PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδηλάτες @ adslgr: Αγορά ποδηλάτου, εξοπλισμού και ρουχισμού



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 [48] 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62

Φανερός Πράκτωρ
19-12-14, 01:56
µπα... 100 γραμμάρια πιο βαρύ αλλά ΟΚ... Μικροδιαφορές αν δεν είσαι πωρωμένος.
Επιπλέον δεν αγχώνεσαι τόσο με το πόσο το σφίγγεις και έχεις προοδευτική παραμόρφωση/σπάσιμο. Είναι και πάμφθηνο σε σχέση με το carbon.
Βέβαια από εδώ και πέρα θα είμαι προσεκτικός με τις ροπές που δίνω ότι και να είναι το υλικό (αγόρασα ροπόκλειδο).
Ευτυχώς το παραπάνω παλουκόσελο (FSA K-Force) το πήρα μεταχειρισμένο στα 35 και όχι στα 120+ euro που κάνει καινούργιο αλλιώς θα τα είχα πάρει πολύ άσχημα.

Άσχετο: Οι έχοντες cree φακούς έχετε καταλήξει σε κάποιο ικανοποιητικό stand (π.χ. αρκετά σταθερό και φθηνό από ebay);
Πέρα από το παλουκόσελο, πήγε να με φάει λάχανο ένας χθες με την αμαξάρα του επειδή δεν με είδε ενώ είχα αρκετά καλό φωτισμό.
Σκοπεύω πια να γίνω χριστουγεννιάτικο δέντρο...

manicx
19-12-14, 12:48
http://www.ebay.co.uk/itm/360-Bike-Bicycle-Cycle-Flashlight-Torch-Mount-LED-Head-Front-Lamps-Holder-Clip-/291156673852?pt=UK_SportGoods_CyclAcces_RL&hash=item43ca4a453c

Πάρε 2-3 να έχεις καβάτζα. Έχει το ίδιο κλείδωμα στο τιμόνι με τα φώτα της cateye (που προσωπικά και παρά τις γκρίνιες μερικών στο internet το θεωρώ ότι καλύτερο υπάρχει) και πάνω είναι λάστιχο και όχι σκληρό πλαστικό οπότε είναι διαχειρίσιμο ως προς το πάχος. Στο δικό μου φακουδάκι είναι μια χαρά αλλά είναι και μικρό οπότε δεν παίρνω όρκο για πιο μεγάλα.

Φανερός Πράκτωρ
19-12-14, 13:38
Έχω ακριβώς το ίδιο αυτή την περίοδο και δυστυχώς ο δικός μου φακός το παρασέρνει μπροστά.
Παρήγγειλα 2 cree φακούς σαν τους δικούς σου οπότε θα δοκιμάσω αν είναι σταθερό με αυτούς.
Σκεφτόμουν για το παρακάτω (σε πιο χαμηλή τιμή) αλλά δεν βλέπω πολλούς λόγους για να είναι πιο σταθερό αυτό από αυτό που παρέθεσες και έχουμε.
http://www.ebay.de/itm/28mm-Fahrradlampe-Frontlampe-Schweinwerfer-Halter-Halterung-360-Grad-Drehbar-/271405963734?pt=Fahrrad_Schuhe&hash=item3f310e59d6

Μήπως έχεις καταλήξει και σε κανένα καλό κουδουνάκι (με παρόμοιο μηχανισμό δεσίματος στο τιμόνι;) που να ταιριάζει στα πιο χοντρά τιμόνια κούρσας;

hedgehog
19-12-14, 13:53
Έχω ακριβώς το ίδιο αυτή την περίοδο και δυστυχώς ο δικός μου φακός το παρασέρνει μπροστά.

δοκίμασε να βάλεις τον φακό κάτω από το τιμόνι αντί για επάνω....

δεν έχω την ίδια βάση, αλλά στην περίπτωση μου συμπεριφέρθηκε πολύ καλύτερα με αυτόν τον τρόπο :)

Φανερός Πράκτωρ
19-12-14, 13:59
Θα δοκιμάσω και αυτό αλλά ο συγκεκριμένος μηχανισμός έχει λαστιχένιο δέσιμο για τον φακό και φοβάμαι ότι σε καμία λακκούβα θα φύγει ο φακός στο δρόμο μαζί με το λαστιχάκι.

Εσύ ποια βάση έχεις hedgehog;

hedgehog
19-12-14, 14:11
ως παράδειγμα προς αποφυγή να την πω.... http://www.ebay.com/itm/151365666048 :p

καθόλου καλή επιλογή....

manicx
19-12-14, 18:42
Για κουδουνάκι υπήρχε ένα τρομερό της cateye. Αλλά τώρα το βλέπω διαθέσιμο από Αμερικές και Ιαπωνίες με κόστη μεταφορικών στο θεό. Κάτι με λαστιχένιο hold στο τιμόνι είχε το chainreaction αλλά όλοι λένε ότι δεν ακούγεται μία.

raspoutiv
19-12-14, 18:47
Τι το θες το κουδουνάκι; στοματάκι κ φωνή

alekan
19-12-14, 19:00
Στη Γερμανία φωνάρες;; Θα φάει πρόστιμο.

