PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδηλάτες @ adslgr: Αγορά ποδηλάτου, εξοπλισμού και ρουχισμού



Σελίδες : 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62

ipo
30-06-11, 15:31
Αυτό είναι winter jersey. Πόσο κρύο έχει αυτή την εποχή στο Merkelland; :p

Πλάκα πλάκα άρχισα να χαλβαδιάζω το jersey που πήρες (http://www.startfitness.co.uk/product.asp?strParents=&CAT_ID=0&P_ID=44449), όπως επίσης και κάτι πιο 'λαφρύ, όπως αυτό (http://www.startfitness.co.uk/product.asp?strParents=4262,4270&CAT_ID=4155&P_ID=44558). Αλλά επίσης δεν έχω καταλάβει σε τι καιρό βολεύει το καθένα.

Πιστεύω όμως ότι αμφότερα φοριούνται κατάσαρκα, εκτός κι αν έχεις κάποια ισοθερμική φανέλα ή άλλο base layer (http://www.startfitness.co.uk/product.asp?strParents=4262,4270&CAT_ID=4155&P_ID=40579). Δεν είναι jacket αυτό που πήρες, αλλά jersey.

Φανερός Πράκτωρ
30-06-11, 15:37
Αυτό είναι winter jacket. Πόσο κρύο έχει αυτή την εποχή στο Merkelland; :p
:lol::lol::lol:

ο καιρός είναι αρκετά ανώμαλος! Χτυπάει 30άρια με πολύ υγρασία και μετά ρίχνει μια γερή βροχή που ρίχνει αισθητά τη θερμοκρασία αλλά όχι προφανώς την υγρασία (περιοδικότητα ~5 μέρες).

Για να καταλάβεις σήμερα το πρωί πρέπει να είχε 15 βαθμούς - χθες έβρεξε. Οπότε με κοντομάνικο νιώθεις λίγο άβολα.

ipo
30-06-11, 15:42
Ναι, 15°C είναι λίγοι για κοντομάνικο και ποδήλατο. Τώρα που συνήθισα τη ζέστη ακόμα και με 20°C που έπιασε κάποια βράδια, ένιωθα άβολα στις μεγάλες κατηφόρες και έβαζα το αντιανεμικό.

Βέβαια, αν περπατάς γρήγορα είναι μια χαρά θερμοκρασία οι 15° για κοντομάνικο, αφού μέσα σε λίγα λεπτά με φούτερ έχεις ιδρώσει.

vamvakoolas
30-06-11, 15:50
Αυτό είναι winter jersey. Πόσο κρύο έχει αυτή την εποχή στο Merkelland; :p

Πλάκα πλάκα άρχισα να χαλβαδιάζω το jersey που πήρες (http://www.startfitness.co.uk/product.asp?strParents=&CAT_ID=0&P_ID=44449), όπως επίσης και κάτι πιο 'λαφρύ, όπως αυτό (http://www.startfitness.co.uk/product.asp?strParents=4262,4270&CAT_ID=4155&P_ID=44558). Αλλά επίσης δεν έχω καταλάβει σε τι καιρό βολεύει το καθένα.

Πιστεύω όμως ότι αμφότερα φοριούνται κατάσαρκα, εκτός κι αν έχεις κάποια ισοθερμική φανέλα ή άλλο base layer (http://www.startfitness.co.uk/product.asp?strParents=4262,4270&CAT_ID=4155&P_ID=40579). Δεν είναι jacket αυτό που πήρες, αλλά jersey.
Aπο τη μια λες οτι δε ξερεις ποτε φοριεται το καθενα και απο την αλλη εχεις αποψη για το Τζακετ.:hmm:

εξηγουμαι: η scott ειναι μια εταιρια που ειδικα στη ποδηλασια εχει σαφως MTB προσανατολισμους. Αυτο σημαινει γενικα οτι η χειμερινη της σειρα (σα συμβουλος μοδας γραφω:p)ειναι γενικα πιο ανθεκτικη στο κρυο αποτι αλλες εταιριες. Το συγκεκριμενο jersey ειναι οντως jersey αν ζεις Αλασκα ή Καναδα βορεια Αμερικη αλλα για τη χωρα μας κανει ως τζακετ. Επισης πιστευω και στη Γερμανια δε θα εχει θεμα.

