PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδηλάτες @ adslgr: Αγορά ποδηλάτου, εξοπλισμού και ρουχισμού



Σελίδες : 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62

Mouse Potato
17-06-11, 01:09
Πράγματι, πολλοί έχουν εξωπραγματικές τιμές ώστε να μπορούν να σου κόψουν ένα εύλογα μεγάλο ποσό και να τσιμπήσεις. Τα πράγματα είναι απλά: ψάξε σε internet/φυσικά καταστήματα για την χαμηλότερη τιμή και αν δεν σε βολεύει κάποιο άλλο κατάστημα, πήγαινε εκεί δίπλα και ρώτα τον αν δέχεται την τιμή που βρήκες στο x κατάστημα. Στο κάτω κάτω δεν χάθηκε ο κόσμος να το πάρεις από άλλη περιοχή.

ΥΓ: Θα επέλεγα το prorider, όπως σου είπα σε προηγούμενο post μου.

tsigarid
17-06-11, 02:36
Επίσης μπορείς να δεις στο μαγαζί της γειτονιάς σου πιο ακριβώς μέγεθος σου κάνει και να το πάρεις από το internet ;)

nasosMA
17-06-11, 02:56
Επίσης μπορείς να δεις στο μαγαζί της γειτονιάς σου πιο ακριβώς μέγεθος σου κάνει και να το πάρεις από το internet ;)

Aμα παραγγειλω συμφωνα με το υψος μου;
Άσε που δεν τον εμπιστευομαι κιολας γιατι μου εχει κανει διαφορα παλιοτερα οταν ειχα προβλημα...

Μια ερωτηση μονο υπαρχουν ελαστικα για δρομο για τετοιου ειδους ζαντα; Απλα ελεγα οταν δεν πηγαινω σε μονοπατια για καιρο να αλλαζω.
A, ο σκελετος ξερετε αμα δεχεται δισκοφρενά, μπας και θελησω στο μελλον να βαλω.
Edit: Εψαξα λιγο και ειδα οτι υπαρχουν.

Mouse Potato
17-06-11, 10:56
Όποιος ενδιαφέρεται και έχει μικρό χέρι (http://www.podilates.gr/?q=node/16342).... :(

ipo
17-06-11, 12:22
Υπήρχε κακή αντιστοιχία στις διαστάσεις του μεγεθολογίου και τις πραγματικές ή δε μέτρησες καλά το χέρι σου;

Mouse Potato
17-06-11, 19:16
Υπήρχε κακή αντιστοιχία στις διαστάσεις του μεγεθολογίου και τις πραγματικές ή δε μέτρησες καλά το χέρι σου;

Σωστά το μέτρησα αλλά μάλλον υπάρχει διαφορά στο μέγεθος.

nasosMA
18-06-11, 13:05
Λοιπον ο πατερας μου εχει εναν φιλο του στην Ελευσινα και ο πατερας μου επειδη πηγε στο μαγαζι εδω διπλα που ελεγα του κολησε το Zig Zag disk (http://www.idealbikes.net/?section=2146&language=el_GR&itemid1494=2165) αλλα αυτος στην ελευσινα δεν ξερω γιατι του ειπε ειναι καλυτερο το Pro Rider Mech (http://www.idealbikes.net/?section=2146&language=el_GR&itemid1494=2166) disk κατι για τις ταχυτητες και το πιρουνι του ειπε.

Στεκει αυτο το επιχειρημα;

ipo
18-06-11, 13:23
Όπως έχω γράψει και στο παρελθόν, στις μεγάλες αναβάσεις σε βουνό (από άσφαλτο), όταν ο δρόμος γίνεται αρκετά επικλινής, η πρώτη μου ταχύτητα αρχίζει και μου φαίνεται μακριά και θα ήθελα κάτι κοντύτερο. Στόχος είναι να μπορώ να διατηρώ τις ίδιες στροφές ανά λεπτό στα πετάλια, αλλά να πηγαίνω πιο αργά, χωρίς να αναγκάζομαι να κάνω στάσεις για ξεκούραση. Αν η ανηφόρα είναι πάνω από 4 χιλιόμετρα και επικλινής, με την πρώτη μου σχέση μοιραία κουράζομαι και δεν μπορώ να μειώσω την ταχύτητα, αφού δεν έχω πιο μικρή σχέση.

Το ποδήλατό μου είναι mountain με ρόδα 26", κασέτα 14-28 (6 γρανάζια) και δίσκους 28-38-48. Η πρώτη μου σχέση λοιπόν είναι με δίσκο 28 και πίσω γρανάζι 28 επίσης. Αν και ο δισκοβραχίωνας είναι σχετικά καινούριος (δεν έχει κάνει 1.000 km, εδώ και μερικούς μήνες που τον αγόρασα), σκέφτομαι ότι η αλλαγή του με έναν 22-32-42 (http://www.bikestation.gr/details.php?PrID=518), θα είναι η πιο φτηνή λύση για την απόκτηση κοντύτερων σχέσεων.

Το ιδανικό θα ήταν να πάρω κασσέτα με 8-9 γρανάζια (π.χ. μία 11-34), αλλά αυτό προϋποθέτει αλλαγή ντεραγιέ, μάλλον λεβιέ ταχυτήτων και ενδεχομένως αλυσίδας και δισκοβραχίωνα (νομίζω στα 9 γρανάζια θέλεις άλλη αλυσίδα και δίσκους). Οπότε μιλάμε για κόστος 60 με 100€, αν θελήσω να πειράξω την κασσέτα, ενώ ο δισκοβραχίωνας αλλάζει με 20€.

