PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδηλάτες @ adslgr: Αγορά ποδηλάτου, εξοπλισμού και ρουχισμού



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 [26] 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62

senkradvii
29-08-12, 13:24
Να ρωτήσω. Μια σχάρα/στήριγμα/βάση/whatever για το αυτοκίνητο πόσο κοστίζει περίπου; To αμάξι μου είναι ένα smart forfour.

vamvakoolas
29-08-12, 14:30
Να ρωτήσω. Μια σχάρα/στήριγμα/βάση/whatever για το αυτοκίνητο πόσο κοστίζει περίπου; To αμάξι μου είναι ένα smart forfour.
http://www.praktiker.gr/Product/sxara-aytokinitou-gia-3-podilata-19429?catNavId=156

http://www.action-bikes.gr/axesouar-podilatou/sxares-autokinitou/menabo-biki-sxara-metaforas.html

η δευτερη δεν εχει "χουφτες" για ποδηλατα

και οι 2 λυσεις ειναι απο τις φτηνες στην αγορα (δηλαδη απο εκει ξεκινανε οι τιμες)

leros2004
29-08-12, 14:35
Σε ευχαριστώ!

Το θέμα της σέλας με προβληματίζει έτσι όπως το λες, σίγουρα οι βόλτες θα είναι άνω της μίας ώρας τα ΣΚ.


Και ρε παιδιά μια απορία που πάντα την είχα....τα αντρικά ποδήλατα έχουν τον οριζόντιο άξονα στο σκελετό ψηλά....αντίθετα τα γυναικεία με μεγαλύτερη κλίση καταλήγει κοντά στην πεταλιέρα.....το αντίθετο δεν θα έπρεπε να είναι; :p

Ναι αμα φοράς φουστανέλα βολεύει το αντίθετο :p
Υπάρχουν πολλοί άντρες που χρησιμοποιούν ποδήλατα με κλίση... για τον ευνόητο λόγο (φοβούνται την οικογένεια .. )

Rebel Scum
29-08-12, 14:52
Ναι αμα φοράς φουστανέλα βολεύει το αντίθετο :p
Υπάρχουν πολλοί άντρες που χρησιμοποιούν ποδήλατα με κλίση... για τον ευνόητο λόγο (φοβούνται την οικογένεια .. )

Αυτό σκεφτόμουν, ότι αν κινδυνεύει κάποιο φύλο από το σίδερο είμαστε εμείς τα αγοράκια :p

senkradvii
29-08-12, 14:56
http://www.praktiker.gr/Product/sxara-aytokinitou-gia-3-podilata-19429?catNavId=156

http://www.action-bikes.gr/axesouar-podilatou/sxares-autokinitou/menabo-biki-sxara-metaforas.html

η δευτερη δεν εχει "χουφτες" για ποδηλατα

και οι 2 λυσεις ειναι απο τις φτηνες στην αγορα (δηλαδη απο εκει ξεκινανε οι τιμες)

Thanks!

Άρα καλή τιμή μου έδωσε ο ποδηλατάς μου για 50€ για μια σαν την 2η. Μια και θα τη χρησιμοποιήσω 2 φορές πιστεύω πως μου αρκεί μια τέτοια.

raspoutiv
29-08-12, 15:00
Σε ευχαριστώ!

Το θέμα της σέλας με προβληματίζει έτσι όπως το λες, σίγουρα οι βόλτες θα είναι άνω της μίας ώρας τα ΣΚ.


Και ρε παιδιά μια απορία που πάντα την είχα....τα αντρικά ποδήλατα έχουν τον οριζόντιο άξονα στο σκελετό ψηλά....αντίθετα τα γυναικεία με μεγαλύτερη κλίση καταλήγει κοντά στην πεταλιέρα.....το αντίθετο δεν θα έπρεπε να είναι; :p

μην το ψειρίζεις τόσοοο
χάνεις το νόημα όταν ασχολείσαι με λεπτομέρειες τόσο πρώιμα
πετάλι και θα τα βρεις όλα ;)

shocking απάντηση περί σκελετών
τα γυναικεία έχουν χαμηλά το πάνω σίδερο του σκελετού για ένα βασικό/παραδοσιακό λόγο
αν φοράει φούστα μια κοπέλα, να μην ανοίγει πολύ τα πόδια όταν πάει να καβαλήσει, και παίρνει μάτι ο κόσμος
ο άντρας καβαλάει κανονικά ;)

senkradvii
29-08-12, 15:01
μην το ψειρίζεις τόσοοο
χάνεις το νόημα όταν ασχολείσαι με λεπτομέρειες τόσο πρώιμα
πετάλι και θα τα βρεις όλα

shocking αλήθεια
τα γυναικεία έχουν χαμηλά το πάνω σίδερο του σκελετού για ένα βασικό - παραδοσιακό λόγο
αν φοράει φούστα μια κοπέλα, να μην ανοίγει πολύ τα πόδια όταν πάει να καβαλήσει, και παίρνει μάτι ο κόσμος
ο άντρας καβαλάει κανονικά ;)

true and true! ;)

Rebel Scum
29-08-12, 15:05
μην το ψειρίζεις τόσοοο
χάνεις το νόημα όταν ασχολείσαι με λεπτομέρειες τόσο πρώιμα
πετάλι και θα τα βρεις όλα


Σίγουρα....με τη χρήση καταλαβαίνεις τι χρειάζεσαι και τι όχι.


shocking αλήθεια
τα γυναικεία έχουν χαμηλά το πάνω σίδερο του σκελετού για ένα βασικό - παραδοσιακό λόγο
αν φοράει φούστα μια κοπέλα, να μην ανοίγει πολύ τα πόδια όταν πάει να καβαλήσει, και παίρνει μάτι ο κόσμος
ο άντρας καβαλάει κανονικά ;)

Πράγματι δεν το είχα σκεφτεί....

Πάντως ως πιτσιρικάς είχα εμπειρία από τραυματισμό ελέω άξονα και τώρα που ασχολήθηκα ξανά το θυμήθηκα :p

Mouse Potato
30-08-12, 04:52
Thanks!

Άρα καλή τιμή μου έδωσε ο ποδηλατάς μου για 50€ για μια σαν την 2η. Μια και θα τη χρησιμοποιήσω 2 φορές πιστεύω πως μου αρκεί μια τέτοια.

