PDA

Επιστροφή στο Forum : Ευρεση εργασιας. Αποστείλατε εδω το βιογραφικό σας.



Σελίδες : 1 [2]

alwaysalone
19-10-06, 22:02
Θα σου πρότεινα να ξανασκεφθείς τις απόψεις σου ιδιαίτερα τον έλεγχο του βιογραφικού, που δεν θα πρέπει να είναι άλλωστε κανένα επτασφράγιστο μυστικό. Πως θα βρείς λοιπόν δουλειά όταν αυτοαποκλείεσαι από πάμπολες επιχειρήσεις που προσλαμβάνουν προσωπικό μόνο μέσω εταιριών επιλογής ;.

Διάβασε, προσεκτικά, και το μήνυμα του apok. Περιγράφει με απόλυτη ακρίβεια, γλαφυρά, την κατάσταση. :oneup:

Oπως ειδες ανέφερα την ICAP που ειναι συμβουλοι κλπ (details δε χρειάζονται). Kαι ειναι οπως ειπα μακραν καλύτερη απο τις άλλες εταιρειούλες..Αλλά εκει επιλέγουν απο middle level και πανω στελέχη. :)

Επισης, το CV θεωρείται και αυτο ενα απο τα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα.

Α, αν ποτε θελήσω να αλλάξω δουλειά, να εισαι σίγουρος οτι δε θα επιλέξω τη select. No way. Αυτα.

apok
19-10-06, 22:08
Επισης, το CV θεωρείται και αυτο ενα απο τα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα.

Στην παραμικρότερη υπόννοια οτι το cv σου έχει πάει σε μάτια που δεν έπρεπε να πάει, υπάρχει και η προστασια προσωπικών δεδομένων. Και να εισαι σίγουρος οτι μια εταιρεία δεν θα διακινδυνεύσει να φάει ένα τεράστιο πρόστιμο γιατι διακίνησε το βιογραφικό σου εκει που δεν έπρεπε;)

Έχεις κατι συγκεκριμένο με αυτή την εταιρεία? Αν, ναι πες το και σε εμάς να ξέρουμε και να προφυλαχθουμε

alwaysalone
19-10-06, 22:12
Στην παραμικρότερη υπόννοια οτι το cv σου έχει πάει σε μάτια που δεν έπρεπε να πάει, υπάρχει και η προστασια προσωπικών δεδομένων. Και να εισαι σίγουρος οτι μια εταιρεία δεν θα διακινδυνεύσει να φάει ένα τεράστιο πρόστιμο γιατι διακίνησε το βιογραφικό σου εκει που δεν έπρεπε;)

Έχεις κατι συγκεκριμένο με αυτή την εταιρεία? Αν, ναι πες το και σε εμάς να ξέρουμε και να προφυλαχθουμε

Ειχα εργαστεί στο παρελθόν σε εταιρεία συμβουλων (οχι στη select, ούτε στην ICAP ).

apok
19-10-06, 22:17
Nαι.. δεν μου/μας απαντάς όμως... ξέρεις κάτι που εμείς που δεν έχουμε ασχοληθεί με αυτον τον χώρο δεν ξέρουμε?

alwaysalone
19-10-06, 22:30
Nαι.. δεν μου/μας απαντάς όμως... ξέρεις κάτι που εμείς που δεν έχουμε ασχοληθεί με αυτον τον χώρο δεν ξέρουμε?

Ειρωνεύεσαι?
Ε ολο και κατι θα'χα ακουσει/δει στον 1,5 χρονο. Δε θελω να δωσω details ομως. Το "fast-food" βιογραφικών ομως ισχύει σε πολλές.

Ομως δεν απέτρεψα κανεναν να στείλει cv σε τετοια εταιρεία. Είπα οτι εγω δε θα εστελνα. Γιατι θέλω να εχω εγω τον ελεγχο να επιλέξω σε ποια εταιρεία θελω να εργαστώ. Μετρά και αυτο ως κριτήριο επιλογης για μια θέση.

alexandrozz
20-10-06, 09:55
Νομίζω ότι θέτεις κάποια κριτήρια για τη δουλειά που ψάχνεις και αν δεν θες δεν πας. Αν έχεις κάποιους λόγους που πιστεύεις ότι δεν πρέπει να στείλουμε βιογραφικά σε τέτοιες εταιρίες θα ήταν χρήσιμο να μας τους πεις (τουλάχιστον σε pm αν δεν θες να θίξεις κάποια θέματα δημόσια) γιατί προσωπικά σκέφτομαι να στείλω σε κάποια από αυτές.

