PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδηλάτες @ adslgr: Αγορά ποδηλάτου, εξοπλισμού και ρουχισμού



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 [47] 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62

Φανερός Πράκτωρ
27-08-14, 20:21
Όλο εγώ γράφω :p Σας βλέπω λίγο νωχελικούς. Δεν κάνει κανένας άλλος ποδήλατο;

Μια που το ζήτησε ο raspoutiv & μια που έκανα 70 χιλιόμετρα με το trek, έχω παρατηρήσει τα εξής σε σύγκριση με το ατσάλινο single speed:
- Μάλλον το trek χτυπάει λίγο παραπάνω σε λακκούβες (αλλά μπορεί να είναι και ιδέα μου μια που το συζητήσαμε εδώ)
- Είναι σαφώς πιο αθόρυβο και πάει πιο γλυκά στο δρόμο
- Και τα 2 νομίζω ότι στρίβουν πάνω κάτω το ίδιο
- Και τα δύο φρενάρουν καλά. Το trek ίσως λίγο καλύτερα χωρίς να είμαι σίγουρος
- Νομίζω ότι το trek είναι πιο ελαφρύ αλλά δεν τα μέτρησα (μάλλον κανένα κιλό).

Για να κλείσω. Το trek είναι σαφώς άλλη κατηγορία ποδηλάτου χωρίς το ατσάλινο να είναι κακό ή έστω μέτριο.
Επιπλέον το single speed ήταν πολύ σβέλτο για μέσα στην πόλη αλλά ήθελε ίσιωμα ή μικρές κλήσεις δρόμου (που στο Μόναχο αυτά ισχύουν).
Δεν μπορώ να πω ότι με την κούρσα έχω ανεβάσει πολύ την ταχύτητά μου μια που μέσα στην πόλη δεν μπορείς να κάνεις και πάρα πολλά.
Βέβαια το καλό με την κούρσα είναι ότι βγαίνεις πιο άνετα στο δρόμο με τα αμάξια μια που μπορείς να κινηθείς πιο γρήγορα από ότι με το signle speed.
Τέλος το single speed το παρκάρεις πιο εύκολα στα διάφορα μέρη με λιγότερο άγχος για κλοπές κλπ κλπ

raspoutiv
27-08-14, 21:03
φαίνεται κάνουν και πολλές βουτιές οι άλλοι, ο ΕΝΦΙΑχτυπημένος όμως βαράει πετάλι κανονικά και απαντά:

το χτύπημα που λες οφείλεται στο υλικό του πλαισίου. άλλο το ατσάλι άλλο το αλουμίνιο
οι διαφορές που αναφέρεις είναι λίγο πολύ αναμενόμενες. από single speed δεν έχω εμπειρία αν εξαιρέσεις το παιδικό μου bmx. προφανώς εντός πόλης, από τη στιγμή που σαι σε ίσιωμα, διαφορές μεγάλες δε θα δεις. εδώ είναι αλλιώς τα πράγματα.
αφού τα χεις και τα 2 τώρα, και φαντάζομαι πως δε σκοπεύεις να πουλήσεις κάποιο σύντομα, συνάλλαζέ τα ανάλογα με τη χρήση που θες. είμαι σίγουρος στο τέλος θα καταλήξεις στο κουρσάκι μόνιμα, αλλά αυτό που λες με τις κλοπές είναι ισχυρό προσόν του single για κάποιες περιπτώσεις

Φανερός Πράκτωρ
27-08-14, 21:09
η κούρσα έχει γίνει το βασικό μου ποδήλατο εδώ και 5-6 μέρες. Το singlespeed φόρεσε τα καλά του και μέχρι την Κυριακή θα έχει φύγει (είναι too much 3 ποδήλατα - έχω ήδη ένα καλό mountain)

Αν ενδιαφέρεστε προλαβαίνετε ακόμα :)
http://www.ebay.de/itm/231315274006?ssPageName=STRK:MESELX:IT&_trksid=p3984.m1555.l2649

raspoutiv
27-08-14, 21:18
α έχεις και mountain. join me ;)
περιττεύει σίγουρα τότε το single, εκτός αν και το mountain είναι επικίνδυνο σε θέματα κλοπής, οπότε το θες για να μη χτυπάει στο μάτι
σβέλτος πάντως. ebay και τέλος. μπράβο

