PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδηλάτες @ adslgr: Αγορά ποδηλάτου, εξοπλισμού και ρουχισμού



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62

manicx
03-02-12, 19:41
Ευχαριστώ. Ναι γεμάτη είναι. Ο κινέζος από ebay απλά βγάζει το κουτί για να είναι compact, μου το επιβεβαίωσε. Έχει και 99.7 positive οπότε όλα κομπλέ. 4-5 ώρες, μια χαρά.

ipo
03-02-12, 19:43
Γενικά να προσπαθείς να αποφορτίζεις πλήρως τη μπαταρία και κατόπιν να την φορτίζεις πλήρως. Έτσι θα επιμηκύνεις της διάρκεια ζωής της.

Φανερός Πράκτωρ
03-02-12, 19:59
Γενικά να προσπαθείς να αποφορτίζεις πλήρως τη μπαταρία και κατόπιν να την φορτίζεις πλήρως. Έτσι θα επιμηκύνεις της διάρκεια ζωής της.
καλά αυτό δεν έχει σχέση και με τον τύπο της μπαταρίας; Νομίζω ότι οι νικελίου χαλάνε αν ξεφορτίσουν τελείως.

ipo
03-02-12, 20:04
καλά αυτό δεν έχει σχέση και με τον τύπο της μπαταρίας; Νομίζω ότι οι νικελίου χαλάνε αν ξεφορτίσουν τελείως.
Έχει να κάνει και με τον τύπο της μπαταρίας. Από τη μία δεν πρέπει να μείνει καιρό αποφορτισμένη, από την άλλη δεν πρέπει να φορτίζεται ενώ έχει ακόμα αρκετό φορτίο και μάλιστα να μην ολοκληρώνεται η φόρτιση.

Τα T6 και P7 συνοδεύονται από battery pack λιθίου, που έχουν μεγαλύτερη αντοχή και μικρότερο φαινόμενο μνήμης. Όσο όμως περισσότερο τις προσέχεις, τόσο περισσότερο θα αντέξουν.

Για παράδειγμα χρησιμοποιώ τη δική μου σε 2 βραδυνές βόλτες και μετά στο σπίτι αφήνω το φως ανοικτό για να αδειάσει την μπαταρία και να την ξαναγεμίσω. Αν είναι μεγάλη η βόλτα, τότε την αδειάζω το ίδιο βράδυ.

tsigarid
03-02-12, 20:08
Ρε συ ιπε, 2 βόλτες σε βγάζει η μπαταρία; Το φως μου κρατάει κοντά 100 ώρες με 3 απλές ΑΑΑ...

ipo
03-02-12, 20:10
Ρε συ ιπε, 2 βόλτες σε βγάζει η μπαταρία; Το φως μου κρατάει κοντά 100 ώρες με 3 απλές ΑΑΑ...
Το φως σου είναι σαν κερί μπροστά στο δικό μου. Κρατάει 10-12 ώρες στη χαμηλή σκάλα και 4 ώρες στη μεγάλη που κάνει τη μέρα-νύχτα.

tsigarid
03-02-12, 20:16
Το φως σου είναι σαν κερί μπροστά στο δικό μου. Κρατάει 10-12 ώρες στη χαμηλή σκάλα και 4 ώρες στη μεγάλη που κάνει τη μέρα-νύχτα.
Πιθανόν :oneup:

frap
03-02-12, 20:45
Δεν πουλιέται ξεχωριστό battery pack για να έχεις δεύτερο μαζί σου;
Με αυτό που κάνεις θα τη σκίσεις τη μπαταρία από την υπερβολική χρήση :p

ipo
03-02-12, 20:48
Πωλείται, αλλά δε συμφέρει. Ξέρω περίπου πόσο διαρκεί η μπαταρία και την αποφορτίζω μόνο όταν ξέρω ότι δε θα φτάσει για την επόμενη βόλτα. Με τη συντήρηση που της κάνω, αυξάνω το χρόνο ζωής της. Ένας φίλος την άφηνε να φορτίζει κάθε βράδυ μετά από βόλτα και την ξέκανε σε μερικούς μήνες.

Φανερός Πράκτωρ
03-02-12, 20:50
δλδ πόσες ώρες αντέχει αναμμένο το φως σου στη μεγάλη σκάλα ιπε;

ipo
04-02-12, 04:32
δλδ πόσες ώρες αντέχει αναμμένο το φως σου στη μεγάλη σκάλα ιπε;
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4542212&postcount=856

button
04-02-12, 21:23
Άκουσα οτι νοικιάζουν ποδήλατα κάπου κοντά στο κέντρο στην Θεσσαλονίκη ισχύει ??

