PDA

Επιστροφή στο Forum : Mακρια απο CYTA



Σελίδες : 1 [2]

proffessor_x
10-06-11, 14:21
Στο σπιτι ειναι 2 γραμμες μια ΟΤΕ και μια Cyta... λογω γαμου θα κρατησω την cyta (νεος αριθμος) και ο παλιος αριθμος θα παει στο πατρικο μου και ειναι ΟΤΕ σε αλλο διαμερισμα με φορητοτητα... δεν το εγραψα σωστα...

ifaigios
10-06-11, 15:08
Ο τρόπος που παρουσιάζονται τα "απεριοριστα" και στην σελίδα τους για μένα είναι μπερδεψοδουλειά. Μπορεί εγώ να είμαι ο προβληματικός βέβαια :p.
Προφανώς σε μπέρδεψε η πληθώρα των πακέτων, των επιλογών και των προσφορών. Πάντως παραπλανητική τη σελίδα δε τη λες σε καμία περίπτωση. Απλά θέλει λίγο μελέτη για να καταλάβεις πώς είναι οργανωμένα τα πακέτα.


Ο λιανέμπορος είναι λιανέμπορος, αλλά κάθε σοβαρή εταιρεία επίβάλεται να εφαρμόζει κάποιο είδος ελέγχου, για να μην την κακολογουν!
Πολύ σωστά, αλλά αυτό δυστυχώς μπορεί να φανεί μόνο εκ των υστέρων, δηλαδή, μόνο αν κάποιος πελάτης που εξαπατήθηκε κάνε παράπονα στη "μαμά" εταιρία. Τότε βεβαίως η Cyta είναι υποχρεωμένη να πάρει μέτρα κατά αυτού του πωλητή λιανικής. Αλλά δεν μπορούμε να έχουμε την απαίτηση να μαντεύει τους "κακούς" εκπροσώπους εκ των προτέρων.

warezuser
12-06-11, 16:30
Πάντως και έμενα οι εντυπώσεις για την cyta δεν είναι και ότι καλύτερο. Ύστερα από μια εβδομάδα που εμφάνισε βραχυκύκλωμα στην γραμμή μου, και αποκαταστάθηκε την παρασκευή τελικά ξανά παρουσιάστηκε και σήμερα.Κουράστηκα να στέλνω μαιλ, ναι παίρνω τήλ. Δυστυχώς νομίζω πως όσο καλή εταιρία είναι στην Κύπρο άλλο τόσο μη αξιόπιστη είναι η θυγατρική της στην Ελλάδα.

silegav
12-06-11, 16:45
Προβλήματα έχουν όλοι οι πάροχοι (και νομίζω πως ειδικά το βραχυκύκλωμα δεν είναι θέμα της CYTA). Δώστε λίγο χρόνο πριν την πείτε αναξιόπιστη. Ακόμα για μένα η CYTA δεν έχει δοκιμαστεί ως πάροχος, τώρα μπαίνει στην περίοδο που δοκιμάζεται και θα δείξει, όσον αφορά και το δίκτυο και την εξυπηρέτηση πελατών.

sdikr
12-06-11, 17:04
Προβλήματα έχουν όλοι οι πάροχοι (και νομίζω πως ειδικά το βραχυκύκλωμα δεν είναι θέμα της CYTA). Δώστε λίγο χρόνο πριν την πείτε αναξιόπιστη. Ακόμα για μένα η CYTA δεν έχει δοκιμαστεί ως πάροχος, τώρα μπαίνει στην περίοδο που δοκιμάζεται και θα δείξει, όσον αφορά και το δίκτυο και την εξυπηρέτηση πελατών.


Πραγματικά δεν την καταλαβαίνω αυτή την λογική, αν θέλουν να κάνουν τεστ ας δώσουν πιλοτικά χωρίς χρεώση στον πελάτη, αν θέλουν όμως να χρεώνουν τον πελάτη για κανονική υπηρεσία τότε θα πρέπει να του παρέχουν και κανονική υπηρεσία, αυτό πάει φυσικά για όλους τους παρόχους.

ifaigios
12-06-11, 17:11
Πάντως και έμενα οι εντυπώσεις για την cyta δεν είναι και ότι καλύτερο. Ύστερα από μια εβδομάδα που εμφάνισε βραχυκύκλωμα στην γραμμή μου, και αποκαταστάθηκε την παρασκευή τελικά ξανά παρουσιάστηκε και σήμερα.Κουράστηκα να στέλνω μαιλ, ναι παίρνω τήλ. Δυστυχώς νομίζω πως όσο καλή εταιρία είναι στην Κύπρο άλλο τόσο μη αξιόπιστη είναι η θυγατρική της στην Ελλάδα.
Το βραχυκύκλωμα στη γραμμή είναι θέμα του ΟΤΕ, όχι της Cyta.

sdikr
12-06-11, 17:14
Το βραχυκύκλωμα στη γραμμή είναι θέμα του ΟΤΕ, όχι της Cyta.