Το τζακετ στη ποδηλασια δεν ειναι οπως στα casual αλλα εχει λιγο περισσοτερα φυλλα και διαφορετικο υλικο απο τα jerseys. Δε σημαινει δηλαδη οτι θα εχει γουνα:rofl: ή κουκουλα και βεβαια καμμια σχεση δεν εχει με τα αντιστοιχα του σκι (αν και εχουν παρομοια εφαρμογη/χρωματα, το γραφω γιατι η scott βγαζει και για σκι). Τελος ας μη ξεχναμε οτι δε χρειαζομαστε "βαρια" ενδυση το χειμωνα γιατι αφενος δυσκολευει στις κινησεις μα αφετερου επιφερει ιδρωτα και μικρη διαρροη πορων οποτε ειναι αχρηστα.

ipo
30-06-11, 17:05
Aπο τη μια λες οτι δε ξερεις ποτε φοριεται το καθενα και απο την αλλη εχεις αποψη για το Τζακετ.:hmm:
Δεν καταλαβαίνω γιατί σε ενοχλεί να λέμε τις απόψεις μας όσοι δηλώνουμε μη ειδήμονες. Δεν εξέφρασα δική μου γνώμη, αλλά τόνισα το πώς πλασάρεται από την εταιρεία και το e-shop. Πλασάρεται ως winter jersey και βρίσκεται στην κατηγορία των jersey και όχι στα jacket. Από αυτό, με τις λίγες γνώσεις μου, συμπεραίνω ότι μάλλον έχει φτιαχτεί για να φοριέται κατάσαρκα στο κρύο και όχι ως επιπλέον ρούχο πάνω από άλλα.

Δεκτή η άποψή σου για το πώς φοριέται, αλλά δε βρίσκω λόγο να φρενάρεις τους άλλους από το να γράφουν στο νήμα τις απόψεις τους. Προσωπικά δε διεκδικώ το αλάθητο, ίσα-ίσα που θεωρώ σημαντικό να μαθαίνω από τη συζήτηση και να με βγάζει κάποιος "λάθος" τεκμηριωμένα.

Φανερός Πράκτωρ
30-06-11, 17:29
εξηγουμαι: η scott ειναι μια εταιρια που ειδικα στη ποδηλασια εχει σαφως MTB προσανατολισμους. Αυτο σημαινει γενικα οτι η χειμερινη της σειρα (σα συμβουλος μοδας γραφω:p)ειναι γενικα πιο ανθεκτικη στο κρυο αποτι αλλες εταιριες. Το συγκεκριμενο jersey ειναι οντως jersey αν ζεις Αλασκα ή Καναδα βορεια Αμερικη αλλα για τη χωρα μας κανει ως τζακετ. Επισης πιστευω και στη Γερμανια δε θα εχει θεμα.

Το τζακετ στη ποδηλασια δεν ειναι οπως στα casual αλλα εχει λιγο περισσοτερα φυλλα και διαφορετικο υλικο απο τα jerseys. Δε σημαινει δηλαδη οτι θα εχει γουνα:rofl: ή κουκουλα και βεβαια καμμια σχεση δεν εχει με τα αντιστοιχα του σκι (αν και εχουν παρομοια εφαρμογη/χρωματα, το γραφω γιατι η scott βγαζει και για σκι). Τελος ας μη ξεχναμε οτι δε χρειαζομαστε "βαρια" ενδυση το χειμωνα γιατι αφενος δυσκολευει στις κινησεις μα αφετερου επιφερει ιδρωτα και μικρη διαρροη πορων οποτε ειναι αχρηστα.

δηλαδή αν κατάλαβα καλά προτείνεις να φοράω jersey tshirt μου και αυτό να το έχω από πάνω και να το ανοιγοκλείνω ανάλογα το πόσο ζέστη κάνει;

vamvakoolas
30-06-11, 18:00
αν θυμαμαι καλα το εχεις αγορασει.

Σιγουρα (το χειμωνα) φορεσε ενα jersey /μπλουζα και οταν αισθανθεις κρυο ή οταν εχει πραγματικα κρυο βαλε και αυτο το "τζερσευ". Μπορεις να δοκιαμσεις και τωρα να δεις αν εχουν καλη εφαρμογη τα ρουχα. Ακομα μπορεις να δοκιμασεις να το φορεσεις και σκετο. Ολα αυτα εξαρτωνται

-απο τις καιρικες συνθηκες
-τις αντοχες του καθε οργανισμου στο κρυο

;);)

senkradvii
30-06-11, 18:16
Πάντως αυτά που λίνκαρες Ipo φαίνονται και πολύ μπάνικα. Bέβαια το μαύρο με τις 2 ρίγες θα το προτιμούσα γιατί το άλλο λες και έχεις χορηγό σου την Scott.. :p

ipo
30-06-11, 18:20
Ναι Sen, είναι πολύ όμορφα, αλλά, όπως είπα και πριν, δεν ξέρω για τι καιρό είναι. Το ένα (winter jersey) το αγόρασε ο zoup, οπότε θα μας πει απόψεις όταν κρυώσει ο καιρός για να ξέρουμε συγκεκριμένα. Το χειμώνα έκανα ποδήλατο με θερμοκρασία μέχρι 10°C και τότε ήμουν με δύο απλά κοντομάνικα και ένα φούτερ, όλα βαμβακερά. Φυσικά αν σταματούσα για να ξεκουραστώ σε κανένα βουνό με δυνατό άνεμο, ξεπάγιαζα. Φέτος σκοπεύω να εξοπλιστώ καλύτερα. Ήδη προμηθεύτηκα αντιανεμικά, ένα λεπτό που έχω και τώρα μαζί μου και ένα χοντρό.