Φανερός Πράκτωρ
27-08-14, 21:28
Το mountain είναι στο Παρίσι σε κλειστό χώρο. :) Την κούρσα την πήρα επειδή θέλω μεταφορικό μέσο στο Μόναχο αλλά και ήθελα να δω πως είναι μια κούρσα (μια που ήθελα κάτι παραπάνω από το signle speed). Και μπορώ να πω ότι μου αρέσει

Ναι, δεν έχει νόημα να το κρατάω. Επιπλέον σε λίγο θα μπουν και τα κρύα εδώ για τα καλά και δεν θα έφευγε με τίποτα.

raspoutiv
27-08-14, 21:36
Μόναχο Παρίσι τράβα με την κούρσα να μας πεις εντυπώσεις :p
κανόνισε να σε δουν Μέρκελ Ολάντ όμως, ώστε να καταλάβουν τι λιτότητα κάνουν οι Έλληνες

Φανερός Πράκτωρ
27-08-14, 22:57
:lol:

Πλάκα πλάκα πιο εύκολο είναι να κατέβω Ελλάδα (μέσω Ιταλίας) παρά να πάω Παρίσι απο εδώ

euri
28-08-14, 00:12
Ε, είναι και κατηφόρα. Στο γυρισμό όμως; :crazy:

Φανερός Πράκτωρ
28-08-14, 10:46
Ε, είναι και κατηφόρα. Στο γυρισμό όμως; :crazy:

:p

Εκεί πως πάει; Χιονίζει; :p Εμείς μόλις ανοίξαμε τα καλοριφέρ...

euri
28-08-14, 11:23
:p

Εκεί πως πάει; Χιονίζει; :p Εμείς μόλις ανοίξαμε τα καλοριφέρ...

Όχι ακόμα, κρατάμε γερά :p

Φανερός Πράκτωρ
28-08-14, 11:23
Κατά τα άλλα τα SPD (πετάλια & παπούτσια) μια χαρά είναι. Τα παπούτσια άνετα και δεν κάνουν πολύ θόρυβο όταν περπατάω (βασικά καθόλου). Είναι κανονικά αθλητικά (ψιλοορειβατικού τύπου) και το μεταλλικό cleat από κάτω το νιώθεις μόνο σε χαλίκια. Σε κανονικό πάτωμα όχι. Αυτό είναι πολύ καλό επειδή πολλοί φίλοι που είχαν SPD τους θυμάμαι να ακούγονται από μακρυά σαν... άλογα... Με λίγα λόγια φοριούνται σαν καθημερινά ημι-αθλητικά παπούτσια που μπορείς να βάλεις σε δουλειά/καφέ που είναι πολύ θετικό.

Πρέπει να μάθω πάντως πια να βάζω και δύναμη στο ανέβασμα γιατί λόγω συνήθειας ξεχνιέμαι και βάζω μόνο όταν πατάω.

Ας συζητήσουμε τώρα για καθάρισμα, ταχύτητες (ρύθμιση) και σκουριά. :p :)

Καθάρισμα:
- Θέλω να πλύνω το ποδήλατο γενικά αλλά πιο συγκεκριμένα γρανάζια και αλυσίδα γιατί τα τελευταία έχουν πιάσει μάκα και (με) λερώνουν αρκετά αν κάνω το λάθος και τα ακουμπήσω. Χάζευα ανάλογο θέμα στο cyclist friends και έφτασαν να προτείνουν βούρτσες, βουρτσάκια και καθαριστικά που κάναν 2 ποδήλατα να τα αποκτήσεις (βασικά αυτοί ήταν χομπίστες πλυντηριάδες, όχι ποδηλάτες... Έμαθα επιπλέον ότι το ψώνιο πλυντηριάς λέγεται... detailer... :p:lol:). Αυτό που μου έμεινε είναι ότι με ένα κουβά, νεράκι, σαπούνι πιάτων και ένα απλό σφουγγαράκι θα κάνω μια χαρά δουλειά. Στο τέλος λαδάκι σε αλυσίδα και τελείωσα. Την αλυσίδα/γρανάζια είδα ότι κάποιοι την πλένουν με πετρέλαιο. Το κάνετε ή είναι overkill; Για την αλυσίδα/γρανάζια θα χρησιμοποιήσω αυτά (http://www.ebay.de/itm/380895684776).

