PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδηλάτες @ adslgr: Αγορά ποδηλάτου, εξοπλισμού και ρουχισμού



Σελίδες : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62

Mouse Potato
20-07-11, 12:19
Επιτόπου από τη Γαλλία ή online; Κάνει αποστολές στην Ελλάδα κανένα Decathlon;

Από το κατάστημα... Δυστυχώς δεν πρέπει να κάνουν αποστολές. Κρίμα για πρόκειται για καταστήματα με μεγάλη ποικιλία, ποιότητα και πολύ καλές τιμές. :(

........Auto merged post: Mouse Potato πρόσθεσε 2 λεπτά και 3 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Το γεγονός αυτό μου είχε κάνει ιδιαίτερα θετική εντύπωση. Διότι γλιτώνεις τα μεγάλα διαφημιστικά έξοδα που μετακυλίονται στην τιμή λιανικής πώλησης και ταυτόχρονα παίρνεις ποιοτικό προϊόν. Ό,τι έχω πάρει, μετά από πολλή χρήση, παραμένει σε πολύ καλή κατάσταση.

Τα συγκεκριμένα μπλουζάκια ήταν domyon και είναι εξαιρετικά για την τιμή τους. Αν το ήξερα δεν θα είχα πάρει μόνο 5 την πρώτη φορά και 10 την δεύτερη... :p

vamvakoolas
20-07-11, 12:51
παιδια επειδη εχω ερευνησει την εταιρια, κανεις παραγγελια online και τα παραλαμβανεις απο μαγαζι μονο ή πας κατευθειαν μαγαζι. Εχει παρουσια στη μιση ευρωπη

http://www.decathlon.co.uk/EN/our-other-websites-4867950/

Αν εχει site στη χωρα σου παιζει να τα παραγγειλεις και online για να ερθουν σπιτι (νομιζω Γερμανια)


Πλακα πλακα ενδιαφερουσα προταση για franchising!;)

Φανερός Πράκτωρ
20-07-11, 13:27
ΟΚ vamvakoula, θα τα κοιτάξω σοβαρά. Την ξέρω την decathlon απλά είχα την αίσθηση ότι είναι supermarket bikes χαμηλής ποιότητας.

Για μένα, δεν χρειάζεται να ψάξω Γερμανία. Θα πάω Γαλλία (είμαι στα σύνορα) και θα τα δω από κοντά. Ευχαριστώ.

kostantis
21-07-11, 12:22
Επιτέλους φόρεσα και τα νέα ανατομικά μου παπούτσια.:p
Χάσαμε άλλη μία σαμπρέλα κατά την αλλαγή ελαστικού αλλά δεν βαριέσαι.:crazy:

Mouse Potato
21-07-11, 12:26
Καλοτάξιδα... :)

kostantis
21-07-11, 12:33
Thanx:oneup:

Αν και ψωνίζουμε από έξω κυρίως ποδηλατικά αξεσουάρ,αυτή την φορά ψώνισα από ελληνικό κατάστημα και είμαι 100% ευχαριστημένος.
Η αγορά έγινε από το rmcbikes.com
Άψογο κατάστημα,τα λάστιχα μου ήρθανε σε 1 εργάσιμη από Ρόδο με συνεχή ενημέρωση στο mail μου για την εξέλιξη της παραγγελίας.

Έτσι μία ενημέρωση για το κατάστημα για τυχόν μελλοντικά ενδιαφέρομενο.

ipo
21-07-11, 12:42
Με γεια τα πατούμενα Κωνσταντή!

Φανερός Πράκτωρ
21-07-11, 15:40
Αν θεωρείται διαφήμιση σβήστε το

Summer Saver !

Save 15% on Every Purchase

Fantastic Savings

Offer available for limited period only

15% off our normal prices on all purchases
by using voucher code

SUMMER15

Enter coupon code in your basket during checkout
To view & buy click here
www.startfitness.co.uk


Please feel free to pass on to your friends

ipo
21-07-11, 15:50
Το έγραψε ο πόντικας μία σελίδα πίσω.


Να αναφέρω επίσης ότι το startfitness έχει 15% off με τον κωδικό: SUMMER15

Zus
22-07-11, 03:04
Επειδή βγάζω κάποια χρήματα online και θα τα περάσω σε Amazon Gift card, υπάρχει κανα καλό ποδηλατάκι στο site αυτό? (http://www.amazon.co.uk/gp/search/other/ref=sr_sa_p_4?rh=n%3A318949011%2Cn%3A%21319530011%2Cn%3A324144011%2Cn%3A550026011%2Cn%3A550028011&bbn=550028011&pickerToList=brandtextbin&ie=UTF8&qid=1311292584) Γιατί εγώ δεν γνωρίζω καμία από τις μάρκες.

vamvakoolas
25-07-11, 12:33
Επειδή βγάζω κάποια χρήματα online και θα τα περάσω σε Amazon Gift card, υπάρχει κανα καλό ποδηλατάκι στο site αυτό? (http://www.amazon.co.uk/gp/search/other/ref=sr_sa_p_4?rh=n%3A318949011%2Cn%3A%21319530011%2Cn%3A324144011%2Cn%3A550026011%2Cn%3A550028011&bbn=550028011&pickerToList=brandtextbin&ie=UTF8&qid=1311292584) Γιατί εγώ δεν γνωρίζω καμία από τις μάρκες.


1)που θα πηγαινεις με το ποδηλατακι? χωμα? πολη? ψωνια?
2)ποσες ωρες την εβδομαδα λες να το χρησιμοποιεις?
3)ποσα χρηματα θες να δωσεις μεγιστο?

γιατι το site εχεις σχεδον τις μισες μαρκες ποδηλατων με τιμες απο 250 ευρα μεχρι 2500:p

Zus
25-07-11, 13:21
1)που θα πηγαινεις με το ποδηλατακι? χωμα? πολη? ψωνια?
2)ποσες ωρες την εβδομαδα λες να το χρησιμοποιεις?
3)ποσα χρηματα θες να δωσεις μεγιστο?