aklpts
20-10-06, 10:47
Και θα παρακαλουσα και εγω να ξερω για ποιο λογο δεν πρεπει να στελνουμε βιογραφικα σε τετοιες εταιρειες. Επειδη ειμαστε σε δημοσιο forum θα πρεπει οταν εχουμε μια γνωμη, τουλαχιστον να δινουμε καποια επιχειρηματα για να την υποστηριξουμε.

manoulamou
20-10-06, 11:03
Για να αντιστρεψω τις ερωτησεις των προηγουμενων του στιλ
οποιος δεν εχει επιχειρηματα ή αποδεικτικα στοιχεια να τα καταθεσει αλλιως να σιωπησει:
Βρηκε καποιος ;) ο ιδιος ή γνωστος του δουλεια μεσα στις προσδοκιες του
απο τις παραπανω εταιριες και ιδιως την http://www.selecthellas.gr/???
Προσωπικα θα ενδιαφερομουν γιατι εχω παιδια ουσιαστικα ανεργα,
εαν οντως προκειται για αξιοπιστες εταιριες.

aklpts
20-10-06, 11:28
Για να αντιστρεψω τις ερωτησεις των προηγουμενων του στιλ
οποιος δεν εχει επιχειρηματα ή αποδεικτικα στοιχεια να τα καταθεσει αλλιως να σιωπησει:
Βρηκε καποιος ;) ο ιδιος ή γνωστος του δουλεια μεσα στις προσδοκιες του
απο τις παραπανω εταιριες και ιδιως την http://www.selecthellas.gr/???
Προσωπικα θα ενδιαφερομουν γιατι εχω παιδια ουσιαστικα ανεργα,
εαν οντως προκειται για αξιοπιστες εταιριες.

Μπορω να διαβεβαιωσω συγκεκριμενα για την select οτι προκειται για επαγγελματιες του ειδους. Απλα και ξεκαθαρα. Και μαλιστα αναπτυσσονται και ταχυτατα και στην αγορα της Κυπρου.Πραγμα που σημαινει οτι αναζητουν κοσμο απο Ελλαδα, και Κυπρο βεβαιως, για να δουλεψουν εκει.

Δεν αποτελουν διαφημιση της εταιριας τα παραπανω, αλλα μια αποδειξη οτι τετοιους ειδους εταιρειες μπορουν να σου βρουν δουλεια σε διαφορους τομεις και χωρους, που υπο αλλες συνθηκες ο υποψηφιος ενδεχομενως δεν θα ειχε προσβαση.

igiorgio
20-10-06, 11:47
Προσωπικα θα ενδιαφερομουν γιατι εχω παιδια ουσιαστικα ανεργα,
εαν οντως προκειται για αξιοπιστες εταιριες.

Και βέβαια να στείλουν τα παιδιά τα βιογραφικά τους, ει δυνατόν σ' όλες τις εταιρίες. Οπως προείπα καλύπτουν μία αγορά εργασίας στην οποία ο υποψήφιος μόνο δια μέσω τους μπορεί να αποκτήσει πρόσβαση.

Τώρα, έστω ότι κάποιες από αυτές τις εταιρίες δεν είναι αξιόπιστες. Ε, και ;. Δεν βλέπω κανένα ρίσκο. Ο υποψήφιος δεν πληρώνει αμοιβή, ούτε υποχρεούται να αποδεχθεί κάποια θέση που δεν τον εκφράζει.

manoulamou
20-10-06, 11:49
Και τα κινεζικα προϊοντα εξαπλωνονται ραγδαια και τεινουν να κυριαρχησουν στην διεθνη αγορα.
Αυτο δεν αποτελει αποδειξη πως ειναι αξιοπιστα και ποιοτικα.
Ξερετε συγκεκριμενα καποιους που να βρηκαν σοβαρη δουλεια μεσω αυτων των εταιριων?
Γιατι ολοι μας μεχρι τωρα μιλαμε γενικα και αοριστα,
ακομα κι εγω δεν ειχα καμμια προσωπικη αρνητικη ή θετικη εμπειρια!
Δεν αποτρεπουμε κανεναν, γνωσεις ανταλλασσουμε μεταξυ μας...

aklpts
20-10-06, 11:56
εγω προσωπικα ξερω. Αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα. Εγω μπορει να λεω οτι θελω. Δοκιμαστε και κρινετε μονοι σας.

igiorgio
20-10-06, 12:16
Ξερετε συγκεκριμενα καποιους που να βρηκαν σοβαρη δουλεια μεσω αυτων των εταιριων?


