PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδηλάτες @ adslgr: Αγορά ποδηλάτου, εξοπλισμού και ρουχισμού



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 [24] 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62

Mouse Potato
11-07-12, 15:21
είμαι και στο τσάκ να αλλάξω τα platforms με spd... απλα το φοβάμαι λίγο γιατί η χρήση που κάνω είναι 70% βουνό και μονοπάτια οπότε νομίζω οτι δεν θα γλιτώσω τις τούμπες!

Σε normal χωματόδρομους δεν θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα. Από εκεί και πέρα, μπορείς να βρεις ένα βατό μονοπάτι, που το γνωρίζεις καλά και είναι σχετικά εύκολο και να πειραματιστείς. Βέβαια προσωπικά δεν ξέρω αν θα έβαζα SPDs σε τέτοιες χρήσεις. Καθαρά λόγω απειρίας και έλλειψης τεχνικής.

Το θέμα μου όμως είναι πως σε λίγες μέρες θα πάω στο εξοχικό μου όπου εκεί πηγαίνω αποκλειστικά σε μονοπάτια και πλέον τα SPDs είναι μονόδρομος... Οπότε μάλλον ο leros θα πέσει μέσα στις προβλέψεις του. :twisted:

raspoutiv
12-07-12, 17:43
για καθημερινή χρήση εντός πόλεως χρησιμοποιείς αυτά τα παπούτσια;

Mouse Potato
12-07-12, 18:00
για καθημερινή χρήση εντός πόλεως χρησιμοποιείς αυτά τα παπούτσια;

Όταν πετάγομαι για δουλειές σε σχετικά κοντινές αποστάσεις (<5km) χρησιμοποιώ τα κανονικά παπούτσια...

Αλλά σε γενικές γραμμές, σε βολτίτσες κοντινές και μη, χρησιμοποιώ τα ποδηλατικά.

raspoutiv
12-07-12, 18:46
έτσι πες. γιατί νόμισα ότι περπατάς στο δρόμο με τα πλαστικά πρόσθετα και τα χασα

βασικά τι παραπάνω προσφέρουν αυτά τα πετάλια από τα κοινά πετάλια κούρσας;

Mouse Potato
13-07-12, 01:01
έτσι πες. γιατί νόμισα ότι περπατάς στο δρόμο με τα πλαστικά πρόσθετα και τα χασα

Δεν είναι πλαστικά... :p


βασικά τι παραπάνω προσφέρουν αυτά τα πετάλια από τα κοινά πετάλια κούρσας;

Όταν λες τα κοινά;;

Αποστολή από το LG-P990 με τη χρήση Forum Runner

raspoutiv
13-07-12, 02:18
δηλαδή περπατάς με τα πρόσθετα στα παπούτσια; εμένα μου φαινόταν σαν ανάποδα τακούνια και δε μπορούσα να περπατήσω με αυτά (ούτε με κανονικά τακούνια έχω δοκιμάσει)


κοινά πετάλια εννοώ κάτι σαν αυτά (http://www.planet-x-bikes.co.uk/i/q/PESHR540SL/shimano_r540_sl_road_bike_pedals)

vamvakoolas
13-07-12, 12:49
παιδια ολα ειναι θεμα συνηθειας και εξικοιωσης...

Εχω γραψει εδω 2 φορες reviews για μαρκες και ειδη πεταλιων οπως και για τη χρηση τους.

Το ιδανικο (αν και πληρωνεις) ειναι απο τις πλατφορμες πεταλια να πας στα 2 πλης οψης (απο τη μια κανονικα απο την αλλη spd) σα και αυτα του mouse για να καταληξεις στα κουμποτα...
(Μου το ελεγαν και εμενα και δισταζα λογω κοστους αλλα τελικα τα αγορασα τα διπλης και μετα απο καιρο τα πουλησα οποτε...ολα καλα..)


