PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδηλάτες @ adslgr: Αγορά ποδηλάτου, εξοπλισμού και ρουχισμού



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62

Mouse Potato
06-09-11, 23:20
Η τρόμπα από τα Lidl είναι στιβαρή και φαίνεται να είναι καλής ποιότητας. Εγώ την δούλεψα και σε μεγαλύτερες πιέσεις και δεν αντιμετώπισα πρόβλημα μέχρι και τα 5-5,5bar που ήταν το ζητούμενο. Με το δεδομένο ότι το μανόμετρο έχει τις σωστές ενδείξεις θα έλεγα πως είναι εξαιρετική για τα λεφτά της.

Έχω σκοπό να αγοράσω άλλο μανόμετρο ώστε να τα συγκρίνω και να δω αν είναι κοντά οι ενδείξεις.

@nEC όλο το βράδυ στα βουνά γυρίζεις; :p BTW πολύ όμορφος ο Κύβος.

ipo
06-09-11, 23:57
Σε σχέση με άλλες τρόμπες εμπορίου, το κακό της συγκεκριμένης τρόμπας είναι ότι έχει το μανόμετρο χαμηλά και δε φαίνονται ευκρινώς οι ενδείξεις σε psi όταν τρομπάρεις. Γι' αυτό οι καλές τρόμπες έχουν το μανόμετρο κοντά στη λαβή και το αναφέρουν στα χαρακτηριστικά τους ως πλεονέκτημα. Άλλο μειονέκτημα είναι ότι ανεβάζει μέχρι 116 psi, πίεση που σε ορισμένες περιπτώσεις μπορεί να μην είναι αρκετή για λεπτά λάστιχα κούρσας. Για τα 700x23 μάλλον είναι οριακή πίεση, γι' αυτό και άλλες ανεβάζουν μέχρι 160 psi (για όσους θέλουν μεγαλύτερη πίεση στα 700x23 ή έχουν 700x20, 700x18).

tasos-tasos
07-09-11, 00:47
καλημέρες σας

θέλω τις γνώσεις και την βοήθειά σας για αγορά ποδηλάτου

τα δεδομένα (άνεργος)
δεν θέλω να δώσω πολλά λεφτά ~150

έχω κοψει το gym και λεω τα λεφτα του gym ας πάνε για ποδηλατο
δεν καπνιζω
εχω ομως χειρουργησει μεση αρα θα πρεπει να δω κατι με αναρτήσεις? γιατί πιστεύω ότι δεν ειναι και ΤΟΣΟ σημαντικό? προτιμώ να πάρω κατι φτηνό και να μην το μετανιώσω γιατί...


πήγα Praktiker... πήρα αυτό το μαύρο Outdoor με τα 150€ με κάρτα μέλους (190 αρχική)
(24", σιδερο, κανονικά φρένα, αναρτήσεις τιμόνι, σκελετό κάτω από την σέλα)
κατι βρηκα χαλασμένο επανω, παω στο μαγαζί (υπαλληλος εξυπηρετικότατος)
το παω μου το αλλαζει με 26" αλουμινιο δισκόφρενα και αναρτήσεις

τώρα αυτές τις μέρες, και αφού πέρασαν μόνο 2 μήνες (1 μήνας καλοκαίρι διακοπές)
κάνει κατι κρακ κρακ το πεντάλι
σκέφτομαι να το παω πίσω και να ζητήσω τα χρήματα γιατί να επισκευαστεί δύσκολο, ούτε εγώ έχω καταλάβει τί φταίει, το κάνει μόνο όταν τραβας πεντάλι και μία ναι μία όχι

δεν εχω ιδιαίτερες απαιτήσεις ούτε εξειδικευμένες γνώσεις σε μάρκες κλπ
είπαμε, άνεργος, για μισή - μία ώρα να κάνω κάθε μερα γύρω γύρω (άντε από Φάληρο Βάρκιζα και από Φάληρο Κολονάκι πήγα)
είμαι βεβαια gadget-maniac και εχω ψωνίσει τα μπιχλιμπίδια από Ebay (κοντεράκια, λαμπάκια, κλπ)

προτείνετέ μου σας παρακαλώ μαγαζιά που δε θα το μετανιώσω και θα ηρεμήσω γιατί έχω κάνει περισσότερα χιλιόμετρα να πηγαινοφέρνω το ποδηλατο στο Praktiker με σχάρα παρά εγώ πάνω στο ποδήλατο
είδα μία καλή πρόταση το bikestation
δεν περίμενα να βρω καλύτερη πηγή ενημέρωσης παρά σε αυτό εδώ το φορουμ
πιστεύω με 150-180 δεν μπορώ να παρω ενα ποδήλατο με αυτες τις μινιμουμ απαιτήσεις που έχω?