Φανερός Πράκτωρ
19-12-14, 19:48
Για κουδουνάκι υπήρχε ένα τρομερό της cateye. Αλλά τώρα το βλέπω διαθέσιμο από Αμερικές και Ιαπωνίες με κόστη μεταφορικών στο θεό. Κάτι με λαστιχένιο hold στο τιμόνι είχε το chainreaction αλλά όλοι λένε ότι δεν ακούγεται μία.

μήπως λες γιαύτο;
http://www.ebay.de/itm/161517386438?_trksid=p2060778.m1438.l2648&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Αν δεν βρω κάτι κάτω από 10 ευρώ θα μείνω με αυτό που έχω. Απλά είναι για μικρότερη διάμετρο τιμονιού, έχω βγάλει την βίδα σύσφιξης και είναι λίγο στον αέρα. Δλδ έχει τύχει αρκετές φορές που θέλω να το χτυπήσω και απλά έφερε βόλτα επειδή δεν είναι σφιγμένο.

- - - Updated - - -


Τι το θες το κουδουνάκι; στοματάκι κ φωνή

Στη Γερμανία φωνάρες;; Θα φάει πρόστιμο.

Δε νομίζω να φάω και πρόστιμο (οι Γερμανοί είναι αρκετά πιο κάφροι από αυτό που έχουμε στο μυαλό μας και απλά ψιλουποκριτές στο θέμα της νομιμότητας).
Δεν μπορείς όμως κάθε τρεις και λίγο να φωνάζεις σαν τον τρελό. Άσε που επειδή δεν φωνάζουν ιδιαίτερα οι ποδηλάτες το πιο πιθανό είναι να καθίσουν οι πεζοί στην θέση τους αποσβολωμένοι να σε κοιτάζουν. Οπότε μάταιος κόπος... :p

Ίσως να το δοκιμάσω καμία μέρα. Ειδικά κανένα ΑΑΑαααΑΑΑΑααΑΑΑΑααΑΑΑρρρργκκ :p

manicx
22-12-14, 12:28
μήπως λες γιαύτο;
http://www.ebay.de/itm/161517386438?_trksid=p2060778.m1438.l2648&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Αν δεν βρω κάτι κάτω από 10 ευρώ θα μείνω με αυτό που έχω. Απλά είναι για μικρότερη διάμετρο τιμονιού, έχω βγάλει την βίδα σύσφιξης και είναι λίγο στον αέρα. Δλδ έχει τύχει αρκετές φορές που θέλω να το χτυπήσω και απλά έφερε βόλτα επειδή δεν είναι σφιγμένο.

Ναι αυτό. Και σε καλή τιμή. Αλλά αποστολή μόνο Γερμανία δηλαδή ότι πρέπει για εσένα.

Φανερός Πράκτωρ
24-12-14, 21:48
Φόρεσε και τα χειμερινά του το δικό μου

148748

alekan
24-12-14, 21:59
Ζιπουνάκι δεν του έβαλες όμως.

Φανερός Πράκτωρ
24-12-14, 22:24
Ένα, ένα. Όλα θα γίνουν! :p

tsigarid
24-12-14, 22:43
Φόρεσε και τα χειμερινά του το δικό μου

148748

Τι έγινε, έμαθες να βγάζεις φωτογραφίες από δεξιά; :p

alekan
24-12-14, 22:49
Ποζέρι.

Φανερός Πράκτωρ
24-12-14, 23:21
Τι έγινε, έμαθες να βγάζεις φωτογραφίες από δεξιά; :p

εεε πες πες :p

frap
25-12-14, 11:54
Ωραία, το επόμενο μάθημα θα είναι για το σωστό φωτισμό ! :D

Φανερός Πράκτωρ
25-12-14, 13:52
είπαμε όλα θα γίνουν! Προτεραιότητα έχει το Ζιπουνάκι :p

Φανερός Πράκτωρ
17-01-15, 23:25
http://www.ebay.co.uk/itm/360-Bike-Bicycle-Cycle-Flashlight-Torch-Mount-LED-Head-Front-Lamps-Holder-Clip-/291156673852?pt=UK_SportGoods_CyclAcces_RL&hash=item43ca4a453c

Πάρε 2-3 να έχεις καβάτζα. Έχει το ίδιο κλείδωμα στο τιμόνι με τα φώτα της cateye (που προσωπικά και παρά τις γκρίνιες μερικών στο internet το θεωρώ ότι καλύτερο υπάρχει) και πάνω είναι λάστιχο και όχι σκληρό πλαστικό οπότε είναι διαχειρίσιμο ως προς το πάχος. Στο δικό μου φακουδάκι είναι μια χαρά αλλά είναι και μικρό οπότε δεν παίρνω όρκο για πιο μεγάλα.


