PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδηλάτες @ adslgr: Αγορά ποδηλάτου, εξοπλισμού και ρουχισμού



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 [39] 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62

ipo
23-10-13, 19:30
Οι καινούριες κούρσες είναι πολύ καλύτερες από τις παλαιές. Αν ψάξεις, θα μπορέσεις να βρεις κούρσα 3 ετών σε καλή κατάσταση σε καλή τιμή. Γνωστός μου πήρε με 200€, κούρσα αλουμινίου των 550€, σε άριστη κατάσταση.

alekan
23-10-13, 19:31
Kαλή τιμή είναι κάτι σχετικό.
Κάτω από 500€ εδώ και 5 μήνες που κοιτάζω εντατικά, δεν έχω βρει τίποτα.
Σαφώς και είναι καλύτερες, δεν τίθεται θέμα.

ipo
23-10-13, 19:35
Θέλει υπομονή, οι ευκαιρίες δεν είναι συχνές. Ένας άλλος πήρε πρόσφατα κούρσα Orbea των 750€, με 400€. 2 ετών, άψογη.

sdikr
23-10-13, 19:38
Θέλει υπομονή, οι ευκαιρίες δεν είναι συχνές. Ένας άλλος πήρε πρόσφατα κούρσα Orbea των 750€, με 400€. 2 ετών, άψογη.

Πλάκα κάνετε παιδιά;
ΟΧι και 750 για ποδήλατο

ipo
23-10-13, 19:42
Πλάκα κάνετε παιδιά;
ΟΧι και 750 για ποδήλατο
Έτσι έλεγα κι εγώ πριν από 4 χρόνια και γελούσα με όσους έδιναν 500άρια και 800άρια. Άμα μπεις στο άθλημα, αρχίζουν και σου φαίνονται αναμενόμενες τέτοιες τιμές για ποδήλατα δρόμου. Να σημειώσω ότι δεν έχω δώσει λεφτά για ποδήλατο, μιας και έχω το δικό μου από το Γυμνάσιο. Βέβαια στην πορεία έδωσα λεφτά σε επισκευές και ανταλλακτικά.

alekan
23-10-13, 20:17
Πλάκα κάνετε παιδιά;
ΟΧι και 750 για ποδήλατο

Γιατί όχι;

manicx
23-10-13, 23:52
Αν το ποδήλατο είναι τρόπος ζωής και καθημερινός τρόπος μετακίνησης, τα 750 τα αποσβαίνεις σε μερικούς μήνες.

Mouse Potato
24-10-13, 00:14
Έδωσα κοντά στο μισό χιλιάρικο πριν 4 χρόνια για ένα ποδήλατο το οποίο έχει γράψει (και ακόμα γράφει) πολλές χιλιάδες χλμ. Προφανώς βέβαια πάντα με την σωστή συντήρηση. Σίγουρα τα λεφτά του τα έχει βγάλει και με το παραπάνω.

nm96027
24-10-13, 00:39
O sdikr το λέει με την άποψη πως με πχ 750 παίρνεις επαρκές μηχανοκίνητο δίκυκλο. Και εγώ όταν άκουγα 400αρια και 500αρια παλιά παθαινα πλάκα. Μόνο όταν μπεις μέσα στην ποδηλασία καταλαβαίνεις.

Ωστόσο όπως έχουμε ξαναπει, αν θες να κάνεις ποδήλατο κάνεις με ότι έχεις....

Mouse Potato
24-10-13, 00:48
O sdikr το λέει με την άποψη πως με πχ 750 παίρνεις επαρκές μηχανοκίνητο δίκυκλο. Και εγώ όταν άκουγα 400αρια και 500αρια παλιά παθαινα πλάκα. Μόνο όταν μπεις μέσα στην ποδηλασία καταλαβαίνεις.

Ωστόσο όπως έχουμε ξαναπει, αν θες να κάνεις ποδήλατο κάνεις με ότι έχεις....

Υπό αυτή την οπτική, με 700 αγοράζεις και κάποιο επαρκές μηχανοκίνητο τετράκυκλο. :p

Η αλήθεια είναι πως αν κι εγώ ήθελα το ποδήλατο για τη βασική μου μετακίνηση, τότε πιθανότατα να το σκεφτόμουν για αγορά κάποιου φθηνού μηχανακίου έναντι του ποδηλάτου. Αλλά ευτυχώς είμεθα ακόμα χομπίστες.

vamvakoolas
24-10-13, 10:56
Έδωσα κοντά στο μισό χιλιάρικο πριν 4 χρόνια για ένα ποδήλατο το οποίο έχει γράψει (και ακόμα γράφει) πολλές χιλιάδες χλμ. Προφανώς βέβαια πάντα με την σωστή συντήρηση. Σίγουρα τα λεφτά του τα έχει βγάλει και με το παραπάνω.
αυτο ειναι το νοημα στα ακριβα (πανω απο 200 ευρ ποδηλατα): να βγαλει τα λεφτα του. Εγω προσωπικα αν και εχω σκασει ενα τσουβαλι λεφτα αν τα βαλουμε κατω λογιστικα εχω γλιτωσει λεφτα για τις μετακινησεις ακομα και αν χρησιμοποιουσα δημοσια μεσα μεταφορας (δε συζηταω καν ΙΧ/μοτο). Αν ομως χρησιμοποιουμε το ποδηλατο για καμμια βολτα το σ/κ θεωρω εκτος λογικης και ισως ματαιοδοξιας να χρησιμοποιουμε ποδηλατα απο ανθρακονηματα ή με σουπερ ντουπερ ανταλλακτικα.

