PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδηλάτες @ adslgr: Αγορά ποδηλάτου, εξοπλισμού και ρουχισμού



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62

Mouse Potato
11-10-11, 15:55
Πέρα από την πλάκα και αφού ο μάχιμος ipo έγινε ένας συμβατικός και ήρεμος αναβάτης, αυτό το set (http://www.cyclist.gr/product.php?codenum=BNT08273815) θα ταίριαζε κουτί.

Δεν νομίζω να αξίζει να ψάξεις από εξωτερικό...

ipo
11-10-11, 16:00
Ευχαριστώ mouse. Καλή τιμή έχει. Νόμιζα ότι δε θα γλίτωνα το 20ευρο για αγορά από ελληνικό κατάστημα. Έχω δει σε mountain και πιο μικρού μήκους λασπωτήρες που είναι πιο όμορφοι, αλλά δεν ξέρω αν προστατεύουν επαρκώς.


Πέρα από την πλάκα και αφού ο μάχιμος ipo έγινε ένας συμβατικός και ήρεμος αναβάτης ...
Καλά... καλάααα... Μόλις φας τα πρώτα νερά, σε βλέπω να βάζεις στη νέα σου κούρσα μεταλλικούς λασπωτήρες σαν τους παπούδες με τα παλιά ποδήλατα. :p

senkradvii
11-10-11, 16:03
Πέρα από την πλάκα και αφού ο μάχιμος ipo έγινε ένας συμβατικός και ήρεμος αναβάτης, αυτό το set (http://www.cyclist.gr/product.php?codenum=BNT08273815) θα ταίριαζε κουτί.

Δεν νομίζω να αξίζει να ψάξεις από εξωτερικό...

Για μένα θα κάνουν αυτοί?

Mouse Potato
11-10-11, 16:09
Ευχαριστώ mouse. Καλή τιμή έχει. Νόμιζα ότι δε θα γλίτωνα το 20ευρο για αγορά από ελληνικό κατάστημα. Έχω δει σε mountain και πιο μικρού μήκους λασπωτήρες που είναι πιο όμορφοι, αλλά δεν ξέρω αν προστατεύουν επαρκώς.

Όπως είπες θα πρέπει να πας να τους δεις από κοντά για να καταλάβεις αν προστατεύουν επαρκώς.


Καλά... καλάααα... Μόλις φας τα πρώτα νερά, σε βλέπω να βάζεις στη νέα σου κούρσα μεταλλικούς λασπωτήρες σαν τους παπούδες με τα παλιά ποδήλατα. :p

Προτιμώ να βάλω λασπωτήρες στο πηγούνι παρά στο ποδήλατο... :lol:


Για μένα θα κάνουν αυτοί?

Δεν έχω καταλάβει ακριβώς που κουμπώνουν (νομίζω στη βάση για τα φρένα;; ) οπότε δεν ξέρω αν θα σου κάνουν... Με ένα τηλ θα μάθεις όμως. ;)

manicx
11-10-11, 16:16
Ευχαριστώ mouse. Καλή τιμή έχει. Νόμιζα ότι δε θα γλίτωνα το 20ευρο για αγορά από ελληνικό κατάστημα. Έχω δει σε mountain και πιο μικρού μήκους λασπωτήρες που είναι πιο όμορφοι, αλλά δεν ξέρω αν προστατεύουν επαρκώς.

Με μικρότερους παίζει ελάχιστο νερό έως καθόλου. Εγώ έχω έναν που είναι σχεδόν μέχρι το τέλος της σχάρας (για πίσω) και όχι παρακάτω. Δεν είχα πρόβλημα μέχρι στιγμής. Για την τοποθέτηση μην αγχώνεσαι. Υπάρχουν τρύπες στον σκελετό. Αυτό που πρέπει να δεις είναι αν οι λασπωτήρες αφού βιδώσουν είναι fixed ή μπορείς να αφαιρέσεις το πλαστικό από την βάση που έχει βιδώσει. Αν δεν γίνεται το τελευταίο, ετοιμάσου για μπελά σε πλύσιμο και συντήρηση.

kostantis
11-10-11, 18:37
Ενημερωτικά το CRC έχει -10€ για αγορές 100€+ με την προυπόθεση να γίνει η πληρωμή με paypal.
Δεν είναι και η τρελή έκπτωση αλλά το αναφέρω γιατί ποτέ δεν ξες.:)

Mouse Potato
12-10-11, 14:11
Ωραία προϊόντα έχει η proviz (http://www.proviz.co.uk/hi-visibility-cycling). Δεν την γνώριζα... Έχει κανείς εμπειρία;

...

vamvakoolas
12-10-11, 14:27
μιας και ολοι κανουν ψωνια...ψωνιστηκα και εγω:rofl:

ας παρουμε μια ιδεα με το τι θα τρεξουμε φετος

1)cyclocross /παγκοσμιο
Το πλαισιο ειναι χορηγια και η εταιρια απο το Βελγιο ειναι απιστευτη :worthy: εμαθα οτι τελευταια αρχιζουν να τα φερνουν και Ελλαδα :respekt:... Το ποδηλατο εχει σειρα ανταλλακτικων shimano Dura ace
και κυριως χρωματισμο custom!!!
http://www.ridley-bikes.com/pd/gb/en-gb/4/354/cyclocross/X-Bow

2)Για τους αγωνες Ελλαδα (τιμη στο εμποριο 8500$:respekt:)
http://www.specialized.com/us/en/bc/SBCBkModel.jsp?sid=09Roubaix
τροχοι fulcrum racing 3

Φετος ανεβαινει ο πηχυς...
συντομα και φωτος..