Έχω σαν την δεύτερη και δεν σου την συνιστώ. Για να σταθεροποιήσω το ποδήλατο κάνω τρελή μανούρα και χρησιμοποιώ έξτρα "χταπόδια". Καλύτερα δώσε κάτι παραπάνω να πάρεις κάτι σωστό.

Στο λέω γιατί κι εγώ για 2 φορές την ήθελα αλλά την χρειάστηκα πολλές περισσότερες. Άσε που η Ηλέκτρα δεν θα δεχτεί να ανέβει σε τέτοια βάση. :p

Αποστολή από το LG-P990 με τη χρήση Forum Runner

megahead13
30-08-12, 12:06
Τι μέγεθος δοκίμασες; Είσαι σίγουρος πως εκείνο ήταν το κατάλληλο;

Τα περισσότερα επώνυμα κράνη είναι ελαφριά και "κάθονται" πολύ καλά στο κεφάλι. Αν τα τοποθετήσεις σωστά δεν έχεις κανένα πρόβλημα.
Δοκίμασα διάφορα κράνη από αυτά που είχε, όλα ελαφριά και στο σωστό μέγεθος. Απλώς δεν τα άντεχα. Νόμιζα ότι θα εκραγεί το κεφάλι μου!

manicx
30-08-12, 12:11
Η καλύτερη και ασφαλέστερη λύση σχάρας είναι οι clip on της Thule. Ούτε ιμάντες ούτε τίποτε αρκεί να υπάρχει για το τύπο αυτοκινήτου σας. Αν έχει κάποιος κοτσαδόρο, ακόμα καλύτερα, σχάρα κοτσαδόρου. Με ιμάντες, και με τους κατσικόδρομους που έχουμε, τις ψιλοφοβάμαι.

Rebel Scum
30-08-12, 13:06
Δοκίμασα διάφορα κράνη από αυτά που είχε, όλα ελαφριά και στο σωστό μέγεθος. Απλώς δεν τα άντεχα. Νόμιζα ότι θα εκραγεί το κεφάλι μου!

Κράνος μηχανής έχεις φορέσει ποτέ; Πως σου είχε φανεί αν ναι;

Και μήπως να πήγαινες να δοκιμάσεις ένα ακριβό κράνος για να δεις αν το πρόβλημα ήταν η ποιότητα του κράνους ή....το κεφάλι σου; :p

senkradvii
30-08-12, 13:19
Λοιπόν θα πάω Σάμο για την χρονιά που μας έρχεται και θέλω να κατεβάσω μαζί με το αμάξι μου και το ποδήλατό μου. Σάμο θα μείνω 1 χρόνο και δε σκοπεύω να μετακινήσω το αμάξι πάνω από 2 φορές από το νησί. Αν χρειαστεί να φύγω προφανώς θα πάρω αεροπλάνο. Οπότε να δώσω 180€ για τις Thule (http://www.skroutz.gr/c/1232/car_bars.html?keyphrase=Thule+ClipOn+9103) δεν υπάρχει περίπτωση. Η διαδρομή που θα κάνω θα είναι Βόλος - Πειραιάς - Σάμος και πάλι πίσω όταν γυρίσω.

leros2004
30-08-12, 13:29
Λοιπόν θα πάω Σάμο για την χρονιά που μας έρχεται και θέλω να κατεβάσω μαζί με το αμάξι μου και το ποδήλατό μου. Σάμο θα μείνω 1 χρόνο και δε σκοπεύω να μετακινήσω το αμάξι πάνω από 2 φορές από το νησί. Αν χρειαστεί να φύγω προφανώς θα πάρω αεροπλάνο. Οπότε να δώσω 180€ για τις Thule (http://www.skroutz.gr/c/1232/car_bars.html?keyphrase=Thule+ClipOn+9103) δεν υπάρχει περίπτωση. Η διαδρομή που θα κάνω θα είναι Βόλος - Πειραιάς - Σάμος και πάλι πίσω όταν γυρίσω.

Σε Thule υπάρχει και φθηνότερη έκδοση συνήθως ...
Δοκίμασε στο Site τους να δείς ποια μοντέλα είναι συμβατά με το αυτοκίνητο τους...

Έχω κάνει χρήση τη βάση Thule την καλή εκδοση ... 5 λεπτά κόπος, μακράν η καλύτερη βάση που έχω δοκιμάσει

senkradvii
30-08-12, 13:36
Aπ'ότι βλέπω για το smart forfour μου μόνο οροφής έχει..

manicx
30-08-12, 13:54
Οπότε να δώσω 180€ για τις Thule (http://www.skroutz.gr/c/1232/car_bars.html?keyphrase=Thule+ClipOn+9103) δεν υπάρχει περίπτωση.

Μην κοιτάς Ελλάδα. Στο amazon.co.uk, 89.99 λίρες η clip on με free ταχυδρομικά. Σε ότι καταλήξεις, πάρτο απ'εξω. Εδώ είναι κλέφτες.

raspoutiv
30-08-12, 14:05
Μην κοιτάς Ελλάδα. Στο amazon.co.uk, 89.99 λίρες η clip on με free ταχυδρομικά. Σε ότι καταλήξεις, πάρτο απ'εξω. Εδώ είναι κλέφτες.