Τι λέτε;

Η απλή λογική μου λέει ότι αν μπορώ να πηγαίνω με συγκεκριμένες στροφές/λεπτό στα πετάλια με 9 km/h, με τον δίσκο 28 δοντιών, τότε με τον δίσκο 22 δοντιών θα μπορώ να πηγαίνω με τις ίδιες στροφές/λεπτό με 9 * (22/28) = 7,1 km/h. Είναι σωστή αυτή η σκέψη; Τα δόντια των διαφόρων δίσκων ισαπέχουν, ώστε να εφαρμόζουμε απλή αναλογία στις σχέσεις; Θα προτιμούσα βέβαια να πέσω στα 5 km/h σε κάποια σημεία, αλλά είπαμε ότι ανεβαίνει πολύ το κόστος για την αλλαγή κασέτας με μία 11-34.

ardi21
18-06-11, 13:44
Λοιπον ο πατερας μου εχει εναν φιλο του στην Ελευσινα και ο πατερας μου επειδη πηγε στο μαγαζι εδω διπλα που ελεγα του κολησε το Zig Zag disk (http://www.idealbikes.net/?section=2146&language=el_GR&itemid1494=2165) αλλα αυτος στην ελευσινα δεν ξερω γιατι του ειπε ειναι καλυτερο το Pro Rider Mech (http://www.idealbikes.net/?section=2146&language=el_GR&itemid1494=2166) disk κατι για τις ταχυτητες και το πιρουνι του ειπε.

Στεκει αυτο το επιχειρημα;

Τα ποδηλατα εχουν το ιδιο πηρουνι.

Το zig zag εχει υδραυλικα φρενα και ειναι ελαφρυτερο.

σαφως zig zag.

nasosMA
18-06-11, 14:17
Τα ποδηλατα εχουν το ιδιο πηρουνι.

Το zig zag εχει υδραυλικα φρενα και ειναι ελαφρυτερο.

σαφως zig zag.

Ελα ντε, αυτο σκεφτηκα και εγω και εγω.

stavpal
18-06-11, 14:56
Ελα ντε, αυτο σκεφτηκα και εγω και εγω.

επίσης έχει ελαφρώς μεγαλύτερο εύρος ταχυτήτων (κασσέτα έχουν την ίδια αλλά δισκοβραχίονα το zig zag έχει 42/32/22 αντί 42/34/24 του pro rider)

nasosMA
19-06-11, 03:35
επίσης έχει ελαφρώς μεγαλύτερο εύρος ταχυτήτων (κασσέτα έχουν την ίδια αλλά δισκοβραχίονα το zig zag έχει 42/32/22 αντί 42/34/24 του pro rider)

Το προσεξα και γω αυτο. Καλο ειναι αυτο ετσι; Για το ευρος των ταχυτητων λεω.

vamvakoolas
20-06-11, 11:39
Όπως έχω γράψει και στο παρελθόν, στις μεγάλες αναβάσεις σε βουνό (από άσφαλτο), όταν ο δρόμος γίνεται αρκετά επικλινής, η πρώτη μου ταχύτητα αρχίζει και μου φαίνεται μακριά και θα ήθελα κάτι κοντύτερο. Στόχος είναι να μπορώ να διατηρώ τις ίδιες στροφές ανά λεπτό στα πετάλια, αλλά να πηγαίνω πιο αργά, χωρίς να αναγκάζομαι να κάνω στάσεις για ξεκούραση. Αν η ανηφόρα είναι πάνω από 4 χιλιόμετρα και επικλινής, με την πρώτη μου σχέση μοιραία κουράζομαι και δεν μπορώ να μειώσω την ταχύτητα, αφού δεν έχω πιο μικρή σχέση.

Το ποδήλατό μου είναι mountain με ρόδα 26", κασέτα 14-28 (6 γρανάζια) και δίσκους 28-38-48. Η πρώτη μου σχέση λοιπόν είναι με δίσκο 28 και πίσω γρανάζι 28 επίσης. Αν και ο δισκοβραχίωνας είναι σχετικά καινούριος (δεν έχει κάνει 1.000 km, εδώ και μερικούς μήνες που τον αγόρασα), σκέφτομαι ότι η αλλαγή του με έναν 22-32-42 (http://www.bikestation.gr/details.php?PrID=518), θα είναι η πιο φτηνή λύση για την απόκτηση κοντύτερων σχέσεων.

Το ιδανικό θα ήταν να πάρω κασσέτα με 8-9 γρανάζια (π.χ. μία 11-34), αλλά αυτό προϋποθέτει αλλαγή ντεραγιέ, μάλλον λεβιέ ταχυτήτων και ενδεχομένως αλυσίδας και δισκοβραχίωνα (νομίζω στα 9 γρανάζια θέλεις άλλη αλυσίδα και δίσκους). Οπότε μιλάμε για κόστος 60 με 100€, αν θελήσω να πειράξω την κασσέτα, ενώ ο δισκοβραχίωνας αλλάζει με 20€.

Τι λέτε;

Η απλή λογική μου λέει ότι αν μπορώ να πηγαίνω με συγκεκριμένες στροφές/λεπτό στα πετάλια με 9 km/h, με τον δίσκο 28 δοντιών, τότε με τον δίσκο 22 δοντιών θα μπορώ να πηγαίνω με τις ίδιες στροφές/λεπτό με 9 * (22/28) = 7,1 km/h. Είναι σωστή αυτή η σκέψη; Τα δόντια των διαφόρων δίσκων ισαπέχουν, ώστε να εφαρμόζουμε απλή αναλογία στις σχέσεις; Θα προτιμούσα βέβαια να πέσω στα 5 km/h σε κάποια σημεία, αλλά είπαμε ότι ανεβαίνει πολύ το κόστος για την αλλαγή κασέτας με μία 11-34.

μεταξυ μας η πιο συμφαιρουσα αλλαγη ειναι να πας σε 8απλο ή 9απλο συστημα με περισσοτερες επιλογες. Βεβαια μετα λες αν ειναι να δωσω 100 ευρ δινω αλλα 200 και περνω νεο ποδηλατο οποτε:hmm::hmm:

Προσωρινα η λυση ειναι η αλλαγη κασσετας. Παντα σε ποδηλατο αν δυσκολευομαστε σε ανηφορα δε πειραζουμε δισκοβραχιωνα αλλα κασσετα (εκει θα δεις τη διαφορα).

ipo
20-06-11, 12:47
Ευχαριστώ για την απάντηση Κωστή. Θα προτιμούσα να μη δώσω 80-100€ για την αλλαγή κασσέτας, ντεραγιέ, λεβιέ.