Υ.Γ Ιπο σχετικα με το cx εισαι τελειως ακυρος μιας και οπως εγραψα επειδη μπορεις να του βαλεις οτι τροχους και λαστιχα θες (μεγαλυτερη γκαμα αποτι σε κουρσα) ειναι πιο βολικο.Επισης σε βαρος οι τροχοι (που δινονται απο κατασκευαστη) ειναι ιδιοι με τα αντιστοιχα της κουρσας απλως εχουν περισσοτερες ακτινες. Καμμια φορα ξεπερνανε το βαρος σε αντιστοιχια με της κουρσας αλλα μιλαμε για 20-200gr

Siba
24-10-13, 15:06
Πιο ακριβά ανταλλακτικά, πιο ευαίσθητοι τροχοί (θα χρειάζεσαι πιο συχνά ακτινολόγηση, θα σκάνε πιο συχνά τα λάστιχα).
Δεν ισχυει. Τα λαστιχα στις κουρσες (≤ 700x28) λογω την υψηλης πιεσης που απαιτουν τρυπανε δυσκολοτερα απο τα λαστιχα των υπολοιπων. Ομοιως και για την ακτινολογηση δεδομενου οτι μιλαμε για ενα σετ τροχων της προκοπης και οχι της πλακας.
Οσο για τα ανταλλακτικα αν ξερεις απο που να ψωνισεις και τι, ολα εχουν λογικες/οικονομικες τιμες.

ipo
24-10-13, 17:24
Ναι, αν πληρώσεις 600€ για τροχούς, θα είναι πιο ανθεκτικοί.

3 φίλοι μου είναι απογοητευμένοι με τα σκασίματα στις κούρσες τους. Οι δύο άλλαξαν λάστιχα και έβαλαν πιο χοντρά, κατόπιν σύστασης ποδηλατά, διότι όχι μόνο έσκαγαν σαμπρέλες, αλλά σκίζονταν και τα λάστιχα και τα πλήρωναν κάθε φορά. Ο τρίτος άρχισε να κυκλοφορεί πάλι με το trekking, γιατί βαρέθηκε να προσέχει στο δρόμο την κάθε λακούβα και το κάθε γυαλάκι που του έσκαγαν τα λάστιχα.

Τα ανταλλακτικά μίας κούρσας είναι ακριβότερα από εκείνα ενός trekking. Προφανώς αν ψάξεις, θα βρεις καλύτερες τιμές, αλλά η σχετική διαφορά παραμένει.

alekan
24-10-13, 17:49
Πριν λίγες μέρες δεν σας έλεγα για το κουρσάδικο λάστιχο που πήρα στο χέρι; Ένα σχίσιμο ναααα απέκτησε.

tsigarid
24-10-13, 17:58
Δεν φταίνε οι κούρσες, φταίνε τα λάστιχα που αγοράζετε (αγοράζουμε). Πριν καιρό άλλαξα το πίσω λάστιχο στο ποδήλατό μου, έχω κάνει ~4000-5000km από τότε, και το λάστιχο έχει λιώσει και σε μερικά σημεία έχει ξεφτίσει, ένα πράμα όπως φαίνονται τα λάστιχα στη F1 πριν τα αλλάξουν με καινούρια. Το μπροστινό λάστιχο είναι το μαμίσιο, και είναι ακόμα σαν καινούριο. Τους ίδιους δρόμους πατάνε τα δύο λάστιχα, άρα δεν φταίνε ούτε οι δρόμοι ούτε το ποδήλατο.

alekan
24-10-13, 18:08
Τα πίσω λάστιχα καταπονούνται και φθείρονται περισσότερο από τα εμπρός.
Πέραν αυτού, το λάστιχο που μου έσκασε πχ, είναι "καλό", "κουρσάδικο" λάστιχο (Conti Grand Prix), σούπερ κράτημα, σόυπερ άνετο, χαμηλη τριβή κλπ.
Έ, τα πλαϊνά στα γρήγορα λάστιχα είναι και πιο ευπαθή. Κι εκεί μου έγινε φέτα.

Siba
24-10-13, 22:40
Ναι, αν πληρώσεις 600€ για τροχούς, θα είναι πιο ανθεκτικοί.

