PDA

Επιστροφή στο Forum : POLL: Θα θέλατε να επιστρέψουμε στη Δραχμή;



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 [66] 67 68 69 70

HRC2360
06-03-12, 19:23
Είχε έρθει τις προάλλες και έδωσε μια διάλεξη, Αμερικανός με σπουδές κλασσικής φιλολογίας, σχετικά το τραπεζικό σύστημα στην αρχαία Αθήνα.
Ναι, η αρχαία Αθήνα διέθετε οργανωμένο τραπεζικό σύστημα.
Σχεδόν σε κάθε του πρόταση υπήρχε η λέξις "Πίστις".
Στο τέλος έδωσε και hand-outs με τις πηγές του από την αρχαιο-ελληνική γραμματεία.


Καμια πληροφορια?Ποιος ηταν,τι ειπε κλπ υπαρχει,καπου γραμμενο?

Απο περιεργεια.

MAuVE
06-03-12, 19:48
Καμια πληροφορια?Ποιος ηταν,τι ειπε κλπ υπαρχει,καπου γραμμενο?

Απο περιεργεια.

FINANCIAL CRISIS! ECONΟMIC LESSONS FROM ANCIENT ATHENS
by Edward E Cohen (University of Penssylvania)
06/02/2012 American School of Classical Studies at Athens

Αν θέλεις το hand-out (αρχαία ελληνικά το πρωτότυπο και αγγλικά η μετάφραση), στείλε μου με pm το e-mail σου.
Είναι 7 σελίδες και δεν νομίζω ότι ανεβαίνει εδώ.

Rebel Scum
06-03-12, 20:07
Είχε έρθει τις προάλλες και έδωσε μια διάλεξη, Αμερικανός με σπουδές κλασσικής φιλολογίας, σχετικά το τραπεζικό σύστημα στην αρχαία Αθήνα.
Ναι, η αρχαία Αθήνα διέθετε οργανωμένο τραπεζικό σύστημα.
Σχεδόν σε κάθε του πρόταση υπήρχε η λέξις "Πίστις".
Στο τέλος έδωσε και hand-outs με τις πηγές του από την αρχαιο-ελληνική γραμματεία.
Αυτά που γνώριζαν οι αρχαίοι, δυστυχώς οι σημερινοί αγνοούν.
Έτσι χάσαμε την "Πίστη" μας και τώρα το πληρώνουμε.
Με αυτά που λένε οι "φωστήρες", πριονίζουν το κλαδί που καθόμαστε.
Βέβαια, ο Βαρουφάκης την έχει κάνει για Αυστραλία/Αμερική, ο άλλος "γκουρού" είναι στην Αγγλία και βάσει της αρχής "από πίτα που δεν φας, τι σε νοιάζει και αν καεί" μας υποδεικνυουν τα πλεονεκτήματα της ομαδικής αυτοκτονίας.

Συγνώμη, δεν θα πάρω.

Αν ήμουν και εγώ ΓΑΠ θα έλεγα: "Είμαι πρωθυπουργός μιας διεφθαρμένης χώρας" γιατί δεν μου κοστίζει τίποτα.
Αμα βαρεθώ, όπως ο άλλος ο "κουρασμένος", θα πάρω το ποδήλατό μου και το κανό μου και θα πάω κάπου αλλού, όπως εκείνος που αφήνει τα μπουκάλια του αναψυκτικού του στην παραλία. Τι τον νοιάζει, δεν μένει εκεί.

Για το θέμα τώρα της τιμωρίας:
Νομίζεις ότι μόνο οι εγχώριοι τραπεζίτες πρέπει να τιμωρηθούν.
Την περίπτωση της "συναλλαγής" την αποκλείεις;
(για να δω το πόσο αφελής είσαι, δηλαδή)
Και επειδή θα ρωτήσεις τι εννοώ με την λέξη "συναλλαγή"
"Αγοράστε εσείς τα ομόλογά μας και εμείς θα τακτοποιήσουμε το τάδε θέμα σας".
Αλλά ωραία, τιμωρούμε μόνο τους "τραπεζίτες" (μεταξύ αυτών και αυτούς που κατέχουν 100-1000 μετοχές από το σύνολο των εκατομμυρίων στο οποίο είναι διαιρεμένο το μετοχικό κεφάλαιο) γιατί οι πολιτικοί έχουν θεσπισμένο το ακαταδίωκτο.
Νόμιμο και ηθικό μαζί, κατά Βουλγαράκη.
Και τι επιτύχαμε;
Δημιουργήσαμε 4-5 νέες Ολυμπιακές, ΟΣΕ, ΑΤΕ, ΤΤ;
Που πάλι θα στείλουν τον λογαριασμό σε εμείς τους λαλάκες, αργότερα, όταν θα ξανα-ιδιωτικοποιηθούν.
Τι είπες;
Ο Βαρουφάκης λέει ότι θα βγεί και κέρδος από πάνω;
Ναι, βέβαια. Ασε να χωνέψουμε πρώτα το κέρδος των ολυμπιακών αγώνων του 2004 και μετά πάμε για νέα κέρδη.
Και πρέπει αυτή την εξόφθαλμη λαμογιά, δια της οποίας θα "τακτοποιηθούν" τα ίδια πάλι λαμόγια, να την υποστηρίξω.

Οχι ευχαριστώ, δεν θα πάρω. Διαθέτω νου κρείττονα χρυσόψαρου.

Τι σχέση έχει το τραπεζικό σύστημα στην Αρχαία Αθήνα; Είπα κάπου ότι δεν έχει λόγο ύπαρξης και κάνεις επίκληση στην αυθεντία του κλασικού φιλόλογου και των αρχαίων για να αποδείξεις το αντίθετο;
Μάλλον είσαι προκατειλημμένος μαζί μου και νομίζεις ότι είμαι κάποιου τύπου οπαδός του κομμουνισμού....ή απλά αφελής όπως λες παρακάτω...αλλά το αντιπαρέρχομαι για χάρη του διαλόγου (ή των παράλληλων μονολόγων αν κρίνω από το μήνυμα σου).

Στο θέμα των τραπεζών ποιος είπε ότι μιλάμε μόνο για τις Ελληνικές τράπεζες...αυτές είναι ο τελευταίος τροχός της αμάξης. Το θέμα είναι πρωτίστως Ευρωπαϊκό.

Και πάμε στο θέμα κρατικοποίησης αυτών (που σε φοβίζει τόσο). Μπερδεύεις μέσα το ακαταδίωκτο των πολιτικών για να πεις τι; Να μην πειράξουν τους ιδιοκτήτες μήπως μετατραπούν οι τράπεζες σε ΔΕΚΟ....συμφωνώ καλύτερα να τους ρίχνουν δισεκατομμύρια με το ελεύθερο όπως γίνεται τώρα ως επιβράβευση. Το ότι και αυτά τα χρήματα τα χρεωνόμαστε πάλι εμείς δεν έχει σημασία.

Από ότι βλέπεις προσπαθώ να σου απαντήσω χωρίς το ειρωνικό σου, ποιητικό, ύφος και θα το εκτιμούσα αν προσπαθούσες να κάνεις κάτι ανάλογο.

........Auto merged post: Rebel Scum πρόσθεσε 15 λεπτά και 9 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Κι άλλη μια γνώμη (http://www.spiegel.de/international/europe/0,1518,816498,00.html)από ένα "μιαρό κομμουνιστή" που διαφωνεί με το μνημόνιο.

MAuVE
06-03-12, 20:13
"ει δε τουτ' αγνοείς, ότι πίστις αφορμή των πασών εστί μεγίστη προς χρηματισμόν παν αν αγνοησείας"

Δημοσθένης 36.44

Και εσύ μαζί με τον Βαρουφάκη μου λέτε να αρχίσουμε να διατρανώνουμε ότι όλες οι Ευρωπαικές τράπεζες είναι χρεοκοπημένες.
Εύγε.
Τέτοια έκανε και ο ΓΑΠ και είδαμε που μας έφερε.
Η σωστή τακτική είναι ν' αρχίσεις -σιωπηλά αλλά πεισματικά- να διορθώνεις τα κακώς κείμενα.

Αλλά με πράξεις, όχι με παρόλες

Rebel Scum
06-03-12, 20:35
"ει δε τουτ' αγνοείς, ότι πίστις αφορμή των πασών εστί μεγίστη προς χρηματισμόν παν αν αγνοησείας"

Δημοσθένης 36.44

Και εσύ μαζί με τον Βαρουφάκη μου λέτε να αρχίσουμε να διατρανώνουμε ότι όλες οι Ευρωπαικές τράπεζες είναι χρεοκοπημένες.
Εύγε.
Τέτοια έκανε και ο ΓΑΠ και είδαμε που μας έφερε.
Η σωστή τακτική είναι ν' αρχίσεις -σιωπηλά αλλά πεισματικά- να διορθώνεις τα κακώς κείμενα.

Αλλά με πράξεις, όχι με παρόλες

Θα σε παρακαλούσα να παραθέτεις και εις την νεοελληνική για όσους δεν έχουμε την ανάλογη εξοικείωση με τα αρχαία ελληνικά.

Όταν κάποιοι καταλάβετε ότι όποιος υποστηρίζει μια άλλη λύση στο ελληνικό πρόβλημα δεν συνεπάγεται και ότι θέλει να διατηρηθεί το status quo στο οικονομικοκοινωνικό μας σύστημα ίσως τότε να μπορέσετε να κάνετε διάλογο επί της ουσίας.

Μέχρι τότε δεν μπορώ προσωπικά κάθε φορά να καταθέτω πιστοποιητικό φρονημάτων για να μπορώ να ακούγομαι με βάση αυτά που λέω και όχι αυτά που ο καθένας σας φαντάζεται για εμένα. Όταν ήμουν υπέρ της άρσης της μονιμότητας των ΔΥ (έστω και βιαίως χωρίς μεταβατικό στάδιο) ήμουν ανάλγητος για κάποιους, τώρα που θεωρώ το μνημόνιο ταφόπλακα είμαι αφελής και παρόλας για κάποιους άλλους.

MAuVE
06-03-12, 21:03
Θα σε παρακαλούσα να παραθέτεις και εις την νεοελληνική για όσους δεν έχουμε την ανάλογη εξοικείωση με τα αρχαία ελληνικά.


