PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδηλάτες @ adslgr: Αγορά ποδηλάτου, εξοπλισμού και ρουχισμού



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22] 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62

vamvakoolas
08-05-12, 11:03
perioxh?

ασε ακυρο...εδω εισαι->

http://www.cyclist.gr/product.php?codenum=JM035092BL

τα παιδια το στελνουν παντου και εγγυηση για ΠΑΝΤΑ:worthy:


(γενικα δεν ειναι οτι καλυτερο το μαγαζι αλλα το τελευταιο διαστημα μετα το κραξιμο αλλαξαν πολιτικη κυριως στις τιμες..)

senkradvii
08-05-12, 14:09
perioxh?

ασε ακυρο...εδω εισαι->

http://www.cyclist.gr/product.php?codenum=JM035092BL

τα παιδια το στελνουν παντου και εγγυηση για ΠΑΝΤΑ:worthy:


(γενικα δεν ειναι οτι καλυτερο το μαγαζι αλλα το τελευταιο διαστημα μετα το κραξιμο αλλαξαν πολιτικη κυριως στις τιμες..)

Στην Καρδίτσα είναι η κοπέλα μου. Σε ευχαριστώ για την πρόταση και δεν αμφιβάλω πως για τα λεφτά του το ποδήλατο είναι πολύ καλό. :oneup:

Όμως επειδή μιλάμε για κοπέλα :p, νομίζω πως θα την ενδιαφέρουν περισσότερο τα λουλουδάκι και τα καλαθάκια.. :lol:

Θα της το δείξω όπως και να έχει αλλά δεν πιστεύω ότι θα της αρέσει.

vamvakoolas
08-05-12, 15:43
Στην Καρδίτσα είναι η κοπέλα μου. Σε ευχαριστώ για την πρόταση και δεν αμφιβάλω πως για τα λεφτά του το ποδήλατο είναι πολύ καλό. :oneup:

Όμως επειδή μιλάμε για κοπέλα :p, νομίζω πως θα την ενδιαφέρουν περισσότερο τα λουλουδάκι και τα καλαθάκια.. :lol:

Θα της το δείξω όπως και να έχει αλλά δεν πιστεύω ότι θα της αρέσει.

δεν εχεις αδικο αλλα επειδη τα εχω ζησει διαβασε:

Πηρα ενα ποδηλατο απο αυτα που λες απο πρακτικερ στα 160 ευρ αν θυμαμαι (ροζ με καλαθακια και 26' τροχους). Το θεωρησα ευκαιρια γιατι γλιτωσα φραγκα.Υπαρχει και εδω
http://www.bikestation.gr/products.php?CatID=123

Μετα απο 2-3 φορες εμεινε στην ακρη μιας και ειναι πολυ βαρυ (σιδερενιο ή ΗΙ ΤΕΝ οπως τα λενε) και εκτος αυτου αρχιζαν τα θεματα με τις ταχυτητες... Οποτε μετα πηρα ενα παρομοιο με αυτο που ποσταρα (αλουμινενιο απο μαγαζι με εγγυηση) και οκ

Συμπερασμα: αν το θελει για βολτες στη πολη (ισιαδες κυριως) τυπου ως 10χλμ ειναι μια χαρα απο πρακτικερ. Αν το θελετε για μεγαλες βολτες και για καιρο (τα αλλα σκουριαζουν κιολας) παρε αλουμινενιο

senkradvii
08-05-12, 15:53
δεν εχεις αδικο αλλα επειδη τα εχω ζησει διαβασε:

Πηρα ενα ποδηλατο απο αυτα που λες απο πρακτικερ στα 160 ευρ αν θυμαμαι (ροζ με καλαθακια και 26' τροχους). Το θεωρησα ευκαιρια γιατι γλιτωσα φραγκα.Υπαρχει και εδω
http://www.bikestation.gr/products.php?CatID=123

Μετα απο 2-3 φορες εμεινε στην ακρη μιας και ειναι πολυ βαρυ (σιδερενιο ή ΗΙ ΤΕΝ οπως τα λενε) και εκτος αυτου αρχιζαν τα θεματα με τις ταχυτητες... Οποτε μετα πηρα ενα παρομοιο με αυτο που ποσταρα (αλουμινενιο απο μαγαζι με εγγυηση) και οκ