Πάμπολους, που κατέκτησαν ακόμη και ανώτατες θέσεις. Οσο προς την έννοια "σοβαρή" έχω να παρατηρήσω τα εξής:

Κάθε δουλειά είναι σοβαρή εφ' όσον συμβαδίζει με τα προσόντα, με τις προσδοκίες του εργαζόμενου. Από κει και πέρα όμως εξαρτάται από τον ίδιο να διατηρήσει, να αναπτύξει με την σοβαρότητά του, με τις γνώσεις του την θέση εργασίας του.

Κι όχο μόνο, διότι δεν θα συνταξιοδοτηθεί από την αρχική του εταιρία, που αν θέλεις είναι το πρώτο σκαλοπάτι στην καριέρα του. Θέλω να πω, για έναν φιλόδοξο νέο άνθρωπο, οι ορίζοντες είναι ανοιχτοί.

ntampa7
20-10-06, 12:26
επειδή λοιπόν δοκιμάσαμε και κρίναμε μόνοι μας να σας πω πως δε θέλω να αναφέρω το ποσό των χρημάτων που "και καλά" δεν έπρεπε να πάρω από υπερωρίες και δώρα πάσχα χριστουγέννων λήξης σύμβασης κλπ.
ή το γεγονός ότι δεν με πληρώσαν έναν ολόκληρο μήνα με την αιτιολογία ότι είχε γίνει λάθος στο λογισμικό του λογιστηρίου και είχα πάρει περισσότερα χρήματα πριν από 7 μήνες και το λάθος ανακαλύφθηκε τότε που έληγε η τελευταία μου σύμβαση.
έφθασα μέχρι την επιθεώρηση εργασίας για να ανακαλύψω πως και αυτόί τα πέρναν...
θέλετε και άλλα?
θέλετε μήπως και αποδείξεις τραπεζών μισθοδοσίες ανυπόγραφες και παρουσιολόγια στη δουλειά μου για να πειστείτε?

yiapap
20-10-06, 12:34
Θυμάστε τι είχα γράψει (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=818013&postcount=15)για τα 2 μοντέλα;
Ξαναδιαβάστε τώρα αυτό που είχα γράψει, αυτό που λέει η ntampa και θα καταλάβετε γιατί το 2ο μοντέλο θα το απέρριπτα εκτός αν ήμουν σε απόγνωση.

aklpts
20-10-06, 12:46
Θυμάστε τι είχα γράψει (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=818013&postcount=15)για τα 2 μοντέλα;
Ξαναδιαβάστε τώρα αυτό που είχα γράψει, αυτό που λέει η ntampa και θα καταλάβετε γιατί το 2ο μοντέλο θα το απέρριπτα εκτός αν ήμουν σε απόγνωση.

Οι εταιριες αυτες σε προτεινουν σε πελατες. Τωρα απο εκει και περα αν δεν θες, δεν πας.
Οσον αφορα τις περιπτωσεις που εισαι γραμμενος στην μισθοδοσια της select αλλα δουλευεις για καποια αλλη εταιρεια, δεν υπαρχει απολυτως κανενας κινδυνος και δεν εχει καμια διαφορα απο τα ησουν στην μισθοδοσια μιας αλλης οποιαδηπωτε εταιρειας. Εχεις τα ιδια δικαιωματα, δικαιουσαι ακριβως τα ιδια. Και αποζημιωσεις και αδειες και οτιδηπωτε αλλο. Ολα τα αλλα ειναι ραδιο αρβυλα και πιστεψτε με καμια σοβαρη εταιρεια ανθρωπινου δυναμικου δεν θα επετρεπε τετοιες παρανομιες.

ntampa7
20-10-06, 12:59
οκ λοιπόν εγώ δεν έχω λόγο να αντιπαρατεθώ με κανέναν εδώ μέσα άλλωστε κάποιοι με γνωρίζουν και ξέρουν πως δεν λέω εύκολα λόγια και δε κατηγορώ ανθρώπους και καταστάσεις.
τα όσα ανέφερα είναι από προσωπική πείρα τόσο δική όσο και συναδέλφων μου στη προηγουμενή μου δουλειά.
απλά εγώ έμεινα χωρίς λεφτά έναν ολόκληρο μήνα και δεν είχα καν να πάρω ψωμί ενώ δούλευα από τις 7 το πρωί μέχρι τις 11 το βράδυ υπερωρίες.αυτό και μόνο αρκεί για να προσπαθήσω να δώσω ένα επιχείρημα σε κάποιον που πιθανόν θα ζητούσε τη γνώμη μου.