Αν δεν γνωρίζεις ότι η πίστις* είναι ο μέγιστος παράγων (διενέργειας) χρηματικών συναλλαγών, τότε δεν ξέρεις τίποτα.

(*) στις μέρες μας: πίστις = εμπιστοσύνη των αγορών

Burning Skies
06-03-12, 21:07
Φανταζομαι οτι η εμπιστοσυνη των πολιτων ειναι ησσονος σημασιας.

Rebel Scum
06-03-12, 21:19
Αν δεν γνωρίζεις ότι η πίστις* είναι ο μέγιστος παράγων (διενέργειας) χρηματικών συναλλαγών, τότε δεν ξέρεις τίποτα.

(*) στις μέρες μας: πίστις = εμπιστοσύνη των αγορών

Το ότι θα μείνουμε εκτός αγορών για 10+ χρόνια με το βέλτιστο σενάριο είναι ενδεικτικό της πίστης στο νέο πρόγραμμα. Το ότι βαφτίστηκε η χρεοκοπία psi οι αγορές το έχουν καταλάβει πολύ καλύτερα από ότι θες να νομίζεις. Επειδή ξέρω πολύ καλά τι σημαίνει πίστη λέω αυτά που λέω.
Ακόμα περιμένω τη θέση σου επί της ουσίας.

........Auto merged post: Rebel Scum πρόσθεσε 2 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Φανταζομαι οτι η εμπιστοσυνη των πολιτων ειναι ησσονος σημασιας.

Άσε λίγο στην άκρη του πολίτες Burning γιατί αυτοί εδώ θα μας τρελάνουν. Θεωρούν ότι μέσω του μνημονίου και του ευφημισμού που λέγεται εθελοντική συμμετοχή στο κούρεμα οι αγορές στραβώθηκαν.

Burning Skies
06-03-12, 21:29
Σε λίγο στην άκρη του πολίτες λίγο Burning γιατί αυτοί εδώ θα μας τρελάνουν. Θεωρούν ότι μέσω του μνημονίου και του ευφημισμού που λέγεται εθελοντική συμμετοχή στο κούρεμα οι αγορές στραβωθηκαν.

Τωρα αρχισαν; Εδω και καιρο προσπαθουν να μας τρελανουν παρα το γεγονος οτι οσο περναει ο καιρος τοσο πιο ακυρα φαινονται οσα γραφουν.
Μισαλλοδοξια, δογματισμος και ελλειψη επαφης με την πραγματικοτητα - μιλαμε για φοβερο τριπτυχο.

siesta
06-03-12, 21:38
Οι πρώτοι που δεν πιστεύουμε στους εαυτούς μας, είμαστε εμείς.

Πώς περιμένουμε να πιστέψουν οι άλλοι;

Παπι
06-03-12, 22:43
ΟΚ Μια προσπάθεια και εδώ.
Το πράσινο φως το έδινε στις περιπτώσεις που περιγράφω η κεντρική πολιτική εξουσία μιας και μιλάμε για πολλά λεφτά και χοντρές μπίζνες.
Αυτοί οι ίδιοι πολιτικοί που εμφανίζονται μαζί με τα αφεντικά τους επιχειρηματίες
σαν φορείς της αλλαγής και της προόδου , που τους παρακολουθείς στα συνέδρια του Μάνου και της Ντόρας , να μιλάνε με στόμφο μέσα στα ακριβά κοστούμια τους χύνοντας κροκοδείλια δάκρυα , για το πώς θα πρέπει να απαλλαγούμε από τον ταξιτζή τον φαρμακοποιό και τον μικρο-μιζάκια υπάλληλο του Δημοσίου που χρεοκόπησε και φόρτωσε με 350 δισ χρέος την πατρίδα (και για να μην παρεξηγηθώ , εγώ την συμμετοχή των τελευταίων την αποδέχομαι και την κατακεραυνώνω στον βαθμό που της αναλογεί , εσύ για τον χορό των δισ των άλλων γιατί συστηματικά σιωπάς :whistle: )

Οταν λεω δημοσιο εννοω το αρνητικο μερος του, ειτε αυτο ειναι πολιτικος ειτε "αρχοντας πολης" ειτε το καθε πικραμενο που εχει μια θεση κλειδι και μας φορτωνει με χρεη. Λογο οτι ολοι αυτοι ειναι ενα μεγαλο ποσοστο του δημοσιου, νομιζω οτι εχω το καθε δικαιωμα να πω οτι η δομη και ενα μερος των "εργαζομενων" του δημοσιου μας εφερε εδω.

Τωρα για το χορο των δις, τι να πω; Δεν ειναι τα 350 δις το προβλημα. Δυστυχος, το προβλημα -οχι καλυτερα να πω το φιτιλι της κρισης- ηταν καμια 50ρια δις (και πολλα λεω) τοσα ωστε να πεσει η πιστωτικη μας πιστη με το αποτελεσμα που ολοι θυμομαστε (πιστευω και στις καλπες να το θυμηθουμε) ΓΑΠ στο Καστελοριζο. Βεβαια η βομβα ηταν η δομη του δημοσιου, ειναι τοσο δεμενο με την πολιτικη που και τα πιο απλα δεν διορθωθηκαν, με αποτελεσμα 2 χρονια να βαραμε ελλειματα απο παντου (βλεπεις, δεν ειναι ο χορος των δις αλλα οι χοροι των εκατομμυριων και χιλιαδων) και ολος ο χρονος που μας εδωσε το μνημονιο 1 να παταχτει στα σκουπιδια, βεβαια τα λεφτα που μας εδωσαν δεν πηγαν στα σκουπιδια αλλα φορτωθηκαν στο χρεος. Ετσι περσι στο τελος του καλοκαιριου, το μνημονιο 1 μας ηρθε μπουμερανγκ με αποτελεσμα να παμε σε "μερικη" χρεοκοπια.

Φταιει το ΠΑΣΟΚ; Βεβαια φταιει το ΠΑΣΟΚ, αυτος ηταν υπευθυνος για τις επιλογες που εγιναν! Αυτο ειναι γεγονος και δεν πρεπει να το ξεχναμε! Φταιει η νοοτροπια που υπαρχει στο δημοσιο; Βεβαια φταιει οπως φταινε και τα αλλα κομματα που ενθαρυναν αυτην την νοοτροπια ενω ηταν γνωστο οτι βαδιζουμε σε μαυρα μονοπατια. Το εχει πει ο ΓΑΠ <<δεχομαι πιεσεις>> ελα ομως που οι πιεσεις ηταν απο κατω και οχι απο πανω.

PopManiac
07-03-12, 00:51
Άσε λίγο στην άκρη του πολίτες Burning γιατί αυτοί εδώ θα μας τρελάνουν. Θεωρούν ότι μέσω του μνημονίου και του ευφημισμού που λέγεται εθελοντική συμμετοχή στο κούρεμα οι αγορές στραβώθηκαν.

Φαιρ ινάφφ αλλά υπάρχει ένα ευρύτερο παιχνίδι που παίζεται στην Ευρώπη (και το λέω χωρίς καμία συνομωσιολογική διάθεση ;)) το οποίο - επειδή δεν έχουμε την ομοσπονδιακή διάσταση που έχουν οι ΗΠΑ - είναι πολυεπίπεδο και πολύπλοκο με χώρες να είναι οι ίδιες αρκετά διχασμένες (δες άρθρο Βαρουφάκη για Γερμανία π.χ. με τίτλο 1Χ2 ή κάτι τέτοιο που και εκείνος νομίζω πως χάνει κάποια σημεία).

Η Γερμανία ας πούμε από μόνη της είναι ένα εξαιρετικά πολύπλοκο κομμάτι του παζλ.

Και ναι μεν, και συμφωνώ, σε γενικό επίπεδο "it is the banks stupid" αλλά από μόνο του είναι ταυτολογία και ο Βαρουφάκης (και όχι μόνο αλλά και άλλοι σοβαροί οικονομολόγοι) αγνοούν όχι λόγω πολυπραγμοσύνης ή βεντετισμού (τον έχει λίγο ο λεγάμενος :whistle:) αλλά γιατί αγνοούν τα politics του πράγματος...

Είναι αρκετά πιο πολύπλοκα τα πράγματα και δεν είμαι σίγουρος αν υπάρχει έστω και ένας στην Ευρώπη σήμερα που να έχει την πλήρη και σφαιρική εικόνα ;)

Rebel Scum
07-03-12, 01:07
Φαιρ ινάφφ αλλά υπάρχει ένα ευρύτερο παιχνίδι που παίζεται στην Ευρώπη (και το λέω χωρίς καμία συνομωσιολογική διάθεση ;)) το οποίο - επειδή δεν έχουμε την ομοσπονδιακή διάσταση που έχουν οι ΗΠΑ - είναι πολυεπίπεδο και πολύπλοκο με χώρες να είναι οι ίδιες αρκετά διχασμένες (δες άρθρο Βαρουφάκη για Γερμανία π.χ. με τίτλο 1Χ2 ή κάτι τέτοιο που και εκείνος νομίζω πως χάνει κάποια σημεία).

Η Γερμανία ας πούμε από μόνη της είναι ένα εξαιρετικά πολύπλοκο κομμάτι του παζλ.

Και ναι μεν, και συμφωνώ, σε γενικό επίπεδο "it is the banks stupid" αλλά από μόνο του είναι ταυτολογία και ο Βαρουφάκης (και όχι μόνο αλλά και άλλοι σοβαροί οικονομολόγοι) αγνοούν όχι λόγω πολυπραγμοσύνης ή βεντετισμού (τον έχει λίγο ο λεγάμενος :whistle:) αλλά γιατί αγνοούν τα politics του πράγματος...

Είναι αρκετά πιο πολύπλοκα τα πράγματα και δεν είμαι σίγουρος αν υπάρχει έστω και ένας στην Ευρώπη σήμερα που να έχει την πλήρη και σφαιρική εικόνα ;)

Καμία μα καμία αντίρρηση φίλε Pop και θα προσθέσω και κάτι για το Βαρουφάκη.

