PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδηλάτες @ adslgr: Αγορά ποδηλάτου, εξοπλισμού και ρουχισμού



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 [35] 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62

raspoutiv
02-09-13, 17:19
Γιατί δεν ξαναχτυπάς conti (http://www.rosebikes.com/article/continental-road-bike-tyre-grand-prix/aid:314149) λοιπόν;; 'Εχει και τα πιό καλά/ακριβά σε μπλεδάκι (http://www.rosebikes.com/article/continental-road-bike-tyre-grand-prix-4000-foldable/aid:145142)
Αν και τα Vittoria πρέπει να λένε κι αυτά.
Για φακαρόλα, μπορείς να χρησιμοποιήσεις και 2-3 στρώσεις χαρτοταινία ή μονωτική.

ίσως να παραμείνω σε continental, απλά μου άρεσαν και τα vittoria και είναι κι η περιέργεια στη μέση. ελαστικά δεν αλλάζω συχνά οπότε, θέμα προϋπολογισμού δεν πολυπαίζει. ίσως να τα αλλάξω από άνοιξη πάντως γιατί σε λίγο καιρό η κούρσα θα αποσυρθεί. ως τότε το ξανακοιτάμε ;)
ευχαριστώ

alekan
02-09-13, 17:23
Tσάμπα μας ξεσήκωσες
:p:p:p

raspoutiv
02-09-13, 17:27
χαχαχαχα μάλλον κι εγώ ξεσηκώθηκα από τις τιμές που είδα στο site. τελευταία το forum με στρέφει στον καταναλωτισμό.
δεν αποκλείω πάντως πάνω στον ενθουσιασμό μου να χτυπήσω τα φθηνά vittoria σε 1η φάση κι αν δε μου κάνουν δε χάθηκε κι ο κόσμος. 10€ είναι ;)

alekan
02-09-13, 17:31
χαχαχαχα μάλλον κι εγώ ξεσηκώθηκα από τις τιμές που είδα στο site. τελευταία το forum με στρέφει στον καταναλωτισμό.
δεν αποκλείω πάντως πάνω στον ενθουσιασμό μου να χτυπήσω τα φθηνά vittoria σε 1η φάση κι αν δε μου κάνουν δε χάθηκε κι ο κόσμος. 10€ είναι ;)

Άστα, κι εγώ ξεσηκώθηκα την προηγούμενη βδομάδα, είχε τσάμπα τα μεταφορικά για >100€ παραγγελίες...

Siba
02-09-13, 23:21
Πηγα βολτα σε βουνο, και γυρνοντας προσεξα οτι εκει χαμηλα στην αλυσιδα και στα γραναζια κλπ, εχουν μαζευτει αχυρακια.Δεν εχει λασπη, αλλα μονο λιγες πρασιναδες απο το χωμα.

Αυτο πως πρεπει να καθαριστει?Δυστυχως λαστιχο δεν εχω, οποτε οτι ειναι να γινει θα γινει με το χερι και κουβαδακι.
Δεν πλενουμε με σαπουναδα και νερο ποτε το ποδηλατο οπως καποιος ανεφερε εκτος εαν εχει λασπη πανω. Ακομα και με λασπη μονο νερο με λιγη πιεση ειναι αρκετο.

Στο ντεραγιε που σου εχει λερωθει καθαριζεις καλα με πινελο και πετρελαιο και φυσας καλα με πιεση σε πιεστικο. Επαναλαμβανεις κατα το δοκουν.
Στα μη μηχανικα/κινουμενα μερη που θα πεσει πετρελαιο η θα εχει γενικα βρωμια απο τον δρομο καθαριζεις με νωπο πανι και στεγνωνεις αν χρειαζεται κατοπιν με ενα μαλακο πανι απλα απο πανω. Δεν ξεχνας να λαδωσεις την αλυσιδα μετα το πετρελαιωμα οπως περιγραφεται εδω (http://www.adslgr.com/forum/threads/515102-%CE%A0%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%BB%CE%AC%CF%84%CE%B5%CF%82-adslgr-%CE%91%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AC-%CF%80%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%BB%CE%AC%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B5%CE%BE%CE%BF%CF%80%CE%BB%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%8D-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%81%CE%BF%CF%85%CF%87%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%8D?p=5163284&viewfull=1#post5163284).
Σε περιπτωση που το ποδηλατο εχει δισκοφρενα προσεχεις να μην πεσει πετρελαιο πανω στους δισκους. Αν πεσει οταν θα πας να φρεναρεις θα καταλαβεις γιατι.

