PDA

Επιστροφή στο Forum : POLL: Θα θέλατε να επιστρέψουμε στη Δραχμή;



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 [58] 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70

opener
27-02-12, 23:40
Τσου!
Οι καταθέσεις και οι τόκοι τους είναι άλλο. Στις καταθέσεις, θεωρητικά υποτίθεται, ότι οι τόκοι προέρχονται από αυτούς που εθελοντικά δανειζονται για διάφορους σκοπούς.

Επιπλέον στις καταθέσεις για να έχεις τόκο πρεπει να δεσμευσεις τα χρήματα του
. Στα ομόλογα δεν δευσμεύεις τίποτα και επιπρόσθετα έχεις και κέρδος
Οπως έλεγε και ο θείος Καρολος στο Κεφάλαιο:


Αν εγώ έχω ένα ομόλογο 100k και μου έρθει να αγοράσω σπίτι, δίνω το ομόλογο και αγοράζω το σπίτι

Είναι "κρατικό ευκολομεταβιβάσιμο χρεώγραφο, που εξακολουθεί νά λειτουργεί, όπως θα λειτουργούσε αν ηταν ισόποσο μετρητό χρημα."
Ξαναρωταω.
Σε τι διαφερει λοιπον το (φτου 666) ΟΕΔ απο μια πχ προθεσμιακη καταθεση;
Οπως "σπαει" το ΟΕΔ, "σπαει" και η προθεσμιακη.


Αχ βαριέμαι και δεν θέλω να το αναλύσω!
.........

GetRid
28-02-12, 00:00
Ξαναρωταω.
Σε τι διαφερει λοιπον το (φτου 666) ΟΕΔ απο μια πχ προθεσμιακη καταθεση;
Οπως "σπαει" το ΟΕΔ, "σπαει" και η προθεσμιακη.


.........

Ελα μην με τρελαίνεις τώρα!

Στην προθεσμιακή παίρνεις από την τράπεζα και έμμεσα απο τους δανειολήπτες, οι οποίοι προσέρχονται εθελοντικά
Στα ΟΕΔ παίρνεις από μένα χωρίς να με ρωτήσεις.

Ξέρεις ότι μια από τις πρώτες αποφάσεις της γαλλικής εθνοσυνελευσης μετά την επανάσταση ήταν για τον δημόσιο δανεισμό? Οτι έπρεπε να γίνεται μόνο με απόφαση της ίδιας και όχι της αυλής? Οτι ο Λουδοβίκος έχασε το κεφάλι του και με αυτήν την κατηγορία?

Σκέψου λοιπόν ότι σε κάποια πράγματα είμαστε πολύ πίσω σε σχέση με το 1789

opener
28-02-12, 00:21
Στην προθεσμιακή παίρνεις από την τράπεζα και έμμεσα απο τους δανειολήπτες, οι οποίοι προσέρχονται εθελοντικά
Στα ΟΕΔ παίρνεις από μένα χωρίς να με ρωτήσεις.

Μην τα λεμε (μονο) οπως θελουμε.

Ισχυει και το αντιθετο =>
1) Και απο τη προθεσμιακη το κρατος μπορει να παρει τα χρηματα μου απο την Τραπεζα δινοντας της και παλι ΟΕΔ, οποτε και παλι απο εσενα τα παιρνω χωρις να σε ρωτω.
2) Το κρατος δανειζεται μεσω των ΟΕΔ για να ειναι σε θεση να σου προσφερειτις κοινωνικες παροχες που απαιτεις, χωρις να το ρωτας εσυ, εγω, ο αλλος (ειδικα αυτος που δεν πληρωνει καθολου φορο) το που θα τα βρει (τα λεφτα).

Και το ξανα-λεω, τον κοσμακη που εβαλε τις οποιες οικονομιες του σε ΟΕΔ δεν μου παει να τον αποκαλω ραντιερη.

Παπι
28-02-12, 01:57
Δεν υπαρχουν μαγικοι τροποι - υπαρχουν επιστημονικοι τροποι.

Το προβλημα που μας εφερε εδω ειναι η ευρωποιηση του δραχμικου χρεους και η απεμπολιση της δραχμης. Οποτε, ναι, με δραχμη και διαγραφη χρεους το κυριοτερο προβλημα της χωρας, που ειναι το χρεος, λυνεται.

Ναι το ειπαμε πτωχευση και απο αυριο το ΑΕΠ στα 100-150 δις, μετα αναπτυξη και σε καμια 30ρια χρονια θα εχουμε 200 δις ΑΕΠ. Ολα αυτα με την μαγικη παραμετρο οτι ολα αυτα που μας εφεραν εδω θα αλλαξουν.



Το ιδιο και με το δευτερο σοβαροτερο προβλημα που ειναι η αντιμετωπιση των εμπορικων ισοζυγιων με τον ισοσκελισμο τους. Απο κει και περα η χωρα μπαινει σε τροχια ανακαμψης και αναδιαρθρωσης της παραγωγικης της βασης.


Αστο, αυτο ειναι θεμα αγορας. Αν το κρατος θελει να κανει κατι θετικο για αυτο, ε ας χωσει επιτελους τα κοινοτικα κονδυλια. Και φυσικα να φερει καποια σταθεροτητα ωστε να γυρισουν τουλαχιστον τα ΕΛΛΗΝΙΚΑ κεφαλαια.

Το κοβω αχρηστο (εκτος και αν ενταχθουμε στο δολαριο και εχουμε το προνομιο να κοβουμε) νομισμα δεν θα κανει απολυτους τυποτα στο ισοζυγιο.



Το να συνεχιζεις να βαρας -28 δις το χρονο σε εμπορικα ελλειματα, σημαινει οτι

Σε 1 χρονο η χωρα θα εχει αποστραγγιχτει 28 δις σε εκροες ευρω
Σε 2 χρονια >> 56 δις
Σε 3 χρονια >> 84 δις
Σε 4 χρονια >> 112 δις
Σε 5 χρονια >> 140 δις
Σε 6 χρονια >> 168 δις


Αυτη η απλοποιηση με τρελαινει. Δηλαδη τη μια θα εχω να αγορασω IPhone και την επομενη δεν θα εχω να παρω ψωμι χαχαχα.

Θα σου πω εγω κατι καλυτερο. Κοβουμε με νομο την καθε λογης εισαγωγη, ετσι σε 10 χρονια θα ειμαστε οι πλουσιοτερη χωρα του κοσμου. Problem?

MNP-10
28-02-12, 02:13
Αστο, αυτο ειναι θεμα αγορας.


Η οποια εχει συγκεκριμενα και μετρησιμα αποθεματα - τα οποια θα στερεψουν.



Αν το κρατος θελει να κανει κατι θετικο για αυτο, ε ας χωσει επιτελους τα κοινοτικα κονδυλια. Και φυσικα να φερει καποια σταθεροτητα ωστε να γυρισουν τουλαχιστον τα ΕΛΛΗΝΙΚΑ κεφαλαια.


Τα κοινοτικα κονδυλια ειναι σε στυλ 20 δις για μια 6ετια-8ετια, απορροφηση στυλ 75% κατ'ετος και με δεδομενο οτι εχεις αφθονο χρημα για να απορροφησεις το ευρωπαϊκο χρημα.

Με λιγα λογια 15 δις / 7 = 2.1 δις το χρονο ... και εδω μιλαμε για 28 δις ελλειμα το χρονο.



Αυτη η απλοποιηση με τρελαινει. Δηλαδη τη μια θα εχω να αγορασω IPhone και την επομενη δεν θα εχω να παρω ψωμι χαχαχα.


Εγω σου ειπα τι θα γινει σε βαθος χρονου και σταδιακα, οχι σε binary μορφη 0-1.

Xguru
28-02-12, 04:01
Βασικά αν δε σοβαρευτούμε σαν κράτος δε θα μας σώσει ούτε η δραχμή.

Το μόνο καλό με τη δραχμή είναι ότι ο πλουτισμός μέσω της κλεψιάς των πολιτικών θα συνδεθεί με την αποτελεσματικότητα της οικονομικής τους πολιτικής. Αν δεν πάνε καλά, θα πληρώνονται και οι ίδιοι σε δραχμές που θα έχουν διαρκώς μειούμενη αγοραστική δύναμη ενώ στο εξωτερικό δε θα αγοράζουν ούτε τσίχλες.

dhmk
28-02-12, 08:33
Το ξέρω που αναφέρεσαι. Τα στοιχεία που παραθέτεις βάζω σε κουβέντα και έφερα το παράδειγμα της πορτογαλίας που είναι αρκετά συγκρίσημη με την ελλάδα



Η φυλλάδα με το όνομα "καθημερινή" και τότε και τώρα υποστήριζε την ξένη κατοχή-εξάρτηση. Και τότε και τώρα υποστήριζε την δουλεπρέπεια έναντι της αξιοπρέπειας. Και τότε και τώρα είναι εχθρός της πλειοψηφίας του ελληνικού λαού.

Το DNA της είναι το ίδιο από τότε που αποκαλούσε πρωτοσέλιδα τους μικρασιάτες πρόσφυγες τουρκόσπορους

από wikipedia (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%97_%CE%9A%CE%B1%CE%B8%CE%B7%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BD%CE%AE#.CE.99.CF.83.CF.84.CE.BF.CF.81.CE.B9.CE.BA.CF.8C)


πάρε και ένα ακόμα κολάζ


Δες την συνέβη στον διευθυντή της κοπροφυλλάδας όταν φύγανε οι φίλοι του οι γερμανοί
Δες και την αναφορά για τον παππού του σημερινού αντιπροέδρου, αρχικοπρίτη και "μαζιταφαγαμιστή"



Εσύ δεν θεωρείς επιλήψιμο να πλουτίζεις (τόκοι) με το ιδρώτα των άλλων? Και επιπρόσθετα ζητάς από όλους υποταγή στα μνημόνια, για να μην χάσει σε αξία αυτός ο πλούτος που μόνος ομολογείς πως δημιουργήθηκε.

