PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδηλάτες @ adslgr: Αγορά ποδηλάτου, εξοπλισμού και ρουχισμού



Σελίδες : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62

Mouse Potato
12-06-11, 18:52
Δεν θα ήθελα να πάω πάλι σε τόσο χοντρά. Το ποδήλατο πλέον ρολάρει πολύ καλύτερα. Η αίσθηση στα χέρια είναι εντελώς διαφορετική. Σήμερα τα δοκίμασα και σε βρεγμένο οδόστρωμα και δεν παρατήρησα να χάνω πρόσφυση.

Με τι πίεση τα χρησιμοποιείς;

@eniac περίμενε ardi και vamvakoola να δουν το μήνυμά σου που τα ψάχνουν...

ipo
12-06-11, 19:09
Με τι πίεση τα χρησιμοποιείς;
Ο κατασκευαστής προτείνει 40 έως 65 psi για τα λάστιχά μου. Στην αρχή τα δούλευα στα 45 psi. Αργότερα δοκίμασα 55 psi και 62-63 psi.

Τα λιγότερα psi είναι για χώμα και άνεση. Τα περισσότερα για άσφαλτο και μικρότερη τριβή κύλισης.

Από τις δοκιμές που έκανα, είδα ότι τα 55 psi είναι η χρυσή τομή μεταξύ άνεσης και χαμηλής τριβής. Στα 45 psi δεν βελτιώνεται πολύ η άνεση, αλλά αυξάνει η τριβή, ενώ στα 60+ psi μειώνεται λίγο η τριβή κύλισης, αλλά χαλάει έντονα η άνεση. Έτσι πλέον τα φουσκώνω στα 55+ psi και τα αφήνω έτσι για 2 εβδομάδες, μέχρι να πέσουν μόνα τους σταδιακά στα 50 psi και να ξαναφουσκώσω.

Mouse Potato
12-06-11, 19:14
Οπότε σίγουρα θα δεις διαφορά με λάστιχα όπως τα δικά μου. Ο κατασκευαστής δίνει εύρος 30-85psi... Εγώ τα χρησιμοποιώ στα 75-80 και ρολλάρουν εξαιρετικά. Τώρα αν πω σε χώμα δεν ξέρω πως θα είναι... :p

nasosMA
13-06-11, 00:07
Μιας και επεσα θυμα κλοπης, τωρα που τελειωσαν και οι πανελλαδικες θελω να πραγματοποιησω το ονειρο μου.

Να αγορασω ενα "πραγματικο" ποδηλατο. Μπορω να διαθεσω εως και 300 ή και 500 ευρω με το ζορι.
Απλά δεν ξερω πως ακριβως να επιλεξω αυτο που πρεπει και απο που ειναι προτιμοτερο να το παρω.

Χρηση στην πολη και στην εξοχη. Θελω κατα προτιμιση ΜΤΒ καθως μου ειναι πιο ανετα

Βρηκα αυτα, για αρχή:

http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=57177

http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=58992

http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=58984

Μιας και σιγουρα καποιοι απο εσας κατι παραπανω ξερετε ολες οι προτασεις δεκτες.

υψος: 1.83μ (νομιζω παιζει ρολο)

ipo
13-06-11, 00:10
... θελω να πραγματοποιησω το ονειρο μου.

Να αγορασω ενα "πραγματικο" ποδηλατο. Μπορω να διαθεσω εως και 300 ή και 500 ευρω με το ζορι.
Το θέλεις κυρίως για χρήση σε βουνό και μονοπάτι; Αυτά που δείχνεις είναι ποδήλατα βουνού.

nasosMA
13-06-11, 01:04
Το θέλεις κυρίως για χρήση σε βουνό και μονοπάτι; Αυτά που δείχνεις είναι ποδήλατα βουνού.

Οχι κυριως για βουνο και μονοπατι, απλα με βολευουν με την χρηση που κανω...


