PDA

Επιστροφή στο Forum : Mακρια απο CYTA



Σελίδες : [1] 2

trak
08-06-11, 01:24
Ως πρωην συνδρομητης της ΝΕΤΟΝΕ εκανα το τεραστιο λαθος να επιλεξω την CYTA
ως την επομενη εταιρια.
Εξ αρχης στην κοροιδια την οποια διαπιστωσα στην πορεια των πραγματων.
Η συγκεκριμενη υπαλληλος που μιλησα 2 φορες πριν τη αποστολη της αιτησης με
διαβεβαιωσε οτι η ολη μεταβαση διαρκει 7 εργασιμες ημερες.
Μιας και το συγκεκριμενο χρονικο διαστημα επεφτε σε περιοδο που ηθελα αδιακοπη
παροχη INTERNET αποφασισα να καθυστερησω την αιτηση ωστε να μη υπαρξουν προβληματα.
Αιτηθηκα λοιπον στις 16 Ιουνιου.
Μετα απο 3 ημερες μου εστειλαν με sms τα στοιχεια για να συνδεθω online και να ελεχγω την πορεια
των πραγματων.
Την πρωτη ημερα που εκανα log in ημουν στο Βημα 2
Την δευτερη ημερα ημουν στο Βημα 0
Την τριτη ημερα εκπληκτος ειδα... Συντομα κοντα σας.
Αμεσως επικοινωνησα με την Εξυπηρετηση πελατων η οποια με ενημερωσε οτι (πιθανοτατα) προκειται περι
τεχνικου προβληματος και οτι ολα βαινουν καλως και ειμαι προγραμματισμενος για ενεργοποιηση στις
3 Ιουνιου.
Ακουγοντας την ημερομηνια αναρωτηθηκα ευλογα πως ειναι δυνατον απο της 16 Ιουνιου με 7 εργασιμες
ημερες να ενεργοποιηθω στις 3 Ιουνιου.
Μ ενημερωνει λοιπον η υπαλληλος οτι ποτε μα ποτε δεν υπηρχε περιπτωση να ενεργοποιηθω σε 7
εργασιμες.
Εδωσα το ονομα της υπαλληλου που μιλησα τις 2 φορες πριν την αιτηση και η ομιλουσα μου ζητουσε συνεχως
συγγνωμη για τη λαθος πληροφορηση.
Τονισα δε το γεγονος οτι η συγκεκριμενη ημερα ενετγοποιησης ειναι Παρασκευη πραγμα που σημαινει οτι με
το οποιοδηποτε προβλημα θα μεινω χωρις υπηρεσια το επερχομενο Σαββατοκυριακο.
Καμμια αποκριση.
Βλεποντας τοn καιρο να περναει και να πλησιαζει η μερα ενεργοποιησης παρατηρουσα οτι η προσωπικη σελιδα
παροτι 2 επιπλεον συνομιλιων δεν λειτουργουσε.
Τοτε ηταν που καταλαβα που εμπλεξα.
Παρασκευη πρωι και ενω ημουν ακομη συνδεδεμενος και ενεργος χρηστης της ΝΕΤΟΝΕ, συνδεθηκα για να
τακτοποιησω τυχον εκκρεμοτητες για να ειμαι απολυτα σιγουρος.
10 η ωρα το πρωι, κοβεται η συνδεση.
Περιμενω μεχρι τις 3 το μεσημερι και ολα εινα νεκρα.
Υστερα απο τη τριτη προσπαθεια (καλουσα απο κινητο, εδινα το νουμερο και με καλουσαν για να μπω στην
αναμονη για τεχνικη υποστηριξη) καi υστερα απο 71 λεπτα συνδεομαι με την ΤΥ
και εκπληκτος ακουω να λενε ποιο ειναι το προβλημα μου μιας και ειμαι συγχρονισμενος..
Ενημερωνω για την κατασταση, το δηλωνουν βλαβη και λενε θα επικοινωνησουν.
Παρασκευη βραδυ χρησιμοποιω το Call Back Service.
Με γραφουν.
Τηλεφωνω Σαββατο πρωι και ζηταω (υστερα απο thread που διαβασα εδω) να μου αποστειλουν ενα PIRELLI μηπως το προβλημα ειναι
οτι δεν συγχρονιζει το router. Αρνηθηκαν κατηγορηματικα αρχιζοντας να μου μιλανε για κουμπωματα και ξεκουμπωματα.
Μου λενε επισης οτι δηλωθηκε βλαβη, θα το δει τεχνικος και θα περασει κατα πασα πιθανοτητα συνεργειο.
Τιποτα απο αυτα.
Ανακαλυπτω οτι η τηλεφωνικη εξυπηρετηση λειτουργει Σαββατο μεχρι της 5 το απογευμα πραγμα που κανει
αδυνατο να ζητησω να με καλεσουν αμεσως στο κινητο.(που σημαινει οτι στο μελλον αν αντιμετωπισεις καποιο
προβλημα μετα τις 5, αν δεν χρησιμοποιησεις καποιο σταθερο συγγενικου ή φιλικου προσωπου και αν δεν θες να πληρωσεις
τα μαλλιοκεφαλα σου στο κινητο θα καταφερεις να επικοινωνησεις μαζι τους Δευτερα Πρωι μιας και η υπηρεσια Call Back
ειναι για τα ματια του κοσμου)
Κατα της 9 το βραδυ με καλουν στο κινητο και μου ζητανε το Serial Number του Router.(κατα τα αλλα βασει των λεγομενων
της υπαλληλου που εκανα την αιτηση το router ειναι απολυτα συμβατο)
Κυριακη απογευμα καλουν παλι στο κινητο και αυτη τη φορα μου ζητανε Serial Number και Mac address.
Σε ερωτηση μου τι συμβαινει μου απαντα : το εχουμε επιλυσει σχεδον το προβλημα και απλα θελουμε αυτα τα στοιχεια
για να περασουμε το καινουριο Firmware.Δηλαδη θα εχω συνδεση σημερα΄? Τι να σας πω δεν το γνωριζω, μου απαντα.
Δευτερα πρωι και υστερα απο 58 λεπτα αναμονης σηκωνουν το τηλεφωνο και πριν προλαβω να πω οτιδηποτε μου λεει ο
συγκεκριμενος υπαλληλος....... Γνωριζουμε το προβλημα σας και ΘΑ το κοιταξουμε !!!
Ρωτω, ποιο ειναι λοιπον το προβλημα και εχω μεινει χωρις συνδεση απο την Παρασκευη και τι μου απαντα.
Δεν γνωριζουμε ακομα, οταν το κοιταξουμε θα σας πουμε.
Το πιστευετε ή οχι υστερα απο τοσες ημερες δεν ηξεραν καν, γιατι δεν ειχαν ασχοληθει, ποιο ειναι το προβλημα.
Αναρωτηθηκα λοιπον (οχι οτι υστερα απο αυτα που ακουσα οτι δεν ηξερα την απαντηση) αν θα με συνεδεαν τη Δευτερα
και μου λεει το εξης κουλο.Θα το κοιταξουμε και θα σας πουμε. Συνηθως ολα το προβληματα τα επιλυουμε μετα απο
2 με 3 εργασιμες ημερες.
Αυτοματως δηλαδη μου αναδεικνυει πιθανη ημερα την Πεμπτη 9 Ιουνιου, που και παλι θελει να πιστευει οτι θα το λυσουν μεχρι τοτε.
11 η ωρα το πρωι Δευτερας λιπον καλεσα και ζητησα να μιλησω με το τμημα παραπονων.....
3 η ωρα το απογευμα ξανακαλω να δω τι γινεται και μου λενε οτι υπαρχει φορτος εργασιας και στο τμημα παραπονων, και πιθανοτατα
να με καλεσουν την Τριτη.
Αν εχει φορτο εργασιας το Τμημα Παραπονων φανταστειται τι συμβαινει εκει μεσα.
Μια απο ις υπαλληλους της τηλεφωνικης εξυπηρετησης μου δηλωσε οτι υπαρχει αυξημενος φορτος εργασιας λογω
των συνδρομητων που δεχθηκαν απο τη ΝΕΤΟΝΕ.
Ρωταω λοιπον αφου δεν εχετε την καταρτηση να αντιμετωπισετε τον αριθμο αυτο των συνδρομητων γιατι συνεχιζετε
και δεχεστε νεους? Μου απαντησε δε οτι φυσικα και εχουμε την δυνατοτητα.Σχεδον 5 ημερες αναμονη απο το Call Back....
Και το ασχημο της υποθεσης ειναι πως πιστευω οτι εγω και ολοι οι τελευταιοι νεοι συνδρομητες θα "επιβαρυνουμε" και ο
Τριτη σημερα 7 Ιουνιου η ωρα ειναι 3:16μμ ακομη χωρις συνδεση και απο επικοινωνια μηδεν.
Ουτε απο το τεχνικο τμημα, αλλα ουτε και απο το τμημα παραπονων που ζητησα να μιλησω εχθες στις 11 το πρωι.
Δεν αντεξα και ξανακαλεσα να συνδεθω με το τεχνικο τμημα στις 4:15μμ.
Και εδω ειναι τα απιστευτα. Ανακαλυψαν οτι το προβλημα τελικα ειναι του router που δεν συχρονιζει (κατι που τους
ειπα Σαββατο πρωι οταν αιτηθηκα να μου στειλουν ενα Pirelli και ηταν και καλα του στυλ τι ξερεις εσυ),
αλλα αυτο δεν ειναι το κερασακι.
Αφου το ανακαλυψαν σημερα αυτο δηλωθηκε σαν βλαβη στις 12:57μμ σημερα Τριτη 7 Ιουνιου και ειπαν
οτι θα χρειαστει να περασει τεχνικος απο το σπιτι μου. Ουτε εδω το κερασακι.
Το κερασακι λοιπον ειναι οτι θα χρειαστουν 2 με 3 εργασιμες ημερες για να περασει ο τεχνικος, ξεκινωντας απο αυριο
Τεταρτη 8 Ιουνιου.
Συγγνωμη αλλα ειναι καραγκιοζηδες, γιατι οχι μονο αιτηθηκα Σαββατο να μου στειλουν ενα router ή να παω να παραλαβω
αλλα χρειαζονται και 3 εργασιμες για να στειλουν ενα απο τη στιγμη που ειμαι χωρις συνδεση απο την
Παρασκευη 3 Ιουνιου.
Και θελετε να σας καρφωσω και μια σημαιουλα πανω στο κερασακι?
Να λοιπον η σημαιουλα........
Εχουν επιλυσει τη συνδεση Ιντερνετ, η τηλεφωνια ομως δεν δουλευει, δεν μπορουν να την φτιαξουν και δεν ξερουν καν ποτε.
Δηλαδη ακομα και router να επερνα σημερα τηλεφωνο δεν θα ειχα.
Εφτα ημερες χωρις συνδεση ιντερνετ γιατι τηλ. ποιος ξερει ποτε θα δουλεψει και ολα αυτα για μια αλλαγη router
Και αν ερθει Παρασκευη και υπαρξει προβλημα παλι, μετα αλλο ενα Σ/Κ..