Συμπερασμα: αν το θελει για βολτες στη πολη (ισιαδες κυριως) τυπου ως 10χλμ ειναι μια χαρα απο πρακτικερ. Αν το θελετε για μεγαλες βολτες και για καιρο (τα αλλα σκουριαζουν κιολας) παρε αλουμινενιο

Σωστός! Εγώ της έχω πει καθαρά για σκελετό αλουμινίου, για μέχρι 7 ταχύτητες και χωρίς αναρτήσεις. Όμως στα εικαστικά δεν μπορώ να έχω και μεγάλη επιρροή. Θα της τα μεταφέρω όμως. ;)

megahead13
21-05-12, 12:48
Μπορείτε να προτείνετε κάποιο φθηνό stand; Αυτό που είναι για δύο ποδήλατα το έχει δει/δοκιμάσει κανείς;;

http://www.amazon.co.uk/dp/B0055ZQXBA/ref=asc_df_B0055ZQXBA7954713?smid=A2U1HFY5XPF3O

tsigarid
21-05-12, 17:49
Το έχει ένας ξάδερφός μου, είναι εξαιρετικό, και για να τοποθετείς τα ποδήλατα αλλά και για εργασίες σε αυτά.

megahead13
21-05-12, 18:33
Τώρα που το ξανακοιτάω, στηρίζεται στον τοίχο, έτσι;; Τίποτα φθηνό για να στηρίζεται το ποδήλατο όταν το πλένω/μαστορεύω;; Πχ

102652
102653
102654

tsigarid
21-05-12, 19:09
Ναι, στηρίζεται στον τοίχο, το βιδώνεις εκεί. Γιατί θες κάτι επιπλέον για πλύσιμο/μαστορέματα; Αυτό κάνει μια χαρά!

megahead13
21-05-12, 20:45
Ναι, στηρίζεται στον τοίχο, το βιδώνεις εκεί. Γιατί θες κάτι επιπλέον για πλύσιμο/μαστορέματα; Αυτό κάνει μια χαρά!
Γιατί δε μπορώ να κάνω τέτοιες εργασίες μέσα στο διαμέρισμα.

leros2004
21-05-12, 23:14
αν πας σε οποιαδήποτε κατάστημα με ποδήλατα μπορείς να αγοράσεις ένα τέτοιο http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=74349&d=1277649401
Πάνω απο 15€ δεν κοστίζει...

leros2004
22-05-12, 20:13
Σήμερα βρίσκοντας λίγο χρόνο, πέρασα να πάρω το ποδήλατο απο το ποδηλατάδικο, το είχα αφήσει για την τοποθέτηση των καινούργιων φρένων ...

Το πριν:
102719


Το μετά:

102716 102718

102717

Εν αναμονή του καλωδίου για το πίσω φρένο :evil:, μπορώ να πω, ότι τώρα μάλιστα αυτά είναι φρένα !! (έστω και μπροστινό..)

megahead13
22-05-12, 20:27
Βλέποντας αυτό μου δημιουργήθηκε η εξής απορία: Είναι δυνατόν να βάλεις δισκόφρενα σε ποδήλατο με v-brakes; Αν ναι, θέλει τρελή μετατροπή;

leros2004
22-05-12, 20:30
Γίνεται αλλά θέλει αρκετά χρήματα ... και κατά 99% δεν χρειάζονται ....

Θα έλεγα μακριά αν μπορείς να τα αποφύγεις.....

megahead13
22-05-12, 20:37
Μπα, από απλή περιέργεια ρώτησα. Δεν είναι κάτι που σκοπεύω να κάνω. Θα είχα πάρει από την αρχή ποδήλατο με δίσκους αν ήταν έτσι, αλλά έκρινα ότι δε μου χρειάζονται.

Mouse Potato
22-05-12, 20:49
Βλέποντας αυτό μου δημιουργήθηκε η εξής απορία: Είναι δυνατόν να βάλεις δισκόφρενα σε ποδήλατο με v-brakes; Αν ναι, θέλει τρελή μετατροπή;

Γίνεται εφόσον το πιρούνι (μπροστά) και το ψαλίδι (πίσω) έχουν βάσεις για δισκόφρενο. Δεν είχαν όλα τα πιρούνια και ψαλιδια βάσεις. Πλέον υποθέτω πως όλα τα σοβαρά ποδήλατα έχουν βάσεις για δισκόφρενο.