ΗΕΛΛΛΛΟΟΟΥ!!:what:

manicx
06-02-12, 12:09
Το φως σου είναι σαν κερί μπροστά στο δικό μου. Κρατάει 10-12 ώρες στη χαμηλή σκάλα και 4 ώρες στη μεγάλη που κάνει τη μέρα-νύχτα.

Σωστά. Την Παρασκευή το βράδυ, βρήκα την υγειά μου (αν και συναχωμένος). Δοκίμαζα και τις 3 επιλογές, μεγάλη σκάλα, μικρή και flash. Το Flash τρομάζει οδηγούς ΙΧ καθώς νομίζουν ότι έρχεται όχημα αστυνομίας ή ασθενοφόρο. Τόσο έντονο είναι. Ένιωθα πολύ πιο ασφαλής από το γαριδάκι της CATEYE που είχα. Εκείνο απλά θα το έχω μαζί μου σε περίπτωση που ξεμείνω από μπαταρία στο δρόμο. Το μόνο που δεν μου άρεσε με το Cree, είναι η βάση στήριξης. Πλαστική από φθηνό πλαστικό με σύστημα κλειδώματος της πλάκας ενώ το λάστιχο που έχει για να πάει πάνω στο τιμόνι, δεν κάνει τίποτε καθώς το φως μπορεί να κάνει μια μικρή βόλτα. Φοβάμαι να το σφίξω παραπάνω μην σπάσει.

Παρεμπιπτόντως, στα Lidl σήμερα είχε φωσφοριζέ γιλέκα 2.5 ευρώ. Καλό είναι να έχετε ένα.

ipo
06-02-12, 12:51
Όταν κατεβαίνω μόνος ή με μικρή ποδηλατοπαρέα κεντρικούς δρόμους, έχω το P7 σε παλλόμενο. Τα αμάξια διστάζουν να σε κόψουν ή να αλλάξουν λωρίδα μπροστά σου. Φαίνεται καλά από εκατοντάδες μέτρα. (Επίσης βλέπουν περίπου πού βρίσκομαι οι συμποδηλάτες που ξεμένουν πίσω, επειδή φεγγοβολούν οι πινακίδες του δρόμου. :p)

Διάβασα αντίστοιχα σχόλια με τα δικά σου για τη βάση που λες στο ebay. Η δική μου είναι η πιο ακριβή με το λάστιχο, που δεν έχει πρόβλημα αντοχής (μέχρι στιγμής), αλλά επιτρέπει στο φωτάκι να "σκύβει" στις λακούβες, οπότε θέλει πού και πού διόρθωση με το χέρι.

manicx
06-02-12, 13:34
Σκύβει και η δική μου ένα click εκτός και αν σφίξεις πολύ τη βίδα που στερεώνεται στη βάση αν και φοβάμαι μην σπάσουν οι στροφές. Αυτό με τη διόρθωση είναι το μόνο αρνητικό που βρήκα καθώς συμβαίνει και στη δική μου. Η βάση γενικά θυμίζει πλαστικό παιχνίδι από πανηγύρι σε σχέση με το φως που έχει πιο στιβαρή κατασκευή. Ακόμη και η βάση για το κεφάλι είναι πολύ πιο ποιοτική. Θέλω να το τεστάρω λίγο και με την φόρτιση πριν βάλω feedback στο EBay γιατί έχω ακούσει να κάνουν τσαφ μερικοί φορτιστές.

Φανερός Πράκτωρ
06-02-12, 13:46
Όταν κατεβαίνω μόνος ή με μικρή ποδηλατοπαρέα κεντρικούς δρόμους, έχω το P7 σε παλλόμενο. Τα αμάξια διστάζουν να σε κόψουν ή να αλλάξουν λωρίδα μπροστά σου. Φαίνεται καλά από εκατοντάδες μέτρα. (Επίσης βλέπουν περίπου πού βρίσκομαι οι συμποδηλάτες που ξεμένουν πίσω, επειδή φεγγοβολούν οι πινακίδες του δρόμου. :p)
Αν και καταλαβαίνω τον λόγο πάντα έβριζα τους μοτοσυκλετιστές που έβαζαν προβολείς για να τους βλέπεις καλύτερα (και να κάνουν τα δικά τους ανάμεσα στα αμάξια...). Η συμπεριφορά αυτή είναι καφρίλα (γίνεσαι ενοχλητικός) στην καφρίλα (αδιαφορία μερικών οδηγών ΙΧ) η οποία μπορεί να γίνει κατανοητή μόνο με το επιχείρημα ότι ο ποδηλάτης/μοτοσικλετιστής είναι σχεδόν απροστάτευτος σε ένα ατύχημα με αμάξι. Παρόλα αυτά δεν παύεις να ενοχλείς μια μεγάλη μερίδα οδηγών που δεν φταίει σε τίποτα.