Έχω ακριβώς το ίδιο αυτή την περίοδο και δυστυχώς ο δικός μου φακός το παρασέρνει μπροστά.
Παρήγγειλα 2 cree φακούς σαν τους δικούς σου οπότε θα δοκιμάσω αν είναι σταθερό με αυτούς.
Σκεφτόμουν για το παρακάτω (σε πιο χαμηλή τιμή) αλλά δεν βλέπω πολλούς λόγους για να είναι πιο σταθερό αυτό από αυτό που παρέθεσες και έχουμε.
http://www.ebay.de/itm/28mm-Fahrradlampe-Frontlampe-Schweinwerfer-Halter-Halterung-360-Grad-Drehbar-/271405963734?pt=Fahrrad_Schuhe&hash=item3f310e59d6

Λοιπόν, οι μικροί φακοί που μου πρότεινες είναι αξιοπρεπέστατοι. Ίδια φωτεινότητα με τον πιο βαρύ cree που είχα και το μισό βάρος.
Επιπλέον είναι λιγότερο ευαίσθητοι στους κραδασμούς. Η βάση που έχεις (και είχα) ακόμα και με τον ελαφρύ φακό χαμήλωνε επειδή δεν έσφιγγε πολύ.
Δεν έκανα είναι η αλήθεια την πατέντα του hedgehog (να βάλω τον φακό κάτω από το τιμόνι) επειδή φοβόμουν ότι θα μου πέσει σε κάποια ανωμαλία ο φακός.

Πήρα όμως δοκιμαστικά μια βάση σαν αυτές που ανέφερα παραπάνω
http://www.ebay.de/itm/28mm-Fahrradlampe-Frontlampe-Schweinwerfer-Halter-Halterung-360-Grad-Drehbar-/271405963734?pt=Fahrrad_Schuhe&hash=item3f310e59d6
Στο λίγο που τη δοκίμασα είναι σταθερότατη στο τιμόνι (επειδή κλειδώνει με πολύ καλύτερο τρόπο) και ο φακός ασφαλίζει πολύ καλά πάνω της (αυτό το φοβόμουν).

manicx
19-01-15, 12:40
Εγώ έκανα δοκιμή και με αυτό (http://www.dx.com/p/universal-adjustable-bicycle-mount-for-flashlights-2cm-4cm-diameter-31871#.VLzP-hqBaUl). Περιέργως είναι ότι πιο σταθερό έχω δοκιμάσει. Απλά λόγω του ότι είναι καουτσούκ θα παίξει λίγο ο φακός παραπάνω (η βάση είναι σταθερή) στις λακούβες. Ένας γνωστός μου πήρε μια ταινία που βάζουν στις άκρες των σκαλοπατιών, έκοψε μια λωρίδα και την έβαλε στο τιμόνι, στο σημείο της βάσης. Το είδα και όντως είναι αδύνατο να παίξει η βάση, έχει δέσει για τα καλά.

Φανερός Πράκτωρ
21-01-15, 21:42
Φόρεσε και τα χειμερινά του το δικό μου

148748

Κατάφερα εδώ και μερικές μέρες να στήσω σωστά τους SKS Longboard. Έπρεπε να κάνω πατέντες και να χάσω/αφιερώσω αρκετές ώρες για να μπουν καλά και να μην ακουμπάει το λάστιχο πάνω τους. Το βασικό πρόβλημα ήταν στον πίσω λασπωτήρα που το στήσιμο του ποδηλάτου δεν του άφηνε αρκετό κενό και απόσταση από το λάστιχο. Με λίγα λόγια, αν έβαζα πίεση πάνω από 40 psi το λάστιχο ακουμπούσε. Επιπλέον με το παραμικρό δείγμα λάσπης που κολλούσε στα λάστιχα, τα λάστιχα άρχιζαν να ακουμπάνε στους λασπωτήρες. Μετά από πατέντες τελικά μπορώ να τα φουσκώνω όσο θέλω (100+ psi) και ακόμα και όταν πάω σε λάσπες να μην ακούω τίποτα. Τα λάστιχα έχουν πάχος 25.

Αν εξαιρέσουμε το θέμα της τοποθέτησης που ήταν πραγματικά προβληματικό (αν και δεν φταίνε απαραίτητα οι λασπωτήρες γι’αυτό), η κάλυψη που προσφέρουν είναι εντυπωσιακή. Τα παπούτσια μου δεν έχουν λερωθεί από λάσπες ενώ προστατεύουν σκελετό αλλά και μετάδοση (αλυσίδα, γρανάζια) από πολύ καλά έως άριστα.

