PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδηλάτες @ adslgr: Αγορά ποδηλάτου, εξοπλισμού και ρουχισμού



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17] 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62

crypter
19-01-12, 19:35
Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για το συγκεκριμένο κατάστημα (http://www.bellatisport.com/shop/about.php) στην Ελβετία.

Δεν γνωρίζω σε τι budget θέλει να κινηθεί αλλά γενικώς έχει πολύ καλά ποδήλατα σε ανταγωνιστικές τιμές.
Ναι, ξεχασα να το πώ αυτό. Κάτι στα 300 ευρώ, το πολυ 350 έψαχνε. Στο μαγαζί τα βλέπω όλα >700. :p:p

vamvakoolas
20-01-12, 12:42
το εχουμε ξαναγραψει

http://www.decathlon.de/ 'η στο ολλανδικο οποιο ειναι ποιο κοντα του

με αυτα τα λεφτα ειναι μονοδρομος...

manicx
20-01-12, 13:29
Να πω σε τούτο εδώ το νήμα ένα μεγάλο ευχαριστώ στην άριστη υποστήριξη της Ideal.

Πριν από λίγο καιρό αναγκάστηκα να κουβαλήσω το ποδήλατο για 2-3 μέτρα σε σκαλάκια. Όπως το έπιασα ένα από τα πλαστικά clips που φαίνεται στη φωτό μάλλον έφυγε καθώς το πίεσα. Δεν το κατάλαβα εκείνη τη στιγμή με αποτέλεσμα να ανακαλύψω ότι το έχασα όταν έπλενα το ποδήλατο.

Έστειλα ένα email λοιπόν στην Ιdeal και πήρα απάντηση εντός 24 ωρών. Όχι, δεν μου είπαν 'ρωτήστε στο ποδηλατάδικο της γειτονιάς σας'. Θα μου έστελναν μερικά τέτοια clips στα γραφεία τους στην Αθήνα καθώς τους είχα εξηγήσει ότι απέχουν 300μ από το σπίτι μου στην Αγ. Παρασκευή.

Σήμερα παρέλαβα 5 από αυτά, σε σακουλίτσα ενώ τα είχαν 'μαρκάρει' και με το όνομα μου. Πραγματικά, εξαιρετικό support για κάτι τόσο μικρό και για πολλούς ίσως ασήμαντο. Ένα ΜΕΓΑΛΟ ευχαριστώ στην Ideal. Μακάρι και άλλες Ελληνικές εταιρίες να είχαν αντίστοιχη υποστήριξη.

vamvakoolas
20-01-12, 15:02
αλλη μια προταση για καλο χειμερινο γαντι που δοκιμασα προσφατα(οταν ειχα δανεισει τα δικα μου:whistle:) ηταν

Strike Waterproof Gloves της Endura

δυστηχως ειναι πιο ακριβα (γυρω στα 35 ευρ :oops:)

αν διαβασετε ομως κριτικες...τασπανε:oneup:

ipo
20-01-12, 15:05
Κωστή, ευχαριστούμε για τις προτάσεις σου. Σκέφθομαι, αν βρω άτομα, να κάνω ομαδική παραγγελία τα γάντια της Pro που είχες προτείνει νωρίτερα. Σε τι θερμοκρασίες τα έχεις δοκιμάσει; Κάνουν δουλειά σε μεγάλες κατηφορικές αποστάσεις με θερμοκρασίες κοντά στους 0°C;

vamvakoolas
20-01-12, 15:15
για τα pro τα εχω δοκιμασει μεχρι -2.


Το καλο με αυτα (οπως και τα endura) ειναι οτι εγω τα δοκιμασα για πολυ ωρα/αποστασεις και βοηθουσαν απο τη μια στο κρατημα και απο την αλλη στην ανεση με τα gels.