Mouse Potato
12-10-11, 14:32
:oneup:

Καλή επιτυχία εύχομαι Κωστή με τα νέα εργαλεία!

Το Roubaix είναι απίστευτα όμορφο ποδήλατο με πολύ καλή γεωμετρία (απ' ότι λένε). Περιμένουμε φωτό!!

TermInuS
14-10-11, 18:10
GT Avalanche 2.0 Disc 2011
Commencal Premier Plus 2011
Athens, Greece 14/10/2011 13:05 Delivered :band:

9 μερες ακριβως και συμφωνα με το schedule.
Τα ποδηλατα ειναι ετοιμα.Χρειαζετε να βαλουμε μονο σελα, μπροστινη ροδα και πεταλια. :clap: :clap: :clap:

senkradvii
14-10-11, 18:37
Kαλές και ασφαλής βόλτες! :up:

Mouse Potato
14-10-11, 20:52
Καλοτάξιδα και πάντα όρθιοι. ;)

Tsene
17-10-11, 21:08
Έχετε κάποιο καλό ζευγάρι φώτων ~30€ να μου προτείνετε;
Είχα πάρει ένα φθηνό ζεύγος από το ebay και σπάσανε οι βάσεις στήριξης σε λίγους μήνες.

raspoutiv
17-10-11, 23:31
cateye

θα τα βρεις και στο ebay και σε καταστήματα σε τιμές ελαφρώς πάνω απ τα no-name. έχω αγοράσει πολλές φορές και για πολλούς λόγους φωτάκια. τις τελευταίες φορές κατέληξα εκεί. πρόσεχε μόνο ο μπροστινός προβολέας να ναι μεγάλος

ipo
17-10-11, 23:33
Έφτασε το οδόμετρο (Cateye Velo Wireless) σε 5 μέρες από Βρετανία. 50€ σε ελληνικά καταστήματα, 30€ στο eBay. Δεν το δοκίμασα ακόμη, διότι έχω επισκευάσει τη βάση του αισθητήρα του παλιού και προς το παρόν δουλεύει μία χαρά, ακλόνητη.


Αυτές τις μέρες που μπήκε απότομα το κρύο (Δεκέμβριο θυμίζει περισσότερο, παρά Οκτώβρη), διαπίστωσα ότι ο ποδηλατικός εξοπλισμός μου δεν είναι επαρκής και κινούμαι στην κατεύθυνση αναζήτησης χειμερινού εξοπλισμού. Έχω καλό αδιάβροχο/αντιανεμικό και ταυτόχρονα διαπνέον ποδηλατικό μπουφάν, αλλά με τους 12°C αυτών των ημερών και σε συνδυασμό μόνο με ένα απλό jersey, δεν φτάνει. Στις ανηφόρες είναι μια χαρά (μάλιστα ανοίγω το μπουφάν ή το αφαιρώ τελείως), αλλά στις κατηφόρες και τις στάσεις κρυώνω. Τόσο στα πόδια, όσο και στο άνω μέρος του σώματος.

Έχω κάποια ισοθερμικά από ιστιοπλοΐα και στρατό (το πρώτο συνθετικό, το δεύτερο θυμίζει βαμβακερό), τα οποία θα μπορούσα να φορέσω μέσα από το ποδηλατικό jacket, αλλά είναι σχεδιασμένα για διαφορετική χρήση. Θα τα δοκιμάσω, αλλά φαντάζομαι ότι στα πρώτα χιλιόμετρα ανηφόρας θα λιώσω στον ιδρώτα. Θέλω λοιπόν κάτι διαπνέον και θερμομονωτικό ταυτόχρονα, δηλαδή ισοθερμικό για συνθήκες άθλησης σε ξηρό περιβάλλον. Καλόμαθα με τη θερμική εξισορρόπηση που πετυχαίνω με τα καλοκαιρινά ποδηλατικά jersey, οπότε επιθυμώ κάτι αντίστοιχο για το χειμώνα.

Manicx, τι λέει αυτό (http://www.startfitness.co.uk/product.asp?strParents=4262,4270&CAT_ID=4155&P_ID=44449); Είναι χοντρό με επένδυση (fleece ή κάτι άλλο) ή σχετικά λεπτό;

Έριξα μία ματιά στο ebay και κόλλησε το μάτι μου σε αυτά τα σετ που έχουν επένδυση fleece:
http://www.ebay.co.uk/itm/2011-Giant-Autumn-Winter-Thermal-Fleece-Cycling-Jersey-Pants-3504-/260874108687?pt=UK_Cycling_Clothing&hash=item3cbd4eff0f
http://www.ebay.co.uk/itm/2011-BMC-Autumn-Winter-Thermal-Fleece-Cycling-Jersey-Pants-3507-/250900443081?pt=UK_Cycling_Clothing&hash=item3a6ad4efc9

Τι λέτε;
Είδα τα Campagnolo και Castelli που προτείνετε πιο πάνω, αλλά δε με ενδιαφέρει τόσο ακριβός εξοπλισμός.

