PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδηλάτες @ adslgr: Αγορά ποδηλάτου, εξοπλισμού και ρουχισμού



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 [36] 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62

alekan
23-09-13, 16:32
Χάραξη=καλύτερα πατήματα στην άσφαλτο, έστω και με βάρος,είναι νομίζω παρανόηση. Αν μιλάμε για έστω ελαφρότατο χωματάκι, μαζί σου.

megahead13
23-09-13, 17:32
Πολύ καλά. Μου φάνηκε τεράστια η διαφορά αλλά πριν είχα κι ενδιάμεσα. Την πρώτη μέρα έκανα για δοκιμή 20χλμ που με το trekking δεν την έκανα (Ν. Ηράκλειο-Αμπελόκηποι μέσω Κηφισίας) και πήγαινα σφαίρα. Επειδή έχω και το Trek 7.3 που το πέλμα στη μέση είναι slick (τα αυλάκια είναι στο πλάι) μου φάνηκαν σχεδόν ισάξια. Γενικά θέλω το πέλμα να έχει μια χάραξη δεδομένου ότι το συγκεκριμένο ποδήλατο θα κουβαλάει τσάντες και θέλω όσο το δυνατό καλύτερα πατήματα.
Μια κι έχω το Trek 7.5, γνωρίζω τα λάστιχα που αναφέρεις. Βασικά με ενδιαφέρει να είναι όσο το δυνατόν πιο ανθεκτικό σε σκασίματα σε συνδυασμό με καλή ταχύτητα, γι' αυτό και έλεγα για τα Gator Hardshell τα οποία έχουν μια επιπλέον στρώση προστασίας σε σχέση με τα άλλα της Continental σε αυτή την κατηγορία. Είναι και slick, οπότε πιστεύω θα δίνουν καλή ταχύτητα. Είναι όμως λίγο ακριβότερα (νταξ, όχι τρομερή διαφορά για να λέμε την αλήθεια)

alekan
23-09-13, 18:56
Σε τι δρόμους οδηγείτε παιδιά;

megahead13
23-09-13, 21:26
Κυρίως άσφαλτρο :p Αλλά περνάω από σημεία που μπορεί να μου γίνει η στραβή (και έχει γίνει) και να σκάσει το λάστιχο (πχ, βελόνες, αγκάθια από δέντρα, κτλ)

lou.nick
24-09-13, 00:51
Να ρωτήσω, το χειμώνα με τα κρύα πως την παλεύετε από ρουχισμό;

raspoutiv
24-09-13, 01:01
Να ρωτήσω, το χειμώνα με τα κρύα πως την παλεύετε από ρουχισμό;

1 αντιανεμικό-αδιάβροχο χρειάζεσαι
αδιάβροχο παντελόνι προαιρετικά
λασπωτήρες οπωσδήποτε
γάντια (όχι μάλλινα) για τις πολύ κρύες μέρες
ίσως κάποιο κασκόλ για μύτη, στόμα αν δε σε καλύπτει ο γιακάς
όχι ζεστά ρούχα γιατί θα ζεσταθείς από μόνος σου

και φυσικά καλή διάθεση

frap
24-09-13, 01:10
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη εντός πόλεοδομικού συγκροτήματος.
Θερμοκρασίες: ~1-2C το πρωί min, γύρω στους 10C το μεσημέρι συνήθως.

Ισοθερμικό κολάν από Lidl + κοινή βαμβακερή φόρμα και κάλτσα στα πόδια το πρωί, το μεσημέρι συνήθως χωρίς κολάν εκτός κι αν έχει καλά κρύα. Ισοθερμικό κοντομάνικο από Lidl + σχετικά καλό διαπνέον/αδιάβροχο/αντιανεμικό jacket (της Endura) για τον κορμό. Για γερά κρύα/υγρασία το πρωί υπάρχει διαθέσμιμο και ένα λεπτούτσικο μακρυμάνικο jersey ως middle-layer. Στο jacket σπανίως κλείνω εντελώς τους αεραγωγούς, και μετά τα πρώτα 300-500 μέτρα έχω ζεσταθεί αρκετά ώστε να μη νιώθω το κρύο
Αντιανέμικά/διαπνέοντα full finger γάντια. Γυαλιά στα μάτια αλλιώς το δάκρυ πάει σύννεφο.