το αντίθετο θα έλεγα
ένα μεγάλο ηλεκτρονικό κατάστημα, λόγω του πολύ μεγάλου τζίρου του και των μειωμένων του λειτουργικών εξόδων, πρέπει να δουλεύει με μικρότερο ποσοστό κέρδους άρα να πουλάει αρκετά φθηνότερα.
βλέπεις κάτι τέτοιο;

αν σε κάποια προϊόντα, κατά καιρούς κάνουν προσφορές ή έχουν μια ορθότερη τιμή αποδεικνύεται πως είναι πράγματι κλέφτες και δε δίνουν τις τιμές που μπορούν
οι τιμές που βρίσκω σε τοπικά καταστήματα, δεν είναι μεγαλύτερες από τα ηλεκτρονικά τις περισσότερες φορές

αν τώρα, στο συγκεκριμένο προϊόν, κάποιο e-shop δίνει καλύτερη τιμή, καλώς να το προτιμήσει.
αυτό δεν καθιστά όμως τους τοπικούς εμπόρους κλέφτες. τουλάχιστον όχι περισσότερο κλέφτες από τους διαδικτυακούς εμπόρους

megahead13
31-08-12, 01:13
Κράνος μηχανής έχεις φορέσει ποτέ; Πως σου είχε φανεί αν ναι;

Και μήπως να πήγαινες να δοκιμάσεις ένα ακριβό κράνος για να δεις αν το πρόβλημα ήταν η ποιότητα του κράνους ή....το κεφάλι σου; :p
Δε θυμάμαι να έχω δοκιμάσει ποτέ κράνος μηχανής. Τεσπά, για την ώρα δε με απασχολεί το θέμα κράνος ποδηλάτου και ούτε νομίζω ότι θα με απασχολήσει ποτέ για να είμαι ειλικρινής (κράξτε ελεύθερα :p).

Rebel Scum
31-08-12, 01:24
Δε θυμάμαι να έχω δοκιμάσει ποτέ κράνος μηχανής. Τεσπά, για την ώρα δε με απασχολεί το θέμα κράνος ποδηλάτου και ούτε νομίζω ότι θα με απασχολήσει ποτέ για να είμαι ειλικρινής (κράξτε ελεύθερα :p).

Απλά σε ρωτάω για να καταλάβω τι ακριβώς σε ενοχλεί.

Η πρόταση μου παραμένει να δοκιμάσεις ένα πολύ καλό κράνος ώστε να έχεις μέτρο σύγκρισης.

Το αν θα το πάρεις είναι προσωπικό θέμα.

Φανερός Πράκτωρ
01-09-12, 11:11
δύσκολοι καιροί για αγορά ποδηλάτου...


http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=PL7pUIhNSm4

vamvakoolas
03-09-12, 13:05
Να ρωτήσω. Μια σχάρα/στήριγμα/βάση/whatever για το αυτοκίνητο πόσο κοστίζει περίπου; To αμάξι μου είναι ένα smart forfour.

πηγαινε και αγορασε μια φθηνη (αυτη του πρακτικερ κανει) και διαβασε να δεις πως τοποθετειται:

το ενα σημειο (σωληνας σχημα Π με τις χουφτες για το ποδηλατο) στηριζεται στο σκλοπατι στη πισω πορτα του αυτοκινητου και το αλλο Π στηριζεται στο τζαμι. Απλως κοιταμε αυτο το Π να μην εχει μεγαλο μηκος (για να κανει για 3πορτα ή πεταπορτα αυτοκινητα) και εισαι...κομπλε:oneup:

Tiven
03-09-12, 15:26
Μπήκα και γω στο club παιδιά

Για την ώρα χρησιμοποιώ ένα παρατημένο Mountain του αδερφού μου, του έβαλα λάστιχα πόλης και πραγματικά μετράνε πολύ.

Σύντομα θα πάρω νέο ποδήλατο και κάτι διάβαζα για κούρσα... να την προτιμήσω αντί του Mountain;

raspoutiv
03-09-12, 15:40
Μπήκα και γω στο club παιδιά

Για την ώρα χρησιμοποιώ ένα παρατημένο Mountain του αδερφού μου, του έβαλα λάστιχα πόλης και πραγματικά μετράνε πολύ.

Σύντομα θα πάρω νέο ποδήλατο και κάτι διάβαζα για κούρσα... να την προτιμήσω αντί του Mountain;

καλή αρχή και μάλλον καλή ήτανε ;)

που διάβασες για κούρσα και τι;
όλα καλά είναι, αρκεί να τα πάρεις γι αυτό που εσύ χρειάζεσαι
εσύ τι χρειάζεσαι λοιπόν;

manicx
03-09-12, 17:09
Μπήκα και γω στο club παιδιά

Για την ώρα χρησιμοποιώ ένα παρατημένο Mountain του αδερφού μου, του έβαλα λάστιχα πόλης και πραγματικά μετράνε πολύ.

Σύντομα θα πάρω νέο ποδήλατο και κάτι διάβαζα για κούρσα... να την προτιμήσω αντί του Mountain;


Καλώς ήλθες... Θα διαπιστώσεις ότι υπάρχουν πολλές επιλογές για τύπους ποδηλάτων, όχι μόνο MTB ή κούρσες. Πες μας τι χρήση θα κάνεις...

Tiven
04-09-12, 19:51
Παιδιά για χρήση κυρίως στην πόλη (10-20 περίπου χιλιόμετρα την μέρα) αλλά θέλω να έχω και την δυνατότητα για χώμα που και που, μπας και αρχίσω να πηγαίνω να θαυμάζω την φύση.

Έκανα διαδρομή 7 χιλιόμετρα κάθε μέρα για αρχή και τα πάω αρκετά καλά αλλά σε ανηφόρες (είμαι Καματερό, έχει αρκετά μέρη με μεγάλες ανηφόρες) τα ψιλοφτύνω ακόμα :p

raspoutiv
04-09-12, 20:02
Παιδιά για χρήση κυρίως στην πόλη (10-20 περίπου χιλιόμετρα την μέρα) αλλά θέλω να έχω και την δυνατότητα για χώμα που και που, μπας και αρχίσω να πηγαίνω να θαυμάζω την φύση.

Έκανα διαδρομή 7 χιλιόμετρα κάθε μέρα για αρχή και τα πάω αρκετά καλά αλλά σε ανηφόρες (είμαι Καματερό, έχει αρκετά μέρη με μεγάλες ανηφόρες) τα ψιλοφτύνω ακόμα :p

αν θες να βγεις από το δρόμο την αφήνεις την κούρσα
η κούρσα θα σου δείξει τις δυνατότητές της, όταν θελήσεις να πας Ραφήνα για ψάρι
όταν θα θες να καβαλήσεις την άσφαλτο και να τρέξεις εκεί που οι αντικατοπτρισμοί από τη ζέστη κάνουν την εμφάνισή τους πάνω απ'το οδόστρωμα (ουφφφφ ζεστάθηκα και μόνο στην εικόνα)
για να το δροσίσω, όταν αποφασίσεις να πας Σαλαμίνα να δεις το δάσος της (στο καραβάκι θα κάνεις διάλειμμα)
τεσπα, νιώθεις τη χρήση της

μάλλον για MTB είσαι ή για κανένα trekking
εκτός κι αν ψήθηκες να αφήσεις τα πουρνάρια και να κατευθυνθείς προς τους προορισμούς που πάνε οι αυτοκινητιστές, χωρίς να πληρώνεις διόδια :p

τι ποσό σκέφτεσαι να δώσεις;

Tiven
04-09-12, 20:12
Μιλάμε για ΤΟΣΟ μεγάλες διαδρομές οι κούρσες; Δεν το περίμενα!