Αν είναι στο κομμάτι του ΟΤΕ ναι, αν όμως είναι στο κομμάτι του συνδρομητή ή του παρόχου όχι

ifaigios
12-06-11, 17:15
Στο κομμάτι του παρόχου, δηλαδή πού; Στη φυσική συνεγκατάσταση;

sdikr
12-06-11, 17:22
Στο κομμάτι του παρόχου, δηλαδή πού; Στη φυσική συνεγκατάσταση;

Ναι, κανονικά πριν δηλώσει βλάβη ο παρόχος πρέπει να κάνει έλεγχο στον χώρο του και στον χώρο του συνδρομητη, συνήθως το ξεχνάνε, μερικές φόρες είναι σωστό το πόρισμα κάποιες άλλες όχι

silegav
12-06-11, 20:10
Αυτό το σκοπό έχει η τεχνική υποστήριξη από όλους τους παρόχους. Τα πράγματα χαλάνε και όσα πιλοτικά και τεστ και δοκιμές να κάνεις, θα χαλάσουν. Αυτό που κάνουν το λένε τεχνική υποστήριξη και στον κόσμο του software λέγεται εγγύηση (καλύπτει bug fixing) και στον κόσμο των υποδομών λέγεται συμβόλαιο συντήρησης. Πως θα μπορούσε να ήταν διαφορετικά; Να σου εγγυηθεί κάποιος ότι δε θα χαλάσει τίποτε και ποτέ και κάθε φορά που χαλάει κάτι να σε αποζημιώνει;

APOL904
12-06-11, 20:19
Προβλήματα έχουν όλοι οι πάροχοι (και νομίζω πως ειδικά το βραχυκύκλωμα δεν είναι θέμα της CYTA). Δώστε λίγο χρόνο πριν την πείτε αναξιόπιστη. Ακόμα για μένα η CYTA δεν έχει δοκιμαστεί ως πάροχος, τώρα μπαίνει στην περίοδο που δοκιμάζεται και θα δείξει, όσον αφορά και το δίκτυο και την εξυπηρέτηση πελατών.

Επειδη περι πολλου ο λογος των βραχυκυκλωματων ,της CYTA(μου το ειπαν και μενα αυτο) σαν δικαιολογια στο προβλημα χαμηλου bandwith..
η λεξις βραχυκυκλωμα στο λεξικο της cyta ειναι παραπλανηση ειναι η ευκολη δικαιολογια των κακων εως και κακιστων υποδομων της προς τους νεους πελατες, και δη των νετονε συνδρομητων,που πλην ελαχιστων περιπτωσεων το 85 % ειχε προβλημα ,ειτε μικρο ειτε μεγαλυτερο.
καποιοι ειπαν οτι ειναι 150.000 συνδρομητες σε ολη την ελλαδα,δεκτο. δεν εχω λογους να αμφισβητησω τα λεγομενα των φιλων που το λενε, καποιος αλλος φιλος ειπε οτι η εταιρια δραστηριοποιηθηκε αρχικα στην επαρχεια,και μετα επεκταθηκε προς αθηνα, και αυτο δεκτο.
φυσικο και επομενο να γινη αυτο,διοτι στην επαρχεια ποσοι ξερουν που κλειδωνουν και τι αποσταση χρειαζετε για να εχεις καλο κλειδωμα, διοτι στην επαρχεια το dslam του ΟΤΕ ειναι σχεδον διπλα στο σπιτι σου. και μαλιστα μερικα εξ αυτων προσφατα ,(καινουργια ) μην ξεχναμε οτι μεχρι και μερικα χρονια πριν ,στα χωρια ειχαν τηλεφωνειο ,ενα τηλεφωνο κεντρικο για ολους.
οποτε ξεκινας στην επαρχεια με ελαχιστα προβληματα εως και καθολου ,φτιαχνεις ενα αψογο προφιλ σαν εταιρια ,και μετα σιγα σιγα επεκταση προς τα αστικα κεντρα.
πανεξυπνο μανατζμεντ,και μπραβο σε αυτον που το σκεφτηκε και το εφηρμοσε.
ελα ομως που οταν ηρθε η ωρα του crash test στην αθηνα ,εκει τα πραγματα αρχισαν να ζοριζουν .ελλατωματικα dslam .παμπαλαια καλωδια σε ωρισμενες περιοχες ανω των 40 ετων αμφιβολου ποιοτητος ,με μολυβενια θωρακιση και χαρτινη επενδυση καλωδιων ,καλωδιακες συνδεσεις με στριμμενα συρματα στο χερι και χαρτινη μονωση αντι μονοτικης ταινιας (πλαστικη).ναι υπαρχουν ακομη σε πεισμα των καιρων και των ψηφιακων κυκλωματων και των επιδερμικων φαινομενων ,αλλα οχι βραχυκυκλωματων,διοτι σε τετοια περιπτωση δεν εχεις τηλεφωνο ποσο μαλλον Adsl ,ασε που μπορει τα καλωδια να καουν λογο της τασης που διερχετε απο αυτην, η να πυρωσουν τοσο οσο χρειαζεται να λειωσουν την πλαστικη μονωση που τα περιβαλει ,με αποτελεσμα την ολικη καταστροφη των καλωδιων της πλεξουδας μεχρι το ΚΦΟ.... να πουν κομμενη γραμμη ,να βρουν εκατονταδες αλλες δικαιολογιες, αλλα οχι την λεξη βραχυκυκλωμα, εκτος αν λεγωντας την εννοουν κατι αλλο, δηλαδη την ανικανοτητα χειρισμου βλαβων!!!! δηλαδη 10ημερο βραχυκυκλωμα Του ASCenter της CYTA. και ευτυχως για εμας .. οι εκτακτοι εργασιακα στην CYTA τεχνικοι της Νετονε καθαριζουν ακομη για εμας,
Λυπαμαι αν γινωμε σκληρος με αυτα που γραφω, αλλα εγραψα στο ακεραιο την αληθεια ,και αυτα που τραβηξα 12 ολοκληρες μερες ασυνενοησιας και ανοησιας εκ μερους της, με την ευκολη μεταβαση των 2 ωρων οπως ελεγαν στην CΥΤΑ ,ωστε και αυτοι, αλλα και εμεις να κοιμωμαστε καλυτερα.
σημερα κυριακη 16 ημερες αργοτερα ,μετα απο επισκεψη τεχνικου νετ1 πριν 3 ημερες ολα δουλευουν ρολοι. και κλειδωνει σωστα αλλα και δινει αυτα πλεον.
συμπερασμα... ειμαι πλεον ευχαριστημενος ,και ελπιζω στο μελλον να παραμεινουν.και τα στατιστικα & εγω.και η CΥΤΑ να αποκτηση εμπειρiα και να μαθει
απο τα λαθη της.

