PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδηλάτες @ adslgr: Αγορά ποδηλάτου, εξοπλισμού και ρουχισμού



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 [23] 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62

raspoutiv
02-06-12, 23:44
Το είχα παραγγείλει ήδη.

Το βρήκα το Aim Disc, αλλά μου φάνηκε κάπως να το παραγγείλω από Αθήνα. Μένω αρκετά μακριά. Και ήθελα για service και λοιπά να έχω αποκτήσει γνωριμία με μαγαζάτορα. Οπότε τελευταία στιγμή άλλαξα γνώμη.

Πάντως με το νέο ποδήλατο άλλη φάση. Δεν περπατάω, πετάω :superman:

κι εγώ όταν είχα το ποδήλατο ως καθημερινό μέσω μεταφοράς ακόμα και για 2 τετράγωνα απόσταση, αισθανόμουν όταν περπάταγα ότι σέρνομαι ;)

με γεια

Tsene
04-06-12, 15:31
κι εγώ όταν είχα το ποδήλατο ως καθημερινό μέσω μεταφοράς ακόμα και για 2 τετράγωνα απόσταση, αισθανόμουν όταν περπάταγα ότι σέρνομαι ;)

Άσε κι εγώ που χρησιμοποιώ το ποδήλατο για μετακίνηση στην πόλη όταν πάω κάπου με τα πόδια βαριέμαι :p

ipo
04-06-12, 23:20
Εμένα πάλι μου αρέσει πολύ και το περπάτημα. Το ποδήλατο είναι πιο γρήγορο και πιο ξεκούραστο για την ίδια απόσταση, αλλά και το περπάτημα έχει την ομορφιά του. Αυτό που δε μου αρέσει, είναι η οδήγηση αυτοκινήτου μέσα στην πόλη, αλλά για κάποιες δουλειές είναι αναγκαίο κακό.

Zus
05-06-12, 18:48
Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Ήδη έχω μετρήσει μερικές εκατοντάδες χιλιόμετρα :oneup:

vamvakoolas
08-06-12, 17:19
αντιγραφω απο το ποδηλατικο φορουμ
Την Τετάρτη το απόγευμα σε μιά βόλτα με την παρέα του Υμηττός playground fun club στο μονοπάτι της Καλοπούλας, κατάφερα τυφλωμένος από τον ήλιο
να πέσω στο τοιχάκι μετά τη γκρεμισμένη καλύβα που περνάμε με wall-ride.
Το αποτέλεσμα ήταν να στραβώσει ο τροχός και να μας χαλάσει την υπόλοιπη βόλτα, η οποία ευτυχώς, ήταν στο τέλος της.
Εχθές μετά τη δουλειά πήγα τον τροχό στο cyclist και ο Γιάννης ο fazer μου υποσχέθηκε πως θα κάνουν ό,τι μπορούν γιά να βγώ βόλτα το ΣΚ,
παρόλο που μου είπε πως τον έβλεπε αρκετά στραβωμένο.
Δυστυχώς, όμως, σήμερα το πρωΐ που ο Levas είδε τη ζημιά είπε πως έχει στραβώσει πολύ και δεν θα μπορέσει να ισιώσει σωστά και το κυριότερο, δεν θα προσφέρει αρκετή
ασφάλεια καθώς το αλουμίνιο αδυνατίζει και χάνει τη στιβαρότητά του.
Μου είπε πως υπάρχει το στεφάνι στην Αμερική και θα μπορεί να το έχει σε 15 περίπου μέρες.
Το παρήγγειλα και είχα πέσει σε βαθιά κατάθλιψη που δε θα μπορούσα να καβαλήσω το Ρεμέδιο τον VIII γιά 2-3 βδομάδες


Και πάνω που ετοιμαζόμουν να πηδηχτώ από το παράθυρο...ντρίίίν...ντρίίίν...(το νούμερο του fazer-lazer)
-Έλα Τζών, τι χειρότερο μπορεί να έγινε;
-Κοίτα Νίκο, μπορώ να σου δώσω ένα τροχό μέχρι να έρθει το στεφάνι από το Αμέρικα. Βρήκα έναν με 15άρι άξονα από test bike. αλλά δυστυχώς μπορείς να τον πάρεις από Δευτέρα γιατί τρέχει σε αγώνα το ΣΚ.
-.................
-Έλα με ακούς;

Είχα μείνει άφωνος. Χωρίς να έχω ζητήσει κάτι, χωρίς να έχω διαμαρτυρηθεί γιά τίποτα, μου βρήκανε λύση γιά να μη χάσω τις βόλτες μου και κλαίω!
Να τονίσω εδώ πως δεν υπάρχει θέμα εγγύησης καθώς πήγα και στούκαρα στον τοίχο οικιοθελώς!
Είναι μιά εξυπηρέτηση που ελάχιστα καταστήματα θα μπαίνανε στη διαδικασία να κάνουν.
Τι να πω; Cyclist και πάλι Cyclist!

Γιάννη σ' ευχαριστώ και πάλι που, ενώ κλείσαμε το τηλέφωνο και είχαν πάρει όλα το δρόμο τους, εσύ συνέχισες να με σκέφτεσαι και μου βρήκες και λύση!

Τη ΤΡΙΤΗαπογευμα στο ιδιο "μαγαζι" παρεδωσα πισω τροχο απο κουρσα μετα απο προτροπη του μηχανικου μου (προβλημα ρουλεμαν) γιατι ειναι ο αντιπροσωπος (δεν ειχα αλλη επιλογη).
Να τονισω οτι ειναι καποιας αξιας και οτι ασχολουμαι σοβαρα με το αθλημα της ποδηλασιας (αρα ειναι "εργαλειο" για εμενα).

Απο τοτε που το πηγα περιμενω να με ενημερωσουν (οση ενημερωση ειχατε και εσεις ειχα και εγω).

Τι να κανω?

ckbond
08-06-12, 18:24
Κοίτα πως τα φέρνει η ζωή... Δεν περίμενα ποτέ ότι θα έγραφα εδώ και όμως να που ήρθε και εμένα η ώρα μου... :oops:

Το λοιπόν η ιστορία έχει ως εξής...

Μένω Νέα Ιωνία και δουλεύω Πειραιά, αν και τα τελευταία 2 χρόνια πηγαίνω στην δουλειά με το αυτοκίνητο πριν 3 μήνες το σταμάτησα μιας και ο ΗΣΑΠ πλέον άνοιξε όλη την διαδρομή οπότε θεώρησα ότι δεν υπάρχει λόγος πλέων και να ταλαιπωρούμε στην πρωινή κίνηση αλλά και να ξεπαραδιάζομαι σε βενζίνες.

Δυστυχώς όμως δεν μου αρκεί το τραίνο μόνο και θα πρέπει να χρησιμοποιώ και ένα λεωφορείο από τον σταθμό μέχρι την δουλειά μου (απέναντι από το κτήριο του ΟΛΠ), όπου κάπου εδώ αρχίζει το δράμα μου...

Ενώ από το σπίτι μου μέχρι τον σταθμό του Πειραιά κάνω γύρω στα 40 λεπτά τον τελευταίο καιρό έχω καταντήσει από τον σταθμό μέχρι τον ΟΛΠ να κάνω άλλα 40 λεπτά για μια απόσταση όχι μεγαλύτερη από 5-7 λεπτά πορείας του λεωφορείου... και ο λόγος που συμβαίνει αυτό είναι γιατί ενώ περνάνε 4 γραμμές που μ' εξυπηρετούν τις περισσότερες φορές φτάνει να περιμένω μέχρι και 30 λεπτά στην στάση για να περάσει ένα λεωφορείο. :evil::evil::evil:

Έτσι μετά από πολύ σκέψη και μιας και βλέπω αρκετούς στο τραίνο είπα να πάρω ένα σπαστό ποδήλατο για να κάνω την όμορφη παραλιακή διαδρομή μέσα στο λιμάνι από τον σταθμό μέχρι το γραφείο.

