γαλλικου (εφαμιλα trendlines και ανατιμηση εναντι του USD) γιατι τα τελευταια ειναι σκληρα... (=δεν διολισθαινουν σε σχεση με τα τοπ διεθνη νομισματα σε αντιθεση με τη δραχμη)... επομενως το χρεος που μετατραπηκε ηταν απο σκληρο => σκληρο νομισμα / καμμια διαφορα* για τον ομολογιουχο.

Σε τελικη αναλυση, στο context της συζητησης και αυτου που εθεσε ο sovjohn (και του απαντησα περι γαλλικου φραγκου / γερμανικου μαρκου), ειναι οτι ο αγοραστης Γαλλικων ομολογων ή Γερμανικων ομολογων δεν κερδισαν* κατι με το ευρω σημαντικα αφου τα νομισματα αυτα δεν διολισθαιναν / ηταν εμπρακτως σκληρα νομισματα.

Αντιθετα ο αγοραστης Ελληνικων ομολογων (τα οποια ειχαν διολισθηση της ταξης του 100% στη δεκαετια και γι'αυτον ακριβως το λογο ειχαν και πολυ υψηλα επιτοκια) πηρε τα λεφτα του σε ευρω - και εννοειται με το υψηλο επιτοκιο της δραχμης...

Αν βασιζα την επιχειρηματολογια μου σε λαθος δεδομενα, θα ηταν ευπροσδεκτο καθε σχολιο. Εν προκειμενω δεν υπαρχει κανενα λαθος στην επιχειρηματολογια ή τη βαση της - απλα πεταχτηκες για να μου "τη πεις" επειδη εχεις spillover "εκνευρισμο" απο παρακειμενα thread... :lol:


* Οι βραχυμεσοπροθεσμοι ομολογιουχοι Γαλλικου και Γερμανικου χρεους ΕΧΑΣΑΝ γιατι το ευρω υποτιμηθηκε στη διεθνη αγορα σε σχεση με τα παλαιοτερα Γαλλικα και Γερμανικα νομισματα. Και μ'αυτο δεν εννοω οτι ξεκλειδωσε το ratio του Γαλλικου με το ευρω πχ, αλλα οτι, μεσω ευρω, ο Αμερικανος μπορει, το 2001, να αγοραζε 7.5 FRF με 1 USD αντι για 5.5 - αφου κατρακυλησε το ευρω και συμπαρεσυρε τα "κλειδωμενα". Την ιδια ακριβως περιοδο εγινε αλλο ενα εγκλημα απ'την ελληνικη κυβερνηση... πηγε και ευρωποιησε δολαριακο χρεος, οταν το ευρω ηταν στον πατο.

Στίβειν δια του αρραβώνος αγαπητέ και στο τέλος με υποννοούμενα.

Κανένας εκνευρισμός, είπες το φράγκο πως είναι hard currency ενώ δεν είναι, τελεία και παύλα.

Ούτε το € είναι ένωση σκληρών νομισμάτων, κάθε άλλο θα έλεγα αν εξαιρέσεις την παλιά Ζώνη Μάρκου (και εκεί οι Βέλγοι εννοείται παίζονται άγρια).

Δεν είναι επί του παρόντος να συνεχίσουμε εδώ την περί σκληρών νομισμάτων συζήτηση αλλά από την άλλη βάλε και κανένα "νομίζω" εκεί που γράφεις γιατί κινδυνεύεις να εκτίθεσαι ;)

Αν θέλεις να εντρυφήσεις όμως στο € δυο πολύ καλά βιβλία που θα σου πρότεινα απευθυνόμενα και προς το μη οικονομολόγο είναι αυτό (http://www.amazon.co.uk/Choice-Europe-Purpose-Messina-Maastricht/dp/1857281926/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1320614906&sr=8-1) και αυτό (http://www.amazon.co.uk/Road-Maastricht-Negotiating-Economic-Monetary/dp/019829638X/ref=sr_1_1?s=books&ie=UTF8&qid=1320614942&sr=1-1)

Ο Jim Slip έχει κάνει μια ενδιαφέρουσα παρατήρηση πιο πάνω αλλά τώρα έχω εκπομπή και πρωινό ξύπνημα, επιφυλάσσομαι για τις επόμενες μέρες ;)

........Auto merged post: PopManiac πρόσθεσε 22 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Αλλά να κάνω και μια εντελώς υποθετική ερώτηση:

Έστω πως η Ελλάδα είναι μια ανοικτή και μικρή οικονομία με όσα σημαίνουν αυτο στην οικονομική θεωρία (σημαντικά caveats αλλά δεν μπορώ να κάτσω να τα συζητήσω, ευχαρίστως να παραθέσω βιβλιογραφία)

Αν είχαμε δρχ τι σε (σας) κάνει τόσο βέβαιο πως θα είχαμ σκαπουλάρει τον κάβο;

Δλδ δεν θα είχαμε πρωτογενές έλλειμμα ή θα το δραχμοποιούσαμε;

ΟΚ, από πλευράς οικονομικής θεωρίας μέχρι ενός σημείου έχει ένα point αυτό αν και πόση δραχμοποίηση θα σήκωνε, γιατί αυτό είναι το billion € (ή trillion dracma :lol:) ερώτημα.

Το κόβω δρχ ή γενικά μια ελεύθερη νομισματική πολιτική, είναι μια πολιτική που επί της αρχής (και οποιοσδήποτε πρωτοετής οικονομικής θα σου πει) μπορεί να λειτουργήσει αλλά σε ένα πλαίσιο ελεύθερης ροής κεφαλαίων τότε - όπως έμαθε η Γαλλία στα 80s και το ΗΒ για άλλους λόγους στα 90s - μέσα σε ένα πολύ περιορισμένο πλαίσιο.

Σημντική πρόσθεση που θεωρώ δεδομένη είναι πως στην υπόθεση, είμαστε εκτός € μεν αλλά εντός ΕΕ πράγμα το οποίο σημαίνει πως πρέπει να δεχτούμε επίσης ως δεδομένη την υποχρέωση ελεύθερης κίνησης κεφαλαίων από και προς τη χώρα ;)

Αν λοιπόν στην υπόθεσή σου είχαμε τώρα δρχ αντί για € (αφήνω στην άκρη την επιστροφή στη δρχ) και παράλληλα είχαμε το ίδιο αμαρτωλό παρελθόν χρεών, μια μικρή ανοικτή οικονομία όπως η Ελλάδα πώς θα αντιδρούσε στην κρίση;

Δεν θα είχε χρέη; Δεν θα αυξάνονταν;

Και αν συνέχιζε να κόβει δρχ, πόσες θα μπορούσε να κόβει και πόσο να πληθωρίζει πριν την τιμωρήσουν οι αγορές;

Αντιλαμβάνομαι την κριτική στο € που 'σκληραίνει' τις Ελληνικές επιλογές τώρα, αλλά - επαναλαμβάνω - δεχόμενος πως οι Ελληνικές κυβερνήσεις από € και έπιτα θα συνέχιζαν την πρακτική συσσώρευσης χρεών παράλληλα μ τα προβλήματα της Ελληνικής οικονομίας δεν θα είχαμε χρέη σήμερα;

Και πόσο να τα δραχμοποιούσαμε πριν μας περιλάμβαναν και εμάς οι αγορές;

Το point μου είναι πως το πρόβλημα της Ελλάδας είναι αμιγώς πολιτικο-οικονομικό (μια αν θέλεις ακαδημαϊκή εξήγηση δίνεται περισσότερο από το Economic Theory of Democracy ή το Logic of Collective Action, μνημειώδη έργα και τα δύο, σε μάκρο επίπεδο) παρά ζήτημα νομισματικής συζήτησης.