Ρύθμιση ταχυτήτων
- Μάλλον πάω για ρύθμισμα ταχυτήτων (ξανά επειδή δεν το έκανα καλά το προηγούμενο ΣΚ). Καμιά φορά το πίσω derailleur κατεβάζει 2 ταχύτητες μαζί ή δεν κατεβάζει (ένα από τα δύο και παίζει ποιο γρανάζι χρησιμοποιώ μπροστά). Αυτό κατάλαβα είναι ότι δεν είναι σωστή η τάση του συρματόσχοινου του πίσω derailleur. Επιπλέον ξέρω ότι τα γρανάζια του μπροστά derailleur πρέπει να συνδυάζονται με ορισμένα του πίσω. Με λίγα λόγια πρέπει να αποφεύγω να χρησιμοποιώ το μεγάλο γρανάζι μπροστά με το μεγάλο πίσω (ή το μικρό μπροστά με το μικρό πίσω) μια που η αλυσίδα δεν είναι ευθυγραμμισμένη ταλαιπωρείται κλπ κλπ. Το ερώτημα είναι: Αν κάνεις την καφρίλα και βάλεις μεγάλο μπροστά με μεγάλο πίσω, είναι κακό αν το μπροστά derailleur ακουμπάει στην αλυσίδα (κάνοντας προφανώς τον αντίστοιχο ήχο); Γιατί έχω την αίσθηση ότι δεν μπορώ να το αποφύγω αυτό σε τόσο ακραίες καταστάσεις (συνδυασμό ταχυτήτων). Σε normal συνδυασμό ταχυτήτων προφανώς δεν ακουμπάει τίποτα και πουθενά.

Σκουριά
- Για την σκουριά τι κάνετε; Δυστυχώς το ποδήλατο θα μένει έξω τα βράδια κλπ. Του έχω κουκούλα αλλά ακόμα και έτσι λόγω υγρασίας πιάνει/θα πιάνει σκουριά. Υπάρχει και που μπορώ να βάλω στα μεταλλικά μέρη (βίδες, σύστημα φρένων κλπ) για να το αποφύγω;

Thanks!

manicx
28-08-14, 12:11
Καθάρισμα σκελετού μπορείς να κάνεις με ότι θες αρκεί να μην αφήνει ίχνη σαπουνιού. Αν θες πάρε ένα φθηνό σαμπουάν αυτοκινήτου. Εναλλακτικά, το Muc Off, κρατάει πολύ. To καλό με το muc off είναι ότι αφού καθαρίσεις το ποδήλατο, μπορείς να πλύνεις και τα κινητά μέρη χωρίς φόβο. Για την αλυσίδα είχα δοκιμάσει πετρέλαιο αλλά σε καμία περίπτωση δεν είχα το αποτέλεσμα που έχω με το Chain Cleaner, πάλι της Muc Off. Την κάνει καινούρια και δεν θέλει πολύ ποσότητα. Ρίχνεις μία σε αλυσίδα, κασέτα, δίσκους μπροστά και μετά με τα βουρτσάκια που έδειξες καθαρίζεις εξωτερικά την αλυσίδα αλλά κι εσωτερικά σπρώχνοντας τις 'τρίχες' της βούρτσας κάθετα στην αλυσίδα. Αφού την κάνεις όλη έτσι, ξαναρίχνεις μια γύρα chain cleaner και μετά το πλακώνεις με νερό. Το λάδι του Chain Cleaner είναι φιλικό προς το περιβάλλον ενώ ξεπλένεται με ιδιαίτερη ευκολία και το βασικό, δεν βρωμάει. Στην αλυσίδα λάδι για αλυσίδα, καλή ποσότητα αλλά όχι να πιτσιλάει. Στο τέλος με ένα πανάκι καθαρίζεις τα μπόσικα φροντίζοντας η αλυσίδα να έχει ένα ελαφρύ στρώμα λίπανσης. Όταν λιπαίνεις την αλυσίδα κάνε και αλλαγές στις ταχύτητες να δώσεις και λίγο λίπανση στα γρανάζια. Για μετά το πλύσιμο, να έχεις ένα πανάκι με μικροίνες για να καθαρίσεις το ποδήλατο από το νερό. Έτσι θα γλυτώσεις να έχεις και λεκέδες. Κάτι σαν το δέρμα που χρησιμοποιούν στα αυτοκίνητα.

