PDA

Επιστροφή στο Forum : POLL: Θα θέλατε να επιστρέψουμε στη Δραχμή;



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 [61] 62 63 64 65 66 67 68 69 70

MNP-10
29-02-12, 00:28
Μ'αρέσει ότι τα 25 δις του εμπορικού ελλείμματος κατά περίπτωση εξαφανίζονται ή εμφανίζονται. Εμφανίζονται με το ευρώ για να τελειώσουν τις καταθέσεις σε 6.5 χρόνια και εξαφανίζονται με την δραχμή οπότε θα έχουμε "διατροφική επάρκεια".


Το εχω εξηγησει. Σημερα το εμπορικο ελλειμα ειναι αρηκτα συνδεδεμενο με την καταναλωση γιατι οταν καταναλωνεις 7/10 προϊοντα τα οποια ειναι ξενη ταμπελα (και τα λεφτα πανε εξω), υπαρχει θεμα. Οταν οι υποδομες ελεγχονται απο ξενους, υπαρχει θεμα - πχ μπορω να παρω τηλεφωνο χωρις τα λεφτα μου να τα παρουν ξενοι? Οχι... wind/voda/dt... 8 δις αγορα.... Ακομα και συνειδητος να εισαι στο τι αγοραζεις και που το ξοδευεις, υπαρχουν ολοκληρες τετοιες αγορες που ειναι πρακτικο αδυνατο να αποφυγεις τα λεφτα σου να καταληξουν εξω. Απο σουπερμαρκετ και βενζιναδικα μεχρι υποδομες.

yiapap
29-02-12, 00:29
Εχουν πολλαπλασιαστει τα χρεη προς τους πολιτες διοτι εχει αυξηθει κατακορυφα το ποσοστο των εσοδων που παει για τοκοχρεολυσια ενω ταυτοχρονα οι πολιτικες που εφαρμοζονται πνιγουν τα εσοδα του κρατους.Και τα έξοδα που μπορέσαμε να κόψουμε εδώ και δύο χρόνια είναι οι οφειλές προς τους πολίτες; Και βέβαια οι οριζόντιες περικοπές κάποιων μισθών;
Και στη μέση όλων αυτών μια είδηση (http://www.inews.gr/159/voskos-tha-ameivetai-me-1600-evro.htm) που μου μεταφέρθηκε από γνωστό στην Ιθάκη και που φυσικά όταν μου την είπε του απάντησα "έλα μωρέ υπερβολές, αποκλείεται να είναι τόσα".


Στο δευτερο αυτο σου λεω αλλα δεν το καταλαβες. Σου λεω οτι το να βγουν εκτος προγραμματος (οπως λες) και να αναγκαστουν να "τσονταρουν" προσκαιρα για ενδεχομενο ελλειμμα μας θα ειναι αφορμη για νεο καταιγισμο επιπλεον μετρων προκειμενου να αντισταθμιστει αυτο το παραστρατημα.
Το concept τους αυτη τη στιγμη ειναι "ακρωτηριαστε ατυπα για να σας βγαινουν τα νουμερα και να μας πληρωνετε". Αν οι "ακρωτηριασμοι" δεν αρκουν (που με το προγραμμα τους αυτο ειναι αυτοεκπληρουμενη προφητεια) τοτε θα ξεκινησουν τις νεες "μαζικες σφαγες".Η μόνη μου διαφωνία στο παραπάνω είναι ότι έχεις περάσει στη Σκοτεινή Πλευρά και θεωρείς κι εσύ ότι όλα αυτά αποτελούν μέρος ενός σχεδίου που θέλει να μας λιώσει. Λες και ο σκοπός τους δεν είναι να πάρουν τα δανεικά πίσω (ναι, ναι με τόκο) αλλά να σβήσουν τον ΕΛληνά από προσώπου γης.

MNP-10
29-02-12, 00:30
Σωστά, αλλά συνολικά είχε πρωτογενές έλλειμα και το ίδιο προβλέπεται και το 2012 παρά τα χαράτσια, εισφορές κτλ. (έκτακτα μέτρα που δεν μπορείς να έχεις κάθε χρόνο).


Το ανεφερα γιατι ο yiapap ειπε οτι μας ζουν οι ξενοι με τα δανεια τους κτλ.



Ανεξαρτησία από δανειστές δεν θέλουμε; Πώς θα πας σε δραχμή προτού μηδενίσεις το έλλειμα;


Η δραχμη δεν εχει θεμα με το ελλειμα. Μπορεις να πας και με 20% ελλειμα. Θα τυπωσεις, θα πληρωσεις. Το ευρω εχει θεμα με το ελλειμα. Μιλαμε παντα για τον προϋπολογισμο.

Οσον αφορα τα εμπορικα ελλειματα, εκει για να εισαι οκ πας σε ισοσκελισμενο εμποριο - και προτεραιοποιηση των βασικοτερων ειδων.

yiapap
29-02-12, 00:39
Χωρις το χαρατσι παλι υπηρχε πλεονασμα. Το πλεονασμα ηταν 1.8 δις. Τα εσοδα απ'το χαρατσι δεν ηταν τοσα (εντος του '11 that is). Το point δεν ειναι να πιασουμε τη χαρατσοσυζητηση (μεταφορα της μπαλας στο διπλα γηπεδο) αλλα το οτι αυτα περι "μας δινουν για να περασουμε" ειναι ΜΟΥΥΥΥΥΥΥΦΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ.Κάποια νούμερα δεν κολλάνε. Εδώ (http://athenstock.blogspot.com/2012/02/93-2011-190.html) και εδώ (http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&cid=8&aid=464310) αναφέρεται πλεόνασμα 190εκ.
Ως μόνη πηγή για τα 1.8δις βρήκα κάποιο άρθρο του BBC που μάλλον έχει κάνει λάθος... στην υποδιαστολή.

MNP-10
29-02-12, 00:41
Ωραια, αφου συμφωνα με ολες τις πηγες προκυπτει οτι το Ελληνικο δημοσιο καλυπτει τις πρωτογενεις του δαπανες χωρις τα δανεικα των ξενων (τα οποια ισχυριζεσαι οτι μας πληρωνουν τους μισθους/συνταξεις), τοτε τι μου λες οτι αυτα ΘΑ γινουν με το μνημονιο 2 και οτι τωρα μας πληρωνουν?

opener
29-02-12, 00:41
Ειτε με ευρω, ειτε με δραχμη, πρωτα θα βγει η ψυχη κι ύστερα το χούι.....

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4576193&postcount=88

yiapap
29-02-12, 00:44
Το ανεφερα γιατι ο yiapap ειπε οτι μας ζουν οι ξενοι με τα δανεια τους κτλ.Μπορείς να μου πεις πως καλύψαμε το έλλειμα του 9.3% φέτος (δηλαδή περί τα 20-25δις);

........Auto merged post: yiapap πρόσθεσε 2 λεπτά και 42 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ωραια, αφου συμφωνα με ολες τις πηγες προκυπτει οτι το Ελληνικο δημοσιο καλυπτει τις πρωτογενεις του δαπανες χωρις τα δανεικα των ξενων (τα οποια ισχυριζεσαι οτι μας πληρωνουν τους μισθους/συνταξεις), τοτε τι μου λες οτι αυτα ΘΑ γινουν με το μνημονιο 2 και οτι τωρα μας πληρωνουν?ΔΕΝ προκύπτει τέτοιο πράγμα. -9.3% στο 2011.
Τα αποτελέσματα του β'εξαμήνου προέκυψαν από λαγό στο καπέλο (και πιθανότατα από δημιουργική λογιστική- στάση πληρωμών) ώστε να είμαστε σε καλύτερη θέση στη διαπραγμάτευση του νέου δανείου.
Ισχυρίζομαι ότι δεν θα μπορέσουν στο 2012 να βγάλουν πολλά τέτοια κουνέλια από το καπέλο και μέρος των χρημάτων από το Μνημόνιο 2 θα καταλήξει πάλι να καλύψει έλλειμα.
<edit>
Εκτός φυσικά αν θεωρήσουν ότι είναι πια προετοιμασμένοι και μας σουτάρουν. Οπότε οι ευχές σας (ή μέρος αυτών) θα γίνουν πραγματικότητα.

Burning Skies
29-02-12, 00:47
Και τα έξοδα που μπορέσαμε να κόψουμε εδώ και δύο χρόνια είναι οι οφειλές προς τους πολίτες; Και βέβαια οι οριζόντιες περικοπές κάποιων μισθών;
Και στη μέση όλων αυτών μια είδηση (http://www.inews.gr/159/voskos-tha-ameivetai-me-1600-evro.htm) που μου μεταφέρθηκε από γνωστό στην Ιθάκη και που φυσικά όταν μου την είπε του απάντησα "έλα μωρέ υπερβολές, αποκλείεται να είναι τόσα".


Δεν ξερω τι ακριβως σκ@τα εκοψαν. Αυτο που ξερω ειναι οτι εσκισαν ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΥΣ (και οχι "καποιους" αφου το ενιαιο μισθολογιο επιασε την συντριπτικη πλειοψηφια των ΔΥ) αλλα και παρα πολλες δαπανες (εκτος του μισθολογικου κοστους) που ΔΕΝ ηταν ελαστικες, πετυχαινοντας στο τελος μια τρυπα στο νερο.
Λογικο βεβαια αυτο αφου πλεον το βαρελι διχως πατο (που ρουφαει τα παντα) ειναι η προτεραιοτητα της εξυπηρετησης ενος μη βιωσιμου χρεους, οποτε υπο αυτα τα δεδομενα δεν εχει και ιδιαιτερο νοημα η αναλυση του τι κοπηκε και του τι περαιτερω θα μπορουσε να κοπει.


Η μόνη μου διαφωνία στο παραπάνω είναι ότι έχεις περάσει στη Σκοτεινή Πλευρά και θεωρείς κι εσύ ότι όλα αυτά αποτελούν μέρος ενός σχεδίου που θέλει να μας λιώσει. Λες και ο σκοπός τους δεν είναι να πάρουν τα δανεικά πίσω (ναι, ναι με τόκο) αλλά να σβήσουν τον ΕΛληνά από προσώπου γης.

