PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδηλάτες @ adslgr: Αγορά ποδηλάτου, εξοπλισμού και ρουχισμού



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 [27] 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62

raspoutiv
23-09-12, 18:52
Δεν θα το αφήσω έτσι, αυτό θα κάνω αυτή την φορά, θα αγοράσω αρκετά για να έχω στοκ. Αλλά η επόμενη φορά δεν ξέρω πότε θα έρθει και έλεγα μήπως τουλάχιστον γλυτώσω την μετακίνηση γιατί δεν πάω πολύ συχνά στην πόλη.

πες σε κανα γνωστό σου άμα πάει να σου φέρει
φθηνότερα από το internet δε θα μπορέσεις να αγοράσεις σαμπρέλες

μάζεψε στοκ και πάρε και 1-2 σετ μπαλώματα να τις φτιάχνεις κιόλας. αμαρτία να πετιέται ολόκληρη σαμπρέλα για μια τρυπούλα

goku
23-09-12, 18:54
πες σε κανα γνωστό σου άμα πάει να σου φέρει
φθηνότερα από το internet δε θα μπορέσεις να αγοράσεις σαμπρέλες

μάζεψε στοκ και πάρε και 1-2 σετ μπαλώματα να τις φτιάχνεις κιόλας. αμαρτία να πετιέται ολόκληρη σαμπρέλα για μια τρυπούλα
μπαλώματα έχω αλλά αυτή τη φορά έγινε μεγάλο σχήσιμο (το πως μην με ρωτάς) και δεν μπαλώνεται.

raspoutiv
23-09-12, 18:55
μπαλώματα έχω αλλά αυτή τη φορά έγινε μεγάλο σχήσιμο και δεν μπαλώνεται.

εεε, τότε έρχεται η ώρα της ρεζέρβας ;)
μην αναλωθείς άλλο σε ψάξιμο του net για τέτοια πράγματα πάντως. η πείρα αυτό λέει

goku
23-09-12, 18:56
εεε, τότε έρχεται η ώρα της ρεζέρβας ;)
μην αναλωθείς άλλο σε ψάξιμο του net για τέτοια πράγματα πάντως. η πείρα αυτό λέειΚατάλαβα, δηλαδή την βενζίνα και την διαδρομή με το αυτοκίνητο δεν την γλυτώνω.

Mouse Potato
23-09-12, 19:21
Προσοχή όμως γιατί οι "ξεραμένες" σαμπρέλες θα σου δημιουργήσουν πρόβλημα. Οπότε μην το παρακάνεις και σου μείνουν χρόνια...

vamvakoolas
25-09-12, 17:06
ρε παιδια τωρα που τελειωσε το καλοκαιρι, ειχε κανεις σας κοντα γαντια (αυτα που ειναι τα δακτυλα εξω:p) και να εμεινε ευχαριστημενος? εγω ειχα δωσει μια περιουσια για specialized BG και τελικα αποδειχθηκαν ανεπαρκη (το γραφω κυριλε)

raspoutiv
25-09-12, 17:56
ρε παιδια τωρα που τελειωσε το καλοκαιρι, ειχε κανεις σας κοντα γαντια (αυτα που ειναι τα δακτυλα εξω:p) και να εμεινε ευχαριστημενος? εγω ειχα δωσει μια περιουσια για specialized BG και τελικα αποδειχθηκαν ανεπαρκη (το γραφω κυριλε)

έχω εγώ τέτοια. τα χρησιμοποιώ μόνο όταν πάω μεγάλες διαδρομές με την κούρσα. σε διαδρομές 1-2 ώρες δε χρειάζονται καθώς τα χέρια δεν προλαβαίνουν να πρηστούν, εκτός κι αν είναι τόσο χάλια ο δρόμος.
κανά 10άρι-15άρι πρέπει να τα χα πάει αν θυμάμαι καλά πριν χρόνια από το wiggle

γιατί; δε σου φάνηκαν χρήσιμα;

όσον αφορά το κουρσάκι που χρησιμοποιείς, τι μοντέλο είναι; επίσης όταν λες χορηγία; είσαι αθλητής ή κανάς ιατρικός επισκέπτης ξηγήθηκε; :p

Mouse Potato
25-09-12, 18:59
http://www.scott-sports.com/global/en/products/2220122279006/glove-scott-performance-sf-white-light-grey-s/;jsessionid=E3738E635D9E1ABF8DB5D578AF502033

1,5 χρόνο συνεχούς χρήσης με πολλά χλμ και ακόμα είναι σαν καινούργια... Βέβαια μιλάω για το μοντέλο του '10 (ίσως και '09) τα οποία είχαν δέρμα στην παλάμη. Στα θετικά η σιλικόνη που έχουν στα μαξιλαράκια...

Και η αγγελία (http://www.podilates.gr/?q=node/16342) που είχα βάλει για να ξεφορτωθώ τα μικρότερα που είχα παραγγείλει... (περιέχει photos)

nEC
25-09-12, 19:19
ρε παιδια τωρα που τελειωσε το καλοκαιρι, ειχε κανεις σας κοντα γαντια (αυτα που ειναι τα δακτυλα εξω:p) και να εμεινε ευχαριστημενος? εγω ειχα δωσει μια περιουσια για specialized BG και τελικα αποδειχθηκαν ανεπαρκη (το γραφω κυριλε)

εγώ φοράω μόνο τέτοια, διότι με τα μακριά δεν μπορώ να χειριστώ το touch screen στοκινητό μου και στο βουνό αρκετά συχνά κοιτάω τους χάρτες :p

εντάξει, τρώω αρκετές φορες τα δάχτυλά μου σε κλαδιά, αλλα νταξ, παλεύεται!

manicx
26-09-12, 10:54
Είχα πάρει πριν 1.5 χρόνο κάποια KTM. Μέχρι τα τέλη καλοκαιριού πέρυσι, άρχισαν να ξεφλουδίζουν στο υλικό της παλάμης που είχαν gel. Τώρα έχουν ξεφλουδίσει εντελώς. Στον χώρο της παλάμης, μόνο δέρμα. Αυτά που είναι με τα 'μακρυά δάκτυλα' πέρυσι, έχουν δέρμα και είναι σαν καινούρια. Δυστυχώς δεν κάνουν για χειμώνα όμως. Και αυτή τη στιγμή ψάχνομαι για γάντια χειμερινά, όσο πιο slim γίνεται και αδιάβροχα. Αν έχει να προτείνει κανείς κάτι οικονομικό θα ήταν ευπρόσδεκτο.

vamvakoolas
26-09-12, 14:01
ρε παιδια για να βγει κατι καλο και ευχρηστο αναφερετε μαρκες ή τιμες ή λινκς οπως εκανε ο φιλος mouse:oneup:

Αθλητης ειμαι και τρεχω και εξωτερικο (τα εχω γραψει και στο παρελθον τι και που)

Mouse Potato
26-09-12, 14:06
Είχα πάρει πριν 1.5 χρόνο κάποια KTM. Μέχρι τα τέλη καλοκαιριού πέρυσι, άρχισαν να ξεφλουδίζουν στο υλικό της παλάμης που είχαν gel. Τώρα έχουν ξεφλουδίσει εντελώς. Στον χώρο της παλάμης, μόνο δέρμα. Αυτά που είναι με τα 'μακρυά δάκτυλα' πέρυσι, έχουν δέρμα και είναι σαν καινούρια. Δυστυχώς δεν κάνουν για χειμώνα όμως. Και αυτή τη στιγμή ψάχνομαι για γάντια χειμερινά, όσο πιο slim γίνεται και αδιάβροχα. Αν έχει να προτείνει κανείς κάτι οικονομικό θα ήταν ευπρόσδεκτο.

Κοίτα κάποια της sealskinz. Δεν τα έχω δοκιμάσει εκτενώς μιας και τα πήρα πέρυσι τέλη χειμώνα αλλά σε ένα ψιλοβροχο κράτησαν τα χέρια μου στεγνά από βροχή αλλά και από ιδρώτα. Θα στείλω link μόλις γυρίσω.