immortal1979
20-10-06, 14:35
ntampa7 Αυτα μονο στην ελλαδα γινονται και προσωπικα σε πιστευω.
Τωρα για τετοιες εταιρειες που λεει στην αρχη το θεμα, δεν πιστευω τιποτα, αν ημουν σε αλλη χωρα θα πιστευα και θα εστελνα αλλα εδω? Εδω οχι. Εδω ο καθενας κοιτα το συμφερον του, θεωρουν τους εργαζομενους ζωα κτλ, δεν παιζω μπαλα εδω πλεον.
Μην ψαρωνετε, με πυροτεχνηματα.

manoulamou
20-10-06, 14:56
Εκεινο που μ ενοχλει περισσοτερο ειναι οτι μερικοι δεχονται σαν θεσφατο
οτι "καμμια σοβαρη εταιρια δεν θα διακινδυνευε τη φημη της" κλπ.
Αυτο ιδιως στην Ελλαδα που ολοι ξερουμε, απλα δεν ισχυει.
Δεκαδες εως εκατονταδες μεγαλες εταιριες δεν δινουν μια για τους πελατες τους,
ποσο μαλλον για τους εργαζομενους τους! Παραδειγματα απειρα.
Φροντιζουν να προσλαμβανουν αυτους που ειναι διατεθειμενοι να θυσιασουν / κανουν
σχεδον τα παντα προκειμενου να ξεφυγουν απο την ανεργια!
Και αφου μερικοι θελουν αποδειξεις για να πειστουν: ο γιος της αδερφης μου εχει ανεβει ολα τα σκαλια
μεχρι υψηλοβαθμο στελεχος σε ολες σχεδον τις πολυεθνικες στο χωρο των καλλυντικων / απορρυπαντικων.
Σε καμμια δεν προσληφθηκε μεσω αγγελιας ή τριτης εταιριας. Ουτε θελει να ακουσει για την υπαρξη τους.
Και μια εταιρια ξερω απο τον σωρο των ηλεκτρονικων, η οποια παιρνει ατομα οχι σαν σκλαβακια,
αλλα σαν αξιοπρεπεις υπαλληλους, με ολα τους τα νομιμα δικαιωματα ειναι η Altec.
Δεν τους χρυσωνει σε επιπεδο αποδοχων, ομως ειναι νομικα συνεπεστατη!
Σιγουρα θα υπαρχουν και αλλες ειναι ομως ελαχιστες μπροστα στο χαος...

yiapap
20-10-06, 15:34
Ολα τα αλλα ειναι ραδιο αρβυλα και πιστεψτε με καμια σοβαρη εταιρεια ανθρωπινου δυναμικου δεν θα επετρεπε τετοιες παρανομιες.Δεν είναι έτσι ακριβώς. Η λέξη κλειδί στα παραπάνω είναι το "ΣΟΒΑΡΗ"
Η οποιαδήποτε εταιρεία έχει επενδύσει σε κεφάλαια και δραστηριοποιείται σε μια συγκεκριμένη αγορά.
Είναι γενικά εύκολο να "τσεκάρεις" ποια είναι η εταιρεία για την οποία πας να δουλέψεις.
Οι headhunter εταιρείες αντίθετα δεν είναι εταιρείες "έντασης κεφαλαίου". Χρειάζονται μόνο ένα γραφείο, ένα τηλέφωνο και 1-2 άτομα. Συνεπώς μπορούν σήμερα να είναι και αύριο έχοντας ξεζουμίσει 100 υπαλλήλους να κλείσουν ή να αλλάξουν όνομα.

Δε λέω ότι κάτι τέτοιο ισχύει για τη Select, όμως κρούσματα όπως περιγράφονται παραπάνω έχουν συμβεί πολλάκις και όχι μόνο στην Ελλάδα.

Γενικά καλό είναι να προσέχουμε για να έχουμε...

Όσο για τις υπερωρίες της ntampa... Ένα cent να είχα για κάθε "υπερωρία" που έχω κάνει... :lol:

KLG
20-10-06, 15:50
Eμένα αυτό που με προβληματίζει είναι οτι ακόμα και πολυεθνικές εταιρίες που στις μητρικές τους χώρες υπακούν στις διατάξεις και νόμους μόλις έρχονται στην Ελλάδα υιοθετούν άκρως επιθετικές ώς προς τους εργαζομένους πολιτικές.

Και απο την άλλη είμαστε και ευγνώμονες που μας κάναν και την τιμή που ανοίξαν παράρτημα στη χώρα μας με εργαζομένους που πληρώνονται το 1/6 απο τις αντίστοιχες τιμές στις χώρες τους. Αλλά μην το πείς outsourcing... Εμείς δεν είμαστε Ινδια Βουλγαρία κτλ.