vagman1
12-06-11, 21:25
Μετά από καθημερινά προβλήματα με την εν λόγω εταιρία......σήμερα ακούσαμε και αυτό....!!!! :
"Αλλάξτε τηλεφωνική συσκευή, μη συμβατή για το voip μας"........

Γιατί ρε NetOne μας το έκανες αυτόόόόόό....?????
Γιατίίίίί...??????

SLS4U
12-06-11, 22:04
Εγω ρε παιδια να ρωτήσω κάτι; , Συμφωνα με όσα λεγονται παντα εδω μεσα η ΝΕΤΟΝΕ σας αφησε να επιλεξετε που θα πάτε η όχι ? :hmm:(αν όχι αφου σας είχε ενημερωσει οπως λέτε γιατι δεν κανατε αιτηση σε καποιο αλλο παροχο πριν σταματησει να δίνει τις υπηρεσίες της ?:hmm:) Εσέις γιατι πήγατε στην Cyta και οχι στον ΟΤΕ η οποιον αλλο παροχο που δεν εχει ουτε βραχυκυκλωματα και ουτε οσα λεγονται ποιο πάνω.:hmm:
Και επιλεξατε μια εταιρία που δεν εχει εμπειρία στο χώρο και έχει ολα αυτα τα προβληματα που λετε.
ΟΚ.. και εγω που πήγα απο τον ΟΤΕ στην Cyta, ενταξει είχα μικροπροβληματα καί ?? εμενα μου τα φτιάξανε (γιατι να μην το πω ??), επίσης Μη ξεχναμε όμως οτι το δικτυο του καλώς η κακώς ΟΤΕ δεν είναι και οτι καλύτερο. ( Η κοπελα μου που έχει ΟΤΕ καθε φορα που βρέχει δεν εχει ουτε τηλεφωνο ουτε ιντερνετ)
Επίσης να σημειώσω πριν πειτε το οτιδήποτε, γνωστός μου είχε την ΝΕΤΟΝΕ πήγε στην Cyta και το μονο προβλημα που αντιμετώπησε ηταν οτι Συχρονιζε χαμηλά, πηγε τεχνικός τους απο εκει μετα απο 3-4 μερες του ζητησε και συγνωμη οπως μου είπε που δεν εγινε νωρίτερα η επισκεψη, ειδε την γραμμή, τελικά εφταιγε το ρουτερ το αλλαξε και απο τοτε δεν έχει προβλημα.
Και επειδη καπιοι κλασικα θα πουν οτι υποστηριζω την εταιρια κλπ και τα γνωστά θα πώ οτι καλο θα ήταν να λεμε και τιποτα καλό. Δεν έιναι ολα μάυρα ρε παίδια.
Εχω 6 Συνδεσείς με Cyta στις 2 είχα προβλημα πήρα τηλ και οπως εχω πεί και στο παρελθον είχα στραβωσει ασχημα αλλα οΚ το κοιταξανε και μου το φτιάξανε αυτο έιναι που μετράει. :oneup:

Πάντα Φιλικά και ελπίζω να λυθουν τα προβληματα που αντιμετωπίζετε απλά νομίζω οτι χρειάζεται υπομονή λίγο, τι άλλο να πώ

vagman1
12-06-11, 22:23
Εγω ρε παιδια να ρωτήσω κάτι; , Συμφωνα με όσα λεγονται παντα εδω μεσα η ΝΕΤΟΝΕ σας αφησε να επιλεξετε που θα πάτε η όχι ? :hmm:

Το γιατί "ρε NetΟνε" τουλάχιστον από πλευράς μου έχει να κάνει για το ότι εκλεισε ενώ ήμουν πολύ ευχαριστημένος... Και η κοπέλα μου που της την είχα προτείνει και εκείνη το ίδιο.....
Σπίτι μου έβαλα Forthnet και πετάει. Με θεωρώ πολύ τυχερό.
Η κοπέλα μου έβαλε CYTA σπίτι της η οποία δεν άκουσε τους προβληματισμούς μου και έτσι έχω αναλάβει σχεδόν όλη την επικοινωνία με το τμήμα βλαβών της......

pmbr
13-06-11, 01:15
Παρά το ότι είναι κατανοητός και απολύτως δικαιολογημένος ο εκνευρισμός ενός ανθρώπου που δεν έλαβε αυτό που του υποσχέθηκαν (την εύκολη μετάβαση από τη Net One στη Cyta), αλλά ταλαιπωρήθηκε για 12 ημέρες, υπάρχουν κάποια πράγματα που καλό είναι να τίθενται στη σωστή τους βάση.