Αποστολή από το LG-P990 με τη χρήση Forum Runner

raspoutiv
22-05-12, 20:57
παιδιά, μια ερώτηση περί των αναλώσιμων

έχετε καμια ιδέα για ποιο λόγο οι τιμές τους έχουν πετάξει;

δλδ πριν 2 χρόνια η φθηνότερη σαμπρέλα είχε 2€. πριν ενάμιση πήγε 3€ και τώρα έχει 6€!!!

crypter
22-05-12, 21:02
παιδιά, μια ερώτηση περί των αναλώσιμων

έχετε καμια ιδέα για ποιο λόγο οι τιμές τους έχουν πετάξει;

δλδ πριν 2 χρόνια η φθηνότερη σαμπρέλα είχε 2€. πριν ενάμιση πήγε 3€ και τώρα έχει 6€!!!
Eγώ με 3 ευρώ βρίσκω kenda σε ενα ποδηλατάδικο κοντά στην στουρνάρη.

raspoutiv
22-05-12, 21:05
Eγώ με 3 ευρώ βρίσκω kenda σε ενα ποδηλατάδικο κοντά στην στουρνάρη.

μιλάς για σαμπρέλα mountain ή κούρσα;

crypter
22-05-12, 21:27
μιλάς για σαμπρέλα mountain ή κούρσα;

Mountain με 1,5-1,75 πλάτος 26".

Werdum
23-05-12, 01:34
παιδιά, μια ερώτηση περί των αναλώσιμων

έχετε καμια ιδέα για ποιο λόγο οι τιμές τους έχουν πετάξει;

δλδ πριν 2 χρόνια η φθηνότερη σαμπρέλα είχε 2€. πριν ενάμιση πήγε 3€ και τώρα έχει 6€!!!

6 euro η σαμπρελα? παμε καλα?:closed:
το κατασκευαστικό κόστος ειναι κατω απο 0.50

leros2004
23-05-12, 12:36
Σε trekking λάστιχο κοστίζει 3€, μάρκα Kenda ή Maxxis...

Πάντως είναι απο τα λίγα είδη που και απέξω να αγοράσεις δεν γλιτώνεις τίποτα...

megahead13
23-05-12, 13:06
αν πας σε οποιαδήποτε κατάστημα με ποδήλατα μπορείς να αγοράσεις ένα τέτοιο http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=74349&d=1277649401
Πάνω απο 15€ δεν κοστίζει...
Τελικά πήρα αυτό: www.halfords.com/webapp/wcs/stores/servlet/product_storeId_10001_catalogId_10151_productId_522919_langId_-1_categoryId_228853 Είχα και 20% έκπτωση γιατί το έκλεισα από το ντερνετ. Για τα λεφτά του μια χαρά :)

nEC
23-05-12, 15:37
Σήμερα βρίσκοντας λίγο χρόνο, πέρασα να πάρω το ποδήλατο απο το ποδηλατάδικο, το είχα αφήσει για την τοποθέτηση των καινούργιων φρένων ...

Το πριν:
102719


Το μετά:

102716 102718

102717

Εν αναμονή του καλωδίου για το πίσω φρένο :evil:, μπορώ να πω, ότι τώρα μάλιστα αυτά είναι φρένα !! (έστω και μπροστινό..)


δεν ήσουν ευχαριστημένος με τα hayes??

εγώ είχα θέμα με το μπροστινό, αλλα τελικα μάλλον είχε πάρει λαδάκι ο μπροστινός ρότορας. Τον άλλαξα σε 180άρι επι της ευκαιρίας, καινούργια τακάκια και απο τότε είναι άγκυρα το φρένο!

leros2004
23-05-12, 21:09
δεν ήσουν ευχαριστημένος με τα hayes??