Ξαναγραφω οτι εχω επισης πολυ ακριβοτερα γαντια (που καποια στιγμη θα πουλησω/δωσω) απο επωνυμες μαρκες που ειναι...τσιγαροχαρτα στο κρυο

goku
26-01-12, 12:19
Παιδιά γειά σας. Βασικά έχω το εξής θέμα, ψήνομαι με έναν φίλο μου να βάλουμε κάποια χρήματα, όχι πολλά γύρω στα 50-60 ευρώ, και να αγοράσουμε μαζικά (μαζικά, τέλος πάντων, όσα βγούνε) σαμπρέλες, τακάκια, μίζες φρένων και τα λοιπά για να τα έχουμε. Το θέμα είναι ότι δεν μπορούμε να βρούμε κάποιο ηλεκτρονικό κατάστημα που να έχει μεγάλη ποικιλιά από εξαρτήματα ποδηλάτων. Να σας δώσω να καταλάβετε, βρήκα κατάστημα που έχει σαμπρέλες και τρόμπες αλλά δεν έχει μίζες. Βρήκα κατάστημα που έχει μίζες αλλά δεν έχει τρόμπες, βρήκα κατάστημα που έχει δαγκάνα (http://www.sportstore.gr/product_info.php?products_id=9675) αλλά δεν έχει όλα τα υπόλοιπα. Δεν ξέρω αν καταλάβατε τι εννοώ. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποιο κατάστημα με μεγάλη ποικιλία ανταλακτικών και με καλές τιμές φυσικά; Θέλουμε να είναι εντός Ελλάδος και δυστηχώς μένουμε σε χωριό στην επαρχία και δεν μπορούμε να πάμε πουθενά οπότε αναγκαστικά θα πρέπει να τα παραγγείλουμε να μας τα φέρουν ταχυδρομικώς.

protsimer
26-01-12, 13:46
Παιδιά γειά σας. Βασικά έχω το εξής θέμα, ψήνομαι με έναν φίλο μου να βάλουμε κάποια χρήματα, όχι πολλά γύρω στα 50-60 ευρώ, και να αγοράσουμε μαζικά (μαζικά, τέλος πάντων, όσα βγούνε) σαμπρέλες, τακάκια, μίζες φρένων και τα λοιπά για να τα έχουμε. Το θέμα είναι ότι δεν μπορούμε να βρούμε κάποιο ηλεκτρονικό κατάστημα που να έχει μεγάλη ποικιλιά από εξαρτήματα ποδηλάτων. Να σας δώσω να καταλάβετε, βρήκα κατάστημα που έχει σαμπρέλες και τρόμπες αλλά δεν έχει μίζες. Βρήκα κατάστημα που έχει μίζες αλλά δεν έχει τρόμπες, βρήκα κατάστημα που έχει δαγκάνα (http://www.sportstore.gr/product_info.php?products_id=9675) αλλά δεν έχει όλα τα υπόλοιπα. Δεν ξέρω αν καταλάβατε τι εννοώ. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποιο κατάστημα με μεγάλη ποικιλία ανταλακτικών και με καλές τιμές φυσικά; Θέλουμε να είναι εντός Ελλάδος και δυστηχώς μένουμε σε χωριό στην επαρχία και δεν μπορούμε να πάμε πουθενά οπότε αναγκαστικά θα πρέπει να τα παραγγείλουμε να μας τα φέρουν ταχυδρομικώς.

Aν θέλεις ελληνικό κατάστημα, θα σου πρότεινα καλύτερα να πας σε τοπικό κατάστημα στον νομό σου και όχι σε ηλεκτρονικό. Με τα μετοφορικά, θα σου έλθουν περίπου στην ίδια τιμή. Εξάλλου, θα στηρίξεις την τοπική σου οικονομία.

goku
26-01-12, 13:57
Aν θέλεις ελληνικό κατάστημα, θα σου πρότεινα καλύτερα να πας σε τοπικό κατάστημα στον νομό σου και όχι σε ηλεκτρονικό. Με τα μετοφορικά, θα σου έλθουν περίπου στην ίδια τιμή. Εξάλλου, θα στηρίξεις την τοπική σου οικονομία.