Επειδη περι πολλου ο λογος των βραχυκυκλωματων ,της CYTA(μου το ειπαν και μενα αυτο) σαν δικαιολογια στο προβλημα χαμηλου bandwith..
η λεξις βραχυκυκλωμα στο λεξικο της cyta ειναι παραπλανηση ειναι η ευκολη δικαιολογια των κακων εως και κακιστων υποδομων της προς τους νεους πελατες, και δη των νετονε συνδρομητων,που πλην ελαχιστων περιπτωσεων το 85 % ειχε προβλημα ,ειτε μικρο ειτε μεγαλυτερο.

Η λέξη "βραχυκύκλωμα" ακόμη και εάν δεν αποδίδει με ακρίβεια τη φύση του προβλήματος, δεν είναι όρος που ανακάλυψε η Cyta. Τον χρησιμοποιούν όλοι οι πάροχοι συμπεριλαμβανομένου του ΟΤΕ και είναι ο βασικός παράγοντας για τον οποίο συμβαίνουν χαμηλοί συγχρονισμοί (ή και αποσυγχρονισμοί) στο ADSL.

Το ότι οι υποδομές της Cyta είναι "κακές έως κάκιστες" υποθέτω το βασίζεις σε κάποια ίδια γνώση τους (και όχι στο ότι η μετάβαση από τη Net One δεν έγινε απρόσκοπτα, που είναι άσχετο γεγονός)...

Επίσης, το ότι 85% των πελατών της Net One είχε πρόβλημα, επίσης φαντάζομαι ότι το στηρίζεις σε κάποιο ικανό δείγμα πελατών που γνωρίζεις προσωπικά (ας πούμε 50-60 άτομα). Εάν ναι, τότε πάω πάσο. Αν, όμως, το βασίζεις στο forum, όπου έχουν γράψει 30-40 πελάτες της Net One από τους 3.500 που έχουν μεταφερθεί στη Cyta, τότε μάλλον κάνεις άτοπη υπόθεση.


καποιοι ειπαν οτι ειναι 150.000 συνδρομητες σε ολη την ελλαδα,δεκτο. δεν εχω λογους να αμφισβητησω τα λεγομενα των φιλων που το λενε, καποιος αλλος φιλος ειπε οτι η εταιρια δραστηριοποιηθηκε αρχικα στην επαρχεια,και μετα επεκταθηκε προς αθηνα, και αυτο δεκτο.
φυσικο και επομενο να γινη αυτο,διοτι στην επαρχεια ποσοι ξερουν που κλειδωνουν και τι αποσταση χρειαζετε για να εχεις καλο κλειδωμα, διοτι στην επαρχεια το dslam του ΟΤΕ ειναι σχεδον διπλα στο σπιτι σου. και μαλιστα μερικα εξ αυτων προσφατα ,(καινουργια ) μην ξεχναμε οτι μεχρι και μερικα χρονια πριν ,στα χωρια ειχαν τηλεφωνειο ,ενα τηλεφωνο κεντρικο για ολους.

Για την ακρίβεια, οι πελάτες είναι πάνω από 170.000 και οι περισσότεροι από αυτούς σε πόλεις και κωμοπόλεις, όχι σε χωριά με ένα τηλεφωνείο.
Το επιχείρημά σου για την επαρχία, δεν το καταλαβαίνω: γιατί θεωρείς ότι οι Αθηναίοι ξέρουν καλύτερα πού κλειδώνουν και σε ποια απόσταση είναι από το DSLAM; Δεν είναι πυρηνική φυσική! Εκτός εάν θεωρείς πως το γεγονός ότι οι πελάτες λ.χ. της Θεσσαλονίκης και του Ηρακλείου που επιλέγουν Cyta σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό από ότι όλους τους άλλους μαζί, το κάνουν από άγνοια του τί θα μπορούσαν να πάρουν από τους άλλους. Λυπάμαι, αλλά εγώ δεν τους θεωρώ τόσο αδαείς...


ελα ομως που οταν ηρθε η ωρα του crash test στην αθηνα ,εκει τα πραγματα αρχισαν να ζοριζουν .ελλατωματικα dslam .παμπαλαια καλωδια σε ωρισμενες περιοχες ανω των 40 ετων αμφιβολου ποιοτητος ,με μολυβενια θωρακιση και χαρτινη επενδυση καλωδιων ,καλωδιακες συνδεσεις με στριμμενα συρματα στο χερι και χαρτινη μονωση αντι μονοτικης ταινιας (πλαστικη).

Περιγράφεις πολύ γλαφυρά το χάλκινο δίκτυο του ΟΤΕ (πάλαι ποτέ δημόσιο δίκτυο), το οποίο χρησιμοποιούν όλοι οι πάροχοι σήμερα, συμπεριλαμβανομένου και του ίδιου του ΟΤΕ. Μόνο που το χάλκινο δίκτυο αυτό είναι γνωστό ότι είναι παλαιό και χαμηλότερων ποιοτικών προδιαγραφών κυρίως στην επαρχία και όχι στην Αθήνα, άρα τα προβλήματα πρέπει να είναι εντονότερα στην επαρχία.

Αυτό που δεν κολλάει, βέβαια, είναι το σχόλιο για "ελαττωματικά DSLAM". Αν ξέρεις κάτι, τότε ενημέρωσε κι εμάς που δεν γνωρίζουμε, γιατί ελαττωματικά DSLAM οποιουδήποτε παρόχου δεν έχω ξανακούσει.