Έτσι κι αλλιώς οι μεγάλες ταχύτητες δε με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα. Η σχέση με το δίσκο 48 και το γρανάζι 14 μου δίνει με "άνετο" πεταλάρισμα 35 km/h. Αν βάλω δίσκο 22-32-42, θα έχω 31 km/h με το ίδιο πεταλάρισμα με τη μέγιστη σχέση (δίσκος 42, γρανάζι 14). Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι θα κοντύνουν και οι σχέσεις με το 2ο δίσκο που χρησιμοποιώ περισσότερο σε οριζόντιο δρόμο και μικρές ανηφόρες, οπότε θα ξεβολευτώ, μέχρι να συνηθίσω τη νέα κλιμάκωση.



Παντα σε ποδηλατο αν δυσκολευομαστε σε ανηφορα δε πειραζουμε δισκοβραχιωνα αλλα κασσετα (εκει θα δεις τη διαφορα).
Αλλά βάζοντας το δισκοβραχίωνα που ανέφερα (22-32-42), δε θα καταφέρω να κοντύνω την πρώτη σχέση που αυτή τη στιγμή με ενδιαφέρει περισσότερο; Κάνω κάποιο λάθος στη σκέψη που έγραψα παραπάνω;

manicx
20-06-11, 13:15
Η γνώμη σας για αυτό (http://www.idealbikes.net/?section=2152&language=el_GR&itemid1494=2210)το ποδήλατο ποια είναι; Το θέλω για καθημερινή μεταφορά προς τη δουλειά μου και πίσω σπίτι, αλλά και μετακινήσεις εντός πόλης κι εκτός πόλης σε άσφαλτο.

Το ποδήλατο το έχει ο Tsirikos (http://www.tsirikosbikes.gr/bikes/on-road/ideal-travelon-1.html)...

ipo
20-06-11, 13:30
Φαίνεται καλά εξοπλισμένο. Με λιγότερα χρήματα (ένας φίλος μου το πήρε 360€ από 430€) βρίσκεις το Ideal Megisto και φαντάζομαι ότι θα μπορείς να το εξοπλίσεις με λασπωτήρες, σχάρα και φώτα. Το έχουν κάποιοι γνωστοί μου και δηλώνουν ευχαριστημένοι.

Mouse Potato
20-06-11, 13:50
Να την κάμω... Να μην την κάμω... Θα την κάμω! :p

Τον χειμώνα που θα δοκιμαστεί για 3ο συνεχόμενο έτος η σχέση μου με το ποδήλατο και αν δεν χωρίσουμε και συνεχίσουμε με τον ίδιο έρωτα, σκέφτομαι να πάω και σε κούρσα... Έχω αρχίσει και ψάχνω από τώρα ώστε να καθορίσω και το budget. Το υπολογίζω στο 1000αρικο max. Βέβαια όσο πιο κάτω πάει τόσο καλύτερα. Δεν είμαι δα και ο αθληταράς απλά τελικά μ' αρέσει να κάνω και αποστάσεις.

Σε τι μάρκες μπορώ να κοιτάξω με τέτοιο (ή μικρότερο budget); Το μόνο που έχω δει και μου αρέσει πολύ είναι ένα Specialized Allez (triple) (http://www.dynocycles.com/index.php?page=shop.product_details&product_id=424&flypage=flypage-ask.tpl&pop=0&vmcchk=1&option=com_virtuemart&Itemid=1) (specs) (http://www.specialized.com/us/en/bc/SBCBkModel.jsp?spid=38458). Όποια γνώμη ευπρόσδεκτη.

ipo
20-06-11, 20:18
Χαίρομαι που τέθηκε το ερώτημα, διότι απασχολεί κι εμένα. Σκέφτομαι (όχι σοβαρά ακόμη) να πάω προς ποδήλατο δρόμου. Βέβαια με αποθαρρύνουν οι τιμές, διότι βλέπω ότι ξεκινούν από 500€ και για ερασιτεχνική χρήση κινούνται τα περισσότερα στα 900€. Μακρινό όνειρο είναι βέβαια, αλλά καλό είναι να παίρνουμε απόψεις, ώστε να ξεκαθαρίζει το τοπίο.

Επίσης με ενδιαφέρει να καταλάβω τα μεγέθη του ποδηλάτου και κατά πόσο μπορεί κάποιος να ξεφύγει από το ιδανικό, αν βρει κάτι σε προσφορά ή μεταχειρισμένο. Έχω διαβάσει ότι δεν μπορείς να πάρεις μεγαλύτερο ποδήλατο από το μέγεθός σου, αλλά μπορείς να πάρεις μικρότερο.

ardi21
20-06-11, 21:35
Χαίρομαι που τέθηκε το ερώτημα, διότι απασχολεί κι εμένα. Σκέφτομαι (όχι σοβαρά ακόμη) να πάω προς ποδήλατο δρόμου. Βέβαια με αποθαρρύνουν οι τιμές, διότι βλέπω ότι ξεκινούν από 500€ και για ερασιτεχνική χρήση κινούνται τα περισσότερα στα 900€. Μακρινό όνειρο είναι βέβαια, αλλά καλό είναι να παίρνουμε απόψεις, ώστε να ξεκαθαρίζει το τοπίο.

Επίσης με ενδιαφέρει να καταλάβω τα μεγέθη του ποδηλάτου και κατά πόσο μπορεί κάποιος να ξεφύγει από το ιδανικό, αν βρει κάτι σε προσφορά ή μεταχειρισμένο. Έχω διαβάσει ότι δεν μπορείς να πάρεις μεγαλύτερο ποδήλατο από το μέγεθός σου, αλλά μπορείς να πάρεις μικρότερο.

Στις κουρσες απ'οτι ξερω το σωστο μεγεθος ειναι το παν. Ειναι πολυ πιο "αυστηρη" κατηγορια απο ενα mountain π.χ

Aν δεν παρεις το μεγεθος σου ακριβως εχεις προβλημα. Γι'αυτο και πολλοι μετριουνται σε ποδηλαταδικα.

manicx
21-06-11, 11:05
Φαίνεται καλά εξοπλισμένο. Με λιγότερα χρήματα (ένας φίλος μου το πήρε 360€ από 430€) βρίσκεις το Ideal Megisto και φαντάζομαι ότι θα μπορείς να το εξοπλίσεις με λασπωτήρες, σχάρα και φώτα. Το έχουν κάποιοι γνωστοί μου και δηλώνουν ευχαριστημένοι.

