PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδηλάτες @ adslgr: Αγορά ποδηλάτου, εξοπλισμού και ρουχισμού



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 [46] 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62

vamvakoolas
30-07-14, 10:52
Καλά το (α) σου έδωσαν λάθος ανταλλακτικό, άντε και το (β) είχε πάρει ο δισκοβραχίονας, δεν το είδες ούτε εσύ ούτε αυτοί αλλά δικαιολογεί εν μέρει γιατί σου έσπασε η αλυσίδα.

Τα (γ) και (δ) γιατί;
Οι ντίζες ήταν σκουριασμένες δεν τις είχα αλλάξει απο το 2009 που έχω το ποδήλατο και η ζάντα η παλιά ήταν με βιδωτό ελεύθερο και άξονα με παξιμάδια και την άλλαξα .
@meletis: στο τουιτι πηγες;

meletis
30-07-14, 11:25
Είδες επίσης το εντυπωσιακό ότι ο πελάτης νιώθει πιο ευχαριστημένος που του έβγαλε μεγάλο κοστούμι ο δεύτερος ποδηλατάς;

Ένας φίλος μου είναι έτσι. Πήγαινε σε ποδηλατά που προσπαθούσε να του εξοικονομήσει χρήματα και του έκανε τα απαραίτητα. Όμως τον παράτησε για να πάει σε άλλον ποδηλατά που του χρέωνε πολλαπλάσια και του πρότεινε μη ουσιώδεις αναβαθμίσεις.



Δεν προσπάθησα να εξοικονομήσω χρήματα ας πληρώσω οσο πρέπει αλλά να γίνει σωστή εργασία. Εχω απορία το μαγαζί στην Θήβα δεν είδε τα προβλήματα που είχε τα ποδήλατο ώστε να με ενημερώσει. Δεν πειράζει αυτός με έχασε απο πελάτη.

- - - Updated - - -



@meletis: στο τουιτι πηγες;

Ναι . Το αστείο είναι οτι του το πήγα και 2η φορα επειδή νόμιζα οτι ήθελε ρύθμιση δεν το είδε οτι μου είχε δώσει λάθος αλυσίδα?

alekan
30-07-14, 11:31
εγώ προτιμώ τις ζάντες που έχουν βίδες. Κλέβονται πιο δύσκολα

Εννοείται πως για ένα ποδήλατο που χρησιμοποιείς καθημερινά για δουλειές ή commute (όπως λένε στο χωριό μου), και δεν έχει κάπου φυλασσόμενα να το αφήνεις, συμφέρει να έχεις "απλά" παξιμάδια ή ακόμη καλύτερα "αντικλεπτικά", παρά quick release. Αποθαρρύνεις λίγο τους κλέφτες. Το ίδιο ισχύει και για το κολλάρο του παλουκόσελου.

Φανερός Πράκτωρ
30-07-14, 11:45
ακριβώς. Και τελικά η συντριπτική πλειοψηφία των ποδηλάτων έτσι χρησιμοποιείται. Ακόμα και αυτά που αγοράζονται με "μεγαλύτερες φιλοδοξίες".

raspoutiv
30-07-14, 12:27
ακριβώς. Και τελικά η συντριπτική πλειοψηφία των ποδηλάτων έτσι χρησιμοποιείται. Ακόμα και αυτά που αγοράζονται με "μεγαλύτερες φιλοδοξίες".

εγώ γιατί φοβάμαι πως ακόμα τα περισσότερα ποδήλατα καταλήγουν διακοσμητικά μπαλκονιών;

alekan
30-07-14, 12:34
εγώ γιατί φοβάμαι πως ακόμα τα περισσότερα ποδήλατα καταλήγουν διακοσμητικά μπαλκονιών;

Επειδή κρίνεις από τον εαυτό σου
:p:rofl:

raspoutiv
30-07-14, 12:40
Επειδή κρίνεις από τον εαυτό σου
:p:rofl:

η αλήθεια είναι πως διακοσμούσα κι εγώ το μπαλκόνι μου με 1 ποδήλατο για πολλά χρόνια. το ανέστησα και το κυκλοφορώ κι αυτό όμως τώρα

όσον αφορά το μαγαζί που σου κάνει αλλαγή των πάντων meleti, μην είσαι σίγουρος πως είναι καλύτερο. δλδ όταν πας το αμάξι στο συνεργείο προτιμάς αυτό που θα σου αλλάξει και τις ζάντες ή αυτό που θα σου το φτιάξει να πάει ok με το minimum κόστος;
εφόσον στο άλλο ποδηλατάδικο δεν στο φτιαξε σωστά ο μάστορας τρώει άκυρο εφεξής φυσικά.

