PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδηλάτες @ adslgr: Αγορά ποδηλάτου, εξοπλισμού και ρουχισμού



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 [45] 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62

raspoutiv
18-07-14, 00:55
Στις 24-7 έχει στα LIDL αυτό εδω : http://www.lidl-hellas.gr/cps/rde/SID-94508164-C45E2459/www_lidl_gr/hs.xsl/oi-prosfores-mas.htm?action=showDetail&id=16309. Αξίζει το έχει αγοράσει κανένας πιο παλιά ?

αν έχεις θέμα με τους σφυγμούς σου προτίμησε βηματοδότη κι απέφευγε την έντονη άσκηση
αν δεν έχεις πρόβλημα μην ασχολείσαι

meletis
18-07-14, 01:07
αν έχεις θέμα με τους σφυγμούς σου προτίμησε βηματοδότη κι απέφευγε την έντονη άσκηση
αν δεν έχεις πρόβλημα μην ασχολείσαι

Ευτυχώς δεν έχω κάποιο πρόβλημα απλά επειδή έχει και άλλες λειτουργίες εκτός απο μέτρηση σφυγμών ήθελα να ρωτήσω.

alekan
18-07-14, 01:20
αν έχεις θέμα με τους σφυγμούς σου προτίμησε βηματοδότη κι απέφευγε την έντονη άσκηση
αν δεν έχεις πρόβλημα μην ασχολείσαι

wat???

raspoutiv
18-07-14, 01:28
wat???

για τη χρήση των παλμογράφων λέω
δε χρειάζονται αν κάποιος δεν έχει πρόβλημα υγείας. στο ποδήλατο κάνεις όσο έντονα θες, αρκεί να ευχαριστιέσαι. αν είναι να το κάνεις για να τεντώνεσαι τράβα στο γυμναστήριο και κάνε βάρη, να χεις πέραση και στις καγκουρέισες

- - - Updated - - -


Ευτυχώς δεν έχω κάποιο πρόβλημα απλά επειδή έχει και άλλες λειτουργίες εκτός απο μέτρηση σφυγμών ήθελα να ρωτήσω.

δεν το ξέρω το εργαλείο. φαντάζομαι όλα τα άλλα τα κάνεις και με το κινητό σου. δουλεύει και ως κοντέρ πλέον

stavpal
18-07-14, 07:54
Στις 24-7 έχει στα LIDL αυτό εδω : http://www.lidl-hellas.gr/cps/rde/SID-94508164-C45E2459/www_lidl_gr/hs.xsl/oi-prosfores-mas.htm?action=showDetail&id=16309. Αξίζει το έχει αγοράσει κανένας πιο παλιά ?

Δεν αξίζει κατά τη γνώμη μου. Είχα πάρει ένα του LiDL παλιότερα, και όταν τελείωσε η μπαταρία και πήγα να ανοίξω το καπάκι της μπαταρίας έσπασε και χάλασε το buzzer. Αλλιώς για ψιλοχαβαλέ οκ, αλλά δεν είναι εργαλείο (π.χ. δεν αποθηκεύει σε μνήμη τους σφυγμούς να μπορείς να τους περάσεις σε pc). Για απλή χρήση οκ ίσως είναι. Αλλά εγώ δεν θα ξανάπερνα.

alekan
18-07-14, 08:25
για τη χρήση των παλμογράφων λέω
δε χρειάζονται αν κάποιος δεν έχει πρόβλημα υγείας. στο ποδήλατο κάνεις όσο έντονα θες, αρκεί να ευχαριστιέσαι. αν είναι να το κάνεις για να τεντώνεσαι τράβα στο γυμναστήριο και κάνε βάρη, να χεις πέραση και στις καγκουρέισες

Αυτό που λέμε μυρουδιάς σε ο, τι έχει να κάνει με κάθε είδους άσκηση.

Φανερός Πράκτωρ
18-07-14, 09:23
Το νέο μου μεταχειρισμένο fixάκι

142053
142054
142055
142056
142057
142058

alekan
18-07-14, 09:29
Πολύ ωραίο! Βρήκες χρόνο για ποδήλατο; Αυτό είναι ευχάριστο.
Σαν fixed το καβαλάς, ή σαν single speed; Και φαντάζομαι θα το αγόρασες "τσάμπα"

Φανερός Πράκτωρ
18-07-14, 10:09
μάλλον σαν single speed μια που δεν μπλοκάρουν οι ρόδες αν σταματήσω να κάνω πετάλι (αυτό φαντάζομαι εννοούσες).
Το πήρα σχετικά ακριβά για αυτό που δείχνει (100 ευρώ) επειδή ψιλοβιαζόμουν - το θέλω και για μετακινήσεις προς/από δουλεια/supermarket κλπ.
Πάντως παρά την παλαιότητά του είναι πολύ ΟΚ από λάστιχα, φρένα, ρόδες και λοιπά. Είναι και αρκετά ελαφρύ.

Με βάση την αγορά του Μονάχου έπρεπε να κάνει κανένα 20άρικο λιγότερο αλλά τα single speed είναι νομίζω όπως και να έχει υπερτιμημένα.

Siba
18-07-14, 10:32
Με βάση την αγορά του Μονάχου έπρεπε να κάνει κανένα 20άρικο λιγότερο αλλά τα single speed είναι νομίζω όπως και να έχει υπερτιμημένα.