3 φίλοι μου είναι απογοητευμένοι με τα σκασίματα στις κούρσες τους. Οι δύο άλλαξαν λάστιχα και έβαλαν πιο χοντρά, κατόπιν σύστασης ποδηλατά, διότι όχι μόνο έσκαγαν σαμπρέλες, αλλά σκίζονταν και τα λάστιχα και τα πλήρωναν κάθε φορά. Ο τρίτος άρχισε να κυκλοφορεί πάλι με το trekking, γιατί βαρέθηκε να προσέχει στο δρόμο την κάθε λακούβα και το κάθε γυαλάκι που του έσκαγαν τα λάστιχα.
Δεν αμφισβητω αυτο που λες αλλα επειδη εχω ενα μεγαλο δειγμα φιλων-γνωστων που γυρνανε καθε μερα με road/track bikes και φορανε κυριως 700x23 (η το πολυ 25αρια) ολοι εχουν αναλογες εμπειριες. Βεβαια ολοι τους ειναι γνωστες του ποδηλατου και ξερουν να τα χειριζονται. (το οποιο προφανως παιζει σημαντικοτερο ρολο απο το ειδος το ιδιο).
Επισεις κανεις δεν εχεις ροδες των 600ε που λες, και αυτοι εχουν τις εχουν μονο για τους αγωνες και δεν γυρνανε στο δρομο με αυτα τα σετ.
Προσωπικα κανω ~150χλμ την εβδομαδα τα 100 τουλαχιστον απο αυτα μεσα στην αθηνα στους γνωστους κωλοδρομους με λαστιχα διαστασεων 700χ23 πισω και 700χ22 μπροστα με την προβλεπομενη πιεση αερα κτλ. Ακομα και οταν εχω πανω φτηνα λαστιχα τα αλλαζω μολις δεν πανε αλλο (βλεπε φωτο).
Στα τελευταια ~5000χλμ που εκανα και με φτηνα λαστιχα (κατω των 20ε) δεν ειχα ουτε ενα σκασιμο.

130678

ipo
24-10-13, 22:46
Δεκτό, έχουμε διαφορετικές εμπειρίες. Σωστό είναι κι αυτό που λες για τη χρήση. Μαθαίνεις να αποφεύγεις τις λακκούβες, να μην πηγαίνεις τελείως δεξιά που είναι γεμάτο γυαλιά.

Άσχετα με το θέμα μας, έχω να παρατηρήσω ότι αργείς πολύ να αλλάξεις λάστιχα (δηλαδή τα φέρνεις στο όριο της φθοράς) και ότι σου σώνονται γρήγορα. Το τελευταίο λάστιχο που άλλαξα (Kenda 1,95" των 9€) έβγαλε 15.000 χιλιόμετρα.

raspoutiv
24-10-13, 22:56
πως καβάλαγες με τόσο φαγωμένο λάστιχο;

ααα, κι από ότι φαίνεται δε στρίβεις και πολύ ε; όλο στο κέντρο είναι φαγωμένο :p

Siba
25-10-13, 01:00
Δεκτό, έχουμε διαφορετικές εμπειρίες. Σωστό είναι κι αυτό που λες για τη χρήση. Μαθαίνεις να αποφεύγεις τις λακκούβες, να μην πηγαίνεις τελείως δεξιά που είναι γεμάτο γυαλιά.

Άσχετα με το θέμα μας, έχω να παρατηρήσω ότι αργείς πολύ να αλλάξεις λάστιχα (δηλαδή τα φέρνεις στο όριο της φθοράς) και ότι σου σώνονται γρήγορα. Το τελευταίο λάστιχο που άλλαξα (Kenda 1,95" των 9€) έβγαλε 15.000 χιλιόμετρα.
Eνταξει τα λεπτα λαστιχα δεν βγαζουν τοσα χιλιομετρα, λογικο ειναι. Το λαστιχο που βλεπεις πανω δεν ειναι αντιπροσωπευτικο δειγμα καθως ειναι πανω σε track brakeless ποδηλατο που σταματαει μονο με τα πεταλια οποτε βρισκεσαι να μπλοκαρεις συχνα τον πισω τροχο και φθειρεται σχετικα γρηγορα. Ασε που ηταν ενα λαστιχο τελειως της πλακας. Τα μπροστα κρατανε αρκετα περισσοτερο ομως. Το 22αρι που εχω τωρα εμπρος (http://www.conti-online.com/www/bicycle_de_en/themes/race/racetyres/grand_prix_en.html) εχει κανει απο τις αρχες του καλοκαιριου ~2500χλμ και ειναι σε πολυ καλη κατασταση.

- - - Updated - - -


πως καβάλαγες με τόσο φαγωμένο λάστιχο;

ααα, κι από ότι φαίνεται δε στρίβεις και πολύ ε; όλο στο κέντρο είναι φαγωμένο :p
χαχα οχι και δεν στριβω, μονο το προφιλ ειχε μεινει!

ipo
25-10-13, 01:07
Αν σκεντάρεις με μεγάλη ταχύτητα σε κατηφόρα, σε καλή άσφαλτο, μπορεί να φας ένα λάστιχο με τη μία. Δεν κοκαλώνω τους τροχούς (ούτε κωλιές, ούτε σβαρνίσματα), γι' αυτό και το πέλμα των ελαστικών μου φθείρεται πολύ αργά. Τα λάστιχά μου αχρηστεύονται μετά από πολλά χιλιόμετρα επειδή σπάνε τα λινά από τις λακκούβες.

Ένας γνωστός μου έχει brakeless bmx. Φρενάρει με τη σόλα στις ρόδες και με κωλιές. Αλλάζει πίσω λάστιχο κάθε μήνα (μάλλον και παπούτσια :p). Τα παλικάρι δεν υπάρχει. Σε μεγάλες κατηφόρες, παίρνει φόρα και στο τέλος γυρνάει το ποδήλατο κάθετα στο δρόμο και φρενάρει με τους δύο τροχούς μπλοκαρισμένους. Το βλέπεις και δεν το πιστεύεις.

nm96027
26-10-13, 12:18
Οκ. Τώρα που σε φακέλωσα σωματομετρικά, θα έχω το νου μου να σε ενημερώσω αν δω κανένα καλό ατσαλάκι σε καλή τιμή, μιας και τα παρακολουθώ στενά τα μεταχειρισμένα.