Λυπαμαι αν γινωμε σκληρος με αυτα που γραφω, αλλα εγραψα στο ακεραιο την αληθεια ,και αυτα που τραβηξα 12 ολοκληρες μερες ασυνενοησιας και ανοησιας εκ μερους της, με την ευκολη μεταβαση των 2 ωρων οπως ελεγαν στην CΥΤΑ ,ωστε και αυτοι, αλλα και εμεις να κοιμωμαστε καλυτερα.
σημερα κυριακη 16 ημερες αργοτερα ,μετα απο επισκεψη τεχνικου νετ1 πριν 3 ημερες ολα δουλευουν ρολοι. και κλειδωνει σωστα αλλα και δινει αυτα πλεον.
συμπερασμα... ειμαι πλεον ευχαριστημενος ,και ελπιζω στο μελλον να παραμεινουν.και τα στατιστικα & εγω.και η CΥΤΑ να αποκτηση εμπειρiα και να μαθει
απο τα λαθη της.

Όπως είπα στην αρχή, είναι λογικός ο εκνευρισμός. Όμως, ας μην προσπαθούμε να δίνουμε βαθυστόχαστες φιλοσοφικές εξηγήσεις σε ένα πολύ συγκεκριμένο πρόβλημα που προέκυψε σε συγκεκριμένη περίοδο και με συγκεκριμένη αφορμή. Η Cyta διαθέτει υπηρεσίες στην Αθήνα από το Φεβρουάριο χωρίς προβλήματα, όπως μπορεί κανείς να δει και από τα posts στο forum. Τα προβλήματα ανέκυψαν συγκεκριμένα στη μαζική μετάβαση πελατών της Net One, όχι λόγω του αριθμού των πελατών που είναι σχετικά μικρός, αλλά λόγω της συγκέντρωσης των μεταβάσεων αυτών μέσα σε 3-4 εργάσιμες ημέρες και, προφανώς, κάποιων τεχνικών προβλημάτων που δεν είχαν ανακύψει στη διαδικασία των δοκιμών. Η Cyta έχει σαφή ευθύνη για τα προβλήματα αυτά και δεν νομίζω ότι θα αρνηθεί να προβεί σε όποιες ενέργειες προβλέπουν οι πολιτικές της για πλημμελή παροχή υπηρεσιών.

SLS4U
13-06-11, 01:33
Παρά το ότι είναι κατανοητός και απολύτως δικαιολογημένος ο εκνευρισμός ενός ανθρώπου που δεν έλαβε αυτό που του υποσχέθηκαν (την εύκολη μετάβαση από τη Net One στη Cyta), αλλά ταλαιπωρήθηκε για 12 ημέρες, υπάρχουν κάποια πράγματα που καλό είναι να τίθενται στη σωστή τους βάση.



Η λέξη "βραχυκύκλωμα" ακόμη και εάν δεν αποδίδει με ακρίβεια τη φύση του προβλήματος, δεν είναι όρος που ανακάλυψε η Cyta. Τον χρησιμοποιούν όλοι οι πάροχοι συμπεριλαμβανομένου του ΟΤΕ και είναι ο βασικός παράγοντας για τον οποίο συμβαίνουν χαμηλοί συγχρονισμοί (ή και αποσυγχρονισμοί) στο ADSL.

Το ότι οι υποδομές της Cyta είναι "κακές έως κάκιστες" υποθέτω το βασίζεις σε κάποια ίδια γνώση τους (και όχι στο ότι η μετάβαση από τη Net One δεν έγινε απρόσκοπτα, που είναι άσχετο γεγονός)...

Επίσης, το ότι 85% των πελατών της Net One είχε πρόβλημα, επίσης φαντάζομαι ότι το στηρίζεις σε κάποιο ικανό δείγμα πελατών που γνωρίζεις προσωπικά (ας πούμε 50-60 άτομα). Εάν ναι, τότε πάω πάσο. Αν, όμως, το βασίζεις στο forum, όπου έχουν γράψει 30-40 πελάτες της Net One από τους 3.500 που έχουν μεταφερθεί στη Cyta, τότε μάλλον κάνεις άτοπη υπόθεση.



Για την ακρίβεια, οι πελάτες είναι πάνω από 170.000 και οι περισσότεροι από αυτούς σε πόλεις και κωμοπόλεις, όχι σε χωριά με ένα τηλεφωνείο.
Το επιχείρημά σου για την επαρχία, δεν το καταλαβαίνω: γιατί θεωρείς ότι οι Αθηναίοι ξέρουν καλύτερα πού κλειδώνουν και σε ποια απόσταση είναι από το DSLAM; Δεν είναι πυρηνική φυσική! Εκτός εάν θεωρείς πως το γεγονός ότι οι πελάτες λ.χ. της Θεσσαλονίκης και του Ηρακλείου που επιλέγουν Cyta σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό από ότι όλους τους άλλους μαζί, το κάνουν από άγνοια του τί θα μπορούσαν να πάρουν από τους άλλους. Λυπάμαι, αλλά εγώ δεν τους θεωρώ τόσο αδαείς...



Περιγράφεις πολύ γλαφυρά το χάλκινο δίκτυο του ΟΤΕ (πάλαι ποτέ δημόσιο δίκτυο), το οποίο χρησιμοποιούν όλοι οι πάροχοι σήμερα, συμπεριλαμβανομένου και του ίδιου του ΟΤΕ. Μόνο που το χάλκινο δίκτυο αυτό είναι γνωστό ότι είναι παλαιό και χαμηλότερων ποιοτικών προδιαγραφών κυρίως στην επαρχία και όχι στην Αθήνα, άρα τα προβλήματα πρέπει να είναι εντονότερα στην επαρχία.