σας ευχαριστώ πολύ
(σωματικές αναλογίες, κοντός, 1.70, 60 κιλά)

εχω δει μέχρι στιγμής τα 3 πρώτα Mountain από το bikestation με τιμές από 109-150

σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας

senkradvii
07-09-11, 00:58
Εγώ με 2 κοίλες στην μέση και 2 στον αυχένα και όταν είπα στον γιατρό μου για ποδήλατο με κυνηγούσε, (άσχετα αν στο τέλος έκανα του κεφαλιού μου :p ).. Εσύ τώρα και με χειρουργείο κιόλας τι να πω.. Σίγουρα ρώτα τον γιατρό σου πάντως.

Επίσης οι φτηνές αναρτήσεις είναι πιθανώς χειρότερες από χωρίς αναρτήσεις. Όπως και να έχει πρόσεξε το θέμα με την μέση σου αρκετά.

........Auto merged post: senkradvii πρόσθεσε 2 λεπτά και 23 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Α επίσης κάτι σημαντικό που ξέχασα. Ανάλογα με την χρήση που κάνεις διαλέγεις και τον τύπο του ποδηλάτου που θα πάρεις και απ'ότι καταλαβαίνω εσύ δεν θες MT! Θες είτε trekking, είτε πόλης.

tasos-tasos
07-09-11, 01:03
Εγώ με 2 κοίλες στην μέση και 2 στον αυχένα και όταν είπα στον γιατρό μου για ποδήλατο με κυνηγούσε, (άσχετα αν στο τέλος έκανα του κεφαλιού μου :p ).. Εσύ τώρα και με χειρουργείο κιόλας τι να πω.. Σίγουρα ρώτα τον γιατρό σου πάντως.

Επίσης οι φτηνές αναρτήσεις είναι πιθανώς χειρότερες από χωρίς αναρτήσεις. Όπως και να έχει πρόσεξε το θέμα με την μέση σου αρκετά.

........Auto merged post: senkradvii πρόσθεσε 2 λεπτά και 23 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Α επίσης κάτι σημαντικό που ξέχασα. Ανάλογα με την χρήση που κάνεις διαλέγεις και τον τύπο του ποδηλάτου που θα πάρεις και απ'ότι καταλαβαίνω εσύ δεν θες MT! Θες είτε trekking, είτε πόλης.

σε ευχαριστώ για την απάντησή σου

στο θέμα MT / trekking
θελω ενα ποδήλατο για πανω κατω με κανεναν φιλο ή μονος για καμία ώρα την ημέρα, δρόμο, πόλη, ε κανενα πεζοδρόμιο? λακούβες δεν εχουμε? δόξα τον Θεό έχουμε

αξιόπιστο ελληνικό μαγαζί και να κινηθω εκεί που βρήκα και στο bikestation από 110-150?
για τις κηλες στην μέση που χειρουργήθηκα, το μετάνιωσα, και μετά το χειρουργειο ο γιατρός δεν με εβαλε για θεραπειες και ενδυναμωση. Έτσι το θελω για γυμναστική χαλάρωση ξεγνοιασιά την βόλτα μου ξερεις μιση με μια ωρα μερα παρά μερα (κάνει καλό η ανεργία στο ποδήλατο βλέπεις)

senkradvii
07-09-11, 01:15
Bρε συ λακούβες και πεζοδρόμια με εγχειρισμένη μέση που χρειάζεται ενδυνάμωση?? :scared:

Τζάμπα η εγχείρηση βρε Τάσο και η μέση σου. Το ποδήλατο δεν πρόκειται να σε βοηθήσει να ενδυναμώσεις σε καμία περίπτωση τους ραχιαίους ή κοιλιακούς μύες σου, που σαφώς χρειάζονται ενδυνάμωση. Το αντίθετο, οι πιθανοί κραδασμοί θα την επιβαρύνουν σίγουρα! Για χαλάρωση οκ, απλά στην χαλάρωση δεν συμπεριλαμβάνονται λακούβες, αλματάκια και πεζοδρόμια ανέβα - κατέβα. :p

Χωρίς να είμαι γιατρός φυσικά, απλά ομοιοπαθής που το έχω ψάξει λιγάκι, σου λέω να ρωτήσεις οπωσδήποτε τον γιατρό σου ή έστω κάποιον άλλον γιατρό. Επίσης θα σε συμβούλευα για ενδυνάμωση να ξεκινήσεις κολυμβητήριο και κοιλιακούς/ραχαίους, κάνοντάς τους όμως σωστά με αρκετές διατάσεις πριν και μετά.

Αν παρ'όλα αυτά επιμένεις ότι θες αλματάκια και ιστορίες θα σου πω πως ρισκάρεις και πως για να είσαι ως ενός σημείου καλυμμένος θα χρειαστείς ποδήλατο με εξαιρετικές αναρτήσεις που προφανώς και θα κοστίσει πολλά!