Τα δανεικα ΤΑ ΕΧΟΥΝ παρει πισω και με το παραπανω. Το σχεδιο πλεον ειναι το αυτο που εφαρμοστηκε σε Χιλη, Αργεντινη, Γουατεμαλα κοκ. Δεν μιλαμε για UFO (που καποιοι πιστευουν σε αυτα αλλα θεωρουν πραγματα που εχουν εφαρμοστει πολλακις στην συγχρονη ιστορια ως σεναρια επιστημονικης φαντασιας) αλλα για λογικη εκτιμηση των πραγματων (βασει των δεδομενων και της ιστορικης εμπειριας).

ΔΕΝ μπορουν να παρουν πισω τα νεα "δανεικα" που δινουν (και το ξερουν) αλλα σκοπευουν να κερδισουν πολλαπλασια απο την δεσμευση μας με αφορμη αυτα. Περα απο τα οικονομικα οφελη αλλωστε απο τη στιγμη που η φουσκα τους εσκασε (με εμας πρωτα θυματα) δεν τους συμφερει και ιδιαιτερα (οσο εχουμε προθυμους πολιτικους) να το παραδεχθουν και να εφαρμοσουν κοινωνικα αποδεκτες λυσεις.

yiapap
29-02-12, 00:48
Οσον αφορα τα εμπορικα ελλειματα, εκει για να εισαι οκ πας σε ισοσκελισμενο εμποριο - και προτεραιοποιηση των βασικοτερων ειδων.ΠΩΣ; Επιβάλλοντας δασμούς; Και οι διμερείς συνθήκες και συμφωνίες; Ο WTO; Γραμμένους και αυτούς τους έχουμε;

MNP-10
29-02-12, 00:51
Μπορείς να μου πεις πως καλύψαμε το έλλειμα του 9.3% φέτος (δηλαδή περί τα 20-25δις);


Τι δουλεια εχει το ελλειμα (μαζι με τους τοκους) με το πρωτογενες ελλειμα (τα εσοδα σου / τα εξοδα σου)?



Τα αποτελέσματα του β'εξαμήνου προέκυψαν από λαγό στο καπέλο (και πιθανότατα από δημιουργική λογιστική- στάση πληρωμών) ώστε να είμαστε σε καλύτερη θέση στη διαπραγμάτευση του νέου δανείου.
Ισχυρίζομαι ότι δεν θα μπορέσουν στο 2012 να βγάλουν πολλά τέτοια κουνέλια από το καπέλο και μέρος των χρημάτων από το Μνημόνιο 2 θα καταλήξει πάλι να καλύψει έλλειμα.
<edit>
Εκτός φυσικά αν θεωρήσουν ότι είναι πια προετοιμασμένοι και μας σουτάρουν. Οπότε οι ευχές σας (ή μέρος αυτών) θα γίνουν πραγματικότητα.

Εγραψες



Μέχρι στιγμής τίποτε από αυτά δεν ισχύει. Αυτή την εβδομάδα που θα πληρωθούν μισθοί, συντάξεις και επιδόματα, από αυτά τα λεφτά θα πληρωθούν.


Γι'αυτο σου λεω, coolαρισε.

........Auto merged post: MNP-10 πρόσθεσε 1 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα αργότερα ........


ΠΩΣ; Επιβάλλοντας δασμούς; Και οι διμερείς συνθήκες και συμφωνίες; Ο WTO; Γραμμένους και αυτούς τους έχουμε;

Τα συναλλαγματικα διαθεσιμα του το κρατος τα κανει οτι θελει. Κανενας WTO δε θα του πει τι θα εισαγει πρωτα.

Burning Skies
29-02-12, 00:52
ΠΩΣ; Επιβάλλοντας δασμούς; Και οι διμερείς συνθήκες και συμφωνίες; Ο WTO; Γραμμένους και αυτούς τους έχουμε;

Κανοντας οτι χρειαστει. Τα ιδια θα λεμε συνεχεια; Και ας λεει οτι θελει ο WTO, το BBC και η WWF (World Wrestling Federation). :rolleyes:
Δεν εχουμε να φαμε και η εννοια μας ειναι ο WTO. Ελεος...

yiapap
29-02-12, 00:56
Τι δουλεια εχει το ελλειμα (μαζι με τους τοκους) με το πρωτογενες ελλειμα (τα εσοδα σου / τα εξοδα σου)?

Εγραψες

Γι'αυτο σου λεω, coolαρισε.Κηρύξαμε στάση εξωτερικών πληρωμών και δεν το κατάλαβα; ΟΚ, να δούμε μόνο το πρωτογενές έλλειμα αφού επιμένεις.
-5,1δις το πρώτο εξάμηνο +0.19 δις το δεύτερο.
Η ερώτηση παραμένει. Τα άλλα ~5δις;


Τα συναλλαγματικα διαθεσιμα του το κρατος τα κανει οτι θελει. Κανενας WTO δε θα του πει τι θα εισαγει πρωτα.Δηλαδή όλες οι εισαγωγές θα περνάνε από το κράτος; Μήπως εσύ μπερδεύεις το πρωτογενές έλλειμα με το εμπορικό ισοζύγιο τώρα; Πως ακριβώς θα αποθαρρύνεις την εισαγωγή βοδινού από τον Μπάμπη τον Χασάπη;

Sovjohn
29-02-12, 00:56
Just saying, αλλά χώρες με α) έλειμμα και β) δικό τους νόμισμα δεν νομίζω ότι "κοβουν κατά βούληση". Ανέφερα σαν παράδειγμα την Αίγυπτο, όπου οι άνθρωποι έκαναν επανάσταση (και μπράβο τους, περί Μουμπάρακ κτλ), αλλά με το (όποιο) μεταβατικό καθεστώς δεν είδα την οικονομία να απογειώνεται έξαφνα.

Αντ' αυτού, είδα:


Μείωση του τουρισμού (την οποία καρπωθήκαμε εμείς εν μέρει κιόλας)
Μείωση των ξένων επενδύσεων λόγω "αποσταθεροποίησης" - Αν έχετε μια εταιρεία θα πηγαίνατε αύριο το πρωί να επενδύσετε στην Αίγυπτο?
Εξανεμισμός του ξένου συναλλάγματος
Κλήση του ΔΝΤ (!) για να παρέχει χρηματοδότηση (την οποία δεν έχει παράσχει γιατί δεν έχει κανένα λόγο να "βιάζεται".
Μείωση (κι άλλο) του βιοτικού επιπέδου.


Και η Αίγυπτος είναι με δικό της νόμισμα, δεν έβαλε σε κανέναν "συνεργάτη" αγγούρι στον πισινό για να διώξει τον Μουμπάρακ, και θα έπρεπε να "βελτιωθεί ήδη η κατάσταση", που δεν το είδα τώρα που συμπληρώνουμε 1 χρόνο από τις εκεί ταραχές.

Αντίθετα, οι ήδη φτωχοί έγιναν φτωχότεροι, και (φαντάζομαι, δεν το έχω ψάξει) όσες εταιρείες τυχόν πήγαν εκεί θα πήγαν για να αποκομίσουν υπερκέρδη και να αγνοήσουν το ρίσκο (σαν να λέμε ότι στην Αττική θα ερχόταν κάποιος να αγοράσει το 100% της ΕΥΔΑΠ. Φυσικά θα το κάνει, γιατί το νερό είναι πολύτιμο. Ή σαν να λέμε ότι θα έκλειναν και οι 3 εταιρείες κινητής. Κινητή έχουν μέχρι και... στη Β. Κορέα, οπότε θα ερχόταν άλλος. Αλλά αν χρέωνε 10 Ε / λεπτό τις κλήσεις εξωτερικού και 5 Ε / λεπτό τις εσωτερικού, σε ισοδύναμες δραχμές, ποιοί θα το χρησιμοποιούσαν (Πολιτικοί? Επιχειρηματίες? Έχοντες? Σίγουρα όχι "κάθε έλληνας και 1-2 κινητά" όπως σήμερα).

Και για να δέσει το κερασάκι στην τούρτα, ο λαός θέλει θεοκρατία και μουσουλμάνους (προφανώς μπας και τους σώσει ο Αλλάχ από τα σκατά). Κόβω το χέρι μου ότι αν επιστρέφαμε στη Δραχμή εδώ, μετά το αρχικό κοινωνικό χάος, θα βγάζαμε κυβέρνηση το ΚΚΕ.

Και το ΚΚΕ, που φυσικά δεν θέλει να κυβερνήσει (για μαζοχιστές ψάχνουμε? Όχι...), θα έβγαζε κάποια ανακοίνωση του τύπου:

"ΤΟ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΛΛΑΔΑΣ ΚΑΤΑΓΓΕΛΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΒΟΚΑΤΣΙΑ ΤΟΥ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΔΩΣΕ ΤΑ ΥΨΗΛΟΤΕΡΑ ΠΟΣΟΣΤΑ. ΟΙ ΕΚΛΟΓΕΣ ΕΓΙΝΑΝ ΥΠΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΒΙΑΣ ΚΑΙ ΝΟΘΕΙΑΣ. ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΓΚΡΙΣΗΣ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΤΩΝ ΚΟΜΜΑΤΩΝ ΤΟΥ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ. ΚΑΤΩ <ΟΛΟΙ>. ΔΕΝ ΔΕΧΟΜΑΣΤΕ ΤΗΝ ΕΝΤΟΛΗ ΣΧΗΜΑΤΙΣΜΟΥ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΚΑΙ ΑΠΑΙΤΟΥΜΕ ΕΚ ΝΕΟΥ ΕΚΛΟΓΕΣ."

Αν θεωρείτε ότι αυτά που λέω τα λέω από κακία - think again. Δεν είμαι ΔΥ, ούτε έχω εκατοντάδες χιλιάδες € στην τράπεζα. Απλά μου φαίνονται πολύ πιο υπαρκτά ενδεχόμενα από αυτά που περιγράφετε.