Εμείς παρέχουμε ευκαιρίες για την πολύπλευρη ανάπτυξη της επιχειρηματικότητας στο σύγχρονο, ευέλικτο περιβάλλον που καθορίζεται απο την είσοδο μας στην κοινωνία της πληροφορίας. Και δώσε χειραψίες και δώσε υποσχέσεις και δώσε φτωχο επιστημονικό δυναμικό...

immortal1979
20-10-06, 19:06
Εμείς δεν είμαστε Ινδια Βουλγαρία κτλ.


Δεν βαζω και το χερι μου στην φωτια :hmm:
Βρες μπας και ειμαστε, και δεν εννοω σαν αυτες τις χωρες αλλα χειροτερη σαν χωρα?

harris
20-10-06, 19:12
Αν καποιος εχει στειλει βιογραφικο σε αυτην ή παρομοια εταιρια
ας μας πει τι επακολουθησε, ετσι για να παιρνουμε μια ιδεα

Στην εταιρεία είχα στείλει το βιογραφικό μου πριν από 1,5 χρόνο. Ήταν η μόνη που ασχολήθηκε με το θέμα (είχα στείλει και σε άλλες 4-5 και κανείς δεν είχε πάρει ούτε τηλεφωνο!).

Αφού με κάλεσαν λοιπόν σε μία προσωπική συνεντευξη, μου βρήκαν 3 διαφορετικές θέσεις που είχαν και που μπορούσα να καλύψω, και μάλιστα και οι τρείς πολύ καλές θέσεις με πολύ καλούς μισθούς!

Τελικά προσλήφθηκα στην μία από τις 3, σε διάστημα συνολικά 2 εβδομάδων από την ημέρα που είχα στείλει το βιογραφικό μου στην select. Εννοείται ότι τον μισθό μου τον πλήρωνε ο εργοδότης μου, ενώ η select πληρώθηκε από τον εργοδότη για τις υπηρεσίες που προσέφερε ;)

Από τότε και μέχρι σήμερα με έχουν πάρει τηλέφωνο 4 φορές να με ρωτήσουν πως τα πάω, αν είμαι ευχαριστημένος κλπ κλπ κλπ... κάτι που μου έχει κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση!

Γενικώς είναι πολύ καλή σ'αυτό που κάνει, και μπράβο τους :oneup:

Michelle
25-10-06, 06:23
Και η κορη μου εστειλε βιογραφικα (οχι εκει)
και την καλεσανε στα σταρμπακσ για ... συνεντευξη!
Για θεση καφετζους συνεντευξη, για το Θεο δλδ:rofl:

Μα η επιτυχία των Starbucks (και) εκει οφείλεται. Στο οτι δεν θεωρούν τους μπαρίστες τους αναλώσιμο είδος και τους περνάνε απο εντατική, 24ωρη εκπαίδευση. Ο μπαρίστας είναι αυτός που έρχεται σε επαφή με τον πελάτη και μεγάλο μέρος της εντύπωσης του πελάτη για την εταιρεία εξαρτάται απο αυτόν. Οπότε μου φαίνεται λογικότατο να τους περνάνε απο συνέντευξη. Το μέλλον της εταιρείας τους εξαρτάται κατά μεγάλο βαθμό απο αυτούς. Δεν είναι καφενείο της γωνιάς τα Starbucks. Και οι υπάλληλοι τους απολαμβάνουν καλύτερο μισθό και προνόμια απο παρόμοιες θέσεις σε άλλες αλυσίδες ή καταστήματα. Σε έρευνα δε που είχε γίνει στην Αμερική μεταξύ μπαριστών της Starbucks οι περισσότεροι ήταν νέοι, γύρω στα 20 και δήλωσαν οτι νιώθουν πολύ καλύτερα σε αυτή τη θέση απ'ότι να δούλευαν πχ σε αλυσίδα fast food και το 80% ήταν απόλυτα ικανοποιημένοι απο τη δουλειά τους.

(όχι δεν έχω δουλέψει στη Starbucks, απλά επειδή τη θαυμάζω πολύ σαν εταιρεία έχω διαβάσει αρκετά γι'άυτή και δεν μπορώ να ακούω τέτοιους επιπόλαιους αφορισμούς. :mad: Γι'αυτό η Starbucks έγινε κολοσσός και όσοι έχουν τέτοιες απόψεις δεν μπορούν να κάνουν να πετύχει ούτε μαγαζάκι της γωνίας.)

alexandrozz
25-10-06, 09:59
Τα starbucks στην Ελλάδα αναπτύσονται ραγδαία. Είναι λογικό να περνάνε από συνέντευξη γιατί πολλοί μπορεί να είναι αύριο στελέχη. Επίσης θέλουν να κρατήσουν μια ποιότητα (εξυπηρέτηση, προϊόν) δεν γίνεται να προσλάβουν κάποιον δηλαδή που δεν είναι ή δεν μπορεί να είναι ευγενικός. Φυσικά όλα αυτά έχουν σαν αποτέλεσμα ο καφές στο τέλος να έχει 4,5 ευρώ αντί για 2-3. Όσοι μπορούν τα δίνουν.

aklpts
25-10-06, 10:57
. Φυσικά όλα αυτά έχουν σαν αποτέλεσμα ο καφές στο τέλος να έχει 4,5 ευρώ αντί για 2-3. Όσοι μπορούν τα δίνουν.