έχεις δίκιο σε αυτό, αλλά στο χωριό μου δεν έχουμε κατάστημα με ποδήλατα. Τώρα αναγκαστικά όταν χρειάζομαι κάτι σχετικά με το ποδηλατό μου παίρνω το αυτοκίνητο και πάω σε μια γειτονική πόλη, δηλαδή εκεί που θα έδεινα σε μεταφορικά τα δείνω στην βενζίνη. Επιπλέον, στο ίντερνετ που έχω δει είναι λίγο ποιό φθηνά, τώρα για 1 και 2 ευρώ διαφορά δεν χάλασε και ο κόσμος αλλά είναι που σκεφτόμαζε να πάρουμε μεγάλη ποσότητα ανταλακτικών με σκοπό να περάσουμε πολύ καιρό με αυτά, και αφού θα πάρουμε μεγάλη ποσότητα όλο και κάποιο κέρδος θα έχουμε.

frap
26-01-12, 14:20
Γιατί δε ρωτάς και τον ποδηλατά στη γειτονική πόλη να σου κάνει μια τιμή για αντίστοιχη ποσότητα ανταλλακτικών;

goku
26-01-12, 14:35
Γιατί δε ρωτάς και τον ποδηλατά στη γειτονική πόλη να σου κάνει μια τιμή για αντίστοιχη ποσότητα ανταλλακτικών;

Κοίτα τα ποδηλατάδικα, αν είναι να σου φτιάξουν μια σαμπρέλα θα σου πάρουν 10 ευρώ. Η σαμπρέλα μόνης της κοστίζει 1 ευρώ, και 9 τα εργατικά. Προφανώς αυτοί οι άνρθωποι που έχουν τα καταστήματα έχουν κέρδος από την εργασία που σου κάνουν παρά από την πώληση ανταλακτικών. Εγώ προσωπικά σε 1-2 τέτοιους που έχω πάει, όταν τους έλεγα ότι θέλω να αγοράσω μόνο τα ανταλακτικά για να το φτιάξω μόνος μου με κοιτούσαν με μισό μάτι. Τέλος πάντων, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας αλλά δεν απαντάτε στην ερωτησή μου, γνωρίζει κανείς κάποιο ηλεκτρονικό κατάστημα με μεγάλη ποικιλία ανταλακτικών για ποδήλατα;

vamvakoolas
26-01-12, 15:04
σου εχω τη λυση και οχι μονο σε εσενα αλλα και στα αλλα παιδια;)

http://www.impexhellas.gr/

εφοδιαζει τα μισα ποδηλαταδικα της Ελλαδος. Εγω πλεον τα μικροπραγματα εκει με τιμες ....κρισης

Πες μας πως πηγε

nEC
26-01-12, 15:18
παιδιά καλησπέρα,

ψάχνω για πηρουνάκι ώστε να αναβαθμίσω το suntour xcm του cube analog disc μου γ οποία αν και σκυλί, δεν διαβάζει τόσο καλά τον δρόμο όσο θα ήθελα και βασικά δεν έχει το rebound που πρέπει.

Η χρήση που κάνω είναι βουνό ,μονοπατάκια, μικρά drops και άσφαλτος.

πρώτη υποψήφια είναι η Reba RL dual air poploc (http://www.mtbr.com/cat/suspension/2011-forks/rockshox/reba-rl/prd_453884_6762crx.aspx) για την οποία γενικά διαβάζω καλά λόγια και τα μοντέλα του '11 είναι σε καλή τιμη.

τι λέτε για την reba? υπάρχει καμια άλλη πρόταση?

goku
26-01-12, 15:34
σου εχω τη λυση και οχι μονο σε εσενα αλλα και στα αλλα παιδια;)

http://www.impexhellas.gr/

εφοδιαζει τα μισα ποδηλαταδικα της Ελλαδος. Εγω πλεον τα μικροπραγματα εκει με τιμες ....κρισης

Πες μας πως πηγε

ευχαριστώ φίλε μου, το κοιτάω τώρα και θα απαντήσω κάποια στιγμή αργότερα. Εμένα με ενδιαφέρει να έχει μεγάλη ποικιλία για να μπορώ να βρω ότι θέλω και να τα παραγγείλω όλα μαζί από εκεί. Αν ισχύει κάτι τέτοιο με έχεις καλύψει πλήρως.

vamvakoolas
26-01-12, 15:51
παιδιά καλησπέρα,

ψάχνω για πηρουνάκι ώστε να αναβαθμίσω το suntour xcm του cube analog disc μου γ οποία αν και σκυλί, δεν διαβάζει τόσο καλά τον δρόμο όσο θα ήθελα και βασικά δεν έχει το rebound που πρέπει.

Η χρήση που κάνω είναι βουνό ,μονοπατάκια, μικρά drops και άσφαλτος.