Αυτό που δεν κολλάει, βέβαια, είναι το σχόλιο για "ελαττωματικά DSLAM". Αν ξέρεις κάτι, τότε ενημέρωσε κι εμάς που δεν γνωρίζουμε, γιατί ελαττωματικά DSLAM οποιουδήποτε παρόχου δεν έχω ξανακούσει.



Όπως είπα στην αρχή, είναι λογικός ο εκνευρισμός. Όμως, ας μην προσπαθούμε να δίνουμε βαθυστόχαστες φιλοσοφικές εξηγήσεις σε ένα πολύ συγκεκριμένο πρόβλημα που προέκυψε σε συγκεκριμένη περίοδο και με συγκεκριμένη αφορμή. Η Cyta διαθέτει υπηρεσίες στην Αθήνα από το Φεβρουάριο χωρίς προβλήματα, όπως μπορεί κανείς να δει και από τα posts στο forum. Τα προβλήματα ανέκυψαν συγκεκριμένα στη μαζική μετάβαση πελατών της Net One, όχι λόγω του αριθμού των πελατών που είναι σχετικά μικρός, αλλά λόγω της συγκέντρωσης των μεταβάσεων αυτών μέσα σε 3-4 εργάσιμες ημέρες και, προφανώς, κάποιων τεχνικών προβλημάτων που δεν είχαν ανακύψει στη διαδικασία των δοκιμών. Η Cyta έχει σαφή ευθύνη για τα προβλήματα αυτά και δεν νομίζω ότι θα αρνηθεί να προβεί σε όποιες ενέργειες προβλέπουν οι πολιτικές της για πλημμελή παροχή υπηρεσιών.

:oneup: λογικά αυτά που λές,, για μένα :respekt:

APOL904
13-06-11, 10:21
Παρά το ότι είναι κατανοητός και απολύτως δικαιολογημένος ο εκνευρισμός ενός ανθρώπου που δεν έλαβε αυτό που του υποσχέθηκαν (την εύκολη μετάβαση από τη Net One στη Cyta), αλλά ταλαιπωρήθηκε για 12 ημέρες, υπάρχουν κάποια πράγματα που καλό είναι να τίθενται στη σωστή τους βάση.



Η λέξη "βραχυκύκλωμα" ακόμη και εάν δεν αποδίδει με ακρίβεια τη φύση του προβλήματος, δεν είναι όρος που ανακάλυψε η Cyta. Τον χρησιμοποιούν όλοι οι πάροχοι συμπεριλαμβανομένου του ΟΤΕ και είναι ο βασικός παράγοντας για τον οποίο συμβαίνουν χαμηλοί συγχρονισμοί (ή και αποσυγχρονισμοί) στο ADSL.

Το ότι οι υποδομές της Cyta είναι "κακές έως κάκιστες" υποθέτω το βασίζεις σε κάποια ίδια γνώση τους (και όχι στο ότι η μετάβαση από τη Net One δεν έγινε απρόσκοπτα, που είναι άσχετο γεγονός)...

Επίσης, το ότι 85% των πελατών της Net One είχε πρόβλημα, επίσης φαντάζομαι ότι το στηρίζεις σε κάποιο ικανό δείγμα πελατών που γνωρίζεις προσωπικά (ας πούμε 50-60 άτομα). Εάν ναι, τότε πάω πάσο. Αν, όμως, το βασίζεις στο forum, όπου έχουν γράψει 30-40 πελάτες της Net One από τους 3.500 που έχουν μεταφερθεί στη Cyta, τότε μάλλον κάνεις άτοπη υπόθεση.



Για την ακρίβεια, οι πελάτες είναι πάνω από 170.000 και οι περισσότεροι από αυτούς σε πόλεις και κωμοπόλεις, όχι σε χωριά με ένα τηλεφωνείο.
Το επιχείρημά σου για την επαρχία, δεν το καταλαβαίνω: γιατί θεωρείς ότι οι Αθηναίοι ξέρουν καλύτερα πού κλειδώνουν και σε ποια απόσταση είναι από το DSLAM; Δεν είναι πυρηνική φυσική! Εκτός εάν θεωρείς πως το γεγονός ότι οι πελάτες λ.χ. της Θεσσαλονίκης και του Ηρακλείου που επιλέγουν Cyta σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό από ότι όλους τους άλλους μαζί, το κάνουν από άγνοια του τί θα μπορούσαν να πάρουν από τους άλλους. Λυπάμαι, αλλά εγώ δεν τους θεωρώ τόσο αδαείς...



Περιγράφεις πολύ γλαφυρά το χάλκινο δίκτυο του ΟΤΕ (πάλαι ποτέ δημόσιο δίκτυο), το οποίο χρησιμοποιούν όλοι οι πάροχοι σήμερα, συμπεριλαμβανομένου και του ίδιου του ΟΤΕ. Μόνο που το χάλκινο δίκτυο αυτό είναι γνωστό ότι είναι παλαιό και χαμηλότερων ποιοτικών προδιαγραφών κυρίως στην επαρχία και όχι στην Αθήνα, άρα τα προβλήματα πρέπει να είναι εντονότερα στην επαρχία.