........Auto merged post: Φανερός Πράκτωρ πρόσθεσε 1 λεπτά και 6 δευτερόλεπτα αργότερα ........


δλδ πόσες ώρες αντέχει αναμμένο το φως σου στη μεγάλη σκάλα ιπε;

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4542212&postcount=856

στραβομάρα! :) thanks!

ipo
06-02-12, 13:51
Αν και καταλαβαίνω τον λόγο πάντα έβριζα τους μοτοσυκλετιστές που έβαζαν προβολείς για να τους βλέπεις καλύτερα (και να κάνουν τα δικά τους ανάμεσα στα αμάξια...). Η συμπεριφορά αυτή είναι καφρίλα (γίνεσαι ενοχλητικός) στην καφρίλα (αδιαφορία μερικών οδηγών ΙΧ) η οποία μπορεί να γίνει κατανοητή μόνο με το επιχείρημα ότι ο ποδηλάτης/μοτοσικλετιστής είναι σχεδόν απροστάτευτος σε ένα ατύχημα με αμάξι. Παρόλα αυτά δεν παύεις να ενοχλείς μια μεγάλη μερίδα οδηγών που δεν φταίει σε τίποτα.
Δεν πρόκειται για φως αντίστοιχο με μεγάλη σκάλα φωτιστικών σωμάτων αυτοκινήτων, ώστε να ενοχλεί όπως λες. Δε συγκρίνεται η μεγάλη σκάλα φωτός μηχανής με οποιοδήποτε φως ποδηλάτου. Επίσης στα φανάρια στρίβω το τιμόνι, ώστε να μην πέφτει πάνω σε κάποιο οδηγό.

Φανερός Πράκτωρ
07-02-12, 02:24
Δεν πρόκειται για φως αντίστοιχο με μεγάλη σκάλα φωτιστικών σωμάτων αυτοκινήτων, ώστε να ενοχλεί όπως λες. Δε συγκρίνεται η μεγάλη σκάλα φωτός μηχανής με οποιοδήποτε φως ποδηλάτου. Επίσης στα φανάρια στρίβω το τιμόνι, ώστε να μην πέφτει πάνω σε κάποιο οδηγό.

Αν και δεν είναι και ιδιαίτερα σημαντικό:

Χαρακτηριστικά θα σου πω ότι σε παλλόμενη ρύθμιση πλήρους ισχύος του P7 μου έχει κάνει παράπονο ταξιτζής όταν είχαμε κολλήσει στην κίνηση:
"Φίλε, αυτό το φως στραβώνει", ενώ μου έχουν πει άλλοι ότι με καταλαβαίνουν 500 μέτρα μπροστά στην κίνηση, επειδή αναβοσβήνουν όλες οι ανακλαστικές πινακίδες μπροστά μου.


Στο δικό μου φως ο κατασκευαστής συνιστά να χρησιμοποιώ την χαμηλή σκάλα σε πόλη.

ipo
07-02-12, 02:45
Αν και δεν είναι και ιδιαίτερα σημαντικό:
Είναι απολύτως σχετικό. Αν ξαναδιαβάσεις προσεκτικά θα δεις ότι γι' αυτό έγραψα πως όταν κολλάω στην κίνηση στρίβω το τιμόνι για να μην ενοχλώ με το παλλόμενο τον οδηγό που είναι μπροστά μου. Η ασφάλειά μας στο δρόμο είναι αλληλένδετη με τη διευκόλυνση των άλλων οδηγών.


Χαρακτηριστικά θα σου πω ότι σε παλλόμενη ρύθμιση πλήρους ισχύος του P7 μου έχει κάνει παράπονο ταξιτζής όταν είχαμε κολλήσει στην κίνηση:
"Φίλε, αυτό το φως στραβώνει", ενώ μου έχουν πει άλλοι ότι με καταλαβαίνουν 500 μέτρα μπροστά στην κίνηση, επειδή αναβοσβήνουν όλες οι ανακλαστικές πινακίδες μπροστά μου.