Σίγουρα το € δημιουργεί κάποια προβλήματα αλλά και με δρχ νομίζω πως θα είχαμε κάποια άλλα και εν ολίγοις στην ίδια θέση.

[Συγνώμη για τα πολλά ορθογραφικά αλλά μάλλον το πληκτρολόγιό μου τα φτύνει και δεν έχω πιει :p]

MNP-10
07-11-11, 01:29
Στίβειν δια του αρραβώνος αγαπητέ και στο τέλος με υποννοούμενα.

Κανένας εκνευρισμός, είπες το φράγκο πως είναι hard currency ενώ δεν είναι, τελεία και παύλα.

Ούτε το € είναι ένωση σκληρών νομισμάτων, κάθε άλλο θα έλεγα αν εξαιρέσεις την παλιά Ζώνη Μάρκου (και εκεί οι Βέλγοι εννοείται παίζονται άγρια).

Δεν είναι επί του παρόντος να συνεχίσουμε εδώ την περί σκληρών νομισμάτων συζήτηση αλλά από την άλλη βάλε και κανένα "νομίζω" εκεί που γράφεις γιατί κινδυνεύεις να εκτίθεσαι ;)


Για να εξηγουμαστε - και να μην παρεξηγουμαστε... Στο πλαισιο του forumικου διαλογου και για χαρην ευκολιας / απλοτητας / ευληπτου περιεχομενου, οταν γραφω σκληρο νομισμα, εννοω νομισμα που δεν διολισθαινει εναντι των αλλων νομισματων σε σημαντικο βαθμο, και οχι το διεθνη ορο του hard currency περι νομισματων-καταφυγιων (ο οποιος σ'αυτη τη περιπτωση δεν ισχυει).

Δεν ειχα και ουτε εχω λογο να αλλαξω τη συγκεκριμενη ορολογια που χρησιμοποιω υπερ του "νομισμα που δεν διολισθαινει εναντι των αλλων νομισματων σε σημαντικο βαθμο" για να ειμαι πιο "ακριβολογος" και να μη δεχομαι τα βελη οσων περιμενουν στη γωνια. Εξαλλου το συνολο των συνφορουμιτων καταλαβαινει τι εννοω (ειδικα σε μια χωρα με background τη δραχμη) - και αυτο με καλυπτει για τις αναγκες της φορουμικης επικοινωνιας.

DreamAxe
07-11-11, 01:35
Μέχρι να περάσουν τα Χριστούγεννα θα γίνεται πανικός απο φήμες οτι δήθεν "θα γυρίσουμε στην δραχμή". Ένα τέτοιο ενδεχόμενο όμως τουλάχιστον μέχρι τον Φεβρουάριο αποκλείεται όπως είναι η κατάσταση τώρα. Δεν αλλάζεις νόμισμα την εποχή που ξεκινάς την κατάρτιση του επόμενου προϋπολογισμού και ταυτόχρονα ετοιμάζεις υπηρεσιακή κυβέρνηση για να εφαρμόσει ευρωπαϊκή συνθήκη.

MNP-10
07-11-11, 01:36
Το point μου είναι πως το πρόβλημα της Ελλάδας είναι αμιγώς πολιτικο-οικονομικό (μια αν θέλεις ακαδημαϊκή εξήγηση δίνεται περισσότερο από το Economic Theory of Democracy ή το Logic of Collective Action, μνημειώδη έργα και τα δύο, σε μάκρο επίπεδο) παρά ζήτημα νομισματικής συζήτησης.


Για να μην επικεντρωθω στα αλλα τα οποια ειναι δευτερευοντα, συμφωνω με το point σου. Πολιτικο-οικονομικο ειναι το προβλημα. Και ειναι πολυ συγκεκριμενες οι πολιτικες και οικονομικες επιλογες που μας οδηγησαν στο γκρεμο, μεταξυ της οποιας και η αποφαση να μπουμε στο ευρω με απατη - ενω δε πληρουσαμε τα κριτηρια της ευρωζωνης. Τοτε μπηκε "ταφοπλακα" στην υποθεση ελληνικο κρατος. Πιο πριν ηταν manageable η κατασταση λογω εθνικου νομισματος το οποιο μπορουσε π.χ να πληρωνει συνταξεις παρα τα λεηλατημενα ασφαλιστικα ταμεια.

Ingenius
07-11-11, 01:38
Αν πατούσε το κουμπάκι η ΕΚΤ ώστε να τυπωθεί χρήμα και να βουλώσουν οι τρύπες των χρεωμένων εταίρων δε θα ήταν λύση; Κάτι δηλαδή σαν ένα reset; Και δε λέω να κάνουμε ότι και οι ΗΠΑ τυπώνοντας αβέρτα κάθε φορά που γίνει η στραβή, αλλά το πάθημα να γίνει μάθημα και να δημιουργηθεί ισχυρότατος ελεγκτικός μηχανισμός δημοσιονομικών δαπανών από ΕΕ που να βαράει καμπάνες ώστε να αποφεχθούν παρόμοια προβλήματα στο μέλλον;
Είναι σωστή λύση; Μας συμφέρει σαν Ελλάδα; Σαν ΕΕ; Και αν ναι γιατί δεν το κάνουν; :hmm:

MNP-10
07-11-11, 01:43
Ειπαμε... ορους πραγματικης οικονομιας. Οταν το FRF ειναι πιο δυνατο και απ'το επισημως "hard currency" USD, αναμενω διαφωνιες επι της ουσιας, οχι επι των τυπων. Να μου πουν "ξερεις ρε φιλε, λες @@ες... το FRF ηταν ενα σαβουρονομισμα και επομενως εγινε απατη εις βαρος του Γαλλου πολιτη αντιστοιχη με αυτη στην Ελλαδα"... οχι αντιλογο του στυλ "το FRF δεν ηταν στη λιστα των hard currencies".



Αν πατούσε το κουμπάκι η ΕΚΤ ώστε να τυπωθεί χρήμα και να βουλώσουν οι τρύπες των χρεωμένων εταίρων δε θα ήταν λύση; Κάτι δηλαδή σαν ένα reset;


Θα ηταν.