Επίσης πιστεύω πως το trekking είναι ιδανικό για κίνηση στην πόλη, αν και εγώ προσωπικά έχω προτιμήσει καθαρά ποδήλατο πόλης, αφού το βρίσκω απείρως πιο αναπαυτικό, ξεκούραστο και απολαυστικό στις βόλτες μου (και όσοι το έχουν δοκιμάσει! :p ), οπότε μην ασχοληθείς με ΜΤ. ;)

Mouse Potato
07-09-11, 01:19
Δεν ξέρω κατά πόσο σωστή είναι η επιλογή ενός σιδερένιου no name ποδηλάτου όταν έχεις θέμα υγείας. Ας παραλείψουμε το θέμα των επιδιορθώσεων που, κατά πάσα πιθανότητα, θα χρειάζεσαι κάθε 3 και λίγο, και ας επικεντρωθούμε στο θέμα άνεσης, γεωμετρίας και υγείας.

Η άνεση που θα σου προσφέρει ένα επώνυμο ποδήλατο, με επώνυμα περιφερειακά (και ιδίως ανάρτηση) και αλουμινένιο σκελετό, δεν έχει καμία σχέση από αυτή μιας no name σιδερένιας σαβούρας. Ναι μεν το budget σε μια τέτοια περίπτωση είναι υπερδιπλάσιο από αυτό που διαθέτεις αλλά καλύτερα να πάρεις κάτι το οποίο θα σου κρατήσει αρκετά χρόνια χωρίς προβλήματα παρά να πας σε κάτι της οκάς το οποίο θα σου βγάλει το λάδι στην οδήγηση και τα προβλήματα.

Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και αγγελίες μήπως βρεις κάποιο παλιό ποιοτικό μεταχειρισμένο σε παρεμφερές budget.

Τέλος, καλό θα ήταν να πάρεις 1-2 γνώμες από γιατρούς/φυσικοθεραπευτές για το εν λόγω θέμα.

tasos-tasos
07-09-11, 01:23
θετεις ενα θέμα... αν επρεπε να χειρουργηθω... μιλάμε για την ζωή μου
αλλοι λεγανε χειρουργείο, αλλοι λεγανε οχι
και ημουν αθλητικος τυπος
2 κηλες, προφανώς από καποιο βάρος που σήκωσα (οθόνη, βαρελι μπυρας σε καφετέρια)

ισως να γλυτωνα το χειρουργείο
ισως... δεν ξερω
τωρα ομως εγινε και δεν υπάρχει Undo

με τον φόβο ότι θα πάρω κάτι και θα το αφήσω (έχω αρκετά αγορασμένα που μείνανε στην ακρη, όργανο κοιλιακων απο Lidl, power stick με τα λάστιχα από Lidl, αυτά είναι άθικτα αν τα θελει κανείς στο κουτί τους, ευχαρίστως)
με τον φόβο αυτό, επέλεξα κάτι φθηνό για να μην μεινει και αυτό στην άκρη (και λόγω ανεργίας)
ε και πιο φθηνα έβρισκα Mt και κατέληξα Praktiker
μέχρι στιγμής έχω κάνει Lock σε αυτά τα Mt που έχει το bikestation (3 κομμάτια μέχρι 150 ευρώ περίπου)

........Auto merged post: tasos-tasos πρόσθεσε 2 λεπτά και 21 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Δεν ξέρω κατά πόσο σωστή είναι η επιλογή ενός σιδερένιου no name ποδηλάτου όταν έχεις θέμα υγείας. Ας παραλείψουμε το θέμα των επιδιορθώσεων που, κατά πάσα πιθανότητα, θα χρειάζεσαι κάθε 3 και λίγο, και ας επικεντρωθούμε στο θέμα άνεσης, γεωμετρίας και υγείας.

Η άνεση που θα σου προσφέρει ένα επώνυμο ποδήλατο, με επώνυμα περιφερειακά (και ιδίως ανάρτηση) και αλουμινένιο σκελετό, δεν έχει καμία σχέση από αυτή μιας no name σιδερένιας σαβούρας. Ναι μεν το budget σε μια τέτοια περίπτωση είναι υπερδιπλάσιο από αυτό που διαθέτεις αλλά καλύτερα να πάρεις κάτι το οποίο θα σου κρατήσει αρκετά χρόνια χωρίς προβλήματα παρά να πας σε κάτι της οκάς το οποίο θα σου βγάλει το λάδι στην οδήγηση και τα προβλήματα.

Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και αγγελίες μήπως βρεις κάποιο παλιό ποιοτικό μεταχειρισμένο σε παρεμφερές budget.