Ελπιζω να το αγορασες εις γνωσιν σου οτι αυτο το πλασιο δεν ειναι fixed/single και απλα εχει γινει conversion.

nm96027
18-07-14, 10:41
Ελπιζω να το αγορασες εις γνωσιν σου οτι αυτο το πλασιο δεν ειναι fixed/single και απλα εχει γινει conversion.

Και μάλιστα δεν φαίνεται να είναι ένα εργονομικό conversion...

ipo
18-07-14, 12:20
Γιατί δε σας φαίνεται εργονομική η μετατροπή; Τι πλεονέκτημα έχει ένα πλαίσιο που είναι σχεδιασμένο για μονή ταχύτητα, σε σχέση με αυτή τη μετατροπή;

Φανερός Πράκτωρ
18-07-14, 13:07
Ελπιζω να το αγορασες εις γνωσιν σου οτι αυτο το πλασιο δεν ειναι fixed/single και απλα εχει γινει conversion.

Ναι αυτό ξέρω. Φαίνονται και οι θέσεις για τους μοχλούς ταχυτήτων στο σκελετό.

Φανερός Πράκτωρ
18-07-14, 13:08
Γιατί δε σας φαίνεται εργονομική η μετατροπή; Τι πλεονέκτημα έχει ένα πλαίσιο που είναι σχεδιασμένο για μονή ταχύτητα, σε σχέση με αυτή τη μετατροπή;

Αυτό θα ήθελα να το μάθω και εγώ.

alekan
18-07-14, 13:13
Ελάτε ρε παιδιά τώρα. Για beater που το θέλει ο άνθρωπος, μια χαρά είναι.

Siba
18-07-14, 16:34
Αυτό θα ήθελα να το μάθω και εγώ.
Δεν ειναι θεμα πλεονεκτηματος η μειονεκτηματος ειναι αλλη η γεωμετρια. Αλλα πραγματα πως να το κανουμε.

Φανερός Πράκτωρ
18-07-14, 16:55
Δεν ειναι θεμα πλεονεκτηματος η μειονεκτηματος ειναι αλλη η γεωμετρια. Αλλα πραγματα πως να το κανουμε.

Δεν βοηθάς...

Siba
19-07-14, 00:22
Δεν βοηθάς...

Tα πλαισια για φιξ εχουν την ταση να εχουν πιο αυστηρη γεωμετρια δηλαδη οσο πιο κοντο wheelbase γινεται (αποσταση μεταξυ των αξονων των τροχων), αρα και πιο αποτομες γωνιες γενικοτερα προκειμενου να επιτευχθει αυτο. Αυτη η λογικη στην ακραια της μορφη την συναντας κατα κορον στα πλαισια πιστας που ουσιαστικα δινει τετραγωνα σκελετα. (ο οριζοντιος σωληνας ειναι σε μηκος οσο ο καθετος)

Αυτο γεωμετρικα συνεπαγει σημαντικους περιορισμους στην ανεση και στην χρηστικοτητα αλλα δινει την δυνατοτητα για πολυ αποτομους ελιγμους και βολικη θεση για ασκηση μεγιστης δυναμης/εντασης στα sprint.

Λογω αυτης της ακραιας σχεδιασης και ιδιως στα μικρα νουμερα αναποφευκτο ειναι και αυτο που λεμε overlap.
Πρακτικα ο νοητος κυκλος που διαγραφει ο δισκοβραχιονας συμπιπτει με τον νοητο κυκλο στροφης και τον φυσικο κυκλο περιστροφης του εμπροσθιου τροχου. Με αλλα λογια το πεταλι βρισκει στην ροδα οταν στριβεις με συγκεκριμενες μοιρες.

Επισεις η μεσαια τριβη ειναι απο λιγο εως αρκετα ανυψωμενη σε σχεση με ενα συμβατικο πλαισιο κουρσας (και) για τον ιδιο λογο που τα ποδηλατοδρομια εχουν αυτην την κλιση που εχουν δηλαδη για να μην βρισκουν τα πεταλια κατω οταν στριβεις.
Οι ιδιοι οι δισκοβραχιονες για φιξ ειναι και αυτοι πιο κοντοι για αυξημενη αποσταση απο το εδαφος και για μικροτερο/ταχυτερο κυκλο περιστροφης.

Τελος τα dropout (το σημειο εδρασης του πισω τροχου) στα fix/single ειναι ισιο και κοιτα προς τα πισω και δεν ειναι γυριστο προς τα κατω οπως στις κουρσες. Αυτο συμβαινει επειδη δεν υπαρχει ντεραγιε να τεντωσει η αλυσιδα οποτε την τεντωνεις χειροκινητα με αυτον το τροπο μιας και ο αξονας μετατοπιζετε σε ευθεια γραμμη και οχι διαγωνια και προς το κατω (το ιδιο ισχυει και για τα BMX). Επισεις ειναι αυτονοητο οτι σε brakeless conversion ειναι επικινδυνο καθως μπορει να φυγει τελειως τροχος απο την θεση του σε ενα γερο skid.

Aυτα πολυ χοντρικα, ελπιζω να βοηθησα.