Συνέχισε έτσι, όλοι καταλαβαίνουν

Δεν έχω κανένα λόγο να υπερασπιστώ την οποιανδήποτε εφημερίδα. Αυτό που κτυπάει στο μάτι με τα σχόλια σου είναι ο παραλογισμός και η ασκήμια που τα χαρακτηρίζει.


Η Βλάχου πούλησε την εφημερίδα το 1987 στο Γιώργο Κοσκωτά. Από το 1988 έως σήμερα ανήκει στον όμιλο Αλαφούζου (http://el.wikipedia.org/w/index.php?title=%CE%91%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B5%CE%AF%CE%B4%CE%B7%CF%82_%CE%91%CE%BB%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%8D%CE%B6% CE%BF%CF%82&action=edit&redlink=1). Σημειωτέον ότι την 21/4/1967 λόγω του Απριλιανού πραξικοπήματος η Ελένη Βλάχου διέκοψε την κυκλοφορία της εφημερίδας. Οι Απριλιανοί την πίεσαν να ξαναβγάλει την εφημερίδα αλλά εκείνη αρνήθηκε. Την 21/12/1967 διέφυγε στο εξωτερικό. Επέστρεψε στην Ελλάδα την 9/8/1974 μετά τη Μεταπολίτευση και την 15/9/1974 έβγαλε και πάλι την Καθημερινή.

Ανακαλύψαμε ότι υπάρχει πλέον και DNA στο όνομα... εφημερίδων. Κάτι "στο αίμα τους". Πως συσχετίζεται ένα έντυπο μιας άλλης εποχής, όπου όλοι όσοι έγραφαν τότε ή το διεύθυναν έχουν γίνει πλέον σκόνη, με το σημερινό; Τέτοιες θεωρίες "αίματος" ούτε ο Χίτλερ δεν είχε αναπτύξει. Γιατί ακριβώς αυτές οι απόψεις δείχνουν φασιστική νοοτροπία.

Όπως φαίνεται και από το quote η σημερινή ιδιοκτησία απλώς αγόρασε έναν τίτλο που μάλιστα πέρασε από δύο χέρια μετά την Βλάχου. Η δε Βλάχου, που ήταν απόγονος του ιδρυτή της εφημερίδας, όταν έγινε η δικτατορία έκλεισε την εφημερίδα:


Σημειωτέον ότι την 21/4/1967 λόγω του Απριλιανού πραξικοπήματος η Ελένη Βλάχου διέκοψε την κυκλοφορία της εφημερίδας. Οι Απριλιανοί την πίεσαν να ξαναβγάλει την εφημερίδα αλλά εκείνη αρνήθηκε. Την 21/12/1967 διέφυγε στο εξωτερικό. Επέστρεψε στην Ελλάδα την 9/8/1974 μετά τη Μεταπολίτευση και την 15/9/1974 έβγαλε και πάλι την Καθημερινή.

Που σημαίνει ότι ακόμη και η απόγονος δεν μπορεί να θεωρηθεί αντίστοιχης νοοτροπίας με τον πατέρα της - όποια κι αν ήταν αυτή. Μακαρίτισσα και αυτή ακόμη και ως πρώην ιδιοκτήτρια.


Στην εφημερίδα αρθρογραφούν τακτικά οι Σταύρος Λυγερός, Παντελής Μπουκάλας, Πάσχος Μανδραβέλης, Χρήστος Γιανναράς, Ελένη Μπίστικα, Πέτρος Παπακωνσταντίνου κ.α. Διευθυντής είναι ο Αλέξης Παπαχελάς.


Όλοι αυτοί που αρθρογραφούν ή διευθύνουν σήμερα αυτή την εφημερίδα, που γεννήθηκαν μετά τον πόλεμο, απόλυτα άσχετοι με τον ιδρυτή (και οικογενειακά - ακόμη και με εξ'αίματος όρους να το δούμε - ούτως ή άλλως φασιστική προσέγγιση) τι σχέση έχουν με όλα αυτά που τους καταλογίζεις; Δηλαδή αν ο Αλαφούζος είχε αγοράσει κάποιο άλλο όνομα ή είχε δημιουργήσει ένα νέο, η κληρονομικότητα του "δωσιλογισμού" κτλ θα είχαν εξαφανισθεί και η εφημερίδα δεν θα είχε την "κληρονομική ιδιότητα" (DNA) του εχθρού του λαού;

Πόσο μυαλό μπορεί να έχει κάποιος που θεωρεί ότι το όνομα ενός εντύπου έχει κληρονομικές ιδιότητες που μεταφέρονται στον αιώνα τον άπαντα σε όσες γενιές ανθρώπων "τολμούν" να συσχετιστούν μαζί του;

Τώρα αν οι απόψεις που εκφράζει μια εφημερίδα δεν σου αρέσουν και κρίνεις ότι είναι των "εχθρών του λαού" είναι δικό σου θέμα. Μπορείς να εκφράσεις τις διαφωνίες σου. Έχουμε όλο το δικαίωμα να κρίνουμε απόψεις. Π.χ. εγώ θεωρώ ότι απόψεις για το... "μολυσματικό DNA" ενός τίτλου εφημερίδας που καθορίζει το DNA και όσων, με κάποιο τρόπο, συσχετίζονται μαζί της (ίσως και επειδή διάβασαν ένα άρθρο) είναι για τα... σίδερα.


Εσύ δεν θεωρείς επιλήψιμο να πλουτίζεις (τόκοι) με το ιδρώτα των άλλων?

Κανονικά αυτό δείχνει μια ανθρώπινη κατάσταση που δεν μπορεί να αντιμετωπισθεί με λογικά επιχειρήματα. Δηλαδή τι προτείνεις; Όποτε το κράτος χρειάζεται δανεισμό να πάει στις τράπεζες και να παίρνει "τον ιδρώτα των άλλων" με το έτσι θέλω; Γιατί κανείς δεν χαρίζει τον "δικό του φορολογημένο ιδρώτα" εθελοντικά. Ή πιστεύεις ότι δεν πρέπει να δανείζεται το κράτος; Μήπως νομίζεις ότι "εγώ" εξαναγκάζω το κράτος να δανειστεί "για να πλουτίσω" με τους τόκους; Ή μήπως ότι εγώ καθορίζω το επιτόκιο όπως ο τοκογλύφος;

Burning Skies
28-02-12, 10:39
παρουσιάζει πρωτοσέλιδα εφημερίδας επί κατοχής, που μόνο στο όνομα έχει σχέση με την σημερινή


Πρωινο ανεκδοτακι να παει καλα η μερα. :lol:


Και τι συμπέρασμα, επίσης, βγάζει κανείς για την εγκεφαλική λειτουργία κάποιου που θεωρεί ότι είναι επιλήψιμο, για κάποιο μυστήριο λόγο, να αγοράσεις χρεόγραφα του Ελλ. Δημοσίου;

Δεν ειναι αυτο επιληψιμο. Επιληψιμο ειναι οτι συντασσεσαι ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΑΥΤΟΥ με τα συμφεροντα των δανειστων του ελληνικου δημοσιου και οχι με τα συμφεροντα της κοινωνιας μας. ;)

........Auto merged post: Burning Skies πρόσθεσε 9 λεπτά και 19 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Ανακαλύψαμε ότι υπάρχει πλέον και DNA στο όνομα... εφημερίδων. Κάτι "στο αίμα τους". Πως συσχετίζεται ένα έντυπο μιας άλλης εποχής, όπου όλοι όσοι έγραφαν τότε ή το διεύθυναν έχουν γίνει πλέον σκόνη, με το σημερινό; Τέτοιες θεωρίες "αίματος" ούτε ο Χίτλερ δεν είχε αναπτύξει. Γιατί ακριβώς αυτές οι απόψεις δείχνουν φασιστική νοοτροπία.


Απλη λογικη κυριε επενδυτη.

Εχεις μια φυλλαδα που εχει συνδεθει με δοσιλογους και με ωδες στο ναζιστικο καθεστως. Τι λογο λοιπον εχεις να την συνεχισεις με το ιδιο ονομα εφοσον δεν αποσκοπεις στο να προσελκυσεις το παραδοσιακο της κοινο (κατι που φαινεται και απο το σημερινο ποιον της φυλλαδας που συνεχιζει να εξυπηρετει τα συμφεροντα των λιγων) ;;;;

Εκτος βεβαια αν ως εκδοτης της εισαι ηλιθιος ή ανιστορητος.

Γιατι λοιπον με την λογικη σου η Γερμανια δεν συνεχισε να χρησιμοποιει τις ναζιστικες στολες και συμβολα (αφου αυτοι που τα εφεραν τοτε εχουν γινει σκονη) ;;;

MNP-10
28-02-12, 13:23
Τελικα ακομα και σε SD, η ECB σταματησε να δεχεται τα ελληνικα χρεογραφα ως εγγυησεις - ουτε καν D δε χρειαστηκε. Οποτε το ερωτημα που ειχαμε θεσει πριν αρκετες σελιδες, απαντηθηκε.

Αυτη τη στιγμη το μονο που υπαρχει για να γεμιζει τα ATM ειναι το ELA, το οποιο σε hard default => κλεινει και απο κει η στροφιγγα. Οι θεωριες Βαρουφακη* πηγαν περιπατο.