ισως να βαλουμε και τα υβριδια στισ επιλογες

ipo
13-06-11, 01:23
Αν επέλεξες ποδήλατο βουνού, μόνο επειδή το βρίσκεις πιο άνετο από ποδήλατο δρόμου, τότε μάλλον θα πρέπει να κοιτάξεις προς trekking. Είναι ακόμα πιο άνετα από τα mountain για χρήση στην άσφαλτο και πάνε σε ομαλό χώμα. Είναι ό,τι πρέπει για διαδρομές στην πόλη.

nasosMA
13-06-11, 01:42
Κανουν και για το δασος που παω καθε καλοκαιρι στο χωριο;
Ειναι αρκετα ανώμαλο το μονοπατι.

ipo
13-06-11, 01:53
Τα trekking δεν είναι κατάλληλα για κακοτράχαλο μονοπάτι. Αλλά επιλέγεις να υποστείς το αυξημένο βάρος και την τριβή κύλισης για 10+ μήνες το χρόνο, για τα λίγα χιλιόμετρα που θα κάνεις το καλοκαίρι σε ανώμαλο μονοπάτι στο χωριό σου. Σκέψου αν αξίζει.

nasosMA
13-06-11, 01:59
Αντεχουν τα ανεβασματα σε πεζοδρομια ε?
Αν και τωρα που το σκεφτομαι αυτο εξαρταται απο ζαντα(για το στραβωμα λεω)...

Ειναι μεγαλη η διαφορα στην επιταχυνση και στην προσπαθεια κυλισης(αν με πιανεις); Αν ναι, σκεφτομουν να αγορασω και 2ο σετ ελαστικα για το δασος(πολυ φασαρια ε;).
Παντως μαλλον με εχεις πεισει για τα trekking, μαλλον εκει θα στραφω.

Αν και βρηκα καποια καλα μοντελα, γινεται να μου προτεινεται καποια μαγαζια κοντα στο κεντρο; Ειχα δει μερικα στο Μοναστηρακι.
Κυριως για να κανω ενα test drive. :p

lewton
13-06-11, 13:26
Τα trekking δεν είναι κατάλληλα για κακοτράχαλο μονοπάτι. Αλλά επιλέγεις να υποστείς το αυξημένο βάρος και την τριβή κύλισης για 10+ μήνες το χρόνο, για τα λίγα χιλιόμετρα που θα κάνεις το καλοκαίρι σε ανώμαλο μονοπάτι στο χωριό σου. Σκέψου αν αξίζει.

Καλύτερα έτσι, καις περισσότερο λίπος και γυμνάζεις περισσότερο το σώμα σου.

ipo
13-06-11, 13:33
Καλύτερα έτσι, καις περισσότερο λίπος και γυμνάζεις περισσότερο το σώμα σου.
Αυτή είναι η μία οπτική γωνία, που είναι βέβαια σωστή. Προϋποθέτει όμως να μπορείς να βάζεις αυστηρά προσωπικούς στόχους κι όχι να συγκρίνεις με άλλους. Να γνωρίζεις ότι υποβάλεις τον εαυτό σου εκούσια σε επιπλέον δυσκολία, ώστε να μην πτοείσαι όταν κουράζεσαι γρήγορα.

Ο αντίλογος λέει ότι ένα ελαφρύτερο ποδήλατο, κατάλληλο για τη χρήση που θα το πάρεις (πιο άνετο, μικρότερη τριβή κύλισης), θα σε διευκολύνει περισσότερο στα πρώτα σου βήματα, θα σου ανεβάσει την αυτοπεποίθηση και θα σε κάνει να αγαπήσεις πιο εύκολα το ποδήλατο.

Ειδικά αν πηγαίνεις βόλτες με φίλους που έχουν κατάλληλα ποδήλατα κι εσύ είσαι με το mountain, θα απογοητευτείς.