εγώ είχα θέμα με το μπροστινό, αλλα τελικα μάλλον είχε πάρει λαδάκι ο μπροστινός ρότορας. Τον άλλαξα σε 180άρι επι της ευκαιρίας, καινούργια τακάκια και απο τότε είναι άγκυρα το φρένο!

Καθόλου... απο την αρχή μέχρι και τώρα, που έχω περίπου 3000 km, έσκουζαν, το μπροστινό έκανε αρκετά νερά και σε κάθε freeday ήμουν με το αλενάκι στο χέρι να ρυθμίζω τις μανέτες γιατί ο ρεγουλατόρος χαλάρωνε ....

Σήμερα το πρωί, κάνοντας μια μικρή διαδρομή, έλεγχα το μπροστινό φρένο με το 1 δάχτυλο... πλέον με ένα χάιδεμα το ποδήλατο σταματάει....

raspoutiv
23-05-12, 23:43
Σε trekking λάστιχο κοστίζει 3€, μάρκα Kenda ή Maxxis...

Πάντως είναι απο τα λίγα είδη που και απέξω να αγοράσεις δεν γλιτώνεις τίποτα...

αυτό ακριβώς είδα. η σαμπρέλα κούρσας έχει 5-6€ σε μαγαζί, κι ακόμα κι αν παραγγείλω 10 από internet δεν κερδίζω τίποτα.
να που βρήκα κάτι που δουλεύει σωστά στην τοπική αγορά.

(βέβαια τα 6€ μου φαίνονται πολλά. έχει να πέσει μπάλωμα...)

ipo
24-05-12, 01:14
Εννοείται ότι μπαλώνεις τη σαμπρέλα. Δεν την πετάς. Όμως είναι καλό να έχεις εφεδρική σαμπρέλα μαζί σου, σε περίπτωση που σκάσει το λάστιχο. Αλλάζεις επί τόπου τον αεροθάλαμο και όταν επιστρέψεις σπίτι, μπαλώνεις τον παλιό και τον επανατοποθετείς στον τροχό.

tsigarid
24-05-12, 03:12
Ακριβώς, αν και μερικά μπαλώματα δεν μπορούν να γίνουν, ειδικά αν πέφτει η τρύπα πάνω σε ραφές της σαμπρέλας ή δίπλα στη βαλβίδα. Επίσης δεν γίνονται σε κάτι παρανοϊκά μεγάλες τρύπες που μου έχουν τύχει πρόσφατα :down:

button
24-05-12, 20:46
Ο αδερφός μου έχει μπαλώσει μια σαμπρέλα 40 φορές σε 1 χρόνο εγώ δεν εχω μπαλώσει ούτε 20 σε 10 χρόνια

raspoutiv
25-05-12, 00:41
Εννοείται ότι μπαλώνεις τη σαμπρέλα. Δεν την πετάς. Όμως είναι καλό να έχεις εφεδρική σαμπρέλα μαζί σου, σε περίπτωση που σκάσει το λάστιχο. Αλλάζεις επί τόπου τον αεροθάλαμο και όταν επιστρέψεις σπίτι, μπαλώνεις τον παλιό και τον επανατοποθετείς στον τροχό.

ομολογώ πως δεν κουβαλάω μαζί μου σαμπρέλα, εν γνώσει της αναγκαιότητάς της. απλά δε βολεύει, ειδικά καλοκαίρι που ποδηλατώ χύμα. το χειμώνα που έχω και τσάντα μαζί μου, πρέπει να προσθέσω 1 οπωσδήποτε.



Ακριβώς, αν και μερικά μπαλώματα δεν μπορούν να γίνουν, ειδικά αν πέφτει η τρύπα πάνω σε ραφές της σαμπρέλας ή δίπλα στη βαλβίδα. Επίσης δεν γίνονται σε κάτι παρανοϊκά μεγάλες τρύπες που μου έχουν τύχει πρόσφατα :down:

είχα την ατυχία να μου κάνει 1 μεγάλη τρύπα πάνω στη ραφή, και 3 μέρες πριν η άλλη σαμπρέλα χάλασε στη βαλβίδα (δε σκίστηκε)
επίσης 1 εφεδρική ακόμα που είχα, είχε κοντό λαιμό και δε μπορούσα να τη φουσκώσω

από κει δλδ που χα 2 ρεζέρβες + κανονικό τροχό, τώρα πάω με τα πόδια :down:

να προσθέσω κιόλας πως τα μπαλώματα στις κούρσες είναι πιο επίφοβα λόγω της μεγαλύτερης πίεσής τους

ipo
25-05-12, 00:57
Πολλοί ποδηλάτες που κάνουν πολλά χιλιόμετρα έχουν τσαντάκι σέλας στο οποίο τοποθετούν την εφεδρική σαμπρέλα και τα απαραίτητα εργαλεία. Δε χρειάζεται να τα κουβαλάς στην πλάτη.