DSLaManiaC
07-09-13, 18:24
Αυτό εδώ (http://www.cyclist.gr/product.php?codenum=CYC13POLISCITY) το έχει δοκιμάσει κανείς σα σύνολο?

Mouse Potato
07-09-13, 19:06
Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά ας μου επιτραπεί να κάνω 1-2 σχόλια.

Είναι άσχημο. Υποκειμενικό μεν αλλά αυτό το πορτοκαλί με το ασημί μου φέρνει εμετό. :p

Τα περιφερειακά είναι επώνυμα αλλά του 10ευρου. Γι αυτό άλλωστε και η "χαμηλή"* του τιμή. Κάτι που ΙΣΩΣ να σημαίνει πολλά τρεξίματα στο μέλλον και αλλαγές περιφερειακών. Η γνώμη μου είναι πως απλά τα σκας στην αρχή για ένα αξιόλογο ποδήλατο για να αποφύγεις μελλοντικά προβλήματα τα οποία κοστίζουν και χρόνο και χρήμα αλλιώς υπάρχουν και μεταχειρισμένες λύσεις.

Τα παιδιά έχουν κάνει πολύ καλή προσπάθεια να φτιάξουν ένα ποδήλατο χαμηλού κόστους αλλά οι παραχωρήσεις στην ποιότητα είναι πολλές που, προσωπικά, θα με αποθάρρυναν να το αγοράσω.

* κοίτα να δεις που μας φαίνονται λίγα τα 230€ για ένα ποδήλατο.

vamvakoolas
09-09-13, 12:36
ρε παιδια ειχα αγορασει απο praktiker ποδηλατο με ιδια ανταλλακτικα αλλα σιδερενιο σκελετο αντι αλλουμινιο (βαρυτερος) στη...μιση τιμη

Για τη κατηγορια αυτη (starters) σιγα να μην εδινα 230, καλυτερα να αγοραζα ενα καλυτερο μεταχειρισμενο με αυτα τα χρηματα

manicx
09-09-13, 13:30
+1 για μεταχειρισμένο. Υπάρχουν πολλά που πουλάνε σε πολύ χαμηλές τιμές. Πολλοί αγόρασαν λόγω 'μόδας' και το βαρέθηκαν και τα σκοτώνουν κυριολεκτικά.

alekan
09-09-13, 13:39
Τα mini v-brakes, δουλεύουν με χειριστήρια κούρσας; Γνωρίζει κάποιος σίγουρα;

Gianniskriti
10-09-13, 17:35
......* κοίτα να δεις που μας φαίνονται λίγα τα 230€ για ένα ποδήλατο.
Λογικό, οταν σχεδον τοσο πουλαει το Praktiker τα no name κινεζικα και πανε ολοι και τα παιρνουν σαν τρελοι...

raspoutiv
10-09-13, 18:49
οπωσδήποτε πρέπει κάποιος 1α να ρίξει αρκετό ψάξιμο στα μεταχειρισμένα

στο κάτω κάτω είναι αμαρτία να βρίσκονται καλά ποδήλατα χρόνια αραγμένα σε μπαλκόνια και υπόγεια κι ο κόσμος να παίρνει νέα υποδεέστερα
σκεφτείτε πως έτσι βελτιώνετε τη χρήση των χρημάτων σας, δίνοντας υπολειμματική αξία στο ποδήλατό σας. μόνο, παράκληση, επειδή η αγορά μεταχειρισμένου είναι πολύ ελαστική, μην πάτε με τη λογική του "πάω να του τη φέρω". ούτε ως αγοραστές, ούτε ως πωλητές

alekan
10-09-13, 21:51
Στα μεταχειρισμένα πέφτει και πολλή κοροϊδία, έχει γεμίσει ο τόπος ξυπνητζήδες. Θέλει πολλή προσοχή.