Το δικό μου ποδήλατο είναι mountain 19 κιλά σχεδόν με όλα τα αξεσουάρ (γεμάτο παγούρι, τσαντάκια με εργαλεία, φώτα), οπότε στα πρώτα μου βήματα με είχε δυσκολέψει αρκετά.

lewton
13-06-11, 13:46
Εγώ τη θεωρία αυτή την ανέπτυξα μια μέρα που ήθελα να κάνω 80 χιλιόμετρα από το Ιντερλάκεν μέχρι τη Λουκέρνη (όπως πάντα με νοικιασμένο ποδήλατο γιατί βαριόμουν να αγοράσω) και έφτασα στο Ιντερλάκεν γύρω στις 11:30 το πρωί με αποτέλεσμα να τους έχουν μείνει μόνο M.
Οπότε αντί να απογοητευτώ, αποφάσισα να δω τη θετική πλευρά. :p

nasosMA
13-06-11, 15:48
παντως εχω δει mountain kai trekking ιδιας μαζας,
Σε τι διαφερει το ενα με το αλλο; (οσον αφορα την δυσκολια στην ποδηλασια)
Μονο στην τριβη κυλισης;

Η κυρια ερωτηση μου ειναι παντως ακομα:


Αν και βρηκα καποια καλα μοντελα, γινεται να μου προτεινεται καποια μαγαζια κοντα στο κεντρο; Ειχα δει μερικα στο Μοναστηρακι.
Κυριως για να κανω ενα test drive.

vamvakoolas
14-06-11, 10:37
τεστ rides μπορεις να κανεις στο cyclist.gr (σταση νομισματοκοπειο)
στο φρειδερικο frederikbikes.gr (λεωφ αλεξανδρας) οπου θα βρεις και πολλα μοντελα εταιριων..

αν θες να πας σε βουνο ακομα και ηπιο δασικο ξεχνα το trekking. Τα ΜΤΒ εχουν καλυτερες αναρτησεις (για αποσβεσεις) πιο γερους τροχους και διαφορετικη γεωμετρια για να σε βοηθουν σε ελιγμους...

Στα κιλα δεν ισχυει η διαφορα, απλως αναλογα με τα χρηματα πεφτει το βαρος (ειναι γνωστο οτι στη ποδηλασια οσο πιο ακριβο τοσο πιο ελαφρυ). Π.χ μπορει να βρεις ΜΤΒ 11 kgr και trekking 13 ακομα και στα ιδια χρηματα!

nasosMA
14-06-11, 14:24
Δεν ξερεις ποσο με βοηθησες...
Παντως πιστευεις οτι καλυτερα θα ηταν να το δοκιμασω πρωτα;
Γιατι εχω βαλει καποια στο ματι αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι θα το εχουν εδω.

vamvakoolas
14-06-11, 14:35
το ιδανικο ειναι να δοκιμαζουμε ενα ποδηλατο πριν το αγοραζουμε....

Βεβαια στα καταστηματα μπορεις να βρεις ενα μοντελο αλλα να μην εχουν το μεγεθος σου ή να προσπαθουν να σου πλασαρουν ποδηλατο στο μεγεθος σου αλλα με αλλη τιμη (συνηθως ακριβοτερο μοντελο):evil:

nasosMA
14-06-11, 15:58
Ποιος τυπος φρενων ειναι ο ιδανικότερος.
Εγω πηγαινα για υδραυλικα δισκοφρενα όμως απο οτι ειδα, η συντηρηση ειναι λιγο "κόλαση".

vamvakoolas
14-06-11, 16:13
αυτη ειναι μια γενικη ερωτηση και δε μπορει να σου πει καποιος το ενα ή το αλλο, θα παραθεσω μερικα στοιχεια που μου ερχονται στο νου:p

Μηχανικα
-φθηνοτερο κοστος
-μεγαλη γκαμα επιλογων
-μικρη δυνατοτητα αναβαθμισης
-ευκολοτερη συντηρηση
-φθηνοτερα τακακια
-χαμηλοτερη αποδοση

Υδραυλικα
-μεγαλυτερο κοστος
-αναλογα τη μαρκα/μοντελο μη συμβατοτητα με μανετες
-δυσκολοτερη συντηρηση
-ακριβοτερα ανταλλακτικα
-μεγαλυτερη διαρκεια (γενικα)

nasosMA
14-06-11, 16:16
Τα v-brakes ειναι εκτος συζητησης?

vamvakoolas
14-06-11, 16:19
δεν ειναι απλως χρειαζεται να εχεις καποιο καλο μοντελο και κατα τη δικη μου γνωμη σκληροτερα τακακια (jagwire). Αλλωστε καποια καλα μοντελα vbrakes ειναι καλυτερα σε αποδοση απο καποια βασικα μοντελα στα δισκοφρενα!

