PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδηλάτες @ adslgr: Αγορά ποδηλάτου, εξοπλισμού και ρουχισμού



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 [44] 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62

raspoutiv
31-03-14, 21:38
το επίπεδο των ποδηλατών έχει πέσει τρελά από τότε που το κανε mainstream ο ΓΑΠ
όλα τα ΠΑΣΟΚόμουτρα καβαλάνε πανάκριβα ποδήλατα και φοράν κολάν. τι περιμένεις; :down:

costa
02-04-14, 14:51
Με Panaracer RiBMo 28mm είμαι πολύ ευχαριστημένος. Δεν το αισθάνομαι να κοπανάει τόσο πολύ σε σχέση με τα μαμά 32άρια που είχε το Trek μου. Θέμα συνήθειας είναι περισσότερο...
Ωραίο φαίνεται το RiBMo και οπτικά μου αρέσει με την ελαφριά χάραξη που εχει αλλα ειναι λίγο ακριβό,απο Ελλαδα το βρίσκω 58Ε το ζευγάρι + τα έξοδα αποστολής ,βγαίνει και 32αρι αλλά το βρίσκω μόνο εξωτερικο.
Δεν ξερω εχω μπερδευτεί,μάλλον κλείνω προς το 28αρι Conti Super Sport Plus που ειναι πιο οικονομικο και δοκιμασμένα ανθεκτικό.Δεν θα ειχα προβλημα να δώσω παραπάνω λεφτα φτάνει να ήμουν σίγουρος οτι θα με βολέψει για την χρήση που το θέλω.Καλα λογια διαβάζω και για το vittoria randonneur που ειναι αρκετα οικονομικο.

alekan
02-04-14, 15:30
Καλά λόγια ε;
Για τα randonneur, έχω διαβάσει και λόγια μίσους πάντως.

raspoutiv
02-04-14, 16:05
Καλά λόγια ε;
Για τα randonneur, έχω διαβάσει και λόγια μίσους πάντως.

εγείρει πάθη

megahead13
02-04-14, 17:52
Ωραίο φαίνεται το RiBMo και οπτικά μου αρέσει με την ελαφριά χάραξη που εχει αλλα ειναι λίγο ακριβό,απο Ελλαδα το βρίσκω 58Ε το ζευγάρι + τα έξοδα αποστολής ,βγαίνει και 32αρι αλλά το βρίσκω μόνο εξωτερικο.
Δεν ξερω εχω μπερδευτεί,μάλλον κλείνω προς το 28αρι Conti Super Sport Plus που ειναι πιο οικονομικο και δοκιμασμένα ανθεκτικό.Δεν θα ειχα προβλημα να δώσω παραπάνω λεφτα φτάνει να ήμουν σίγουρος οτι θα με βολέψει για την χρήση που το θέλω.Καλα λογια διαβάζω και για το vittoria randonneur που ειναι αρκετα οικονομικο.
Έτυχε και το βρήκα σε καλή τιμή στο νετ και το τσίμπησα. Σου βγαίνει όμως ο κ*λος να το περάσεις στη ζάντα. Έφαγα πόσες ώρες να παλεύω τη μια ρόδα, όταν σχεδόν είχα περάσει όλο το λάστιχο, διαπίστωσα ότι το είχα βάλει ανάποδα και σιχτίριζα :rant: Ε, την άλλη μέρα πήγα στο τοπικό ποδηλατάδικο :p

costa
02-04-14, 22:39
Μετα απο την απογευματινή μου βόλτα περασα από το ποδηλαταδικο του γνωστού μου με σκοπο να παραγγειλω τελικός καποιο λάστιχο ,μολις ειχε βαλει σε ενα φιτνες ποδηλατο τα Maxxis Re-Fuse http://www.maxxis.com/catalog/tire-256-132-re-fuse τα οποία και μου πρότεινε οπότε χωρίς να το πολυσκεφτω τα παρήγγειλα στα 32Ε με την τοποθέτηση .Του ειπα για τις διαδρομές που κανω συνήθως και μου λεει οτι δεν θα εχω προβλημα .Ίδωμεν,οταν τα βάλω θα γράψω εντυπώσεις.
Και μια φωτο απο την σημερινή βολτα που φαίνεται και η ποιότητα της ασφάλτου και το μέγεθος τον ελαστικών που εχω σήμερα.
137514