* Και ολων οσων ειναι υπερ του εκβιαστικου σεναριου σε στυλ "θα χρεοκοπησουμε, θα μεινουμε εντος του ευρω και παρ'ολα αυτα θα συνεχισουν να μας στελνουν χρημα" - απ'τον Τσιπρα μεχρι τον Καμμενο.

GetRid
28-02-12, 13:56
Δεν έχω κανένα λόγο να υπερασπιστώ την οποιανδήποτε εφημερίδα. Αυτό που κτυπάει στο μάτι με τα σχόλια σου είναι ο παραλογισμός και η ασκήμια που τα χαρακτηρίζει.

Ναι αλλά είσαι αναγνώστης της και παραθέτεις κείμενα από τους προπαγανδιστές που γράφουν εκεί.


Ανακαλύψαμε ότι υπάρχει πλέον και DNA στο όνομα... εφημερίδων. Κάτι "στο αίμα τους". Πως συσχετίζεται ένα έντυπο μιας άλλης εποχής, όπου όλοι όσοι έγραφαν τότε ή το διεύθυναν έχουν γίνει πλέον σκόνη, με το σημερινό; Τέτοιες θεωρίες "αίματος" ούτε ο Χίτλερ δεν είχε αναπτύξει. Γιατί ακριβώς αυτές οι απόψεις δείχνουν φασιστική νοοτροπία.

Ποια φασιστική νοοτροπία μου λες? Δεν κάνω εγώ γενίκευση, η καθημερινή είναι το ίδιο πράγμα το 1922, το 1941-44 και το 2012. Είναι εμφανές ότι υποστηρίζει διαχρονικά την ίδια ομάδα συμφερόντων. Τα συμφέροντα των λίγων έναντι των πολλών


...Δηλαδή τι προτείνεις; Όποτε το κράτος χρειάζεται δανεισμό να πάει στις τράπεζες και να παίρνει "τον ιδρώτα των άλλων" με το έτσι θέλω; Γιατί κανείς δεν χαρίζει τον "δικό του φορολογημένο ιδρώτα" εθελοντικά. Ή πιστεύεις ότι δεν πρέπει να δανείζεται το κράτος; Μήπως νομίζεις ότι "εγώ" εξαναγκάζω το κράτος να δανειστεί "για να πλουτίσω" με τους τόκους; Ή μήπως ότι εγώ καθορίζω το επιτόκιο όπως ο τοκογλύφος;

Τι προτείνω? Αντί να σου ζητά δανεικά να σε ...φορολογήσει! Για την ακρίβεια να σε τινάξει στην φορολογία αν φυσικά έχεις την δυνατότητα να αντεπεξέλθεις.

pts
28-02-12, 14:23
Τελικα ακομα και σε SD, η ECB σταματησε να δεχεται τα ελληνικα χρεογραφα ως εγγυησεις - ουτε καν D δε χρειαστηκε. Οποτε το ερωτημα που ειχαμε θεσει πριν αρκετες σελιδες, απαντηθηκε.

Το ερώτημα που είχαμε θέσει θα απαντηθεί στα μεσα Μαρτίου όταν θα ολοκληρωθεί το PSI.

MNP-10
28-02-12, 14:34
Το ερώτημα που είχαμε θέσει θα απαντηθεί στα μεσα Μαρτίου όταν θα ολοκληρωθεί το PSI.

Το συγκεκριμενο ερωτημα που αναφερομαι ηταν το σεναριο βαρουφακη για χρεοκοπια εντος του ευρω και η σιγουρια του οτι η ΕΚΤ θα δινει χρημα στα ΑΤΜ.

Ειπα τοτε οτι ο Βαρουφακης λαϊκιζει συνδιαζοντας τις δυο δημοφιλεστερες επιλογες... τη σταση πληρωμων (δε πληρωνω) με τη παραμονη στο ευρω. Ειπα επισης οτι οποιος ειχε απορια ας εστελνε ενα email στην ECB για να τη ρωτησει αν θα δεχονταν τα ελληνικα ομολογα ως εγγυησεις σε ενα τετοιο σεναριο (D - ατακτη χρεοκοπια).

Το ερωτημα απαντηθηκε αφου ακομα και με SD, και χωρις να εχουν φαει τα δικα της ομολογα κουρεμα, σταματησε να τα δεχεται ως εγγυησεις. Ποσο μαλλον σε D.

Βαρουφακης = Μπαρουφακης.

dhmk
28-02-12, 14:37
Τελικα ακομα και σε SD, η ECB σταματησε να δεχεται τα ελληνικα χρεογραφα ως εγγυησεις - ουτε καν D δε χρειαστηκε. Οποτε το ερωτημα που ειχαμε θεσει πριν αρκετες σελιδες, απαντηθηκε.

Αυτη τη στιγμη το μονο που υπαρχει για να γεμιζει τα ATM ειναι το ELA, το οποιο σε hard default => κλεινει και απο κει η στροφιγγα. Οι θεωριες Βαρουφακη* πηγαν περιπατο.

* Και ολων οσων ειναι υπερ του εκβιαστικου σεναριου σε στυλ "θα χρεοκοπησουμε, θα μεινουμε εντος του ευρω και παρ'ολα αυτα θα συνεχισουν να μας στελνουν χρημα" - απ'τον Τσιπρα μεχρι τον Καμμενο.

Αυτά τώρα θέλεις και τα λες; Είναι κάτι προσωρινό. Αυτό οι πάντες το λένε. Και οι τράπεζες έχουν στήριξη, έχει προβλεφθεί για το συγκεκριμένο διάστημα, μέσω του EFSF.

MNP-10
28-02-12, 14:42
Αυτά τώρα θέλεις και τα λες; Είναι κάτι προσωρινό. Αυτό οι πάντες το λένε. Και οι τράπεζες έχουν στήριξη, έχει προβλεφθεί για το συγκεκριμένο διάστημα, μέσω του EFSF.

Μηλα με πορτοκαλια συγκρινεις.

Προσωρινο ειναι το μετρο της ECB αφου προσωρινο ειναι και το SD rating μεχρις ολοκληρωσεως του PSI.

Αν πηγαιναμε σε ατακτη χροεκοπια και D rating τα ΑΤΜ δε θα ειχαν φραγκο επειδη πολυ απλα δε θα υπηρχε κανενα PSI και ανοδικη επαναβαθμολογηση που θα επετρεπε στην ECB να εκταμιευσει.

Παπι
28-02-12, 14:42
Τα κοινοτικα κονδυλια ειναι σε στυλ 20 δις για μια 6ετια-8ετια, απορροφηση στυλ 75% κατ'ετος και με δεδομενο οτι εχεις αφθονο χρημα για να απορροφησεις το ευρωπαϊκο χρημα.

Με λιγα λογια 15 δις / 7 = 2.1 δις το χρονο ... και εδω μιλαμε για 28 δις ελλειμα το χρονο.

Αυτο δεν ειναι δικαιολογια για να μεινουν στασιμα.



Εγω σου ειπα τι θα γινει σε βαθος χρονου και σταδιακα, οχι σε binary μορφη 0-1.
Ναι το ειπαμε, το ευρω θα ειναι υπο εξαφανισης. Οσο ισχυει αυτο που λες τοσο ισχυει αυτο που λεω να κοψουμε καθε λογης εισαγωγη για 10χρονια για να γινουμε η πλουσιοτερη χωρα του κοσμου

MNP-10
28-02-12, 14:49
Αυτο δεν ειναι δικαιολογια για να μεινουν στασιμα.

Οχι φυσικα... αλλα χωρις εθνικη συμμετοχη (δλδ εθνικα κεφαλαια - που ΔΕΝ υπαρχουν) πως θα απορροφηθουν? Το ΕΣΠΑ ειναι συν-χρηματοδοτηση. Βαλε εσυ 20 δις θα βαλω εγω αλλα 20. Ετσι δουλευει. Δεν εχεις 20 δις? Πακετο. Χανεις και τα 20 δις που ΘΑ σου εβαζα.



Ναι το ειπαμε, το ευρω θα ειναι υπο εξαφανισης. Οσο ισχυει αυτο που λες

2009 - Καταθεσεις 250 δις
2011 - Καταθεσεις 175 δις
2015 - Καταθεσεις ??? δις
2018 - Καταθεσεις ??? δις

:whistle::whistle::whistle:

Κανε το extrapolation.

no_logo
28-02-12, 14:50
Αυτο δεν ειναι δικαιολογια για να μεινουν στασιμα.


μα δεν θα μείνουν στάσιμα
Αυτό σου εξήγησε
Σε μια αγορά που καταρρέει από έλλειψη ρευστού, οι κοινοτικές επιδοτήσεις θα είναι ακόμα πιο περιορισμένες
Γιατί δεν θα υπάρχουν επενδύσεις για να βοηθηθούν

dhmk
28-02-12, 14:55
Απλη λογικη κυριε επενδυτη.

Εχεις μια φυλλαδα που εχει συνδεθει με δοσιλογους και με ωδες στο ναζιστικο καθεστως. Τι λογο λοιπον εχεις να την συνεχισεις με το ιδιο ονομα εφοσον δεν αποσκοπεις στο να προσελκυσεις το παραδοσιακο της κοινο (κατι που φαινεται και απο το σημερινο ποιον της φυλλαδας που συνεχιζει να εξυπηρετει τα συμφεροντα των λιγων) ;;;;

Εκτος βεβαια αν ως εκδοτης της εισαι ηλιθιος ή ανιστορητος.

Γιατι λοιπον με την λογικη σου η Γερμανια δεν συνεχισε να χρησιμοποιει τις ναζιστικες στολες και συμβολα (αφου αυτοι που τα εφεραν τοτε εχουν γινει σκονη) ;;;

Ασχολούμαι με ανοησίες αλλά τέλος πάντων. Έστω για πλάκα.