Λοιπόν, πήρα τελικά το Crossmo (http://www.idealbikes.net/?section=2150&language=el_GR&itemid1494=2193) στα 368 σε ανθρακί γιατί το λευκό θα γίνεται μούργα. Παρόμοιο με το Megisto λίγο πιο βαρύ, έχει άλλα φρένα και άλλο πιρούνι. Δεν ήθελα να φύγω από τα 400 και με τα 368 μπορώ να του φορέσω λασπωτήρες και μια σχάρα και να το φέρω κοντά στα 400. Το έχω αφήσει στο μαγαζί και θα το πάρω το απόγευμα καθώς ήμουν με το Dahon και ήρθα απευθείας στη δουλειά. Το πήρα σε 42άρι σκελετό καθώς δεν είμαι 1.74 οπότε το πόδι μου ήταν 30° με το έδαφος και με μια μικρή ρύθμιση της σέλας μπορούσα να πατάω έδαφος χωρίς να φοβάμαι μην σκοτωθώ.

ipo
21-06-11, 11:45
Με γεια! Καλοτάξιδο!

Πώς αποφάσισες να αφήσεις στην άκρη το Dahon και να πηγαίνεις στη δουλειά με trekking; Σου φαινόταν κουραστικό; Το Dahon, όπως είχες πει παλιότερα, σε περίπτωση βροχής μπορεί να μπει σε κάποιο ΜΜΜ και να πας στο σπίτι σου χωρίς να γίνεις μούσκεμα.

Δεν έχω οδηγήσει Dahon, αλλά έχει μία γνωστή μου και βλέπω ότι πηγαίνει άνετα στις ανηφόρες και γενικότερα σε δρόμο με άσφαλτο.

........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 4 λεπτά και 42 δευτερόλεπτα αργότερα ........


... με μια μικρή ρύθμιση της σέλας μπορούσα να πατάω έδαφος χωρίς να φοβάμαι μην σκοτωθώ.
Αυτή η θέση της σέλας είναι λανθασμένη. Για άνετο πεταλάρισμα, μεγαλύτερη αντοχή, λιγότερη καταπόνηση των γονάτων, όταν κάθεσαι στη σέλα ΔΕΝ πρέπει να μπορείς να πατήσεις στο έδαφος και με τα δύο πόδια ταυτόχρονα. Ίσως με ελαφρά κλίση να μπορείς να πατήσεις με τη μύτη του ενός ποδιού.

Καλό είναι να σηκώνουμε τη σέλα στο σωστό σημείο και όταν κάνουμε στάση (π.χ. σε φανάρι) να ξεκαβαλάμε. Είναι πολύ σημαντική η θέση της σέλας.

vamvakoolas
21-06-11, 11:54
το θεμα κουρσα ειναι πολυπλοκο για τον απλο λογο οτι
-ξεφευγουν οι τιμες
-μικροτερο κοινο αριθμητικα


Σα συμβουλη προτεινω ειτε κανουργια κουρσα με τα μισα χρηματα ειτε μεταχειρισμενη με 400 ευρα. Ο λογος?

Μιλαμε για διαφορετικης γεωμετριας και αρα θεσης σωματος στο ποδηλατο που μπορει να ειναι κουραστικη ή να μη βολευει. Απο την αλλη αν δουμε οτι μας αρεσει μπορουμε μετα να κανουμε αναβαθμιση και να αγορασουμε πιο καλο μοντελο (ελαφρυτερο καλυτερα ανταλλακτικα κοκ). Μη ξεχναμε οτι οσοι ειναι χρονια με κουρσα ξεκινησαν ειτε με μοντελα δεκαετιας 70-90' με αλλαγες ταχυτητων στο σκελετο, ειτε με απλα μεταχειρισμενα μοντελα...;)

ipo
21-06-11, 12:04
Θεωρείς πολύ πιθανό να παρατήσει κάποιος την κούρσα επειδή δεν τον βολεύει;


Σα συμβουλη προτεινω ειτε κανουργια κουρσα με τα μισα χρηματα ...
Δηλαδή 500€; Έχεις κάποιο μοντέλο να προτείνεις; Δε με ενδιαφέρει να είναι πολύ ελαφρύ το ποδήλατο, αφού ο στόχος είναι ερασιτεχνικές διαδρομές και όχι αγώνες. Απλώς να είναι ανθεκτικό και να με μυήσει σωστά στο χώρο της ποδηλασίας δρόμου (δηλαδή να μην έχει γεωμετρία για αρχάριους που σύντομα δε θα με ικανοποιεί).

vamvakoolas
21-06-11, 12:12
Θεωρείς πολύ πιθανό να παρατήσει κάποιος την κούρσα επειδή δεν τον βολεύει;


Δηλαδή 500€; Έχεις κάποιο μοντέλο να προτείνεις; Δε με ενδιαφέρει να είναι πολύ ελαφρύ το ποδήλατο, αφού ο στόχος είναι ερασιτεχνικές διαδρομές και όχι αγώνες. Απλώς να είναι ανθεκτικό και να με μυήσει σωστά στο χώρο της ποδηλασίας δρόμου (δηλαδή να μην έχει γεωμετρία για αρχάριους που σύντομα δε θα με ικανοποιεί).

αγαπητε ipo δε φανταζεσαι ποσοι επιδοξοι κουρσαδες εχουν περασει δεκαδες χλμ μαζι μου που πριν δεν ηξεραν καν ισορροπια οποτε εχω μια σχετικη πειρα.

Για καινουργια κουρσα κοιταξτε τα μοντελα της ideal και bianchi (ακομα και παλιοτερα μοντελα π.χ 2010 δεν εχουν διαφορες με τα φετινα)

manicx
21-06-11, 12:20
Με γεια! Καλοτάξιδο!

Πώς αποφάσισες να αφήσεις στην άκρη το Dahon και να πηγαίνεις στη δουλειά με trekking; Σου φαινόταν κουραστικό; Το Dahon, όπως είχες πει παλιότερα, σε περίπτωση βροχής μπορεί να μπει σε κάποιο ΜΜΜ και να πας στο σπίτι σου χωρίς να γίνεις μούσκεμα.