γιατι το site εχεις σχεδον τις μισες μαρκες ποδηλατων με τιμες απο 250 ευρα μεχρι 2500:p

Καθημερινή χρήση για αποστάσεις ~10χλμ, και που και που αρκετά μεγαλύτερες :p

Ποιες μάρκες ποδηλάτων από αυτές στη λίστα θεωρούνται "καλές"?

Για τα λεφτά δεν ξέρω ακριβώς πόσα μπορώ να διαθέσω, απλώς αν μπορούσες να μου προτείνεις ποια ποδήλατα να κοιτάξω(εννοώ μάρκες), θα μου έλυνες τα χέρια.

Αα ξέχασα. Και σε χώμα και σε άσφαλτο. Οπότε θέλω ένα που να τα κάνει όλα :p

tsigarid
25-07-11, 17:35
Αγόρασα πρόσφατα φώτα, αυτό (http://www.amazon.com/gp/product/B000HU11ZG) και αυτό (http://www.amazon.com/gp/product/B000RYAKHC). Και τα δύο έχουν εξαιρετικό τρόπο δεσίματος στο ποδήλατο, δεν νομίζω να χαλάσει εύκολα, και είναι πολύ ευέλικτα στο πάχος του τιμονιού/σασιού που θα δεθούν. Και τα δύο έχουν επιλογή σταθερής ή παλλόμενης δέσμης. Το πίσω φως τι να πω, εξαιρετικό, είναι τόσο δυνατό που θα μπορούσε να είναι μπροστινό! Το μπροστινό είναι επίσης πολύ καλό, έχει πολύ φαρδιά δέσμη (καλύπτει όλο τον ποδηλατόδρομο όταν είναι σκοτεινά). Είναι ικανοποιητικά δυνατό, στα μαύρα σκοτάδια βλέπεις τέλεια, στα ημισκοτεινά όχι και τόσο, αλλά εκεί δεν χρειάζεται καν. Το μόνο που με ενοχλεί λίγο είναι ότι η δέσμη έχει ένα απαλό μπλε χρώμα, αλλά θα το συνηθίσω. Για την τιμή τους, ειδικά το πίσω, είναι εξαιρετικά.

vamvakoolas
26-07-11, 10:37
Καθημερινή χρήση για αποστάσεις ~10χλμ, και που και που αρκετά μεγαλύτερες :p

Ποιες μάρκες ποδηλάτων από αυτές στη λίστα θεωρούνται "καλές"?

Για τα λεφτά δεν ξέρω ακριβώς πόσα μπορώ να διαθέσω, απλώς αν μπορούσες να μου προτείνεις ποια ποδήλατα να κοιτάξω(εννοώ μάρκες), θα μου έλυνες τα χέρια.

Αα ξέχασα. Και σε χώμα και σε άσφαλτο. Οπότε θέλω ένα που να τα κάνει όλα :p

to πιο σημαντικο ειναι τα χρηματα:hmm:
θεσε ενα budget
αληθεια, πριν απαντησω συγκεκριμενα, θα το κυκλοφορεις σε πολη (π.χ για ψωνια ή για να πας στη δουλεια)? θα πρεπει να το κληδωνεις καπου ή θα ειναι σπιτι και οποτε στη βαρεσει θα βγαινεις βολτουλα?

Zus
26-07-11, 11:45
to πιο σημαντικο ειναι τα χρηματα:hmm:
θεσε ενα budget
αληθεια, πριν απαντησω συγκεκριμενα, θα το κυκλοφορεις σε πολη (π.χ για ψωνια ή για να πας στη δουλεια)? θα πρεπει να το κληδωνεις καπου ή θα ειναι σπιτι και οποτε στη βαρεσει θα βγαινεις βολτουλα?

~500 ευρώ.

Δουλειά - ΤΕΙ και βόλτες ενίοτε. Θα πρέπει να κλειδώνει σχεδόν σε κάθε έξοδό μου.

vamvakoolas
26-07-11, 11:48
επειδη το καταλαβα οτι για εκει το ηθελες θα σου προτεινα ενα σπαστο ποδηλατο!

Και στο budget σου ειναι και δε θα εχεις φοβο για κλεψια:oneup:

Zus
26-07-11, 11:54
επειδη το καταλαβα οτι για εκει το ηθελες θα σου προτεινα ενα σπαστο ποδηλατο!

Και στο budget σου ειναι και δε θα εχεις φοβο για κλεψια:oneup:

Το χρειάζομαι και για βόλτες σε χώμα, όχι σε τρομερά ανώμαλο δρόμο, αλλά τις έχει τις λακουβίτσες του.

Πέρα από αυτό, όσο cool κι αν φαίνεται το σπαστό, προσωπικά δεν μου κάνει κλικ για βασικό μου ποδήλατο. Δεύτερο ναι. :hmm:

vamvakoolas
26-07-11, 12:13
με βαση το σite pου εγραψες μερικες προτασεις ειναι

http://www.amazon.co.uk/Raleigh-Freeride-Suspension-Mountain-Shimano/dp/B0036AQ8J8/ref=sr_1_25?s=sports&ie=UTF8&qid=1311671352&sr=1-25

http://www.amazon.co.uk/Mongoose-Elite-Mountain-Frame-Medium/dp/B004WZAGXU/ref=sr_1_3?s=sports&ie=UTF8&qid=1311671272&sr=1-3

http://www.amazon.co.uk/Diamondback-Ridge-Mens-Mountain-Bike/dp/B004I8VBWG/ref=sr_1_9?s=sports&ie=UTF8&qid=1311671196&sr=1-9