πρώτη υποψήφια είναι η Reba RL dual air poploc (http://www.mtbr.com/cat/suspension/2011-forks/rockshox/reba-rl/prd_453884_6762crx.aspx) για την οποία γενικά διαβάζω καλά λόγια και τα μοντέλα του '11 είναι σε καλή τιμη.

τι λέτε για την reba? υπάρχει καμια άλλη πρόταση?
ας αρχισουμε απο το πιο απλο: τι ποσο διαθετεις?:p

goku
26-01-12, 16:10
σου εχω τη λυση και οχι μονο σε εσενα αλλα και στα αλλα παιδια;)

http://www.impexhellas.gr/

εφοδιαζει τα μισα ποδηλαταδικα της Ελλαδος. Εγω πλεον τα μικροπραγματα εκει με τιμες ....κρισης

Πες μας πως πηγε


παιδιά καλησπέρα,

ψάχνω για πηρουνάκι ώστε να αναβαθμίσω το suntour xcm του cube analog disc μου γ οποία αν και σκυλί, δεν διαβάζει τόσο καλά τον δρόμο όσο θα ήθελα και βασικά δεν έχει το rebound που πρέπει.

Η χρήση που κάνω είναι βουνό ,μονοπατάκια, μικρά drops και άσφαλτος.

πρώτη υποψήφια είναι η Reba RL dual air poploc (http://www.mtbr.com/cat/suspension/2011-forks/rockshox/reba-rl/prd_453884_6762crx.aspx) για την οποία γενικά διαβάζω καλά λόγια και τα μοντέλα του '11 είναι σε καλή τιμη.

τι λέτε για την reba? υπάρχει καμια άλλη πρόταση?


ευχαριστώ φίλε μου, το κοιτάω τώρα και θα απαντήσω κάποια στιγμή αργότερα. Εμένα με ενδιαφέρει να έχει μεγάλη ποικιλία για να μπορώ να βρω ότι θέλω και να τα παραγγείλω όλα μαζί από εκεί. Αν ισχύει κάτι τέτοιο με έχεις καλύψει πλήρως.

Φίλε μου, πολύ καλό αυτό το κατάστημα, βρήκα ότι ήθελα και μόλις ολοκλήρωσα την παραγγελία. Έχει από όλα τα ανταλακτικά για ποδήλατα. Ευχαριστώ.

nEC
26-01-12, 16:13
ας αρχισουμε απο το πιο απλο: τι ποσο διαθετεις?:p

350-400 γιούργια max!

vamvakoolas
26-01-12, 16:34
μια χαρα ειναι αλλα σου προτεινω να ψαξεις (απο εξω) για

sid ή ακομα καλυτερα DT SWISS XRM 100RL ;)

nEC
26-01-12, 16:56
μια χαρα ειναι αλλα σου προτεινω να ψαξεις (απο εξω) για

sid ή ακομα καλυτερα DT SWISS XRM 100RL ;)

για την SID διαβάζω οτι είναι γενικλα πολύ βούτυρο και η REBA είναι καλύτερη all-around λύση. DT Swiss ? παίζει service κτλ εδώ? δεν ειναι και πολύ διαδεδομένες πάντως.

vamvakoolas
26-01-12, 17:34
ντοοοιν:worthy:

ειναι σα να με ρωτας δεν εχω δει πολλες ferrari, λες να ειναι καλα ΙΧ?

Σε καθε περιπτωση αν θες να κανες αλματακια ή καγκουριες ξεχνα τες και τρεχα σε marcozzi αν ομως θες διαδρομες σε δαση, μονοπατια (οχι πολυ downhill/βραχο) ασφαλτο εισαι οκ

nEC
26-01-12, 17:47
ντοοοιν:worthy:

ειναι σα να με ρωτας δεν εχω δει πολλες ferrari, λες να ειναι καλα ΙΧ?

Σε καθε περιπτωση αν θες να κανες αλματακια ή καγκουριες ξεχνα τες και τρεχα σε marcozzi αν ομως θες διαδρομες σε δαση, μονοπατια (οχι πολυ downhill/βραχο) ασφαλτο εισαι οκ

εννοω ρε παιδί μου οτι δεν έχει τύχει να πετύχω ακόμα ποδήλατο με dt swiss πηρούνι πάνω και απότι βλέπω φεύγουν πολύ πάνω απο το budget μου!! (http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=62661 αυτό είναι το πιο "οικονομικό" κατοστάρι). Πάντως εντυπωσιακά ελαφριές! βλέπω 140άρια με 1540gram! πσσσσσσ!!!

vamvakoolas
26-01-12, 17:56
Αγγλια κοιταζεις ενω η ...λιρα ειναι στο θεο...