Εδώ είναι που θέλω και την πολύτιμη βοήθεια σας... (Σκέφτηκα ότι καλό θα ήταν να απευθυνόμουν σ' ένα από τα ποδηλατικά foroum αλλά θεώρησα ότι είναι υπερβολή να κάνω ολόκληρη εγγραφή για να ρωτήσω κάτι και μετά να μην πατήσω ξανά... :oops: ).

Ψάχνω, όπως είπα και πριν, ένα σπαστό ποδήλατο μεταχειρισμένο κατά προτίμηση και σαν ποσό σκέφτομαι (εάν και εφόσον ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα), τα 300 ευρώ. Από το λίγο που έψαξα αν κατάλαβα καλά καλές μάρκες θεωρούνται η Dahon (http://www.dahon.com/) και η Brompton (http://www.brompton.co.uk/).

Θα ήθελα την γνώμη / πρόταση σας για το τι θα μπορούσα να πάρω, αν η τιμή που έχω πει έχει κάποια λογική και τι θα έπρεπε να προσέξω (μέγεθος, βάρος, κλπ).

Οι δικές μου απαιτήσεις από το ποδήλατο είναι πιστεύω ελάχιστες μιας και η απόσταση που έχω να διανύσω είναι μικρή και δεν νομίζω να κάνω άλλες διαδρομές πέρα από αυτήν... αυτό που θα έδινα λίγο περισσότερο βάση θα ήταν στο βάρος του ποδηλάτου... θα ήταν κρίμα κάθε φορά που θα θέλω να το μεταφέρω να φωνάζω κάποιον να με βοηθήσει... :p:whistle:

Ελπίζω να μην σας κούρασα... αναμένω τις γνώμες σας...
Ευχαριστώ πολύ

vgiozo
23-06-12, 21:01
Καλησπέρα συμφορουμίτες...μου έχει μπει η ιδέα για αγορά ποδηλάτου, για άθληση (εναλλαγή με τρέξιμο) και διασκέδαση, κι έψαχνα κάτι κατά το δυνατόν οικονομικότερο....έχω βάλει ταβάνι τα 250€ κι αυτό από τα 200€ που ήθελα να δώσω εξαρχής, αλλά οι επιλογές είναι πιο περιορισμένες σ' αυτό το εύρος τιμής....

Τεχνικές λεπτομέρειες/προδιαγραφές: Έχω 1.86εκ ύψος (85-86εκ μέχρι τον καβάλο)

Έχω καταλήξει μεταξύ των δύο αυτών ποδηλάτων στο όριο
1) Orient Avenue (http://www.orient-bikes.gr/treking-bikes/avenue-28-new-2012) = 250€
2) Ballistic Coaster 1.0 (http://www.ballistic.gr/bike.php?id=64) = 250€
Για κάτι πιο φθηνό, σκέφτομαι το
3) Beretta SRX100 = 200€ :Σιδερένιος σκελετός, χωρίς ανάρτηση (που δεν με πειράζει), με ανοικτή μεσαία τριβή και μονόπατες ζάντες. Μου είπε ότι έχει μέγεθος Large, αλλά αυτό, αν έχω καταλάβει καλά, σημαίνει ότι είναι 20 ιντσών (50εκ), που ίσως μου πέφτει λίγο μικρό...ή όχι; Δεν ρώτησα αν μπορώ να αλλάξω τη μεσαία τριβή με μια κλειστού τύπου κι αν οι ζάντες μπορούν να αλλαχθούν με δίπατες (δεν ξέρω κι αν αξίζει για πρώτο το ποδήλατό μου ως ενήλικας)

Το πρώτο και το τρίτο τα έχω βρει σε ποδηλατάδικο της πόλης μου (Γιάννενα) το δεύτερο θα το παραγγείλω από το διαδίκτυο, αν είναι...

Αν έχω καταλάβει καλά, τα δύο πρώτα ποδήλατα είναι εν πολλοίς όμοια με τις εξής διαφορές - μειονεκτήματα/πλεονεκτήματα
- το Orient βγαίνει μόνο σε ένα μέγεθος, 20 ιντσών = 50εκ, ενώ εγώ είμαι 1.86 με ύψος καβάλου 85-86εκατοστά, όμως έχει ταχύτητες STEF, που ίσως είναι πιο εύκολες στον χειρισμό κι έχει φώτα μπρος-πίσω
- Το Ballistic έχει περισσότερα νούμερα, 53εκ και 58εκ (ποιό είναι προτιμητέο για μένα αλήθεια), έχει όμως ταχύτητες στη λαβή (Revo) ενώ έρχεται τελείως γυμνο από εξοπλισμό, δηλαδή δεν έχει καθόλου φώτα

Ποιό θα διαλέγατε και γιατί;
Αν πιστεύετε ότι και με το Beretta SRX100 θα είμαι ΟΚ, δεν έχω κανένα λόγο να δώσω περισσότερα...γι αυτό, όπως και για το Orient όμως, με προβληματίζει η ύπαρξη μόνο ενός μεγέθους, που δεν ξέρω αν θα είναι τελικά πρόβλημα...


Επίσης έχω βρει κι ένα

- ΚCP Skipper 2012 (http://www.kcp.gr/kcp_2012_collection/index.html): στο διαδίκτυο στα 199€. Στον κατάλογο της εταιρείας λέει είναι "fitness", αλλά σε αντίθεση με άλλα της κατηγορίας, η σέλα εικονίζεται πιο χαμηλά από το τιμόνι κι ο οριζόντιος άξονας δεν είναι τελείως οριζόντιος, σε γωνία μάλλον ενδιάμεση μεταξύ trekking / fitness. Δείτε τη σελίδα 10 του καταλογου
28",full shimano,ζαντες διπατες αλουμινενιες,φρενα v-brakes.5 χρονια εγγυηση. Δεν κατάλαβα αν έχει ή όχι κλειστή μεσαία τριβή...
Σε μια άμεση σύγκριση κερδίζει...το κατάστημα όμως δεν ξέρω αν είναι αξιόπιστο (εξυπηρετείται από το car.gr).

Ευχαριστώ

Mouse Potato
24-06-12, 16:45
@vgiozo Η γνώμη μου είναι καλύτερα να κοιτάξεις κάποιο μεταχειρισμένο σε αυτή την κατηγορία τιμής παρά κάτι καινούργιο.

Την περίοδο που είχα πρωτοαγοράσει το ποδήλατό μου, αγόρασε και ένας φίλος το δικό του. Παρ' ότι επώνυμο, υστερούσε κατά πολύ σε περιφερειακά από το δικό μου το οποίο κόστισε +150€ (300€ το δικό του - 450€ το δικό μου). Μετά από 2,5+ χρόνια χρήσης (και περίπου ίδια χιλιόμετρα), το δικό του έχει κοστίσει τουλάχιστον όσο το δικό μου. Σε γενικές γραμμές χρειάστηκε να αλλάξει: μεσαία τριβή (ανοιχτού τύπου -> κλειστού), πίσω σαζμάν (σε μια βόλτα μας του γύρισε και μάγκωσε στις ακτίνες), πετάλια (2 φορές), κασσέτα - αλυσίδα (από επιλογή) και έκανε και 2 φορές ακτινολόγιση (προφανώς λόγω κακής ποιότητας ζαντών).

Το δικό μου έχει κοπανηθεί περισσότερο και πέρα από μικροσυντηρήσεις δεν έχει χρειαστεί να του αλλάξω κάτι.

tasos-tasos
24-06-12, 22:25
@vgiozo

επειδή ΟΛΑ ΑΥΤΑ που γράφεις, μου θυμίζουν το ΤΙ ΤΡΑΒΗΞΑ τον τελευταίο χρόνο... και για να βρεις την υγειά σου....