Φανερός Πράκτωρ
19-07-14, 20:27
Πολύ ενδιαφέροντα αυτά. Ευχαριστώ

- - - Updated - - -

Οπότε από ότι καταλαβαίνω Siba τα fixed μάλλον είναι πιο άβολα από αυτό που πήρα;

Στην ουσία τώρα. Έκανα 20 με 25 χιλιόμετρα και πάει μια χαρά. Αναπτύσσει γρήγορα και χωρίς ιδιαίτερο κόπο μια καλή ταχύτητα η οποία είναι ανώτερη των πιο πολλών άλλων ποδηλάτων που συναντώ στο δρόμο. Επιπλέον δε με κουράζει το γεγονός ότι έχει μια ταχύτητα (κάτι που το ψιλοφοβόμουν). Βέβαια το Μόναχο είναι επίπεδο οπότε βοηθάει πάρα πολύ αυτό.

Αυτά που δεν έχω συνηθίσει ακόμα είναι:
1) Τα λάστιχα
2) Η θέση οδήγησης

Έρχομαι από mountain που είναι σαφώς πιο όρθια η θέση οδήγησης και δεν καταλαβαίνουν μία σε ανωμαλίες του δρόμου ακόμα και με "λεπτά" λάστιχα. Εδώ λίγο να αφαιρεθώ πιάνει ζάντα αμέσως. Θα κοιτάξω να τα φουσκώσω λίγο ακόμα και με τον καιρό θα είμαι και πιο προσεκτικός.

- - - Updated - - -

Επιπλέον είναι εντυπωσιακό το πόσο δεν την παλεύει σε πιο χωμάτινο δρόμο. Μπήκα σε ένα πάρκο και κάπου σταμάτησε η άσφαλτος και άρχισε το καλά πατημένο χωμάτινο. Μέχρι εκεί ΟΚ. Οριακά βέβαια. Παίρνω μια λάθος στροφή και μπαίνω σε δρόμο με λίγο ψιλό χαλίκι κάτω (μιλάμε δρόμους που με mountain/trekking δεν θα παρατηρούσες τι έχουν) και παθαίνω πανικό. Σταματάω αμέσως και μεταβολή μια που είχα την αίσθηση ότι θα πάρω τα λάστιχα στο χέρι

alekan
19-07-14, 20:36
Tι λάστιχα έχει πάνω τώρα;

Πολύ πιθανό να πιαστείς σε μέση και σβέρκο, λόγω της σκυφτής (σε σχέση με το 29άρι σου ειδικά) θέσης οδήγησης.

Φανερός Πράκτωρ
19-07-14, 20:50
το μπροστά γράφει:23-622 (700 x 23C) HS 384

alekan
19-07-14, 21:00
Ε, με 23άρι λάστιχο , ερχόμενος από τουλάχιστον 32άρι στο άλλο ποδήλατο, τι περίμενες; Κρατήματα στην άσφαλτο και απορρόφηση των κραδασμών του οδοστρώματος;; Και πιθανόν είναι να μην τα έχεις καλά φουσκωμένα. Πρόσεξέ το, τα κουρσολάστιχα θέλουν υψηλές πιέσεις.

Κοιτάζοντας τις φωτογραφίες, πιθανόν να παίρνει και 28άρι, οπότε έχε το υπόψιν όποτε είσαι για αλλαγή, θα αυξηθεί η άνεση.

Φανερός Πράκτωρ
19-07-14, 21:41
Οκ θα κοιτάξω και την πίεση. Πάντως σε άσφαλτο μια χαρα νομιζω ότι κρατάει. Δεν έκανα και τίποτα το τρελό αλλα στο φρενάρισμα και στο στρίψιμο τα παει μια χαρά. Εντάξει δεν σταματάει σαν το mountain μου αλλά δεν έχει και υδραυλικά δισκόφρενα.

Σε γενικές γραμμές θα προσπαθήσω να το συνηθησω όπως είναι και αυτό θα είναι ενα καλο τεστ για το αν μου κάνει αυτός ο τύπος ποδηλάτου.

Siba
20-07-14, 04:30
Οπότε από ότι καταλαβαίνω Siba τα fixed μάλλον είναι πιο άβολα από αυτό που πήρα;
Πιο αβολα ισως οχι αλλα σιγουρα πιο απαιτητικα.
Φουσκωνε τα λαστιχα στην ονομαστικη τους πιεση (~100 psi) γιατι δεν θα αργησεις να τα παρεις στο χερι. Οταν τα αλλαξεις βαλε φαρδυτερα (25c) για περισσοτερη ανεση και θα εισαι μια χαρα.

tsigarid
20-07-14, 05:28
Ρε Σπύρο, τέλος το Παρίσι;

Φανερός Πράκτωρ
20-07-14, 08:35
Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές.


Ρε Σπύρο, τέλος το Παρίσι;

Για τώρα ναι, τέλος. Μη μου πεις ότι πας εσύ;
- - - Updated - - -

Πάντως Siba, παρατηρούσα χθες τα signlespeed για τη γεωμετρία που έλεγες. 2 που είδα, είχαν όντως το dropout προς τα πίσω. Δεν είχαν όμως την ίδια γεωμετρία. Αυτό που χάζευα στο δρόμο είχε την αυστηρή γεωμετρία που περιγράφεις με ορθές γωνίες στο πλαίσιο.