Για τη κουρσα δε το συζητω ειναι must για το ΜΤΒ πλεον (και αφου κανω και λιγο downhill ) η αποψη μου

downhill: δηλαδη σε κατηφορες σε μονοπατια ->ξεχαστε τα κουμπωτα ειναι απο αχρηστα ως επικινδυνα
ΜΤΒ: Αν κινουμαστε σε δασος με ανηφορες κουμπωτα (γιατι αλλιως μας βγαινει το λαδι)
αν κινουμαστε σε στενο μονοπατι ειναι πως βολευει το καθενα θα προτιμουσα εγω πλαφορμες
σε δασικους δρομους αν θελουμε ταχυτητα ή ξεκουραστα χλμ (και οχι απλως λιγα μετρα) κουμπωτα διαφορετικα μενουμε με πλατφορμες

nEC
13-07-12, 13:45
είμαι σε μεγάλο δίλημμα, εάν θα πρέπει να κουμπώσω και να χαιρετήσω τα πλατφορμ.

οι βόλτες μου βουνό είναι καθαρά 50/50. Δηλαδή ανάβαση απο δασικό και μετά κατάβαση απο μονοπάτια (και φυσικα δασικό όπου χρειάζεται).

επειδή η ανάβαση όμως είναι αρκετή (συνήθως κάπου στα 15χλμ) , σίγουρα εκεί τα SPD θα μου έδιναν αβαντάζ. Όμως στην κατάβαση μου είναι εντελώς άχρηστα έως επικίνδυνα αφού η δυσκολία των μονοπατιών διαφέρει αρκετά.

φαντάζομαι οτι εάν αποκτήσω την απαραίτητη εμπειρία στο κούμπωμα - ξεκούμπωμα δεν θα έχω σοβαρό πρόβλημα, αλλά μήπως συνεχίζουν να είναι επικίνδυνα όση εμπειρία και να αποκτήσεις?

vamvakoolas
13-07-12, 15:21
είμαι σε μεγάλο δίλημμα, εάν θα πρέπει να κουμπώσω και να χαιρετήσω τα πλατφορμ.

οι βόλτες μου βουνό είναι καθαρά 50/50. Δηλαδή ανάβαση απο δασικό και μετά κατάβαση απο μονοπάτια (και φυσικα δασικό όπου χρειάζεται).

επειδή η ανάβαση όμως είναι αρκετή (συνήθως κάπου στα 15χλμ) , σίγουρα εκεί τα SPD θα μου έδιναν αβαντάζ. Όμως στην κατάβαση μου είναι εντελώς άχρηστα έως επικίνδυνα αφού η δυσκολία των μονοπατιών διαφέρει αρκετά.

φαντάζομαι οτι εάν αποκτήσω την απαραίτητη εμπειρία στο κούμπωμα - ξεκούμπωμα δεν θα έχω σοβαρό πρόβλημα, αλλά μήπως συνεχίζουν να είναι επικίνδυνα όση εμπειρία και να αποκτήσεις?

εχεις απολυτο δικιο

Εξαρταται απο το ποσο συχνα κανεις (και σου αρεσει) καταβασεις. Αν σου αρεσουν τοτε μεινε με πλατφορμες...

manicx
18-07-12, 14:06
Θέλω να αγοράσω σαμπρέλα/ες για καβάτζα. Κόλλησα όμως με τις διαστάσεις. Ελαστικό 700x35c (28 x 1 5/8 x 1 3/8). Σε τι πάω;

mitridi_g
18-07-12, 17:26
πόσο συμφέρει να αγοράσω κομμάτι-κομμάτι το ποδήλατο και να συναρμολογήσω ένα καλό ποδήλατο
από το να το πάρω έτοιμο?

raspoutiv
18-07-12, 17:30
Θέλω να αγοράσω σαμπρέλα/ες για καβάτζα. Κόλλησα όμως με τις διαστάσεις. Ελαστικό 700x35c (28 x 1 5/8 x 1 3/8). Σε τι πάω;

28άρες θα ζητήσεις
κούρσα έχεις ή υβριδικό;


πόσο συμφέρει να αγοράσω κομμάτι-κομμάτι το ποδήλατο και να συναρμολογήσω ένα καλό ποδήλατο
από το να το πάρω έτοιμο?