Αναφέρομαι σε αυτά (http://www.sealskinz.com/index.php?main_page=product_info&cPath=2&products_id=4).

Αποστολή από το LG-P990 με τη χρήση Forum Runner

manicx
27-09-12, 11:07
Σαν μάλλινα φαίνονται αυτά. Ή είναι άλλο ύφασμα; Εγώ μετακινούμε από ψιλόβροχο μέχρι χαλάζι και χιόνι και αν βραχώ, το εννοώ.

Mouse Potato
27-09-12, 13:44
Σαν μάλλινα φαίνονται αυτά. Ή είναι άλλο ύφασμα; Εγώ μετακινούμε από ψιλόβροχο μέχρι χαλάζι και χιόνι και αν βραχώ, το εννοώ.

Δεν είναι μάλλινο αλλά ένα άλλο συνθετικό. Δεν είχα διαβάσει και τα καλύτερα για τα συγκεκριμένα αλλά σε πραγματικές συνθήκες συμπεριφέρονται καλά. Θα ενημερώσω εν καιρώ. Αν χειμωνιάσει ποτέ. :p

Αποστολή από το LG-P990 με τη χρήση Forum Runner

c4lex
28-09-12, 10:19
Παίδες, λέω κι εγώ να μπω στο club μιας και όλη η παρέα μου ξαφνικά αποφασίσαν να γίνουν ποδηλάτες. :p

Σκέφτομαι για hybrid/trekking πως τα λένε. Κάτι τέλος πάντων που έχει το σουλούπι MTB αλλά τα λεπτότερα (28') λάστιχα για πόλη. Θα το χρησιμοποιώ κυρίως μέσα στην πόλη και ίσως και για κάποιες διαδρομές εκτός (ΣΚ κυρίως). Χωματόδρομο δεν με πολυαπασχολεί, καλό θα ήταν να μην κλαττάρει σε χωματόδρομο, αλλά δεν είναι πρώτη μου προτεραιότητα καθώς ένα 10% κι άμα των διαδρομών θα είναι εκτός ασφάλτου. Οι φίλοι έχουν κυρίως παλιά ανακατασκευασμένα αγωνιστικά και MTB οπότε πάω για διαφορετική κατηγορία ποδηλάτου. I'm completely lost στο θέμα, οπότε κάποιες γρήγορες ερωτήσεις πριν πάρω σβάρνα τα καταστήματα:

1) Ατσάλι vs Αλουμίνιο: Απ' ότι κατάλαβα προτιμάμε αλουμίνιο για το λιγότερο βάρος του σκελετού, αλλά δεδομένου ότι είμαι αρκετά fit ο ίδιος (1.83m, 82kg), έχει τόσο μεγάλη διαφορά βάρους ώστε να δικαιολογεί τα επιπλέον λεφτά? Το αλουμίνιο, όπως στις ζάντες αυτοκινήτου, δεν είναι πιο επιρεπής στην ζημιά, στράβωμα κλπ?
2) Ανάρτηση μπροστά: Πόσο μετράει? Πάλι, αξίζει τα επιπλέον λεφτά για μέσα στην πόλη? Είναι κάτι που μπορώ να προσθέσω αργότερα αν θέλω? (Να αλλάξω πιρούνι αν κατάλαβα καλά)
3) Ταχυτητα: Δεν με ενδιαφέρει η μέγιστη τελική ταχύτητα, όσο το να με βγάλει σε οποιαδήποτε ανηφόρα. Είμαι fit, αλλά δεν υπάρχει λόγος να πεθαίνω να βγάλω ανηφόρα! Τι προσέχω? Βλέπω κάποια μοντέλα (πόλης, άλλη κατηγορία από αυτή που ψάχνω, αλλά μ' αρέσουν η σχάρα και οι λασπωτήρες :lol:) με 6 ταχύτητες. Είναι επαρκής οι 6 ταχύτητες?
4) Υπάρχει κάτι άλλο που μου διαφεύγει? Κάτι να προσέξω που εσείς οι εμπειρότεροι στο θέμα βλέπετε ότι θα μου προκύψει στο μέλλον?

Κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη!

raspoutiv
28-09-12, 11:24
αγαπητέ με εξέπληξες

ποδήλατο στο αμέρικα; γιατί δεν παίρνεις μια Κάντιλακ κι ασ τους να ρουφάν το φούμο σου στην ανηφόρα. :p
ok πέραν της πλάκας, καλώς να μας ορίσεις κι εσύ στο fan club.
1) Aλουμίνιο ασυζητητί.
κοστίζει κάτι τις παραπάνω αλλά η σημαντική διαφορά βάρους σε αποζημιώνει. δεν τίθεται θέμα αντοχής σκελετού. αυτό το άγχος πολλών, μην τυχών στραβώσει ο σκελετός δεν το καταλαβαίνω. τι θα το κάνετε το ποδήλατο; θα το πετάτε από το μπαλκόνι ή θα το βάλετε σε πρέσα;
μόνο κάποιοι των καταβάσεων μπορούν να έχουν πρόβλημα τέτοιου είδους, αλλά κι αυτοί με τις αναρτήσεις που χουν μπρος πίσω είναι πασάδες.
2) η ανάρτηση δεν είναι απαραίτητη αλλά πλέον δύσκολα βρίσκεις και ποδήλατο trekking χωρίς αυτή. ανεβάζει ελαφρώς το βάρος και το κόστος αλλά αν το οδόστρωμα δεν είναι καλό αξίζει σίγουρα. στην περιοχή σου μπορεί να μη χρειάζεται, ελλάδα πάντως είναι καλό να υπάρχει. αν κι εγώ τη δική μου την έχω συνήθως κλειδωμένη ή σε πολύ σκληρό επίπεδο, λόγω απωλειών, έρχεται κι η ώρα που την ανοίγω.
3) άλλο τα city bikes, με τις λίγες ταχύτητες, κι άλλο τα trekking. το city είναι πιο κυριλέ και σε καμιά περίπτωση δε θα βγεις εκτός πόλης με αυτό αν δε θες να τεστάρεις τον εαυτό σου. δες τι θες λοιπόν. για πιο έντονη χρήση θα πας σε trekking, για πιο ελαφριά σε city.
4) μπορεί να μας διαφεύγουν πολλά αλλά δεν έχει σημασία σε πρώτη φάση. δεν ξέρω από που θα το πάρεις το ποδήλατο, πως είναι δλδ η αγορά εκεί. αν πας σε ποδηλατάδικο ή σε wall mart ή σκέφτεσαι να το αγοράσεις on line. τα περί τιμών ανέφερέ τα μας αφού ρίξεις μια ματιά στο τι υπάρχει να σου πούμε.
για αξεσουάρ μην το ξανασυζητήσουμε, τα χουμε πει λίγο παραπάνω.