Δεν έχω οδηγήσει Dahon, αλλά έχει μία γνωστή μου και βλέπω ότι πηγαίνει άνετα στις ανηφόρες και γενικότερα σε δρόμο με άσφαλτο.



Ευχαριστώ. Βασικά με τις ζέστες δεν την πάλευα με το Dahon. Κούραζε. Επειδή ΔΕΝ σκοπεύω να παίρνω αυτοκίνητο στη δουλειά για όλο τον χρόνο, θα έχω το Crossmo για τις άνετες ημέρες και το Dahon με ένα αδιάβροχο παντελόνι και τζάκετ για τις υπόλοιπες 'κακές' ημέρες. Το Dahon είναι σχετικά άνετο αλλά με 33°C έκαιγα λάδια ειδικά όταν έπρεπε να πεταλάρω σαν διάολος σε ανηφόρα. Τα 9χλμ (και 9 γυρισμό) τα κάνω σχετικά άνετα αλλά επειδή πάω στην δουλειά, δεν θέλω να φτάνω πυρακτωμένος...



Αυτή η θέση της σέλας είναι λανθασμένη. Για άνετο πεταλάρισμα, μεγαλύτερη αντοχή, λιγότερη καταπόνηση των γονάτων, όταν κάθεσαι στη σέλα ΔΕΝ πρέπει να μπορείς να πατήσεις στο έδαφος και με τα δύο πόδια ταυτόχρονα. Ίσως με ελαφρά κλίση να μπορείς να πατήσεις με τη μύτη του ενός ποδιού.

Καλό είναι να σηκώνουμε τη σέλα στο σωστό σημείο και όταν κάνουμε στάση (π.χ. σε φανάρι) να ξεκαβαλάμε. Είναι πολύ σημαντική η θέση της σέλας.

Ναι δεν το είπα σωστά. Με την θέση που είπα πατάω στην μύτη του ενός ποδιού, συνήθως του αριστερού για να ξεκινάω πετάλι με το δεξί. Να σκοτωθώ εννοώ να γυρνάει το ποδήλατο πολύ ξάπλα για να πατήσω έδαφος. 'Εκανα και πρόβα για ξεκαβάλημα σε φανάρια και μου ήταν πολύ καλό.

ipo
23-06-11, 06:53
Στη χθεσινή βόλτα παρέδωσε το πνεύμα το τρίτο φως από το eBay. Αν και είχε ποιοτική βάση για το τιμόνι, καλύτερη ποιότητα κατασκευής και περισσότερη φωτεινότητα, μετά από καμιά 300αριά χιλιόμετρα χάλασε η επαφή των μπαταριών με το κύκλωμα, με αποτέλεσμα σε κάθε ανωμαλία του δρόμου να σβήνει. Κάθε μισό λεπτό έσβηνε μόνο του και έπρεπε να ξαναπατάω το διακόπτη. Δοκίμασα να φτιάξω ένα δικό μου κύκλωμα με καλώδια και κόλληση, για να παρακάμψω τα ευτελή ελατήρια που έχαναν την επαφή, αλλά δεν πέτυχε, οπότε το φως πήρε με τη σειρά του το δρόμο των σκουπιδιών.

Κάτι αντίστοιχο είχαν πάθει τα άλλα φτηνότερα φώτα, αλλά δεν είχα βρει πώς χανόταν η επαφή. Ίσως είναι κακής ποιότητας ο διακόπτης και αρχίζει ενεργοποιείται με τους κραδασμούς μετά από κάποια καταπόνηση. Το ποδήλατό μου δεν έχει μπροστινή ανάρτηση, οπότε τα τραντάγματα στο τιμόνι βγάζουν σε χρόνο ρεκόρ off τα φτηνά φωτάκια. 3 φώτα LED αχρηστεύτηκαν μέσα σε 6 μήνες, ενώ το πίσω φως ζει και βασιλεύει σχεδόν 15 χρόνια.

Μοιραία λοιπόν έκανα την κίνηση που σκεφτόμουν πριν από δύο εβδομάδες (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4185359&postcount=31), αγοράζοντας ένα μπροστινό φως (http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=32085) με καλές κριτικές για την ποιότητά του. Αν δεν αντέξει κι αυτό, θα χρειαστεί να αγοράσω ποδήλατο με μπροστινή ανάρτηση. :p


_____________________________________________________________


Για καλή μου τύχη ...έσκασε το λάστιχο ενός φίλου και του έδωσα τη σαμπρέλα που έχω για ρεζέρβα. Φούσκωνα-φούσκωνα-φούσκωνα... τίποτα. Την έβγαλα έξω (τη σαμπρέλα, ε!) και διαπίστωσα ότι έχει σκιστεί σε δύο σημεία. Ήταν αχρησιμοποίητη διπλωμένη πάνω από 10 χρόνια (από την προπερασμένη δεκαετία έχει να μου σκάσει λάστιχο) και το πλαστικό δεν άντεξε στο χρόνο και έκανε ρωγμές στο σημείο αναδίπλωσης. Ευτυχώς υπήρχε κι άλλη ρεζέρβα από τρίτον και έγινε η δουλειά μας. Τρύπια σαμπρέλα για ρεζέρβα κουβαλούσα τόσον καιρό. :shock: :lol: Ευτυχώς που το ανακάλυψα ανώδυνα.

vamvakoolas
23-06-11, 12:01
μαγκες/σες απο δευτερα θα βγαλω σε αγγελια πραγματακια που δε χρειαζομαι σε συμβολικες τιμες. Αν καποιος θελει να μου πει πριν τα δωσω τοτε συγκεκριμενα

-δισκους (ροτορες) φρενων 160mm
-παλουκοσελα 27.2 και 31.6mm
-παγουρι θερμος 900ml

-ισως:hmm: τρομπα αλουμινιου με βαση για σκελετο επαγγελματικη sks (δε γραφω ποσο κανει στο εμποριο)απλως θελω να δω αν εχει καλη αποδοση πριν τη δωσω, σιγουρα δινει αερα
-ισως γαντακια ανοικτα pro κοκκινα XL


