PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδηλάτες @ adslgr: Αγορά ποδηλάτου, εξοπλισμού και ρουχισμού



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 [28] 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62

c4lex
23-10-12, 10:45
Αυτό με έψηνε πολύ για Back light:

http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=29543

Αλλά σκεφτόμουνα κάτι τέτοιο:

http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=64502

ίσως ήταν καλύτερο λόγω μάκρος. Με την λογική ότι σε απόλυτο σκοτάδι, που υπάρχει σε μια διαδρομή που ψήνομαι να κάνω καθημερινά, ο οδηγός μπορεί καλύτερα να εκτιμήσει το χώρο που πιάνεις σε πλάτος. Στη συγκεκριμένη διαδρομή που λέω, τυχαίνει συχνά να πετυχαίνεις ποδηλάτες. Θυμάμαι έναν συγκεκριμένα που είχε πολύ χαμηλής έντασης πίσω φως. Τον είδα τελευταία στιγμή και πέρασα επικίδυνα κοντά του με τα δεδομένα τα δικά μου (αφήνω χώρο ώστε και για οποιοδήποτε λόγο να πέσει ο άλλος από το ποδήλατο, πάλι να μην τον πατήσω).

Επιπλέον το πολύ δυνατό μπροστά φως βοηθάει τον οδηγό που σε πλησιάζει από πίσω να εκτιμήσει τον χωρο που θέλεις, γιατί υποσυνείδητα σε υπολογίζει σαν μηχανάκι. Ή τουλάχιστον έτσι λειτουργώ εγώ. xD

frap
23-10-12, 11:00
Τώρα θα ακουστεί άσχημα ίσως, αλλά αν είδες τον ποδηλάτη με έστω αδύναμο πίσω φως την τελευταία στιγμή, τη λακκούβα ή το οποιοδήποτε εμπόδιο που δεν έχει καθόλου φως, πως θα το δεις;

c4lex
23-10-12, 11:09
Με τα φώτα του αμαξιού μου. Την συγκεκριμένη διαδρομή την ξέρω απ' έξω, αλλά συχνά χρησιμοποιώ την μεγάλη σκάλα για αυτό ακριβώς το λόγο. Εκτός από ποδηλάτες με φθηνό φωτισμό, ή μηχανάκια χωρίς φωτισμό (!! Πιτσιρικάδες...) τυχαίνουν συνέχεια γάτες, σκυλιά και μικρά ζώα. Και το όριο ταχύτητας είναι 80, οπότε οποιαδήποτε πρόσκρουση θα είναι messy. Περισσότερο σκέφτομαι πως θα προειδοποιήσεις έγκαιρα τον οδηγό πίσω σου ώστε και να μην σκέφτεται, να αντιδράσει σωστά!

raspoutiv
23-10-12, 11:23
μιας που πιάσαμε το θέμα των extra

ρε παιδιά, όταν ρωτάει κάποιος για το τι ποδήλατο να πάρει, βάζει αυστηρό περιορισμό στο κόστος του, και συνήθως αυτό είναι χαμηλό. όταν μιλάμε για περιφερειακά, ξαφνικά βλέπω μια ανοιχτοχεριά που με ξαφνιάζει.
δε θα επεκταθώ στο θέμα των φώτων, αλλά μήπως είμαστε ακριβοί στα πίτουρα και φτηνοί στο αλεύρι;

c4lex
23-10-12, 11:35
Είναι θέμα ασφαλείας imho, ειδικά τα φώτα. Και Ferrari χωρίς Brake lights ή καλά φώτα μπροστά να είχες, δεν θα την είχες για πολύ! Από την άλλη τα περιφερειακά μένουν και ποδήλατο να αλλάξεις. BTW, έχετε υπ' όψιν κανένα καλό brake light που να αυξάνει ένταση όταν φρενάρεις, είτε με γυροσκόπιο είτε με καλώδια στα φρένα? Έχω βρει μόνο κάτι κινέζικα τα οποία δεν μου γεμίζουν το μάτι.

megahead13
23-10-12, 12:28
Αυτό με έψηνε πολύ για Back light:

http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=29543

Αλλά σκεφτόμουνα κάτι τέτοιο:

http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=64502

ίσως ήταν καλύτερο λόγω μάκρος. Με την λογική ότι σε απόλυτο σκοτάδι, που υπάρχει σε μια διαδρομή που ψήνομαι να κάνω καθημερινά, ο οδηγός μπορεί καλύτερα να εκτιμήσει το χώρο που πιάνεις σε πλάτος. Στη συγκεκριμένη διαδρομή που λέω, τυχαίνει συχνά να πετυχαίνεις ποδηλάτες. Θυμάμαι έναν συγκεκριμένα που είχε πολύ χαμηλής έντασης πίσω φως. Τον είδα τελευταία στιγμή και πέρασα επικίδυνα κοντά του με τα δεδομένα τα δικά μου (αφήνω χώρο ώστε και για οποιοδήποτε λόγο να πέσει ο άλλος από το ποδήλατο, πάλι να μην τον πατήσω).

Επιπλέον το πολύ δυνατό μπροστά φως βοηθάει τον οδηγό που σε πλησιάζει από πίσω να εκτιμήσει τον χωρο που θέλεις, γιατί υποσυνείδητα σε υπολογίζει σαν μηχανάκι. Ή τουλάχιστον έτσι λειτουργώ εγώ. xD
Το Blackburn Mars 4.0 (ή το 3.0) το σκέφτομαι κι εγώ. Το Cateye που δείχνεις είναι παλιότερο. Στο ίδιο στυλ, αλλά λίγο ακριβότερα είναι το 610 που έβαλα πριν και το ακόμα νεώτερο 650 (στο οποίο μου φαίνεται θα καταλήξω μια και βλέπω πως με λίγο ψάξιμο μπορεί να βρεθεί σε καλή τιμή). Οποιαδήποτε άλλη πρόταση καλοδεχούμενη πάντως :)

leros2004
23-10-12, 14:29
Αυτό (http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=56546) (σε πολύ καλή τιμή από CRC).

