PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδηλάτες @ adslgr: Αγορά ποδηλάτου, εξοπλισμού και ρουχισμού



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 [37] 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62

manicx
30-09-13, 11:51
Ποδήλατο αφήνουμε μόνο με πέταλο. Και πέταλο που να πρέπει να κοπεί και από τις δύο μεριές και όχι με το που κοπεί η μία πλευρά να γυρίζει το υπόλοιπο και να ανοίγει. Ναι, θέλει να σκάσεις αρκετά, συνήθως από 40-50 ευρώ και πάνω, αλλά έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Και αν δεν πάτε κάπου που να πρέπει να πάτε σινιαρισμένοι, quick release στον μπροστινό τροχό (αν δεν έχει ήδη) και τον παίρνετε μαζί σας.

- - - Updated - - -


Καλα για χώμα δεν το λές .... με 28αρες δεν ειναι για πολλά πολλά εκτός ασφάλτου

Ένα trekking με 40C ελαστικό μια χαρά πάει σε χώμα ακόμη και με 60άρα ανάρτηση. Δυσκολίες θα έχεις σε μονοπάτια με πέτρα και πολλές ανωμαλίες αλλά και σε ανηφόρες λόγω γραναζώματος.

raspoutiv
30-09-13, 12:38
Ποδήλατο αφήνουμε μόνο με πέταλο. Και πέταλο που να πρέπει να κοπεί και από τις δύο μεριές και όχι με το που κοπεί η μία πλευρά να γυρίζει το υπόλοιπο και να ανοίγει. Ναι, θέλει να σκάσεις αρκετά, συνήθως από 40-50 ευρώ και πάνω, αλλά έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Και αν δεν πάτε κάπου που να πρέπει να πάτε σινιαρισμένοι, quick release στον μπροστινό τροχό (αν δεν έχει ήδη) και τον παίρνετε μαζί σας.

γιατί να μην κουβαλάμε κι ένα λυκόσκυλο μαζί και να το αφήνουμε να φυλάει το όχημα μέχρι να γυρίσουμε;
με συγχωρείς αλλά τι είναι αυτά που λέμε σε 1 άνθρωπο που μόλις τον ξανακλέψανε; πως φταίει αυτός κι ας πρόσεχε;
το πέταλο κουμούτσα δε βολεύει γιατί και βαρύ είναι και πρέπει να βρεις λεπτό κιγκλίδωμα ή κολόνα για να το δέσεις. τον τροχό δεν υπάρχει περίπτωση να τον κουβαλάω μαζί μου ούτε αν πάω στο γραφείο μου. αν είναι να με κοιτάνε όλοι σαν εξωγήινο θα πάω με αμάξι.

το χουμε ξαναθίξει πολλές φορές όμως το θέμα και δε χρειάζεται να τα ξαναπούμε. ας μας πει ο φίλος τις συνθήκες υπό τις οποίες του το φάγανε και ας τις προτείνουμε ως συνθήκες αποφυγής στο εξής.

ipo
30-09-13, 12:43
Μια χαρά απάντησε ο manicx, δεν καταλαβαίνω γιατί άρχισες τις ειρωνείες.

Το πέταλο προσφέρει αυξημένη ασφάλεια σε σχέση με μία απλή αλυσίδα που παραβιάζεται σε δευτερόλεπτα. Φυσικά ούτε αυτό εμποδίζει όλους τους κλέφτες.

Δυστυχώς το θέμα με τις κλοπές ποδηλάτων έχει πάρει μεγάλες διαστάσεις στην Ελλάδα, όπως σε όλες τις χώρες που έχει διαδοθεί η χρήση ποδηλάτων. Είναι ένας από τους βασικούς λόγους που δε χρησιμοποιώ ποδήλατο σε κάποιες δουλειές, επειδή θα πρέπει να το αφήνω έξω.

raspoutiv
30-09-13, 12:49
Μια χαρά απάντησε ο manicx, δεν καταλαβαίνω γιατί άρχισες τις ειρωνείες.

Το πέταλο προσφέρει αυξημένη ασφάλεια σε σχέση με μία απλή αλυσίδα που παραβιάζεται σε δευτερόλεπτα. Φυσικά ούτε αυτό εμποδίζει όλους τους κλέφτες.

Δυστυχώς το θέμα με τις κλοπές ποδηλάτων έχει πάρει μεγάλες διαστάσεις στην Ελλάδα, όπως σε όλες τις χώρες που έχει διαδοθεί η χρήση ποδηλάτων. Είναι ένας από τους βασικούς λόγους που δε χρησιμοποιώ ποδήλατο σε κάποιες δουλειές, επειδή θα πρέπει να το αφήνω έξω.

μα είναι προφανές γιατί απέρριψα την πρόταση μεγάλου πέταλου. τη δικαιολόγησα παραπάνω. είναι συγκεκριμένες περιστάσεις που σηκώνουν τη χρήση του.
αλλά ο εκνευρισμός μου δεν έχει να κάνει με το manicx, όσο με τα μηνύματα του τύπου "ας πρόσεχες"

alekan
30-09-13, 12:49
Μόνο με βαριές/κουμουτσοειδείς λύσεις έχεις το κεφάλι σου κάπως πιο ήσυχο.
Μας βολεύει δεν μας βολεύει, αυτή είναι η αλήθεια.

ipo
30-09-13, 12:55
μα είναι προφανές γιατί απέρριψα την πρόταση μεγάλου πέταλου. τη δικαιολόγησα παραπάνω. είναι συγκεκριμένες περιστάσεις που σηκώνουν τη χρήση του.
Συμφωνούμε. Έχω καλό πέταλο, αλλά σπάνια του κουβαλάω μαζί μου, διότι δε βολεύει. Όμως δεν αφήνω το ποδήλατό μου σε εξωτερικό χώρο, σε σημείο που να μην το βλέπω ανά μερικά λεπτά. Δυστυχώς η μόνη λύση για εξωτερικό χώρο είναι το παλαιό, ασήμαντης αξίας ποδήλατο. Σε αυτή έχουν καταλήξει οι ποδηλάτες χωρών με παράδοση στην ποδηλασία. Και πάλι τους τα κλέβουν ανά μερικά χρόνια, αλλά δίνουν 30€ και παίρνουν άλλο.