βρες μια καλή τιμή για το Nergetic (Ideal) στα 280 φίλε μου, να βρεις την υγειά σου και την ηρεμία σου

επειδή πέρασα από ΟΛΑ τα στάδια που ανέφερες, Orient, Kcp Skipper κλπ.... όλα αυτά ΦΥΓΑΝΕ κακην κακώς με τα διάφορα προβλήματά τους, κατέληξα σε ενα Ideal Megisto και καταπινω τα χιλιόμετρα που κάθε μέρα, κάτω από 100 δεν τα χορταίνω

φιλική συμβουλή ομοιο-παθόντος
κινούμουν κι εγώ συμβατικά και οικονομικά... αλλά από την μεταπώληση των παραπάνω ΛΑΘΟΣ επιλογών μου, στην ουσία έχασα ενα ποδήλατο από την αξία που έχανε αφού το μεταπωλούσα

ενα Nergetic στα 280 να ηρεμήσεις και θα καταλάβεις Ποιότητα

button
24-06-12, 23:27
Mouse μεταχειρισμένα απο που προτείνεις ?

tasos-tasos
24-06-12, 23:41
car.gr ?

button
25-06-12, 00:04
car.gr ?

Εχει και Η/Υ :lol:

vgiozo
25-06-12, 02:26
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και εκτιμώ τις συμβουλές

@vgiozo Η γνώμη μου είναι καλύτερα να κοιτάξεις κάποιο μεταχειρισμένο σε αυτή την κατηγορία τιμής παρά κάτι καινούργιο.

Την περίοδο που είχα πρωτοαγοράσει το ποδήλατό μου, αγόρασε και ένας φίλος το δικό του. Παρ' ότι επώνυμο, υστερούσε κατά πολύ σε περιφερειακά από το δικό μου το οποίο κόστισε +150€ (300€ το δικό του - 450€ το δικό μου). Μετά από 2,5+ χρόνια χρήσης (και περίπου ίδια χιλιόμετρα), το δικό του έχει κοστίσει τουλάχιστον όσο το δικό μου. Σε γενικές γραμμές χρειάστηκε να αλλάξει: μεσαία τριβή (ανοιχτού τύπου -> κλειστού), πίσω σαζμάν (σε μια βόλτα μας του γύρισε και μάγκωσε στις ακτίνες), πετάλια (2 φορές), κασσέτα - αλυσίδα (από επιλογή) και έκανε και 2 φορές ακτινολόγιση (προφανώς λόγω κακής ποιότητας ζαντών).

Το δικό μου έχει κοπανηθεί περισσότερο και πέρα από μικροσυντηρήσεις δεν έχει χρειαστεί να του αλλάξω κάτι.
Το μεταχειρισμένο για μένα, που δεν έχω ιδέα από ποδήλατα, είναι λίγο ρώσικη ρουλέτα...δεν μπορώ να καταλάβω το καλοδιατηρημένο, από το κακοσυντηρημένο, το επισκευασμένο με χαμηλώτερης ποιότητας υλικά πχ κοκ..
Επίσης ειδικά για μεταχειρισμένο θα πρέπει οπωσδήποτε να το δοκιμάσω πριν το αγοράσω, για να το ακούσω κι όλας, κι αν δεν βρω στη πόλη μου, δεν πρόκειται να προβώ σε αγορά και συναλλαγή εκ του μακρόθεν...
Μπορεί να τραβήξει ακόμη αρκετά χρονικά μέχρι να βρω κάτι εντός των δυνατοτήτων μου που να εμπιστεύομαι κι όλας ότι δεν θα έχω προβλήματα κοκ...
Θαρρώ πως θέλει λίγο περισσότερη εμπειρία για να είναι ασφαλής η επιλογή...εκεί κολλάω ως προς το μεταχειρισμένο...

Εξάλλου ακριβό ποδήλατο σαν κι αυτό που περιγράφεις, να είναι αρκετά καινούριο ώστε να μην κληρονομήσω προβλήματα κοκ, πόσο πιο φθηνά θα το πουλάει κανείς; Δεν είναι και σαν μια κάρτα γραφικών που σε δύο χρόνια είναι εκτός συναγωνισμού σχεδόν...


@vgiozo

επειδή ΟΛΑ ΑΥΤΑ που γράφεις, μου θυμίζουν το ΤΙ ΤΡΑΒΗΞΑ τον τελευταίο χρόνο... και για να βρεις την υγειά σου....

βρες μια καλή τιμή για το Nergetic (Ideal) στα 280 φίλε μου, να βρεις την υγειά σου και την ηρεμία σου

επειδή πέρασα από ΟΛΑ τα στάδια που ανέφερες, Orient, Kcp Skipper κλπ.... όλα αυτά ΦΥΓΑΝΕ κακην κακώς με τα διάφορα προβλήματά τους, κατέληξα σε ενα Ideal Megisto και καταπινω τα χιλιόμετρα που κάθε μέρα, κάτω από 100 δεν τα χορταίνω

φιλική συμβουλή ομοιο-παθόντος
κινούμουν κι εγώ συμβατικά και οικονομικά... αλλά από την μεταπώληση των παραπάνω ΛΑΘΟΣ επιλογών μου, στην ουσία έχασα ενα ποδήλατο από την αξία που έχανε αφού το μεταπωλούσα

ενα Nergetic στα 280 να ηρεμήσεις και θα καταλάβεις Ποιότητα
Τί προβλήματα είχες με το Orient Avenue (για το KCP Skipper δεν έχω λάβει ακόμη απάντηση σε διερευνητικό μήνυμα που είχα στείλει οπότε ίσως θα πρέπει να μην το υπολογίζουμε στην εξίσωση) ;
Να πω την αλήθεια αυτή τη στιγμή είμαι μεταξύ αυτού (κλειστή μεσαία τριβή, επιλογέας ταχυτήτων STEF, δίπατες ζάντες, αλουμινένιος σκελετός) και του πιο φθηνού Beretta SRX100...γιατί και τα δύο τα έχω βρει σε τιμή που μπορώ να τα αποκτήσω σε ποδηλατάδικα της πόλης μου και μπορώ να τα δοκιμάσω - κυρίως ως προς το μέγεθος του σκελετού, 20'' ίσως είναι μικρός, δεν ξέρω - ενώ δεν θα χρειαστεί και να συναρμολογήσω τίποτα...

Το Nergetic το έχω δει κι όντως μου είχε κεντρίσει τη προσοχή...

Το θέμα όμως είναι κατά βάση οικονομικό...το ταβάνι μου ήταν 200€ κι αφού έψαξα λίγο είδα ότι με μια μικρή διαφορά περνάω σε κάτι υπολογίσιμα βελτιωμένο...αλλά για πάνω από τα 250€ η διαφορά δεν μετριέται από αυτό το όριο, αλλά από τα 200€...να πω την αλήθεια αυτό λειτουργεί αποτρεπτικά και με κάνει να ξανασκέφτομαι την αγορά ποδηλάτου...

Είχα να κάνω από την εφηβεία μου σοβαρά ποδήλατο (τότε έκοβα κι εγώ δεκάδες χιλιόμετρα την ημέρα με κάτι σακαράκες) και δεν ξέρω αν θα "κολλήσω" αρκετά ώστε να δικαιολογήσω το εξτρά κόστος...το χειμώνα δεν ξέρω κατά πόσο θα το χρησιμοποιώ...
...ήδη είμαι κολλημένος με το τρέξιμο και γενικά το προτιμώ, αλλά ήθελα το ποδήλατο για πιο μακριές βόλτες και για ποικιλία, ώστε να μην βαριέμαι την άσκηση...