Πέρσι το χειμώνα καλυπτόμουν (ακόμα και σε 10°C σε κατάβαση βουνού) με βαμβακερό t-shirt (ίσως και 2 το ένα πάνω από το άλλο), από πάνω βαμβακερό φούτερ και στις κατηφόρες φορούσα επιπλέον ένα λεπτό αντιανεμικό. Δεν ήταν άνετος συνδυασμός (μάζευαν ιδρώτα, δεν ήταν διαπνέοντα, δεν είχαν φερμουάρ), αλλά προστάτευε από το κρύο. Ένας ποδηλάτης τι φοράει αντίστοιχα το χειμώνα;

Base layer + winter jersey + jacker;
ή υπάρχουν ισοθερμικά jersey και tights που σε καλύπτουν σκέτα; (αν δεν βρέχει)

raspoutiv
17-10-11, 23:47
εγώ χρησιμοποιώ απλά αδιάβροχο αντιανεμικό μπουφάν, με κοντομάνικη μπλούζα - γιατί το jersey το σιχαίνομαι με τον ιδρώτα, και έχω και το ανάλογο αδιάβροχο παντελόνι σε περίπτωση βαριάς βροχής.

δεν κρυώνω ποτέ έτσι, και έχω και 1 δεύτερη μπλούζα για να αλλάξω, μαζί με τα λοιπά απαραίτητα στην τσάντα μου, αν έχω σκοπό τη μετακίνηση. αν πάω για βόλτα, όπως ακριβώς ανέφερα πριν.

δε μου αρέσει ο ειδικός εξοπλισμός, γιατί θέλω όπου πηγαίνω να μπορώ να σταματάω και να κυκλοφορώ κανονικά, χωρίς να με κοιτάνε σαν εξωγήινο. τα παπούτσια για την κούρσα και το jersey μόνο το καλοκαίρι, όταν έχω σκοπό κάποια μεγάλη βόλτα χωρίς στάση σε κατοικημένη περιοχή.

προφανώς ενδιαφέρεσαι για κάτι πιο εξιδεικευμένο, αλλά αυτά έγκεινται στις βλέψεις του καθενός από το ποδήλατο

Tsene
17-10-11, 23:58
cateye

θα τα βρεις και στο ebay και σε καταστήματα σε τιμές ελαφρώς πάνω απ τα no-name. έχω αγοράσει πολλές φορές και για πολλούς λόγους φωτάκια. τις τελευταίες φορές κατέληξα εκεί. πρόσεχε μόνο ο μπροστινός προβολέας να ναι μεγάλος

Ωραία φαίνονται τα Cateye. Κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο;
http://www.cateye.com/uk/products/category/3/

Βρήκα και τα Blackburn VOYAGER 2.0 + MARS CLICK COMBO
http://www.blackburndesign.com/lights/voy-2-0-click-combo.html
λένε τίποτα;

ipo
18-10-11, 00:00
εγώ χρησιμοποιώ απλά αδιάβροχο αντιανεμικό μπουφάν, με κοντομάνικη μπλούζα - γιατί το jersey το σιχαίνομαι με τον ιδρώτα, και έχω και το ανάλογο αδιάβροχο παντελόνι σε περίπτωση βαριάς βροχής.

δεν κρυώνω ποτέ έτσι, και έχω και 1 δεύτερη μπλούζα για να αλλάξω, μαζί με τα λοιπά απαραίτητα στην τσάντα μου, αν έχω σκοπό τη μετακίνηση. αν πάω για βόλτα, όπως ακριβώς ανέφερα πριν.

δε μου αρέσει ο ειδικός εξοπλισμός, γιατί θέλω όπου πηγαίνω να μπορώ να σταματάω και να κυκλοφορώ κανονικά, χωρίς να με κοιτάνε σαν εξωγήινο. τα παπούτσια για την κούρσα και το jersey μόνο το καλοκαίρι, όταν έχω σκοπό κάποια μεγάλη βόλτα χωρίς στάση σε κατοικημένη περιοχή.

προφανώς ενδιαφέρεσαι για κάτι πιο εξιδεικευμένο, αλλά αυτά έγκεινται στις βλέψεις του καθενός από το ποδήλατο
Ο συνδυασμός που αναφέρεις (κοντομάνικο + αντιανεμικό) δε με καλύπτει στο βραδινό κρύο αυτών των ημερών, το οποίο θα συναντούμε συχνά τους επόμενους μήνες. Μπορεί να είναι και ζήτημα προσαρμογής στην αλλαγή του καιρού. Θυμάμαι ότι την άνοιξη έλεγα ότι δε θα ευχαριστηθώ ποδηλασία το καλοκαίρι με τη ζέστη, ενώ τώρα σκέφτομαι το ίδιο για το κρύο του χειμώνα. :p