-Ρύθμιση, προσπάθησε να χαλαρώσεις λίγο την ένταση. Αν δεν σου κατεβάσει μάλλον είναι πολύ σφιχτό. Την ένταση τη ρυθμίζεις από την μανέτα ή πάνω στον εκτοχιαστή. Για ταχύτητες οι σχέσεις είναι 1 μπροστά 1,2,3,4 πίσω, 2 μπροστά 1,2,3,4,5,6,7 πίσω (θεωρητικά και η 8 αλλά μην το σκίζεις και πολύ), 3 μπροστά 5,6,7,8 πίσω. Αυτά για 3άρι μπροστά, 8άρι πίσω. Το πρόβλημα που περιγράφεις δεν έχει να κάνει με το αν βρίσκει η αλυσίδα στον εκτροχιαστή αλλά το ότι σακατεύεις γρανάζια και αλυσίδα καθώς α) η αλυσίδα είναι στο μέγιστο 'τέντωμα' και β) είναι διαγώνια καταπονώντας τόσο την αλυσίδα όσο και τα γρανάζια που θα αρχίσουν να φθείρονται.

-Σκουριά δεν ξέρω. Το έχω σε γκαράζ αλλά έχει υγρασία που περνάει από κάτω. Πρόβλημα δεν είχα μέχρι στιγμής. Πάντως να σου πω ότι ποδηλατώ και με βροχή, σε νερό νιαγάρα, και σκουριά δεν έχω δει παρά μόνο στο ελατήριο στο κουδουνάκι και λίγο στην κασέτα που μετά το καθάρισμα έφυγε.

Φανερός Πράκτωρ
28-08-14, 12:38
Μιλάς γι'αυτά τα 2;
http://muc-off.com/clean/10-bike-cleaner-5037835904000.html?ref_cat=8 (γενικό πλύσιμο)
http://muc-off.com/clean/19-bike-chain-cleaner-5037835950007.html?ref_cat=8 (αλυσίδα)

manicx
28-08-14, 13:59
Yeap....

ipo
28-08-14, 15:42
Πλένω συστηματικά αλυσίδα, γρανάζια, εκτροχιαστές, με πετρέλαιο. Ένα χέρι πετρέλαιο με χοντρό πινέλο και βετέξ. Άλλο ένα χέρι σαπούνι (ρούχων, διότι των πιάτων δεν κάνει τόσο καλή δουλειά) με το βετέξ και το πινέλο για να φύγει το πετρέλαιο. Κατόπιν ξέπλυμα του σαπουνιού με νερό και αφήνω λίγη ώρα να στάξει/στεγνώσει. Σκουπίζω τα νερά από την αλυσίδα με απορροφητικό χαρτί και τη λιπαίνω με λάδι της Shimano. Λιπαίνω τους εκτροχιαστές, αλλάζοντας πολλές φορές ταχύτητα γυρνώντας τα πετάλια. Τέλος, σκουπίζω την αλυσίδα από το λάδι που περισσεύει.

Είναι οικονομική και καλή λύση, αλλά ταλαιπώρια, αφού μου παίρνει 45'. Σκέφτομαι να καταφύγω σε ειδική κασέτα πλύσης και degreaser. Έχει δοκιμάσει κανείς;


Ένα σύστημα ταχυτήτων καλά ρυθμισμένο και με σωστά περιφερειακά, δεν κάνει θόρυβο στις διαγώνιες σχέσεις. Αλλά και να κάνει, δεν πρέπει να σε ενδιαφέρει, διότι δεν πρέπει να τις χρησιμοποιείς. Προσωπικά δουλεύω τον πρώτο δίσκο μπροστά με τα 4, άντε 5, από τα 8 πίσω γρανάζια. Το δεύτερο δίσκο μπροστά με όλα τα γρανάζια και τον τρίτο με 4, σπάνια 5, τελευταία.

frap
28-08-14, 16:21
Εγώ πάλι με τον μεσαίο δίσκο μόνο από κακό υπολογισμό φεύγω κάτω από το 3 πίσω και πάω πάνω από το 5ο μόνο αν έτυχε να θέλω να επιταχύνω πολύ γρήγορα.