Ψαξε απο Γερμανια (κυριως) και Γαλλια/Ιταλια

Εγω ετσι εκανα το shopping μου (εκανα και μια ερωτηση σε ποδηλαταδικα εδω αλλα.....αστο καλυτερα)

nEC
26-01-12, 19:00
Αγγλια κοιταζεις ενω η ...λιρα ειναι στο θεο...


Ψαξε απο Γερμανια (κυριως) και Γαλλια/Ιταλια

Εγω ετσι εκανα το shopping μου (εκανα και μια ερωτηση σε ποδηλαταδικα εδω αλλα.....αστο καλυτερα)


βρήκα foxάκι 32F στα 100mm απο γερμανία, κιουνούργιο μαύρο με remote lock στα 370€ μαζί με μεταφορικα...μην το σκέφτομαι άλλο ε??

button
26-01-12, 19:18
σου εχω τη λυση και οχι μονο σε εσενα αλλα και στα αλλα παιδια;)

http://www.impexhellas.gr/

εφοδιαζει τα μισα ποδηλαταδικα της Ελλαδος. Εγω πλεον τα μικροπραγματα εκει με τιμες ....κρισης

Πες μας πως πηγε

Μπα... δεν βλεπω ούτε ζάντες να έχει ούτε τίποτα σοβαρό

goku
26-01-12, 20:27
Μπα... δεν βλεπω ούτε ζάντες να έχει ούτε τίποτα σοβαρό

όντως, μετά από εκτεταμένη έρευνα παρατήρησα ότι δεν έχει τα πάντα, αλλά παρόλα αυτά έχει ποιό πολλά πράγματα από ότι έχουν τα περισσότερα καταστήματα. Αν και ζάντες θα προτιμούσα να αγοράζω από κάποιο τοπικό κατάστημα, λόγω μεγέθους πιστεύω δεν θα άξιζε να πληρώνεις μεταφορικά. Μόνο συστήματα ταχυτήτων δεν βρήκα.

button
26-01-12, 21:28
Εγώ βασικά θέλω όλα τα άλλα εκτός σκελετού θα συναρμολογήσω μόνος μου και θα κάνω μερικές πατέντες ..

........Auto merged post: button πρόσθεσε 9 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα αργότερα ........

κυρίως τον δίσκο 3 μπροστινών ταχυτήτων και πιρουνάκι το δικό μου κόλλησε η σούστα δεν μπορώ να την ανοίξω χωρίς να κάνω ζημιά

ipo
26-01-12, 22:13
Κοίτα τα ποδηλατάδικα, αν είναι να σου φτιάξουν μια σαμπρέλα θα σου πάρουν 10 ευρώ. Η σαμπρέλα μόνης της κοστίζει 1 ευρώ, και 9 τα εργατικά. Προφανώς αυτοί οι άνρθωποι που έχουν τα καταστήματα έχουν κέρδος από την εργασία που σου κάνουν παρά από την πώληση ανταλακτικών.
Ο ποδηλατάς της γειτονιάς μου χρεώνει 5€ την αλλαγή σαμπρέλας (εργασία + ανταλλακτικό). Πουλάει σκέτη τη σαμπρέλα με 3€, τιμή που δε βρίσκεις χαμηλότερη στο εμπόριο. Πιστεύω ότι και τα τα 2 είναι καλές τιμές, για όποιον δεν ξέρει ή δεν έχει χρόνο ν' ασχοληθεί.

Εννοείται ότι αλλάζω και μπαλώνω μόνος μου τις σαμπρέλες, με πολύ μικρότερο κόστος.

button
26-01-12, 22:50
Εγώ ποτέ δεν πήγα να μου αλλάξουν σαμπρέλα μόνο στο αυτοκίνητο πάω .