Λίγο η προσαρμογή στη ζέστη, λίγο τα ποδηλατικά διαπνέοντα ρούχα και οι καλοκαιρινές βόλτες κύλησαν πολύ καλά, οπότε τώρα κοιτάω τι μπορώ να κάνω για το χειμώνα.

manicx
18-10-11, 00:19
Αυτές τις μέρες που μπήκε απότομα το κρύο (Δεκέμβριο θυμίζει περισσότερο, παρά Οκτώβρη), διαπίστωσα ότι ο ποδηλατικός εξοπλισμός μου δεν είναι επαρκής και κινούμαι στην κατεύθυνση αναζήτησης χειμερινού εξοπλισμού. Έχω καλό αδιάβροχο/αντιανεμικό και ταυτόχρονα διαπνέον ποδηλατικό μπουφάν, αλλά με τους 12°C αυτών των ημερών και σε συνδυασμό μόνο με ένα απλό jersey, δεν φτάνει. Στις ανηφόρες είναι μια χαρά (μάλιστα ανοίγω το μπουφάν ή το αφαιρώ τελείως), αλλά στις κατηφόρες και τις στάσεις κρυώνω. Τόσο στα πόδια, όσο και στο άνω μέρος του σώματος.

Έχω κάποια ισοθερμικά από ιστιοπλοΐα και στρατό (το πρώτο συνθετικό, το δεύτερο θυμίζει βαμβακερό), τα οποία θα μπορούσα να φορέσω μέσα από το ποδηλατικό jacket, αλλά είναι σχεδιασμένα για διαφορετική χρήση. Θα τα δοκιμάσω, αλλά φαντάζομαι ότι στα πρώτα χιλιόμετρα ανηφόρας θα λιώσω στον ιδρώτα. Θέλω λοιπόν κάτι διαπνέον και θερμομονωτικό ταυτόχρονα, δηλαδή ισοθερμικό για συνθήκες άθλησης σε ξηρό περιβάλλον. Καλόμαθα με τη θερμική εξισορρόπηση που πετυχαίνω με τα καλοκαιρινά ποδηλατικά jersey, οπότε επιθυμώ κάτι αντίστοιχο για το χειμώνα.

Manicx, τι λέει αυτό (http://www.startfitness.co.uk/product.asp?strParents=4262,4270&CAT_ID=4155&P_ID=44449); Είναι χοντρό με επένδυση (fleece ή κάτι άλλο) ή σχετικά λεπτό;

Έριξα μία ματιά στο ebay και κόλλησε το μάτι μου σε αυτά τα σετ που έχουν επένδυση fleece:
http://www.ebay.co.uk/itm/2011-Giant-Autumn-Winter-Thermal-Fleece-Cycling-Jersey-Pants-3504-/260874108687?pt=UK_Cycling_Clothing&hash=item3cbd4eff0f
http://www.ebay.co.uk/itm/2011-BMC-Autumn-Winter-Thermal-Fleece-Cycling-Jersey-Pants-3507-/250900443081?pt=UK_Cycling_Clothing&hash=item3a6ad4efc9

Τι λέτε;
Είδα τα Campagnolo και Castelli που προτείνετε πιο πάνω, αλλά δε με ενδιαφέρει τόσο ακριβός εξοπλισμός.

Πέρσι το χειμώνα καλυπτόμουν (ακόμα και σε 10°C σε κατάβαση βουνού) με βαμβακερό t-shirt (ίσως και 2 το ένα πάνω από το άλλο), από πάνω βαμβακερό φούτερ και στις κατηφόρες φορούσα επιπλέον ένα λεπτό αντιανεμικό. Δεν ήταν άνετος συνδυασμός (μάζευαν ιδρώτα, δεν ήταν διαπνέοντα, δεν είχαν φερμουάρ), αλλά προστάτευε από το κρύο. Ένας ποδηλάτης τι φοράει αντίστοιχα το χειμώνα;

Base layer + winter jersey + jacker;
ή υπάρχουν ισοθερμικά jersey και tights που σε καλύπτουν σκέτα; (αν δεν βρέχει)

Λοιπόν, θα σου πω εγώ τι έχω δοκιμάσει.

-Scott Jersey (μακρυμάνικο) με Scott φανέλα σήμερα. Δάγκωσα το .....ι μου. Ειδικά στα πρώτα 1-2 χλμ. Αποφύγετε το.

-Γυρνάω λοιπόν πίσω και πηγαίνω και παίρνω το ισοθερμικό του LIDL. Τρομερή διαφορά (αν και μάλλον πούντιασα πριν το φορέσω και τώρα νιώθω λες και με ξέχασαν στον πάγο) και άνετη διαδρομή. Ισοθερμικό λοιπόν και από πάνω Scott jersey, ούτε ίδρωσα ούτε τίποτε. Πως στην ευχή το lidl έχει τόσο καλό προϊόν με 13 ευρώ δεν ξέρω.

-Jersey με αντιανεμικό (σήμερα απόγευμα). Έκανα τη δοκιμή πάνω από φανέλα scott και jersey (μακρυμάνικο) scott. Ίδρωσα τρελά. Δεν κάνει. Ισοθερμικό Lidl wins.