Επίσης στα φανάρια στρίβω το τιμόνι, ώστε να μην πέφτει πάνω σε κάποιο οδηγό.

manicx
07-02-12, 14:09
Τελικά η βάση του Cree Τ6 είναι ΓΤΠ. Σήμερα και μετά τη χθεσινή βροχή εντόπισα σκουριά στη βίδα. Απόψε ή αύριο πρωί θα την περάσω με γράσο για να την αδιαβροχοποιήσω όσο μπορώ μιας κι έχω γράσο που δεν μασάει μια με το νερό. Κι ελπίζω να το περιορίσω κάπως.

leros2004
07-02-12, 15:02
Τελικά η βάση του Cree Τ6 είναι ΓΤΠ. Σήμερα και μετά τη χθεσινή βροχή εντόπισα σκουριά στη βίδα. Απόψε ή αύριο πρωί θα την περάσω με γράσο για να την αδιαβροχοποιήσω όσο μπορώ μιας κι έχω γράσο που δεν μασάει μια με το νερό. Κι ελπίζω να το περιορίσω κάπως.

(Τώρα είναι αργά που το λέω ) έπρεπε να πάρεις την άλλη έκδοση με τα λαστιχένια ring ...

ipo
07-02-12, 17:41
Δυστυχώς διάβασα τα σχόλια στο ebay για τη συγκεκριμένη βάση, αφού είχε κάνει την παραγγελία o manicx. Ένα Cree T6 που παρήγγειλα για έναν φίλο το πήρα με τη λαστιχένια βάση, παρόλο που κόστισε μερικά ευρώ παραπάνω.

Τουλάχιστον βάλε και το δικό σου σχόλιο στο feedback, ώστε να ενημερωθούν οι επόμενοι και κοίτα μήπως γίνεται καμία πατέντα για άλλη βάση.

manicx
07-02-12, 18:24
Βασικά για πατέντα, θα πάω σε 'βιδάδικο' να βρω παρόμοια βίδα. Να έχω μια καβάτζα. Αυτή θα τη γρασάρω και βλέπω. Λαστιχένιες βάσεις γενικά δεν τις πάω. Φοβάμαι την ιδέα να 'ξεραθεί' το λάστιχο ή/και να κοπεί. Προτιμώ βάσεις στο στυλ των Cateye. Πλαστικές εξολοκλήρου να καλή στήριξη. Το Cateye δεν είχε κουνηθεί χιλιοστό. Τέλος πάντων, θα δούμε πως θα πάει μετά το γρασάρισμα.

vamvakoolas
08-02-12, 22:53
τη τελευταια φορα ποσταρα την εταιρια impex που απευθηνεται σε αυτους που ειτε δεν εχουν πολλα χρηματα να δωσουν για αξεσουαρ εργαλεια ποδηλατα κοκ ειτε θελουν να κανουν χρηση καποιων προσφορων σε αναλωσιμα (σαμπρελες, συρματα) που εχει.

Προσφατα ανοιξε ενα νεο μαγαζι στη Καλαματα για ειδη ποδηλασιας αλλα και για τρεξιμο. Το εχει ενας παλιος πρωταθλητης ποδηλασιας ο Τακης Γυφτεας και κυριως απλoς ποδηλατης. Για το λογο αυτο εχει ποιοτικά πραγματα και οχι μονο πιστευω στις φθηνοτερες τιμες στην Ελλαδα!! (ειδη εγω ζαχαρωνω μια σχαρα για ποδηλατα και κατι παπουτσια adidas). Το κορυφαιο ειναι οτι τα εξοδα μεταφορας ειναι...0!!!!:worthy:

http://www.brx.gr/

ipo
14-02-12, 02:49
Δεν έκανε 1.000 km το οδόμετρο Cateye Velo Wireless και χάλασε. Έκανα reset, δοκίμασα τη μπαταρία του αισθητήρα σε άλλη συσκευή, ρύθμισα την απόσταση του αισθητήρα, έφερα κοντά το δέκτη, αλλά δεν άλλαξε κάτι.