nasosMA
14-06-11, 16:27
Δεν ξερω τι να επιλεξω...
Μαλλον θα παω για υδραυλικα, πιστευω οτι θα μαθω πως να τα συντηρω (ειδα μερικα βιντεακια).
Αλλα εχω δισταγμους...

ipo
14-06-11, 16:27
Ένα πλεονέκτημα είναι ότι τα v-brakes προκαλούν λιγότερο τους κλέφτες. Τα δισκόφρενα παραπέμπουν σε ακριβότερο ποδήλατο.

Ο μόνος λόγος που θα έλεγα σε κάποιον να πάρει μηχανικά δισκόφρενα είναι για να αναβαθμίσει αργότερα σε υδραυλικά, αν δεν μπορεί να τα πάρει αμέσως. Γενικά είμαι υπέρ των v-brakes, διότι έχουν ευκολότερη και φτηνότερη συντήρηση, ενώ η απόδοσή τους είναι υπεραρκετή για τη χρήση του ποδηλάτου στην πόλη. Αν τώρα κάποιος οδηγεί συχνά σε λασπωμένα μονοπάτια με μεγάλες ταχύτητες, τότε θα του χρειαστούν τα δισκόφρενα και καλά θα κάνει να πάρει υδραυλικά. Αλλά μέσα στην πόλη, ακόμα και με βροχή, τα v-brakes θα τον καλύψουν.

Για τη χρήση που κάνω, θα αγόραζα δισκόφρενα μόνο και την αίσθηση. Δε μου χρειάζονται σε κάτι άλλο.

nasosMA
14-06-11, 16:45
Ένα πλεονέκτημα είναι ότι τα v-brakes προκαλούν λιγότερο τους κλέφτες. Τα δισκόφρενα παραπέμπουν σε ακριβότερο ποδήλατο.

Ο μόνος λόγος που θα έλεγα σε κάποιον να πάρει μηχανικά δισκόφρενα είναι για να αναβαθμίσει αργότερα σε υδραυλικά, αν δεν μπορεί να τα πάρει αμέσως. Γενικά είμαι υπέρ των v-brakes, διότι έχουν ευκολότερη και φτηνότερη συντήρηση, ενώ η απόδοσή τους είναι υπεραρκετή για τη χρήση του ποδηλάτου στην πόλη. Αν τώρα κάποιος οδηγεί συχνά σε λασπωμένα μονοπάτια με μεγάλες ταχύτητες, τότε θα του χρειαστούν τα δισκόφρενα και καλά θα κάνει να πάρει υδραυλικά. Αλλά μέσα στην πόλη, ακόμα και με βροχή, τα v-brakes θα τον καλύψουν.

Για τη χρήση που κάνω, θα αγόραζα δισκόφρενα μόνο και την αίσθηση. Δε μου χρειάζονται σε κάτι άλλο.

Μαλλον δεν μου χρειαζονται, απλα σκεφτομαι μακροπροθεσμα...
Απλα φοβαμαι μηπως δεν θα βρισκω ανταλακτικα στο μελλον. Μαλλον υπερβαλω .

doctor_667
14-06-11, 19:33
Εγώ πάντως που έχω μηχανικά δισκόφρενα είμαι πολύ ικανοποιημένος. Μιλάμε τώρα για νορμάλ καταστάσεις μέσα στην πόλη. Και συντήρηση τα κάνω όταν πάω και το ποδήλατο για γενικό ρεκτιφιέ, δηλαδή μια στο τόσο. Πολύ περισσότερο πήγαινα πιτσιρικάς το ποδήλατο με τα v-brakes στο μάστορα γιατί χαλαρώνανε όλη την ώρα. Για MTB, μόνο υδραυλικά θα έπαιρνα, πολύ καλύτερη απόδοση.

frap
15-06-11, 00:46
Καλής ποιότητας V-brakes (πχ Deore και πάνω) χωρίς να έχουν σημαντικό κόστος είναι μια χαρά για τις περισσότερες δουλειές. Ακόμα και στο βουνό. Τώρα άμα το βλέπεις σαν άθλημα πας απ'ευθείας στα υδραυλικά, τα μηχανικά είναι λίγο πολύ για ευρεία κατανάλωση, κοστίζουν αρκετά παραπάνω χωρίς να δίνουν τίποτε ιδιαίτερο σε σχέση με ένα καλό V-brake... πολλές φορές δε είναι και χειρότερα :p.