Αυτό ειναι αν όχι το καλύτερο... απο τα καλύτερα....

Ρίξε και μια ματια απο ebay μεριά για 1w back light ...

Σε κάτι ΄τετοιο:

http://www.ebay.com/itm/New-Smart-1-WATT-TWO-EYEs-0-5W-0-5w-Red-LED-SuperFlash-Rear-Light-/140869104993?pt=UK_SportsLeisure_Cycling_Bike_Lights&hash=item20cc73f561

http://www.ebay.com/itm/Smart-Lunar-R-1-WATT-LED-SuperFlash-Rear-Bike-Light-/150915133637?pt=UK_SportsLeisure_Cycling_Bike_Lights&hash=item23233e30c5

http://www.ebay.com/itm/New-Smart-1-Watt-Red-LED-SuperFlash-Bike-Rear-Light-/140869104576?pt=UK_SportsLeisure_Cycling_Bike_Lights&hash=item20cc73f3c0

Τα βλέπω συχνά στο Freeday... είναι παραπάνω απο ικανοποιητικά ...

c4lex
23-10-12, 16:02
Καλή ιδέα πάντως μου φάνηκε και αυτή η πατέντα:

http://www.ebay.com/itm/Bicycle-Bike-Cycling-Led-Laser-Tail-Light-Safety-Rear-Warning-Lamp-New-/200797798747?pt=AU_Sport_Cycling_Accessories&hash=item2ec07b415b

Αν βάλεις στην άκρη το Fast and Furious effect και το έμφυτο του έλληνα να κοροϊδεύει ό, τι ξεφεύγει από την νόρμα: τα φώτα φωτίζουν ένα lane που ο αυτοκινιτιστής μπορεί ξεκάθαρα να αποφύγει. Not bad. Από την άλλη το 650 κι εμένα μου αρέσει τώρα που το βλέπω!

ReaperX
24-10-12, 03:36
Το Blackburn Mars 4.0 (ή το 3.0) το σκέφτομαι κι εγώ. Το Cateye που δείχνεις είναι παλιότερο. Στο ίδιο στυλ, αλλά λίγο ακριβότερα είναι το 610 που έβαλα πριν και το ακόμα νεώτερο 650 (στο οποίο μου φαίνεται θα καταλήξω μια και βλέπω πως με λίγο ψάξιμο μπορεί να βρεθεί σε καλή τιμή). Οποιαδήποτε άλλη πρόταση καλοδεχούμενη πάντως :)

Το mars 4 το αγόρασα πριν κάνα 2μηνο (22€ από Ελλάδα) ,και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Πολύ ισχυρό φως και πολύ ωραίο design σε αντίθεση με τα cateye που προσωπικά δε μου αρέσουν καθόλου.

megahead13
24-10-12, 16:03
Νομίζω πως έχω καταλήξει στα εξής:

http://www.ebay.co.uk/itm/CREE-XML-XM-L-T6-1800-LM-LED-Bike-Bicycle-HeadLamp-HeadLight-9-LED-Rear-Light-/130681638666
http://www.action-led-lights.com/collections/accessories/products/wide-angle-lens
http://www.action-led-lights.com/collections/bike/products/mj-818-bike-tail-light-set

Μήπως είναι υπερβολή το MJ-818 για πίσω φως;; :hmm:

c4lex
25-10-12, 01:14
Χωρίς να έχω πολύ εμπειρία στο θέμα, τώρα το ψάχνω κι εγώ, νομίζω ότι θέλεις να αποφύγεις πολύ δυνατό φως πίσω. Τουλάχιστον αν δεν περιορίζεται κάπως το ύψος που εκπέμπει το φως. Ναι μεν μπορεί να ειδοποιείς τον οδηγό από πολλά μέτρα, αλλά όταν έρθει κοντά τον στραβώνεις και μπορεί να έχει τα αντίθετα αποτελέσματα. Όπως όταν οδηγάς και ο απέναντι έχει την δυνατή σκάλα. Ακόμα και να τον εκνευρίσεις απλά, το πρόβλημα δεν είναι τόσο το αν έχεις δίκιο, όσο το αν θα αντιδράσει σωστά αν γίνει λάθος χειρισμός από οποιονδήποτε. Το ιδανικό για μένα θα ήταν ένα φως που φαίνεται από τα 50+ μέτρα, να είναι μακρύ ώστε να έχει μια ιδέα για το μήκος σου ο οδηγός χωρίς να χρειάζεται να σε δει καλά (σιγά μην κάτσει κανείς να φορέσει reflectors στα ρούχα) και ίσως ιδανικά να εκπέμπει ένα halo στο έδαφος πίσω σου. Με λίγα λόγια, κάτι που να προσωμοιώνει αυτό που περιμένει ο οδηγός από μια μηχανή:

111104

Αν το σκεφτείς, αυτό που σε ειδοποιεί για την θέση της μηχανής στο απόλυτο σκοτάδι σαν οδηγός, δεν είναι το πολύ δυνατό πίσω φως, αλλά το halo από τα φώτα μπροστα στη μηχανή. Το tail light είναι περισσότερο για να καταλάβεις την θέση, που τελειώνει το όχημα, περίπου πόσο φαρδύ είναι και το αν επιβραδύνει.