Φανερός Πράκτωρ
02-04-14, 23:18
παρόμοια λάστιχα έχω και εγώ σε πλάτος αλλά και τύπο πέλματος. Είναι τα schwalbe city plus (https://www.google.fr/search?q=schwalbe+city+plus&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=2G88U4W1II3sO4ODgNgH&ved=0CAYQ_AUoAQ&biw=1228&bih=668).
Αυτά θεωρούνται slick ή απλά δρόμου (και τα slick είναι αυτά που δεν έχουν καμία αυλάκωση);

costa
02-04-14, 23:37
Tα SCHWALBE ROAD CRUISER http://www.tsirikosbikes.gr/bike-spare-parts/bike-wheels-and-parts/tires/tires-700c-28/schwalbe-road-cruiser-700x40-wired-tire.htmlειναι τα δικα μου δειχνουν δυνατά αλλα και κουραστικά στην άσφαλτο παντως μπαίνουν άνετα στο χώμα.

megahead13
03-04-14, 02:57
Μετα απο την απογευματινή μου βόλτα περασα από το ποδηλαταδικο του γνωστού μου με σκοπο να παραγγειλω τελικός καποιο λάστιχο ,μολις ειχε βαλει σε ενα φιτνες ποδηλατο τα Maxxis Re-Fuse http://www.maxxis.com/catalog/tire-256-132-re-fuse τα οποία και μου πρότεινε οπότε χωρίς να το πολυσκεφτω τα παρήγγειλα στα 32Ε με την τοποθέτηση .Του ειπα για τις διαδρομές που κανω συνήθως και μου λεει οτι δεν θα εχω προβλημα .Ίδωμεν,οταν τα βάλω θα γράψω εντυπώσεις.
Και μια φωτο απο την σημερινή βολτα που φαίνεται και η ποιότητα της ασφάλτου και το μέγεθος τον ελαστικών που εχω σήμερα.
137514
Μια χαρά θα είσαι. Η διαδρομή που ανέφερα πριν έχει χειρότερη άσφαλτο. Και από σχετικά ίσιο χωματόδρομο περνάω κάποιες φορές. Δε θα έχεις πρόβλημα ;)

vamvakoolas
03-04-14, 12:36
χελοου

πουλαω υδραυλικα δυσκοφρενα (clarks s2)σε χαμηλη τιμη. οποιος θελει πμ μη βαζω αγγελια

Τα δινω επειδη απλως εβαλα shimano xt

costa
23-04-14, 16:05
Eβαλα χθες το καινούριο 28αρι λαστιχάκι(Maxxis Re-Fuse http://www.maxxis.com/catalog/tire-256-132-re-fuse ), πρώτες εντυπώσεις αρκετα καλες δεν αισθανομαι τρομερή διαφορά στους κραδασμούς απο το 40αρι που ειχα , και 700γρ κάτω το βάρος του ποδηλάτου, αν βγαλω και το σταντ θα πεσει συνολικά ενα κιλό.
138401

ipo
24-04-14, 01:44
Πανέμορφο. Με γεια τα λάστιχα!

Mouse Potato
24-04-14, 01:49
Πριν κάνω ανοίξω την εικόνα και χωρίς να έχω διαβάσει προηγούμενα σχόλια, θα έλεγα πως το ποδήλατο είναι το ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ badboy της cannondale. Τελικά με το που άνοιξα είδα πως δεν ήταν αυτό αλλά το λιιιιιγο πιο άσχημο hyde. Πανέμορφο! Με γεια και τα λάστιχα. Καλοτάξιδα! :)

HELL_pegaSOS
24-04-14, 03:09
Eβαλα χθες το καινούριο 28αρι λαστιχάκι(Maxxis Re-Fuse http://www.maxxis.com/catalog/tire-256-132-re-fuse ), πρώτες εντυπώσεις αρκετα καλες δεν αισθανομαι τρομερή διαφορά στους κραδασμούς απο το 40αρι που ειχα , και 700γρ κάτω το βάρος του ποδηλάτου, αν βγαλω και το σταντ θα πεσει συνολικά ενα κιλό.
138401