Σιγουρα (το χειμωνα) φορεσε ενα jersey /μπλουζα και οταν αισθανθεις κρυο ή οταν εχει πραγματικα κρυο βαλε και αυτο το "τζερσευ".
Δηλαδή με 15°, μπορεί να σε κρατήσει μόνο ένα απλό μακρυμάνικο jersey; Δεν εννοώ το "winter".

vamvakoolas
01-07-11, 10:50
Ναι Sen, είναι πολύ όμορφα, αλλά, όπως είπα και πριν, δεν ξέρω για τι καιρό είναι. Το ένα (winter jersey) το αγόρασε ο zoup, οπότε θα μας πει απόψεις όταν κρυώσει ο καιρός για να ξέρουμε συγκεκριμένα. Το χειμώνα έκανα ποδήλατο με θερμοκρασία μέχρι 10°C και τότε ήμουν με δύο απλά κοντομάνικα και ένα φούτερ, όλα βαμβακερά. Φυσικά αν σταματούσα για να ξεκουραστώ σε κανένα βουνό με δυνατό άνεμο, ξεπάγιαζα. Φέτος σκοπεύω να εξοπλιστώ καλύτερα. Ήδη προμηθεύτηκα αντιανεμικά, ένα λεπτό που έχω και τώρα μαζί μου και ένα χοντρό.



Δηλαδή με 15°, μπορεί να σε κρατήσει μόνο ένα απλό μακρυμάνικο jersey; Δεν εννοώ το "winter".
ναι δε θα εχεις θεμα απλώς πρεπει
-να εχεις χειμερινα γαντια (οπωσδηποτε)
-γυαλια ποδηλασιας(αλλα με διαφανεις φακους, προαιρετικα αλλα βοηθουν πολυ)
-κρανος αρκετα κλειστο σιγουρα να καλυπτει αυτια)
-απο κατω παντελονι (γενικα κατι να καλυπτει γονατα/ποδια)
-και κατι που δε το ξερουν αρκετοι και το προτεινω ειναι καλυματα παπουτσιων! αυτα αν ειναι απο καλο υλικο (και οχι απλως λικρα) εχουν την ιδιοτητα να διατηρουν τα ποδια σε σταθερη θερμοκρασια ενω μας προφυλασουν (και εμας και τα παπουτσια) απο βροχη/νερο/υγρασια. Ομολογω δεν το ειχα δοκιμασει ποτε μεχρι που εμεινα εξωτερικο σε συνθηκες βροχη επι 3 μερες και ειδα οτι εκει ολοι τα ειχαν!!:oneup: τιμη κανα 20αρι ευρα

ipo
01-07-11, 14:10
Καλά, εσύ είσαι all weather. :p Άμα βρέχει δεν ξεκινάω για ποδηλασία, ενώ κοιτάζω πάντοτε τον καιρό πριν φύγω, αν δω και έχει συννεφιά.

Τα γάντια πράγματι μου χρειάστηκαν μερικές φορές το χειμώνα και στην αρχή της άνοιξης. Σκοπεύω να πάρω μακριά γάντια το φθινόπωρο.

vamvakoolas
04-07-11, 13:07
παιδια εχω αυτα σε κοκκινο χρωμα 10 ευρα σχεδον καινουργια

http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=6282

ardi21 τα θες?

blade_
07-07-11, 13:34
για τσεκαρετε..

http://www.lidl.gr/cps/rde/xchg/lidl_gr/hs.xsl/offerdate.htm?offerdate=11937

vamvakoolas
07-07-11, 17:02
τη προηγουμενη εβδομαδα αγορασα πολλα ανταλλακτικα απο ηλεκτρο-μαγαζα Αγγλια (π.χ startfitness,crc)

αυτο που μου εκανε αρνητικη εντυπωση ειναι το evanscycles.com :down::down::down:

αν και αυτα που αγορασα τα ειχε σε προσφορα:oneup: οι καραγκιοζηδες ετοιμασαν τα πραγματα για αποστολη μετα απο 5 μερες!!!:evil: (ουτε οι κινεζοι τετοιο πραγμα). Επιπλεον τα περιμενα πρωτα απο αυτους γιατι ειναι το μονο μαγαζι που εχει και φυσικη παρουσια (εχει αλυσιδα καταστηματων) αλλα τωρα θα ελπιζω απλως να ερθουν...καποτε:evil:

tsigarid
12-07-11, 23:44
Αν ψάχνετε να αγοράσετε φως για το ποδήλατο και δεν έχετε ιδέα από ορολογία (όπως εγώ), αυτή η σελίδα είναι πολύ καλή για να σας δώσει μια πρώτη ιδέα: http://planetbike.com/page/learn/lightfinder/

Νικαετός
15-07-11, 01:18
Διάβασα όλο το νήμα, αλλά εσείς είστε προχωρημένοι...