Τέλος, καλό θα ήταν να πάρεις 1-2 γνώμες από γιατρούς/φυσικοθεραπευτές για το εν λόγω θέμα.

η ανεργία με έχει καθίσει όλη μερα στο Pc
ευκαιρία να βγαίνω μισή ωρίτσα να ξεσκάω
εχουμε αλλες ελληνικές πηγές και να μην ξεφύγω πάνω από 200?
σας ευχαριστώ πολύ για το ανθρώπινο ενδιαφέρον και τις προσεγγίσεις σας

ipo
07-09-11, 01:26
Το γεγονός ότι γίνεται ευρεία χρήση του αλουμινίου στα ποδήλατα, δε σημαίνει ότι το σίδερο δεν είναι καλό υλικό για την κατασκευή ποδηλάτου. Είναι βαρύτερο μεν, αλλά απορροφάει καλύτερα τους κραδασμούς σε σχέση με το αλουμίνιο. Αν πάρει κάποιος ένα ποδήλατο των 350€, είναι πολύ πιθανό να έχει καλύτερη γεωμετρία, αλλά δε σημαίνει ότι το σιδερένιο θα είναι επιβαρυντικό για την υγεία του.

Στο ζήτημα των περιφερειακών θα συμφωνήσω με ό,τι ειπώθηκε. Πέρσι ξεκίνησα κάνοντας φτηνές επιλογές, αλλά πλέον έχω δει ότι αν κάνεις αρκετά ποδήλατο (οι 3 ώρες την εβδομάδα που ανέφερες δεν είναι λίγο) για πολύ καιρό, ό,τι πάρεις σε κακή ποιότητα, θα το ξαναπληρώσεις.

Δεν προτείνω κάτι συγκεκριμένο, διότι υπάρχουν άλλοι στο νήμα που έχουν περισσότερες γνώσεις, αλλά θα σου έλεγα να κοιτάς αγγελίες για μεταχειρισμένα. Με 150€ και προσεκτική επιλογή, θα πάρεις κάτι καλύτερο από ένα καινούριο των 300€.

senkradvii
07-09-11, 01:30
Δεν θέτω θέμα αν έπρεπε να χειρουργηθείς ή όχι. Θέτω θέμα πως να προσέξεις την μετεγχειρητική σου πορεία και την μέση σου.

Όπως σου λέω και εγώ και ο ποντικόπατάτας με το φθηνό (και προφανώς κακό) ποδήλατο ρισκάρεις για την υγεία σου, πρώτα απ'όλα. Κοίτα μήπως βρεις κάποιο καλό μεταχειρισμένο καλύτερα, επιμένοντας για trekking ή πόλης και όχι ΜΤ. ;)

Τώρα για μαγαζιά ας σου προτείνει κάποιο παιδί εξ Αθηνών που τα ξέρουν και καλύτερα. Eγώ αυτά τα 2 ξέρω.

http://www.tsirikosbikes.gr/

http://www.cyclist.gr/

........Auto merged post: senkradvii πρόσθεσε 4 λεπτά και 39 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Ιpe μη ξεχνάς πως και το βάρος παίζει ρόλο. Αν χρειαστεί για κάποιο λόγο να σηκώσει το ποδήλατο? ;)

Mouse Potato
07-09-11, 01:36
Ιpe μη ξεχνάς πως και το βάρος παίζει ρόλο. Αν χρειαστεί για κάποιο λόγο να σηκώσει το ποδήλατο? ;)

Το extra βάρος του ποδηλάτου θα το κουβαλάει σε κάθε πεταλιά. Δεν χρειάζεται καν να το σηκώσει. Γι αυτό το εντάσσω στην άνεση...

Επίσης να μην ξεχνάμε πως υπάρχουν ειδών και ειδών αλουμίνια (στην περίπτωσή μας).

senkradvii
07-09-11, 01:42
Σύμφωνοι θα το κουβαλάει, αλλά δεν ξέρω αν αυτό το βάρος θα επιβαρύνει (αν θα το "σηκώνει" αν θες με) την μέση. Τα πόδια σίγουρα αλλά για την μέση δεν νομίζω.. Οι κραδασμοί είναι αυτοί που είναι φονικοί για την μέση στο ποδήλατο, απ'ότι μου είχε πει ο γιατρός μου.