αν θυμηθω και αλλα θα γραψω

nm96027
23-06-11, 16:04
Ποιος μπορεί να μου θυμίσει το αγγλικό κατάστημα που έχει μεταξύ άλλων και ποδηλατικό ρουχισμό; Το είχαμε αναφέρει στο παλιό χύμα thread...

senkradvii
23-06-11, 16:08
Ποιος μπορεί να μου θυμίσει το αγγλικό κατάστημα που έχει μεταξύ άλλων και ποδηλατικό ρουχισμό; Το είχαμε αναφέρει στο παλιό χύμα thread...

http://www.wiggle.co.uk/ ?

ipo
23-06-11, 17:21
Ποιος μπορεί να μου θυμίσει το αγγλικό κατάστημα που έχει μεταξύ άλλων και ποδηλατικό ρουχισμό; Το είχαμε αναφέρει στο παλιό χύμα thread...
Αυτό με τις καλές τιμές, αλλά τη μικρή ποικιλία σε μεγέθη στις τιμές αυτές είναι το startfitness.co.uk. Από εκεί ψώνισα πρόσφατα τα δικά μου ρούχα. 2 ποδηλατικές μπλούζες και μία "ποδηλατική κιλότα" :p κόστισαν μαζί με τα μεταφορικά 44€. Ειδικά αν σου κάτσει στο μέγεθός σου κανένα από τα τελευταία κομμάτια stock θα βρεις προσφορά με 70% έκπτωση. Όμως τα πράγματα ήρθαν πολύ αργά για Βρετανικό κατάστημα, μετά από 17 μέρες, αλλά μέσα στο χρονικό όριο των 14 εργάσιμων ημερών που αναφέρουν.

Από eBay λαμβάνω συνήθως σε 6 εργάσιμες από Αγγλία. Και το wiggle.co.uk ήταν αργό, αφού μου έστειλε τα ανταλλακτικά σε 11 ημέρες. Τώρα παρήγγειλα από το chainreactioncycles.com και έκαναν την αποστολή μέσα σε μερικές ώρες, ενώ αναφέρουν 5 εργάσιμες ως χρόνο παράδοσης στην Ευρώπη. Μακάρι να αποδειχθεί πράγματι γρήγορο και όχι σαν τα άλλα 2.

Και τα 3 Βρετανικά καταστήματα που ανέφερα έχουν ποδηλατικά ρούχα, όπως και το evanscycles, αλλά καλύτερες τιμές έχει το startfitness.

Mouse Potato
23-06-11, 17:25
Εμένα από το startfitness μου ήρθαν ταχύτατα (6 εργάσιμες) και συστημένα.

Καλό είναι, και εφόσον βολεύει, να ρίχνουμε ένα σύρμα εδώ μέσα μήπως ενδιαφέρεται και κάποιος άλλος έτσι ώστε να μοιραστούμε και τα έξοδα.

Βέβαια, το startfitness έχει λίγα μεταφορικά.

frap
23-06-11, 17:33
-ισως:hmm: τρομπα αλουμινιου με βαση για σκελετο επαγγελματικη sks (δε γραφω ποσο κανει στο εμποριο)απλως θελω να δω αν εχει καλη αποδοση πριν τη δωσω, σιγουρα δινει αερα

Αθήνα είσαι εεε; :( :p

Προχθές που έληξε η άδεια ανατροφής που είχα, πήρα τη μεγάλη απόφαση να ξαναβγάλω το ποδήλατο από το υπόγειο μετά από περίπου 1 - 1.5 χρόνο που δεν το κούνησα σχεδόν καθόλου λόγω κυοφορίας της συντρόφου και φόβου μη φάω καμιά σαβούρντα και είμαστε και μόνοι και ...

... ανακαλύπτω πως τα λάστιχά μου είναι πίτα αλλά και ότι ο σωλήνας και από τη δεύτερη τρόμπα ποδιού που έχω έχει ξεραθεί και σπάει παντού... γμτ τις κινεζιές... το βράδυ αγοράζω καινούρια τρόμπα, φουσκώνω, άριστα...

... ξεκινώ το άλλο πρωί όλος χαρά για τη δουλειά (5.5km), κοντεύω να στουκάρω κάποιον που έκοψε άρχοντας τη λωρίδα μου να πάει δεξιά αλλά το κοκάλωσε για να περιμένει ευγενικά να περάσουν οι πεζοί στη διάβαση που είχαν πράσινο, το ξεχνώ και συνεχίζω όταν πλησιάζοντας στη δουλειά ακούω γκουπ-γκουπ από πίσω... κοιτάζω, πίτα το λάστιχο, ποιός με μάτιαξε γμτ!!! Τι άλλο θα πάθω;

... στο γραφείο το ψάχνω λίγο, δεν υπάρχει τρύπημα ή αγκαθάκι, άρα λέω σαμπρέλα καπούτ. Το μπροστινό ακόμη πέτρα πάντως. Άφησα το ποδήλατο γραφείο, γυρνώντας σπίτι πάω από το ποδηλατάδικο, έτσι κι έτσι του λέω, δώσε μου καλύτερα 2 σαμπρέλες γιατί μάλλον θα κλάψω και το μπροστινό σίγουρα... Πήρα και δεύτερες φακαρόλες και αφού θα ξεζάνταρα έτσι κι αλλιώς, αγόρασα και ένα ζευγάρι ασφάλτινα Michelin City με προστασία για τρυπήματα (~30€) ώστε να κατέβω και στα 35 από τα ημιασφάλτινα 40άρια που φορούσα...

... τα 'φερα σήμερα στο γραφείο να τα αλλάξω, ω ναι, πίτα και το μπροστινό... η νεκροψία και στις δύο σαμπρέλες έδειξε από μία τρυπίτσα, ακριβώς στα σημεία που κάνει κοιλιά η φακαρόλα καλύπτωντας την τρύπα για το παξιμάδι της ακτίνας... σαμπρέλες που τις φόρεσα-δεν τις φόρεσα 2 χρόνια σύνολο (τον 1 κάθονταν...) και διήνυσαν ~1000km άσφλατο...