Ο "φόβος" μου είναι ότι στην επιθυμία του για πραγματική ευρωπαϊκή ολοκλήρωση (λόγω πεποιθήσεων που δεν έχει κρύψει) υποτιμά την κακή (εθνικιστική, εγωϊστική όπως θες πάρτο) πλευρά των εθνών της Ευρώπης. Όταν δηλαδή λέει να χρεοκοπήσουμε γιατί εκτός από αναπόφευκτη πραγματικότητα, θα οδηγήσει και την ευρωπαϊκή ελίτ (όπως την αποκαλεί) να πάρει αποφάσεις. Υποθέτει δηλαδή ένα ορθολογισμό που η πράξη τουλάχιστον δεν αποδεικνύει. Αυτά για τον καθηγητή.

Στο θέμα της κατάστασης στην Ευρώπη πραγματικά συμφωνώ ότι δεν υπάρχει κανένας που να έχει πλήρη και σφαιρική εικόνα γιατί απλά τέτοια εικόνα δεν υπάρχει. Η κατάσταση θεωρώ είναι πολύ ρευστή.

siesta
07-03-12, 02:06
Φαιρ ινάφφ αλλά υπάρχει ένα ευρύτερο παιχνίδι που παίζεται στην Ευρώπη (και το λέω χωρίς καμία συνομωσιολογική διάθεση ;)) το οποίο - επειδή δεν έχουμε την ομοσπονδιακή διάσταση που έχουν οι ΗΠΑ - είναι πολυεπίπεδο και πολύπλοκο με χώρες να είναι οι ίδιες αρκετά διχασμένες (δες άρθρο Βαρουφάκη για Γερμανία π.χ. με τίτλο 1Χ2 ή κάτι τέτοιο που και εκείνος νομίζω πως χάνει κάποια σημεία).

Η Γερμανία ας πούμε από μόνη της είναι ένα εξαιρετικά πολύπλοκο κομμάτι του παζλ.

Και ναι μεν, και συμφωνώ, σε γενικό επίπεδο "it is the banks stupid" αλλά από μόνο του είναι ταυτολογία και ο Βαρουφάκης (και όχι μόνο αλλά και άλλοι σοβαροί οικονομολόγοι) αγνοούν όχι λόγω πολυπραγμοσύνης ή βεντετισμού (τον έχει λίγο ο λεγάμενος :whistle:) αλλά γιατί αγνοούν τα politics του πράγματος...

Είναι αρκετά πιο πολύπλοκα τα πράγματα και δεν είμαι σίγουρος αν υπάρχει έστω και ένας στην Ευρώπη σήμερα που να έχει την πλήρη και σφαιρική εικόνα ;)

Επειδή μένω πολλά χρόνια στην Γερμανία, πρέπει να πω ότι έχεις απόλυτο δίκιο.

Είναι εντελώς διαφορετική η εικόνα για κάποιον που γνωρίζει την γλώσσα, παρακολουθεί τα ΜΜΕ της χώρας και έχει γνώση της νοοτροπίας του Γερμανικού λαού.

Στην Ελλάδα υπάρχει πάντοτε μεγάλη ομφαλοσκόπησις, αλλά και ελλιπής πληροφόρησις ως προς τα διεθνή θέματα, καθότι αυτή προέρχεται κυρίως από τον ελληνικό και τον αγγλόφωνο τύπο.

Το θέμα είναι πρωτίστως πολιτικό, για να μην πω μόνον πολιτικό. Αν ήταν οικονομικό θα είχαν αφήσει την Ελλάδα, η οποία θα είχε χρεωκοπήσει κλπ. Επομένως τα οικονομικά έρχονται σε δεύτερη μοίρα.

........Auto merged post: siesta πρόσθεσε 16 λεπτά και 4 δευτερόλεπτα αργότερα ........


ΚΌταν δηλαδή λέει να χρεοκοπήσουμε γιατί εκτός από αναπόφευκτη πραγματικότητα, θα οδηγήσει και την ευρωπαϊκή ελίτ (όπως την αποκαλεί) να πάρει αποφάσεις.
Άμα χρεωκοπήσεις τελείωσε το πανηγύρι. Δεν έχεις τίποτε για να πιέσεις την ελίτ.

PopManiac
07-03-12, 02:14
Καμία μα καμία αντίρρηση φίλε Pop και θα προσθέσω και κάτι για το Βαρουφάκη.

Ο "φόβος" μου είναι ότι στην επιθυμία του για πραγματική ευρωπαϊκή ολοκλήρωση (λόγω πεποιθήσεων που δεν έχει κρύψει) υποτιμά την κακή (εθνικιστική, εγωϊστική όπως θες πάρτο) πλευρά των εθνών της Ευρώπης. Όταν δηλαδή λέει να χρεοκοπήσουμε γιατί εκτός από αναπόφευκτη πραγματικότητα, θα οδηγήσει και την ευρωπαϊκή ελίτ (όπως την αποκαλεί) να πάρει αποφάσεις. Υποθέτει δηλαδή ένα ορθολογισμό που η πράξη τουλάχιστον δεν αποδεικνύει. Αυτά για τον καθηγητή.

Στο θέμα της κατάστασης στην Ευρώπη πραγματικά συμφωνώ ότι δεν υπάρχει κανένας που να έχει πλήρη και σφαιρική εικόνα γιατί απλά τέτοια εικόνα δεν υπάρχει. Η κατάσταση θεωρώ είναι πολύ ρευστή.

Nαι είναι ρευστή αλλά, όπως σωστά είπε ο siesta, το παιχνίδι (for better or worse) δεν είναι οικονομικό, είναι πολιτικό. (NB: Μου κάνει εντύπωση πως ακόμα και τώρα που νομίζω πως είναι προφανές τοις πάσοι και όμως ο Βαρουφάκης - και όχι μόνο εννοείται - δεν θέλει να το αντιληφθεί. Ίσως το esprit de corps που έχουμε οι οικονομολόγοι είναι τελικά πάρα πολύ πιο έντονο ως ζήτημα αλλά είναι άλλη συζήτηση :p)

Εφόσον είναι πολιτικό τότε το θέμα δεν είναι οι bad banks καθεαυτές (που είναι το θέμα συμφωνώ ;)) ούτε υπάρχει "καλή" και "κακή" πλευρά της Ευρωπαϊκής ολοκλήρωσης.

Απλά λείπει το πολιτικό μοντέλο το οποίο είναι ακόμα πιο δύσκολο κανείς να διαμορφώσει γιατί - ας πούμε - η Ισπανία (και η κυβέρνηση εκεί) γυρνά και λέει στη Κομισσιόν (και κατ'επέκταση στη Γερμανία) πως "τον παίρνετε, εμείς θα βγάλουμε έλλειμμα πολύ υψηλότερο από αυτό που θέλετε και κόψτε το λαιμό σας" ή η Ιρλανδία λέει "τον παίρνετε (που λέει ο λόγος :p) εμείς θα κάνουμε δημοψήφισμα (που νομίζω πως θα είναι πολύ υπέρ του δημοσιονομικού συμφώνου". Ενώ η Ελλάδα απορία ψάλτου βηξ.

Τώρα, μια vulgar ερμηνεία θα σου πει "Ναι ρε αυτοί έχουν !@#$δια, ενώ οι δικοί μας είναι πουλημένοι (στελέχη της Goldman Sachs, της ΜΙΤ, της Mossad, της Ελίτ, των Νεφελίμ fill in the blanks :p) αλλά προφανώς είναι μια ερμηνεία κ#$%^ρυπίδα, όχι γιατί εγώ τους θεωρώ "πατριώτες" ενώ είναι "εχθροί" αλλά γιατί υπάρχουν άλλα constraints.

Υπό αυτή την έννοια έχουμε μια πάρα πολύ σύνθετη εικόνα ;)

Rebel Scum
07-03-12, 02:30
Nαι είναι ρευστή αλλά, όπως σωστά είπε ο siesta, το παιχνίδι (for better or worse) δεν είναι οικονομικό, είναι πολιτικό. (NB: Μου κάνει εντύπωση πως ακόμα και τώρα που νομίζω πως είναι προφανές τοις πάσοι και όμως ο Βαρουφάκης - και όχι μόνο εννοείται - δεν θέλει να το αντιληφθεί. Ίσως το esprit de corps που έχουμε οι οικονομολόγοι είναι τελικά πάρα πολύ πιο έντονο ως ζήτημα αλλά είναι άλλη συζήτηση :p)

Εφόσον είναι πολιτικό τότε το θέμα δεν είναι οι bad banks καθεαυτές (που είναι το θέμα συμφωνώ ;)) ούτε υπάρχει "καλή" και "κακή" πλευρά της Ευρωπαϊκής ολοκλήρωσης.

Απλά λείπει το πολιτικό μοντέλο το οποίο είναι ακόμα πιο δύσκολο κανείς να διαμορφώσει γιατί - ας πούμε - η Ισπανία (και η κυβέρνηση εκεί) γυρνά και λέει στη Κομισσιόν (και κατ'επέκταση στη Γερμανία) πως "τον παίρνετε, εμείς θα βγάλουμε έλλειμμα πολύ υψηλότερο από αυτό που θέλετε και κόψτε το λαιμό σας" ή η Ιρλανδία λέει "τον παίρνετε (που λέει ο λόγος :p) εμείς θα κάνουμε δημοψήφισμα (που νομίζω πως θα είναι πολύ υπέρ του δημοσιονομικού συμφώνου". Ενώ η Ελλάδα απορία ψάλτου βηξ.

Τώρα, μια vulgar ερμηνεία θα σου πει "Ναι ρε αυτοί έχουν !@#$δια, ενώ οι δικοί μας είναι πουλημένοι (στελέχη της Goldman Sachs, της ΜΙΤ, της Mossad, της Ελίτ, των Νεφελίμ fill in the blanks :p) αλλά προφανώς είναι μια ερμηνεία κ#$%^ρυπίδα, όχι γιατί εγώ τους θεωρώ "πατριώτες" ενώ είναι "εχθροί" αλλά γιατί υπάρχουν άλλα constraints.

Υπό αυτή την έννοια έχουμε μια πάρα πολύ σύνθετη εικόνα ;)


Και πάλι καμία αντίρρηση αλλά πλέον ο κόμπος έχει φτάσει στο χτένι με την έννοια ότι το οικονομικό (μέσω της κρίσης του 2008 που ξεγύμνωσε το ευρώ) πλέον καλεί την Ευρώπη σε αποφάσεις.