Mouse Potato
07-09-11, 01:58
Έφυγες (http://www.cyclist-friends.gr/showthread.php?31902-%D0%F9%EB%E5%DF%F4%E1%E9-Ideal-Crossmo-2009)

senkradvii
07-09-11, 02:02
Έφυγες (http://www.cyclist-friends.gr/showthread.php?31902-%D0%F9%EB%E5%DF%F4%E1%E9-Ideal-Crossmo-2009)

Kαι το μέγεθος σωστό, και το είδος σωστό και η χρήση μικρή, αν καταφέρεις και ρίξεις λίγο και την τιμή τότε θα σου έχει κάτσει κουτί Τάσο! :oneup:

ipo
07-09-11, 02:27
Κοίταζα τώρα τις αγγελίες στο cyclist και έπεσα πάνω σε αυτή (http://www.cyclist-friends.gr/showthread.php?28587-Trek-Fuel-EX-9.9-2011). Τρελή μείωση τιμής, αλλά δεν ξέρω αν ήταν λογικό το ποσό που ζητούσε στην αρχή. Φυσικά δε με ενδιαφέρει το συγκεκριμένο ποδήλατο, εκτός κι αν το ρίξει στα 100€ σε κανένα χρόνο. :p

senkradvii
07-09-11, 02:33
Όντως σαν το χρηματιστήριο πέφτει! :lol:

tasos-tasos
07-09-11, 03:13
ειστε μαγικοί! το ευχαριστώ είναι λίγο!

σας ευχαριστώ από τα βάθη της καρδιάς μου για τον χρόνο τον κόπο το ενδιαφέρον το προχωρημένο της ώρας!

ως αδαής μπερδεύτηκα
και εχω ενα σκάλωμα με αποφυγή μεταχειρισμένων
όχι ότι τα καινούρια είναι αστέρια (πήρα αμαξι νεο και εχω παει 8 φορες στο σερβις μεσα σε 3 μηνες από λάθη τους - Toyota iQ)

πήγε πολύ αργά, σέβομαι τον χρόνο σας την κούρασή σας, σας εκτιμώ βαθύτατα, σας ευχαριστώ πολύ
καλή ξεκούραση κύριοι/κυρίες όσοι απάντησαν και διάβασαν, δεν ξερω
σας ευχαριστώ πολυ!

θα παω αυριο το προβληματικό σε φίλο να μου πει, μετά στο πρακτικερ, και αναλόγως θα πράξω
είχε ένα σε προσφορά 115 από 150(190 αρχική)
αν υπάρχει ακόμη θα δω
αν όχι μάλλον bikestation? θα δείξει... μην με βρίσετε... ειμαι αδαής... εντελώς
οπότε... λιγη κατανόηση :) σας ευχαριστώ και πάλι
καλη ξεκούραση σε όσους πανε προς κρεβάτι

Νikosanagn
07-09-11, 03:42
E, πες και κανα ευχαριστώ ντε! :p

frap
07-09-11, 11:46
Σε σχέση με άλλες τρόμπες εμπορίου, το κακό της συγκεκριμένης τρόμπας είναι ότι έχει το μανόμετρο χαμηλά και δε φαίνονται ευκρινώς οι ενδείξεις σε psi όταν τρομπάρεις.[...]Για τα 700x23 μάλλον είναι οριακή πίεση, γι' αυτό και άλλες ανεβάζουν μέχρι 160 psi (για όσους θέλουν μεγαλύτερη πίεση στα 700x23 ή έχουν 700x20, 700x18).
Συνήθως υπάρχει δαχτυλίδι με κόκκινο βελάκι που γυρνάς στην πίεση που θέλεις και μετά απλά τρομπάρεις :p μέχρι ο δείκτης να φτάσει στο σημάδι...

Είχα πάρει μια φτυστή (http://www.amazon.co.uk/Beto-470321-Aluminium-Floor-Pump/dp/B001R4BQAQ/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1315384976&sr=8-1) με σώμα αλουμινίου από Amazon γύρω στα 20 ευρώ τo καλοκαίρι που έλεγε ότι ανέβαζε μέχρι 160. Πάντως μέχρι 87 για τα 700c35 μου πάει για πλάκα :)

ipo
08-09-11, 15:29
Το Jumbo ξανάφερε τα μπροστινά LED φώτα ποδηλάτου, αλλά τα βρήκα σε μικρή ποσότητα (μόνο 5 είχε στο ράφι και πήρα το ένα). Είναι οπτικά ίδια με εκείνα του eBay, σε διπλάσια τιμή (3€ έναντι του 1,5€ του eBay), αλλά σαφώς καλύτερη ποιότητα πλαστικού. Και οι επαφές φαίνονται διαφορετικές, ελπίζω να είναι καλύτερες. Το πήρα για να έχω εφεδρικό φωτάκι, αν και έχω ήδη παραγγείλει ένα SSC-P7 1200 lumens. Με τόσα φώτα θα κάνω τη μέρα νύχτα. :lol:

Mouse Potato
08-09-11, 15:31
Αφού δεν βγαίνεις νύχτα! :what:

Υποθέτω πως από τώρα θα βγαίνεις... :p

Νikosanagn
08-09-11, 15:40
SSC-P7 1200 lumens. Ρε μουρλέ... θα δημιουργήσει κανένα πρόβλημα στον δρόμο θα τυφλώσεις κανέναν! :p

ipo
08-09-11, 15:48
Αφού δεν βγαίνεις νύχτα! :what:

Υποθέτω πως από τώρα θα βγαίνεις... :p
Δεν ξεκινάω νύχτα, αλλά κάποιες φορές με προλαβαίνει το σκοτάδι. Ειδικά από τον επόμενο μήνα, που θα μικρύνει πολύ η φωτοπερίοδος, θα μου χρειάζεται συχνά. Έχουν δύο φίλοι μου το SSC-P7 και φέγγει πολύ καλά, σαν φως από μηχανάκι.

kostantis
08-09-11, 19:04
1200 lumens;:respekt:
Για δώσε ένα link.

Mouse Potato
08-09-11, 19:06
1200 lumens;:respekt:
Για δώσε ένα link.

eBay it... (http://www.ebay.com/sch/?LH_BIN=1&_kw=SSC-P7%201200&_clu=2&_fcid=80&_localstpos=&_sc=1&_sop=15&_stpos=&gbr=1) :p

Μάλιστα, ο φακός του πρώτου πωλητή είναι τόσο καλός που αποκαλύπτει μέχρι και τα φαντάσματα:

90954

nEC
08-09-11, 19:20
eBay it... (http://www.ebay.com/sch/?LH_BIN=1&_kw=SSC-P7%201200&_clu=2&_fcid=80&_localstpos=&_sc=1&_sop=15&_stpos=&gbr=1) :p

Μάλιστα, ο φακός του πρώτου πωλητή είναι τόσο καλός που αποκαλύπτει μέχρι και τα φαντάσματα:

90954

τα 1200lm είναι μούφα των κινέζων του ebay... 500-600lm βγάζει αυτό το λελέδιο ,τα οποία είναι σαφώς πάρα πολύ φως για το ποδήλατο.

ipo
08-09-11, 21:31
τα 1200lm είναι μούφα των κινέζων του ebay... 500-600lm βγάζει αυτό το λελέδιο ,τα οποία είναι σαφώς πάρα πολύ φως για το ποδήλατο.
Το έχουμε συγκρίνει με φως 600 lumens των 120€ και το SSC-P7 είναι αρκετά πιο δυνατό. Όσες φορές έχω πίσω μου ποδήλατο με τέτοιο φως, νομίζω ότι με πλησιάζει αμάξι και κάνω τέρμα δεξιά για να προσπεράσει. :lol:

nEC
09-09-11, 05:13
Το έχουμε συγκρίνει με φως 600 lumens των 120€ και το SSC-P7 είναι αρκετά πιο δυνατό. Όσες φορές έχω πίσω μου ποδήλατο με τέτοιο φως, νομίζω ότι με πλησιάζει αμάξι και κάνω τέρμα δεξιά για να προσπεράσει. :lol:

ναι σίγουρα είναι πολύ φωτεινός, αλλα σου λέω οτι με βάση τα specs το sccp7 βγάζει max 900lm σε "πρώτης ποιότητας" led (στα "καλά" κομμάτια), οπότε τα 1200 είναι μούφα εξ'ορισμού!

ipo
09-09-11, 13:27
Τι εννοείς όταν λες "με βάση τα specs"; Οι προδιαγραφές αναφέρουν 1200 lumens. Υπάρχει άλλο φτηνότερο μοντέλο με 900 lumens.

nEC
09-09-11, 14:19
Τι εννοείς όταν λες "με βάση τα specs"; Οι προδιαγραφές αναφέρουν 1200 lumens. Υπάρχει άλλο φτηνότερο μοντέλο με 900 lumens.

http://www.acriche.com/en/product/prd/zpowerLEDp7.asp

700typical
900max

όταν το LED φτάνει 900 στα καλύτερά του, θέλω να μάθω τι μαγικά έκαναν οι κινέζοι και έβγαλαν 1200! :lol:


και εντέλει η πραγματική μέτρηση βγάζει 550lm ...δηλαδή το μισό απο την αναγραφόμενη τιμή.

http://forums.mtbr.com/lights-night-riding/lumen-measurement-lupine-tesla-dealextreme-magicshine-570431.html

ntebis
09-09-11, 21:29
γεια σας παιδια!

Λοιπον αρχισα να ποδηλατω ως μεσο για να πηγαινω στο φροντ αλλα τελικα το ποδηλατο που εχω (mtb σιδερονιο απο πρακτικερ) το ποδηλατο ειναι 5 χρονων και ηταν αχρησιμοποιητο για χρονια και εχει βγαλει πολλα προβληματα και εχει αρχισει να μου την δινει. Καμια προταση για φθηνο καλο ποδηλατο mtb αν ηταν και αλουμινενιο θα βολευε για το ανεβοκατεβασμα απο το ασανσερ

senkradvii
09-09-11, 21:36
Αν το θες κυρίως για να πηγαινοέρχεσαι μέσα στην πόλη σε φροντιστήριο κτλ μην πας για ΜΤ. Κοίτα είτε σε trekking είτε πόλης.