Αν δηλαδη προκυψει ενα σοβαροτερο προβλημα απο μια αντικατασταση router ποσο θα τους παρει?
Ξεφτιλα.



Με αλλα λογια. μακρια.
Αν το ηξερα θα πληρωνα κατι παραπανω να ειχα το κεφαλι μου ησυχο.
Γιατι η συγκεκριμενη εταιρια νοιαζεται μονο να γινεις συνδρομητης της.
Απαξ και συμβει, την εκατσες.
Γιατι ειτε οι υπαλληλοι ειναι ανικανοι, ειτε εχουν πηξει με τους νεους συνδρομητες και δεν προλαβαινουν τιποτα
ή και τα δυο.
Του testing παιζεις λοττο αν θα σου πανε ολα καλα κατα την διαρκεια της απλης μεταβασης, και καθ'ολης της πορειας
που θα εισαι συνδρομητης τους.
Γιατι αν αντιμετωπισεις προβληματα μιλαμε για πολλες ημερες χωρις υπηρεσιες.

Εχω συδεση στο Ιντερνετ πανω απο δεκα χρονια και σε ολο αυτο το χρονικο διαστημα συνδρομητης (σε 3 διαφορετικες εταιρειες)
δεν υπηρξε ποτε περιοδος που να εχω μεινει χωρις συνδεση πανω απο μια, μιαμιση μερα και αυτο ηταν Σαββατο βραδυ και
Δευτερα πρωι 9:30 δουλευαν ολα ενταξει.
Και οι συγκεκριμενου κυριοι θελουν 2 με 3 εργασιμες απο την στιγμη που θα εντοπισουν τη φυση
του προβληματος.Μεσολαβηστε και Σ/Κ να δειτε ποσο σας βγαινει.

Δεν ξερω για τους υπολοιπους αλλα στην περιπτωση μου και ειμαι απολυτως σιγουρος οτι υπαρχουν πολλοι ακομα,
το σλογκαν της εταιρειας ειναι
Cyta, σας γνωριζουμε εναν εναν για να σας γραφουμε εναν εναν !

Ενα απο τα ανεκδοτα δε της εταιρειας ειναι στο φυλλαδιο που λεει :
Αληθειες για εμας.....
Νο 7. Επενδυσαμε εξ'αρχης στη "μετα την πωληση" εξυπηρετηση του πελατη, απασχολωντας τα 2/3 του δυναμικου μας
στον τομεα αυτο !!!!!!!!.
Αν αυτο αληθευει και μεχρι στιγμης δεν εχουν απαντησει απο το Call Back Service απο την Παρασκευη 03/06,
Σαββατο 04/06, Κυριακη 05/06, Δευτερα 06/06 καθως επισης και απο το τμημα παραπονων απο Δευτερα 06/06 στις 11 το πρωι,
μονο να φανταστει κανεις μπορει τι εννοουν με την "εξυπηρετηση του πελατη" !!!.

vagman1
08-06-11, 02:52
Μακριάάάάάά !!! Και εγώ θύμα.......!!!:down:

DSLaManiaC
08-06-11, 03:46
και μου λενε οτι υπαρχει φορτος εργασιας και στο τμημα παραπονων

Με συγχωρείς που γελάω με το θέμα σου αλλά πραγματικά αυτό το σημείο μου φάνηκε πολύ αστείο :lol:

APOL904
08-06-11, 11:21
καλημερα παιδια.
αυτο που δεν εξηγησαν απο την νετονε στην τσιτα οταν εκαναν την συμφωνια.οτι οι συνδρομιτες της ειναι ατομα ψαγμενα ,με γνωση και κριση των πραγματων.εγω βγαζω τον εαυτο μου ,(ειμαι κομματι ασχετος μερικως σε οτι αφορα θεματα προγραμματισμου) απλα ξερω τα βασικα,αλλα αριστος γωστης στα τεχνικα θεματα,
η ΤΣΙΤΑ εκανε το λαθος να υποτιμηση ολους αυτους τους ανθρωπους .και να προσπαθει να πειση με ψεμματα οτι ειναι ικανη να διαχειριστει καταστασεις προτογνωρες για αυτη.
εδω ειναι που μπαινει το θεμα ειλικρινεια που ειχανε με την νετονε. μας ελεγαν την αληθεια οταν υπηρχε προβλημα και ειχε την κατανοηση μας , τις περισσοτερες φορες. καποιοι στην μεταβαση ηταν τυχεροι.
δεν ειχαν προβληματα .(φροντισαν να ειναι αλλοι κολητα σε ντισλαμ)αλλοι ησαν λιγοτερο τυχεροι και αλλοι απλα ατυχοι να βρισκωνται μακρια και να βασανιζωνται για κανα βιτ παραπανω .ενω με ενα μινι ντισλαμ θα λυνοταν δια παντος το προβλημα.Ο ΟΤΕ εχει αλλα δεν τα τοποθετει δια ευνοητους λογους.
οπως ειχε πη τεχνικος τους ,δεν θα κανουμε μαγκες τους παροχους. και εχει ενα δικιο σε αυτο .ομως ειναι στο ιδιο προβλημα και οι δικοι τους συνδρομητες,οποτε φαυλος κυκλος των ελληνων.
μην περιμενετε λοιπον να αλλαξει κατι με αυτη την αντιμετωπιση.αυτο εξαρταται απο εμας .
ο νοων νοειτω.

Seitman
08-06-11, 11:31
Τι να πω...

Χαρά στο κουράγιο σου και καλά ξεμπερδέματα. Η πλάκα είναι ότι και αίτημα υπαναχώρησης να κάνεις δεν έχεις που να πας από τη στιγμή που η NetOne σταματάει τις υπηρεσίες της.

Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα.

yuk
08-06-11, 13:50
Δεν ξέρω ρε παιδιά, αλλά εγώ στη θέση σας θα έκανα αίτημα υπαναχώρησης και θα προτιμούσα να μείνω χωρις υπηρεσίες ένα διάστημα, παρά να ανεχτώ αυτά τα καραγκιοζιλίκια... :down:

ΟΚ, προβλήματα πάντα θα υπάρχουν και τα πράγματα μπορεί να στραβώσουν για κάποιο λόγο, αλλά αυτή δεν είναι αντιμετώπιση σοβαρής εταιρίας. Αν δεν μπορούν να τα φτιάξουν μόνοι τους, ας φέρουν τεχνικούς/μηχανικούς από άλλες εταιρίες/εξωτερικό μέχρι να στρώσουν όλα.

Banditgr
08-06-11, 13:58
Και εγώ το ίδιο θα έκανα. Ο ερασιτεχνισμός στο μεγαλείο του. Είναι προφανές ότι ουδέποτε υπήρξε ο κατάλληλος σχεδιασμός για τη μετάβαση, ουδέποτε δοκιμάστηκαν σωστά οι υποδομές και δεν είναι διόλου απίθανο να μην επαρκούσε και ο αριθμός των ατόμων στο support. Όλα αυτά όμως καλώς ή κακώς δεν ενδιαφέρουν τον συνδρομητή, πόσο μάλλον όταν αυτός μένει χωρίς υπηρεσίες επί σειρά ημερών και το κυριότερο χωρίς ουσιαστική εξήγηση. Δεν ξεκίνησε καλά η Cyta στην Αττική. Αν δεν μπορεί να διαχειριστεί ένα σχετικά μικρό αριθμό συνδρομητών όπως αυτός της NetOne, τότε πως περιμένει να διαχειριστεί περισσότερους ?

a.libe
08-06-11, 14:26
απο αθηνα-θεσσαλονικη πας και με Fiataki 127 μα και με alfa-romeo(δεν λεω καλυτερη μαρκα)το θεμα ειναι η ποιοτητα και ο χρονος ταξιδιου!!!
παιδια,κακα τα ψεματα και χιλιοειπωμενα πραματα!!!
ολοι μπαινουμε στο τρυπακι για να γλιτωσουμε 4-5 ευρω τον μηνα και καταφευγουμε σε αυτες τις εταιρειες...πισω ομως απο ενα χλιδατο site που συνοδευεται απο εγγυησεις και υποσχεσεις κρυβεται η γυμνια τους σε support και ταχυτητα...και ενα απλο παραδειγμα εξυπηρετησης...στον δρομο συναντω παντου αυτοκινητα εταιρικα του ΟΤΕ..εχετε δει πουθενα αλλων εταιρειων???δεν με νοιαζει ποσα χρονια ειναι ο ΟΤΕ,οτι δουλευουν εκει αγροικοι δημ υπαλληλοι , με νοιαζει οτι οταν τον χρειαζομαι,ακομη δεν τον εχω χρειαστει,ειναι εκει μεσα στην ημερα
Συνεπως κταληγουμε στο χιλιοειπωμενο συμπερασμα.ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΤΩΝ ΕΠΙΛΟΓΩΝ ΜΑΣ!!!πιο λιανα..Ο.ΤΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΠΑΙΡΝΕΙΣ
ΥΓ.δεν ισχυει στο συνολο της πελατειακης βασης των λοιπων παροχων μα στατιστικα

winzig
08-06-11, 23:41
φιλε trak ειναι οντως πολυ στυχης η αναμονη ολων αυτων των ημερων αλλα ας μην αναθεματιζουμε τα παντα και τους παντες!! οσο λενε λοιπον καποιοι οτι εχουν προβλημα και "στολιζουν" την εν λογω εταιρεια με διαφορα κοσμητικα πανω στη φουρια τους εχω να τους αντιπαραβαλλω χιλιαδες ακομα που εμπιστευονται τη cyta και ειναι απολυτα ευχαριστημενοι! το να ισοπεδωνουμε καταστασεις ξερετε ειναι πολυ ευκολο. Το μονο που κραταω ειναι το σχολιο του φιλου a.libe ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΤΩΝ ΕΠΙΛΟΓΩΝ ΜΑΣ και Ο.ΤΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΠΑΙΡΝΕΙΣ. Αν λοιπον εχετε χρηματα να ξοδεψετε υπαρχει και μια γερμανικη εταιρεια που ονομαζεται ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ ΕΛΛΑΔΟΣ και ησυχαζεις μια για παντα. Ας ειμαστε λοιπον πιο ψυχραιμοι...