Και τέλος - το ξαναλέω - απο πολιτικής άποψης κρίνω ότι η Ελλάδα δεν έχει το απαραίτητο ειδικό βάρος για να σηκώσει το βάρος του "πάρτε τα 3 μας" σε όλα τα κράτη με τα οποία συναλλάσσεται. Δεν το έχει, πως να το κάνουμε. Αν το έκανε αυτό η Μ. Βρετανία ας πούμε, μπορεί. Η Ιταλία ακόμα-ακόμα, ίσως (έχει και πολύ μεγαλύτερη βιομηχανία από εμάς, στον "πλούσιο Βορρά" της). Εμείς... είναι σαν να απειλούμε να πετάξουμε πατάτες Νευροκοπίου από τα χωράφια μας σε στρατιωτικά οχήματα.

Φυσικά και θα ήθελα να μην είναι έτσι τα πράγματα. Αλλά δεν συζητάμε για το τι θέλουμε, όσο για το "τι θα γίνει εάν"...

Το θέμα (των "bail out") είναι πρώτα πολιτικό και μετά οικονομικό. Αν παραδεχτούμε ότι έχουμε ηττηθεί πολιτικά, θα είναι μια αρχή.

opener
29-02-12, 00:59
Και στη μέση όλων αυτών μια είδηση (http://www.inews.gr/159/voskos-tha-ameivetai-me-1600-evro.htm) που μου μεταφέρθηκε από γνωστό στην Ιθάκη και που φυσικά όταν μου την είπε του απάντησα "έλα μωρέ υπερβολές, αποκλείεται να είναι τόσα".


ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΠΡΟΣ ΤΑ ΜΕΣΑ ΜΑΖΙΚΗΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ
http://www.ithacanews.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=7173&Itemid=1

MNP-10
29-02-12, 01:01
Κηρύξαμε στάση εξωτερικών πληρωμών και δεν το κατάλαβα; ΟΚ, να δούμε μόνο το πρωτογενές έλλειμα αφού επιμένεις.
-5,1δις το πρώτο εξάμηνο +0.19 δις το δεύτερο.
Η ερώτηση παραμένει. Τα άλλα ~5δις;


Εντοκα γραμματια ftw.



Δηλαδή όλες οι εισαγωγές θα περνάνε από το κράτος; Μήπως εσύ μπερδεύεις το πρωτογενές έλλειμα με το εμπορικό ισοζύγιο τώρα; Πως ακριβώς θα αποθαρρύνεις την εισαγωγή βοδινού από τον Μπάμπη τον Χασάπη;

Ο Μπαμπης ο Χασαπης πληρωνεται σε GRD. Που θα βρει τα EUR για να φερει ολλανδικο κρεας?

Rebel Scum
29-02-12, 01:04
Ειτε με ευρω, ειτε με δραχμη, πρωτα θα βγει η ψυχη κι ύστερα το χούι.....

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4576193&postcount=88

Ψιλά σε σχέση με αυτά που έδωσαν οι Ευρωπαίοι και Αμερικάνοι φίλοι μας σε εξίσου τυχοδιωκτικές τράπεζες και εταιρείες.

Φυσικά κάνω συμψηφισμούς αλλά δεν θέλω να βλέπω και αυτομαστίγωμα.

........Auto merged post: Rebel Scum πρόσθεσε 1 λεπτά και 38 δευτερόλεπτα αργότερα ........

MNP καταλαβαίνεις ότι όλο και περισσότερο περιγράφεις οικονομία απόλυτου κεντρικού σχεδιασμού;

yiapap
29-02-12, 01:07
Κανοντας οτι χρειαστει. Τα ιδια θα λεμε συνεχεια; Και ας λεει οτι θελει ο WTO, το BBC και η WWF (World Wrestling Federation). :rolleyes:
Δεν εχουμε να φαμε και η εννοια μας ειναι ο WTO. Ελεος...Ξανά... Tι νομίζεις ότι είναι ο WTO; Ξαναδίνω link από dispute (http://www.wto.org/english/tratop_e/dispu_e/cases_e/ds129_e.htm) που άνοιξαν οι ΗΠΑ εναντίον μας.
Η GATT δεν σου λέει τίποτε; Αυτή η απόφαση (http://europa.eu/legislation_summaries/food_safety/international_dimension_enlargement/r11011_el.htm);

MNP-10
29-02-12, 01:07
MNP καταλαβαίνεις ότι όλο και περισσότερο περιγράφεις οικονομία απόλυτου κεντρικού σχεδιασμού;


Στα mid 90s ηθελα hosting στις ΗΠΑ... εδω ειχαμε ISP με 4 και 8 mbps international links & hosting γτπ ενω στις ΗΠΑ ειχαν 155αρες συνδεσεις... για να κανω λοιπον hosting, επρεπε να παω στη τραπεζα, να συμπληρωσω κατι τριπλοτυπα για εμβασματα οπου εγραφε το λογο για τον οποιο ηθελα να κανω το εμβασμα κτλ κτλ. Ο λογος? Μα ηταν σε $$$. Και δε μπορουσες ανεξελεγκτα να στειλεις οσα $$$ ηθελες.

Αυτα επι "κεντρικου σχεδιασμου" Σημιτη.

Burning Skies
29-02-12, 01:09
Ξανά... Tι νομίζεις ότι είναι ο WTO; Ξαναδίνω link από dispute (http://www.wto.org/english/tratop_e/dispu_e/cases_e/ds129_e.htm) που άνοιξαν οι ΗΠΑ εναντίον μας.
Η GATT δεν σου λέει τίποτε; Αυτή η απόφαση (http://europa.eu/legislation_summaries/food_safety/international_dimension_enlargement/r11011_el.htm);

Ξερω πολυ καλα τι ειναι. Και;;; :hmm:

Rebel Scum
29-02-12, 01:11
Στα mid 90s ηθελα hosting στις ΗΠΑ... εδω ειχαμε ISP με 4 και 8 mbps international links & hosting γτπ και στις ΗΠΑ ειχαν 155αρες συνδεσεις... για να κανω λοιπον hosting, επρεπε να παω στη τραπεζα, να συμπληρωσω κατι τριπλοτυπα για εμβασματα οπου εγραφε το λογο για τον οποιο ηθελα να κανω το εμβασμα κτλ κτλ. Ο λογος? Μα ηταν σε $$$. Και δε μπορουσες ανεξελεγκτα να στειλεις οσα $$$ ηθελες.

Αυτα επι "κεντρικου σχεδιασμου" Σημιτη.


Δεν αναφέρθηκα στον έλεγχο του συναλλάγματος και φυσικά δεν είμαι οπαδός του deregulation αλλά οι συνεπαγωγές που κάνεις για τα αποτελέσματα της κάθε πολιτικής είναι τόσο απόλυτες που μόνο με άμεσο κρατικό έλεγχο μπορούν να επιτευχθούν.
Και μιλάω κατά πρώτο λόγο για τις τράπεζες.

opener
29-02-12, 01:12
Ψιλά σε σχέση με αυτά που έδωσαν οι Ευρωπαίοι και Αμερικάνοι φίλοι μας σε εξίσου τυχοδιωκτικές τράπεζες και εταιρείες.

Φυσικά κάνω συμψηφισμούς αλλά δεν θέλω να βλέπω και αυτομαστίγωμα.


----->

Η έκθεση εστιάζει σε 15.000 κρατικές και ιδιωτικές επιχειρήσεις που απέσπασαν την εγγύηση του Δημοσίου για δάνεια τα οποία έλαβαν την περίοδο 2006 – 2011 και τα οποία ξεπέρασαν τα 5,5 δισ. ευρώ.

Οντως "ψιλα" τα 5,5 δισ. ευρώ σε μια 5ετια.
Για τι ποσον ειπαμε οτι εγιναν οι τελευταιες ψαλιδιες στις συνταξεις; :whistle:

Δεν ειναι αυτομαστιγωμα. Εναι 15+ χιλιαδες λαμογια.....

yiapap
29-02-12, 01:17
Εντοκα γραμματια ftw.

Ο Μπαμπης ο Χασαπης πληρωνεται σε GRD. Που θα βρει τα EUR για να φερει ολλανδικο κρεας?Έντοκα γραμμάτεια που τα αγόρασε ποιός; Αύριο ποιός θα τα αγοράσει;

Ο Μπάμπης δεν θα μπορεί να κάνει τις GRD, EUR στην τράπεζα; Δεν θα διατίθεται δηλαδή συνάλλαγμα για εμπορική δραστηριότητα;
Και άσε τον Μπάμπη. Το Multirama θα πουλάει Ελληνικούς Η/Υ; Και άσε το Multirama. Τα διυληστήρια; Ο αγρότης που θέλει να πάρει ανταλλακτικό;
Με "προτεραιοποίηση"; Που θα την αποφασίζει ποιός; Οι αδέκαστοι πολιτικοί; Οι διορισμένοι διοικητές των κρατικοποιημένων τραπεζών;

Ειλικρινά κουράστηκα με τα ευχολόγια που τα περνάς ως εφικτές- υλοποιήσιμες αναλύσεις. Καλό βράδυ.

........Auto merged post: yiapap πρόσθεσε 1 λεπτά και 54 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ξερω πολυ καλα τι ειναι. Και;;; :hmm:Και τίποτε. Θα αποσυρθούμε και από την ΕΕ και από τον WTO. Και θα κάνουμε εμπόριο με... εεεεε.... χμμμ.... Αλλά δεν πειράζει... Οι εξαγωγές μας όχι μόνο θα παραμείνουν σταθερές, θα αυξηθούν κιόλας!
Καλό βράδυ και σε σένα.

KLG
29-02-12, 01:17
Όσο για το που θα πάνε τα € του Μνημονίου 2... Τώρα που ο MNP-10 μου υπέδειξε ότι έχουμε και πλεόνασμα... Ε, δεν ανησυχώ καθόλου! Λεφτά υπάρχουν, ας τα ρίξουμε στο Χρέος.

Πρωτογενές... φαντάζομαι οτι το ξέχασες, για αυτό και το υπενθυμίζω.

Και ο ΜΝP φαντάζομαι οτι δεν το εβγαλε απο το κεφάλι του, αλλά το διαβασε απο κάπου... π.χ. εγώ το διάβασα απο εδώ (http://www.bbc.co.uk/news/business-16746455). Aκόμα και η κριτική (http://lolgreece.blogspot.com/2012/02/about-that-primary-surplus-note-to.html)σε αυτό το νουμερο αφήνει μια αισιοδοξη νότα απο έναν σχετικά κυνικό άνθρωπο.

