PDA

Επιστροφή στο Forum : POLL: Θα θέλατε να επιστρέψουμε στη Δραχμή;



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 [48] 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70

George978
04-02-12, 23:35
Οι γερμανοι φταινε για ολα

Αν δεν σου αρεσει η ελλαδα ο δρομος ειναι ανοιχτος και τα σκυλια δεμενα
Δεν ειμαστε υποχρεωμενοι να ΑΝΕΧΟΜΑΣΤΕ το ανθελληνικο σας παραληρημα σε μονιμη βαση , εχετε ξεπερασει προ πολλου τα ορια της γραφικοτητας

ρε κανε μας τη χαρη που απευθυνεσαι λες και σου ανηκει η χωρα αυτη, δε καταλαβα ποιος νομιζεις οτι εισαι?

Rebel Scum
04-02-12, 23:46
@MNP θεωρώ ότι και οι δυο εκθέσαμε σε κάποιο ικανοποιητικό βαθμό τις σκέψεις/απόψεις μας πάνω στις θέσεις Βαρουφάκη και παλαιότερα στο θέμα δραχμή/ευρώ οπότε από την πλευρά μου με βάση τα δεδομένα επί του παρόντος δεν υπάρχει κάτι άλλο να προσθέσω χωρίς να αρχίσω να επαναλαμβάνομαι.

Απλά στα ομόλογα D σου επαναλαμβάνω ότι όποια τέτοια πρακτική της ΕΚΤ, αν γίνει, δεν είναι κάτι που θα γίνει στο μέλλον η νόρμα(με τις πρακτικές της ήδη έχει ανοίξει πόρτα για κερδοσκοπικά παιχνίδια εις βάρος της παρεμπιπτόντως). Κατά τον καθηγητή/σφίχτη θα βοηθήσει να αναθεωρηθεί όλο το οικοδόμημα του ευρώ κάτι που σημαίνει νέους κανόνες παιγνιδιού. Η νέα αυτή κατάσταση φυσικά δεν υπόσχεται μόνο θετικά για εμάς (και κάθε χώρα του ευρώ) αλλά και υποχρεώσεις. Και πάλι κρίνεις στατικά την αντίθετη πρόταση ενώ στο σενάριο της δραχμής αφήνεις το μυαλό σου να λειτουργήσει τόσο δυναμικά....

Στα κίνητρα του Βαρουφάκη ακολουθείς μια συλλογιστική που δεν μπορώ να ακολουθήσω γιατί απλά η κοσμοθεωρία μου είναι αρκετά διαφορετική από τη δική σου. Υπό το πρίσμα που τον βλέπεις (να παραδώσει δηλαδή μητρώο καθαρότητας) η συζήτηση δεν έχει νόημα. Προσωπικά πάντως δεν πρέπει κάποιος να είναι πρώην ΚΚΕ και αριστερός για να τον ακούσω (πχ Καζάκης) και το ότι υπήρξε σύμβουλος ΓΑΠ πάλι δεν λέει τίποτα απομονωμένο (όπως δεν λέει τίποτα απομονωμένο το ότι του είχαν κόψει εκπομπή στην Αυστραλία επειδή αποκάλεσε το τείχος στο Ισραήλ, τείχος της ντροπής).
Επιπλέον συνεχίζεις την κακή συνήθεια να προσβάλλεις όσους πείθονται από τον Βαρουφάκη, αφού εσύ τον καταδίκασες, ως ελλειμματικούς γνώσης που γίνονται θύματα. Άσχετα το αν γίνουν θύματα των όσων λέει ουσιαστικά τους μεταφέρει από το αδιανόητο της χρεοκοπίας, σε μια άλλη συλλογιστική, έστω και αν ο Βαρουφάκης τους κοροϊδεύει με μισές αλήθειες. Αυτή είναι μια λογική ανακολουθία το λιγότερο.

ΥΓ. Η πλάκα είναι ότι κατηγορείται από την "μνημονιακή" πλευρά ως ένας ανεύθυνος που αν αυτά που προτείνει εφαρμοστούν και δεν πετύχουν έχει καταδικάσει τη χώρα του σε θάνατο. Τελικά στην Ελλάδα αν δεν διαλέξεις πλευρά τη μάμησες :p

Ingenius
04-02-12, 23:49
@MNP-10 Παρακολουθώ τακτικά το νήμα και από το ύφος της γραφής σου και από την διατύπωση των επιχειρημάτων σου για τη δραχμή, μου δίνεις την εντύπωση -κάτι σαν διαφημιστής/marketingστας- ή άνθρωπος του χώρου του media management γενικότερα που δουλεύει όμως σε τράπεζα εξου και η καλή αντίληψη που έχεις για το πως δουλεύει το χρηματοπιστωτικό σύστημα. Δουλεύεις στην ΤτΕ; :hmm:

MNP-10
05-02-12, 00:26
Στα κίνητρα του Βαρουφάκη ακολουθείς μια συλλογιστική που δεν μπορώ να ακολουθήσω γιατί απλά η κοσμοθεωρία μου είναι αρκετά διαφορετική από τη δική σου. Υπό το πρίσμα που τον βλέπεις (να παραδώσει δηλαδή μητρώο καθαρότητας) η συζήτηση δεν έχει νόημα.


Δε μ'ενδιαφερει η παραδοση μητρωου καθαροτητας. Ολοι κατι εχουν κανει, και αν δεν εχουν κανει παλι αυτο μπορει να χρησιμοποιηθει εναντιον τους ("που εισουν οταν γινονταν το ταδε?"). Αν καποιος θελει να κατηγορησει καποιον αλλο, ολο και κατι θα βρει.

Αυτο που εξεταζω ειναι η υποκρισια της δηθεν ανεξαρτητη αποψης η οποια λαϊκιζει συνδιαζοντας τα -υπο τις παρουσες συνθηκες- ασυνδιαστα (σταση πληρωμων + ευρω).

Επισης εξεταζω το οτι υπαρχει συνειδητη προπαγανδα με επιχειρηματα μαϊμου του στυλ B bonds = D bonds => αν αποκλεισουν τα D θα αποκλεισουν τα C + B :wall: (τα οποια ολα μαζι βαφτιζονται "πατσαβουρια" μη τυχον και καταλαβει ο αναγνωστης το ατοπο του επιχειρηματος). Και αυτο απο οικονομολογο. Δεν υπαρχει τεκμηριο αγνοιας. Ειναι συνειδητο το ψεμα. Οπως και απο καποιον που κατεχει θεωρια παιγνιων το να ισχυριζεται για events με τρελο branching & probable eventualities οτι θα γινει μονο 1 πραγμα - και μαλιστα να εκφραζει τη βεβαιοτητα οτι δεν προκειται να γινει τιποτε αλλο ενω υπαρχουν πολλες επιλογες διαθεσιμες στους ξενους.



Επιπλέον συνεχίζεις την κακή συνήθεια να προσβάλλεις όσους πείθονται από τον Βαρουφάκη, αφού εσύ τον καταδίκασες, ως ελλειμματικούς γνώσης που γίνονται θύματα. Άσχετα το αν γίνουν θύματα των όσων λέει ουσιαστικά τους μεταφέρει από το αδιανόητο της χρεοκοπίας, σε μια άλλη συλλογιστική, έστω και αν ο Βαρουφάκης του κοροϊδεύει με μισές αλήθειες. Αυτή είναι μια λογική ανακολουθία το λιγότερο.

Παντα το γραφω ως statement of fact και οχι ως επιθεση, θεωρωντας δεδομενο οτι αντιπαραθεση σε επιπεδο αποψεων ειναι αδυνατο να γινει παρα το τι γραφεται περι του αντιθετου.

Η αποψη ειναι αποτελεσμα δεδομενων που εχει ενα ατομο + γνωστικων εργαλειων που διαθετει προκειμενου να επεξεργαστει αυτα τα δεδομενα. Αν ολοι ειχαν τα ιδια δεδομενα και τα ιδια γνωστικα εργαλεια θα ειχαν ακριβως την ιδια αποψη. Ομως επειδη δεν τα εχουν, εχουν διαφορετικη αποψη - και αυτη η αποψη ΔΕΝ προκειται να αλλαξει ποτέ, μα ποτέ, οτι και αν λεει εξωστρεφως ενα ατομο (ακομα και αν λεει οτι "πειστηκε") αν δεν εναρμονιστουν τα δεδομενα και τα νοητικα εργαλεια επεξεργασιας δεδομενων.