APOL904
09-06-11, 00:09
διακρινω και αλλον ενα ενθερμο οπαδο της τσιτα ??? η εταιρο υπαλληλο ?ειναι η ιδεα μου ? φυσικο ειναι οταν κλειδωνει στα 19 ,,και οχι στα 220/6100 ,απο 931/10240 στην νετ ονε.
αγαπητε γουινζιγκ .θα ηθελα ειλικρινα να αντιταξεις τα χιλιαδες επιχειρηματα που εχεις ,ωστε να σταματησουν να κοσμουν με επιθετα την εν λογο εταιρεια. και να εξηγησεις στον κοσμο που το κανει, τα απιθανα καραγκιοζιλικια που λενε και συμβαινουν καθημερινα απο το τεχ-τμημα τους.απο την αναμονη απαντησεων μεχρι τις εξηγησεις περι βραχυκυκλωματων ,,δεν μπορω να πω ,σημερα αλλαξαν κασετα και ομιλουν περι αλλαγης ρουτερ και δρομολογιων των τεχνικων..αδερφε τι να λεμε τωρα ...την κατσαμε την βαρκα .παμε για αλλες παραλιες, απλα δεν το πραξαμε απο την αρχη ,δεν το ψαξαμε λογο της προτασης
που εγινε απο την νετονε..δεν ηταν ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ. αλλα ειπαμε για να το αναφερει κατι καλο θα ειναι ..αλλα φευ......

yuk
09-06-11, 00:20
H αλήθεια είναι πάνως ότι η Cyta έχει πραγματικά τους πιο ένθερμους υποστηρικτές...
Και κάποιοι από εμάς πίναμε νερό στο όνομα της Net One, αλλά ποτέ δεν κάναμε έτσι. Ίσα - ίσα που τη κράζαμε αν τύχαινε και είχε κάποιο πρόβλημα...

rcs
09-06-11, 00:28
Ευχαριστημένος είσαι όταν όλα κυλήσουν ομαλώς.
Όταν κάτι στραβώσει εκεί φαίνεται πως λειτουργεί και πως σε αντιμετωπίζει μια εταιρεία.
Αν δεν είσαι τυχερός ξέρουμε όλοι τι συμβαίνει σχεδόν σε όλους τους παρόχους.

Στην περίπτωσή μου δε μπορούσαν να μπουν στο ρουτερ της Netone,να περαστεί νέο firmware και έτσι δε μπορούσαν να περαστούν οι κωδικοί να γίνει το authentication.....
Σε αυτό το σημείο δεν ξέρω αν φταίνε KAI οι τεχνικοί της NetOne αφού επί μια βδομάδα στο ρουτερ εμφανιζόταν το IP Management που ήταν για τη μετάβαση μας στη cyta.
Αν οι τεχνικοί της Netone μπορούσαν να δουν ότι υπάρχει δυσλειτουργία με το ρουτερ μου και δεν ενημέρωσαν εγκαίρως τη cyta φέρουν ευθύνη.Τι συνέβη μεταξύ των δυο εταιρειών δε μπορώ να ξέρω.

Αλλά όπως και να χει ήταν δέλεαρ όταν από τη Netone υποστήριζαν ότι θα είμαστε με τον ίδιο εξοπλισμό στη cyta και με διακοπή μόλις δυο ωρών.
Για αυτό πολλοί διάλεξαν τη cyta και όχι κάποιον άλλο πάροχο.

APOL904
09-06-11, 00:50
H αλήθεια είναι πάνως ότι η Cyta έχει πραγματικά τους πιο ένθερμους υποστηρικτές...
Και κάποιοι από εμάς πίναμε νερό στο όνομα της Net One, αλλά ποτέ δεν κάναμε έτσι. Ίσα - ίσα που τη κράζαμε αν τύχαινε και είχε κάποιο πρόβλημα...




εχεις απολυτο δικιο. οτι κραξαμε καποια στιγμη και την νετονε, αυτο εγινε πριν τρια χρονια .αλλα ποτε δεν τους ειπαμε ψευτες ,ανηλικρινεις ,και ασχετους.

ειχαμε ενα αλληλοσεβασμο ,μας ελεγαν τα πραγματα με το ονομα τους, ελυναν τα προβληματα αν οχι την ιδια στιγμη,μεσα σε 3 ωρες ολα λειτουργουσαν . εδω με μπλακ ουτ η νετονε μεσα σε 2 ωρες ειχαν αποκαταστηση τα παντα. οι παλιοτεροι θα το θυμουνται ... η ΣΙΤΑ να δω τι θα κανει. που χωρις μπλακ-ουτ εχει παθει συσκοτιση.

winzig
09-06-11, 01:13
εχεις απολυτο δικιο. οτι κραξαμε καποια στιγμη και την νετονε, αυτο εγινε πριν τρια χρονια .αλλα ποτε δεν τους ειπαμε ψευτες ,ανηλικρινεις ,και ασχετους.

ειχαμε ενα αλληλοσεβασμο ,μας ελεγαν τα πραγματα με το ονομα τους, ελυναν τα προβληματα αν οχι την ιδια στιγμη,μεσα σε 3 ωρες ολα λειτουργουσαν . εδω με μπλακ ουτ η νετονε μεσα σε 2 ωρες ειχαν αποκαταστηση τα παντα. οι παλιοτεροι θα το θυμουνται ... η ΣΙΤΑ να δω τι θα κανει. που χωρις μπλακ-ουτ εχει παθει συσκοτιση.

συγκρινεις 8.000 πελατες με 150.000. λογικο ειναι να σας ηξεραν και με τα μικρα σας ονοματα...τεσπα οταν μια εταιρεια εχει μια ενθερμη πελατειακη βαση οπως η θυγατρικη της ΑΡΧΗΣ ΤΗΛΕΠΟΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ ΚΥΠΡΟΥ στην Ελλαδα ολα τα υπολοιπα ειναι απλα για να περναει η ωρα. Για ρωτα λιγο στην Κρητη πως τα παει η cyta. Καμια μα καμια εταιρεια δεν ειναι απροβληματιστη! σημασια εχει ποση υπομονη εισαι διατεθειμενος να κανεις και αν βρισκεις ανταποκριση στα προβληματα που ενδεχομενως αντιμετωπισεις. Μεχρι στιγμης και περα απο το εγχειρημα ΝΕΤΟΝΕ η εταιρεια κατα τη γνωμη μου τα εχει καταφερει εξαιρετικα στο συντομο χρονικο διαστημα που δραστηριποιειται και σε σχεση με ανταγωνιστες με μεγαλυτερη εμπειρια και πολυετη παρουσια.

yuk
09-06-11, 01:20
Τι πετάτε συνέχεια τις 150.000 και 650.000; Εδώ! Τα κατάφερε; Όχι. Μια τρύπα στο νερό έκανε. Έληξε το θέμα. :closed:

winzig
09-06-11, 02:04
Τι πετάτε συνέχεια τις 150.000 και 650.000; Εδώ! Τα κατάφερε; Όχι. Μια τρύπα στο νερό έκανε. Έληξε το θέμα. :closed:
τρομερο επιχειρημα αυτο που ανεφερες...

johnfree
09-06-11, 02:19
για θυμησου τον οτε οταν ειχε 150.000 ποσο χρονο 'η μαλλον ΧΡΟΝΙΑ εκανε να σε συνδεσει!!!!!! η μηπως τα ξεχασαμε αυτα....

psyxakias
09-06-11, 02:32
@winzig: ανεξάρτητα από την ένθερμη υποστήριξή σου προς την Cyta, οφείλεις να σεβαστείς τα παράπονα των άλλων και να μην τα υποτιμάς, ούτε να πετάς υπονοούμενα περί "γερμανικής εταιρείας". Έχω βαρεθεί να ακούω παράπονα από γνωστούς & φίλους που πήγαν από NetOne σε Cyta, και μου φαίνεται προκλητικό και απαράδεκτο να τα υποτιμάμε ανεξάρτητα αν είναι λίγοι ή πολλοί.

Δεν έχει καμία απολύτως σημασία για τον καταναλωτή εάν ο πάροχος έχει 8.000 ή 150.000 συνδρομητές, ούτε αν προέρχεται από την Cyta Κύπρου (που δεν έχει και την καλύτερη φήμη παρεπιμπτόντως). Εφ'όσον πληρώνει για μια συγκεκριμένη υπηρεσία, επιβάλλεται να την λαμβάνει. Πόσο μάλλον όταν ο συνδρομητής αυτός ήταν σε προηγούμενο πάροχο ευχαριστημένος, και έλαβε υπόσχεση ότι ο νέος πάροχος θα κάνει το παν για να γίνει η μετάβαση απροβλημάτιστη... κάτι που δεν έγινε σε αρκετούς συνδρομητές. Επιπλέον εάν το επιχείρημα "ότι πληρώνεις, παίρνεις" το αποδέχεται και η Cyta, ή οποιοσδήποτε άλλος πάροχος, για να δικαιολογήσει τα διάφορα προβλήματα... τότε να το αναφέρουν στο site και στις αιτήσεις ότι η υπηρεσία είναι "οικονομική και πιθανόν αναξιόπιστη".

Οπότε αντί να προσπαθείς να κάνεις ανεπίσημα το συνήγορο της Cyta, ας βγουν οι ίδιοι (με μία ανακοίνωση) να ζητήσουν μία δημόσια συγνώμη, να δηλώσουν ότι ήταν εν μέρει απροετοίμαστοι για την μετάβαση, ότι κάνουν (και να κάνουν!) ότι είναι δυνατόν να λύσουν τα προβλήματα ώστε να μην επαναληφθούν, και να δώσουν ακόμα και δωρεάν συνδρομή (πχ 1 μήνα) σε όσους ταλαιπωρήθηκαν ως ένδειξη καλής θέλησης από την πλευρά τους. Κάτι τέτοιο θεωρώ ότι θα το εκτιμούσαν περισσότερο και οι συνδρομητές αλλά και το καταναλωτικό κοινό που συμπεριλαμβάνει υποψήφιους συνδρομητές.

ΥΓ. Τώρα είδα το quote σου και θα ήθελα να επισημάνω ότι είχα κάνει μερικές διορθώσεις στο post, πχ θεώρησα υπερβολικό τον όρο "φανατισμό", πριν απαντήσεις.

winzig
09-06-11, 03:12
@winzig: ανεξάρτητα από το φανατισμό σου με την Cyta, οφείλεις να σεβαστείς τα παράπονα των άλλων και να μην τα υποτιμάς, ούτε να πετάς υπονοούμενα περί "γερμανικής εταιρείας". Έχω βαρεθεί να ακούω παράπονα από γνωστούς & φίλους που πήγαν από NetOne σε Cyta, και μου φαίνεται προκλητικό και απαράδεκτο να τα υποτιμάμε ανεξάρτητα αν είναι λίγοι ή πολλοί.

Δεν έχει καμία απολύτως σημασία για τον καταναλωτή εάν ο πάροχος έχει 8.000 ή 150.000 συνδρομητές, ούτε αν προέρχεται από την Cyta Κύπρου (που δεν έχει και την καλύτερη φήμη παρεπιμπτόντως). Εφ'όσον πληρώνει για μια συγκεκριμένη υπηρεσία, επιβάλλεται να την λαμβάνει. Πόσο μάλλον όταν ο συνδρομητής αυτός ήταν σε προηγούμενο πάροχο ευχαριστημένος, και έλαβε υπόσχεση ότι ο νέος πάροχος θα κάνει το παν για να γίνει η μετάβαση απροβλημάτιστη... κάτι που δεν έγινε σε αρκετούς συνδρομητές. Επιπλέον εάν το επιχείρημα "ότι πληρώνεις, παίρνεις" το αποδέχεται και η Cyta, ή οποιοσδήποτε άλλος πάροχος, για να δικαιολογήσει τα διάφορα προβλήματα... τότε να το αναφέρουν στο site και στις αιτήσεις ότι η υπηρεσία είναι "οικονομική και πιθανόν αναξιόπιστη".