Λοιπόν, έχω ένα ποδήλατο carrera γράφει το είχα πάρει πριν από αρκετά χρόνια για την κόρη μου. Επειδή ως χαζομπαμπάς, είπα ότι θα μεγαλώσει το παιδί ας το πάρω "μεγαλύτερο", το πήρα 26'' με αποτέλεσμα τελικά να το χρησιμοποιώ εγώ LOL. Υποθέτω (από όσα είδα και διάβασα) ότι είναι mountain (πώς το κατάλαβα?) - πολύ χοντρά λάστιχα και ανάρτηση στο μπροστά "πηρούνι", αλλά μπορεί να κάνω και λάθος.

Το πρόβλημά μου είναι ότι είναι αρκετά παλιό πλέον (δεν έχω κάνει τίποτα χλμ) και μάλλον με κουράζει (και εγώ πολύ παλιός πλέον ΚΑΙ βαρύς καπνιστής).

Θα σας βάλω αύριο μια φωτό να δείτε περί τίνος πρόκειται, και να μου πείτε αν το πρόβλημα το έχω εγώ ή το ποδήλατο (προφανώς και οι δύο LOL).

Αυτό που σκέπτομαι είναι ένα ποδήλατο για (μικρές στην αρχή) βόλτες ΜΕΣΑ στην πόλη, χωρίς καμιά διάθεση για βουνά ή οτιδήποτε άλλο εξτρήμ. Άντε στο...τσακίρ κέφι να το πηγαίνω μέχρι τον Ωρωπό για καμιά βόλτα στην παραλιακή, αλλά ως εκεί.

Σας αφήνω να το ... σκεφθείτε και τα λέμε αύριο.

leros2004
15-07-11, 02:09
Ideal megisto με vbrakes όχι δισκόφρενα .....
Φτηνό & καλό

α) Για το δικό σου, σίγουρα σε κουράζουν τα χοντρά λάστιχα είναι μεγάλη η τριβή ..... (Αγοράζει 2 λάστιχα και ελιναι σαν να άλλαξες ποδήλατο)
β) Υποψιάζομαι ότι είναι μεταλλικός σκελετός οπότε και έχεις βάρος αυξημένο να κουβαλήσεις .....
γ) Θέλει υπομονή και θα βρεις τη φόρμα σου....

manicx
15-07-11, 11:27
Εγώ πήρα το Ideal Crossmo. Είναι σχεδόν ίδιο σε όλα με το Megisto με διαφορά τα ντεραγιέ, τα φρένα, το πηρούνι καθώς και το ότι το crossmo είναι +1.5 kg. Το Megisto είναι +30 ευρώ τα οποία επένδυσα σε περιφερειακά για το crossmo. Καθημερινά στη δουλειά ακόμα και με την κάψα χωρίς κούραση (9 + 9 χλμ). Μόνο αρνητικό ότι δεν κλειδώνει εντελώς η μπροστινή ανάρτηση αν και με τους δρόμους που έχουμε στην πόλη θέλει μια μικρή διαδρομή.

Και τα δύο ποδήλατα τα είδα και πήρα με δύο κριτήρια τελικά: τιμή και χρώμα καθώς οι διαφορές (πέραν του βάρους) δεν με ενδιέφεραν.

Φανερός Πράκτωρ
15-07-11, 12:04
Τι βάρος έχουν αυτά τα ποδήλατα (Ideal Megisto & Crossmo);

manicx
15-07-11, 12:25
14,8 κιλά περίπου το Crossmo, 13,2 κιλά περίπου το Megisto. Και προσοχή, το Megisto με v-brakes. Με δισκόφρενα είναι 15 κιλά.

ipo
15-07-11, 14:30
Υποψιάζομαι ότι είναι μεταλλικός σκελετός οπότε και έχεις βάρος αυξημένο να κουβαλήσεις .....
Τα περισσότερα ποδήλατα έχουν μεταλλικό σκελετό. Μάλλον ήθελες να πεις "ατσάλινο" που είναι το βαρύτερο μέταλλο που χρησιμοποιούνταν στα παλιά ποδήλατα. Το δικό μου τέτοιο είναι και είναι γυμνό 16-17 κιλά.

Πιστεύω ότι για τη μικρή χρήση που το θέλει ο Νικαετός το ποδήλατο που έχει είναι μία χαρά. Carrera είναι καλή μάρκα και είναι πιθανό να έχει αξιόπιστα περιφερειακά. Δεν υπάρχει λόγος να πάρει καινούριο ποδήλατο για να γλιτώσει 3 κιλά βάρος. Ίσα-ίσα που αν δει ότι του ταιριάζει το ποδήλατο σαν σπορ, μετά από μερικούς μήνες, θα ξέρει καλύτερα τι θέλει να αγοράσει, ανάλογα με το ποδηλατικό προφίλ του.