Rebel Scum
29-02-12, 01:19
----->

Οντως "ψιλα" τα 5,5 δισ. ευρώ σε μια 5ετια.
Για τι ποσον ειπαμε οτι εγιναν οι τελευταιες ψαλιδιες στις συνταξεις; :whistle:

Δεν ειναι αυτομαστιγωμα. Εναι 15+ χιλιαδες λαμογια.....

Αναφέρεται ακριβώς το ποσοστό των ΔΕΚΟ και των ιδιωτικών; Γιατί σε ΔΕΚΟ αναφέρεται κυρίως το άρθρο σου.

Αλλά όπως και να έχει όπως είπα δεν τα αγιάζω( όπως είπε αυτά τα λεφτά κόβονται από ανθρώπους σε ανάγκη) αλλά στην παρούσα φάση αν επικεντρωθώ σε αυτά βλέπω το δέντρο και χάνω το δάσος.

dhmk
29-02-12, 01:20
Το εχω εξηγησει. Σημερα το εμπορικο ελλειμα ειναι αρηκτα συνδεδεμενο με την καταναλωση γιατι οταν καταναλωνεις 7/10 προϊοντα τα οποια ειναι ξενη ταμπελα (και τα λεφτα πανε εξω), υπαρχει θεμα. Οταν οι υποδομες ελεγχονται απο ξενους, υπαρχει θεμα - πχ μπορω να παρω τηλεφωνο χωρις τα λεφτα μου να τα παρουν ξενοι? Οχι... wind/voda/dt... 8 δις αγορα.... Ακομα και συνειδητος να εισαι στο τι αγοραζεις και που το ξοδευεις, υπαρχουν ολοκληρες τετοιες αγορες που ειναι πρακτικο αδυνατο να αποφυγεις τα λεφτα σου να καταληξουν εξω. Απο σουπερμαρκετ και βενζιναδικα μεχρι υποδομες.

Όντως είναι συνδεδεμένο. Γιαυτό και η μείωση της κατανάλωσης προκαλεί ύφεση και μείωση του εμπορικού ελλείμματος. Η πλέον διαδεδομένη γνώση. Τι να εξηγήσεις;

Σε μια κοινωνία κρίσης, ανεργίας και αβεβαιότητας το αναμενόμενο είναι ότι οι άνθρωποι θα πάψουν να είναι, τουλάχιστον, large. Και θα βασιστούν στα φθηνότερα και πλέον απαραίτητα.

Το σημαντικότερο δεν είναι ότι το εμπορικό έλλειμμα είναι συνδεδεμένο με την κατανάλωση. Περισσότερο καθοριστική είναι η δυνατότητα που έχεις να καταναλώνεις.

epxein
29-02-12, 01:21
Δεκαδες χωρες εχουν χρεοκοπησει - προφανως δεν ειμαστε οι μονοι. Στην Ευρωπη ισως (μετα τους Γερμανους οι οποιοι ειναι φαν του "δε πληρωνω" οταν χρωστανε).
Σε καθε περιπτωση το ελληνικο χρεος εχει χαρακτηριστικα απεχθους χρεους γιατι παρθηκε υπο συνθηκες εξωτερικου ελεγχου της χωρας με στοχο την οικονομικη υποθηκευση και υποτελεια της χωρας εσαει. Η ιστορια του χρεους παει πισω στο 1824/1825 (οταν δεν ειμασταν καν κρατος) και το 1830 - οταν ιδρυθηκαμε ως προτεκτορατο. Για να καταλαβεις, μας "δανειζαν" δανεια 60 εκ χρυσα γαλλικα φραγκα (τα οποια τα χρωσταγαμε στο αρτιο + τοκο), τα ετρωγαν οι ιδιοι, στο Ελληνικο ταμειο εμπαιναν περι τις 500.000 φραγκα και εμεις χρωσταγαμε φυσικα τα αλλα 59.500.000 (με τον τοκο). Αυτο εγινε κυλιομενο χρεος επι 1μιση αιωνα. Ουσιαστικα δλδ τοτε εφτιαξαν ενα μηχανισμο ελεγχου της χωρας μεσω του δανεισμου (ο οποιος ηταν μουφα δανεισμος).


Τα προβλήματα είναι συγκεκριμένα και πρακτικά. Ολα αυτά που λες είναι κομμάτι της οικονομικής ιστορίας. Αλήθεια από το 1830 όσοι μας δάνειζαν το μόνο πράγμα που είχαν στο μυαλό τους ήταν να καθυποτάξουν αυτούς τους Έλληνες; Εμείς ως χώρα στην εποχή μας από το 1974 ως σήμερα δεν έγιναν ρουσφέτια, δεν κλέψαν πολλοί ,δεν φοροδιαφυγαν τα κάναμε όλα σωστά; Τα ίδια λένε και οι Ιρλανδοί, οι Πορτογάλοι, σήμερα; Όχι μετα βεβαιότητας.

yiapap
29-02-12, 01:21
Πρωτογενές... φαντάζομαι οτι το ξέχασες, για αυτό και το υπενθυμίζω.

Και ο ΜΝP φαντάζομαι οτι δεν το εβγαλε απο το κεφάλι του, αλλά το διαβασε απο κάπου... π.χ. εγώ το διάβασα απο εδώ (http://www.bbc.co.uk/news/business-16746455). Aκόμα και η κριτική (http://lolgreece.blogspot.com/2012/02/about-that-primary-surplus-note-to.html)σε αυτό το νουμερο αφήνει μια αισιοδοξη νότα απο έναν σχετικά κυνικό άνθρωπο.Ναι, απλά το άρθρο έχει μια υποδιαστολή λάθος. Δες τα άλλα link που παραθέτω και ξαναψάξτο στο Διαδίκτυο. Θα δεις ότι η μόνη πηγή για τα 1.8δις είναι... αυτό το άρθρο. Αντίθετα υπάρχουν αρκετές που αναφέρουν 130+60 (3ο, 4ο εξάμηνο).

Rebel Scum
29-02-12, 01:23
Πρωτογενές... φαντάζομαι οτι το ξέχασες, για αυτό και το υπενθυμίζω.

Και ο ΜΝP φαντάζομαι οτι δεν το εβγαλε απο το κεφάλι του, αλλά το διαβασε απο κάπου... π.χ. εγώ το διάβασα απο εδώ (http://www.bbc.co.uk/news/business-16746455). Aκόμα και η κριτική (http://lolgreece.blogspot.com/2012/02/about-that-primary-surplus-note-to.html)σε αυτό το νουμερο αφήνει μια αισιοδοξη νότα απο έναν σχετικά κυνικό άνθρωπο.

Αυτό το πρωτογενές πλεόνασμα προσπαθώ να το επιβεβαιώσω αλλά δεν μπορώ από κάποια επίσημα στοιχεία.... κάτι είχα ακούσει από κάποια λακαμα της ΕΕ ότι υπάρχει αλλά είναι λόγω των έκτακτων μέτρων αλλά και πάλι δεν το θυμάμαι ποιος.

Ο κυνικός είναι τουλάχιστον αυθεντικός νεοφιλελεύθερος και όχι γιαλαντζί.

epxein
29-02-12, 01:25
Οταν τα νομισματα σταματησαν να ειναι προσδεμενα στο χρυσο (~1970s), τοτε η Ελληνικη οικονομια μπορουσε πλεον να καλυπτει τις αναγκες τις με εσωτερικο δανεισμο - κοψιμο χρηματος. Μεχρι το 2000, το 76% του δανεισμου ηταν σε πατσαβουροδραχμες. Εκοβες-τυπωνες-πληρωνες. Ερχεται ο Σημιτης και ο Παπαδημος, φερνουν και τη Goldman, και βαζουν τη χωρα στο ευρω. Τοτε το 76% αυτο του δραχμικου και ευκολα αποπληρωσιμου χρεους εγινε ευρω-χρεος. Ως ευρω-χρεος μετατραπηκε απο ελαφροπετρα σε βαριδι σε καποιον που κολυμπαγε μεσοπαλαγα με εξαιρετικα σημαδια κοπωσης (ελλειματικη οικονομια, χρεος-προς-αεπ >100%). Αυτη η απατη εδεσε το χρεος σε σκληρο νομισμα εναντια στα εθνικα συμφεροντα, ως αποτελεσμα ξενοδουλων πολιτικων. Και φυσικα χρεοκοπησε τη χωρα (ενα effect που αργησε επειδη στο ενδιαμεσο μας ανατροφοδοτουσαν και διογκωναν κι'αλλο το δανεισμο).


Συνδέεις πράγματα χωρίς σχέση. Τι θέλεις να πεις οτι όλα ξεκίνησαν από το 1990 ή 2000;
Από το 2000 -2010 δινόταν τεράστιες αυξήσεις σε μισθούς στο δημόσιο, προσλαμβάνονταν εκατοντάδες χιλιάδες εκτός ΑΣΕΠ, δεν φτιάχναμε κράτος για να πιάσουμε τη φοροδιαφυγή, δεν κοιτάζαμε να βοηθήσουμε εξαγωγικές επιχειρήσεις, ξένες να έλθουν και να φέρουν δουλειές. Γιατί αυτά τα πρόσεξαν πολλές χώρες και όχι εμείς;
Αν δεχόμασταν τις προτάσεις Σπράου-Γιαννίτση για το ασφαλιστικό τη δεκαετία του 90 θα μιλούσε σήμερα κανείς για ασφαλιστικό;
Λες οτι τα κάναμε όλα αυτά σωστά και μας φταίει ο ένας και ο άλλος;

........Auto merged post: epxein πρόσθεσε 1 λεπτά και 24 δευτερόλεπτα αργότερα ........


4 φορες εχει χρεοκοπησει η χωρα, και τις 4 χρεοκοπησε γιατι το χρεος της ηταν μη-αποπληρωσιμο, σε χρυσο ή σκληρο νομισμα ή οταν συμμετειχαμε στη λεγομενη Λατινικη Ενωση. Επι δραχμη, και σ'αυτο το διαστημα, οχι.

