PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδηλάτες @ adslgr: Αγορά ποδηλάτου, εξοπλισμού και ρουχισμού



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 [29] 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62

c4lex
07-11-12, 10:31
Αφήστε τους γερμανούς... forzza Italia! Una fazza Una razza και τέτοια!!

http://www.bianchi.gr/bike.php?id=217
http://www.bianchi.gr/bike.php?id=286

manicx
07-11-12, 23:01
To Camaleonte ALU 1 πήγα και το είδα σήμερα. Ακριβό για αυτά που δίνει και ομολογώ ότι δεν με άφησε και άφωνο.

megahead13
08-11-12, 12:39
Ερώτηση για τα ποδηλατικά παπούτσια: Στις κριτικές βλέπω πως ο περισσότερος κόσμος αγοράζει ένα νούμερο παραπάνω (σε μερικές περιπτώσεις και δύο νούμερα παραπάνω) από αυτό που φοράει συνήθως. Μιλάω για παπούτσι MTB, όχι road. Τις προάλλες είχα δοκιμάσει τα Specialized Tahoe και Tahoe Sport, όπως και κάτι HBH (μάρκα του Halfrauds) και το ένα νούμερο παραπάνω μου έπεφτε λίγο μεγάλο, ακριβώς δηλαδή όπως γίνεται και όταν δοκιμάζω αθλητικά ή άλλα παπούτσια. Επειδή θα αγοράσω οnline (αυτά που θέλω δεν τα βρίσκω εδώ που είμαι), θέλω να είμαι σίγουρος πριν προχωρήσω με την παραγγελία, για να μη μπλέξω αργότερα με επιστροφές, κτλ. Να μου πεις αν το νούμερο πέφτει λίγο μεγαλύτερο βάζεις έναν πάτο και κομπλέ. Δεν ξέρω όμως αν αυτή η λύση μακροπρόθεσμα δημιουργήσει πρόβλημα.

mplamplampla
10-11-12, 11:27
εννοείς πως σου πιασε το δεξί παντζάκι το μπροστινό γρανάζι;

Παίρνοντας αφορμή από αυτό το μήνυμα θα ήθελα να σας ρωτήσω αν λερώνετε και σ' εσάς το δεξί παντζάκι του παντελονιού από το γρανάζι, ιδίως αν το παντελόνι είναι λίγο φαρδύ? Πως το αντιμετωπίζετε?

megahead13
10-11-12, 20:07
Το αντιμετωπίζουμε φορώντας φόρμα το χειμώνα και σορτσάκι το καλοκαίρι. Οι πιο τολμηροί ενδυματολογικά με κολλάν :p

Mouse Potato
10-11-12, 20:13
http://goo.gl/6auza :what:

raspoutiv
10-11-12, 20:18
υπάρχουν λαστιχάκια, σαν αυτά του πιεσόμετρου σκέψου, που μπορείς να βάζεις στο πατζάκι αν έχεις πρόβλημα περιστασιακά, ή αλλιώς πας και βάζεις μια πλαστική ροδέλα να επικαλύπτει τις μπροστινές σχέσεις για να σε προστατεύει. το καλύτερο δλδ είναι αυτό, αλλά πρέπει να βρεις ποδηλατά που δε βαριέται να ασχοληθεί με κάτι τόσο μικρό, σημαντικό όμως αν δε θες να διαλύσεις τα παντελόνια σου ;)

- - - Updated - - -


Το αντιμετωπίζουμε φορώντας φόρμα το χειμώνα και σορτσάκι το καλοκαίρι. Οι πιο τολμηροί ενδυματολογικά με κολλάν :p

όχι κολάάάν! ντρέπομαι και μόνο στην ιδέα.
βάλτε καλύτερα φούστα. την έχουν φορέσει Wallas, Κολοκοτρώνης, Σισέ και ο αντρισμός τους είναι αδιαμφισβήτητος :p

tsigarid
10-11-12, 20:31
Παίρνοντας αφορμή από αυτό το μήνυμα θα ήθελα να σας ρωτήσω αν λερώνετε και σ' εσάς το δεξί παντζάκι του παντελονιού από το γρανάζι, ιδίως αν το παντελόνι είναι λίγο φαρδύ? Πως το αντιμετωπίζετε?

Κάλτσα πάνω από το παντελόνι, άψογη και φτηνή λύση ;)

c4lex
10-11-12, 20:42
Όχι βρε κολάν... Μπότες Κόναν-ο-Βάρβαρος και είσαι κομπλεδούρα!

http://www.spartoo.gr/Australia-Luxe-ATILIA-x171787.php?track_id=linkwiseCD462&sx=F&lkws_399=509e90af-26bb-335c-6730-da0f2e15ded8
:p

mplamplampla
10-11-12, 22:07
Το αντιμετωπίζουμε φορώντας φόρμα το χειμώνα και σορτσάκι το καλοκαίρι. Οι πιο τολμηροί ενδυματολογικά με κολλάν :p
Κι εγώ αυτά φοράω αλλά όλες μου οι φόρμες έχουν πλέον μαύρο δεξί μπατζάκι :)


υ.... αλλιώς πας και βάζεις μια πλαστική ροδέλα να επικαλύπτει τις μπροστινές σχέσεις για να σε προστατεύει. το καλύτερο δλδ είναι αυτό, αλλά πρέπει να βρεις ποδηλατά που δε βαριέται να ασχοληθεί με κάτι τόσο μικρό, σημαντικό όμως αν δε θες να διαλύσεις τα παντελόνια σου ;)

Υπάρχει πουθενά καμιά φωτό για να πάρω καμιά ιδέα τι ροδέλα είναι και πως μπορώ να την ταιριάξω?