meletis
30-07-14, 12:48
η αλήθεια είναι πως διακοσμούσα κι εγώ το μπαλκόνι μου με 1 ποδήλατο για πολλά χρόνια. το ανέστησα και το κυκλοφορώ κι αυτό όμως τώρα

όσον αφορά το μαγαζί που σου κάνει αλλαγή των πάντων meleti, μην είσαι σίγουρος πως είναι καλύτερο. δλδ όταν πας το αμάξι στο συνεργείο προτιμάς αυτό που θα σου αλλάξει και τις ζάντες ή αυτό που θα σου το φτιάξει να πάει ok με το minimum κόστος;
εφόσον στο άλλο ποδηλατάδικο δεν στο φτιαξε σωστά ο μάστορας τρώει άκυρο εφεξής φυσικά.

Μετά απο την ζημία με την αλυσίδα το ποδήλατο ήθελε γενική επισκευή. Οσο γινόταν πιο λίγα μου άλλαξε . Το ποδήλατο τώρα μου είπε οτι θέλει και πετάλια γιατί κολλάνε (είναι σιδερένια) αλλά μου είπε οτι περνάω ακόμη και οτι πρέπει να τα ελέγχω ανα 15 ημέρες.

raspoutiv
30-07-14, 12:55
ε καλά τα πετάλια μπορείς να καταλάβεις αν στροφάρουν ή όχι. στην τελική μπορείς να τα αλλάξεις και μόνος σου αλλά είναι το τελευταίο πράγμα που θα σκεφτόμουν να αλλάξω σε 1 ποδήλατο

διακοσμητικά μαξιλαράκια όπως βάζαμε στα mountain κάποτε, βάζει κανείς τώρα;

alekan
30-07-14, 13:10
Στα bmx εννοείς;

raspoutiv
30-07-14, 13:15
Στα bmx εννοείς;

πρωτίστως στα bmx αλλά γιατί όχι και στα μεγάλα. ειδικά στα mountain μπορεί να φανούν και χρήσιμα. αν φύγεις απ τη σέλα και σκάσεις στο σίδερο σώζει οικογένειες

costa
30-07-14, 23:50
Καλησπέρα παιδιά.

Συχνάζω σε άλλα τμήματα του φόρουμ (Linux, Unix και ο Θεός βοηθός). Σήμερα αγόρασα ένα ποδήλατο για τη μικρή και η αλήθεια είναι ότι ζήλεψα! :p Παράλληλα θυμήθηκα τα παιδικά μου χρόνια στο χωριό που είχα ποδήλατο και το είχα ξεσκίσει (πάνε αυτά, εδώ και πολλάάάά χρόνια...).

Σκέφτομαι να πάρω ένα για μένα. Έχω δει λίγο τα Ideal που είναι και ελληνικά (θα προτιμούσα να πάρω κάτι από εδώ, να βοηθηθεί και η εγχώρια αγορά που τόσο το χρειάζεται...). Θέλω κάτι σε trekking για ανάμικτες καταστάσεις (η κίνηση θα είναι εντός πόλης, αλλά οι δρόμοι είναι μικτή κατάστασης, οπότε θεωρώ ότι ένα trekking είναι καλό). Τα μοντέλα που βλέπω στον κατάλογο της Ideal είναι το Integrator, Ergomax, Optimus, Megisto, Crossmo, Nergetic, Moovic. Η σειρά που τα κατατάσσω είναι αυτή που έχει η Ideal στον κατάλογό της και λογικά είναι από το καλύτερο (και ακριβότερο) προς το φθηνότερο. Δε θέλω να δώσω πχ. παραπάνω από 350-400€ για ένα ποδήλατο, δεδομένου ότι ζω σε πόλη και η αλήθεια είναι ότι κινδυνεύεις να σκοτωθείς από τους οδηγούς, με συνέπεια να μην ξέρω αν θα βρω διαδρομές να το βολτάρω ή όχι.