αλλά ο εκνευρισμός μου δεν έχει να κάνει με το manicx, όσο με τα μηνύματα του τύπου "ας πρόσεχες"
Δεν το είπε με τέτοιο ύφος, αλλά συμβουλευτικά. Αν δεις τα μηνύματά του στο forum, είναι με συγκρατημένο λόγο και δεν επιτίθεται.

raspoutiv
30-09-13, 12:57
:oneup:

nm96027
30-09-13, 13:47
Ψυχραιμία.

Με την ιδιότητα του εις τριπλούν θύμα (ναι μου έχουν κλέψει τρία ποδήλατα!!!), καταλαβαίνω μεν τον καημό του παιδιού που μόλις του έκλεψαν το ποδήλατο από την άλλη όντως η συμβουλή είναι μία:

ΠΕΤΑΛΟ.

Έχω καταφέρει να κρατήσω το ποδήλατο μου για 4 και πλέον χρόνια και αυτό το έχω καταφέρει μόνο με το πέταλο και ασφαλώς με προσοχή (δεν το αφήνω για πολύ ώρα δεμένο έξω) αλλά ίσως και από τύχη.

Κανείς δεν νομίζω να θέλει να πει "ας πρόσεχες" αλλά η αλήθεια είναι πως πρέπει να προσέχουμε: Πέταλο λοιπόν και ολίγη τύχη. "Μααα είναι βαρύ!". Ναι είναι βαρύ: Πέταλο, επιμένω. "Μαααα είναι ακριβό!". Ναι είναι ακριβό: Πέταλο, ξανά επιμένω.

Χωρίς κακή προδιάθεση.

vamvakoolas
30-09-13, 13:48
παιδια εχουν δικιο μονο πεταλο για ποδηλατο. Εγω προσωπικα αν παω καπου εχω μια σακα με αυτο μαζι...

Στο φιλο που εχασε το ποδηλατο αν ειναι Αττικη ας ριξει μια ματια ομονοια και περιξ (τριγωνο αιολου/γερανιου/Γ Σεπτεμβριου)

ipo
30-09-13, 14:11
Έχω καταφέρει να κρατήσω το ποδήλατο μου για 4 και πλέον χρόνια και αυτό το έχω καταφέρει μόνο με το πέταλο και ασφαλώς με προσοχή (δεν το αφήνω για πολύ ώρα δεμένο έξω) αλλά ίσως και από τύχη.
40% πέταλο, 60% τύχη.

Πρόσφατα κάποιος έλεγε ότι είχε δέσει το ποδήλατό του με πέταλο έξω από το σπίτι της κοπέλας του και του το έκλεψαν μέρα-μεσημέρι. Αντί να κόψουν το πέταλο, βρήκαν πιο εύκολο να σπάσουν από το πεζοδρόμιο το μεταλλικό χοντρό "Π" που βάζουν για να μην παρκάρουν τα αμάξια. Πώς σπας πλάκα πεζοδρομίου στο κέντρο της πόλης, μέρα, χωρίς να σε αντιληφθεί κάποιος, δεν ξέρω.

Και δεν είναι η μόνη περίπτωση που ακούω για κλοπή με καλό πέταλο.

nm96027
30-09-13, 14:23
40% πέταλο, 60% τύχη.

Πρόσφατα κάποιος έλεγε ότι είχε δέσει το ποδήλατό του με πέταλο έξω από το σπίτι της κοπέλας του και του το έκλεψαν μέρα-μεσημέρι. Αντί να κόψουν το πέταλο, βρήκαν πιο εύκολο να σπάσουν από το πεζοδρόμιο το μεταλλικό χοντρό "Π" που βάζουν για να μην παρκάρουν τα αμάξια. Πώς σπας πλάκα πεζοδρομίου στο κέντρο της πόλης, μέρα, χωρίς να σε αντιληφθεί κάποιος, δεν ξέρω.

Και δεν είναι η μόνη περίπτωση που ακούω για κλοπή με καλό πέταλο.

Μήπως δεν τον ήθελε η πεθερά και έβαλε να του κλέψουν το ποδήλατο;

megahead13
30-09-13, 17:07
Ψυχραιμία.

Με την ιδιότητα του εις τριπλούν θύμα (ναι μου έχουν κλέψει τρία ποδήλατα!!!), καταλαβαίνω μεν τον καημό του παιδιού που μόλις του έκλεψαν το ποδήλατο από την άλλη όντως η συμβουλή είναι μία:

ΠΕΤΑΛΟ.

Έχω καταφέρει να κρατήσω το ποδήλατο μου για 4 και πλέον χρόνια και αυτό το έχω καταφέρει μόνο με το πέταλο και ασφαλώς με προσοχή (δεν το αφήνω για πολύ ώρα δεμένο έξω) αλλά ίσως και από τύχη.