Ομορφος σκελετός αν και υπερβολικά μινιμαλιστικό το σύνολο.
Κορακί!
"True" Black Metal?

costa
24-04-14, 09:02
Πριν κάνω ανοίξω την εικόνα και χωρίς να έχω διαβάσει προηγούμενα σχόλια, θα έλεγα πως το ποδήλατο είναι το ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ badboy της cannondale. Τελικά με το που άνοιξα είδα πως δεν ήταν αυτό αλλά το λιιιιιγο πιο άσχημο hyde. Πανέμορφο! Με γεια και τα λάστιχα. Καλοτάξιδα! :)

Δεν σου κρύβω οτι το hyde το διάλεξα ακριβός επειδη φέρνει λιγο σε badboy το οποίο ειναι αρκετα ακριβό για τα περιφερειακά του . Το cube το βρήκα σε προσφορά 510Ε(από 650 που εχει κανονικά) και το badboy με αντιστοιχα περιφερειακά κανει γυρο στα 900Ε .Βεβαια δεν τίθεται σύγκριση στο σκελετό ,εχει φέρει τωρα ενα badboy το ποδηλαταδικο που παω και την πρώτη φορα που το είδα το χάιδευα για 10 λεπτα:p......αλλα ειναι μπιμπελό, δεν ειναι για τους κατσικόδρομος που έχουμε εδώ.


Ομορφος σκελετός αν και υπερβολικά μινιμαλιστικό το σύνολο.
Κορακί!
"True" Black Metal?
Μου αρέσουν τα ποδήλατα που δεν έχουν πολλα χρώματα/σχεδία ,αν και θα προτιμούσα το hyde να ειχε ενα ανθρακι μαύρο χρώμα πχ σαν το editor http://www.cube.eu/en/bikes/tour/editor/editor/ που εχει φοβερο σκελετό και χρωμα αλλα και αυτο υπερβολικά ακριβό.
Όποιος μου λεει οτι ειναι πολύ μαύρο του λεω οτι ακούω και black metal(λίγο):p
Και επειδη σας αρεσε πάρτε και μια φώτο απο μπροστα που φαίνεται και καλύτερα το λεπτό λάστιχο.
138435

Siba
24-04-14, 19:58
Eβαλα χθες το καινούριο 28αρι λαστιχάκι(Maxxis Re-Fuse http://www.maxxis.com/catalog/tire-256-132-re-fuse ), πρώτες εντυπώσεις αρκετα καλες δεν αισθανομαι τρομερή διαφορά στους κραδασμούς απο το 40αρι που ειχα , και 700γρ κάτω το βάρος του ποδηλάτου, αν βγαλω και το σταντ θα πεσει συνολικά ενα κιλό.
138401
Πολυ καλη κινηση, αλλαξε και το πλαστικο πεταλι και εισαι νταξ.:cool:

paulmix
01-05-14, 17:53
Καλησπερα και καλο μηνα σε ολους,απο πολυ μικρος ασχολιωμουνα με το ποδηλατο και (οχι οτι τωρα ειμαι μεγαλος ειμαι 15 χρονων) και σκεφτομαι να το συνεχισω,αποφασισα να εξοπλιστω καταλληλα και να μπω σε καποια ομαδα,το "προβλημα" μου ειναι ο εξοπλισμος

εκτος απ το ποδηλατο,θα ηθελα να μου πει καποιος που ξερει σε ποιο site μπορω να βρω καλο κρανος (κατα προτιμηση οχι πολυ ακριβό) αλλα και προστατευτικα για αγκώνες και γονατα.Πηγα σε κανα δυο μαγαζια και πειρα μια ιδεα τιμων,αλλα μολις κοιταξα στο internet ειδα τα αντιστοιχα αξεσουαρ σε πολυ πιο χαμηλες τιμες,αλλα επειδη δεν ειμαι ψαγμενος και ουτε εχω εμπειρια σχετικα θα ηθελα την δικη σας γνωμη!