Με λίγα λόγια περνάω και από (λασπωμένους πια) χωματόδρομους και το ποδήλατο παραμένει πολύ καθαρό.

Οπότε νομίζω ότι είμαι ένας χαρούμενος κάτοχός τους. Το το μικρό clearence που έχουν έχει και ένα καλό. Είναι πολύ κοντά στα λάστιχα και δεν χαλάνε πολύ την εικόνα του ποδηλάτου (σε σχέση με άλλους λασπωτήρες).

sotisu
08-03-15, 02:53
Καλησπέρα. Να κάνω 2 ερωτήσεις αν γνωρίζει κάποιος φίλος να μου απαντήσει.
1) Αν πάρω ποδήλατο με υδραυλικά δισκόφρενα θα έχει κάποιο θέμα ή δύσκολη συντήρηση?
2) Θα ήθελα τη γνώμη σας γι'αυτό το ποδήλατο πού έχω βάλει στο μάτι http://kefalasbikes.gr/podilata-trekking/150-ideal-ergomax-2014.html ...
Βασικά αν είναι καλή επιλογή και αν αξίζει τα λεφτά του.. Η χρήση που θα κάνω θα είναι μικτή (πιο πολύ σε άσφαλτο αλλά θέλω αν τύχει να μπορώ να μπω και σε χωματόδρομους.. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

raspoutiv
08-03-15, 03:16
μη μπλέκεστε με υβριδικά αφού είστε για άσφαλτο.
και σε χώμα θα πηγαίνεις αν δεις τις διαδρομές του φανερού, και σε άσφαλτο θα πετάς. δε θα κάνεις κατάβαση off road κτλ. δε νομίζω πως σε νοιάζει ούτε και θα κανες με το trekking ποτέ

απ τη στιγμή που το δίνεις το 500ρικο, κούρσα με κλειστά μάτια

alekan
08-03-15, 10:15
Ή έστω fitness.

Φανερός Πράκτωρ
08-03-15, 11:23
Καλά εγώ είμαι κάφρος... Ναι, μπορείς να πας και με κούρσα σε χώματα (στρωμένο χωματόδρομο) χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα. Εγώ το κάνω μέχρι υπερβολής (~50% χώμα). Ουσιαστικά προβλήματα δεν θα έχεις πέρα του ότι θα γλιστράει λίγο σε ψιλολασπωμένο και θα κοπανάει λίγο παραπάνω (λεπτό λάστιχο - πιρούνι χωρίς ανάρτηση). Αν έχεις και λασπωτήρες (άλλη φαεινή ιδέα μου για την κούρσα, μπορεί να στομώσουν από τη λάσπη - μου έγινε χθες - και να θέλουν καθάρισμα αλλά δεν φταίει το ποδήλατο γι'αυτό...

Συμφωνώ με τους παραπάνω ότι τα trekking καλό είναι να τα αποφύγεις. Είναι ένα μπάσταρδο ποδήλατο που ποτέ δε μου γέμισε το μάτι. Αν θες κάτι με ανάρτηση πήγαινε σε ένα mountain που μπορείς να το ντύσεις με λάστιχα λίγο πιο ασφάλτινα για να κάνεις τις 70%άσφαλτο, 30%χώμα διαδρομές σου. Και όταν θες του βάζεις τα βουνίσια και έχεις ένα καθαρόαιμο ποδήλατο βουνού για να χωθείς πραγματικά σε κάτι πιο βρώμικο. Εγώ αυτό είχα κάνει επειδή (τότε) δεν πίστευα ότι τα ποδήλατα χωρίς ανάρτηση θα πηγαίνουν μια χαρά και σε απλό χωμάτινο δρόμο. Επιπλέον ήθελα να έχω το option για κάτι πιο βουνίσιο (πιο άγριο χωματόδρομο) που τελικά δεν τον ακολούθησα ποτέ με το συγκεκριμένο ποδήλατο.

Τώρα έχω κούρσα και είναι λίγο υπερβολικά αυτά που της κάνω χωρίς πάλι να υπάρχει θέμα (50% δρόμο, 50% στρωμένο χωματόδρομο). Αυτό που θα χρειαζόμουν είναι ένα cyclocross που πια βγαίνουν και με (υδραυλικά;) δισκόφρενα για να γουστάρεις αλλά και έχουν πιο χοντρά λάστιχα από κούρσα για να έχουν καλύτερη απορρόφηση κραδασμών και λογικά πάνε πολύ καλά στο δρόμο.