Οπότε αντί να προσπαθείς να κάνεις ανεπίσημα το συνήγορο της Cyta, ας βγουν οι ίδιοι (με μία ανακοίνωση) να ζητήσουν μία δημόσια συγνώμη, να δηλώσουν ότι ήταν εν μέρει απροετοίμαστοι για την μετάβαση και ότι θα κάνουν (και να κάνουν!) ότι είναι δυνατόν να λύσουν τα προβλήματα και να μην επαναληφθούν στο εξής.

ουτε υποτιμησα κανενα και ουτε ειμαι συνηγορος κανενος. Εχω αλλαξει 5 παροχους συνολικα και ξερω πολυ καλα τι γινεται και πως σου συμπεριφερεται ο καθε παροχος. οι εναλλακτικοι παροχοι στην Ελλαδα ηταν ειναι και θα ειναι μια πονεμενη ιστορια γτ απλα υπαρχει και θα το επαναλαβω αλλη μια φορα η γερμανικη εταιρεια που λεγεται ΟΤΕ. Το τι φημη εχει η cyta στην Κυπρο ουδολως με απασχολει γιατι απλα δε μενω στην Κυπρο. Καποιοι θα ειναι μονιμως δυσαρεστημενοι. Αλλα καποιοι αλλοι και μαλιστα πολλοι περισσοτεροι ειναι ευχαριστημενοι. Plain and simple as that! Αν ημουν στο γραφειο τυπου της εταιρειας θα σου απαντουσα οσον αφορα το δελτιο τυπου που ανεφερες, αλλα το μονο που δηλωνω ειναι πως ειμαι ενας ευχαριστημενος πελατης της, φιλικα...

winzig
09-06-11, 12:12
http://www.cyta.gr/uploads/files/2186.pdf

DSLaManiaC
09-06-11, 12:59
Αν αυτο το κειμενο παει απ το τμημα παραπονων στον CEO ως εσωτερικη ενημερωση ειναι μια χαρα.

Αν παει για το κοσμο ξεχασαν βασικα πραγματα:
1) Ζηταμε συγνωμη για τη ταλαιπωρια που ΕΜΕΙΣ σας προκαλεσαμε
2) Οσοι αντιμετωπισαν το προβλημα, θα παρουν δωρω ενα παγιο.

Banditgr
09-06-11, 22:16
Μια χαρά είναι το κείμενο ? Δηλαδή μισό λεπτό για να καταλάβουμε, για ποιες "ειδικές ρυθμίσεις" μιλάμε ακριβώς ? Εγώ αυτό που ξέρω σαν πρώην συνδρομητής NetOne είναι ότι το ΙP Management στα Speedtouch υποτίθεται ότι μπήκε ακριβώς για να μην υπάρξει πρόβλημα με τη μετάδοση των ρυθμίσεων από τη Cyta (κυρίως της τηλεφωνίας). Τελικά δηλαδή φταίει η NetOne ? Διότι κατ' εμέ αυτό αφήνεται να εννοηθεί, εμμέσως πλην σαφώς. Κανένας λόγος για τον ACS Server που δεν έδινε σωστές ρυθμίσεις. Καμία συγνώμη έστω και τυπική ή κάποιας μορφής έστω ελάχιστης αποζημίωσης για τις ημέρες των προβλημάτων (καθόλου τηλέφωνο και Internet), όπως αναφέρει σωστά και ο DSLaManiaC. Κανένας λόγος για την ασυμβατότητα των Infineon DSLAMs με τα 780, γεγονός που αποδεδειγμένα προξενούσε πρόβλημα στο κλείδωμα. Τελικά τι είδους test είχαν γίνει για να εξασφαλιστεί η ομαλή μετάβαση ? Μήπως φταίνε και γι' αυτό οι "ειδικές ρυθμίσεις". Μήπως τελικά δουλευόμαστε μεταξύ μας ?

Τι να πω, κουράγιο στους παθόντες και γρήγορη επίλυση των όποιων προβλημάτων εύχομαι.

APOL904
09-06-11, 22:24
[QUOTE=yuk;4182054]Τι πετάτε συνέχεια τις 150.000 και 650.000; Εδώ! Τα κατάφερε; Όχι. Μια τρύπα στο νερό έκανε. Έληξε το θέμα. :closed:[/QUOTE

πολυ σωστα. δηλαδη μας λεει ο φιλτατος οτι ειχε 150.000 συνδρομητες και ειχε εμπειρια ?? :worthy::rofl:
τοτε πως επαθε τεχνικο κλονισμο με επιπλεον 8.000 ???? δηλαδη μια σταγονα σε λιμνη.:hmm:αρα ουτε τεχνογνωσια εχει καταλληλη αλλα ουτε και υποδομη.
επαθε εγκεφαλικο :scared:και μαλιστα βαριας μορφης ,σε σημειο που ενας ενας να την κανουμε με ελαφρα πηδηματακια σε αλλες παραλιες. και απο ποτε η σιτα εχει το 40%
των συνδρομιτων στην ελλαδα? οι αλλες εταιριες μοιραζωνται το αλλο 60 ???
δηλαδη μας λες οτι ο οτε που εχει το μεγαλυτερο μεριδιο της αγορας :worthy: ειναι το μικρομαγαζο της περιοχης ??? να μου πης οτι στον ελλαδικο χωρο εχει 50.000
χχχμμμμ .μπορει και να το δεχτω.
μαλλον υπολογιζεις στο νουμερο αυτο την κυπρο κρητη και υπολοιπη ελλαδα και οπου αλλου δραστηριοποιηται η εν λογο εταιρια. το συνολο, εκει μπορει να συμφωνησω,αλλα και παλι δεν βγαινουν τα νουμερα με τα χρονια στον ελλαδικο χωρο.διαβασε τα στατιστικα που δινει το υπουργειο στον χολαργο και το αναπτυξης στην κατεχακη σε οικιακους συνδρομητες σε ολη την χωρα,βγαλε τα νουμερα που αναλογουν στον καθενα παροχο και τα ξαναματαλεμε.

ifaigios
09-06-11, 22:28
150.000 έχει η Cyta στην Ελλάδα, τσεκαρισμένο.

Στην Κύπρο έχει σχεδόν το σύνολο της αγοράς.

APOL904
09-06-11, 22:37
150.000 έχει η Cyta στην Ελλάδα, τσεκαρισμένο.

Στην Κύπρο έχει σχεδόν το σύνολο της αγοράς.



αδερφε πασο. ποτε προλαβε ?? μεχρι να ερθει το ε-μαιλ αλλαγης απο νετονε
αγνοουσα την υπαρξη της..

ifaigios
09-06-11, 22:43
αδερφε πασο. ποτε προλαβε ?? μεχρι να ερθει το ε-μαιλ αλλαγης απο νετονε
αγνοουσα την υπαρξη της..
Έκανε τη "μαγκιά" να έρθει πρώτα στην επαρχία, με τις επιδοτήσεις της Ε.Ε., μέχρι να ωριμάσει, και μετά να μπει στις μεγάλες αγορές. Πριν μερικούς μήνες μπήκε στη Θεσσαλονίκη, και τώρα στην Αθήνα.

Εδώ, αίτηση 11/1/2009 και ενεργοποίηση 29/1/2009. Υπηρεσία πλήρης και απρόσκοπτη από την πρώτη μέρα μέχρι και σήμερα.

sdikr
09-06-11, 22:52
συγκρινεις 8.000 πελατες με 150.000. λογικο ειναι να σας ηξεραν και με τα μικρα σας ονοματα...τεσπα οταν μια εταιρεια εχει μια ενθερμη πελατειακη βαση οπως η θυγατρικη της ΑΡΧΗΣ ΤΗΛΕΠΟΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ ΚΥΠΡΟΥ στην Ελλαδα ολα τα υπολοιπα ειναι απλα για να περναει η ωρα. Για ρωτα λιγο στην Κρητη πως τα παει η cyta. Καμια μα καμια εταιρεια δεν ειναι απροβληματιστη! σημασια εχει ποση υπομονη εισαι διατεθειμενος να κανεις και αν βρισκεις ανταποκριση στα προβληματα που ενδεχομενως αντιμετωπισεις. Μεχρι στιγμης και περα απο το εγχειρημα ΝΕΤΟΝΕ η εταιρεια κατα τη γνωμη μου τα εχει καταφερει εξαιρετικα στο συντομο χρονικο διαστημα που δραστηριποιειται και σε σχεση με ανταγωνιστες με μεγαλυτερη εμπειρια και πολυετη παρουσια.

Για ρώτα λίγο τους κουμπάρους πώς τα πάει η cyta :p:whistle:

winzig
09-06-11, 23:16
Για ρώτα λίγο τους κουμπάρους πώς τα πάει η cyta :p:whistle:

και τι σημαινει αυτο ακριβως, για να καταλαβω δλδ?

........Auto merged post: winzig πρόσθεσε 1 λεπτά και 51 δευτερόλεπτα αργότερα ........


αδερφε πασο. ποτε προλαβε ?? μεχρι να ερθει το ε-μαιλ αλλαγης απο νετονε
αγνοουσα την υπαρξη της..


ο,τι γραφω το γραφω εμπεριστατωμενα και προπαντως διχως ειρωνειες. Ενημερωνομαστε που και που και δε γραφομαστε σε φορουμ μονο για να κραζουμε...

WAntilles
09-06-11, 23:19
...τεσπα οταν μια εταιρεια εχει μια ενθερμη πελατειακη βαση...

Τέτοιες είναι και οι χουλιγκάνοι των γηπέδων με μυαλό βροντόσαυρου.

Πρόσεχε επομένως τί γράφεις γιατί μπορεί να γυρίσει και μπούμερανγκ.


...ολα τα υπολοιπα ειναι απλα για να περναει η ωρα.

Έλα όμως που χωρίς internet, δεν περνά.


Καμια μα καμια εταιρεια δεν ειναι απροβληματιστη!

Υπάρχει μία τέτοια.

3 κεφαλαία γράμματα, με το μεσαίο σύμφωνο, και τ' άλλα 2 φωνήεντα.
(σταν τσυμπριακάν προστίθεταιν κι έναν σύμφωνον εις τον ντέλος)


Μεχρι στιγμης και περα απο το εγχειρημα ΝΕΤΟΝΕ η εταιρεια κατα τη γνωμη μου τα εχει καταφερει εξαιρετικα στο συντομο χρονικο διαστημα που δραστηριποιειται και σε σχεση με ανταγωνιστες με μεγαλυτερη εμπειρια και πολυετη παρουσια.

Δηλαδή με συνεχή λιακάδα και νηνεμία.

Ενώ μόλις έπιασε το πρώτο μποφόρι με βροχούλα -> Σάμαινα με σεφταλιές.

sdikr
09-06-11, 23:23
και τι σημαινει αυτο ακριβως, για να καταλαβω δλδ?

........Auto merged post: winzig πρόσθεσε 1 λεπτά και 51 δευτερόλεπτα αργότερα ........




ο,τι γραφω το γραφω εμπεριστατωμενα και προπαντως διχως ειρωνειες. Ενημερωνομαστε που και που και δε γραφομαστε σε φορουμ μονο για να κραζουμε...