Μέσα σε 6 μήνες μου βγήκαν άχρηστα 3 οδόμετρα. Και πάει στο καλό, τα 2 πρώτα ήταν ιμπεόμετρα των 3-5 ευρώ. Για το Cateye όμως είχα δώσει 30€ για να πάρω κάτι ποιοτικό. Από ebay, εγγύηση δεν δίνει ο πωλητής, le poul.

leros2004
14-02-12, 11:25
Η βροχή μάλλον έκανε τη ζημιά .....

ipo
14-02-12, 12:23
Η βροχή ήταν 10 μέρες πριν στο Freeday. Τόσες μέρες δούλευε, χθες χάλασε στη μέση της ηλιόλουστης βόλτας.

manicx
14-02-12, 12:59
Του Lidl, έχει βγάζει βροχή, καταιγίδες, χαλάζι, χιόνι, όλα αυτά με καθημερινή χρήση. Φτου φτου φτου να μην το ματιάξω.

ipo
14-02-12, 16:57
Επειδή συνήθως ο Λέρος έχει δίκιο, είπα να τον ακούσω και να πάρω γάντια σκι για να τα χρησιμοποιώ τις κρύες μέρες ή σε μεγάλο υψόμετρο με το ποδήλατο. Είχα δύο ζευγάρια fleece, το ένα ήταν καλό για εύρος 8°-14°C και το άλλο μέχρι 5°-10°C. Στις αναβάσεις ζεσταίνεσαι έτσι κι αλλιώς, αλλά στην κατάβαση τα δάχτυλα παγώνουν κι αν είναι μεγάλη μπορεί να αρχίσεις να πονάς, ειδικά με αρνητικές θερμοκρασίες.

Στην τελευταία κατάβαση από Πάρνηθα με 0°C, είχα βάλει ταυτόχρονα και τα δύο ζευγάρια, κάτι που έκανε καλούτσικη δουλειά, αλλά και πάλι ήθελα κάτι παραπάνω. Το κρύο, ο άνεμος, οι ώρες πάνω στο ποδήλατο και η κούραση, δυσχεραίνουν τον οργανισμό στο έργο της ομοιόστασης, οπότε θέλεις καλύτερη μόνωση. Ελπίζω να νέα γάντια να βοηθήσουν.


Θα πω για μία ακόμη φορά ότι το base layer Endura Frontline είναι απίστευτο για χαμηλές θερμοκρασίες. Στις αναβάσεις μπορείς να το φοράς ακόμα και χωρίς τίποτε άλλο από πάνω, ενώ στην κατάβαση σου δίνει την απαραίτητη θερμομόνωση, σε συνδυασμό με μπουφάν και mid layer. Ίσως το καλύτερο χειμερινό base layer. Για θερμοκρασίες πάνω από 10°C δεν είναι κατάλληλο, εκτός αν το φοράς σκέτο ή με ένα ακόμα layer, διαφορετικά ζεσταίνεσαι πολύ.

vamvakoolas
14-02-12, 17:21
http://icycling.gr/index.php/rouxismos-prostasia/endura-windchill-xeimerina-podilatika-gantia.php
Το πηρε και φιλος πριν 5 μερες...
αν πατε πειτε το ονομα μου (κανονικο:p για εκπτωση ...

ipo
14-02-12, 17:27
Ο συγκεκριμένος κριτής αναφέρει ότι ήταν καλά την πιο κρύα εβδομάδα του χειμώνα με θερμοκρασίες 5°C σε κατηφόρα. Υποθέτω ότι δεν είχε ανέβει πολύ ψηλά, διότι στις κορυφές στα 1.000 μέτρα αυτές τις μέρες η θερμοκρασίες ήταν αρνητικές.

Άλλο πράμα οι 5°C, άλλο οι 0° και άλλο οι -10°C. Επειδή φέτος έκανα ποδηλατοβόλτες ωρών σε χαμηλές θερμοκρασίες και μεγάλα υψόμετρα, οφείλω να τονίσω ότι το γάντι με το οποίο ζεσταίνεσαι στους 5°C, είναι πρακτικά άχρηστο στους -10°C, ειδικά αν είσαι ώρες στο δρόμο. Για παράδειγμα, μπορώ να κάνω ποδήλατο και χωρίς γάντια για μισή ώρα στους 5°C κι αν είναι ανηφόρα ίσως και μία ώρα. Αν όμως μείνω 3 ώρες στο ποδήλατο, ακόμα και τα λεπτά γάντια στην κατηφόρα θα είναι σαν να μην τα φοράς.

Κάποια στιγμή που είχα ανέβει με χιόνια στην Πεντέλη, χρειάστηκε να βγάλω τα γάντια για να μπορέσω να φορέσω το μπουφάν. Η αισθητή θερμοκρασία κάτω από -10°C (ψύχος + δυνατός άνεμος). Το ένα λεπτό που έμεινα χωρίς γάντια ήταν ολέθριο. Το χέρια ξαναζεστάθηκαν μία ώρα αφού είχα φτάσει στο σπίτι, ενώ σε όλη την κατάβαση πονούσαν έντονα τα δάκτυλα, χωρίς να έχω αίσθηση (δεν καταλάβαινα με πόσα δάκτυλα πίεζα τα φρένα).

vamvakoolas
14-02-12, 18:03
χωρις να θελω να κρινω τη σκεψη σου, ο συγκεκριμενος αρθρογραφος ποδηλατισε σε πολυ χαμηλοτερες θερμοκρασιες απο τους 5...