Κανείς δεν νομίζω να θέλει να πει "ας πρόσεχες" αλλά η αλήθεια είναι πως πρέπει να προσέχουμε: Πέταλο λοιπόν και ολίγη τύχη. "Μααα είναι βαρύ!". Ναι είναι βαρύ: Πέταλο, επιμένω. "Μαααα είναι ακριβό!". Ναι είναι ακριβό: Πέταλο, ξανά επιμένω.

Χωρίς κακή προδιάθεση.
1α. Πάρε πέταλο που μπορείς να το «αποθηκεύεις» πάνω στο ποδήλατο (πχ, το Onguard μου).
1β. Οι καλές αλυσίδες είναι πολύ πιο βαριές. Ειδικά δε αν έχουν και μεγάλο μήκος.
2α. Από νετ βρίσκεις πολύ καλές τιμές (ακόμα και από μη εξειδικευμένα ποδηλατικά καταστήματα, πχ το δικό μου πέταλο το πήρα από Amazon)
2β. Οι καλές αλυσίδες είναι λίγο πιο ακριβές. Ειδικά δε αν έχουν και μεγάλο μήκος το κόστος είναι ακόμα μεγαλύτερο.

Το μόνο μειονέκτημα που βρίσκω στα πέταλα είναι ότι δεν έχεις ευελιξία στο που μπορείς να κλειδώσεις το ποδήλατο. Πάντα όμως θα βρεθεί ένα σημείο ;)

alekan
30-09-13, 17:14
1α. Πάρε πέταλο που μπορείς να το «αποθηκεύεις» πάνω στο ποδήλατο (πχ, το Onguard μου).
1β. Οι καλές αλυσίδες είναι πολύ πιο βαριές. Ειδικά δε αν έχουν και μεγάλο μήκος.
2α. Από νετ βρίσκεις πολύ καλές τιμές (ακόμα και από μη εξειδικευμένα ποδηλατικά καταστήματα, πχ το δικό μου πέταλο το πήρα από Amazon)
2β. Οι καλές αλυσίδες είναι λίγο πιο ακριβές. Ειδικά δε αν έχουν και μεγάλο μήκος το κόστος είναι ακόμα μεγαλύτερο.

Το μόνο μειονέκτημα που βρίσκω στα πέταλα είναι ότι δεν έχεις ευελιξία στο που μπορείς να κλειδώσεις το ποδήλατο. Πάντα όμως θα βρεθεί ένα σημείο ;)

α,γειά σου.
http://www.amazon.co.uk/gp/product/B005YPK8G2/ref=oh_details_o04_s04_i00?ie=UTF8&psc=1
Αυτό έχω πάρει κι εγώ, η τιμή δεν είναι απαγορευτική.

Siba
30-09-13, 21:33
Είτε με αλυσίδα των 0.50, είτε των 50 το αποτέλεσμα θα ήταν το ίδιο.
Αν και συνήθως η κλειδαριά είναι ο αδύναμος κρίκος...
Βασικα οχι το αποτελεσμα δεν θα ηταν το ιδιο. Η κλειδαρια φυσικα και παιζει ζωτικο ρολο στην ασφαλεια του ειδους που κλειδωνεις.
Ρωταω και επιμενω γιατι ακουω καθημερινα για ποδηλατα που εκλαπησαν οπου στην πλειοψηφια τους ηταν κλειδωμενα με κλειδαριες της πλακας που κοβονται και με νυχοκοπτη.

Ο τι λιγοτερο απο επωνυμο πεταλο ειναι μη αποδεκτο σαν τροπος κλειδωματος και ειδικα σε αφυλακτο δημοσιο χωρο.

lunatic
30-09-13, 23:31
Μιας και έχω πάρει πρόσφατα ένα 29 MTB τις Cannyon, δεν έχω που να το αφήσω στην πολυκατοικία και κάθε φορα το ανεβάζω από τις σκάλες στον 4ο και το βάζο στο σπίτι μου μέσα
Και ποτε μα ποτε δε βγαίνω με το ποδήλατο αν έχω σκοπό να καθίσω κάπου για καφέ η οτιδήποτε... μονο για βόλτα.

κουραστικό ναι αλλα έχω το κεφάλι μου ήσυχο

ipo
30-09-13, 23:37
Κι εγώ το ανεβοκατεβάζω στις σκάλες. Σήμερα ανεβοκατέβηκα με ποδήλατο και τσάντα 7 ορόφους.

lunatic
30-09-13, 23:41
άσε πιο πολύ με κουράζει αυτό παρα οι διαδρομές :P

Siba
30-09-13, 23:50
Παρτε πιο ελαφρια ποδηλατα :D

lunatic
30-09-13, 23:51
13kg είναι :P

Siba
30-09-13, 23:56
Το δικο μου ειναι 6,6Kg με βαρια περιφεριακα. :P

ipo
30-09-13, 23:58
Όσο πιο ελαφρύ ποδήλατο έχεις, τόσο λιγότερη γυμναστική κάνεις. Το δικό μου είναι βαρύ.

Siba
01-10-13, 00:02
Όσο πιο ελαφρύ ποδήλατο έχεις, τόσο λιγότερη γυμναστική κάνεις. Το δικό μου είναι βαρύ.
Ειναι γνωστη αυτη η ατακα χρονια. Οσο λιγοτερα χιλιομετρα κανεις τοσο λιγοτερη γυμναστικη κανεις.