Η σαμπρέλα είναι πιο χρήσιμη από τα μπαλώματα διότι, όπως είπατε υπάρχουν κάποιες περιπτώσεις που τα μπαλώματα δε βοηθούν την κατάσταση. Για παράδειγμα όταν η τρύπα είναι μεγάλη, όταν είναι σε ραφή της σαμπρέλας, καθώς και όταν χαλάει η βαλβίδα. Ειδικά βαλβίδες presta είναι ευαίσθητες. Έχω δει όμως και shrader να χαλάει. Επίσης το άλλαγμα της σαμπρέλας είναι πιο γρήγορο από το μπάλωμά της, κάτι που βολεύει όταν είσαι καθ' οδόν.

Όταν κάνω μεγάλες διαδρομές, έχω μαζί μου σακίδιο. Εκεί βρίσκεται 2η εφεδρική σαμπρέλα, επιπλέον εργαλεία και ανταλλακτικά (εξολκέας αλυσίδας, allen, κρίκοι αλυσίδας, συρματόσχοινα φρένων και ταχυτήτων) και μπαλώματα. Είναι κρίμα να είσαι πολλά χιλιόμετρα μακριά από το σπίτι και να σου χαλάσει τη βόλτα μία μικροβλάβη που επισκευάζεται σε 10-20 λεπτά με τα κατάλληλα εργαλεία και ανταλλακτικά.

manicx
25-05-12, 11:14
Με αγχώσατε. Εδώ και 1.5 χρόνο γράφω πάνω από 120χλμ την εβδομάδα χωρίς σαμπρέλα καβάτζα. Κουβαλάω μόνο τρόμπα και το σπρέι αυτό που ρίχνεις από τη βαλβίδα και κλείνει προσωρινά τις τρύπες αλλά αυτό δεν είναι για σκισίματα, μόνο για τρυπούλες.

ipo
25-05-12, 14:16
Εσύ είσαι διαφορετική περίπτωση. Κάνεις μόνο 9 km απόσταση, οπότε και σημαντική ζημιά να πάθει το ποδήλατο, μπορείς να το πάρεις στα χέρια και να το πας στο σπίτι. Η λύση που χρησιμοποιείς είναι καλύτερη, διότι διορθώνει άμεσα τις πιο συνηθισμένες διατρήσεις στο λάστιχο και δε χάνεις χρόνο το πρωί που πηγαίνεις στο χώρο εργασίας σου.

tsigarid
25-05-12, 22:20
Δεν καταστρέφεις τη σαμπρέλα όμως με αυτό το σπρέι;

giorgosk
25-05-12, 23:01
Ένα κοντέρ για να ξέρω τι χιλιόμετρα κάνω κάθε μέρα.