Από την εμπειρία σας, ποιο μοντέλο θα προτιμούσατε από τα παραπάνω...;

Εχε υποψη σου οτι στα λεφτα που θες να διαθέσεις τα ποδήλατα εχουν οτι πιο φτηνό υπάρχει απο ανάρτηση .
Εμένα περα απο οτι δεν μου αρέσουν αισθητικά οι αναρτήσεις , η γνώμη μου ειναι οτι καταλληλο ποδήλατο για πολη(και οχι μονο) και για χαλαρή βολτα ειναι κατι σαν αυτο το ΚΟΝΑ http://www.tsirikosbikes.gr/bikes/on-road/kona-dew.html
Ενα ποδηλατο με απλο πιρούνι και με ενα σχετικα φαρδύ λάστιχο απορροφά αρκετα τους κραδασμούς.Εχω ποδήλατο αυτης της κατηγοριας εχω και αυτης θα ξαναπερνα.
Σε ποδηλατικά φορουμ υπαρχουν πολλες περιπτώσεις που θελουν αλλαξουν την ανάρτηση με απλο πιρούνι http://www.podilates.gr/node/24110
Πάντως αν πάρεις με αναρτηση κοίταξέ τουλάχιστον να κλειδώνει!.......και προσοχή στο μεγεθος.

GoofyX
31-07-14, 16:07
Εχε υποψη σου οτι στα λεφτα που θες να διαθέσεις τα ποδήλατα εχουν οτι πιο φτηνό υπάρχει απο ανάρτηση .
Εμένα περα απο οτι δεν μου αρέσουν αισθητικά οι αναρτήσεις , η γνώμη μου ειναι οτι καταλληλο ποδήλατο για πολη(και οχι μονο) και για χαλαρή βολτα ειναι κατι σαν αυτο το ΚΟΝΑ http://www.tsirikosbikes.gr/bikes/on-road/kona-dew.html
Ενα ποδηλατο με απλο πιρούνι και με ενα σχετικα φαρδύ λάστιχο απορροφά αρκετα τους κραδασμούς.Εχω ποδήλατο αυτης της κατηγοριας εχω και αυτης θα ξαναπερνα.
Σε ποδηλατικά φορουμ υπαρχουν πολλες περιπτώσεις που θελουν αλλαξουν την ανάρτηση με απλο πιρούνι http://www.podilates.gr/node/24110
Πάντως αν πάρεις με αναρτηση κοίταξέ τουλάχιστον να κλειδώνει!.......και προσοχή στο μεγεθος.Αν είναι να κλειδώνει, τότε γιατί να πάρεις με ανάρτηση εξαρχής; Εϊδα το thread στο podilates, όντως, πολλοί υποστηρίζουν ότι η ανάρτηση προσθέτει βάρος, απώλεια δύναμης που θα πήγαινε απευθείας στον τροχό και λένε για αλλαγή σε σταθερό πιρούνι. Όσα trekking είδα, δε θυμάμαι κάποιο να μην έχει ανάρτηση. Ίσως θα πρέπει να δω άλλη κατηγορίας ποδήλατο.

vamvakoolas
31-07-14, 16:15
βασικα ολα εξαρτονται απο τις διαδρομες που θα κανεις: αν ειναι για μεσα στη πολη (ασφαλτο/πεζοδρομια) μη παρεις με αναρτηση.

Αν τωρα θες να πηγαινεις και σε κανενα δασακι με χωματοδρομο (πατημενο) αντε και κανενα ευκολο μονοπατενιο δρομο τοτε αναρτησουλα.. Απλα πραγματα.

Επισης σου προτεινω να μη δωσεις πολλα χρηματα (παιζει να μη κολλησεις με το αθλημα) και μην εισαι αρνητικος στα μεταχειρισμενα...Επισης μη ξεχνας και οτι χρειαζεσαι χρηματα και για τα "περιφερειακα" οπως κρανακι, καμια σαμπρελα, κανενα φωτακι για νυχτα και καμια κλειδαρια

alekan
31-07-14, 21:09
Mε chromoly πιρουνάκι και 32-35 λαστιχάκι, μια χαρά πατάς και δασικούς, χωρίς να νιώθεις πως οδηγείς κομπρεσέρ από τους κραδασμούς. Εντάξει η (κατα τα άλλα άχρηστη) ανάρτηση, θα στο κάνει λίγο πιο smooth.

costa
01-08-14, 01:03
Αν είναι να κλειδώνει, τότε γιατί να πάρεις με ανάρτηση εξαρχής; Εϊδα το thread στο podilates, όντως, πολλοί υποστηρίζουν ότι η ανάρτηση προσθέτει βάρος, απώλεια δύναμης που θα πήγαινε απευθείας στον τροχό και λένε για αλλαγή σε σταθερό πιρούνι. Όσα trekking είδα, δε θυμάμαι κάποιο να μην έχει ανάρτηση. Ίσως θα πρέπει να δω άλλη κατηγορίας ποδήλατο.