Θέματα "χαλαρώματος" έχουν να κάνουν με την ποιότητα του V-brake. Πιτσιρικάδες μάλλον καντηλέρια είχαμε και όχι τα σημερινά V-brakes. Τα οποία ήτανε... άστα... Τα XT που έχω περάσει μπροστά (υπερβολή για 28άρι treking, για απλά Deore κοίταζα αλλά βρήκα φτηνά ένα ζεύγος στο eBay...) το μόνο που έχω να κάνω είναι να αντισταθμίζω τη φθορά των τακακιών με το ρεγουλαδόρο στη μανέτα.

Αλήθεια, πόσοι είστε που το service των ποδηλάτων το κάνετε στο μάστορα; Για τα συνηθισμένα εγώ το κάνω μόνος, στο μάστορα βασικά μόνο εάν η εργασία απαιτεί κάποιο εργαλείο που δεν έχω και δε με συμφαίρει να αποκτήσω ή απλά θέλει πολύ προσοχή μην χαλάσουμε τίποτε... να αλλάξω κασσέτα ας πούμε ή αλλαγή ανάρτησης. Λάδωμα, ρεγουλάρισμα, φούιτ, λάστιχα, να αλλάξω τα φρένα, τα τακάκια, αυτά είναι απλά.

ipo
15-06-11, 01:00
Frap, συμφωνούμε σχεδόν σε όλα όσα γράφεις. :)

Μόνος μου κάνω τις περισσότερες εργασίες συντήρησης στο ποδήλατό μου. Εξαιρούνται όπως είπες κι εσύ, μερικές που χρειάζονται ειδικό εργαλείο ή δεν ξέρω ακριβώς τον τύπο εξαρτήματος που ταιριάζει στο ποδήλατό μου και με δεδομένο ότι ο ποδηλατάς μου ζητάει 5€ για την εργασία (έτσι κάνει ένας 3 km από το σπίτι μου και με έχει κερδίσει σαν πελάτη). Μάλιστα κάποιες φορές δε χρεώνει επιπλέον την εγκατάσταση εξαρτήματος που θα αγοράσεις από αυτόν, αν είναι υπόθεση 5 λεπτών.

Ταχύτητες ρυθμίζω μόνος μου, φρένα αλλάζω και ρυθμίζω επίσης μόνος (cantilever έχω :p) και κάνω καλύτερη δουλειά από τον ποδηλατά, διότι ξέρω ακριβώς πώς τα θέλω και αφιερώνω χρόνο σε κάθε εργασία, μέχρι λεπτομέρειας. Το ίδιο και για το γρασάρισμα ρουλεμάν και τη φροντίδα της αλυσίδας.

Πάντως δεν έχω παράπονο από τα cantilever (τα "καντηλέρια" που είπες), ως προς τη συντήρηση και την απόδοση. Ειδικά τώρα που βρίσκω ανταλλακτικά μέσω e-bay, δε με απασχολεί να τα αλλάξω.

Ακτινολόγηση μένει να μάθω, διότι προς το παρόν δεν τα καταφέρνω καλά (πήρα εργαλείο και το παλεύω :)), ενώ σκέφτομαι να αγοράσω κι άλλα εργαλεία (για πετάλια, κασέτα), προκειμένου να είμαι πλήρως αυτόνομος στις επισκευές.

nikosl
15-06-11, 01:03
Tα Χt v-brakes υπερκαλύπτουν σε όλες τις περιπτώσεις εκτός λάσπης. Ειδικά αν ζεσταθούν, φθάνουν σε επιδόσεις ακόμα και συμβατικά υδραυλικά με μοναδικό μείον την περισσότερη δύναμη που απαιτούν.