Προσωπικά παρήγγειλα για πίσω το full-gypsy-laser-πράγμα από το ebay. Θα δοκιμάσω να δω αν έχει κάποια πρακτική αξία ή είναι περισσότερο εφφέ. Έτσι κι αλλιώς 7 δολλάρια είναι.

c4lex
27-10-12, 16:55
Έδωσα το Beretta σε τρίτο φίλο που ψήνεται να ξεκινήσει ποδήλατο και χτύπησα το MBM Life τελικά! Με κέρδισε το Ιταλικό design και η έλλειψη αναρτήσεων στο πιρούνι!

@raspoutiv, παρά τρίχα να πάω σε κούρσα, αλλά είναι πολύ ευαίσθητο για τις ατασταλίες που κάνω με το ποδήλατο και θα με περιόριζε στην καθημερινότητα. Ομολογώ πάντως ότι όλο τράμπα κάνουμε με το Alpina όποτε πάμε διαδρομές! :lol:

8anos
29-10-12, 11:39
να ζητησω τη βοήθεια σας.
υπάρχει ενα παλιο καλό ποδηλατο με τρεις ταχυτητες, οι οποιες ομως δεν αλλάζουν
πιθανον το προβλημα να βρισκεται στον εναλλάκτη ( ; ) ο οποιος ειναι σπασμενος - δειτε την φώτο δεν ξερω την ορολογια :oops:
τι νομιζετε οτι θα χρειαστει να αγορασω και πως να το ψαξω;

ευχαριστώ!

111258

111259

frap
29-10-12, 12:33
Όταν γυρνάς το grip αλλάζει θέση το συρματόσχοινο;

8anos
29-10-12, 23:40
βασικα δεν γυριζει καθολου ειναι σαν να ειναι μαγκωμενο

- - - Updated - - -

νομιζω οτι ειναι αυτο: http://www.amazon.com/exec/obidos/ASIN/B001GSQVZ8/101usa-20

raspoutiv
30-10-12, 14:04
κοίτα, ποδηλατάς δεν είμαι, αλλά μια γνώμη μπορώ να στην πω
αυτές οι ταχύτητες δεν είναι και η top ποιότητα. σε city bikes όπως αυτό, τέτοια συστήματα χρησιμοποιούν γιατί είναι πιο κομψά, αλλά γενικά οι στροφαριστές ταχύτητες δεν είναι και το καλύτερο.

πιθανώς να χρειαστεί καινούριο ροτοράκι στο χερούλι, πάρε ένα με λεβγεδάκια, και οπωσδήποτε κοίτα πίσω αν τραβάει το σύρμα. αν δεν τραβάει, είναι για άλλαγμα και εκεί

8anos
30-10-12, 17:21
ευχαριστώ για τη γνώμη :) Θα το ψαξω περισσότερο

manicx
02-11-12, 18:01
Ψήνομαι για αγορά fitness/urban. Θα έχω το Crossmo φορτωμένο για τη δουλειά, και το fitness/urban για τις βολτίτσες μου σε άσφαλτο. Δυστυχώς η κατηγορία είναι τσουχτερή αλλά θα ήθελα προτάσεις ως προς εταιρίες με καλό όνομα στον συγκεκριμένο τύπο. Μέχρι στιγμής έχω δει μοντέλα της Scott, Merida, Kona, Specialized. Στόχος μου είναι περίπου τα 600 ευρώ (max) και βάρος όχι πάνω των 12 κιλών. Ομολογώ ότι εντυπωσιάστηκα με το πιο απλό speeder της Merida που έχει βάρος κάτω των 11 κιλών αλλά δεν ξέρω τι λέει η εταιρία...

megahead13
02-11-12, 23:25
Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος με το δικό μου Trek FX 7.5 To Merida εδώ πάνω το είχα βρει μόνο online σε τσουχτερή τιμή. Αν είναι καθαρά για άσφαλτο δεν κοιτάς και κάνα κουρσάκι;; ;)

- - - Updated - - -

Α! Επίσης και Orbea

8anos
03-11-12, 00:09
αρχίζω να βλέπω τις πρώτες επιπτώσεις της ποδηλασίας στα τζιν μου.
εσείς πως αντιμετωπίζεται/προλαμβάνεται την φθορά στα παντελόνια σας;

raspoutiv
03-11-12, 00:16
με το Orbea ανεβάζεις πολύ το κόστος

και γενικά με 600€ μπορεί να πάρει κάποιο βασικό μοντέλο κούρσας. ή θα πρέπει να δει τα μεταχειρισμένα ή να ανέβει λίγο στο ποσό
urban δεν προτείνω γιατί είναι ημίμετρο, κατ εμέ, και το ποσό που διαθέτει ήδη είναι αρκετά υψηλό για να πάει σε τέτοια λύση. λίγη υπομονή ακόμα και κούρσα με τη μία

- - - Updated - - -


αρχίζω να βλέπω τις πρώτες επιπτώσεις της ποδηλασίας στα τζιν μου.
εσείς πως αντιμετωπίζεται/προλαμβάνεται την φθορά στα παντελόνια σας;

εννοείς πως σου πιασε το δεξί παντζάκι το μπροστινό γρανάζι;

8anos
03-11-12, 00:21
οχι τρίβονται στη περιοχή του καβάλο, η μονο σε εμένα γίνεται; :oops:

raspoutiv
03-11-12, 00:31
οχι τρίβονται στη περιοχή του καβάλο, η μονο σε εμένα γίνεται; :oops:

δεν το χω ξανακούσει... αυτό βέβαια είναι και κακό αλλά και καλό πιθανώς ;)
καλά πως τρίβεται ο καβάλος; είναι η σέλα φθαρμένη μήπως; αλλά κι έτσι να ταν, δεν τίθεται θέμα τριβής. ακούνητο τον έχουμε τον κο* :D

Φανερός Πράκτωρ
03-11-12, 00:57
οχι τρίβονται στη περιοχή του καβάλο, η μονο σε εμένα γίνεται; :oops:

και σε μένα γινόταν. Μάλλον επειδή τα φοράω σχετικά στενά. Ίσως επειδή πρέπει να χάσω και κανένα κιλό. Δεν είναι και ρούχο για άθληση κλπ κλπ. Από τότε που άρχισα να φοράω ειδικές φόρμες & σορτς σταμάτησα να έχω τέτοια προβλήματα

8anos
03-11-12, 01:04
μαλιστα ευχαριστώ για την απάντηση, ελεγα μηπως γινεται καμια πατέντα
πιο ευκολο ειναι να χασω κανα κιλο παρα να σκασω μυτη με φορμα ή σορτς στη δουλεια :lol:

Φανερός Πράκτωρ
03-11-12, 01:36
καλά μην το δένεις και κόμπο ότι είναι μόνο (ή κυρίως) τα κιλά. Υπάρχουν και αξιοπρεπείς φόρμες και σορτς (δεν είναι ανάγκη να μπεις με ροζ κολάν στο γραφείο :p). Κουβαλάς και 2α ρούχα και αλλάζεις μόλις πας. Εγώ αυτό έκανα αλλά και πολλοί άλλοι.

megahead13
04-11-12, 07:24
Θέλω να πάρω παπούτσι για το ποδήλατο και με την ευκαιρία να το συνδυάσω και με SPD πετάλι. Βλέπω ότι πολλοί εδώ μέσα χρησιμοποιείται αυτού του τύπου τα πετάλια. Ερώτηση: Με κανονικό παπούτσι (πχ, για κοντινή απόσταση) είναι εύκολο το πεταλάρισμα; Μιλάω για πετάλι Shimano Μ530 ή M647/545/424. Τα διπλής όψης Shimano Α530 και M324 μάλλον τα απορρίπτω για το λόγο ότι πρέπει να ψάχνεις την κατάλληλη πλευρά κάθε φορά (αν και σε ένα φόρουμ πήρε το μάτι μου ότι τα A530 είναι ζυγισμένα για να είναι η πλευρά με το κλιπ πάντα προς τα πάνω, ίσως κατάλαβα λάθος :hmm:).

Όσον αφορά το θέμα παπούτσι βλέπω άπειρες επιλογές. Καλή περίπτωση φαίνεται το Shimano AM45: http://cycle.shimano-eu.com/publish/content/global_cycle/en/nl/index/footwear/mtb/product.-code-SH-AM45.-type-..html Έχετε να προτείνεται κάτι άλλο όσο το δυνατόν πιο αδιάβροχο;;

c4lex
04-11-12, 10:04
Στην ίδια φάση με τον megahead είμαι κι εγώ. Η δική μου ερώτηση είναι κατά πόσο μπορείς να φορέσεις SPD παπούτσι για περπάτημα μετά το ποδήλατο? Απ' ότι διαβάζω γίνεται αν δεν πάρεις τα road shoes με την σκληρή σόλα, αλλά οποιαδήποτε πληροφορία ευπρόσδεκτη! Στην δική μου περίπτωση, θέλω μεν να χρησιμοποιώ το ποδήλατο με SPD, αλλά να μην περπατάω σαν πάπια μετά ή να κουβαλάω 2ο ζευγάρι παπούτσια μαζί μου.

Νομίζω κάπου διάβαζα ότι το βάρος στα κινούμενα μέρη του ποδηλάτου (ρόδες, crankshaft κοκ) μετράει πολλαπλάσια από το συνολικό βάρος του ποδηλάτου. Οπότε ένα πετάλι για να στρέφεται με την Clip πλευρά προς τα πάνω αυτόματα, λογικά θα είναι και βαρύτερο από ένα απλό πετάλι. Πόσο επηρεάζει αυτό δεδομένο ότι με το clip κερδίζεις 10% efficiency... δεν έχω ιδέα!

raspoutiv
04-11-12, 14:21
παιδιά, νομίζω πως υπερβάλλουμε

το extra βάρος του πεταλιού είναι μικρότερο από 2 ποτήρια νερό που ήπιατε πριν καβαλήσατε
το αδιάβροχο παπούτσι δεν έχει νόημα γιατί δε θα πατήσετε και σε καμιά λακούβα, στο πετάλι θα ακουμπάει
το κουμπωτό παπούτσι δε χρειάζεται στα mountain κατ εμέ (χωρίς να ξέρω τι ποδήλατο έχει ο mega). στο mountain θες ελευθερία στα πόδια και δε σε νοιάζει τόσο το στροφάρισμα.