ααα και να ξέρεις πως αν είσαι τώρα 82kg, όταν το ρίξεις στο πετάλι θα πέσεις κι άλλο ;)

c4lex
28-09-12, 11:44
Ελλάδα βρίσκομαι τώρα και για ελλάδα το θέλω! Έξω έχω άλλες απαιτήσεις, πιθανότατα θα πάω σε αγωνιστικό αν δω ότι μου παραμείνει ο ενθουσιασμός για τα δίκυκλα! (Αρκετοί χρησιμοποιούνε ποδήλατα για τις καθημερινές τους διαδρομές κι εκεί) :D
Είχα προσέξει το Cube Hyde που αναφέρθηκε πιο πάνω (απίστευτο ποδήλατο), αλλά δεν θέλω να δώσω τόσα λεφτά, τουλάχιστον σε πρώτη φάση. Σκεφτόμουν μέχρι 350? (καλά είναι?) Λίγο πρόχειρα που είδα στο skroutz κατέληξα σε αυτά τα 3 μοντέλα, καθαρά γιατί μου αρέσει η σπαρτιάτικη εμφάνιση:

http://af-sports.gr/MBM_%CE%A0%CE%9F%CE%94%CE%97%CE%9B%CE%91%CE%A4%CE%9F_%CE%94%CE%A1%CE%9F%CE%9C%CE%9F%CE%A5_TODAY_2175
http://af-sports.gr/KCP_%CE%A0%CE%9F%CE%94%CE%97%CE%9B%CE%91%CE%A4%CE%9F_%CE%94%CE%A1%CE%9F%CE%9C%CE%9F%CE%A5_Marathon_Revo_Trekking_28_2049
http://af-sports.gr/MBM_%CE%A0%CE%9F%CE%94%CE%97%CE%9B%CE%91%CE%A4%CE%9F_%CE%94%CE%A1%CE%9F%CE%9C%CE%9F%CE%A5_LIFE_2187

Το πρώτο είναι ατσάλι (με λασπωτήρες <3), τα άλλα 2 είναι αλουμίνιο. Το κοινό τους σημείο είναι τα SHIMANO RS-35 που για κάποιο λόγο θυμάμαι με είχαν ενθουσιάσει πιτσιρικά αυτού του στυλ τα χειριστήρια. (Είχα BMX και γενικά ό, τι είχε ταχύτητες με ενθουσίαζε :lol:) Δεν έχω ιδέα αν βολεύουν ή υπάρχουν πιο εύκολα. Επειδή με επηρέασε πολύ η εξωτερική εμφάνιση, έχετε καλύτερες προτάσεις σε αυτό το price range? Θα δω και τα τοπικά καταστήματα σίγουρα, πιθανότατα το ΣΚ ή την άλλη εβδομάδα για να σχηματίσω καλύτερη άποψη για το θέμα.

Τι μπορώ να αναβαθμίσω εύκολα (να συμφέρει η αναβάθμιση, όχι να ξαναπληρώσω ποδήλατο) αργότερα? Μπορώ πχ να προσθέσω ανάρτηση, να αλλάξω τις σχέσεις, να προσθέσω λασπωτήρες/σχάρα/δισκόφρενα/w/e εύκολα?

raspoutiv
28-09-12, 12:07
η εμφάνιση είναι υποκειμενική σε αυτές τις περιπτώσεις. εμένα όλα τα mtb, trekking ποδήλατα εμφανισιακά μου αρέσουν. προτιμώ τις κούρσες βέβαια και μιας που σε βλέπω να ψήνεσαι για χιλλιόμετρα, δοκίμασε αν βρεις από κάποιον γνωστό σου καμία. βέβαια ξεχνάς το offroad κι έχεις πρόβλημα με τα βρεγμένα οδοστρώματα καθώς δε θα μπορείς να τρέχεις, αλλά τι σημασία έχουν αυτά όταν μπορείς να επιταχύνεις με 2 χαλαρές πεταλιές και να κόβεις αποστάσεις χωρίς ιδρώτα;

τώρα όσον αφορά το ποσό που θες, 350, είναι μια χαρά. το πολύ 400 και θα χεις ποδήλατο εξαιρετικής ποιότητας, εκτός από κούρσες που ξεκινάνε από παραπάνω. αυτό για μένα είναι και το σωστό ποσό για πρώτο ποδήλατο ενήλικα.
έτσι, για να τονώσω και την πατρινή αγορά ρίξε μια ματιά και στα ideal όπως το megisto (http://www.idealbikes.net/?section=1738&language=el_GR&itemid1494=1869). είναι ένα trekking με αρκετά καλά χαρακτηριστικά, στο ποσό αυτό και κλασσικά για ideal βρίσκεις πάντα ανταλλακτικά και service.
btw αγαπώ λασπωτήρες (όχι τόσο εμφανισιακά όσο πρακτικά) ;)

βασικά θα αναγκαστώ να σου προτείνω ότι και στους άλλους όμως. δες ποιο μαγαζί σε εξυπηρετεί καλύτερα και πες μας τι έχει να το διαλέξουμε παρέα.
επίσης πες μας, για πόσο καιρό θα μείνεις ελλάδα και θα το χρησιμοποιείς; μην ξοδεύεσαι και άδικα δλδ. για μεταχειρισμένο ενδιαφέρεσαι; κτλ κτλ

c4lex
28-09-12, 12:31
η εμφάνιση είναι υποκειμενική σε αυτές τις περιπτώσεις. εμένα όλα τα mtb, trekking ποδήλατα εμφανισιακά μου αρέσουν. προτιμώ τις κούρσες βέβαια και μιας που σε βλέπω να ψήνεσαι για χιλλιόμετρα, δοκίμασε αν βρεις από κάποιον γνωστό σου καμία. βέβαια ξεχνάς το offroad κι έχεις πρόβλημα με τα βρεγμένα οδοστρώματα καθώς δε θα μπορείς να τρέχεις, αλλά τι σημασία έχουν αυτά όταν μπορείς να επιταχύνεις με 2 χαλαρές πεταλιές και να κόβεις αποστάσεις χωρίς ιδρώτα;

Ούτως ή άλλως η ταχύτητα δεν είναι σημαντικό θέμα για μένα. Περισσότερο με νοιάζει να μην χρειάζεται να κατεβαίνω και να σπρώχνω το ποδήλατο σε ανηφόρα, γιατί εκμηδενίζει την ανάγκη για ποδήλατο αν στα σημεία που χρειάζεται πετάλ δεν μπορείς!



τώρα όσον αφορά το ποσό που θες, 350, είναι μια χαρά. το πολύ 400 και θα χεις ποδήλατο εξαιρετικής ποιότητας, εκτός από κούρσες που ξεκινάνε από παραπάνω. αυτό για μένα είναι και το σωστό ποσό για πρώτο ποδήλατο ενήλικα.
έτσι, για να τονώσω και την πατρινή αγορά ρίξε μια ματιά και στα ideal όπως το megisto (http://www.idealbikes.net/?section=1738&language=el_GR&itemid1494=1869). είναι ένα trekking με αρκετά καλά χαρακτηριστικά, στο ποσό αυτό και κλασσικά για ideal βρίσκεις πάντα ανταλλακτικά και service.
btw αγαπώ λασπωτήρες (όχι τόσο εμφανισιακά όσο πρακτικά) ;)

Ωραίο και το Ideal. Γράφει τιμή? Μένει η αδερφή μου Πάτρα, οπότε παίζει η αγορά της Πάτρας! Κι εγώ για την πρακτικότητα αγαπώ λασπωτήρες/σχάρα, αλλιώς κακάσχημα είναι. Αλλά τι είναι η ασχήμια μπροστά σε στεγνό παντελόνι όταν έχεις βρεγμένο οδόστρωμα. Τουλάχιστον αυτό το πρόβλημα θυμάμαι είχα μικρός με το BMX!



βασικά θα αναγκαστώ να σου προτείνω ότι και στους άλλους όμως. δες ποιο μαγαζί σε εξυπηρετεί καλύτερα και πες μας τι έχει να το διαλέξουμε παρέα.
επίσης πες μας, για πόσο καιρό θα μείνεις ελλάδα και θα το χρησιμοποιείς; μην ξοδεύεσαι και άδικα δλδ. για μεταχειρισμένο ενδιαφέρεσαι; κτλ κτλ

Will do! Περισσότερο ήθελα γενικές πληροφορίς, καθότι είμαι τελειώς άσχετος, ή τουλάχιστον 15 χρόνια πίσω στα δεδομένα της ποδηλασίας. Πρόβλημα να μείνει σε αχρηστεία στην Ελλάδα δεν υπάρχει, γιατί πηγαινοέρχομαι. Πιο πολύ φοβάμαι μην το βαρεθώ και γι αυτό δεν θέλω να δώσω πολλά λεφτά. Δεν νομίζω, γιατί μ' αρέσει ο αθλητισμός, αλλά ποτέ μην λες ποτέ! Μεταχειρισμένα έχω βρει κάποια ωραία, αλλά θέλει αρκετό ψάξιμο και τύχη και δεν έχω το χρόνο.