Βέβαια το καταλαβαίνω, αφού κάνω 7 χιλιόμετρα τώρα εντελώς αγύμναστος 20-30 λεπτά φαντάζομαι τι θα γίνεται με κούρσα σε καλή φυσική κατάσταση ε; :lol:


Γύρω στα 200+ ευρώ, άντε καμια 300αρα.

raspoutiv
04-09-12, 20:33
Μιλάμε για ΤΟΣΟ μεγάλες διαδρομές οι κούρσες; Δεν το περίμενα!

Βέβαια το καταλαβαίνω, αφού κάνω 7 χιλιόμετρα τώρα εντελώς αγύμναστος 20-30 λεπτά φαντάζομαι τι θα γίνεται με κούρσα σε καλή φυσική κατάσταση ε; :lol:


Γύρω στα 200+ ευρώ, άντε καμια 300αρα.

εμ πες το από την αρχή
οι κούρσες αρχίζουν από 700€. σε μεταχειρισμένο μπορείς να βρεις κάτι καλύτερο, αρκεί να σου κάνει στο μέγεθός σου
φαντάζομαι θα υπάρχει κι άλλος οπαδός της κούρσας εδώ μέσα να σου πει κι αυτός τη γνώμη του
είναι φανταστικά ποδήλατα, πανάλαφρα και αναπτύσσουν μεγάλες ταχύτητες. τις ανηφόρες δεν τις νιώθεις και φυσικά το όριο στην απόσταση είναι δικό σου. μπορείς να κάνεις τα 7km που θες απλά πιο εύκολα και γρήγορα, μπορείς όμως να κάνεις και το γύρο της Πελοποννήσου αν σε ενδιαφέρει. άλλοι κάνουν και το γύρο της Ευρώπης ;)

αν κάτι τέτοιο σε ενδιαφέρει, αλλά τώρα δε μπορείς για διάφορους λόγους, ίσως να γίνει ο επόμενος ποδηλατικός στόχος σου. κάνε μια αρχή από 1 ποδήλατο που αντέχει η τσέπη σου και βλέπεις ύστερα αν σε τραβάει, ή αν θα προτιμήσεις το γκάζι του αμαξιού ή της μηχανής

προχτες παρεμπιπτόντως, πέτυχα άλλον ένα ποδηλάτη ταξιδευτή, φορτωμένο με ειδικά μπαγκάζια, να πάει στην εθνική οδό κανονικότατα. όταν έχει ήλιο αράζει, κι όταν παίρνει να πέφτει συνεχίζει το ταξίδι του - κι όποτε φτάσει. βλέπει τα πάντα σε όποιο μέρος βρεθεί, εννοείται δεν πληρώνει βενζίνες ναύλα κτλ., αλλά προπάντων νιώθει το ταξίδι. ακούει τους ήχους και μυρίζει της μυρωδιές κάθε τόπου που πάει αλλά και του δρόμου
(αν σε έψησα για κούρσα πες το μου να χαρώ. αν όχι πάρε ένα mtb κι είσαι ok ;) )

Tiven
04-09-12, 20:43
Κοίτα με έψησες άγρια αλλά μάλλον το κόβω από επόμενο καλοκαίρι άντε 2 χρόνια για κούρσα.
Τα λεφτά δεν είναι και τόσο μεγάλο πρόβλημα αφού αν σκεφτώ και μόνο την βενζίνη για αυτοκίνητο, συμφέρει άγρια.

Απλά θέλω να δω αν θα κρατήσω και δεν αφήσω το πολύ παλιό μου hobby απλά στον ενθουσιασμό.

Mountain καμιά πρόταση; Οι λακούβες ΤΡΟΜΕΡΑ ενοχλητικές. Θυμάμαι τελευταία φορά πριν χρόνια όταν είχα ακόμα το mountain μου με αμορτισέρ (μου το πάτησε ένα φορτηγάκι :( ) πως ήταν αρκετά πιο ευχάριστες οι διαδρομές και ήταν κυρίως σε πάρκα, βουνά, λόφους και γενικά ανώμαλο έδαφος. Σίγουρα η σέλα ήταν επίσης πολύ καλύτερη (εκτός αν έφταιγαν τα αμορτισέρ) από αυτή που χρησιμοποιώ τώρα.

Κόρνες χρησιμεύουν καθόλου; Παίζει τίποτα δυνατό;

raspoutiv
04-09-12, 20:58
Κοίτα με έψησες άγρια αλλά μάλλον το κόβω από επόμενο καλοκαίρι άντε 2 χρόνια για κούρσα.
Τα λεφτά δεν είναι και τόσο μεγάλο πρόβλημα αφού αν σκεφτώ και μόνο την βενζίνη για αυτοκίνητο, συμφέρει άγρια.

Απλά θέλω να δω αν θα κρατήσω και δεν αφήσω το πολύ παλιό μου hobby απλά στον ενθουσιασμό.

Mountain καμιά πρόταση; Οι λακούβες ΤΡΟΜΕΡΑ ενοχλητικές. Θυμάμαι τελευταία φορά πριν χρόνια όταν είχα ακόμα το mountain μου με αμορτισέρ (μου το πάτησε ένα φορτηγάκι :( ) πως ήταν αρκετά πιο ευχάριστες οι διαδρομές και ήταν κυρίως σε πάρκα, βουνά, λόφους και γενικά ανώμαλο έδαφος. Σίγουρα η σέλα ήταν επίσης πολύ καλύτερη (εκτός αν έφταιγαν τα αμορτισέρ) από αυτή που χρησιμοποιώ τώρα.