Απο μια αριθμητικη αποψη, μπορεις να πεις οτι συμβαινει κατι σαν Α (δεδομενα) επι Β (γνωστικα εργαλεια επεξεργασιας δεδομενων) = Γ (αποψη). Για μενα δεν εχει κανενα νοημα να σου πω οτι το Γ σου ειναι λαθος σε σχεση με το δικο μου Γ. Βλεπω οτι το Γ σου εχει προερθει απο συγκεκριμενα Α και συγκεκριμενο Β. Αυτο που προσπαθω να κανω στο πλαισιο μιας συζητησης ειναι εφοσον καποιος παρουσιαζει δεδομενα (Α) και γνωστικα εργαλεια (Β) τα οποια αποτελουν υποσυνολο των δικων μου Α, Β, τοτε προσπαθω να δειξω ποιους τομεις εχει παραβλεψει στους υπολογισμους του ο αλλος, συμπληρωνοντας το υποσυνολο του Α ή Β ωστε να ανερθει πλησιεστερα στο δικο μου υπερσυνολο.

Αν παλι σε καποια συζητηση τα δικα μου Α ή Β αποτελουν υποσυνολο αυτων που ο αλλος φερνει στο τραπεζι, τοτε προσπαθω να δω ποια κομματια μου λειπουν ωστε να προσεγγισω το δικο του υπερσυνολο για να εχω μια πληρεστερη και σωστοτερη αποψη. Με μια πλησιεστερη ταυτιση σε Α και Β, θα ακολουθησει εναρμονιση στο Γ (αποψη).

Σε τελικη αναλυση η ελλειψη γνωσης ειναι γενικευμενο προβλημα της ανθρωπινης φυσης και το θεωρω ανηθικο να επιτιθεται καποιος σε καποιον αλλο επειδη εχει αγνοια. Δεν ειναι οτι καποιος ειχε την επιλογη να μην εχει αγνοια και επελεξε να ζει στο σκοταδι. Υπαρχουν πολυ συγκεκριμενοι παραγοντες (πχ συστηματα παιδειας και media, περιορισμενο ωραριο σε μια πολυασχολη ζωη, μια κουλτουρα που ευνοει τελειως διαφορετικα πραγματα απο την επιδιωξη της γνωσης) που κανουν το προβλημα της αγνοιας αδυνατο να καταπολεμηθει. Ολοι εχουμε αγνοια σε μικροτερο ή μεγαλυτερο βαθμο ενω ακομα και ο μεγαλυτερος παντογνωστης της γης δεν εχει ουτε το 0.01% της διαθεσιμης ανθρωπινης γνωσης. Αυτο, εκ των πραγματων, μας βαζει ολους στην ιδια βαρκα. Ταυτοχρονα μας δημιουργει ενα χρεος αλληλουποστηριξης ωστε να καταπολεμησουμε απο κοινου την αγνοια μας.

opener
05-02-12, 00:37
Ευάγγελος Βενιζέλος : "Οι Έλληνες κρύβουν 49 δισ. ευρώ κάτω από το στρώμα"
03-02-2012 17:32:13
....
"Τα υπόλοιπα 49 δισ. ευρώ που έχουν αποσύρει οι Έλληνες από τις τράπεζες για να τα σώσουν, σε περίπτωση επιστροφής στη δραχμή, φυλάσσονται σε τραπεζικές θυρίδες, σε μπαούλα, σε σεντούκια, σε υπόγεια, σε σοφίτες και σε στρώματα. Πρόκειται για παραδοσιακούς αποταμιευτές", δήλωσε χαρακτηριστικά ο Ευ. Βενιζέλος.

....

Γιατι δεν του λεει καποιος οτι τα υπόλοιπα 49 δισ. ευρώ δεν ειναι στα σεντουκια αλλα τα 'χουν φαει στα χαρατσια του ΥΠΟΙΚ, στο συμπληρωμα (για να βγει ο μηνας) των πετσοκομμενων συνταξεων & μισθων (οσοι εχουν ακομη) και των αδειων ταμειων των μαγαζιων;

MNP-10
05-02-12, 00:54
@MNP-10 Παρακολουθώ τακτικά το νήμα και από το ύφος της γραφής σου και από την διατύπωση των επιχειρημάτων σου για τη δραχμή, μου δίνεις την εντύπωση -κάτι σαν διαφημιστής/marketingστας- ή άνθρωπος του χώρου του media management γενικότερα που δουλεύει όμως σε τράπεζα εξου και η καλή αντίληψη που έχεις για το πως δουλεύει το χρηματοπιστωτικό σύστημα. Δουλεύεις στην ΤτΕ; :hmm:

Οι γνωσεις μου επικεντρωνονται κυριως στο πως δουλευει ο ιδιος ο ανθρωπος. Αυτο, οσο και αν ακουστει παραδοξο ή παραλογο, αυτοματως ανοιγει μια "πορτα" η οποια σταδιακα ξεκλειδωνει γνωσεις που αφορουν διαφορα πεδια γνωσης - σε συνδιασμο με εξωτερικα ερεθισματα.

Η συγκεκριμενη διαδικασια κανει πολυ ευκολη την προσκτηση δεδομενων και την γρηγοροτερη προσαρμογη σε οποιοδηποτε γνωστικο πεδιο γινει το focus του ενδιαφεροντος μου για μια Α περιοδο χρονου. Επειδη το ενδιαφερον μου τεινει να αλλαζει συχνα, ετσι και τα πεδια απ'τα οποια εχει "περασει" το focus μου (σαν μελισσα που αλλαζει λουλουδακια) ειναι ...αρκετα. Η οικονομια ειναι ενα τετοιο πεδιο απ'το οποιο το focus μου περασε στα 90s αλλα, σε αντιθεση με αλλα πεδια, εχω διατηρησει συχνη επαφη με το αντικειμενο. Ομως, δεν εχω δουλεψει ποτε στο χρηματοπιστωτικο κλαδο και ουτε θα το εκανα ποτε.

........Auto merged post: MNP-10 πρόσθεσε 2 λεπτά και 36 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Γιατι δεν του λεει καποιος οτι τα υπόλοιπα 49 δισ. ευρώ δεν ειναι στα σεντουκια αλλα τα 'χουν φαει στα χαρατσια του ΥΠΟΙΚ, στο συμπληρωμα (για να βγει ο μηνας) των πετσοκομμενων συνταξεων & μισθων (οσοι εχουν ακομη) και των αδειων ταμειων των μαγαζιων;

49 δις ειναι τα φορολογικα εσοδα ενος ολοκληρου προϋπολογισμου. Ειναι αδιανοητο να εχουν φαγωθει τοσα. Παντως ενα ποσοστο απ'αυτα (10? 20? 30% 40%?) σιγουρα εχει φαγωθει.

opener
05-02-12, 01:08
49 δις ειναι τα φορολογικα εσοδα ενος ολοκληρου προϋπολογισμου. Ειναι αδιανοητο να εχουν φαγωθει τοσα. Παντως ενα ποσοστο απ'αυτα (10? 20? 30% 40%?) σιγουρα εχει φαγωθει.
Σωστα.

Παρακολουθεις τις ανακοινωσεις την ΤτΕ καθε μηνα.
Δεν σε παραξενευει το γεγονος οτι η μηνιαια αφαιμαξη των καταθεσεων ειναι λιγο-πολυ (σχεδον καθε μηνα) στα ιδια επιπεδα;

MNP-10
05-02-12, 01:15
Σωστα.

Παρακολουθεις τις ανακοινωσεις την ΤτΕ καθε μηνα.
Δεν σε παραξενευει το γεγονος οτι η μηνιαια αφαιμαξη των καταθεσεων ειναι λιγο-πολυ (σχεδον καθε μηνα) στα ιδια επιπεδα;

...Οχι, οντως καιγεται λιπος - αυτο ισχυει. Αλλα πχ τα τελη 2009 / πρωτο μισο 2010 εκει ξερουμε οτι τα λεφτα που αναληφθηκαν δεν πηγαν τοσο για χαρατσια κτλ που επεσαν αργοτερα. Επισης ξερουμε οτι οταν εχει spikes τους μηνες με αβεβαιοτητα (μεσοπροθεσμο, φθινοπωρο '11 κτλ) τοτε η διαφορά στο spike σε σχεση με το μηνιαιο καψιμο λιπους ειναι σε καποιο σεντουκι.

opener
05-02-12, 01:20
...Οχι, οντως καιγεται λιπος - αυτο ισχυει. Αλλα πχ τα τελη 2009 / πρωτο μισο 2010 εκει ξερουμε οτι τα λεφτα που αναληφθηκαν δεν πηγαν τοσο για χαρατσια κτλ που επεσαν αργοτερα. Επισης ξερουμε οτι οταν εχει spikes τους μηνες με αβεβαιοτητα (μεσοπροθεσμο, φθινοπωρο '11 κτλ) τοτε η διαφορά στο spike σε σχεση με το μηνιαιο καψιμο λιπους ειναι σε καποιο σεντουκι.
Λες πριν το μνημοσυνο.
Λεω για μετα το μνημοσυνο (05/2010).

trisalon
05-02-12, 01:51
ρε κανε μας τη χαρη που απευθυνεσαι λες και σου ανηκει η χωρα αυτη, δε καταλαβα ποιος νομιζεις οτι εισαι?