Αν περίσσευαν τα φράγκα και πάλι θα ήμουν κάπως συντηρητικός, αλλά θα το αποφάσιζα...τώρα είναι ήδη "πολυτέλεια", δεν ξέρω πόσο μπορώ να το τραβήξω...
Πιστωτική και δόσεις επίσης δεν παίζουν...δεν ξέρω αν υπάρχει κανένα μαγαζί που να κάνει εκπτώσεις σε ανέργους καταγεγραμμένους στον ΟΑΕΔ, μπας και καλυφθεί η διαφορά :p

ipo
25-06-12, 13:55
Vgiozo, επαυξάνω όσα αναφέρθηκαν από τους άλλους για την αγορά μεταχειρισμένου ποδηλάτου. Πάρε μαζί σου κάποιο φίλο που να ξέρει από ποδήλατα (όχι από vespa :p) και ξεκίνα το ψάξιμο. Να διαδώσεις κιόλας ότι ψάχνεις για μεταχειρισμένο ποδήλατο σε γνωστούς, διότι μπορεί να υπάρχει κάποιος που να έχει ένα ποδήλατο σε αποθήκη και να μην έχει μπει στη διαδικασία να το πουλήσει. Ευκαιρίες υπάρχουν πολύ καλές, αλλά θέλει ψάξιμο. Αν πάρεις ποδήλατο με 200€, είναι πολύ πιθανό να σου βγάλει περισσότερα προβλήματα σε σχέση με ένα προσεγμένο μεταχειριμένο ποδήλατο 3 ετών που θα κοστίζει τα ίδια χρήματα.

Το ιδανικό θα ήταν να μπορούσες να διαθέσεις 300€ τουλάχιστον για καινούριο. Αλλά από τη στιγμή που το όριό σου είναι τα 200€, η καλύτερη λύση είναι η αγορά μεταχειρισμένου. Μη νομίζεις ότι θα ξενοιάσεις δίνοντας 200€ για καινούριο ποδήλατο.



Είχα να κάνω από την εφηβεία μου σοβαρά ποδήλατο (τότε έκοβα κι εγώ δεκάδες χιλιόμετρα την ημέρα με κάτι σακαράκες) και δεν ξέρω αν θα "κολλήσω" αρκετά ώστε να δικαιολογήσω το εξτρά κόστος...το χειμώνα δεν ξέρω κατά πόσο θα το χρησιμοποιώ...
...ήδη είμαι κολλημένος με το τρέξιμο και γενικά το προτιμώ, αλλά ήθελα το ποδήλατο για πιο μακριές βόλτες και για ποικιλία, ώστε να μην βαριέμαι την άσκηση...
Το ποδήλατο έχει το πλεονέκτημα ότι προσφέρει γρηγορότερες εναλλαγές εικόνων, σε σχέση με το τρέξιμο και είναι πιο ενδιαφέρον. Κάνεις μεγαλύτερες αποστάσεις, μπορείς να το χρησιμοποιείς και σαν μέσο μεταφοράς στις δουλειές σου. Αλλά σαν άσκηση είναι καλύτερο το τρέξιμο για τον ίδιο χρόνο άθλησης. Τον τελευταίο καιρό έχω αρχίσει να τρέχω κάπως πιο συστηματικά και σκέφτομαι να περιορίσω το ποδήλατο, διότι πλέον δε με κουράζει τόσο, ενώ το τρέξιμο είναι πιο απαιτητικό και γυμνάζομαι καλύτερα. Φυσικά ο συνδυασμός ποικιλίας αθλημάτων είναι το ιδανικό.

Πρόπερσι που ξεκίνησα συστηματικά ποδηλασία είχα τους ίδιους ενδοιασμούς με εσένα. Δεν ήθελα να επενδύσω σε ακριβό ποδήλατο, διότι δεν ήξερα αν θα μου ταιριάξει το άθλημα. Τελικά δεν επένδυσα σε νέο ποδήλατο, αλλά προέβην σε συντήρηση του παλαιού μου ποδηλάτου βουνού (20 ετών). Άλλωστε όταν ξεκινάς την ποδηλασία, δεν ξέρεις ποιο είδος ποδηλασίας σου ταιριάζει. Ξεκινάς με ένα απλό trekking και βλέπεις αν σου ταιριάζει περισσότερο η άσφαλτος ή το χώμα. Αφού έχεις επενδύσει πολλές ώρες στο άθλημα, θα ξέρεις σαφώς καλύτερα τι ποδήλατο προτιμάς, ενώ θα μπορείς να διακρίνεις τα ποιοτικά χαρακτηριστικά που σε ενδιαφέρουν.

Έχω γνωστούς με ποδήλατα των 200€ από super market, με τα οποία βγάζουν καμιά 200αριά χιλιόμετρα το μήνα. Τους έχουν βγάλει μερικά προβλήματα (κασσέτα, άξονας, grip shifter), αλλά τα έλυσαν με κόστος μικρότερο των 50€. Δεν είναι ό,τι καλύτερο για τον ποδηλάτη που κάνει εκατοντάδες χιλιόμετρα το μήνα. Αλλά όπως σε κάθε ερασιτεχνική αθλητική δραστηριότητα, περισσότερο μετράει ο αθλητής και λιγότερο ο εξοπλισμός. Άλλοι με ποδήλατα των 1.500 ευρώ δεν κάνουν ούτε 100 χιλιόμετρα το μήνα. Τα έχουν και τα καμαρώνουν στο σπίτι. Πάντως επαναλαμβάνω ότι στα 200€, καλό είναι να πας για μεταχειρισμένο. Θα σε ικανοποιήσει περισσότερο.

tasos-tasos
25-06-12, 13:59
Τί προβλήματα είχες με το Orient Avenue;


μεσαία τριβή, μπρος πίσω κέντρα με χρήση ΜΟΝΟ 2 μηνών και ΗΠΙΑ ΧΡΗΣΗ και δεν ανεβοκατεβαινα σκαλοπάτια, εχω εγχειρήσει μέση, απλές βόλτες έκανα

δε θα στα αναγνωρίσει καμία εγγύηση μεσαία τριβή και κέντρα

- - - Updated - - -

συμφωνώ με τον ipo

ή απλά κάνε τον σταυρό σου και πήγαινε πάρε με 150 κάτι απο τα Πράκτικερ και όσο σου κρατήσει

αν και να σου πω πως η πρωτη αγαπη δεν ξεχνιέται, και κάτι outdoor απο τα Πρακτικερ τα βλεπω και τα γλυκοκοιτάζω, και ας ειμαι με το Megisto

εδωσα ομως λεφτα και ξένοιασα με το Ideal, τέλος

button
25-06-12, 14:17
Για μένα το κύριο πρόβλημα είναι ζάντες και φρένα σε ενα ποδήλατο οταν η ζάντα στραβώσει λίγο τα φρένα αυτόματος σταματάνε να είναι αποτελεσματικά και μετά τρέχα να το ξανά ρυθμίσεις ώστε να αποφύγεις τριβές και χάνεις αποτελεσματικότητα..

- - - Updated - - -


μεσαία τριβή, μπρος πίσω κέντρα με χρήση ΜΟΝΟ 2 μηνών και ΗΠΙΑ ΧΡΗΣΗ και δεν ανεβοκατεβαινα σκαλοπάτια, εχω εγχειρήσει μέση, απλές βόλτες έκανα

δε θα στα αναγνωρίσει καμία εγγύηση μεσαία τριβή και κέντρα

- - - Updated - - -

συμφωνώ με τον ipo

ή απλά κάνε τον σταυρό σου και πήγαινε πάρε με 150 κάτι απο τα Πράκτικερ και όσο σου κρατήσει

αν και να σου πω πως η πρωτη αγαπη δεν ξεχνιέται, και κάτι outdoor απο τα Πρακτικερ τα βλεπω και τα γλυκοκοιτάζω, και ας ειμαι με το Megisto

εδωσα ομως λεφτα και ξένοιασα με το Ideal, τέλος


Δεν αξίζει ... Η ζάντες που έχουν με το παραμικρό χάιδεμα στραβώνουν και ο άξονας ζάντας δεν αντέχει το βάρος στραβώνει και αυτός αν έχεις βάρος 70-80κιλα

Έχω αλλάξει δεκάδες ζάντες και όσο προσεκτικός και να είσαι θα σου χαλάσει είναι φτιαγμένα έτσι ώστε να χαλάνε γρήγορα

vgiozo
25-06-12, 17:35
Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας...θα ψάξω λίγο περισσότερο το θέμα του μεταχειρισμένου (μέχρι στιγμής έριχνα κλεφτές ματιές)...