Σημαίνει, το ότι δεν είναι καλό απο την μία να βρίζεις τον ΟΤΕ, και απο την άλλη να λές τι καλός πού είναι ο κουμπάρος ΟΤΕ, γιατί απλά δεν είναι

Μάλλον όμως δεν γνωρίζεις τι είναι η cyta.com.cy, οπότε αφού δεν γνωρίζεις τι μας το βάζεις σαν ατου;

Koala_
09-06-11, 23:25
Τα μεγάλα κέντρα όπως της Αθήνας πάντα είναι crash test για μια εταιρεία τηλεπικοινωνιών.

H CYTA έκανε την διαφορά, με το να αναπτυχθεί στην περιφέρεια, γρήγορα, και αφού έχτισε ένα σταθερό εισόδημα μπήκε στην ξελογιάστρα Αθήνα.
Της έκατσε βαρυά όμως, και σίγουρα πελάτες της θα είναι δυσαρεστημένοι και με το δίκιο τους όπως ο trak. Πόσο μάλλον όταν ήθελε να αποροφήσει το πελατολόγιο μιας άλλης εταιρείας, που όπως πολύ καλά γράφτηκε πρίν, κατα πλειοψηφία ο κόσμος της ήταν "ψαγμένος", αλλίως θα επέλεγε μια πιο παραδοσιακή εταιρεία π.χ. "Εξώδικα η FORTHnet".

Προσωπικά δεν θεωρώ τη CYTA αξιόπιστη εταιρεία γιατί:
1. Δίνει μόνο VoIP τηλεφωνία. Υπηρεσία απαράδεκτη για τα Ελληνικά δεδομένα με μικρή αξιοπιστία, συνάρτηση του εξοπλισμού. Και επίσης δεν ενημερώνει το υποψήφιο πελάτη γι αυτό. Ο κόσμος στη καθημερινότητα του θέλει απλά πράγματα, όχι το πατέντικο VoIP.
2. Οι διαφημίσεις της για απεριοριστα με όλους, με Κύπρο κτλ είναι παραπλανητικές, όπως επίσης και οι διάφοροι λιανέμποροι της.
3. Δεν μπορείς να βάλεις δικό σου εξοπλισμό. Δεν είμαστε στο μεσαίωνα. Η ΟΝ με παρόμοια πολιτική σου "επιτρέπει" να βάλεις άλλο εξοπλισμό, αλλα σου λέει: Κύριε μου με άλλο εξοπλισμό δεν σου παρέχω υποστήριξη, διάλεξε.

Συμπερασματικά, η CYTA αντιμετωπίζει προβλήματα εφηβείας ακόμα και θα καταφέρει να τα ξεπεράσει, όταν έρθει πιο κοντά σε αυτά που ζητάει ένας χρήστης. Ικανοποιητικό και γρήγορο service delivery- Customer Support και απλοποίηση διαδικασιών (βλέπε ΟΤΕ).

Και καταλήγω ότι δεν θα επέλεγα την CYTA γιατί μπορώ να βρώ τα ίδια και αλλού με μικρότερο ρίσκο και τουλάχιστον ίδια τιμή.

trak good luck.

prodromosfan
09-06-11, 23:35
Τα μεγάλα κέντρα όπως της Αθήνας πάντα είναι crash test για μια εταιρεία τηλεπικοινωνιών.

H CYTA έκανε την διαφορά, με το να αναπτυχθεί στην περιφέρεια, γρήγορα, και αφού έχτισε ένα σταθερό εισόδημα μπήκε στην ξελογιάστρα Αθήνα.
Της έκατσε βαρυά όμως, και σίγουρα πελάτες της θα είναι δυσαρεστημένοι και με το δίκιο τους όπως ο trak. Πόσο μάλλον όταν ήθελε να αποροφήσει το πελατολόγιο μιας άλλης εταιρείας, που όπως πολύ καλά γράφτηκε πρίν, κατα πλειοψηφία ο κόσμος της ήταν "ψαγμένος", αλλίως θα επέλεγε μια πιο παραδοσιακή εταιρεία π.χ. "Εξώδικα η FORTHnet".

Προσωπικά δεν θεωρώ τη CYTA αξιόπιστη εταιρεία γιατί:
1. Δίνει μόνο VoIP τηλεφωνία. Υπηρεσία απαράδεκτη για τα Ελληνικά δεδομένα με μικρή αξιοπιστία, συνάρτηση του εξοπλισμού. Και επίσης δεν ενημερώνει το υποψήφιο πελάτη γι αυτό. Ο κόσμος στη καθημερινότητα του θέλει απλά πράγματα, όχι το πατέντικο VoIP.


Ολοι voip δινουν.
Αλλοι το δινουν κατευθειαν στον Πελάτη (Cyta, Vivodi) αλλοι στο dslam (ολοι οι υπολοιποι συμπεριλαμβανομενου του ΟΤΕ)
αξιοπιστη υπηρεσια ειναι και οταν ειναι στο μοντεμ γλυτωνεις απο παρασιτα και θορυβο λογω παρεμβολών.

Το πλεον απαραδεκτο της Cyta ειναι ενα και μονο 1.
ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΤΗΣΕΙ ΣΩΣΤΑ ACS SERVER/CWMP
ωστε να βαζει ο πελατης το μοντεμ στν πριζα και τερμα.
Εκει ειναι το προβλημα που εγινε σε ΟΛΕΣ τις μεταβασεις.
και φυσικα η ασυμβατοτητα εξοπλισμου-dslam γιατι πολυ απλα δεν εκανε δοκιμες καθόλου,
που βεβαια ειναι δευτερευον προβλημα γιατι αμα εχεις υπηρεσια (τηλ-ιντερνετ) την παλευεις απο το να μην εχεις καθολου υπηρεσια και χαμηλότερο συγχρονισμο.

sdikr
09-06-11, 23:38
Ολοι voip δινουν.
Αλλοι το δινουν κατευθειαν στον Πελάτη (Cyta, Vivodi) αλλοι στο dslam (ολοι οι υπολοιποι συμπεριλαμβανομενου του ΟΤΕ)
αξιοπιστη υπηρεσια ειναι και οταν ειναι στο μοντεμ γλυτωνεις απο παρασιτα και θορυβο λογω παρεμβολών.

Το πλεον απαραδεκτο της Cyta ειναι ενα και μονο 1.
ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΤΗΣΕΙ ΣΩΣΤΑ ACS SERVER/CWMP
ωστε να βαζει ο πελατης το μοντεμ στν πριζα και τερμα.
Εκει ειναι το προβλημα που εγινε σε ΟΛΕΣ τις μεταβασεις.
και φυσικα η ασυμβατοτητα εξοπλισμου-dslam γιατι πολυ απλα δεν εκανε δοκιμες καθόλου,
που βεβαια ειναι δευτερευον προβλημα γιατι αμα εχεις υπηρεσια (τηλ-ιντερνετ) την παλευεις απο το να μην εχεις καθολου υπηρεσια και χαμηλότερο συγχρονισμο.

Και όμως ο ΟΤΕ δίνει TDM, όπως και κάποιοι άλλοι παρόχοι, αν δεν ξέρεις κάτι καλύτερα να μην απλά πετάμε φήμες

Koala_
09-06-11, 23:43
Ολοι voip δινουν.
Αλλοι το δινουν κατευθειαν στον Πελάτη (Cyta, Vivodi) αλλοι στο dslam (ολοι οι υπολοιποι συμπεριλαμβανομενου του ΟΤΕ)
αξιοπιστη υπηρεσια ειναι και οταν ειναι στο μοντεμ γλυτωνεις απο παρασιτα και θορυβο λογω παρεμβολών.




Εννοώ VoIP στην πλευρά του πελάτη. Κανείς δεν εξηγεί στη κυρά Θοδώρα στη Ανω- Κάτω Μουσουνίτσα ότι το τηλεφωνάκι της θα κάνει τουτ- τούτ μόνο αν το έχει συνδεμένο στο κουτι με τα πολλά λαμπάκια, και ότι σε διακοπή ρεύματος, καλύτερα να κάνει σήματα καπνού! Μόνο ότι είναι φθηνότερη απο τον "λήσταρχο" ΟΤΕ της λένε.

prodromosfan
09-06-11, 23:48
προκειμενου να πουλησουν ολοι λενε παπαδες.

το λενε οτι "η υπηρεσια απαιτει αδιαλειπτη παροχη ρευματος" απλα δεν το φωναζουν.

winzig
10-06-11, 00:20
Τέτοιες είναι και οι χουλιγκάνοι των γηπέδων με μυαλό βροντόσαυρου.

Πρόσεχε επομένως τί γράφεις γιατί μπορεί να γυρίσει και μπούμερανγκ.



Έλα όμως που χωρίς internet, δεν περνά.



Υπάρχει μία τέτοια.

3 κεφαλαία γράμματα, με το μεσαίο σύμφωνο, και τ' άλλα 2 φωνήεντα.
(σταν τσυμπριακάν προστίθεταιν κι έναν σύμφωνον εις τον ντέλος)




Δηλαδή με συνεχή λιακάδα και νηνεμία.

Ενώ μόλις έπιασε το πρώτο μποφόρι με βροχούλα -> Σάμαινα με σεφταλιές.

Θα σε παρακαλουσα να αλλαξεις αυτο το υφακι.ουτε σε ειρωνευτηκα προσωπικα ουτε σε μειωσα. Ο καθενας γραφει τι γνωμη του εδω μεσα. Και αυτο με το μπουμερανκγ δε το πιασα...:cool:

........Auto merged post: winzig πρόσθεσε 2 λεπτά και 17 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Και όμως ο ΟΤΕ δίνει TDM, όπως και κάποιοι άλλοι παρόχοι, αν δεν ξέρεις κάτι καλύτερα να μην απλά πετάμε φήμες

Και ποιες ειναι αυτες οι εταιρειες;

........Auto merged post: winzig πρόσθεσε 3 λεπτά και 52 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Σημαίνει, το ότι δεν είναι καλό απο την μία να βρίζεις τον ΟΤΕ, και απο την άλλη να λές τι καλός πού είναι ο κουμπάρος ΟΤΕ, γιατί απλά δεν είναι

Μάλλον όμως δεν γνωρίζεις τι είναι η cyta.com.cy, οπότε αφού δεν γνωρίζεις τι μας το βάζεις σαν ατου;[/QUOTE

Θελω να μου πεις σε ποιο σημειο συνεκρινα εγω οτε με κουμπαρο οτε. Παιδια διαβαστε επιτελους σωστα και αφηστε τις παρωπιδες! Μην τρελαθουμε τελειως!

........Auto merged post: winzig πρόσθεσε 8 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα αργότερα ........

[QUOTE=Koala_;4183676]Τα μεγάλα κέντρα όπως της Αθήνας πάντα είναι crash test για μια εταιρεία τηλεπικοινωνιών.

H CYTA έκανε την διαφορά, με το να αναπτυχθεί στην περιφέρεια, γρήγορα, και αφού έχτισε ένα σταθερό εισόδημα μπήκε στην ξελογιάστρα Αθήνα.
Της έκατσε βαρυά όμως, και σίγουρα πελάτες της θα είναι δυσαρεστημένοι και με το δίκιο τους όπως ο trak. Πόσο μάλλον όταν ήθελε να αποροφήσει το πελατολόγιο μιας άλλης εταιρείας, που όπως πολύ καλά γράφτηκε πρίν, κατα πλειοψηφία ο κόσμος της ήταν "ψαγμένος", αλλίως θα επέλεγε μια πιο παραδοσιακή εταιρεία π.χ. "Εξώδικα η FORTHnet".