Κάλτσα πάνω από το παντελόνι, άψογη και φτηνή λύση ;)

ΌΧΙ!!!! Εκτός αν μου δώσουν δώρο παπί με τρύπια εξάτμιση και φυσικά βγαλμένα όλα τα πλαστικά μέρη :twisted:

megahead13
11-11-12, 02:05
όχι κολάάάν! ντρέπομαι και μόνο στην ιδέα.
βάλτε καλύτερα φούστα. την έχουν φορέσει Wallas, Κολοκοτρώνης, Σισέ και ο αντρισμός τους είναι αδιαμφισβήτητος :p
:lol: :lol: :lol:


Υπάρχει πουθενά καμιά φωτό για να πάρω καμιά ιδέα τι ροδέλα είναι και πως μπορώ να την ταιριάξω?
Δες το λινκ που έδωσε ο Mouse Potato παραπάνω. Πρέπει να πάρω κι εγώ κάποια στιγμή. Είναι ότι πρέπει για το βράδυ αυτά τα φωσφορίζοντα

frap
11-11-12, 13:56
Βρακολάστιχο :p

megahead13
15-11-12, 19:24
Ερώτηση για τα ποδηλατικά παπούτσια: Στις κριτικές βλέπω πως ο περισσότερος κόσμος αγοράζει ένα νούμερο παραπάνω (σε μερικές περιπτώσεις και δύο νούμερα παραπάνω) από αυτό που φοράει συνήθως. Μιλάω για παπούτσι MTB, όχι road. Τις προάλλες είχα δοκιμάσει τα Specialized Tahoe και Tahoe Sport, όπως και κάτι HBH (μάρκα του Halfrauds) και το ένα νούμερο παραπάνω μου έπεφτε λίγο μεγάλο, ακριβώς δηλαδή όπως γίνεται και όταν δοκιμάζω αθλητικά ή άλλα παπούτσια. Επειδή θα αγοράσω οnline (αυτά που θέλω δεν τα βρίσκω εδώ που είμαι), θέλω να είμαι σίγουρος πριν προχωρήσω με την παραγγελία, για να μη μπλέξω αργότερα με επιστροφές, κτλ. Να μου πεις αν το νούμερο πέφτει λίγο μεγαλύτερο βάζεις έναν πάτο και κομπλέ. Δεν ξέρω όμως αν αυτή η λύση μακροπρόθεσμα δημιουργήσει πρόβλημα.

Επίσης μια που το αναφέρατε: Τι θήκη/mount kit έχετε για το κινητό στο ποδήλατο;;
Παιδιά καμιά γνώμη/απάντηση για τα παραπάνω δύο ερωτήματα έχεις κανείς;;

Επίσης, πολύ σημαντικό. Κατά 99,9% μετά από τόσους μήνες μου φαίνεται πως θα χρειαστώ ποδηλατικά γυαλιά διαφανή όμως (για να κάνουν και για το βράδυ). Έχουμε να προτείνουμε κάτι;;

Mouse Potato
15-11-12, 19:54
Παιδιά καμιά γνώμη/απάντηση για τα παραπάνω δύο ερωτήματα έχεις κανείς;;

Επίσης, πολύ σημαντικό. Κατά 99,9% μετά από τόσους μήνες μου φαίνεται πως θα χρειαστώ ποδηλατικά γυαλιά διαφανή όμως (για να κάνουν και για το βράδυ). Έχουμε να προτείνουμε κάτι;;

1) Το παπούτσι είναι πολύ σημαντικό να σου κάθεται κουτί. Δεν είναι casual με το οποίο θα περπατήσεις κάποια μέτρα και μετά θα αράξεις. Imo, είναι προτιμότερο να δώσεις κάτι παραπάνω και να τα δοκιμάσεις παρά να συμβουλευτείς ένα sizing chart κάποιου online καταστήματος. Ο κανόνας λέει +1 νούμερο αλλά δεν επιβεβαιώνεται παντού. Εγώ πήρα το ρίσκο και αγόρασα κάποια dhb από το wiggle αφού είχα συμβουλευθεί το sizing chart και κάποια reviews αγοραστών.

2) ΜΗΝ μπεις στη διαδικασία να πάρεις κάποιο φθηνό mounting kit για κινητό από το ebay. Πρέπει να είναι όλα σάπια (τουλάχιστον δύο που δοκίμασα εγώ). Προτίμησε κάποιο επώνυμης εταιρείας. Ειδικά δε αν έχεις iphone/ipod οι επιλογές είναι αρκετές. Δυστυχώς δεν έχω εμπειρία για να προτείνω κάποιο.

3) Καλό είναι να πάρεις γυαλιά με αφαιρούμενους φακούς. Εκτός και να κυκλοφορείς μόνο βράδυ. :what: Εγώ είχα πάρει κάποια από τα LIDL και δηλώνω ευχαριστημένος (πάντα αναφορικά με την τιμή τους). Ούτε εδώ μπορώ να βοηθήσω. :p