Πέρασα πάντως από ένα ποδηλατάδικο και μου έδειξε ένα (δεν θυμάμαι ποιό) σε μέγεθος 50εκ - για να δω πώς θα ήταν το Orient Avenue - και να πώ την αλήθεια μου φάνηκε μικρό...
...επειδή υπήρχε κόσμος και τα ποδήλατα ήταν στοιβαγμένα κοντά-κοντά δεν τον έβαλα στον κόπο να μου το βγάλει να καθίσω πάνω, αλλά και μόνο που το έκοβα με το μάτι μου φαινόταν κάπως μικρoκαμωμένο, λες και θα ακουμπούσε το πόδι μου στη ρόδα αν έστριβα με πετάλι ή θα "στριμωχνόμουν" στις στροφές...
Βέβαια, επειδή η θέση είναι πιο όρθια στα trekking, ίσως αυτό να ήταν λανθασμένη εντύπωση και στη πράξη να ήταν αλλιώς τα πράγματα...ένα μεγέθους Xlarge Mongoose (320€) που μου έδειξε φαινόταν πιο πολύ στα μέτρα μου (1.85-6 με μακρυά άκρα)...
Πάντως μου δημιούργησε αμφιβολίες για ποδήλατο κάτω από 53-58εκ...

Όσον αφορά το μέγεθος, ποιές είναι οι συμβουλές σας; Κάνει 50άρι γι αυτό το ύψος (με προσαρμογές ίσως στο ύψος της σέλας, τη γωνία του τιμονιού ίσως - δεν αλλάζει αυτή; ) ή απαιτείται οπωσδήποτε μεγαλύτερο μέγεθος;;

raspoutiv
25-06-12, 18:59
button

δεν ξέρω αν κάνει να αναφέρουμε site τέτοιου είδους. εγώ το δικό μου το χα βρει από εδώ
http://www.cyclist-friends.gr/forumdisplay.php?151-%C1%E3%E3%E5%EB%DF%E5%F2-%D0%EF%E4%E7%EB%DC%F4%F9%ED

αλλά googlάροντας αυτό που θες θα βρεις αρκετά site με αγγελίες

όσον αφορά το ποσό του ποδηλάτου που θες vgioso να διαθέσεις, ανάλογα με τη χρήση που το θες θα μπορούσα να σου πω αν είναι σωστό ή λάθος. αν το θες όπως λες για άθληση (που συνήθως δεν είναι συχνή) ή για διασκέδαση, δλδ φέξε μου και γλύστρισα, μια χαρά είναι.
αν αποφασίσεις καθημερινή ενασχόληση μαζί του, πράγμα που οι καλοί μας κυβερνώντες αποφάσισαν πριν από μας για μας, θα σου πρότεινα να κατευθυνθείς προς κάποιο ποδήλατο με πλαίσιο αλουμινίου, ώστε να ναι ελαφρύ. αν βρεις κάτι σε μεταχειρισμένο, βάρα το με 1000. αν όχι, θα πρέπει να ανεβάσεις λίγο τον προϋπολογισμό σου, αν είναι εφικτό.

taso, έχω αλλάξει 5 ποδήλατα (συμπεριλαμβανομένου του παιδικού μου bmx). όλα ήταν μια χαρά για την εποχή που τα πήρα και για τις ανάγκες μου τότε. δεν κλαίω κανένα από αυτά. όταν ερχόταν ο καιρός να πάω στο επόμενο, απλά τα χάρισα.
κι από τη στιγμή που άλλοι 2 άνθρωποι ξεκίνησαν το πετάλι και με ευχαριστούν γι αυτό, πιστεύω πως η "τιμή" ήταν καλή ;)
απλώς, πριν πάρετε ένα ποδήλατο, όπως και κάθε τι δλδ, καλό είναι να ξέρετε πρώτα τις ανάγκες σας ώστε να σας καλύπτει

- - - Updated - - -


Όσον αφορά το μέγεθος, ποιές είναι οι συμβουλές σας; Κάνει 50άρι γι αυτό το ύψος (με προσαρμογές ίσως στο ύψος της σέλας, τη γωνία του τιμονιού ίσως - δεν αλλάζει αυτή; ) ή απαιτείται οπωσδήποτε μεγαλύτερο μέγεθος;;

δεν ξέρω ούτε το μπόι σου ούτε το σωματότυπό σου
αφού θα αγοράσεις από ποδηλατάδικο, που στο προτείνω κι εγώ για καινούριο, δοκίμασέ το

vgiozo
26-06-12, 00:23
όσον αφορά το ποσό του ποδηλάτου που θες vgioso να διαθέσεις, ανάλογα με τη χρήση που το θες θα μπορούσα να σου πω αν είναι σωστό ή λάθος. αν το θες όπως λες για άθληση (που συνήθως δεν είναι συχνή) ή για διασκέδαση, δλδ φέξε μου και γλύστρισα, μια χαρά είναι.
αν αποφασίσεις καθημερινή ενασχόληση μαζί του, πράγμα που οι καλοί μας κυβερνώντες αποφάσισαν πριν από μας για μας, θα σου πρότεινα να κατευθυνθείς προς κάποιο ποδήλατο με πλαίσιο αλουμινίου, ώστε να ναι ελαφρύ. αν βρεις κάτι σε μεταχειρισμένο, βάρα το με 1000. αν όχι, θα πρέπει να ανεβάσεις λίγο τον προϋπολογισμό σου, αν είναι εφικτό.
Άθληση και διασκέδαση σημαίνει πχ μέρα παρά μέρα ή ανά δύο μέρες μερικές δεκάδες χιλιόμετρα...δλδ τώρα κάθε απογευματάκι τρέχω γύρω στα 10-12 χιλιόμετρα...ε του φούστη με το ποδήλατο δεν θα βγάζω τα πολλαπλάσια στον ίδιο χρόνο; Θέλω να κάνω τον κύκλο της Παμβώτιδας (λίμνη Ιωαννίνων) και με τον ήλιο και με την (ανερχόμενη αλλά) πεσμένη φυσική μου κατάσταση δεν το αποτολμώ τρέχοντας...
Δεν έχω σκοπό να αφήσω το τρέξιμο, αλλά όπως είπα θέλω το ποδήλατο και για ποικιλία για να μην βαρεθώ την άσκηση...είχα μάθει χρόνια σε αντισφαίριση/αθλοπαιδιά και μου είναι δύσκολο να κάνω κάτι επαναλαμβανόμενα χωρίς αυτό να διαφοροποιείται...(μια προπόνηση ή ένα ματς αντισφαίρισης πχ δεν είναι ποτέ ίδιο με έναν άλλο..οι κινήσεις, η εξέλιξη του παιχνιδιού κοκ δεν βασίζονται ούτε αποκλειστικά στον εαυτό σου ούτε σε ένα δεδομένο tempo...για τον ίδιο λόγο βαριέμαι και το γυμναστήριο μετά από κανά μήνα, νιώθω σαν ρομποτάκι)
Μετά το καλοκαίρι πραγματικά δεν έχω ιδέα, θα πρέπει να το ανεβάσω και θεσσαλονίκη, αλλά δεν με ενθουσιάζει η προοπτική...είναι κομμένος στη μέση ο παραλιακός πεζοδρομος, οι δρόμοι έχουν πολλά αυτοκίνητα...πιστεύω θα κάθεται τις περισσότερες μέρες της βδομάδας


δεν ξέρω ούτε το μπόι σου ούτε το σωματότυπό σου
αφού θα αγοράσεις από ποδηλατάδικο, που στο προτείνω κι εγώ για καινούριο, δοκίμασέ το


Βέβαια, επειδή η θέση είναι πιο όρθια στα trekking, ίσως αυτό να ήταν λανθασμένη εντύπωση και στη πράξη να ήταν αλλιώς τα πράγματα...ένα μεγέθους Xlarge Mongoose (320€) που μου έδειξε φαινόταν πιο πολύ στα μέτρα μου (1.85-6 με μακρυά άκρα)...
Πάντως μου δημιούργησε αμφιβολίες για ποδήλατο κάτω από 53-58εκ...