Mouse Potato
09-09-11, 21:46
Και κυρίως τι budget διαθέτεις.

tasos-tasos
10-09-11, 13:40
E, πες και κανα ευχαριστώ ντε! :p

ευχαριστώ είπα?

είπα αρκετά... ήρθα να πω άλλο ένα...


ειχα σκοπό να το φορτώσω να παω να το δει ενας φιλος

πριν παω, εκείνο το βραδυ, μου στέλνει ο μαγευτικός Ipo ενα link στο youtube για ρυθμισμα αλυσίδας

3-4 η ώρα ξημέρωμα, φακός ανθρακωρύχου στο κεφάλι, εγω στην βεράντα, ρύθμιζα

εν τέλει, το φορτώνω την επόμενη ημέρα, το πάω στον φίλο μου να το δει

με το σκεπτικό ότι θα το παω πισω πρακτικερ και θα παρω αλλο πιο φτηνό ή τα λεφτά μου να πάω bikestation (πλάκα πλάκα το ήθελα για να απαλλαγώ από το προιον praktiker)

ως εκ θαυματος, και μαλλον με τα πειράγματα του βίντεο, ο θορυβος είχε φυγει (δεν ξερω τι πειραξα πως έφτιαξε)

είχα περάσει το βίντεο στο iphone και με ακουστικά στην βεράντα βήμα βήμα



να εκμεταλλευτώ ξανά την καλωσύνη σας?

με έχει φάει η μανα βάλε κράνος (ακόμα δεν έχω αποδεχτεί 100% το κράνος στην μηχανή και ας είχα και ατύχημα)

έχω δώσει πολλά σε πράγματα που άφησα στην άκρη

δεν θέλω ακριβά πράγματα και Lux απαιτήσεις
ξέρω, ενα κακό κράνος ίσως κανει περισσότερη ζημιά από να μην το φορούσες, σωστά?

1-2 μαγαζιά με φθηνά κρανάκια μπορείτε να μου προτείνετε να δω λίγο μήπως και από την χαμηλή τιμή πειστώ να το πάρω και κάνω και την μητέρα χαρούμενη που το φόρεσα?

σας ευχαριστώ για ακόμη μία φορά για την προσφορά και την καλωσύνη σας

@ipo thank you για το link

και για το ολο περιεχόμενο του μηνύματός σου με τις προσωπικές οδηγίες

senkradvii
10-09-11, 13:49
δεν θέλω ακριβά πράγματα και Lux απαιτήσεις
ξέρω, ενα κακό κράνος ίσως κανει περισσότερη ζημιά από να μην το φορούσες, σωστά?


Κοίτα για κράνος μηχανής μπορεί, για ποδηλάτου δεν πιστεύω ότι ισχύει. Να έχει τα διεθνή πρότυπα ασφαλείας όμως είναι must.

tasos-tasos
10-09-11, 14:04
Κοίτα για κράνος μηχανής μπορεί, για ποδηλάτου δεν πιστεύω ότι ισχύει. Να έχει τα διεθνή πρότυπα ασφαλείας όμως είναι must.


σε ευχαριστώ

προτάσεις να μην ξεπερνούσα το 20-30άρι?

ipo
10-09-11, 14:12
Το Praktiker έχει κράνη με 25€. Δεν ξέρω αν είναι καλά, αλλά σίγουρα προστατεύουν το κρανίο καλύτερα σε σχέση με τα μαλλιά σου. :p

Να κοιτάξεις να έχει στο πίσω μέρος (πάνω από το σβέρκο) περιστροφικό σφικτήρα που το σταθεροποιεί (http://www.youtube.com/watch?v=EcoB6B_a0uo&feature=player_detailpage#t=9s). Όλα τα κράνη δένουν κάτω από το σαγόνι, αλλά δεν είναι αρκετό. Χρειάζεται και δεύτερος σφιγκτήρας στο πίσω μέρος, ώστε να μη μετακινείται το κράνος πέρα-δώθε και σου κάνει φαλάκρα. :p Πήρε μία φίλη απλό κράνος και το μετάνιωσε, επειδή της έξυνε συνέχεια το κεφάλι.

senkradvii
10-09-11, 14:14
Aυτό (http://www.cyclist.gr/product.php?codenum=CTL08XENA) ίσως φαίνεται καλό.