Εξαλου επειδη τα φορεσε και ο φιλος, το σαββατο ξεκινησαμε απο τους -2 και φτασαμε στους 8 βαθμους (με μεση ταχυτητα πανω απο 30km/h)και συνεχεια το ρωταγα αν ειχε θεμα (γιατι υπαρχει και ζητημα ασφαλειας) και μου ελεγε απλως οτι τα απολαμβανε

button
17-02-12, 01:24
εχεις δοκιμάσει να κατέβεις χωρίς χεριά :p

frap
17-02-12, 11:15
... κοίτα μαμά, χωρίς δόντια :D

button
17-02-12, 13:30
Εγώ εχω κάνει και είχα τα δόντια στην θέση μου :tooth
άσχετα με το emotion

imr
18-02-12, 17:15
Γεια σας, sorry αν υπαρχει παρομοιο θεμα.

Λοιπον, θελω να παρω ενα ποδηλατο δωρο για τον αδερφο μου, αυτη τη στιγμη εχει ενα mountain μικρο μεγεθος, αλλα μιας και μεγαλωσε θελει ενα κανονικο μεγεθος.

Εχετε να προτεινετε κατι γυρω στα 200-300 ευρω?
Ιδανικα κατι που θα του κρατησει αρκετα χρονια οσο καλυτερο γινεται.
Οι διαδρομες που κανει ειναι στο μεγαλυτερο ποσοστο μεσα στην πολη, σχολειο φροντιστηριο κτλ.


Λιγο που κοιταξα σε ενα συνοικιακο μαγαζι ειδα 2-3 που μου φανηκαν καλα.
Ενα carrera στα 200 η πρωτη επιλογη, φτηνη σχετικα, με καλες ζαντες ,shimano μηχανισμους, και γενικα επωνυμους μηχανισμους, ζαντες που δεν στραβωνουν συμφωνα με τον πωλητη, γενικα δηλαδη καλυτερα απο τα αντιστοιχα των 100 ευρω που φαινοντουσαν χειροτερης ποιοτητας.

Μετα παμε στα 300 για καλυτερη ποιοτητα, καλυτερους μηχανισμους, πιο πολλα μεταλικα κοματια μπροστα αναρτηση ρυθμιζομενη που κλειδωνει κιολας. Και αυτο carrera.
Συμφωνα με τα λεγομενα του πωλητη και τα 2 απο σκελετο αλουμινιου, αν και μου φανηκαν ψιλοβαρια για full αλουμινιο.

Αξιζει κατι απο τα 2?


Καποια προταση? Καποιο καταστημα οικονομικο?

frap
20-02-12, 10:32
Ξαναβγάζει τα ισοθερμικά το lidl για τους λάτρεις της μηχανής αυτή τη φορά :p Από 28/2 (http://www.lidl.gr/cps/rde/xchg/lidl_gr/hs.xsl/offerdate.htm?offerdate=16266).
Επίσης μπλουζάκια treking (http://www.lidl.gr/cps/rde/xchg/lidl_gr/hs.xsl/offerdate.htm?offerdate=16267) με SilverPlus (αν είναι το γνωστό, μάλλον αξίζουν) από τις 28/2 πάλι και καλοκαιρινά διαπνέοντα φανελλάκια (http://www.lidl.gr/cps/rde/xchg/lidl_gr/hs.xsl/offerdate.htm?offerdate=16138) από σήμερα.

Πωπωωω.... ούτε ποσοστά να έπαιρνα...

ipo
20-02-12, 22:09
Είχα την ευκαιρία να οδηγήσω πρόσφατα δύο ωραία ποδήλατα. Το ένα ήταν κούρσα με αλλαγμένο τιμόνι σε ίσιο (δηλαδή το είχε κάνει σαν fitness) και το άλλο hardtail MTB Cannondale Lefty. Αμφότερα αγορασμένα από Βρετανία, το πρώτο με 700€ και το δεύτερο με 2.300€. Το ένα καλύτερο από το άλλο.