Το παρακάτω όμως που γλυκοκοίταζα να αγοράσω (αλλά πια πήρα άλλο + ότι έχει ξεφύγει από το οικονομικά όρια που έχω βάλει & θα ανέβει και άλλο) βλέπω ότι έχει παρόμοια γεωμετρία με το δικό μου:
http://www.ebay.de/itm/171382934674?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649

142100
142101

alekan
20-07-14, 09:24
http://einzig-shop.com/Frame-Set's-Stahl-%7C-Steel/c1000313168_u8664_z2e1449e9-f30b-45ae-bd1f-e14d61bd9c34/
:whistle:

Φανερός Πράκτωρ
20-07-14, 09:33
http://einzig-shop.com/Frame-Set's-Stahl-%7C-Steel/c1000313168_u8664_z2e1449e9-f30b-45ae-bd1f-e14d61bd9c34/
:whistle:

:)

Καλά, τι καγκουριά το πρώτο αλλά και όλα τα neon... Μου θυμίζουν τύπους που έχουν βάλει blacklight κάτω από το αμάξι :p

Φανερός Πράκτωρ
20-07-14, 20:56
Απο tracking apps για ποδήλατο τι χρησιμοποιείτε;

Παλιά σε Symbian χρησιμοποιούσα endomondo και ήμουν ευχαριςτημενος αλλά σε ios τώρα σε κάθε δεύτερο βήμα και επιλογή μου λέει να κάνω upgrade και μου τη δίνει...

Το επόμενο που εχω στη λίστα για να δοκιμάσω ειναι το runkeeper.

ipo
21-07-14, 01:50
Tα πλαισια για φιξ εχουν την ταση να εχουν πιο αυστηρη γεωμετρια δηλαδη οσο πιο κοντο wheelbase γινεται (αποσταση μεταξυ των αξονων των τροχων), αρα και πιο αποτομες γωνιες γενικοτερα προκειμενου να επιτευχθει αυτο. Αυτη η λογικη στην ακραια της μορφη την συναντας κατα κορον στα πλαισια πιστας που ουσιαστικα δινει τετραγωνα σκελετα. (ο οριζοντιος σωληνας ειναι σε μηκος οσο ο καθετος)

Αυτο γεωμετρικα συνεπαγει σημαντικους περιορισμους στην ανεση και στην χρηστικοτητα αλλα δινει την δυνατοτητα για πολυ αποτομους ελιγμους και βολικη θεση για ασκηση μεγιστης δυναμης/εντασης στα sprint.

Λογω αυτης της ακραιας σχεδιασης και ιδιως στα μικρα νουμερα αναποφευκτο ειναι και αυτο που λεμε overlap.
Πρακτικα ο νοητος κυκλος που διαγραφει ο δισκοβραχιονας συμπιπτει με τον νοητο κυκλο στροφης και τον φυσικο κυκλο περιστροφης του εμπροσθιου τροχου. Με αλλα λογια το πεταλι βρισκει στην ροδα οταν στριβεις με συγκεκριμενες μοιρες.

Επισεις η μεσαια τριβη ειναι απο λιγο εως αρκετα ανυψωμενη σε σχεση με ενα συμβατικο πλαισιο κουρσας (και) για τον ιδιο λογο που τα ποδηλατοδρομια εχουν αυτην την κλιση που εχουν δηλαδη για να μην βρισκουν τα πεταλια κατω οταν στριβεις.
Οι ιδιοι οι δισκοβραχιονες για φιξ ειναι και αυτοι πιο κοντοι για αυξημενη αποσταση απο το εδαφος και για μικροτερο/ταχυτερο κυκλο περιστροφης.

Τελος τα dropout (το σημειο εδρασης του πισω τροχου) στα fix/single ειναι ισιο και κοιτα προς τα πισω και δεν ειναι γυριστο προς τα κατω οπως στις κουρσες. Αυτο συμβαινει επειδη δεν υπαρχει ντεραγιε να τεντωσει η αλυσιδα οποτε την τεντωνεις χειροκινητα με αυτον το τροπο μιας και ο αξονας μετατοπιζετε σε ευθεια γραμμη και οχι διαγωνια και προς το κατω (το ιδιο ισχυει και για τα BMX). Επισεις ειναι αυτονοητο οτι σε brakeless conversion ειναι επικινδυνο καθως μπορει να φυγει τελειως τροχος απο την θεση του σε ενα γερο skid.

Aυτα πολυ χοντρικα, ελπιζω να βοηθησα.
:oneup:

tsigarid
21-07-14, 05:13
Για τώρα ναι, τέλος. Μη μου πεις ότι πας εσύ;
Όχι, απλά ρωτάω. Καλή επιτυχία :)

Απο tracking apps για ποδήλατο τι χρησιμοποιείτε;

Παλιά σε Symbian χρησιμοποιούσα endomondo και ήμουν ευχαριςτημενος αλλά σε ios τώρα σε κάθε δεύτερο βήμα και επιλογή μου λέει να κάνω upgrade και μου τη δίνει...

Το επόμενο που εχω στη λίστα για να δοκιμάσω ειναι το runkeeper.

Έχω endomondo, επίσης από εποχής symbian. Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και το προτείνω σε όλους. Έχω το Premium, αλλά και πριν το αποκτήσω δεν με ρώταγε για upgrade, ίσως το αλλάξανε πρόσφατα... Το runkeeper το δοκίμασα, αλλά δεν μου άρεσε όσο το endomondo. Βέβαια έχω ως κριτήριο τις δυνατότητες που προσφέρει για τρέξιμο, όχι τόσο για ποδήλατο, αλλά δεν είναι μεγάλες οι διαφορές. Αν καταλήξεις στο endomondo, είμαι ο tsigarid ;)

euri
21-07-14, 10:09
Υπάρχει και το Strava Cycling. Αρκετοί γνωστοί και συνάδελφοι που ασχολούνται με την ποδηλασία το χρησιμοποιούν.