Προσωπικά δεν θεωρώ τη CYTA αξιόπιστη εταιρεία γιατί:
1. Δίνει μόνο VoIP τηλεφωνία. Υπηρεσία απαράδεκτη για τα Ελληνικά δεδομένα με μικρή αξιοπιστία, συνάρτηση του εξοπλισμού. Και επίσης δεν ενημερώνει το υποψήφιο πελάτη γι αυτό. Ο κόσμος στη καθημερινότητα του θέλει απλά πράγματα, όχι το πατέντικο VoIP.
2. Οι διαφημίσεις της για απεριοριστα με όλους, με Κύπρο κτλ είναι παραπλανητικές, όπως επίσης και οι διάφοροι λιανέμποροι της.
3. Δεν μπορείς να βάλεις δικό σου εξοπλισμό. Δεν είμαστε στο μεσαίωνα. Η ΟΝ με παρόμοια πολιτική σου "επιτρέπει" να βάλεις άλλο εξοπλισμό, αλλα σου λέει: Κύριε μου με άλλο εξοπλισμό δεν σου παρέχω υποστήριξη, διάλεξε.

Συμπερασματικά, η CYTA αντιμετωπίζει προβλήματα εφηβείας ακόμα και θα καταφέρει να τα ξεπεράσει, όταν έρθει πιο κοντά σε αυτά που ζητάει ένας χρήστης. Ικανοποιητικό και γρήγορο service delivery- Customer Support και απλοποίηση διαδικασιών (βλέπε ΟΤΕ).

Και καταλήγω ότι δεν θα επέλεγα την CYTA γιατί μπορώ να βρώ τα ίδια και αλλού με μικρότερο ρίσκο και τουλάχιστον ίδια τιμή.

trak good luck.

το οτι σε παραπλανει για απεριοριστα και Κυπρο πως το συμπερανες σε παρακαλω?

........Auto merged post: winzig πρόσθεσε 3 λεπτά και 52 δευτερόλεπτα αργότερα ........


προκειμενου να πουλησουν ολοι λενε παπαδες.

το λενε οτι "η υπηρεσια απαιτει αδιαλειπτη παροχη ρευματος" απλα δεν το φωναζουν.

το γραφει ομως στους ορους της συμβασης.

stef128
10-06-11, 00:37
Το θεμα ηταν καθαρα οικονομικο αγαπητοι μου για την μεταβαση απο netone σε cyta !!
επελεξαν να μην δωσουν μοντεμς στους συνδρομητες της νετονε λογω οικονομικου οφελους !!
εβαλαν τα τσακαλια και της νετονε ( διοτι υπεστη συνεργασια ) να φτιαξουν ολοι μαζι ενα firmware για τα ηδη υπαρχοντα !!
1 δεν ειχαν τοσα μοντεμ για τους συνδρομητες νετονε ( επισης ουτε και courier ) μην ξεχνατε οτι ηταν μαζικη προσελευση !!
2 δεν μπορεσαν να εξηγησουν στον κοσμο οτι το hard reset στα tohmson δεν επιτρεπεται ( φορτο εργασιας δηλαδη για την τεχνικη υποστηριξη )
3 μαζικη προσελευση απο παροχο σε παροχο με τον οτε στην μεση σημαινει πιασε το αυγο και κουρευτο !
4 το οτι πιασουμε απο την ολη ιστορια ναι θα συμφωνησω, αλλα αυτο ισχυει για τους μετοχους και οχι για τους εργαζομενους !!
5. ειναι απολυτως γνωστο ειδικα στους συνδρομητες νετονε που ειχαν voip οτι εαν παθει κατι ο ρουτερ και στην cyta δεν θα εχουν υπηρεσιες ( τουλαχιστον τηλεφωνο ) και κακως θεωρουνται ψαγμενοι αυτοι οι συνδρομητες διοτι τελικα αποδεικνυεται οτι δεν ειναι !!
6. η καλυτερη επιλογη σε αυτες τις περιπτωσεις ειναι να στειλεις καποιον στα κεντρικα ( φιλο , αηψιο , κουνιαδο , μπατζανακη ) εφοσον δεν μπορεις εσυ και να λυθει το ζητημα εκεινη την στιγμη ( την πρωτη εργασιμη δηλαδη ) με καινουργιο pirelli το οποιο και κατα την γνωμη μου μια χαρα τα παει

δεν εχω κατι αλλο να πω , εκτος του γεγονοτος οτι βαρεθηκα απο το 2007 που εχω adsl να ακουω και να υποστηριζω ποια ειναι η καλυτερη εταιρια ! ΟΛΟΙ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΕΧΟΥΝ !!

winzig
10-06-11, 00:42
Το θεμα ηταν καθαρα οικονομικο αγαπητοι μου για την μεταβαση απο netone σε cyta !!
επελεξαν να μην δωσουν μοντεμς στους συνδρομητες της νετονε λογω οικονομικου οφελους !!
εβαλαν τα τσακαλια και της νετονε ( διοτι υπεστη συνεργασια ) να φτιαξουν ολοι μαζι ενα firmware για τα ηδη υπαρχοντα !!
1 δεν ειχαν τοσα μοντεμ για τους συνδρομητες νετονε ( επισης ουτε και courier ) μην ξεχνατε οτι ηταν μαζικη προσελευση !!
2 δεν μπορεσαν να εξηγησουν στον κοσμο οτι το hard reset στα tohmson δεν επιτρεπεται ( φορτο εργασιας δηλαδη για την τεχνικη υποστηριξη )
3 μαζικη προσελευση απο παροχο σε παροχο με τον οτε στην μεση σημαινει πιασε το αυγο και κουρευτο !
4 το οτι πιασουμε απο την ολη ιστορια ναι θα συμφωνησω, αλλα αυτο ισχυει για τους μετοχους και οχι για τους εργαζομενους !!
5. ειναι απολυτως γνωστο ειδικα στους συνδρομητες νετονε που ειχαν voip οτι εαν παθει κατι ο ρουτερ και στην cyta δεν θα εχουν υπηρεσιες ( τουλαχιστον τηλεφωνο ) και κακως θεωρουνται ψαγμενοι αυτοι οι συνδρομητες διοτι τελικα αποδεικνυεται οτι δεν ειναι !!
6. η καλυτερη επιλογη σε αυτες τις περιπτωσεις ειναι να στειλεις καποιον στα κεντρικα ( φιλο , αηψιο , κουνιαδο , μπατζανακη ) εφοσον δεν μπορεις εσυ και να λυθει το ζητημα εκεινη την στιγμη ( την πρωτη εργασιμη δηλαδη ) με καινουργιο pirelli το οποιο και κατα την γνωμη μου μια χαρα τα παει

δεν εχω κατι αλλο να πω , εκτος του γεγονοτος οτι βαρεθηκα απο το 2007 που εχω adsl να ακουω και να υποστηριζω ποια ειναι η καλυτερη εταιρια ! ΟΛΟΙ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΕΧΟΥΝ !!

:oneup:

Sovjohn
10-06-11, 00:58
Για να εξηγούμαστε - Εμένα ως νέο πελάτη cheetos η εικόνα που μου δημιουργείται είναι ότι η Cyta δεν...χμμ...δεν πήρε σοβαρά το θέμα ενεργοποίησης μερικών χιλιάδων ατόμων μέσα σε 1-2 βδομάδες.

Ναι, στην επαρχία έχει 150.000+++ πελάτες, αλλά αποκλείω το ενδεχόμενο να ενεργοποιούνταν χιλιάδες μέσα σε 2 βδομάδες. Πόσοι, πια, να έκαναν π.χ. ταυτόχρονη αίτηση από την Κρήτη? Από τη Μακεδονία? Απο...

100? 200? 300? 500? 3-4.000 αποκλείεται όμως. Το 150.000 το έφτασε "λάου λάου", και μαγκιά της.

Εμένα, έπαιξε η υπηρεσία τους, αλλά αν δεν κάνω λάθος, ακόμα και τώρα αν κάνω factory reset, χρειάζεται να βάλω ΕΓΩ username & password για το DSL, και μετά όντως κατεβαίνουν οι ρυθμίσεις μόνες τους (τηλεφωνία, timeserver, blah blah).

Το μεγαλύτερο πλεονέκτημα των TR-69/ACS servers είναι η αυτόματη αποστολή ρυθμίσεων. Όλων των ρυθμίσεων, από username μέχρι επιθυμητό νούμερο παπουτσιού. Το να μην λειτουργεί ένα κομμάτι από αυτό σωστά, και δη, το username / password (!!!) είναι μέγιστο φάουλ.

Μόνο και μόνο όσοι θα πήραν τηλέφωνο τις τελευταίες 2 βδομάδες, για να ρωτήσουν "τι να κάνουν γιατί δεν έχουν internet", αρκούν για να βυθίσουν ένα τηλεφωνικό κέντρο σε τεράστιες αναμονές. Και αυτό, υποθέτοντας ότι αφού έβαλαν username / password, ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ δούλεψαν, κάτι για το οποίο αμφιβάλλω ιδιαίτερα.

Από την πλευρά μου, λοιπόν, επειδή και εγώ το ίδιο Thomson780 με τους άλλους είχα, και όχι κάποιο Gold Edition, με τις ίδιες ρυθμίσεις (από τη net one) με τους άλλους, και είδα ότι ΝΑΙ, κατάφερε το σύστημά τους να μου στείλει το firmware τους, συμπεραίνω ότι στην Cyta δεν προετοιμάστηκαν καθόλου για την διαδικασία. Και όπου διαδικασία, βάλτε "FAQ στο customer service / tech support", "Για το Α πρόβλημα, προτείνονται οι Α Β Γ λύσεις", "προσπάθεια να λυθούν τα προβλήματα πριν απλά κλειστεί ραντεβού για να πάει τεχνικός από εκεί, που δεν θα προλάβει να πάει σε πολλούς ακόμα κι αν γίνει Βέγγος".

Η Net One, έκανε αυτό που όφειλε, και μου σέταρε το CPE με ρυθμίσεις για να παίξει στη Cyta. Με πήρε από το χεράκι και μου έλυσε τις απορίες για τη μετάβαση. Μου εξασφάλισε μια ειδική προσφορά. Συνεργάστηκε, προφανώς, με τη Cyta για να βεβαιωθούν ότι όλα θα πάνε όσο καλά γίνεται.

Αν η Cyta, έπειτα, αποφάσισε ότι "δεν το 'χει" και έκανε τη μετάβαση μια Οδύσσεια για εκατοντάδες άτομα, δικό της το πρόβλημα. Θα ακουστεί κυνικό ίσως, αλλά "ας πρόσεχε". Με το ελληνικό "Ωχ αδερφέ, εντάξει, όλα καλά θα πάνε, κι άυριο μέρα είναι", δεν ολοκληρώνεις τέτοια project.

Και αν υπάρχει κάτι που κρίνω ότι στην παρούσα φάση λείπει από την Cyta, είναι ακριβώς το καλύτερο χαρακτηριστικό των Κύπριων: Η αγγλοτραφής οργάνωση.