Γενικά αν νιώσω πως πρέπει να βάλω 2-3 και κάτω πολύ πιθανόν να χρειαστώ λίγο μετά ακόμη μικρότερη σχέση... οπότε γυρίζω στο 1-4 προκαταβολικά και πάω ανάλογα...

Ίσως να έχει σχέση και με τα δόντια που έχουν τα γρανάζια μας τελικά, άλλο να έχεις σχέσεις με εύρος mountain, άλλο trekking (48 δόντια ο μεγάλος:) ) κι άλλο κούρσας.

Φανερός Πράκτωρ
28-08-14, 19:26
Και μια πιο πρόσφατη/σημερινή (δικιά μου) μια που οι άλλες που είχα βάλει ήταν απο την αγγελία πώλησής του.

143366

ipo
28-08-14, 20:58
Και μια πιο πρόσφατη/σημερινή (δικιά μου) μια που οι άλλες που είχα βάλει ήταν απο την αγγελία πώλησής του.

143366
Εξακολουθείς να το παίρνεις από τη λάθος μεριά. :p


Πολύ όμορφο! Με γεια!

costa
28-08-14, 21:01
Και μια πιο πρόσφατη/σημερινή (δικιά μου) μια που οι άλλες που είχα βάλει ήταν απο την αγγελία πώλησής του.

Σου ειπε ο άνθρωπος παραπάνω να βγάζεις την δεξια πλευρα του ποδηλάτου ,εσυ επιμένεις να μας δείχνεις την αριστερή!Δεν πιστευω να εισαι κομουνιστής? :p

Ορίστε πως παίρνονται οι σωστές φώτο http://i90.photobucket.com/albums/k275/VotritisCosta/C1_zpsd2cf117b.png

Φανερός Πράκτωρ
28-08-14, 23:10
:lol: :lol: :lol:
Ok ok! :p

tsigarid
29-08-14, 08:58
Και μια πιο πρόσφατη/σημερινή (δικιά μου) μια που οι άλλες που είχα βάλει ήταν απο την αγγελία πώλησής του.

143366

Ρε ψηλέ, λίγο ακόμα και θα σου βγει η σέλα εκεί που την έχεις βάλει! :p

Μεγειά!

euri
29-08-14, 09:28
Καλύτερα να σου βγει η σέλα παρά το όνομα.

ipo
29-08-14, 09:51
Μάλλον ο Πράκτορας χρειάζεται δύο νούμερα μεγαλύτερο ποδήλατο.

Φανερός Πράκτωρ
29-08-14, 09:56
Ναι λογικά παίζω απο 58 μέχρι 60 και αυτο είναι 58. Αν και με το inseam μου ολα τα charts με βγάζανε για 58αρι (η και 59αρι ορισμένα), δε θα χαλούσε ενα 59αρι ή ισως και 60αρι.

Πάντως δε με κουράζει.

raspoutiv
29-08-14, 15:07
ρε παιδιά μη του το βγάζετε απ τη μύτη το κουρσάκι. με το Trekάκι αυτό είσαι άρχοντας πράκτορα.
αν θες να το μεγαλώσεις λίγο μπορείς να βάλεις μακρύτερο λαιμό αλλά αφού δε σε κουράζει μην το σκέφτεσαι.

meletis
19-09-14, 20:55
Καλησπέρα επειδή πέρασα φοιτητής στην Σπάρτη πήρα μαζί μου και το ποδήλατο. Ψάχνω να βρώ φως μπρός/πίσω για το ποδήλατο για τις νυχτερινές βόλτες καθώς και μια καλή κλειδαριά . Συμφέρει να πάρω απο ebay ή απο εδώ σε κανένα μαγαζί. Έχετε να προτείνετε κάποιο δοκιμασμένο σετ? Ευχαριστώ

raspoutiv
19-09-14, 20:57
πάρε 1 σετάκι κινέζικα από εκεί από όποιο μαγαζί θέλεις να μην περιμένεις
2-5€ πουλιούνται (δε θέλω να σου διαφημίσω γνωστή αλυσίδα που πουλάει γιατί εκμεταλλεύεται τους εργαζόμενούς της - αν με πιάνεις)