Και full φτερά στις ρόδες για να μη τρώμε τις λάσπες μας :)

lou.nick
24-09-13, 01:10
Λασπωτήρες είναι στα standard του εξοπλισμού. Άρα πρέπει να κοιτάξω για αντιανεμικό και ένα παντελόνι γιατί εδώ στη Σκουτία η βροχή είναι μέσα στο πρόγραμμα ανά πάσα στιγμή. Θα κοιτάξω online να δω τίποτα και θα σας στείλω να μου πείτε εντυπώσεις.

manicx
24-09-13, 12:45
Σε τι δρόμους οδηγείτε παιδιά;

Άσφαλτο Αθηνών και Προαστίων™... Όταν βρέχει, ότι ποδήλατο έχω οδηγήσει με slick ή περίπου slick, δεν σταματάει και το κυριότερο, όταν είναι φορτωμένο το ποδήλατο, οποιαδήποτε κλίση και το έχασες. Επίσης, δεν υπάρχει ανοχή σε πατήματα γυαλιών στις άκρες του δρόμου. Λάστιχο με χάραξη έχει έναν μικρό αέρα και μεγάλα κομμάτια δεν έρχεται σε επαφή με την κυρίως επιφάνεια του ελαστικού.


Να ρωτήσω, το χειμώνα με τα κρύα πως την παλεύετε από ρουχισμό;

Σκωτία ποδηλατούσα 2 χρόνια. Οπωσδήποτε αδιάβροχο. Όχι όμως βαρύ αδιάβροχο. Θες κάτι ελαφρύ. Εγώ είχα ένα λεπτό αδιάβροχο από διαπνέον υλικό, το ίδιο για παντελόνι και οπωσδήποτε αδιάβροχα καλύμματα για τα παπούτσια. Το παντελόνι ΟΧΙ με πλαϊνά φερμουάρ, προτίμησε μονοκόματο. Κάτω από τα αδιάβροχα είχα κολάν 3/4 στα πόδια, ισοθερμικό πάνω και τίποτε άλλο γιατί ζεσταίνεσαι. Επίσης, αδιάβροχο κάλυμμα για το κράνος. Το ίδιο συνεχίζω κι εδώ Αθήνα. Οπωσδήποτε δοκιμασμένα αδιάβροχα φώτα μπρος πίσω. Στις βροχές έχω ένα προβόλι + ένα κλασσικό φωτάκι που αναβοσβήνει. Το ένα για να βλέπω, το άλλο για να ενισχύει το τι βλέπει και ο άλλος. Καλό είναι να έχεις και αδιάβροχα γάντια.

Όταν δεν βρέχει, φοράω κολάν ολόκληρο κάτω (πάντα commando), ισοθερμικό και jersey πάνω. Γάντια απλά με δέρμα στη παλάμη. Όταν το τσιμπήσει παραπάνω το κρύο, κάτω από το κολλάν έχω ισοθερμικό 3/4, και πάνω ένα αμάνικο φανελάκι της scott που το βάζω πάνω από το ισοθερμικό, κάτω από το jersey. Καλτσούλα ισοθερμική... Όταν ξυρίζει, έχω κι ένα κάλυμμα που το φοράω στο μέτωπο και προστατεύει τα αυτιά γιατί την ακούς.