Αυτό που δεν κολλάει, βέβαια, είναι το σχόλιο για "ελαττωματικά DSLAM". Αν ξέρεις κάτι, τότε ενημέρωσε κι εμάς που δεν γνωρίζουμε, γιατί ελαττωματικά DSLAM οποιουδήποτε παρόχου δεν έχω ξανακούσει.



Όπως είπα στην αρχή, είναι λογικός ο εκνευρισμός. Όμως, ας μην προσπαθούμε να δίνουμε βαθυστόχαστες φιλοσοφικές εξηγήσεις σε ένα πολύ συγκεκριμένο πρόβλημα που προέκυψε σε συγκεκριμένη περίοδο και με συγκεκριμένη αφορμή. Η Cyta διαθέτει υπηρεσίες στην Αθήνα από το Φεβρουάριο χωρίς προβλήματα, όπως μπορεί κανείς να δει και από τα posts στο forum. Τα προβλήματα ανέκυψαν συγκεκριμένα στη μαζική μετάβαση πελατών της Net One, όχι λόγω του αριθμού των πελατών που είναι σχετικά μικρός, αλλά λόγω της συγκέντρωσης των μεταβάσεων αυτών μέσα σε 3-4 εργάσιμες ημέρες και, προφανώς, κάποιων τεχνικών προβλημάτων που δεν είχαν ανακύψει στη διαδικασία των δοκιμών. Η Cyta έχει σαφή ευθύνη για τα προβλήματα αυτά και δεν νομίζω ότι θα αρνηθεί να προβεί σε όποιες ενέργειες προβλέπουν οι πολιτικές της για πλημμελή παροχή υπηρεσιών.

θα σου απαντησω μολις βρω τον απαραιτητο χρονο .σε ολες τις αποριες σου.
Αν και επι της αρχης λεμε τα ιδια πραγματα,αλλα με διαφορετικη αντιληψη η προσεγγιση, των προβληματων , και αφου επιθυμεις να τα βαλουμε στην σωστη θεση.

1 δεν ακουσα ποτε και σε καμια περιπτωση ουτε απο νετονε & ΟΤΕ ,& την ΟΝ αλλα ουτε και απο την βιβοντι απο την οποια ειχα απειρα προβληματα,την λεξη βραχυκυκλωμα γραμμης, ακουσα οτιδηποτε αλλο μπορεις να φανταστεις αλλα οχι βραχυκυκλωμα.συμπερασμα ,,δεν το λενε ολοι οι παροχοι..
το κλεινουμε αυτο..
2 δεν μιλησα περι τεχνικης υποδομης μηχανηματων..αλλα με την γενικη ενοια του ορου,
δηλαδη, υποδομη τηλεφωνικου (τεχνικο) σερβις . απο ασχετη βοηθεια μεχρι πληροφοριση (βλεπε βραχυκυκλωμα) και θα το δηλωσουμε για βλαβη γραμμης !!!!
πληρης ασυνενοησια και μεταξυ τους.αν λεγωντας τους χαμηλο bandwith,ενω κλειδωνει σωστα το ρουτερ στην Χ ταχυτητα
εσυ θα ελεγες οτι φταιει το βραχυκυκλωμα της γραμμης ??? η θα απαντουσες ,θα το κοιταξουμε και θα σας απαντησουμε ??? απλα πραγματα,δεν ζητησα να ανεβω το εβερεστ με ποδηλατο.ουτε πιστευω να με κλειδωνες στα 6100/226 για να ξεβραχυκυκλωσει η γραμμη.,(σας εχουμε εκει για να ελενχουμε το βραχυκυκλωμα της γραμμης ,κοιταμε το προβλημα..)μαλλον εκαναν αξασκηση διορθωση γραμμης εξ υπνωτισμου.
Αν δεν ερχοταν τεχνικος στο σπιτι εξ νετ1 ακομα θα το κοιταγανε..μεσα σε 5 λεπτα ελυσε το προβλημα 12 ημερων.
τι να λεμε τωρα,μην το συνεχισουμε,
3
στην εργασια μου ,στο συνολο 121 συναδελφων τεχνικων , 83 ειμαστε νετονε (απο το τμημα μου) και το συνολο πλην ελαχιστων που τελεσαν γαμο με τα dslam της περιοχης τους ειχαμε λιγο πολυ αυτα που προανεφερα.
τελικα ποσοι εκαναν μεταβαση ??? 3.500 η 8.000 εχω μπερδευτει .
4
προφανως δεν εγινα κατανοητος περι επαρχειας,εξηγω λοιπον οτι δεν εχουν πλεον τηλεφωνεια.
τα κτιρια του ΟΤΕ ειναι φρεσκοτατα καθως επισης και ο εξοπλισμος τους ,οποτε προβληματα μηδενικα .επετρεψε μου να ξερω καλυτερα σχεδον καθε περιοχη της ελλαδος και δη τον εξοπλισμο του ΟΤΕ .επειδη τον χρησιμοποιουμε περιστασιακα μια η και 2 φορες καθε μηνα .οταν ομιλεις περι αδαων , υπαρχουν εν αφθονια και στην αθηνα,σε καμια περιπτωσει δεν υποτιμω την επαρχεια,παντου υπαρχουν (ψαγμενοι) δεν εχει μονο η αθηνα το προνομοιο αυτο.
Ο Ισχυρισμος περι πεμπαλαιωμενου εξοπλισμου στην επαρχεια σε χωρια η κωμοπολη οπως λες.το προβλημα εντοπιζεται στα μεγαλα αστικα κεντρα.εκτος και αν ενοεις καποιο ξεχασμενο χωριο χωρις κατοικους.
5
ποσοι απο τους 170,000 ξερουν οτι οι υπηρεσιες που πληρωνουν αντιστοιχουν σε αυτα που εχουν,απλα το τηλεφωνο δουλευει αψογα ,τωρα αν γραμμη κλειδωνει εκει που πρεπει ειναι ψιλα γραμματα.ποιος ασχολειτε τωρα???!! οι σελιδες να ανοιγουν σωστα για να μπουν στο facebook,και για να σερφαρουν,ολα μια χαρα.σαν καποιο φιλο μου στην Ν,Ιωνια 100 μετρα
το dslam , που ενω τα στατιστικα του ειναι για 1024/22.000 ο ΟΤΕ τον εχει στα 975/13400..και οταν του το ειπα η απαντηση του... ωχ ρε αδερφε μια χαρα ειναι,,λοιπον ???