και καλό φοιτηταριό

meletis
19-09-14, 21:01
πάρε 1 σετάκι κινέζικα από εκεί από όποιο μαγαζί θέλεις να μην περιμένεις
2-5€ πουλιούνται (δε θέλω να σου διαφημίσω γνωστή αλυσίδα που πουλάει γιατί εκμεταλλεύεται τους εργαζόμενούς της - αν με πιάνεις)

και καλό φοιτηταριό
Δεν με ενδιαφέρει ας αργήσει έτσι και αλλιώς τέλος του μήνα θα κατέβω Σπάρτη.

raspoutiv
19-09-14, 21:04
Δεν με ενδιαφέρει έτσι και αλλιώς τέλος του μήνα θα κατέβω Σπάρτη.

πάνω κάτω ίδια τιμή θα τα πάρεις κι από ebay τα κινέζικα. αν θες παρήγγειλε
για πίσω ίδια δουλειά σου κάνουν όλα πάνω κάτω. ο φακός μπροστά έχει διαφορά αλλά αν δε σου κάνει ο τσίπικος τον κρατάς για περίπτωση διακοπής ρεύματος στο σπίτι και βάζεις 1 δυνατότερο μετά.
αν θες κάτι επώνυμο κι ακριβό πες να σου βάλω κανα link από cateye

Siba
19-09-14, 21:52
Καλησπέρα επειδή πέρασα φοιτητής στην Σπάρτη πήρα μαζί μου και το ποδήλατο. Ψάχνω να βρώ φως μπρός/πίσω για το ποδήλατο για τις νυχτερινές βόλτες καθώς και μια καλή κλειδαριά . Συμφέρει να πάρω απο ebay ή απο εδώ σε κανένα μαγαζί. Έχετε να προτείνετε κάποιο δοκιμασμένο σετ? Ευχαριστώ
Για κλειδαριας κοιτας σε πεταλο Kryptonite (https://www.kryptonitelock.com/Pages/ProductDetails.aspx?cat=BicycleSecurity&mod=By%20Category) κατα προτιμιση οσο πιο μικρο.

meletis
19-09-14, 22:40
Είχα αγοράσει απο τα praktiker μια τρόμπα ποδιού bUDGET (10-12 ευρώ) αλλά μου κόπηκε ο αντάπτορας που προσαρμόζω στην βαλβίδα του ποδηλάτου. Υπάρχει κάποια πατέντα να την φτιάξω ώστε να μην αγοράσω άλλη.

Mouse Potato
24-09-14, 22:19
Ερώτηση. Τα haibike τα ξέρετε; Είδα κάτι κομμάτια στο bike festival και μου άρεσαν πολύ και αισθητικά και τιμολογιακά. Τι παίζει; Κανένας ειδήμων;

vamvakoolas
26-09-14, 13:31
Ερώτηση. Τα haibike τα ξέρετε; Είδα κάτι κομμάτια στο bike festival και μου άρεσαν πολύ και αισθητικά και τιμολογιακά. Τι παίζει; Κανένας ειδήμων;

απο τη προσωπικη μου γνωση και εμπειρια χωρις καν να ψαξω γκουγκλι:

Γερμανικη εταιρια που βγαζει ηλεκτρικα και απλα ποδηλατα. Τα απλα ηταν (δε ξερω αν βγαζει ακομα) αρκετα φτηνα (τυπου Κινας) αλλα αδιαφορη γεωμετρια και χρωματα (συνηθως μαυρο της πισσας) και μετρια πραγματα (σκελετος/περιφερειακα). Το ονομα το εβγαλε απο τα ηλεκτρικα που εικαζω (δεν εχω γνωσεις) οτι εκει πρεπει να ειναι καλυτερα απο θεμα πωλησεων αλλα και ποιοτητας προιοντων...

Φανερός Πράκτωρ
15-10-14, 22:56
ΑΜΑΝ teleshopping


https://www.youtube.com/watch?v=xffUeDUn4_c&feature=youtu.be

Mouse Potato
15-10-14, 22:58
απο τη προσωπικη μου γνωση και εμπειρια χωρις καν να ψαξω γκουγκλι:

Γερμανικη εταιρια που βγαζει ηλεκτρικα και απλα ποδηλατα. Τα απλα ηταν (δε ξερω αν βγαζει ακομα) αρκετα φτηνα (τυπου Κινας) αλλα αδιαφορη γεωμετρια και χρωματα (συνηθως μαυρο της πισσας) και μετρια πραγματα (σκελετος/περιφερειακα). Το ονομα το εβγαλε απο τα ηλεκτρικα που εικαζω (δεν εχω γνωσεις) οτι εκει πρεπει να ειναι καλυτερα απο θεμα πωλησεων αλλα και ποιοτητας προιοντων...