δε συμφέρει. κομμάτι κομμάτι αγοράζεις το ποδήλατο όταν ξέρεις τι θέλεις ακριβώς, και δεν το βρίσκεις σε πακέτο
δεν είναι οικονομικός τρόπος αγοράς, αλλά ελιτιστικός

mitridi_g
18-07-12, 17:32
δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν μου έρχονται ειδοποιήσεις για νέες απαντήσεις σε τοπικ που έχω κάνει εγγραφή για ειδοποίηση?

vamvakoolas
18-07-12, 23:18
28άρες θα ζητήσεις
κούρσα έχεις ή υβριδικό;



δε συμφέρει. κομμάτι κομμάτι αγοράζεις το ποδήλατο όταν ξέρεις τι θέλεις ακριβώς, και δεν το βρίσκεις σε πακέτο
δεν είναι οικονομικός τρόπος αγοράς, αλλά ελιτιστικός

αν εισαι ασχετος απο ποδηλασια (μεγεθη, τεχνικα στοιχεια, ειδος ποδηλασιας) ασφαλως και θα πας σε ενα μαγαζι και θα παρεις ποδηλατο.

Το πιο ακριβο κομματι σε ενα ποδηλατο ειναι το πλαισιο και μετα οι ροδες, σειρα ανταλλακτικων κοκ.
Το ebay και οι αγγελιες στην Ελλαδα ειναι συμμαχοι μας εναντια στη κριση;) ενω αν θες καμμια τεχνικη συμβουλη εδω ειμαστε:oneup:

Υ.Γ:Διαπιστωμενα οσο πιο ακριβο ειναι ενα ποδηλατο τοσο πιο μεγαλες αποκλεισεις υπαρχουν με ενα custom (συμφερει το custom). Το αντιθετο συμβαινει με τις αναπαλειωσεις που ειναι ...χασιμο χρηματων

manicx
19-07-12, 11:03
28άρες θα ζητήσεις
κούρσα έχεις ή υβριδικό;

υβριδικό.

vamvakoolas
19-07-12, 11:52
υβριδικό.

δε θα του ζητησεις για 28αρες γιατι θα κλαις μετα:oops::oops::oops:


θα ζητησεις σαμπρελα 700x35c (ή ελαστικο)..

για 28αρες συνηθως δινουν 700χ23 που ειναι για κουρσες...


τιπ->για τη διασταση σου τις πιο φθηνες σαμπρελες εχει το πρακτικερ...

manicx
19-07-12, 11:55
Thanks. Φτηνιάρικη θέλω για να την έχω μαζί μου just in case...

frap
19-07-12, 11:56
Θέλω να αγοράσω σαμπρέλα/ες για καβάτζα. Κόλλησα όμως με τις διαστάσεις. Ελαστικό 700x35c (28 x 1 5/8 x 1 3/8). Σε τι πάω;
Σαμπρέλες για 700x35c :)
Η διάμετρος είναι στάνταρ, 28" ή 700. Μετά πάνε από 28-35, 35-40, κάπως έτσι.
Αν στο μέλλον σκοπεύεις να πας σε λεπτότερο ελαστικό, θα σου πρότεινα να επιλέξεις το εύρος που περιέχει το νέο πάχος.

vamvakoolas
19-07-12, 13:33
Thanks. Φτηνιάρικη θέλω για να την έχω μαζί μου just in case...
tote πρακτικερ (γιατι ειναι σε πλαστικο καλυμμα που βολευει)

http://www.impexhellas.gr/view-product.asp?productID=862083&family=DURCA

ipo
19-07-12, 15:17
Σε ποδηλατάδικο της περιοχής έχω βρει σαμπρέλες (26", 700C) με 3€. Κωστή η συσκευασία του Praktiker ανοίγει εύκολα αν του σκάσει η σαμπρέλα ή θα ψάχνει για μαχαίρι; Κάποιες από αυτές τις συσκευασίες ανοίγουν μόνο με ψαλίδι.

raspoutiv
19-07-12, 15:45
σε συνοικιακό ποδηλατάδικο βρήκα τελικά σαμπρέλες με 2,5€
ούτε να σκας για το τι σαμπρέλα να πάρεις, ούτε πλαστική θήκη να κουβαλάς μαζί σου, ούτε τπτ

vamvakoolas
20-07-12, 15:58
σε συνοικιακό ποδηλατάδικο βρήκα τελικά σαμπρέλες με 2,5€
ούτε να σκας για το τι σαμπρέλα να πάρεις, ούτε πλαστική θήκη να κουβαλάς μαζί σου, ούτε τπτ

το θεμα στη σαμπρελα δεν ειναι τι μαρκα αλλα η συσκευασια της. Ακομα και αν εχουμε τη σαμπρελα χυμα στη θηκουλα του ποδηλατο ειτε απο την υψηλη θερμοκρασια ειτε απο την υγρασια να ειναι εντελως αχρηστη μετα απο μηνες οταν θα χρειαστει...