Oh well :twisted:

winzig
10-06-11, 01:16
Για να εξηγούμαστε - Εμένα ως νέο πελάτη cheetos η εικόνα που μου δημιουργείται είναι ότι η Cyta δεν...χμμ...δεν πήρε σοβαρά το θέμα ενεργοποίησης μερικών χιλιάδων ατόμων μέσα σε 1-2 βδομάδες.

Ναι, στην επαρχία έχει 150.000+++ πελάτες, αλλά αποκλείω το ενδεχόμενο να ενεργοποιούνταν χιλιάδες μέσα σε 2 βδομάδες. Πόσοι, πια, να έκαναν π.χ. ταυτόχρονη αίτηση από την Κρήτη? Από τη Μακεδονία? Απο...

100? 200? 300? 500? 3-4.000 αποκλείεται όμως. Το 150.000 το έφτασε "λάου λάου", και μαγκιά της.

Εμένα, έπαιξε η υπηρεσία τους, αλλά αν δεν κάνω λάθος, ακόμα και τώρα αν κάνω factory reset, χρειάζεται να βάλω ΕΓΩ username & password για το DSL, και μετά όντως κατεβαίνουν οι ρυθμίσεις μόνες τους (τηλεφωνία, timeserver, blah blah).

Το μεγαλύτερο πλεονέκτημα των TR-69/ACS servers είναι η αυτόματη αποστολή ρυθμίσεων. Όλων των ρυθμίσεων, από username μέχρι επιθυμητό νούμερο παπουτσιού. Το να μην λειτουργεί ένα κομμάτι από αυτό σωστά, και δη, το username / password (!!!) είναι μέγιστο φάουλ.

Μόνο και μόνο όσοι θα πήραν τηλέφωνο τις τελευταίες 2 βδομάδες, για να ρωτήσουν "τι να κάνουν γιατί δεν έχουν internet", αρκούν για να βυθίσουν ένα τηλεφωνικό κέντρο σε τεράστιες αναμονές. Και αυτό, υποθέτοντας ότι αφού έβαλαν username / password, ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ δούλεψαν, κάτι για το οποίο αμφιβάλλω ιδιαίτερα.

Από την πλευρά μου, λοιπόν, επειδή και εγώ το ίδιο Thomson780 με τους άλλους είχα, και όχι κάποιο Gold Edition, με τις ίδιες ρυθμίσεις (από τη net one) με τους άλλους, και είδα ότι ΝΑΙ, κατάφερε το σύστημά τους να μου στείλει το firmware τους, συμπεραίνω ότι στην Cyta δεν προετοιμάστηκαν καθόλου για την διαδικασία. Και όπου διαδικασία, βάλτε "FAQ στο customer service / tech support", "Για το Α πρόβλημα, προτείνονται οι Α Β Γ λύσεις", "προσπάθεια να λυθούν τα προβλήματα πριν απλά κλειστεί ραντεβού για να πάει τεχνικός από εκεί, που δεν θα προλάβει να πάει σε πολλούς ακόμα κι αν γίνει Βέγγος".

Η Net One, έκανε αυτό που όφειλε, και μου σέταρε το CPE με ρυθμίσεις για να παίξει στη Cyta. Με πήρε από το χεράκι και μου έλυσε τις απορίες για τη μετάβαση. Μου εξασφάλισε μια ειδική προσφορά. Συνεργάστηκε, προφανώς, με τη Cyta για να βεβαιωθούν ότι όλα θα πάνε όσο καλά γίνεται.

Αν η Cyta, έπειτα, αποφάσισε ότι "δεν το 'χει" και έκανε τη μετάβαση μια Οδύσσεια για εκατοντάδες άτομα, δικό της το πρόβλημα. Θα ακουστεί κυνικό ίσως, αλλά "ας πρόσεχε". Με το ελληνικό "Ωχ αδερφέ, εντάξει, όλα καλά θα πάνε, κι άυριο μέρα είναι", δεν ολοκληρώνεις τέτοια project.

Και αν υπάρχει κάτι που κρίνω ότι στην παρούσα φάση λείπει από την Cyta, είναι ακριβώς το καλύτερο χαρακτηριστικό των Κύπριων: Η αγγλοτραφής οργάνωση.

Oh well :twisted:
:worthy::respekt:

ifaigios
10-06-11, 01:30
Προσωπικά δεν θεωρώ τη CYTA αξιόπιστη εταιρεία γιατί:
1. Δίνει μόνο VoIP τηλεφωνία. Υπηρεσία απαράδεκτη για τα Ελληνικά δεδομένα με μικρή αξιοπιστία, συνάρτηση του εξοπλισμού. Και επίσης δεν ενημερώνει το υποψήφιο πελάτη γι αυτό. Ο κόσμος στη καθημερινότητα του θέλει απλά πράγματα, όχι το πατέντικο VoIP.
Εκτός του ότι, και στην παρούσα φάση, όλοι εκτός ΟΤΕ έχουν VoIP από το DSLAM και μετά, στο μέλλον όλοι οι πάροχοι στο VoIP μέχρι το CPE θα μεταπηδήσουν (έτσι έγινε και σε πολλές άλλες χώρες). Αυτό θα έχει γίνει σίγουρα πριν υλοποιηθεί FTTH (ίσως μάλιστα να γίνει από τον επερχόμενο καιρό του VDSL).


2. Οι διαφημίσεις της για απεριοριστα με όλους, με Κύπρο κτλ είναι παραπλανητικές, όπως επίσης και οι διάφοροι λιανέμποροι της.
Πού ακριβώς είδες την παραπλάνηση στις διαφημίσεις;

Επίσης, οι λιανέμποροι μπορεί να λένε ό,τι θέλουν, δεν μπορεί να τους παίρνει από πίσω η Cyta να βλέπει τι λένε στους πελάτες. Εγώ τουλάχιστον δεν εμπιστεύομαι τυχαίους εκπροσώπους κανενός παρόχου (πληροφορίες πάντα από το επίσημο site του παρόχου ή από την επίσημη τηλεφωνική Εξυπηρέτηση Πελατών -- αιτήσεις πάντα μέσω τηλεφώνου/fax ή μέσω Internet).


3. Δεν μπορείς να βάλεις δικό σου εξοπλισμό. Δεν είμαστε στο μεσαίωνα. Η ΟΝ με παρόμοια πολιτική σου "επιτρέπει" να βάλεις άλλο εξοπλισμό, αλλα σου λέει: Κύριε μου με άλλο εξοπλισμό δεν σου παρέχω υποστήριξη, διάλεξε.
Καλά, δε θα σε χώσουν και μέσα αν βάλεις πάνω άλλο ρούτερ. Την ίδια πολιτική με την On ακολουθεί η Cyta. Μάλιστα, ακόμη και με τελείως διαφορετικό CPE, το Internet δουλεύει κανονικά, η τηλεφωνία είναι το πρόβλημα. Εκτός κι αν δίνει η On ελεύθερα τα SIP passwords και δεν το έχω πάρει χαμπάρι. :hmm:


Συμπερασματικά, η CYTA αντιμετωπίζει προβλήματα εφηβείας ακόμα και θα καταφέρει να τα ξεπεράσει, όταν έρθει πιο κοντά σε αυτά που ζητάει ένας χρήστης. Ικανοποιητικό και γρήγορο service delivery- Customer Support και απλοποίηση διαδικασιών (βλέπε ΟΤΕ).
Πριν γίνει η ιστορία με την NetOne, η Cyta τα τα είχε αυτά περισσότερο από οποιονδήποτε άλλο πάροχο (εκτός ίσως από ΟΤΕ και NetOne, αλλά OTE = $$$ και NetOne = μόνο Αθήνα).

Και μη μου πείτε ότι για την ταλαιπωρία φταίει η "τεράστια είσοδος πελατών από Αθήνα", γιατί, πέρα από τους πρώην NetOnίτες, δεν είδα και τόσους Αθηναίους πια να κάνουν αίτηση, που να δικαιολογιούνται αυτές οι κατηγορίες. Η λανθασμένη ρύθμιση του ACS server την έκανε όλη τη δουλειά. Αυτό, πράγματι, να το δεχτώ, δεν φρόντισαν να κάνουν επαρκείς δοκιμές ώστε να είναι 100% (με μηδενική απόκλιση) απρόσκοπτη η μετάβαση όλων. Αυτό έπρεπε να το προσέξουν ιδιαιτέρως, τώρα είναι πολύ δύσκολο να διορθώσουν την κακή εικόνα που δημιούργησαν, που σε μια μέρα κατέστρεψε την υποδειγματική συμπεριφορά, ως εταιρία, που είχαν μέχρι τη "μαύρη" 24/5.

Οπότε, για να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους, σε καμία περίπτωση δεν τους δικαιολογώ. Ό,τι έγινε, έγινε υπ' ευθύνη τους, και είναι καταδικαστέο. Αλλά μην τους σούρνουμε και άλλα 'ντ' άλλων.


Και καταλήγω ότι δεν θα επέλεγα την CYTA γιατί μπορώ να βρώ τα ίδια και αλλού με μικρότερο ρίσκο και τουλάχιστον ίδια τιμή.
Σε αυτό, ουδεμία αντίρρηση, ο καθένας κοιτά να επιλέξει το πακέτο που τον συμφέρει περισσότερο. Μάλιστα, να πω ότι αν είχα ως αποκλειστικό κριτήριο τις τιμές (αυτή τη στιγμή, γιατί οι τιμές των πακέτων του 2009 ήταν ασυναγώνιστες), ούτε κι εγώ θα είχα ως πρώτη επιλογή τη Cyta. Θα κοίταζα για Wind/Forthnet.

Αλλά αν με ενδιέφερε (που με ενδιαφέρει δηλαδή) η απόδοση προς τιμή, τότε η Cyta τα πάει πραγματικά πολύ καλά (έστω κι αν δεν μπορέσατε να το διακρίνετε μέχρι τώρα, λόγω του νταβαντουριού).

winzig
10-06-11, 01:35
Εκτός του ότι, και στην παρούσα φάση, όλοι εκτός ΟΤΕ έχουν VoIP από το DSLAM και μετά, στο μέλλον όλοι οι πάροχοι στο VoIP μέχρι το CPE θα μεταπηδήσουν (έτσι έγινε και σε πολλές άλλες χώρες). Αυτό θα έχει γίνει σίγουρα πριν υλοποιηθεί FTTH (ίσως μάλιστα να γίνει από τον επερχόμενο καιρό του VDSL).


Πού ακριβώς είδες την παραπλάνηση στις διαφημίσεις;

Επίσης, οι λιανέμποροι μπορεί να λένε ό,τι θέλουν, δεν μπορεί να τους παίρνει από πίσω η Cyta να βλέπει τι λένε στους πελάτες. Εγώ τουλάχιστον δεν εμπιστεύομαι τυχαίους εκπροσώπους κανενός παρόχου (πληροφορίες πάντα από το επίσημο site του παρόχου ή από την επίσημη τηλεφωνική Εξυπηρέτηση Πελατών -- αιτήσεις πάντα μέσω τηλεφώνου/fax ή μέσω Internet).