Το ποδηλατο δεν ειναι μονο για γυμναστικη πολλοι ανθρωποι το εχουν και σαν κυριο μεσο μετακινησης/διασκεδαση/δουλειες κτλ.

ipo
01-10-13, 00:12
Συνήθως η απόσταση που έχει να κάνει κάποιος για τις δουλειές του ή τη διασκέδασή του με παρέα, είναι δεδομένη. Όσο πιο εύκολο είναι το ποδήλατο που έχει (μικρότερο βάρος και τριβές), τόσο λιγότερη γυμναστική κάνει για δεδομένη διαδρομή, ειδικά αν η ταχύτητας δε αλλάζει σημαντικά. Αυτό είναι κατά τη γνώμη μου το πλέον συνηθισμένο σενάριο.

Αν κάποιος θέλει τη μέγιστη άνεση και τη λιγότερη προσπάθεια, για δεδομένη διαδρομή και ταχύτητα, τότε θα πρέπει να επιλέξει ελαφρύτερο ποδήλατο. Αν όμως θέλει παράλληλα με τις δουλειές του ή τη διασκέδαση με παρέα να γυμνάζεται περισσότερο, τότε το εύκολο ποδήλατο δεν είναι καλή λύση. Για παράδειγμα είναι κλασσική η περίπτωση ποδηλατών με κούρσες που πηγαίνουν σε ποδηλατοβόλτες με παρέες, ακολουθώντας κανονικά τη διαδρομή και το ρυθμό της ομάδας που έχει διάφορα ποδήλατα (βουνού, πόλης, trekking, σπαστά). Οι ποδηλάτες με τις κούρσες κάνουν τη λιγότερη γυμναστική, γι' αυτό και συνήθως είναι άτομα με περιττά κιλά και μέτρια φυσική κατάσταση.

alekan
01-10-13, 00:27
Γι'αυτό οι κουρσαροι βγαίνουν για προπόνηση και βόλτα αναμεταξύ τους, για να μην περιμένουν εμάς.

ipo
01-10-13, 00:31
Γι'αυτό οι κουρσαροι βγαίνουν για προπόνηση και βόλτα αναμεταξύ τους, για να μην περιμένουν εμάς.
Ναι, αν η ομάδα πάει με ρυθμό κούρσας, τότε προπονούνται όλοι με τα ίδια ποδήλατα. Αν όμως επιχειρήσει να τους ακολουθήσει ένας με trekking ή MTB, θα κάνει πολύ καλύτερη προπόνηση από τους υπόλοιπους. Αυτό βέβαια προϋποθέτει αυτός με το trekking να έχει καλύτερη φυσική κατάσταση από τους άλλους ή οι δυνατοί κουρσάτοι να μην τα δίνουν όλα.

Τα παραπάνω δεν είναι προϊόντα της φαντασίας μου. Έχω δει πολλές φορές τύπους με trekking/MTB να αφήνουν πίσω μέτριους ποδηλάτες με κούρσα. Τους πολύ δυνατούς εννοείται ότι δεν μπορούν.

Με εξαίρεση τους αθλητές ασφάλτου, που αναγκαστικά έχουν αγωνιστικά ποδήλατα, συνήθως κούρσες παίρνουν άτομα που θέλουν να πηγαίνουν γρήγορα και μακριά με μικρότερη προσπάθεια, γι' αυτό και μένουν συνήθως σταθεροί σε φυσική κατάσταση, τη στιγμή που άλλοι με ΜΤΒ βελτιώνονται.

raspoutiv
01-10-13, 01:12
Μιας και έχω πάρει πρόσφατα ένα 29 MTB τις Cannyon, δεν έχω που να το αφήσω στην πολυκατοικία και κάθε φορα το ανεβάζω από τις σκάλες στον 4ο και το βάζο στο σπίτι μου μέσα
Και ποτε μα ποτε δε βγαίνω με το ποδήλατο αν έχω σκοπό να καθίσω κάπου για καφέ η οτιδήποτε... μονο για βόλτα.

κουραστικό ναι αλλα έχω το κεφάλι μου ήσυχο

είναι το πετάλι απόλαυση, μα το έκανες μια κόλαση

- - - Updated - - -


Ναι, αν η ομάδα πάει με ρυθμό κούρσας, τότε προπονούνται όλοι με τα ίδια ποδήλατα. Αν όμως επιχειρήσει να τους ακολουθήσει ένας με trekking ή MTB, θα κάνει πολύ καλύτερη προπόνηση από τους υπόλοιπους. Αυτό βέβαια προϋποθέτει αυτός με το trekking να έχει καλύτερη φυσική κατάσταση από τους άλλους ή οι δυνατοί κουρσάτοι να μην τα δίνουν όλα.

σιγά μην τους φτάσει ο άλλος με το trekking :p
έλα να χωριζόμαστε κι οι ποδηλάτες σαν τους linuxάδες σιγά σιγά

tsigarid
01-10-13, 04:40
Τι μας λες ρε συ ιπο, πολύ τα ισοπεδώνεις μου φαίνεται... Πήγαινε-έλα στη δουλειά μου είναι 39 χιλιόμετρα, θες να πεις ότι επειδή έχω κούρσα δεν βελτιώνομαι; Το αντίθετο θα έλεγα, κουράζομαι λιγότερο όσο περνάει ο καιρός, και αυξάνω την ταχύτητά μου. Άκου λέει οι κουρσάτοι δεν βελτιώνονται με τον καιρό... Απλά ρίχνουμε και άλλο τους χρόνους!

lunatic
01-10-13, 07:59
Αν και έχω MTB επίσης μη ξεχνάς ότι αυτό που οι "κούρσες" λένε βόλτα μπορεί να είναι τα διπλάσια τουλάχιστον χιλιόμετρα από αυτούς που πάνε με το MTB σε άσφαλτο
Όλοι γυμνάζονται το ποσο είναι ανάλογα με τον αναβάτη περισσότερο και λιγότερο με το είδος ποδηλάτου νομίζω.