... τέλος πάντων, έβαλα τα νέα λάστιχα στο διάλειμα, ελπίζω να αποδίδουν το ίδιο καλά όσο δείχνουν πάνω στο ποδήλατο (Ideal Megisto), σας τα'πα και ξαλάφρωσα και πάω να ανάψω και κανά κερί μη με βρουν τίποτε χειρότερα στην επιστροφή :)

ipo
23-06-11, 17:40
Καλώς ήρθες στην ποδηλατική ομάδα μας frap! Καλά σκασίματα! :p

Το 'χω παράπονο που δε μου έχει σκάσει λάστιχο, εδώ και 12 χρόνια. :p

Φανερός Πράκτωρ
23-06-11, 18:02
Το 'χω παράπονο που δε μου έχει σκάσει λάστιχο, εδώ και 12 χρόνια. :p
ναι, αλλά έχεις μαζί σου 5 σαμπρέλες (για σένα και για τους φίλους σου) τρόμπα, εργαλεία για αλλαγή λάστιχου κλπ :p

Θέλω να αγοράσω αδιάβροχο για το ποδήλατο. Έχετε να προτείνετε κάτι και κάποιο μαγαζί; Στο start fitness δεν είδα κάτι σε έκπτωση που να μου κάνει XL - XXL.

ipo
23-06-11, 19:00
Η πλάκα είναι ότι η μοναδική σαμπρέλα που τρύπησε σε τρία σημεία είναι η ρεζέρβα, ενώ ήταν αποθηκευμένη επί πολλά χρόνια. Πήγε στα σκουπίδια, αφού το πιο πιθανό είναι να τρυπήσει σύντομα σε άλλα σημεία έτσι όπως έχει γίνει το πλαστικό. Τώρα παρήγγειλα κι άλλη, ώστε να έχω 2 μαζί μου στις εκδρομές.

Στα άλλα 3 μαγαζιά που ανέφερα κοίταξες για αδιάβροχο;

Φανερός Πράκτωρ
23-06-11, 19:14
κοίταξα τώρα αλλά αυτά που βρίσκω μου φαίνονται ακριβά. Μάλλον θα πάω και στα τοπικά καταστήματα να δω γιατί δεν θέλω να παραγγείλω κάτι ακριβό και να μην είμαι σίγουρος αν θα μου κάνει.

ipo
23-06-11, 19:43
Σωστά, αν οι τιμές είναι παραπλήσιες με τα τοπικά φυσικά καταστήματα, καλύτερα να πας σε αυτά.

Κάθε εταιρεία έχει δικό της μεγεθολόγιο και πρέπει να το συμβουλευτείς και να μετρηθείς πριν διαλέξεις μέγεθος. Έχω πετύχει περίπτωση στη μία εταιρεία το Large να μου είναι πολύ φαρδύ και σε άλλη ίσα-ίσα.

Φανερός Πράκτωρ
23-06-11, 20:00
Κάθε εταιρεία έχει δικό της μεγεθολόγιο και πρέπει να το συμβουλευτείς και να μετρηθείς πριν διαλέξεις μέγεθος. Έχω πετύχει περίπτωση στη μία εταιρεία το Large να μου είναι πολύ φαρδύ και σε άλλη ίσα-ίσα.
ναι ναι και εγώ το φοβάμαι αυτό. Ακόμα και να μετρηθώ (που το κάνω όταν αγοράζω online) δεν είμαι σίγουρος ότι θα μου "πέφτει" καλά κλπ.

senkradvii
23-06-11, 20:07
Σωστά, αν οι τιμές είναι παραπλήσιες με τα τοπικά φυσικά καταστήματα, καλύτερα να πας σε αυτά.

Κάθε εταιρεία έχει δικό της μεγεθολόγιο και πρέπει να το συμβουλευτείς και να μετρηθείς πριν διαλέξεις μέγεθος. Έχω πετύχει περίπτωση στη μία εταιρεία το Large να μου είναι πολύ φαρδύ και σε άλλη ίσα-ίσα.

Σωστός. Το έχουμε πει αρκετές φορές. Για σημαντικά ποσοστά μείωμενης τιμής προτιμάμε καταστήματα του εξωτερικού.. ;)

Mouse Potato
25-06-11, 15:26
15% έκπτωση από το StartFitness έως 04/07

Coupon code: SAVER15

ipo
25-06-11, 19:10
Συνήθως τέτοιες εκπτώσεις ισχύουν μόνο επί της αρχικής τιμής. Προσωπικά δε με αφορούν αφού κοιτάζω για προϊόντα που αναγράφουν έτσι κι αλλιώς στην ιστοσελίδα τουλάχιστον 30% έκπτωση.

Mouse Potato
25-06-11, 22:41
Συνήθως τέτοιες εκπτώσεις ισχύουν μόνο επί της αρχικής τιμής. Προσωπικά δε με αφορούν αφού κοιτάζω για προϊόντα που αναγράφουν έτσι κι αλλιώς στην ιστοσελίδα τουλάχιστον 30% έκπτωση.

Τα πιο πολλά είναι star buy ή reduced όπου εκεί, πέρα από την μικρότερη τιμή, έχεις και extra 15% επί αυτής με το coupon...

πχ.

Αυτό (http://www.startfitness.co.uk/product.asp?P_ID=38625&V_ID=124270&strOptions=5612&strPageHistory=basket) που είναι 23% φθηνότερο και έχει £50 μετά την έκπτωση, αν πας checkout και προσθέσεις και το coupon σου βγάζει στο βγάζει με £42,5. Το RRP του είναι £65.

ipo
27-06-11, 01:38
Έχεις δίκιο. Αν είχα κάνει την παραγγελία 1 μήνα αργότερα θα είχα κερδίσει 15%.

Έχω συνηθίσει από άλλα online καταστήματα που τα κουπόνια δε συνδυάζονται με υπάρχουσες προσφορές, αλλά το startfitness φαίνεται να κάνει τη διαφορά.

Φανερός Πράκτωρ
29-06-11, 23:09
Να πω ότι έχω ευχάριστες εμπειρίες από το start fitness που πρότεινε ο vamvakoulas. :oneup: Ευχαριστώ!