Μάλιστα. Ευχαριστώ! :)

tsigarid
15-10-14, 23:44
ΑΜΑΝ teleshopping


https://www.youtube.com/watch?v=xffUeDUn4_c&feature=youtu.be

Μαλακία προϊόν, θα έπρεπε να το κάνουν λίγο μακρύτερο και να έχει και μαξιλάρι.

megahead13
17-10-14, 14:36
ΑΜΑΝ teleshopping


https://www.youtube.com/watch?v=xffUeDUn4_c&feature=youtu.be


Μαλακία προϊόν, θα έπρεπε να το κάνουν λίγο μακρύτερο και να έχει και μαξιλάρι.
:facepalm: :facepalm: :rofl: :rofl: :rofl:

meletis
08-12-14, 21:03
Καλησπέρα.Παρέλαβα τον εξής φακό:http://www.ebay.com/itm/350846807508. Είναι δυνατός περίπου 3.5 ευρώ τον πλήρωσα , είχε δωρεάν μεταφορικά. Που είχα ρωτήσει σε κατάστημα ποδηλάτων ο πιο φτηνός είχε 10 ευρώ .

Φανερός Πράκτωρ
11-12-14, 23:56
Ανάμεικτα συναισθήματα από τον φακό cree t6.
148305

Είναι ευαίσθητος στις δονήσεις του δρόμου και αν πέσω σε σαγρέ έδαφός ή σε ανωμαλίες μπορεί να αλλάξει mode μόνος του (πχ. να γυρίσει σε strobe) και επιπλέον επειδή είναι εμπροσθοβαρής, τραβάει τις βάσεις προς τα μπροστά/κάτω και στο τέλος απλά φωτίζει κάτω αντί για μπροστά.

(Πολύ) Φθηνός δε λέω αλλά δεν είναι για σοβαρές καταστάσεις. Μπορεί βέβαια να έπεσα και σε ελαττωματικό ή κακό μοντέλο.
Στα θετικά του είναι ότι είναι ανθεκτικός. Από φωτεινότητα είναι ΟΚ.

- - - Updated - - -

Εσύ manicx ποιόν έχεις; Έχεις παρόμοια προβλήματα;

hedgehog
12-12-14, 00:37
Ανάμεικτα συναισθήματα από τον φακό cree t6.
148305

Είναι ευαίσθητος στις δονήσεις του δρόμου και αν πέσω σε σαγρέ έδαφός ή σε ανωμαλίες μπορεί να αλλάξει mode μόνος του (πχ. να γυρίσει σε strobe) και επιπλέον επειδή είναι εμπροσθοβαρής, τραβάει τις βάσεις προς τα μπροστά/κάτω και στο τέλος απλά φωτίζει κάτω αντί για μπροστά.

(Πολύ) Φθηνός δε λέω αλλά δεν είναι για σοβαρές καταστάσεις. Μπορεί βέβαια να έπεσα και σε ελαττωματικό ή κακό μοντέλο.
Στα θετικά του είναι ότι είναι ανθεκτικός. Από φωτεινότητα είναι ΟΚ.

- - - Updated - - -

Εσύ manicx ποιόν έχεις; Έχεις παρόμοια προβλήματα;

για να μην πέφτει, μπορείς να δοκιμάσεις να τον βάλεις κάτω από το τιμόνι αντί για επάνω.

το πρόβλημα με το mode το έχω κι εγώ (μοιάζει οπτικά ο φακός μου, αν και δεν είναι ο ίδιος)...

μου πέρασε από το μυαλό μήπως φταίει πως είναι χαλαρός μέσα ο αντάπτορας για τις ΑΑΑ μπαταρίες...

