PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδηλάτες @ adslgr: Αγορά ποδηλάτου, εξοπλισμού και ρουχισμού



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62

TermInuS
25-09-11, 17:04
Thanks για τις προτασεις καταρχας.
Δε νομιζω να μπαινω σε χωμα.Κατα βαση ασφαλτο θα ειναι.
Το budget δεν με απασχολει οχι επειδη "λεφτα υπαρχουν (http://www.youtube.com/watch?v=odVGroOBs-Y)" αλλα επειδη αν ειναι να παρω κατι θα'θελα να ειναι κατι καλο να το εχω για καποια χρονια.

Θα προτιμουσα ενα MTB με δισκοφρενα μιας και οπως ειπα οι ανηφορες ειναι μεγαλες οποτε μεγαλες ειναι και οι κατηφορες..... :p

Mouse Potato
25-09-11, 17:21
Κάτι πιο "ευγενές" είναι και το Ideal Ergomax disc (http://www.idealbikes.net/?section=2150&language=el_GR&itemid1494=2189) στα 500€ σε trekking (μεγαλύτερος τροχός) και entry level υδραυλικά ίδιας σειράς με αυτά του orbea.

Σε γενικές γραμμές να ψάξεις να βρεις ποιοτικό αλουμινένιο πλαίσιο, με πιρούνι που να έχει ανάρτηση η οποία θα κλειδώνει... Είναι προκλητικό με τέτοιους δρόμους να μην έχεις μια αναρτησούλα η οποία θα απορροφά τους κραδασμούς. :p

Από εκεί και πέρα το δισκόφρενο θα έλεγα πως δεν σου χρειάζεται (μόνο βάρος θα σου προσθέσει). Αν βέβαια το θες, καλύτερα να πας σε υδραυλικό παρά σε entry level μηχανικό το οποίο θα αποδίδει το ίδιο (ή σχεδόν το ίδιο) με τα vbrakes σε normal συνθήκες.

ipo
26-09-11, 00:44
Κατ' αρχάς ο ειδικός για να μιλήσει για την ανάβαση Υμηττού και την Καλοπούλα είναι ο nm96027. Ανεβαίνει συχνά τη διαδρομή που λες από άσφαλτο, αλλά ενίοτε κάνει λίγα χιλιόμετρα και στους πέριξ χωμάτινους δρόμους με το trekking του (Ideal Megisto).

Έχω κάνει 2 φορές τη διαδρομή μαζί του και είναι πανέμορφη. Αν θέλεις μόνο άσφαλτο, τότε θα πάρεις trekking και όχι mountain. Το trekking μπαίνει και σε ομαλούς χωμάτινους δρόμους και σίγουρα είναι καλύτερο στην άσφαλτο.

Επαυξάνω τις προτάσεις του mouse σχετικά με τα v-brakes. Τα δισκόφρενα είναι δυσκολότερα και ακριβότερα στη συντήρηση, ενώ θα σου δώσουν το κάτι παραπάνω μόνο σε λάσπη ή πολύ νερό. Καλύτερα λοιπόν ποιοτικά v-brakes και να δώσεις τα παραπάνω λεφτά σε καλύτερο πλαίσιο και σύστημα ταχυτήτων.

Η δική μου πρόταση στην αναζήτησή σου, είναι να κοιτάξεις να βάλεις (30 ευρώ έχει για να τον βάλεις στο ποδήλατο που τελικά θα επιλέξεις) δισκοβραχίωνα με κοντές σχέσεις, ώστε να μπορείς να πηγαίνεις με αργή ταχύτητα, διατηρώντας όμως το σωστό γρήγορο πεταλάρισμα. Συνήθως τα entry level mountain και trekking έχουν τον κλασσικό 28-38-48 (πλήθος δοντιών σε καθένα από τους 3 δίσκους), ο οποίος είναι καλός για τη μέση χρήση, αλλά όχι ό,τι καλύτερο για αναβάσεις χιλιομέτρων.