Όσον αφορά το μέγεθος, ποιές είναι οι συμβουλές σας; Κάνει 50άρι γι αυτό το ύψος (με προσαρμογές ίσως στο ύψος της σέλας, τη γωνία του τιμονιού ίσως - δεν αλλάζει αυτή; ) ή απαιτείται οπωσδήποτε μεγαλύτερο μέγεθος;;
Υπάρχει και το Ballistic Coaster 1.0 που δεν το βρίσκω στα Γιάννενα για να το δοκιμάσω, παρά μόνο στο διαδίκτυο (250€ από 310-320€) αλλά έχει νούμερα για διαφορετικα ύψη/σωματότυπους...


δεν ξέρω αν κάνει να αναφέρουμε site τέτοιου είδους. εγώ το δικό μου το χα βρει από εδώ
Εκεί ψάχνω κι εγώ κυρίως...ενδεικτικό είναι πάντως ότι παρόμοιες αγγελίες με τις δικές μου απαιτήσεις δεν έχουν απάντηση (trekking, 200-250€ προϋπολογισμός)

mitridi_g
26-06-12, 11:11
ποιά η άποψή σας για τα KCP?

vgiozo
26-06-12, 11:31
Παίδες με τον υπολογισμό του μεγέθους του ποδηλάτου τί παίζει;
Έχω βρει διαφορετικές οδηγίες, με διαφορετικούς συντελεστές πολλαπλασιασμού του ύψους του καβάλου ανά τύπο ποδηλάτου, που και πάλι διαφέρουν...
για Trekking έχω δει από 0,65 έως 0,61 x ύψος καβάλου...λίγο μπάχαλο τα πράγματα...
Κι οι πωλητές στα καταστήματα τείνουν να υπολογίζουν με το 0,67 που είναι ο πιο κοινός συντελεστής...

vamvakoolas
26-06-12, 12:45
Λοιπον, αν εισαι 1.86 αν προλαβα να δω εισαι σε μεγαθος (trekking/κουρσα) στο 56...απο εκει και περα αναλογα με την εταιρια βλεπεις ποιο ειναι κοντα σε αυτο το νουμερο. Προσοχη: 56 αναφερομαι σε πραγματικο μηκος οριζοντιου σωληνα στο σκελετο και οχι στο "μεγεθος" που δινουν οι εταιριες...(που ειναι πιο μικρο). εΠΙΣΗς ΠΡΙΝ ΑΓΟΡΑΣΟυμε ποδηλατο, ασχετα ποσο καλα ειναι οι θεωρητικες μετρησεις/υπολογισμοι πρεπει να κανουμε μια βολτα να δουμε αν οντως ειναι το μεγεθος μας αλλα κυριως αν η θεση οδηγησης μας βολευει...

Θα προτεινα σε αυτα τα λεφτα το balistic coaster
http://www.action-bikes.gr/podilata-all-bikes/podilata-polis/trekking-off-road/ballistic/ballistic-coaster-1-0-18-speed-2012.html

ή καποιο carrera
http://www.bikestation.gr/details.php?PrID=1100

επειδη και τα 2 ειναι αλουμινενια και εχουν καλο value for money...

Το ιδανικο ειναι ενα καλυτερο ποδηλατο εστω μεταχειρισμενο αλλα θελει τρελο ψαξιμο υπομονη, και λεπτομερη ελεγχο μη μας πιασουν...κωτσο

ΥΓ Το γυρο της λιμνης το εχω κανει σε 2.25' τρεξιμο και με ποδηλατο σχεδον το μισο χρονικα...

vgiozo
26-06-12, 13:03
Λοιπον, αν εισαι 1.86 αν προλαβα να δω εισαι σε μεγαθος (trekking/κουρσα) στο 56...απο εκει και περα αναλογα με την εταιρια βλεπεις ποιο ειναι κοντα σε αυτο το νουμερο. Προσοχη: 56 αναφερομαι σε πραγματικο μηκος οριζοντιου σωληνα στο σκελετο και οχι στο "μεγεθος" που δινουν οι εταιριες...(που ειναι πιο μικρο). εΠΙΣΗς ΠΡΙΝ ΑΓΟΡΑΣΟυμε ποδηλατο, ασχετα ποσο καλα ειναι οι θεωρητικες μετρησεις/υπολογισμοι πρεπει να κανουμε μια βολτα να δουμε αν οντως ειναι το μεγεθος μας αλλα κυριως αν η θεση οδηγησης μας βολευει...

Θα προτεινα σε αυτα τα λεφτα το balistic coaster
http://www.action-bikes.gr/podilata-all-bikes/podilata-polis/trekking-off-road/ballistic/ballistic-coaster-1-0-18-speed-2012.html

ή καποιο carrera
http://www.bikestation.gr/details.php?PrID=1100
Στον οριζόντιο ή στον κάθετο σωλήνα; Συνηθέστερα νομίζω οι κατασκευαστές αναφέρονται στον κάθετο σωλήνα, Centre to Centre απ' ότι καταλαβαίνω...

Όσον αφορά την αγορά καινούριου ποδηλάτου, επειδή το Orient Avenue ίσως μου κάνει κάπως μικρό, η αμέσως επόμενη επιλογή είναι το Ballistic Coaster 1.0 2012 που το έχω βρει με 250€ και δωρεάν μεταφορικά...
Αυτό έχει νούμερα 47, 53 και 58 θαρρώ...

Το Carrera δεν καταλαβαίνω αν έχει νούμερα...ούτε εδώ γίνεται αναφορά
http://www.zeussa.gr/details.php?lang=gr&prid=467&subcat=51

mitridi_g
26-06-12, 13:26
έχει αγοράσει κανείς ποδήλατο KCP?

vgiozo
26-06-12, 13:43
έχει αγοράσει κανείς ποδήλατο KCP?Μου έχουν προτείνει αυτή τη μάρκα ως αξιόπιστη, χαμηλού συγκριτικά κόστους...αλλά εμπειρία σαφώς δεν έχω...

vamvakoolas
26-06-12, 15:27
στο ποστ μου ημουν σαφης σχετικα με τις μετρησεις. Η kcp θυιζεται....για τα σιδερενια της ποδηλατα χαμηλου κοστους (αν δεν τα πουλαγαν στυλ σουπερ μαρκετ δε θα τη ξεραμε καν αυτη τη μαρκα)

Τα ποδηλατα μεχρι τη δεκαετια του 90 τα μετραγαν με βαση το καθετο αξονα...

mitridi_g
26-06-12, 20:43
στο ποστ μου ημουν σαφης σχετικα με τις μετρησεις. Η kcp θυιζεται....για τα σιδερενια της ποδηλατα χαμηλου κοστους (αν δεν τα πουλαγαν στυλ σουπερ μαρκετ δε θα τη ξεραμε καν αυτη τη μαρκα)

Τα ποδηλατα μεχρι τη δεκαετια του 90 τα μετραγαν με βαση το καθετο αξονα...

δεν καταλαβαίνω τί εννοείς...

imr
04-07-12, 15:39
Λεω να κανω πληρη ανακατεσκευη το παλιο μου ποδηλατο, βγαλσιμο ολα τριψιμιμο-βαψιμο.

Αυτο που θα χρειαστω ειναι φρενα-μοχλους ταχυτητων ισως και σασμαν, ζαντες λαστιχα ειναι κομπλε. Ξερει κανενας καποιο φτηνο e-shop?