http://www.action-bikes.gr/konter-x-black.html

mplamplampla
27-05-12, 10:41
Καλημέρα. Έφτασε και για μένα η στιγμή να αγοράσω καινούριο ποδήλατο καθώς από το Σεπτέμβριο που ξαναξεκίνησα (με ένα μεταχειρισμένο mountain) μετά από πολλά χρόνια να κάνω ποδήλατο το χρησιμοποιώ όλο και πιο συχνά. Οπότε λέω να πάρω κάτι πιο καινούριο και με μεγαλύτερη ρόδα καθώς κάνω περίπου κατά 80% άσφαλτο και 20% τσιμεντόδρομο και χωματόδρομο. Δηλαδή όχι extreme καταστάσεις (είπαμε χωματόδρομο όχι μονοπάτι:) ). Η μεγαλύτερη απόσταση που κάνω είναι 30χλμ πήγαινε έλα με μέτριες ανηφόρες.
Είμαι ανάμεσα σ'αυτά :
http://www.cube.eu/en/tour/cls/ltd-cls/
http://www.specialized.com/us/en/bikes/multiuse/crosstrail/crosstrail#specs
Σκέφτομαι και κάτι σαν αυτό http://www.specialized.com/us/en/bikes/multiuse/sirrus/sirrus#specs αλλά δεν έχει ανάρτηση μπροστά και γενικώς δείχνει πιο πόλης κι επειδή πάω και σε χώμα μάλλον το έχω απορρίψει.
Θα ήθελα να ακούσω τη δικιά σας γνώμη αν έχει εμπειρία κάποιος ή αν γνωρίζει να κρίνει τα περιφερειακά καθώς το παραδέχομαι δεν έχω ιδέα για να κρίνω την ποιότητα των περιφερειακών τους. Σκεφτείτε ότι μέχρι το Σεπτέμβριο δεν ξαναείχα κάνει με ποδήλατο που έχει ταχύτητες :respekt:
ΥΓ1. Θεωρήστε ότι το κόστος είναι ίδιο σε όλες τις περιπτώσεις
ΥΓ2. Μη μου προτείνετε αγορά άλλου ποδήλατου μέσω internet καθώς θα το πάρω από συγκεκριμένο μαγαζί.

ipo
27-05-12, 12:31
Μπορείς να μας δείξεις το συγκεκριμένο mountain που χρησιμοποιείς τώρα; Ίσως το μόνο που χρειάζεται να αλλάξεις είναι τα λάστιχα και να κάνεις εργασίες συντήρησης σε επιμέρους σημεία.

mplamplampla
27-05-12, 15:32
Είναι το giant boulder, δεν ξέρω ποιο ακριβώς μοντέλο. Έχει ήδη λάστιχα ασφάλτου και σπαστό λαιμό. Θέλει φυσικά συντήρηση. Έκανα μια βόλτα με το cube πάντως και είχε διαφορά. Μπορώ να κρατήσω και το giant (αλλά μάλλον θα πρέπει να το πληρώσω :) μου το είχαν δώσει γιατί δεν ήθελα να βάλω λεφτά για ποδήλατο και σε ένα μήνα π.χ να το παρατήσω) Αυτή η λύση θα είναι σίγουρα πιο φθηνή αλλά σκέφτομαι καθώς αντέχω οικονομικά να πάρω ένα καινούριο για να με κρατήσει παρέα αρκετά χρόνια αλλιώς θα μου τριβελίζει το μυαλό αυτή η σκέψη συνέχεια.

ipo
27-05-12, 21:34
Όταν λες "σπαστό λαιμό" εννοείς την μπροστινή ανάρτηση; Το Giant Boulder είναι καλό ποδήλατο. Αν δεν έχει πολλά χρόνια στην πλάτη του, ούτε πολλά χιλιόμετρα, ίσως θα σε συνέφερε να το πληρώσεις σε καλή τιμή και να το κρατήσεις.

Αν τώρα θέλεις οπωσδήποτε να αγοράσεις καινούριο ποδήλατο, είναι πολύ καλά και τα δύο ποδήλατα που σε ενδιαφέρουν.