Φυσικά οι αποφάσεις αυτές δεν αφορούν μόνο στη Γερμανία αλλά και στους υπολοίπους. Η Γερμανία όμως ως η μεγαλύτερη και δυνατότερη χώρα θα οδηγήσει τις εξελίξεις εκ φύσεως. Προς το παρόν ως φαίνεται ο προβληματισμός τους κατά βάθος δεν είναι αν θέλουν την Ελλάδα στο ευρώ αλλά στο αν θέλουν να είναι οι ίδιοι.

........Auto merged post: Rebel Scum πρόσθεσε 2 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Άμα χρεωκοπήσεις τελείωσε το πανηγύρι. Δεν έχεις τίποτε για να πιέσεις την ελίτ.

Λάθος όρος...στάση πληρωμών μέχρι νεοτέρας.

Το ερώτημα μου βέβαια τι έχεις τώρα να πιέσεις την ελίτ....τίποτα ως φαίνεται απλά κάνεις ό,τι σου πουν αναβάλλοντας το αναπόφευκτο.

siesta
07-03-12, 02:37
γιατί - ας πούμε - η Ισπανία (και η κυβέρνηση εκεί) γυρνά και λέει στη Κομισσιόν (και κατ'επέκταση στη Γερμανία) πως "τον παίρνετε, εμείς θα βγάλουμε έλλειμμα πολύ υψηλότερο από αυτό που θέλετε και κόψτε το λαιμό σας"

Αν μάλιστα αναλογιστείς ότι αυτό το λέει η δεξιά της Ισπανίας, ανεβάζοντας το όριο που είχαν συμφωνήσει οι σοσιαλιστές, καταλαβαίνεις πού πάνε τα στεγανά στην πολιτική σκέψη.

........Auto merged post: siesta πρόσθεσε 1 λεπτά και 59 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Το ερώτημα μου βέβαια τι έχεις τώρα να πιέσεις την ελίτ....τίποτα ως φαίνεται απλά κάνεις ό,τι σου πουν αναβάλλοντας το αναπόφευκτο.

Και ποια είναι η ελίτ;

Αυτή την στιγμή, ο μεγαλύτερος πελάτης των Γερμανών είναι οι Κινέζοι. Που σημαίνει ότι μεγαλώνουν οι φωνές που λένε, τι ανάγκη έχουμε την ευρωπαϊκή αγορά; Άλλοι όμως δεν το βλέπουν έτσι. Επομένως και εκεί δεν έχεις ταύτιση απόψεων.

Άσε που είναι λάθος να νομίζεις ότι η ελίτ αποφασίζει στην Γερμανία. Αυτό είναι η ελληνική πολιτική σκέψη των στεγανών. Η απαίτηση για σκληρό νόμισμα είναι ολόκληρου του λαού, για πάρα πολλούς λόγους, ιστορικούς και οικονομικούς που δεν μπορούν να αναλυθούν εδώ μέσα.

Rebel Scum
07-03-12, 03:03
Και ποια είναι η ελίτ;

Αυτή την στιγμή, ο μεγαλύτερος πελάτης των Γερμανών είναι οι Κινέζοι. Που σημαίνει ότι μεγαλώνουν οι φωνές που λένε, τι ανάγκη έχουμε την ευρωπαϊκή αγορά; Άλλοι όμως δεν το βλέπουν έτσι. Επομένως και εκεί δεν έχεις ταύτιση απόψεων.

Άσε που είναι λάθος να νομίζεις ότι η ελίτ αποφασίζει στην Γερμανία. Είναι η ελληνική σκέψη των στεγανών. Η απαίτηση για σκληρό νόμισμα είναι ολόκληρου του λαού, για πάρα πολλούς λόγους, ιστορικούς και οικονομικούς που δεν μπορούνώ να αναλυθούν εδώ μέσα.

Η ελίτ είναι οι έχοντες την εξουσία είτε αυτοί είναι πολιτικοί είτε επιχειρηματίες είτε τραπεζίτες. Και φυσικά οι κατηγορίες αυτές είναι συγκοινωνούντα δοχεία.

Αυτή η σκέψη είναι τόσο απλοϊκή που μάλλον από το μυαλό σου την έβγαλες siesta....με το 60+ % των Γερμανικών εξαγωγών να κατευθύνονται στην ευρωζώνη μόνο κάποιος τρελός θα έλεγε τι ανάγκη έχουν την ευρωπαϊκή αγορά.....άσε που μου το γυρνάς τώρα στο αυστηρά οικονομικό ενώ πριν μιλούσαμε για το πολιτικό κομμάτι. Ακόμα δηλαδή και αν η Γερμανία μπορούσε να σνομπάρει τις ευρωπαϊκές οικονομίες πολιτικά θα επέλεγε να αποκοπεί; Όπως λες σκέψη στεγανών.

Με 1 τρις φρέσκο χρήμα από την ΕΚΤ σαν να φαίνονται να έχουν χαλαρώσει λίγο σχετικά με το σκληρό νόμισμα...γιατί αυτό μας πρόβαλλαν ως λόγο που "δεν κόβουν χρήμα" στην αρχή της κρίσης αλλά τώρα ξαφνικά δεν είναι θέμα (γκουχ γκουχ όταν περνάει μέσα από τις τράπεζες).

PopManiac
07-03-12, 12:02
Και πάλι καμία αντίρρηση αλλά πλέον ο κόμπος έχει φτάσει στο χτένι με την έννοια ότι το οικονομικό (μέσω της κρίσης του 2008 που ξεγύμνωσε το ευρώ) πλέον καλεί την Ευρώπη σε αποφάσεις.

Φυσικά οι αποφάσεις αυτές δεν αφορούν μόνο στη Γερμανία αλλά και στους υπολοίπους. Η Γερμανία όμως ως η μεγαλύτερη και δυνατότερη χώρα θα οδηγήσει τις εξελίξεις εκ φύσεως. Προς το παρόν ως φαίνεται ο προβληματισμός τους κατά βάθος δεν είναι αν θέλουν την Ελλάδα στο ευρώ αλλά στο αν θέλουν να είναι οι ίδιοι.


Δεν είμαι και τόσο σίγουρος βρε φίλε...

Και να σου πω τι εννοώ: Δεν αμφισβητώ τα νούμερα αλλά από την άλλη το βλέπω και όπως το βλέπουν οι Γερμανοί, οι Βέλγοι, οι Βόρειοι του πυρήνα γενικά.

Και πώς το βλέπουν; Τhings are just fine, εδώ μια χαρά περνάμε (όχι όπως εκείνα τα σποτάκια του Star "Στη Μύκονο περνάμε κάλα" με δανεικά εννοείται!) η ζωή κυλά ομαλά, κρίση υπάρχει και προσέχουμε αλλά όχι και τίποτα τρελές οικονομίες - π.χ. παρατηρείται μια αμυδρή πτώση στις τιμές ακινήτων στις Βρυξέλλες - και εντάξει θα περάσουμε έτσι 4-5 χρόνια και θα νοικοκυρευτούμε όλοι.

Μην ξεχνάς πώς ζούνε εδώ - καθόλου κακομοιριασμένα μεν αλλά και με πολύ λίγη χλιδή.

Αυτό αντιπροσωπεύουν ΚΑΙ οι πολιτικοί.

Και να σου πω και κάτι;

Για κάθε έναν Βαρουφάκη που προβλέπει το τέλος της Ευρωζώνης - και μπορεί να έχει δίκιο - με όλα τα ακαδημαϊκά credentials που έχει υπάρχει και ένας αντίστοιχος 'Βαρουφάκης' από την άλλη πλευρά, εξίσου έγκυρος οικονομολόγος που λέει το αντίθετο.

Και όλοι γνωρίζουμε πως - δυστυχώς - οι πολιτικοί ΔΕΝ κινούνται προληπτικά αλλά πάντοτε όταν σκάνε τα κανόνια και οι κρίσεις, παράδειγμα το καλοκαίρι φέτος με το που φάνηκε να παίρνει η μπάλα αμπάριζα την Ιταλία.

Τέλος, σε ό,τι αφορά τη Γερμανία, διάβασε εκείνο το άρθρο του Βαροφάκη περί '1Χ2 Φρανκφούρτη - Βερολίνο' που όντως έχει πιάσει μια σημαντικότατη παράμετρο της Γερμανικής πολιτικής.

Rebel Scum
07-03-12, 14:17
Δεν είμαι και τόσο σίγουρος βρε φίλε...

Και να σου πω τι εννοώ: Δεν αμφισβητώ τα νούμερα αλλά από την άλλη το βλέπω και όπως το βλέπουν οι Γερμανοί, οι Βέλγοι, οι Βόρειοι του πυρήνα γενικά.

Και πώς το βλέπουν; Τhings are just fine, εδώ μια χαρά περνάμε (όχι όπως εκείνα τα σποτάκια του Star "Στη Μύκονο περνάμε κάλα" με δανεικά εννοείται!) η ζωή κυλά ομαλά, κρίση υπάρχει και προσέχουμε αλλά όχι και τίποτα τρελές οικονομίες - π.χ. παρατηρείται μια αμυδρή πτώση στις τιμές ακινήτων στις Βρυξέλλες - και εντάξει θα περάσουμε έτσι 4-5 χρόνια και θα νοικοκυρευτούμε όλοι.

Μην ξεχνάς πώς ζούνε εδώ - καθόλου κακομοιριασμένα μεν αλλά και με πολύ λίγη χλιδή.

Αυτό αντιπροσωπεύουν ΚΑΙ οι πολιτικοί.

Και να σου πω και κάτι;

Για κάθε έναν Βαρουφάκη που προβλέπει το τέλος της Ευρωζώνης - και μπορεί να έχει δίκιο - με όλα τα ακαδημαϊκά credentials που έχει υπάρχει και ένας αντίστοιχος 'Βαρουφάκης' από την άλλη πλευρά, εξίσου έγκυρος οικονομολόγος που λέει το αντίθετο.

Και όλοι γνωρίζουμε πως - δυστυχώς - οι πολιτικοί ΔΕΝ κινούνται προληπτικά αλλά πάντοτε όταν σκάνε τα κανόνια και οι κρίσεις, παράδειγμα το καλοκαίρι φέτος με το που φάνηκε να παίρνει η μπάλα αμπάριζα την Ιταλία.