Sent from my supah dupah phone using Forum Runner

Siba
21-07-14, 10:19
0

Πάντως Siba, παρατηρούσα χθες τα signlespeed για τη γεωμετρία που έλεγες. 2 που είδα, είχαν όντως το dropout προς τα πίσω. Δεν είχαν όμως την ίδια γεωμετρία. Αυτό που χάζευα στο δρόμο είχε την αυστηρή γεωμετρία που περιγράφεις με ορθές γωνίες στο πλαίσιο.
Ενταξει δεν μπορoυν να εχουν την ιδια γεωμετρια. Στα single δεν βρισκεις πολυ ακραια σχεδιαση για τον λογο του οτι δεν υπαρχει αγωνισμα που να τα χρησιμοποιει, ειναι μονο για βολτες. Το πολυ πολυ να ειναι καπως πιο αυστηρο σε στιλ urban fix. (σκελετα φιξ για χρηση δρομου) πιο ανετα και χρηστικα σχεδιαστικα δηλαδη.

Στα πλαισια φιξ θα δεις αρκετα πιο αυστηρη γεωμετρια γιατι πρεπει να μπορει να μπει και πιστα.
Στα καθαρα πισταδικα fix only brakeless πλαισια θα δεις την 'τετραγωνη' σχεδιαση που περιεγραψα.
Δες ενα χαρακτηριστικο παραδειγμα:

142132


Απλα υπαρχουν ορισμενοι μουρλοι που τα καβαλανε και στο δρομο :whistle:

Tiven
23-07-14, 16:56
Έχουμε δοκιμάσει με φίλους 2-3 και μείναμε στο Endomondo. Μάθε να αγνοείς τις ειδοποιήσεις για αναβάθμιση, μια συνήθεια είναι :p

Φανερός Πράκτωρ
26-07-14, 10:03
0Στα πλαισια φιξ θα δεις αρκετα πιο αυστηρη γεωμετρια γιατι πρεπει να μπορει να μπει και πιστα.
Στα καθαρα πισταδικα fix only brakeless πλαισια θα δεις την 'τετραγωνη' σχεδιαση που περιεγραψα.
Δες ενα χαρακτηριστικο παραδειγμα:
142132


Ενδιαφέροντα αυτά Sιba, εγώ πάντως ακόμα και στο παραπάνω δεν βλέπω πιο αυστηρή σχεδίαση σε σχέση με το δικό μου. Απλά βλέπω πιο χοντρό σκελετό αλλά σχεδόν ίδια γεωμετρία. Ίσως να μη βλέπω κάτι βέβαια.

Πάντως η συζήτηση είναι αρκετά ενδιαφέρουσα.

- - - Updated - - -


Έχουμε δοκιμάσει με φίλους 2-3 και μείναμε στο Endomondo. Μάθε να αγνοείς τις ειδοποιήσεις για αναβάθμιση, μια συνήθεια είναι :p

Ναι και εγώ εκεί βλέπω να καταλήγω. Μου φάνηκε πιο πλούσιο από το Strava αν και δεν έχω καταλήξει 100%.

- - - Updated - - -

Κατά τα άλλα μια χαρά είναι το singlespeed μου.

Επιταχύνει πολύ γρήγορα χωρίς να κουράζει (στις χαμηλές ταχύτητες) και κρατάει μια χαρά το ρυθμό. Και τα γρανάζια (42 μπροστά, 18 πίσω) του είναι ότι πρέπει για την πόλη. Το μόνο κακό είναι ότι είναι singlespeed... :p

Όταν είμαι σε καλό/μεγάλο ποδηλατόδρομο ή σε δρόμο αυτοκινήτων καλό θα ήταν να είχα 1-2 ακόμα γρανάζια μπροστά για να τρέξω λίγο... :p
Βέβαια δεν έχω δει τους κουρσάδες να πάνε πολύ πιο γρήγορα από εμένα στον ποδηλατόδρομο (μια που όλο κάτι προκύπτει + ότι δεν είναι ασφαλές να πας τόσο γρήγορα αν δεν έχεις την άπλα του δρόμου).

Tiven
26-07-14, 17:21
Πιο πλούσιο όπως λες αλλά κυρίως οι μετρήσεις του μετά από καιρό θα δεις ότι είναι οι πιο "λογικές" σε σχέση με τα άλλα!

Siba
26-07-14, 19:20
Ενδιαφέροντα αυτά Sιba, εγώ πάντως ακόμα και στο παραπάνω δεν βλέπω πιο αυστηρή σχεδίαση σε σχέση με το δικό μου. Απλά βλέπω πιο χοντρό σκελετό αλλά σχεδόν ίδια γεωμετρία. Ίσως να μη βλέπω κάτι βέβαια.

Πάντως η συζήτηση είναι αρκετά ενδιαφέρουσα.

Σε διαβεβαιω πως οι διαφορες ειναι κατι παραπανω απο δραματικες.
Οχι μονο με το δικο σου πλαισιο αλλα με οτι και να ειχες.
Ειναι σαν να συγκρινεις ενα κανονικο αυτοκινητο και μαλιστα μιας καποιας ηλικιας με ενα αναλογου μεγεθους καρτ.
Και τα δυο εχουν 4 ροδες και ενα τιμονι οι ομοιοτητες σταματουν εκει. Τοσο μεγαλη διαφορα εχει.