megahead13
24-09-13, 13:17
Άσφαλτο Αθηνών και Προαστίων™... Όταν βρέχει, ότι ποδήλατο έχω οδηγήσει με slick ή περίπου slick, δεν σταματάει και το κυριότερο, όταν είναι φορτωμένο το ποδήλατο, οποιαδήποτε κλίση και το έχασες. Επίσης, δεν υπάρχει ανοχή σε πατήματα γυαλιών στις άκρες του δρόμου. Λάστιχο με χάραξη έχει έναν μικρό αέρα και μεγάλα κομμάτια δεν έρχεται σε επαφή με την κυρίως επιφάνεια του ελαστικού.
Εγώ πάντως δεν έχω πρόβλημα με το φρενάρισμα, είτε σε στεγνό, είτε σε βρεγμένο. Και τα λάστιχα έχουν γίνει αρκετά σλικ μετά από τόσο καιρό. Ούτε φορτώνω το ποδήλατο (δεν έχω σχάρες). Με μια τσάντα πλάτης είμαι πάντα (καμιά φορά βέβαια τη γεμίζω όσο δεν πάει, αλλά και πάλι). Ψήνομαι πάντως να πάρω τα ίδια λάστιχα που έβαλες κι εσύ :)

Όσον αφορά τα ρούχα: Προσωπικά ούτε κολάν φοράω, ούτε ισοθερμικά, ούτε τίποτε απ' όλα αυτά (και πιστέψτε με κι εδώ κάτω στα νοτιοανατολικά στο Κεντ το χειμώνα ξυρίζει απίστευτα, χειρότερα από Εδιμβούργο που είναι ο lou.nick). Φορμίτσα, γάντια κι ένα αδιάβροχο. Δεν είναι ότι καλύτερο για ποδήλατο αυτό το αδιάβροχο, γιατί είναι πολύ ζεστό και ιδρώνω πάρα πολύ, αλλά ούτως ή άλλως γίνεται αυτό, οπότε... Κάτι πρέπει να κάνω με το πρόσωπο όμως, γιατί με τον κρύο αέρα το δέρμα μου γίνεται χάλια (βασικό κόκκινος σαν τον κ*λο της μαϊμούς :lol:).

Κάτι άλλο τώρα: Έχετε να προτείνετε κάτι για μικρό λασπωτήρα για την πίσω ρόδα. Αυτές τις γκουμούτσες δεν τις μπορώ καθόλου. Κάτι τέτοιο πχ:

http://s3.amazonaws.com/satisfaction-production/s3_images/55061/DSC09474_inline.JPG

Άντε λίγο μεγαλύτερο όμως για να μη βρέχετε το κ*λαράκι :p

manicx
24-09-13, 13:51
Οτιδήποτε μικρό δεν κάνει δουλειά. Το είχα δοκιμάσει κι ενώ δεν βρέχονταν το ποπουλίνι, η λάσπη έφτανε από την πλάτη μέχρι το κεφάλι. Και δυστυχώς, αν ο δρόμος είναι μέσα στην γλίτσα, αυτό το πράγμα δεν φεύγει που να το πλύνεις 10 φορές.

alekan
24-09-13, 13:56
Διαλιέχτε (http://www.bike-components.de/shop/cat/c523_MTB-steck.html)

ipo
24-09-13, 15:03
Οι λασπωτήρες πρέπει να είναι μεγάλου μήκους και πλάτους, αν θέλετε να κάνουν καλή δουλειά. Και μάλιστα κοντά στον τροχό. Τέλεια δουλειά δεν κάνει κανένας, αλλά όσο μικραίνει το μέγεθος, τόσο αυξάνεται το ποσοστό της λάσπης που πετάει ο τροχός πάνω σας. Φυσικά δεν έχει νόημα να κοιτάζουμε την απόλυτη απόδοση, αφού έτσι κι αλλιώς, άμα κινούμαστε σε δρόμο με άλλα οχήματα, μας λερώνουν οι λάσπες που πετάνε εκείνα.

manicx
24-09-13, 15:18
Σωστά. Κι επειδή είναι και αφαιρούμενοι οι περισσότεροι, τις καλές ημέρες τους βγάζουμε και όλα κομπλέ.

Tiven
24-09-13, 15:20
Παίδες γεια χαρά.