Πήρα κάτι jerseys scott τα οποία με εντυπωσίασαν στο πόσο δροσερό με κρατούν ενώ κάνω ποδήλατο. Έμεινα πολύ ευχαριστημένος από την πρώτη αγορά και αγόρασα και μερικά ακόμα ποδηλατικά ρούχα (1-2 βερμούδες κλπ). Εντύπωση μου κάνει το ότι όλα μου κάνουν μια χαρά (βέβαια μετρήθηκα πριν κάνω παραγγελία).

ipo
29-06-11, 23:26
Με γεια! Πες μας αν θέλεις ποια πήρες να μαθαίνουμε.

Δεν έχω κάνει ακόμα εκτενή δοκιμή σε όσα αγόρασα από το startfitness. Οι πρώτες εντυπώσεις είναι μέτριες, αλλά αυτές τις μέρες έχει δροσιά, οπότε δεν έχω κάνει τεστ σε συνθήκες ζέστης.

Οι μπλούζες (more mile (http://www.startfitness.co.uk/product.asp?strParents=4262,4270&CAT_ID=4155&P_ID=42267), new balance) που πήρα με κρατούν σχετικά στεγνό, αλλά στο τέλος μυρίζουν περισσότερο από τις βαμβακερές που φορούσα μέχρι πρόσφατα. Η "ποδηλατική κιλότα (http://www.startfitness.co.uk/product.asp?strParents=4262,4270&CAT_ID=4157&P_ID=38103)" :p είναι πιο άνετη από το βαμβακερό σορτσάκι, καθότι εφαρμοστή, αλλά η διαφορά που κάνει το μαξιλαράκι είναι μικρότερη απ' όσο περίμενα.

Ευχαριστούμε Κωστή! :oneup:

Φανερός Πράκτωρ
29-06-11, 23:43
Ευχαρίστως

πήρα αρχικά τα:
http://www.startfitness.co.uk/product.asp?strParents=4262,4270&CAT_ID=4155&P_ID=44467
http://www.startfitness.co.uk/product.asp?strParents=4262,4270&CAT_ID=4155&P_ID=44469

μέχρι τώρα έχω δοκιμάσει μόνο το μπλε αλλά είναι ίδιο με το άσπρο. Δεν έχω κάνει εκτενή δοκιμή και ποδήλατο κάνω 2 * 15 λεπτά τη μέρα οπότε δεν συγκρίνεται αυτό με 2-3 ώρες ποδηλασίας που φαντάζομαι ότι κάνεις εσύ. Απλά είναι πολύ μεγάλη η διαφορά σε σχέση με το απλό t-shirt που φορούσα μέχρι τώρα. Αυτό που βλέπω δηλαδή είναι ότι όσο με φυσάει ο αέρας δεν ιδρώνω. Αρχίζω να ιδρώνω αρκετά με το που φτάνω στον προορισμό μου. Από μυρωδιά είναι ΟΚ. Θέλει πλύσιμο προφανώς στο τέλος της μέρας αλλά δεν νομίζω ότι μυρίζει χειρότερα από τα απλά βαμβακερά t-shirt (όχι ότι και εκείνα μύριζαν ιδιαίτερα άσχημα - πάντα με αποσμητικό).

Στην δεύτερη αγορά μου πήρα τα:
http://www.startfitness.co.uk/product.asp?strParents=&CAT_ID=0&P_ID=44449
http://www.startfitness.co.uk/product.asp?strParents=&CAT_ID=0&P_ID=43216
http://www.startfitness.co.uk/product.asp?strParents=&CAT_ID=0&P_ID=44472

τα οποία δεν έχω καταφέρει να τα δοκιμάσω κάνοντας ποδήλατο ακόμα επειδή τα παρέλαβα σήμερα.

ipo
29-06-11, 23:57
Σε συνθήκες ζέστης με τα βαμβακερά (με αποσμητικό πάντα) δεν μυρίζω ιδρωτίλα. Θα ποτίσουν βέβαια ιδρώτα και θα γίνουν αιτία να κρυώσω σε μία κατηφόρα, αν δεν έχω μαζί αντιανεμικό, σε συνδυασμό με τη βρεγμένη επιδερμίδα. Αντιθέτως τα ποδηλατικά jersey μένουν στεγνά και άνετα, ενώ το δέρμα μου σχετικά στεγνό. Όμως μυρίζουν λίγο, όπως κι άλλα συνθετικά ρούχα πάνω μου, μετά από άσκηση στη ζέστη.

Πολύ μεγάλη έκπτωση η τελευταία βερμούδα που πήρες.

Φανερός Πράκτωρ
30-06-11, 00:18
Πολύ μεγάλη έκπτωση η τελευταία βερμούδα που πήρες.
Ναι, μένει να αποδειχθεί βέβαια πρακτική και καλή! Θα σας ενημερώσω ξανά όταν θα τα έχω τεστάρει αρκετά.

vamvakoolas
30-06-11, 11:02
μπραβο παιδια σπουδαιες επιλογες...

Πεταει η ομαδα λεμεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

Σοφη η επιλογη του τζακετ και σας συμβουλευω να εχετε απο ενα. Τελος να θυμισω οτι τα ποδηλατικα αντεχουν οποτε καλυτερα να περνετε κατι καλο παρα κατι μουφα ακομα και απο μαγαζια στην Ελλαδα!

Φανερός Πράκτωρ
30-06-11, 15:27
Σοφη η επιλογη του τζακετ και σας συμβουλευω να εχετε απο ενα.
http://www.startfitness.co.uk/product.asp?strParents=&CAT_ID=0&P_ID=44449

Το συγκεκριμένο jacket, πως φοριέται; Θέλω να πω, τι φοράς από μέσα; Σήμερα το φόρεσα χωρίς τίποτα και ήταν μια χαρά (έπαιρνα αέρα και δεν κρύωνα). Δεν μου αρέσει πολύ όμως η ιδέα να το φοράω χωρίς τίποτε άλλο από μέσα και νομίζω ότι αν το φορέσω με βαμβακερή φανέλα τότε θα εξαλειφθούν οι ιδιότητές του.

Μήπως να το φορέσω με ένα jersey tshirt από μέσα;

@ ADSLgr.com All rights reserved.