Θεωρείς ότι υπήρχε σουπερ-μάρκετ έτοιμων τίτλων για να διαλέξει ο Αλαφούζος; Π.χ. μια δόση δοσιλογισμού, 3 δόσεις κατά των μικρα-ασιατών κτλ; Και διάλεξε τον κατάλληλο για να απευθυνθεί στους χρυσαυγίτες! Σοβαρά; Δηλαδή η Καθημερινή είναι η εφημερίδα των χρυσαυγιτών;

Η Καθημερινή, ως εφημερίδα, είχε κάποιο όνομα αλλά αυτό δεν ήταν σε σύνδεση με την κατοχή, τον αντι-βενιζελισμό και δεν ξέρω τι άλλο. Σύμφωνα με όσα θυμάμαι από βιβλίο που είχα διαβάσει προ 30 ετών ("Η κρίση του Ελληνικου τύπου", του Λυκούργου Κομίνη - μακαρίτης και αυτός σήμερα), υπό τη διεύθυνση της Ελένης Βλάχου, κατά την 10ετία του 60 εθεωρείτο ως μια πρωτοποριακή εφημερίδα της δεξιάς. Σε αντίθεση με την υστερία της εθνικοφροσύνης στις άλλες εφημερίδες της δεξιάς, που αγνοούσαν παντελώς τις δηλώσεις του κέντρου και της αριστεράς, αυτή ακολουθούσε ένα πιο ευρωπαϊκής αντίληψης στιλ, και πάντα τις ανέφερε. Αυτή τη φήμη μπορούσε να αγοράσει κανείς. Πόσοι γνώριζαν τα πρωτοσέλιδα του κατοχικού τύπου και ποιος τα ήξερε, αν ήταν πολύ μικρός επί κατοχής ή γεννήθηκε μετά τον πόλεμο; Και η ίδια η εφημερίδα έχει εμφανίσει πρωτοσέλιδα από παλιότερες εποχές, που έχουν πλέον ιστορική αξία. Αλλά η "πληροφόρηση" που επιχειρούν να μας δώσουν διάφοροι καλοθελητές είναι με την λογική του τυμβωρύχου και τίποτα παραπάνω.

Είχε τη φήμη μιας σοβαρής εφημερίδας της δεξιάς χάρη στη πορεία της μετά τον πόλεμο. Αλλά σήμερα ούτε αυτό είναι. Άλλωστε αυτά τα χαρακτηριστικά με τα οποία κάναμε τη διάκριση μεταξύ δεξιάς και κέντρου ή αριστεράς, δεν υπάρχουν πια.

Από όσο ξέρω η Γερμανία εξακολουθεί να ονομάζεται Γερμανία. Ή γνωρίζεις κάτι άλλο;


Απλη λογικη κυριε επενδυτη.

Εγώ πως πρέπει να σε αποκαλέσω; Και δεν είμαι καν. Έχω αγοράσει στην 10ετία του 90 ΕΓΔ και επίσης πριν 2 χρόνια που έληξε πέρσι. Αλλά επειδή μερικοί θεωρούν ότι είναι επιλήψιμο, επειδή επίσης δεν εμπιστεύομαι τα λεφτά μου στο Ελλ. κράτος αλλά και λόγω εύρεσης καλύτερων επιτοκίων στις τράπεζες, δεν το ξανα-έκανα και φυσικά αποκλείεται να το ξανακάνω. Η μόνη επίλογή που μου μένει είναι γενικώς να πω... bye-bye.


Τι προτείνω? Αντί να σου ζητά δανεικά να σε ...φορολογήσει! Για την ακρίβεια να σε τινάξει στην φορολογία αν φυσικά έχεις την δυνατότητα να αντεπεξέλθεις.

Θεωρείς ότι οι οικονομίες μου είναι αφορολόγητες;

Θα το γυρίσουμε τελικά στο "Κύριος έχω ένα ευρώ" και στο "κύριος δεν έχω μία". Και θα κάνουμε διάλογο. Ίσως και ανταλλαγή... περιουσιών!

Ως εδώ. GetRid!

Burning Skies
28-02-12, 14:59
Θεωρείς ότι υπήρχε σουπερ-μάρκετ έτοιμων τίτλων για να διαλέξει ο Αλαφούζος; Π.χ. μια δόση δοσιλογισμού, 3 δόσεις κατά των μικρα-ασιατών κτλ; Και διάλεξε τον κατάλληλο για να απευθυνθεί στους χρυσαυγίτες! Σοβαρά; Δηλαδή η Καθημερινή είναι η εφημερίδα των χρυσαυγιτών;


Οχι. Ακομη χειροτερα απο αυτο ειναι διαχρονικως η φυλλαδα των δοσιλογων και των κεφαλαιοκρατων. :oneup:

Παπι
28-02-12, 15:01
2009 - Καταθεσεις 250 δις
2011 - Καταθεσεις 175 δις
2015 - Καταθεσεις ??? δις
2018 - Καταθεσεις ??? δις

:whistle::whistle::whistle:

Κανε το extrapolation.

Ειπαμε. Κβουμε τις εισαγωγες για 10 χρονια, ετσι θα ειμαστε η πλουσιοτερη χωρα του κοσμου.

Μ'αρεσει που απο την μια λες οτι υπαρχει προβλημα ρευστοτητας και απο την αλλη υπολογιζεις οτι το ισοζυγιο θα ειναι ελλειματικο για 6 χρονια και μαλιστα το υψος του ελλειματος θα ειναι το ιδιο με τα καλα χρονια. Αστειο.

yiapap
28-02-12, 15:05
Οχι φυσικα... αλλα χωρις εθνικη συμμετοχη (δλδ εθνικα κεφαλαια - που ΔΕΝ υπαρχουν) πως θα απορροφηθουν? Το ΕΣΠΑ ειναι συν-χρηματοδοτηση. Βαλε εσυ 20 δις θα βαλω εγω αλλα 20. Ετσι δουλευει. Δεν εχεις 20 δις? Πακετο. Χανεις και τα 20 δις που ΘΑ σου εβαζα.Θα στο ξαναπώ γιατί μάλλον δεν το έπιασες την προηγούμενη φορά.
Το ΕΣΠΑ κατ' εξαίρεση για την Ελλάδα είναι θα βάλω εγώ 20δις κι εσύ όταν τελειώσει το έργο θα βάλεις 1δις (συμμετοχή 5%).
Και όπως ξαναέγραψα τα άμεσα οφέλη από τα 20 δις (φόροι αναδόχων, ΦΠΑ) όπως και τα έμμεσα (μισθοδοσία/εργασία, ασφαλιστικές εισφορές, κατανάλωση) είναι πάνω από την Ελληνική συμμετοχή.

MNP-10
28-02-12, 15:08
Μ'αρεσει που απο την μια λες οτι υπαρχει προβλημα ρευστοτητας και απο την αλλη υπολογιζεις οτι το ισοζυγιο θα ειναι ελλειματικο για 6 χρονια και μαλιστα το υψος του ελλειματος θα ειναι το ιδιο με τα καλα χρονια. Αστειο.

Συ ειπας... εγω εγραψα οτι

(το τελικο ποσο θα ειναι μικροτερο κατα 10% εξαιτιας της φθινουσας καταναλωτικης ικανοτητας)

...αλλα επισης εχω κανει μια εξαιρετικα "θετικη" παραδοχη... οτι δλδ οι αποταμιευσεις των πολιτων θα αποστραγγιζονται μονο για καταναλωση εισαγωμενων προϊοντων. Για καταναλωση εισαγωμενων, για φορους-χαρατσια κτλ δεν εχω υπολογισει τιποτα. Και αυτο ειναι ατοπο - και φαινεται εξαλλου. Οι εκροες καταθεσεων ειναι περισσοτερες απ'οτι τα εμπορικα ελλειματα.

Απο κει και περα τα ελλειματα:

2009: 30 δις
2011: 28 δις

Οπως βλεπεις η πτωση του εμπορικου ελλειματος ειναι πολυ μικρη - σχεδον ασημαντη μπροστα στη καταρρευση της καταναλωσης, του τζιρου, του ΑΕΠ, των καταθεσεων κτλ. Προφανως οσο οι καταθεσεις θα πεφτουν θα μειωνεται και η καταναλωση αλλα και οι εισαγωγες. Σε καθε περιπτωση it's going down and it's goin' fast.

Αυτα για να ξερετε για ποσο θα μπορειτε να αγοραζετε ακομα φθηνες τηλεορασεις - οντας κατοικοι Ελλαδος. Αμα γινετε μεταναστες, οκ το συζηταμε :whistle:

kover
28-02-12, 15:12
Οχι φυσικα... αλλα χωρις εθνικη συμμετοχη (δλδ εθνικα κεφαλαια - που ΔΕΝ υπαρχουν) πως θα απορροφηθουν? Το ΕΣΠΑ ειναι συν-χρηματοδοτηση. Βαλε εσυ 20 δις θα βαλω εγω αλλα 20. Ετσι δουλευει. Δεν εχεις 20 δις? Πακετο. Χανεις και τα 20 δις που ΘΑ σου εβαζα.
.

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Πλέον το ΕΣΠΑ το 95% έρχεται από έξω και η Ελλάδα έρχεται να καλύψει το 5%. Πόσο πιό εύκολο να στο κάνουν?

MNP-10
28-02-12, 15:14
Θα στο ξαναπώ γιατί μάλλον δεν το έπιασες την προηγούμενη φορά.
Το ΕΣΠΑ κατ' εξαίρεση για την Ελλάδα είναι θα βάλω εγώ 20δις κι εσύ όταν τελειώσει το έργο θα βάλεις 1δις (συμμετοχή 5%).
Και όπως ξαναέγραψα τα άμεσα οφέλη από τα 20 δις (φόροι αναδόχων, ΦΠΑ) όπως και τα έμμεσα (μισθοδοσία/εργασία, ασφαλιστικές εισφορές, κατανάλωση) είναι πάνω από την Ελληνική συμμετοχή.