αλλα πρεπει να γραψεις το υψος σου για να γινω συγκεκριμμενος!:hmm:

Zus
26-07-11, 12:43
Πολύ όμορφο το Diamondback. :oneup:

Κάπου στο 1.80 είμαι.

vamvakoolas
26-07-11, 12:59
παρτο

http://www.amazon.co.uk/Diamondback-Ridge-Mens-Mountain-Bike/dp/B004I8VBX0/ref=sr_1_4?s=sports&ie=UTF8&qid=1311674085&sr=1-4

και με τα υπολοιπα κρανος και λουκετο:oneup:

Zus
26-07-11, 13:09
παρτο

http://www.amazon.co.uk/Diamondback-Ridge-Mens-Mountain-Bike/dp/B004I8VBX0/ref=sr_1_4?s=sports&ie=UTF8&qid=1311674085&sr=1-4

και με τα υπολοιπα κρανος και λουκετο:oneup:

Κάποια οδηγί για το πως επιλέγουμε online ποδήλατο με βάση το ύψος?

vamvakoolas
26-07-11, 13:17
Κάποια οδηγί για το πως επιλέγουμε online ποδήλατο με βάση το ύψος?


εσυ πας για 18' σκελετο (frame) !

ipo
26-07-11, 13:23
Μήπως να κοιτάξει καλύτερα για trekking; Ανέφερε κυρίως χρήση στην πόλη σε άσφαλτο και λίγο σχετικά ομαλό χωματόδρομο.

Zus
26-07-11, 13:27
Μήπως να κοιτάξει καλύτερα για trekking; Ανέφερε κυρίως χρήση στην πόλη σε άσφαλτο και λίγο σχετικά ομαλό χωματόδρομο.

Όχι καλύτερα mountain, γιατί ποτέ δεν ξέρεις.

ipo
26-07-11, 15:02
Όχι καλύτερα mountain, γιατί ποτέ δεν ξέρεις.
Σύμφωνα με όσα έγραψες, το σίγουρο είναι ότι η συντριπτική πλειονότητα των χιλιομέτρων θα γίνει στην άσφαλτο. Άρα αν πάρεις ποδήλατο βουνού, σίγουρα μειώνεις την άνεσή σου στα περισσότερα χιλιόμετρα που θα κάνεις, σε σχέση με το να είχες trekking. Τα trekking πάνε σε ομαλό χωματόδρομο, αλλά δεν πάνε γρήγορα σε βράχια και κακοτράχαλα μονοπάτια γεμάτα πέτρες. Στην ανάγκη πάνε κι εκεί προσεκτικά και αργά.

Οπότε το να πάρεις ποδήλατο που σίγουρα θα δυσκολέψει τη ζωή σου, "γιατί ποτέ δεν ξέρεις" είναι η επιλογή με τους μέγιστους συμβιβασμούς. Με το ίδιο σκεπτικό όλοι όσοι έχουν ένα ποδήλατο, θα έπρεπε να έχουν επιλέξει mountain, διότι κανείς δεν είναι 100% σίγουρος ότι δε θα θελήσει κάποια στιγμή στη ζωή του να πάει γρήγορα σε κακοτράχαλο έδαφος.

Η δική μου άποψη είναι ότι κάποιος πρέπει να πάρει ποδήλατο βουνού, αν θεωρεί πολύ πιθανό να πηγαίνει σε βουνά και κακοτράχαλα μονοπάτια. Επίσης είναι η σωστή επιλογή, αν οι φίλοι σου κάνουν τέτοιο είδος ποδηλασίας, διότι κατά πάσα πιθανότητα θα σε τραβήξουν μαζί τους και καλά θα κάνεις να τους ακολουθήσεις (με παρέα είναι πάντοτε καλύτερα).

vamvakoolas
26-07-11, 15:23
Σύμφωνα με όσα έγραψες, το σίγουρο είναι ότι η συντριπτική πλειονότητα των χιλιομέτρων θα γίνει στην άσφαλτο. Άρα αν πάρεις ποδήλατο βουνού, σίγουρα μειώνεις την άνεσή σου στα περισσότερα χιλιόμετρα που θα κάνεις, σε σχέση με το να είχες trekking. Τα trekking πάνε σε ομαλό χωματόδρομο, αλλά δεν πάνε γρήγορα σε βράχια και κακοτράχαλα μονοπάτια γεμάτα πέτρες. Στην ανάγκη πάνε κι εκεί προσεκτικά και αργά.

Οπότε το να πάρεις ποδήλατο που σίγουρα θα δυσκολέψει τη ζωή σου, "γιατί ποτέ δεν ξέρεις" είναι η επιλογή με τους μέγιστους συμβιβασμούς. Με το ίδιο σκεπτικό όλοι όσοι έχουν ένα ποδήλατο, θα έπρεπε να έχουν επιλέξει mountain, διότι κανείς δεν είναι 100% σίγουρος ότι δε θα θελήσει κάποια στιγμή στη ζωή του να πάει γρήγορα σε κακοτράχαλο έδαφος.