GoofyX
29-07-14, 20:08
Καλησπέρα παιδιά.

Συχνάζω σε άλλα τμήματα του φόρουμ (Linux, Unix και ο Θεός βοηθός). Σήμερα αγόρασα ένα ποδήλατο για τη μικρή και η αλήθεια είναι ότι ζήλεψα! :p Παράλληλα θυμήθηκα τα παιδικά μου χρόνια στο χωριό που είχα ποδήλατο και το είχα ξεσκίσει (πάνε αυτά, εδώ και πολλάάάά χρόνια...).

Σκέφτομαι να πάρω ένα για μένα. Έχω δει λίγο τα Ideal που είναι και ελληνικά (θα προτιμούσα να πάρω κάτι από εδώ, να βοηθηθεί και η εγχώρια αγορά που τόσο το χρειάζεται...). Θέλω κάτι σε trekking για ανάμικτες καταστάσεις (η κίνηση θα είναι εντός πόλης, αλλά οι δρόμοι είναι μικτή κατάστασης, οπότε θεωρώ ότι ένα trekking είναι καλό). Τα μοντέλα που βλέπω στον κατάλογο της Ideal είναι το Integrator, Ergomax, Optimus, Megisto, Crossmo, Nergetic, Moovic. Η σειρά που τα κατατάσσω είναι αυτή που έχει η Ideal στον κατάλογό της και λογικά είναι από το καλύτερο (και ακριβότερο) προς το φθηνότερο. Δε θέλω να δώσω πχ. παραπάνω από 350-400€ για ένα ποδήλατο, δεδομένου ότι ζω σε πόλη και η αλήθεια είναι ότι κινδυνεύεις να σκοτωθείς από τους οδηγούς, με συνέπεια να μην ξέρω αν θα βρω διαδρομές να το βολτάρω ή όχι.

Από την εμπειρία σας, ποιο μοντέλο θα προτιμούσατε από τα παραπάνω...;

raspoutiv
29-07-14, 21:01
Καλησπέρα παιδιά.

Συχνάζω σε άλλα τμήματα του φόρουμ (Linux, Unix και ο Θεός βοηθός). Σήμερα αγόρασα ένα ποδήλατο για τη μικρή και η αλήθεια είναι ότι ζήλεψα! :p Παράλληλα θυμήθηκα τα παιδικά μου χρόνια στο χωριό που είχα ποδήλατο και το είχα ξεσκίσει (πάνε αυτά, εδώ και πολλάάάά χρόνια...).

Σκέφτομαι να πάρω ένα για μένα. Έχω δει λίγο τα Ideal που είναι και ελληνικά (θα προτιμούσα να πάρω κάτι από εδώ, να βοηθηθεί και η εγχώρια αγορά που τόσο το χρειάζεται...). Θέλω κάτι σε trekking για ανάμικτες καταστάσεις (η κίνηση θα είναι εντός πόλης, αλλά οι δρόμοι είναι μικτή κατάστασης, οπότε θεωρώ ότι ένα trekking είναι καλό). Τα μοντέλα που βλέπω στον κατάλογο της Ideal είναι το Integrator, Ergomax, Optimus, Megisto, Crossmo, Nergetic, Moovic. Η σειρά που τα κατατάσσω είναι αυτή που έχει η Ideal στον κατάλογό της και λογικά είναι από το καλύτερο (και ακριβότερο) προς το φθηνότερο. Δε θέλω να δώσω πχ. παραπάνω από 350-400€ για ένα ποδήλατο, δεδομένου ότι ζω σε πόλη και η αλήθεια είναι ότι κινδυνεύεις να σκοτωθείς από τους οδηγούς, με συνέπεια να μην ξέρω αν θα βρω διαδρομές να το βολτάρω ή όχι.

Από την εμπειρία σας, ποιο μοντέλο θα προτιμούσατε από τα παραπάνω...;

επειδή πολλές φορές έχει επαναληφθεί η κουβέντα
η συμβουλή που δίνω συνήθως είναι η εξής. πρώτα διαλέγεις το μαγαζί που θες να αγοράσεις με τα κριτήρια που εσύ θέτεις (εγγύτητα, εξυπηρέτηση, service, τιμές, εμπιστοσύνη κτλ)
μετά έχεις αποφασίσει το max ποσό που μπορείς να δώσεις
σκέφτεσαι την χρήση που θες, ενδεχομένως τη χρήση που θα λάβει μετά γιατί τρώγοντας έρχεται η όρεξη, και βρίσκουμε εδώ το είδος. πχ. κι εσένα για trekking σε κόβω
ε στο τέλος ρωτάς το μαγαζάτορα και τι τιμή μπορεί να σου κάνει, αν έχει καμια προσφορά κτλ
το χτυπάς, στο σετάρει πρώτη φορά, σου λέει δωρεάν service απ το μαγαζί στα 100km ή σε 10 μέρες ή όπως στο πλασάρει (η εταιρία το δίνει αυτό να ξέρεις), το καβαλάς και πας σπίτι
αφού μας ανεβάσεις φωτογραφίες να σου ευχηθούμε, το καμαρώσεις, το δένεις στην αρχή με 2-3 αλυσίδες, το βάζεις σε αποθήκη, το ανεβάζεις σε μπαλκόνι κτλ. και φοβάσαι μη στο φάνε οπότε δεν το αφήνεις έξω εύκολα όταν πας πχ για βόλτα ή ψώνια
όταν περάσει το στάδιο της καινουργίλας και βαρεθείς να το ξεσκονίζεις, να το δένεις 10 φορές ή να το κουβαλάς, βρίσκεις 1 βολικό μέρος να το δένεις κι αρχίζει η κυρίως χρήση. ε μετά γλυκαίνεσαι κι αρχίζεις να κοιτάς και τα ακριβότερα, ειδικά τις κούρσες
σε εκείνο το σημείο ξαναεπικοινωνούμε για ανάλυση 2ου τύπου. 3ου τύπου επαφές σε άλλα fora ;)