Θα σου έλεγα να πας για κάνα test drive στο κατάστημα εκείνο με τα ακριβά κολάν, αλλά αν ζητήσεις να δεις τίποτα κάτω από 1,5k, θα σου πουν καμμιά εξυπνάδα πάλι.:tooth

Σε ευχαριστώ πολύ! Οπωσδήποτε να με ενημερώσεις!

Για να κοιτάζω και γω, που κοιτάς; Στο car.gr?

megahead13
27-10-13, 01:19
Παίδες, έχει κανείς εμπειρία από τα Panaracer RiBMo;; Λέω να τα παραγγείλω σε διάσταση 700x28. Διαβάζω πολύ καλές κριτικές :hmm:

cmaniac
27-10-13, 16:49
Κάποιες ερωτησούλες.

Έχω ένα cityrun 42ρι (μου είναι λίγο μικρό, αλλά ζω μ'αυτό :p )

Έψαχνα καλά ποδηλατάδικα στην Αθήνα, με εξοπλισμό και να μην είναι κλέφτες, για ανταλλακτικά ή και σέρβις. Απ'αυτό (http://www.easywheels.gr/) έχετε άποψη; Βλέπω ότι είναι πλήρες, ηλεκτρονικά τουλάχιστον..

Επίσης, κάπου διάβασα ότι αν πάρω slick πρέπει να πάρω και κουπιά αν μπω σε νερά, ισχύει;

ΥΓ. Θήκη για analyzer έχουμε; :p

Siba
27-10-13, 21:13
Επίσης, κάπου διάβασα ότι αν πάρω slick πρέπει να πάρω και κουπιά αν μπω σε νερά, ισχύει;

Για τα σλικ ισχυει το αυτονοητο που ισχυει για καθε ειδους οχημα που φερει ελαστικα, ειναι ακαταλληλα για βροχη.
Οτι παει παει, αλλα κανεις τον σταυρο σου.

- - - Updated - - -


Έψαχνα καλά ποδηλατάδικα στην Αθήνα, με εξοπλισμό και να μην είναι κλέφτες, για ανταλλακτικά ή και σέρβις. Απ'αυτό (http://www.easywheels.gr/) έχετε άποψη; Βλέπω ότι είναι πλήρες, ηλεκτρονικά τουλάχιστον..
Δεν το λες και ιδιαιτερα οικονομικο. Οστοσο εχω ψωνισει κανα 2 ψιλοπραγματακια απο εκει.

ipo
27-10-13, 21:14
Το ίδιο πίστευα κι εγώ πριν από μερικούς μήνες, αλλά είχαμε μία συζήτηση εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/515101-%CE%A0%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%BB%CE%AC%CF%84%CE%B5%CF%82-adslgr-%CE%A3%CF%85%CE%BD%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%80%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%BB%CE%AC%CF%84%CE%BF%CF%85-%CF%84%CE%B5%CF%87%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%B8%CE%AD%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%83%CF%85%CE%BC%CE%B2%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%AD%CF%82?p=5117918&viewfull=1#post5117918) με το frap που απέδειξε ότι δεν ισχύει για τα ελαστικά ποδηλάτων. Έχει ενδιαφέρον και καλή τεκμηρίωση.

Siba
27-10-13, 21:18
Το ίδιο πίστευα κι εγώ πριν από μερικούς μήνες, αλλά είχαμε μία συζήτηση στο νήμα με το frap που απέδειξε ότι δεν ισχύει για τα ελαστικά ποδηλάτων. Ψάξε την, έχει ενδιαφέρον και καλή τεκμηρίωση.
Αν εννοεις για τα σλικ, εγω κυκλοφορω χειμωνα καλοκαιρι με σλικ η σεμι αλλα δεν το προτεινω ποτε στους αλλους.

tsigarid
27-10-13, 21:35
Δεν έχω γλιστρήσει ποτέ με σλικ σε νερό, αντίθετα σε κακής ποιότητας άσφαλτο ή σε παρουσία λίγου χώματος/χαλικιού στην άσφαλτο τρέμει το φυλλοκάρδι μου όποτε παίρνω και την παραμικρή κλίση...

frap
27-10-13, 21:49
Αν εννοεις για τα σλικ, εγω κυκλοφορω χειμωνα καλοκαιρι με σλικ η σεμι αλλα δεν το προτεινω ποτε στους αλλους.
Δε ξέρω τι λάστιχα φοράς, αλλά μιας και μιλάμε για ποδήλατα, για το ίδιο οδόστρωμα στην ίδια κατάσταση η πρόσφυση του σλικ είναι μεγαλύτερη από την πρόσφυση του semi και αυτή από του τρακτερωτού. Στο χώμα/λάσπη ισχύει το ανάποδο. Ο λόγος είναι απλός: περισσότερο λάστιχο σε άμεση επαφή με το έδαφος.

Το στεγνό οδόστρωμα θα δώσει πάντα περισσότερη πρόσφυση από το βρεγμένο και το γλιτσιασμένο τη λιγότερη από όλα. Αν πας στα νερά όπως θα πήγαινες στο στεγνό με το ίδιο λάστιχο, θα φας τούμπα ότι λάστιχο και να είναι αυτό που φοράς.