Γιατι αν θες να κανεις κάμποσα χιλιομετρα σε σχετικα καλο δρομο , κλειδωνεις την ανάρτηση για να μην απορροφά ενεργεία απο το πεταλισμα ,βεβαια η κλειδωμένη ανάρτηση ειναι κατώτερη σε απόδοση σε σχεση με το σταθερο πιρούνι.
Εχει δικιο ο vamvakoolas , το θεμα ειναι τι χρίση κανεις, και αυτο δυστυχώς το μαθαίνεις αφου πάρεις και κανεις ποδήλατο .Τα μεταχειρισμενα μην τα απορρίπτεις μιας και εισαι απο μεγαλη πολη και μπορεις να βρεις κατι και εχεις τη δυνατότητα να ο δεις απο κοντα .Πολοι που παίρνουν ποδήλατο δεν τους κάθετε καλα (λογο μεγεθους,κατηγοριας ,βαρεμαρας) και το δίνουν αναγκαστικα σε καλη τιμη. Και εγω εχω δώσει σχεδον καινούριο ποδήλατο επειδη δεν μου αρεσε το μέγεθος/γεωμετρία ,σε πολυ καλη τιμη.


Mε chromoly πιρουνάκι και 32-35 λαστιχάκι, μια χαρά πατάς και δασικούς, χωρίς να νιώθεις πως οδηγείς κομπρεσέρ από τους κραδασμούς. Εντάξει η (κατα τα άλλα άχρηστη) ανάρτηση, θα στο κάνει λίγο πιο smooth.
Για το 32/35 δεν ξερω αλλα με το 37/40 που εχω προσωπική εμπειρία μπαίνεις άνετα σε πατημένο χωματόδρομο .
Μου αρεσει πολυ το στήσιμο που εχει κανει αυτος εδω, με λεπτα http://zaslike.com/files/ks97o30eps0144fdq1y3.jpg , και χοντρά http://zaslike.com/files/rdsy4ijw30ofvnuzk14r.jpg λάστιχα.

meletis
07-08-14, 21:20
Καλησπέρα. Επειδή εχω αρχίσει εδω και 2 εβδομάδες τρέξιμο στο γήπεδο ενδιαφέρομαι για αγορά απλού ρολογιού που να λειτουργεί ως παλμογράφος. Είναι αξιόπιστοι εαν αγοράσω απο το ebay? Δίνω μέχρι 50 ευρώ. Ευχαριστώ και περιμένω απάντηση.

vamvakoolas
08-08-14, 17:37
πηρα ενα απο ebay...πεταμενα λεφτα!

δες στο cyclist.gr ή σε καταστημα αθλητικων (συνοικιακο) διαφορετικα που και που βαζει το lidl..(πηρα και ειναι σουπερ)

manicx
08-08-14, 17:59
Το lidl είχε πριν 1 εβδομάδα. Επειδή είναι καλοκαίρι δεν τα έχουν πάρει και είχαν πολλά περισσευούμενα.

tsigarid
08-08-14, 19:35
Υπάρχει κάτι που δεν πουλάει το lidl;

alekan
08-08-14, 20:45
Υπάρχει κάτι που δεν πουλάει το lidl;

Καθαρό οινόπνευμα.

Φανερός Πράκτωρ
13-08-14, 18:19
Μάλλον πάω για κούρσα (ή σε κουρσοειδές με ταχύτητες) επειδή δεν μπορώ να πάω σε μεγάλες ανηφόρες με το single speed. Λέω να δώσω και κάτι παραπάνω αν αξίζει για να μου μείνει κιόλας.