To ΣΥΝΟΛΟ του Δ' ΚΠΣ ειναι 24.3 δις και καλυπτει απο το 2007 ως το 2013. (http://www.espa.gr/elibrary/Xrimatodotiki_Katanomi_2007-2013.pdf)

3.47 δις ευρω στη καλυτερη με 100% απορροφηση κατ'ετος (ποτε, καμμια χωρα δεν ειχε τετοια ποσοστα απορροφησης - στη δε Ελλαδα κυμαινεται απο 50-75% αναλογα τον κλαδο).

Το ελλειμα σου ειναι 28 ως 30 δις κατ'ετος.

Θα σε σωσει το ΕΣΠΑ?

........Auto merged post: MNP-10 πρόσθεσε 1 λεπτά και 44 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Δεν είναι ακριβώς έτσι. Πλέον το ΕΣΠΑ το 95% έρχεται από έξω και η Ελλάδα έρχεται να καλύψει το 5%. Πόσο πιό εύκολο να στο κάνουν?

Το θεμα ειναι οτι με 2 δις το χρονο δε σωνεται το εμπορικο ισοζυγιο...

Rebel Scum
28-02-12, 15:19
Μηλα με πορτοκαλια συγκρινεις.

Προσωρινο ειναι το μετρο της ECB αφου προσωρινο ειναι και το SD rating μεχρις ολοκληρωσεως του PSI.

Αν πηγαιναμε σε ατακτη χροεκοπια και D rating τα ΑΤΜ δε θα ειχαν φραγκο επειδη πολυ απλα δε θα υπηρχε κανενα PSI και ανοδικη επαναβαθμολογηση που θα επετρεπε στην ECB να εκταμιευσει.

Όμως κι εσύ συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια MNP.

Η πρόταση για χρεοκοπία (άτακτη, κακό παιδί) μέσα στο ευρώ βασίζεται κυρίως στο ότι θα προκαλέσει αλυσιδωτές αντιδράσεις και θα οδηγήσει σε αλλαγές στο ευρωσύστημα.

Και όπως αναφέρθηκε δεν είναι μόνο η ΕΚΤ που μπορεί να παράσχει ρευστότητα προσωρινά.

Εν πάση περιπτώσει δεν καταλαβαίνω πως είναι ευκολότερο να κεφαλαιοποιηθούν οι τράπεζες με τη μετάβαση στη δραχμή (που μόνο από τεχνικής άποψης είναι χρονοβόρο) από το να μπουν περιορισμοί και να αναζητηθούν πόροι σε μια χρεοκοπία εντός ευρώ. Πάντα ομιλούμε βραχυπρόθεσμα.

kover
28-02-12, 15:19
To ΣΥΝΟΛΟ του Δ' ΚΠΣ ειναι 24.3 δις και καλυπτει απο το 2007 ως το 2013. (http://www.espa.gr/elibrary/Xrimatodotiki_Katanomi_2007-2013.pdf)

3.47 δις ευρω στη καλυτερη με 100% απορροφηση κατ'ετος (ποτε, καμμια χωρα δεν ειχε τετοια ποσοστα απορροφησης - στη δε Ελλαδα κυμαινεται απο 50-75% αναλογα τον κλαδο).

Το ελλειμα σου ειναι 28 ως 30 δις κατ'ετος.

Θα σε σωσει το ΕΣΠΑ?

........Auto merged post: MNP-10 πρόσθεσε 1 λεπτά και 44 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Το θεμα ειναι οτι με 2 δις το χρονο δε σωνεται το εμπορικο ισοζυγιο...

Το ΕΣΠΑ σε σοβαρές εταιρείες είναι πολύ μεγάλο εργαλείο. Το ότι δε σώζει τη κατάσταση ισχύει αλλά σίγουρα βοηθάει πολλές, εξωστρεφείς/παραγωγικές/μεταποιητικές εταιρείες. Το ότι δε βοηθάει να διατηρηθεί το σενάριο "ξοδέυτε για να μεγαλώσει το ΑΕΠ" επίσης ισχύει.

Σε έκανα quote γιατί παρουσίασες το ΕΣΠΑ ως ένα άπιαστο όνειρο στον ΠΑΠΙ ενώ δεν είναι, αντίθετα γνωρίζω εταιρείες που μέσα από το ΕΣΠΑ αλλάξαν level, βγήκαν στο εξωτερικό και πουλάνε εν μέσω Ελληνικής κρίσης τη μάνα τους και το πατέρα τους στο εξωτερικό και δε μιλάω για εταιρείες γίγαντες αλλά για οικογενειακές μικρές επιχειρήσεις.

Παπι
28-02-12, 15:22
Αυτα για να ξερετε για ποσο θα μπορειτε να αγοραζετε ακομα φθηνες τηλεορασεις - οντας κατοικοι Ελλαδος. Αμα γινετε μεταναστες, οκ το συζηταμε :whistle:

:lol: Μ'αρεσεις. Αυτη η απλοτητα απλα σκοτωνει. Βαλαμε μια παραμετρο 10% και τελος οι αριθμοι βγαινουν.

Και εγω σου ξαναλεω, γιατι να μην κοψουμε τις εισαγωγες; Μονο 10 χρονια, και μετα θα δανειζουμε το πλανητη και θα ζουμε απο τοκους. Φαντασου το 2022 δεν θα δουλευουμε καν, θα ζουμε απο επιδοματα. Ωπα, θα λυσουμε και το μεταναστευτικο, εφοσον δεν θα δουλευουμε θα πρεπει καποιος να δουλευει για εμας, τσουπ εχουμε αρκετους μεταναστες ας δουλεψουν για παρτι μας :p

MNP-10
28-02-12, 15:22
Σε έκανα quote γιατί παρουσίασες το ΕΣΠΑ ως ένα άπιαστο όνειρο στον ΠΑΠΙ ενώ δεν είναι

Δε το παρουσιαζω εγω, ο κρατικος προϋπολογισμος και οι ισολογισμοι το δειχνουν - με τραγικες απορροφησεις. Το πως/γιατι δεν απορροφαται ειναι θεμα. Αλλα γενικα αυτα που ακουγονται για ευρωπαϊκα κονδυλια τα οποια ειναι πακτωλοι που θα μας ωφελουσαν κτλ ειναι περισσοτερο στη σφαιρα του αστικου μυθου - ειδικα οταν ενα ολοκληρο ΚΠΣ αν απορροφουνταν στη διαρκεια ενος ετους, στο 100%, παλι δε θα καταφερνε να κανει πλεονασματικη τη χωρα.

yiapap
28-02-12, 15:27
Αυτό είναι το θέμα;
Αν το ΕΣΠΑ θα μας σώσει;
Ή ότι γράφεις για συμμετοχή εκ των προτέρων 50-50 πράγμα που ποτέ δεν υπήρξε ούτε καν στον σχεδιασμό του ΕΣΠΑ.
Ή ότι ενώ η συμμετοχή έπεσε το 15%, τη ρίξαμε στο 5% με προκαταβολή των Κοινοτικών κονδυλιών και εκ των υστέρων συμμετοχή δική μας και παρόλαυτά ΑΚΟΜΗ δεν κάνουμε τίποτε;;; (οκ κάνουμε ελάχιστα)
Δηλαδή τι παραπάνω θέλεις να κάνουν οι "κακοί Ευρωπαίοι"; Να χαρίσουν τα χρήματα σε τυχαίους αναδόχους;

Όσο για τις ημερομηνίες του... Οι χρηματοδοτήσεις δεν ξεκινούν από το 2007. Το 2007 (2008, 2009) ακόμη υπήρχαν εισροές από το Β' ΚΠΣ αφού το ΕΣΠΑ ήταν στον σχεδιασμό.
Εν πάσει περιπτώση μιλάμε για 24δις €. Αν η απάντησή σου είναι "Μόνοοοοοοοοοο;" δεν έχω αντεπιχειρήματα. :thumbdown

MNP-10
28-02-12, 15:30
:lol: Μ'αρεσεις. Αυτη η απλοτητα απλα σκοτωνει. Βαλαμε μια παραμετρο 10% και τελος οι αριθμοι βγαινουν.


Απλα και κατανοητα για να μην εχει κανεις δικαιολογιες "δε καταλαβα / δεν ηξερα".



Και εγω σου ξαναλεω, γιατι να μην κοψουμε τις εισαγωγες; Μονο 10 χρονια, και μετα θα δανειζουμε το πλανητη και θα ζουμε απο τοκους.


Γιατι αυτη τη στιγμη, επι ευρω, η καταναλωση και οι εξαγωγες συναλλαγματος ειναι αρρηκτα συνδεδεμενες. Να σου δωσω ενα παραδειγμα... μιλας στο κινητο και πληρωνεις wind/voda/c-ote... αυτα ειναι ευρω που θα πανε αντιστοιχα στις μητρικες τους στο εξωτερικο. Αν ειχες δραχμη, αυτα τα λεφτα δε θα μπορουσαν να πανε εξω ως συναλλαγμα - ενω σημερα μπορουν.