frap
15-06-11, 01:11
Να ζεσταθούν; Τα τακάκια εννοείς... καλά, αυτά τα βάζεις σε οποιοδήποτε φρένο (μηχανισμό) όχι μόνο XT.

ipo
15-06-11, 01:14
Επίσης τα v-brakes είναι πιο ελαφριά από τα δισκόφρενα και γενικότερα έχουν καλύτερη συμβατότητα με μεγάλη ποικιλία εξαρτημάτων, ενώ η συντήρησή τους είναι φτηνότερη.

tsigarid
15-06-11, 04:04
Βαμβακούλα και λοιπή παρέα, τι (καλοκαιρινά) γάντια είναι καλά να πάρω; Τι πρέπει να προσέξω να έχουν, και τι να μην έχουν;

vamvakoolas
15-06-11, 10:50
Καλής ποιότητας V-brakes (πχ Deore και πάνω) χωρίς να έχουν σημαντικό κόστος είναι μια χαρά για τις περισσότερες δουλειές. Ακόμα και στο βουνό. Τώρα άμα το βλέπεις σαν άθλημα πας απ'ευθείας στα υδραυλικά, τα μηχανικά είναι λίγο πολύ για ευρεία κατανάλωση, κοστίζουν αρκετά παραπάνω χωρίς να δίνουν τίποτε ιδιαίτερο σε σχέση με ένα καλό V-brake... πολλές φορές δε είναι και χειρότερα :p.

.
δηλαδη εγω που ετρεξα αθλο Τζουμερκων και με βροχη με μηχανικα δισκοφρενα ειμαι.......τυχερος που εζησα:p:p

anyway εχω γραψει τη γνωμη μου μην επαναλαμβανωμαι;)

Γαντακια πρεπει να εχουν αρκετο gel και να ειναι αρκετα καλης ποιοτητας. Με κλειστα ματια specialized που η εταιρια εχει δημιουργησει "σχολη" στο ρουχισμο γενικα και απλως οι αλλες την αντιγραφουν. Το μονο αρνητικο ειναι η τιμη:down:

Για ΜΤΒ ομως προτεινω την 661:oneup:

Mouse Potato
15-06-11, 13:09
Βαμβακούλα και λοιπή παρέα, τι (καλοκαιρινά) γάντια είναι καλά να πάρω; Τι πρέπει να προσέξω να έχουν, και τι να μην έχουν;


Γαντακια πρεπει να εχουν αρκετο gel και να ειναι αρκετα καλης ποιοτητας. Με κλειστα ματια specialized που η εταιρια εχει δημιουργησει "σχολη" στο ρουχισμο γενικα και απλως οι αλλες την αντιγραφουν. Το μονο αρνητικο ειναι η τιμη:down:

Εγώ πήρα αυτά (http://www.scott-sports.com/gb_en/product/2589/16148/performance) και τα περιμένω... Αυτά που χρησιμοποιώ τώρα (pro), δεν έχουν gel στην παλάμη, παρ' όλα αυτά δεν μου έχουν δημιουργήσει κανένα απολύτως πρόβλημα ακόμα και σε 3ωρη-4ωρη συνεχόμενη χρήση...

ipo
15-06-11, 13:16
Εγώ πήρα αυτά (http://www.scott-sports.com/gb_en/product/2589/16148/performance) και τα περιμένω... Αυτά που χρησιμοποιώ τώρα (pro), δεν έχουν gel στην παλάμη, παρ' όλα αυτά δεν μου έχουν δημιουργήσει κανένα απολύτως πρόβλημα ακόμα και σε 3ωρη-4ωρη συνεχόμενη χρήση...
Αν είσαι ικανοποιημένος από τα Pro, γιατί πήρες τώρα τα Scott;

Mouse Potato
15-06-11, 13:20
Αν είσαι ικανοποιημένος από τα Pro, γιατί πήρες τώρα τα Scott;

Κυρίως για αλλαγή. Αλλά έχει αρχίσει και φθείρεται το πάνω μέρος των pro που είναι από lycra.