Εγώ για παράδειγμα βγαίνω βόλτα σε άσφαλτο με το 29' και λάστιχο 2.25... όσο νάναϊ ζορίζομαι περισσότερο από έναν που έχει κούρσα ακόμα και από κάποιον που έχει MTB με λάστιχο με διάσταση 2.05 κτλ

alekan
01-10-13, 08:26
Η εκγύμναση είναι θέμα του αναβάτη κι όχι του ποδηλάτου.

ipo
01-10-13, 13:29
Κατ' αρχάς δεν ισοπεδώνω καταστάσεις. Έβαλα πολλά "αν" στο λόγο μου, χρησιμοποίησα το "συνήθως" και άλλες φράσεις, λαμβάνοντας υπόψη τις διάφορες περιπτώσεις. Εκφράζω την εμπειρία μου, από άτομα (μη αθλητές) που γνωρίζω.


Η εκγύμναση είναι θέμα του αναβάτη κι όχι του ποδηλάτου.
Συμφωνώ σε αυτό. Όμως με ένα πιο αργό ποδήλατο ο ποδήλατης θα ζοριστεί σε περισσότερα σημεία και μοιραία θα γυμναστεί περισσότερο, σε σχέση με έναν με πιο εύκολο ποδήλατο που είναι στο χέρι του αν θα ανεβάσει ρυθμό ή όχι.

Αν συνεχώς κινείσαι σε υψηλό ρυθμό για το επίπεδό σου, τότε ναι, βελτιώνεσαι ό,τι ποδήλατο και να έχεις. Το ίδιο κι αν αυξάνεις την απόσταση. Αν όμως ακολουθείς ρυθμό άλλων ποδηλάτων ή αρκείσαι σε μέτριες ταχύτητες και σταθερές αποστάσεις, τότε η κούρσα δε σε βοηθάει να ανέβεις σε φυσική κατάσταση.


Χονδρικά θα έλεγα ότι με ένα MTB πολλές φορές δεν έχεις την επιλογή να μην κουραστείς σε μία ασφάλτινη διαδρομή, ενώ με μία κούρσα είναι ζήτημα επιλογής αν θα τη βγάλεις άνετα ή αν θα ανεβάσεις ρυθμό και θα προπονηθείς.

raspoutiv
01-10-13, 13:43
καλά ρε παιδιά, δεν πάμε να γίνουμε όλοι τούμπανα

για μένα η εκγύμναση είναι αποτέλεσμα της ευχαρίστησης να ποδηλατώ αλλά και της χρηστικότητας του ποδηλάτου.
και δεν αγχώνομαι για την κίνηση-παρκάρισμα κτλ
και χρόνο κερδίζω
και χρήμα
εεε, και κάνουμε και ποπουλίνι :p

alekan
01-10-13, 14:37
Mήπως είμαστε offtopic εδώ και ώρα;

Φανερός Πράκτωρ
01-10-13, 15:18
όποιος θέλει βαρύ ποδήλατο για να κάνει "ποπουλίνι" μπορεί να με πάρει μαζί του. Όταν θα αφήνει το ποδήλατο για να πεταχτεί σε καμμια δουλειά θα του το προσέχω και δεν θα χρειάζεται να το κλειδώνει και να ανησυχεί. Ελεύθερος σαββατοκύριακα αλλά και καθημερινές βράδια.

129467

megahead13
01-10-13, 15:36
Εξυπνάκια :down: :p :p

Siba
01-10-13, 15:39
@ipo αυτα που γραφεις εχουν μεν μια λογικη βαση παρολα αυτα, οταν ερχεται στο καθαρα προπονητικο/γυμναστικο κομματι του ποδηλατου που θιγεις, ειναι μια τελειως μπακαλιστικη προσεγγιση. Βαση αυτης της λογικης ολοι οι αθλητες θα επρεπε να κουβαλανε ποδηλατα με δεμενα τσιμεντα πανω τους για να ειναι βαρυτερα συνεπως να κανουν περισσοτερη γυμναστικη.

Παρολα αυτα αυτο που περιγραφεις δεν γινετε σε κανενα χαρτη και αντι αυτου ολοι εχουν παναλαφρα ποδηλατα αλλα ταυτοχρονα απειρως καλυτερη φυσικη κατασταση και μυικοτητα απο εσενα και εμενα.
Αυτο συμβαινει γιατι η προπονηση και κ η εκγυμναση αποτελουν συνθετες διαδικασιες οι οποιες εχουν μεν να κανουν με το βαρος του ιδιου του ποδηλατου αλλα στην προκειμενη περιπτωση αυτο αποτελει μειονεκτημα για τον αναβατη καθως το αυξημενο βαρος τον ταλαιπωρει, τον τραυματιζει ευκολοτερα και καταπονει και το ιδιο το ποδηλατο κανοντας το πιο ευαλωτο σε ζημιες και αστοχιες.
Επισεις το ποδηλατο γινετε δυσκολοτερο στο χειρισμο του και νωχελικοτερο στις αντιδρασεις του.