Έχω εντοπίσει τα παρακάτω και η δικιά μου εκτίμηση κόστους ως μεταχειρισμένα (τελείως εμπειρική χωρίς να ξέρω τον χώρο):
400+ ευρώ
http://www.ebay.de/itm/181491881472?ssPageName=STRK:MEBIDX:IT&_trksid=p3984.m1426.l2649

250-300 ευρώ
http://www.ebay.de/itm/221519478375?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649

Μάλλον πάω για το δεύτερο (αν και με ξετρέλανε το πρώτο) επειδή δυσκολεύομαι να δώσω πάνω από 300 και με το πρώτο θα έχω άλλα προβλήματα (κλοπών). Εσείς για πόσο τα κόβετε τα παραπάνω ποδήλατα; Ποια η γνώμη σας;

raspoutiv
13-08-14, 18:23
το 1ο είναι πολύ καλή ευκαιρία για τα λεφτά που ζητάει. γενικά δλδ φαίνεται εξαιρετικό κουρσάκι αλλά αφού φοβάσαι τις κλοπές και δε φαντάζομαι πως σκοπεύεις να μείνεις εκεί επ άπειρον προτίμησε το φτηνό και με τα 200€ τράβα Μαγιόρκα για βουτιές

Φανερός Πράκτωρ
13-08-14, 18:25
Ειναι δημοπρασίες και οι τιμές θα ανέβουν. Γι'αυτό ρωτάω τη γνώμη σας για το κόστος. Για να ξέρω μέχρι που να ποντάρω.

raspoutiv
13-08-14, 18:29
ώπα έχεις δίκιο. σε 4 μέρες που λήγουν... θα χουν πάει αλλού γι αλλού οι τιμές. τα τελευταία κοίτα
το 1ο εύκολα θα το παζάρευαν στα 600 εδώ - ίσως και λίγα λέω. αλλά το τι ζητάν οι πωλητές δεν έχει να κάνει με την αξία του ποδηλάτου.

αυτό εδώ (http://www.ebay.de/itm/Rennrad-Klassiker-CILO-SWISS-Handmade-blau-Shimano-105-/261551383690?pt=Sport_Radsport_Fahrrad_Anh%C3%A4nger&hash=item3ce5ad648a) βάλτο 250€ σε λίγη ώρα. θα ναι καλά αν το πάρεις τόσο (εκεί δεν ξέρω τι τιμές παίζουν στα μεταχειρισμένα αλλά εδώ σίγουρα)
απλά με το μέγεθος δεν ξέρω τι παίζει. πως βγάζεις άκρη;
υπ όψιν πως έχει τις ταχύτητες με τους μοχλούς κι όχι τις καινούριες στο τιμόνι. θα στο κλέβουν ίσως πιο δύσκολα αλλά είναι άλλη τέχνη

Φανερός Πράκτωρ
13-08-14, 18:42
Πρέπει να γράφουν μέγεθος. Εγώ είμαι για 58cm και πάνω αλλά και να είναι σχετικά κοντά στο Μόναχο (max 100-150km) για να μπορώ να πάω να το πάρω (δε θέλω να πάρω γουρούνι στο σακί). Αυτό που προτείνεις είναι πολύ μακρυά και δεν λέει και μέγεθος.

Μια τρίτη επιλογή για τα ποδήλατα των 300-400 ευρώ είναι και το παρακάτω
http://www.ebay.de/itm/201148271461?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649

alekan
13-08-14, 19:56
Mην βιάζεσαι, στη Γερμανία θα μπορέσεις να βρεις αξιόλογο κουρσί σε καλή τιμή.
Τι ύψος-καβάλο έχεις; Είσαι σίγουρος για το 58άρι;
Το Bianchi καλό φαίνεται, αν είχαμε και τη γενιά της ultegra σειράς που φοράει, ακόμη καλύτερα.

Το μονοτάχυτο ατσαλάκι σου, μπορείς άνετα να το μετατρέψεις πάντως σε κανονική κούρσα, και με λιγότερα λεφτά.

Φανερός Πράκτωρ
14-08-14, 00:22
Mην βιάζεσαι, στη Γερμανία θα μπορέσεις να βρεις αξιόλογο κουρσί σε καλή τιμή. Τι ύψος-καβάλο έχεις; Είσαι σίγουρος για το 58άρι;

Το λες για μεγάλο η μικρό; Είμαι 1,94 και το ατσαλάκι που εχω ειναι οκ αλλά θα μπορούσε να ήταν και μεγαλύτερο.


Το Bianchi καλό φαίνεται, αν είχαμε και τη γενιά της ultegra σειράς που φοράει, ακόμη καλύτερα. Το μονοτάχυτο ατσαλάκι σου, μπορείς άνετα να το μετατρέψεις πάντως σε κανονική κούρσα, και με λιγότερα λεφτά.