Και σαμπρέλα εδω αν και μονοπωλιακά έχει 2€ ίσως και 2,5€ τώρα

vamvakoolas
27-01-12, 11:34
Μπα... δεν βλεπω ούτε ζάντες να έχει ούτε τίποτα σοβαρό

το καταστημα αυτο (για την ακριβεια εισαγωγεας) απευθηνεται σε χομπιστες ποδηλατες που δεν εχουν πολλα χρηματα. Τα πραγματα δεν ειναι χαλια και εχουν απειρο value for money διαπιστωμενα.

Αν θες κατι ποιοτικο (λεμε τωρα) θα πρεπει να ψαξεις σε αλλα μαγαζια που εχουν αναφερθει πολλες φορες σε αυτο το θεμα....

button
27-01-12, 19:17
ποιοτικό ναι άλλα όχι και επαγγελματικό για τα λεφτά μου ιδικά...

Φανερός Πράκτωρ
27-01-12, 20:04
button, ένας spell checker είναι πολύ εύκολο να εγκατασταθεί σε οποιονδήποτε browser.

button
27-01-12, 20:45
Ναι τον εχω .. Έχω 100 σελίδες και μπερδεύομαι

mplamplampla
30-01-12, 22:42
Μήπως έχει κανείς να προτείνει κάποιο καλό μπροστινό φως ποδηλάτου από το amazon? Με τι τιμή κανένα 15?

ipo
30-01-12, 22:44
Χρειάζεσαι φως για να σε βλέπουν οι άλλοι ή για να βλέπεις εσύ σε σκοτεινό δρόμο; Το ποδήλατό σου έχει μπροστινή ανάρτηση; (έχει να κάνει με την αντοχή σε τραντάγματα)

tsigarid
30-01-12, 23:23
Μήπως έχει κανείς να προτείνει κάποιο καλό μπροστινό φως ποδηλάτου από το amazon? Με τι τιμή κανένα 15?
Εγώ έχω πάρει 2 τέτοια (http://www.amazon.com/Planet-Bike-Beamer-Bicycle-Bracket/dp/B000HU11ZG) για 2 ποδήλατα και είμαι εξαιρετικά ευχαριστημένος.

mplamplampla
31-01-12, 00:18
Χρειάζεσαι φως για να σε βλέπουν οι άλλοι ή για να βλέπεις εσύ σε σκοτεινό δρόμο; Το ποδήλατό σου έχει μπροστινή ανάρτηση; (έχει να κάνει με την αντοχή σε τραντάγματα)

Και να με βλέπουν αλλά και να βλέπω :) Τα θέλω όλα και σε καλή τιμή δηλαδή:) Δε ζητάω όμως κάτι σαν αυτά που περιγράφετε κάποιες σελίδες πίσω και κάνετε και τους οδηγούς για τα άλλα ποδήλατα. Κάτι τίμιο για τα λεφτά που θέλω να δώσω, δεν περιμένω και θαύματα.
Κατά τα άλλα το ποδήλατο έχει μπροστινή ανάρτηση και πατάει και χώμα αλλά όχι extreme καταστάσεις.

Τώρα που το σκέφτομαι μάλλον δίνω μεγαλύτερη βαρύτητα στο να με βλέπουνε.

nEC
31-01-12, 00:41
Και να με βλέπουν αλλά και να βλέπω :) Τα θέλω όλα και σε καλή τιμή δηλαδή:) Δε ζητάω όμως κάτι σαν αυτά που περιγράφετε κάποιες σελίδες πίσω και κάνετε και τους οδηγούς για τα άλλα ποδήλατα. Κάτι τίμιο για τα λεφτά που θέλω να δώσω, δεν περιμένω και θαύματα.
Κατά τα άλλα το ποδήλατο έχει μπροστινή ανάρτηση και πατάει και χώμα αλλά όχι extreme καταστάσεις.

Τώρα που το σκέφτομαι μάλλον δίνω μεγαλύτερη βαρύτητα στο να με βλέπουνε.