Υδρολίσθηση στα λάστιχα του ποδηλάτου ΔΕΝ παίζει (αυτό λέγαμε με τον ipo παλιότερα). Οι χαρακιές στο πέλμα στα λάστιχα των ποδηλάτων είναι περισσότερο για εφέ ή για άλλους χρηστικούς λόγους (να ζεσταθεί γρηγορότερα ένα "σκληρό" λάστιχο) και όχι για να διώξουν τα νερά. Τα λάστιχα των ποδηλάτων είναι τόσο στενά και σε σχήμα V τα περισσότερα που για να δημιουργηθεί μέτωπο νερού μπροστά τους και να απαιτηθεί η ελεγχόμενη απαγωγή του πρέπει να πηγαίνεις με ταχύτητες >150χλμ/ω (δε θυμάμαι το ακριβές νούμερο...).

- - - Updated - - -


Δεν έχω γλιστρήσει ποτέ με σλικ σε νερό, αντίθετα σε κακής ποιότητας άσφαλτο ή σε παρουσία λίγου χώματος/χαλικιού στην άσφαλτο τρέμει το φυλλοκάρδι μου όποτε παίρνω και την παραμικρή κλίση...

Και με semi ή τρακτερωτό, πίστεψέ με θα έπαιρνες ακόμη μικρότερες κλίσεις...

Siba
27-10-13, 23:23
Δε ξέρω τι λάστιχα φοράς, αλλά μιας και μιλάμε για ποδήλατα, για το ίδιο οδόστρωμα στην ίδια κατάσταση η πρόσφυση του σλικ είναι μεγαλύτερη από την πρόσφυση του semi και αυτή από του τρακτερωτού. Στο χώμα/λάσπη ισχύει το ανάποδο. Ο λόγος είναι απλός: περισσότερο λάστιχο σε άμεση επαφή με το έδαφος.
Ειναι γνωστοι οι λογοι της επιφανειας τριβης που τα σλικ ειναι παντα καλυτερα απο αποψη πρσφυσης στο στεγνο. Για τους ιδιους λογους που τα αγωνιστικα (DTM/CART/F1 κτλ) ολα φορανε σλικ.
Κατι που δεν αναφερθηκε και νομιζω πως θα επρεπε ειναι το οτι τα σλικ εχουν πολυ πιο αποτομη συμπεριφορα και η προδευτικοτητα τους ειναι πολυ μικρη σε σχεση με τα υπολοιπα ελαστικα γεγονος που τα επισεις τα καθιστα ακαταλληλα για αρχαριους.

tsigarid
28-10-13, 01:52
Τι είναι η μικρή προοδευτικότητα; :oops:

ipo
28-10-13, 02:16
Η απότομη αλλαγή στο κράτημα.

Μικρή προοδευτικότητα ή απόλυτο κράτημα έχει ένα λάστιχο με υψηλό επίπεδο πρόσφυσης, η οποία αν χαθεί, δεν αποκαθίσταται εύκολα. Κοινώς, παίρνεις μία στροφή με μεγαλύτερη ταχύτητα, αλλά αν σου γλιστρήσει, μάλλον θα πέσεις.

Ένα πιο φιλικό ελαστικό, είναι πιο προοδευτικό στις αντιδράσεις. Μπορεί να έχει χαμηλότερο επίπεδο πρόσφυσης, αλλά σε προειδοποιεί στο όριο (τριγμοί, μικρογλιστρήματα) και αν γλιστρήσεις, πιθανώς να μπορείς να σώσεις την κατάσταση. Κατά τη γνώμη μου η προοδευτικότητα είναι πιο σημαντική από την υψηλή πρόσφυση.

cmaniac
28-10-13, 15:56
Ειναι γνωστοι οι λογοι της επιφανειας τριβης που τα σλικ ειναι παντα καλυτερα απο αποψη πρσφυσης στο στεγνο. Για τους ιδιους λογους που τα αγωνιστικα (DTM/CART/F1 κτλ) ολα φορανε σλικ.

Ακόμα και στο ημιβρόχινο (http://en.wikipedia.org/wiki/Formula_One_tyres#Tyre_summary) όμως έχουν κανονικά αυλακώσεις για να απορρίπτουν το νερό το οποίο εγκλωβίζεται στο πέλμα. Υποθετικά μιλώντας, όσο μικρότερη η επιφάνεια τριβής (μικρότερο πέλμα) τόσο μεγαλύτερος ο κίνδυνος να χαθεί η πρόσφυση σε νερό (όχι απαραίτητα λιμνάζων) με slick. Μην ξεχνάμε ότι στο 99% των περιπτώσεων στην ΑΘήνα κάπου θα βρεθούν νερά στο δρόμο. Αυτό είναι που με κρατάει από το να πάω σε 28ρι από το 35ρι που έχω τώρα, συν ότι δεν ξέρω τι γίνεται με την απόσταση φρεναρίσματος.


Κατι που δεν αναφερθηκε και νομιζω πως θα επρεπε ειναι το οτι τα σλικ εχουν πολυ πιο αποτομη συμπεριφορα και η προδευτικοτητα τους ειναι πολυ μικρη σε σχεση με τα υπολοιπα ελαστικα γεγονος που τα επισεις τα καθιστα ακαταλληλα για αρχαριους.