megahead13
16-11-12, 00:09
1) Το παπούτσι είναι πολύ σημαντικό να σου κάθεται κουτί. Δεν είναι casual με το οποίο θα περπατήσεις κάποια μέτρα και μετά θα αράξεις. Imo, είναι προτιμότερο να δώσεις κάτι παραπάνω και να τα δοκιμάσεις παρά να συμβουλευτείς ένα sizing chart κάποιου online καταστήματος. Ο κανόνας λέει +1 νούμερο αλλά δεν επιβεβαιώνεται παντού. Εγώ πήρα το ρίσκο και αγόρασα κάποια dhb από το wiggle αφού είχα συμβουλευθεί το sizing chart και κάποια reviews αγοραστών.
Εγώ πάντως ότι δοκίμασα στο +1 μου ήταν μεγαλύτερο. Απ' ότι έχω καταλάβει όλοι λένε +1 γιατί το ποδηλατικό παπούτσι έχει πολύ στενή φόρμα. Μάλιστα μερικοί κατασκευαστές έχουν τα μοντέλα τους και σε wide. Με αυτά που δοκίμασα πάντως πρόβλημα τέτοιο δεν είχα. Προσωπικά το πρόβλημά μου με τα παπούτσια γενικότερα είναι στην στήριξη που έχουν για την καμάρα (μικρός είχα πλατυποδία και φόραγα για 1-2 χρόνια ειδικά παπούτσια για να μου φτιάξουν την καμάρα). Επίσης μερικοί λένε ότι το πόδι όταν κάνεις ποδηλασία μεγαλώνει. Γιατί, ο Τιραμόλας γίνεσαι όταν κάνεις ποδηλασία; :p :p :p


2) ΜΗΝ μπεις στη διαδικασία να πάρεις κάποιο φθηνό mounting kit για κινητό από το ebay. Πρέπει να είναι όλα σάπια (τουλάχιστον δύο που δοκίμασα εγώ). Προτίμησε κάποιο επώνυμης εταιρείας. Ειδικά δε αν έχεις iphone/ipod οι επιλογές είναι αρκετές. Δυστυχώς δεν έχω εμπειρία για να προτείνω κάποιο.
Με τίποτα τις αηδίες του ebay. Εκτός ότι φαίνεται πως είναι σάπια, είναι και κακάσχημα και γκουμούτσες. Αν έχει κανείς να προτείνει καμιά εταιρεία θα το εκτιμούσα δεόντως.


3) Καλό είναι να πάρεις γυαλιά με αφαιρούμενους φακούς. Εκτός και να κυκλοφορείς μόνο βράδυ. :what: Εγώ είχα πάρει κάποια από τα LIDL και δηλώνω ευχαριστημένος (πάντα αναφορικά με την τιμή τους). Ούτε εδώ μπορώ να βοηθήσω. :p
Γιατί αφαιρούμενους; Έχει να προτείνει κανείς κι εδώ κάποια εταιρεία/μοντέλο; Ευχαριστώ :)

frap
16-11-12, 10:16
3) Καλό είναι να πάρεις γυαλιά με αφαιρούμενους φακούς. Εκτός και να κυκλοφορείς μόνο βράδυ. :what: Εγώ είχα πάρει κάποια από τα LIDL και δηλώνω ευχαριστημένος (πάντα αναφορικά με την τιμή τους). Ούτε εδώ μπορώ να βοηθήσω. :p

Και αν βρεις αντιθαμπωτικά... ή κάποιο spray που θα τα κάνει έτσι. Αλλιώς σε κάθε στάση θα θαμπώνουν από την ανάσα σου. Κι ενώ τη μέρα και με θαμπωμένα γυαλιά βλέπεις σχετικά καλά, το βράδυ που θες να τα φοράς δε θα βλέπεις την τύφλα σου μέχρι να κάνεις 10-15 μέτρα και τα χτυπήσει ο αέρας.

raspoutiv
16-11-12, 13:23
Και αν βρεις αντιθαμπωτικά... ή κάποιο spray που θα τα κάνει έτσι. Αλλιώς σε κάθε στάση θα θαμπώνουν από την ανάσα σου. Κι ενώ τη μέρα και με θαμπωμένα γυαλιά βλέπεις σχετικά καλά, το βράδυ που θες να τα φοράς δε θα βλέπεις την τύφλα σου μέχρι να κάνεις 10-15 μέτρα και τα χτυπήσει ο αέρας.

εννοείς πως θα θαμπώνουν από την εσωτερική ή από την εξωτερική πλευρά;

- - - Updated - - -


Υπάρχει πουθενά καμιά φωτό για να πάρω καμιά ιδέα τι ροδέλα είναι και πως μπορώ να την ταιριάξω?


112021

frap
16-11-12, 14:16
εννοείς πως θα θαμπώνουν από την εσωτερική ή από την εξωτερική πλευρά;
Εξωτερικά. Δεν έχω αντιληφθεί να συμβαίνει κι από μέσα.
Πάντως γεγονός είναι πως μέσα σε 10-15 μέτρα "αυτοκαθαρίζονται" με τον αέρα που τα χτυπά.
Αλλά 10-15 μέτρα νύχτα χωρίς να βλέπεις... δε ξέρω.

raspoutiv
16-11-12, 14:26
Εξωτερικά. Δεν έχω αντιληφθεί να συμβαίνει κι από μέσα.
Πάντως γεγονός είναι πως μέσα σε 10-15 μέτρα "αυτοκαθαρίζονται" με τον αέρα που τα χτυπά.
Αλλά 10-15 μέτρα νύχτα χωρίς να βλέπεις... δε ξέρω.

δε μου χει συμβεί ποτέ να σου πω, ούτε με τα ποδηλατικά γυαλιά, των 15€ με κίτρινους φακούς, αλλά ούτε με τα ηλίου.
δοκίμασε να τα σαλιώσεις, και να τα σκουπίσεις εννοείται, όπως κάνουμε με τη μάσκα θαλάσσης. το άμυλο αν δεν απατώμαι, δεν τα αφήνει να θολώνουν.

ababapanos
24-11-12, 17:52
εια σας παιδιά!! Αποφάσισα κι εγώ να αγοράσω ποδήλατο, ένα σχετικά ελαφρύ για αποστάσεις μέσα στην πόλη αλλα και σε χωμα. Δυστυχώς ο προυπολογισμός μου δεν ξεπερνάει τα 400-500 ευρώ.