Η δική μου άποψη είναι ότι κάποιος πρέπει να πάρει ποδήλατο βουνού, αν θεωρεί πολύ πιθανό να πηγαίνει σε βουνά και κακοτράχαλα μονοπάτια. Επίσης είναι η σωστή επιλογή, αν οι φίλοι σου κάνουν τέτοιο είδος ποδηλασίας, διότι κατά πάσα πιθανότητα θα σε τραβήξουν μαζί τους και καλά θα κάνεις να τους ακολουθήσεις (με παρέα είναι πάντοτε καλύτερα).
καμμια σχεση

Τα ποδηλατα σε αυτα τα χρηματα δεν πανε για βουνα ουτε καν μονοπατια. Με αυτες τις αναρτησεις1-2 φορες σε μονοπατι και θα κανεις ζημια στην αναρτηση. Αν ο φιλος θελει να κινηθει περισσοτερο στη πολη απλως αλλαζει ελαστικα. Επιπλεον μιλαμε για την Ελλαδα που δεν εχει τελειο οδικο δικτυο και οι αναρτησεις αυτες θα απορροφησουν τις ανωμαλιες οδοστροματος (για το σκοπο αυτο κανουν καλη δουλεια)

ουφφ εκανα και σημερα μια καλη πραξη:p

ipo
26-07-11, 15:30
Για δρόμο σε κακής ποιότητας άσφαλτο, πιστεύω ότι το ιδανικό ποδήλατο είναι ένα trekking με μπροστινή ανάρτηση. Κάποια έχουν πιρούνι με διαδρομή 7,5 cm που είναι ό,τι πρέπει για τέτοιες περιπτώσεις. Διατηρώ την άποψη ότι ένα mountain δεν είναι σωστή επιλογή για χρήση στην πόλη. Αν τώρα εσύ λες ότι δεν κάνει ούτε για το βουνό (σε αυτή την κατηγορία τιμής) είναι άλλο ζήτημα που μάλιστα ενισχύει το επιχείρημά μου στην πρόταση αγοράς. Γιατί να πάρει κάποιος ένα ποδήλατο που θα τον δυσκολέψει στην πόλη, ενώ ταυτόχρονα μπορεί να του μείνει στο χέρι στο βουνό;

vamvakoolas
26-07-11, 15:53
για να τελειωνουμε με το θεμα (δεν ειμαι και πολυ του γραψιματος:p)

τα ποδηλατα τυπου trekking κανουν για εδαφη:ασφαλτος πατημενος χωματοδρομος. Ο λογος? τα ποδηλατα αυτα ειτε δεν εχουν αναρτησεις ειτε εχουν αλλα με μικρη διαδρομη και οχι βεβαια καλη απορροφικοτητα (ειναι τυπου ελατηριου). Το ζητουμενο σε αυτα τα ποδηλατα ειναι το χαμηλο βαρος και οχι η ανεση! συνηθως ζυγιζουν 10-12 kgr

Ta ΜΤΒ μεχρι 500-600 ευρα μπορει να εχουν μικροτερους τροχους και μεγαλυτερο βαρος αλλα παρεχουν ανεση (καλυτερες αναρτησεις) και μεγαλυτερη χρηστικοτητα (πανε ασφαλτο, χωματοδρομους και δασικο με λιγα εμποδια). Ενας ακομας σημαντικος παραγοντας που εχει αγνοηθει ειναι οτι τα ποδηλατα τυπου trekking δεν εχουν τροχους σχεδιασμενους για χωματοδρομους αλλα κυριως για ασφαλτο οποτε και οι ακτινες/κεντρα τους να μην εχουν μεγαλες αντοχης. Αν ηθελα ενα ποδηλατο για να μετακινουμαι γρηγορα στη πολη και αν χρειαστει να περασω απο ενα παρκο θα επαιρνα trekking. Τελος τα trekking θα πρεπει να συγκρινονται με ποδηλατα δρομου (κουρσες 'η αγωνιστικα οπως τα λενε μερικοι) και οχι με ΜΤΒ γιατι εχουν τελειως διαφορετικους προσανατολισμους;)

Αυτα απο εναν ασχετο;)

manicx
26-07-11, 16:22
Η σωστή ερώτηση στον Zeus θα ήταν πόσο της % άσφαλτο και πόσο χώμα. Εγώ κατέληξα σε λύση trekking καθώς μιλάμε για 90-10 στην χειρότερη (για την άσφαλτο) και αποστάσεις παρόμοιες με αυτές που θέλει ο Zeus (9χλμ + 9χλμ καθημερινά). Και αν πάω κάπου, θα πάω σε μέρος που έχει χωμάτινο μονοπάτι όπου πάει κόσμος για πεζοπορία και ποδήλατα για ήσυχες βόλτες με ελάχιστες λακούβες. Μέχρι σήμερα, σε περίπου 35 ημέρες χρήσης ενός trekking ποδηλάτου, τις χειρότερες λακούβες δεν της έχω δει σε χώμα αλλά σε άσφαλτο σε σημείο που να πονάνε τα σφραγίσματα μου. Η διαφορά χωμάτινης λακούβας είναι ότι συνήθως δεν είναι απότομη ενώ στην άσφαλτο, μπορεί να είναι μια τρύπα με κάθετη σχεδόν εισαγωγή.

Zus
26-07-11, 16:56
To trekking σε περιορίζει.

Σκέψου για παράδειγμα να γνωρίσω κάποιον αύριο μεθαύριο που να είναι πιο hardcore και να πηγαίνει σε περιοχές που εγώ δεν συνηθίζω, τι θα του πω συγνώμη αλλά το ποδήλατό μου των 500 ευρώ δεν αντέχει είναι μόνο για άσφαλτο.

Μου φαίνεται κάπως.

Άσε που έχω και την κακιά συνήθεια να σκαρφαλώνω πεζοδρόμια και να κάνω αλματάκια μέχρι να φτάσω, ώστε να κάνω την διαδρομή πιο ενδιαφέρουσα :lol:

senkradvii
26-07-11, 17:03
To trekking σε περιορίζει.

Σκέψου για παράδειγμα να γνωρίσω κάποιον αύριο μεθαύριο που να είναι πιο hardcore και να πηγαίνει σε περιοχές που εγώ δεν συνηθίζω, τι θα του πω συγνώμη αλλά το ποδήλατό μου των 500 ευρώ δεν αντέχει είναι μόνο για άσφαλτο.

Μου φαίνεται κάπως.