Καλά, δε θα σε χώσουν και μέσα αν βάλεις πάνω άλλο ρούτερ. Την ίδια πολιτική με την On ακολουθεί η Cyta. Μάλιστα, ακόμη και με τελείως διαφορετικό CPE, το Internet δουλεύει κανονικά, η τηλεφωνία είναι το πρόβλημα. Εκτός κι αν δίνει η On ελεύθερα τα SIP passwords και δεν το έχω πάρει χαμπάρι. :hmm:


Πριν γίνει η ιστορία με την NetOne, η Cyta τα τα είχε αυτά περισσότερο από οποιονδήποτε άλλο πάροχο (εκτός ίσως από ΟΤΕ και NetOne, αλλά OTE = $$$ και NetOne = μόνο Αθήνα).

Και μη μου πείτε ότι για την ταλαιπωρία φταίει η "τεράστια είσοδος πελατών από Αθήνα", γιατί, πέρα από τους πρώην NetOnίτες, δεν είδα και τόσους Αθηναίους πια να κάνουν αίτηση, που να δικαιολογιούνται αυτές οι κατηγορίες. Η λανθασμένη ρύθμιση του ACS server την έκανε όλη τη δουλειά. Αυτό, πράγματι, να το δεχτώ, δεν φρόντισαν να κάνουν επαρκείς δοκιμές ώστε να είναι 100% (με μηδενική απόκλιση) απρόσκοπτη η μετάβαση όλων. Αυτό έπρεπε να το προσέξουν ιδιαιτέρως, τώρα είναι πολύ δύσκολο να διορθώσουν την κακή εικόνα που δημιούργησαν, που σε μια μέρα κατέστρεψε την υποδειγματική συμπεριφορά, ως εταιρία, που είχαν μέχρι τη "μαύρη" 24/5.

Οπότε, για να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους, σε καμία περίπτωση δεν τους δικαιολογώ. Ό,τι έγινε, έγινε υπ' ευθύνη τους, και είναι καταδικαστέο. Αλλά μην τους σούρνουμε και άλλα 'ντ' άλλων.


Σε αυτό, ουδεμία αντίρρηση, ο καθένας κοιτά να επιλέξει το πακέτο που τον συμφέρει περισσότερο. Μάλιστα, να πω ότι αν είχα ως αποκλειστικό κριτήριο τις τιμές (αυτή τη στιγμή, γιατί οι τιμές των πακέτων του 2009 ήταν ασυναγώνιστες), ούτε κι εγώ θα είχα ως πρώτη επιλογή τη Cyta. Θα κοίταζα για Wind/Forthnet.

Αλλά αν με ενδιέφερε (που με ενδιαφέρει δηλαδή) η απόδοση προς τιμή, τότε η Cyta τα πάει πραγματικά πολύ καλά (έστω κι αν δεν μπορέσατε να το διακρίνετε μέχρι τώρα, λόγω του νταβαντουριού).

:oneup::oneup::oneup:

ifaigios
10-06-11, 01:37
Εμένα, έπαιξε η υπηρεσία τους, αλλά αν δεν κάνω λάθος, ακόμα και τώρα αν κάνω factory reset, χρειάζεται να βάλω ΕΓΩ username & password για το DSL, και μετά όντως κατεβαίνουν οι ρυθμίσεις μόνες τους (τηλεφωνία, timeserver, blah blah).
Όχι, τα πάντα κατεβαίνουν αυτόματα, χωρίς να κουνήσεις το δαχτυλάκι σου. Ούτε passwords, ούτε τίποτα (το password που σου έδωσαν, δεν είναι για το DSL, αλλά για το Internet service). Εφόσον έχεις DSL, και σωστά CWMP credentials (ενσωματωμένα στο user.ini που έχεις μετά από hard reset), έχεις και σύνδεση με τον ACS server, άρα και άμεσο κατέβασμα ρυθμίσεων.

Sovjohn
10-06-11, 01:43
Δεν επιμένω. (Και στο internet service αναφερόμουν, όχι στο DSL sync προφανώς). Τα υπόλοιπα που έγραψα βέβαια, ισχύουν στο ακέραιο.

Και να σημειώσω σε αυτό το σημείο ότι, πάγια εδώ και χρόνια, δεν θεωρώ το VOIP στην πλευρά του συνδρομητή / από CPE ως μειονέκτημα, με εξαίρεση την προφανή περίπτωση της διακοπής ρεύματος.

Επίσης, η απόδοση (ταχύτητα / κτλ) ως τώρα μου φαίνεται καλή, αν εξαιρέσουμε το ότι το laptop μου αρνούταν να λειτουργήσει με τους default DNS, δίνοντας μου πολύ περίεργα errors (ενώ το desktop λειτουργούσε κανονικά), αναγκάζοντας με να του βάλω Google DNS. ;)

ifaigios
10-06-11, 01:45
Επίσης, η απόδοση (ταχύτητα / κτλ) ως τώρα μου φαίνεται καλή, αν εξαιρέσουμε το ότι το laptop μου αρνούταν να λειτουργήσει με τους default DNS, δίνοντας μου πολύ περίεργα errors (ενώ το desktop λειτουργούσε κανονικά), αναγκάζοντας με να του βάλω Google DNS. ;)
Του έβαζες για DNS 192.168.10.254 και δεν έπαιζε; Πρώτη φορά τ' ακούω. :hmm:

Koala_
10-06-11, 10:47
Εκτός του ότι, και στην παρούσα φάση, όλοι εκτός ΟΤΕ έχουν VoIP από το DSLAM και μετά, στο μέλλον όλοι οι πάροχοι στο VoIP μέχρι το CPE θα μεταπηδήσουν (έτσι έγινε και σε πολλές άλλες χώρες). Αυτό θα έχει γίνει σίγουρα πριν υλοποιηθεί FTTH (ίσως μάλιστα να γίνει από τον επερχόμενο καιρό του VDSL).

Ας μου δώσουν για αρχή αξιόπιστο μέσο- δηλαδή Ίντερνετ- και μετά ας μου δώσουν και VoIP.



Πού ακριβώς είδες την παραπλάνηση στις διαφημίσεις;

Επίσης, οι λιανέμποροι μπορεί να λένε ό,τι θέλουν, δεν μπορεί να τους παίρνει από πίσω η Cyta να βλέπει τι λένε στους πελάτες. Εγώ τουλάχιστον δεν εμπιστεύομαι τυχαίους εκπροσώπους κανενός παρόχου (πληροφορίες πάντα από το επίσημο site του παρόχου ή από την επίσημη τηλεφωνική Εξυπηρέτηση Πελατών -- αιτήσεις πάντα μέσω τηλεφώνου/fax ή μέσω Internet).


Ο τρόπος που παρουσιάζονται τα "απεριοριστα" και στην σελίδα τους για μένα είναι μπερδεψοδουλειά. Μπορεί εγώ να είμαι ο προβληματικός βέβαια :p.

Ο λιανέμπορος είναι λιανέμπορος, αλλά κάθε σοβαρή εταιρεία επίβάλεται να εφαρμόζει κάποιο είδος ελέγχου, για να μην την κακολογουν!



Καλά, δε θα σε χώσουν και μέσα αν βάλεις πάνω άλλο ρούτερ. Την ίδια πολιτική με την On ακολουθεί η Cyta. Μάλιστα, ακόμη και με τελείως διαφορετικό CPE, το Internet δουλεύει κανονικά, η τηλεφωνία είναι το πρόβλημα. Εκτός κι αν δίνει η On ελεύθερα τα SIP passwords και δεν το έχω πάρει χαμπάρι. :hmm:


Δεν θα με χώσουν μέσα, αλλά όπως το λές, η τηλεφωνία δεν θα παίξει! Και στην On το ίδιο γίνεται, αλλά δεν δίνει αποκλειστικά VoIP. Το θέμα δεν είναι ότι το δίνει και κάποιος άλλος, αλλά γιατι να σε περιορίζει...



Πριν γίνει η ιστορία με την NetOne, η Cyta τα τα είχε αυτά περισσότερο από οποιονδήποτε άλλο πάροχο (εκτός ίσως από ΟΤΕ και NetOne, αλλά OTE = $$$ και NetOne = μόνο Αθήνα).

Και μη μου πείτε ότι για την ταλαιπωρία φταίει η "τεράστια είσοδος πελατών από Αθήνα", γιατί, πέρα από τους πρώην NetOnίτες, δεν είδα και τόσους Αθηναίους πια να κάνουν αίτηση, που να δικαιολογιούνται αυτές οι κατηγορίες. Η λανθασμένη ρύθμιση του ACS server την έκανε όλη τη δουλειά. Αυτό, πράγματι, να το δεχτώ, δεν φρόντισαν να κάνουν επαρκείς δοκιμές ώστε να είναι 100% (με μηδενική απόκλιση) απρόσκοπτη η μετάβαση όλων. Αυτό έπρεπε να το προσέξουν ιδιαιτέρως, τώρα είναι πολύ δύσκολο να διορθώσουν την κακή εικόνα που δημιούργησαν, που σε μια μέρα κατέστρεψε την υποδειγματική συμπεριφορά, ως εταιρία, που είχαν μέχρι τη "μαύρη" 24/5.


:thumbsup1:thumbsup1:thumbsup1



Οπότε, για να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους, σε καμία περίπτωση δεν τους δικαιολογώ. Ό,τι έγινε, έγινε υπ' ευθύνη τους, και είναι καταδικαστέο. Αλλά μην τους σούρνουμε και άλλα 'ντ' άλλων.


:oneup::oneup::oneup:

proffessor_x
10-06-11, 13:31
Πήγα απο ΟΤΕ στην Cyta και εχω αριστες εντυπωσεις, Voip απροβληματιστο και μαλιστα στο λενε και στο συμβολαιο και τηλεφωνικως, τους ζητησα το ζαντολαστιχο απο το Thompson μου το εδωσαν, ηρθε τεχνικος με ραντεβου κλεισμενο στο σπιτι μου και μου εφερε την νεα γραμμη χωρις να κανω τιποτα λογω acs server και επαιξε με την μια....ο καθενας γραφει τις εντυπωσεις/αποψεις του για τον παροχο του...(Αποψη μου) ανετα θα γινει δευτερος παροχος πισω απο τον ΟΤΕ....

tsorbi
10-06-11, 13:58
"ηρθε τεχνικος με ραντεβου κλεισμενο στο σπιτι μου και μου εφερε την νεα γραμμη χωρις να κανω τιποτα"
Λύσε μου την απορία πως έγινε αυτό με την γραμμή.

proffessor_x
10-06-11, 14:08
Συνδεσε τον εξοπλισμο στο σπιτι μου και εφερε απο τον κατανεμητη της πολυκατοικιας μου στο διαμερισμα μου τηλεφωνο/ιντερνετ χωρις να κανω τιποτα....ειχα κλεισει ραντεβου μαζι του και μου τα συνδεσε ολα...ο αριθμος τηλεφωνου μου ειναι cyta!

tsorbi
10-06-11, 14:17
"Πήγα απο ΟΤΕ στην Cyta"
Προφανώς με φορητότητα οπότε γραμμή ειχες απο τον κατανεμητη της πολυκατοικιας σου στο διαμερισμα σου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.