Νικαετέ, θα χρειαστεί να σηκώσεις τη σέλα στο κατάλληλο ύψος (http://www.youtube.com/watch?v=uJwltZ3ECQ0), να κάνεις λίγη υπομονή τις πρώτες μέρες με τον πόνο στο καβάλο και να θυμάσαι ότι βδομάδα με τη βδομάδα θα αυξάνονται οι αντοχές σου. Αν θέλεις να το αφήνεις δεμένο μέσα στην πόλη, θα πρέπει να αγοράσεις ένα καλό πέταλο (50€+), αλλά και πάλι θέλει προσοχή.

Φανερός Πράκτωρ
15-07-11, 15:07
Αν θέλεις να το αφήνεις δεμένα μέσα στην πόλη, θα πρέπει να αγοράσεις ένα καλό πέταλο (50€+), αλλά και πάλι θέλει προσοχή.
δεν έβαλες link για το πέταλο και με απογοητεύεις :p

anon
15-07-11, 15:09
Καμμια πρόταση για μαγαζί με ideal ποδήλατα Θεσσαλονίκη; Βασικά παιδικό θέλω.

........Auto merged post: anon πρόσθεσε 2 λεπτά και 23 δευτερόλεπτα αργότερα ........


δεν έβαλες link για το πέταλο και με απογοητεύεις :p

Ε σου βάζω εγώ ένα λινκ, για να μην παραμεινεις απογοητευμένος...
http://topetalotwnepishmwn.blogspot.com/

Νικαετός
15-07-11, 15:31
Λοιπόν το έβγαλα από την αποθήκη. Τα λάστιχα είναι πίτα και έχει αρκετή σκόνη, αλλά πιστεύω ότι μπορείτε να δείτε περί τίνος πρόκειται.

Ευχαριστώ όσους απάντησαν έως τώρα.

89502 89503 89504

89505 89506 89507

nm96027
15-07-11, 15:40
Το πρόβλημά μου είναι ότι είναι αρκετά παλιό πλέον (δεν έχω κάνει τίποτα χλμ) και μάλλον με κουράζει (και εγώ πολύ παλιός πλέον ΚΑΙ βαρύς καπνιστής).


Nικόλα η παλαιότητα δεν παίζει ρόλο. Ένα ποδήλατο δεν χρειάζεται sony και καλά να είναι καινούργιο και του κουτιού. Ένα συμμάζεμα θέλει (ρύθμιση ταχυτήτων, λαδάκι στην αλυσίδα, φούσκωμα τα λάστιχα, έλεγχος στα φρένα) και είσαι οκ.

Λες πως σε κουράζει. Μπορεί να είναι ακριβώς επειδή είσαι "νέος" ( και καπνιστής). Με λίγη προπόνηση θα στρώσεις σιγα-σιγά. Μπορεί να σε κουράζει και η πίσω ανάρτηση, η οποία "κάθεται" κάθε φορά που κάνεις ορθοπεταλιά.

:oneup:

ardi21
15-07-11, 15:59
To μεγαλυτερο μειονεκτημα του ποδηλατου ειναι η πισω "αναρτηση". Οσο και αν ακουγεται περιεργο ισως.

Σε τετοια ποδηλατα και δουλεια δεν κανει αλλα και σε κουραζει πολυ αφου το ποδηλατο στην ουσια ειναι "βαρκα". Μαυρο χαλι δηλαδη:p Οποτε δεν βοηθαει καθολου ενα αγυμναστο ατομο για να ξεκινησει να κανει βολτες.

Η αποψη μου ειναι οτι αν εχεις τα χρηματα να κοιταξεις για καποιο καινουργιο entry level trekking με η ακομα και χωρις αναρτηση αναλογα με την κατασταση που βρισκονται οι δρομοι στους οποιους θα κινησε. Ακομα και να το βαρεθεις σε μερικους μηνες κατεβαζεις λιγο την τιμη και το πουλας. Λιγη θα ειναι η χασουρα. Αν ομως σου αρεσει θα κανεις την ποδηλατικη σου ζωη ομορφοτερη

Αν δεν το βιαζεσαι πολυ, καλη κινηση ειναι να κοιτας και σε αγγελιες σε μεταχειρισμενα. Αν εχεις υπομονη μπορει να βρεις σουπερ ποδηλατο γυρω στα 200-250.