Το ιδιο ισχυει απ'το γαλα που θα αγορασεις στο supermarket, μεχρι και το ιδιο το supermarket (που ειναι γαλλικων/γερμανικων συμφεροντων και εξαγει τα κερδη σε συναλλαγμα - ενω επι δραχμης δε μπορει να κανει το ιδιο).

kover
28-02-12, 15:30
Δε το παρουσιαζω εγω, ο κρατικος προϋπολογισμος και οι ισολογισμοι το δειχνουν - με τραγικες απορροφησεις. Το πως/γιατι δεν απορροφαται ειναι θεμα. Αλλα γενικα αυτα που ακουγονται για ευρωπαϊκα κονδυλια τα οποια ειναι πακτωλοι που θα μας ωφελουσαν κτλ ειναι περισσοτερο στη σφαιρα του αστικου μυθου - ειδικα οταν ενα ολοκληρο ΚΠΣ αν απορροφουνταν στη διαρκεια ενος ετους, στο 100%, παλι δε θα καταφερνε να κανει πλεονασματικη τη χωρα.

Ρε MNP προφανώς κανένα ΕΣΠΑ δε θα σε κάνει πλεονασματικό. Κερασάκι στη τούρτα είναι, δεν είναι η τούρτα. Αν έχεις αρνητικό ισοζύγιο 30δις το ΕΣΠΑ θα σε σώσει? Μη τα κάνεις όλα ίσιωμα όμως. Το ΕΣΠΑ παραμένει μια δωρεάν χρηματοδότηση για τιςΕλληνικές επιχειρήσεις και κατ επέκταση και για τη χώρα, μέσω φόρων (είπαμε ποιές παραπάνω, το λιανεμπόριο δε σώζετε ούτε από 15 σχέδια marshall).

Παπι
28-02-12, 15:31
Το θεμα ειναι οτι με 2 δις το χρονο δε σωνεται το εμπορικο ισοζυγιο...

Και ξαναλεω δεν ειναι δικαιολογια. Τι δεν καταλαβενεις; Δεν ειναι 1 προβλημα ειναι πολλα προβληματα. Πρεπει επιτελους να αρχισουμε να τα διορθωνουμε. Τι πα να πει 2 δις δεν φτανουν; 2 δις εδω 1 εκει .05 περα εε θα μαζευτουν. Δηλαδη τι περιμενεις; Μαγικες μετοχες απο τραπεζες τις ανατολης; αποζημιωσεις απο ναζι; πετρελαια; κινες; ρωσιες;

MNP-10
28-02-12, 15:33
Όσο για τις ημερομηνίες του... Οι χρηματοδοτήσεις δεν ξεκινούν από το 2007. Το 2007 (2008, 2009) ακόμη υπήρχαν εισροές από το Β' ΚΠΣ αφού το ΕΣΠΑ ήταν στον σχεδιασμό.


Και ως γνωστον τα ΕΣΠΑ δε παιρνουν ποτε διετη-τριετη παραταση (για να βγαινει παλι η 7ετια-8ετια) :whistle:



Εν πάσει περιπτώση μιλάμε για 24δις €. Αν η απάντησή σου είναι "Μόνοοοοοοοοοο;" δεν έχω αντεπιχειρήματα. :thumbdown

Οταν στα 8 χρονια οι εκροες σου θα ειναι 28 Χ 8 = 224 δις, καταλαβαινεις οτι ο μυθος των πακτωλων των ευρωπαϊκων κεφαλαιων που θα μας σωσουν ειναι αηδιες.

yiapap
28-02-12, 15:33
Γιατι αυτη τη στιγμη, επι ευρω, η καταναλωση και οι εξαγωγες συναλλαγματος ειναι αρρηκτα συνδεδεμενες. Να σου δωσω ενα παραδειγμα... μιλας στο κινητο και πληρωνεις wind/voda/c-ote... αυτα ειναι ευρω που θα πανε αντιστοιχα στις μητρικες τους στο εξωτερικο. Αν ειχες δραχμη, αυτα τα λεφτα δε θα μπορουσαν να πανε εξω ως συναλλαγμα - ενω σημερα μπορουν.Για διάνθισέ το λίγο αυτό.
Δηλαδή σε χώρες με εθνικά νομίσματα δεν δραστηριοποιούνται οι πολυεθνικές; Σε χώρες εντός ΕΕ υπάρχει περιορισμός στην εξαγωγή των κερδών τους; Υπάρχει σε άλλες χώρες (όχι 3ου κόσμου); Κάποιο παράδειγμα;

MNP-10
28-02-12, 15:37
Όμως κι εσύ συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια MNP.

Η πρόταση για χρεοκοπία (άτακτη, κακό παιδί) μέσα στο ευρώ βασίζεται κυρίως στο ότι θα προκαλέσει αλυσιδωτές αντιδράσεις και θα οδηγήσει σε αλλαγές στο ευρωσύστημα.

Συμφωνω, αλλα αυτο δε μπορει να "οπλισει" το χερι ενος στελεχους της ECB να παρανομησει. Θα πρεπει να εχει προηγηθει σχετικη αποφαση αλλαγης καταστατικου κτλ κτλ. Μεχρι να γινουν ολα αυτα, τα ΑΤΜ θα εχουν 0 χρημα.



Και όπως αναφέρθηκε δεν είναι μόνο η ΕΚΤ που μπορεί να παράσχει ρευστότητα προσωρινά.


Η ESCB που στηριζει το ELA εχει παρομοιους περιορισμους με την ΕΚΤ. Αλλος για να παρεχει ρευστοτητα περαν των ECB/ESCB δεν υπαρχει - και σιγουρα οχι το ελληνικο κρατος που δεν εχει μαντηλι να κλαψει.



Εν πάση περιπτώσει δεν καταλαβαίνω πως είναι ευκολότερο να κεφαλαιοποιηθούν οι τράπεζες με τη μετάβαση στη δραχμή (που μόνο από τεχνικής άποψης είναι χρονοβόρο) από το να μπουν περιορισμοί και να αναζητηθούν πόροι σε μια χρεοκοπία εντός ευρώ. Πάντα ομιλούμε βραχυπρόθεσμα.

Κρατικοποιηση τραπεζων => εγγυηση καταθεσεων σε νομισμα το οποιο ο ιδιοκτητης "κοβει". Τελος. Η κρατικοποιηση ειναι η βραχυπροθεσμη εγγυηση (γιατι το κρατος θα ειναι πλεον φερεγγυο σε αντιθεση με τη φαληρισμενη τραπεζα).

GetRid
28-02-12, 15:37
* Και ολων οσων ειναι υπερ του εκβιαστικου σεναριου σε στυλ "θα χρεοκοπησουμε, θα μεινουμε εντος του ευρω και παρ'ολα αυτα θα συνεχισουν να μας στελνουν χρημα" - απ'τον Τσιπρα μεχρι τον Καμμενο.

Έτυχε πριν από 3 περίπου μήνες να βρεθώ σε κοινή παρέα με έναν από τους οικονομολόγους του ΣΥΝ. Τον ρώτησα για την προβληματική, κατά την γνώμη μου, θέση του κόμματος περί "σύγκρουσης με την ΕΕ χωρίς έξοδο από το ευρώ". Του είπα ότι θεωρώ ότι σε περίπτωση σύγκρουσης με την ΕΕ, το πιο πιθανό είναι τελικά να αναγκαστούμε σε αυτόνομη πορεία. Μου είπε ναι, αυτό είναι ο πιο πιθανό να συμβεί και όσο καθυστερεί η ελλάδα την σύγκρουση, τόσο αυξάνεται η πιθανότητα εξόδου, άμα τυχόν και επιλέξει τελικά να συγκρουστεί. "Γιατί αυτήν την θέση δεν την λέει ο ΣΥΡΙΖΑ στο κόσμο?" τον ρωτάω. "Γιατί αφήνει τον κόσμο να έχει εσφαλμένες εντυπώσεις?". "Γιατί τελικά σκορπάει σύγχυση και καχυποψία σε ένα πιο ψαγμένο κομμάτι, που αντιλαμβάνεται την αντιφατικότητα της επίσημης θέσης του ΣΥΡΙΖΑ?". "Γιατί", μου λέει, "η υπεράσπιση μιας τέτοιας θέσης θα ήταν καταστροφή για τον ΣΥΡΙΖΑ. Η κοινή γνώμη είναι υπέρ του ευρώ με αυθόρμητο και ακατέργαστο τρόπο. Εχουμε ελάχιστο χρόνο στα ΜΜΕ τα οποία ούτως ή άλλως και διαστρεβλώνουν τις θέσεις μας. Φαντάσου πόσο δύσκολο θα ήταν αν θέταμε κάτι τέτοιο. Οι Βόρειες Κορέες και οι Αλβανίες θα γινόταν ψωμοτύρι στο στόμα τους."

Αυτός ήταν στο περίπου ο διάλογος που είχα.
Συμπέρασμα: Ο ΣΥΡΙΖΑ γνωρίζει ότι αυτά που λέει δημόσια δεν στέκουν και πολύ. Επιλέγει τον οπορτουνιστικό δρόμο από το να πει την πλήρη αλήθεια. Ο δρόμος αυτός είναι σαφώς ολισθηρός και έχει ήδη τίμημα την μειωμένη αξιοπιστία στο πιο ψαγμένο κομμάτι του κόσμου που μπορεί να διακρίνει την αντιφατικότητα της επίσημης θέσης του

yiapap
28-02-12, 15:41
Και ως γνωστον τα ΕΣΠΑ δε παιρνουν ποτε διετη-τριετη παραταση (για να βγαινει παλι η 7ετια-8ετια) :whistle:Οι κακοί Ευρωπαίοι φταίνε για τις παρατάσεις που ζητάμε μπας και αυξήσουμε την απορρόφηση;

Το ΕΣΠΑ δεν είναι λύση για πάσα νόσο και πάσα μαλακία. Είναι ένα καλό βοήθημα προς την πραγματική οικονομία.