Εγω προσωπικα τις(τη) βαζω σε χοντρο χαρτονι ή σε πλαστικο καλυμα (π.χ απο σακουλα σκουπιδιων)...

επσιης οσοι δε ξερουν να αλλαζουν βλεποντας βιντεακια ας κανουν μια εξασκηση με ηρεμια για να μην εχουν θεμα σε δυσκολες συνθηκες (νυχτα/κρυο/καυσωνα)..:oneup:

raspoutiv
20-07-12, 16:26
το θεμα στη σαμπρελα δεν ειναι τι μαρκα αλλα η συσκευασια της. Ακομα και αν εχουμε τη σαμπρελα χυμα στη θηκουλα του ποδηλατο ειτε απο την υψηλη θερμοκρασια ειτε απο την υγρασια να ειναι εντελως αχρηστη μετα απο μηνες οταν θα χρειαστει...

Εγω προσωπικα τις(τη) βαζω σε χοντρο χαρτονι ή σε πλαστικο καλυμα (π.χ απο σακουλα σκουπιδιων)...

επσιης οσοι δε ξερουν να αλλαζουν βλεποντας βιντεακια ας κανουν μια εξασκηση με ηρεμια για να μην εχουν θεμα σε δυσκολες συνθηκες (νυχτα/κρυο/καυσωνα)..:oneup:

καλά, κουβαλάς μαζί σου συσκευασμένες σαμπρέλες;
ακόμα και το καλοκαίρι;

όσον αφορά την αλλαγή σαμπρέλας, καλό θα ταν να κάνει κάποιος μια πρόβα, αλλά πόσοι από μας έχουμε κάνει πρόβα την αλλαγή ζάντας αυτοκινήτου πριν να χρειαστεί;

ipo
20-07-12, 17:40
το θεμα στη σαμπρελα δεν ειναι τι μαρκα αλλα η συσκευασια της. Ακομα και αν εχουμε τη σαμπρελα χυμα στη θηκουλα του ποδηλατο ειτε απο την υψηλη θερμοκρασια ειτε απο την υγρασια να ειναι εντελως αχρηστη μετα απο μηνες οταν θα χρειαστει...
Μεγάλη αλήθεια αυτή. Το όζον καταστρέφει τα ελαστικά, οπότε καλό είναι να είναι αεροστεγώς κλεισμένα. Την έχω πατήσει έτσι, αν και με σαμπρέλα πάνω από 12 ετών. Την κουβαλούσα μαζί μου καιρό (πάνω από 10 χρόνια ήταν σε συρτάρι και τον τελευταίο χρόνο σε τσαντάκι σέλας) και κάποια στιγμή χρειάστηκε να τη δώσω σε ένα φίλο που του έσκασε το λάστιχο. Είχε δύο σκισίματα στα σημεία που δίπλωνε. Πετάχθηκε επί τόπου και αντικαταστάθηκε με νέα, που ελπίζω να κρατήσει μερικά χρόνια. Ευτυχώς που το διαπίστωσα πριν βρεθώ στην ανάγκη.

raspoutiv
21-07-12, 00:08
το τσαντάκι σέλας πως και δε στο φάγανε τόσα χρόνια;

πάντως αν σου αντέχει κανα 2 χρόνια η σαμπρέλα είναι οκ. λογικά θα χρειαστεί μέσα σε αυτό το διάστημα
αφού την είχες 12 χρόνια, μη λες κουβέντα. άγιο είχες τόσον καιρό και δε σου σκασε ποτέ σαμπρέλα ;)

ipo
25-07-12, 14:45
το τσαντάκι σέλας πως και δε στο φάγανε τόσα χρόνια;
Αποφεύγω να αφήνω το ποδήλατο στο δρόμο σε σημείο που δεν το βλέπω. Ακόμα κι αν το βλέπω, είναι κλειδωμένο σε σταθερό σημείο.