Τέλος, σε ό,τι αφορά τη Γερμανία, διάβασε εκείνο το άρθρο του Βαροφάκη περί '1Χ2 Φρανκφούρτη - Βερολίνο' που όντως έχει πιάσει μια σημαντικότατη παράμετρο της Γερμανικής πολιτικής.

Φυσικά και η άποψη του Βαρουφάκη και των "ομοϊδεατών" του δεν είναι κάποιο θέσφατο.

Αλλά έχω πολλές επιφυλάξεις για το πως ένας ακρωτηριασμός (όπως λέει πάλι ο Βαρ.) της Ελλάδας, της Πορτογαλίας και ίσως της Ιρλανδίας θα λύσει το πρόβλημα του ευρώ.

Για πόσο καιρό ακόμα θα συνεχίσει η ΕΚΤ την τεράστια παροχή ρευστότητας ώστε να παραμένει η Ιταλία και η Ισπανία σε βιώσιμα επιτόκια; Πως αυτές οι δυο χώρες θα βάλουν τάξη στο δικό τους κράτος σε υφεσιακό περιβάλλον;
Γενικά έχω την πεποίθηση ότι τα δομικά προβλήματα του ευρώ θα παραμείνουν (όχι τόσο έντονα όσο με εμάς μέσα φυσικά) και στην επόμενη κρίση πάλι θα έχουμε τα ίδια με άλλους πρωταγωνιστές.
Βλέπω ότι παγκοσμίως ο πλανήτης θεωρεί ότι ξεπεράστηκε η κρίση του 2008 και πάμε για business as usual αλλά δεν βλέπω να είναι έτσι. Πιστεύω ότι η επόμενη κρίση περιμένει στη γωνία.
Στην Κίνα πχ το stimulus του 2008 έχει αρχίσει να χάνει την επίδραση του και φαίνονται σημάδια επιβράδυνσης, το πόσο μεγάλη θα είναι είναι βέβαια και το κρίσιμο.

Γενικά βλέπω στους βόρειους μια τάση να κλειστούν στο κουκούλι τους. Θεμιτό σε ένα βαθμό αφού πιστεύουν ότι αντίθετα με τους άλλους (εμάς αλλά και τους αγγλοσάξονες) διαχειρίστηκαν τα του οίκου τους σωστά και άρα δεν θα έπρεπε να τους αφορά.
Αυτό όμως είναι προφανέστατα λάθος και τους αφορά αν όχι άμεσα, έμμεσα.

29gk
07-03-12, 14:28
Φυσικά και η άποψη του Βαρουφάκη και των "ομοϊδεατών" του δεν είναι κάποιο θέσφατο.

Αλλά έχω πολλές επιφυλάξεις για το πως ένας ακρωτηριασμός (όπως λέει πάλι ο Βαρ.) της Ελλάδας, της Πορτογαλίας και ίσως της Ιρλανδίας θα λύσει το πρόβλημα του ευρώ.

Για πόσο καιρό ακόμα θα συνεχίσει η ΕΚΤ την τεράστια παροχή ρευστότητας ώστε να παραμένει η Ιταλία και η Ισπανία σε βιώσιμα επιτόκια; Πως αυτές οι δυο χώρες θα βάλουν τάξη στο δικό τους κράτος σε υφεσιακό περιβάλλον;
Γενικά έχω την πεποίθηση ότι τα δομικά προβλήματα του ευρώ θα παραμείνουν (όχι τόσο έντονα όσο με εμάς μέσα φυσικά) και στην επόμενη κρίση πάλι θα έχουμε τα ίδια με άλλους πρωταγωνιστές.
Βλέπω ότι παγκοσμίως ο πλανήτης θεωρεί ότι ξεπεράστηκε η κρίση του 2008 και πάμε για business as usual αλλά δεν βλέπω να είναι έτσι. Πιστεύω ότι η επόμενη κρίση περιμένει στη γωνία.
Στην Κίνα πχ το stimulus του 2008 έχει αρχίσει να χάνει την επίδραση του και φαίνονται σημάδια επιβράδυνσης, το πόσο μεγάλη θα είναι είναι βέβαια και το κρίσιμο.

Γενικά βλέπω στους βόρειους μια τάση να κλειστούν στο κουκούλι τους. Θεμιτό σε ένα βαθμό αφού πιστεύουν ότι αντίθετα με τους άλλους (εμάς αλλά και τους αγγλοσάξονες) διαχειρίστηκαν τα του οίκου τους σωστά και άρα δεν θα έπρεπε να τους αφορά.
Αυτό όμως είναι προφανέστατα λάθος και τους αφορά αν όχι άμεσα, έμμεσα.

Eχω την εντυπωση πως ο ορος "επομενη κριση" που χρησιμοποιεις ειναι λανθασμενος. Πως στην ουσια δηλαδη εχουμε την συνεχεια της κρισης του 2008. Απλα μπορει - φαινομενικα ισως και οχι ουσιαστικα - να αλλαξε το πεδιο της μαχης, απο την Αμερικη στην Ευρωπη και ειδικοτερα στην ευρωζωνη, αλλα νομιζω πως η κριση απλα εξελισσεται και δεν αλλαξε.

Οσο για το ποιος ειναι τελικα ασφαλης ή το τι κανει ή νομιζει ο καθενας πως θα τον προστατευσει απο τις συνεπειες, χωρα πολυ συζητηση. Θα εχει ενδιαφερον, περα απο το οτι εμεις οι Ελληνες θα το πληρωσουμε πικρα, η εξελιξη του περιφημου PSI.

Aν τελικα γινει, αν δεν γινει, πως θα γινει, τι θα συμβει μετα, ποιοι θα συμμετεχουν, πως θα αντιδρασουν οι αποξω κτλ,

Κοντος ψαλμος αλλελουια.

Rebel Scum
07-03-12, 14:31
Eχω την εντυπωση πως ο ορος "επομενη κριση" που χρησιμοποιεις ειναι λανθασμενος. Πως στην ουσια δηλαδη εχουμε την συνεχεια της κρισης του 2008. Απλα μπορει - φαινομενικα ισως και οχι ουσιαστικα - να αλλαξε το πεδιο της μαχης, απο την Αμερικη στην Ευρωπη και ειδικοτερα στην ευρωζωνη, αλλα νομιζω πως η κριση απλα εξελισσεται και δεν αλλαξε.

Οσο για το ποιος ειναι τελικα ασφαλης ή το τι κανει ή νομιζει ο καθενας πως θα τον προστατευσει απο τις συνεπειες, χωρα πολυ συζητηση. Θα εχει ενδιαφερον, περα απο το οτι εμεις οι Ελληνες θα το πληρωσουμε πικρα, η εξελιξη του περιφημου PSI.

Aν τελικα γινει, αν δεν γινει, πως θα γινει, τι θα συμβει μετα, ποιοι θα συμμετεχουν, πως θα αντιδρασουν οι αποξω κτλ,

Κοντος ψαλμος αλλελουια.

Αυτό εννοώ λάθος μου αν το εξέφρασα με τρόπο που να καταλαβαίνει κάποιος ότι θα είναι μια άλλη κρίση.

29gk
07-03-12, 15:02
Meanwhile.......


Απάτη το PSI, λέει η Bild - Δεν θα συμμετάσχει στο "κούρεμα"...

Η γερμανική εφημερίδα Bild αρνείται να προσφέρει για ανταλλαγή τα ελληνικά ομόλογα που είχε αγοράσει το Δεκέμβριο του 2011. Σε σημερινό της δημοσίευμα με τίτλο: «Λέμε ΟΧΙ! Η... Ελλάδα ζητά από την Bild να διαγράψει 7.000 ευρώ από το χρέος της» , η εφημερίδα επισημαίνει πως έχει διαθέσει 4.815 ευρώ για να αγοράσει τα ομόλογα, με την προσδοκία ότι στις 20 Μαρτίου του 2012, όταν αυτά θα έληγαν, θα έπαιρνε 10.000 ευρώ.

Όμως, στο πλαίσιο του PSI, η Bild καλείται να λάβει για τα ελληνικά ομόλογά της το πολύ 3.000 ευρώ, και αυτά σταδιακά, έως το 2042, γράφει το δημοσίευμα. Πρόκειται, δηλαδή, για 7.000 ευρώ λιγότερα από την ονομαστική αξία των ομολόγων και ζημιά σχεδόν 38%. «Αλλά το πιο σημαντικό είναι ότι αυτή η βοήθεια δεν είναι μια πραγματική βοήθεια για την Ελλάδα!», τονίζει το δημοσίευμα.

Αυτό που προκαλεί εντύπωση είναι πως η Bild χαρακτηρίζει απάτη το PSI, τονίζοντας πως ακόμα και με τη μερική διαγραφή του χρέους της, η Ελλάδα δεν μπορεί να σταθεί στα πόδια της. Μάλιστα η εφημερίδα πως η Ελλάδα πρέπει να βγει από τα ευρώ.

http://nonews-news.blogspot.com/2012/03/psi-bild.html

bluesattack
07-03-12, 15:27
Ε αμα ειναι να χασει η bild τα 7.000 Ε της...να το ακυρωσουμε :lol:

NeK
07-03-12, 16:44
Πραγματικά αυτή η φυλλάδα έχει ξεπεράσει κάθε όριο γελοιότητας, απορώ γιατί κατάφερε μάλιστα και ξεπέρασε και πολλές ελληνικές!

KLG
07-03-12, 16:54
Πραγματικά αυτή η φυλλάδα έχει ξεπεράσει κάθε όριο γελοιότητας, απορώ γιατί κατάφερε μάλιστα και ξεπέρασε και πολλές ελληνικές!

Καλά ναι... ειδικά η αγορά των ομολόγων ήταν trolling masterpiece... μπροστά τους οι 4chan ειναι πρόσκοποι :p

NeK
07-03-12, 17:24
Καλά ναι... ειδικά η αγορά των ομολόγων ήταν trolling masterpiece... μπροστά τους οι 4chan ειναι πρόσκοποι :p

Θα προτείνω στο κράτος να τους τα πληρώσει στο ακέραιο με internets:

97055

:twisted::twisted::twisted:

Sovjohn
07-03-12, 18:49
Θα προτείνω στο κράτος να τους τα πληρώσει στο ακέραιο με internets:

97055

:twisted::twisted::twisted:

Χαχαχαχ, εντάξει εγώ θα τύπωνα πάντως μερικά τέτοια και θα τους τα έστελνα ταχυδρομικά... Τους πάνε! :p

MNP-10
07-03-12, 22:24
Οσο ο Βαρουφακης με τον Μανο "τσακωνονται"...