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!

Siba
01-05-14, 20:15
Καλησπερα και καλο μηνα σε ολους,απο πολυ μικρος ασχολιωμουνα με το ποδηλατο και (οχι οτι τωρα ειμαι μεγαλος ειμαι 15 χρονων) και σκεφτομαι να το συνεχισω,αποφασισα να εξοπλιστω καταλληλα και να μπω σε καποια ομαδα,το "προβλημα" μου ειναι ο εξοπλισμος

εκτος απ το ποδηλατο,θα ηθελα να μου πει καποιος που ξερει σε ποιο site μπορω να βρω καλο κρανος (κατα προτιμηση οχι πολυ ακριβό) αλλα και προστατευτικα για αγκώνες και γονατα.Πηγα σε κανα δυο μαγαζια και πειρα μια ιδεα τιμων,αλλα μολις κοιταξα στο internet ειδα τα αντιστοιχα αξεσουαρ σε πολυ πιο χαμηλες τιμες,αλλα επειδη δεν ειμαι ψαγμενος και ουτε εχω εμπειρια σχετικα θα ηθελα την δικη σας γνωμη!

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!
Σε τι ειδους ομαδα θελεις να μπεις και χρειαζεσαι τοσα προστατευτικα?!
Οκ το κρανος το καταλαβαινω, τα προστατευτικα αγκωνα και γονατων εαν δεν θες να κανεις χωμα τα βρισκω υπερβολικα και δεν νομιζω οτι θα τα φορεσεις οσο νομιζεις.

Ξεκινα να κανεις ποδηλατο καθε μερα και θα καταλαβεις γρηγορα τι χρειαζεσαι και τι οχι.

paulmix
01-05-14, 20:21
Κανω ήδη καθε μερα και οποτε δεν μπορω κανονικα κανω εστω μερικα χλμ για προπονηση,κυριως θελω να ασχοληθω με mountain bike,αλλα προς το παρον κανω χαλαρες διαδρομες μεσα στο βουνο,και πιστεω οτι ειναι απαραιτητα,στην περιοχη που μενω δεν υπαρχει ισιος δρομος xD (μενω σε ενα χωριο καμια 30 χλμ απο θεσσαλονικη)!

παρολα αυτα η φυση ειναι υπεροχη και προτιμαω το βουνο απο διαδρομες σε κανονικους ασφαλτοστρωμενους δρομους! ^_^

ωστοσο,η απορια μου και παλι ειναι αν εχετε να μου προτινεται κατι συγκεκριμενο οσον αναφορα την ποιοτητα του εξοπλισμου που θα πρεπει αν εχω!

μπορειτε να μου πειτε τι θεωρειτε εσεις βασικα και απαραιτητα να εχω μαζι μου σε μια ποδηλατοδιαδρομη στο βουνο? :)

tsigarid
01-05-14, 22:37
Προσωπικά θεωρώ πιο σημαντικό το να έχεις τρόμπα/μπαλώματα/σαμπρέλα/φαρμακείο/νερό, παρά επιγονατίδες κλπ. Κράνος εννοείται!

raspoutiv
01-05-14, 23:04
Προσωπικά θεωρώ πιο σημαντικό το να έχεις τρόμπα/μπαλώματα/σαμπρέλα/φαρμακείο/νερό, παρά επιγονατίδες κλπ. Κράνος εννοείται!

αφού κάνει στο βουνό το κράνος θα το χρειαστεί
τα άλλα τα χρειάζονται όλοι (εκτός από φαρμακείο) ;)

paulmix
01-05-14, 23:11
Σε ευχαριστω πολυ,μπορεις να προτινεις μηπως καποιο site για κρανος καλης ποιοτητας σχετικα φτηνο? :)

raspoutiv
01-05-14, 23:15
Σε ευχαριστω πολυ,μπορεις να προτινεις μηπως καποιο site για κρανος καλης ποιοτητας σχετικα φτηνο? :)

από Θεσσαλονίκη πάρε κράνος για να το δοκιμάσεις να σου ναι άνετο

paulmix
01-05-14, 23:23
Συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις (λιγο χαζες) αλλα μηπως ξερετε και καμια μαρκα που θα επρεπε να προτιμησω?