Δυστυχώς γίνεται χαμός με τις κλοπές ποδηλάτων, γεγονός που με περιορίζει πολύ στη χρήση του ποδηλάτου ως μεταφορικό μέσο. Δεν το παίρνω αν ξέρω ότι δε θα μπορώ να το βάλω σε κλειστό χώρο που δεν μπαίνει κόσμος. Π.χ. ούτε σε κλιμακοστάσιο πολυκατοικίας δεν το αφήνω. Έχω ακούσει πολλές ιστορίες για άτομα που πρόσεχαν το ποδήλατό τους και μία φορά χρειάστηκε να το αφήσουν σε δημόσιο χώρο ή κλιμακοστάσιο κι εκείνη τη φορά κλάπηκε.

Φανερός Πράκτωρ
25-07-12, 14:49
Δυστυχώς γίνεται χαμός με τις κλοπές ποδηλάτων, γεγονός που με περιορίζει πολύ στη χρήση του ποδηλάτου ως μεταφορικό μέσο. Δεν το παίρνω αν ξέρω ότι δε θα μπορώ να το βάλω σε κλειστό χώρο που δεν μπαίνει κόσμος. Π.χ. ούτε σε κλιμακοστάσιο πολυκατοικίας δεν το αφήνω. Έχω ακούσει πολλές ιστορίες για άτομα που πρόσεχαν το ποδήλατό τους και μία φορά χρειάστηκε να το αφήσουν σε δημόσιο χώρο ή κλιμακοστάσιο κι εκείνη τη φορά κλάπηκε.

Αυτό είναι πολύ μεγάλο ζήτημα, τόσο που ώρες ώρες μετανιώνω που πήρα καλό & καινούριο ποδήλατο.
Δεν μπορείς να το ευχαριστηθείς όσο θες.

manicx
25-07-12, 15:05
Καλό πέταλο. Πρώτη αγορά που έκανα μετά την αγορά του ποδηλάτου. Γενικώς, δεν υπάρχει περίπτωση να το αφήσω πχ σε έναν σταθμό μετρό και να πάω σε άλλον. Γι'αυτο πήρα και το Dahon.

ckbond
25-07-12, 15:44
Καλό πέταλο. Πρώτη αγορά που έκανα μετά την αγορά του ποδηλάτου. Γενικώς, δεν υπάρχει περίπτωση να το αφήσω πχ σε έναν σταθμό μετρό και να πάω σε άλλον. Γι'αυτο πήρα και το Dahon.
τι εννοείς "καλό πέταλο"?????

Φανερός Πράκτωρ
25-07-12, 15:44
Αυτό υπάρχει σίγουρα αλλά παρόλα αυτά εγώ δεν θέλω να το αφήνω από τα μάτια μου (όπως και εσύ απ'ότι κατάλαβα)

vamvakoolas
25-07-12, 16:13
τι εννοείς "καλό πέταλο"?????

105006

raspoutiv
25-07-12, 20:12
το πέταλο δε βολεύει στο δέσιμο (όταν δεν έχει λεπτές κολώνες) ούτε όταν είσαι εν κινήσει

το τσαντάκι δεν υπάρχει περίπτωση να μην το φάνε στο μήνα επάνω

γενικά τα ποδήλατα είναι στόχοι αλλά δε γίνεται να τα κουβαλάμε στα μπαλκόνια και να μην τα κυκλοφορούμε. μην το προτείνετε αυτό γιατί είναι αποτρεπτικό προς τους νέους ποδηλάτες

η δική μου συμβουλή είναι να χετε ένα φθηνό-απαρατήρητο ποδήλατο για μετακινήσεις και αν το φάνε το φαγαν. δε θα πεθάνουμε κιόλας. ποδήλατο είναι.

στην ευρώπη γι αυτό έχουν γεμίσει παλιατζούρες ποδήλατα. εδώ που δεν έχουμε παλιά, θα τη βγάλουμε με τα οικονομικά.
τα καλά θα ναι μόνο για μεγάλες βόλτες κ κλειστές διαδρομές (δλδ χωρίς στάση). σε αυτά ας έχετε και τσαντάκια και φωτάκια κι ότι θέλετε

ipo
26-07-12, 03:12
Ναι, αυτό που λες είναι το ιδανικό. Μία παλιατζούρα σαν μεταφορικό μέσο και αν κάποιος το έχει και σαν χόμπυ, ας έχει και ένα δεύτερο για καλό. Πάντως καλό ποδήλατο σε δημόσιο (ή κοινόχρηστο) χώρο, δεν είναι καλή επιλογή. Το πέταλο αποτρέπει, αλλά δε σώζει πάντα, γι' αυτό και ο κόσμος βάζει το ποδήλατο μέσα στο σπίτι. Το γεγονός αυτό δε σημαίνει ότι δε θα το κυκλοφορείς, απλά θα κάνεις τον κόπο να το βάζεις στο σπίτι.