Ντροπή: Δίνουν άλλα 30 δισ. στις τράπεζες με τροπολογία Βενιζέλου σε ν/σ για την ... κτηνοτροφία!
07-03-2012 20:36:39

O υπουργός Οικονομικών Ευάγγελος Βενιζέλος με τροπολογία που κατέθεσε στην Βουλή και η οποία εντάσσεται στο ν/χ για τις κτηνοτροφικές εγκαταστάσεις του υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης (!) αυξάνει κατά 30 δισ. ευρώ την εγγύηση του Δημοσίου προς την Τράπεζα της Ελλάδας!

Ειδικότερα με την προτεινόμενη ρύθμιση «αυξάνεται κατά 50%, ενόψει των χρηματοοικονομικών συνθηκών που διαμορφώνονται, το συνολικό ποσό εγγύησης του Ελληνικού Δημοσίου προς την Τράπεζα της Ελλάδας» για την κάλυψη πιστώσεων σε τράπεζες που εδρεύουν στην Ελλάδα.

Να σημειωθεί ότι πριν από περίπου 2 εβδομάδες ο κ. Βενιζέλος είχε αποσύρει την συγκεκριμένη ρύθμιση από το εφαρμοστικό νομοσχέδιο το οποίο μείωνε κύριες και επικουρικές συντάξεις με το επιχείρημα ότι το τραπεζικό σύστημα της χώρας δεν θα χρειαστεί επιπλέον βοήθεια.

Τμήμα ειδήσεων defencenet.gr

alexgk
07-03-12, 22:28
Φυσικά και η άποψη του Βαρουφάκη και των "ομοϊδεατών" του δεν είναι κάποιο θέσφατο.

Αλλά έχω πολλές επιφυλάξεις για το πως ένας ακρωτηριασμός (όπως λέει πάλι ο Βαρ.) της Ελλάδας, της Πορτογαλίας και ίσως της Ιρλανδίας θα λύσει το πρόβλημα του ευρώ.

Για πόσο καιρό ακόμα θα συνεχίσει η ΕΚΤ την τεράστια παροχή ρευστότητας ώστε να παραμένει η Ιταλία και η Ισπανία σε βιώσιμα επιτόκια; Πως αυτές οι δυο χώρες θα βάλουν τάξη στο δικό τους κράτος σε υφεσιακό περιβάλλον;
Γενικά έχω την πεποίθηση ότι τα δομικά προβλήματα του ευρώ θα παραμείνουν (όχι τόσο έντονα όσο με εμάς μέσα φυσικά) και στην επόμενη κρίση πάλι θα έχουμε τα ίδια με άλλους πρωταγωνιστές.
Βλέπω ότι παγκοσμίως ο πλανήτης θεωρεί ότι ξεπεράστηκε η κρίση του 2008 και πάμε για business as usual αλλά δεν βλέπω να είναι έτσι. Πιστεύω ότι η επόμενη κρίση περιμένει στη γωνία.
Στην Κίνα πχ το stimulus του 2008 έχει αρχίσει να χάνει την επίδραση του και φαίνονται σημάδια επιβράδυνσης, το πόσο μεγάλη θα είναι είναι βέβαια και το κρίσιμο.

Γενικά βλέπω στους βόρειους μια τάση να κλειστούν στο κουκούλι τους. Θεμιτό σε ένα βαθμό αφού πιστεύουν ότι αντίθετα με τους άλλους (εμάς αλλά και τους αγγλοσάξονες) διαχειρίστηκαν τα του οίκου τους σωστά και άρα δεν θα έπρεπε να τους αφορά.
Αυτό όμως είναι προφανέστατα λάθος και τους αφορά αν όχι άμεσα, έμμεσα.

Νομίζω πως οι βόρειοι δεν έχουν καταλάβει πως σε πολλή μεγάλο βαθμό η ανάπτυξή τους οφείλεται στην κατανάλωση των προιόντων τους από το νότο. Για να φανούν οι εκεί πολιτικοί τους καλοί στους ψηφοφόρους τους, κατηγορούν τον νότο. Κάπου έχουν δίκιο, αλλά το θέμα είναι να μην προχωρούν σε υπερβολές, πράγμα το οποίο κάνουν.

sdikr
07-03-12, 22:39
Πάντως το ΚΚΕ για πρώτη φόρα άλλαξε αυτά που είπε 2 φόρες, μάλλον άρχισε να καταλαβαίνει οτι θα φάει και αυτό ξύλο :p

anon
07-03-12, 22:41
Βλέπεις; Αυτό σημαίνει ότι κάτι γίνεται... Βέβαια άλλοι δεν χαμπαριάζουν τίποτε...

sdikr
07-03-12, 22:43
Βλέπεις; Αυτό σημαίνει ότι κάτι γίνεται... Βέβαια άλλοι δεν χαμπαριάζουν τίποτε...

ποιοι ρε συ ανον;

aroutis
07-03-12, 22:48
http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_07/03/2012_431688

Κατά 10-15% αυξάνονται, σε βάθος χρόνου τριετίας (σταδιακά), οι αποδοχές των έμμισθων δικηγόρων του Δημοσίου κ.λπ., ενώ πολύ περισσότερο αυξάνονται οι αποδοχές των έμμισθων δικηγόρων των ανεξάρτητων Αρχών.

Ειδικότερα, με απόφαση (28.2.2012) του υπουργού Δικαιοσύνης Μιλτ. Παπαϊωάννου, του υφυπουργού Διοικητικής Μεταρρύθμισης Κ. Ρόβλια και του αναπληρωτή υπουργού Οικονομικών Φιλ. Σαχινίδη αυξάνονται κατά 10-15% οι αποδοχές των δικηγόρων του Δημοσίου, των Νομικών Προσώπων Δημοσίου Δικαίου (ΝΠΔΔ), των Οργανισμών Τοπικής Αυτοδιοίκησης (πρώτου και δεύτερου βαθμού) και του Οργανισμού Γεωργικών Ασφαλίσεων.

Πιο αναλυτικά, σύμφωνα με την επίμαχη απόφαση, οι αποδοχές (βασικός μισθός) των εμμίσθων δικηγόρων οι οποίοι μπορούν να παρασταθούν στο Πρωτοδικείο ανέρχονται στα 1.250 ευρώ, των εμμίσθων δικηγόρων οι οποίοι μπορούν να παρασταθούν στο Εφετείο στα 1.652 ευρώ και των δικηγόρων οι οποίοι μπορούν να παρασταθούν στα τρία μεγάλα δικαστήρια της χώρας (Συμβούλιο της Επικρατείας, 'Αρειο Πάγο και Ελεγκτικό Συνέδριο) στα 1.906 ευρώ.

Παράλληλα, επανέρχεται το χρονοεπίδομα 2% επί του βασικού μισθού για κάθε δύο χρόνια δικηγορίας από την ημερομηνία εγγραφής στα μητρώα του οικείου Δικηγορικού Συλλόγου. Να σημειωθεί ότι προ επταετίας (2004) είχε σταματήσει η χορήγηση του χρονοεπιδόματος στους δικηγόρους του Δημοσίου κ.λπ.

Επίσης, οι έμμισθοι δικηγόροι θα λαμβάνουν το επίδομα οικογενειακής παροχής (τέκνων), όπως και τα δώρα εορτών (Χριστουγέννων και Πάσχα), καθώς και το επίδομα αδείας (τα τρία τελευταία όχι πλήρη, αλλά με τις σχετικές περικοπές).

Ακόμη, όσοι ασκούν καθήκοντα προϊσταμένου νομικής υπηρεσίας θα λαμβάνουν επίδομα 250 ευρώ, ενώ όσοι ασκούν καθήκοντα προϊσταμένου διεύθυνσης νομικής υπηρεσίας θα λαμβάνουν επίδομα 400 ευρώ.

Με άλλη, δεύτερη, απόφαση των κ.κ. Ρόβλια και Σαχινίδη (28.2.2012) οι αποδοχές των έμμισθων δικηγόρων των ανεξάρτητων διοικητικών ή ρυθμιστικών Αρχών (π.χ. Ανεξάρτητη Αρχή Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα), της Επιτροπής Κεφαλαιαγοράς και της Επιτροπής Λογιστικής Τυποποίησης αυξάνονται πέραν του 10-15% και κατά 400 ευρώ μηνιαίως.

Επιπρόσθετα, οι δικηγόροι των Αρχών κ.λπ. λαμβάνουν και το χρονοεπίδομα 2%.

Η αύξηση των αποδοχών των έμμισθων δικηγόρων και των δύο επίμαχων κατηγοριών έχει αναδρομική ισχύ από 1 Νοεμβρίου 2011 και θα είναι σταδιακή σε βάθος χρόνου τριετίας, σύμφωνα με τις επιταγές του Ν. 4024/2011 που αναφέρεται στο ενιαίο μισθολόγιο, την εργασιακή εφεδρεία και το μεσοπρόθεσμο πλαίσιο δημοσιονομικής στρατηγικής 2012-2015.Λεφτά υπάρχουν λέμε. Μετά κάποιοι απορούν, προς τι το ξύλο, τα γιαούρτια, οι ιπτάμενες καρέκλες, και που σαι ακόμα. :twisted:

siesta
08-03-12, 14:35
άσε που μου το γυρνάς τώρα στο αυστηρά οικονομικό ενώ πριν μιλούσαμε για το πολιτικό κομμάτι.
Παίρνω αφορμή από την φράση του συμφορουμίτη, για το παρακάτω σεντόνι...