Απο την αλλη αν θες να δοκιμασεις την τυχη σου με το συγκεκριμενο καντο και βλεπεις... Επειδη θα σε δυσκολευει περισσοτερο θα γινεις και τουμπανο:p

mzaf
15-07-11, 19:00
Νικαετος:
μην παιδευεσε με τον κουβα,φιλε μου...αστο να καθεται στην αποθηκη η πουλα το και παρε ενα ελαφρυ,συγχρονο και εξαιρετικο ποδηλατο:http://www.tsirikosbikes.gr/kona-dew-11.html.Να σημειωσεις,πως η Kona ειναι απο τις λιγες εταιριες που δινουν εφ'ορου ζωης εγγυηση για τον σκελετο.
Επισης,πολυ καλο πεταλο:http://www.xikis.gr/html/details.aspx?pagenum=1&categoryID=&CategoryName=&subcategoryID=&SubCategoryName=&ManufactureID=406&ManufactureName=&description=&productCode=01215005&content=0&specialID=.Καλες βολτες;)

Νικαετός
15-07-11, 20:06
Οκ, ευχαριστώ πολύ. Και εγώ κάτι τέτοιο σκεφτόμουν, να πάρω δηλαδή ένα trekking και να κάνω μια "νέα" αρχή. Από ότι κατάλαβα θα χρειαστώ γύρω στα 4 κατοστάρικα για ένα καινούργιο, ή γύρω στα 250 για ένα μεταχειρισμένο σε καλή κατάσταση.

Νούμερε, το πρόβλημα είναι ότι το έχω βαρεθεί αυτό το ποδήλατο. Άλλωστε είναι της κόρης - άσχετο αν δεν το χρησιμοποιεί-. Οπότε μάλλον θα το δώσω και θα δω για ένα άλλο.

Μια ακόμα ερώτηση. Να κοιτάξω για 28", ή θα πρέπει να το δω στο κατάστημα αυτό?

mzaf
15-07-11, 20:22
Το συγκεκριμενο ποδηλατο ειναι 28" και ΔΕΝ ειναι τρεκιν...κανε μια βολτα απο το μαγαζι,τα παιδια που δουλευουν εκει ειναι πολυ εξυπηρετικα και θα σε κατατοπισουν πληρως(αποφυγε αν μπορεις απογευματα και παρασκευοσαββατα-γινεται χαμος)

ardi21
15-07-11, 20:29
Νικαετε με το 28'' εχω την εντυπωση οτι αναφερεσαι στο μεγεθος του ποδηλατου. Ειναι λαθος αυτο. To 28'' υποδηλωνει το μεγεθος της ροδας. Τα mountain π.χ εχουν 26αρες η 29αρες ροδες. Τα μικρα σπαστα εχουν απο 16-20'' κοκ.

Το μεγεθος του ποδηλατου θα το δεις στο καταστημα.

Νικαετός
15-07-11, 20:46
Το συγκεκριμενο ποδηλατο ειναι 28" και ΔΕΝ ειναι τρεκιν...κανε μια βολτα απο το μαγαζι,τα παιδια που δουλευουν εκει ειναι πολυ εξυπηρετικα και θα σε κατατοπισουν πληρως(αποφυγε αν μπορεις απογευματα και παρασκευοσαββατα-γινεται χαμος)

Ναι το είδα, ευχαριστώ. Αναφερόμουν στο προηγούμενο από το δικό σου ποστ.


Νικαετε με το 28'' εχω την εντυπωση οτι αναφερεσαι στο μεγεθος του ποδηλατου. Ειναι λαθος αυτο. To 28'' υποδηλωνει το μεγεθος της ροδας. Τα mountain π.χ εχουν 26αρες η 29αρες ροδες. Τα μικρα σπαστα εχουν απο 16-20'' κοκ.

Το μεγεθος του ποδηλατου θα το δεις στο καταστημα.

ΛΟΛ, το κατάλαβα. :oneup:

Φανερός Πράκτωρ
17-07-11, 22:50
Μέχρι πόσα θα δίνατε για ένα Cube Ltd Team του 2009;

ipo
17-07-11, 23:03
Μέχρι πόσα θα δίνατε για ένα Cube Ltd Team του 2009;
Αναφέρεσαι σε μεταχειρισμένο ή σε μοντέλο που έχει ξεμείνει σαν στοκ σε μαγαζί; Το μοντέλο του 2011 κοστίζει 1200€ στην Ελλάδα.

Φανερός Πράκτωρ
17-07-11, 23:07
μεταχειρισμένο σε καλή κατάσταση.

........Auto merged post: zoup πρόσθεσε 3 λεπτά και 27 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Επειδή κοιτάζω σιγά σιγά για κάποιο καλό μεταχειρισμένο, θα με βοηθούσε πολύ να μου πείτε μια λίστα από καλές μάρκες ποδηλάτων (σε φθίνουσα σειρά ανάλογα με την ποιότητα) για να κοιτάζω στο ebay ανά τακτά διαστήματα μπας και βρω κάτι καλό.

Ο στόχος πάντως είναι να βρω κάποιο καλό μεταχειρισμένο στα 300 με 400 ευρώ (hardtail, x-road).

Mouse Potato
17-07-11, 23:09
Αν το βρίσκεις σε τέτοια τιμή το χτυπάς με κλειστά μάτια...