Έχω ένα ΜΤΒ εδώ και πολλά χρόνια, μόνο που δεν είχα προλάβει να το χαρώ καθόλου. Λίγες μέρες αφού το είχα αγοράσει, μου το πάτησε αυτοκίνητο και στράβωσε εντελώς το μπροστινό πιρούνι (ή μήπως λέγεται ψαλίδι; ).

Το βρήκα πριν λίγες μέρες στο υπόγειο και λέω αν με συμφέρει από το να αγοράσω νέο, να το φτιάξω το ποδήλατο. Ξέρετε αν γίνεται να το επισκευάσω αγοράζοντας νέο πιρούνι; Υπόψιν έχει αμορτισέρ μπρος πίσω - το μπροστινό σύστημα επειδή είναι στο πιρούνι, είναι άχρηστο πλέον.

alekan
24-09-13, 15:36
Πέρνα από τον ποδηλατά της γειτονιάς σου και ρώτησέ τον.
Αν και στη θέση σου, θα το είχα σαν δικαιολογία για καινούριο...ΜΤΒ παλιό και full suspension.....γκουχ γκουχ

Tiven
24-09-13, 15:52
Πέρνα από τον ποδηλατά της γειτονιάς σου και ρώτησέ τον.
Αν και στη θέση σου, θα το είχα σαν δικαιολογία για καινούριο...ΜΤΒ παλιό και full suspension.....γκουχ γκουχ


Τι κακό έχει το full suspension; :p


Θα το πάω να το δει, δείτε και εσείς μερικές φώτο:

https://dl.dropboxusercontent.com/u/3418456/adslgr/DSC_0065sm.jpg (https://dl.dropboxusercontent.com/u/3418456/adslgr/DSC_0065.jpg)

-

https://dl.dropboxusercontent.com/u/3418456/adslgr/DSC_0066sm.jpg (https://dl.dropboxusercontent.com/u/3418456/adslgr/DSC_0066.jpg)

-

https://dl.dropboxusercontent.com/u/3418456/adslgr/DSC_0067sm.jpg (https://dl.dropboxusercontent.com/u/3418456/adslgr/DSC_0067.jpg)

alekan
24-09-13, 15:53
Πάρε καινούριο ή μεταχειρισμένο.

megahead13
25-09-13, 00:56
Οτιδήποτε μικρό δεν κάνει δουλειά. Το είχα δοκιμάσει κι ενώ δεν βρέχονταν το ποπουλίνι, η λάσπη έφτανε από την πλάτη μέχρι το κεφάλι. Και δυστυχώς, αν ο δρόμος είναι μέσα στην γλίτσα, αυτό το πράγμα δεν φεύγει που να το πλύνεις 10 φορές.
Δεν έχω πρόβλημα με λάσπες στους δρόμους που κινούμαι. Να μη βρέχετε το ποπουλίνι θέλω. Ποιους μικρούς λασπωτήρες είχες δοκιμάσει;


Διαλιέχτε (http://www.bike-components.de/shop/cat/c523_MTB-steck.html)
Το έχω ήδη δει, αλλά δε μου αρέσει τίποτα από αυτά. Έχω δει αυτό (και παρόμοια):

http://www.muckynutz.com/index.php?route=product/product&path=48&product_id=137

Αλλά δεν εφαρμόζουν στη σέλα του Trek μου και ούτε μου αρέσουν.

raspoutiv
25-09-13, 22:24
έχει κανείς άποψη για τα ποδήλατα και τον εξοπλισμό του sportsdirect;

Mouse Potato
25-09-13, 22:35
Δεν βλέπω να έχει καμία αξιόλογη brand. Ήθελα να πάρω κάτι χειμωνιάτικα muddyfox αλλά είμαι επιφυλακτικός.

megahead13
25-09-13, 23:22
Δεν βλέπω να έχει καμία αξιόλογη brand. Ήθελα να πάρω κάτι χειμωνιάτικα muddyfox αλλά είμαι επιφυλακτικός.
Έτσι ακριβώς. Σαχλαμάρες είναι.

raspoutiv
25-09-13, 23:27
Έτσι ακριβώς. Σαχλαμάρες είναι.