Είναι σωστή λύση; Μας συμφέρει σαν Ελλάδα; Σαν ΕΕ; Και αν ναι γιατί δεν το κάνουν; :hmm:

Γιατι η κριση ειναι τεχνητη. Παμε σε staged collapse οπως αυτο της ΕΣΣΔ. Και ειδικα οι Ρωσοι, εμπειροι σ'αυτα, μονο που δε το λενε "στη χυμα". Επαναλαμβανουν, οπου σταθουν και οπου βρεθουν, οτι η Ευρωπη εχει ολα τα απαραιτητα εργαλεια να λυσει το προβλημα.

siesta
07-11-11, 01:56
Αν πατούσε το κουμπάκι η ΕΚΤ ώστε να τυπωθεί χρήμα και να βουλώσουν οι τρύπες των χρεωμένων εταίρων δε θα ήταν λύση; Κάτι δηλαδή σαν ένα reset; Και δε λέω να κάνουμε ότι και οι ΗΠΑ τυπώνοντας αβέρτα κάθε φορά που γίνει η στραβή, αλλά το πάθημα να γίνει μάθημα και να δημιουργηθεί ισχυρότατος ελεγκτικός μηχανισμός δημοσιονομικών δαπανών από ΕΕ που να βαράει καμπάνες ώστε να αποφεχθούν παρόμοια προβλήματα στο μέλλον;
Είναι σωστή λύση; Μας συμφέρει σαν Ελλάδα; Σαν ΕΕ; Και αν ναι γιατί δεν το κάνουν; :hmm:
1)Θα ξαναδανειζόντουσαν. Ο ελεγκτικός μηχανισμός που λες υπάρχει αλλά στον βαθμό που δεν αγγίζει τα όρια του κυρίαρχου κράτους και αυτό είναι ένα πρόβλημα που οφείλεται στην μη πολιτική ενοποίηση της Ένωσης (εδώ φταίει κυρίως η Γαλλία, η οποία θέλει τους Γερμανούς για να πληρώνουν, αλλά τα πυρηνικά δικά της)
2) Θα στο πω με παράδειγμα: εγώ παίρνω δάνειο 500 κι εσύ 100. Κάποια στιγμή έχω πρόβλημα, με βοηθάς λίγο κι εσύ αλλά τελικά φουντώνει το πράγμα και γίνεται ρησέτ, όπως λες. Στο μεταξύ εγώ με τα 500 κι εσύ με τα 100 κάτι κάναμε, φάγαμε, ήπιαμε, πήγαμε ταξίδια κλπ. Εγώ για 500 κι εσύ για 100 και τώρα πήγαμε και οι δύο στο μηδέν. Πόσο δίκαιο το βρίσκεις;

Βεβαίως όλο αυτό το διάστημα αυτό κάνουν, η ΕΚΤ έχει καταντήσει bad Bank

HRC2360
07-11-11, 02:29
Στα εισαγόμενα δεν μπορούν να πέσουν οι τιμές.


Πηγα το Σαββατο στον Βασιλαγα (σουπερ μαρκετ στη Θεσ/νικη,ειχα γραψει πριν κατι μερες σχετικα).


Μεταξυ αλλων,πηρα (μου εκαναν εντυπωση οι τιμες)

Lipton Ice Tea,Ιταλιας :biggrin:
Η ετικετα,ολα στα Ιταλικα.Το εχω μπροστα μου τωρα,γραφει,
ΠΑΡ/ΣΤΗΣ:EΤΑΙΡΕΙΑ ΕΜΦΙΑΛΩΣΕΩΝ PEPSI COLA
ΧΩΡΑ: ΙΤΑΛΙΑ
ΕΙΣΑΓΩΓΕΑΣ: ΒΑΣΙΛΑΓΑΣ ΑΕ

Τιμη?Το μπουκαλι των 2l = 1,1€
Στο Carrefour η' στον Μασουτη/Βεροπουλο&κλπ = πανω απο 2€

Επισης,μαλακτικη μαλλιων (Πολωνιας :biggrin: ) Pantene της P&G τα 500ml = 2,29€
Εδω,τα 400ml μεταξυ 3,7€ εως και 4,8€

HEAD & SHOULDERS σαμπουαν (Ρωσιας) τα 500ml 2,26€
Εδω τα 400ml 4,4€

Lenor μαλακτικο ρουχων (η' Γερμανιας η' απο Βελγιο) τα 5l μονο 5€
Εδω το 1,5λ!!!!!!! 5,4€ :(

DreamAxe
07-11-11, 02:34
Πηγα το Σαββατο στον Βασιλαγα (σουπερ μαρκετ στη Θεσ/νικη,ειχα γραψει πριν κατι μερες σχετικα).


Μεταξυ αλλων,πηρα (μου εκαναν εντυπωση οι τιμες)

Lipton Ice Tea,Ιταλιας :biggrin:
Η ετικετα,ολα στα Ιταλικα.Το εχω μπροστα μου τωρα,γραφει,
ΠΑΡ/ΣΤΗΣ:EΤΑΙΡΕΙΑ ΕΜΦΙΑΛΩΣΕΩΝ PEPSI COLA
ΧΩΡΑ: ΙΤΑΛΙΑ
ΕΙΣΑΓΩΓΕΑΣ: ΒΑΣΙΛΑΓΑΣ ΑΕ

Τιμη?Το μπουκαλι των 2l = 1,1€
Στο Carrefour η' στον Μασουτη/Βεροπουλο&κλπ = πανω απο 2€

Επισης,μαλακτικη μαλλιων (Πολωνιας :biggrin: ) Pantene της P&G τα 500ml = 2,29€
Εδω,τα 400ml μεταξυ 3,7€ εως και 4,8€

Θεσσαλονίκη μπορώ να πω οτι μου είχε κάνει εντύπωση πόσα Πολωνικά, Τσέχικα και Ιταλικά προϊόντα είδα σε περίπτερα. Επώνυμα, αντίστοιχα με τα δικά μας εδώ (Coca Cola, σοκολάτες κλπ) αλλά προφανώς όχι απο την εδώ θυγατρική. Μάλλον είναι (παράνομες?) παραεισαγωγές αυτά.


Lenor μαλακτικο ρουχων (η' Γερμανιας η' απο Βελγιο) τα 5l μονο 5€
Εδω το 1,5λ!!!!!!! 5,4€ :(

5l τα είχε 3€ το lidl :p

Οβελίξ
07-11-11, 02:36
Παράνομες και από την ΕΕ δεν παίζει. Δεν είναι καν εισαγωγές.

DreamAxe
07-11-11, 02:38
Παράνομες και από την ΕΕ δεν παίζει. Δεν είναι καν εισαγωγές.