- - - Updated - - -

Συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις (λιγο χαζες) αλλα μηπως ξερετε και καμια μαρκα που θα επρεπε να προτιμησω?(εκτος αν τιθεται θεμα διαφημισης οπως ειδα στους ορους εγραφης)

raspoutiv
01-05-14, 23:44
Συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις (λιγο χαζες) αλλα μηπως ξερετε και καμια μαρκα που θα επρεπε να προτιμησω?

- - - Updated - - -

Συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις (λιγο χαζες) αλλα μηπως ξερετε και καμια μαρκα που θα επρεπε να προτιμησω?(εκτος αν τιθεται θεμα διαφημισης οπως ειδα στους ορους εγραφης)

δεν τίθεται κανένα θέμα διαφήμισης, εφόσον δεν αποσκοπούμε στο κέρδος, και κανείς μας δεν είναι εισαγωγέας
θα σου πουν για κράνη αυτοί που τα φοράνε. εγώ δεν

ipo
01-05-14, 23:48
Σαν μάρκες καλές είναι η Giro και η Casco. Φυσικά υπάρχουν κι άλλες καλές, απλά ανέφερα εκείνες που έχω υπόψη.

tsigarid
02-05-14, 04:20
Για ποδηλατικά είδη (και ποδήλατα) η specialized βγάζει εξαιρετικά προϊόντα, αν και λίγο τσιμπημένα.

stavpal
02-05-14, 08:35
Για κράνη βάλε και την Bell.

Φανερός Πράκτωρ
02-05-14, 09:39
και της scott μου αρέσουν τα προϊόντα.

alekan
02-05-14, 11:26
http://www.chainreactioncycles.com/gr/en/body-armour

http://www.wiggle.co.uk/body-armour/

http://www.rosebikes.com/products/clothing/protection/protection/protection/

http://www.bike-components.de/advanced_search_result.php?keywords=Protektoren%20

Gagaras
02-05-14, 14:09
Χαιρετω την ποδηλατικη παρεα του adslgr !!!

Θελω να αγορασω ενα ποδηλατο για καθημερινη ασκηση/βολτες και θελω την βοηθεια σας..
Διαβαζω απο δω και απο κει και πελαγωνω περισσοτερο..
Εδω που μενω (ανατολικη αττικη), οι δρομοι ειναι χοντρο-χαλια (ασφαλτος με λακουβες και μπαλωματα, τσιμεντα, λιγο χωμα..κλπ)
και γιαυτο σκεφτομαι την αγορα τρεκινγ ποδηλατου..
Και επειδη δεν θελω να "μεινω" στη μεση του πουθενα καμια ωρα, προσπαθω να βρω ποδηλατο με καλα περιφερειακα.
Τι μου προτεινετε εσεις?
Τι λετε για τα ideal Integrator 2014, integrator 2013 και ergomax 2014?
H για το KTM life road2014 ?

Ειμαι 1.82μ και 100 κιλα (εξ ου και η ασκηση :whistle:) οποτε κοιταω κατι σε Μ μεγεθος σωστα?
Επισης, ο βασικος εξοπλισμος (κρανος, φωτα μπρος-πισω, παγουρακι, κλειδωμα) που κυμαινετε?

paulmix
02-05-14, 14:18
δεν τίθεται κανένα θέμα διαφήμισης, εφόσον δεν αποσκοπούμε στο κέρδος, και κανείς μας δεν είναι εισαγωγέας
θα σου πουν για κράνη αυτοί που τα φοράνε. εγώ δεν


Χαχαχα οκ ευχαριστω για την διευκρίνηση φιλε μου :)

HELL_pegaSOS
03-05-14, 15:57
Συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις (λιγο χαζες) αλλα μηπως ξερετε και καμια μαρκα που θα επρεπε να προτιμησω?