vamvakoolas
28-09-12, 12:36
θα συμφωνησω, δε ξερω ποσο κανει αλλα megisto ειναι η πλεον αξιοπιστη λυση (και τοπ στις πωλησεις Ελλαδα). Αυτο που θα χρειαστει στανταρ αναβαθμιση ειναι πεταλια (να βαλεις αλουμινενια/σιδερενια) ισως σελλα αν δε σε βολεψει

(κρανος φωτα ειναι μαστ)

πατρα τα ιντεαλ ειναι πιο φθηνα:oneup:

c4lex
28-09-12, 12:44
Αυτό μου έλεγε και η αδερφή μου. Έχει το εργοστάσιο εκεί, ε? Ναι, έχω υπολογίσει και τα περιφερειακά (φώτα, κράνος κλπ), θα σας πρήξω σε δεύτερο χρόνο όταν καταλήξω σε ποδήλατο! :D

raspoutiv
28-09-12, 12:55
βασικά όταν έλεγα να τονώσουμε την πατρινή αγορά δεν εννοούσα να το αγοράσεις από Πάτρα αλλά ότι συναρμολογούνται εδώ και δουλεύουν και 5 άτομα :p

δε νομίζω να συμφέρει να το πάρει η αδερφή σου εκεί και να στο στείλει, καθώς το κτελ θα σου τσιμπήσει παραπάνω από τη διαφορά για να στο στείλει. για τρένα νομίζω πως θα χεις ιστορίες για μια αποστολή αλλά μπορεί και να φτιάξανε τα πράγματα με τους ΟΣΕτζήδες τώρα που τους ζόρισαν. μπορεί να γίναν εξυπηρετικότεροι :)

το slogan τον ideal ξέρεις ποιο είναι. "τα τίμια ελληνικά ποδήλατα" και γενικά σαν value for money καλά είναι.
τεσπα, διαλέγεις μαγαζί, πες μας τι είδες και σε μεταχειρισμένα και τα λέμε
ααα και για τις κούρσες, να σαι σίγουρος πως και για την ανηφόρα είναι ότι καλύτερο, αλλά είπαμε για τι χρήση και τι βαλάντια είναι. ;)

vamvakoolas
28-09-12, 13:21
Αυτό μου έλεγε και η αδερφή μου. Έχει το εργοστάσιο εκεί, ε? Ναι, έχω υπολογίσει και τα περιφερειακά (φώτα, κράνος κλπ), θα σας πρήξω σε δεύτερο χρόνο όταν καταλήξω σε ποδήλατο! :D

ειναι η εδρα της εταιριας στη Πατρα. Μαλιστα στη πλατεια (θα σε γελασω για το ονομα της αλλα ειναι στο κεντρο) που εχει καταστημα λιανικης τα εχει σε απιστευτα χαμηλες τιμες (εχει και παλιοτερα μοντελα)

ipo
29-09-12, 15:45
Μερικοί ίσως θυμάστε ότι έχω επί 15 χρόνια μία αθάνατη σαμπρέλα στον πίσω τροχό. Είναι με βαλβίδα Dunlop, αλλά δεν την αλλάζω γιατί έχει βγει πολύ ανθεκτική. Σήμερα έσκασε για πρώτη φορά (μικρή τρυπούλα την οποία μπάλωσα), αφού πρώτα σκίστηκε το λάστιχο, κόπηκαν τα λινά του και άνοιξε εντελώς. Δεν ξέρω τι πάτησα, ενδεχομένως να είχε κατασκευαστικό ελάττωμα στο συγκεκριμένο σημείο το λάστιχο και με μικρό ερέθισμα από κάτι κοφτερό να άνοιξε εντελώς. 1,5 χρόνο το έχω, έχω κάνει με αυτό πάνω από 7.000 χιλιόμετρα, αλλά το πέλμα δεν έχει φαγωθεί ιδιαίτερα, αφού δεν το σβαρνίζω με φρενάρισμα ή άλλο τρόπο.

Τώρα σκέφτομαι αν θα αγοράσω το ίδιο λάστιχο για αντικατάσταση ή αν θα μεταβώ από ημιασφάλτινα λάστιχα, σε πλήρως ασφάλτινα. Χώμα κάνω μόνο στο 1% των χιλιομέτρων που διανύω, αλλά τότε μου λείπει το τρακτερωτό πέλμα. Γενικά είχα μάθει τη συμπεριφορά των συγκεκριμένων Kenda Κ-948 (http://www.bikestation.gr/details.php?PrID=632) και με ψιλοικανοποιούσε ο συνδυασμός απόδοσης σε άσφαλτο χώμα. Έχετε να προτείνετε κάποιο ασφάλτινο λάστιχο σε διάσταση 1,5" - 1,9";


Στη φωτογραφία με πορτοκαλί χρώμα φαίνεται ένα μπάλωμα που έβαλα στην εσωτερική επιφάνεια του ελαστικού για να αυξήσω την ανθεκτικότητά του. Όταν όμως ανέβασα την πίεση στα 60 psi φάνηκε ότι το λάστιχο είναι κατεστραμμένο.
109944

c4lex
29-09-12, 17:50
Ωραίο site. Ρε συ, τα carrera δεν ήταν πανάκριβη μάρκα μαζί με τα Ideal?
Έχω μείνει χρόνια πίσω, είχα από τότε λάθος εντύπωση, ή απλά είναι φθηνό μοντέλο αυτό?

http://www.bikestation.gr/details.php?PrID=1101 (<3)

Είναι φθηνό για κάποιο συγκεκριμένο λόγο?

Mouse Potato
29-09-12, 19:05
Ωραίο site. Ρε συ, τα carrera δεν ήταν πανάκριβη μάρκα μαζί με τα Ideal?
Έχω μείνει χρόνια πίσω, είχα από τότε λάθος εντύπωση, ή απλά είναι φθηνό μοντέλο αυτό?

http://www.bikestation.gr/details.php?PrID=1101 (<3)

Είναι φθηνό για κάποιο συγκεκριμένο λόγο?

Δεν βλέπω κάποιο λόγο. Η τιμή είναι normal για το συγκεκριμένο ποδήλατο.

Αποστολή από το LG-P990 με τη χρήση Forum Runner

c4lex
29-09-12, 19:23
Καλή φάση! Άρα θα' χω περισσότερο budget για τα αξεσουάρ!

Προσπαθώ να βγάλω άκρη με τις τιμές στο διαδίκτυο με μηδέν εμπειρία ως προς το τι είναι σημαντικό και τι όχι. Αλλά πολύ το διάβασμα. Γεωμετρίες, σχέσεις, ταχύτητες, λεβγιέδες, θέσεις αναβάτη κοκ. Έχει απόλυτο δίκιο ο raspoutiv για τα τοπικά καταστήματα μάλλον. :oops:

Δεν μπορούσε να' ναι tablet? :lol:

Mouse Potato
29-09-12, 19:48
Εγώ θα σου πρότεινα πάντως να πας στο ideal megisto (v-brakes) που πρότεινε ο Κωστής μιας και είναι τρομερό vfm. Η περίοδος, μάλιστα, ευνοεί την αγορά ποδηλάτου μιας και αρχίζουν να έρχονται τα μοντέλα του '13 και μπορείς να βρεις γενναιόδωρες προσφορές σε παλιότερα μοντέλα τα οποία και θέλουν να ξεστοκάρουν.

c4lex
29-09-12, 20:03
Πως διαφέρει από το carrera πρακτικά? Όλα τα περιφερειακά είναι καλύτερα πχ (Σασμάν, λεβγιέδες, ανάρτηση κοκ)?
Για να καταλάβεις, προσωπικά μου φαίνονται το ίδιο πράγμα σε άλλο χρώμα. xD

raspoutiv
01-10-12, 02:12
@ ipo
θα κοιτάξω αύριο τη μάρκα των ελαστικών μου να σου πω. δε θυμάμαι λεπτομέρειες γι αυτά γιατί μου τα πρότεινε ο ποδηλατάς μου, που ναι σπαθί, και απλά συμφώνησα να αφήσω τα τρακτερωτά χωρίς να το σκαλίσω.
τα έβαλα πριν 2 μήνες και είναι τρέλα. σλικ με 1 διαχωριστική γραμμή μόνο στο κέντρο και άλλες 2 μικρότερες γραμμές για τα νερά. το έχω βγάλει και σε χώμα, και σε χαλίκι και δεν είχε κανένα πρόβλημα. στην άσφαλτο γλιστράνε πολύ καλά κι είμαι ως τώρα άκρως ικανοποιημένος.
20€ είχαν, με δωρεάν τοποθέτηση