Ειμαι 29 και εχω να ανεβω σε ποδηλατο απο τα 15 μου. Οποτε θελω να παρω κατι καλο ετοιμο και να μην ασχοληθω μετα με βελτωσεις , αναβαθμισεις κλπ..

Πηγα σε 3-4 ποδηλαταδικα αλλα πιο πολυ μπερδευτικα...

Αλλος μου ελεγε τα ORIENT ειναι τα καλυτερα αλλος τα IDEAL , Αλλος οτι πρεπει να εχει μπροστα αναρτηση, αλλος οτι οι αναρτυσεις αυτες ειναι ψευτικες και δεν ειναι τιποτα αλλο απο απλα ελατηρια.... Αλλος οτι τα δισκοφρενα δεν μου χρειθαζοντε κλπ κλπ....

Επειδη δεν θελω να σας κουραζω, μπορειτε να μου πειτε καποια μοντελα που να ειναι value for many ?

Αυτα που εχω δει απο φθηνα ειναι το ORIENT s-400
http://www.plus4u.gr/showitem.php?ID=138026284
και το IDEAL freeder
http://www.action-bikes.gr/ideal-freeder-2012-for-ladies.html

αλλα απο εκει και περα βλεπω και τα υπολοιπα μοντελα της IDEAl οπως το STROBE και το PRO RIDER η ακομα και το ZIG-ZAG και θα ηθελα να σας ρωτησω τι διαφορες εχουν αυτα μεταξυ τους που να δικαιολογει την τιμη?

Για παραδειγμα τι παραπανω εχει το IDEAL ZIG-ZAG απο το Strobe?

Σας ευχαριστω πολυ!

Υγ: Ειμαι απο επαρχεια (Κερκυρα)
Οποτε δεν μπορω να αγορασω μτχ ποδηλατο, ακομα και η αγορα απο καποιο eshop δεν ξερω αν ειναι συμφερουσα αν ζητανε μεταφορικα 35-50 ευρω....

frap
25-11-12, 02:30
εια σας παιδιά!! Αποφάσισα κι εγώ να αγοράσω ποδήλατο, ένα σχετικά ελαφρύ για αποστάσεις μέσα στην πόλη αλλα και σε χωμα.
Επειδή αυτά τα δύο (πόλη-χώμα) έχουν διαφορετικές απαιτήσεις, πρώτα-πρώτα σκέφτεσαι που θα κάνεις τα περισσότερα χιλιόμετρα... ή αν θα είσαι 50-50. Αυτό κάνει την επιλογή πολύ πιο εύκολη.



Ειμαι 29 και εχω να ανεβω σε ποδηλατο απο τα 15 μου. Οποτε θελω να παρω κατι καλο ετοιμο και να μην ασχοληθω μετα με βελτωσεις , αναβαθμισεις κλπ..

Μην κολλάς, υπάρχουν και χειρότερα. Εγώ το ξανάπιασα στα 34 :)

manicx
26-11-12, 12:43
Πήγα και είδα το Σάββατο το Speeder T1 της Merida. Κουκλί, πανάλαφρο, απίστευτη ποιότητα περιφερειακών. Πρόβλημα: Η εδώ αντιπροσωπεία είχε την φαεινή ιδέα να φέρει μόνο μεγέθη 52 και 54 τη στιγμή που το 50 είναι ίσως το πιο δημοφιλές σε μια χώρα όπου δεν φημιζόμαστε για το ύψος μας. Λογικά θα φέρει 'κάποια στιγμή' και 50, αλλά μέχρι τότε θα έχω κάψει φλάτζες. Ερώτηση:

Υπάρχει κάποιο αξιόπιστο ποδηλατάδικο στο εξωτερικό που να στέλνει Ελλάδα Merida;

Ή την κάτσαμε την βάρκα;

raspoutiv
26-11-12, 15:41
@ababapanos

την καλύτερη δουλειά έκανες. το ποσό που διαθέτεις είναι μεγάλο για mountain ποδήλατο, οπότε μπορείς να πάρεις όποιο προτιμάς. πάρε όποιο σου γεμίζει το μάτι περισσότερο, κι αν δε σου γεμίζει κανένα, πάρε από το κατάστημα που στο γεμίζει περισσότερο.
θα σου λεγα να προτιμήσεις το Ideal να δουλέψει και η ντόπια αγορά
τα δισκόφρενα δε σου χρειάζονται, τζάμπα βάρος και κόστος
οι διαφορές των μοντέλων αυτών είναι στο βάρος και στα συστήματα

- - - Updated - - -


Πήγα και είδα το Σάββατο το Speeder T1 της Merida. Κουκλί, πανάλαφρο, απίστευτη ποιότητα περιφερειακών. Πρόβλημα: Η εδώ αντιπροσωπεία είχε την φαεινή ιδέα να φέρει μόνο μεγέθη 52 και 54 τη στιγμή που το 50 είναι ίσως το πιο δημοφιλές σε μια χώρα όπου δεν φημιζόμαστε για το ύψος μας. Λογικά θα φέρει 'κάποια στιγμή' και 50, αλλά μέχρι τότε θα έχω κάψει φλάτζες. Ερώτηση:

Υπάρχει κάποιο αξιόπιστο ποδηλατάδικο στο εξωτερικό που να στέλνει Ελλάδα Merida;

Ή την κάτσαμε την βάρκα;

συνήθως δε συμφέρει να πάρεις ποδήλατο από έξω, λόγω μεταφορικών, αλλά ρίξε και μια ματιά εδώ για καμια προσφορά - μόνο σε ακριβά ποδήλατα συμφέρει
http://www.wiggle.co.uk/
και μετά από γερμανία (που στα πάντα έχει καλύτερες τιμές από εδώ), μπορείς να κοιτάξεις διάφορα που δεν παραθέτω για να μην προκαλώ τέτοιες εποχές :p

manicx
26-11-12, 21:39
Έκατσε η φάση και ίσως βρω Merida Speeder T2. Κι εδώ έρχεται το crash test:

Merida Speeder T2 (€610) ή Trek 7.3 FX Disk του '12 (€565);

Το πρώτο έχει πιο road περιφερειακά, το δεύτερο πιο mtb, και τα δύο urban/fitness χαρακτήρα. Καίγομαι να τα δω αύριο και να αποφασίσω. Χρήση κυρίως εντός πόλης ή χρήση σε επαρχιακό ασφάλτινο δρόμο.

megahead13
27-11-12, 19:35
Αν και κάτοχος του Trek FX 7.5 2011 θα έλεγα Merida. To Merida έχει δισκόφρενα σαν το Trek;;

manicx
27-11-12, 21:58
Όχι, V-Brakes έχει. Σε βάρος το Trek, είναι περίπου στα 11-11.5. Το Merida στα 10.8. Η αύξηση βάρους είναι μηδαμινή για έξτρα δισκόφρενα. Στην κανονική του τιμή, το Trek είναι no go... 720€; Με τίποτε. Στα 565€ όμως, σίγουρα παίζει. 155 κάτω είναι πολύ. Το Merida σε μεγέθη καλό Μάρτη. Ακόμη και το 50άρι, μου ήταν οριακό. Οπότε, πήρα Trek. Εντυπώσεις άριστες. 1 παρατήρηση μόνο ότι στο cyclist, στη συναρμολόγηση δεν το πρόσεξαν όσο πρέπει κι έχει μικρο-αμυχές στο κάτω μέρος του πιρουνιού (δεν φαίνεται εκτός και αν το γυρίσεις καπάκι το ποδήλατο). Προφανώς το άφησαν να κάτσει κάτω χωρίς τροχό... Κρίμα, και ήθελα να του πάρω εγώ την παρθενιά! :lol: Από αίσθηση, πετάει....

Επειδή δεν ξαναείχα δισκόφρενα σε ποδήλατο, τώρα πρέπει να ρίξω ένα μάτι στο πως θα τα ρυθμίσω. Παντελώς άσχετος με το αντικείμενο. Μόνο μια βίδα είδα από την μέσα μεριά που ρυθμίζει το εσωτερικό τακάκι μέσα/έξω.

megahead13
28-11-12, 01:50
Καλοτάξιδο! :oneup:

Τι λάστιχο έχει το μοντέλο του 2012; 28mm ή 32mm;; Χρώμα; Βασικά βάλε και μια φωτό βρε παιδάκι μου :p

manicx
28-11-12, 01:58
Λάστιχο 32mm. Χρώμα μαύρο. Φωτό (γρήγορη με κινητό):

116121

megahead13
28-11-12, 02:39
Μεγειές! :oneup:

c4lex
28-11-12, 11:31
Μεγειές, πολύ όμορφο! :oneup:

raspoutiv
28-11-12, 14:46
με γεια και να το χαρείς
πέταξέ του τα μάτια ;)

(καλά τις αμυχές στο κάτω μέρος του πιρουνιού που τις είδες; τούμπα το φερες για να του δεις την ούγια; :p)

manicx
28-11-12, 16:59
Ευχαριστώ όλους...

Το ποδήλατο το έφερα τούμπα για να ελέγξω S/N και να διασταυρώσω αν το sticker με τον αριθμό στο πλαίσιο ταιριάζουν. Εκεί που τον έχουν (κάτω από την μεσαία τριβή) είτε το σηκώνεις ψηλά, είτε το γυρνάς καπάκι. To γύρισμα ήταν πανεύκολο καθώς το ποδήλατο είναι πούπουλο. Σήμερα το έκανα και register στη Trek για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο και σε θέμα εγγύησης (lifetime)...

leros2004
03-12-12, 00:22
Αύριο στο Lidl έχει καλά πραγματάκια ... http://www.lidl-hellas.gr/cps/rde/xchg//lidl_gr/hs.xsl/offerdate.htm?offerdate=26777&idcheck=true&ar2=&ERR=IDNOTFOUND

Τα ισοθερμικά είναι πολύ καλά για τα $ τους ... (έχω ένα σετάκι από πέρυσι)

raspoutiv
03-12-12, 01:15
Αύριο στο Lidl έχει καλά πραγματάκια ... http://www.lidl-hellas.gr/cps/rde/xchg//lidl_gr/hs.xsl/offerdate.htm?offerdate=26777&idcheck=true&ar2=&ERR=IDNOTFOUND

Τα ισοθερμικά είναι πολύ καλά για τα $ τους ... (έχω ένα σετάκι από πέρυσι)

το ισοθερμικό κάνει δουλειά;
επίσης, λόγω τιμής κυρίως μου γυάλισε το παντελόνι του σκι. τώρα με τις βροχές, να μη μουσκεύουμε και στα πόδια
εσύ τι έχεις τεστάρει;

leros2004
03-12-12, 01:41
το ισοθερμικό κάνει δουλειά;
επίσης, λόγω τιμής κυρίως μου γυάλισε το παντελόνι του σκι. τώρα με τις βροχές, να μη μουσκεύουμε και στα πόδια
εσύ τι έχεις τεστάρει;

Το ισοθερμικό κάνει μια χαρά τη δουλειά του και ανταγωνίζεται πολύ ακριβότερα .... Στο μόνο που υστερεί σε σχέση με τα ακριβότερα που έχω, είναι ότι μυρίζει γρηγορότερα.