Θα χρειαστείς έναν 22-32-42 ή ακόμη καλύτερα έναν 22-32-44. Θα χάσεις λίγο από τελική ταχύτητα, αλλά ο μικρός δίσκος 22 θα σου δώσει μεγάλη άνεση στις ανηφόρες, με ένα μεγάλο πίσω γρανάζι 32 ή 34. Μην πάρεις δισκοβραχίωνα 24-34-42, αλλά έναν από τους 2 που ανέφερα πιο πριν. Έχοντας κάνει πολλές αναβάσεις με 28άρι δίσκο, βλέπω ότι η διαφορά είναι τεράστια σε σχέση με τον 22. Εκεί που πριν δεν είχα πιο μικρή σχέση και τα έφτυνα στα πρώτα χιλιόμετρα, πλέον κατεβάζω ταχύτητα, πηγαίνω με 7 km/h και συνεχίζω.

Mouse Potato
26-09-11, 00:52
:oneup:

Αν έχεις να διαθέσεις €€ μπορείς να κοιτάξεις κάτι από fitness το οποίο θα σου δώσει τα καλά της κούρσας στις ανηφοροκατηφόρες (βάρος, γρανάζι, τροχό) με παρόμοια άνεση ενός trekking.

Όπως καταλαβαίνεις πρέπει να ζυγίσεις τις ανάγκες σου και την τσέπη σου και να κατευθυνθείς καταλλήλως...

nEC
26-09-11, 01:37
τα vbrakes είναι βασικά ένα κακό μηχανολογικά σύστημα φρένων...έχει την κακή ιδιαιτερότητα να χρησιμοποιεί τον ίδιο τον τροχό για δίσκο. Ετσι είναι πολύ επιρρεπής σε οτιδήποτε επηρεάζει την καθεαυτού ζάντα ,στραβώματα, νερά, λάσπες κτλ...

Πλέον τα δισκόφρενα (υδραυλικά πάντα, τα μηχανικά είναι gtp) είναι φτηνά ,ελαφριά, αξιόπιστα και όχι δεν χρειάζονται καμία ιδιαίτερη συντήρηση εκτός απο την αλλαγή δίσκου κ τακάκια μετά απο πολλά πολλά χιλιόμετρα...προσωπικά το σύστημα πέδησης το θεωρώ ένα απο τα πιο σημαντικότερα μέρη του ποδηλάτου και δεν θα ήθελα να βρεθώ στην δυσάρεστη θέση να μην μπορώ να σταματήσω επειδή πάτησα σε μιά λακκούβα με λασπόνερα!

TermInuS
26-09-11, 15:56
Οποτε ουσιαστικα μου λετε να παω στο Ideal Ergomax disc (http://www.idealbikes.net/?section=2150&language=el_GR&itemid1494=2189) που μου προτεινε ο Mouse Potato και να αλλαξω τον δισκοβραχιωνα (48/38/28) σε αυτον που ειπε ο ipo?
Σε χωματοδρομο στρωμενο θα υπαρχει προβλημα.

Mouse Potato
26-09-11, 16:21
Δεν θα έχεις θέμα σε χωματόδρομο στρωμένο. Το ergomax έχει πολύ καλό value for money, imo.

Κάνε όμως και καμία βόλτα στα ποδηλατάδικα της περιοχής σου (http://maps.google.com/maps/ms?source=embed&ie=UTF8&oe=UTF8&msa=0&msid=113070671964081904687.00047324b47f06606a304). Το κυριότερο είναι να ξέρεις για τι ακριβώς θέλεις το ποδήλατό σου.

ipo
26-09-11, 17:44
Οποτε ουσιαστικα μου λετε να παω στο Ideal Ergomax disc (http://www.idealbikes.net/?section=2150&language=el_GR&itemid1494=2189) που μου προτεινε ο Mouse Potato και να αλλαξω τον δισκοβραχιωνα (48/38/28) σε αυτον που ειπε ο ipo?
Σε χωματοδρομο στρωμενο θα υπαρχει προβλημα.
Έχει ένας γνωστός μου το ergomax και είναι πολύ ευχαριστημένος. Μόνο του μειονέκτημα το αυξημένο βάρος (15 κιλά) που οφείλεται στα δισκόφρενα. Δεν ξέρω αν αξίζει να δώσεις 100 ευρώ περισσότερα από το Megisto.