Το ξερω οτι βρισκω καλυτερο ποδηλατο με 100Ε απλα εχω αρκετο χρονο να ασχοληθω, πιο πολυ σαν χομπι.
Μπορω να βρω σετακι με ανταλακτικα με γυρω στα 50ε?

button
04-07-12, 21:35
Είναι βολικό να κουβαλάς σπαστό ποδήλατο με Αστικό σχεδόν κάθε μέρα ?

ckbond
04-07-12, 22:24
Είναι βολικό να κουβαλάς σπαστό ποδήλατο με Αστικό σχεδόν κάθε μέρα ?
Αν εννοείς ΗΣΑΠ τότε ΝΑΙ είναι βολικό... Το κάνω εδώ και τρεις εβδομάδες τώρα και δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα... πάντα στο τελευταίο βαγόνι στην τελευταία πόρτα βρίσκω την γωνίτσα μου για να το ακουμπήσω... :D
Εγώ το κλείνω πάντα αλλά υπάρχουν αρκετοί που μπαίνουν με ανοιχτό το ποδήλατο επίσης χωρίς να αντιμετωπίζουν κάποιο πρόβλημα...

Αν και αυτές τις ημέρες επειδή έχουν ξεκινήσει τα καλοκαιρινά δρομολόγια και είναι ποιο αραιά (έχει minimum κάθε 10 λεπτο τρένο) τα δρομολόγια έχει περισσότερο κόσμο και ίσως στριμωχθείς λιγάκι, αλλά υποθέτω ότι μέσα στον μήνα θα αρχίσουν και οι άδειες οπότε μαζί με τα δρομολόγια θα μειωθεί και ο κόσμος...

button
04-07-12, 22:33
ΗΣΑΠ ?? τι είναι .?? Εγώ λέω για Αστικά λεωφορεία αφού μόνο αυτά έχουμε εδώ στην Θεσσαλονίκη

senkradvii
05-07-12, 04:15
ΗΣΑΠ ?? τι είναι .?? Εγώ λέω για Αστικά λεωφορεία αφού μόνο αυτά έχουμε εδώ στην Θεσσαλονίκη

ΗΣΑΠ είναι ο ηλεκτρικός σιδηρόδρομος της Αθήνας. ;) (http://www.isap.gr/index.asp)

mitridi_g
05-07-12, 10:05
στο λεωφορείο, θα έλεγα ό,τι έιναι λίγο δύσκολο, μια προσπάθεια θα σε πείσει

ckbond
05-07-12, 16:30
ΗΣΑΠ ?? τι είναι .?? Εγώ λέω για Αστικά λεωφορεία αφού μόνο αυτά έχουμε εδώ στην Θεσσαλονίκη
Χίλια συγγνώμη δεν πρόσεξα ότι είσαι Θεσσαλονίκη... :oops: :oops: :oops:

Στο λεωφορείο δυστυχώς δεν έχω δοκιμάσει, αλλά πιστεύω ότι θα είναι λίγο δύσκολα να το βάλεις μέσα στο λεωφορείο ειδικά αν έχει κόσμο...

ΗΣΑΠ είναι ο ηλεκτρικός σιδηρόδρομος της Αθήνας. ;) (http://www.isap.gr/index.asp)
To αυτό... :oneup:

senkradvii
05-07-12, 16:41
Σε λεωφορείο της Σαλλλονίκης παιδιά δεν παίζει να γίνεται να βάλεις ποδήλατο, ιδίως αν δεν είναι σπαστό. Γιατί αν δεν είναι σπαστό, τότε θα στο κάνουν οι άλλοι μέσα στο λεωφορείο. :p

ESP1982
05-07-12, 17:20
Ήρθε η ώρα να κοιτάξω και εγώ σιγά σιγά για αγορά ποδηλάτου. :p

Σαν παντελώς άσχετος, θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μου προτείνει 2-3 μοντέλα. Το budget παίζει γύρω στα 350-400 euro. Θα είναι για μετακίνηση μέσα σε Αθήνα, άντε και καμία ψευτοεξόρμηση σε κανέναν πατημένο χωμάτινο δρόμο (ούτε καν, 2 φορές/χρόνο αν γίνει κάτι τέτοιο :p).

Καλά μοντέλα ξέρω πως δεν παίζουν με αυτό το budget, αλλά θα ήθελα τουλάχιστον κάτι άνετο. :)

ipo
05-07-12, 17:26
Το ποδήλατο που ταιριάζει στη χρήση που θέλεις να κάνεις είναι το onroad trekking. Μπορείς να πάρεις ακόμα και ποδήλατο χωρίς ανάρτηση.

Με 360€ βρίσκεις το Ideal Megisto που είναι off-road trekking, δηλαδή θα σε καλύψει και σε βατό χωματόδρομο. Όχι ότι σου χρειάζεται η ανάρτηση, αλλά το συγκεκριμένο μοντέλο είναι σταθερή αξία γενικότερα στην ερασιτεχνική ποδηλασία. Μην πάρεις το μοντέλο με τα μηχανικά δισκόφρενα, δεν αξίζει. Πάρε το απλό με τα v-brakes. Γενικότερα με 400€ μπορείς να βρεις καλά ποδήλατα, χωρίς να κάνεις συμβιβασμούς.

Υπολόγισε ότι θα σου χρειαστούν επιπλέον χρήματα για κράνος, φώτα (απαραίτητα, αν κυκλοφορείς βράδυ), κλειδαριά.

ESP1982
05-07-12, 17:39
Υπολόγισε ότι θα σου χρειαστούν επιπλέον χρήματα για κράνος, φώτα (απαραίτητα, αν κυκλοφορείς βράδυ), κλειδαριά.

Και αυτά υπολογισμένα όλα. :p

Το μοντέλο αυτό το βρήκα, αλλά το βρήκα πάνω από 400 γιούρο. Είναι εύκολο να μου στείλεις ένα pm με κάποιο μαγαζί αν έχεις υπ' όψιν σου; :oops:

ipo
05-07-12, 17:50
400€ είναι η συνηθισμένη τιμή που το δίνουν τα περισσότερα ποδηλατάδικα. Από αυτά που ακούω από φίλους, αρκετοί ποδηλατάδες κάνουν έκπτωση 20€, ενώ μερικοί το αφήνουν 360€. Δυστυχώς δεν έχω να σου προτείνω κάτι συγκεκριμένο. Θέλει ψάξιμο.

Αν βρεις στο μέγεθός σου, πάρε περσινό μοντέλο. Δεν υπάρχει λόγος να πάρεις μοντέλο 2012.

crypter
05-07-12, 17:58
Για αθήνα btw θές σίγουρα ανάρτηση μπροστά. Είναι γεμάτη λακούβες. :p
Απο εκει και πέρα εγώ αν ήταν να πάρω τώρα θα έπαιρνα ενα giant (mountain bike ή onroad trekking) μιας και ο σκελετός τους είναι απο τους καλύτερους σε αυτά τα λεφτά.
Φρόντισε να βάλεις και σχετικά λεπτά/λεία λάστιχα οτι και να πάρεις. 1,75" ή 1,5" φάρδος το πολύ. Θα είναι πολυ πιο εύκολη η ποδηλασία.
Και για κλειδαριά πάρε ενα πέταλο απο σκληρημένο χάλυβα (hardened steel γράφει απ'εξω). Τα περισσότερα άλλα σπάνε/κόβονται πολύ εύκολα.

Θα σου πρότεινα και μια βόλτα στο κέντρο κοντά στην στουρνάρη που έχει πολλά μικρά ποδηλατάδικα. Για να συγκρίνεις και τιμές/προσφορές άμεσα και να τα δοκιμάσεις κι ολας.

ipo
05-07-12, 18:09
Τα trekking έχουν συνήθως λάστιχα 700x35 ή 700x32 (σπανίως 700x38). Δηλαδή πλάτους 1,3" έως 1,5". Μόνο αν πάρει ποδήλατα βουνού (που δεν είναι κατάλληλο για τη χρήση που το θέλει), θα χρειαστεί να αλλάξει λάστιχα.