vamvakoolas
11-09-13, 13:44
Τα mini v-brakes, δουλεύουν με χειριστήρια κούρσας; Γνωρίζει κάποιος σίγουρα;

ναι δεν υπαρχει προβλημα προσοχη στα τακακια

alekan
11-09-13, 14:23
Τι εννοείς;

vamvakoolas
12-09-13, 11:23
απλα πραγματα να παρεις τακακια για ζαντα 28' και οχι 26' (πιο μικρα και χειροτερη αποδοση)

alekan
12-09-13, 12:59
Να πάρω τακάκια για 26άρα, ενώ έχω 28άρες, λίγο δύσκολο θα ήταν, αλλά ευχαριστώ για την επισήμανση.

vamvakoolas
12-09-13, 14:29
εδω εχω δει τα κουφα τοσα χρονια

ποδηλατες να μη ξερουν να αλλαξουν σαμπρελα
να μη ξερουν οτι πρεπει να εχουν τα απαραιτητα γιαυτην σαμπρελα (π.χ λεβιεδακια)
αθληταραδες να μη ξερουν να "κλεινουν"τα κουρσαδικα φρενα που τα εχει ξεχασει ανοικτα ο μαστορας.....
ποδηλατες να προσπαθουν να φουσκωσουν λαστιχα δρομου με συμπιεστη απο βενζιναδικο
ποδηλατες να πετανε ροδα οταν σπαει μια ακτινα (2 φορες μπροστα μου το ειδα, δε το πιστευα)

το δικο σου ειναι πτεσμα

Υ.Γ:΅Με κατι τετοια καποια "μαγαζια" χρεωνουν 10 ευρω για αλλαγη σαμπρελας ή 20 ευρ ακτινολογηση...

Mouse Potato
12-09-13, 14:45
Τα βασικά που αναφέρεις τα γνωρίζω και τα κατέχω. Shame on me που δεν έχω κάτσει ακόμα να ασχοληθώ με την ακτινολόγηση. :(

manicx
18-09-13, 17:36
Σε ελαστικά, κατέληξα τελικά στα Continental Contact II Reflex. Τα πήρα από ποδηλατά στο Ν. Ηράκλειο 24,50 το κομμάτι (αμέσως καλύτερη τιμή που βρήκα ήταν 23). Τα περάσαμε χθες στο μαγαζί, αλλάξαμε κι εσωτερικά στις ζάντες το πλαστικό που προστατεύει τη σαμπρέλα από τη ζάντα (μπρος-πίσω), ακτινολόγηση, αλλαγή συρματόσχοινου για ταχύτητες πίσω μαζί με τους πλαστικούς σωλήνες, γενικό finetuning όλα 60 ευρώ. Το ποδήλατο απλά πετάει με τα νέα λάστιχα, τσουλάει απίστευτα. Τα ελαστικά είναι καταπληκτικά.

alekan
18-09-13, 18:46
Τι νούμερο πήρες τελικά; 32;

manicx
18-09-13, 22:05
Ναι, 32. Είχα μπει σε σκέψη να ξαναβάλω 35 λόγω του ότι το φορτώνω αρκετά, αλλά υπέκυψα!

alekan
18-09-13, 22:09
Την επόμενη φορά, να κατέβεις κι άλλο.

raspoutiv
18-09-13, 22:48
ποια έβαλες τελικά;

leros2004
18-09-13, 23:50
Σε ελαστικά, κατέληξα τελικά στα Continental Contact II Reflex. Τα πήρα από ποδηλατά στο Ν. Ηράκλειο 24,50 το κομμάτι (αμέσως καλύτερη τιμή που βρήκα ήταν 23). Τα περάσαμε χθες στο μαγαζί, αλλάξαμε κι εσωτερικά στις ζάντες το πλαστικό που προστατεύει τη σαμπρέλα από τη ζάντα (μπρος-πίσω), ακτινολόγηση, αλλαγή συρματόσχοινου για ταχύτητες πίσω μαζί με τους πλαστικούς σωλήνες, γενικό finetuning όλα 60 ευρώ. Το ποδήλατο απλά πετάει με τα νέα λάστιχα, τσουλάει απίστευτα. Τα ελαστικά είναι καταπληκτικά.