Τη χειμωνιάτικη ποδηλατική περίοδο, φοράω ενα ισοθερμικό και ένα φθηνό μπουφάν του σκι που έχω (10.000 αδιαβροχοποίηση και 5.000 διαπνοή) και με το αντίστοιχο παντελόνι, ισοθερμικές κάλτσες και παπούτσι αδιάβροχο με gore tex...

Με αυτό το συνδυασμό δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα, θερμοκρασία δωματίου κανονική και πάντα στεγνός :)

Για το παντελόνι αλλά και το μπουφάν φαίνονται αξιόλογα ... νομίζω θα κάνεις τη δουλειά σου . Αύριο αν τα προλάβω θα τους ρίξω μια ματιά ;)

Tip: Πήγαινε οσο ποιο νωρίς μπορείς .. φεύγουν γρήγορα τα κομμάτια .....

raspoutiv
03-12-12, 01:52
Το ισοθερμικό κάνει μια χαρά τη δουλειά του και ανταγωνίζεται πολύ ακριβότερα .... Στο μόνο που υστερεί σε σχέση με τα ακριβότερα που έχω, είναι ότι μυρίζει γρηγορότερα.

Τη χειμωνιάτικη ποδηλατική περίοδο, φοράω ενα ισοθερμικό και ένα φθηνό μπουφάν του σκι που έχω (10.000 αδιαβροχοποίηση και 5.000 διαπνοή) και με το αντίστοιχο παντελόνι, ισοθερμικές κάλτσες και παπούτσι αδιάβροχο με gore tex...

Με αυτό το συνδυασμό δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα, θερμοκρασία δωματίου κανονική και πάντα στεγνός :)

Για το παντελόνι αλλά και το μπουφάν φαίνονται αξιόλογα ... νομίζω θα κάνεις τη δουλειά σου . Αύριο αν τα προλάβω θα τους ρίξω μια ματιά ;)

Tip: Πήγαινε οσο ποιο νωρίς μπορείς .. φεύγουν γρήγορα τα κομμάτια .....

ααα ευχαριστώ.
μπουφάν έχω αδιάβροχο-αντιανεμικό, και διαρκώς με αυτό κυκλοφορώ, οπότε ίσως για εναλλαγή δε θα τανε κακό να δοκιμάσω κι αυτό εφόσον ενέκρινες.
άρα πάω για όλο το σετάκι. λεφτά να χουμε να ξοδεύουμε ;)

leros2004
03-12-12, 09:55
Πέρασα πριν λίγο, πραγματικά πανικός ....

Βασικά πήγα για http://www.lidl-hellas.gr/cps/rde/xchg/lidl_gr/hs.xsl/index_26788.htm πήρα και τις 3 παραλλαγές.

Φέτος ήταν η 1η χρονιά που το Ελληνικό στοιχείο ήταν περισσότερο απο τους αλλοδαπούς ....

Μπουφάν παντελόνια είχαν κάνει φτερά δεν πρόλαβα να τα δω(8.20 πήγα :sorry: ).

raspoutiv
03-12-12, 12:52
Πέρασα πριν λίγο, πραγματικά πανικός ....

Βασικά πήγα για http://www.lidl-hellas.gr/cps/rde/xchg/lidl_gr/hs.xsl/index_26788.htm πήρα και τις 3 παραλλαγές.

Φέτος ήταν η 1η χρονιά που το Ελληνικό στοιχείο ήταν περισσότερο απο τους αλλοδαπούς ....

Μπουφάν παντελόνια είχαν κάνει φτερά δεν πρόλαβα να τα δω(8.20 πήγα :sorry: ).

καλά δεν το περίμενα! τι χάλι ήταν αυτό;
πήγα πριν καμια ώρα, σκαστός, και είχαν μείνει μόνο τα παιδικά. ένα λεφούσι από θείες κι όχι μόνο να σκαλίζουν, είχαν ανοίξει τα κουτιά, ψάχνανε, σπρώχνονταν... τι να πω;
αλλοδαπός ούτε για δείγμα. όλοι δικοί μας (άριοι μη χέ**), κι είμαι σίγουρος πως οι θείες αυτές δε θέλανε να πάνε για σκι, ούτε να κάνουνε πετάλι. για μέσα στο σπίτι τα θέλανε

τα μόνα που υπήρχαν, λόγω χαμηλού ενδιαφέροντος προφανώς, ήταν κάποια ισοθερμικά, κυρίως στα μεγάλα νούμερα, και 3 ζευγάρια γάντια thinsulate.
μέχρι να φύγει το τσούρμο και να μπορέσω να πλησιάσω δλδ, αυτά τα 2 είχαν μείνει που με ενδιέφεραν. παντελόνια, που με νοιάζανε κυρίως, γιόκ

απογοητεύτηκα βασικά, όχι γιατί τσίμπησα μόνο αυτά τα 2, αλλά από την κατάσταση που μας φέρανε. τι μας κάνει καλύτερους από τα τελευταία στάδια του κομμουνισμού που ψωνίζανε με κουπόνι δλδ; τουλάχιστον εκεί δε σπρώχνανε έτσι

manicx
03-12-12, 13:17
Γι'αυτό κάνουμε ποδήλατο. Για να είμαστε υγιείς και να μπορούμε να τρώμε και να δίνουμε ξύλο στο Lidl όταν πάμε να ψωνίσουμε Δευτέρες και Πέμπτες. Εγώ ο καημένος σήμερα πήγα να πάρω μήλα και μπανάνες και περίμενα σε ουρά 20 ατόμων. 60ευρα και 70ευρα έδιναν για ισοθερμικά, full face κλπ

leros2004
04-12-12, 10:51
καλά δεν το περίμενα! τι χάλι ήταν αυτό;
πήγα πριν καμια ώρα, σκαστός, και είχαν μείνει μόνο τα παιδικά. ένα λεφούσι από θείες κι όχι μόνο να σκαλίζουν, είχαν ανοίξει τα κουτιά, ψάχνανε, σπρώχνονταν... τι να πω;
αλλοδαπός ούτε για δείγμα. όλοι δικοί μας (άριοι μη χέ**), κι είμαι σίγουρος πως οι θείες αυτές δε θέλανε να πάνε για σκι, ούτε να κάνουνε πετάλι. για μέσα στο σπίτι τα θέλανε