Άσε που έχω και την κακιά συνήθεια να σκαρφαλώνω πεζοδρόμια και να κάνω αλματάκια μέχρι να φτάσω, ώστε να κάνω την διαδρομή πιο ενδιαφέρουσα :lol:

Άσε αυτό το έχω και εγώ.. Έχει δεινοπαθήσει η καημένη η Ηλέκτρα μου! :p

ipo
26-07-11, 17:09
To trekking σε περιορίζει. Σκέψου για παράδειγμα να γνωρίσω κάποιον αύριο μεθαύριο που να είναι πιο hardcore και να πηγαίνει σε περιοχές που εγώ δεν συνηθίζω, τι θα του πω συγνώμη αλλά το ποδήλατό μου των 500 ευρώ δεν αντέχει είναι μόνο για άσφαλτο.
Δεν είναι ασυνήθιστο αυτό που λες στις καταναλωτικές συνήθειες του κόσμου. Ο περισσότερος κόσμος ψωνίζει πράγματα που του δίνουν την ευκαιρία να ονειρεύεται δυνατότητες. Δεν κοιτάει τι πραγματικά χρειάζεται, αλλά θέλει να νιώθει ότι έχει μεγιστοποιήσει τις δυνατότητες που του παρέχει ο εξοπλισμός του, θυσιάζοντας την ευκολία και την ευχρηστία στις συνθήκες πραγματικής χρήσης από τον ίδιο.

Αν θέλεις λοιπόν να νιώθεις τις δυνατότητες, τότε πάρε ένα ποδήλατο mountain με μπροστινή ανάρτηση ή full suspension αν σου περισσεύουν τα χρήματα. Άλλωστε είναι γνωστό το ρητό που ακολουθεί τα FS: "Εσύ πας πιο γρήγορα, αλλά εγώ πάω παντού.". Προσωπικά δεν προσπαθώ να σε πείσω να αγοράσεις το ένα ποδήλατο ή το άλλο, αλλά θέλω να σου δείξω ότι στο όνομα των δυνατοτήτων που ενδέχεται να αξιοποιήσεις, θυσιάζεις σίγουρα την καθημερινή σου άνεση.

Εκτός από το χαμηλότερο βάρος, τα trekking έχουν και πιο όρθια θέση οδήγησης, σε σχέση με τα ποδήλατα βουνού, καθώς και μεγαλύτερους τροχούς που βελτιώνουν την άνεση κύλισης στις ελαφρές ανωμαλίες της ασφάλτου.

Zus
26-07-11, 17:21
Μα δεν ονειρεύομαι δυνατότητες. Δεν έχω όνειρο το να βρίσκομαι σε πιο hardcore καταστάσεις, αν το είχα όνειρο θα το είχα κάνει ήδη.

Αυτό που μου χρειάζεται είναι ένα ποδήλατο που να "μην μασάει", τουλάχιστον στα βασικά που μπορείς να συναντήσεις σε μία πόλη ή μια μικρή βόλτα στην εξοχή.

Ούτε στα πεζοδρόμια, ούτε στις λακούβες του δρόμου, ούτε στις βραδινές βόλτες που πολλές φορές δεν προλαβαίνω να τις αποφύγω, ούτε σε τυχόν πράγματα που μπορούν να συμβούν μελλοντικά. Ένα παράδειγμα ανέφερα παραπάνω. Δεν θέλω να έχω στο νού μου, ότι αν δεν κάνω αυτό, αν δεν προσέξω το άλλο θα μου χαλάσει το εργαλείο.

nEC
26-07-11, 20:44
Να σας γράψω και την δική μου εμπειρία, αφου ήμουν στην διαδικασία αντικατάστασης του ideal crosser (trekking) που ειχα... Τελικά κατεληξα στο cube analog disc (http://www.cube.eu/en/hardtail/comp-series/analog-disc) με την προϋπόθεση εάν με κούρασει να βάλω πιο λεπτά λάστιχα...έτσι λοιπόν ξεκιναω στο free day ασπροπυργου με λίγο παραπάνω πίεση (50) για το trial.

Ε λοιπόν όχι μόνο δεν ένιωσα καμία απολύτως παραπάνω κούραση σε σχέση με την προηγούμενη βολτα που ειχα κάνει Σαλαμίνα, αλλα με βόλεψε πολυ περισσότερο η χαμηλότερη στάση του σώματος καθώς και οι μαλακοτερες σχέσεις του. Φυσικά η ανάρτηση πλέον δουλεύει και δεν είναι η διακοσμητηκη του crosser. Εν τέλη δεν θα πρότεινα σε κανέναν να παει σε κατηγορία trekking αφου είναι μέτρια σε όλα εκ κατασκευής.

Φανερός Πράκτωρ
26-07-11, 23:55
Τελικά κατεληξα στο cube analog disc (http://www.cube.eu/en/hardtail/comp-series/analog-disc) με την προϋπόθεση εάν με κούρασει να βάλω πιο λεπτά λάστιχα...έτσι λοιπόν ξεκιναω στο free day ασπροπυργου με λίγο παραπάνω πίεση (50) για το trial.

Ε λοιπόν όχι μόνο δεν ένιωσα καμία απολύτως παραπάνω κούραση σε σχέση με την προηγούμενη βολτα που ειχα κάνει Σαλαμίνα, αλλα με βόλεψε πολυ περισσότερο η χαμηλότερη στάση του σώματος καθώς και οι μαλακοτερες σχέσεις του. Φυσικά η ανάρτηση πλέον δουλεύει και δεν είναι η διακοσμητηκη του crosser. Εν τέλη δεν θα πρότεινα σε κανέναν να παει σε κατηγορία trekking αφου είναι μέτρια σε όλα εκ κατασκευής.
http://www.youtube.com/watch?v=rrH1FBbYEYw

Πολύ όμορφο ποδήλατο! Μεγειά! Μου βάζεις ιδέες...

nEC
27-07-11, 03:43
http://www.youtube.com/watch?v=rrH1FBbYEYw

Πολύ όμορφο ποδήλατο! Μεγειά! Μου βάζεις ιδέες...