- - - Updated - - -

Συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις (λιγο χαζες) αλλα μηπως ξερετε και καμια μαρκα που θα επρεπε να προτιμησω?(εκτος αν τιθεται θεμα διαφημισης οπως ειδα στους ορους εγραφης)


Προτίμησε αμερικάνικης εταιρείας.
Οι αμερικάνοι έχουν αυστηρότερες προδιαγραφές από την ΕΕ, οι αυστραλοί και οι Ιάπωνες ακόμη περισσότερο.

Εχώ πήρα ένα Specialized λίγο κάτω από 50 αν θυμάμαι καλά και σε πιστοποιήσεις βάζει κάτω τα περισσότερα κράνη του ενός κατοστάρικου αν όχι διακοσάρικου (ελαφριά, γκλαμουράτα κράνη γερμανικών και ιταλικών εταιρειών). Αν πάρεις ευρωπαϊκό πρόσεξε αν πωλείται το ίδιο ακριβώς μοντέλο και στην αμερικάνικη αγορα. Τα Lazer πχ. ;)
Μην πάρεις κράνος χωρίς δοκιμή. Η ίδια εταιρεία μπορεί να δίνει ίδιες προδιαγραφές κι όμως το κράνος μπορεί να εφαρμόζει διαφορετικά γιατί είναι ελάχιστα φαρδύτερο ή πιο "βαθύ". Ρόλο παίζει και πόσο άνετος είναι ο μηχανισμός σύσφιξης πρόσδεσης και πόσο γενικότερα βολικό-ελαφρύ είναι στο φόρεμα. Όσο περισσότεροι αεραγωγοί τόσο το καλύτερο.
Το δικό μου κράνος έχω το παράπονο ότι με ενοχλεί στο σημείο επαφής μετά από αρκετή ώρα. ΤΟ θετικό είναι ότι έχει αφαιρούμενα και πλενόμενα μαξιλαράκια (απορώ πως θα ήταν η εφαρμογή χωρίς αυτά!). Το αν αφαιρείται και πλένεται η υφασμάτινη επένδυση είναι ένα κρυφό αλλά σημαντικό πλεονέκτημα.

Σχόλιο: το ότι δεν έχουν τις πιστοποιήσεις US, AU, Japan δεν σημαίνει απαραίτητα κι ότι ευρωπαϊκά κράνη των 200€ δεν μπορούν να τις περάσουν. Απλά "δεν το γράφει"! Παράλληλα τσέκαρε προσεκτικά την ημερομηνία κατασκεύης!!! Εχω δει να πουλιούνται κράνη το 14 με κατασκεύη το 2006. Δυστυχώς τα πλαστικά γερνάνε...

RenosG
15-05-14, 06:31
Γεια σας,

Ήθελα να ρωτήσω κάποιες πληροφορίες!

Εχω ένα καπως παλιό ποδήλατο και θα προσπαθησω να το συντηρήσω (μπογιάτισμα και λάδιασμα των σόων εξαρτημάτων) και να το επιδιορθωσω όσο γίνεται..


Σκοπεύω να του αλλάξω

-Καδένα
-Σαμπρέλες
-Σύρμα των Στόπερς
-Χειρολαβές Τιμονιού

Και θα του βάλω

-Πατίδι Στισίματος
- Φαναρι Ασφαλείας για πίσω
-Φακό για μπροστά
-Θέση Παγουριού

Πόσα είναι η πιο οικονομική τιμή που μπορώ να τα αγοράσω όλα αυτά νομίζετε;

Siba
15-05-14, 10:33
Γεια σας,

Ήθελα να ρωτήσω κάποιες πληροφορίες!

Εχω ένα καπως παλιό ποδήλατο και θα προσπαθησω να το συντηρήσω (μπογιάτισμα και λάδιασμα των σόων εξαρτημάτων) και να το επιδιορθωσω όσο γίνεται..


Σκοπεύω να του αλλάξω

-Καδένα
-Σαμπρέλες
-Σύρμα των Στόπερς
-Χειρολαβές Τιμονιού

Και θα του βάλω

-Πατίδι Στισίματος
- Φαναρι Ασφαλείας για πίσω
-Φακό για μπροστά
-Θέση Παγουριού

Πόσα είναι η πιο οικονομική τιμή που μπορώ να τα αγοράσω όλα αυτά νομίζετε;
E βαλε και μια φωτο του ποδηλατου να δουμε τι ποδηλατο ειναι και σε τι κατασταση.
Οταν λες "μπογιατισμα" εξαρτηματων τι ακριβως εννοεις?