@ c4lex
τα Carrera είναι φθηνά ποδήλατα πλέον. είναι επώνυμα με την έννοια ότι τα θυμούνται κάποιοι από παλιά. δε διαφημίζονται και στηρίζονται στην τιμή τους. είναι σίγουρα καλή επιλογή για γενικών αναγκών ποδηλάτες, δλδ όχι αυτούς που θέλουν κάτι εξεζητημένο και με κοστολόγιο μέχρι 200-220€.
για το δικό σου ποσό, αν δε σε πειράζει δλδ να το διαθέσεις όλο, είναι άλλες μάρκες. γι αυτό και σου πρότεινα κάτι σε ideal που είναι ακριβότερα από τα carrera αλλά βρίσκεις και πιο καλά μοντέλα.
έχει κι άλλες μάρκες πιο πάνω σε τιμές αλλά δε στις αναφέρω για να μη σε μπλέκω. μέχρι κανένα Giant καλά είναι (αν κι έχουν ακριβύνει τα τελευταία χρόνια :down: )
πάντως κοίτα μη χαθείς με το ψάξιμο, γιατί πραγματικά δεν αξίζει τον κόπο. θα σε πιάσουν οι αέρηδες κι οι βροχές και πας μόνο με αμάξι. τότε πραγματικά θα ναι να κλαις τα λεφτά που δωσες ;)

Mouse Potato
01-10-12, 04:34
@ ipo
θα κοιτάξω αύριο τη μάρκα των ελαστικών μου να σου πω. δε θυμάμαι λεπτομέρειες γι αυτά γιατί μου τα πρότεινε ο ποδηλατάς μου, που ναι σπαθί, και απλά συμφώνησα να αφήσω τα τρακτερωτά χωρίς να το σκαλίσω.
τα έβαλα πριν 2 μήνες και είναι τρέλα. σλικ με 1 διαχωριστική γραμμή μόνο στο κέντρο και άλλες 2 μικρότερες γραμμές για τα νερά. το έχω βγάλει και σε χώμα, και σε χαλίκι και δεν είχε κανένα πρόβλημα. στην άσφαλτο γλιστράνε πολύ καλά κι είμαι ως τώρα άκρως ικανοποιημένος.
20€ είχαν, με δωρεάν τοποθέτηση

@ c4lex
τα Carrera είναι φθηνά ποδήλατα πλέον. είναι επώνυμα με την έννοια ότι τα θυμούνται κάποιοι από παλιά. δε διαφημίζονται και στηρίζονται στην τιμή τους. είναι σίγουρα καλή επιλογή για γενικών αναγκών ποδηλάτες, δλδ όχι αυτούς που θέλουν κάτι εξεζητημένο και με κοστολόγιο μέχρι 200-220€.
για το δικό σου ποσό, αν δε σε πειράζει δλδ να το διαθέσεις όλο, είναι άλλες μάρκες. γι αυτό και σου πρότεινα κάτι σε ideal που είναι ακριβότερα από τα carrera αλλά βρίσκεις και πιο καλά μοντέλα.
έχει κι άλλες μάρκες πιο πάνω σε τιμές αλλά δε στις αναφέρω για να μη σε μπλέκω. μέχρι κανένα Giant καλά είναι (αν κι έχουν ακριβύνει τα τελευταία χρόνια :down: )
πάντως κοίτα μη χαθείς με το ψάξιμο, γιατί πραγματικά δεν αξίζει τον κόπο. θα σε πιάσουν οι αέρηδες κι οι βροχές και πας μόνο με αμάξι. τότε πραγματικά θα ναι να κλαις τα λεφτά που δωσες ;)

Τα Giant τα θεωρώ εξίσου καλό vfm αλλά σε άλλη κατηγορία τιμής και ποιότητας από τα Ideal. Μιλάμε για μια από τις μεγαλύτερες ποδηλατοβιομηχανίες σε παγκόσμιο επίπεδο.

Εφόσον ο φίλος μπορέσει να ανέβει κατηγορία τιμής, τότε μπορεί να κοιτάξει άφοβα και τα Giant.

Αποστολή από το LG-P990 με τη χρήση Forum Runner

c4lex
01-10-12, 09:43
Κατάλαβα. Ο κολλητός μου έχει ένα αγωνιστικό Carrera Alpina II (12 Speed) ανακατασκευασμένο και το έχω ερωτευτεί, αν και έχει ένα θέμα στις απότομες ανηφόρες. Δεν έχεις πρόβλημα να τις ανέβεις, απλά καταπονούνται αρκετά οι τετρακέφαλοι. (Έχει βάλει χοντρότερα λάστιχα βέβαια από τα μαμίσια, δεν ξέρω πόσο παίζει ρόλο) Ενώ στα πιο σύγχρονα MTB ποδήλατα που δοκίμασα, η "πρώτη" είναι γελοιωδώς δυνατή. Θα βρω χρόνο να περάσω από τα καταστήματα μέσα στη βδομάδα για test drives, αν και έμαθα χθες ότι ένας φίλος που φεύγει για εξωτερικό παίζει να μου αφήσει το δικό του ποδήλατο. Αυτό θα με βόλευε πολύ να δω αν θα εντάξω στην καθημερινότητά μου το ποδήλατο ή όχι. Αν ναι και μόλις πάρω γραμμή τι παίζει γενικά, γιατί τώρα είμαι στούρνος, μπορεί να ανέβω σε budget! Όπως μου το περιγράφει 28'' trekking είναι, αλλά δεν το έχω δει. ~300 ευρώ πριν κάτι μήνες το πήρε, οπότε υποθέτω. Αυτός είναι ~ 1.75, αλλά του είναι ψηλό λέει.. We'll see!

raspoutiv
02-10-12, 16:22
@ ipo

τα ελαστικά που έβαλα είναι μάρκας "Swallow"
μοιάζουν με αυτά στο ebay (http://www.ebay.com/itm/Swallow-700-x-23-Clincher-Road-Bike-Tires-New-/330600344207?pt=Cycling_Parts_Accessories&hash=item4cf950ea8f) αλλά έχουν διαφορετικές αυλακώσεις
τα σλικ ελαστικά, που πρώτη φορά έβαλα στο mountain, με έχουν αφήσει πολύ ικανοποιημένο ως τώρα.
δεν ξέρω αν σε βοηθάει καθόλου στην επιλογή σου.

@ c4lex

το καλύτερο θα είναι αυτό που λες. να δοκιμάσεις ένα ποδήλατο για καιρό και να δεις αν σου κάνει κάτι τέτοιο, τι σε ενοχλεί, αν γενικά ψήνεσαι για ποδήλατο(που γιατί να μην ψήνεσαι δλδ :p ) κ.ο.κ.
μακάρι να χαν όλοι την σου τύχη αυτή, ώστε να κάνουν έτσι εισαγωγή στο πετάλι ;)
όταν είχα 2 mountain δάνεισα το 1 δικό μου σε αρκετό κόσμο για να δουν αν τους βολεύει και πράγματι, 2 από αυτούς - συμπτωματικά κι οι 2 κοπέλες, πήραν δικό τους ποδήλατο.

leros2004
02-10-12, 17:00
Μερικοί ίσως θυμάστε ότι έχω επί 15 χρόνια μία αθάνατη σαμπρέλα στον πίσω τροχό. Είναι με βαλβίδα Dunlop, αλλά δεν την αλλάζω γιατί έχει βγει πολύ ανθεκτική. Σήμερα έσκασε για πρώτη φορά (μικρή τρυπούλα την οποία μπάλωσα), αφού πρώτα σκίστηκε το λάστιχο, κόπηκαν τα λινά του και άνοιξε εντελώς. Δεν ξέρω τι πάτησα, ενδεχομένως να είχε κατασκευαστικό ελάττωμα στο συγκεκριμένο σημείο το λάστιχο και με μικρό ερέθισμα από κάτι κοφτερό να άνοιξε εντελώς. 1,5 χρόνο το έχω, έχω κάνει με αυτό πάνω από 7.000 χιλιόμετρα, αλλά το πέλμα δεν έχει φαγωθεί ιδιαίτερα, αφού δεν το σβαρνίζω με φρενάρισμα ή άλλο τρόπο.