Για το προϊόν του Startfitness δεν μπορώ να πω. Αν η πλέξη δεν αφήνει να περάσει άνεμος ενώ αφήνει να αναπνεύσει το εσωτερικό, όλα οκ. Αν περνάει κρύο, άστα.

ipo
18-10-11, 00:36
-Γυρνάω λοιπόν πίσω και πηγαίνω και παίρνω το ισοθερμικό του LIDL. Τρομερή διαφορά (αν και μάλλον πούντιασα πριν το φορέσω και τώρα νιώθω λες και με ξέχασαν στον πάγο) και άνετη διαδρομή. Ισοθερμικό λοιπόν και από πάνω Scott jersey, ούτε ίδρωσα ούτε τίποτε. Πως στην ευχή το lidl έχει τόσο καλό προϊόν με 13 ευρώ δεν ξέρω.

-Jersey με αντιανεμικό (σήμερα απόγευμα). Έκανα τη δοκιμή πάνω από φανέλα scott και jersey (μακρυμάνικο) scott. Ίδρωσα τρελά. Δεν κάνει. Ισοθερμικό Lidl wins.

Μη μου το θυμίζεις, μη μου το θυμίζεις. :wall: :lol:

Το είχε πάρει πέρσι ένας φίλος με 6€ και δηλώνει πολύ ευχαριστημένος. Αυτές τις μέρες είμαι με το μπουφάν κι εκείνος μόνο με το ισοθερμικό. Επιστράτευσα λοιπόν φίλους, γνωστούς, συγγενείς να περάσουν από το Lidl της γειτονιάς τους, αλλά σε όλα τα Lidl είχαν τελειώσει πριν τις 9 το πρωί. Μάλιστα σε κάποιο είπαν ότι έφυγαν μέσα στα πρώτα 5 λεπτά που άνοιξαν οι πόρτες.

Αν και έχω πει ότι δε θα μπαίνω στο τρυπάκι του Lidl με τις εσκεμμένα περιορισμένες παραγγελίες, φέτος το έκανα δύο φορές (η πρώτη ήταν με την τρόμπα που είχα βρει και αξίζει με το παραπάνω). Αλλά τα συγκεκριμένα ισοθερμικά ήταν στο 1/3 της τιμής του εμπορίου και δοκιμασμένα για την ποιότητα. Ακόμα δεν το έχω χωνέψει ότι το έχασα και ήθελα να πάρω και το παντελόνι.

........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 3 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Για το προϊόν του Startfitness δεν μπορώ να πω. Αν η πλέξη δεν αφήνει να περάσει άνεμος ενώ αφήνει να αναπνεύσει το εσωτερικό, όλα οκ. Αν περνάει κρύο, άστα.
Νόμιζα ότι είχες αγοράσει το Scott Helium Winter Jersey. Ποιος από εδώ μέσα το πήρε; :hmm:

........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 3 λεπτά και 40 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Στην δεύτερη αγορά μου πήρα τα:
http://www.startfitness.co.uk/product.asp?strParents=&CAT_ID=0&P_ID=44449
http://www.startfitness.co.uk/product.asp?strParents=&CAT_ID=0&P_ID=43216
http://www.startfitness.co.uk/product.asp?strParents=&CAT_ID=0&P_ID=44472

Τον τσακώσαμε. Ο Πράκτωρ είχε πάρει το winter jersey. Καλό είναι για κρύο Πράκτορα;

frap
18-10-11, 09:38
-Γυρνάω λοιπόν πίσω και πηγαίνω και παίρνω το ισοθερμικό του LIDL. Τρομερή διαφορά (αν και μάλλον πούντιασα πριν το φορέσω και τώρα νιώθω λες και με ξέχασαν στον πάγο) και άνετη διαδρομή. Ισοθερμικό λοιπόν και από πάνω Scott jersey, ούτε ίδρωσα ούτε τίποτε. Πως στην ευχή το lidl έχει τόσο καλό προϊόν με 13 ευρώ δεν ξέρω.
Πως στην ευχή το βρήκες στο lidl ήθελα να'ξερα εγώ... από το πρωί πήγαμε σε δύο με ένα φίλο και ήταν όλα αφαντα... και τα γυαλιά :evil::mad:

nnn
18-10-11, 09:39
http://www.techgear.gr/wireless-bike-brakes-31754/

ασύρματα φρένα για ποδήλατο :scratch

manicx
18-10-11, 11:29
Πως στην ευχή το βρήκες στο lidl ήθελα να'ξερα εγώ... από το πρωί πήγαμε σε δύο με ένα φίλο και ήταν όλα αφαντα... και τα γυαλιά :evil::mad:

8πμ στημένος έξω από το μαγαζί και μετά κατς με θίτσες που τους είπε ο γιος του να πάνε να του πάρουν 3-4 ισοθερμικά να έχουν να αλλάζουν. Έχει δυσκολίες το LIDL αλλά αν εξασκηθείς λίγο στο κατς και στο άλμα εις ύψος για να μπορείς να κάνει σάλτο πάνω από τους άλλους, το έχεις τσιμπήσει. :p

Χωρίς πλάκα, σήμερα πάλι δεν κατάλαβα τίποτε. Αν το συγκρίνω με την χθεσινή πολύ πρωϊνή πούντα, τίποτε. Χώρια ότι δεν ιδρώνεις. Δεν ξέρω, την επόμενη φορά θα πάρω 2-3 κι εγώ.