Εσυ ποιος νομιζεις οτι εισαι που κατηγορεις σε μονιμη βαση τον ελληνικο λαο
Δεν σε ορισε κανενας δημοσιο κατηγορο του , την κριτικη κρατα την για τον εαυτο σου

MNP-10
05-02-12, 01:55
Λες πριν το μνημοσυνο.
Λεω για μετα το μνημοσυνο (05/2010).

Ε γι'αυτα ισχυει η διαφορα του κανονικου drain / αναληψεων σε σχεση με τα spikes. Εκει, στο Δ μεταξυ φυσιολογικου drain & spikes, φαινεται το "σιγουρο" ποσο που εχει καταληξει σε σεντουκια. Και ενα μερος της φυσιολογικης απομειωσης παλι εκει καταληγει απλα ειναι μη-peakαρισμενη φοβια για το τραπεζικο συστημα.

Ενα καλυτερο μετρο συγκρισης θα ηταν να δουμε το ρυθμο ζητησης θυριδων.

George978
05-02-12, 02:00
Εσυ ποιος νομιζεις οτι εισαι που κατηγορεις σε μονιμη βαση τον ελληνικο λαο
Δεν σε ορισε κανενας δημοσιο κατηγορο του , την κριτικη κρατα την για τον εαυτο σου

σε εσενα αναφερομαι και τους ομοιους σου. ευτυχως υπαρχουν και καποιοι που ειχαν ανοιχτα ματια τοσα χρονια και βλεπανε τι γινεται και ξαφνικα δεν ξυπνησαν απο το λιθαργο της μονιμοτητας

Απο πρσωπικη εμπειρια αυτοι που βριζουν και φωναζουν ΠΙΟ πολυ ειναι αυτοι που ηταν προσκολλημενοι στο συστημα, οι αλλοι που ημασταν στο απεξω...same $hit different day.

αυτα, αντε και καλη δυναμη;)

Ingenius
05-02-12, 02:00
Οι γνωσεις μου επικεντρωνονται κυριως στο πως δουλευει ο ιδιος ο ανθρωπος. Αυτο, οσο και αν ακουστει παραδοξο ή παραλογο, αυτοματως ανοιγει μια "πορτα" η οποια σταδιακα ξεκλειδωνει γνωσεις που αφορουν διαφορα πεδια γνωσης - σε συνδιασμο με εξωτερικα ερεθισματα.

Η συγκεκριμενη διαδικασια κανει πολυ ευκολη την προσκτηση δεδομενων και την γρηγοροτερη προσαρμογη σε οποιοδηποτε γνωστικο πεδιο γινει το focus του ενδιαφεροντος μου για μια Α περιοδο χρονου. Επειδη το ενδιαφερον μου τεινει να αλλαζει συχνα, ετσι και τα πεδια απ'τα οποια εχει "περασει" το focus μου (σαν μελισσα που αλλαζει λουλουδακια) ειναι ...αρκετα. Η οικονομια ειναι ενα τετοιο πεδιο απ'το οποιο το focus μου περασε στα 90s αλλα, σε αντιθεση με αλλα πεδια, εχω διατηρησει συχνη επαφη με το αντικειμενο. Ομως, δεν εχω δουλεψει ποτε στο χρηματοπιστωτικο κλαδο και ουτε θα το εκανα ποτε.


Από αυτό καταλαβαίνω ότι φαίνεται να έχεις και εμπειρία στη διαχείριση κρίσεων. Ενδιαφέρον :)

Burning Skies
05-02-12, 02:04
Απο πρσωπικη εμπειρια αυτοι που βριζουν και φωναζουν ΠΙΟ πολυ ειναι αυτοι που ηταν προσκολλημενοι στο συστημα, οι αλλοι που ημασταν στο απεξω...same day different $hit.


Εγω παλι το αντιθετο βλεπω (διοτι οσοι ΔΕΝ ηταν προσκολλημενοι στο συστημα ειναι λογικο να τα παιρνουν πολυ περισσοτερο οταν πληρωνουν και τα σπασμενα των τραπεζων αλλα και των παρτακηδων συμπολιτων τους).
Στην τελικη προτιμουν να χασουν οτι ειναι να χασουν διαολοστελνοντας ολους τους παραπανω παρα να καθονται να τους βιαζουν και να τους το παιζουν απο πανω και σωτηρες.

Αυτοι παλι που ηταν γερα προσκολλημενοι στο συστημα ελπιζουν ακομη οτι θα τους περισωσει (και γι'αυτο φοβουνται την ανατροπη του και trollαρουν οπου σταθουν και οπου βρεθουν).
Αυτο αλλωστε φαινεται και απο ατομα που ηταν δηλωμενοι δικομματιστες εδω μεσα και που μεριδα τους παραμενει αμετανοητη και προκλητικη.

George978
05-02-12, 02:15
διαβαζε προσεκτικα, λεω αυτοι που ΒΡΙΖΟΥΝ ΠΙΟ πολυ ειναι πρωην πασοκοι και ΝΔατες. Γιατι βλεπουν οτι καταρρεει το ωραιο πελατειακο συστημα και οπως ενας απογοητευμενος πελατης φωναζει γιατι ειχε επενδυσει πανω σε αυτα εις βαρος των συμπολιτων τους. Οι αλλοι μια ζωη στην απεξω ηταν και αν βριζουν εχουν καθε δικαιωμα, αλλα βριζανε και παλαιοτερα αλλα κανεις δεν τους ακουγε γιατι τοτε ητανε στα μπερεκετια...

Για μενα προκλητικη ειναι η συμπεριφορα αυτων που φωναζουν για το οτι φταινε οι ξενοι που φτασαμε εδω (δηλαδη οι δικοι μας ενταξει μωρε φταινε και δε φταινε - στο πισω μερος του μυαλου τους εχουν τη καβατζα μηπως τελικα τη φλυτωσουμε και ολα επανελθουν στους κανονικους πλην ανωμαλους ρυθμους) και αυτοι που προφασιζονται τον εθνικισμο (δηλαδη θα μασ πουνε ΕΜΑΣ οι γερμανοι τι θα κανουμε, ΩΡΕ ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ ΣΤΑ ΟΠΛΑ) για να δωσουν ενα δηθεν μαθημα ελληνικης μαγκιας στους κουτοφραγκους, ΠΟΙΟΙ αυτοι που υπηρετουν αφεντικα και εχουν καταχραστει χρημα ατελειωτο απο το δημοσιο κορβανα και φοροδιαφευγουν. Ακρως επικυνδυνοι τυποι .

Δηλαδη πραγματικα ρε γμτ μου, οταν μπαινανε μεσα στο δημοσιο κατα χιλιαδες και η χωρα δεν παρηγαγε τπτ δεν αναρωτιοντουσαν ολοι αυτοι που το μονο που τους ενοιαζε ηταν να μπουνε που βρισκονται τα λεφτα για να πληρωθουν? δεν αναρωτηθηκαν πως γινεται στον ιδιωτικο να παιρνουμε 30% κατα μεσο ορο κατω και να μην τους κανει εντυπωση γιατι? αναρωτηθηκε κανεας απο αυτους που παει το δημοσιο χρεος? οι εφοριακοι που βλεπανε να μην πληρωνει κανενας φορο και να φτανουμε ατομα να χρωστανε τα κερατα τους τα διφορα, απιστευτα ποσα. Που ηταν τοτε αυτοι? δεν σας κανει εντυπωση εφοριακος με μισθο που δεν δικαιολογει το επιπεδο ζωης του μεσου μισθωτου ελληνα? ρε στις εκλογες γινοτανε το ελα να δεις στα γραφεια βουλευτων, ολος αυτος ο κοσμος τωρα ειναι αγανακτισμενος με τη κατασταση μας.

Επιδομα ρε προθερμανσης κινητηρα ρε, δλδ λιγο ΕΛΕΟΣ λιγη τσιπα?

Burning Skies
05-02-12, 02:31
Πολυ προσεκτικα διαβαζω και επιμενω οτι αυτοι που trollαρουν ειναι κατα βαση ΝΥΝ πασοκοι και νδιτες (αντε και νεοφιλελευθεροι).
Αυτοι παλι που φωναζουν δικαιως βρισκονται ακριβως απεναντι απο αυτους.

Οσο για το ποιος φταιει σε τι πιστευω οτι μπερδευεις καταστασεις. Για το οτι χρεοκοπησαμε ηθικα φταινει κυριως οι κυβερνησεις και οι γονεις μας (αλλα και οσοι απο μας συνεχισαμε στα χναρια τους).