raspoutiv
27-05-12, 22:23
Καλημέρα. Έφτασε και για μένα η στιγμή να αγοράσω καινούριο ποδήλατο καθώς από το Σεπτέμβριο που ξαναξεκίνησα (με ένα μεταχειρισμένο mountain) μετά από πολλά χρόνια να κάνω ποδήλατο το χρησιμοποιώ όλο και πιο συχνά. Οπότε λέω να πάρω κάτι πιο καινούριο και με μεγαλύτερη ρόδα καθώς κάνω περίπου κατά 80% άσφαλτο και 20% τσιμεντόδρομο και χωματόδρομο. Δηλαδή όχι extreme καταστάσεις (είπαμε χωματόδρομο όχι μονοπάτι:) ). Η μεγαλύτερη απόσταση που κάνω είναι 30χλμ πήγαινε έλα με μέτριες ανηφόρες.
Είμαι ανάμεσα σ'αυτά :
http://www.cube.eu/en/tour/cls/ltd-cls/
http://www.specialized.com/us/en/bikes/multiuse/crosstrail/crosstrail#specs
Σκέφτομαι και κάτι σαν αυτό http://www.specialized.com/us/en/bikes/multiuse/sirrus/sirrus#specs αλλά δεν έχει ανάρτηση μπροστά και γενικώς δείχνει πιο πόλης κι επειδή πάω και σε χώμα μάλλον το έχω απορρίψει.
Θα ήθελα να ακούσω τη δικιά σας γνώμη αν έχει εμπειρία κάποιος ή αν γνωρίζει να κρίνει τα περιφερειακά καθώς το παραδέχομαι δεν έχω ιδέα για να κρίνω την ποιότητα των περιφερειακών τους. Σκεφτείτε ότι μέχρι το Σεπτέμβριο δεν ξαναείχα κάνει με ποδήλατο που έχει ταχύτητες :respekt:
ΥΓ1. Θεωρήστε ότι το κόστος είναι ίδιο σε όλες τις περιπτώσεις
ΥΓ2. Μη μου προτείνετε αγορά άλλου ποδήλατου μέσω internet καθώς θα το πάρω από συγκεκριμένο μαγαζί.

γούστα είναι αυτά. τα 2 πρώτα είναι mountain ενώ το 3ο είναι υβριδικό. εφόσον θα βγαίνεις κι εκτός δρόμου δε σου συνιστώ το υβριδικό.

από τα 2 πρώτα λοιπόν, διάλεξε όποιο είναι πιο ελαφρύ, κι αν δεν έχουν διαφορά, πάρε αυτό που ο ποδηλατάς σου βρίσκει ευκολότερα ανταλλακτικά.

και καλές διαδρομές

(εγώ θα διάλεγα το specialized)

ipo
27-05-12, 22:35
τα 2 πρώτα είναι mountain ενώ το 3ο είναι υβριδικό. εφόσον θα βγαίνεις κι εκτός δρόμου δε σου συνιστώ το υβριδικό.
Για την ακρίβεια, τα δύο πρώτα είναι off road trekking (ή cross country), ενώ το τελευταίο on road trekking. Όλα θεωρούνται υβριδικά, αφού δεν είναι ούτε αμιγώς ποδήλατα ασφάλτου, ούτε βουνού.

Φανερός Πράκτωρ
27-05-12, 23:20
σπάστη... :p

mplamplampla
28-05-12, 00:56
Όταν λες "σπαστό λαιμό" εννοείς την μπροστινή ανάρτηση; Το Giant Boulder είναι καλό ποδήλατο. Αν δεν έχει πολλά χρόνια στην πλάτη του, ούτε πολλά χιλιόμετρα, ίσως θα σε συνέφερε να το πληρώσεις σε καλή τιμή και να το κρατήσεις.

Αν τώρα θέλεις οπωσδήποτε να αγοράσεις καινούριο ποδήλατο, είναι πολύ καλά και τα δύο ποδήλατα που σε ενδιαφέρουν.

Όταν λέω σπαστό λαιμό εννοώ έχει αλλαχθεί το τιμόνι με άλλο του οποίου ο λαιμός "περιστρέφεται" ώστε να έρχεται πιο ψηλά το τιμόνι από ότι είναι στα κλασσικά mountain.

manicx
28-05-12, 11:09
Δεν καταστρέφεις τη σαμπρέλα όμως με αυτό το σπρέι;

Ναι. Εννοείται ότι το σπρει είναι μέχρι να σε φτάσει σε ασφαλές σημείο. Η σαμπρέλα μετά γεμίζει αφρό.