........Auto merged post: manicx πρόσθεσε 2 λεπτά και 22 δευτερόλεπτα αργότερα ........


http://www.techgear.gr/wireless-bike-brakes-31754/

ασύρματα φρένα για ποδήλατο :scratch

Καλό ακούγεται αλλά κάτι τέτοιο προσθέτει βάρος. 1-2 κιλά για πλάκα. Χώρια ότι θα χρειάζεται και περαιτέρω στεγανοποίηση οπότε έξτρα βάρος.

senkradvii
18-10-11, 14:07
http://www.techgear.gr/wireless-bike-brakes-31754/

ασύρματα φρένα για ποδήλατο :scratch

To ποδήλατο πάντως που δεν φαίνεται, πρέπει να είναι επικό!

Mouse Potato
18-10-11, 15:26
Καμία ιδέα για φθηνό κοντομάνικο base layer;

tsigarid
18-10-11, 16:22
http://www.techgear.gr/wireless-bike-brakes-31754/

ασύρματα φρένα για ποδήλατο :scratch

παράλληλα είναι ικανό να σταματήσει το ποδήλατο σε 250 milliseconds! Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι αν ο ποδηλάτης τρέχει με 30km/h, θα πρέπει να πατήσει το φρένο τουλάχιστον δύο μέτρα πριν από το σημείο στο οποίο θέλει να σταματήσει.
Πως κρατιέσαι στη σέλα με τέτοιο φρενάρισμα;;;;;

nnn
18-10-11, 22:19
Πως κρατιέσαι στη σέλα με τέτοιο φρενάρισμα;;;;;
Έλα ντε και αν πέσεις σε παρεμβολή και δεν πιάσει το ασύρματο ?
:lol:

Ntalton
30-10-11, 19:39
Καλησπερα παιδια,
επειδη το παλιο μου ποδηλατο εκλαπει, μπορειτε να μου προτεινετε καποιο καλο ποδηλατο εως 220-250€; Θα χρησημοποιηθει κυριως για off road. Μπροστινη αναρτηση, μεγεθος ζαντας <25", δεν ενδιαφερομαι για δισκοφρενα...

Mouse Potato
30-10-11, 23:24
Καλησπερα παιδια,
επειδη το παλιο μου ποδηλατο εκλαπει, μπορειτε να μου προτεινετε καποιο καλο ποδηλατο εως 220-250€; Θα χρησημοποιηθει κυριως για off road. Μπροστινη αναρτηση, μεγεθος ζαντας <25", δεν ενδιαφερομαι για δισκοφρενα...

1) Όταν λες off-road, τι εννοείς; Define please.

2) Ζάντα < 25'';; Γιατί;; Και που έχεις δει τέτοιο πράγμα;

Πας τουλάχιστον σε ένα 26άρι HT. Μην πω σε 29άρι...

Βέβαια το budget σου είναι αρκετά περιοριστικό. Δες προς ideal.

nEC
30-10-11, 23:27
<25 = BMX ή παιδικό...

σε αυτά τα λεφτά δεν θα βρεις ανάρτηση που επιτελεί τον σκοπό της...μάλλον κάτι σε "zoom" θα έχει.

θα σου έλεγα να ψάξεις αγγελίες για ΜΤΧ mountain bike.

leros2004
30-10-11, 23:51
Για καινούργιο θέλεις 100€ ακόμα .....

Ntalton
31-10-11, 00:00
Off road εννοω κυριως χωματινα μονοπατια, οχι κατι extreme.
Συγγνωμη που δεν εγινα αντιλιπτος, εννοω 26" και πανω. Εστω και Ideal, εχετε να προτινετε κατι (οχι μεταχερισμενο). Αν οχι τοτε θα περιμενω να μαζεψω κι αλλα λιγα χρηματα και βλεπω....

Mouse Potato
31-10-11, 00:27
Είμαι της άποψης πως σε αυτή την τιμή καλύτερα να δεις κάτι μεταχειρισμένο το οποίο θα είναι σαφώς ανώτερο απ' ότι το καινούργιο. Από εκεί και πέρα αν θέλεις κάτι πιο σοβαρό θα πρέπει να ανέβεις τουλάχιστον 100€.

Mouse Potato
31-10-11, 16:46
Θέλω να παραγγείλω κάποια πράγματα από το wiggle. Ξέρουμε με τι έρχονται; Επίσης σε πόσες εργάσιμες κάνουν τα in stock πράγματα despatch;

leros2004
01-11-11, 02:08
Λοιπόν μετά το τελευταίο Freeday αγανάκτησα με τα φρένα μου.... Ίσως είχα τα πιο σπαστικά (θορυβώδη) σε όλο το Freeday :p
2ό θέμα: κάθε λίγο και λιγάκι η μανέτα χάνει τη διαδρονή της.. ξεβιδώνει το βιδάκι ρύθμισης ύψους συνέχεια και πρέπει να είμαι με το άλλεν στο χέρι... Το freeday το βγάζω αλλά μετά θέλει ρύθμισμα πάλι ...
3ό θέμα: Δεν τα νιώθω τόσο καλά τα φρένα ...το 2ό Cube (Aim) που έχω, φρενάρει πολύ καλύτερα με τα vbrakes ....