Και καμια φωτογραφιούλα καλο θα ηταν :P

ipo
19-09-13, 00:35
Με γεια τα λάστιχα manicx!

manicx
19-09-13, 12:05
Ευχαριστώ.. Φωτογραφίες

128910

128911

raspoutiv
19-09-13, 12:10
designάτα
με το καλό να τα λιώσεις ;)

imr
20-09-13, 21:30
Μια προταση για mountain bike 200-300 ευρω? Ειχα κανει ερευνα και πριν λιγο καιρο αλλα τελικα δεν αγορασα ακομα, αυτην την εβδομαδα ομως θα παρω κατι.
Χρηση θα ειναι περισοτερο μεσα στην πολη, αλλα δεν θελω trecking

Λεω να παρω το gt palomar 2013 http://www.gtbicycles.com/2013/bikes/mountain/trail/palomar-17944 το οποιο το βρισκω στα 250.

Τα αξιζει τα λεφτα του? μπορω να βρω κατι καλυτερο σε αυτην την τιμη? Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι ειναι σιδερενιο, αξιζει να δωσω κατι παραπανω για αλουιμινιου? Η να παρω κατι πιο φτηνο και λιγοτερο επωνυμο?

raspoutiv
20-09-13, 23:22
Μια προταση για mountain bike 200-300 ευρω? Ειχα κανει ερευνα και πριν λιγο καιρο αλλα τελικα δεν αγορασα ακομα, αυτην την εβδομαδα ομως θα παρω κατι.
Χρηση θα ειναι περισοτερο μεσα στην πολη, αλλα δεν θελω trecking

Λεω να παρω το gt palomar 2013 http://www.gtbicycles.com/2013/bikes/mountain/trail/palomar-17944 το οποιο το βρισκω στα 250.

Τα αξιζει τα λεφτα του? μπορω να βρω κατι καλυτερο σε αυτην την τιμη? Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι ειναι σιδερενιο, αξιζει να δωσω κατι παραπανω για αλουιμινιου? Η να παρω κατι πιο φτηνο και λιγοτερο επωνυμο?

προκαταβολικά σου λέω, πριν ψάξω, πως καλύτερα να δώσεις κάτι παραπάνω να πάρεις με πλαίσιο αλουμινίου. αξίζει τα λεφτά της η διαφορά, ενώ δε μπορείς να αλλάξεις πλαίσιο στο μέλλον (και να σε συμφέρει εννοείται)
τα περιφερειακά αλλάζουν αργότερα αν θες. το πλαίσιο είναι η βάση. το λιγότερο επώνυμο δε θα με πείραζε αν έβλεπα να χει συστήματα της προκοπής. μεταχειρισμένο σε ενδιαφέρει μπας και ρίξω καμια ματιά;
και αν σε νοιάζει, σε ποια περιοχή βρίσκεσαι;

imr
21-09-13, 00:34
προκαταβολικά σου λέω, πριν ψάξω, πως καλύτερα να δώσεις κάτι παραπάνω να πάρεις με πλαίσιο αλουμινίου. αξίζει τα λεφτά της η διαφορά, ενώ δε μπορείς να αλλάξεις πλαίσιο στο μέλλον (και να σε συμφέρει εννοείται)
τα περιφερειακά αλλάζουν αργότερα αν θες. το πλαίσιο είναι η βάση. το λιγότερο επώνυμο δε θα με πείραζε αν έβλεπα να χει συστήματα της προκοπής. μεταχειρισμένο σε ενδιαφέρει μπας και ρίξω καμια ματιά;
και αν σε νοιάζει, σε ποια περιοχή βρίσκεσαι;