τα μόνα που υπήρχαν, λόγω χαμηλού ενδιαφέροντος προφανώς, ήταν κάποια ισοθερμικά, κυρίως στα μεγάλα νούμερα, και 3 ζευγάρια γάντια thinsulate.
μέχρι να φύγει το τσούρμο και να μπορέσω να πλησιάσω δλδ, αυτά τα 2 είχαν μείνει που με ενδιέφεραν. παντελόνια, που με νοιάζανε κυρίως, γιόκ

απογοητεύτηκα βασικά, όχι γιατί τσίμπησα μόνο αυτά τα 2, αλλά από την κατάσταση που μας φέρανε. τι μας κάνει καλύτερους από τα τελευταία στάδια του κομμουνισμού που ψωνίζανε με κουπόνι δλδ; τουλάχιστον εκεί δε σπρώχνανε έτσι

Αφου πρόλαβες ισοθερμικά πάλι καλά .... θα ζεσταθεί το κοκαλάκι σου :P

Περιμένουμε εντυπώσεις από τα γάντια .....

Mouse Potato
11-01-13, 02:06
Σκέφτομαι να πάρω μάσκα για το καυσαέριο μιας και η κατάσταση με την... αιθαλομίχλη το βράδυ έχει γίνει ανυπόφορη. Έτσι θα μου χρησιμεύει και τις σπάνιες φορές που κυκλοφορώ την ημέρα για καυσαέριο, κρύο κλπ.

Παντού μπροστά μου βλέπω τις Respro και διαβάζω ό,τι είναι αξιόλογες.

Διαβάζω ότι τα φίλτρα διαρκούν 30 ημέρες και κοστίζουν κοντά στο 20άρικο. Το αρχικό κόστος της μάσκας ανέρχεται στα 30-35€. Έχει δοκιμάσει κανείς;

manicx
11-01-13, 12:45
Εγώ, εγώ... Κάθε μέρα εδώ και 1.5 χρόνο. Respro city. Τα φίλτρα είναι αναλόγως τη χρήση. Ούτε για αστείο μόνο 30 ημέρες. Διάβασε εδώ




Half hour journey to work half hour back
A breathing rate of 30 litres of air per minute
Pollution levels where the WHO (World Health Organisation) guidelines recommend that the average citizen should wear some form of respiratory protection.



On this basis we recommend that the filter be changed every 69 hours of use in the environment.

Εγώ με 2 μισάωρα στη δουλειά, το φίλτρο το αλλάζω περίπου στους 2-2.5 μήνες. Το βλέπεις κι εσύ ο ίδιος σε τι κατάσταση είναι. Αρχικά ίσως σε ξενίσει η μάσκα. Δεν ξέρω πως τα πας με την αναπνοή σου γενικά. Έχω δει άτομα να ποδηλατούν και να τους είναι άγνωστο το τι σημαίνει εισπνοή/εκπνοή. Με την μάσκα θέλεις μια συντονισμένη εισπνοή/εκπνοή. Εισπνέεις με την μύτη, εκπνέεις με το στόμα. Αν το κάνεις με το στόμα, έχασες. Εισπνοή με την μύτη για να φιλτράρεται ότι τραβάς, εκπνοή με το στόμα για να φεύγει ο αέρας από τις βαλβίδες. Οι βαλβίδες πλένονται (όπως και η μάσκα) και καλό είναι στα λαστιχένια καλύμματα στις βαλβίδες όταν τα 'λύνεις' να τους βάζεις τάλκ. Εγώ έχω βρει την υγειά μου, πραγματικά. Από τις καλύτερες αγορές μου.

Mouse Potato
12-01-13, 03:34
:oneup:

Τελικά ο έρωτας ήρθε με την πρώτη ματιά και πήρα την Respro Sportsta (http://www.respro.com/products/allergy-relief/rhinitis/sportsta_mask/). Το φίλτρο της δεν είναι και το πλέον ιδανικό για συνθήκες πόλης αλλά δεν μπορούσα να κάνω πίσω. Εφόσον τεσταριστεί ενδελεχώς και δω ότι μου κάνει θα πάω σε άλλο φιλτράκι (σκέφτομαι σοβαρά και το Techno upgrade kit που έχει μέσα techno filter + valves).

Πριν λίγο έκανα και το πρώτο test ride. Πολύ άνετη χωρίς να μου δημιουργεί υδρατμούς κλπ. Παρ' ότι είχα και συνάχι (δυσκολία σε εισπνοή από μύτη), η μάσκα τα πήγε μια χαρά. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι πως σε 30 μόλις χλμ διαδρομής το λευκό φιλτράκι άρχισε να αλλάζει χρώμα (γκρι/μαύρο) σε κάποια εξωτερικά του σημεία. Εντυπωσιακό, από την πρώτη βόλτα! Αυτές οι πρώτες μου εντυπώσεις. Τα υπόλοιπα, εν καιρώ.