Για το οτι χρεοκοπησαμε οικονομικα φταιει κυριως το παραλογο χρηματοπιστωτικο συστημα που απο μονο του ειναι προβληματικο και απανθρωπο και που προωθει εσκεμμενα ολο και περισσοτερους ανθρωπους στην εξαθλιωση.

Οπως ομως και να εχει, ΑΚΟΜΗ και αν δεχομουν την δικη σου οπτικη (που δεν την δεχομαι) ΔΕΝ μπορω να δεχθω ακομη και ο βλακας γειτονας μου που εβαλε ενα μικρο λιθαρακι στην ηθικη μας χρεοκοπια να εξαθλιωθει. Απλα ΔΕΝ μπορω να το δεχθω διοτι θεωρω οτι ΚΑΝΕΙΣ δεν το αξιζει αυτο.

Και για οσους γουσταρουν να αυτομαστιγωνονται ή να μαστιγωνουν τον διπλα τους εκει θα επιμεινω και θα δειξω τις μελλοντικες γενιες που δεν ειναι δυνατον να τις πετανε και αυτες στον Καιαδα.

George978
05-02-12, 02:42
Το παραλογο χρηματοπιστωτικο συστημα, πριν απο 4 χρονια αν το ελεγες αυτο απλα θα σε αγνοουσαν. τωρα που ειμαστε στο στοχαστρο φταιει το συστημα. Για το γραφειοκρατικο συστημα-ΤΕΡΑΣ-που εχει υποσκαλψει την ευημερια της χωρας αυτης εχετε να πειτε τπτ? εχουμε να συζηταμε για μερες για προβληματα πριν φτασουμε στο παγκοσμιο συστημα, ετσι γενικα και αοριστα.

Και η αυτοκριτικη δεν ειναι αυτομαστιγωμα, και η εξαθλιωση δεν ειναι κατι ευχαριστο για κανενα. Ομως η ατιμωρισια για μενα ειναι καθολα απαραδεκτη, σε ολα τα επιπεδα.

Ομως στον εξαθλιωμενο στο παγκακι τι θα πας να του πεις, οτι φταιει το παγκοσμιο συστημα? μηπως να του πουμε οτι φταιει που γεννηθηκε εν τελει? Ολα τα συστηματα δεν ειναι τελεια, ομως με αυτο αποφασισαμε να πορευτουμε και πρεπει να κατσουμε να δουμε τι θα κανουμε. Οταν παω να μιλησω με καποιον και μου λεει "οι κωλογερμανοι", αυτοματως προσπερναω

MNP-10
05-02-12, 02:43
Από αυτό καταλαβαίνω ότι φαίνεται να έχεις και εμπειρία στη διαχείριση κρίσεων. Ενδιαφέρον :)

Κρισεις σε διοικητικο ή επιχειρηματικο περιβαλλον δεν εχω διαχειριστει ποτε. Αλλου ειδους κρισεις, λιγο-πολυ ολοι εχουν διαχειριστει σε μικροτερο ή μεγαλυτερο βαθμο - οποτε μπορουν να πουν οτι εχουν αντιστοιχη εμπειρια.

Burning Skies
05-02-12, 02:57
Το παραλογο χρηματοπιστωτικο συστημα, πριν απο 4 χρονια αν το ελεγες αυτο απλα θα σε αγνοουσαν. τωρα που ειμαστε στο στοχαστρο φταιει το συστημα. Για το γραφειοκρατικο συστημα-ΤΕΡΑΣ-που εχει υποσκαλψει την ευημερια της χωρας αυτης εχετε να πειτε τπτ? εχουμε να συζηταμε για μερες για προβληματα πριν φτασουμε στο παγκοσμιο συστημα, ετσι γενικα και αοριστα.

Και η αυτοκριτικη δεν ειναι αυτομαστιγωμα, και η εξαθλιωση δεν ειναι κατι ευχαριστο για κανενα. Ομως η ατιμωρισια για μενα ειναι καθολα απαραδεκτη, σε ολα τα επιπεδα.

Ομως στον εξαθλιωμενο στο παγκακι τι θα πας να του πεις, οτι φταιει το παγκοσμιο συστημα? μηπως να του πουμε οτι φταιει που γεννηθηκε εν τελει? Ολα τα συστηματα δεν ειναι τελεια, ομως με αυτο αποφασισαμε να πορευτουμε και πρεπει να κατσουμε να δουμε τι θα κανουμε. Οταν παω να μιλησω με καποιον και μου λεει "οι κωλογερμανοι", αυτοματως προσπερναω

Δεν ειναι γενικο και αοριστο. Ειναι μια πραγματικοτητα. Πριν 4 χρονια δεν ειχε σκασει η νεα φουσκα και ολοι θεωρουσαν οτι οι φουσκες ειναι αναποσπαστο κομματι του παιχνιδιου (και οντυως ετσι ειναι). Οποτε ομως αυτες εσκαγαν για να εξυπηρετηθουν οι λιγοι που πρωτογενως τις δημιουργησαν εξ αρχης η καραμελα του μαστιγωματος των θυματων (και ιδανικα του αυτομαστιγωματος) ηταν ετοιμη.

Επιμενεις να συγχεεις τα αιτια με τις αφορμες.

ΝΑΙ εχουμε παρα πολλα στραβα (που ξερεις πολυ καλα) οτι πρωτος απ'ολους τα επεσημανα εδω μεσα εδω και χρονια.
Αυτα ομως οσο και να σου φαινεται περιεργο ηταν η αφορμες και οχι το αιτιο. Δεν ειναι τυχαιο οτι ακομη και αυτη η διαλυμενη χωρα (που εκανα το παν να διαλυσουν τα παντα οι κυβερνησεις της) ειχε ακομη και προσφατα διαχειρισιμο πρωτογενες ελλειμμα.
Αυτο κατι σημαινει. Σημαινει οτι εχει τοσο μεγαλο potential που εξυπηρετει απολυτα η υποδουλωση της.

Στον εξαθλιωμενο δεν θα του πω τιποτα (αλλωστε ολοι στη θεση του θα βρεθουμε οπως παει το πραγμα). Θα ξαναπω ομως σε σενα και σε οποιονδηποτε αλλον συνεχιζει να εχει αυτη την νοοτροπια οτι πρεπει επιτελους να βαλουμε ενα ΣΤΟΠ σε αυτη την κατασταση. Δεν ειναι δυνατον να ανεχομαστε την εξαθλιωση ολοκληρων λαων. Δεν ειναι δυνατον να δεχθουμε το ξεπουλημα της χωρας μας και του μελλοντος των παιδιων μας. Αν εμεις ειμαστε ραγιαδες δεν ειναι δυνατον να τους κληρονομησουμε την σκλαβια. Δεν υπαρχει πλεον το "να κατσουμε να δουμε τι θα κανουμε". Τοσο καιρο καθομαστε, κανουμε και τιποτε αλλο;;;

Οσο για το κ@λογερμανοι εμενα δεν με εκφραζει. Και οι γερμανοι θυματα προπαγανδας ειναι. Με τους πολιτικους τους ειναι που τα εχω οπως και με καθε πολιτικο που δεν δισταζει να εξαθλιωσει κοσμο για να εξυπηρετησει συμφεροντα.

George978
05-02-12, 03:04
Τι σε κανει να πιστευεις οτι ακομα και να χρεωκοπησουμε θα βρεθει ηγεσια να τη διαχειριστει οπως πρεπει?

Πραγματικα δεν υπαρχει κατι που να μου δειχνει το αντιθετο

Burning Skies
05-02-12, 03:11
Τι σε κανει να πιστευεις οτι ακομα και να χρεωκοπησουμε θα βρεθει ηγεσια να τη διαχειριστει οπως πρεπει?

Πραγματικα δεν υπαρχει κατι που να μου δειχνει το αντιθετο

Σε αυτο που ελπιζω ειναι να ξυπνησει ο λαος και να δινει γραμμες στις κυβερνησεις.

Αλλωστε οταν το υπαρχον σκηνικο σε οδηγει μαθηματικα στον αφανισμο αναγκαστικα θα στρεψεις τις ελπιδες σου αλλου.

Τι καλο να περιμενεις για το μελλον ακολουθωντας τιε προσταγες δανειστων που σου ζητανε να θυσιασεις τα παντα μονο και μονο για την προσκαιρη αποπληρωμη χρεους;;;

psytransas
05-02-12, 11:55
Επιδομα ρε προθερμανσης κινητηρα ρε, δλδ λιγο ΕΛΕΟΣ λιγη τσιπα?