Για να μην πολυλογώ. Αν σκέφτεσαι ένα 30% χώμα στρωμένο και μετά δρόμο πόλης θα έλεγα να ξεχάσεις την ανάρτηση (των mountain θα είναι overkill και των trekking που είναι πιο light λένε ότι είναι κακής ποιότητας και χαλάει πολύ εύκολα). Με ένα λαστιχάκι μεσαίου μεγέθους (π.χ. 30-32 πλάτος) θα είσαι πολύ καλά από θέμα άνεσης (εγώ να φανταστείς ότι είμαι με 25 και κάνω τα παραπάνω). Από εκεί και πέρα πάρε τη γεωμετρία που σου ταιριάζει (fitness, κούρσα, cyclocross). Δοκίμασε διάφορα στυλ και δες. Το καλύτερο θα ήταν αν μπορείς να δανειστείς για μερικές βόλτες τα ποδήλατα των διαφόρων κατηγοριών στο μέγεθός σου.

sotisu
08-03-15, 20:29
Βασικά ίσως να μην διατύπωσα σωστά τη σκέψη μου.. Θέλω ένα ποδήλατο να μπορώ συμμετέχω σε ποδηλατοβόλτες και να μπορώ να κάνω μικτή χρήση.. πιο πολύ άσφαλτο και λιγότερο χώμα, αλλά να μπορεί να πάει σε χωματόδρομο ή χαλίκι.. και μου λέτε ότι ή κούρσα είναι η καλύτερη επιλογή??
Καταρχήν τα λάστιχα της κούρσας είναι τόσο λεπτά που άμα πατήσεις σε φτύσιμο πιστεύω θα φύγεις φέτες.. και με αυτά τα λάστιχα θα κάνω χωμάτινες διαδρομές??..και πέρα από αυτό η κούρσα νομίζω έχει αρκετά σκυφτή θέση οδήγησης και λίγο "ειδικό" τιμόνι για τη χρήση που θέλω να κάνω εγώ μιας και αναζητώ πρώτα από όλα την ευκολία μου (όχι να πηγαίνω με 50χλ/ώρα), την άνεση και να είναι αξιόπιστο το ποδήλατο..
Με βάση αυτά που διάβασα εδώ http://kefalasbikes.gr/content/31-odigos-agoras-podilatou για τις κατηγορίες των ποδηλάτων είδα ότι για τις ανάγκες που έχω τώρα η κατηγορία trekking θα τις καλύψει με τον καλύτερο τρόπο... Άρα ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τις προτάσεις, αλλά θα ήθελα την άποψη σας ή ακόμα καλύτερα την εμπειρία σας για το αν τα υδραυλικά δισκόφρενα έχουν προβλήματα ή είναι απαιτητικά στη συντήρηση και αν το συγκεκριμένο ποδήλατο είναι καλή επιλογή στα 500€ ή να έβλεπα κάποιο άλλο ποδήλατο (μαξ 500€) αντί αυτού στην ίδια κατηγορία.

alekan
08-03-15, 21:10
Η κούρσα δεν σου κάνει, αλλά και τα τρέκιν IMHO είναι πεταμένα λεφτά.
Ψάξε για ποδήλατο με ξερό πιρούνι, οι αναρτήσεις είναι παντελώς άχρηστες για τη χρήση που κάνεις.
Με το Kona Dew που έχω, και 32αρι ημικαραφλό λάστιχο, μπαίνω και πηγαίνω άνετα σε δασικούς-αγροτικούς πατημένους χωματόδρομους.

Φανερός Πράκτωρ
08-03-15, 22:07
Καλά τα λέει ο alekan. Το kona π.χ. που αναφέρει δείχνει μια χαρά. Αν σε χαλάει με τιμόνι drops, πάρτο με ίσιο (από ότι είδα το συγκεκριμένο βγαίνει και με τα 2).

Βάλε και μια φωτό για το τι έχεις στο μυαλό σου για χωματόδρομο. Γιατί στους παρακάτω αλλά και σε χειρότερους πάω με την κούρσα μου.
Οι μόνες φορές που μου ψιλογλύστρησε (χωρίς να πέσω) ήταν σε λάσπη κάτι που ήταν λογικό με slick λάστιχο.