Zus
28-05-12, 13:54
Μάζευα επί 6 μήνες χρήματα για να αγοράσω καλό ποδήλατο. Αποφάσισα να αγοράσω λοιπόν το Cube Aim DIsc 2012 αλλά δεν υπάρχει πουθενά. Είναι εξαντλημένο. Το Πληροφοριακό Σύστημα της Cube είναι για κλάματα μάλλον :p

Τι λέτε για το Ideal ZIGZAG. Είναι πιο φθηνό, οπότε θα κάνω ακόμα ένα δώρο στον εαυτό μου πέρα από το ποδήλατο ;)

Mouse Potato
28-05-12, 16:01
Εφόσον σου αρέσει, χτύπα το. Έχω το zig zag του '08 και είναι μια χαρά. Το νέο έχει πολύ καλύτερα περιφερειακά και αυτό το μαύρο-σαγρέ-ματ είναι όμορφο!

leros2004
28-05-12, 16:13
Μάζευα επί 6 μήνες χρήματα για να αγοράσω καλό ποδήλατο. Αποφάσισα να αγοράσω λοιπόν το Cube Aim DIsc 2012 αλλά δεν υπάρχει πουθενά. Είναι εξαντλημένο. Το Πληροφοριακό Σύστημα της Cube είναι για κλάματα μάλλον :p

Τι λέτε για το Ideal ZIGZAG. Είναι πιο φθηνό, οπότε θα κάνω ακόμα ένα δώρο στον εαυτό μου πέρα από το ποδήλατο ;)

Θα σου πρότεινα να αγοράσεις ποδήλατο με καλά vbrakes... και όχι δισκόφρενα...
Έχω 2 cube στη κατοχή μου, άμεση ένα με δισκόφρενα υδραυλικά και έμμεση (του ξαδέλφου μου) cube aim του 2010, http://www.cube.eu/en/hard/comp/aim-blackwhite/ Τα φρένα του είναι άριστα ....

Αν τελικά έφευγα απο το cube aim θα σου έλεγα να ψάξεις να κοιτάξεις για boomax 2010, έχει καλύτερα περιφερειακά και από τα δύο. Στα ίδια χρήματα το βρίσκεις και αυτό ;)

Zus
30-05-12, 12:20
Ευχαριστώ πολύ παιδιά, κατέληξα στο ZIGZAG τελικά. Για να δούμε πως θα πάει το πρώτο φρενάρισμα :p

leros2004
30-05-12, 12:23
Ευχαριστώ πολύ παιδιά, κατέληξα στο ZIGZAG τελικά. Για να δούμε πως θα πάει το πρώτο φρενάρισμα :p

Ξανακοίταξε το boomax http://www.bike-center.gr/product_info.php?manufacturers_id=2&products_id=4918&osCsid=f0a09a9ec49f96c53259ef191e45a8ad

Είναι καλύτερο overall .... το παίρνεις με 550€ ...

Edit: Νότια προάστια υπάρχει stock το cube aim, και disk και vbrake Medium & Large ....

Zus
02-06-12, 14:14
Ξανακοίταξε το boomax http://www.bike-center.gr/product_info.php?manufacturers_id=2&products_id=4918&osCsid=f0a09a9ec49f96c53259ef191e45a8ad

Είναι καλύτερο overall .... το παίρνεις με 550€ ...

Edit: Νότια προάστια υπάρχει stock το cube aim, και disk και vbrake Medium & Large ....

Το είχα παραγγείλει ήδη.

Το βρήκα το Aim Disc, αλλά μου φάνηκε κάπως να το παραγγείλω από Αθήνα. Μένω αρκετά μακριά. Και ήθελα για service και λοιπά να έχω αποκτήσει γνωριμία με μαγαζάτορα. Οπότε τελευταία στιγμή άλλαξα γνώμη.

Πάντως με το νέο ποδήλατο άλλη φάση. Δεν περπατάω, πετάω :superman:

leros2004
02-06-12, 15:20
Το είχα παραγγείλει ήδη.

Το βρήκα το Aim Disc, αλλά μου φάνηκε κάπως να το παραγγείλω από Αθήνα. Μένω αρκετά μακριά. Και ήθελα για service και λοιπά να έχω αποκτήσει γνωριμία με μαγαζάτορα. Οπότε τελευταία στιγμή άλλαξα γνώμη.

Πάντως με το νέο ποδήλατο άλλη φάση. Δεν περπατάω, πετάω :superman:

Και πολύ καλά έκανες ! Είναι προτιμότερο να το αγοράσεις απο κοντά σου, ότι και να προκύψει έχεις έναν άνθρωπο να ζαλίζεις :p

Καλές βόλτες και πάντα όρθιος !!

@ ADSLgr.com All rights reserved.