Ευχαριστω, πανω απο 300 παρα πολυ δυσκολο να δωσω, και αυτα πολα ειναι για το budget. Θα προτιμουσα σε αυτα τα λεφτα να παω σε κατι καινουργιο καθως δεν με ενδιαφερει κατι τρομερο, απλα ενα καλο ποδηλατο για αυτα τα λεφτα που να κρατησει αρκετα χρονια.

raspoutiv
21-09-13, 00:47
Ευχαριστω, πανω απο 300 παρα πολυ δυσκολο να δωσω, και αυτα πολα ειναι για το budget. Θα προτιμουσα σε αυτα τα λεφτα να παω σε κατι καινουργιο καθως δεν με ενδιαφερει κατι τρομερο, απλα ενα καλο ποδηλατο για αυτα τα λεφτα που να κρατησει αρκετα χρονια.

όχι δεν εννοώ να βάλεις πάνω από 300€. εννοώ αν βρεις 1 σιδερένιο με 200 κι ένα αλουμινίου με 300 να πάρεις το αλουμίνιο.
αν θες πάντως να δω για μεταχειρισμένα πες μου για ποια πόλη να κοιτάξω

imr
21-09-13, 01:38
όχι δεν εννοώ να βάλεις πάνω από 300€. εννοώ αν βρεις 1 σιδερένιο με 200 κι ένα αλουμινίου με 300 να πάρεις το αλουμίνιο.
αν θες πάντως να δω για μεταχειρισμένα πες μου για ποια πόλη να κοιτάξω


Αθηνα ειμαι, στον γκατσουλη που ειδαι ( απλα επειδη ειναι κοντα στο σπιτι δεν ξερω τι λεει σαν μαγαζι) υπηρχε και το aggresor στα 320, σε βαρος βεβαια δεν ειδα μεγαλη διαφορα, θα τα αξιζει τα +70 ευρω?

raspoutiv
21-09-13, 01:55
Αθηνα ειμαι, στον γκατσουλη που ειδαι ( απλα επειδη ειναι κοντα στο σπιτι δεν ξερω τι λεει σαν μαγαζι) υπηρχε και το aggresor στα 320, σε βαρος βεβαια δεν ειδα μεγαλη διαφορα, θα τα αξιζει τα +70 ευρω?

κανονικά πρέπει να έχουν διαφορά στο βάρος. αν δεν έχουν τσέκαρε μήπως έχει τίποτα δισκόφρενα και βαραίνουν.
αν δεν είναι αυτό δεν ξέρω τι μπορεί να ναι. απλά δε θα αξίζει όμως. άσε να ρίξω αύριο καμια ματιά στα μεταχειρισμένα και σου ξαναλέω
κοίτα κι εσύ αν σε ενδιαφέρει και συζητάμε εδώ αυτά που βρήκαμε

Mouse Potato
21-09-13, 02:31
Χρηση θα ειναι περισοτερο μεσα στην πολη, αλλα δεν θελω trecking

Γιατί;

Το σημαντικότερο είναι να ξέρεις τι τύπος ποδηλάτου θα ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις σου. Η λάθος επιλογή τύπου ποδηλάτου μπορεί να είναι μέχρι και επικίνδυνη για τον αναβάτη. Let's start at the very beginning λοιπόν.

alekan
21-09-13, 10:07
"Χρήση περισσότερο μέσα στην πόλη"=το πολύ πολύ να πατήσω καμμιά στρωμένη πυρασφάλεια.

Μέγα λάθος η αγορά mountain, θα συμφωνήσω με τον Mouse.

imr
21-09-13, 11:24
Μια φορα στο τοσο θα παω και στο βουνο για βολτα (βολτα θα κανω δεν θα κανω καμια καταβαση) απλα προτιμω να ειμαι εκει πιο ανετα απο οτι μεσα στην πολη.
Ισως να φαινεται λιγο απολυτο το σκεπτικο μου απλα θελω να εχω την επιλογη. Ξερω οτι με βαση την λογικη trecking θα επρεπε να παρω για την ευκολια μεσα στην πολη.
Οπως το βλεπω ειναι σαν να παιρνω ενα suv για την μια φορα το χρονο που θα παω offroad ενω με ενα συμβατικο αυτοκινητο θα ημουν πολυ καλυτερα το 99% του χρονου. Οταν πηρα αμαξι φυσικα και δεν πηρα suv για αυτον τον λογο, απλα με το ποδηλατο το βλεπω διαφορετικα
Παω και μια βολτα σε ποδηλαταδικα να δω τι παιζει απο κοντα και θα επανελθω.