Ειδαμε και στο κολωνακι ποσο εχει ο καφες....

manoulamou
25-10-06, 11:27
Δεν ξερω τι γινεται ειδικα με τα σταρμπακσ (σκλαβακια πολυτελειας)
ομως πρωην υπαλληλοι σουπερμαρκετς ηταν η πλειοψηφια
των απλων στρατιωτων που πολεμησαν στο Σοκ και Δεος.
Η τιμη του καφε στην Ελλαδα δεν οφειλεται στην εντατικη 24ωρη(!!!)
εκπαιδευση των μπαρουπαλληλων αλλα στην γενικοτερη παντελη
ελλειψη καταναλωτικης συνειδησης και αγορανομικων ελεγχων....

The_StarGazer
25-10-06, 13:44
Γι'αυτό η Starbucks έγινε κολοσσός και όσοι έχουν τέτοιες απόψεις δεν μπορούν να κάνουν να πετύχει ούτε μαγαζάκι της γωνίας.)

Ωραια εισαι. Ευγε κοπελα μου. :worthy:

Michelle
25-10-06, 18:41
Δεν ξερω τι γινεται ειδικα με τα σταρμπακσ (σκλαβακια πολυτελειας)
ομως πρωην υπαλληλοι σουπερμαρκετς ηταν η πλειοψηφια
των απλων στρατιωτων που πολεμησαν στο Σοκ και Δεος.
Η τιμη του καφε στην Ελλαδα δεν οφειλεται στην εντατικη 24ωρη(!!!)
εκπαιδευση των μπαρουπαλληλων αλλα στην γενικοτερη παντελη
ελλειψη καταναλωτικης συνειδησης και αγορανομικων ελεγχων....


Τα starbucks στην Ελλάδα αναπτύσονται ραγδαία. Είναι λογικό να περνάνε από συνέντευξη γιατί πολλοί μπορεί να είναι αύριο στελέχη. Επίσης θέλουν να κρατήσουν μια ποιότητα (εξυπηρέτηση, προϊόν) δεν γίνεται να προσλάβουν κάποιον δηλαδή που δεν είναι ή δεν μπορεί να είναι ευγενικός. Φυσικά όλα αυτά έχουν σαν αποτέλεσμα ο καφές στο τέλος να έχει 4,5 ευρώ αντί για 2-3. Όσοι μπορούν τα δίνουν.

Μόνο που στα Starbucks δεν πληρώνεις μόνο την εξυπηρέτηση, την 24ωρη εκπαίδευση του προσωπικού, το άνετο περιβάλλον. Ο καφές τους είναι με διαφορά ο ποιοτικότερος του κόσμου, και προσέχουν κάθε λεπτομέρεια. Το ξέρετε οτι ο λόγος που είχαν απαγορευσει το κάπνισμα στους χώρους τους πολύ πριν το κάνει η Πολιτεία (στην Αμερική γιατί εδώ δεν το έχει απαγορευσει ακόμα το κράτος) ήταν για να μην χαλάει το άρωμα του καφέ; Οτι ζητούν απο τους υπαλλήλους τους να μην φορούν έντονα αρώματα για τον ίδιο λόγο; Ότι ακόμη και το νερό που βάζουν είναι φιλτραρισμένο ώστε να μην χαλάει τη γεύση; Ότι ακόμα κι όταν η τιμή του καφέ αυξήθηκε στο διπλάσιο-τριπλάσιο δεν έριξαν την ποιότητα του; Ότι αρχικά απέφευγαν το franschising (δικαιόχρηση) ως ο διαόλος το λιβάνι γιατί φοβόντουσαν μην δεν προσέχουν οι δικαιοχρήστες τόσο όσο θα έπρεπε την ποιότητα; Και χίλια δύο ακόμα... Η Starbucks πουλάει ποιότητα και ζεστασιά (σαν περιβάλλον και προσωπικό). Αυτό είναι το ανταγωνιστικό της πλεονέκτημα, γιάυτό πέτυχε και γι'αυτό έχει 4 ευρώ τον καφέ και το τρισάθλιο παρακιμακό τυροπιτάδικο του δρόμου με τη νέον επιγραφή τον έχει 1-2. Διαλέγεις και παίρνεις. Προσωπικά, διαλέγω ποιότητα.

alwaysalone
25-10-06, 18:48
Συμφωνω με τη manoulamou, για τα "σκλαβάκια πολυτελείας". Δυστυχώς ετσι ειναι. (και οχι μονο εκει).