όσον αφορά τα ποδήλατα αυτό είδα κι εγώ. αν και μιλάει για 50% εκπτώσεις, τα ποδήλατα αυτά είναι στα σωστά λεφτά τους, ίσως κι ελαφρώς φθηνότερα, αλλά τίποτα αξιόλογο
για το ρουχισμό δεν έχω ιδέα και βασικά γι αυτό ζήτησα τη γνώμη σας. δε σημαίνει πως επειδή είναι no-name τα ποδηλατικά ρούχα είναι σαβούρα, αλλά έχουν ρίσκο. αν ο lou.nick που είναι και Σκωτία ψάχνεται και για φθηνό γι αρχή εξοπλισμό, θέλει να τα δοκιμάσει, με το καλό να μας πει τις εντυπώσεις του

megahead13
25-09-13, 23:38
όσον αφορά τα ποδήλατα αυτό είδα κι εγώ. αν και μιλάει για 50% εκπτώσεις, τα ποδήλατα αυτά είναι στα σωστά λεφτά τους, ίσως κι ελαφρώς φθηνότερα, αλλά τίποτα αξιόλογο
για το ρουχισμό δεν έχω ιδέα και βασικά γι αυτό ζήτησα τη γνώμη σας. δε σημαίνει πως επειδή είναι no-name τα ποδηλατικά ρούχα είναι σαβούρα, αλλά έχουν ρίσκο. αν ο lou.nick που είναι και Σκωτία ψάχνεται και για φθηνό γι αρχή εξοπλισμό, θέλει να τα δοκιμάσει, με το καλό να μας πει τις εντυπώσεις του
Τα ρούχα τους, παπούτσια, κτλ τα έχω δει. Δε λένε και πολλά. Άντε τίποτα από αυτά τα Muddyfox σε κάνα αδιάβροχο, αλλά και πάλι. Γενικότερα πολύ και φθηνιάρικη πλαστικούρα. Καμία σχέση με του Lidl.

alekan
26-09-13, 00:36
Το κουρσάκι με τα 300€ ψήνεις;;
Προσωπικά, έχω πάρει μπλουζάκια τρεξίματος, γιατί είναι πιο φθηνά από τα jersey. Και είναι μια χαρά στο ποδήλατο.

raspoutiv
26-09-13, 00:41
Το κουρσάκι με τα 300€ ψήνεις;;

έχω κουρσάκι κι είμαι πολύ ικανοποιημένος, αλλά κοιτάω για όποιον γνωστό ενδιαφέρεται. όχι πως αν έβρισκα κάτι καλό και φθηνό θα το άφηνα, αλλά κάτι τέτοιο δεν πολυπαίζει ως σενάριο
το ακριβότερο κουρσάκι τους πάντως δε μου φαίνεται ότι αξίζει να το προτιμήσει κάποιος από ένα βασικό ideal, παλιότερης χρονιάς, στα 500

manicx
26-09-13, 14:05
Δεν έχω πρόβλημα με λάσπες στους δρόμους που κινούμαι. Να μη βρέχετε το ποπουλίνι θέλω. Ποιους μικρούς λασπωτήρες είχες δοκιμάσει;

Sorry, τώρα το είδα. Δυστυχώς δεν μπορώ να το βρω. Το είχα πάρει από κατάστημα Αγ. Παρασκευή. Ήταν περίπου μέχρι την μέση (και λίγο παραπίσω) του πίσω τροχού. Έδειχνε μουράτος αλλά το εκτεθειμένο κομμάτι του τροχού (από το σημείο που 'τελείωνε το φτερό) μου έριχνε στην πλάτη και το κεφάλι όλη τη λάσπη. Πέρυσι πήραν άλλο σετ, εμφανώς πιο μεγάλο και σώθηκα.