Αυτό είναι ένα μεγάλο αρνητικό. Ελαστικά σαν αυτό (http://www.easywheels.gr/index.php/antallaktika/tyres-tubes/continental-sport-contact-detail) θεωρούνται slick για ποδήλατα ή έχει και πιό βαρύ είδος χωρίς καμμία αυλάκωση; Το ζήτημα είναι ότι ποτέ δεν ξέρεις τι θα βρεθεί στην επόμενη στροφή (=ποιός ανεγκέφαλος έχει γεμίσει νερά το δρόμο)..

Για να είμαι ειλικρινής, το "άθλημα" το έπιασα τελευταία, αφού από μικρός είχα τη χαρά να κάνω ποδήλατο σε πολύ χώμα,όπου η πρόσφυση είναι κάτι πολύ σχετικό και οι κραδασμοί άπειροι (οι αλλαγές στην πρόσφυση είναι τεράστιες, τη μία πατάς σε πέτρα και την άλλη βρίσκεσαι σε αλεσμένο χώμα). Η αίσθηση που είχα στην άσφαλτο αλλάζοντας από το MTB (της πλάκας βέβαια) στο Cityrun ήταν η μέρα με τη νύχτα. Το ποδήλατο είναι υπερευέλικτο και ακούει απίστευτα σε σχέση με αυτά που είχα συνηθίσει. Σίγουρα ο σκελετός παίζει το ρόλο του, αλλά και το λάστιχο ήταν σημαντικό, στο οποίο εκτιμώ την πλάγια πρόσφυση.

ipo
28-10-13, 16:15
Cmaniac, θα σου πρότεινα να διαβάσεις τα τελευταία μηνύματα, διότι το συμπέρασμα είναι διαφορετικό από αυτό που έχεις καταλάβει.

Siba
28-10-13, 16:31
Ακόμα και στο ημιβρόχινο (http://en.wikipedia.org/wiki/Formula_One_tyres#Tyre_summary) όμως έχουν κανονικά αυλακώσεις για να απορρίπτουν το νερό το οποίο εγκλωβίζεται στο πέλμα. Υποθετικά μιλώντας, όσο μικρότερη η επιφάνεια τριβής (μικρότερο πέλμα) τόσο μεγαλύτερος ο κίνδυνος να χαθεί η πρόσφυση σε νερό (όχι απαραίτητα λιμνάζων) με slick. Μην ξεχνάμε ότι στο 99% των περιπτώσεων στην ΑΘήνα κάπου θα βρεθούν νερά στο δρόμο. Αυτό είναι που με κρατάει από το να πάω σε 28ρι από το 35ρι που έχω τώρα, συν ότι δεν ξέρω τι γίνεται με την απόσταση φρεναρίσματος.
Tα semi-slick η intermediate η απλα "ενδιαμεσα" οπως εχει επικρατησει, στην F1 εχουν καποιες αυλακωσεις χωρις μεγαλο βαθος γιατι απευθυνονται σε συνθηκες οπου η πιστα στεγνωνει μετα απο βροχη η που βρεχει πολυ σιγα κατι που δεν δημιουργει λακκουβες νερου οπως γραφει και στην σελιδα που παραθεσες (Wet -no standing water-).
Βεβαια αυτο ειναι ευθεως αναλογο των συνθηκων που μπορει να συναντησει καποιος και στο δρομο αλλα η καθε περαιτερω συγκριση μεταξυ ελαστικων F1 και ποδηλατου ειναι το λιγοτερο ατυχης καθως τοσο το φαρδος του πελματος οσο και οι ταχυτητες που αναπτυσονται ειναι τελειως διαφορετικες οσο και καθοριστικες για την συμπεριφορα του ελαστικου. Oπως βλεπεις στις φωτο παρολο και τα τα δυο ειναι ελαστικα για βρεγμενο οδοστρωμα σχεδιασμος τους ειναι τελειως διαφορετικος. Απο τεχνικης αποψης συμφωνα με τις προδιαγραφες τα ενδιαμεσα μπορουν να απαγουν περιπου 20 λιτρα νερου σε υψηλες ταχυτητες ενω τα full wet περιπου 60! (ενα ελαστικο κοινου αυτοκινητου δεν απαγει πανω απο 10 λιτρα)

130845130846


Αυτό είναι ένα μεγάλο αρνητικό. Ελαστικά σαν αυτό (http://www.easywheels.gr/index.php/antallaktika/tyres-tubes/continental-sport-contact-detail) θεωρούνται slick για ποδήλατα ή έχει και πιό βαρύ είδος χωρίς καμμία αυλάκωση; Το ζήτημα είναι ότι ποτέ δεν ξέρεις τι θα βρεθεί στην επόμενη στροφή (=ποιός ανεγκέφαλος έχει γεμίσει νερά το δρόμο)..
130844

frap
28-10-13, 21:45
Ακόμα και στο ημιβρόχινο (http://en.wikipedia.org/wiki/Formula_One_tyres#Tyre_summary) όμως έχουν κανονικά αυλακώσεις για να απορρίπτουν το νερό το οποίο εγκλωβίζεται στο πέλμα.
Δεν έχει σχέση το ελαστικό που παραθέτεις με αυτά των ποδηλάτων. Πέρα από τις διαστάσεις, οι συνθήκες λειτουργίας τους είναι εντελώς διαφορετικές.