Τι να σου πω, δεν ξέρω τι παίζει με αυτές τις εισαγωγές, αλλά σίγουρα δεν είναι απο τις εδώ αντιπροσωπείες. Είχα πετύχει πολωνική Coca Cola με όλα στα Πολωνικά και στα Αγγλικά :rofl:

Jim Slip
07-11-11, 03:23
Αν πατούσε το κουμπάκι η ΕΚΤ ώστε να τυπωθεί χρήμα και να βουλώσουν οι τρύπες των χρεωμένων εταίρων δε θα ήταν λύση; Κάτι δηλαδή σαν ένα reset; Και δε λέω να κάνουμε ότι και οι ΗΠΑ τυπώνοντας αβέρτα κάθε φορά που γίνει η στραβή, αλλά το πάθημα να γίνει μάθημα και να δημιουργηθεί ισχυρότατος ελεγκτικός μηχανισμός δημοσιονομικών δαπανών από ΕΕ που να βαράει καμπάνες ώστε να αποφεχθούν παρόμοια προβλήματα στο μέλλον;
Είναι σωστή λύση; Μας συμφέρει σαν Ελλάδα; Σαν ΕΕ; Και αν ναι γιατί δεν το κάνουν; :hmm:

Imo, καταρχήν δεν υφίσταται ο όρος "τύπωμα". Ο όρος είναι αναχρονιστικός. 'Ενας πιο σωστός όρος θα ήταν "πίστωση τραπεζικών λογαριασμών".

Γενικά για να δημιουργηθεί χρήμα πρέπει καποιος να το δανειστεί. Μπορεί να είναι το κράτος, μπορεί να είναι ο ιδιωτικός τομέας. Αν έχεις πλεονασματικό ισοζύγιο συναλλαγών τότε είναι ο εξωτερικός τομέας, δηλαδή άλλα κράτη.

Η Modern Monetary Theory (http://en.wikipedia.org/wiki/Chartalism) μας πληροφορεί οτι τα κράτη δε χρειάζεται να δανείζονται. Γιατί να δανειστεί κάποιος που εκδίδει το νόμισμα του; Απάντηση: γιατί τα κράτη (μέσω της κεντρικής τράπεζας) θέλουν να ασκούν και νομισματική πολιτκή, aka να ορίζουν το ύψος των επιτοκίων, aka το "κόστος" του χρήματος. Εδώ είναι χρήσιμη μια βασική κατανόηση του reserve accounting. Αν τα κράτη ξοδεύουν απλά πιστώνοντας τραπεζικούς λογαριασμούς, αυξάνονται τα bank reserves και αυτό ρίχνει τα επιτόκια κοντά στο μηδέν. Αυτό δεν είναι θεμιτό. Τα κράτη λοιπό εκδίδουν ομόλογα τα οποία λειτουργούν σαν ένα reserve drain. Απο εκείνο το σημείο και μετά, η κεντρική τράπεζα παρεμβαίνει στη δευτερογενή αγορά, καθορίζοντας το ύψος των bank reserves, και μέσω αυτών το επιτόκιο στη διατραπεζική αγορά.

Η ΕΚΤ δε χρειάζεται να βουλώσει καμία τρύπα. Η ΕΚΤ χρειάζεται απλά να εγγυηθεί το επιτόκιο των ομολόγων των κρατών μελών. Δεν έχει καμία διαφορά αν τα επιτόκια τα αγοράσει η κεντρική τράπεζα ή εμπορικές τράπεζες. Η κεντρική τράπεζα δεν έχει ανάγκη να έχει θετικό equity (http://www.snb.ch/en/mmr/speeches/id/ref_20110928_tjn/source/ref_20110928_tjn.en.pdf).

Γιατί δεν το κάνει λοιπόν; 'Εχω πιθανολογήσει οτι είναι δύσκολο να γίνει στην Ευρωζώνη για 2 λόγους. 1) Η Γερμανία θα χάσει τη θέση ισχύος στην οποία βρίσκεται τώρα ως ο πιο αξιόχρεος εγγυητής του EFSF. 2) Θα πρέπει να κάτσουν σε ένα τραπέζι οι Ευρωπαίοι και να συμφωνήσουν για το ύψος του πλεονάσματος/ ελλείμματος που θα έχει η κάθε χώρα, κάτι εξαιρετικά δύσκολο.

Υπόψην οτι οι πιο πολλοί νομίζουν οτι το κρατικό έλλειμμα ή πλεόνασμα είναι κάτι που ελέγχει το κράτος εκ των προτέρων μέσω των προϋπολογισμών του. Δεν είναι έτσι. Το κράτος δεν ελέγχει το money supply, απλά το επηρεάζει μερικώς μέσω της νομισματικής πολιτικής. Αν ξαφνικά συμβεί ένα credit crunch, αυτό θα μειώσει το money supply και την οικονομική δραστηριότητα, και άρα θα μειώσει τα φορολογικά έσοδα και θα αυξήσει την κοινωνική πρόνοια. Αυτο ονομάζεται automatic stabilizers, προκειμένου η οικονομία να μην έχει ένα hard landing. Είναι ξεκάθαρο οτι αυτό θα μεταβάλλει τον κρατικό προϋπολογισμό (θα αυξήσει το έλλειμμα), όσο καλά και να έχει σχεδιαστεί αυτός. Πρακτικά αυτό εγινε στην Ευρωζώνη απ' το 2008 και μετά.

Burning Skies
07-11-11, 07:37
Για να εξηγουμαστε - και να μην παρεξηγουμαστε... Στο πλαισιο του forumικου διαλογου και για χαρην ευκολιας / απλοτητας / ευληπτου περιεχομενου, οταν γραφω σκληρο νομισμα, εννοω νομισμα που δεν διολισθαινει εναντι των αλλων νομισματων σε σημαντικο βαθμο, και οχι το διεθνη ορο του hard currency περι νομισματων-καταφυγιων (ο οποιος σ'αυτη τη περιπτωση δεν ισχυει).

Δεν ειχα και ουτε εχω λογο να αλλαξω τη συγκεκριμενη ορολογια που χρησιμοποιω υπερ του "νομισμα που δεν διολισθαινει εναντι των αλλων νομισματων σε σημαντικο βαθμο" για να ειμαι πιο "ακριβολογος" και να μη δεχομαι τα βελη οσων περιμενουν στη γωνια. Εξαλλου το συνολο των συνφορουμιτων καταλαβαινει τι εννοω (ειδικα σε μια χωρα με background τη δραχμη) - και αυτο με καλυπτει για τις αναγκες της φορουμικης επικοινωνιας.

Καλυπτει τους καλοπροαιρετους μονο (και αυτο πρεπει να το προσεχεις). Οι υπολοιποι προτιμουν να παιζουν με τις λεξεις. ;)

siesta
07-11-11, 12:32
Η ΕΚΤ δε χρειάζεται να βουλώσει καμία τρύπα. Η ΕΚΤ χρειάζεται απλά να εγγυηθεί το επιτόκιο των ομολόγων των κρατών μελών. Δεν έχει καμία διαφορά αν τα επιτόκια τα αγοράσει η κεντρική τράπεζα ή εμπορικές τράπεζες. Η κεντρική τράπεζα δεν έχει ανάγκη να έχει θετικό equity (http://www.snb.ch/en/mmr/speeches/id/ref_20110928_tjn/source/ref_20110928_tjn.en.pdf).