Edit: Τελικα πηρα ενα gt aggressor 2013.

ipo
21-09-13, 13:42
Με γεια το ποδήλατο!


Οπως το βλεπω ειναι σαν να παιρνω ενα suv για την μια φορα το χρονο που θα παω offroad ενω με ενα συμβατικο αυτοκινητο θα ημουν πολυ καλυτερα το 99% του χρονου.
Είναι σαν να παίρνεις καθαρό εκτός δρόμου όχημα με το mountain bike. SUV είναι το trekking, ενώ όχημα για άσφαλτο είναι η κούρσα.

raspoutiv
21-09-13, 13:51
Edit: Τελικα πηρα ενα gt aggressor 2013.

το πήρες ήδη; τελικά ήσουν λιγάκι βιαστικός :p
άντε καλοτάξιδο ;)

ανέβασε καμια φώτο και πες μας και τιμή αν θες. έτσι να κάνουμε συλλογή με τα καμάρια μας

imr
21-09-13, 15:20
Με γεια το ποδήλατο!


Είναι σαν να παίρνεις καθαρό εκτός δρόμου όχημα με το mountain bike. SUV είναι το trekking, ενώ όχημα για άσφαλτο είναι η κούρσα.

Δεν διαφωνω, απλα εστω και μια φορα να παω μια καλη βολτα εκτος δρομου για μενα θα αξιζει σαν επιλογη.


το πήρες ήδη; τελικά ήσουν λιγάκι βιαστικός :p
άντε καλοτάξιδο ;)

ανέβασε καμια φώτο και πες μας και τιμή αν θες. έτσι να κάνουμε συλλογή με τα καμάρια μας

Ευχαριστω :) 320 το πηρα, δεν ξερω αν μπορουσα να παρω κατι καλυτερο σε αυτην την τιμη (ισως καποιο ideal freeder), με εψησε ομως οπως το ειδα και το δοκιμασα και δεν το εψαξα παραπανω

Να και η φωτο.
129004

raspoutiv
21-09-13, 15:28
μια χαρά το πήρες. μην ακούς τίποτα. τα gt είναι πολύ ωραία ποδηλατάκια.
καβάλα το και προχώρα, όσο έχει ακόμα καλό καιρό

alekan
21-09-13, 16:00
Οι εταρείες στράφηκαν στα 27.5" ΜΤΒ. Σε λίγο καιρό τα 26άρια θα πωλούνται ακόμη πιο κάτω.

Καλές βόλτες φίλε.

frap
21-09-13, 21:42
Το μόνο σημαντικό "πλην" του mountain μέσα στην πόλη (πέρα από το ότι μάλλον σύντομα θα σκεφτείς ένα ασφάλτινο σετ ελαστικών) είναι πως εάν κάνεις μεγάλες αποστάσεις το γρανάζωμα του mountain ίσως σου φανεί κουραστικό.

Mouse Potato
21-09-13, 21:53
Με γεια και καλές βόλτες εύχομαι!

Τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα του mountain θα τα δεις εν καιρώ. Οπότε μιας και το πήρες, οτιδήποτε γράψουμε εμείς εδώ θα σε "μολύνουν" και θα σε προϊδεάσουν με αποτέλεσμα να μην χαίρεσαι τις βόλτες σου.