Το θέμα δεν είναι πότε ούτε πόσες αλλά ΓΙΑΤΙ . Απάντησες όμως. Ακόμα και με τη δραχμή και απείρως λιγότερα χρέη και πολύ φτωχότεροι δεν τολμήσαμε να χρεοκοπήσουμε.
Γιατί να δεχτούμε άτακτη χρεοκοπία με το €;

MNP-10
29-02-12, 01:25
Έντοκα γραμμάτεια που τα αγόρασε ποιός; Αύριο ποιός θα τα αγοράσει;

Αυριο κοβεις πληρωνεις. Δε χρειαζεσαι εντοκα καρντια μου.



Ο Μπάμπης δεν θα μπορεί να κάνει τις GRD, EUR στην τράπεζα; Δεν θα διατίθεται δηλαδή συνάλλαγμα για εμπορική δραστηριότητα;


Αμα η τραπεζα, ως ιδιωτικη οντοτητα, εχει EUR και θελει να κανει τετοια conversions για τους ιδιωτες ας κανει (δυσκολο). Εγω ως κρατος που εχω τα συναλλαγματικα μου διαθεσιμα για αλλη χρηση δε προκειται να του τα κανω EUR.



Και άσε τον Μπάμπη. Το Multirama θα πουλάει Ελληνικούς Η/Υ; Και άσε το Multirama. Τα διυληστήρια; Ο αγρότης που θέλει να πάρει ανταλλακτικό;
Με "προταιρεοποίηση"; Που θα την αποφασίζει ποιός; Οι αδέκαστοι πολιτικοί;


Το διυληστηριο θα παρει. Το multirama θα παρει ενα μικρο quota οπως και ολες οι εισαγωγικες επιχειρησεις - το οποιο θα πρεπει να το μοιραστουν αναλογα με τα μεγεθη τους κτλ κτλ.

Ναι, με προτεραιοποιηση η οποια θα πρεπει να γινει με κριτηρια που εχουν σχεση

α) ομαλη λειτουργια κοινωνιας
β) ομαλη λειτουργια οικονομιας
γ) "ευκολιες" πασης φυσεως

Οσο για το ποιος => η κυβερνηση. Οχι η Παπαδημια κυβερνηση φυσικα. Αυτη προτιμαει να πεθαινει ο ελληνας για να τα παιρνει ο τοκογλυφος.



Ειλικρινά κουράστηκα με τα ευχολόγια που τα περνάς ως εφικτές- υλοποιήσιμες αναλύσεις. Καλό βράδυ.

Δεν υπαρχει τιποτα "ευχολογιο" στο οτι δε θα εχουμε να εισαγουμε και οτι αναγκαστικα θα πρεπει να προτεραιοποιησουμε τις αναγκες μας.

Burning Skies
29-02-12, 01:26
Καλό βράδυ και σε σένα.

Καλο βραδυ. Να δουμε ποτε αν ποτε θα σου πουμε καλημερα. :rolleyes:

epxein
29-02-12, 01:28
Με χρεος σε δραχμες δε χρεοκοπεις ποτε γιατι τυπωνεις-> πληρωνεις. Απλα πληθωριζεις το χρεος (οπως κανουν εκατονταδες κρατη ανα τον κοσμο).

Και η Αμερική τυπώνει για άλλους λόγους. Είμαστε Αμερική που μπορεί και το κάνει;
Το θέμα πάλι δεν είναι αν θα τυπώσεις αλλά τι ΑΞΙΑ θα έχει το νόμισμα που θα πληρώνεις. Μεγαλύτερη αγοραστική αξία θα έχει ο Εσθονός με τα 200 € που θα παίρνει η ο Έλληνας αν πάμε δραχμή;

........Auto merged post: epxein πρόσθεσε 1 λεπτά και 3 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Αν τα κατεστρεφε τοτε θα ειχαμε τρομακτικη υφεση απο στασιμοπληθωρισμο. Ομως, κατι τετοιο δεν εγινε επειδη τα εισοδηματα αναπροσαρμοζονταν / τιμαριθμοποιουνταν αναλογα με τον πληθωρισμο. Αντιθετα, σημερα με ευρω τα εισοδηματα καταστρεφονται με πρωτοφανη ρυθμο, η υφεση ειναι εξισου πρωτοφανης (6-7 χρονια σερι με ποσοστα 4-7% κτλ) και η εξαθλιωση δεδομενη.

Btw, και στα 90s δραχμη ειχαμε αλλα στα τελη των 90s ο πληθωρισμος δεν ηταν 22%. Ο λογος ειναι οτι η νομισματικη πολιτικη παιζει ρολο στο ποσο πληθωρισμο θα εχεις.

Οι μεταβολές και τα πισωγυρίσματα στην εφαρμογή δημοσιονομικής πολιτικής ήταν πολύ χειρότερα από τη νομισματική σταθερότητα με το ευρώ. Για πολλά χρόνια δεκαετίες ο πληθωρισμός ήταν πρόβλημα μεγάλο αλλά στα 90ς επειδή το αναφέρεις μπήκε σε λειτουργία ο ΜΣΙ. Το +- 15% για να αποφεύγονται επιθέσεις κερδοσκοπικού χαρακτήρα στη δρχ!!! Όλα τα νομίσματα των χωρών της ΕΕ διακυμαίνονταν σε κάποια όρια.
Προυπόθεση ένταξης ήταν η προσεκτική πολιτική και τα πρωτογενή πλεονάσματα που είχαμε από το 1994-2002. Δεν το λέω εγώ η Eurostat.

yiapap
29-02-12, 01:28
Δεν υπαρχει τιποτα "ευχολογιο" στο οτι δε θα εχουμε να εισαγουμε και οτι αναγκαστικα θα πρεπει να προτεραιοποιησουμε τις αναγκες μας.Ευχολόγιο είναι όταν έχεις την πεποίθηση αυτός που θα το πράξει θα έχει ως γνώμονα το εθνικό/κοινωνικό συμφέρον.
Το μέγαλο "ΑΝ" που έλεγα πριν στον Μπέρνιν.

MNP-10
29-02-12, 01:28
Όντως είναι συνδεδεμένο. Γιαυτό και η μείωση της κατανάλωσης προκαλεί ύφεση και μείωση του εμπορικού ελλείμματος.

Τα ειπαμε. Στο τελος ο κουμπαρας θα μηδενισει.

Burning Skies
29-02-12, 01:30
Τα προβλήματα είναι συγκεκριμένα και πρακτικά. Ολα αυτά που λες είναι κομμάτι της οικονομικής ιστορίας. Αλήθεια από το 1830 όσοι μας δάνειζαν το μόνο πράγμα που είχαν στο μυαλό τους ήταν να καθυποτάξουν αυτούς τους Έλληνες;

Μα απο την ιδρυση μας κιολας ως κρατος μας ηθελαν υποταγμενους. Λες να βοηθησαν στην απελευθερωση μας για την ψυχη της μανας τους; :lol:

........Auto merged post: Burning Skies πρόσθεσε 1 λεπτά και 55 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ευχολόγιο είναι όταν έχεις την πεποίθηση αυτός που θα το πράξει θα έχει ως γνώμονα το εθνικό/κοινωνικό συμφέρον.
Το μέγαλο "ΑΝ" που έλεγα πριν στον Μπέρνιν.

Απο μια εχεις το μεγαλο ΑΝ και απο την αλλη το σιγουρο ΘΑ (που αφορα την καταστροφη μας εντος μνημονιων). Εσυ κολλα στο ΑΝ και συνεχιζε να αγνοεις το ΘΑ. :oneup:

MNP-10
29-02-12, 01:31
Ευχολόγιο είναι όταν έχεις την πεποίθηση αυτός που θα το πράξει θα έχει ως γνώμονα το εθνικό/κοινωνικό συμφέρον.
Το μέγαλο "ΑΝ" που έλεγα πριν στον Μπέρνιν.

Τα εχουμε πει κατ'επαναληψη

Δραχμη για μενα σημαινει

α) Πολιτικος με στοχο τη προωθηση των εθνικων συμφεροντων
β) Σταση Πληρωμων
γ) Εθνικο Νομισμα

...και ετσι εχω απαντησει και εχω τεκμηριωσει το "ΝΑΙ" οσον αφορα το Poll.

epxein
29-02-12, 01:34
Και τι να το κανεις αφου δεν ειναι sustainable αυτο το μοντελο? Το sustainable ειναι, συμφωνα με τη Μερκελ, το να εχεις ισοσκελισμενο προϋπολογισμο ο οποιος τελικα θα περικοψει το μισθολογιο στο 1/2 οσων επαιρνες.

Η Γερμανία έχει εξαγωγές 1000 δις €, η Πορτογαλία 35 δις η Ελλάδα 22,5 δις το 2011. Αν η Γερμανία ήταν 10 εκ θα είχε αναλογικά 125 δις εξαγωγές. Εμείς φτιάξαμε αναπτυξη με δανεικά ο Γερμανός από παραγωγή για αυτό πλησιάσαμε την Ιταλία
Δεν αναρωτιέσαι γιατί εμείς έχουμε πολύ λιγότερες εξαγωγές από τους Πορτογάλους; Γιατί δεν είχαμε παραγωγή και γιατί η παραγωγή-εξαγωγές είναι βασικός δείκτης αυτονομίας, όχι τα δανεικά μόνο.


Corelation <> Causality. Σε μια δεκαετια λογικο ειναι να ανεβουν, οπως ανεβηκαν οι εξαγωγες απ'το 82 -> 92 και απ'το 92->2002.