δοκιμασμένη ποδηλατική λύση,

http://www.dinodirect.com/led-flashlight-1000lm-3mode-cree-t6-super-bright.html
+
http://www.dinodirect.com/bike-light-holder-adjustable-rubber-riding.html
+
http://www.dinodirect.com/ultrafire-double-batteries-wired-charger-3000mah-protected-batteries.html

όχι απλέ σε βλέπουν, αλλα παίζει να έχεις και καλύτερο φως απο αρκετά παπάκια - σκουτεράκια :D:up:

mplamplampla
31-01-12, 00:55
Όλα μαζί ξεφεύγουν αρκετά από το budget. Αν κατάλαβα καλά, οι μπαταρίες δεν είναι ΑΑ? Επίσης είναι από Αμερική? Οπότε αν ναι, δεν μπορώ να ρισκάρω τελωνείο. Για τους παραπάνω λόγους, ευχαριστώ για την πρόταση αλλά απορρίπτεται.
Προτιμώ κάτι από amazon.co.uk που είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος και ούτως ή άλλως θέλω και κάτι ακόμα (κάτι άσχετο) οπότε θα έχω δωρεάν μεταφορικά.

nEC
31-01-12, 02:53
οχι απο κινα με δωρεαν μεταφορικα. τελωνειο δεν παιζει. Οι μπαταριες ειναι li-ion 18650.

mplamplampla
31-01-12, 10:27
οχι απο κινα με δωρεαν μεταφορικα. τελωνειο δεν παιζει. Οι μπαταριες ειναι li-ion 18650.

Μην είσαι απόλυτος για το τελωνείο. Σε σένα δεν έπαιξε σε κάποιον άλλον μπορεί να παίξει. Και τότε για τέτοια ποσά ή π.χ. για μένα που είμαι σε νησί απλώς χάνεις το προϊον. Δε λέω ότι είναι λάθος να πάρεις τέτοιο ρίσκο, απλώς καλό είναι να προειδοποιούμε τον κόσμο για κάτι τέτοιο κι ας κάνει αυτός την επιλογή.

nm96027
31-01-12, 10:41
Φίλος από Αγγλίας μου έφερε μπρος/πίσω φώτα ποδηλάτου με φλας http://www.redferret.net/?p=9655 . Το μπροστινό κομμάτι μπαίνει πάνω στο τιμόνι και καταλαμβάνει σχεδόν το μισό του μήκος. Έχει στην μέση λευκό φως πορείας και στην άκρη δύο μεγάλα φλας. Mε δύο μεγάλα κουμπιά, αρκετά κοντά στις μανέτες (εξού και το μεγάλο μήκος, ώστε να φτάνει κοντά στα χέρια) , γίνεται ο χειρισμός των φώτων. Το πίσω κομμάτι είναι σαφώς πιο μικρό αλλά και πάλι προεξέχει περίπου 1.5 εκατοστά εκατέρωθεν της σέλας. Έχει κόκκινο φως πορείας και δύο φλας επίσης. Το πίσω μέρος με το μπροστινό επικοινωνούν ασύρματα με το που ανοίγουν και συνδέονται. Όταν πατήσεις το φλας τα φώτα πορείας σβήνουν ώστε το φλας να είναι πιο ευδιάκριτο.

Θεωρώ την χρησιμότητα τους περιορισμένη, χωρίς να τα έχω δοκιμάσει ακόμα σε μεγάλη κλίμακα σε κίνηση. Αυτό που δεν ξέρω είναι κατά πόσον οι οδηγοί θα τα προσέχουν όντως, αν και το φως τους είναι δυνατόν. Το άλλο πρόβλημα που έχουν είναι πως κυρίως το πίσω φως ακριβώς προεξέχει έτσι και πέσεις έχει σπάσει με την μία και πανηγυρικά.

Θα τα χρησιμοποιήσω και θα σας πω...

nEC
31-01-12, 10:45
Μην είσαι απόλυτος για το τελωνείο. Σε σένα δεν έπαιξε σε κάποιον άλλον μπορεί να παίξει. Και τότε για τέτοια ποσά ή π.χ. για μένα που είμαι σε νησί απλώς χάνεις το προϊον. Δε λέω ότι είναι λάθος να πάρεις τέτοιο ρίσκο, απλώς καλό είναι να προειδοποιούμε τον κόσμο για κάτι τέτοιο κι ας κάνει αυτός την επιλογή.