Μιας και βλέπω είσαι στην ίδια χώρα με την Άνχελα κοιτάς σε Cube, Ghost, Focus (ίσως και Kettler) που είναι τοπικής παραγωγής... :p Για τι χρήση το θες;

Φανερός Πράκτωρ
17-07-11, 23:16
70-80% δρόμο, 30-20% χώμα (όχι καταβάσεις και περίεργα κλπ)

Mouse Potato
17-07-11, 23:23
Τότε καλύτερα σε trekking.

Υποθέτω ότι μπορείς να βρεις σε αρκετά καλύτερη τιμή απ' ότι εδώ ένα τέτοιο (http://www.cube.eu/tour/country-lite-series/ltd-cls-pro/) (είτε καινούργιο είτε μεταχειρισμένο (http://www.cyclist-friends.gr/showthread.php?25424-cube-ltd-cls-pro-2010-(58cm)-large)).

Αλλιώς μετά σε κάποιο mtb hardtail και του αλλάζεις λάστιχα όπως εσύ τα θες.

ipo
17-07-11, 23:25
Αν είναι σε καλή κατάσταση, είναι καλή τιμή τα 400€ για Cube Ltd Team 2ετίας. Συμφωνώ με τον πόντικα, ότι για ομαλό χώμα και κυρίως ασφάλτινη χρήση το ιδανικό ποδήλατο είναι ένα trekking. Βέβαια αν βρεις κανένα 12κιλο Cube mountain με 300€ σε πολύ καλή κατάσταση, το παίρνεις και αλλάζεις μόνο λάστιχα.

Φανερός Πράκτωρ
17-07-11, 23:36
ένα MTB hardtail πέρα από τα λάστιχα, σε τι άλλο διαφέρει από ένα trekking;
Στόχος είναι να βρω κάτι ελαφρύ. Δηλαδή κατά τα 11 κιλά (το trekking του mouse είναι στα 13.8) και αυτό που έχω τώρα πρέπει να είναι 18-19. Δηλαδή αφού θα δώσω ένα ποσό θα ήθελα να υπάρχει αρκετή διαφορά. Πχ αυτό είναι ενδιαφέρον (http://cgi.ebay.de/Mountinbike-CUBE-26-Zoll-/140575718691?pt=Sport_Radsport_Fahrr%C3%A4der&hash=item20baf73d23) αλλά είναι 10 χρονών ποδήλατο (11 κιλά)

ardi21
17-07-11, 23:40
ένα MTB hardtail πέρα από τα λάστιχα, σε τι άλλο διαφέρει από ένα trekking;

Στις ροδες (28αρες στο τρεκινγκ) και στην γεωμετρια του ποδηλατου που ειναι πιο ξεκουραστη και "δρομισια" απ'οτι σε ενα mtb

Mε λιγα λογια αλλο ποδηλατο.

Μην κοιτας μονο το βαρος. Απο την στιγμη που εχεις 19κιλο τωρα, το 14κιλο θα σου φαινεται πουπουλο. Για να παρεις 11 κιλα ποδηλατο πρεπει να τα σκασεις χοντρα.

Μην παρεις MTB, θα το μετανιωσεις (εφοσον δεν σκεφτεσαι να αυξησεις τις διαδρομες σου σε πιο "περιεργο" χωμα στο μελλον εννοειται. Αν το σκεφτεσαι παρε ενα MTB και του αλλαζεις λαστιχα).

ipo
17-07-11, 23:44
Στόχος είναι να βρω κάτι ελαφρύ. Δηλαδή κατά τα 11 κιλά (το trekking του mouse είναι στα 13.8) και αυτό που έχω τώρα πρέπει να είναι 18-19.
11 κιλά δε θα βρεις εύκολα σε χαμηλή τιμή. Το μοντέλο που κοιτάς είναι 11 ετών και με v-brakes που είναι πιο ελαφριά από τα δισκόφρενα. Τόσα κιλά είναι όσα mountain/trekking έχουν πολλά μέρη από carbon, διαφορετικά πρέπει να κοιτάξεις σε fitness που δεν κάνουν για χώμα.

Φανερός Πράκτωρ
17-07-11, 23:56
ευχαριστώ παιδιά. Κάτι ακόμα, το οποίο μάλλον είναι χαζομάρα αλλά θα το ρωτήσω. Τα trekking δείχνουν πιο λεπτοκαμωμένα από τα MTB. ΟΚ, είναι το κόψιμό τους έτσι αλλά μήπως είναι και πιο ευπαθή; Με λίγα λόγια να φοβάμαι αν θα μου μείνει στο χέρι αν πάρω trekking και πάω σε δύσκολη χωμάτινη διαδρομή (είμαι 100 kg & 195 cm);

ipo
18-07-11, 00:00
είμαι 100 kg & 195 cm
Κι άλλος κοντός στην παρέα! Τι γίνεται ρε παιδιά εδώ μέσα; Για μαζευτείτε! :p

ardi21
18-07-11, 00:00
Το δυσκολη ειναι πολυ υποκειμενικο. Γενικα δεν ειναι για τοσο κοπανημα οσο τα mtb, λογικο. Αλλα δεν θα σου κοπει και στα 2 απο την πρωτη δυσκολια, μην φοβασαι (αλματα και οποιαδηποτε καγκουρια εννοειται τα ξεχνας).