Ο δισκοβραχίωνας που αγόρασα και προτείνω ανεπιφύλακτα είναι αυτός (http://www.bikestation.gr/details.php?PrID=518). Τα περισσότερα ποδηλατάδικα τον έχουν 30€. Με λίγα ευρώ παραπάνω παίρνεις έναν Shimano 22-32-44 που έχει λίγο μεγαλύτερο μεγάλο δίσκο (44 αντί για 42 του δικού μου) και θα σου δίνει κάτι παραπάνω σε τελική ταχύτητα στις κατηφόρες. Αυτό που σε νοιάζει όμως περισσότερο είναι το μικρό γρανάζι (22) για τις ανηφόρες.

Ο nm96027 ανεβαίνει με μέτριο προς αργό πεταλάρισμα και τον βολεύει το υπάρχον σύστημα στο Megisto του. Δηλαδή με δίσκο 28 και πίσω γρανάζι 32. Ίσως θα πρέπει αν δοκιμάσεις κι αν δεις ότι δε σε βολεύει, τότε να αλλάξεις το δισκοβραχίωνα. Πάντως άλλοι γνωστοί μου trekking δε με φτάνουν στις ανηφόρες, αφού τους κουράζει ο συνδυασμός 28-32 μετά από μερικά χιλιόμετρα.

nEC
26-09-11, 17:52
14.92kg? βαρύ δεν είναι για trekking?

TermInuS
26-09-11, 18:16
Δεν ξερω αν ειναι βαρυ για trekking ξερω οτι θα ειναι βαρυ για τον τριτο οροφο απο τις σκαλες :p.

........Auto merged post: TermInuS πρόσθεσε 5 λεπτά και 52 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Βλεπω οτι στο Megisto αρκετοι παραπονιουνται για τα φρενα του ενω αντιθετος το Ergomax εχει μονο καλα σχολια.

Mouse Potato
26-09-11, 18:20
Για trekking με ανάρτηση και δισκόφρενα, δεν νομίζω να είναι πολλά. Normal θα το έλεγα.

Μετά μπορεί να πάει σε fitness με 10-11 ή λιγότερα κιλά και αξιόλογα mid level κουρσάδικα περιφερειακά. Σαφώς ακριβότερη λύση...

........Auto merged post: Mouse Potato πρόσθεσε 2 λεπτά και 58 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Βλεπω οτι στο Megisto αρκετοι παραπονιουνται για τα φρενα του ενω αντιθετος το Ergomax εχει μονο καλα σχολια.

Δεν συγκρίνονται τα φρένα του ενός με τα φρένα του άλλου. Μόνο και μόνο η λογική λέει υδραυλικά >> μηχανικά.

nEC
26-09-11, 18:24
εγώ πάντως ΔΕΝ θα πρότεινα trekking ποδήλατο, αλλα MTB με ένα δεύτερο σετ slick ελαστικά! το trekking δεν είναι καλό πουθενά...το MTB όμως είναι μια χαρά στην άσφαλτο με ένα ζευγαράκι λάστιχα!

εκτός αν σιχαίνεσαι το χώμα για άλλους λόγους (παιδικά τραύματα :p), κάποια στιγμή θα έρθει η ώρα ,η παρέα να ανέβεις βουνό και πίστεψέμε θα ξετρελαθείς! με το trekking, ότι και να κάνεις δεν θα μπορέσεις να ακολουθήσεις τα MTB και θα το μετανιώσεις!

(σου γράφω σαν πρώην κάτοχος trekking και νυν MTB !)

Mouse Potato
26-09-11, 18:36
εγώ πάντως ΔΕΝ θα πρότεινα trekking ποδήλατο, αλλα MTB με ένα δεύτερο σετ slick ελαστικά! το trekking δεν είναι καλό πουθενά...το MTB όμως είναι μια χαρά στην άσφαλτο με ένα ζευγαράκι λάστιχα!

εκτός αν σιχαίνεσαι το χώμα για άλλους λόγους (παιδικά τραύματα :p), κάποια στιγμή θα έρθει η ώρα ,η παρέα να ανέβεις βουνό και πίστεψέμε θα ξετρελαθείς! με το trekking, ότι και να κάνεις δεν θα μπορέσεις να ακολουθήσεις τα MTB και θα το μετανιώσεις!

(σου γράφω σαν πρώην κάτοχος trekking και νυν MTB !)