Πάντα όρθιος. :)

megahead13
23-09-13, 01:09
Σε ελαστικά, κατέληξα τελικά στα Continental Contact II Reflex. Τα πήρα από ποδηλατά στο Ν. Ηράκλειο 24,50 το κομμάτι (αμέσως καλύτερη τιμή που βρήκα ήταν 23). Τα περάσαμε χθες στο μαγαζί, αλλάξαμε κι εσωτερικά στις ζάντες το πλαστικό που προστατεύει τη σαμπρέλα από τη ζάντα (μπρος-πίσω), ακτινολόγηση, αλλαγή συρματόσχοινου για ταχύτητες πίσω μαζί με τους πλαστικούς σωλήνες, γενικό finetuning όλα 60 ευρώ. Το ποδήλατο απλά πετάει με τα νέα λάστιχα, τσουλάει απίστευτα. Τα ελαστικά είναι καταπληκτικά.
Manicx, από ταχύτητα τί λένε τα συγκεκριμένα;; Εγώ αν και είχα καταλήξει στα Continental Gator Hardshell δεν έκανα τίποτα (ούτε SPD πετάλια πήρα που έλεγα, αν και πήρα SPD παπούτσια :p γενικώς ήταν σκ@τ@ χρονιά φέτος :(). Τα δικά σου δε φαίνονται άσχημα. Επίσης καλοβλέπω και τα Continental Sport Contact που έχει προτείνει αρκετές φορές ο frap.

Φανερός Πράκτωρ
23-09-13, 01:12
καλά έχεις SPD παπούτσια χωρίς SPD πετάλια; :)

megahead13
23-09-13, 01:25
καλά έχεις SPD παπούτσια χωρίς SPD πετάλια; :)
Άσε τώρα, τι να σου λέω. Εϊπαμε ήταν μια σκατά χρονιά. Πάντως τα παπούτσια με βόλεψαν πολύ. Πολύ καλύτερα από το απλό αθλητικό παπούτσι, τόσο ώστε όταν είμαι με τα αθλητικά για τις κοντινές δουλειές αισθάνομαι λίγο περίεργα. Τα είχα πάρει από το ποδηλατάδικο της γειτονιάς μου, όταν είχα κατέβει τα τελευταία Χριστούγεννα, με την προοπτική ότι θα έπαιρνα και τα πετάλια λίγο αργότερα. Κάτι φθηνά Schimano, παλιό μοντέλο.

Φανερός Πράκτωρ
23-09-13, 01:29
απλά είχα την αίσθηση ότι δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις SPD παπούτσια με κανονικά πετάλια.

megahead13
23-09-13, 01:33
απλά είχα την αίσθηση ότι δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις SPD παπούτσια με κανονικά πετάλια.
Μια χαρά μπορείς. Απλώς δεν έχω τα κλιπς πάνω. Δες τη φωτό:

http://www.nsmb.com/assets/images/gear/crankworx08_gear/nike_shoes.jpg

Έχω βιδώσει αυτή την «τάπα» και έτσι είναι σαν κανονικό παπούτσι, αλλά πιο σκληρό και συνεπώς πολύ καλύτερο όταν κάνεις πετάλι.

manicx
23-09-13, 16:29
Manicx, από ταχύτητα τί λένε τα συγκεκριμένα;; Εγώ αν και είχα καταλήξει στα Continental Gator Hardshell δεν έκανα τίποτα (ούτε SPD πετάλια πήρα που έλεγα, αν και πήρα SPD παπούτσια :p γενικώς ήταν σκ@τ@ χρονιά φέτος :(). Τα δικά σου δε φαίνονται άσχημα. Επίσης καλοβλέπω και τα Continental Sport Contact που έχει προτείνει αρκετές φορές ο frap.

Πολύ καλά. Μου φάνηκε τεράστια η διαφορά αλλά πριν είχα κι ενδιάμεσα. Την πρώτη μέρα έκανα για δοκιμή 20χλμ που με το trekking δεν την έκανα (Ν. Ηράκλειο-Αμπελόκηποι μέσω Κηφισίας) και πήγαινα σφαίρα. Επειδή έχω και το Trek 7.3 που το πέλμα στη μέση είναι slick (τα αυλάκια είναι στο πλάι) μου φάνηκαν σχεδόν ισάξια. Γενικά θέλω το πέλμα να έχει μια χάραξη δεδομένου ότι το συγκεκριμένο ποδήλατο θα κουβαλάει τσάντες και θέλω όσο το δυνατό καλύτερα πατήματα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.