Γενικά συμφωνώ στα περισσότερα που αναφέρεις. Έχω πέταλο, αλλά σπάνια το κουβαλάω μαζί μου. Πάνω στο ποδήλατο υπάρχει μία κλειδαριά της πλάκας, απλώς για να το δένω σε σταθερό σημείο ή μαζί με άλλα ποδήλατα όταν κάθομαι λίγα μέτρα πιο δίπλα.

manicx
26-07-12, 11:51
Εγώ έχω ένα πέταλο Trek (όχι την μούφα που το άνοιγες με καπάκι από στυλό) και πάντα το έχω μαζί μου, είτε στις τσάντες το χειμώνα, είτε στο σακίδιο το καλοκαίρι. Από κάτι ψευτοκλειδαριές πολύ καλύτερα. Σε κάτι super market κλπ έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Αλλά όπως είπα, για να το αφήσω για 1-2 ώρες θα το έχω άγχος.

raspoutiv
26-07-12, 12:08
@ ipo :oneup:
εγώ το 1 ποδήλατο το χω στο parking της πολυκατοικίας δεμένο με απλό λουκέτο σε παραδοσιακή αλυσίδα (για να μπορώ να το δένω και σε δέντρα όταν μετακινούμαι) ενώ την κούρσα την έχω σε αποθηκούλα του ισογείου, δεμένη με απλή ποδηλατική αλυσίδα. σημειωτέον, άλλο 1 ποδήλατο δίπλα είναι άλυτο για χρόνια!

πέταλο έχω αλλά δεν το κουβαλάω πια γιατί όλο βρόνταγε και είναι δύσχρηστο


Εγώ έχω ένα πέταλο Trek (όχι την μούφα που το άνοιγες με καπάκι από στυλό) και πάντα το έχω μαζί μου, είτε στις τσάντες το χειμώνα, είτε στο σακίδιο το καλοκαίρι. Από κάτι ψευτοκλειδαριές πολύ καλύτερα. Σε κάτι super market κλπ έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Αλλά όπως είπα, για να το αφήσω για 1-2 ώρες θα το έχω άγχος.

μην αγχώνεσαι
αν είχες αμάξι, ένα καθρέφτη να σπαγες, ή μια γρατσουνιά να σου κάνανε, θα πλήρωνες περισσότερα από ότι να αγοράσεις 1 νέο ποδήλατο. πόσο συχνά θα σου τύχαιναν τέτοια περιστατικά;

χαλαράάά ;)
το ποδήλατο είναι ψυχική υγεία, όχι άγχος :cool:

Mouse Potato
26-07-12, 17:51
Τις ελάχιστες φορές που έχει χρειαστεί να αφήσω το ποδήλατο μόνο του σε δημόσιο χώρο, το μυαλό μου είναι συνεχώς εκεί. Η αλήθεια είναι πως πολλές φορές τραβάει τα βλέμματα (λίγο το χρώμα, λίγο η περιποίηση, λίγο τα αξεσουάρ). Ευτυχώς σπάνια το αφήνω από τα μάτια μου και πάντα χρησιμοποιώ το πέταλο σε συνδυασμό με το συρματόσχοινο που ήρθε πακέτο με το συγκεκριμένο πέταλο.

Πέρυσι, μάλιστα, είχε τύχει να πάω και ολιγοήμερες διακοπές με το ποδήλατο σε νησί. Κάποια πράγματα απλώς τα ρισκάρεις. Αν κάτσει η στραβή... Έκατσε, όπως λέει και ο rasputiv. :p

button
27-07-12, 21:00
εγω έχω και τους 3 χώρους ασφαλές άλλα δεν με βολεύει η διαδρομή για μεγάλο και σπαστό έχω πρόβλημα με αστικό , σίγουρα υπάρχουν καλύμματα για μεταφορά του σπαστού μόνο και μόνο να μην πέφτει στο μάτι του οδηγού γιατί στο 83 έχουμε κάτι μακακες

ReaperX
03-08-12, 00:15
Καλησπέρα

Τον τελευταίο καιρό είμαι στο ψάξιμο για αγορά ποδηλάτου και έχω καταλήξει στο cube nature pro και το ideal integrator.