Με αυτή τη λογική πρότεινα εξ' αρχής MTB. Το MTB μπορεί να μετατραπεί σε trekking με μικρότερο τροχό. Το trekking δεν μπορεί να μετατραπεί σε MTB με μεγαλύτερο τροχό*. Ο λόγος είναι ο διαφορετικός σχεδιασμός του πλαισίου και της ανάρτησης. Το πλαίσιο και η ανάρτηση ενός MTB είναι σχεδιασμένα, θεωρητικά τουλάχιστον, ώστε να αντέχουν σε συνθήκες μεγάλης καταπόνησης. Κάτι που δεν συμβαίνει στο trekking. Ο καθένας μπορεί να καταλάβει και οπτικά τις διαφορές.

Βέβαια, ο μεγαλύτερος τροχός έχει άλλη αίγλη (καλύτερη αίσθηση σε λακούβες και ανωμαλίες στο δρόμο, άνεση σε μεγάλες αποστάσεις κλπ).

Μακάρι να έκανε ένα ποδήλατο για οποιοδήποτε terrain... :closed:

* τουλάχιστον όταν μιλάμε για μονοπάτια και κακοτράχαλους χωματόδρομους

TermInuS
26-09-11, 18:46
Ωραια οποτε καταληγω σε MTB με καραφλα λαστιχα?
Prorider disc ? κ ας εχει μηχανικα δισκοφρενα?

ipo
26-09-11, 19:10
Πράγματι το ποδήλατο βουνού είναι πιο ανθεκτικό σε κακοτράχαλο έδαφος, αλλά το trekking έχει πιο άνετη γεωμετρία. Στο ποδήλατο βουνού είσαι πιο σκυφτός.

manicx
26-09-11, 19:44
Το MTB μπορεί να μετατραπεί σε trekking με μικρότερο τροχό.

Αυτό δεν είναι απόλυτο. Πήγαινε φόρα άλλο λάστιχο σε MTB με πηρούνι που έχει βύθιση 10εκ η ανάρτηση και πήγαινε σε δρόμους που έχουν σκάψει για οπτική ή έχει κακή άσφαλτο. Αν δεν κλειδώνει η ανάρτηση μπορεί να βρεθείς με τα μούτρα στην άσφαλτο. Τα trekking έχουν μικρή διαδρομή ανάρτησης. Εγώ με ένα MTB με ανάρτηση με μεγάλη διαδρομή η οποία δεν κλείδωνε έπρεπε σε κάθε λακούβα να μετακινώ το σώμα μου. Χώρια που ορθοπεταλιά πηγαίνεις πάνω κάτω σαν τρελός και στην ουσία κουράζεσαι απίστευτα.

Mouse Potato
26-09-11, 19:49
Ωραια οποτε καταληγω σε MTB με καραφλα λαστιχα?
Prorider disc ? κ ας εχει μηχανικα δισκοφρενα?

Γυρνάμε λοιπόν στο αρχικό μου post (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4337318&postcount=450).

Ξαναλέω: γύρνα τα ποδηλατάδικα και δες, άγγιξε, δοκίμασε, συζήτα... Εμείς απλά είμαστε χομπίστες και κοιτάμε τα χαρακτηριστικά και βγάζουμε συμπεράσματα.

........Auto merged post: Mouse Potato πρόσθεσε 2 λεπτά και 16 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Αυτό δεν είναι απόλυτο. Πήγαινε φόρα άλλο λάστιχο σε MTB με πηρούνι που έχει βύθιση 10εκ η ανάρτηση και πήγαινε σε δρόμους που έχουν σκάψει για οπτική ή έχει κακή άσφαλτο. Αν δεν κλειδώνει η ανάρτηση μπορεί να βρεθείς με τα μούτρα στην άσφαλτο. Τα trekking έχουν μικρή διαδρομή ανάρτησης. Εγώ με ένα MTB με ανάρτηση με μεγάλη διαδρομή η οποία δεν κλείδωνε έπρεπε σε κάθε λακούβα να μετακινώ το σώμα μου. Χώρια που ορθοπεταλιά πηγαίνεις πάνω κάτω σαν τρελός και στην ουσία κουράζεσαι απίστευτα.

Ακριβώς:


Σε γενικές γραμμές να ψάξεις να βρεις ποιοτικό αλουμινένιο πλαίσιο, με πιρούνι που να έχει ανάρτηση η οποία θα κλειδώνει...