Προσωπικα επιλέγω δαγκωτο τα starbucks, για το κάπνισμα και για τις ανετες πολυθρόνες. "Περίεργους" καλους καφέδες βρίσκεις και στα εξάρχεια.

Michelle, φαντάζομαι τον καφέ τον παίρνεις στο...χέρι, μιας και στα starbucks -εντος-, απαγορεύεται το κάπνισμα.. :twisted: (αστειεύομαι..:) )

The_StarGazer
25-10-06, 18:49
Καλα. Oσο κοτοπουλα ειναι αυτα του KFC οσο καλοι ειναι οι κιμαδες που βαζουν στα πεφετκια οι GoodoMacDonaldαδες αλλο τοσο ΠΙΟ ποιοτικος καφες απο τους αλλους ειναι των StarBUCKS.

Σε αυτο που τους βαζω ομως Α+++ ειναι η απαγορευση του καπνισματος.

[The_StarGazer thinks]

4 ευρω εχει ο καφες και εδω Ζωγραφου και στα Εξαρχεια και αλλου. Αλλα δεν βαζουν φιλτραρισμενο νερο. Ρε. Λες να μας δουλευουν ?

[/The_StarGazer thinks]

Michelle
25-10-06, 19:25
Ο κλασσικός έλληνας, ξέρει καλύτερα απο όλους και φυσικά αυτό που ξέρει πάντα είναι οτι οι εταιρείες είναι οι κακές και τα μαγαζάκια της γωνίας τα καλά. Και στην ειρωνεία...πρώτος!
Συνεχίστε έτσι. Εγώ σταματάω τη συζήτηση εδώ.

The_StarGazer
25-10-06, 19:51
Και πολυ καλα κανεις :)

alexandrozz
25-10-06, 23:52
Μόνο που στα Starbucks δεν πληρώνεις μόνο την εξυπηρέτηση, την 24ωρη εκπαίδευση του προσωπικού, το άνετο περιβάλλον. Ο καφές τους είναι με διαφορά ο ποιοτικότερος του κόσμου, και προσέχουν κάθε λεπτομέρεια. Το ξέρετε οτι ο λόγος που είχαν απαγορευσει το κάπνισμα στους χώρους τους πολύ πριν το κάνει η Πολιτεία (στην Αμερική γιατί εδώ δεν το έχει απαγορευσει ακόμα το κράτος) ήταν για να μην χαλάει το άρωμα του καφέ; Οτι ζητούν απο τους υπαλλήλους τους να μην φορούν έντονα αρώματα για τον ίδιο λόγο; Ότι ακόμη και το νερό που βάζουν είναι φιλτραρισμένο ώστε να μην χαλάει τη γεύση; Ότι ακόμα κι όταν η τιμή του καφέ αυξήθηκε στο διπλάσιο-τριπλάσιο δεν έριξαν την ποιότητα του; Ότι αρχικά απέφευγαν το franschising (δικαιόχρηση) ως ο διαόλος το λιβάνι γιατί φοβόντουσαν μην δεν προσέχουν οι δικαιοχρήστες τόσο όσο θα έπρεπε την ποιότητα; Και χίλια δύο ακόμα... Η Starbucks πουλάει ποιότητα και ζεστασιά (σαν περιβάλλον και προσωπικό). Αυτό είναι το ανταγωνιστικό της πλεονέκτημα, γιάυτό πέτυχε και γι'αυτό έχει 4 ευρώ τον καφέ και το τρισάθλιο παρακιμακό τυροπιτάδικο του δρόμου με τη νέον επιγραφή τον έχει 1-2. Διαλέγεις και παίρνεις. Προσωπικά, διαλέγω ποιότητα.
Έχεις διαβάσει το βιβλίο του Schultz "Κάνε ένα καφέ με τη καρδιά σου"? ακριβώς αυτά λέει (και άλλα πολλά)

The_StarGazer
26-10-06, 00:13
alwaysalone ειδα το edit σου. Το backs και το bucks ουτε που ειδα οτι το ειχες γραψει λαθος. Δεν το εγραψα γιαυτο το λογο με κεφαλαια.
Ηθελα να τονισω την λεξη BUCKS=δολλαρια. Παρεξηγηση.