Πακετακι(α) στηριξης 100+ Δις euro στις τραπεζες ρε ? Λιγη τσιπα ρε! Λιγο EΛΕΟΣ. :whistle::whistle::p:p

xmperop1
05-02-12, 20:25
Επιδομα ρε προθερμανσης κινητηρα ρε, δλδ λιγο ΕΛΕΟΣ λιγη τσιπα?

Η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας.;)
Γιαυτό περνάνε ότι θέλουν με αρωγούς τους ημιμαθείς και πυροτεχνηματάκες.

trisalon
05-02-12, 21:55
διαβαζε προσεκτικα, λεω αυτοι που ΒΡΙΖΟΥΝ ΠΙΟ πολυ ειναι πρωην πασοκοι και ΝΔατες. Γιατι βλεπουν οτι καταρρεει το ωραιο πελατειακο συστημα και οπως ενας απογοητευμενος πελατης φωναζει γιατι ειχε επενδυσει πανω σε αυτα εις βαρος των συμπολιτων τους. Οι αλλοι μια ζωη στην απεξω ηταν και αν βριζουν εχουν καθε δικαιωμα, αλλα βριζανε και παλαιοτερα αλλα κανεις δεν τους ακουγε γιατι τοτε ητανε στα μπερεκετια...

Για μενα προκλητικη ειναι η συμπεριφορα αυτων που φωναζουν για το οτι φταινε οι ξενοι που φτασαμε εδω (δηλαδη οι δικοι μας ενταξει μωρε φταινε και δε φταινε - στο πισω μερος του μυαλου τους εχουν τη καβατζα μηπως τελικα τη φλυτωσουμε και ολα επανελθουν στους κανονικους πλην ανωμαλους ρυθμους) και αυτοι που προφασιζονται τον εθνικισμο (δηλαδη θα μασ πουνε ΕΜΑΣ οι γερμανοι τι θα κανουμε, ΩΡΕ ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ ΣΤΑ ΟΠΛΑ) για να δωσουν ενα δηθεν μαθημα ελληνικης μαγκιας στους κουτοφραγκους, ΠΟΙΟΙ αυτοι που υπηρετουν αφεντικα και εχουν καταχραστει χρημα ατελειωτο απο το δημοσιο κορβανα και φοροδιαφευγουν. Ακρως επικυνδυνοι τυποι .

Δηλαδη πραγματικα ρε γμτ μου, οταν μπαινανε μεσα στο δημοσιο κατα χιλιαδες και η χωρα δεν παρηγαγε τπτ δεν αναρωτιοντουσαν ολοι αυτοι που το μονο που τους ενοιαζε ηταν να μπουνε που βρισκονται τα λεφτα για να πληρωθουν? δεν αναρωτηθηκαν πως γινεται στον ιδιωτικο να παιρνουμε 30% κατα μεσο ορο κατω και να μην τους κανει εντυπωση γιατι? αναρωτηθηκε κανεας απο αυτους που παει το δημοσιο χρεος? οι εφοριακοι που βλεπανε να μην πληρωνει κανενας φορο και να φτανουμε ατομα να χρωστανε τα κερατα τους τα διφορα, απιστευτα ποσα. Που ηταν τοτε αυτοι? δεν σας κανει εντυπωση εφοριακος με μισθο που δεν δικαιολογει το επιπεδο ζωης του μεσου μισθωτου ελληνα? ρε στις εκλογες γινοτανε το ελα να δεις στα γραφεια βουλευτων, ολος αυτος ο κοσμος τωρα ειναι αγανακτισμενος με τη κατασταση μας.

Επιδομα ρε προθερμανσης κινητηρα ρε, δλδ λιγο ΕΛΕΟΣ λιγη τσιπα?


Αυτοι που δεν θελουν να αλλαξει τιποτα απο πολιτικο συστημα ΕΙΝΑΙ μικρη μειοψηφια επιδοτουμενων και κρατικοδιαιτων επιχειρηματιων που δινουν των υπερ παντων αγωνα να κρατηθει παπαδημιος στην εξουσια για να συνεχιζουν το φαγοποτι

http://olympia.gr/2012/02/05/%ce%bf%ce%b9-%cf%84%cf%81%ce%b1%cf%80%ce%b5%ce%b6%ce%af%cf%84%ce%b5%cf%82-%ce%b8%ce%ad%ce%bb%ce%bf%cf%85%ce%bd-%ce%bd%ce%b1-%cf%84%ce%bf%cf%85%cf%82-%ce%b4%cf%8e%cf%83%ce%bf%cf%85%ce%bc%ce%b5-%cf%87/


Ενας αστυνομικος , ενα πυροσβεστης , ενας πιλοτος ,ενας ηλεκτρομηχανικος που δουλευει στην δεη , ενας οδηγος λεωφοριου κλπ , ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΘΕ ΥΠΑΛΛΗΛΑΚΟ που δουλευει στην ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΟΥΛΑ του μπαρμα μητσου ( παραρτημα πολυεθνικης) , ουτε εχει το ιδιο επιπεδο γνωσεων- εξειδικευση - προσοντα για να παιρνουν τα ιδια λεφτα

Περισσοτερο αναξιοκρατια , ρουσφετι και χαμηλο επιπεδο γνωσεων υπαρχει στον ιδιωτικο τομεα συγκριτικα με δημοσιο , γιαυτο εχουν μπαταρει οι περισσοτερες οι ιδιωτικες επιχειρησεις απο τα χρεη και ξυνονται στην γκλιτσα του τσοπανη ( δημοσιο) για δανεικα ( αρθρο 99 )
Τα ανεισπραχτα χρεη του δημοσιου ξεπερνουν τα 30 δις ,αν βαλουμε και τις τραπεζες ( 150 δις εγγυησεις δημοσιου ) το ποσοσο φτανει στα 180 δις
Με λογια και κραυγες δεν καταφερνεις να αλλαξεις την πραγματικοτητα , ο ιδιωτικος τομεας μαζι με τις πολιτικες της εε - ευρωζωνης μπαταρε αποδειδειγμενα την οικονομια της χωρας

Το παρακατω αρθρο περιγραφει λεπτομερως τα παντα

http://www.aformi.gr/2010/11/%CE%B7-%C2%AB%CF%87%CE%B1%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%B7-%CE%B4%CE%B5%CE%BA%CE%B1%CE%B5%CF%84%CE%AF%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85-1980%C2%BB-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B7-%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3-2/

bluesattack
05-02-12, 22:08
Περισσοτερο αναξιοκρατια , ρουσφετι και χαμηλο επιπεδο γνωσεων υπαρχει στον ιδιωτικο τομεα συγκριτικα με δημοσιο

:lol::lol::lol:

(βλεπετε γιατι δεν πειθουν μετα οι ''αντιμνημονιακες '' σας φωνες , και σας την λενε οι αλλοι ?)

George978
05-02-12, 22:13
Οκ , απλα δεν θα ξανασχοληθω μαζι σου, λεγε οτι θελεις. Αρκετα

trisalon
05-02-12, 23:03
:lol::lol::lol:

(βλεπετε γιατι δεν πειθουν μετα οι ''αντιμνημονιακες '' σας φωνες , και σας την λενε οι αλλοι ?)

Look who's talking
Εσυ πρεπει να εισαι ο τελευταιος που θα μιλησεις για την λεξη ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΟΛΟΓΙΑ

........Auto merged post: trisalon πρόσθεσε 5 λεπτά και 36 δευτερόλεπτα αργότερα ........

http://dialogoi.enet.gr/post/%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B8%CE%BF%CE%AF-%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B4%CE%B7%CE%BC%CF%8C%CF%83%CE%B9%CE%BF-%CF%84%CE%BF%CE%BC%CE%AD%CE%B1-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%82-%CF%84%CE%B9-%CE%BF-%CF%83%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B3%CE%BC%CF%8C%CF%82


http://www.tovima.gr/politics/article/?aid=346376


Να το θυμόμαστε πάντως. Αν η αντιπαράθεση μεταξύ Ιδ. Υ. και Δ.Υ. καταλήξει σε εμφύλιο, η ιστορία μετά από χρόνια θα γράψει πως στην Ελλάδα έγινε ένας πόλεμος για 250 ψωρό-ευρώ (και τρεις πουτάνες). Εκεί θα έχουμε καταντήσει... :p

aroutis
06-02-12, 00:00
Ενας αστυνομικος , ενα πυροσβεστης , ενας πιλοτος ,ενας ηλεκτρομηχανικος που δουλευει στην δεη , ενας οδηγος λεωφοριου κλπ , ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΘΕ ΙΥ που δουλευει σε κάθε επιχείρηση του ΙΤ , ουτε εχει το ιδιο επιπεδο γνωσεων- εξειδικευση - προσοντα για να παιρνουν τα ιδια λεφταΧαιρομαι που ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ το κατάλαβες. :worthy:

Παπι
06-02-12, 00:38
Ενας αστυνομικος , ενα πυροσβεστης , ενας πιλοτος ,ενας ηλεκτρομηχανικος που δουλευει στην δεη , ενας οδηγος λεωφοριου κλπ , ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΘΕ ΥΠΑΛΛΗΛΑΚΟ που δουλευει στην ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΟΥΛΑ του μπαρμα μητσου ( παραρτημα πολυεθνικης) , ουτε εχει το ιδιο επιπεδο γνωσεων- εξειδικευση - προσοντα για να παιρνουν τα ιδια λεφτα

Περισσοτερο αναξιοκρατια , ρουσφετι και χαμηλο επιπεδο γνωσεων υπαρχει στον ιδιωτικο τομεα συγκριτικα με δημοσιο , γιαυτο εχουν μπαταρει οι περισσοτερες οι ιδιωτικες επιχειρησεις απο τα χρεη και ξυνονται στην γκλιτσα του τσοπανη ( δημοσιο) για δανεικα ( αρθρο 99 )



http://2.bp.blogspot.com/-XrUXttOXfuM/TtxeLFSKxZI/AAAAAAAAAEk/PWcyXkgpOfU/s1600/dafuq+copy+edited.PNG

Burning Skies
06-02-12, 00:43
Παλι χωρις λογο τσακωνεστε. Καλους και σκαρτους βρισκεις παντου, και στο δημοσιο και στον ιδιωτικο τομεα. Και συνηθως οι καλοι ειναι ΠΑΝΤΟΥ αδικημενοι.

aroutis
06-02-12, 00:47
Παλι χωρις λογο τσακωνεστε. Καλους και σκαρτους βρισκεις παντου, και στο δημοσιο και στον ιδιωτικο τομεα. Και συνηθως οι καλοι ειναι ΠΑΝΤΟΥ αδικημενοι.
Σωστός.

trisalon
06-02-12, 01:21
Χαιρομαι που ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ το κατάλαβες. :worthy:

Μαλλον δεν προσεχεις τι γραφω απαντησα εδω

δεν αναρωτηθηκαν πως γινεται στον ιδιωτικο να παιρνουμε 30% κατα μεσο ορο κατω και να μην τους κανει εντυπωση γιατι


Τωρα περι συνολικων μισθων ειναι γνωστες οι αμοιβες εκατομμυριων των golden boys ( 5, 10%) που παρασυρουν το συνολικο μεσο ορο προς το πανω , δινωντας την εντυπωση οτι ολοι ΙΔ πληρωνωνται καλα
Θυμιζει την περιπτωση του alter 50 ανθρωποι ειχαν μισθο μεσο ορο πανω απο 5000 το μηνα και οι υπολοιποι 550 ηταν με μισθους του χιλιαρικου

MNP-10
06-02-12, 01:25
Θυμιζει την περιπτωση του alter 50 ανθρωποι ειχαν μισθο μεσο ορο πανω απο 5000 το μηνα και οι υπολοιποι 550 ηταν με μισθους του χιλιαρικου

Η Μακρη λεει 8000 και ο Κωνστας 5000? :rofl:

flamelab
06-02-12, 02:07
Η Μακρη λεει 8000 και ο Κωνστας 5000? :rofl:

Mη βλέπω το ονομα αυτωνών, βγάζω σπυράκια :whip:

Revolution
06-02-12, 10:39
Εκει φτασαμε να βγαζει ο Κωνστας 5000 φερτε μου ενα γκρεμο να πηδηξω.

supermario
06-02-12, 12:24
Εκει φτασαμε να βγαζει ο Κωνστας 5000 φερτε μου ενα γκρεμο να πηδηξω.

Εδω εγινε πρωθυπουργος ο γιωργακης, αυτο σε χαλασε;;;;

Αλλα ειπαμε. Στην Ελλαδα, οι φελλοι και τα σκατα επιπλεουν.

trisalon
06-02-12, 17:42
Master Παπατζηδες

Νέο αυστηρό τελεσίγραφο Merkel - Sarkozy προς την Ελλάδα - Δεν έχει βοήθεια αν δεν υπάρξει συμφωνία με την τρόικα - Κομισιόν: Έχετε υπερβεί τα όρια - Κανένα σχέδιο εξόδου από το ευρώ

:wall::crazy::fool

Δηλαδη δεν εχει βοηθεια αν δεν συμφωνησουμε με την τροικα , αλλα απο την αλλη δεν υπαρχει κανενα σχεδιο εξοδου απο το ευρω
Ε τοτε προς τι ο εκβιασμος ? :p


http://www.bankingnews.gr/bank-insider/item/35775-νέο-αυστηρό-τελεσίγραφο-merkel-sarkozy-προς-την-ελλάδα-δεν-έχει-βοήθεια-αν-δεν-υπάρξει-συμφωνία-με-την-τρόικα-κομισιόν-έχετε-υπερβεί-τα-όρια-κανένα-σχέδιο-εξόδου-από-το-ευρώ

MNP-10
07-02-12, 02:04
Πιέσεις στην ΕΚΤ να συμμετάσχει στο "κούρεμα"
06-02-2012 21:35:37

Σύμφωνα με άρθρο της γαλλόφωνης βελγικής εφημερίδας L' ECHO, οι εκκλήσεις προς την ΕΚΤ να δεχτεί «κούρεμα» των δικών της ελληνικών ομολόγων προκειμένου να μειωθεί περαιτέρω το ελληνικό χρέος έχουν πολλαπλασιαστεί και να μην υπάρξει πιστωτικό γεγονός, αφού έτσι θα συμμετάσχουν σχδόν όλοι οι ιδιώτες, εντείνονται.

Όπως ήδη αποκάλυψε από το πρωί το defencenet.gr, η άρνηση της ΕΚΤ να συμμετάσχει στο "κούρεμα" διώχνει πολλούς ιδιώτες οι οποίοι δεν θα συμμετάσχουν στο κούρεμα και θα προκαλέσουν "πιστωτικό γεγονός", ανεξάρτητα από το αν θα κελίσει το PSI για τους υπόλοιπους!

Σύμφωνα με εκτιμήσεις, η ΕΚΤ έχει δώσει 38 δισ. ευρώ για να αποκτήσει τα ελληνικά ομόλογα, δηλαδή 12 δισ. φθηνότερα από την ονομαστική τους αξία. «Το όφελος αυτό θα μπορούσε να μετακυληθεί στην Αθήνα προκειμένου να μειώσει το χρέος της. Αλλά η ΕΚΤ είναι δέσμια της συνθήκης του Μάαστριχτ η οποία της απαγορεύει τη χρηματοδότηση κρατών», σχολιάζει η εφημερίδα.

Καταλήγοντας το άρθρο, επισημαίνει ότι καμία λύση στήριξης της Ελλάδας δεν είναι εύκολη, σημειώνεται, ωστόσο, ότι «η μη συμμετοχή της ΕΚΤ στην αναδιάρθρωση του ελληνικού χρέους είναι εξίσου επικίνδυνη». Η ΕΚΤ θα γίνει ένας προνομιούχος πιστωτής, γεγονός που θα αποτρέψει τους επενδυτές να κρατούν τα χρέη άλλων χωρών της «περιφέρειας» της ευρωζώνης, όπως η Πορτογαλία, της οποίας το κόστος χρηματοδότησης απογειώνεται σε ολοένα μη βιώσιμα επίπεδα, καταλήγει το άρθρο.

Τμήμα ειδήσεων defencenet.gr


Με λιγα λογια η ΕΚΤ που κερδοσκοπει με 12 δις (αγορασε ομολογα αξιας 50 δις με μονο 38 δις) δε δεχεται να τα δωσει ουτε στα 38 ωστε η Ελλαδα να εχει μια απομειωση 12 δις στο χρεος της.

Φανερός Πράκτωρ
07-02-12, 02:17
καλό είναι όμως να θυμόμαστε ότι επί Τρισέ η ΕΚΤ αγόραζε αρκετά συχνά ελληνικά ομόλογα (προσπαθώντας να σταθεροποιήσει κάπως την κατάσταση) και είχε στάση υπέρ της Ελλάδας όταν οι Γερμανοί κυρίως κουνούσαν το δάχτυλο και είχαν σαφώς πιο σκληρή στάση.

Just_Nikos
07-02-12, 17:51
Δηλαδη δεν εχει βοηθεια αν δεν συμφωνησουμε με την τροικα , αλλα απο την αλλη δεν υπαρχει κανενα σχεδιο εξοδου απο το ευρω
Ε τοτε προς τι ο εκβιασμος ? :p

Οχι απλα παραδεχονται εμμεσως οτι η εξοδος μας απο το ευρω ,θα ειχε πολυ μικροτερες αρνητικες συνεπειες απο οτι η παραμονη μας, και ως εκ τουτου δε μας αφηνουν, για να μας πηδανε , τι ποιο απλο?