Το έχω αναφέρει. Είναι πολύ σημαντικό.

nEC
26-09-11, 19:50
υπάρχουν αρκετά αξιόλογα μοντέλα στα ~500-600€

ideal zigzag, πολύ τίμιο ποδηλατάκι σε καλή τιμή...

http://idealbikeshop.gr/eshop/products-details.aspx?rid=&catid=17&pId=243

scottάκι aspect 30, σταθερή αξία!

http://idealbikeshop.gr/eshop/products-details.aspx?rid=&catid=17&pId=660

cube analog disc, αυτό που ερωτεύτηκα με την πρώτη ματιά (και το απόκτησα!)

http://www.cube.eu/en/hardtail/comp-series/analog-disc/

ardi21
29-09-11, 03:44
Αφου δεν θα μπαινεις σε σοβαρο χωμα (ενα trekking με αναρτηση παει ευκολα σε στρωμενο χωμα αν χρειαστει) για ποιο λογο να παρεις MTB? Για να δυσκολεψεις την ζωη σου? Γι'αυτο υπαρχουν πολλοι τυποι ποδηλατων.

Σαν να θες αμαξι για πολη και να σου λενε "παρε τζιπ και βαλτου λαστιχα απο smart, ειναι πιο ανθεκτικο".

Τελειως λαθος λογικη για μενα

TermInuS
30-09-11, 12:33
Και εγω αυτο λεω ρε ardi εκει ομως ολοι μου πετανε ενα "και αν".
Με επεισαν και θα παω για το Ideal Zig Zag (http://www.action-bikes.gr/zig-zag-disc.html).Αυριο μαλλον θα παω να το παρω.

nEC
30-09-11, 12:53
Και εγω αυτο λεω ρε ardi εκει ομως ολοι μου πετανε ενα "και αν".
Με επεισαν και θα παω για το Ideal Zig Zag (http://www.action-bikes.gr/zig-zag-disc.html).Αυριο μαλλον θα παω να το παρω.

πολύ καλή επιλογή (και 180άρι δισκόφρενο ομπρός!!) το είδα την προηγούμενη εβδομάδα Πάρνηθα από ένα παιδί στην παρέα και το ποδηλατάκι πέταγε! Στην πόλη φρόντισε να έχεις τα λάστιχα με μεγάλη πίεση ,σεβόμενος πάντα τα όρια του κατασκευαστή, για να μην έχεις μεγάλες τριβές. Καλορίζικο!

TermInuS
30-09-11, 13:52
Θα κανω μια αναβαση τη Κυριακη και αναλογως το αποτελεσμα (αν φτασω δηλαδη :p )θα προχωρησω στις αλλαγες που μου πρωτεινε ο Ipo.
Πολλα thanks παιδια.

vamvakoolas
30-09-11, 15:41
Θα κανω μια αναβαση τη Κυριακη και αναλογως το αποτελεσμα (αν φτασω δηλαδη :p )θα προχωρησω στις αλλαγες που μου πρωτεινε ο Ipo.
Πολλα thanks παιδια.

αν αναφερεsai για Υμμητο απο ασφαλτο ξεχνα την μεχρι το μεσημερι...

nm96027
30-09-11, 15:44
Θέλετε να κανονίσουμε την Κυριακή το απόγευμα ανάβαση στο χαλαρό?

Mouse Potato
30-09-11, 16:00
Θέλετε να κανονίσουμε την Κυριακή το απόγευμα ανάβαση στο χαλαρό?

Είμαι μέσα αν και έχω:

1) Ενοχλήσεις στο δεξί γόνατο όταν το πιέζω
2) Τρύπια σέλα... Πριν 1 ώρα πιάστηκε σε κάτι συρματοπλέγματα... :(

TermInuS
30-09-11, 16:27
Το δικο μου προγραμμα λεει Κυριακη πρωι κατα τις 9 αναβαση,ταβλι,καφε και κατα τις 12 μπασκετακι στα γηπεδα του Αθηναικου.Απογευμα δουλεουμε :s

TermInuS
30-09-11, 18:51
Μπορει καποιος να μου εξηγησει γιατι το Zig Zag δεν υπαρχει πουθενα?
Και πανω που νομιζα οτι κατεληξα καπου. Αποφασισα να παω στο Hillmaster (http://www.action-bikes.gr/all-bikes/podilata-mountain/hardtail/hillmaster-hydraulic-disc.html)μιας και το Zig Zag γιοκ!