εγώ με αυτά που έχω, απλά δε μπορώ να περπατήσω. τα φοράω μόνο όταν κάνω μεγάλες διαδρομές με την κούρσα και δεν έχω σκοπό να ξεβαληκέψω μπροστά σε κόσμο (θα ξεφτυλιστούμε με τα τακούνια ανάποδα)
αυτά που έχω μοιάζουν με αυτά (http://www.wiggle.com/dhb-r10-road-cycling-shoe/), αν δεν είναι τα ίδια, και τα είχα πάρει πριν 3 χρόνια περίπου όσο έχουν τώρα στο ίδιο κατάστημα.
τώρα αν θέλετε κάτι πιο εξεζητημένο, όπως ζήτησε ο megahead, αυτά (http://www.wiggle.com/northwave-celsius-arctic-gtx-gore-tex-winter-mtb-boots/) μου φαίνονται δυνατά.

c4lex
04-11-12, 14:36
Hybrid έχει κι αυτός (Trek fx 7.5)
Γενικά συμφωνώ για το βάρος, αλλά διάβαζα ότι μηχανικά έχει διαφορά στα κινούμενα μέρη (κάτι 7x το αντίστοιχο βάρος στο σκελετό ή κάτι τέτοιο. Στο mtbr το είδα? Δεν θυμάμαι.). Γι' αυτό για παράδειγμα έχεις τεράστια διαφορά μεταξύ σιδερένιας και αλουμινένιας ζάντας. Την διαφορά ζάντας την έχω δει live και είναι αρκετά αξιοπρόσεκτη διαφορά. Φαντάζομαι ότι για να στρέψει ένα πετάλι από μόνο του, θέλει πολύ μικρή τριβή και αρκετό βάρος. Αλλά για τα συστήματα των πεταλιών δεν έχω ιδέα...
Για το βάλε βγάλε έχεις δίκιο, το σκέφτομαι κι εγώ, γιατί όλο μλκίες κάνω στο δρόμο και δεν ξέρω κατά πόσο γρήγορα μπορεί κανείς να τα κουμπώσει/ξεκουμπώσει αν χρειαστεί. Ίσως ο λόγος που δεν θα τα προτιμήσω να είναι αυτός. Περισσότερο το σκέφτομαι για την γυμναστική και λιγότερο για την απόδοση. Γυμνάζεις και το πίσω μέρος του ποδιού, κερδίζοντας και σε efficiency παράλληλα.

Mouse Potato
04-11-12, 14:39
Οποιοδήποτε παπούτσι με cleats (από ποδοσφαιρικό μέχρι ποδηλατικό) είναι δύσκολο στο περπάτημα. Από εκεί και πέρα συνήθως συστήνονται mountain παπούτσια μιας και είναι πιο εύκολα στο περπάτημα.

Εγώ έχω ποδηλατικό παπούτσι δρόμου και το φοράω μόνο όταν θέλω να κάνω το ποδήλατο μου και δεν έχω να περπατήσω. Αλλιώς σε αποστάσεις μικρότερες των 10km (βολτίτσα χαλαρή) φοράω τα κανονικά μου παπούτσια. Από τα 10km και πάνω με πιάνουν πόνοι στην πατούσα λόγω του ότι τα SPD δεν έχουν μεγάλη επιφάνεια ώστε να πατήσει το κανονικό παπούτσι. Έτσι τα διπλής όψεως είναι μια λύση (μην κοιτάτε λεπτομέρειες όπως βάρη σε γραμμάρια κλπ... σε καθημερινή χρήση δεν θα δείτε κάποια διαφορά).

raspoutiv
04-11-12, 14:57
@ c4lex

αν δεν πέσεις στο πλάι στο φανάρι, γιατί δεν έπιασε το παπούτσι καλά δε θα το καταλάβεις ;)
για σταμάτα-ξεκίνα, για χαλαρές διαδρομές αλλά και για συνδιασμό με περπάτημα, τα κουμπωτά είναι αδιανόητο να τα φορέσεις
σας τα πε κι ο mouse, πως δεν είναι να ασχολείστε παραπάνω με αυτά τα θέματα

χαίρομαι όμως που σας μπήκε το σαράκι και τα σκαλίζετε. πιστεύω πως αποτυπώνεται και στο κοντέρ σας - δλδ την εφαρμογή του κινητού γιατί πλέον το κοντέρ δεν έχει αξία. παρεμπιπτόντως να αναφέρω πως είμαι εναντίον των κοντέρ και των μετρήσεων. ;)

c4lex
04-11-12, 15:26
Με πείσατε να μην πάρω ή τουλάχιστον να το τρενάρω για τώρα. Βασικά κυρίως μέσα στην πόλη το χρησιμοποιώ το ποδήλατο (δρόμο, πεζοδρόμια, λακούβες κοκ) και πορείες το ΣΚ κυρίως, οπότε ίσως με ξεβολέψει περισσότερο απ' ότι θα δω καλό. Αν δεν βολεύουν και στο περπάτημα τα mountain παπούτσια που λέει κι ο mouse, δεν έχει νόημα για την καθημερινότητα. Τουλάχιστον για μένα.

Αλήθεια, ποια εφαρμογή προτείνετε για κοντέρ? Κι εγώ δεν τρελαίνομαι τόσο να ξέρω την ταχύτητά μου, αλλά σκεφτόμουνα αν βοηθάει να μετράς πεταλιές για να βρεις τα όριά σου και να τα ξεπεράσεις. Διίστανται οι απόψεις απ' ότι διαβάζω και γενικά ούτε γω θέλω να το φορτώνω το όχημα. Αλλά αν βοηθάει, έστω αρχικά σαν μπούσουλας, why not?

Είναι αλήθεια πάντως ότι μας έπιασε μαζική ψύχωση με τα ποδήλατα όλη η παρέα τώρα τελευταία. :lol:

raspoutiv
04-11-12, 16:44
Με πείσατε να μην πάρω ή τουλάχιστον να το τρενάρω για τώρα. Βασικά κυρίως μέσα στην πόλη το χρησιμοποιώ το ποδήλατο (δρόμο, πεζοδρόμια, λακούβες κοκ) και πορείες το ΣΚ κυρίως, οπότε ίσως με ξεβολέψει περισσότερο απ' ότι θα δω καλό. Αν δεν βολεύουν και στο περπάτημα τα mountain παπούτσια που λέει κι ο mouse, δεν έχει νόημα για την καθημερινότητα. Τουλάχιστον για μένα.