Ερώτηση προς manicx: Απ' ότι βλέπω οι βαλβίδες βγαίνουν αλλά δεν μπορώ να βγάλω το λαστιχένιο "πώμα" τους ώστε να το πλύνω. Νομίζω πως δεν βγαίνουν. Παρ' όλα αυτά θα εκτιμούσα αν εξηγούσες λίγο αναλυτικότερα πως καθαρίζεις γενικότερα τη μάσκα (αυτό με το ταλκ δεν το έπιασα γιατί το χρησιμοποιείς). Επίσης το φιλτράκι της sportsta βγαίνει και πλένεται σε καθαρό βραστό νερό. Το ίδιο συμβαίνει και σε αυτό του ενεργού άνθρακα της city?

manicx
12-01-13, 23:02
Λογικά οι βαλβίδες πρέπει να ανοίγουν. Στη city ανοίγουν. Θα βγάλω αν είναι φωτό να σου δείξω. Μέσα έχουν ένα λεπτό λάστιχο το οποίο αφαιρείται. Αυτό είναι που ανοίγει και κλείνει όταν εκπνέεις. Σε αυτό βάζω ταλκ για να μην κολλάει. Μου το είχαν πει οι ίδιοι οι άνθρωποι της Respro. Για πλύσιμο του φίλτρου, δεν το έχω κάνει και δεν νομίζω να γίνεται για αυτό της City. Απλά το πετάω. Πλύσιμο της μάσκας, αφαιρώ το φίλτρο και τις βαλβίδες, τη βάζω σε χλιαρό νερό και απλά την μουλιάζω. Ούτε τριψίματα ούτε τίποτε. Απλά να καθαρίσει από σκόνες και ιδρώτα. Την αφήνω να στεγνώσει καλά. Μην την φορέσεις υγρή γιατί μπορεί να την κόψεις.

Mouse Potato
13-01-13, 11:24
Λογικά οι βαλβίδες πρέπει να ανοίγουν. Στη city ανοίγουν. Θα βγάλω αν είναι φωτό να σου δείξω. Μέσα έχουν ένα λεπτό λάστιχο το οποίο αφαιρείται. Αυτό είναι που ανοίγει και κλείνει όταν εκπνέεις. Σε αυτό βάζω ταλκ για να μην κολλάει. Μου το είχαν πει οι ίδιοι οι άνθρωποι της Respro. Για πλύσιμο του φίλτρου, δεν το έχω κάνει και δεν νομίζω να γίνεται για αυτό της City. Απλά το πετάω. Πλύσιμο της μάσκας, αφαιρώ το φίλτρο και τις βαλβίδες, τη βάζω σε χλιαρό νερό και απλά την μουλιάζω. Ούτε τριψίματα ούτε τίποτε. Απλά να καθαρίσει από σκόνες και ιδρώτα. Την αφήνω να στεγνώσει καλά. Μην την φορέσεις υγρή γιατί μπορεί να την κόψεις.

Μάλιστα ευχαριστώ. Θα δω τι γίνεται αν και με μια ματιά που έριξα δεν είδα να βγαίνουν τα λαστιχάκια. :oneup:

Αποστολή από το LG-P990 με τη χρήση Forum Runner

raspoutiv
13-01-13, 19:51
είχα δει πριν κάμποσα χρόνια ένα ποδηλάτη στο Παρίσι να πάει με αντιασφυξιογόνα μάσκα και δεν πίστευα στα μάτια μου
τώρα είμαι ένα βήμα από τα βάλω κι εγώ...

αν δεν ήταν ο Δένδιας θα είχα ήδη βάλει. κινδυνεύω όμως να με συλλάβουνε σε κανα φανάρι για "μπαχαλάκια" και να βρω και το μπελά μου τελικά

manicx
14-01-13, 15:27
Φωτό από τη βαλβίδα. Το μπλε είναι το λάστιχο που αναφέρω, φαίνεται που έχει και ταλκ...

118252

Mouse Potato
14-01-13, 17:16
Φωτό από τη βαλβίδα. Το μπλε είναι το λάστιχο που αναφέρω, φαίνεται που έχει και ταλκ...

118252

Σωστός. Αν και διαφορετική, και εμένα ανοίγει με αυτό τον τρόπο. :oneup:

manicx
29-01-13, 12:14
Ήθελα μια καλή και αξιόπιστη τρόμπα καθώς με τις Presta στο Trek είχα θεματάκι (είχα ανταπτοράκια αλλά δεν ήξερα τι πίεσα έβαζα). Πήγα λοιπόν και πήρα από το Cyclist της Joe Blow Sports II. Είχα ακούσει τα καλύτερα και πραγματικά, τα 42€ που έδωσα δεν είναι τίποτε για τέτοια τρόμπα. 85 psi στο Trek και 75 στο Ideal για πλάκα, πολύ αξιόπιστος μετρητής. Υπάρχουν και ανταλλακτικά για τη συγκεκριμένη οπότε προσθέτει value for money. Καταπληκτική τρόμπα από μια εταιρία Topeak που εμπιστεύομαι με κλειστά μάτια.

ipo
29-01-13, 12:24
Με γεια! Σημαντικό πλεονέκτημα η ύπαρξη ανταλλακτικών. Με την πληθώρα των εταιρειών που φτιάχνουν πληθώρα προϊόντων έχουμε καταλήξει να μη βρίσκουμε ανταλλακτικά για τίποτε. Χαλάει η βαλβίδα και πετάς ολόκληρη την τρόμπα.

Έχω βολευτεί εδώ και 1,5 χρόνο με την τρόμπα του Lidl. Καλούτσικη ποιότητα, με εξαίρεση το στόμιο που είχε κατασκευαστικό ελάττωμα και έσπασε. Ευτυχώς είχα βρει συμβατό. 7€ η τρόμπα, 5€ το ανταλλακτικό στόμιο. :down:

@ ADSLgr.com All rights reserved.