ήθελα αν δοθεί η ευκαιρία, να δοκιμάσω με μία 26650 μήπως συμπεριφέρεται καλύτερα.

manicx
12-12-14, 13:07
Εσύ manicx ποιόν έχεις; Έχεις παρόμοια προβλήματα;

Βασικά όταν πήρα, κοίταξα τις διαστάσεις να είναι μικρές. Και πήραν έναν ίσιο. Αυτός (http://www.ebay.co.uk/itm/2-x-Ultrafire-MINI-CREE-XML-T6-torch-bike-lights-head-light-set-rear-LED-/390697797408?pt=UK_SportGoods_CyclAcces_RL&var=&hash=item5af7674720)είναι (σε single). Και όχι δεν έχω πρόβλημα με το κουμπί. Τον ίδιο που έχεις πήρε κι ένα φίλος στο γραφείο. Πολύ μεγάλος και το βάρος μπροστά είναι όντως too much.

Φανερός Πράκτωρ
14-12-14, 22:03
μου πέρασε από το μυαλό μήπως φταίει πως είναι χαλαρός μέσα ο αντάπτορας για τις ΑΑΑ μπαταρίες...
Αυτό δείχνει να φταίει (δεν το δοκίμασα εκτενώς).
Τύλιξα την μπαταρία με χαρτί για να μην παίζει μέσα στον φακό και σταμάτησε να αλλάζει mode σε ανώμαλο έδαφος.

manicx
15-12-14, 12:05
Εγώ είχα πάρει και κάποιες μπαταρίες spare. Σε κάποια φάση άλλαζε ο φακός ένταση, πολλές φορές δεν είχα φως. Παραγγέλνω νέο φακό, του βάζω την μπαταρία, τα ίδια. Και τελικά το πρόβλημα ήταν η μπαταρία. Είχε πέσει μια φορά και ξεκόλλησε το στοιχείο εσωτερικά κι έπαιζε. Την κούναγες και το άκουγες. Αυτό απλά για να ξέρετε σε περίπτωση που πέσει κάτω.

megahead13
16-12-14, 17:24
Καλησπέρα.Παρέλαβα τον εξής φακό:http://www.ebay.com/itm/350846807508. Είναι δυνατός περίπου 3.5 ευρώ τον πλήρωσα , είχε δωρεάν μεταφορικά. Που είχα ρωτήσει σε κατάστημα ποδηλάτων ο πιο φτηνός είχε 10 ευρώ .
Αυτόν έχω κι εγώ για δεύτερο σε περίπτωση που μείνει από μπαταρία στη μέση της διαδρομής ο κυρίος φακός:

http://www.ebay.co.uk/itm/CREE-XML-XM-L-T6-1800-LM-LED-Cycling-Bike-Bicycle-Head-Light-HeadLamp-HeadLight-/140744146377

Μαζί με αυτό:

http://www.ebay.co.uk/itm/Wide-Angle-Lens-for-MagicShine-Gemini-Lupine-Bike-Light-/271236305324

Για πίσω φως έχω πάρει αυτό:

http://www.ebay.co.uk/itm/RSP-ASTRUM-LED-REAR-BIKE-CYCLE-BICYCLE-LIGHT-2-X-1-2-WATT-LEDS-ULTRA-BRIGHT-/331413757426?pt=UK_SportGoods_CyclAcces_RL&var=&hash=item4d29cc9df2

Κανένα πρόβλημα με οποιοδήποτε από τα παραπάνω :)

Φανερός Πράκτωρ
18-12-14, 20:50
148574

manicx
18-12-14, 21:19
Πάει το carbon;

alekan
18-12-14, 21:59
Του έσκισε τον πάτο στο σφίξιμο.

raspoutiv
18-12-14, 22:56
και φαντάζομαι αυτό του συνέβη όταν ήταν επί τω έργω. να μη μπορεί και να γυρίσει δλδ

Φανερός Πράκτωρ
19-12-14, 01:07
Ναι πάει το carbon. Όπως λέει και ο alekan μας εγκατέλειψε από το πολύ σφίξιμο. Βέβαια και αυτό με ανάγκασε να το παρασφίξω επειδή γλιστρούσε... :p
Από εδώ και πέρα αλουμίνιο για να είμαστε πιο ήσυχοι και ας είναι λίγο πιο βαρύ και λιγότερο απορροφητικό.

raspoutiv
19-12-14, 01:30
πιο ελαφρύ πρέπει να ναι το αλουμίνιο

@ ADSLgr.com All rights reserved.