Αλήθεια, ποια εφαρμογή προτείνετε για κοντέρ? Κι εγώ δεν τρελαίνομαι τόσο να ξέρω την ταχύτητά μου, αλλά σκεφτόμουνα αν βοηθάει να μετράς πεταλιές για να βρεις τα όριά σου και να τα ξεπεράσεις. Διίστανται οι απόψεις απ' ότι διαβάζω και γενικά ούτε γω θέλω να το φορτώνω το όχημα. Αλλά αν βοηθάει, έστω αρχικά σαν μπούσουλας, why not?

Είναι αλήθεια πάντως ότι μας έπιασε μαζική ψύχωση με τα ποδήλατα όλη η παρέα τώρα τελευταία. :lol:

για iOS θέλεις; :p

βάλε όποια να ναι εκεί στο android, εγώ έχω μια με ένα κόκκινο σήμα - ναι βαριέμαι να το κοιτάξω τώρα :oops: -αλλά μην την ανοίγεις παρά μόνο όταν θες να τσεκάρεις τις αντοχές σου, δλδ να πας για σπριντάρισμα έξω και να μετρήσεις χρόνο σε συγκεκριμένη διαδρομή. αυτό το θεωρώ ανόητο για όποιον δεν είναι αθλητής, αλλά μπορεί μια στο τόσο να θες να δεις πόσο αντέχεις. αν έπεσε πολύ η σωματική του κατάσταση μετά από αποχή απ την άσκηση για ένα διάστημα, ή αν ανέβηκε κτλ.

αν σας έπιασε όλη την παρέα η αρρώστια θα ανέβετε επίπεδο πολύ γρήγορα. όταν σταματήσετε βέβαια, θα είστε για group therapy :p

megahead13
04-11-12, 18:47
@c4lex: Το 'σκισες ρε φιλλλλλαράκι! :p :p :p


Οποιοδήποτε παπούτσι με cleats (από ποδοσφαιρικό μέχρι ποδηλατικό) είναι δύσκολο στο περπάτημα. Από εκεί και πέρα συνήθως συστήνονται mountain παπούτσια μιας και είναι πιο εύκολα στο περπάτημα.

Εγώ έχω ποδηλατικό παπούτσι δρόμου και το φοράω μόνο όταν θέλω να κάνω το ποδήλατο μου και δεν έχω να περπατήσω. Αλλιώς σε αποστάσεις μικρότερες των 10km (βολτίτσα χαλαρή) φοράω τα κανονικά μου παπούτσια. Από τα 10km και πάνω με πιάνουν πόνοι στην πατούσα λόγω του ότι τα SPD δεν έχουν μεγάλη επιφάνεια ώστε να πατήσει το κανονικό παπούτσι. Έτσι τα διπλής όψεως είναι μια λύση (μην κοιτάτε λεπτομέρειες όπως βάρη σε γραμμάρια κλπ... σε καθημερινή χρήση δεν θα δείτε κάποια διαφορά).
Απ' ότι έχω δει έχεις τα Shimano Μ530 που είναι μικρά. Άρα λες για μια κοντινή βόλτα μέχρι το σούπερ μάρκετ ή κάνα χιλιόμετρο παρακάτω στο γήπεδο μπάσκετ (ναι έχει και τέτοια το νησί :p) για να ρίξουμε κάνα σουτάκι να ξεπιαστούμε με τα απλά παπούτσια είναι εντάξει. Τα M647/545/424 πάντως έχουν μεγαλύτερη επιφάνεια και απ' ότι καταλαβαίνω ο μηχανισμός του κλιπ πιέζεται όταν είσαι με απλό παπούτσι, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο καλύτερα/χειρότερα είναι στο βάλε/βγάλε το ποδηλατικό παπούτσι από το κλιπ σε σχέση με τα M530 (ή τα αντίστοιχα XT).


παιδιά, νομίζω πως υπερβάλλουμε

το extra βάρος του πεταλιού είναι μικρότερο από 2 ποτήρια νερό που ήπιατε πριν καβαλήσατε
το αδιάβροχο παπούτσι δεν έχει νόημα γιατί δε θα πατήσετε και σε καμιά λακούβα, στο πετάλι θα ακουμπάει
το κουμπωτό παπούτσι δε χρειάζεται στα mountain κατ εμέ (χωρίς να ξέρω τι ποδήλατο έχει ο mega). στο mountain θες ελευθερία στα πόδια και δε σε νοιάζει τόσο το στροφάρισμα.

εγώ με αυτά που έχω, απλά δε μπορώ να περπατήσω. τα φοράω μόνο όταν κάνω μεγάλες διαδρομές με την κούρσα και δεν έχω σκοπό να ξεβαληκέψω μπροστά σε κόσμο (θα ξεφτυλιστούμε με τα τακούνια ανάποδα)
αυτά που έχω μοιάζουν με αυτά (http://www.wiggle.com/dhb-r10-road-cycling-shoe/), αν δεν είναι τα ίδια, και τα είχα πάρει πριν 3 χρόνια περίπου όσο έχουν τώρα στο ίδιο κατάστημα.
τώρα αν θέλετε κάτι πιο εξεζητημένο, όπως ζήτησε ο megahead, αυτά (http://www.wiggle.com/northwave-celsius-arctic-gtx-gore-tex-winter-mtb-boots/) μου φαίνονται δυνατά.
Το αδιάβροχο παπούτσι έχει νόημα γιατί είμαστε στη Βρετανία :whistle: Γι' αυτό και σκέφτομαι τα Shimano ΑΜ45 που έδειξα πριν ;) Αυτά που προτείνεις είναι πολύ ακριβά και δε διατίθεμαι να πληρώσω τόσα λεφτά.