Η κούρσα/fitness με ενθουσίασε, διότι η ποδηλασία που κάνω είναι κατά 99% σε άσφαλτο, οπότε έχω όνειρο ένα καθαρόαιμο ασφάλτινο ποδήλατο και ταυτόχρονα δεν έχω εμπειρία οδήγησης κούρσας, οπότε το συμβατικό τιμόνι μου έδινε την άνεση που έχω συνηθίσει με το ποδήλατο βουνού. Ήταν γύρω στα 9 κιλά με λάστιχα 700x23 ή 700x25, οπότε κυλούσε απίστευτα ομαλά.

Το Cannondale όμως... αχ αυτό το Cannondale, ακόμα το βλέπω στον ύπνο μου. Δεν έχω οδηγήσει άλλα ακριβά ποδήλατα και το συγκεκριμένο είναι ό,τι καλύτερο έχει πέσει στα χέρια μου. Με μόλις 10,6 κιλά κυλούσε πιο άνετα από τα περισσότερα trekking που έχω δοκιμάσει, παρά τα χωμάτινα λάστιχα. Τα φρένα διαστημικά. Έχω οδηγήσει κι άλλα ποδήλατα με υδραυλικά δισκόφρενα, αλλά τα συγκεκριμένα δεν μπορώ να τα περιγράψω. Απίστευτη αίσθηση, απερίγραπτη απόκριση, ασύγκριτη δύναμη. Το σύστημα ταχυτήτων πολύ καλό, η άνεση καταπληκτική. Μετά ανέβηκα στο δικό μου ποδήλατο και νόμιζα ότι από λιμουζίνα μπήκα σε τρακτέρ. :p

nv8
22-02-12, 21:19
θα πρότεινα να δώσεις κάτι παραπάνω και να πάρεις ένα TREK
Πολύ καλά ποδήλατα...

terry39
22-02-12, 22:48
Ρίξε μια ματιά (διάβασμα) στα διάφορα εξειδικευμένα sites πχ. Ποδηλάτες (http://www.podilates.gr/) κάνε κι εκεί ένα νήμα , θα λάβεις βοήθεια .

Προσωπικά πήρα από γνωστό ( τελικά ) μέσω των αγγελιών του παραπάνω site ένα ideal megisto με δισκόφρενα και λάστιχα πόλης (σαν κι αυτό (http://media.photobucket.com/image/ideal%20megisto%20disc/Blatsios/21112010024.jpg)) ... και πραγματικά με έχει πάει παντού χωρίς πρόβλημα.
Μπορείς να ρίξεις και μια ματιά στις αγγελίες του car.gr

Ο καλός αλουμινένιος σκελετός είναι με κωδικό 7005
Πρόσεξε : έχει αναφερθεί/παρατηρηθεί ότι όταν το ποδήλατο έχει πίσω ανάρτηση καταπονεί την μέση.

manicx
23-02-12, 12:50
Γεια σας, sorry αν υπαρχει παρομοιο θεμα.

Λοιπον, θελω να παρω ενα ποδηλατο δωρο για τον αδερφο μου, αυτη τη στιγμη εχει ενα mountain μικρο μεγεθος, αλλα μιας και μεγαλωσε θελει ενα κανονικο μεγεθος.

Εχετε να προτεινετε κατι γυρω στα 200-300 ευρω?
Ιδανικα κατι που θα του κρατησει αρκετα χρονια οσο καλυτερο γινεται.
Οι διαδρομες που κανει ειναι στο μεγαλυτερο ποσοστο μεσα στην πολη, σχολειο φροντιστηριο κτλ.


Λιγο που κοιταξα σε ενα συνοικιακο μαγαζι ειδα 2-3 που μου φανηκαν καλα.
Ενα carrera στα 200 η πρωτη επιλογη, φτηνη σχετικα, με καλες ζαντες ,shimano μηχανισμους, και γενικα επωνυμους μηχανισμους, ζαντες που δεν στραβωνουν συμφωνα με τον πωλητη, γενικα δηλαδη καλυτερα απο τα αντιστοιχα των 100 ευρω που φαινοντουσαν χειροτερης ποιοτητας.

Μετα παμε στα 300 για καλυτερη ποιοτητα, καλυτερους μηχανισμους, πιο πολλα μεταλικα κοματια μπροστα αναρτηση ρυθμιζομενη που κλειδωνει κιολας. Και αυτο carrera.
Συμφωνα με τα λεγομενα του πωλητη και τα 2 απο σκελετο αλουμινιου, αν και μου φανηκαν ψιλοβαρια για full αλουμινιο.