Megisto και δες αν έχει περσινό μοντέλο για σκόντο.
υποθέτω πως μεταχειρισμένα δε σε ενδιαφέρουν έτσι;

GoofyX
29-07-14, 21:18
επειδή πολλές φορές έχει επαναληφθεί η κουβέντα
η συμβουλή που δίνω συνήθως είναι η εξής. πρώτα διαλέγεις το μαγαζί που θες να αγοράσεις με τα κριτήρια που εσύ θέτεις (εγγύτητα, εξυπηρέτηση, service, τιμές, εμπιστοσύνη κτλ)
μετά έχεις αποφασίσει το max ποσό που μπορείς να δώσεις
σκέφτεσαι την χρήση που θες, ενδεχομένως τη χρήση που θα λάβει μετά γιατί τρώγοντας έρχεται η όρεξη, και βρίσκουμε εδώ το είδος. πχ. κι εσένα για trekking σε κόβω
ε στο τέλος ρωτάς το μαγαζάτορα και τι τιμή μπορεί να σου κάνει, αν έχει καμια προσφορά κτλ
το χτυπάς, στο σετάρει πρώτη φορά, σου λέει δωρεάν service απ το μαγαζί στα 100km ή σε 10 μέρες ή όπως στο πλασάρει (η εταιρία το δίνει αυτό να ξέρεις), το καβαλάς και πας σπίτι
αφού μας ανεβάσεις φωτογραφίες να σου ευχηθούμε, το καμαρώσεις, το δένεις στην αρχή με 2-3 αλυσίδες, το βάζεις σε αποθήκη, το ανεβάζεις σε μπαλκόνι κτλ. και φοβάσαι μη στο φάνε οπότε δεν το αφήνεις έξω εύκολα όταν πας πχ για βόλτα ή ψώνια
όταν περάσει το στάδιο της καινουργίλας και βαρεθείς να το ξεσκονίζεις, να το δένεις 10 φορές ή να το κουβαλάς, βρίσκεις 1 βολικό μέρος να το δένεις κι αρχίζει η κυρίως χρήση. ε μετά γλυκαίνεσαι κι αρχίζεις να κοιτάς και τα ακριβότερα, ειδικά τις κούρσες
σε εκείνο το σημείο ξαναεπικοινωνούμε για ανάλυση 2ου τύπου. 3ου τύπου επαφές σε άλλα fora ;)

Megisto και δες αν έχει περσινό μοντέλο για σκόντο.
υποθέτω πως μεταχειρισμένα δε σε ενδιαφέρουν έτσι;:oneup: Να είσαι καλά για την ανάλυση, τα είπες ωραία! :)

Κοίτα, για μαγαζί, δεν έχω ιδέα, ό,τι βρίσκω από εδώ κι από εκεί στη μεγάλη βιβλιοθήκη (internet), οπότε για εμπιστοσύνη, service, κτλ. δεν μπορώ να ξέρω.

Για μεταχειρισμένα δε θα ήθελα, δεν ξέρω βέβαια τι κόστος μπορεί να παίζει εκεί, θα ρίξω μια ματιά, αλλά επειδή ένα ποδήλατο γενικά έχει φθορές, πχ. στραβώνει η ζάντα με τη χρήση, δε θα ήθελα κάτι μεταχειρισμένο.

Ό,τι άλλες προτάσεις έχετε, είμαι όλος μάτια. Ευχαριστώ σε κάθε περίπτωση.

hedgehog
29-07-14, 21:40
επειδή έβαλες σαν κριτήριο την ελληνική εταιρεία, έχε υπόψιν σου και την Orient (http://www.orient-bikes.gr/), την Clermont (www.clermont.gr) και Ballistic (www.ballistic.gr)...
Καλή / κακή, φθηνή / ακριβή, δεν έχω ιδέα, για καμία από τις παραπάνω, αλλά υπάρχουν και αυτές. :)

(υπάρχει και μία fidusa, αλλά αυτή μάλλον δεν θα πρέπει να την σκεφτείς καν, παίζουν μπάλα σε άλλο επίπεδο... την αναφέρω απλά εγκυκλοπαιδικά :p)

GoofyX
29-07-14, 21:50
επειδή έβαλες σαν κριτήριο την ελληνική εταιρεία, έχε υπόψιν σου και την Orient (http://www.orient-bikes.gr/), την Clermont (www.clermont.gr) και Ballistic (www.ballistic.gr)...
Καλή / κακή, φθηνή / ακριβή, δεν έχω ιδέα, για καμία από τις παραπάνω, αλλά υπάρχουν και αυτές. :)