ipo
15-06-11, 13:30
Αν πάρω γάντια, θα πάρω μακριά το χειμώνα, γιατί σε μεγάλο υψόμετρο, ειδικά στις κατηφόρες με τη μεγάλη ταχύτητα, γίνεται αφόρητο το κρύο. Τώρα με τη ζέστη δε θέλω να βάλω άλλο κομμάτι ύφασμα πάνω μου. Βέβαια, όπως είπε ο Νούμερος, αν πέσεις και γδαρθείς στα χέρια, καταλαβαίνεις την αξία των κοντών γαντιών. Δεν έχω πάθει ακόμα, οπότε δεν έχω μάθει. :p

Mouse Potato
15-06-11, 13:39
Προσωπικά χρησιμοποιώ τα καλοκαιρινά γάντια καλοκαίρι-χειμώνα κυρίως γιατί η παλάμη, ακόμα και σε απλή βόλτα, ιδρώνει αλλά και πολλές φορές γεμίζει κάλους. Πλέον ακόμα και σε δουλειά λίγων χιλιομέτρων, φοράω γάντια.

Όσον αφορά τη ζέστη, θεωρώ πως με τα γάντια το χέρι διατηρείται αρκετά δροσερό, λόγω απορροφητικού εσωτερικού και καλού ventilation.

ipo
15-06-11, 13:58
Προσωπικά χρησιμοποιώ τα καλοκαιρινά γάντια καλοκαίρι-χειμώνα κυρίως γιατί η παλάμη, ακόμα και σε απλή βόλτα, ιδρώνει αλλά και πολλές φορές γεμίζει κάλους.
Η μόνη περίπτωση που γλιστρούν τα χέρια μου είναι όταν περνάει το αντηλιακό από το το βραχίωνα στην παλάμη, όταν τινάζω τα μιγάκια. :p

Οι κάλοι στο εσωτερικό της παλάμης βοηθούν, διότι αυξάνουν την αντοχή του δέρματός σου στα γδαρσίματα. Όταν έκανα συστηματικά προπονήσεις ιστιοπλοΐας, τα χέρια μου (και των περισσότερων συναθλητών μου) ήταν πιο σκληρά, από εκείνα ενός οικοδόμου ή αγρότη που δουλεύει με γυμνά χέρια. Από τη συνεχή τριβή με βρεγμένα σχοινιά στην αρχή έφευγε το δέρμα και μάτωναν, αλλά μετά από καιρό που προσαρμοζόταν το δέρμα νόμιζες ότι το χέρι είχε πάνω του επίστρωση χοντρού πλαστικού. Όταν έφτανες σε αυτό το επίπεδο, η αντοχή του δέρματος ήταν τεράστια.

Το χειμώνα με 5°C ξεπαγιάζαμε, αλλά κυκλοφορούσε το ρητό "τα γάντια είναι για τις γυναίκες" :p, οπότε βουτούσαμε στα διαλείμματα τα χέρια μέσα στη θάλασσα για να ζεσταθούν. Μόλις όμως τα έβγαζες έξω στον αέρα για να συνεχίσεις την προπόνηση, άρχιζε το πανηγύρι... :lol:

frap
15-06-11, 14:07
δηλαδη εγω που ετρεξα αθλο Τζουμερκων και με βροχη με μηχανικα δισκοφρενα ειμαι.......τυχερος που εζησα:p:p
Τα σχόλια μου αναφέρονται στον μέσο αναβάτη και σε καμία περίπτωση σε κάποιον που βγάζει τέτοια διαδρομή! Είμαι σίγουρος πως για την κλάση σου και σε αγωνιστική διαδρομή τα μηχανικά δ/φ μπορούν και αποδίδουν πολύ καλύτερα από τα V.

Αλήθεια, τι "φοράς"; Avid;

tsigarid
15-06-11, 15:47
Τα γάντια Pearl Izumi που είδα στο μαγαζί της γειτονιάς μου τι λένε;

kostantis
15-06-11, 17:02
Τα γάντια Pearl Izumi που είδα στο μαγαζί της γειτονιάς μου τι λένε;