Δεν το εξηγείς σωστά αυτό δεν ήταν κάτι απλό δηλ να εξάγουμε περισσότερα με το € απο οτι με τη δρχ, έγινε προσπάθεια αλλά και γιατί το € ειναι πολύ αξιόπιστο νόμισμα. Η αύξηση των εξαγωγών με το € σε σχέση με όλες τις περιόδους της δρχ ήταν δεδομένη; Κάποιος μας το υποσχέθηκε;


Εχει πολλες παραμετρους. Πχ δραχμη ειναι το "δε πληρωνω τιποτα", δραχμη ειναι και το "δραχμοποιω το χρεος". Το δευτερο εχει τεραστιες πληθωριστικες επιπτωσεις. Επισης το τι θα κανουν οι (κρατικοποιημενες) τραπεζες αναφορικα με τη παροχη ρευστοτητας στην πραγματικη οικονομια ειναι πολυ κρισιμη παραμετρος - οπως και το τι θα γινει με τη σεισαχθεια για τα ιδιωτικα χρεη (που θα εχουν δραχμοποιηθει). Πχ μπορει μια κυβερνηση να τα σβησει, να τους παγωσει το επιτοκιο (σε ενα πληθωριστικο νομισμα αυτο ειναι ευεργετημα), να τους εχει το μισο επιτοκιο απ'τον πληθωρισμο, να εχει μια απλη περιοδο χαριτος ή ενα combo απ'τα παραπανω κτλ κτλ. Επισης το χρηματιστηριο ειναι κρισιμη παραμετρος - γιατι ενα κρατος που κοβει μπορει να επανεθνικοποιησει το μισο ΧΑΑ για τη πλακα του... αναλογα το χρημα που θα ριξει στην αγορα για κατι τετοιο, το πληθωριστικο effect θα ειναι διαφορετικο.

Που διάβασες οτι το χρέος μπορεί να δραχμοποιηθεί; Μιλάς για πάγωμα επιτοκίου ή σβήσιμο σε μια ανοιχτή αγορά; και για επανεθνικοποίση ΧΑΑ ,ε με τι λεφτά και στην Ευρώπη των 27; Θα βγούμε από την Ευρώπη; Αυτά που έγιναν; Πες μου μια χώρα, μια χώρα πρότυπο.



Η πολιτικη των συνταξεων επισης ειναι ενα θεμα. Μπορει πχ το κρατος, για να αποφυγει εντονα πληθωριστικα φαινομενα, να αποφυγει να καταβαλλει το συνολο των συνταξεων ως δραχμες, αλλα να παρεχει πχ δωρεαν νερο/ρευμα - μεχρι μια βασικη καταναλωση - ως αντισταθμιστικο μετρο. Σου δινω διαφορες ιδεες απο πολλαπλα μετωπα γιατι ειναι παρα, μα παρα πολλες οι παραμετροι.

Πάλι μιλάς για κρατικά σχεδιαζόμενη οικονομία. Ένα επιτυχές πρότυπο; μόνο ένα




Επισης το τι θα κανει σε σχεση με τις ξενες επιχειρησεις ή οσους θελουν να βγαλουν τα λεφτα και αυτο παιζει ρολο. Οπως ρολο παιζει και ο εμπορικος ελεγχος. Αν εχεις μια πολυεθνικη που θελει να βγαλει τα λεφτα της εξω και της πεις "τσου", τοτε μπορει να κανει το εξης... κατεβαινει κατω στο πειραια, φορτωνει ενα πλοιο με αλουμινιο ή χαλυβα πχ (αγορασμενο σε GRD), παιρνει το εμπορευμα και φευγει. Δλδ εξαργυρωσε το GRD => το κανε πραγματα => πηρε τα πραγματα => τα πουλαει εξω => παιρνει συναλλαγμα στον τοπο πωλησης. Αυτο μπορει να μην ειναι ελεγξιμο σε εναν λαθρομεταναστη που θα παει να αγορασει χρυσαφικα για να στειλει στη πατριδα του (προκειμενου να μη μεινει με το GRD στο χερι) αλλα σε επιπεδο μεγαλων επιχειρησεων ειναι. Βεβαια, απο μια αποψη, δε σε νοιαζει γιατι ετσι αναγκαζει ολο το κεφαλαιο να κινειται, να φορολογειται, και να αυξανει δραματικα το τζιρο (αναπτυξη). Αλλα σε καποιες περιπτωσεις μπορει να σε νοιαζει και να θες να ελεγξεις εταιρειες που εχουν πολλα GRD στα χερια τους και απειλουν ολοκληρες αγορες με μαζικη εξαγορα και εξαγωγη.

Ποιά επιχείριση θα έχει μείνει για να δεχτεί αυτό που λες. Μόνο ένα κρατικό μονοπώλιο.
Αλήθεια θα υπάρχουν λαθρομετανάστες στην Ελλάδα;


Γιατι το να εχεις εθνικο νομισμα δεν ειναι πανακεια. Πρεπει να ακολουθεις και τις καταλληλες πολιτικες.

Ποιές είναι αυτές;;;

Burning Skies
29-02-12, 01:37
Και η Αμερική τυπώνει για άλλους λόγους. Είμαστε Αμερική που μπορεί και το κάνει;
Το θέμα πάλι δεν είναι αν θα τυπώσεις αλλά τι ΑΞΙΑ θα έχει το νόμισμα που θα πληρώνεις. Μεγαλύτερη αγοραστική αξία θα έχει ο Εσθονός με τα 200 € που θα παίρνει η ο Έλληνας αν πάμε δραχμή;

Ηδη ο Ελληνας με τα διπλασια - τριπλασια ευρω που παιρνει ενδεχομενως εχει μικροτερη αγοραστικη ισχυ απο τον Εσθονο.
Το concept επιστροφης στης δραχμη ειναι το να βελτιωσεις την αγοραστικη σου ισχυ στα βασικα προϊοντα (και εντος της χωρας σου). Το αν θα επιτευχθει και ποιοι θα ειναι οι συσχετισμοι εξαραταται απο το πως θα το διαχειριστεις ως κρατος.
Εντος ευρω παντως οι προοπτικες ειναι να συρρικνωνεται συνεχως και το εισοδημα σου αλλα και η αγοραστικη σου δυναμη.

MNP-10
29-02-12, 01:44
Τα προβλήματα είναι συγκεκριμένα και πρακτικά. Ολα αυτά που λες είναι κομμάτι της οικονομικής ιστορίας. Αλήθεια από το 1830 όσοι μας δάνειζαν το μόνο πράγμα που είχαν στο μυαλό τους ήταν να καθυποτάξουν αυτούς τους Έλληνες;


Ο ελεγχος των χωρων γινεται με 3 τροπους, οι 2 ειναι

α) ελεγχομενοι πολιτικοι
β) χρεος

Το χρεος δρα ως failsafe αν τυχον οι (α) φυγουν απ'την εξουσια. Ετσι οι επομενοι που θα αναλαβουν θα τους σκασει η χειροβομβιδα στα χερια - με την Ελιτ να το παιζει "απροθυμη" να ανατροφοδοτησει το χρεος. Αυτο δεν ειναι καινουρια συνταγη - ειναι πολυ παλια.



Εμείς ως χώρα στην εποχή μας από το 1974 ως σήμερα δεν έγιναν ρουσφέτια, δεν κλέψαν πολλοί ,δεν φοροδιαφυγαν τα κάναμε όλα σωστά;

Παρτυ εγινε... Αλλα τι τρωγανε τα λαμογια? ΔΡΑΧΜΕΣ. Το ευρω ηταν ο τροπος για να παρουν ολα τα λεηλατηθεντα σε σκληρο νομισμα - μετα και τη ληστεια του ΧΑΑ. Το ιδιο και ολοι οι "επενδυτες" ελληνικων χρεογραφων που ξαφνικα ειδαν τα υψηλοτοκα ελληνικα ομολογα να εξαργυρωνονται σε σκληρο νομισμα.

Γενικα το ευρω ουσιαστικα επιβραβευσε ολα τα λαμογια... σα να εχεις κανει ενα εγκλημα και αντι να σε βαλουν μεσα να σου δινουν βραβειο.

........Auto merged post: MNP-10 πρόσθεσε 5 λεπτά και 27 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Και η Αμερική τυπώνει για άλλους λόγους. Είμαστε Αμερική που μπορεί και το κάνει;


>100 χωρες τυπωνουν.



Το θέμα πάλι δεν είναι αν θα τυπώσεις αλλά τι ΑΞΙΑ θα έχει το νόμισμα που θα πληρώνεις. Μεγαλύτερη αγοραστική αξία θα έχει ο Εσθονός με τα 200 € που θα παίρνει η ο Έλληνας αν πάμε δραχμή;


Σου ειπα, αυτο θα εξαρτηθει απ'τη πολιτικη και τις παραμετρους. Γενικα παιζει πολυ fud με τον πληθωρισμο. Το δυνατο σημειο της δραχμης ΔΕ θα ειναι ο πληθωρισμος - αλλα η λυση που θα δωσει σε δεκαδες (υφισταμενα) προβληματα του ευρω. Ειναι μια διαδικασια ζυγισματος των λυσεων και λες συγνωμη, το ευρω εχει μια λιστα απο δεκαδες προβληματα και η δραχμη εχει μετρημενα στα δαχτυλα του στυλ πληθωρισμο, εμπορικα ισοζυγια κτλ - οποτε η πλαστιγγα γερνει δραματικα υπερ της δραχμης (τα επιχειρηματα τα εχω αναλυσει σε παλαιοτερα ποστ).



Οι μεταβολές και τα πισωγυρίσματα στην εφαρμογή δημοσιονομικής πολιτικής ήταν πολύ χειρότερα από τη νομισματική σταθερότητα με το ευρώ. Για πολλά χρόνια δεκαετίες ο πληθωρισμός ήταν πρόβλημα μεγάλο αλλά στα 90ς επειδή το αναφέρεις μπήκε σε λειτουργία ο ΜΣΙ. Το +- 15% για να αποφεύγονται επιθέσεις κερδοσκοπικού χαρακτήρα στη δρχ!!! Όλα τα νομίσματα των χωρών της ΕΕ διακυμαίνονταν σε κάποια όρια.


Εδω πλεον εχουμε να κανουμε με ζητηματα διαβιωσης, υποδουλωσης, ξεπουληματος ολου του δημοσιου και ιδιωτικου κεφαλαιου και την προμελετημενη εξοντωση ελληνων πολιτων ("μειωση προσδοκιμου" - για να εξυπηρετουνται οι δανειστες με τα "οφελη" απ'το συνταξιοδοτικο). Ο πληθωρισμος ειναι το ελαχιστο μπροστα σ'αυτα.



Προυπόθεση ένταξης ήταν η προσεκτική πολιτική και τα πρωτογενή πλεονάσματα που είχαμε από το 1994-2002. Δεν το λέω εγώ η Eurostat.