Αν θελεις να κανεις πιο πολυ προπονηση να παρεις μικρα βαρη με βελκρο που ειναι ειδικα για να δενονται σε ποδια/χερια και βαλε απο ενα (πχ κιλο) στο καθε ποδι. Αυτη ειναι λογικη προπονηση/εκγυμνασης.

Και φυσικα η διαφορα του να κουβαλας (στις σκαλες) ενα ποδηλατο 15kg με ενα 7kg οπως φανταστηκες ειναι η μερα με την νυχτα. (γιατι καποια στιγμη αργα οι γρηγορα θα χρειαστει να γινει και αυτο)

Φανερός Πράκτωρ
01-10-13, 15:41
Εξυπνάκια :down: :p :p

πάντως πέρα από την πλάκα εγώ θαυμάζω κάτι μπαμπάδες που πάνε με καροτσάκια για ποδήλατα τα παιδιά τους στο σχολείο. Είναι στα όρια του μαζοχισμού (φυσικά ήταν αρκετά δημοφιλές στη Γερμανία :p) αλλά τρελό ρεσπεκτ

alekan
01-10-13, 15:46
πάντως πέρα από την πλάκα εγώ θαυμάζω κάτι μπαμπάδες που πάνε με καροτσάκια για ποδήλατα τα παιδιά τους στο σχολείο. Είναι στα όρια του μαζοχισμού (φυσικά ήταν αρκετά δημοφιλές στη Γερμανία :p) αλλά τρελό ρεσπεκτ

Mπαμπάδες είπες;;; (http://bikeportland.org/2012/06/28/with-six-kids-and-no-car-this-mom-does-it-all-by-bike-73731) :whistle:

ipo
01-10-13, 15:57
Siba, έχω εξαιρέσει ρητά τους αθλητές.

Αυτό που περιγράφεις ως πλεονέκτημα για τις σκάλες, με το ελαφρύ ποδήλατο, για κάποιον μπορεί να είναι μειονέκτημα, διότι γυμνάζεται λιγότερο στην καθημερινότητά του. Αυτό ισχύει γενικότερα στη ζωή μας. Οι περισσότεροι χρησιμοποιούν τις κυλιόμενες και τον ανελκυστήρα, τη στιγμή που άλλοι επιλέγουν συνειδητά τις σκάλες. Πιθανώς αυτοί που επιλέγουν κυλιόμενες, θα προτιμούν και ένα εύκολο ποδήλατο, το οποίο για την ίδια διαδρομή και με δεδομένη ταχύτητα, θα τους γυμνάσει λιγότερο. Κάποιοι προτιμούν την άνεση και την ευκολία, ενώ άλλοι έχουν εκτιμήσει την ευεξία που τους προσφέρει η γυμναστική.

vamvakoolas
01-10-13, 16:10
αν με τον ορο αργο ποδηλατο εννοουμε το βαρυ τοτε
με ενα βαρυ ποδηλατο (ειτε μτβ ειτε παλια κουρσα) ο αναβατης ασκει περισσοτερη δυναμη στα ποδια οποτε ερχεται η καταπονηση γρηγορα. Δουλευει αυτα που λενε οι σφιχτυδες στα γυμναστηρια ογκο
αντιθετα με ενα ελαφρυ ποδηλατο αν κυλαει με σχετικη ευκολια (μικρο βαρος+ασφαλτινα λαστιχα) ο αναβατης δε καταπονειται τοσο γρηγορα ομως ταυτοχρονα δυναμωνει ολο το καρδιοαναπνευστικο συστημα. Ειναι αυτο που λενε στα γυμναστηρια γραμμωση...

Το ιδανικο θα ηταν ενας παλμογραφος: αν αυξανονται οι χτυποι καρδιας ενω "δε τσουλαει" τοτε ειναι βασανο
Παντως ακομα και παγκοσμιοι πρωταθλητες ποδηλασιας κανουν προπονηση με βαρια ποδηλατα σε βουνα για να δυναμωσουν

Προσωπικα προτιμαω ενα ποδηλατακι μαξ 12 κιλα (μιλαμε για αποστασεις ανω των 5χλμ τη φορα)

Siba
01-10-13, 16:13
@ipo Γιατι να εξαιρεσεις τους αθλητες? Ποδηλατες ειναι. Απο την στιγμη που δεν κανει καλο σε εκεινους που ειναι και γυμνασμενοι αρα το μυικο τους συστημα και οι αρθρωσεις ειναι ποιο ανεκτικα σε καταπονησεις, σιγουρα δεν κανει καλο ουτε σε σενα.

Στις σκαλες την μεση σου και τα γονατα σου δεν τα σκεφτεσαι που καταπονουνται βαναυσα κρατωντας στα χερια ενα ποδηλατο τσιμεντο?
Αν ειναι να κερδιζεις οτι νομιζεις οτι κερδιζεις σε γυμναστικη και να το πληρωνεις μετα σε φυσικοθεραπειες δεν γινεται ετσι δουλεια.
Υπαρχει ενα οριο αναμεσα στο γυμναζομαι και στο τραυματιζω το σωμα μου με περιττο βαρος στην προσπαθεια μου να γυμναστω οπως οπως (γιατι πχ βαριεμαι το γυμναστηριο).

ipo
01-10-13, 16:17
Στην αθλητική ποδηλασία, για προπόνηση δύναμης μπορεί να χρησιμοποιηθεί και ένα ελαφρύ ποδήλατο σε βουνά με μεγάλη κλίση και με μακριές σχέσεις. Δηλαδή εκεί που θα ανέβαινες μία ανηφόρα κλίσης 10% με 39Τ-23Τ, την ανεβαίνεις με 39Τ-21Τ.