Βασικά ήταν κανονική κούρσα και το έκανε μονοταχυτο αλλά λογικα για να το ξανακάνω κούρσα θα χρειαστω κασέτα, ταχύτητες, δίσκους μπροστά αλλά και πίσω ζάντα. Σωστά;

Συν τα εργατικά. Οπότε γιατί να μην το πούλησω όσο το πήρα και να μην παω κατευθείαν σε μια λύση με ταχύτητες;

Κατά τα αλλα πάντως το single speed που έχω ειναι πολύ καλό. Σταθερό στο δρόμο, σβελτο αλλά και σκληροτράχηλο. Είμαι πολύ ικανοποιημένος. Απλώς για να πηγαίνω μακριά τα ΣΚ χρειάζομαι ταχύτητες.

alekan
14-08-14, 01:03
58 είναι οριακά μικρότερο. Μάλλον με 59-60 θα είσαι πιο άνετος. Αν είναι να πουλήσεις το τωρινό, πάσο, απλά επειδή είναι όντως βολικά σε διάφορες καταστάσεις τα μονοτάχυτα, υπέθεσα πως θα το κρατήσεις κι αυτό. Έχε υπόψιν σου πως με τα αλουμινένια θα τρως αρκετό "ξύλο" από το οδόστρωμα επίσης, μην γλυκαίνεσαι από το ατσάλι :p

Φανερός Πράκτωρ
14-08-14, 01:25
Και αλλο ξύλο; Ωχ ωχ :p

tsigarid
14-08-14, 03:49
Επίσης με τα αλουμινένια θα έχεις μη αναστρέψιμες φθορές στο σκελετό. Το δικό μου έχει αρχίσει να κάνει θορύβους στη μεσαία τριβή και μου είπε ο ποδηλατάς ότι είναι φυσιολογική φθορά λόγω μαλακού σκελετού και δεν υπάρχουν πολλά που μπορείς να κάνεις.

Φανερός Πράκτωρ
23-08-14, 01:19
Λοιπόν, αποκτήθηκε το παρακάτω και το single speed μου πάει για πώληση :)
Ελπίζω να το κρατήσω πιο πολύ καιρό αυτό :p

143157

raspoutiv
23-08-14, 01:33
κουκλάκι
με γεια

πόσο πήγε και τι έχει επάνω;

Φανερός Πράκτωρ
23-08-14, 01:43
Σ'ευχαριστώ!

255 euros, κάτω από 5000 km, 8-9 χρονών και από ότι έλεγε το έβγαζε έξω μόνο τα καλοκαίρια (είναι πεντακάθαρο και σε πολύ καλή κατάσταση είναι η αλήθεια). Από εξοπλισμό δεν πετάει αλλά δε με νοιάζει και ιδιαίτερα (Shimano Sora/Tiagra, 3*8 ταχύτητες).

Τα λάστιχα τα άλλαξα κατευθείαν σε 25άρια schwalbe durano plus (στην φωτό είναι τα παλιά του)

raspoutiv
23-08-14, 01:47
τζάμπα πράμα. κρίση κι εκεί;
μοιάζει αρκετά με το δικό μου. επίσης Trek με Τiagra
αλουμίνιο με carbon τιμόνι είναι;

Φανερός Πράκτωρ
23-08-14, 01:52
Μπα... Απλά τα ποδήλατα θεωρούνται αναλώσιμα. Η αλήθεια είναι ότι χάνουν πολύ αξία μόλις φεύγει η "καινουργίλα" αλλά την ίδια στιγμή οι Γερμανοί είναι σπάστες και τα έχουν συνήθως προσεγμένα.

Ναι αλουμίνιο με carbon τιμόνι είναι. Αν το έχω κόψει καλά πρέπει να κάνει/έκανε καμία 600άρα ευρώ καινούργιο. Έπεσα μέσα;

raspoutiv
23-08-14, 02:01
Μπα... Απλά τα ποδήλατα θεωρούνται αναλώσιμα. Η αλήθεια είναι ότι χάνουν πολύ αξία μόλις φεύγει η "καινουργίλα" αλλά την ίδια στιγμή οι Γερμανοί είναι σπάστες και τα έχουν συνήθως προσεγμένα.