Αυτό που θα πρέπει να κοιτάξεις, είναι το trekking να μην έχει πολύ τρακτερωτά λάστιχα, αλλά να είναι ασφάλτινου προσανατολισμού.

Φανερός Πράκτωρ
05-07-12, 18:24
λάστιχα μπορεί να αλλάξει στον ποδηλατά κατά την αγορά, χωρίς κόστος λογικά. Αυτό έκανα εγώ όταν αγόρασα το δικό μου μια που είχε κάτι υπερβολές λάστιχα καθαρά για βουνό που δεν τα ήθελα.

- - - Updated - - -

Κατά τα άλλα καλό είναι να πας και να τα δοκιμάσεις από κοντά, να τα πάρεις για μια μικρή βόλτα και να δεις στην πράξη σε ποιο κάθεσαι καλύτερα, ποιο τσουλάει καλύτερα, ποιο είναι πιο βολικό στο είδος του δρόμου που θες να κάνεις κλπ. Εγώ δεν θα κολλούσα πολύ σε ταμπέλες (trekking, mountain κλπ) αλλά θα αποφάσιζα στην πράξη. Καλό βέβαια είναι να ξέρεις τι αντιστοιχεί στη χρήση που θες να κάνεις (= trekking με αναρτήσεις) και μετά μπορείς να δοκιμάσεις τις συγγενικές κατηγορίες (= trekking χωρίς ανάρτηση / mountain).

- - - Updated - - -


Για αθήνα btw θές σίγουρα ανάρτηση μπροστά. Είναι γεμάτη λακούβες. :p
Απο εκει και πέρα εγώ αν ήταν να πάρω τώρα θα έπαιρνα ενα giant (mountain bike ή onroad trekking) μιας και ο σκελετός τους είναι απο τους καλύτερους σε αυτά τα λεφτά.


τα giant όμως παίζουν συνήθως σε πιο ακριβή κατηγορία τιμής εκτός και αν πάρεις το πολύ βασικό μοντέλο (λογικά με κάμποσα κιλά).

ESP1982
05-07-12, 18:45
Σας ευχαριστώ όλους απίστευτα. :)


Και για κλειδαριά πάρε ενα πέταλο απο σκληρημένο χάλυβα (hardened steel γράφει απ'εξω). Τα περισσότερα άλλα σπάνε/κόβονται πολύ εύκολα.

Θα σου πρότεινα και μια βόλτα στο κέντρο κοντά στην στουρνάρη που έχει πολλά μικρά ποδηλατάδικα. Για να συγκρίνεις και τιμές/προσφορές άμεσα και να τα δοκιμάσεις κι ολας.

Να 'σαι καλά γιατί ήθελα να ρωτήσω και για αυτό. Έτσι και αλλιώς, στο σπίτι θα παρκάρει το ποδήλατο, αλλά όταν μένει για λίγες ώρες έξω, καλό είναι να παίζει μία ασφάλεια. :oneup:

Θα πάω μέσα στην εβδομάδα να πάρω μάτι. :p

button
05-07-12, 21:00
Σε λεωφορείο της Σαλλλονίκης παιδιά δεν παίζει να γίνεται να βάλεις ποδήλατο, ιδίως αν δεν είναι σπαστό. Γιατί αν δεν είναι σπαστό, τότε θα στο κάνουν οι άλλοι μέσα στο λεωφορείο. :p

Αν δεν ήταν σπαστό δεν θα έκανα καν την ερώτηση γιατί είμαι κάθε μέρα με αστικά ...

- - - Updated - - -


Σε λεωφορείο της Σαλλλονίκης παιδιά δεν παίζει να γίνεται να βάλεις ποδήλατο, ιδίως αν δεν είναι σπαστό. Γιατί αν δεν είναι σπαστό, τότε θα στο κάνουν οι άλλοι μέσα στο λεωφορείο. :p

Αν δεν ήταν σπαστό δεν θα έκανα καν την ερώτηση γιατί είμαι κάθε μέρα με αστικά ...

raspoutiv
07-07-12, 17:03
@ ESP αν και λίγο καθυστερημένα

εγώ με 360 είχα πάρει το Giant Rincon κι ήτανε μια χαρά

γενικά, με το ποσό που λες θα βρεις πάρα πολλά καλά ποδήλατα. αν κοιτάξεις δε και σε μεταχειρισμένα, θα τρίβεις τα μάτια σου

θα συμφωνήσω και με τον ipo στο θέμα των φρένων, καθώς τα δισκόφρενα χρειάζονται μόνο για off road σε λάσπες, οπότε τζάμπα λεφτά και βάρος προσθέτουν. V-brakes ftw

πάντως όρεξη για ψάξιμο να χεις, και δε θα ξέρεις τι να πρωτοδιαλέξεις

άντε και καλώς να αρχίσεις κι εσύ τις πεταλιές

ΨΩΜΙ, ΕΛΙΑ και ΟΡΘΟΠΕΤΑΛΙΑ

Mouse Potato
11-07-12, 00:10
Εδώ και 2 εβδομάδες κινούμαι αποκλειστικά με SPD (τούτα (http://www.shimano.com/publish/content/global_cycle/en/us/index/products/pedals/mountain/product.-code-PD-M530.-type-.pd_mountain.html)).

Η απόδοσή μου, ιδίως στις ανηφόρες, έχει βελτιωθεί αρκετά. Φαντάζομαι όσο γυμνάζονται και οι αντίστοιχοι μύες που "ενεργοποιήθηκαν" πλέον με τα SPDs, θα βελτιωθεί κι άλλο. Όποιος το σκέφτεται να το επιχειρήσει με κλειστά μάτια.

Επίσης δεν έχω καμία τούμπα... :D

ipo
11-07-12, 00:17
Με γεια! Όσοι φίλοι μου έχουν δοκιμάσει SPD, δε γυρνάνε πίσω και λένε τα καλύτερα για τα πετάλια με τα κλιπς. Δεν έχω ακούσει ούτε από έναν παράπονο για την αλλαγή, πέρα από το κόστος.

leros2004
11-07-12, 00:32
Εδώ και 2 εβδομάδες κινούμαι αποκλειστικά με SPD (τούτα (http://www.shimano.com/publish/content/global_cycle/en/us/index/products/pedals/mountain/product.-code-PD-M530.-type-.pd_mountain.html)).

Η απόδοσή μου, ιδίως στις ανηφόρες, έχει βελτιωθεί αρκετά. Φαντάζομαι όσο γυμνάζονται και οι αντίστοιχοι μύες που "ενεργοποιήθηκαν" πλέον με τα SPDs, θα βελτιωθεί κι άλλο. Όποιος το σκέφτεται να το επιχειρήσει με κλειστά μάτια.

Και τι παπούτσι ?


Επίσης δεν έχω καμία τούμπα... :D
ακόμα :tooth

Mouse Potato
11-07-12, 00:47
Με γεια! Όσοι φίλοι μου έχουν δοκιμάσει SPD, δε γυρνάνε πίσω και λένε τα καλύτερα για τα πετάλια με τα κλιπς. Δεν έχω ακούσει ούτε από έναν παράπονο για την αλλαγή, πέρα από το κόστος.

Ευχαριστώ...




Και τι παπούτσι ?

Αυτά ( www.wiggle.co.uk/dhb-r10-road-cycling-shoe/).


ακόμα :tooth

Εχμμ ναι... Θα προσπαθήσω να τη γλιτώσω.

Αποστολή από το LG-P990 με τη χρήση Forum Runner

nEC
11-07-12, 12:10
είμαι και στο τσάκ να αλλάξω τα platforms με spd... απλα το φοβάμαι λίγο γιατί η χρήση που κάνω είναι 70% βουνό και μονοπάτια οπότε νομίζω οτι δεν θα γλιτώσω τις τούμπες!

@ ADSLgr.com All rights reserved.