Siba, εξαιρώ τους αθλητές, διότι εκείνοι φέρνουν έτσι κι αλλιώς στα όριά τους τον εαυτό τους, σε κάποια σημεία της προπόνησης. Άλλωστε αυτοί πρέπει να έχουν γρήγορο ποδήλατο, διότι συναγωνίζονται άλλους που έχουν τέτοιο πλεονέκτημα. Εξετάζω λοιπόν για ερασιτέχνες ποδηλάτες, τα ωφέλη που έχει ένα γρήγορο ποδήλατο και τα αντίστοιχα ενός αργού. Στη μία περίπτωση ο μέσος άνθρωπος κερδίζει σε άνεση, στην άλλη σε γυμναστική. Σίγουρα αυτός που κυνηγάει τις ανηφόρες και κινείται ανά πάσα στιγμή με τη μέγιστη ταχύτητα που του επιτρέπει η φυσική του κατάσταση, θα προπονηθεί καλά, ανεξάρτητα από το ποδήλατο που θα έχει. Ο μέσος ποδηλάτης όμως, που θα κάνει συγκεκριμένη διαδρομή, με λίγο-πολύ την ίδια ταχύτητα, θα έχει κερδίσει σε άνεση, θα έχει ιδρώσει λιγότερο, αλλά ταυτόχρονα θα έχει γυμναστεί και πιο λίγο. Είναι ζήτημα επιλογής και είναι σεβασμό. Για παράδειγμα, αν θέλεις να πας καλοκαίρι στη δουλειά σου και να μην είσαι μούσκεμα στον ιδρώτα, τότε είναι καλύτερο ένα εύκολο ποδήλατο (κούρσα ή ακόμα και ηλεκτρικό).

Τα πάντα είναι θέμα προοδευτικότητας στην άσκηση και μέτρου. Κάποιοι θεωρούν τις κατηφόρες ακατάλληλες για τρέξιμο, ενώ οι προπονημένοι τις θεωρούν απαραίτητες για να δυναμώσουν ακόμα περισσότερο οι μύες τους και να γίνουν πιο ανθεκτικοί οι χόνδροι. Συμφωνώ ότι χρειάζεται προσοχή, αλλά δε θεωρώ το γυμναστήριο απαραίτητο. Υπάρχουν καθημερινές επιλογές που μπορούν να βοηθήσουν σημαντικά κάποιον να έχει καλή φυσική κατάσταση.

Ο ανθρώπινος οργανισμός είναι φτιαγμένος για να λειτουργεί καλύτερα και να νιώθει ευεξία, όταν ασκείται. Αν πέσει στον πειρασμό να αδρανήσει και γενικά να αποφύγει μέρος της κούρασης, τότε επηρεάζεται η σωματική και η ψυχική του υγεία. Στο ένα άκρο είναι για παράδειγμα ο κόσμος που συσσωρεύει κιλά λίπους και διάφορες παθήσεις εξαιτίας της παχυσαρκίας, παίρνοντας παντού αυτοκίνητο και αποφεύγοντας να περπατήσει μερικά χιλιόμετρα τη μέρα.

vamvakoolas
01-10-13, 17:17
ρε παιδια με οτι εχει ο καθενας, ειτε με ποδηλατο απο καρφουρ ειτε ποδηλατο με ανθρακονημα

να περναμε καλα και να τσουλαει ο τροχος...

alekan
01-10-13, 17:18
ρε παιδια με οτι εχει ο καθενας, ειτε με ποδηλατο απο καρφουρ ειτε ποδηλατο με ανθρακονημα

να περναμε καλα και να τσουλαει ο τροχος...

Aυτό.

Και να γράφονται τα χιλιόμετρα.

raspoutiv
01-10-13, 17:21
ρε παιδια με οτι εχει ο καθενας, ειτε με ποδηλατο απο καρφουρ ειτε ποδηλατο με ανθρακονημα

να περναμε καλα και να τσουλαει ο τροχος...

πάνω απ'όλα ;)
το τι του ταιριάζει του καθένα ή τι μπορεί να αποκτήσει είναι άλλο καπέλο

- - - Updated - - -


Aυτό.

Και να γράφονται τα χιλιόμετρα.

εγώ δε θέλω κοντέρ :p (κι ας εννοείς άλλο)
μου αρκεί να κάνω τη βόλτα μου ή πάω εκεί που θέλω

nm96027
04-10-13, 12:15
ρε παιδια με οτι εχει ο καθενας, ειτε με ποδηλατο απο καρφουρ ειτε ποδηλατο με ανθρακονημα

να περναμε καλα και να τσουλαει ο τροχος...

Οπωσδήποτε!