Φανερός Πράκτωρ
26-09-13, 15:06
δεν βρέχονταν το ποπουλίνι


Να μη βρέχετε το ποπουλίνι θέλω

γκουχ γκουχ
με πνίξατε... :p
(θα μου βγει ο καφές από τη μύτη :p)

megahead13
26-09-13, 15:20
Sorry, τώρα το είδα. Δυστυχώς δεν μπορώ να το βρω. Το είχα πάρει από κατάστημα Αγ. Παρασκευή. Ήταν περίπου μέχρι την μέση (και λίγο παραπίσω) του πίσω τροχού. Έδειχνε μουράτος αλλά το εκτεθειμένο κομμάτι του τροχού (από το σημείο που 'τελείωνε το φτερό) μου έριχνε στην πλάτη και το κεφάλι όλη τη λάσπη. Πέρυσι πήραν άλλο σετ, εμφανώς πιο μεγάλο και σώθηκα.
Τελικά έχω καταλήξει σε κάποιον από αυτούς:

http://www.crudproducts.com/products/roadracer
http://www.sks-germany.com/?l=en&a=product&r=mudguards&i=5289300000&RACEBLADE%20XL%20SET%20black

Ο πρώτος με κάποια επιφύλαξη για 28άρι λάστιχο, αν και η εταιρεία μου απάντησε πώς αν χωράει ένα 4mm άλεν μεταξύ ελαστικού και φρένων/σκελετού τότε δεν έχει σημασία το μέγεθος του ελαστικού.

Μια πρωτότυπη λύση που βρήκα είναι αυτή:

http://musguard.com/


γκουχ γκουχ
με πνίξατε... :p
(θα μου βγει ο καφές από τη μύτη :p)
:lol: :lol:

vamvakoolas
26-09-13, 15:29
καποτε μου δωσαν αυτο http://ass-savers.com/ και δε μου γεμιζε το ματι μεχρι που το φορεσα σε ακραιες συνθηκες (απο Αλπεις μεχρι ....Μεγ Βρεττανια και απο ΜΤΒ μεχρι κουρσα) και απο τοτε δε ξεκολαει απο το παλουκοσελο! Επισης υπαρχουν βιντεακια πως το φτιαχνεις μονος με απλο υλικο

κατα τα αλλα αν φορατε κρανος :p δοκιμαστε καλλυμα (απο κινα εχει..4 ευρ)

επισης αν και χρησιμοποιουσα ειδικα ρουχα δοκιμασα κολπακι Ιταλων σε μια τρελη μπορα: πηρα μια σακουλα σκουπιδιων (αυτες τις μαυρες :whistle:) και εφτιαξα καλυμμα στο κρανος και με την υπολοιπη καλυψα τα παπουτσια (κοστος 1 ευρ)

για το κρυο σημαντικο στη ποδηλασια ειναι να μενουν ζεστα τα ποδια (ακρα) και ο αυχενας

ipo
26-09-13, 15:33
Τελικά έχω καταλήξει σε κάποιον από αυτούς:

http://www.crudproducts.com/products/roadracer
http://www.sks-germany.com/?l=en&a=product&r=mudguards&i=5289300000&RACEBLADE%20XL%20SET%20black
Με αυτά μάλιστα, θα κάνεις καλή δουλειά. Ποπουλίνι, πλατούλα και σβερκουδάκι θα μείνουν στεγνά. Λίγη φροντίδα και προδέρμ μετά στο ευαίσθητο δέρμα σου και θα είσαι κουκλί.

:rofl:

megahead13
26-09-13, 15:52
καποτε μου δωσαν αυτο http://ass-savers.com/ και δε μου γεμιζε το ματι μεχρι που το φορεσα σε ακραιες συνθηκες (απο Αλπεις μεχρι ....Μεγ Βρεττανια και απο ΜΤΒ μεχρι κουρσα) και απο τοτε δε ξεκολαει απο το παλουκοσελο! Επισης υπαρχουν βιντεακια πως το φτιαχνεις μονος με απλο υλικο
Ανέφερα πριν παρόμοιο προϊόν άλλης εταιρείας. Δυστυχώς δεν εφαρμόζει στη δική μου σέλα :(


Με αυτά μάλιστα, θα κάνεις καλή δουλειά. Ποπουλίνι, πλατούλα και σβερκουδάκι θα μείνουν στεγνά. Λίγη φροντίδα και προδέρμ μετά στο ευαίσθητο δέρμα σου και θα είσαι κουκλί.