Τώρα σκέφτομαι αν θα αγοράσω το ίδιο λάστιχο για αντικατάσταση ή αν θα μεταβώ από ημιασφάλτινα λάστιχα, σε πλήρως ασφάλτινα. Χώμα κάνω μόνο στο 1% των χιλιομέτρων που διανύω, αλλά τότε μου λείπει το τρακτερωτό πέλμα. Γενικά είχα μάθει τη συμπεριφορά των συγκεκριμένων Kenda Κ-948 (http://www.bikestation.gr/details.php?PrID=632) και με ψιλοικανοποιούσε ο συνδυασμός απόδοσης σε άσφαλτο χώμα. Έχετε να προτείνετε κάποιο ασφάλτινο λάστιχο σε διάσταση 1,5" - 1,9";


Στη φωτογραφία με πορτοκαλί χρώμα φαίνεται ένα μπάλωμα που έβαλα στην εσωτερική επιφάνεια του ελαστικού για να αυξήσω την ανθεκτικότητά του. Όταν όμως ανέβασα την πίεση στα 60 psi φάνηκε ότι το λάστιχο είναι κατεστραμμένο.
109944

Θα μου θυμίσεις λίγο τη σέλα που αγόρασες ?

c4lex
05-10-12, 08:44
@raspoutiv ο φίλος μου με το Alpina μου λέει ότι τα ποδήλατα είναι σαν τα Zippo: Δεν αγοράζεις ποτέ, πάντα σου δίνει κάποιος το δικό του παλιό. :lol:

Τελικά το ποδήλατο του φίλου μου είναι ένα Beretta SRX200 (http://kapogiannis-bikes.gr/?products=beretta-srx-200). Απ' ότι διαβάζω είναι τα low-end μοντέλα της Ideal με το ίδιο σκελετό και φθηνότερα περιφερειακά(?). Μια χαρά πάντως για εισαγωγικό! Θα του αλλάξω τα φώτα μόλις πέσει στα χέρια μου... :lol:


Άλλη απορία τώρα. Κράνος τι προτείνετε για χρήση στους δρόμους μέσα στην πόλη και άσφαλτο εκτός πόλης?
Αρκούν τα απλά open face mtb helmets? Παραμερώντας το ότι δείχνουν λίγο :princess2, η επιπλέον προστασία της γνάθου και του προσώπου, που προσφέρει ένα κράνος σαν το MET Parachute ή το Casco Viper, χρειάζεται ή είναι overkill για τους δρόμους? (Κανονικό Motocross helmet, για καθημερινή χρήση, φαντάζομαι είναι τρομερά άβολο με τις ταχύτητες του ποδηλάτου και την μειωμένη ορατότητα.)

raspoutiv
05-10-12, 11:35
@raspoutiv ο φίλος μου με το Alpina μου λέει ότι τα ποδήλατα είναι σαν τα Zippo: Δεν αγοράζεις ποτέ, πάντα σου δίνει κάποιος το δικό του παλιό. :lol:

Τελικά το ποδήλατο του φίλου μου είναι ένα Beretta SRX200 (http://kapogiannis-bikes.gr/?products=beretta-srx-200). Απ' ότι διαβάζω είναι τα low-end μοντέλα της Ideal με το ίδιο σκελετό και φθηνότερα περιφερειακά(?). Μια χαρά πάντως για εισαγωγικό! Θα του αλλάξω τα φώτα μόλις πέσει στα χέρια μου... :lol:

ρε παιδιά, να οργανωθούμε.
5 ποδήλατα έχω αγοράσει και δε μου έχουνε χαρίσει κανένα :D

άντε με το καλό να αρχίσεις. μόλις το συνηθίσεις μετά δοκίμασε ίσως και το Alpina σε μια δυο βόλτες, να δεις τη διαφορά, να δεις και την αξία των περιφερειακών ;)
όσον αφορά το κράνος, εγώ δεν είμαι ο κατάλληλος να σου πω γι αυτό, καθότι στο βαρύ κρύο βάζω σκούφο, στη βροχή κουκούλα του αδιάβροχου, στη ζέστη καπέλο ενώ συνήθως πάω "ασκεπής".
νομίζω πως ο ipo ή ο vamvakoolas είναι οπαδοί του κράνους και θα σου πούνε λεπτομέρειες γι αυτά.
για μενα καλύτερα να πας προσεκτικά και με το χέρι στο φρένο, ενώ πάντα να χεις στο μυαλό σου πως κάποιος θα σου πεταχτεί στην επόμενη στροφή, ακόμα κι ανάποδα - ειδικά τα ποδήλατα. άλλωστε τώρα που οι ποδηλάτες είμαστε πολλοί, και δεν τηρούμε τον ΚΟΚ όπως τα οχήματα, έχει αγριέψει πολύ η κατάσταση. σε κάθε μονόδρομο έχε το νου σου πως θα σου έρθει κανείς ανάποδα, κι ίσως και χωρίς φώτα το βράδυ :( . σύγκρουση με ποδηλάτη πάντως, δε θα σου προκαλέσει κανένα σοβαρό ατύχημα

manicx
05-10-12, 11:49
Άλλη απορία τώρα. Κράνος τι προτείνετε για χρήση στους δρόμους μέσα στην πόλη και άσφαλτο εκτός πόλης?
Αρκούν τα απλά open face mtb helmets? Παραμερώντας το ότι δείχνουν λίγο :princess2, η επιπλέον προστασία της γνάθου και του προσώπου, που προσφέρει ένα κράνος σαν το MET Parachute ή το Casco Viper, χρειάζεται ή είναι overkill για τους δρόμους? (Κανονικό Motocross helmet, για καθημερινή χρήση, φαντάζομαι είναι τρομερά άβολο με τις ταχύτητες του ποδηλάτου και την μειωμένη ορατότητα.)

Εγώ θα σου πρότεινα κάτι τέτοιο (http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=74194). Το κράνος το παίρνεις για να προστατέψεις το κεφάλι σου, όχι για να δείχνεις cool. Το ανοιχτό κράνος όπως αυτό που σου δείχνω έχει το προτέρημα του καλύτερου αερισμού της κεφαλής. Μία φορά φόρεσα ένα τέτοιο (http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=86529)και το ζεστάθηκα αρκετά. Καλό είναι να πάρεις κι ένα κάλυμμα κράνους σαν αυτό εδώ (http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=16778) για τη βροχή. Εγώ με καρέκλες, χαλάζι, χιόνι, με ένα συνδυασμό σαν τα παραπάνω την έχω βγάλει... στεγνή. Δυστυχώς, επειδή βλέπω πολλούς χωρίς κράνος, σε συμβουλεύω να αποφύγεις να μην φοράς κράνος. 1 φορά θα σου χρειαστεί αλλά θα σε σώσει.

c4lex
05-10-12, 14:18
@raspoutiv Thanks! Και το δικό μου BMX, τώρα που το σκέφτομαι, το' χα χαρίσει τότε. xD
Το Alpina, πάντως, το έχω ερωτευτεί. Με βάζει σε σκέψεις για αγωνιστικό, αλλά η λογική λέει ότι δεν θα με βολεύει για καθημερινές δουλειές. We'll see though! (Ο λόγος που δεν ανεβαίνει ανηφόρες το ίδιο εύκολο πρέπει να είναι το διαφορετικό gearing + λάστιχα που έβαλε, σε σχέση με τα hybrids/mtb, υποθέτω από αυτά που διαβάζω)

@manicx Δεν υπάρχει περίπτωση να μην φορέσω κράνος! Αυτόν με το Alpina προσπαθώ να τον πείσω να φορέσει αλλά αρνείται κατηγορηματικά λόγω: :princess2 :lol:
Πρέπει να' ναι σαν την ζώνη, άμα το συνηθίσεις από την αρχή, δεν μπορείς να οδηγήσεις χωρίς ζώνη μετά και αντίστροφα. Αυτό που λες για τον αερισμό της κεφαλής και το προστατευτικό είναι σωστό (το δεύτερο link δεν μου βγάζει κάτι btw Oo). Επιπλέον, σκέφτομαι ότι και να πάρεις κράνος με chinguard, που θα το κουβαλάς? Οπότε θα καταλήξεις να μην το παίρνεις καθόλου μαζί σου κιόλας.