Για να γίνω πιο ξεκάθαρος: Κάνω 20km πήγαινε-έλα στη δουλειά καθημερινά σε δρόμους (καθαρά άσφαλτο με το fitness/hybrid Trek μου) με αρκετές ανηφοροκατηφόρες. Μετά από τόσους μήνες έχει αρχίσει να λιώνει η σόλα στα Nike μου και είναι κρίμα γιατί τα πήρα σχεδόν ίδια περίοδο με το ποδήλατο (δηλαδή είναι σχετικά καινούργια για να χαλάσουν τόσο γρήγορα). Οπότε λέω να πάω σε ποδηλατικό παπούτσι SPD συμβατό και να βάλω και αντίστοιχο πετάλι ώστε να πηγαίνω-έρχομαι πιο άνετα/γρήγορα. Δεν ψειρίζω τη μαϊμού (όπως μερικοί, μερικοί :p) όσον αφορά το βάρος των SPD πεταλιών, κτλ. Δε με απασχολεί καθόλου. Αυτό που θέλω είναι καλό ποδηλατικό παπούτσι (σχετικά εμφανίσιμο, όχι για τη δουλειά όμως, εκεί αλλάζω φυσικά, τα σκριτς-σκράτς δε μου πολυαρέσουν) για τον αντίστοιχο καιρό (βροχή, κρύο) εδώ πάνω. Με overshoes δε θέλω να μπλέκω. Αυτό που παρατηρώ είναι ότι τα περισσότερα ποδηλατικά MTB παπούτσια έχουν δυστυχώς στενή φόρμα που δε με βολεύει (μικρός είχα πλατυποδία. και δε βγάζει πια η Shimano τα MT40 γμτ που ήταν ακριβώς όπως θέλω :(). Εναλλακτικά πάω και παίρνω κάνα φθηνό ορειβατικό (όχι μποτάκι) από το sportsdirect και ξεμπερδεύω. Πραγματικά όμως θα ήθελα να πάω σε SPD παπούτσι/πετάλι.

Επίσης μια που το αναφέρατε: Τι θήκη/mount kit έχετε για το κινητό στο ποδήλατο;;

c4lex
04-11-12, 19:26
@c4lex: Το 'σκισες ρε φιλλλλλαράκι! :p :p :p


Είναι να μην κολλήσω με κάτι... :lol:


όταν σταματήσετε βέβαια, θα είστε για group therapy :p

Ίσως το χρειαστούμε και νωρίτερα. :rofl:

nm96027
06-11-12, 16:58
Παίδες έχει κάποιος άποψη για το Ideal Ergomax, χωρίς δισκόφρενα...;;;

Mouse Potato
06-11-12, 17:02
Μιλάς για το Ergomax του '11; Γιατί απ' ότι βλέπω το μοντέλο του '12 βγαίνει μόνο με δισκόφρενα.

nm96027
06-11-12, 17:03
Μιλάς για το Ergomax του '11; Γιατί απ' ότι βλέπω το μοντέλο του '12 βγαίνει μόνο με δισκόφρενα.

Ουπς! Αυτό του 12 με δισκόφρενα λοιπόν! Για πες!

raspoutiv
06-11-12, 17:08
από χαρακτηριστικά μια χαρά είναι αλλά 600+ για trekking;
υποτίθεται πως τέτοια ποδήλατα παίρνει κάποιος για καθημερινή χρήση εντός πόλης, άντε και καμια εξόρμηση

εσύ για τι χρήση το θέλεις;

nm96027
06-11-12, 17:11
από χαρακτηριστικά μια χαρά είναι αλλά 600+ για trekking;
υποτίθεται πως τέτοια ποδήλατα παίρνει κάποιος για καθημερινή χρήση εντός πόλης, άντε και καμια εξόρμηση

εσύ για τι χρήση το θέλεις;

Ας μην πάμε στην προσωπικά συζήτηση. Εγώ έχω ένα Megisto του 08 και κανω κανονικά την δουλειά του τόσο μέσα στην πόλη όσο και σε λίγο χώμα. Μαζί με το πέταλο που έχω, μπορώ και το αφήνω κλειδωμένο στο κέντρο και είμαι οκ.

Συζήτηση κάνουμε...:p

Mouse Potato
06-11-12, 17:12
Σε γενικές γραμμές φαίνεται καλύτερο του προκατόχου του. Τα περιφερειακά είναι αξιόλογα και τα φρένα του μια χαρά. Η ανάρτηση είναι entry level οπότε το δέχεσαι και συνεχίζεις. :p

Επειδή βλέπω όμως ότι αλλάζεις κατηγορία τιμής (από τα 300-400άρια σε 600+) μήπως να κοιτούσες και σε άλλες μάρκες όπως scott, giant, trek... :what:

nm96027
06-11-12, 17:18
Σε γενικές γραμμές φαίνεται καλύτερο του προκατόχου του. Τα περιφερειακά είναι αξιόλογα και τα φρένα του μια χαρά. Η ανάρτηση είναι entry level οπότε το δέχεσαι και συνεχίζεις. :p

Επειδή βλέπω όμως ότι αλλάζεις κατηγορία τιμής (από τα 300-400άρια σε 600+) μήπως να κοιτούσες και σε άλλες μάρκες όπως scott, giant, trek... :what:

Αααααν είναι να πάρω καινούργιο ποδήλατο (λέμε: συζήτηση κάνουμε), δεν έχει νόημα να μείνω στα ίδια λεφτά, νομίζω. Εννοώ πως θα θέλω να δω βελτίωση στο βάρος (το Megisto του 08) μου φαίνετια ενίότε βαρύ και σε περιφερειακά πράγματα. Αν πάω πάλι στα 400 δεν νομιζω πως έχει νόημα να αφήσω πίσω το megisto για κάτι παρόμοιο.