Αξιζει κατι απο τα 2?


Καποια προταση? Καποιο καταστημα οικονομικο?

Να κοιτάξεις για μοντέλα του 2011 καθώς τα έχουν βγάλει σε προσφορές. Τα περισσότερα καταστήματα έχουν προσφορές. Δες κι εδώ (http://cyclist.gr/article.php?id=4330). Στα 295 το 7.0FX (http://cyclist.gr/product.php?codenum=TRK1213110101512) είναι καραπροσφορά. Καθαρά ποδήλατο πόλης.

nv8
23-02-12, 17:09
και εγώ FX series έχω και είμαι πολύ ευχαριστημένη.. βέβαια το νιώθω αμέσως αν βγω εκτός ασφάλτου και για αύτο έχω βάλει στο μάτι να πάρω και mountain bike..

άλλα τα FX ανάλογα με πιο modelo πάρεις, έχουν και ελαφρύ σκελετό, οπότε μπορείς να κάνεις πολύ μεγάλες ταχυτήτες...

imr
23-02-12, 21:34
Ευχαριστω για τις απαντησεις, για τον αδερφο μου δεν θα κανει καθαρα πολης, θελει κατι πιο all around.
http://www.cyclist.gr/product.php?codenum=TRK1210106002512 αυτο μου φαινετε ιδανικο.
To FX σε ομαλο χωματοδρομο θα στεκεται αξιοπρεπως? Σε ανεβοκατεβασμα πεζοδρομια, σε ασφαλτο αλλα τραγικη ποιοτητα, γενικα δηλαδη σε εντος πολης offroad πως στεκεται?

Anasazi
23-02-12, 23:16
Αθηνα εισαι,imr?

imr
24-02-12, 00:07
Αθηνα εισαι,imr?

Ναι Αθηνα, πρεπει να φτιαξω και το προφιλ με την ευκαιρια :p

nv8
24-02-12, 00:50
Εχαρτάται που θα χρησιμοποιεί περισσοτερο το ποδηλατο ο αδελφος σου.

Το DS series της TREK eίναι κατάλληλο για offroad/onroad.

Εγώ το FX μου δε το βρήκα άνετο σε path με βότσαλα που το χρησιμοποιησα για 2 ώρες διαδρομή, αλλά ήταν επειδή είχε πολλά βότσαλα, αλλιώς αν ήταν απλός χωματόδρομος θα ήταν μια χαρά. Ανεβοκατέσματα σε πεζοδρόμια δεν έκανα, πέρα από όταν έπεσα πάνω σε μια στρόφη :p

Το TREK 3500 που βρηκες θα ειναι μια χαρα για offroad/onroad, έτσι θα έχει και το option να το πάει στο βούνο αν θέλει.

button
24-02-12, 01:34
εγω λεω αυτο σκίζει http://www.youtube.com/watch?v=dg8ILrJP8Ig&feature=related :rofl::rofl::rofl:

frap
24-02-12, 10:11
Χωρίς εμπρός ανάρτηση, ακόμη και σε κακή άσφαλτο θα πονέσεις...

imr
24-02-12, 11:37
Εχαρτάται που θα χρησιμοποιεί περισσοτερο το ποδηλατο ο αδελφος σου.

Το DS series της TREK eίναι κατάλληλο για offroad/onroad.

Εγώ το FX μου δε το βρήκα άνετο σε path με βότσαλα που το χρησιμοποιησα για 2 ώρες διαδρομή, αλλά ήταν επειδή είχε πολλά βότσαλα, αλλιώς αν ήταν απλός χωματόδρομος θα ήταν μια χαρά. Ανεβοκατέσματα σε πεζοδρόμια δεν έκανα, πέρα από όταν έπεσα πάνω σε μια στρόφη :p

Το TREK 3500 που βρηκες θα ειναι μια χαρα για offroad/onroad, έτσι θα έχει και το option να το πάει στο βούνο αν θέλει.

O Αδερφος μου μενει επαρχια, οποτε ακομα και στις διαδρομες που κανει μπορει να κοψει δρομο απο χωματοδρομους, εχει πολλες λακουβες, ανεβοκατεβαινει πεζοδρομια κτλ.

Αυτα χωρις να αποφασισει να κατεβει κανα βουνο, κατι το οποιο δεν το αποκλειω.

button
24-02-12, 12:19
Χωρίς εμπρός ανάρτηση, ακόμη και σε κακή άσφαλτο θα πονέσεις...

Έχει μπρος ανάρτηση

@ ADSLgr.com All rights reserved.