........Auto merged post: senkradvii πρόσθεσε 0 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Αλλά μόλις πρόσεξα ότι δεν έχει διαθεσιμότητα.. :p

ntebis
10-09-11, 16:33
Αν το θες κυρίως για να πηγαινοέρχεσαι μέσα στην πόλη σε φροντιστήριο κτλ μην πας για ΜΤ. Κοίτα είτε σε trekking είτε πόλης.


Και κυρίως τι budget διαθέτεις.

Επεξεργασία: Τα ειδα τα ειδη. Θα ηθελα ενα trekking

επισης για το budget οσο πιο φτηνο τοσο το καλυτερο

senkradvii
10-09-11, 16:57
Πες μας το ταβάνι σου και θα δούμε. ;)

ntebis
10-09-11, 18:20
Πες μας το ταβάνι σου και θα δούμε. ;)

200-250 ευρω

senkradvii
10-09-11, 18:24
Kάτι σε μεταχειρισμένο σαν αυτό (http://www.cyclist-friends.gr/showthread.php?31902-%D0%F9%EB%E5%DF%F4%E1%E9-Ideal-Crossmo-2009) θα σε ενδιέφερε? Αν υπάρχει ακόμα.. :p

ntebis
10-09-11, 18:55
Kάτι σε μεταχειρισμένο σαν αυτό (http://www.cyclist-friends.gr/showthread.php?31902-%D0%F9%EB%E5%DF%F4%E1%E9-Ideal-Crossmo-2009) θα σε ενδιέφερε? Αν υπάρχει ακόμα.. :p

για καποιον ηλιθιο λογο δεν μπορω να κανω account...

εντιτ: ακυρο το βρηκα

kostantis
11-09-11, 19:13
Καμία 12V τρόμπα έχετε να προτείνετε ρε παλουκάρια από ebay;
Έπαθα λάστιχο και δεν έβρισκα βενζινάδικο ανοιχτό να βάλω τον σωστό αέρα.:wall:

nEC
11-09-11, 21:47
γιατί, με την χειροκίνητη δεν μπορείς να βάλεις σωστό αέρα? εκτός αν παίρνει 60-70bar το ελαστικό σου, οπότε σε καταλαβαίνω, παίζει ιδρώτας ! :p

ipo
11-09-11, 22:17
γιατί, με την χειροκίνητη δεν μπορείς να βάλεις σωστό αέρα? εκτός αν παίρνει 60-70bar το ελαστικό σου, οπότε σε καταλαβαίνω, παίζει ιδρώτας ! :p
Άμα έχεις καλή τρόμπα εδάφους, φτάνεις εύκολα τα 60-70 psi (bar με τη γκαμία, αφού θα έχει σκάσει πολύ πιο πριν :p). Κωσταντή δεν πήρες την τρόμπα εδάφους-χεριών του Lidl; Είναι άνετη στη χρήση της. Ανέβασα εύκολα 60 psi στα λάστιχά μου.

kostantis
11-09-11, 22:18
Η μόνη χειροκίνητη που έχω είναι αυτή (http://www.cyclist.gr/product.php?codenum=TPK6012) που είναι για ώρα ανάγκης εάν πάθεις λάστιχο στο δρόμο.
Τα λάστιχα 60αρια τα έχω αυτή την στιγμή γιατί έκανα μόνο άσφαλτο την εβδομάδα που μας πέρασε και 60 έπρεπε να φουσκώσω και την καινούρια σαμπρέλα οπότε με την τρόμπα αυτή,κομματάκι δύσκολο.:)

Mouse Potato
11-09-11, 22:23
@konstantis σου κάνει; (http://www.amazon.co.uk/gp/product/B000UPEHJU)

kostantis
11-09-11, 22:26
Άμα έχεις καλή τρόμπα εδάφους, φτάνεις εύκολα τα 60-70 psi (bar με τη γκαμία, αφού θα έχει σκάσει πολύ πιο πριν :p). Κωσταντή δεν πήρες την τρόμπα εδάφους-χεριών του Lidl; Είναι άνετη στη χρήση της. Ανέβασα εύκολα 60 psi στα λάστιχά μου.

Όχι δεν την πήρα αν και την είδα,θέλω μία 12 βολτη για να μην παιδεύομαι.

........Auto merged post: kostantis πρόσθεσε 0 λεπτά και 59 δευτερόλεπτα αργότερα ........


@konstantis σου κάνει; (http://www.amazon.co.uk/gp/product/B000UPEHJU)

Από ebay αν γίνεται να προτείνεις κάτι,δεν έχω account στο amazon και βαριέμαι να κάνω.:p

Mouse Potato
11-09-11, 22:27
Καιρός να ανοίξεις... :p

Έχει πολύ καλά σχόλια και είναι αρκετά φθηνή.

Specs:

http://newcarbitz.co.uk/images/600spec.jpg

@ ADSLgr.com All rights reserved.