Μας το λενε και καταμουτρα πλεον :whistle:

trisalon
07-02-12, 18:03
Οχι απλα παραδεχονται εμμεσως οτι η εξοδος μας απο το ευρω ,θα ειχε πολυ μικροτερες αρνητικες συνεπειες απο οτι η παραμονη μας, και ως εκ τουτου δε μας αφηνουν, για να μας πηδανε , τι ποιο απλο?

Μας το λενε και καταμουτρα πλεον :whistle:

Ολοι μας το λενε , αυτοι που δεν το καταλαβαινουν ακομα ειναι μεγαλη μεριδα του κοσμου που ζει στο ΔΙΚΟ ΤΗΣ ΠΑΡΑΛΛΗΛΟ ΣΥΜΠΑΝ αποκομενη απο την ελληνικη πραγματικοτητα , πιστευει και καταπινει αμασητη την ευρωπροπαγανδα του συστηματος ( ευρω η χαος) , γιαυτο αλλωστε και οι πολιτικοι περνανε με ευκολια ολους τους παραλογους εκβισμους και τους βριζουν και απο πανω καταμουτρα http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=2133086 χωρις ακομα να εχουν ξεσηκωθει

MNP-10
08-02-12, 03:10
Μειωση 7% στα εσοδα Ιανουαριου σε σχεση με τον περυσινο Ιανουαριο (http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12336&subid=2&pubid=112815464). Εντωμεταξυ υποτιθεται οτι ο προϋπολογισμος 2012 εχει στοχο για +9% σε εσοδα σε σχεση με αυτον του '11 οποτε η αποκλιση ειναι πολυ μεγαλη.

Παμε τωρα ολοι μαζι "η υφεση ηταν μεγαλυτερη της αναμενομενης" :lol: Αυτοι δλδ που δε μπορουν να προϋπολογισουν ουτε 2 μηνες μπροστα (το Νοεμβρη εγινε ο προϋπολογισμος) θα οδηγησουν τη χωρα στη "σωτηρια" της... :whistle:

psytransas
08-02-12, 03:14
http://3.bp.blogspot.com/-IY0fTeaYqIA/TzGPhIuV6KI/AAAAAAABVh4/gmRn7a4PIEc/s1600/%CE%BA%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%BA%CE%BF%CF%84%CF%81%CF%89%CE%BD%CE%B7%CF%82.jpg
Πολυ! :p

dhatz
08-02-12, 03:27
Οι μεγαλύτεροι ίσως θα θυμάστε τα χαρτονομίσματα των εκατομμυρίων ευρώ που πωλούνταν στα παλαιοπωλεία και σε υπαίθριες αγορές τη δεκαετία του 1980 ...


Χαρτονόμισμα 100 δισ. δραχμών!!!

Στις 3 Νοεμβρίου του 1944, κυκλοφόρησε το μεγαλύτερο σε ονομαστική αξία ελληνικό χαρτονόμισμα. Πρόκειται για εκείνο των 100 δισεκατομμυρίων δραχμών, το οποίο φέρει την υπογραφή του διοικητή της Τράπεζας της Ελλάδος Ξενοφώντα Ζολώτα. Ωστόσο, η ουσιαστική του αξία ήταν σχεδόν μηδαμινή.

http://perierga.gr/wp-content/uploads/2010/11/100billiondrh.jpg

Γενικά, κατά τη διάρκεια του Β΄ Παγκοσμίου Πολέμου, υπό την πίεση της οικονομικής κατάρρευσης της Ελλάδας και του υπερπληθωρισμού, η δραχμή γνώρισε τη μεγαλύτερη απαξίωση στην ιστορία της. Τυπώθηκαν χαρτονομίσματα με ονομαστική αξία ακόμα και δισεκατομμυρίων δραχμών, που η ανταλλακτική τους αξία όμως ήταν μηδαμινή.

Το χαρτονόμισμα των 100 δισεκατομμυρίων δραχμών ακολούθησε τις εκδόσεις των 5, 25 και 200 εκατομμυρίων και 2 δισεκατομμυρίων. Σε σημερινές τιμές και με βάση τη χρυσή λίρα Αγγλίας, η πραγματική αξία του δεν θα πρέπει να ξεπερνούσε τα σημερινά 10 λεπτά του ευρώ. Τελικά, αποσύρθηκε λίγες ημέρες μετά την κυκλοφορία του.

Στην μετακατοχική περίοδο, έγιναν δύο νομισματικές μεταρρυθμίσεις προκειμένου να αποκτήσει η Ελλάδα ένα σταθερό νόμισμα. Η πρώτη έγινε τον Νοέμβριο του 1944, οπότε η υποτιμημένη δραχμή αντικαταστάθηκε με μια νέα, με ισοτιμία που ορίστηκε σε 50.000.000.000 παλιές δραχμές για κάθε 1 νέα. Η δεύτερη μεταρρύθμιση σημειώθηκε μία δεκαετία αργότερα, το 1954, όταν η δραχμή αντικαταστάθηκε ξανά με μία νεότερη με αναλογία 1000 δραχμές προς 1 νέα.

http://nasepo.gr/Default.aspx?TabID=65&qid=3656&seodnn_ctr422_ViewInp_QuestionsListFeatured_grid=page2%7Csort1%7Cd5

MNP-10
08-02-12, 03:39
Και τι δουλεια εχει η ελληνικη οικονομια του 2012 με την ελληνικη οικονομια του 1944? Ουδεμια. Εκτος και αν καποιος μας βομβαρδισε καταστρεφοντας ολες τις υποδομες, μας λεηλατησε ολη την εθνικη παραγωγη προϊοντων για τη χωρα του, σκοτωσε 1 εκ πολιτες κτλ κτλ.

aroutis
08-02-12, 04:26
Και τι δουλεια εχει η ελληνικη οικονομια του 2012 με την ελληνικη οικονομια του 1944? Ουδεμια. Εκτος και αν καποιος μας βομβαρδισε καταστρεφοντας ολες τις υποδομες, μας λεηλατησε ολη την εθνικη παραγωγη προϊοντων για τη χωρα του, σκοτωσε 1 εκ πολιτες κτλ κτλ.

Μη βιαζεσαι... :whistle:

Jim Slip
09-02-12, 19:02
Ας πούμε τα πράγματα με το όνομα τους αντί να κρυβόμαστε πίσω απ' το δάχτυλο μας, και οι μεν και οι δε. Το θέμα δεν είναι η επιστροφή σε εθνικό νόμισμα per se. Το θέμα είναι αν πρέπει να μπουν φραγμοί στην ελεύθερη μετακίνηση κεφαλαίων και εμπορευμάτων. Εκεί είναι που αποσκοπεί η επιστροφή σε εθνικό νόμισμα.

'Οποιος υποστηρίζει την παραμονή στο ευρώ θα πρέπει να λάβει υπόψη του οτι μόνο το 2011 η εκροή ρευστότητας απ' την ελληνική οικονομία ήταν 40 δις ευρώ, εκ των οποίων τα 20 δις ήταν το έλλειμμα στο ισοζύγιο συναλλαγών. Καμια οικονομία δε μπορεί να αντέξει τέτοια εκροή ρευστότητας για μεγάλο χρονικό διάστημα.

Επίσης θα πρέπει να λάβει υπόψη του τι ακριβώς σημαίνει η παραμονή στο ευρώ υπό το νέο - υπό διαμόρφωση - καθεστώς ισοσκελισμένων κρατικών προϋπολογισμών (και τη συνεχιζόμενη απουσια ανακύκλωσης των πλεονασμάτων εντός της νομισματικής ζώνης). Σημαίνει οτι η μοναδική πηγή χρηματοδότησης της οικονομίας θα είναι το εξωτερικό ισοζύγιο και η ιδιωτική πιστωτική επέκταση - ενώ η ελευθερία μετακίνησης κεφαλαίων και εμπορευμάτων θα παραμένει ως έχει.

'Οποιος καταλαβαίνει τι σημαίνουν αυτά και νομίζει οτι η ελληνική οικονομία μπορεί να ανταπεξέλθει σε κάτι τέτοιο, ας σκεφτεί τι αποτέλεσμα είχαν τα ως τώρα μέτρα και τι αποτέλεσμα θα έχουν τα μέτρα που μόλις συμφωνήθηκαν.

Rebel Scum
09-02-12, 19:37
Ας πούμε τα πράγματα με το όνομα τους αντί να κρυβόμαστε πίσω απ' το δάχτυλο μας, και οι μεν και οι δε. Το θέμα δεν είναι η επιστροφή σε εθνικό νόμισμα per se. Το θέμα είναι αν πρέπει να μπουν φραγμοί στην ελεύθερη μετακίνηση κεφαλαίων και εμπορευμάτων. Εκεί είναι που αποσκοπεί η επιστροφή σε εθνικό νόμισμα.