RenosG
15-05-14, 11:43
Οταν λεω ''μπογιατισμα'' εννοω τ σκελετου.. ΟΧΙ εξαρτηματων... (μπογιάτισμα ποδηλατου και λάδιασμα των σόων εξαρτημάτων του)..
Θα προσπαθησω μεχρι αυριο να βαλω κ καμια φωτογραφια να δειττε σε τι κατασταση βρισκεται κλπ..


Α εν το μεταξυ το ποδήλατο μου δεν ειναι ''κβαντικο''.... Το λέω γτ ειδα την εξισωση Schrödinger κατω απο την αΠαντηση σου.. :-p

raspoutiv
15-05-14, 11:51
για το βάψιμο έχεις σύστημα αέρα; αν όχι με τι θα το κάνεις;

RenosG
15-05-14, 12:01
Δεν εχω συστημα αερα ..... Δεν εχω ιδεα πως θα το κανω ....Υπάρχει κανενας ''μη βασανιστικος :( '' τροπος?

alekan
15-05-14, 12:03
Να του βγάλεις το χρώμα, σκουριές κλπ και να το πας σε φαναρτζή.

raspoutiv
15-05-14, 12:10
Δεν εχω συστημα αερα ..... Δεν εχω ιδεα πως θα το κανω ....Υπάρχει κανενας ''μη βασανιστικος :( '' τροπος?

το οικονομικότερο και αβασάνιστο είναι να το δώσεις σε καναν φαναρτζή να στο βάψει και να συνεννοηθείς για 50€

αν θες να το βάψεις μόνος σου γιατί σε ενδιαφέρει και θα θες να ξαναβάψεις στο μέλλον, εφόσον είσαι 21, κοιτάς εδώ (http://www.youtube.com/watch?v=8fIR5irOLd4) αρχικά. το κόστος για τα σπρέι θα σου πάει κάπου στα 50€ ενώ αν είχες πιστόλι βαφής θα πλήρωνες 3-4€ το χρώμα. το κόστος συστήματος βαφής θα σου πάει αρκετά παραπάνω (κάπου προς τα 150€)
δεν είναι απλή δουλειά το βάψιμο ποδηλάτου, αν δε θες να φαίνονται πινελιές δλδ.

Siba
15-05-14, 14:53
Δεν εχω συστημα αερα ..... Δεν εχω ιδεα πως θα το κανω ....Υπάρχει κανενας ''μη βασανιστικος :( '' τροπος?
Εχω βαψει κανα δυο ατσαλινα στον Πεττα (http://www.pavlospettas.gr/index.html) στην Καβαλας και εμεινα πολυ ευχαριστημενος για τα 40ε (αν θυμαμαι καλα) που εδωσα. Το πας οπως ειναι ξηλωμενο πλαισιο/πηρουνι και εισαι μια χαρα.
Εχε υπ'οψιν πως τα εξωτερικα πασα της μεσαια τριβης μπορει να χρειαστουν καθαρισμα μετα γιατι συνηθως τα αρπαζει λιγο η υαλοβολη που προηγειται της βαφης.

RenosG
16-05-14, 18:42
139522

139523

139524

139525

139526

Auto einai....en to metaksi vrika ena filo p mporei na to mpogiatisei me sustima aera

alekan
16-05-14, 18:51
Θα σε στενοχωρήσω, αλλά μην ασχοληθείς, εκτός κι αν έχεις συναισθηματικούς δεσμούς με το ποδήλατο.