Mouse Potato
30-09-11, 18:53
Ρώτησες σε μαγαζιά και σου είπαν ότι δεν υπάρχει; Προφανώς δεν θα έχει μείνει στοκ του '11 μιας και έρχονται (αν δεν έχουν ήδη έρθει) τα του '12.

Ακόμα και η επίσημη ιστοσελίδα έχει μοντέλα του '11 αν δεν κάνω λάθος.

ipo
30-09-11, 20:39
Και εγω αυτο λεω ρε ardi εκει ομως ολοι μου πετανε ενα "και αν".
Αυτή η σκέψη βασανίζει πολλούς από εμάς σε διάφορες πτυχές της ζωής μας και σηκώνει πολλή συζήτηση. Δηλαδή αντί να σκεφτόμαστε τι χρειαζόμαστε, αρχίζουμε να αποκλείουμε πιθανές καλές λύσεις με τη σκέψη "Αυτό δεν θα μπορέσει να κάνει το τάδε πράγμα, που ίσως μου χρειαστεί", "το άλλο δε θα μπορέσει να κάνει το άλλο πράγμα που επίσης ίσως μου χρειαστεί, παρόλο που μέχρι στιγμής δεν το έχω κάνει".

Δηλαδή αξιολογούμε κάτι καλύτερα με βάση το πλήθος των δυνατοτήτων του και όχι βάσει της ποιότητας/άνεσης στο τμήμα που μας ενδιαφέρει. Αν πάω σε ακραίο παράδειγμα, τότε όλοι θα αγοράζαμε βανάκια, διότι σε συμβατικά I.X. υπάρχουν πολλά πράγματα που δεν μπορείς να κουβαλήσεις. Το van μπορεί να καίει, να είναι άβολο στο παρκάρισμα, να μην είναι όσο άνετο όσο ένα οικογενειακό, αλλά μπορεί να παρκάρει και να μετακινήσει κόσμο και βέβαια να κουβαλήσεις πολύ πράμα, αν και όταν χρειαστεί. Όμως όλον τον υπόλοιπο καιρό, κάνοντας συμβατική χρήση, θα ταλαιπωρείσαι.

........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 1 λεπτά και 19 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Θέλετε να κανονίσουμε την Κυριακή το απόγευμα ανάβαση στο χαλαρό?
Εγώ ψήνομαι. Αν όμως με πιάσει ο δικέφαλος θα σας περιμένω για την κατηφόρα. :p Πάντως δε με έχει ξαναπονέσει τις τελευταίες εβδομάδες που κάνω χαλαρή ποδηλασία.

TermInuS
01-10-11, 17:14
Ρώτησες σε μαγαζιά και σου είπαν ότι δεν υπάρχει; Προφανώς δεν θα έχει μείνει στοκ του '11 μιας και έρχονται (αν δεν έχουν ήδη έρθει) τα του '12.

Ακόμα και η επίσημη ιστοσελίδα έχει μοντέλα του '11 αν δεν κάνω λάθος.

Τελικα παιδες δεν πηρα τιποτα.
Μετα απο πολλες βολτες στα μαγαζια και αφου δεν βρηκα το Zig Zag ειπα να παω για το Hillmaster.Ελα ομως που και αυτο το βρηκα μονο στον Τσιρικο στα 640€.Τελικα στον Τσιρικο με εψεισαν να περιμενω 15 μερες για τα μοντελα του 2012. :s

TermInuS
05-10-11, 13:46
Τελικα πηρα απο Αγγλια το GT Avalanche 2.0 (http://www.evanscycles.com/products/gt/avalanche-20-disc-2011-mountain-bike-ec024767).
Σε 5-6 μερες θα το εχω.
Ελπιζω να μην εκανα πατατα :D.

Mouse Potato
05-10-11, 13:54
Καλοτάξιδο και πάντα όρθιος. Από gatsouli;

Τα φρενάκια του δεν ξέρω τι ποιότητας και απόδοσης είναι.

kostantis
05-10-11, 13:58
Το αντιανεμικό πρέπει να είναι κολλητό στο σώμα ή φαρδύ;:hmm:

Mouse Potato
05-10-11, 14:04
Είμαι κι εγώ στο ψάξιμο για χειμερινό εξοπλισμό... Όταν αρχίσουμε να κρυώνουμε θα ενημερώσω. :p


Το αντιανεμικό πρέπει να είναι κολλητό στο σώμα ή φαρδύ;:hmm:

Όχι πολύ κολλητό αλλά ούτε και φαρδύ.