Θα θελα τη βοήθεια σας στην επιλογή..

Mouse Potato
03-08-12, 03:25
Εγώ σε αυτή την κατηγορία τιμής θα πήγαινα σε κάτι πιο "δρόμου" όπως το Sirrus Expert (http://www.specialized.gr/showprod.php?id=169) της Specialized. Επίσης το Sirrus Elite Disc (http://www.specialized.gr/showprod.php?id=167) φαίνεται καλοστημένο ποδηλατάκι εάν θέλεις και δισκόφρενα (κατώτερα των δύο ποδηλάτων που κοιτάς βέβαια).

Από εκεί και πέρα πρέπει να αποφασίσεις για ποιον ακριβώς σκοπό θέλεις το ποδήλατο. Κοντά στο 1000άρικο παίρνεις και αρκετά αξιόλογη κούρσα (όπως αυτή (http://www.cyclist.gr/product.php?codenum=ORB12Z10557H2)).

Δεν κρατιέμαι και θα το προτείνω... :oops: Αν ήθελα να πάρω κάτι δρόμου, στιλάτο, ποιοτικό θα έπαιρνα το Cannondale Badboy:

http://www.cannondale.com/2012/bikes/recreation-urban/urban/bad-boy

Πόσο πιο όμορφο μπορεί να γίνει ένα ποδήλατο; :hearts::hearts::hearts:

107420

ReaperX
03-08-12, 12:02
Κούρσα δε θέλω σίγουρα..

Το badboy είναι όντως πολύ όμορφο αλλά υπερτιμημένο γι αυτά που φοράει.

Γενικά τα fitness σε περιορίζουν στην άσφαλτο και έχουν πιο αγωνιστική θέση γι αυτό κατέληξα σε trekkingΠtrekking που είναι πιο all-around..:hmm:

button
03-08-12, 22:09
Εγώ σε αυτή την κατηγορία τιμής θα πήγαινα σε κάτι πιο "δρόμου" όπως το Sirrus Expert (http://www.specialized.gr/showprod.php?id=169) της Specialized. Επίσης το Sirrus Elite Disc (http://www.specialized.gr/showprod.php?id=167) φαίνεται καλοστημένο ποδηλατάκι εάν θέλεις και δισκόφρενα (κατώτερα των δύο ποδηλάτων που κοιτάς βέβαια).

Από εκεί και πέρα πρέπει να αποφασίσεις για ποιον ακριβώς σκοπό θέλεις το ποδήλατο. Κοντά στο 1000άρικο παίρνεις και αρκετά αξιόλογη κούρσα (όπως αυτή (http://www.cyclist.gr/product.php?codenum=ORB12Z10557H2)).

Δεν κρατιέμαι και θα το προτείνω... :oops: Αν ήθελα να πάρω κάτι δρόμου, στιλάτο, ποιοτικό θα έπαιρνα το Cannondale Badboy:

http://www.cannondale.com/2012/bikes/recreation-urban/urban/bad-boy

Πόσο πιο όμορφο μπορεί να γίνει ένα ποδήλατο; :hearts::hearts::hearts:

107420

Αυτό είναι διαστημόπλοιο !! Και τι πηρουνα έχει loooolL!

Φανερός Πράκτωρ
04-08-12, 10:03
Δεν κρατιέμαι και θα το προτείνω... :oops: Αν ήθελα να πάρω κάτι δρόμου, στιλάτο, ποιοτικό θα έπαιρνα το Cannondale Badboy:

http://www.cannondale.com/2012/bikes/recreation-urban/urban/bad-boy

Πόσο πιο όμορφο μπορεί να γίνει ένα ποδήλατο; :hearts::hearts::hearts:

107420

νταξ... το έσκισε ο ποιητής :p
Αν και πουλάει μούρη κάργα, το βρίσκω νόστιμο.

ipo
04-08-12, 10:06
Ωραίο ποδήλατο μου φαίνεται, αλλά προσωπικά βρίσκω άλλα ποδήλατα σαφώς πιο όμορφα. Μου αρέσουν πολύ τα λευκά με λεπτό σκελετό (έχουμε μερικά τέτοια fixed gear στο Freeday), καθώς και κάποια αντίστοιχα λευκά-γαλάζια.