Προφανώς ομόλογα ήθελες να γράψεις. Αυτό είναι η αγγλοσαξονική θεώρηση και ισχύει ως προς την πρακτική του FED. Οι Γερμανοί δεν το θέλουν, φοβούμενοι τον μεγάλο πληθωρισμό. Η ΕΚΤ δημιουργήθηκε με κύριο στόχο να κρατά τον πληθωρισμό κάτω του 2%, όπως ακριβώς έκανε με το μάρκο η Bundesbank. Από τότε όμως που δημιουργήθηκε η πρώτη Ομπρέλλα έχει παραβιαστεί αυτός ο ρόλος. Θα δούμε και άλλες αλλαγές, φέτος κι όλας πιστεύω.

YiannisM
08-11-11, 13:49
Κυκλοφόρησαν και τα πρώτα σχέδια του νέου πεντοχίλιαρου. :p

Παπι
08-11-11, 13:51
:rofl:

cool11
08-11-11, 13:53
http://news247.gr/ellada/politiki/politiki-krisi/oi_financial_times_perigrafoyn_thn_ellada_ths_draxmhs.1478912.html

Sovjohn
08-11-11, 13:59
http://news247.gr/ellada/politiki/politiki-krisi/oi_financial_times_perigrafoyn_thn_ellada_ths_draxmhs.1478912.html


Μην λινκάρεις τέτοια άρθρα... Αφού οι drachma-lovers λένε ότι όλα θα πάνε γαμάτα...γιατί φέρνεις την καταστροφή? :evil:

:rofl:

Πέρα από την πλάκα, εγώ θεωρώ ότι η δραχμή θα έδινε λύση*.

*Σε διάστημα τουλάχιστον 5-10 ετών από την εφαρμογή της, και αναλόγως και με το άλλο θα συνέβαινε παγκοσμίως. Μέχρι τότε, αν συνεχίζαμε να έχουμε internet (εννοώ αν θα μπορούσαμε να το αγοράσουμε) θα ήταν καλά. Πιθανόν να είχαμε δηλαδή, απλά όλες οι συνδέσεις θα απέδιδαν 256 Kbps, για να μην γίνομαι "μηδενιστής και καταστροφολόγος"

KLG
08-11-11, 15:27
Μην λινκάρεις τέτοια άρθρα... Αφού οι drachma-lovers λένε ότι όλα θα πάνε γαμάτα...γιατί φέρνεις την καταστροφή? :evil:

:rofl:

Πέρα από την πλάκα, εγώ θεωρώ ότι η δραχμή θα έδινε λύση*.


Αν διαβαζες το αρθρο με λίγη προσοχη (το οποιο εχει ανεβει ηδη σε 2 νηματα) και δεν βιαζοσουν να ποσταρεις το αστειακι για τους drachma lovers θα εβλεπες οτι δεν ασχολειται με τις συνεπειες της δραχμης στην Ελλαδα, αλλά στην ευρωζωνη.

Sovjohn
08-11-11, 15:30
Το διάβασα στις 9 το πρωί από την αγγλική του πηγή. Μάλλον δεν είδες την ειρωνεία στο τελευταίο post μου... Δεν ισχυρίστηκα ότι η Ελλάδα μπορεί να κάνει ότι γουστάρει (αντίθετα με τους "drachma lovers") του τύπου "Ο Ολυμπιακός και το Αιγάλεω να κερδάνε και όλοι οι άλλοι να πάνε να γαμπιπ".... ;)

KLG
08-11-11, 15:47
Και σου ξανα εξηγω... δεν ξερω αν οι drachma lovers λενε οτι ολα θα πανε γαμάτα (μερικες πηγες θα βοηθουσαν γιατί εγω δεν εχω διαβασει καποιο σχετικό ποστ), αυτό που δεν λενε σίγουρα -γιατι δεν τους ενδιαφερει- ειναι οτι θα καταρευσει το ευρω. Η "συνεισφορα" αυτου του αρθρου (της πλακας μεταξυ μας και επιπεδου "Στρατηγικής" και defence.net) ειναι να ριξει φως στις συνεπειες απο την εξοδο απο ευρω για το ευρω και οχι για την Ελλαδα.

PopManiac
08-11-11, 16:38
Και σου ξανα εξηγω... δεν ξερω αν οι drachma lovers λενε οτι ολα θα πανε γαμάτα (μερικες πηγες θα βοηθουσαν γιατί εγω δεν εχω διαβασει καποιο σχετικό ποστ), αυτό που δεν λενε σίγουρα -γιατι δεν τους ενδιαφερει- ειναι οτι θα καταρευσει το ευρω. Η "συνεισφορα" αυτου του αρθρου (της πλακας μεταξυ μας και επιπεδου "Στρατηγικής" και defence.net) ειναι να ριξει φως στις συνεπειες απο την εξοδο απο ευρω για το ευρω και οχι για την Ελλαδα.

Εγώ πάλι που το διάβασα από την πηγή εχτές γιατί δεν βλέπω να μιλά μόνο για τις συνέπειες στο € αλλά στην Ελλάδα και συνολικά ενδεχομένως στον πλανήτη.

Αγνοείς ενδεχομένως το πόσο 'δεμένες' είναι οι διεθνείς χρηματαγορές από πλευράς χρηματοπιστωτικών προϊόντων (παραγώγων κλπ) και πόσο αν αύριο αναγκαζόταν η Ελλάδα να βγει από το € τι αντίκτυπο θα είχε.

Mike86
08-11-11, 16:48
Εγώ πάλι που το διάβασα από την πηγή εχτές γιατί δεν βλέπω να μιλά μόνο για τις συνέπειες στο € αλλά στην Ελλάδα και συνολικά ενδεχομένως στον πλανήτη.

Αγνοείς ενδεχομένως το πόσο 'δεμένες' είναι οι διεθνείς χρηματαγορές από πλευράς χρηματοπιστωτικών προϊόντων (παραγώγων κλπ) και πόσο αν αύριο αναγκαζόταν η Ελλάδα να βγει από το € τι αντίκτυπο θα είχε.

Σχετικά με την Ελλάδα αναφέρεται στον πληθωρισμό που θα προκύψει (σιγά το νέο) και στις μειώσεις των καταθέσεων στις τράπεζες.
Κανείς δεν αγνοεί το πόσο δεμένες είναι οι διεθνείς χρηματαγορές (οι τράπεζες δλδ) αλλά διάολε τι πρέπει να κάνουμε δλδ, να σώσουμε τις τράπεζες και τα χρηματοπιστωτικά τους προϊόντα και να θανατώσουμε το λαό επειδή "έτσι έχουν τα πράγματα";;;

KLG
08-11-11, 16:52
Μα αντιλαμβανομαι οτι το αντικτυπο της εξοδου της Ελλαδας απο το ευρω ειναι πολλαπλασιο στο εξωτερικό απο οτι στο εσωτερικό, το ίδιο και ο αρθρογράφος της FT και φαντάζομαι οι περισσότεροι αν οχι όλοι. Αλλά για εναν μαγικό λόγο εμεις εστιαζουμε σε ολες τις συζητησεις μας στις εποχες που θα καιμε χαρτονομισματα στο τζακι γιατι θα ειναι φτηνοτερα απο κουτσουρα.