Επίσης αισθάνομαι το "πρόβλημα" με τα tor ποδήλατα (με την χρήση που κάνω εγώ) είναι πως δυσκολεύεσαι να πας είτε σε mountain είτε σε καθαρό city.

Από Trek τι προτείνεις?

raspoutiv
06-11-12, 17:26
νόμιζα πως ενδιαφέρεσαι να αγοράσεις 1 γι αυτό σε ρώτησα. σε αυτή την περίπτωση πρέπει να ξέρουμε τη χρήση για την οποία προορίζεται. αφού τώρα ρωτάς από γενικό ενδιαφέρον, η γνώμη μου είναι πως έχει καλά συστήματα. η τιμή, είναι λιγάκι αλλά από ότι είδα κι αυτό φτιάχνεται:

είδα αυτό (http://www.podilates.gr/node/25803), και με υδραυλικά δισκόφρενα, που ίσως να σου αρέσει. μεταχειρισμένο του 2012, κι έχει καλή τιμή. αν μπορείς να το ελέγξεις σίγουρα αξίζει τον κόπο
το ποδήλατο πάντως σαν μοντέλο είναι καλό, χωρίς να το χω καβαλήσει να σου πω με σιγουριά

Mouse Potato
06-11-12, 17:34
Αααααν είναι να πάρω καινούργιο ποδήλατο (λέμε: συζήτηση κάνουμε), δεν έχει νόημα να μείνω στα ίδια λεφτά, νομίζω. Εννοώ πως θα θέλω να δω βελτίωση στο βάρος (το Megisto του 08) μου φαίνετια ενίότε βαρύ και σε περιφερειακά πράγματα. Αν πάω πάλι στα 400 δεν νομιζω πως έχει νόημα να αφήσω πίσω το megisto για κάτι παρόμοιο.

Επίσης αισθάνομαι το "πρόβλημα" με τα tor ποδήλατα (με την χρήση που κάνω εγώ) είναι πως δυσκολεύεσαι να πας είτε σε mountain είτε σε καθαρό city.

Από Trek τι προτείνεις?

Έχεις point.

Σε περίπτωση που κρατήσεις το megisto σου, άρα έχεις μια εναλλακτική σε χαλαρό χώμα, μήπως να πήγαινες σε κάποιο fitness; Έτσι από τη μία έχεις το megisto για την βρώμικη δουλειά και έχεις ένα σχεδόν καθαρό δρόμου. Ούτως ή άλλως οι αναρτήσεις σε αυτό το price range των tor είναι για ψιλοπέταμα οπότε το fitness με κάποιο ελαφρύ (ίσως και carbon) πιρούνι θα σου κάνει τη δουλειά στην άσφαλτο. Σε συνδυασμό δε, με το μειωμένο βάρος που θες, θα σου κάτσει κουτί. Σκέψου το.

Από trekking δες και τη σειρά sportster της Scott. Τα Trek Dual Sport (DS) είναι εξαιρετικά οπότε μπορείς να κοιτάξεις από το 8,1 DS. Επίσης βλέπω στο cyclist και κάποια FX αλλά φαίνονται υποδεέστερα του ergomax σε αυτό το price tag.

manicx
06-11-12, 19:06
Εγώ βλέπω να καταλήγω προς Merida S-Presso 100 και Merida Speeder T2D. Ασύλληπτα όμορφα και τα δύο και άρτια εξοπλισμένα. Έχω βρει και το Cube Hyde του 12 στα 650 αλλά θεωρώ λίγο πιο τίμια στα ίδια λεφτά τα Merida.

megahead13
07-11-12, 00:29
Πανέμορφα τα Merida Speeder! :worthy: Τα είχε πάρει το μάτι μου όταν έψαχνα για ποδήλατο, μου τα είχε προτείνει και ο Βαμβακούλας, αλλά είπαμε μόνο online και σε τιμή καμιά £200αρα παραπάνω από το όριο που είχα βάλει

Φανερός Πράκτωρ
07-11-12, 00:36
με καθαρά μη ποδηλατικά κριτήρια: χέστους Γερμανούς :p

megahead13
07-11-12, 01:18
με καθαρά μη ποδηλατικά κριτήρια: χέστους Γερμανούς :p
Γκουχ, γκουχ...


πάντως τα cube είναι κουκλιά! Τα βλέπω και τα ζηλεύω! Έχε υπ'όψιν σου ότι έχουν περιθώριο κάπου στα 100+ κιλά στο βάρος αλλά εσύ αν θυμάμαι καλά είσαι κάπου στο 1.70 οπότε πρέπει να είσαι ΟΚ.
:whistle: :whistle: :whistle:

Φανερός Πράκτωρ
07-11-12, 01:25
:oops: :lol:

- - - Updated - - -

πάντως από τότε έχει αλλάξει κάπως η γνώμη μου γι'αυτόυς :p
Προφανώς πολλά από τα cube παραμένουν κουκλιά

@ ADSLgr.com All rights reserved.