Thanks! Να την εξετάσεις την περίπτωση του...είναι πανέμορφο! Ίσως να δυσκολευτεις να το βρεις, είναι σε έλλειψη το analog

Φανερός Πράκτωρ
27-07-11, 11:47
Στην χειρότερη το παραγγέλνω online. Πόσο το πήρες και από που αν επιτρέπεται; Επιπλέον τι διάσταση πήρες και τι ύψος έχεις και κιλά;

υγ: αν δεν θες να τα δώσεις δημόσια, στείλε μου ένα πμ

ipo
27-07-11, 15:26
Να σας γράψω και την δική μου εμπειρία, αφου ήμουν στην διαδικασία αντικατάστασης του ideal crosser (trekking) που ειχα... Τελικά κατεληξα στο cube analog disc (http://www.cube.eu/en/hardtail/comp-series/analog-disc) με την προϋπόθεση εάν με κούρασει να βάλω πιο λεπτά λάστιχα...έτσι λοιπόν ξεκιναω στο free day ασπροπυργου με λίγο παραπάνω πίεση (50) για το trial.

Ε λοιπόν όχι μόνο δεν ένιωσα καμία απολύτως παραπάνω κούραση σε σχέση με την προηγούμενη βολτα που ειχα κάνει Σαλαμίνα, αλλα με βόλεψε πολυ περισσότερο η χαμηλότερη στάση του σώματος καθώς και οι μαλακοτερες σχέσεις του. Φυσικά η ανάρτηση πλέον δουλεύει και δεν είναι η διακοσμητηκη του crosser. Εν τέλη δεν θα πρότεινα σε κανέναν να παει σε κατηγορία trekking αφου είναι μέτρια σε όλα εκ κατασκευής.
Τα trekking δεν είναι μέτρια εκ κατασκευής. Αν το συγκρίνεις το trekking Ideal Crosser των 250€ με το Cube Analog Disc των 675€, είναι αναμενόμενο να βγάλεις τέτοιο συμπέρασμα. Όμως η ειδοποιός διαφορά δεν είναι το είδος του ποδηλάτου, αλλά το γεγονός ότι το ένα κοστίζει σχεδόν τριπλάσια χρήματα σε σχέση με το άλλο.

Τα trekking έχουν πολύ μεγαλύτερη αντοχή από τα αγωνιστικά ποδήλατα στις ανωμαλίες της ασφάλτου και του δρόμου, καθώς και επίσης και σε πεζοδρόμια. Στερούνται τις ενισχύσεις των ποδηλάτων βουνού που τους επιτρέπουν να κατεβαίνουν βράχια ακόμα και με μικρά άλματα, γεγονός το οποίο δίνει στα trekking το πλεονέκτημα του μικρότερου βάρους στην ίδια κατηγορία τιμής.

vamvakoolas
27-07-11, 15:42
και παλι λαθος!

για να "αντεξει" οπως γραφεις ενα ποδηλατο στις κακουχιες εξαρταται απο
-τροχους
-σκελετο (frame κιτ για την ακριβεια δηλ και πηρουνι)

Οποτε απο τις τεχνολογιες και απο τα υλικα και μονο υπερταιρει η κουρσα! Αλλωστε το ξερω προσωπικα μιας και κανω...cyclocross!!:p Επιπλεον υπαρχουν διαδρομες (αγωνες δηλ για μενα:p ) που ειναι σε πετρες και χωμα οπως το PARIS-ROUBAIX οπου ποδηλατουν καθαρα με κουρσα!

Επειδη (αποτι μου ειπαν) διαβαζουν αρκετοι αυτα που γραφω να κανουμε και ενα update!

Ηλεκτρικός

Είσοδος ποδηλάτων στο τελευταίο βαγόνι του κάθε συρμού, Δευτέρα έως και Κυριακή, από την έναρξη μέχρι 07.15, από 09.30 μέχρι 12.00 και από 18.30 μέχρι και τη λήξη της λειτουργίας του.

Μέγιστος αριθμός τέσσερα (4) σπαστά ποδήλατα ή δύο (2) κανονικά ποδήλατα στο τελευταίο βαγόνι του κάθε συρμού συμπεριλαμβανομένων και των σταθμών Μοναστηράκι, Ομόνοια και Αττική.



Μετρό

Είσοδος ποδηλάτων στο τελευταίο βαγόνι του κάθε συρμού, Δευτέρα έως και Κυριακή, από την έναρξη μέχρι 07.15, από 09.30 μέχρι 12.00 και από 18.30 μέχρι και τη λήξη της λειτουργίας του.

Μέγιστος αριθμός τέσσερα (4) σπαστά ποδήλατα ή δύο (2) κανονικά ποδήλατα στο τελευταίο βαγόνι του κάθε συρμού.



Τραμ

Είσοδος ποδηλάτων στο τελευταίο βαγόνι του κάθε συρμού, Δευτέρα έως και Κυριακή, από την έναρξη μέχρι και τη λήξη της λειτουργίας του.

Μέγιστος αριθμός τέσσερα (4) σπαστά ποδήλατα ή δύο (2) κανονικά ποδήλατα στο τελευταίο βαγόνι του κάθε συρμού.


Τελος χθες εκανα προπονηση με το πρωταθλητη τριαθλου, διαθλου (καλα σε ολα ειναι?:rofl:) και καλου δρομεα Γρηγορη Σκουλαρικη. Μου ειπε οτι εχει και σελιδουλα για να παιρνουμε και updates! Γενικα ειναι πολυ της τεχνολογιας:whistle:

http://www.duathlon.gr/?page_id=31

ipo
27-07-11, 15:46
και παλι λαθος!