Κόρνες χρησιμεύουν καθόλου; Παίζει τίποτα δυνατό;

ok, step by step λοιπόν
όσον αφορά την αγορά ποδηλάτου, το χω ξαναγράψει και σε άλλους εδώ μέσα:
πας σε κάποιο κατάστημα που σε εξυπηρετεί, από άποψη αποστάσεως. βλέπεις εκεί τι υπάρχει και φυσικά τον κόβεις κι ως μάστορα τον τύπο. αν είναι μεγάλο κατάστημα, απλά βλέπεις τι service έχει. το σημαντικό δεν είναι να φτιάχνει ο μάστορας το ποδήλατο, αλλά να σου δείχνει κι εσένα. να έχεις μια επαφή με το ποδήλατο μέσω αυτού δλδ

αν δε σε πείσει κάποιο κατάστημα της περιοχής σου, ότι είναι πάνω από όλα χομπίστες ποδηλάτες, και μετά έμποροι, πας παραπέρα. αν πάλι τζίφος, απλά παίρνεις προσφορές από αυτούς κι έρχεσαι εδώ να τις συγκρίνουμε με τα ποδήλατα που μπορείς να αγοράσεις διαδικτυακά. (και μια ματιά σε μεταχειρισμένα μέσω net δε θα ταν άσχημη. εγώ την κούρσα μου έτσι την αγόρασα κι ήταν η καλύτερη αγορά που χω κάνει ever)
όπως θα δεις, θα σου σκάσουν πολλές προτάσεις από μέλη του forum

τώρα, τα βασικά για ένα mtb είναι να ναι ελαφρύ, δλδ πλαίσιο αλουμινίου, κι από κει και πέρα να χει συστήματα ποιοτικά (στα ποδήλατα 300€ καλά είναι συνήθως). εφόσον θες πιρούνι με ανάρτηση έχε κατά νου πως τα ελατήρια είναι υποδεέστερα από τις μπουκάλες υγρών, αλλά κάνουν όλα δουλειά
το τσιπόπραμα φαίνεται εύκολα βασικά. θα στο πει κι ο μαγαζάτορας ίσως, θα το δούμε και μαζί όταν πάρεις τις προσφορές

να ξέρεις πως όλη η διαδικασία δεν πρέπει να χρονίσει γιατί ίσως ξενερώσεις και το μετανιώσεις

για να μη σε κουράζω, πάμε βήμα βήμα
1α μια βόλτα στα ποδηλατάδικα που σε βολεύουν, προσφορές, κοζάρισμα μαγαζιού και τα λέμε ;)

μαραφέται τύπου :κόρνες, κοντέρ, καλαθάκια, φωτάκια με δυναμό :p, σχάρα, καθρεφτάκια, κολάν, jersey, παγούρια-παγουροθήκες, μπαγκάζια, κράνη, γάντια, γυαλιά κι ότι άλλο ξέχασα, αν θες παίρνεις. προαιρετικά
για τις κόρνες που ρωτάς, ούτε να το σκέφτεσαι αλλά ο καθείς και τα γούστα του :)

Mouse Potato
04-09-12, 22:07
Στις καλοκαιρινές μου διακοπές έκανα καμία 5αρα διαδρομές των 40-50km με 1400 - 1600 μέτρα υψομετρικά. Συνηθισμένος από τις εύκολες και επίπεδες διαδρομές εδώ στην Αθήνα είπα δε θα δυσκολευτω πολύ με το mtb (με slick λάστιχα). Αμ δε. Τα χιλιόμετρα έβγαιναν πολύ δύσκολα (παρ ότι έκανα καθημερινώς σκληρές προπονήσεις των 20-40 χιλιομέτρων στην Αθήνα για 2 μήνες πριν) και η κούραση μεγάλη. Έτυχε και βρήκα έναν κουρσά στον δρόμο μου και τα είπαμε. Μου πρότεινε να δοκιμάσω την κούρσα του (ένα ideal stage στο κατάλληλο μέγεθος) σε μια ανηφόρα να δω τι διαφορά υπάρχει. Αν και τα πετάλια δεν κουμπωσαν αρκετά καλά λόγω των παπουτσιών μου, η διαφορά στην ανηφόρα ήταν τεράστια. Σίγουρα ήταν αρκετά κουραστική αλλά έβγαλα αρκετά μεγαλύτερη απόσταση σε λιγότερο χρόνο. Ο ίδιος μου είπε ότι δεν την πάλεψε και πολύ με το mtb μου αλλά τα κατάφερνε μια χαρά.

Δεν τίθεται θέμα λοιπόν για κούρσα εάν κάνεις αποκλειστικά διαδρομές στο δρόμο.

Αποστολή από το LG-P990 με τη χρήση Forum Runner

Rebel Scum
04-09-12, 22:56
Η διαφορά μεταξύ trekking και mountain bikes ποια είναι;

Επιπλέον όσοι καβαλάτε κούρσα δεν υπάρχει θέμα με την ποιότητα των δρόμων μας και τόσο λεπτό πέλμα στο ελαστικό;

Mouse Potato
04-09-12, 23:13
Η διαφορά μεταξύ trekking και mountain bikes ποια είναι;

Το trekking έχει μεγαλύτερο τροχό με λεπτότερα λάστιχα.

senkradvii
04-09-12, 23:15
Το trekking έχει μεγαλύτερο τροχό με λεπτότερα λάστιχα.