Υποθετικά μιλώντας, όσο μικρότερη η επιφάνεια τριβής (μικρότερο πέλμα) τόσο μεγαλύτερος ο κίνδυνος να χαθεί η πρόσφυση σε νερό (όχι απαραίτητα λιμνάζων) με slick. Μην ξεχνάμε ότι στο 99% των περιπτώσεων στην ΑΘήνα κάπου θα βρεθούν νερά στο δρόμο. Αυτό είναι που με κρατάει από το να πάω σε 28ρι από το 35ρι που έχω τώρα, συν ότι δεν ξέρω τι γίνεται με την απόσταση φρεναρίσματος.
Φυσική: Η τριβή (στατική - ολισθήσεως) εξαρτάται από το είδος των υλικών και την κάθετη συνιστώσα της δύναμης ως προς το επίπεδο των επιφανειών που είναι σε επαφή. Κοινώς δεν εξαρτάται από την έκταση των επιφανειών σε επαφή.

Εφαρμογή:
- Για το ίδιο είδος πέλματος και γόμας, είτε x40 είντε x19, η πρόσφυση (φυσικό μέγεθος τριβή) που προσφέρουν είναι η ίδια.
- Ίδια γόμα και διάσταση, αλλά διαφορετική σχεδίαση πέλματος (σλικ, σεμι, τρακτέρ) κερδίζει (λέγε με "κράτημα") αυτό με τη μεγαλύτερη επιφάνεια γόμας σε επαφή με το έδαφος, όχι γιατί θα έχει μεγαλύτερη τριβή, αλλά γιατί η πιθανότητα να μένει κάποιο μέρος του ελαστικού σε επαφή με στέρεο μέρος του εδάφους (και άρα να τρίβεται) είναι μεγαλύτερη. Έτσι λοιπόν στο στην άσφαλτο κερδίζει το σλικ, στη λάσπη το τρακτέρ και σε ενδιαάμεσα σαθρά εδάφη (χώμα και χαλικάκια), μάλλον, το semi.
- Για τον ίδιο λόγο, θα τολμούσα να πω πως το φαρδύτερο ελαστικό θα έχει λίγο καλύτερο κράτημα από το στενότερο, με ίδια γόμα και σχεδίαση πέλματος. Αλλά...
- Η διαφορά στη διάσταση έχει ευθεία σχέση με την τριβή κύλισης, η οποία ανθίσταται στη φορά της κίνησης του ποδηλάτου (όχι του τροχού...). Στενότερο ελαστικό => πιο μεγάλες ταχύτητες με την ίδια ενέργεια από τον ποδηλάτη.

Τα νερά, τό 'πα και παραπάνω, δεν είναι πρόβλημα για κανένα ελαστικό ποδηλάτου για το λόγο που φοβάσαι. Για τα ποδήλατα, σε στέρεο έδαφος (άσφαλτος δλδ), τα σλικ προσφέρουν την καλύτερη πρόσφυση από όλα τα άλλα πέλματα σε όλες τις συνθήκες. Αλλά βέβαια κανένα λάστιχο δε μπορεί να εξισώσει την πρόσφυση σε στεγνό και βρεγμένο.

Για τις διαστάσεις που εξετάζεις όμως, θα σου έλεγα να πας χαμηλότερα αν το θέλεις... και σε σλικ, έχοντας υπόψιν βέβαια το σχόλιο το Siba για την προοδευτικότητα.


Αυτό είναι ένα μεγάλο αρνητικό. Ελαστικά σαν αυτό (http://www.easywheels.gr/index.php/antallaktika/tyres-tubes/continental-sport-contact-detail) θεωρούνται slick για ποδήλατα ή έχει και πιό βαρύ είδος χωρίς καμμία αυλάκωση; Το ζήτημα είναι ότι ποτέ δεν ξέρεις τι θα βρεθεί στην επόμενη στροφή (=ποιός ανεγκέφαλος έχει γεμίσει νερά το δρόμο)..
Κι αυτό σλικ είναι, η αυλάκωση είναι μάλλον δείκτης φθοράς, γιατί είναι τόσο στενή που δε μπορεί να είναι οτιδήποτε άλλο :)

nm96027
30-10-13, 13:56
Με τις ευχές, τις προτροπές και τις οδηγίες του alekan, μόλις αγόρασα δια της τυφλής οδού, τούτο το ποδήλατο:

http://www.podilates.gr/node/32056

Συντόμως θα το έχω στα χέρια και τα πόδια μου και θα σας πω εντυπώσεις από την είσοδο μου στον χώρο του road ποδηλάτου (έστω και vintage).

Mouse Potato
30-10-13, 14:12
Καλοτάξιδο Κωστή. Να έχεις πολλά, ασφαλή και απροβλημάτιστα χιλιόμετρα. Το ποδήλατο φαίνεται αρκετά προσεγμένο για τα χρόνια του.

Αποστολή από το LG-P990 με τη χρήση Forum Runner

nm96027
30-10-13, 14:28
Καλοτάξιδο Κωστή. Να έχεις πολλά, ασφαλή και απροβλημάτιστα χιλιόμετρα. Το ποδήλατο φαίνεται αρκετά προσεγμένο για τα χρόνια του.