για να "αντεξει" οπως γραφεις ενα ποδηλατο στις κακουχιες εξαρταται απο
-τροχους
-σκελετο (frame κιτ για την ακριβεια δηλ και πηρουνι)

Οποτε απο τις τεχνολογιες και απο τα υλικα και μονο υπερταιρει η κουρσα!
Κωστή, δεν μπορείς να αφαιρείς από το συλλογισμό σου τον παράγοντα του κόστους. Επίσης φαντάζομαι ότι θα έχεις δει μερικές φορές στραβωμένους τροχούς σε κούρσες (έχω δει μερικές φορές, ακόμα κι εγώ που δεν τρέχω σε αγώνες).

Σύγκρινέ μου λοιπόν μία κούρσα των 600€ με ένα αντίστοιχο trekking που έχει και εμπρόσθια ανάρτηση και χαμηλότερη πίεση στα λάστιχα, άρα περνάει μικρότερες δυνάμεις στο σκελετό. Τα cyclocross, των οποίων την αντοχή εξαίρεις, από τι τιμές ξεκινάνε; Αυτά που βλέπω σε ελληνικά καταστήματα ξεκινούν από 1000€.

manicx
27-07-11, 15:59
Βασικά, η παραπάνω σύγκριση θα ήταν πιο σωστή αν μιλάγαμε για το Cube Ltd Cls Pro (http://www.cube.eu/en/tour/country-lite-series/ltd-cls-pro/),

Εμένα η εμπειρία από mountain σε σχέση με trekking σε πόλη και άσφαλτο είναι ότι με mountain ξεπατωνόμουν στο πετάλι. Και λόγω βάρους και λόγω τροχών και λόγω γενικής γεωμετρίας. Χώρια ότι σε κάποια mountain όπου η ανάρτηση είναι πολύ μαλακή, και να την σφίξεις, το ποδήλατο παίζει τόσο που σε ορθοπεταλιά φοβάσαι μην βγάλεις φτερά και φύγεις. Είχα δανεικό ένα mountain με κατάλληλα ελαστικά για πόλη και τα είχα φτύσει. Κάθε απόγευμα ένιωθα ψόφιος ενώ σε κάθε ανηφόρα έπρεπε να ετοιμαστώ ψυχολογικά. Με το που ανέβηκα σε trekking είδα το φως το αληθινό. Ταχύτατο και πολύ πιο ξεκούραστο. Γι'αυτό ρώτησα τι χρήση θέλει κάποιος. Σε περιπτώσεις που έχω βρεθεί με άλλον με mtb δίπλα μου, πάντα μα ΠΑΝΤΑ ζορίζεται να με ακολουθήσει. Αν μιλάμε δε για ελαφρώς ανηφορικό δρόμο αλλά παρατεταμένα, τότε τους βγαίνει η γλώσσα ενώ εγώ cool

Προσωπικά, αν πήγαινα και σε χώμα και σε άσφαλτο, θα είχα 2 ποδήλατα, trekking και mtb. Μπορεί να ήταν πιο δαπανηρό αλλά αν κάποιος κάνει ότι έκανα κι εγώ (το αυτοκίνητο το βγάζω 1 φορά την εβδομάδα για 2χλμ για να μην τα παίξει η μπαταρία), τα ποδήλατα γίνονται απόσβεση σε μερικούς μόνο μήνες.

ipo
27-07-11, 16:47
Σε περιπτώσεις που έχω βρεθεί με άλλον με mtb δίπλα μου, πάντα μα ΠΑΝΤΑ ζορίζεται να με ακολουθήσει. Αν μιλάμε δε για ελαφρώς ανηφορικό δρόμο αλλά παρατεταμένα, τότε τους βγαίνει η γλώσσα ενώ εγώ cool
Αν και συμφωνώ στα υπόλοιπα που λες, στο συγκεκριμένο έχω ενδοιασμούς. Μην ξεχνάς ότι ποδηλατείς καθημερινά. Τα 18 km ανά ημέρα, κάθε μέρα, είναι πολύ καλή γυμναστική. Ειδικά η ελαφρώς ανηφορική επιστροφή από τη δουλειά. Μιλάμε για 400 χιλιόμετρα το μήνα συστηματικά. Μακάρι να κάναμε όλοι τόσο συστηματική άσκηση.

Π.χ. κάνω αναβάσεις που πιέζουν περισσότερο τους μύες και δουλεύει πιο γρήγορα η καρδιά, αλλά βγάζω συνολικά τα μισά χιλιόμετρα ανά μηνά σε σχέση με εσένα και κινδυνεύω περισσότερο από μυϊκούς τραυματισμούς.

vamvakoolas
27-07-11, 16:59
just for the record:πριν 8 μερες αλλαξα μπαταρια στο ΙΧ απο την ακινησια:rofl::rofl::rofl: (επρεπε να εβγαζα πολο λενε:oops:)...


Για να μη κουραζουμε το θεμα θα αναφερθω σε αριθμους, γεγονοτα!

Το καλυτερο με βαση πωλησεις ποδηλατακι για χωμα/ασφαλτο einai to ideal megisto κοστους 400eur. Ειναι trekking με βαρος 13.5 περιπου. Πηρουνι 5 εκ διαδρομη στη πραξη ψιλοανυπαρκτο για πεζοδρομια, αλματα (δε συζητω καν για βουνο). Απο την αλλη ενα μοντελο με καλες πωλησεις απο την ιδια εταιρια ειναι το strobe . Ειναι καθαρα ΜΤΒ με καλη αναρτηση και βαρους 1 κιλο παραπανω...αλλα χαμηλοτερη τιμη!