Τα MTB Helmets (με το visor σαν καπελάκι κλπ) έχουν πρακτική διαφορά με τα road helmets (σαν το Giro που μου έδειξες)? Η απλά η εμφάνιση αλλάζει?

Να σας πω την μαύρη αλήθεια, το ψήνω να του πάρω του αλπινιστή το:
Bell Muni Helmet 2012 (http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=69627)
(Muni Καπέλο, LOL)

raspoutiv
05-10-12, 14:25
Το Alpina, πάντως, το έχω ερωτευτεί. Με βάζει σε σκέψεις για αγωνιστικό, αλλά η λογική λέει ότι δεν θα με βολεύει για καθημερινές δουλειές. We'll see though! (Ο λόγος που δεν ανεβαίνει ανηφόρες το ίδιο εύκολο πρέπει να είναι το διαφορετικό gearing + λάστιχα που έβαλε, σε σχέση με τα hybrids/mtb, υποθέτω από αυτά που διαβάζω)

γιατί να μη σε βολεύει για καθημερινές δουλειές; μια χαρά σε βολεύει. το μόνο μικροπρόβλημα, είναι πως λόγω κόστους της κούρσας, δε μπορείς να το αφήνεις δεμένο για ώρες σε επίφοβα σημεία χωρίς ένα αυξημένο άγχος σε σχέση με ένα Beretta πχ. (που το Βeretta πιο εύκολα γίνεται στόχος κλοπής πάντως)
όσο για τις ανηφόρες, εννοείται πως η κούρσα ανεβαίνει ευκολότερα.
στην άσφαλτο η κούρσα είναι ο βασιλιάς. μόνο το χωματόδρομο δεν ανεβαίνει ;)

c4lex
05-10-12, 14:38
Τα αγωνιστικά δεν είναι φτιαγμένα περισσότερο για ταχύτητα παρά ανηφόρα? Το λέω με την λογική ότι στα MTB που δοκίμαζα, η πρώτη έφερνες πολλές σροφές το πετάλ, το ποδήλατο δεν πήγαινε βήμα από άποψη ταχύτητας, αλλά ανέβαινες ανηφόρες σχετικά ξεκούραστα. Αυτό ήταν πιο δύσκολο (ήθελε περισσότερη δύναμη στα πόδια) με την πρώτη του αγωνιστικού. Βέβαια τα MTB ήταν 26'' και το Alpina 28'', οπότε κι αυτό πρέπει να έπαιζε ρόλο. Επίσης, σκέφτομαι (δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω xD) να αντικαταστήσω το αμάξι κατά μεγάλο ποσοστό με το ποδήλατο, οπότε αυτό σημαίνει πιθανώς και σχάρα πίσω για να κουβαλάω πράγματα κοκ. Να βάλω σχάρα σε αγωνιστικό ή λασπωτήρες πχ, το βλέπω παράταιρο ή και αμαρτία!

raspoutiv
05-10-12, 14:49
Τα αγωνιστικά δεν είναι φτιαγμένα περισσότερο για ταχύτητα παρά ανηφόρα? Το λέω με την λογική ότι στα MTB που δοκίμαζα, η πρώτη έφερνες πολλές σροφές το πετάλ, το ποδήλατο δεν πήγαινε βήμα από άποψη ταχύτητας, αλλά ανέβαινες ανηφόρες σχετικά ξεκούραστα. Αυτό ήταν πιο δύσκολο (ήθελε περισσότερη δύναμη στα πόδια) με την πρώτη του αγωνιστικού. Βέβαια τα MTB ήταν 26'' και το Alpina 28'', οπότε κι αυτό πρέπει να έπαιζε ρόλο. Επίσης, σκέφτομαι (δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω xD) να αντικαταστήσω το αμάξι κατά μεγάλο ποσοστό με το ποδήλατο, οπότε αυτό σημαίνει πιθανώς και σχάρα πίσω για να κουβαλάω πράγματα κοκ. Να βάλω σχάρα σε αγωνιστικό ή λασπωτήρες πχ, το βλέπω παράταιρο ή και αμαρτία!

όχι βέβαια. οι ελαφριές ταχύτητες της κούρσας είναι πολύ ξεκούραστες και σε βγάζουν σε οποιαδήποτε ανηφόρα. οι σχέσεις στα αγωνιστικά, αν και λιγότερες από τα MTB για λόγους χρηστικότητας και βάρους, κυμαίνονται από πολύ light για απότομες ανηφόρες μέχρι σκληρές για πολύ μεγάλες ταχύτητες.

όταν είναι βρεγμένο το οδόστρωμα δε σου προτείνω τη χρήση κούρσας, όχι γιατί δε γίνεται, αλλά επειδή θα αναγκαστείς να ρίξεις πολύ την ταχύτητά σου, να στρίβεις πολύ προσεκτικά, με τιμόνι κι όχι με το σώμα, και φυσικά θα σε πιτσιλίσει - γιατί ναι, λασπωτήρες και κούρσα δεν πάνε μαζί.

c4lex
05-10-12, 15:05
Θα τσεκάρω και κανένα σύγχρονο αγωνιστικό να δω διαφορές, τότε. Εκτός αν ο αλπινιστής το έχει πειράξει κάπως (εκτός από τα παράταιρα λάστιχα). Αυτός το έχει για να τρέχει σε διαδρομές εκτός πόλης κυρίως. Εξ'ου και τον πρήζω για το κράνος. :rtfm:

manicx
05-10-12, 15:27
@manicx Δεν υπάρχει περίπτωση να μην φορέσω κράνος! Αυτόν με το Alpina προσπαθώ να τον πείσω να φορέσει αλλά αρνείται κατηγορηματικά λόγω: :princess2 :lol:
Πρέπει να' ναι σαν την ζώνη, άμα το συνηθίσεις από την αρχή, δεν μπορείς να οδηγήσεις χωρίς ζώνη μετά και αντίστροφα. Αυτό που λες για τον αερισμό της κεφαλής και το προστατευτικό είναι σωστό (το δεύτερο link δεν μου βγάζει κάτι btw Oo). Επιπλέον, σκέφτομαι ότι και να πάρεις κράνος με chinguard, που θα το κουβαλάς? Οπότε θα καταλήξεις να μην το παίρνεις καθόλου μαζί σου κιόλας.

Τα MTB Helmets (με το visor σαν καπελάκι κλπ) έχουν πρακτική διαφορά με τα road helmets (σαν το Giro που μου έδειξες)? Η απλά η εμφάνιση αλλάζει?


Όχι. Βασικά τα ίδια είναι με διαφορά το γείσο. Εγώ είχα πάει σε μαγαζί. Κοιτάω δύο Giro (απ' όλα) ένα MTB κι ένα Road. Βάρος ίδιο, design ίδιο, διαφορά το γείσο.