Δεν έχει και διαφορετικό σκελετό με πιο υπερυψωμένο τιμόνι;

leros2004
04-09-12, 23:15
Και μικρότερη ανάρτηση

raspoutiv
04-09-12, 23:17
Η διαφορά μεταξύ trekking και mountain bikes ποια είναι;

Επιπλέον όσοι καβαλάτε κούρσα δεν υπάρχει θέμα με την ποιότητα των δρόμων μας και τόσο λεπτό πέλμα στο ελαστικό;

το trekking έχει μεγαλύτερης διαμέτρου ζάντες και λεπτότερα ελαστικά
άλλο στήσιμο σκελετού, πιο όρθιο

πρόβλημα η κούρσα έχει κυρίως στο χώμα
σε δρόμο με λακκούβες πάει αρκεί να μην είναι πιο πολύ λακκούβα από ότι δρόμος, οπότε και τα πληρώνει ο κω** σου. δλδ σε σύνηθες οδόστρωμα πόλεως δεν έχεις πρόβλημα. σε εθνικό δίκτυο πας ακόμα καλύτερα

Rebel Scum
05-09-12, 00:02
το trekking έχει μεγαλύτερης διαμέτρου ζάντες και λεπτότερα ελαστικά
άλλο στήσιμο σκελετού, πιο όρθιο

πρόβλημα η κούρσα έχει κυρίως στο χώμα
σε δρόμο με λακκούβες πάει αρκεί να μην είναι πιο πολύ λακκούβα από ότι δρόμος, οπότε και τα πληρώνει ο κω** σου. δλδ σε σύνηθες οδόστρωμα πόλεως δεν έχεις πρόβλημα. σε εθνικό δίκτυο πας ακόμα καλύτερα

Υποθέτω το bold είναι το ουσιαστικό αφού ζάντες ελαστικά, πηρούνια κτλ αλλάζεις...σωστά;
Βασικά θυμήθηκα γιατί μιλάμε αφού τα βλέπω τώρα που παρατηρώ περισσότερο τα ποδήλατα....ένα που βλέπω συχνά νομίζω ένα μαύρο ματ μάρκας (ή μοντέλο) Cube..

Σ

raspoutiv
05-09-12, 00:15
Υποθέτω το bold είναι το ουσιαστικό αφού ζάντες ελαστικά, πηρούνια κτλ αλλάζεις...σωστά;
Βασικά θυμήθηκα γιατί μιλάμε αφού τα βλέπω τώρα που παρατηρώ περισσότερο τα ποδήλατα....ένα που βλέπω συχνά νομίζω ένα μαύρο ματ μάρκας (ή μοντέλο) Cube..

Σ

δε μπορείς να αλλάξεις διάμετρο ζαντών. οι διαστάσεις είναι διαφορετικές από 1 τύπο ποδηλάτου σε άλλο. έχουν διαφορετικά πιρούνια μπρος και σκελετό πίσω κι απλά δεν εφαρμόζουν
το trekking είναι πιο κυριλέ, να το πω έτσι, από ότι το mtb
μετά πάμε στο city bike που είναι τελείως όρθιος ο αναβάτης για να μην τσαλακώνεται
τα σπαστά ποδήλατα, που στοχεύουν και σε γιάπικο κοινό, έχουν επίσης πολύ όρθια στάση αναβάτη

το Cube είναι η μάρκα οπότε δε μπορώ να ξέρω ποιο ποδήλατο βλέπεις

σημασία έχει το δικό σου να σε καλύπτει γι αυτό που το χρειάζεσαι, κι αν αποκτήσεις κι άλλες ανάγκες, παίρνεις άλλο ποδήλατο
ευτυχώς δε μιλάμε για αυτοκίνητα, κι έτσι μπορείς να έχεις περισσότερα από 1 άφοβα ;)

Rebel Scum
05-09-12, 00:23
δε μπορείς να αλλάξεις διάμετρο ζαντών. οι διαστάσεις είναι διαφορετικές από 1 τύπο ποδηλάτου σε άλλο. έχουν διαφορετικά πιρούνια μπρος και σκελετό πίσω κι απλά δεν εφαρμόζουν
το trekking είναι πιο κυριλέ, να το πω έτσι, από ότι το mtb
μετά πάμε στο city bike που είναι τελείως όρθιος ο αναβάτης για να μην τσαλακώνεται
τα σπαστά ποδήλατα, που στοχεύουν και σε γιάπικο κοινό, έχουν επίσης πολύ όρθια στάση αναβάτη

το Cube είναι η μάρκα οπότε δε μπορώ να ξέρω ποιο ποδήλατο βλέπεις

σημασία έχει το δικό σου να σε καλύπτει γι αυτό που το χρειάζεσαι, κι αν αποκτήσεις κι άλλες ανάγκες, παίρνεις άλλο ποδήλατο
ευτυχώς δε μιλάμε για αυτοκίνητα, κι έτσι μπορείς να έχεις περισσότερα από 1 άφοβα ;)

Σωστά δεν σκέφτηκα πίσω τον σκελετό που δεν μπορεί να μπει άλλη ζάντα...

Δεν ψάχνω για 2ο ποδήλατο το mtb είναι υπεραρκετό και όταν αλλάξω και λάστιχα θα είναι ιδανικό, ενημερωτικά ρωτάω :p

Ευχαριστώ πάντως!

manicx
05-09-12, 13:18
Σήμερα πήγα σε ποδηλατάδικο για μια να κοιτάξω έναν θόρυβο κι έπεσε το μάτι μου στο Cube Hyde. Έρωτας με την πρώτη ματιά... Αλλά γμτ, δεν υπάρχει μία...

kkgas
17-09-12, 18:44
καλησπερα να κανω καποιες ερωτησεις? βρηκα αυτο το ποδηλατο πεταμενο και το μαζεψα 109572109571109573
1. γνωριζει κανεις αυτο το μοντελο?
2. αξιζει να το φτιαξω? (απο αποψη σκελετου μιας και ροδες, ζαντες, αλυσιδα, φρενα ειναι κατεστραμενα)
3. αν αξιζει να φταχτει επειδη θα κυκλοφορεί μονο αθηνα και ολοι γνωριζουμε ποσο "καλο" ειναι το οδοστρωμα στην αθηνα, μπορουν να μπουν πανω σε αυτο μεγαλητερες σε φαρδος ζαντες για να μπει πιο ανθεκτικο λαστιχο?

raspoutiv
17-09-12, 19:04
καλησπερα να κανω καποιες ερωτησεις? βρηκα αυτο το ποδηλατο πεταμενο και το μαζεψα 109572109571109573
1. γνωριζει κανεις αυτο το μοντελο?
2. αξιζει να το φτιαξω? (απο αποψη σκελετου μιας και ροδες, ζαντες, αλυσιδα, φρενα ειναι κατεστραμενα)
3. αν αξιζει να φταχτει επειδη θα κυκλοφορεί μονο αθηνα και ολοι γνωριζουμε ποσο "καλο" ειναι το οδοστρωμα στην αθηνα, μπορουν να μπουν πανω σε αυτο μεγαλητερες σε φαρδος ζαντες για να μπει πιο ανθεκτικο λαστιχο?