Από χονδρούς σκελετούς αλουμινίου μου αρέσουν πολύ τα μαύρα fitness της Specialized και της Cannondale, παρόλο που το παραπάνω στη φωτογραφία δε με ενθουσιάζει.

raspoutiv
04-08-12, 11:40
ωραία ποδήλατα είναι αυτά που τα καβαλάνε ωραίες γκ.-παρουσίες εννοώ :D

αν δε με γελούν τα μάτια μου, το άνωθεν ποδήλατο έχει μισό πιρούνι μπροστά;
για τη φωτογραφία είναι έτσι ή το κανονικό μοντέλο είναι σχεδιασμένο έτσι;
δε μπορεί να ναι εξίσου ασφαλές ή πρακτικό έτσι

ipo
04-08-12, 11:54
αν δε με γελούν τα μάτια μου, το άνωθεν ποδήλατο έχει μισό πιρούνι μπροστά;
για τη φωτογραφία είναι έτσι ή το κανονικό μοντέλο είναι σχεδιασμένο έτσι;
δε μπορεί να ναι εξίσου ασφαλές ή πρακτικό έτσι
Πρόκειται για γνωστή και δοκιμασμένη σε αγώνες τεχνολογία Cannondale Lefty (http://en.wikipedia.org/wiki/Lefty_shock#Suspension_Forks), που υπάρχει πάνω από 10 χρόνια. Κάποιοι ισχυρίζονται ότι είναι ανώτερη τεχνολογία σε σχέση με τις συνηθισμένες εμπρόσθιες αναρτήσεις, με μεγαλύτερη αντοχή σε στρεβλώσεις και καλύτερη απόδοση όταν υπάρχει κάθετη τάση.

raspoutiv
04-08-12, 12:44
Πρόκειται για γνωστή και δοκιμασμένη σε αγώνες τεχνολογία Cannondale Lefty (http://en.wikipedia.org/wiki/Lefty_shock#Suspension_Forks), που υπάρχει πάνω από 10 χρόνια. Κάποιοι ισχυρίζονται ότι είναι ανώτερη τεχνολογία σε σχέση με τις συνηθισμένες εμπρόσθιες αναρτήσεις, με μεγαλύτερη αντοχή σε στρεβλώσεις και καλύτερη απόδοση όταν υπάρχει κάθετη τάση.

δλδ δε δημιουργούνται θέματα εκκεντρότητας στον αναβάτη;

Mouse Potato
04-08-12, 16:39
δλδ δε δημιουργούνται θέματα εκκεντρότητας στον αναβάτη;

No... Not at all...

Μα...

107507

:hearts::hearts::hearts:

raspoutiv
04-08-12, 16:59
No... Not at all...

Μα...

107507

:hearts::hearts::hearts:

καλά στολίδι στο σαλόνι το κανες το ποδήλατο;
είπαμε να σου αρέσει αλλά όχι και αντικαταστήσει τον καναπέ! εκτός κι αν βλέποντας ειδήσεις αγχώνεσαι τόσο που ξεσπάς στο πετάλι :p

φουτουριστικός ο σχεδιασμός του, σίγουρα αντιοικονομικός, αλλά δίνει μια αρτιστική διάθεση στο ποδήλατο

καλές βόλτες ;)

frap
04-08-12, 19:16
Κι από ανταλλακτικά πως πάει τούτο;
Κέντρα, ζάντες αν χρειαστεί;
Ο δίσκος στο φρένο είναι κανονικός;

Φανερός Πράκτωρ
04-08-12, 19:31
Κι από ανταλλακτικά πως πάει τούτο;
Κέντρα, ζάντες αν χρειαστεί;
Ο δίσκος στο φρένο είναι κανονικός;

νομίζω ότι το όλο θέμα μπαίνει στην κατηγορία του "όποιος θέλει ντιζαϊνιά πρέπει να πληρώσει". Με λίγα λόγια μάλλον διπλά και τρίδιπλα θα κάνουν τα ανταλλακτικά του.

@ ADSLgr.com All rights reserved.