6 για τα προβληματικα dslam ενδιαφερεσε σαν ιδιωτης η σαν παροχος ??..........

7 απο την φυση μου χαριτολογω προσπαθωντας να μην παιρνω ωρισμενα πραγματα στα σοβαρα .εχωντας και καποια ηλικια
φιλοσοφεις θελεις δεν θελεις,ποτε ομως βαθυστοχαστα,αυτο το αφηνεται για τους νεωτερους...εστιν φιλοσοφειν.

prodromosfan
13-06-11, 11:58
κάποιων τεχνικών προβλημάτων που δεν είχαν ανακύψει στη διαδικασία των δοκιμών.

θα σε βρω συμφωνο στα περισσοτερα,
εδώ ομως κατα τη γνωμη μου εισαι λάθος.

περιοδος δοκιμων δεν ειναι απλά συννενοουμαι με τους τεχνικους της netone σχετικα με τις ρυθμισεις στο modem αλλα μεταβιβαζω και ενα μικρο δειγμα πελατων πριν το κυμα των μεταβιβασεων και παρατηρω τα προβλήματα που υπαρχουν.

Κατι που ειναι φανερο οτι δεν εκανε.
Πελατες που κανανε αιτηση απο την πρωτη στιγμη που τους ηρθε το χαρτι στο χερι υπαρχουν και μπορουσαν να τους χρησιμοποιήσουν σαν δοκιμες.
Τωρα αν στις δοκιμες αυτες οντως παρουσιαστηκαν τα θεματα με την ελλειψη σωστα στημενου acs server που πρεπει απομακρυσμενα να μπει τεχνικος για να ρυθμισει και τον χαμηλοτερο συγχρονισμο που λυνεται με αλλαγη μοντεμ μετα απο επισκεψη τεχνικου
και πιστεψε η cyta οτι θα τα καταφερει να μπει σε 3000-4000 μοντεμ απομακρυσμενα
και να κανει 1000-2000 επισκεψεις στις 4 ημερες που θα γινονταν οι μεταβασεις,
τι να πω; :what:

PANTELOSM
14-06-11, 14:57
χαιρετιζω ολη την παρεα που προσπαθει να κολυμπησει στα βαθεια(?) νερα της Cyta!!
την προηγουμενη εβδομαδα ειχα κι εγω τα τρεχαματα μου και οι ναυαγοσωστες του φορουμ με αιχμη του δορατος τον PRODROMOSFAN ειχαν ομολογουμενως σπευσει να με βοηθησουν και ευχαριστω πολυ!
ειδικα τον PRO!

απο την προηγουμενη Πεμπτη λοιπον ειμαι ενας απροβληματιστος συνδρομητης της Cyta!
τηλεφωνο φουλ και οι 2 γραμμες, αριστη ποιοτητα ηχου στο τηλεφωνο (δοκιμασα και Αμερικη), ιντερνετ τα παντα ολα!
μην με ρωτησετε για ταχυτητες και στατιστικα της γραμμης μου, γιατι δεν εχω ιδεα!!
χαχαχαχα!!!!!
μου αρκει που σερφαρω στις σελιδες που με ενδιαφερουν ταχυτατα και απροβληματιστα!
ανοιγω ανετα και τα βιντεακια που μου ερχονται στο hotmail μου και ολα καλα!
θα μου πειτε, μακαρι ολοι οι πελατες ολων των Παροχων να ηταν σαν κι εμενα!!
ικανοποιημενοι με τα απολυτως απαραιτητα.

παντως, ολο και κατι μαθαινω απο τους φιλικους διαξιφισμους σας εδω μεσα και δεν σας κρυβω οτι σιγα-σιγα αρχιζω και μπαινω στο τρυπακι του "ψαξιματος"!

ελπιζω τελικα η Cyta να αποδειχθει αξια "διαδοχος" της ΜΕΓΑΛΗΣ NETONE!!!!
κυριε διορθωτα, μην πειραξετε τιποτα!!
ολα τα γραμματα κεφαλαια παρακαλω!!


ευχομαι καλη συνεχεια σε ολους!

φιλικα,
Παντελος.

tkonto
16-06-11, 19:55
α.............στον δρομο συναντω παντου αυτοκινητα εταιρικα του ΟΤΕ..εχετε δει πουθενα αλλων εταιρειων???........

Της ΝΕΤΟΝΕ το βλέπαμε τακτικά στους δρόμους... Και μάλιστα έχω δει τρια διαφορετικά!!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.