Όταν λέμε ότι είναι πολιτικό πρόβλημα, εννοούμε ότι οι πολιτικές κινήσεις καθορίζουν το οικονομικό μέρος. Πάμε να δούμε κάποιες λεπτομέρειες:

Τον Δεκέμβριο του 2008 συνέβη στην Αθήνα ένα θλιβερό περιστατικό, όπου ένας αστυνομικός δολοφόνησε έναν 16χρονο. Εάν κάποιος το ανέφερε σήμερα ως συμβάν σε μία δυτικού τύπου χώρα και προέβλεπε την κατάρρευση του κράτους εξ αιτίας αυτού του περιστατικού, θα τον λέγαμε γραφικό ή ίσως και τρελλό. Στην Ελλάδα ωστόσο, όπως γνωρίζουμε, επικράτησε τις επόμενες ημέρες αναρχία και λεηλασία περιουσιών, δημοσίων και ιδιωτικών.

Ο τότε πρωθυπουργός Καραμανλής απαγόρευσε στην Αστυνομία να επιβάλει την τάξη, όπως ορίζει ο Νόμος και αρμόζει σε συντεταγμένη πολιτεία. Αυτή η πρωτότυπη και πρωτοφανής πολιτική επιλογή επέφερε το εξής οικονομικό αποτέλεσμα: η Ελλάδα λίγους μήνες αργότερα, αντάλλαξε ένα μεγάλο ομόλογο που έληγε με ασύμφορο επιτόκιο, καθότι οι αγορές εξέφραζαν την ανησυχία τους για την πολιτική κατάρρευση του Ελληνικού κράτους. Αυτό το ομόλογο λήγει σε λίγες μέρες, είναι η αφορμή του PSI και του δεύτερου Μνημονίου.
Επομένως, από ένα δυσμενές αστικό συμβάν και μία λανθασμένη πολιτική επιλογή άρχισε να σφίγγει ο οικονομικός κλοιός γύρω από την χώρα.

Ένα χρόνο μετά, ο νεοεκλεγείς πρωθυπουργός Παπανδρέου δήλωνε ότι το έλλειμα είναι πολύ μεγαλύτερο από όσα υποστηρίζαμε και ότι δεν είμαστε παρά ψεύτες τόσον καιρό, κάτι που επαναλαμβάνεται μέχρι σήμερα σε όλα τα ευρωπαϊκά σαλόνια συζητήσεων. Δεν έφτανε όμως αυτό, την ίδια στιγμή ανακοίνωνε αυξήσεις και πράσινη ανάπτυξη, αντί να πει ότι θα προβεί αμέσως σε οικονομικά μέτρα, σε μια προσπάθεια προσαρμογής της Ελληνικής οικονομίας στα συμφωνηθέντα και υπογραφέντα στο Μάαστριχτ και στο Σύμφωνο Σταθερότητας.

Εκείνες τις μέρες πρωτάρχισε να ασχολείται με την Ελλάδα ο Γερμανικός Τύπος. Τα γραφόμενα εκείνης της εποχής ήταν πολύ πιο ενδιαφέροντα από τα χαζά δάχτυλα του Focus που ακολούθησαν πολύ αργότερα. Έγραφαν συγκεκριμένα ότι ο Έλληνας Πρωθυπουργός προασπαθεί να εκβιάσει την Transferunion, αυτό δηλαδή που γίνεται στην Γερμανία και για κάθε Ευρώ που βγάζει ένας στην Βαυαρία πάνε ορισμένα σεντς στην Βρέμη και έτσι εξισορροπούνται σε κάποιον βαθμό οι οικονομικές ανισότητες. Στην Γερμανία αναζωπυρώθηκαν οι συζητήσεις που είχαν γίνει προ του Ευρώ και οι τότε φόβοι που συνοψίζονταν στο "μήπως τελικά χρειαστεί να τους πληρώσουμε όλους;"

Την ίδια περίοδο, η Γερμανική πολιτική περίμενε να δει πού το πάει αυτός ο εξωευρωπαϊκών συμφερόντων Πρωθυπουργός. Διότι δεν ήταν τυχαίο ότι προέβη σε τέτοιες γκαγκστερικές δηλώσεις, όπως δεν είναι τυχαίο ότι πριν λίγους μήνες αιφνιδίασε τους πάντες δηλώνοντας οτι θα διενεργήσει δημοψήφισμα για το μέλλον της Ελλάδας στην Ευρωζώνη. Το αποτέλεσμα αυτής της τελευταίας κίνησής του ήταν να πέσει το μέχρι τότε ταμπού, που έλεγε ότι θα κρατήσουμε όλους στο Ευρώ, ασχέτως κόστους. Από εκέινην την ημέρα στις Κάννες το σλόγκαν άλλαξε σε "όχι όλους, μόνον όσους θέλουν και μπορούν".

no_logo
08-03-12, 14:42
Τον Δεκέμβριο του 2008 συνέβη στην Αθήνα ένα θλιβερό περιστατικό, όπου ένας αστυνομικός δολοφόνησε έναν 16χρονο. Εάν κάποιος το ανέφερε σήμερα ως συμβάν σε μία δυτικού τύπου χώρα και προέβλεπε την κατάρρευση του κράτους εξ αιτίας αυτού του περιστατικού, θα τον λέγαμε γραφικό ή ίσως και τρελλό.

Απλά ότι να ναι
μόνο ένα περιστατικό θα αναφέρω «ξυλοδαρμός Ρόντνει Κινγκ και εξέγερση στο Λος Άντζελες το 1992.
Ψάξε το
Για να μην αναφέρω για τις αλλεπάλληλες δολοφονίες και εξεγέρσεις στα γαλλικά μπανλιε.

KLG
08-03-12, 14:50
Απλά ότι να ναι
μόνο ένα περιστατικό θα αναφέρω «ξυλοδαρμός Ρόντνει Κινγκ και εξέγερση στο Λος Άντζελες το 1992.
Ψάξε το
Για να μην αναφέρω για τις αλλεπάλληλες δολοφονίες και εξεγέρσεις στα γαλλικά μπανλιε.

Kαι η πολυ πρόσφατη στο Λονδίνο.

Ατυχεστατο το επιχείρημα... οπως ατυχέστατη και η διατύπωση περι "ατυχούς" γεγονότος.

siesta
08-03-12, 15:11
Ατυχεστατο το επιχείρημα... οπως ατυχέστατη και η διατύπωση περι "ατυχούς" γεγονότος.

Ποιός το διετύπωσε ως ατυχές γεγονός;

KLG
08-03-12, 15:13
Ποιός το διετύπωσε ως ατυχές γεγονός;

Μπερδεψα το θλιβερό με το ατυχες... μου φανηκαν και τα δυο το ιδιο "χλιαρά".

siesta
08-03-12, 15:17
Μπερδεψα το θλιβερό με το ατυχες... μου φανηκαν και τα δυο το ιδιο "χλιαρά".

Γενικώς, υπάρχει μπερδεψούρα...

KLG
08-03-12, 15:22
Γενικώς, υπάρχει μπερδεψούρα...

Νevertheless... check your facts.

Ειδικά οταν γράφεις ενα μεγαλο κείμενο και ξεκινας με μια λάθος παρατηρηση στην αρχή,

siesta
08-03-12, 15:27
Νevertheless... check your facts.

Ειδικά οταν γράφεις ενα μεγαλο κείμενο και ξεκινας με μια λάθος παρατηρηση στην αρχή,

Κουβέντα για την κουβέντα... το δέντρο και όχι το δάσος... τον κώνωπα και όχι την κάμηλο

Εκτός αυτού τι είναι λάθος, ότι είναι θλιβερό γεγονός; Τι είναι για σένα, χαρμόσυνο;

Ξεκολλάτε και ξυπνάτε ορισμένοι... άντε

KLG
08-03-12, 15:34
Κουβέντα για την κουβέντα... το δέντρο και όχι το δάσος... τον κώνωπα και όχι την κάμηλο

Εκτός αυτού τι είναι λάθος, ότι είναι θλιβερό γεγονός; Τι είναι για σένα, χαρμόσυνο;

Ξεκολλάτε και ξυπνάτε ορισμένοι... άντε

Αποτρόπαιο, εγκληματικό, απαραδεκτό κτλ κτλ... και μετά λες κιόλας "κουβεντα για την κουβεντα".

alexgk
08-03-12, 23:53
Ποια κουβέντα στη κουβέντα. Εδώ με τα κατεβατά που βλέπω τύφλα να έχουν οι πολιτικοί λόγοι που συνήθως είναι μακροσκελείς. :p:p

siesta
09-03-12, 01:31
By the way...


Ζ. Γεωργαντά: Διόγκωση του ελλείμματος με ευθύνη του προέδρου της ΕΛΣΤΑΤ

Στις εκτιμήσεις της περί διόγκωσης του ελλείμματος του 2009, με ευθύνη του προέδρου της ΕΛΣΤΑΤ, Ανδρέα Γεωργίου, επέμεινε η Ζωή Γεωργαντά, κατά την κατάθεσή της ενώπιον της Εξεταστικής Επιτροπής της Βουλής.

Tο πρώην μέλος της Ελληνικής Στατιστικής Αρχής εκτίμησε πως το πραγματικό έλλειμμα του 2009 δεν ξεπερνούσε το 12,5% και πως ήταν δυνατόν να παραμείνει και κάτω του 10%, εάν λαμβάνονταν εγκαίρως μέτρα, σύμφωνα με πληροφορίες.

Ωστόσο, ακόμα και με την καταγραφή του σε επίπεδο 13,6%, (όπως είχε γίνει πριν τον ορισμό του κου Γεωργίου ως επικεφαλής της ΕΛΣΤΑΤ και πριν την συμπερίληψη των ΔΕΚΟ) με τη μείωσή του κατά 5 ποσοστιαίες μονάδες εντός του 2010, το έλλειμμα θα είχε προκύψει μονοψήφιο, με ευεργετικές επιπτώσεις στην ψυχολογία της αγοράς.

Στην πράξη, ωστόσο - κατά τις εκτιμήσεις της κας Γεωργαντά - ο Α. Γεωργίου ακολούθησε την αυστηρότερη δυνατή μεθοδολογία καταγραφής του ελλείμματος από τις εναλλακτικές που υπήρχαν, θεωρώντας την ως υποχρεωτική, με αποτέλεσμα το έλλειμμα να εξακολουθεί να κυμαίνεται πάνω από το ψυχολογικό όριο του 10% και κατά τη διάρκεια του 2010.

Σε ερώτηση εάν υπήρχε κατά την εκτίμησή της, «σχέδιο διόγκωσης του ελλείμματος», η κα Γεωργαντά δήλωσε άγνοια και υποστήριξε πως το ενδεχόμενο αυτό θα πρέπει να διερευνηθεί.