Χτύπα τα άφοβα εάν τα έχεις βρει σε καλή τιμή.
Γενικά βγάζει ποιοτικά προιόντα η pearl.
Έχω βερμούδα της pearl.:oneup:

nasosMA
15-06-11, 18:53
Λοιπόν κατεληξα τελικα σε ΜΤΒ (το ζοριζω αρκετα και το τρεκινγκ δεν βλεπω να ζησει για πολυ)

http://www.idealbikes.net/?section=2146&language=el_GR&itemid1494=2163
http://www.idealbikes.net/?section=2146&language=el_GR&itemid1494=2163

Μπορειτε να μου πειτε αμα τα φρενα ειναι καλα (αν και δεν δινει πολλες πληροφοριες gia ayta), Σκεφτομαι και τις v-brake εκδοσεις.

vamvakoolas
15-06-11, 22:41
μεταξυ μας:p μουφα ειναι αυτα τα φρενα:down:

και ενα σχολιο:ειδα τα νεα μοντελα 2011 της ιντεαλ για ΜΤΒ και πραγματικα ειναι πανεμορφα (χρωματα/λογοτυπα)μαλλον καταλαβανε τι κραξιμο και τι %$#%ες κανανε με τα μοντελα του 2010 που δε βλεποντουσταν

nasosMA
16-06-11, 03:38
μεταξυ μας:p μουφα ειναι αυτα τα φρενα:down:

και ενα σχολιο:ειδα τα νεα μοντελα 2011 της ιντεαλ για ΜΤΒ και πραγματικα ειναι πανεμορφα (χρωματα/λογοτυπα)μαλλον καταλαβανε τι κραξιμο και τι %$#%ες κανανε με τα μοντελα του 2010 που δε βλεποντουσταν

Τα v-brake καλα?
http://www.idealbikes.net/?section=2146&language=el_GR&itemid1494=2164

EDIT:
Βρηκα και αυτο (http://www.scott-sports.com/us_en/product/10030/55716/217995), ενα απο τα δυο θα παρω.

eniac
16-06-11, 03:51
Εγώ θα ήθελα μια γνώμη για το Ideal Stroke (http://www.idealbikes.net/?section=2149&language=el_GR&itemid1494=2186).

Θέλω απλά ένα entry-level mountain για βόλτες στην πόλη αλλά και στο εξοχικό
που έχει αρκετούς χωματόδρομους...

Σαν ποδήλατο λέει τίποτα..?

vamvakoolas
16-06-11, 14:52
και τα 2 ποδηλατα ειναι καλα. Περιφερειακα (ταχυτητες/σασμαν κοκ)καλυτερο το ιντεαλ αλλα σα σκελετο το σκοτ(Αυτο σημαινει οτι αν κανεις μια αναβαθμιση ή σκεφτεσαι μετα να ανεβεις λιγο προτιμησε το σκοτ). Σε καθε περιπτωση ειναι 2 μοντελα που και να μη σου αρεσουν/βαρεθεις μετα τα πουλας ευκολα!

τα φρενα που αναφερει η ιντεαλ ειναι για τα μπαζα, ακου εκει ...Μιραντα:rofl::rofl::rofl:

ipo
16-06-11, 14:57
Το Scott έχει μικρό εύρος στην κασσέτα των ταχυτήτων. 21 ταχύτητες και 14-28 σε στέλνουν 10 χρόνια πίσω στα mountain. Συνήθως τα σημερινά mountain έχουν 8 ταχύτητες (ή 9) με εύρος 11-32.

Αν έπαιρνα ποδήλατο τώρα θα κοιτούσα να έχει τουλάχιστον 24άρι μικρό γρανάζι μπροστά (μην πω 22) και 32 μεγάλο γρανάζι πίσω.

ardi21
16-06-11, 16:25
Tι εγινε, μεταφερθηκε το μαγαζι??:p

Mouse Potato
16-06-11, 16:40
Tι εγινε, μεταφερθηκε το μαγαζι??:p

Ανασχηματισμός και εδώ... :p

nasosMA
17-06-11, 00:56
Λοιπόν κατεληξα στα ideal strobe kai pro-rider δεν εχω αποφασισει πιο ακομα.
Το ερωτημα ειναι απο που να το παρω? Εδω κοντα στον σπιτι μου ειναι ενας αλλα οι τιμες ειναι εξωπραγματικές.

@ ADSLgr.com All rights reserved.