'Οποιος υποστηρίζει την παραμονή στο ευρώ θα πρέπει να λάβει υπόψη του οτι μόνο το 2011 η εκροή ρευστότητας απ' την ελληνική οικονομία ήταν 40 δις ευρώ, εκ των οποίων τα 20 δις ήταν το έλλειμμα στο ισοζύγιο συναλλαγών. Καμια οικονομία δε μπορεί να αντέξει τέτοια εκροή ρευστότητας για μεγάλο χρονικό διάστημα.

Επίσης θα πρέπει να λάβει υπόψη του τι ακριβώς σημαίνει η παραμονή στο ευρώ υπό το νέο - υπό διαμόρφωση - καθεστώς ισοσκελισμένων κρατικών προϋπολογισμών (και τη συνεχιζόμενη απουσια ανακύκλωσης των πλεονασμάτων εντός της νομισματικής ζώνης). Σημαίνει οτι η μοναδική πηγή χρηματοδότησης της οικονομίας θα είναι το εξωτερικό ισοζύγιο και η ιδιωτική πιστωτική επέκταση - ενώ η ελευθερία μετακίνησης κεφαλαίων και εμπορευμάτων θα παραμένει ως έχει.

'Οποιος καταλαβαίνει τι σημαίνουν αυτά και νομίζει οτι η ελληνική οικονομία μπορεί να ανταπεξέλθει σε κάτι τέτοιο, ας σκεφτεί τι αποτέλεσμα είχαν τα ως τώρα μέτρα και τι αποτέλεσμα θα έχουν τα μέτρα που μόλις συμφωνήθηκαν.

Jim Slip η πρόταση χρεοκοπίας εντός του ευρώ δεν είναι μια πρόταση μόνιμης λύσης. Προφανώς αυτά που λες είναι αληθινά και ότι δεν μπορείς να επιβιώσεις μέσα στο ευρώ, έστω και μεσοπρόθεσμα, χρεοκοπημένος.

Η πρόταση προβλέπει ότι οι αλυσιδωτές αντιδράσεις μιας στάσης πληρωμών θα θέσουν ένα νέο πλαίσιο λειτουργίας του ευρώ, θα το εκβιάσουν αν θες.

bluesattack
09-02-12, 19:44
Ας πούμε τα πράγματα με το όνομα τους αντί να κρυβόμαστε πίσω απ' το δάχτυλο μας, και οι μεν και οι δε. Το θέμα δεν είναι η επιστροφή σε εθνικό νόμισμα per se. Το θέμα είναι αν πρέπει να μπουν φραγμοί στην ελεύθερη μετακίνηση κεφαλαίων και εμπορευμάτων. Εκεί είναι που αποσκοπεί η επιστροφή σε εθνικό νόμισμα.

'Οποιος υποστηρίζει την παραμονή στο ευρώ θα πρέπει να λάβει υπόψη του οτι μόνο το 2011 η εκροή ρευστότητας απ' την ελληνική οικονομία ήταν 40 δις ευρώ, εκ των οποίων τα 20 δις ήταν το έλλειμμα στο ισοζύγιο συναλλαγών. Καμια οικονομία δε μπορεί να αντέξει τέτοια εκροή ρευστότητας για μεγάλο χρονικό διάστημα.

Επίσης θα πρέπει να λάβει υπόψη του τι ακριβώς σημαίνει η παραμονή στο ευρώ υπό το νέο - υπό διαμόρφωση - καθεστώς ισοσκελισμένων κρατικών προϋπολογισμών (και τη συνεχιζόμενη απουσια ανακύκλωσης των πλεονασμάτων εντός της νομισματικής ζώνης). Σημαίνει οτι η μοναδική πηγή χρηματοδότησης της οικονομίας θα είναι το εξωτερικό ισοζύγιο και η ιδιωτική πιστωτική επέκταση - ενώ η ελευθερία μετακίνησης κεφαλαίων και εμπορευμάτων θα παραμένει ως έχει.

'Οποιος καταλαβαίνει τι σημαίνουν αυτά και νομίζει οτι η ελληνική οικονομία μπορεί να ανταπεξέλθει σε κάτι τέτοιο, ας σκεφτεί τι αποτέλεσμα είχαν τα ως τώρα μέτρα και τι αποτέλεσμα θα έχουν τα μέτρα που μόλις συμφωνήθηκαν.

Τι θα προτεινες κατα την μεταβαση σε ενα εθνικο νομισμα και ποιο μοντελο οικονομιας και ασκησης πολιτικης θα υιοθετουσες ?
Ας πουμε με τις προτασεις Καζακη συμφωνεις ? Διαφωνεις καπου ?

GetRid
10-02-12, 00:16
Ας πούμε τα πράγματα με το όνομα τους αντί να κρυβόμαστε πίσω απ' το δάχτυλο μας, και οι μεν και οι δε. Το θέμα δεν είναι η επιστροφή σε εθνικό νόμισμα per se. Το θέμα είναι αν πρέπει να μπουν φραγμοί στην ελεύθερη μετακίνηση κεφαλαίων και εμπορευμάτων. Εκεί είναι που αποσκοπεί η επιστροφή σε εθνικό νόμισμα.

'Οποιος υποστηρίζει την παραμονή στο ευρώ θα πρέπει να λάβει υπόψη του οτι μόνο το 2011 η εκροή ρευστότητας απ' την ελληνική οικονομία ήταν 40 δις ευρώ, εκ των οποίων τα 20 δις ήταν το έλλειμμα στο ισοζύγιο συναλλαγών. Καμια οικονομία δε μπορεί να αντέξει τέτοια εκροή ρευστότητας για μεγάλο χρονικό διάστημα.

Επίσης θα πρέπει να λάβει υπόψη του τι ακριβώς σημαίνει η παραμονή στο ευρώ υπό το νέο - υπό διαμόρφωση - καθεστώς ισοσκελισμένων κρατικών προϋπολογισμών (και τη συνεχιζόμενη απουσια ανακύκλωσης των πλεονασμάτων εντός της νομισματικής ζώνης). Σημαίνει οτι η μοναδική πηγή χρηματοδότησης της οικονομίας θα είναι το εξωτερικό ισοζύγιο και η ιδιωτική πιστωτική επέκταση - ενώ η ελευθερία μετακίνησης κεφαλαίων και εμπορευμάτων θα παραμένει ως έχει.

'Οποιος καταλαβαίνει τι σημαίνουν αυτά και νομίζει οτι η ελληνική οικονομία μπορεί να ανταπεξέλθει σε κάτι τέτοιο, ας σκεφτεί τι αποτέλεσμα είχαν τα ως τώρα μέτρα και τι αποτέλεσμα θα έχουν τα μέτρα που μόλις συμφωνήθηκαν.

:oneup:
Αυτό προσπαθώ να πω και εγώ αλλά δεν τα καταφέρνω τόσο καλά όσο εσύ.

Το μεγαλύτερο, με διαφορά, πρόβλημα της ελληνικής οικονομίας σ' αυτήν την συγκυρία και όσο αφορά την οπτική των αγορών οι οποίες μας πέταξαν έξω, δεν είναι το δημοσιονομικό έλλειμμα ούτε καν το δημόσιο χρέος αλλά το έλλειμμα του εμπορικού ισοζυγίου.

Με τέτοιο εμπορικό έλλειμμα, σε συνθήκες κοινού νομίσματος με ανεξέλεγκτη κίνηση αγαθών και κεφαλαίων, δεν υπάρχει η προσδοκία μελλοντικής ανάπτυξης, τόσο ικανής ώστε να μπορεί να χρηματοδοτήσει την αποπληρωμή του τεράστιου δημόσιου αλλά και του μικρότερου ιδιωτικού χρέους. Οι μαγγανείες της τρόικας επιτείνουν το πρόβλημα και εκμηδενίζουν τις προοπτικές μελλοντικής ανάπτυξης και αυτό οι αγορές το βλέπουν.

Τα ίδια παθαίνει και η πορτογαλία. Η χώρα αυτή δεν έχει ούτε τεράστιο χρέος, ούτε αγεφύρωτο έλλειμμα, αλλά έχει επίσης αβυσσαλέο εμπορικό έλλειμμα μεγαλύτερο μαλιστα από της ελλάδας. Γιαυτό όσο και καλοί μαθητές των πολιτικών λιτότητας και να παρουσιάζονται οι επίσης γλοιώδεις πολιτικοί αυτής της χώρας, σε αντιθεση υποτίθεται με τους δικούς άτακτους, οι λεγόμενες αγορές έχουν προεξοφλήσει και για αυτούς την χρεοκοπία

@ ADSLgr.com All rights reserved.