:rofl:
Έτσι! :p

blade_
26-09-13, 23:36
πως σας φαινεται αυτο το ποδηλατακι?
(http://podhlato.gr/TORPADO_%CE%A0%CE%9F%CE%94%CE%97%CE%9B%CE%91%CE%A4%CE%9F_%CE%94%CE%A1%CE%9F%CE%9C%CE%9F%CE%A5_SPORTAGE_28_2438)
το εχω βρει ελαφρως μεταχειρισμενο σε χαμηλη σχετικα τιμη..τι λετε?

Mouse Potato
26-09-13, 23:45
Ανάλογα το πόσο μεταχειρισμένο σε ποια τιμή. :p

Imo, αν είναι σε καλή κατάσταση και το δίνει στα ~250 νομίζω πως είναι μια χαρά.

blade_
27-09-13, 00:19
περιπου σε αυτη την τιμη,μιλαμε για ανταλλαγη βασικα,με κατι που το δινω οσο λες 250..

και μιλαμε για εντελως καινουριο,απλα μενει να δω μεγεθος κτλ..

απλα δε ξερω οι σειρες της shimano πως πανε και αν αξιζει..

raspoutiv
27-09-13, 00:26
περιπου σε αυτη την τιμη,μιλαμε για ανταλλαγη βασικα,με κατι που το δινω οσο λες 250..

και μιλαμε για εντελως καινουριο,απλα μενει να δω μεγεθος κτλ..

απλα δε ξερω οι σειρες της shimano πως πανε και αν αξιζει..

αφού είναι σχεδόν άθικτο και το τραμπάρεις κιόλας... βουρ
δε χρειάζεται να ψάξεις κάτι άλλο.

blade_
27-09-13, 00:52
απλα δε τη ξερω καθολου την εταιρεια...και τα περιφερειακα που φοραει,αν ειναι σχετικα καλη σειρα κτλ..

Siba
29-09-13, 03:12
πως σας φαινεται αυτο το ποδηλατακι?
(http://podhlato.gr/TORPADO_%CE%A0%CE%9F%CE%94%CE%97%CE%9B%CE%91%CE%A4%CE%9F_%CE%94%CE%A1%CE%9F%CE%9C%CE%9F%CE%A5_SPORTAGE_28_2438)
το εχω βρει ελαφρως μεταχειρισμενο σε χαμηλη σχετικα τιμη..τι λετε?
Eπι της ουσιας ειναι ΜΤΒ. Για τετοιο ποδηλατο ψαχνεις? Για χωμα?

Ntalton
29-09-13, 21:40
Για δευτερη φορα μεσα σε 2 χρονια, μου κλεψανε το ποδηλατο...
Κλειδωμενο σε εναν απο τους πιο πολυσυχναστους δρομους στην Πατρα, μερα μεσημερι ενω ελειπα για δυο ωρες...:mad:

Siba
29-09-13, 21:45
Για δευτερη φορα μεσα σε 2 χρονια, μου κλεψανε το ποδηλατο...
Κλειδωμενο σε εναν απο τους πιο πολυσυχναστους δρομους στην Πατρα, μερα μεσημερι ενω ελειπα για δυο ωρες...:mad:
Κλειδωμενο με τι?

Ntalton
29-09-13, 21:47
Κλειδωμενο με τι?
Αλυσιδα με κλειδι...

leros2004
29-09-13, 21:51
Eπι της ουσιας ειναι ΜΤΒ. Για τετοιο ποδηλατο ψαχνεις? Για χωμα?

Καλα για χώμα δεν το λές .... με 28αρες δεν ειναι για πολλά πολλά εκτός ασφάλτου

Siba
29-09-13, 22:02
Αλυσιδα με κλειδι...
Αλυσιδα η αλυσιδιτσα?