Είμαι κάτοχος και του Cube Cross (2011) και μιλάω για τα περίφημα υδραυλικά φρένα : Hayes Ryde
Έτσι εχθές έστειλα 1 mail στη μαμά Cube και μου απάντησαν τάχιστα:


Hello John,
thank you for your Email. In this case we refer you to your CUBE dealer to claim the breaks. He will help you and can solve your problem.

Thank you for your understanding.

Pending System GmbH & Co. KG / Ludwig-Hüttner-Str. 5-7 / D-95679 Waldershof / Registergericht Weiden HRA 1369
Komplementärin: Pending System GmbH, Waldershof / Registergericht Weiden HRB 952 / Geschäftsführer: Bastian Rößler, Andreas Foti
Steuer-Nr. 254/172/01109 / Ust-ID: DE133991947 / Gerichtsstand: Tirschenreuth

Εγώ που να πάω εκεί που το αγόρασα ή στον αντιπρόσωπο κατευθείαν..?

nEC
01-11-11, 08:44
Λοιπόν μετά το τελευταίο Freeday αγανάκτησα με τα φρένα μου.... Ίσως είχα τα πιο σπαστικά (θορυβώδη) σε όλο το Freeday :p
2ό θέμα: κάθε λίγο και λιγάκι η μανέτα χάνει τη διαδρονή της.. ξεβιδώνει το βιδάκι ρύθμισης ύψους συνέχεια και πρέπει να είμαι με το άλλεν στο χέρι... Το freeday το βγάζω αλλά μετά θέλει ρύθμισμα πάλι ...
3ό θέμα: Δεν τα νιώθω τόσο καλά τα φρένα ...το 2ό Cube (Aim) που έχω, φρενάρει πολύ καλύτερα με τα vbrakes ....

Είμαι κάτοχος και του Cube Cross (2011) και μιλάω για τα περίφημα υδραυλικά φρένα : Hayes Ryde
Έτσι εχθές έστειλα 1 mail στη μαμά Cube και μου απάντησαν τάχιστα:



Εγώ που να πάω εκεί που το αγόρασα ή στον αντιπρόσωπο κατευθείαν..?


σου κάνουν θόρυβο τα δισκόφρενα?! και εγώ το cube analog έχω με τα ryde πάνω και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Αυτό με το ύψος της μανένας πρέπει να είναι πρόβλημα πάντως. Ζήτα να σου το αντικαταστήσουν. Θα πας εκεί που το αγόρασες.

Εχω κάνει ~1000χλμ μέχρι τώρα με το analog και το μόνο μάλλον service που θέλουν είναι εξαέρωση το μπροστινό γιατί όταν είναι κρύο το ποδήλατο δεν πιάνει όπως θα έπρεπε.

leros2004
01-11-11, 12:32
Ξεβιδώνει η βιδούλα που ρυθμίζεις τα φρένα ...... τα δικά σου δεν σφυρίζουν ?
Freeday πηγαίνεις ?

nEC
01-11-11, 13:24
Ξεβιδώνει η βιδούλα που ρυθμίζεις τα φρένα ...... τα δικά σου δεν σφυρίζουν ?
Freeday πηγαίνεις ?

όχι δεν ξεβιδώνει...μια φορά μόνο έχω ρυθμίσει το ύψος της μανέτας και δεν έχει κουνηθεί ποτέ.

freeday κάθε παρασκευή!

manicx
01-11-11, 14:45
Θέλω να παραγγείλω κάποια πράγματα από το wiggle. Ξέρουμε με τι έρχονται; Επίσης σε πόσες εργάσιμες κάνουν τα in stock πράγματα despatch;

Μια παραγγελία που έκανα φώτα + κολάν ήρθαν με ταχυδρομείο κανονικά. Μέτριο πακετάρισμα γιατί τα φώτα έπαιζαν μέσα σε ένα πολύ μεγαλύτερο κουτί στο οποίο δεν είχαν βάλει αφρολέξ. Το wiggle έχει συγκρινόμενο με το CRC μεγαλύτερο χρόνο μέχρι το dispatch και περίπου ίδια με το startfitness. Εμένα πήρε 4 μέρες από παραγγελίες μέχρι αποστολή + 4 ημέρες μέχρι να έρθει με το ταχυδρομείο.

Mouse Potato
01-11-11, 16:06
Μια παραγγελία που έκανα φώτα + κολάν ήρθαν με ταχυδρομείο κανονικά. Μέτριο πακετάρισμα γιατί τα φώτα έπαιζαν μέσα σε ένα πολύ μεγαλύτερο κουτί στο οποίο δεν είχαν βάλει αφρολέξ. Το wiggle έχει συγκρινόμενο με το CRC μεγαλύτερο χρόνο μέχρι το dispatch και περίπου ίδια με το startfitness. Εμένα πήρε 4 μέρες από παραγγελίες μέχρι αποστολή + 4 ημέρες μέχρι να έρθει με το ταχυδρομείο.