TermInuS
05-10-11, 14:18
Καλοτάξιδο και πάντα όρθιος. Από gatsouli;

Τα φρενάκια του δεν ξέρω τι ποιότητας και απόδοσης είναι.
Απο το site που εχω δωσει πιο πανω το πηρα.

ipo
05-10-11, 14:25
Το αντιανεμικό πρέπει να είναι κολλητό στο σώμα ή φαρδύ;:hmm:
Σίγουρα όχι φαρδύ, αλλά ούτε και κολλητό (τα ίδια με το mouse λέω :p).

Αν το πάρεις ελαφρώς στενό, θα χάσεις σε άνεση, αλλά θα κερδίσεις σε αεροδυναμική αντίσταση. Κολλητό δεν μπορείς να το πάρεις, διότι δεν έχει ελαστικότητα και θα σε εμποδίζει στις κινήσεις σου.

Το δικό μου αντιανεμικό είναι φαρδύ και η διαφορά στις κατηφόρες είναι αισθητή. Όταν το φοράω είναι σαν να πατάω λίγο φρένο.

vamvakoolas
05-10-11, 14:35
Το αντιανεμικό πρέπει να είναι κολλητό στο σώμα ή φαρδύ;:hmm:

φιλε konstanti γενικα οι εταιριες που βγαζουν αντιανεμικα τα βγαζουν ετσι και αλλιως λιγο φαρδυα τα μεγεθη. Ο σκοπος του αντιανεμικου ειναι διπλος:

-απο τη σε προφυλασσει απο τον αερα (προσωπικα στη χωρα μας μονο σε βουνα με "καλα" υψομετρικα)
-απο την αλλη (και βασικοτερο για τη χωρα μας) ειναι ενα ειδος μπουφαν φορητο (αφου διπλωνει ευκολα και χωραει ακομα και στη τσεπη! Φαντασου τον εαυτο σου αυτη την εποχη να εχει ιδρωσει ενω εχει κατω απο 20 βαθμους και ξαφνικα θες να κανεις σταση. Τοτε το φορας ετσι ωστε αποτι καταλαβαινεις να διατηρηθει καπως η θερμοκρασια σωματος ή εστω να εχει μεγαλυτερη διαρκεια η πτωση της (ωστε να αποφυγεις κρυολογημα βρε:rofl:)

Καλο ειναι να εχουν κανενα φωσφοριζε χρωμα για να εχουν διπλο ρολο και ως αντιανεμικο αλλα και για να μας βλεπουν;)

Mouse Potato
05-10-11, 14:47
Απο το site που εχω δωσει πιο πανω το πηρα.

Με γειά. Νομίζω πως αντιπρόσωπος της GT είναι ο Γατσούλης. Πέρασες από εκεί να το δεις;

kostantis
05-10-11, 14:54
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!:oneup:

Βρήκα 2 αντιανεμικά ξεχασμένα σε μία ντουλάπα απλά μου είναι λίγο φαρδυά και αναρωτιόμοουν εάν είναι κατάλληλα ή οχι για το ποδήλατο για να μην αγοράζω καινούριο.:)

ipo
05-10-11, 15:00
Τελικα πηρα απο Αγγλια το GT Avalanche 2.0 (http://www.evanscycles.com/products/gt/avalanche-20-disc-2011-mountain-bike-ec024767).
Σε 5-6 μερες θα το εχω.
Ελπιζω να μην εκανα πατατα :D.
Με γεια! Πολύ καλό.