MNP-10
08-11-11, 16:56
να σώσουμε τις τράπεζες και τα χρηματοπιστωτικά τους προϊόντα και να θανατώσουμε το λαό επειδή "έτσι έχουν τα πράγματα";;;

Το κανουμε ηδη επι 1μιση χρονο... τι ειναι αλλα 15 χρονια, σιγα :lol:

Mike86
08-11-11, 17:04
Το κανουμε ηδη επι 1μιση χρονο... τι ειναι αλλα 15 χρονια, σιγα :lol:

Αισιόδοξο σε βρίσκω:p

psytransas
08-11-11, 17:09
Το κανουμε ηδη επι 1μιση χρονο... τι ειναι αλλα 15 χρονια, σιγα :lol:
Αλλιως θα ερθει η βαρβαροτητα. Και τοτε ? :p

MNP-10
08-11-11, 17:40
Οϊμεε... τι θα κανουμε χωρις σοσιαλισμο :rofl:

ciaoant1
08-11-11, 17:48
αλλά διάολε τι πρέπει να κάνουμε δλδ, να σώσουμε τις τράπεζες και τα χρηματοπιστωτικά τους προϊόντα και να θανατώσουμε το λαό επειδή "έτσι έχουν τα πράγματα";;;
Όχι, να το κάνουμε επειδή εκεί μας καθοδηγεί "το αόρατο χέρι της αγοράς":p

Απορώ γιατί διαμαρτύρεσαι:p

Just_Nikos
08-11-11, 20:08
Να δειτε που ο Σαμαρας τα περι Εθνικής Υπερηφάνειας που είπε στις Βρυξέλλες θα τα πάρει πίσω κλασικά:twisted:

Φανερός Πράκτωρ
08-11-11, 20:30
Να δειτε που ο Σαμαρας τα περι Εθνικής Υπερηφάνειας που είπε στις Βρυξέλλες θα τα πάρει πίσω κλασικά:twisted:
τι εθνική υπερηφάνεια; δεν ξέρω πόσες κωλοτούμπες έχει κάνει το παλικάρι τις τελευταίες ημέρες. Το απόλυτα λογικό ζητάνε οι Ευρωπαίοι με τους συγκεκριμένους πολιτικούς που έχουν να κάνουν.

senkradvii
08-11-11, 20:37
τι εθνική υπερηφάνεια; δεν ξέρω πόσες κωλοτούμπες έχει κάνει το παλικάρι τις τελευταίες ημέρες. Το απόλυτα λογικό ζητάνε οι Ευρωπαίοι με τους συγκεκριμένους πολιτικούς που έχουν να κάνουν.

Εγώ πιστεύω πως έχουν βάλει στοίχημα ποιος κάνει τις περισσότερες... :down:

Φανερός Πράκτωρ
08-11-11, 20:39
Εγώ πιστεύω πως έχουν βάλει στοίχημα ποιος κάνει τις περισσότερες... :down:
δεν θα τα χαλάσουμε εκεί :lol:

xmperop1
08-11-11, 21:11
Μια απορία.
Εστω ότι γυρνάμε στη δραχμή τι γίνονται τα χαρτονομίσματα και τα κέρματα του ευρώ που υπάρχουν στα ΑΤΜ στα ταμεία τραπεζών,των εταιρειών,στα χρηματοκοιβώτια,το θησαυροφυλάκιο της ΤτΕ, στα σπίτια μας, μετά την αντικατάσταση τους από τη δραχμή?

HRC2360
08-11-11, 21:18
Μια απορία.
Εστω ότι γυρνάμε στη δραχμή τι γίνονται τα χαρτονομίσματα και τα κέρματα του ευρώ που υπάρχουν στα ΑΤΜ στα ταμεία τραπεζών,των εταιρειών,στα χρηματοκοιβώτια,το θησαυροφυλάκιο της ΤτΕ, στα σπίτια μας, μετά την αντικατάσταση τους από τη δραχμή?



Οτι εγινε και με τις δραχμες οταν πηγαμε στο ευρω.

senkradvii
08-11-11, 21:44
Μια απορία.
Εστω ότι γυρνάμε στη δραχμή τι γίνονται τα χαρτονομίσματα και τα κέρματα του ευρώ που υπάρχουν στα ΑΤΜ στα ταμεία τραπεζών,των εταιρειών,στα χρηματοκοιβώτια,το θησαυροφυλάκιο της ΤτΕ, στα σπίτια μας, μετά την αντικατάσταση τους από τη δραχμή?

Oυσιαστικά προσανάματα για το τζάκι! :p

siesta
08-11-11, 21:47
Ωραίος λαός είμαστε.
http://www.enet.gr/?i=news.el.oikonomia&id=323830


........................
Το εξαιρετικά τεταμένο κλίμα επιχειρούν να εκμεταλλευτούν διάφοροι θιασώτες της δραχμής, οι οποίοι επιχειρηματολογούν εκ του ασφαλούς έχοντας ήδη σπεύσει να βγάλουν τα κεφάλαιά τους στο εξωτερικό. Τον τελευταίο περίπου ενάμιση χρόνο από τις καταθέσεις που διατηρούν οι Ελληνες στις τράπεζες έχουν κάνει φτερά περίπου 50 δισ. ευρώ.

Η πλειονότητα των κεφαλαίων αυτών βρίσκεται σε ελβετικές ή κυπριακές τράπεζες σε ελβετικά φράγκα ή ευρώ. Επομένως, όλοι αυτοί, στην περίπτωση που η Ελλάδα υποχρεωθεί να αποχωρήσει από την ευρωζώνη, θα έχουν καταφέρει να διπλασιάσουν την περιουσία τους πατώντας επί των ερειπίων της χώρας.

Και αυτό γιατί θα πρέπει να θεωρείται βέβαιο ότι ανεξάρτητα από το ποια θα είναι η ισοτιμία που θα οριστεί για το επαπειλούμενο «νέο μας εθνικό νόμισμα» έναντι του ευρώ, αυτή θα «αναπροσαρμοστεί προς τα κάτω» με μία γενναία υποτίμηση εντός ολίγων ωρών. Ετσι για παράδειγμα αν η ισοτιμία οριστεί 1 προς 1, οι δυνάμεις της αγοράς θα την οδηγήσουν με μια διολίσθηση κατά 50% στο 1 προς 2.