........Auto merged post: yiapap πρόσθεσε 3 λεπτά και 42 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Συμπέρασμα: Ο ΣΥΡΙΖΑ γνωρίζει ότι αυτά που λέει δημόσια δεν στέκουν και πολύ. Επιλέγει τον οπορτουνιστικό δρόμο από το να πει την πλήρη αλήθεια. Ο δρόμος αυτός είναι σαφώς ολισθηρός και έχει ήδη τίμημα την μειωμένη αξιοπιστία στο πιο ψαγμένο κομμάτι του κόσμου που μπορεί να διακρίνει την αντιφατικότητα της επίσημης θέσης τουΣκέψου λοιπόν αν ένα αριστερό κόμμα επιλέγει τον οπορτουνισμό ή αν προτιμάς τον πραγματισμό τι ελπίδες μπορούμε να έχουμε από τους υπόλοιπους.
Και τώρα στα χέρια των υπολοίπων βάλε το γεγονός να είμαστε έξω από την ευρωζώνη, σε κατάσταση πτώχευσης, με ελλειματική οικονομία, με μικρές δυνατότητες επιβολής ενισχυτικών μέτρων (π.χ. δασμοί) λόγω διμερών και διεθνών συμφωνιών. Δώστους και ένα νόμισμα δικό τους να το κάνουν ό,τι νομίζουν.

MNP-10
28-02-12, 15:44
Για διάνθισέ το λίγο αυτό.
Δηλαδή σε χώρες με εθνικά νομίσματα δεν δραστηριοποιούνται οι πολυεθνικές; Σε χώρες εντός ΕΕ υπάρχει περιορισμός στην εξαγωγή των κερδών τους; Υπάρχει σε άλλες χώρες (όχι 3ου κόσμου); Κάποιο παράδειγμα;

Δεν τους περιοριζεις το δικαιωμα εξαγωγης των κερδων τους. Μπορουν να τα παρουν και να τα εχουν εξω σε GRD. Αυτο που τους περιοριζεις ειναι η μετατρεψιμοτητα του νομισματος.

Με δραχμη δε θα αφηνεις τον καθε ξενο να βγαζει εξω το συναλλαγμα. Αυτο σε βουλιαζει. Το συναλλαγμα σου ειναι υπερ-πολυτιμο. Το θες για να εισαγεις καυσιμα, τροφιμα κτλ. Επομενως, οποιος θελει να μετατρεψει GRD => EUR ή USD θα πηγαινει στην ΤτΕ να κανει μια αιτηση και αναλογα με το αν ειναι σοβαρος ο λογος, τοτε θα εγκρινεται ή οχι αυτη η αιτηση για ποσά που ξεπερνανε ενα συγκεκριμενο ποσο.

Ετσι αυτοματως γειωνεις ολες τις ξενες επιχειρησεις αυτου του ειδους, ολους τους λαθρομεταναστες που εξαγουν συναλλαγμα και ταυτοχρονα προτεραιοποιεις το πως ξοδευεις το συναλλαγμα. Αυτα ειναι τα ελαχιστα μετρα που πρεπει να γινουν με δραχμη - αν τυχον αποδειχτει οτι το "μαξιλαρι" που υπαρχει σε σεντουκια/θυριδες κτλ ή απ'τις εισροες οσων σπευδουν να επενδυσουν στη χωρα, ειναι ανεπαρκες ως προς τη καλυψη των συναλλαγματικων αναγκων.

Παπι
28-02-12, 15:47
Ετσι αυτοματως γειωνεις ολες τις ξενες επιχειρησεις αυτου του ειδους
Ποιος θα γειωσει ποιον :p

yiapap
28-02-12, 15:48
Δεν τους περιοριζεις το δικαιωμα εξαγωγης των κερδων τους. Μπορουν να τα παρουν και να τα εχουν εξω σε GRD. Αυτο που τους περιοριζεις ειναι η μετατρεψιμοτητα του νομισματος.

Με δραχμη δε θα αφηνεις τον καθε ξενο να βγαζει εξω το συναλλαγμα. Αυτο σε βουλιαζει. Το συναλλαγμα σου ειναι υπερ-πολυτιμο. Το θες για να εισαγεις καυσιμα, τροφιμα κτλ. Επομενως, οποιος θελει να μετατρεψει GRD => EUR ή USD θα πηγαινει στην ΤτΕ να κανει μια αιτηση και αναλογα με το αν ειναι σοβαρος ο λογος, τοτε θα εγκρινεται ή οχι αυτη η αιτηση για ποσά που ξεπερνανε ενα συγκεκριμενο ποσο.

Ετσι αυτοματως γειωνεις ολες τις ξενες επιχειρησεις αυτου του ειδους, ολους τους λαθρομεταναστες που εξαγουν συναλλαγμα και ταυτοχρονα προτεραιοποιεις το πως ξοδευεις το συναλλαγμα. Αυτα ειναι τα ελαχιστα μετρα που πρεπει να γινουν με δραχμη - αν τυχον αποδειχτει οτι το "μαξιλαρι" που υπαρχει σε σεντουκια/θυριδες κτλ ή απ'τις εισροες οσων σπευδουν να επενδυσουν στη χωρα, ειναι ανεπαρκες ως προς τη καλυψη των συναλλαγματικων αναγκων.Μάλιστα.
Άρα συμφέρει σε μια εταιρεία να επενδύσει σε μια χώρα με εννιαίο νόμισμα.
Κι εγώ που νόμιζα ότι μόνο μειονεκτήματα έχει το €...:whistle:

Επισης.... τι θα πει "σοβαρός λόγος " και "συγκεκριμένο ποσό". Το "θέλω να βγάλω τα κέρδη μου που είναι ΧΧΧΧΧΧΧΧ€" δεν εμπίπτει σε αυτά; Άρα πως ακριβώς θα αρνούνταν τη μετατροπή τους η ΤτΕ;

Όσο για το γειώνεις... Απάντησε ο Παπι.

MNP-10
28-02-12, 15:59
"Γιατί", μου λέει, "η υπεράσπιση μιας τέτοιας θέσης θα ήταν καταστροφή για τον ΣΥΡΙΖΑ. Η κοινή γνώμη είναι υπέρ του ευρώ με αυθόρμητο και ακατέργαστο τρόπο. Εχουμε ελάχιστο χρόνο στα ΜΜΕ τα οποία ούτως ή άλλως και διαστρεβλώνουν τις θέσεις μας. Φαντάσου πόσο δύσκολο θα ήταν αν θέταμε κάτι τέτοιο. Οι Βόρειες Κορέες και οι Αλβανίες θα γινόταν ψωμοτύρι στο στόμα τους."


Δεν εχει και αδικο... βεβαια αυτοι ειναι πολιτικοι οποτε πρεπει να παιξουν και με ορους marketing... οι Βαρουφακηδες δεν εχουν καμμια δικαιολογια.

........Auto merged post: MNP-10 πρόσθεσε 9 λεπτά και 22 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Μάλιστα.
Άρα συμφέρει σε μια εταιρεία να επενδύσει σε μια χώρα με εννιαίο νόμισμα.
Κι εγώ που νόμιζα ότι μόνο μειονεκτήματα έχει το €...:whistle:


Το ευρω δε συμφερει για αλλους λογους (υψηλοι μισθοι).



Επισης.... τι θα πει "σοβαρός λόγος " και "συγκεκριμένο ποσό". Το "θέλω να βγάλω τα κέρδη μου που είναι ΧΧΧΧΧΧΧΧ€" δεν εμπίπτει σε αυτά; Άρα πως ακριβώς θα αρνούνταν τη μετατροπή τους η ΤτΕ;


Οχι δεν εμπιπτει γιατι πρεπει η κοινωνια να λειτουργει (να εχει πετρελαιο, φαρμακα κτλ). Η διασωση των κερδων της εκαστοτε voda, καρφουρ, λιντλ δεν ειναι αυτοσκοπος. Η ΤτΕ επιβαλλει νομισματικους περιορισμους ωστε να προτεραιοποιειται το κοινωνικο οφελος.



Όσο για το γειώνεις... Απάντησε ο Παπι.

Δε τις κλεινεις, απλα τους λες "θες λεφτα? Οκ φιλε.. απλα θα παιρνεις GRD για ενα διαστημα μεχρι να στρωσει το καθεστως με το συναλλαγμα". Αμα θελει να φυγει, στο καλο και να μας γραφει ;)

Αν καιγεται καποιος να τ'αλλαξει ας παει να "σκοτωσει" τα GRD στο forex :whistle:

aroutis
28-02-12, 16:00
Μην τα λεμε (μονο) οπως θελουμε.

Ισχυει και το αντιθετο =>
1) Και απο τη προθεσμιακη το κρατος μπορει να παρει τα χρηματα μου απο την Τραπεζα δινοντας της και παλι ΟΕΔ, οποτε και παλι απο εσενα τα παιρνω χωρις να σε ρωτω.
2) Το κρατος δανειζεται μεσω των ΟΕΔ για να ειναι σε θεση να σου προσφερειτις κοινωνικες παροχες που απαιτεις, χωρις να το ρωτας εσυ, εγω, ο αλλος (ειδικα αυτος που δεν πληρωνει καθολου φορο) το που θα τα βρει (τα λεφτα).

Και το ξανα-λεω, τον κοσμακη που εβαλε τις οποιες οικονομιες του σε ΟΕΔ δεν μου παει να τον αποκαλω ραντιερη.
Με πρόλαβες. Ακριβώς έτσι ειναι τα πραγματα!:oneup:

Burning Skies
28-02-12, 16:02
Σκέψου λοιπόν αν ένα αριστερό κόμμα επιλέγει τον οπορτουνισμό ή αν προτιμάς τον πραγματισμό τι ελπίδες μπορούμε να έχουμε από τους υπόλοιπους.
Και τώρα στα χέρια των υπολοίπων βάλε το γεγονός να είμαστε έξω από την ευρωζώνη, σε κατάσταση πτώχευσης, με ελλειματική οικονομία, με μικρές δυνατότητες επιβολής ενισχυτικών μέτρων (π.χ. δασμοί) λόγω διμερών και διεθνών συμφωνιών. Δώστους και ένα νόμισμα δικό τους να το κάνουν ό,τι νομίζουν.