Απλώς ισχύει κάτι αρκετά βασικό: καλύτερα να δώσεις x λεφτά και να πάρεις ένα παλιό, ξεθωριασμένο και ταλαιπωρημένο αλλά σχετικά καλό ποδήλατο, παρά να δώσεις ακριβώς τα ίδια και να πάρεις ένα καινούργιο αλλά άχρηστο. Δεν είναι θέμα φθήνιας: απλώς το "κακό" ποδήλατο, το ποδήλατο που έχει κακές αναλογίες, κακές ταχύτητες (δεν κουμπώνουν καλά) κτλ θα αποθαρρύνει τον νέο αναβάτη του να γίνει φίλος του ποδήλατου. Απλό.

vamvakoolas
04-10-13, 14:26
εχεις απολυτο δικιο και ετσι πρεπει να σκεφτονται ολοι ομως:

γιατι οταν πηγαινω σε ποδηλατικο μαγαζι αν λεω οτι θελω ποδηλατο π.χ με 200 ευρ με γραφουν;
γιατι να με κοροιδευουν οταν κινουμαι με "φθηνο ποδηλατο" αλλοι ποδηλατες; και τα 2 δυο ροδες δεν εχουν; δηλαδη το κομπλεξ που υπαρχει για τις μαρκες στα ιχ μεταπηδησε, και στα ποδηλατα;
γιατι (το εχω γραψει και εδω) οταν κανω παρατηρηση -σαν επιβατης- οτι το ποδηλατο στο μετρο πρεπει να μπαινει στο τελευταιο βαγονι και οχι οπου ναναι, να με βριζουν οι ποδηλατες;

ipo
04-10-13, 14:32
Δεν έχω δει ποδηλάτη να κοροϊδεύει άλλον, επειδή έχει φθηνό ποδήλατο. Αρνητική κριτική γίνεται μόνο αν είναι κακοσυντηρημένο ένα ποδήλατο, ανεξάρτητα από την αξία του.

Ίσα-ίσα που δέχονται κριτική όσοι ποδηλάτες έχουν μπερδέψει την ποδηλασία με καταναλωτικό χόμπι και αντί να κοιτάζουν πώς θα βελτιωθούν οι ίδιοι, κοιτάζουν πόσο ευκολότερο ποδήλατο θα πάρουν. Θετικά σχόλια δέχονται οι ποδηλάτες που τα πάνε καλά, με αργά ποδήλατα και προσπαθούν περισσότερο από τους άλλους.

Siba
04-10-13, 16:47
[...]οταν κανω παρατηρηση -σαν επιβατης- οτι το ποδηλατο στο μετρο πρεπει να μπαινει στο τελευταιο βαγονι και οχι οπου ναναι, να με βριζουν οι ποδηλατες;
Για τον ιδιο λογο που θα σε βρισει ο οδηγος οταν του κανεις την παρατηρηση οντας σταματημενος στο φαναρι μπαμ μεσα στην διαγραμμιση, καθως και το τσογλανι/ντελιβερας οταν κανεις το ιδιο την ωρα που πηγαινει χωρις αυριο αναμεσα σε αυτοκινητα-πεζους και οτι αλλο βρει μπροστα του χωρις να υπολογιζει χριστο.
Δεν εχει να κανει με τους ποδηλατες, ειναι θεμα ανθρωπου παιδειας και ανατροφης.

Και ο ποδηλατης οταν ποδηλατει σε μια απο τις πιο επικινδυνες πολεις στον πλανητη γλυτωνοντας απο του χαρου τα δοντια και καταφερντας να φτασει στο τρενο ζωντανος, ισως το τελευταιο που θελει να ακουσει ειναι εσενα να του κανεις την παρατηρηση για το βαγονι.
Οταν μπηκε ο αλλοδαπος/γυφτος και δεν ξερω και εγω τι αλλο στο τρενο με την καραπαρανομη πραματια σε ενα καροτσι μεγεθους σουπερμαρκετ φορτωμενο σαν το γαιδουρι, διαμαρτυρηθηκες?
Πως ειναι διαφορετικο αυτο απο ενα ποδηλατο? Ειναι καθαροτερο? πιανει λιγοτερο χωρο? Δεν νομιζω και ειμαι και σιγουρος οτι δεν νομιζεις ουτε και εσυ.

- - - Updated - - -


Ίσα-ίσα που δέχονται κριτική όσοι ποδηλάτες έχουν μπερδέψει την ποδηλασία με καταναλωτικό χόμπι και αντί να κοιτάζουν πώς θα βελτιωθούν οι ίδιοι, κοιτάζουν πόσο ευκολότερο ποδήλατο θα πάρουν. Θετικά σχόλια δέχονται οι ποδηλάτες που τα πάνε καλά, με αργά ποδήλατα και προσπαθούν περισσότερο από τους άλλους.
Η λογικη σου ειναι ακαταληπτη.

raspoutiv
04-10-13, 18:09
siba, αν για κάτι ξεχωρίζουν ως τώρα οι ποδηλάτες αυτό είναι το ήθος τους
δεν προκαλούν και δεν προσβάλουν. καλό θα είναι να προσέχεις κι εσύ τους χαρακτηρισμούς που κάνεις είτε προς τους ντελιβεράδες είτε προς άλλες κοινωνικές υποομάδες.
είμαστε κι off topic οπότε ας σβηστούν τα μηνύματα από τον mod

Siba
04-10-13, 18:57
siba, αν για κάτι ξεχωρίζουν ως τώρα οι ποδηλάτες αυτό είναι το ήθος τους
δεν προκαλούν και δεν προσβάλουν. καλό θα είναι να προσέχεις κι εσύ τους χαρακτηρισμούς που κάνεις είτε προς τους ντελιβεράδες είτε προς άλλες κοινωνικές υποομάδες.
είμαστε κι off topic οπότε ας σβηστούν τα μηνύματα από τον mod
Σε ποιους χαρακτηρισμους αναφερεσαι?

@ ADSLgr.com All rights reserved.