Ναι αλουμίνιο με carbon τιμόνι είναι. Αν το έχω κόψει καλά πρέπει να κάνει/έκανε καμία 600άρα ευρώ καινούργιο. Έπεσα μέσα;

ναι. εδώ τόσο θα πήγαινε καινούριο τώρα
αν έχει τα πατήματα του δικού μου θα μείνεις πολύ ευχαριστημένος. λίγο αεράτο, ως αλουμίνιο, αλλά ανάλαφρο. και τα συστήματα αν το χει προσεγμένο όπως λες θα ναι αφρός
δοκίμασέ το 1-2 μέρες και πες μας εντυπώσεις. μια σύγκριση με το single speed επίσης θα με ενδιέφερε. άντε με γειες και πάλι

Φανερός Πράκτωρ
23-08-14, 02:03
thanks, θα σας κρατήσω ενήμερους. :)

alekan
23-08-14, 11:20
Τα ποδήλατα τα βγάζουμε φωτογραφίες από την δεξιά τους πλευρά :p
Τι φοράει;

tsigarid
23-08-14, 11:24
Πολύ ωραίο, καλοτάξιδο!

Φανερός Πράκτωρ
23-08-14, 12:34
Ευχαριστώ παιδιά!


Τα ποδήλατα τα βγάζουμε φωτογραφίες από την δεξιά τους πλευρά :p
Δεν το ήξερα. Καλά που το είπες για να κάνω καλή φωτογράφιση στο single speed όταν το βάλω αγγελία. :)


Τι φοράει;



Από εξοπλισμό δεν πετάει αλλά δε με νοιάζει και ιδιαίτερα (Shimano Sora/Tiagra, 3*8 ταχύτητες).
Τα λάστιχα τα άλλαξα κατευθείαν σε 25άρια schwalbe durano plus (στην φωτό είναι τα παλιά του)
Sora (που δεν τα είχα ξανακούσει ως κατηγορία) είναι τα χειριστήρια
Tiagra οι μηχανισμοί για τις αλλαγές πίσω.
SPD πεντάλια.
Τα λάστιχα τα λέω παραπάνω (Schwalbe durano plus, 700x25C).

Το signle speed το άφησα με 700x22C μπροστά και 700x23C πίσω. :p

alekan
23-08-14, 13:09
Sora είναι η 2η τη τάξη σειρά για "ερασιτέχνες" της Shimano, πολύ καλή είναι.
Κουμπωτά πετάλια έχεις ξαναχρησιμοποιήσει; Τα spd είναι πιο ανθρώπινα από τα spd-sl, βάζεις και παπουτσάκι που να μπορείς να περπατήσεις.
Τα λάστιχα τα βρίσκω εξαιρετικά στη διάστασή τους, ανάμεσα στην ταχύτητα και την άνεση.
Πάντα όρθιος και καλές βόλτες.

Φανερός Πράκτωρ
23-08-14, 13:54
Ναι τα SPD είναι για mountain αν δεν κάνω λάθος. Θα πω εντυπώσεις από Δευτέρα που θα πάρω και τα κατάλληλα παπούτσια.
Είχα κάνει παλιά με SPD για κανένα μισάωρο για να δω την αίσθηση αλλά ποτέ δεν είχα δικά μου.

Το single speed είχε durano plus πίσω (25c) που μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις από άποψη ποιότητας, στιβαρότητας αλλά και συμπεριφοράς στο δρόμο.
Οπότε το βούτηξα και το έβαλα στο κουρσάκι και του πήρα και άλλο ένα καινούργιο. Λογικά πέρα από κακοτράχηλα (καλό για μένα μια που δεν πάω μόνο σε άσφαλτο) πρέπει να είναι και καλά και σε βρεγμένο.

Siba
23-08-14, 15:51
Ναι τα SPD είναι για mountain αν δεν κάνω λάθος. Θα πω εντυπώσεις από Δευτέρα που θα πάρω και τα κατάλληλα παπούτσια.
Είχα κάνει παλιά με SPD για κανένα μισάωρο για να δω την αίσθηση αλλά ποτέ δεν είχα δικά μου.
Αν θες την γνωμη μου μην παρεις κουμπωτα για καθε μερα, δεν αξιζει τη μανουρα. Βαλε καλυτερα ενα ΜΚS Sylvan γιαπωνεζικο πεταλακι ντουκι με καλουπιεδες και τελειωνει η ιστορια.

Αναλογα βεβαια και τη χρηση, προσωπικα μετα απο πολλα χιλιομετρα και των δυο επιλογων για μεγαλο διαστημα κατεληξα στο να εχω καθε μερα πανω τους καλουπιεδες και αααμα θελω να παω μια στο τοσο μια μακρυνη σε 3' δενω τα κουμπωτα και φευγω.