Εγω τι θα εκανα (και τι κανω): θα επαιρνα το ΜΤΒ για να πηγαινα και στα βουνα με φιλους ή σε κανενα παρκο για καγκουριες αλλα θα το ειχα και για κανενα freeday ή βολτες στη πολη αγοραζοντας ενα ζευγαρι τροχους με ελαστικα (ολο το πακετο το πολυ να βγαινει 450 ευρ). Οποτε δε θα ειχα κανενα θεμα!!;)

manicx
27-07-11, 16:59
Αν και συμφωνώ στα υπόλοιπα που λες, στο συγκεκριμένο έχω ενδοιασμούς. Μην ξεχνάς ότι ποδηλατείς καθημερινά. Τα 18 km ανά ημέρα, κάθε μέρα, είναι πολύ καλή γυμναστική. Ειδικά η ελαφρώς ανηφορική επιστροφή από τη δουλειά. Μιλάμε για 400 χιλιόμετρα το μήνα συστηματικά. Μακάρι να κάναμε όλοι τόσο συστηματική άσκηση.

Π.χ. κάνω αναβάσεις που πιέζουν περισσότερο τους μύες και δουλεύει πιο γρήγορα η καρδιά, αλλά βγάζω συνολικά τα μισά χιλιόμετρα ανά μηνά σε σχέση με εσένα και κινδυνεύω περισσότερο από μυϊκούς τραυματισμούς.

Σίγουρα. Κι εγώ έχω δει διαφορά από όταν το ξεκίνησα και τώρα που του έχω πάρει τον αέρα. Ακόμα και στα τελευταία μέτρα της διαδρομής αν και πιο κουρασμένος, έχω πιάσει 50χλμ και είχα να δώσω (λιιιιγο) ακόμη. Αλλά μετά τέζα! :p

ipo
28-07-11, 00:54
Manicx, κόβω τα νύχια μου :p ότι με 400 km το μήνα που κάνεις και καθημερινή ποδηλασία, βάζεις κάτω τους περισσότερους ερασιτέχνες ποδηλάτες του σαββατοκύριακου.



Το καλυτερο με βαση πωλησεις ποδηλατακι για χωμα/ασφαλτο einai to ideal megisto κοστους 400eur. Ειναι trekking με βαρος 13.5 περιπου. Πηρουνι 5 εκ διαδρομη στη πραξη ψιλοανυπαρκτο για πεζοδρομια, αλματα (δε συζητω καν για βουνο). Απο την αλλη ενα μοντελο με καλες πωλησεις απο την ιδια εταιρια ειναι το strobe . Ειναι καθαρα ΜΤΒ με καλη αναρτηση και βαρους 1 κιλο παραπανω...αλλα χαμηλοτερη τιμη!
To Megisto έχει πιρούνι με 7,5 εκατοστά διαδρομή (http://www.idealbikes.net/?section=2150&language=el_GR&itemid1494=2192), ίσως τη μεγαλύτερη ανάμεσα στα trekking. Ενδιαφέρουσα πάντως η συμβουλή για το strobe, ενώ βλέπω (http://www.idealbikes.net/?section=2146&language=el_GR&itemid1494=2164) ότι δεν είναι 1 κιλό βαρύτερο από το Megisto, αλλά μόλις 80 γραμμάρια πιο βαρύ. Για mountain όμως η ανάρτηση των 8 cm δεν είναι ό,τι καλύτερο.

Έχουν κάποιοι φίλοι μου Megisto και δηλώνουν πολύ ευχαριστημένοι. Ο ένας μόνο απογοητεύτηκε μία φορά που το πήγε off road στα βασιλικά κτήματα, με αρκετή ταχύτητα και ήθελε όλο το ποδήλατο service μετά, ενώ οι άλλοι με τα mountain δεν είχαν αντίστοιχα προβλήματα.

Mouse Potato
28-07-11, 18:00
Το ένα το πεταλάκι μου έχει αρχίσει και τα φτύνει. Έχει ραγίσει το πλαστικό (δεν είναι εξ' ολοκλήρου πλαστικά). Έκανα μια βόλτα από τον ποδηλατά και αυτά που μου έδειξε δεν μου γέμισαν το μάτι. Προς τα που να κοιτάξω; Μήπως κάτι τέτοιο (http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=17780);

Δεν με ενδιαφέρουν SPD...

ipo
28-07-11, 18:41
Αφήνω τους άλλους να σου προτείνουν, που έχουν μεγαλύτερη εμπειρία στο ζήτημα. Αλλά να έχεις υπόψη ότι όσο πιο "άγριο" είναι το πέλμα του πεταλιού, ναι μεν κερδίζεις σε σταθερό πάτημα, αλλά άμα σου χτυπήσει το πετάλι στη γάμπα ή στην κνήμη, τότε σε τραυματίζει αρκετά.

Σε μία αδέξια κίνηση πριν από μερικούς μήνες, με χτύπησε με δύναμη το πλαστικό πετάλι στη γάμπα. Πέρα από μία μικρή μελανιά, δεν είχα κάτι άλλο. Ένας φίλος από αντίστοιχη περίπτωση, έχει ακόμα μετά από μήνες σημάδια στη γάμπα του (μελανιά, συν σκίσιμο του δέρματος) από το μεταλλικό πετάλι με τα "καρφιά" (http://www.singletracks.com/blog/wp-content/uploads/2010/04/platform_pedal.jpg).

Mouse Potato
28-07-11, 21:17
Ναι το γνωρίζω και την έχω πάθει πολλάκις. Κυρίως όταν δεν είμαι πάνω στο ποδήλατο και το έχω στα χέρια. Τυχαίνει να έχω αντίστοιχο πετάλι με παρόμοιο μεταλλικό περίβλημα.

vamvakoolas
29-07-11, 12:17
ψαξε για wellgo τα εχουν και ολα τα ποδηλαταδικα π.χ

http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=17264

αθανατα:rofl:

Mouse Potato
29-07-11, 12:59
Thanx vamvakoola... Αθάνατα ή "αθάνατα"; Γιατί το emoticon με μπερδεύει... :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.