1. μια χαρά είναι για την Αθήνα. μην περιμένεις να βρεις οδόστρωμα αεροδρομίου πουθενά
2. δες πόσο θα σου πάει η επισκευή - κοίτα να πας σε ποδηλατά μάστορα. έχε υπόψιν πως νέο ποδήλατο κούρσας μπορείς να πάρεις από 600€ σε καινούριο, και δες αν σε συμφέρει
3. φαρδύτερες ζάντες δε γίνεται να βάλεις. ούτε άλλης διαμέτρου. αν θες mountain, παίρνεις mountain. το κάθε ποδήλατο έχει τον τύπο του. ανθεκτικότατα είναι τα λάστιχα της κούρσας

kkgas
17-09-12, 19:20
2. δες πόσο θα σου πάει η επισκευή - κοίτα να πας σε ποδηλατά μάστορα. έχε υπόψιν πως νέο ποδήλατο κούρσας μπορείς να πάρεις από 600€ σε καινούριο, και δες αν σε συμφέρει
3. φαρδύτερες ζάντες δε γίνεται να βάλεις. ούτε άλλης διαμέτρου. αν θες mountain, παίρνεις mountain. το κάθε ποδήλατο έχει τον τύπο του. ανθεκτικότατα είναι τα λάστιχα της κούρσας
1. ειπα αν το ξερει κανεις γιατι ειναι βαρυ σαν σκελετος (15-16 κιλα) και μηπως αυτο αν μπω σε διαδικασια επισκευης το μετανιωσω
2.η επισκευη θα παει στα 100-130 πανω κατω
3.ειπα για φαρδυτερες ζαντες γιατι αμα πεσεις σε καμια λακουβα τοσο λεπτες που ειναι φοβαμε μην στραβωσουνε

raspoutiv
17-09-12, 19:30
1. ειπα αν το ξερει κανεις γιατι ειναι βαρυ σαν σκελετος (15-16 κιλα) και μηπως αυτο αν μπω σε διαδικασια επισκευης το μετανιωσω
2.η επισκευη θα παει στα 100-130 πανω κατω
3.ειπα για φαρδυτερες ζαντες γιατι αμα πεσεις σε καμια λακουβα τοσο λεπτες που ειναι φοβαμε μην στραβωσουνε

τόσο πολύ ζυγίζει; μόνο ο σκελετός 16 κιλά;
το κόστος επισκευής δεν είναι μεγάλο, για να αποκτήσεις ένα ποδήλατο - συλλεκτικό και χρηστικό
δεν έχουν ανάγκη οι ζάντες, μην τις φοβάσαι. αέρα να χουνε τα λάστιχα και δε στραβώνει τπτ. τώρα αν πέσεις σε καμιά τρύπα μέσα ολόκληρος, το κεφάλι σου κοίτα κι όχι τη ρόδα. ζημιά μπορείς να πάθεις μόνο αν πέσεις σε μεγάλη τρύπα, άρα ήσουν αφηρημένος, κι έτρεχες εκτός ελέγχου. δλδ μη σκας γι αυτό το ενδεχόμενο.

εγώ θα το έφτιαχνα άνετα το ποδήλατο και θα το κυκλοφορούσα περήφανος ;)

ckbond
17-09-12, 21:01
τόσο πολύ ζυγίζει; μόνο ο σκελετός 16 κιλά;

Πολλά κιλά... δεν ξέρω πως είσαι από αντοχές αλλά αν ο σκελετός είναι 16 κιλά τότε όλα μαζί θα πάνε 20+ πολύ πράγμα και πέρα από την πορεία που θα είναι δύσκολη σε λυπάμαι αν χρειασθεί να ανέβεις τίποτε σκάλες...

δεν έχουν ανάγκη οι ζάντες, μην τις φοβάσαι. αέρα να χουνε τα λάστιχα και δε στραβώνει τπτ. τώρα αν πέσεις σε καμιά τρύπα μέσα ολόκληρος, το κεφάλι σου κοίτα κι όχι τη ρόδα. ζημιά μπορείς να πάθεις μόνο αν πέσεις σε μεγάλη τρύπα, άρα ήσουν αφηρημένος, κι έτρεχες εκτός ελέγχου. δλδ μη σκας γι αυτό το ενδεχόμενο.

Ήμουν μικρούλης κάπου στο γυμνάσιο (πριν 25 χρόνια περίπου) και δούλευα όλο το καλοκαίρι για να πάρω ένα "κουρσάκι" όπως τα λέγαμε τότε και αυτό μεταχειρισμένο... το παιδί που το πήρα έτρεχε σε αγώνες και για την εποχή του το ποδήλατο ήταν κορυφή, 40.000 δρχ μου είχε κοστίσει...

Ένα ωραίο απόγευμα που λες πήγαινα με πολλά και σ' ένα κατηφορικό S-ακι υπήρχε ένα φρεάτιο για τα νερά της βροχής αλλά δεν ήταν στην άκρη του δρόμου ήταν κάθετα, ξεκίναγε από το ένα πεζοδρόμιο και σταμάταγε λίγο πριν το απέναντι πεζοδρόμιο, ε για να μην μακρηγορώ μια γρίλια είχε στραβώσει μπήκε μέσα η ρόδα εγώ έγινα ιπτάμενος για αρκετά μέτρα και μαζί με την ρόδα στράβωσε και ο σκελετός... 40.000 δρχ πήγαν χαμένα εν ριπή οφθαλμού... ακόμα στεναχωριέμαι όποτε το θυμάμαι... αχχχχχχχχ..... :( :( :(

raspoutiv
17-09-12, 22:28
Ήμουν μικρούλης κάπου στο γυμνάσιο (πριν 25 χρόνια περίπου) και δούλευα όλο το καλοκαίρι για να πάρω ένα "κουρσάκι" όπως τα λέγαμε τότε και αυτό μεταχειρισμένο... το παιδί που το πήρα έτρεχε σε αγώνες και για την εποχή του το ποδήλατο ήταν κορυφή, 40.000 δρχ μου είχε κοστίσει...