Φανερός Πράκτωρ
23-08-14, 17:33
Τα έχω παραγγείλει επειδή τα έχω και λίγο κάψα/περιέργεια. Ο χρόνος θα δείξει.

Κατά τα άλλα έκανα 22 χιλιόμετρα και με έσκισε στην πλάτη. Ο προηγούμενος κάτοχος ήταν πιο κοντός από μένα και είχε την σέλα πολύ μπροστά και τα handlebars προς τα κάτω (όπως φαίνεται στην φωτό). Τα είδα όλα μέχρι να γυρίσω σπίτι και να το ρυθμίσω.

alekan
23-08-14, 19:09
Καλά ρε αθεόφοβε, έφυγες βόλτα χωρίς να ρυθμίσεις τα βασικά στο ποδήλατο;

Φανερός Πράκτωρ
23-08-14, 22:46
:oops: εντάξει το έστρωσα. Το ρύθμισα. Απλά ποτέ δεν έχει χρειαστεί στο παρελθόν να προσαρμόσω σέλα (στο μπρος-πίσω) και τιμόνι. Οπότε δεν το σκέφτηκα καν.

Άσχετο. Χάζευα την σελίδα της levi's για να βρω το inseam μου και νομίζω ότι μου το βγάζει λίγο. Φοράω 34/34 και περίμενα το inseam μου να είναι πάνω από 33 1/4"
http://www.levi.com/CZ/en_GB/about/size-chart
(Όχι, δεν έχω μεζούρα :p)

ipo
26-08-14, 13:45
Το single speed είχε durano plus πίσω (25c) που μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις από άποψη ποιότητας, στιβαρότητας αλλά και συμπεριφοράς στο δρόμο.
Το ιδανικό είναι να έχεις λάστιχα ίδιας ηλικίας και φθοράς μπροστά-πίσω. Αν όμως τελικά χρησιμοποιήσει κάποιος διαφορετικά, θα πρέπει να φροντίσει να έχει το πιο καινούριο στο μπροστινό τροχό. Ο μπροστινός τροχός δουλεύει περισσότερο στο φρενάρισμα, ενώ αν ολισθήσει σε στροφή είναι πολύ πιθανό να πέσεις. Αντιθέτως αν ολισθήσει ο πίσω τροχός σε στροφή, μπορεί να τη γλιτώσεις.

alekan
26-08-14, 14:53
Εντάξει, 100-150 χιλιόμετρα παραπάνω έκανε με το ένα λάστιχο, όχι παραπάνω.

Φανερός Πράκτωρ
26-08-14, 17:00
Το παλιό μπήκε μπροστά με τη λογική ότι το πίσω παίρνει το πιο πολύ βάρος και ως συνέπεια αυτό κινδυνεύει πιο πολύ να σκιστεί από μια αιχμηρή πέτρα κλπ κλπ. Δεν το είχα σκεφτεί ότι θα έχει χειρότερη πρόσφυση ούτε και θεώρησα ότι θα παίρνω τέτοιες στροφές που θα φέρνω τα λάστιχα στα όρια της πρόσφυσής τους. Ίσως σε απότομο φρενάρισμα να έχει πιο πολύ νόημα.

Κατά τα άλλα με το signle speed έκανα 300 χιλιόμετρα μέσα σε 1-1,5 μήνα που το είχα. Το λάστιχο δεν ήταν καινούργιο ούτε όταν πήρα το single speed. Με λίγα λόγια το παλιό είναι ταλαιπωρημένο και θα έλεγα ότι είναι στο μέσο της ζωής του (έχει εκδορές αλλά στα πλάγια έχει ακόμα τις βελόνες κλπ). Πάντως μέχρι σήμερα μια χαρά συμπεριφέρεται σε δυνατά φρεναρίσματα κλπ.

- - - Updated - - -

Με μια μικρή αναζήτηση στο net βλέπω ότι όλοι προτείνουν το αντίθετο από αυτό που έκανα. Ίσως να βάλω το καινούργιο μπροστά κάποια στιγμή στις επόμενες εβδομάδες. Τώρα βαριέμαι μια που έβγαλα/έβαλα 4 λάστιχα την προηγούμενη Παρασκευή και τα είδα όλα.

υγ: τα τελευταία λεφτά πήγαν σε κράνος. Οπότε δεν θα πάρω άλλο καινούργιο. :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.