Η εξέλιξη αυτή αποτελεί εφιαλτικό σενάριο, το οποίο όμως ήδη έχει αρχίσει να διακινείται από κάποιους κύκλους, προκαλώντας τρόμο και ανασφάλεια στους καταθέτες, οι οποίοι, αν επαληθευτεί, θα χάσουν τουλάχιστον τις μισές τους αποταμιεύσεις. Οι συνέπειες όμως θα είναι κατακλυσμιαίες για το σύνολο της οικονομίας, καθώς το δημόσιο χρέος της χώρας, αλλά και το ιδιωτικό των επιχειρήσεων και νοικοκυριών, το οποίο αγγίζει τα 220 δισ. ευρώ, θα διπλασιαστεί εν μια νυκτί. Ολα αυτά κινούνταν μέχρι πρότινος στη σφαίρα της φαντασίας, καθώς η παραμονή όλων των χωρών στην Ε.Ε. αποτελούσε αδιαπραγμάτευτη συνθήκη. Ομως φαίνεται πλέον ότι το ζήτημα της εξόδου κάποιας χώρας, με πιθανότερο θύμα την Ελλάδα, δεν αποτελεί «ταμπού».
........................

Φανερός Πράκτωρ
08-11-11, 21:49
θα βγει και το σακουλάκι με τα διάφορα είδη κερμάτων δραχμής; (όπως είχε γίνει κατά την ένταξη μας στο ευρώ με το αντίστοιχο σακουλάκι με τα κέρματα του ευρώ)

Συγκίνηση! :cry:

KLG
08-11-11, 21:54
Οτι εγινε και με τις δραχμες οταν πηγαμε στο ευρω.

Οχι βεβαια. Αν υπάρχει το ευρω, τοτε θα ειναι σαν εχεις συναλλαγμα στο σπιτι. Βεβαια το ευρω θα πεσει εις βαρος των αλλων νομισματων, αλλα σιγουρα λιγότερο απο τη νεα δραχμή.

Αν το ευρω σταματησει να υπάρχει, τοτε θα υπαρχει μια ισοτιμία ή οποια ομως θα μεταβαλλεται οπως θα μεταβαλλετε η αξια της νεας δραχμης σε σχεση με τα σταθερα νομισματα.

Και στις 2 περιπτωσεις, δεν θα ειναι "Οτι εγινε και με τις δραχμες οταν πηγαμε στο ευρω".

WAntilles
08-11-11, 22:18
Ωραίος λαός είμαστε.
http://www.enet.gr/?i=news.el.oikonomia&id=323830

Γιατί εκπλήσσεσαι;

Όλοι όσοι είναι υπέρ της δραχμής - πολίτες και κόμματα - έχουν προφανώς τεράστιες καταθέσεις στο εξωτερικό σε €.

Και κερδοσκοπούν έναντι της χώρας και όλων των άλλων συμπολιτών τους.

George978
08-11-11, 22:22
Ωραίος λαός είμαστε.
http://www.enet.gr/?i=news.el.oikonomia&id=323830

τωρα το πηρες πρεφα? :whistle:

MNP-10
08-11-11, 22:23
Γιατί εκπλήσσεσαι;

Όλοι όσοι είναι υπέρ της δραχμής - πολίτες και κόμματα - έχουν προφανώς τεράστιες καταθέσεις στο εξωτερικό σε €.


Τα ιδια ακριβως επιχειρηματα δουλευουν και αντιστροφα... Πχ "υπαρχουν 185 δις ευρω* στις ελληνικες τραπεζες και οι εγχωριοι καταθετες δεν εχουν κανενα συμφερον να τα παρουν σε δραχμες".

Btw, ριξε και καμμια ματια στο ποθεν εσχες των ελληνων βουλευτων &πρωην πρωθυπουργων να δεις ποιοι εχουν ομολογα ελληνικου δημοσιου και γιατι δε θα τους συνεφερε ποτε αυτα να δραχμοποιηθουν.

* Με στοιχεια ειναι τοσο, και οχι με "προφανως τεραστιες".

ciaoant1
08-11-11, 22:52
Oυσιαστικά προσανάματα για το τζάκι! :p
Ο υπερπληθωρισμός είναι τελικά αναπόφευκτος και για το ευρώ. Πρέπει να εκτυπωθούν τρισεκατομμύρια επί τρισεκατομμυρίων για να διασωθούν οι τράπεζες. Μιλάμε για διψήφιο αριθμό χρόνων στα οποία κάθε λίγο και λιγάκι θα τυπώνονται νομίσματα για να σωθούν οι τράπεζες (σε παγκόσμια κλίμακα). Ποιος θα θέλει ένα τέτοιο νόμισμα; Κανένας (εξ ου και η [επι]στροφή στο χρυσό που μένει σταθερός-δεν πληθωρίζεται).

Από εκεί και πέρα όμως, εγώ θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Η Ισλανδία κήρυξε ουσιαστικά στάση πληρωμών στο χρέος της, και υποτίμησε το νόμισμα της (δεν ήταν στο ευρώ) κατά 50%.

Εκεί γιατί το νόμισμα δεν υπερπληθωρίστηκε; Γιατί να μην γίνει και εδώ το ίδιο;

Άλλος πληθωρισμός, άλλο υπερπληθωρισμός.

........Auto merged post: ciaoant1 πρόσθεσε 3 λεπτά και 23 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Γιατί εκπλήσσεσαι;

Όλοι όσοι είναι υπέρ της δραχμής - πολίτες και κόμματα - έχουν προφανώς τεράστιες καταθέσεις στο εξωτερικό σε €.

Και κερδοσκοπούν έναντι της χώρας και όλων των άλλων συμπολιτών τους.
Ενώ τώρα με το ευρώ κανένας δεν κερδοσκοπεί με τα εξωφρενικά τοκοχρεωλύσια, με τα spreads, κτλ.

Επίσης, τώρα με το ευρώ η παραγωγή της Ελλα΄δας ακμάζει, διότι, μεταξύ πολλών άλλων παραγόντων βέβαια, το ευρώ έχει μια ισοτιμία που ανταποκρίνεται στην ελληνική οικονομία.

Ακόμα και ένας καπιταλιστής οικονομολόγος θα έβλεπε ότι το ευρώ είναι σημαντικός παράγοντας για τον οποίο η παραγωγη μαραζώνει, λόγω της "υπερβολικά υψηλής" ισοτιμίας του.

Επίσης, ακόμα και ένας καπιταλιστής οικονομολόγος θα έβλεπε ότι το ευρώ είναι και μέσο οικονομικής επικυριαρχίας που ωφελεί ξεκάθαρα τη Γερμανία να προτεκτορατοποιήσει τους πάντες, ελέγχοντας σε μεγάλο βαθμό την οικονομική τους πολιτική

bluesattack
08-11-11, 22:59
Περι Ισλανδιας

http://thesecretrealtruth.blogspot.com/2011/10/blog-post_4422.html

siesta
08-11-11, 23:03
Τα ιδια ακριβως επιχειρηματα δουλευουν και αντιστροφα... Πχ "υπαρχουν 185 δις ευρω* στις ελληνικες τραπεζες και οι εγχωριοι καταθετες δεν εχουν κανενα συμφερον να τα παρουν σε δραχμες".