Αποστολή από το LG-P990 με τη χρήση Forum Runner

Το πήρα για τρεις λόγους:

1. Άλλοι δύο φίλοι θέλουν να κάνουν την δοκιμή της κούρσας

2. Το ποδήλατο είναι κοσμηματάκι ούτως ή άλλως.

3. Νομίζω πως είναι ότι πρέπει για δοκιμή.

Σε ευχαριστώ πολύ!

raspoutiv
30-10-13, 14:35
φαίνεται μια χαρά ποδήλατο. οι ταχύτητες με τους λεβγέδες συνήθεια θέλουν.
θα το ευχαριστηθείς πιστεύω. καλοτάξιδο

ipo
30-10-13, 15:42
Με yes!

vamvakoolas
30-10-13, 16:20
Το πήρα για τρεις λόγους:

1. Άλλοι δύο φίλοι θέλουν να κάνουν την δοκιμή της κούρσας

2. Το ποδήλατο είναι κοσμηματάκι ούτως ή άλλως.

3. Νομίζω πως είναι ότι πρέπει για δοκιμή.

Σε ευχαριστώ πολύ!
μπραβο ρε συνονοματε!

εξαιρετικη τιμη!

και εγω velosolex ειχα αγορασει και μαλιστα μετα το πουλησα ακριβοτερα!!(βεβαια ειχα βαλει μια σελα και πεταλια της προκοπης)

γενικα ειναι ελαφρυα και καταπινουν λακουβες! το μονο που ισως σε παιδεψει ειναι οι αλλαγες στις ταχυτητες. Επισης παρε γαντια με gel ή ταινεια τιμονιου με gel για αρχη (απειροελαχιστο κοστος)

nm96027
30-10-13, 16:37
μπραβο ρε συνονοματε!

εξαιρετικη τιμη!

και εγω velosolex ειχα αγορασει και μαλιστα μετα το πουλησα ακριβοτερα!!(βεβαια ειχα βαλει μια σελα και πεταλια της προκοπης)

γενικα ειναι ελαφρυα και καταπινουν λακουβες! το μονο που ισως σε παιδεψει ειναι οι αλλαγες στις ταχυτητες. Επισης παρε γαντια με gel ή ταινεια τιμονιου με gel για αρχη (απειροελαχιστο κοστος)


Σας ευχαριστώ όλους για τις ευχές!

Νομίζω πως από εβδομάδα θα μετράω τούμπες...χεχε...

alekan
30-10-13, 18:15
Tη δάγκωσες τη σφαίρα τελικά. :clap:

:respekt: Πολύ όμορφο ποδήλατο!

frap
30-10-13, 20:55
Με γεια σου :)
( Κρέμα μια χάντρα μόνο, μη σε ματιάξουμε :p )

Mouse Potato
31-10-13, 15:30
Ξέρεις κανείς τα molvedo; Το έχει ένα φίλος και σκέφτεται να το πετάξει και έλεγα σε περίπτωση που αξίζει και με λίγη θέληση από εμένα, να διαθέσω λίγο χρόνο και χρήματα ώστε να το αναπαλαιώσω. Είναι αγνώστου χρονολογίας.

Δυστυχώς οι φωτογραφίες δεν λένε και πολλά.

https://app.box.com/s/2sd37lsr7scccyty73mj
https://app.box.com/s/lbgarvcydxq9bolr7ga0
https://app.box.com/s/fdru5nooddkzqwjdubvi

alekan
31-10-13, 15:38
Nα το κάνεις. Τι τροχό φοράει; 27άρη; (ERTRO 630)

Tώρα που το ξανασκέφτομαι, τι μέγεθος είναι; Αν είναι 58-60 να σε βοηθλησω να το ξεφορτωθείς...:whistle:

Mouse Potato
31-10-13, 16:11
:lol::lol:

Από μέγεθος δεν ξέρω καθόλου. Το μόνο που ξέρω είναι ο,τι εκείνος που το χρησιμοποιούσε τα παλιά τα χρόνια (:p) είχε το ύψος μου (1,77-1,78). Οπότε λογικά θα μου κάνει. Πως θα δω μέγεθος; Μετράω οριζόντιο και κάθετο;

Οι τροχοί δεν μου φάνηκαν πολλοί μεγάλοι. Ίσως να είναι και 27. Τι άλλο να κοιτάξω; Θα πάω να το δω το απόγευμα λογικά.

ΥΓ Με μια γρήγορη ματιά που του είχα ρίξει πάντως φαίνεται σκουριασμένο σε κάποια σημεία. :(

ipo
31-10-13, 16:45
Νομίζω ότι οι 27άρηδες τροχοί είναι μεγαλύτεροι από τους 28άρηδες, διότι στους πρώτους μετράνε τη διάσταση της ζάντας, ενώ στους τελευταίους τη διάσταση του ελαστικού.

alekan
31-10-13, 16:54
Σωστός ο ipo, οι "27" έχουν διάμετρο 630χιλ ενώ οι "28" 622χιλ.

http://sheldonbrown.com/tire-sizing.html#isoetrto

Μη μασάς με τη σκουριά.Εδώ είμαστε να σε βοηθήσουμε. Πρόσφατα αναπαλαίωσα ένα πόλης του 80φεύγα για τη σύζυγο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.