Και λιγο goldman sachs in the mix για να δεσει η σουπα.

famous-walker
29-02-12, 01:45
Και τίποτε. Θα αποσυρθούμε και από την ΕΕ και από τον WTO. Και θα κάνουμε εμπόριο με... εεεεε.... χμμμ.... Αλλά δεν πειράζει... Οι εξαγωγές μας όχι μόνο θα παραμείνουν σταθερές, θα αυξηθούν κιόλας!
Καλό βράδυ και σε σένα.

Ο WTO, και η GATT παλιότερα, έχουν φτιαχτεί στο όνομα της ευημερίας που προκύπτει από την φιλελευθεροποίηση του εμπορίου. Στην πράξη εξυπηρετούνται κάποιοι μεγάλοι παίκτες (θεωρία της ισχύος), βλέπε πχ TRIPS, με την υπόσχεση ότι θα δώσουν και ένα κοκκαλάκι στους «τριτοκοσμικούς», βλέπε AoA. Στο τέλος βρίσκουν τον τρόπο να κάνουν πάλι ότι τους συμφέρει.

Η ουσία είναι ότι υπάρχουν τρόποι, non-tarrif barriers, όπου μπορείς εμμέσως να περιορίσεις τις εισαγωγές. Ένα παράδειγμα είναι τα υγειονομικά στανταρντς ή και πιο ύπουλα όπως καθυστερήσεις στα τελωνεία. 1002 δικαιολογίες μπορείς να βρεις αν το θελήσεις. Επίσης το dispute που αναφέρεις έχει από το 1998 αλλά δεν βλέπω να έχει κλείσει ή να έχει γίνει κάποια κίνηση. Φεεεεεεέτα...

KLG
29-02-12, 01:54
Ναι, απλά το άρθρο έχει μια υποδιαστολή λάθος. Δες τα άλλα link που παραθέτω και ξαναψάξτο στο Διαδίκτυο. Θα δεις ότι η μόνη πηγή για τα 1.8δις είναι... αυτό το άρθρο. Αντίθετα υπάρχουν αρκετές που αναφέρουν 130+60 (3ο, 4ο εξάμηνο).

Δεν νομιζω να της την χάριζε ο τυπος αν ειχε μπερδέψει τα νουμερά της η κυρία.

MAuVE
29-02-12, 02:07
Καποιοι (πχ.mauve, yiapap) θυμουνται το εμπορικο ελλειμμα μονο οταν αναφερονται στο σεναριο του εθνικου νομισματος...

Αχ... Burning skies να μπορούσες από απλή διαίσθηση και μόνον να καταλάβεις μερικές βασικές αρχές κάθε διαδικασίας σύγκρισης.
Αχ... να μην την είχες κάνει κοπάνα την ημέρα που ο δάσκαλος προσπάθησε να σας μάθει το "συγκρίσιμα μόνον τα όμοια".
Αχ.. και όταν άκουσες το "μην αθροίζετε μήλα με πορτοκάλια" να μην σκέφθηκες ότι πρόκειται για τον νέο φρουτοχυμό της AMITA με κίουι, σαγκουίνι και φρούτο του πάθους.

Αλλά δεν... και πρέπει τώρα εγώ να προσβάλω την νοημοσύνη του μέσου αναγνώστη του παρόντος μίτου υποδεικνύοντας ότι όταν θέλουμε να συγκρίνουμε δύο εναλλακτικές καταστάσεις, πρέπει να τις φέρνουμε στην ίδια βάση μέτρησης. Και για να κάνεις τις δραχμές ευρώ πρέπει να υπάρξει μια διαδικασία μετατροπής, η οποία δεν χρειάζεται για να κάνεις τα ευρώ ...ευρώ.

Συγνώμη ανυποψίαστε αναγνώστη μου.

MNP-10
29-02-12, 02:07
Η Γερμανία έχει εξαγωγές 1000 δις €, η Πορτογαλία 35 δις η Ελλάδα 22,5 δις το 2011. Αν η Γερμανία ήταν 10 εκ θα είχε αναλογικά 125 δις εξαγωγές. Εμείς φτιάξαμε αναπτυξη με δανεικά ο Γερμανός από παραγωγή για αυτό πλησιάσαμε την Ιταλία
Δεν αναρωτιέσαι γιατί εμείς έχουμε πολύ λιγότερες εξαγωγές από τους Πορτογάλους; Γιατί δεν είχαμε παραγωγή και γιατί η παραγωγή-εξαγωγές είναι βασικός δείκτης αυτονομίας, όχι τα δανεικά μόνο.


Το θεμα ειναι οτι ενα κρατος οπως η Γερμανια το οποιο θα επρεπε να πληρωνει εσαει οσους αιματοκυλησε (για 200-300 χρονια - αφου μονο οι Ρωσοι ειχαν καμμια 30αρια εκατομμυρια νεκρους) το βγαλανε "λαδι". Και εμας μας αναγκασαν με το "δρακουλα" (μητσοτακη) το 1964 να αναγνωρισουμε ολο το προπολεμικο μας χρεος στο αρτιο (δλδ σα να μην εχουμε πληρωσει ποτε τιποτα) + 60% bonus. Μετα μας φορτωσαν και λιγο χουντα για να γουσταρουμε... Δε φθανει που οι Γερμανοι μας διελυσαν τη χωρα - στη κυριολεξια (ζημιες στυλ 85-90% σε υποδομες), που δε μας πληρωσαν, μας εβαλαν να τους πληρωνουμε και τα χρεη απ'τα 1800s... μετα λιγα sanctions λογω χουντας κτλ (λιγη τιμωρια της χωρας για αλλο ενα δικο τους εγκλημα ηταν πρεπουσα :whistle:).

Δεν ειναι να απορει κανεις τι εγινε και πως εγινε και γιατι η Ελλαδα δεν εκβιομηχανιστηκε.


Η αύξηση των εξαγωγών με το € σε σχέση με όλες τις περιόδους της δρχ ήταν δεδομένη; Κάποιος μας το υποσχέθηκε;


Εκτος αν υπαρχει καποιο συγκλωνιστικο παγκοσμιο event που μειωνει δραματικα τη παγκοσμια καταναλωση, η αυξηση σε βαθος 10ετιας πρεπει να θεωρειται δεδομενη. Εσυ εχεις αναπτυξη, οι αλλοι εχουν αναπτυξη, ο τζιρος αυξανεται, οι εμπορικες σχεσεις επισης αυξανονται, εισαγωγες/εξαγωγες αυξανονται. Αμα δεις δεν αυξηθηκαν μονο οι εξαγωγες αλλα και οι εισαγωγες. Μαζι πανε αυτα - εχουν να κανουν με τη γενικοτερη αυξηση της οικ. δραστηριοτητας σε τοπικο και παγκοσμιο επιπεδο.



Που διάβασες οτι το χρέος μπορεί να δραχμοποιηθεί; Μιλάς για πάγωμα επιτοκίου ή σβήσιμο σε μια ανοιχτή αγορά; και για επανεθνικοποίση ΧΑΑ ,ε με τι λεφτά και στην Ευρώπη των 27; Θα βγούμε από την Ευρώπη; Αυτά που έγιναν; Πες μου μια χώρα, μια χώρα πρότυπο.


Τα ελληνικα ομολογα διεπονται απο ελληνικο δικαιο και εθνικο νομισμα (αμα αυριο γινει δραχμη => πληρωνονται σε δραχμη). Τα ευρω-δανεια ειναι αλλη περιπτωση, οπως και του IMF.

Δε μιλαω για ανοικτη αγορα, μιλαω για κρατικοποιημενες τραπεζες που σωθηκαν απ'το φαληρισμα.

Με τι λεφτα? Με GRD.

Η εξοδος απ'την Ευρωπη για μενα δεν αποτελει ταμπου. Η Ευρωπη συμβολιζε για την Ελλαδα την προοδο, τη συγκλιση, τον πολιτισμο. Προσδοκουσες οτι η Ευρωπη θα φτιαξει κατι σ'αυτη τη χωρα. Πλεον η Ευρωπη ζηταει αιμα. Εχει γινει απο ευρωπη των λαων (λεμε τωρα - δεν ηταν ποτε, απλα απο διπλα ηταν η Ρωσια και επρεπε να παιζει ενα θεατρο) σε ευρωπη των δανειστων. Σε ευρωπη που σου λεει ΨΟΦΑ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΕ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΟΥ. Που σου λεει ΨΟΦΑ ΑΡΡΩΣΤΕ ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΑΙ ΦΥΡΑ. Που σου λεει θα ψηφιζεις οτι θελω εγω, οποτε το θελω, εκλογες θα κανεις ΑΜΑ γουσταρω, στη χωρα σου θα κανω γενικα εγω ΟΤΙ θελω (πχ project helios - οι ιδιοι παιρνουν τα λεφτα, οι ιδιοι κοστολογουν, οι ιδιοι πουλανε, οι ιδιοι αγοραζουν, ουτε σε αποικιες δεν γινονται αυτα), θα σε λεηλατησω κτλ κτλ. Απ'αυτη την Ευρωπη sorry δε θα παρω. Η Ευρωπη αυτη δεν εχει να μου προσφερει πολιτισμο - με παει στο μεσαιωνα.



Πάλι μιλάς για κρατικά σχεδιαζόμενη οικονομία. Ένα επιτυχές πρότυπο; μόνο ένα


Και τι ειναι τοσο "αδυνατο" στο να μειωσεις πχ την εισφορα των συνταξεων αλλα να παρεχεις δωρεαν ρευμα ή νερο? Που ειναι το ανεφικτο ωστε να χρειαζεται διεθνες παραδειγμα?



Ποιά επιχείριση θα έχει μείνει για να δεχτεί αυτό που λες. Μόνο ένα κρατικό μονοπώλιο.