Παρολο που για μενα προσωπικα αυτος ειναι ο σοβαροτερος λογος που δεν βλεπω να επιλεγω ΣΥΡΙΖΑ δεν μπορω να πω οτι τους αδικω για την επιλογη τους.
Εχουν απεναντι τους ενα καθεστως που εχει στην διαθεση του ΟΛΑ τα μεσα προπαγανδας που παρουσιαζουν την εξοδο απο το ευρω ως χειροτερη και απο πυρηνικο ολεθρο (κατι που εχει χαψει μεγαλη μεριδα του κοσμου).
Επομενως θα ειχαν χαμενο το παιχνιδι αν κοντρα σε αυτους παρουσιαζαν ολα τα δεδομενα.
Μου αρκει παντως που τα γνωριζουν (κατι που δεν μπορω να πω με σιγουρια οτι ισχυει για αλλους πχ. Καμμενο) και παρολα αυτα διεκδικουν την εξουσια.

aroutis
28-02-12, 16:05
Βαρουφακης = Μπαρουφακης.Bγαινει και σε κάνα banner ; Please ; Ετσι να το βλέπουν οι υποστηρικτές του;

Ετσι μιας και σήμερα η ECB ανακοινωσε (αυτό που όλοι ξέραν αλλά .. τέλος πάντων) ότι όσο ειμαστε σε SD δεν δέχονται τα ομόλογα της Ελλάδας:whistle:

Να υποθέσω ότι δεν τον ρώτησαν στην ECB ε;

MNP-10
28-02-12, 16:06
Να υποθέσω ότι δεν τον ρώτησαν στην ECB ε;

Ετσι... :lol:

Sovjohn
28-02-12, 16:07
"Το ΕΣΠΑ δεν θα μας σώσει"
"Η απόλυση υπεράριθμων ΔΥ δεν θα μας σώσει"
"Η μείωση (cap) των υψηλών συντάξεων δεν θα μας σώσει"
"Τα χαμηλότοκα δάνεια 3-3.5% σε κρατικό επίπεδο δεν θα μας σώσουν"
"Η μηχανογράφηση στο δημόσιο δεν θα μας σώσει"

Και φυσικά...

Η δραχμή θα μας σώσει από όλα τα παραπάνω!:twisted::clap::lol::crazy::yahoo:

Μπα σε καλό σας... με κάνατε και γέλασα πάλι! :p

Εδώ δεν έχουμε κράτος στοιχειωδώς ικανό να διαχειριστεί τα παραπάνω, και αντ' αυτών βάζει οριζόντια μέτρα παντού, και συζητάμε για διαχείριση της μετά-δραχμή εποχής ε?

Μάαααλιστα, μάααλιστα...

http://2.bp.blogspot.com/-vzUMRBzOvAs/TqbPtVE8oeI/AAAAAAAAJ5g/ox4HtRt-hpU/s1600/nuke.jpg

MNP-10
28-02-12, 16:17
"Το ΕΣΠΑ δεν θα μας σώσει"
"Η απόλυση υπεράριθμων ΔΥ δεν θα μας σώσει"
"Η μείωση (cap) των υψηλών συντάξεων δεν θα μας σώσει"
"Τα χαμηλότοκα δάνεια 3-3.5% σε κρατικό επίπεδο δεν θα μας σώσουν"
"Η μηχανογράφηση στο δημόσιο δεν θα μας σώσει"


Συμφωνα με τους γερμανους τιποτα απ'αυτα δε μας σωσουν. Θελουν αιμα - δλδ ΞΕΠΟΥΛΗΜΑ δημοσιου κεφαλαιου.

Αμα θελουμε σοβαρα λεφτα αυτα θα τα βρουμε απο

α) χοντρο haircut (70-80% επι του συνολου)
β) απαιτηση να μας δωσουν οι γερμανοι αυτα που μας χρωστανε (εκατονταδες δις)
γ) εκμεταλλευση ορυκτου πλουτου (εκατονταδες δις / τρις)

Αυτα ειναι μετρα. Με 1-2 δις το ΕΣΠΑ, 2 δις συνταξεις, 2 ΔΥ κτλ δε γινεται δουλεια. Ο εξορθολογισμος πρεπει οπωσδηποτε να γινει, αλλα ας αρχισουμε με τα σοβαρα πραγματα πρωτα.

yiapap
28-02-12, 16:21
Συμφωνα με τους γερμανους τιποτα απ'αυτα δε μας σωσουν. Θελουν αιμα - δλδ ΞΕΠΟΥΛΗΜΑ δημοσιου κεφαλαιου.

Αμα θελουμε σοβαρα λεφτα αυτα θα τα βρουμε απο

α) χοντρο haircut (70-80% επι του συνολου)
β) απαιτηση να μας δωσουν οι γερμανοι αυτα που μας χρωστανε (εκατονταδες δις)
γ) εκμεταλλευση ορυκτου πλουτου (εκατονταδες δις / τρις)

Αυτα ειναι μετρα. Με 1-2 δις το ΕΣΠΑ, 2 δις συνταξεις, 2 ΔΥ κτλ δε γινεται δουλεια. Ο εξορθολογισμος πρεπει οπωσδηποτε να γινει, αλλα ας αρχισουμε με τα σοβαρα πραγματα πρωτα.α) Δεν πληρώνω, δεν πληρώνω. Θα είμαστε αν όχι επ' άπειρον τουλάχιστον για 10+ χρόνια χωρίς δυνατότητα δανεισμού. Επίσης θα είμαστε μαύρο πρόβατο για εμπορικές (διακρατικές) συμφωνίες
β) Και αν δεν τα δώοσυν θα στείλουμε τα κομάντα;
γ) Με τι μηχανήματα, κεφάλαια; Αυτά που θα φέρουν οι ΕΛ ή αυτά που θα παράγει η ΕΛΒΟ;

Burning Skies
28-02-12, 16:21
"Το ΕΣΠΑ δεν θα μας σώσει"
"Η απόλυση υπεράριθμων ΔΥ δεν θα μας σώσει"
"Η μείωση (cap) των υψηλών συντάξεων δεν θα μας σώσει"
"Τα χαμηλότοκα δάνεια 3-3.5% σε κρατικό επίπεδο δεν θα μας σώσουν"
"Η μηχανογράφηση στο δημόσιο δεν θα μας σώσει"

Και φυσικά...

Η δραχμή θα μας σώσει από όλα τα παραπάνω!:twisted::clap::lol::crazy::yahoo:

Μπα σε καλό σας... με κάνατε και γέλασα πάλι! :p

Εδώ δεν έχουμε κράτος στοιχειωδώς ικανό να διαχειριστεί τα παραπάνω, και αντ' αυτών βάζει οριζόντια μέτρα παντού, και συζητάμε για διαχείριση της μετά-δραχμή εποχής ε?

Μάαααλιστα, μάααλιστα...

http://2.bp.blogspot.com/-vzUMRBzOvAs/TqbPtVE8oeI/AAAAAAAAJ5g/ox4HtRt-hpU/s1600/nuke.jpg

Γελα οσο θες πατριωτη (εκ της περιφερειας Πειραιως) αλλα πραγματι τιποτα απο ολα αυτα (και επιπλεον τοσα αλλα οπως πχ. καταργηση κοινωνικου κρατους, μισθοι πεινας κοκ) δεν θα μας σωσει - χωρις καν να εξετασουμε τι απο αυτα ειναι ορθο ή/και εχει μελετηθει υπο το ορθο πρισμα και τι οχι.
Και το χανεις το concept διοτι απλουστατα δεν βλεπεις το δασος (που ειναι ενα χρεος που δεν παλευεται με τιποτα αλλα και προθεσεις των εταιρων που εχουν στοχο να μας εκποιησουν στο ονομα του).
Αυτο το concept ειναι που συνδεεται με την εικονα που παρεθεσες διοτι απλουστατα εντος πολιτικων μνημονιου ΑΝΑΜΦΙΣΒΗΤΗΤΑ ειμαστε προ της καταστροφης (η οποια ηδη εχει επελθει για πολλους).

Απο την αλλη η δραχμη ειναι μονοδρομος ΑΝ οι Ευρωπαιοι δεν αλλαξουν μυαλα και επιμεινουν να μας οδηγουν με ταχυτητα 300χμ/ωρα στον χαλυβδινο τοιχο. Θελει επιδεξιους χειρισμους και @@ (για να μην πεσεις επισης σε τοιχο) αλλα ειναι δυστυχως μονοδρομος σε αυτη την περιπτωση. Πως να το κανουμε δηλαδη;

GetRid
28-02-12, 16:21
Δεν εχει και αδικο... βεβαια αυτοι ειναι πολιτικοι οποτε πρεπει να παιξουν και με ορους marketing... οι Βαρουφακηδες δεν εχουν καμμια δικαιολογια.

"Με όρους marketing" ή "πραγματισμός" ονομάζεται ο οπορτουνισμός με όρους marketing! ;)

Το θέμα για μένα είναι κατά πόσο είναι θεμιτό να επιλέξεις να παίξεις με τους όρους του συστήματος. Το τέρας που τα βάζεις είναι πανίσχυρο, αδίστακτο, ικανότερο και εμπειρότερο στο δικό του παιχνίδι και χρησιμοποιεί όλους τους τρόπους για να σε ξεκάνει.
Το πιο πιθανόν είναι να χάσεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.