Επίσης, μην γράφεις greeklish :)

raspoutiv
16-05-14, 18:54
αδερφέ μακάρι το θέμα σου να ταν το βάψιμο
θες τριβές, ζάντες, λάστιχα, ταχύτητες (γρανάζια και εναλλάκτες), φρένα, σέλα και παλουκόσελο και κάτι μου λέει πως και το πλαίσιο πάσχει από σκουριά
αν ξέρεις να το μαστορέψεις εσύ και το κάνεις κέφι πάει καλά. αν είναι να αγοράσεις τα ανταλλακτικά και να τα πας σε ποδηλατά πρόσθεσε και 50€ ακατέβατα που θα σου πάρει αυτός

νομίζω πως δε συμφέρει όλη αυτή η ιστορία εκτός αν πραγματικά γουστάρεις να ασχοληθείς ο ίδιος μαζί του
άλλαξε και τα greeklish

RenosG
16-05-14, 19:47
Εγινε παιδιά! ευχαριστώ!!

frap
17-05-14, 00:32
Auto einai....en to metaksi vrika ena filo p mporei na to mpogiatisei me sustima aera
Παναγία μου, φουνταρισμένο στη θάλασσα το 'χες;

Tiven
17-05-14, 12:54
Φτιάξτο μόνος σου!

Έχω φτιάξει μέταλλα σε χειρότερη κατάσταση βέβαια όχι ποδήλατο!
Τα γρανάζια και τα εξαρτήματα δεν ξέρω αν αξίζει να τα καθαρίσεις καλύτερα καινούρια.

Όπως είπαν τα παιδιά μόνο αν είναι να το γουστάρεις ξεκίνα το αλλιώς θα το παρατήσεις ούτε καν στην αρχή.

- - - Updated - - -

Πάντως αν το πάρεις απόφαση να ξέρεις ότι στο τέλος κάθε φορά που θα το βλέπεις θα το ευχαριστιέσαι 10 φορές περισσότερο από ένα καινούριο ;)

Siba
18-05-14, 03:22
Auto einai....en to metaksi vrika ena filo p mporei na to mpogiatisei me sustima aera
Οτι ειπαν και οι αλλοι, το ποδηλατο αυτο περισσοτερο μπελας ειναι παρα θα κανεις την δουλεια σου. Ειναι κατι που δεν αξιζει να δωσεις ουτε ενα ευρω. Βρισκεις ιδιο στο πρακτικερ με τιμες ξεφτιλε. Ασε που ειναι και παιδικο αν δεν κανω λαθος (η εστω πολυ μικρο νουμερο).

Mouse Potato
26-05-14, 19:50
Μετά από πολλά πολλά πολλά πολλά χλμ, η κατάσταση των ελαστικών μου είναι τραγική. Εδώ και αρκετό καιρό του φορούσα τα Schwalbe Speed Cruiser (http://www.schwalbe.co.uk/active-line/speed-cruiser/) (40-559 ή 26 x 1.50) το οποίο για τα λεφτά του ήταν ΑΨΟΓΟ. Ούτε ένα puncture και κυλούσε τρομερά ομαλά. Απ' ο,τι βλέπω όμως πλέον, το λάστιχο αυτό δεν υπάρχει και ψάχνω κάτι αντίστοιχο για αλλαγή.

Σαν διάσταση μπορώ να πω πως η 26 x 1.50 είναι ιδανική για εμένα οπότε ψάχνω κάτι αντίστοιχο. Βλέπω τα Schwalbe Spicer 26 x 1.50 (http://www.schwalbe.com/en/tour-reader/spicer.html) να προσφέρουν παρόμοια χαρακτηριστικά πέλματος και ασφάλειας από σκασίματα. Στην Ελλάδα κοστίζει 18-21€ το κομμάτι ενώ στο εξωτερικό ακόμα και 6-7€ κάτω χωρίς μεταφορικά. Έχετε υπόψη κάποιο άλλο λάστιχο για την περίπτωση μου; Επίσης υπάρχει περίπτωση να βρω το συγκεκριμένο σε κατάστημα του εξωτερικού σε καλή τιμή με λίγα μεταφορικά;

meletis
17-07-14, 23:16
Στις 24-7 έχει στα LIDL αυτό εδω : http://www.lidl-hellas.gr/cps/rde/SID-94508164-C45E2459/www_lidl_gr/hs.xsl/oi-prosfores-mas.htm?action=showDetail&id=16309. Αξίζει το έχει αγοράσει κανένας πιο παλιά ?

@ ADSLgr.com All rights reserved.