Αμα ενας επιχειρηματιας σκεφτεται με βραχυπροθεσμο οριζοντα, δεν ειναι πολυ καλος επιχειρηματιας. Ολα αυτα που συζηταμε δεν ειναι μετρα μονιμου χαρακτηρα αλλα προσωρινα μεχρι το εμπορικο ισοζυγιο να ερθει "στα ισια του" και να μη χρειαζονται μετρα προτεραιοποιησης. Καλως ή κακως δε μπορεις να αφησεις τη κοινωνια χωρις πετρελαιο ή τους αρρωστους χωρις φαρμακα για χαρη του νεοφιλελευθερισμου. Αυτο δεν υπαρχει πουθενα και δεν εγινε ποτε σε περιοδους αναγκης ή σε war economies.



Αλήθεια θα υπάρχουν λαθρομετανάστες στην Ελλάδα;


Δε τους βλεπω να μενουν για πολυ αν παιρνουν GRD τα οποια δε θα μπορουν να αλλαξουν με συναλλαγμα.



Ποιές είναι αυτές;;;

Αυτες που αντι να διαχειριζονται το πως θα βγαλουμε απ'τη μυγα ξυγκι (διαχειριστικος ψιλικατζισμος) θα δωσουν σοβαρη πνοη στη χωρα. Πχ αξιοποιηση του ορυκτου πλουτου. Εγερση αξιωσεων για τα δανεια των Γερμανων. Διαγραφη επαχθους χρεους. Διαγραφη δανειων ιδιωτων. Αναδιαρθρωση των σαπιων δομων του κρατους.

epxein
29-02-12, 02:08
Αρχικό μήνυμα από epxein ...Εμφάνιση μηνυμάτων

Και η Αμερική τυπώνει για άλλους λόγους. Είμαστε Αμερική που μπορεί και το κάνει;
Το θέμα πάλι δεν είναι αν θα τυπώσεις αλλά τι ΑΞΙΑ θα έχει το νόμισμα που θα πληρώνεις. Μεγαλύτερη αγοραστική αξία θα έχει ο Εσθονός με τα 200 € που θα παίρνει η ο Έλληνας αν πάμε δραχμή;

Ηδη ο Ελληνας με τα διπλασια - τριπλασια ευρω που παιρνει ενδεχομενως εχει μικροτερη αγοραστικη ισχυ απο τον Εσθονο.
Το concept επιστροφης στης δραχμη ειναι το να βελτιωσεις την αγοραστικη σου ισχυ στα βασικα προϊοντα (και εντος της χωρας σου). Το αν θα επιτευχθει και ποιοι θα ειναι οι συσχετισμοι εξαραταται απο το πως θα το διαχειριστεις ως κρατος.
Εντος ευρω παντως οι προοπτικες ειναι να συρρικνωνεται συνεχως και το εισοδημα σου αλλα και η αγοραστικη σου δυναμη.

Αγαπητέ Burning Skies γιατί οι Εσθονοί και οι Σλοβάκοι δεν μας θέλουν επειδή λαμβάνουμε λιγότερα από αυτούς; Ξέρεις τι λένε οτι ο βασικός μισθός τους είναι στο 1/3 του ελληνικού. Γιατί να τους δώσουμε χρήματα; Ασ υποφέρουν ας πάνε στη δραχμή, αυτό λένε.

Burning Skies
29-02-12, 02:15
Αχ... Burning skies να μπορούσες από απλή διαίσθηση και μόνον να καταλάβεις μερικές βασικές αρχές κάθε διαδικασίας σύγκρισης.
Αχ... να μην την είχες κάνει κοπάνα την ημέρα που ο δάσκαλος προσπάθησε να σας μάθει το "συγκρίσιμα μόνον τα όμοια".
Αχ.. και όταν άκουσες το "μην αθροίζετε μήλα με πορτοκάλια" να μην σκέφθηκες ότι πρόκειται για τον νέο φρουτοχυμό της AMITA με κίουι, σαγκουίνι και φρουτο του πάθους.

Αλλά δεν... και πρέπει τώρα εγώ να προσβάλω την νοημοσύνη του μέσου αναγνώστη του παρόντος μίτου υποδεικνύοντας ότι όταν θέλουμε να συγκρίνουμε δύο εναλλακτικές καταστάσεις, πρέπει να τις φέρνουμε στην ίδια βάση μέτρησης. Και για να κάνεις της δραχμές ευρώ πρέπει να υπάρξει μια διαδικασία μετατροπής η οποία δεν χρειάζεται για να κάνεις τα ευρώ ευρώ.

Συγνώμη ανυποψίαστε αναγνώστη μου.

Η διαδικασια μετατροπης ειρωνα συμφορουμιτη (που πραγματι υφισταται) δεν δικαιολογει την πρακτικη σου του να αγνοεις ΤΕΛΕΙΩΣ το εμπορικο ισοζυγιο ως προβλημα στην περιπτωση του ευρω. Πολυ μπακαλιστικοι και βολικοι (αλλα και ταυτοχρονα τελειως αβασιμοι και αστειοι) ειναι οι υπολογισμοι σου. Ή εχεις εσυ την ασχετοσυνη να νομιζεις οτι ετσι τα εκανες ομοια και συγκρισιμα :rofl: ή νομιζεις οτι απευθυνεσαι σε τσιμεντολιθους.
Αυτα ομως παθαινει οποιος επικαλειται οντας ασχετος με το αντικειμενο σκορπιους αριθμους και βολικες πραξουλες. Εγω απ'οτι βλεπεις αποφευγω να το κανω για να μην εκτεθω οπως εσυ (διοτι μπορει να ημουν μονιμως απουσιολογος αλλα δεν σπουδασα οικονομολογος).

Εκτος βεβαια αν προσβαλλεις οπως προανεφερα εσκεμμενα την νοημοσυνη μας. ;)

Rebel Scum
29-02-12, 02:19
Αρχίσανε και τα αχ και βαχ βλέπω :lol:

Δεν σας χάλασε που ασχολείστε όλοι με τα οικονομικά τώρα ε; Η εκδίκηση της 4ης δέσμης :p

Burning Skies
29-02-12, 02:23
Αγαπητέ Burning Skies γιατί οι Εσθονοί και οι Σλοβάκοι δεν μας θέλουν επειδή λαμβάνουμε λιγότερα από αυτούς; Ξέρεις τι λένε οτι ο βασικός μισθός τους είναι στο 1/3 του ελληνικού. Γιατί να τους δώσουμε χρήματα; Ασ υποφέρουν ας πάνε στη δραχμή, αυτό λένε.

Ναι ειναι. Δεν ξερεις ομως ποσο κανει το φαγητο εκει. Αμα κανει 4 φορες λιγοτερα απόσο το πληρωνουμε εμεις τοτε τι να το κανεις που παιρνεις 3 φορες περισσοτερα; ;)

Οσο για το οτι δεν θελουν να μας δανεισουν συμφωνω απολυτα. Ουτε εγω θελω να μας δανεισουν.

Στο Γερμανικο κοινοβουλιο πχ. αυτοι που μας βλεπουν βαρος φαγωθηκαν να μας δανεισουν. Η βουλευτινα παλι που εδωσε ολοκληρο λογο αλληλεγγυης προς εμας επελεξε (ορθως) οτι ο δρομος αλληλεγγυης ειναι το να καταψηφισει την δανειακη συμβαση.

........Auto merged post: Burning Skies πρόσθεσε 4 λεπτά και 3 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Αρχίσανε και τα αχ και βαχ βλέπω :lol:

Δεν σας χάλασε που ασχολείστε όλοι με τα οικονομικά τώρα ε; Η εκδίκηση της 4ης δέσμης :p

Αι σιχτιρ πρωτοδεσμιτης ανθρωπος να μπλεκω με τα cds, τα cac και τις λοιπες π@π@ριες. Εδω το επαιζε οτι δεν τα ξερει ο Γιωργακης που εχει περασει και απο το LSE... :p

GetRid
29-02-12, 02:25
-Τι φοβάται ο κόσμος με την υποτίμηση?
-Οτι η πτώση του νομίσματος στην διεθνή αγορά θα φέρει και πληθωρισμό που θα καταφάει τα εισοδήματα του.

Πράγματι η υποτίμηση θα φέρει αύξηση του πληθωρισμού αλλά πολύ πιο ήπια από ότι νομίζει ο κόσμος. Ενδεικτικά αναφέρω ότι η υποτίμιση της δραχμής του σημίτη κατά 14%, εφέρε πρόσθετο πληθωρισμό λιγότερο από 2%

Rebel Scum
29-02-12, 02:32
Αι σιχτιρ πρωτοδεσμιτης ανθρωπος να μπλεκω με τα cds, τα cac και τις λοιπες π@π@ριες. Εδω το επαιζε οτι δεν τα ξερει ο Γιωργακης που εχει περασει και απο το LSE... :p

Τώρα συγκρίνεις τον εαυτό σου με τον ΓΑΠ; Νταξ' ρε Burning μας έχουν ρίξει αλλά όχι και τόσο χαμηλά.:p

Αυτή είναι η φύση των οικονομικών....ο κόσμος ασχολείται μόνο όταν κάτι δεν πάει καλά. Τον υπόλοιπο καιρό ασχολούνται τα χοντρολαμόγια και όσοι τα βλέπουν ως επιστήμη (λαμόγια και μη εκεί).

Burning Skies
29-02-12, 02:37
Τώρα συγκρίνεις τον εαυτό σου με τον ΓΑΠ; Νταξ' ρε Burning μας έχουν ρίξει αλλά όχι και τόσο χαμηλά.:p

Αυτή είναι η φύση των οικονομικών....ο κόσμος ασχολείται μόνο όταν κάτι δεν πάει καλά. Τον υπόλοιπο καιρό ασχολούνται τα χοντρολαμόγια και όσοι τα βλέπουν ως επιστήμη (λαμόγια και μη εκεί).

Μπα, πανεξυπνο τον θεωρω τον Γιωργακη (αντιθετα με τον Κωστακη). Βλακας ειναι ο κοσμος που τον πιστευε.

Οσο για τα οικονομικα ετσι ειναι αλλα ας κραταμε και μια πισινη οι ασχετοι. Οταν αρχιζουμε να κανουμε πραξεις αυθαιρετα με παραδοχες που μας εχουν κατεβει απο το κεφαλι καπου το χανουμε. :p
Εγω προτιμω να ερμηνευω τα απλα και λογικα και να μην αναλαμβανω τετοιες πρωτοβουλιες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.