Ένα ωραίο απόγευμα που λες πήγαινα με πολλά και σ' ένα κατηφορικό S-ακι υπήρχε ένα φρεάτιο για τα νερά της βροχής αλλά δεν ήταν στην άκρη του δρόμου ήταν κάθετα, ξεκίναγε από το ένα πεζοδρόμιο και σταμάταγε λίγο πριν το απέναντι πεζοδρόμιο, ε για να μην μακρηγορώ μια γρίλια είχε στραβώσει μπήκε μέσα η ρόδα εγώ έγινα ιπτάμενος για αρκετά μέτρα και μαζί με την ρόδα στράβωσε και ο σκελετός... 40.000 δρχ πήγαν χαμένα εν ριπή οφθαλμού... ακόμα στεναχωριέμαι όποτε το θυμάμαι... αχχχχχχχχ..... :( :( :(

αουυυ :vava: η ρόδα ήταν παράλληλα στις οπές και σκάλωσε;

θα συνέβαινε όμως και με άλλου τύπου ποδήλατο πιθανότατα. δεν είναι θέμα κούρσας
εμπίπτεις στη δεύτερη κατηγορία ατυχημάτων, δλδ έτρεχες εκτός ελέγχου και δεν προλάβαινες να σταματήσεις ή να στρίψεις το τιμόνι
δε σημαίνει αυτό πως έτρεχες πολύ, απλά περισσότερο από όσο επέτρεπαν τα φρένα σου και τα αντανακλαστικά σου για το σημείο. αν το χαντάκι ήταν πάνω σε Sάκι και δεν είχες ορατότητα, εεε μπαίνει κι η γκίνια μέσα:oops:

ας δούμε πάντως το θετικό, πως με ποδηλατικό ατύχημα απλά είχες κάτι μώλωπες (και ένα ποδήλατο χαμένο)

ckbond
18-09-12, 10:10
αουυυ :vava: η ρόδα ήταν παράλληλα στις οπές και σκάλωσε;

θα συνέβαινε όμως και με άλλου τύπου ποδήλατο πιθανότατα. δεν είναι θέμα κούρσας
εμπίπτεις στη δεύτερη κατηγορία ατυχημάτων, δλδ έτρεχες εκτός ελέγχου και δεν προλάβαινες να σταματήσεις ή να στρίψεις το τιμόνι
δε σημαίνει αυτό πως έτρεχες πολύ, απλά περισσότερο από όσο επέτρεπαν τα φρένα σου και τα αντανακλαστικά σου για το σημείο. αν το χαντάκι ήταν πάνω σε Sάκι και δεν είχες ορατότητα, εεε μπαίνει κι η γκίνια μέσα:oops:

ας δούμε πάντως το θετικό, πως με ποδηλατικό ατύχημα απλά είχες κάτι μώλωπες (και ένα ποδήλατο χαμένο)

Εννοείτε ότι αν το άνοιγμα ήταν μεγαλύτερο θα μπορούσε να συμβεί σε οποιοδήποτε άλλο ποδήλατο... αλλά οι λεπτές ρόδες είναι περισσότερο επιρρεπής σε μια τέτοια περίπτωση...


αν το χαντάκι ήταν πάνω σε Sάκι και δεν είχες ορατότητα
έτσι ακριβώς ήταν... με όσα και να πήγαινα δεν το γλίτωνα, ήταν αμέσως μετά την στροφή και δεν είχα καμία ορατότητα και καμία ελπίδα, (εκτός βέβαια αν πέρναγα πάνω από σημείο που δεν χώραγε η ρόδα μου)...
Το μόνο που θα είχε περισσότερες ελπίδες είναι το ποδήλατο που με μικρή ταχύτητα δεν θα πάθαινε και πολλά...

goku
23-09-12, 17:33
Λοιπόν παιδιά έχουμε και λέμε, έχω ένα ποδήλατο από το οποίο γενικά έχω μείνει ευχαριστημένος. Που και που όμως μου σπάει καμιά σαμπρέλα τις οποίες έχω γνώση για το πως θα τις αλάξω μόνος μου. Ως εδώ όλα καλά. Το πρόβλημα όμως δεν είναι εκεί, το πρόβλημα είναι ότι στο χωριό μου δεν έχουμε ποδηλατάδικο ούτε κάποιο άλλο κατάστημα που να πουλάει ανταλακτικά ποδηλάτων, έτσι κάθε φορά που μου τελειώνουν οι σαμπρέλες πρέπει να πηγαίνω σε μια γειτονική πόλη για να αγοράζω άλλες που σημαίνει ότι εκτός από το κόστος των σαμπρέλων επιβαρύνομαι και με το κόστος της βενζίνης που θα κάψω. Λοιπόν, το κόστος της βεζίνης ανέρχεται περίπου στα 5 ευρώ κάθε φορά, όσο και τα έξοδα αποστολής αν παραγγείλω σαμπρέλες από το ίντερνετ, αλλά σαμπρέλες από το τοπικό κατάστημα της γειτονικής πόλης τις αγοράζω μόνο 2 ευρώ τις 26" ενώ στα καταστήματα στο ίντερνετ τις βρίσκω από 3-3.5 ευρώ και πάνω. Δυστηχώς ως προς το θέμα αυτό δεν έχω μπορέσει να βρω κάποιο φθηνό κατάστημα, δηλαδή με έξοδα αποστολής μέχρι 5 ευρώ και κόστος σαμπρέλας 2 ευρώ. Έχει κανείς να μου προτείνει κανα φθηνό;

8anos
23-09-12, 18:14
την επομενη φορα που θα κατεβεις στην πολή για σαμπρέλες ή για ασχετο λόγο αγόρασε καμια 10ρια και κανε στοκ

goku
23-09-12, 18:17
την επομενη φορα που θα κατεβεις στην πολή για σαμπρέλες ή για ασχετο λόγο αγόρασε καμια 10ρια και κανε στοκ

Δεν θα το αφήσω έτσι, αυτό θα κάνω αυτή την φορά, θα αγοράσω αρκετά για να έχω στοκ. Αλλά η επόμενη φορά δεν ξέρω πότε θα έρθει και έλεγα μήπως τουλάχιστον γλυτώσω την μετακίνηση γιατί δεν πάω πολύ συχνά στην πόλη.

@ ADSLgr.com All rights reserved.