Εισαι λιγο θηριακι... Για τσεκαρε μεχρι ποσα κιλα δινει εγγυηση η εταιρεια για τον σκελετο πριν παρεις, για να εισαι 100% σιγουρος (δεν νομιζω να εχεις προβλημα αλλα λεμε).

kostantis
18-07-11, 00:09
Χτύπησα αυτό (http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=120717134482&ssPageName=STRK:MEWAX:IT) + αυτό (http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=290572815516&ssPageName=STRK:MEWAX:IT) σήμερα για το ποδήλατο.
Την είδα προχθές onboard σε ποδήλατο φίλου.
Αυτός την αγόρασε από Ελλάδα και του βγήκε 40 κάτι ευρώ η κάμερα μαζί με μνήμη 8GB.
Του τηλεφωνώ και του λέω έλα Αλέκοοοο παράγγειλα και εγώ κοκοψίνια αλλά 28€ όλα μαζί και κάπου εκεί ξενέρωσε.:tooth
Αθάνατο ebay...

Την περιμένω και θα ανεβάσω και κανένα sample.:biggrin:

Mouse Potato
18-07-11, 00:12
@zoup κατευθείαν σε σκελετό από carbon... :lol:

Σκέφτεται η κοπελιά μου να πάρει ένα ποδήλατο για δουλειές και καμία βόλτα και προσπαθώ να την πείσω να πάρει trekking. Δυστυχώς έχει κολλήσει σε κάτι retro 28άρια με λίγες έως καθόλου ταχύτητες. Και όχι μόνο αυτό αλλά είναι και πανάκριβα σε σχέση με τα περιφερειακά τους.

Τι προτείνουν οι ειδικοί σε trekking ή κάποιο city bike όπως αυτό που αναφέρω παραπάνω με budget 350-400€; :D

ardi21
18-07-11, 00:13
Χτύπησα αυτό (http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=120717134482&ssPageName=STRK:MEWAX:IT) + αυτό (http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=290572815516&ssPageName=STRK:MEWAX:IT) σήμερα για το ποδήλατο.
Την είδα προχθές onboard σε ποδήλατο φίλου.
Αυτός την αγόρασε από Ελλάδα και του βγήκε 40 κάτι ευρώ η κάμερα μαζί με μνήμη 8GB.
Του τηλεφωνώ και του λέω έλα Αλέκοοοο παράγγειλα και εγώ κοκοψίνια αλλά 28€ όλα μαζί και κάπου εκεί ξενέρωσε.:tooth
Αθάνατο ebay...

Την περιμένω και θα ανεβάσω και κανένα sample.:biggrin:

Αυτην εχω και γω (την original απο e-shop που κανει 40). Ψαξε τα μνμ μου πριν 2-3 μηνες αν δεν βαριεσαι.

Παρε ενα βιντεο απο κρανος -> http://www.youtube.com/watch?v=tCuYOXAsmdk.

kostantis
18-07-11, 00:16
30€ κάνει και σε αυτή την τιμή την τσίμπησε και το φιλαράκι μου.
Όσο για το original ας μη το αναλύσουμε και οι 2 made in china είναι οπότε..

ardi21
18-07-11, 00:22
30€ κάνει και σε αυτή την τιμή την τσίμπησε και το φιλαράκι μου.
Όσο για το original ας μη το αναλύσουμε και οι 2 made in china είναι οπότε..

Το 90% των προιοντων made in china/taiwan ειναι αλλα δεν σημαινει οτι εχουν τις ιδιες προδιαγραφες.

Βεβαια τωρα στην συγκεκριμενη καμερα σιγα τα ωα. Με τετοια τιμη απο ebay αξιζει οτι και να ειναι.

kostantis
18-07-11, 00:28
Το 90% των προιοντων made in china/taiwan ειναι αλλα δεν σημαινει οτι εχουν τις ιδιες προδιαγραφες.

Βεβαια τωρα στην συγκεκριμενη καμερα σιγα τα ωα. Με τετοια τιμη απο ebay αξιζει οτι και να ειναι.

Συμφωνώ το ότι δεν έχουν τις ίδιες προδιαγραφές όλα τα προιόντα αλλά επειδή αναφέρομαι στην συγκεκριμένη κάμερα,αυτού του κόστους,κοιτάς να την πάρεις από όπου είναι φθηνότερα γιατί πολύ απλά οι προδιαγραφές είναι οι ίδιες.

Δεν αξίζει κάτι παραπάνω αυτή η κάμερα από την τιμή που την πήρα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.