152130
152131
152132

Innersense
08-03-15, 22:35
Μια διόρθωση, με drops είναι τα Jake/Rove, Cyclocross/Freerange αντίστοιχα.

sotisu
09-03-15, 00:15
Όταν λέω χωματόδρομο εννοώ να μπορώ να κινηθώ σε τέτοιου επιπέδου χωματόδρομους αν χρειαστεί
152137

manicx
09-03-15, 12:10
Σε τέτοιο δρόμο μόνο mountain ή trekking. Αν είναι εφικτό με ανάρτηση να κλειδώνει.

raspoutiv
09-03-15, 14:07
κι ο φανερός χώμα κάνει. τώρα αν αυτό το χώμα δε σε καλύπτει έπρεπε να μας αναφέρεις εξ αρχής την κοκκομετρία. στη φωτογραφία που δείχνεις εσύ (δικιά σου η φώτο ή την πήρες από κάποιο blog; ) και το trekking θα χωλαίνει.
επίσης καλό θα ναι να μας πεις για πόσο συχνή χρήση θες το ποδήλατο. δλδ θα πηγαίνεις καθημερινά στη δουλειά σου με αυτό, θα πας βόλτα καμια ωρίτσα το απόγευμα για fitness, θα το χεις για διαδρομές τα ΣΚ που δε βρέχει, το θες για το καλοκαίρι να παίρνεις και χρωματάκι;

εφόσον σου άρεσε τόσο αυτό μας έδειξες , παρ το και μη σκέφτεσαι τα υδραυλικά φρένα. όλα τα φρένα θέλουν κοίταγμα κάθε τόσο. δεν νομίζω να χει κανείς μας εδώ υδραυλικά, γιατί δεν κάνουμε κατάβαση σε λασπωμένες πλαγιές από όσο ξέρω. μπορείς να δοκιμάσεις και να μας πεις σε λίγους μήνες πάλι.

sotisu
11-03-15, 18:16
Βασικά εγώ είχα δει αυτό το βιντεάκι https://www.youtube.com/watch?v=BpymMb2M4OE που χάνει την πρόσφυση σε άσφαλτο και μου σηκώθηκαν οι τρίχες μόλις άκουσα σαν προτεινόμενη λύση να πάρω κούρσα για να μπορώ να πηγαίνω και σε χωματόδρομους..:) Μπορεί κάποιος φίλος να το κάνει και αυτό αλλά εγώ δεν θέλω να γίνω κασκαντερ...:)

frap
11-03-15, 23:14
Χωρίς να θέλω να σε πανικοβάλλω, ο τύπος κατέβαινε με ~50km/h και το 'χασε, αν είχε mountain με την ταχύτητα αυτή απλά θα το είχε κόψει ευθεία στην πλαγιά από την αρχή, όχι να πλαγιάσει στη στροφή κιόλας...

Δεν φταίει η κούρσα, η ταχύτητα φταίει και η λάθος εκτίμηση.

Ταχύτητα και λάθος εκτίμηση μπορεί να συμβεί ότι και να καβαλάς :p

Φανερός Πράκτωρ
11-03-15, 23:34
Βασικά εγώ είχα δει αυτό το βιντεάκι https://www.youtube.com/watch?v=BpymMb2M4OE που χάνει την πρόσφυση σε άσφαλτο και μου σηκώθηκαν οι τρίχες μόλις άκουσα σαν προτεινόμενη λύση να πάρω κούρσα για να μπορώ να πηγαίνω και σε χωματόδρομους..:) Μπορεί κάποιος φίλος να το κάνει και αυτό αλλά εγώ δεν θέλω να γίνω κασκαντερ...:)

Άλλα σου είπαμε, άλλα κατάλαβες. :)
Μπορούμε να πούμε και περισσότερα όταν/αν δώσεις συγκεκριμένες πληροφορίες.

sotisu
12-03-15, 01:21
Χωρίς να θέλω να σε πανικοβάλλω, ο τύπος κατέβαινε με ~50km/h και το 'χασε, αν είχε mountain με την ταχύτητα αυτή απλά θα το είχε κόψει ευθεία στην πλαγιά από την αρχή, όχι να πλαγιάσει στη στροφή κιόλας...

Δεν φταίει η κούρσα, η ταχύτητα φταίει και η λάθος εκτίμηση.

Ταχύτητα και λάθος εκτίμηση μπορεί να συμβεί ότι και να καβαλάς :p

Φαντάζομαι ότι δεν θα έχανε το ίδιο εύκολα την πρόσφυση ένα φαρδύτερο ελαστικό, το αναφέρω καθαρά από άποψη φυσικής.. ή κάνω λάθος..?

- - - Updated - - -


Άλλα σου είπαμε, άλλα κατάλαβες. :)
Μπορούμε να πούμε και περισσότερα όταν/αν δώσεις συγκεκριμένες πληροφορίες.