(υπάρχει και μία fidusa, αλλά αυτή μάλλον δεν θα πρέπει να την σκεφτείς καν, παίζουν μπάλα σε άλλο επίπεδο... την αναφέρω απλά εγκυκλοπαιδικά :p)Μάλιστα, δεν είχα ιδέα ότι υπάρχουν τόσες ελληνικές. Μπράβο.

alekan
29-07-14, 21:52
Καλά, μιλάμε για ελληνική συναρμολόγιση, έτσι; Για να ακριβολογούμε. Ο Βογιατζής έφτιαχνε και σκελετούς μόνος του, ίσως το κάνει ακόμη.

meletis
29-07-14, 22:14
Θα σας αναφέρω το πρόβλημα που πέρασα με το ποδήλατο μου. Είναι Gt avalanche 3.0 μοντέλο 2009 με 24 ταχύτητες. Μου έσπασε η αλυσίδα παω και αγοράζω μια σε κατάστημα με ποδήλατα στην Θήβα (μένω επαρχία Ερυθρές) . Του λέω οτι εχω 24 ταχύτητες μου δίνει μια αλυσίδα κόστος 10 ευρώ οχι shimano. To ποδήλατο δεν άλλαζε καλά τις ταχύτητες και του το πήγα ξανά μου λέει ρύθμιση ήθελε κόστος 5 ευρώ. Το ποδήλατο συνέχιζε να έχει προβλήματα. Το παίρνω και το πηγαίνω στην Ελευσίνα σε μαγαζί με ποδήλατα. Η διάγνωση ήταν οτι η αλυσίδα είναι για 6 ταχύτητες.
Κόστος:
α)Καινούργια αλυσίδα (shimano) 20
β)Στραβός δισκοβραχίονας αλλαγή σετ 35 ευρω
γ) Ολοκαίνουργια ζάντα (26) πίσω 45 ευρω
δ) Αλλαγή σαμπρέλας & ολοκαίνουργιες ντίζες 15 ευρω

Το κατάστημα στην Θήβα υποτίθεται οτι είναι επαγγελματίες ακόμη και το μπροστινό λάστιχο το είχαν περάσει ανάποδα!. Το πήρα σήμερα το ποδήλατο απο Ελευσίνα και πηγαίνει μια χαρά
Θα ανεβάσω φωτογραφίες με τον στραβωμένο δισκοβραχίωνα

GoofyX
29-07-14, 22:29
Γνήσιος επαγγελματίας αυτός στη Θήβα...

hedgehog
29-07-14, 22:38
Καλά, μιλάμε για ελληνική συναρμολόγιση, έτσι; Για να ακριβολογούμε. Ο Βογιατζής έφτιαχνε και σκελετούς μόνος του, ίσως το κάνει ακόμη.

Σωστά, δεν το διευκρίνισα :redface:

frap
30-07-14, 03:29
α)Καινούργια αλυσίδα (shimano) 20
β)Στραβός δισκοβραχίονας αλλαγή σετ 35 ευρω
γ) Ολοκαίνουργια ζάντα (26) πίσω 45 ευρω
δ) Αλλαγή σαμπρέλας & ολοκαίνουργιες ντίζες 15 ευρω

Καλά το (α) σου έδωσαν λάθος ανταλλακτικό, άντε και το (β) είχε πάρει ο δισκοβραχίονας, δεν το είδες ούτε εσύ ούτε αυτοί αλλά δικαιολογεί εν μέρει γιατί σου έσπασε η αλυσίδα.

Τα (γ) και (δ) γιατί;

ipo
30-07-14, 03:38
Καλά το (α) σου έδωσαν λάθος ανταλλακτικό, άντε και το (β) είχε πάρει ο δισκοβραχίονας, δεν το είδες ούτε εσύ ούτε αυτοί αλλά δικαιολογεί εν μέρει γιατί σου έσπασε η αλυσίδα.

Τα (γ) και (δ) γιατί;
Είδες επίσης το εντυπωσιακό ότι ο πελάτης νιώθει πιο ευχαριστημένος που του έβγαλε μεγάλο κοστούμι ο δεύτερος ποδηλατάς;

Ένας φίλος μου είναι έτσι. Πήγαινε σε ποδηλατά που προσπαθούσε να του εξοικονομήσει χρήματα και του έκανε τα απαραίτητα. Όμως τον παράτησε για να πάει σε άλλον ποδηλατά που του χρέωνε πολλαπλάσια και του πρότεινε μη ουσιώδεις αναβαθμίσεις.

meletis
30-07-14, 10:45
Καλά το (α) σου έδωσαν λάθος ανταλλακτικό, άντε και το (β) είχε πάρει ο δισκοβραχίονας, δεν το είδες ούτε εσύ ούτε αυτοί αλλά δικαιολογεί εν μέρει γιατί σου έσπασε η αλυσίδα.

Τα (γ) και (δ) γιατί;
Οι ντίζες ήταν σκουριασμένες δεν τις είχα αλλάξει απο το 2009 που έχω το ποδήλατο και η ζάντα η παλιά ήταν με βιδωτό ελεύθερο και άξονα με παξιμάδια και την άλλαξα .

Φανερός Πράκτωρ
30-07-14, 10:47
εγώ προτιμώ τις ζάντες που έχουν βίδες. Κλέβονται πιο δύσκολα

@ ADSLgr.com All rights reserved.