- - - Updated - - -


Καλα για χώμα δεν το λές .... με 28αρες δεν ειναι για πολλά πολλά εκτός ασφάλτου
Μια χαρα το λες για χωμα. Τι να πουνε και τα 29" ΜΤΒ δηλαδη.

Πηρανε ολοι τωρα οτι κασα ΜΤΒ υπηρχε στα αζητητα της βαλανε ενα λαστιχο χωρις τακουνια το βαφτισανε "τρεκινκ" και μια χαρα.

leros2004
29-09-13, 22:13
Δεν είναι μονο ο σκελετός ... το τελευταιο που θα χαλάσει, είναι αυτός .... μπες στο χώμα με αυτές τις ζαντούλες τα λαστιχάκια και με τη 60αρα αναρτησούλα και ελα πες μου.... εδω στα πεζοδρόμια θέλουν προσοχή .....

Ntalton
29-09-13, 22:23
Αλυσιδα η αλυσιδιτσα?
Που προσπαθεις να καταληξεις;

Siba
29-09-13, 23:00
Που προσπαθεις να καταληξεις;
Στο προφανες. Υπο ποιες συνθηκες σου κλεψανε το ποδηλατο.

- - - Updated - - -


Δεν είναι μονο ο σκελετός ... το τελευταιο που θα χαλάσει, είναι αυτός .... μπες στο χώμα με αυτές τις ζαντούλες τα λαστιχάκια και με τη 60αρα αναρτησούλα και ελα πες μου.... εδω στα πεζοδρόμια θέλουν προσοχή .....
Στο χωμα ολα χαλανε αργα η γρηγορα. Αυτο που εξεταζουμε τωρα ειναι τι προσανατολισμο εχει οχι αν χαλαει η οχι.

Ntalton
29-09-13, 23:46
Στο προφανες. Υπο ποιες συνθηκες σου κλεψανε το ποδηλατο.
Μαλιστα. Σε αυτην την περιπτωση, αλυσιδιτσα των 50 ευρωλεπτων.

frap
30-09-13, 00:18
Εγώ θα σε ρωτούσα αν ήταν ακριβό ποδήλατο και το άφηνες συχνά εκεί... αν ναι, τότε φοβάμαι πως στην είχαν στημένη.
Είτε με αλυσίδα των 0.50, είτε των 50 το αποτέλεσμα θα ήταν το ίδιο.
Αν και συνήθως η κλειδαριά είναι ο αδύναμος κρίκος...

blade_
30-09-13, 03:51
Eπι της ουσιας ειναι ΜΤΒ. Για τετοιο ποδηλατο ψαχνεις? Για χωμα?

ψαχνω κατι αναμεσα σε δρομου κ τρεκινγκ


Για δευτερη φορα μεσα σε 2 χρονια, μου κλεψανε το ποδηλατο...
Κλειδωμενο σε εναν απο τους πιο πολυσυχναστους δρομους στην Πατρα, μερα μεσημερι ενω ελειπα για δυο ωρες...:mad:

περαστικα φιλε :(



- - - Updated - - -


Μια χαρα το λες για χωμα. Τι να πουνε και τα 29" ΜΤΒ δηλαδη.

Πηρανε ολοι τωρα οτι κασα ΜΤΒ υπηρχε στα αζητητα της βαλανε ενα λαστιχο χωρις τακουνια το βαφτισανε "τρεκινκ" και μια χαρα.

μεγαλη αληθεια..το ιδιο εκανα στο 17ετιας ποδηλατο μου :p

raspoutiv
30-09-13, 10:33
Για δευτερη φορα μεσα σε 2 χρονια, μου κλεψανε το ποδηλατο...
Κλειδωμενο σε εναν απο τους πιο πολυσυχναστους δρομους στην Πατρα, μερα μεσημερι ενω ελειπα για δυο ωρες...:mad:

σε ποιο δρόμο στο κλέψανε και τι ώρα;
βασικά με ενδιαφέρει αν είχε κίνηση ο δρόμος

@ ADSLgr.com All rights reserved.