Τι άλλο περισσότερο να πω.. Έκανα 2 πολύ συγκεκριμένες ερωτήσεις ( η πρώτη: Αν πάρω ποδήλατο με υδραυλικά δισκόφρενα θα έχει κάποιο θέμα ή δύσκολη συντήρηση? και 2 Θα ήθελα τη γνώμη σας γι'αυτό το ποδήλατο πού έχω βάλει στο μάτι) και δεν υπήρξε ούτε μια σχετική απάντηση (δεν το λέω με κακία, απλά για να μην μου λες ότι δεν κατάλαβα και ότι δεν ήμουν συγκεκριμένος).. Όταν ρωτάς κάτι τόσο συγκεκριμένα θα έπρεπε κάποιος να απαντήσει συγκεκριμένα σε αυτά που ρωτάς. Ακόμα και αν κάποιος θέλει να σου κάνει μια πρόταση ώστε να δεις και μια άλλη κατηγορία ποδηλάτων(άσχετο με αυτό που ρώτησες αλλά αυτός θέλει να στο προτείνει), νομίζω θα ήταν πιο σωστό να ρωτήσει: φίλε πόσο χρονών είσαι? σου αρέσει να σκύβεις? θέλεις να κάνεις τον ζογκλερ πάνω σε λιθαράκια ή να είσαι με το μάτι στις λακούβες σε κάθε βόλτα που πηγαίνεις? και άλλα σχετικά και αφού πάρει τις απαντήσεις να προτείνει μια άλλη κατηγορία αν το θεωρεί σωστό..και όχι ξεραήλα πάρε αυτό ή εκείνο.. Με ρώτησες αν με βολεύει εμένα να στρίβω με τιμόνι κούρσας ή ακόμα ακόμα αν με βολεύουν τα φρένα της? Τα λέω όλα αυτά ώστε να "ανοίξει" λίγο το μυαλό μας και να μην απαντάμε στον άλλο σαν να είναι ο εαυτός μας.. εσύ μπορεί να είσαι 20χ και να γουστάρεις "ταρζανιές" και εγώ να τις έκανα πριν 30χ...ή και το αντίθετο...

Φανερός Πράκτωρ
12-03-15, 10:26
Ορισμένα από αυτά που θέτεις ως ερωτήματα τα έθεσε ο ρασπουτιν παραπάνω. Αλλά δεν απάντησες. Επιπλέον ενώ έχεις ερωτήματα που θεωρείς ότι πρέπει να απαντήσεις και δεν ρωτήθηκαν ή πληροφορίες που δεν δόθηκαν, δεν τις δίνεις.

Συνοπτικά: δεν είμαστε πωλητές αλλά και ούτε υποχρεωμένοι να σου κάνουμε ανάλυση των ποδηλάτων που παραθέτεις ή αγοράς. Συζήτηση κάνουμε, απαντάμε σε αυτά που ξέρουμε και θέλουμε ανάλογα με τις πληροφορίες που δίνονται και με τον τρόπο που γίνονται οι ερωτήσεις.

Από εκεί και πέρα σου είπαμε 1-2 πράγματα γιατί η κατηγορία των ποδηλάτων που αναφέρεις είναι ελλιπής. Δεν σου είπαμε μόνο για κούρσα αλλά εγώ ανέφερα και το mountai (και όχι μόνο εγώ). Ο alekan μίλησε για ποδήλατο με σταθερό πιρούνι και σχετικά άνετη γεωμετρία. Από εκεί και πέρα κάνε εσύ παιχνίδι και βλέπουμε πως μπορούμε να βοηθήσουμε. Αλλά σίγουρα μην περιμένεις (τουλάχιστον από εμένα) να κάνω lead μια συζήτηση για τις απορίες κάποιου τρίτου. Συμμετέχω αν με τραβάει το θέμα και επειδή συνήθως θέλω να βοηθήσω αλλά δεν το έχω και καημό.

raspoutiv
12-03-15, 11:58
Σώτηηη, σου τ ορκίζομαι σ'ότιιι έχω ιερό, πως ποδήλατο, καγκούρικο για σένα θα βρωωωωωω

Θες κουρσάκι φίνο να κάνεις καγκουριές στα χώματα 2 φορές που θα το πας εκεί στη ζωή σου; περάσανε τα χρόνια βλέπεις.

μα είσαι σοβαρός; έρχεσαι αποφασισμένος να αγοράσεις ένα ποδήλατο με φρένα κατάβασης και θες να σου πούμε προχώρα. σου λέω πως εφόσον δεν έχεις σκοπό να πας χώμα παρά μόνο να έχεις τη δυνατότητα να κάνεις κι εκεί, κι όταν λέμε χρήση σε χώμα εννοούμε στα όρη στα άγρια βουνά κι όχι στο χαλίκι του πάρκινγκ, κι αφού δίνεις χρήματα για ποδήλατο καλύτερα να πάρεις κούρσα να μη σε κουράζει. σου έδειξε ξανά τα άγια χώματα που πατάει με κούρσα ο Φανερός. ο αλέκαν σου κανε και πρόταση για τύπο mountain χωρίς να χρειάζεται να ξοδευτείς. σε ρωτάω μετά τι χρήση ακριβώς θα κάνεις και δεν απαντάς