Μάλιστα. Θα ρίξω την παραγγελία σήμερα... Ευχαριστώ :)

leros2004
01-11-11, 17:38
όχι δεν ξεβιδώνει...μια φορά μόνο έχω ρυθμίσει το ύψος της μανέτας και δεν έχει κουνηθεί ποτέ.

freeday κάθε παρασκευή!

Αναφέρομαι στο λεβιέ της μανέτας ... όχι στο σημείο που πιάνει στο τιμόνι ... :)
92709 Η βίδα είναι αυτή που δείχνει το βελάκι ...

Απο θόρυβο πώς πάνε ??

Αν κατέβεις τη Παρασκευή στο Freeday θα τα πούμε απο κοντα :oneup:

nEC
01-11-11, 19:11
Αναφέρομαι στο λεβιέ της μανέτας ... όχι στο σημείο που πιάνει στο τιμόνι ... :)
92709 Η βίδα είναι αυτή που δείχνει το βελάκι ...

Απο θόρυβο πώς πάνε ??

Αν κατέβεις τη Παρασκευή στο Freeday θα τα πούμε απο κοντα :oneup:

ναι ναι, αυτή τη βιδούλα λέω και εγώ... εννοώ το ύψος απο το τιμόνι!

μάλλον στο δικό σου είναι πιο "λάσκα" απότι πρέπει... τώρα που το σκεφτομαι, αντί να πεδεύεσαι ,πάρει μια LOCTITE πάστα σπειρωμάτων και βάλε λίγη πριν την βιδώσεις! για αυτή τη δουλειά ειναι...να μην ξεβιδώνοτναι οι βίδες απο τους κραδασμούς :oneup:

θόρυβο δεν κάνουν έως τώρα. Δοκίμασες να τα καθαρίσεις? λίγο νεράκι ή αν είναι πολύ βρώμικα ισοπροπυλική αλκοόλη και πινελάκι.

ναι να τα πούμε freeday, ας βρεθούμε κάπου αυτή την Παρασκευή όσοι κατεβαίνουν. Εγώ συνήθως κάθομαι κάτω, κοντά στην εκίνηση.

leros2004
01-11-11, 19:55
Για κόλλα μου πρότειναν και στο μαγαζί που το αγόρασα αλλα δεν θέλω να του βάλω.....

Στο Freeday εμένα θα με γνωρίσεις απο τον ήχο του φρεναρίσματος :)

nEC
01-11-11, 21:05
Για κόλλα μου πρότειναν και στο μαγαζί που το αγόρασα αλλα δεν θέλω να του βάλω.....

Στο Freeday εμένα θα με γνωρίσεις απο τον ήχο του φρεναρίσματος :)

γιατί να μην του βάλεις?! από το εργοστάσιο όλες οι κύριες βίδες έχουν, είναι έλα υλικό που χρησιμοποιείται κατα κόρον σε ποδήλατα (και στον ευρύτερο μηχανοκίνητο τομέα). Μη σου πω οτι το πρόβλημα σου είναι οτι ξέχασαν να βάλουν σε αυτή τη βίδα.

τώρα στο freeday άστα...πολλά φρένα ακούω να δίνουν ρεσιτάλ, σίγουρα δεν είναι μόνο το δικό σου!

ipo
02-11-11, 01:31
Και τα δικά μου φρένα κάνουν θόρυβο και συγκεκριμένα το μπροστινό. Όσο δεν ήταν ευθυγραμμισμένο, δεν ακουγόταν καθόλου. Αφού αφιέρωσα μία ώρα να το ρυθμίσω τέλεια, άρχισε να χαλάει τον κόσμο. Δεν το πειράζω τώρα, αφού αποδίδει καλύτερα.

Έφτασε η παραγγελία μου από το startfitness με τα ισοθερμικά. Πολύ αργεί αυτό το μαγαζί. Τη μία φορά 17 μέρες, τις άλλες δύο από 10 ημέρες, τη στιγμή που από άλλα βρετανικά καταστήματα παραλαμβάνω σε λιγότερο από εβδομάδα.

senkradvii
02-11-11, 20:06
Tα ισοθερμικά του Lidl (http://www.lidl.gr/cps/rde/xchg/lidl_gr/hs.xsl/index_13709.htm) αξίζουν?

leros2004
03-11-11, 01:50
1 χαρά δουλειά κάνουν για ποδήλατο....
Νομίζω τα ακρίβυναν πάλι :(

senkradvii
03-11-11, 02:45
1 χαρά δουλειά κάνουν για ποδήλατο....
Νομίζω τα ακρίβυναν πάλι :(

Γιατί πάλι? Πόσο έκαναν δηλαδή?

ipo
03-11-11, 03:02
Πέρσι έκανε 6€ η μπλούζα, τον περασμένο μήνα πήγε 12€ και τώρα 16€.

senkradvii
03-11-11, 03:03
Πέρσι έκανε 6€ η μπλούζα, τον περασμένο μήνα πήγε 12€ και τώρα 16€.

Εεεε τι είναι αυτά??!! :mad:

Για 16€ πιστεύεται πως αξίζει? Το παντελόνι?

@ ADSLgr.com All rights reserved.