Σύμφωνα πάντα με πληροφορίες, δήλωσε πως τα πολιτικά πρόσωπα που διαχειρίστηκαν την υπόθεση αυτή, «ή ήταν άπειρα, ή ανίκανα, ή μπορεί κάποιοι και να ωφελήθηκαν».

Εκ μέρους των βουλευτών του ΠΑΣΟΚ που μετέχουν στην Εξεταστική Επιτροπή της Βουλής, ο Παναγιώτης Ρήγας χαρακτήρισε το υπόμνημα της κας Γεωργαντά ως «πολιτικό μανιφέστο»: «Η κα Γεωργαντά μου έδωσε την εντύπωση πως διακατέχεται από βαθειά άγνοια των μεθοδολογικών στοιχείων. Όταν της ζήτησα να μου ορίσει επακριβώς ποιοι φορείς δεν θα έπρεπε να μπουν στην καταγραφή και πόσο η εξαίρεσή τους θα μείωνε το έλλειμμα, η κα Γεωργαντά δεν ήταν σε θέση να μου πει. Οι απαντήσεις της ήταν αόριστες. Μιλούσε για «πατριωτική στάση» που έπρεπε να κρατήσει η ΕΛΣΤΑΤ - κάτι που ενέχει πολιτική διάσταση».

Ο κος Ρήγας παρουσίασε στην Επιτροπή και e-mail της κας Γεωργαντά προς τον Πόουλ Τόμσεν, σε απάντηση του e-mail, που είχε στείλει στο ίδιο στέλεχος του ΔΝΤ, ο πρόεδρος της ΕΛΣΤΑΤ Α. Γεωργίου. Ενώ ο δεύτερος ζητούσε από τον κο Τόμσεν να παρέμβει, ώστε να οριστεί νομοθετικά η αποκλειστική του υπευθυνότητα στη διαμόρφωση των στατιστικών στοιχείων και καταγγέλλοντας τα μέλη της Αρχής που αντιδρούσαν στην αξίωσή του αυτή, το e-mail της κας Γεωργαντά χαρακτηρίζει τις αναφορές του κου Γεωργίου ως «συκοφαντικές»:

«Επιθυμώ να σας αναφέρω, πως οι «παρατυπίες» συνίστανται στην προσπάθειά μας να εκτελέσουμε το ρόλο μας όπως περιγράφεται από το νόμο ως μέλη του Σώματος της ΕΛΣΤΑΤ, εγκεκριμένα από το Ελληνικό Κοινοβούλιο. Θεωρώ, εν πάση ειλικρινεία, ότι θα έπρεπε να ζητήσετε να σας δώσουμε μία αναφορά των ενεργειών μας στην Αρχή. Προσβλέπω σε μια θετική απάντηση εντός 24 ωρών, ύστερα από την οποία, προκειμένου να εξασφαλίσω την υπόληψή μου, σκοπεύω να δημοσιοποιήσω την επιστολή που έχετε λάβει», αναφέρεται επίσης στο e-mail της κας Γεωργαντά.

Η κα Γεωργαντά διευκρίνισε πως είχε μιλήσει στον πρώην Πρόεδρο της Βουλής Απόστολο Κακλαμάνη και τον τότε υπουργό Οικονομικών, Γ. Παπακωνσταντίνου για τις ενέργειες του κου Γεωργίου, προτού στείλει το δικό της e-mail στον Πόουλ Τόμσεν.

Σύμφωνα με τον ανεξάρτητο βουλευτή Π. Κουρουμπλή, από πλευράς ΠΑΣΟΚ «επιχειρείται μια προσπάθεια ισοστάθμισης των δύο e-mail».

«Η αποστολή και του δικού της e-mail υπήρξε απαράδεκτη - ωστόσο η κα Γεωργαντά απευθύνθηκε πρώτα στη Βουλή και τον υπουργό Οικονομικών και μετά στον κο Τόμσεν, από τον οποίο δεν ζητά πολιτική παρέμβαση, όπως ο κος Γεωργίου», σχολίασε ο Π. Κουρουμπλής.

Παράλληλα, ο ανεξάρτητος βουλευτής ζήτησε να κληθούν ο κος Γεωργίου, η κα Γεωργαντά και ο Νικόλαος Στρόμπλος (πρώην Διευθυντής Εθνικών Λογαριασμών της ΕΛΣΤΑΤ που επίσης διαφώνησε με τον Α. Γεωργίου) σε αντιπαράσταση και να συζητηθούν τα δύο e-mail στις Επιτροπές Οικονομικών και Διαφάνειας της Βουλής.

www.kathimerini.gr με πληροφορίες από ΑΜΠΕ
http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_08/03/2012_431915

........Auto merged post: siesta πρόσθεσε 2 λεπτά και 24 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Αποτρόπαιο, εγκληματικό, απαραδεκτό κτλ κτλ.

Και ποια δολοφονία δεν είναι;

MNP-10
11-03-12, 14:50
Τεράστιο πρόβλημα στην αγορά με τις απαιτήσεις των ξένων αγοραστών/προμηθευτών
11-03-2012 10:04:01

«Εγγυητικές» από τους 'Ελληνες παραγωγούς και εξαγωγείς ζητούν οι ξένοι, προκειμένου να αγοράσουν τα προϊόντα τους. Το πρόβλημα αυτό προστίθεται στο ήδη υπάρχον με τους εισαγωγείς που δυσκολεύονται να αγοράσουν εμπόρευμα από το εξωτερικό.

Στις περισσότερες των περιπτώσεων, οι ξένοι, που παραγγέλνουν εμπορεύματα από την Ελλάδα, ζητούν πρώτα να παραλάβουν αυτό, που έχουν παραγγείλει, και μετά να πληρώσουν. Αρνούνται, δηλαδή, να καταβάλουν ακόμα και την όποια προκαταβολή! Η κατάσταση αυτή επιδεινώνει ακόμα περισσότερο τη θέση των ελληνικών επιχειρήσεων, οι οποίες, όταν παραγγέλνουν πρώτες ύλες, έχουν να αντιμετωπίσουν τα εξής:

- Οι προμηθευτές του εξωτερικού δεν δέχονται στη συντριπτική τους πλειοψηφία εγγυητικές επιστολές ελληνικών τραπεζών, και, επιπλέον,
- Όχι μόνο έχουν περιορίσει το χρόνο αποπληρωμής των εμπορευμάτων, αλλά – αντίστροφα με ό,τι κάνουν όταν αγοράζουν από την Ελλάδα - ζητούν τα χρήματα πριν την παράδοση!

Πληροφορίες αναφέρουν ότι σε μεγάλες επιχειρήσεις της χώρας μας, με δίκτυο καταστημάτων σε όλη την επικράτεια, προμηθευτής περιόρισε την πίστωση από 70 σε 30 ημέρες. Σε άλλη, η πίστωση των 60 ημερών έχει μετατραπεί σε προκαταβολή !

Η κατάσταση αυτή οδηγεί συχνά στα όρια της ασφυξίας πολλές από αυτές τις επιχειρήσεις, ειδικά όταν κάποιες εξ αυτών δραστηριοποιούνται σε κλάδους ευπαθών προϊόντων, αφού αδυνατούν να προμηθευτούν πρώτες ύλες στην ποιότητα που επιθυμούν, εμποδίζοντας κατ΄ αυτό τον τρόπο την εύρυθμη λειτουργία τους.


Καλα που δε πηγαμε στη δραχμη γιατι αλλιως οι επιχειρησεις θα επρεπε να συναλλασονται προκαταβολικα.

NeK
11-03-12, 16:23
Λογικό και επόμενο ήταν να γίνει αυτό, αφού η (οικονομική) πίστη προς την Ελληνική οικονομία έχει εξαφανιστεί εντελώς και όχι μόνο για τους ξένους αλλά και για τους εγχώριους!

ΑΝ βγει κάτι καλό από αυτή την ιστορία θα είναι η κατάργηση των μεταχρονολογημένων επιταγών, αλλά και σε αυτό πάλι δεν είμαι και τόσο αισιόδοξος ότι θα συμβεί.

MNP-10
11-03-12, 17:12
Λογικό και επόμενο ήταν να γίνει αυτό, αφού η (οικονομική) πίστη προς την Ελληνική οικονομία έχει εξαφανιστεί εντελώς και όχι μόνο για τους ξένους αλλά και για τους εγχώριους!




Αυτο να το πουμε σ'αυτους που ελεγαν οτι αυτα θα γινουν επι δραχμης... Οπως και οτι "δε θα χουμε να φαμε" - λες και τωρα με ευρω ο κοσμος "εχει" ευρω για να αγοραζει τροφιμα (ακομα και σε θεωρητικα "πλουσιες" περιοχες)... Ενα νομισμα που εχει αποκτησει σχεδον θεωρητικη υποσταση για εκατομμυρια ελληνες.

Το videaκι ειναι για να καταλαβουν οσοι διαμενουν στο εξωτερικο, και ειναι ευρωfan, αλλα δεν αντιλαμβανονται τι σημαινει για τον ελληνα το να ειναι στο ευρω με μηδενικα εισοδηματα.

GetRid
11-03-12, 17:40
Συγκλονιστικό! Μας κατέντησαν χώρα του τρίτου κόσμου και ο φαύλος μπενύτο γελάει που απέχουμε ακόμα από το να γίνουμε εσθονία

PopManiac
11-03-12, 20:41
Πάντως πλέον έτσι όπως έχουν τα δεδομένα και εκτός και αν δούμε κάποια σοβαρή συστημική ρήξη στην Ευρωζώνη, το θέμα του νήματος ανήκει σε κατηγορίες όπως "Πόσο ωραία θα αισθανόσαστε αν είχατε την Angelina Jolie για σύζυγο και να σας συντηρεί" ή "Τι θα απαντούσατε αν η Goldman Sachs ζητούσε να γίνετε CEO" ή "Αν τα γουρούνια είχαν φτερά, πώς θα τα λέγαμε" κλπ... :innocent:

Eννοείται πως μπορεί να αλλάξουν άρδην τα δεδομένα αλλά λέω εγώ τώρα :whistle:

@ ADSLgr.com All rights reserved.