και είσαι και θιγμένος; δεν έχεις δώσει την παραμικρή λεπτομέρεια από το τι θες και γκρινιάζεις γιατί δε σε ρωτήσαμε εμείς! εμείς θα στο πουλήσουμε; δεν έχεις καταλάβει καλά την έννοια του forum νομίζω. εδώ ρωτάμε άλλους ανθρώπους να πουν τη γνώμη τους κι αυτοί πράττουν ανάλογα. αυτά τα λίγα

ααα, και καγκουρέ δεν είναι οι κούρσες. τα υδραυλικά φρένα είναι

manicx
12-03-15, 12:51
Βασικά εγώ είχα δει αυτό το βιντεάκι https://www.youtube.com/watch?v=BpymMb2M4OE που χάνει την πρόσφυση σε άσφαλτο και μου σηκώθηκαν οι τρίχες μόλις άκουσα σαν προτεινόμενη λύση να πάρω κούρσα για να μπορώ να πηγαίνω και σε χωματόδρομους..:) Μπορεί κάποιος φίλος να το κάνει και αυτό αλλά εγώ δεν θέλω να γίνω κασκαντερ...:)

Στο video ξεκάθαρα πάει κομμάτια και μόλις καταλαβαίνει ότι δεν μπορεί να μείνει στη στροφή γυρνάει το τιμόνι μερικές μοίρες δεξιά πιστεύοντας ότι θα στρίψει. Αυτό είναι μέγιστο λάθος. Σε αυτές τις περιπτώσεις γυρνάς το ποδήλατο και το σώμα σου, όχι το τιμόνι. Και αυτό πάλι μέχρι ενός σημείου γιατί με ένα λεπτό λάστιχο η πρόσφυση που έχεις είναι μικρή.

raspoutiv
12-03-15, 12:58
το βίντεο τρώει μπαν ως σεξιστικό. ως πότε τα γυμνά αντρικά κολομέρια θα χρησιμοποιούνται για να μαζεύουν κλικ;

megahead13
15-03-15, 00:49
Στο video ξεκάθαρα πάει κομμάτια και μόλις καταλαβαίνει ότι δεν μπορεί να μείνει στη στροφή γυρνάει το τιμόνι μερικές μοίρες δεξιά πιστεύοντας ότι θα στρίψει. Αυτό είναι μέγιστο λάθος. Σε αυτές τις περιπτώσεις γυρνάς το ποδήλατο και το σώμα σου, όχι το τιμόνι. Και αυτό πάλι μέχρι ενός σημείου γιατί με ένα λεπτό λάστιχο η πρόσφυση που έχεις είναι μικρή.
Μπα, απλώς δε φορούσε τα κατάλληλα λάστιχα:

https://www.youtube.com/watch?v=pSlBk1uWH88

:p

Innersense
15-03-15, 10:10
Τι τρελοκομείο! Είναι άξιο απορίας, για πιο λόγο να δαπανήσει κάνεις τόσες εργατοωρες για κάτι τέτοιο;!
Βέβαια είδα στο δεύτερο βίντεο ότι το αφήνουν με εληκοπτερο στα χιόνια και πήγα πάσο. Crazy amount of recources lost. Ο τύπος βέβαια δείχνει να το διασκεδάζει δε λέω, αμα περνάς καλά...

meletis
20-03-15, 16:00
Περάστηκε σήμερα στο GT αντάπτορας για να ψηλώσει το τιμόνι. Κόστος 23 ευρώ.

raspoutiv
20-03-15, 16:12
Περάστηκε σήμερα στο GT αντάπτορας για να ψηλώσει το τιμόνι. Κόστος 23 ευρώ.

καμάρι για το νέο μπόι του εργαλείου σου
αξία ανεκτίμητη

Innersense
21-03-15, 18:14
Περάστηκε σήμερα στο GT αντάπτορας για να ψηλώσει το τιμόνι. Κόστος 23 ευρώ.
Εχεις καμιά φωτογραφία φιλε;

Siba
24-03-15, 00:14
το βίντεο τρώει μπαν ως σεξιστικό. ως πότε τα γυμνά αντρικά κολομέρια θα χρησιμοποιούνται για να μαζεύουν κλικ;

152776

Φανερός Πράκτωρ
11-04-15, 12:17
Ήρθαν οι νέοι μου τροχοί! :p

153680

alekan
11-04-15, 12:52
Με γεια με γεια με γειαααα

Φανερός Πράκτωρ
11-04-15, 18:49
Thanks!

Και αφού πέρασα κασσετα, σαμπρέλες και λάστιχα από τους παλιούς στους νέους τροχούς ανακαλύπτω ότι δεν πέρασα στους νέους τροχούς το πλαστικό στοπ για να μην πέφτει η αλυσίδα στις ακτίνες. Να μπω στον κόπο να το περάσω ή όχι;

153684

@ ADSLgr.com All rights reserved.