Να σας πω την μαύρη αλήθεια, το ψήνω να του πάρω του αλπινιστή το:
Bell Muni Helmet 2012 (http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=69627)
(Muni Καπέλο, LOL)

:rofl: Αχαχα... Έφυγε ήδη email σε γνωστούς μου ποδηλάτες...

c4lex
06-10-12, 10:12
Όχι. Βασικά τα ίδια είναι με διαφορά το γείσο. Εγώ είχα πάει σε μαγαζί. Κοιτάω δύο Giro (απ' όλα) ένα MTB κι ένα Road. Βάρος ίδιο, design ίδιο, διαφορά το γείσο.

Ωραία, γιατί ψήνομαι για καπελαδούρα με visor κι ας είναι και full μπίχλα + μουστάρδα!. :lol:



:rofl: Αχαχα... Έφυγε ήδη email σε γνωστούς μου ποδηλάτες...

Φροντίστε μην μου το εξαντλήσετε μόνο και χρειαστεί να χτενίσω το... Internet να το βρώ.. Μλκες!!! :lol: :rofl:

c4lex
10-10-12, 19:54
Είσαι τυχερός διότι έχω ασχοληθεί πολύ με τα φώτα ποδηλάτου και γνωρίζω καλά και τα δύο μπροστινά φώτα που σε ενδιαφέρουν. Κατ' αρχάς δεν θα τα πάρεις από deal extreme αλλά από αξιόπιστο πωλητή στο e-bay. Συνολικό κόστος με τα μεταφορικά 34€ για το SSC P7 και 30€ για το Cree T6. Αν θέλεις, σου προτείνω και πωλητές από ebay, καθώς και δυνατό πίσω φως. Τελωνείο δεν έχει πληρώσει κανείς μέχρι στιγμής, αλλά δεν μπορώ να σου πω με απόλυτη σιγουριά ότι θα το γλιτώσεις, αν και το ενδεχόμενο είναι πολύ μικρό.

Έχω πάρει μερικά P7 για εμένα και φίλους μου και είμαστε όλοι απόλυτα ικανοποιημένοι. Μπορείς να το βρεις σε διάφορες εκδόσεις, με 3 modes ή με 6, σε κόκκινο ή ασημί, με ένδειξη στάθμης μπαταρίας ή όχι. Το φως είναι καταπληκτικό, από τις καλύτερες αγορές που έχω κάνει. Έχει κάνει 20 κύκλους πλήρους φόρτισης/εκφόρτισης και δεν έχω διαπιστώσει διαφορά στη φωτεινότητα ή τη διάρκεια.

Τα 1200 lumens είναι ονομαστική ισχύς για τα πανηγύρια. Στην πράξη είναι 550-700 lumens, αλλά είναι πάρα πολύ δυνατό. Στη μεγάλη σκάλα διαρκεί 3,5 ώρες, ενώ στη μικρή περί τις 10 ώρες. Καλό είναι να το εκφορτίζεις πλήρως πριν από τη φόρτιση και να μην το φορτίζεις πάνω από 5-6 ώρες. Ένας συμποδηλάτης παραπονέθηκε για μείωση της διάρκειας ζωής της μπαταρίας μετά από κακή χρήση του φορτιστή (το φόρτιζε πριν αδειάσει η μπαταρία και το ξέχναγε στο φορτιστή).

Το Cree T6 είναι πιο φωτεινό, αλλά δυστυχώς λίγο πιο spot. Λένε μάλιστα ότι έχει καλύτερη διαχείριση του φάσματος εκπομπής, ώστε να καταναλώνει λιγότερη ισχύ και να παράγει περισσότερη ορατή ακτινοβολία. Αν το συγκρίνεις δίπλα-δίπλα με το P7, φαίνεται πιο φωτεινό και μάλλον το T6 θ' αγόραζα, τώρα που έπεσε η τιμή του στα 30€.

Έχουν εξωτερικό battery pack που προσδένεις στο σκελετό του ποδηλάτου. Ο φορτιστής κάνει για 220 Volt, αλλά μερικοί πωλητές ξεχνούν να βάλουν αντάπτορα από αγγλικό φις σε ευρωπαϊκό κι ας το λένε στην περιγραφή. Ανάλογα τον πωλητή και την τύχη σου, κάνει από μία εβδομάδα έως 4 για να έρθει από ανατολική Ασία.

Χαρακτηριστικά θα σου πω ότι σε παλλόμενη ρύθμιση πλήρους ισχύος του P7 μου έχει κάνει παράπονο ταξιτζής όταν είχαμε κολλήσει στην κίνηση:
"Φίλε, αυτό το φως στραβώνει", ενώ μου έχουν πει άλλοι ότι με καταλαβαίνουν 500 μέτρα μπροστά στην κίνηση, επειδή αναβοσβήνουν όλες οι ανακλαστικές πινακίδες μπροστά μου.

Αν βρεθείς σε σκοτεινό δρόμο, φωτίζει επαρκώς, σαν φως από μηχανάκι.


SSC P7 και Cree T6 Εξακολουθούν να είναι οι καλύτερες vfm επιλογές? Έχει κάνει κανείς πειράματα με mount σε χαμηλότερη θέση από το τιμόνι, όπως στο bikehacks? http://www.bikehacks.com/bikehacks/2012/03/alternative-bike-light-mount.html

Επίσης, x2 οποιοδήποτε από τα δύο είναι υπερβολή?
(Περισσότερο για την συμμετρία του θέματος το λέω, από τα βίντεο που βλέπω μάλλον ξέρω την απάντηση.. Yes.. :lol:)

megahead13
22-10-12, 16:46
Μια και έθεσε το θέμα ο c4lex, λέω να πάρω καινούργια φώτα, γιατί αυτά που είχα πάρει για το προηγούμενο ποδήλατο δε με καλύπτουν τώρα με το καινούργιο (για την ακρίβεια είναι τραγικά για 10km απόσταση μες το βράδυ και ας υπάρχει καλός φωτισμός στους εδώ δρόμους). Σκέφτομαι να πάρω αυτό:

http://www.ebay.co.uk/itm/CREE-XML-XM-L-T6-1800-LM-LED-Bike-Bicycle-HeadLamp-HeadLight-9-LED-Rear-Light-/130681638666

Το πίσω φως που δίνει είναι αυτό:

http://dx.com/p/9-led-bike-safety-strobe-light-2-aaa-3639

Από youtube φαίνεται αρκετά καλό για την τιμή του. Είδα όμως και κάποια της Cateye:

http://www.wheelies.co.uk/p39556/Cateye-Reflex-TL-560-Rear-Light.aspx
http://www.wheelies.co.uk/p39557/Cateye-Reflex-TL-570-Auto-Rear-Light.aspx (ίδιο με το προηγούμενο, αλλά έχει αισθητήρες φωτό/κίνησης για να αναβοσβήνει αυτόματα)
http://www.wheelies.co.uk/p12054/Cateye-TL-LD610-Rear-Light.aspx

Τί λέτε; Έχετε κάτι άλλο να προτείνετε για το πίσω φως;;

raspoutiv
22-10-12, 18:11
value for money (http://www.ebay.com/itm/Cat-Eye-Light-Set-HL270-120-Front-Rear-Cyling-Riding-Bike-Bicycle-NEW-/130775121474?pt=UK_SportsLeisure_Cycling_Bike_Lights&hash=item1e72cdfe42) από την Cateye

έχει κι άλλα ενδιαφέροντα σετάκια ο ίδιος πωλητής
αν θες κάτι πιο δυνατό θα ανέβεις αρκετά κοστολόγιο (σε ποσοστό)

megahead13
22-10-12, 18:30
Χμμ, σκεφτόμουν κάτι καλύτερο για το πίσω φως. Για μπροστά έχω αποφασίσει να τα σκάσω για το Cree T6

Mouse Potato
22-10-12, 18:56
Αυτό (http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=56546) (σε πολύ καλή τιμή από CRC).

megahead13
22-10-12, 19:54
Αυτό όντως φαίνεται τρομερά δυνατό! Αλλά βλέπω πολλά παράπονα σχετικά με την ανθεκτικότητά του σε υγρασία/νερό :(

@ ADSLgr.com All rights reserved.