Ιδανικός δισκοβραχίωνας και κασέτα για μεγάλες ανηφόρες. Με 22 μπροστά και 34 πίσω θα ανεβαίνεις όρη. :)

Πόσο πήγαν τα μεταφορικά;

TermInuS
05-10-11, 15:43
90 ευρω για 2 ποδηλατα ηταν τα μεταφορικα.
Πηγα το ειδα μου φανηκε καλο για το υψος μου το L και αποφασισα να το παρω.
Ελπιζω μονο να μη μου το φερουν σε καμια κουτα σε κομματια και χρειαζεται να το φτιαξω. :whistle:

manicx
05-10-11, 15:55
Επειδή ως φοιτητής στο ΗΒ είχα παραγγείλει ποδήλατο, μου το είχαν φέρει κομμάτια. Και αν δεν κάνω, τα ποδήλατα έτσι έρχονται στα αρχικά τους κουτιά, κομμάτια.

vamvakoolas
05-10-11, 15:57
90 ευρω για 2 ποδηλατα ηταν τα μεταφορικα.
Πηγα το ειδα μου φανηκε καλο για το υψος μου το L και αποφασισα να το παρω.
Ελπιζω μονο να μη μου το φερουν σε καμια κουτα σε κομματια και χρειαζεται να το φτιαξω. :whistle:

και ομως σε κουτα θα ειναι

μην αγχωνεσαι ειναι βασικο μονταρισμα οτι βοηθεια χρειαστεις...θα σου πεταξουμε σωσιβιο!:p

ipo
05-10-11, 16:04
Δηλαδή στο φέρνουν στα εξ ων συνετέθη ή σε λίγα κομμάτια π.χ. ρόδες/σκελετό/τιμόνι/πετάλια;

Πολύ καλές τιμές το evanscycles. 15-30% φτηνότερες από τις αντίστοιχες του Τσιρίκου, ακόμα κι αν προσθέσουμε τα έξοδα αποστολής (47€).

TermInuS
05-10-11, 16:28
Πολλα ομως δεν τα στελνει εκτος UK.
Ψαχνοντας για Santa Cruz βρηκα και ενα στη Βουλγαρια με καλυτερες τιμες αλλα δεν εβγαζα ακρη λογω γλωσσας.
Το χειμωνα στο Bansko θα κανω και ενα ψαξιμο.

Mouse Potato
05-10-11, 16:38
Που βρήκες SantaCruz σε τέτοιο budget να πάρω κι εγώ κανα 2; :p

........Auto merged post: Mouse Potato πρόσθεσε 3 λεπτά και 56 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Επίσης μια καλή και αξιόπιστη επιλογή σε αυτό περίπου το budget είναι και αυτό (http://www.canyon.com/_en/mountainbikes/bike.html?b=2050). Αλλά θα έπρεπε να περίμενες κάποιους μήνες μέχρι να βγουν του '12.

vamvakoolas
05-10-11, 16:40
Πως ερχεται ενα ποδηλατο απο εξωτερικο?

http://vimeo.com/13470730

Κωνσταντινος Παπανικολαου (Αθλητης Τριαθλου)

PS: ΓΙΑ ΤΑ ΜΤΒ ειναι πιο απλα τα πραγματα:p

Mouse Potato
05-10-11, 16:42
Εκπληκτικά βιντεάκια του conpap... Ειδικά εκείνο με το fixed (http://www.conpap.net/fixed-gear/)...

senkradvii
05-10-11, 17:01
Εγώ θα ήθελα να δώσω μπράβο στον "σκηνοθέτη"! Φοβερά πλάνα! :up:

ipo
05-10-11, 17:23
Πως ερχεται ενα ποδηλατο απο εξωτερικο?

http://vimeo.com/13470730

Κωνσταντινος Παπανικολαου (Αθλητης Τριαθλου)

PS: ΓΙΑ ΤΑ ΜΤΒ ειναι πιο απλα τα πραγματα:p
Αυτόν τον είχα δει μία φορά. Τον πέρασα σε μία ανηφόρα και αγκομαχούσε να με φτάσει, αλλά δεν τα κατάφερε. :p

Σοβαρά τώρα, αν το ποδήλατο έρχεται όπως στο video, δηλαδή εντελώς σε κομμάτια, χρειάζεσαι αρκετές γνώσεις και ειδικά εργαλεία για κάποια τμήματα (κασέτα, μεσαία τριβή).

........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 9 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Εκπληκτικά βιντεάκια του conpap... Ειδικά εκείνο με το fixed (http://www.conpap.net/fixed-gear/)...
Πράγματι πολύ καλά βίδεα. Στο 1:05 τι υγρό βάζει στη βίδα πριν τη σφίξει;

@ ADSLgr.com All rights reserved.