Για ποσα κατω των 100euro ειναι πολυ σπανιο να σταματησει το δεμα στο τελωνειο, ειδικα απο κινα που ερχονται απειρα καθε μερα! Απο dnodirect εχω κανει παραγγελειες μεχρι 70ευρω και δεν ειχα ποτε τελωνειο. Αν υπηρχε ρισκο θα το ανεφερα ,αλλα πραγματικο ειναι πολυ μικρο.:oneup:

Ας επιστρεψουμε στο θεμα μας....

ipo
31-01-12, 11:17
Θα μου άρεσαν τα τα τόξα κατεύθυνσης στο ποδήλατο, αλλά όπως είπε ο nm960227 χρειάζονται σημαντική οριζόντια απότασταση για να καταδείξουν σωστά την επιθυμητή πορεία, οπότε μειώνουν την εργονομία στο ποδήλατο.

Πριν από μερικές εβδομάδες είδα έναν ποδηλάτη με πίσω φως που εκτελούσε και χρέη λαμπτήρα φρένου (stop). Ο αισθητήρας ήταν πάνω από τη δαγκάνα του πίσω φρένου, επί του συρματόσχοινου. Είναι χρήσιμο τόσο για την κυκλοφορία σε δρόμο με αυτοκίνητα, αλλά ακόμα περισσότερο για ποδηλατοπορείες, όπου οι αποστάσεις είναι μικρές.

nEC
02-02-12, 19:49
σήμερα παρέβαλα να νέα μου wellgo πεταλάκια - πλατφόρμα απο CRC...πολυ καλη κατασκευή, καμία σχέση με τα μαμά της cube. Εντύπωση μου έκανε πόσο ομαλά δουλεύουν τα ρουλεμάν και το τρομερό grip! νομίζω οτι είναι must αναβάθμιση για τους μονοπατάδες.


http://img196.imageshack.us/img196/2204/screenshot2012020218471.th.jpg (http://img196.imageshack.us/img196/2204/screenshot2012020218471.jpg)

button
02-02-12, 20:20
Δώσε φώτο να το καταλάβω καλύτερα :p

----------------------οχ--------------------

δεν είδα οτι είχε ανεβασει

ipo
02-02-12, 22:55
Με γεια τα πετάλια nec!

Το Freeday πάει Πεντέλη αύριο. Χιόνι δεν έχει πλέον στα χαμηλά, ενώ η θερμοκρασία θα ανέβει ακόμα περισσότερο. Ελπίζω να γλιτώσουμε τη βροχή αύριο.

button
03-02-12, 00:15
Άκουσα οτι νοικιάζουν ποδήλατα κάπου κοντά στο κέντρο στην Θεσσαλονίκη ισχύει ??

nEC
03-02-12, 13:50
Με γεια τα πετάλια nec!

Το Freeday πάει Πεντέλη αύριο. Χιόνι δεν έχει πλέον στα χαμηλά, ενώ η θερμοκρασία θα ανέβει ακόμα περισσότερο. Ελπίζω να γλιτώσουμε τη βροχή αύριο.

thanks!
τα εγκαινίασα χθες σε μια βολτούλα που βγήκα. Δεν γλιστράνε και ας είσαι με παντόφλα πάνω και είναι ωραία η αίσθηση τις μεγαλύτερης επιφάνειας του πετάλ, νιώθεις οτι έχεις καλύτερο πάτημα.

λογικά δεν θα βρέχει σήμερα και θα είναι ωραία βόλτα! αν τα καταφέρω θα έρθω.

manicx
03-02-12, 18:45
Ήρθε το Cree XM-L T6, 1 μήνα ακριβώς μετά. Δεν ξέρω αν έχουν συνήθως κουτί τα Cree, αλλά αν είχε ο Κινέζος το βγάζει για να έχει μικρότερο όγκο και να περνάει ως 'gift'. Αν κάποιος έχει το ίδιο η παρεμφερές, ποιος είναι ο χρόνος πλήρους φόρτισης της μπαταρίας;

Σήμερα το βράδυ θα περάσει test.

leros2004
03-02-12, 19:33
Προσωπικά όσα φωτάκια έχω παραγγείλει (πλησιάζουν τα 10) είχαν πάντα κουτί ...
Τα περισσότερα είχαν παραγγελθεί απο Deal Extreme ....

Όλα τα φωτάκια είχαν έρθει με φορτισμένη μπαταρία... (λογικά και το δικό σου) δούλεψε το μέχρι να σβήσει και μετά το φορτίζεις... 4-5 ώρες περίπου κάνει να γεμίσει...

@ ADSLgr.com All rights reserved.