Τα 185 δις είναι οι αποταμιεύσεις των εργαζομένων, οι οποίοι κατά κανόνα δεν έχουν την δυνατότητα να τα βγάλουν έξω. Αυτοί θα τα χάσουν σε μία έξοδο από το Ευρώ, τουλάχιστον κατα το ήμισυ.
Οι άλλοι που τα έβγαλαν έξω είναι οι πλούσιοι, οι οποίοι όχι μόνον δεν θα χάσουν, αλλά μετά θα μπορούν να τα αξιοποιήσουν στο διπλάσιο με την νέα ισοτιμία, εις βάρος τών υπολοίπων προφανώς.

Μήπως είσαι με τους πλούσιους και δεν το ξέρεις; :hmm:

........Auto merged post: siesta πρόσθεσε 1 λεπτά και 14 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ο υπερπληθωρισμός είναι τελικά αναπόφευκτος και για το ευρώ. Πρέπει να εκτυπωθούν τρισεκατομμύρια επί τρισεκατομμυρίων για να διασωθούν οι τράπεζες. Μιλάμε για διψήφιο αριθμό χρόνων στα οποία κάθε λίγο και λιγάκι θα τυπώνονται νομίσματα για να σωθούν οι τράπεζες (σε παγκόσμια κλίμακα). Ποιος θα θέλει ένα τέτοιο νόμισμα; Κανένας (εξ ου και η [επι]στροφή στο χρυσό που μένει σταθερός-δεν πληθωρίζεται).

Στο χρυσό; Πού τον θυμήθηκες βρε παιδάκι μου; :lol:

MNP-10
08-11-11, 23:08
Τα 185 δις είναι οι αποταμιεύσεις των εργαζομένων, οι οποίοι κατά κανόνα δεν έχουν την δυνατότητα να τα βγάλουν έξω. Αυτοί θα τα χάσουν σε μία έξοδο από το Ευρώ, τουλάχιστον κατα το ήμισυ.
Οι άλλοι που τα έβγαλαν έξω είναι οι πλούσιοι, οι οποίοι όχι μόνον δεν θα χάσουν, αλλά μετά θα μπορούν να τα αξιοποιήσουν στο διπλάσιο με την νέα ισοτιμία, εις βάρος τών υπολοίπων προφανώς.

Μήπως είσαι με τους πλούσιους και δεν το ξέρεις; :hmm:


Ειναι υπερ-γενικευση να πεις οτι τα 185 δις ειναι των εργαζομενων και οτι τα αφησαν εκει επειδη δε μπορουν να τα βγαλουν.... δεν ειναι η εξοδος των χρηματων η μονη λυση. Αντιθετα, υπαρχουν ιδιωτικα safe places, θυριδες κτλ που μπορει ο καθε μικροαποταμιευτης να βαλει ή να επενδυσει τα λεφτα του (εκτος απ'την τραπεζα που ειναι επισφαλης).

siesta
08-11-11, 23:13
Ειναι υπερ-γενικευση να πεις οτι τα 185 δις ειναι των εργαζομενων και οτι τα αφησαν εκει επειδη δε μπορουν να τα βγαλουν.... δεν ειναι η εξοδος των χρηματων η μονη λυση. Αντιθετα, υπαρχουν ιδιωτικα safe places, θυριδες κτλ που μπορει ο καθε μικροαποταμιευτης να βαλει ή να επενδυσει τα λεφτα του (εκτος απ'την τραπεζα που ειναι επισφαλης).

Μην κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις.

1) Πρόκειται για μικροποσά, αποταμιεύσεις εργασίας και κόπου, συντάξεις, εφ' άπαξ.
2) Δεν θέλουν και δεν μπορουν πολλοί να τα βάλουν στα μέρη που λες
3) Είναι προφανές ότι τα μεγάλα ψάρια βγάζουν τα λεφτά τους έξω, ακόμη και αν υπάρχουν μερικά μικρά που το κάνουν.

Ξαναρωτάω, μήπως υποστηρίζεις τους πλούσιους και δεν το καταλαβαίνεις;

Στην καλύτερη περίπτωση δείχνεις να μην κατανοείς ότι η μετάβαση από το καλό στο κακό νόμισμα δεν είναι απλώς μια αντίστροφη πορεία της μετάβασης από το κακό στο καλό.

ciaoant1
08-11-11, 23:20
Περι Ισλανδιας

http://thesecretrealtruth.blogspot.com/2011/10/blog-post_4422.html
Ναι, ναι, εντάξει, ωραρία, "δε ξέρουν τι θέςλουν", "είναι μπερδεμένοι σχετικά με το ευρώ και την ΕΕ", το νόμισμα έπεσε, κτλ.

Εγώ όμως ξαναρωτάω:

Πού είναι ο υπερπληθωρισμός; Με το να πληθωρίσεις το νόμισμα, κλέβεις τον εργάτη (γι' αυτό και φωνάζουν οι Ισλανδοί, ωστόσο με το να έχεις ένα νόμισμα με μη ανταγωνιστική ισοτιμία (ευρώ), ολόκληρη η οικονομία καταρρέει.

Αν δε θέλετε να φτωχύνετε μέσω μια πληθωρισμένης δραχμής, τότε ετοιμαστείτε να φτωχύνεται μέσω ένος ισχυρού ευρώ. Και μάλιστα αυτό θα πονέσει ΠΙΟ ΠΟΛΥ τους περισσότερους, διότι (α) με την πληθωρισμένη δραχμή υπάρχει δυνατότητα ανάκαμψης στο μέλλον και (β) με την πληθωρισμένη δραχμή ορισμένα αγαθά και υπηρεσίες που είναι εγχώρια θα φτηνύνουν όσο θα φτηνύνει και ο μισθός του εργάτη (άρα δε θα φανεί εκεί η πτώση).

Αν τώρα λέω εγώ τώρα- δε θέλετε να σας κλέωουν, είτε με τον έναν είτε με τον άλλο τρόπο, επαναστατείστε. Αυτό πρέπει να κάνουμε. Διότι το ότι θα "ματώσουμε" είναι δεδομένο. Απλά τώρα ματώνουμε για χατήρι άλλων.

........Auto merged post: ciaoant1 πρόσθεσε 1 λεπτά και 56 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Στο χρυσό; Πού τον θυμήθηκες βρε παιδάκι μου; :lol:
Εγώ τον "θυμήθηκα" εδώ και χρόνια - και ΑΝ με διάβαζες θα το ήξερες αυτό.

Είναι κρίμα που οι υποστηρικτές του καπιταλισμού δεν καταλαβαίνουν καν το σύστημα που υποστηρίζουν. Και το χειρότερο είναι πως μερικοί απ' αυτούς δεν προσπαθούν καν να καταλάβουν, και μετά θα χτυπάνε το κεφάλι τους στον τοίχο

@ ADSLgr.com All rights reserved.