Michelle
26-10-06, 03:21
Έχεις διαβάσει το βιβλίο του Schultz "Κάνε ένα καφέ με τη καρδιά σου"? ακριβώς αυτά λέει (και άλλα πολλά)


Yep. Τη λάτρευα που τη λάτρευα τη Starbucks μετά απο αυτό το βιβλίο σιγουρευτηκα για όσα πίστευα γι'αυτή.


alwaysalone ειδα το edit σου. Το backs και το bucks ουτε που ειδα οτι το ειχες γραψει λαθος. Δεν το εγραψα γιαυτο το λογο με κεφαλαια.
Ηθελα να τονισω την λεξη BUCKS=δολλαρια. Παρεξηγηση.

Το όνομα της Starbucks δεν βγαίνει απο εκεί. Αν θες θα το κοιτάξω να σου πω απο που βγαίνει.


Και πολυ καλα κανεις :)

Α ναι; Για πες μου και γιατί; Αν έχεις τα κότσια φυσικά, γιατί lame υπονοούμενα όλοι μπορούμε να πετάξουμε.

The_StarGazer
26-10-06, 04:07
Το όνομα της Starbucks δεν βγαίνει απο εκεί. Αν θες θα το κοιτάξω να σου πω απο που βγαίνει.


Τζαμπα χρονο θα χαλασεις. Ουτε καν το τελευταιο πραγμα που με ενδιαφερει δεν ειναι.
Λογοπαιγνιο ηταν.



Α ναι; Για πες μου και γιατί; Αν έχεις τα κότσια φυσικά, γιατί lame υπονοούμενα όλοι μπορούμε να πετάξουμε.

Οχι δυστυχως τρεμω απο το φοβο μου. Δεν βρισκω τα κοτσια να σου πω. :x

aklpts
26-10-06, 10:45
Στο θεμα μας παιδια....

alwaysalone
26-10-06, 16:42
the_StaGazer, σε ευχαριστώ για την πληροφορία για τα bucks! Οσο ζω μαθαίνω! :) :) :) Kisses

blend
27-10-06, 16:32
Ανοίγω πάλι το τόπικ, εφ' όσον μου ζητήθηκε από χρήστες.

Θα παρακαλέσω για ενα διάλογο ουσίας.

Ευχαριστώ,

Blend

igiorgio
27-10-06, 16:44
blend, με όλο το σεβασμό, επέτρεψέ μου να κάνω το παρακάτω σχόλιο :

Δεν υπάρχει η έννοια "σοβαρή" δουλειά. Ολες οι δουλειές είναι σοβαρές, με προεξάρχουσα αυτή του οδοκαθαριστή, του σκουπιδιάρη. Φαντασθείτε τι θα γινότανε, αν δεν υπήρχαν αυτοί οι σκληρά εργαζόμενοι συμπολίτες μας.

Εμείς οι ενήλικες έχουμε επιλέξει από καιρό την δουλειά μας, την επαγγελματική μας σταδιοδρομία. Στο μεσοδιάστημα την έχουμε αναθεωρήσει, απορρίψει κλπ.

Ομως, να λέμε στα βλαστάρια μας να αναζητήσουν μια "σοβαρή" δουλειά, το θεωρώ ανεύθυνο. Τι σημαίνει δηλαδή "σοβαρή" δουλειά;. Εφ’ όσον το βλαστάρι μας έχει τα εφόδια να γίνει π.χ. οικοδόμος, γιατί το παρακινούμε ότι ντε και καλά του αρμόζει θέση γραφείου;.

Κατά συνέπεια, τα βλαστάρια μας θεωρούν τις διάφορες δουλειές που τους προσφέρονται ακατάλληλες, σκλαβιά κι άλλα τέτοια ηχηρά.

Κατά την γνώμη μου, είναι εγκληματική η ανευθυνότητα μας σαν γονείς. Κατά κύριο λόγο σε ‘μας όφείλεται η "ανεργία της καφετέριας", όσο αφορά στα βλαστάρια μας.

Βέβαια τους καφέδες κι όχι μόνο τους πληρώμουμε εμείς, οι γονείς. Και δυστυχώς, τα βλαστάρια μας αποδέχονται τις απόψεις μας, το επαγγελματικό τους χάλι.:( :(

blend
27-10-06, 16:48
blend, με όλο το σεβασμό, επέτρεψέ μου να κάνω το παρακάτω σχόλιο :

Να υπενθυμήσω... Δεν είχα καμμία συμμετοχή στην κουβέντα. ;)

Reef
27-10-06, 16:49
και γω ειμαι τις αποψης οτι ολες οι δουλειες ειναι καλες αρκει αυτος που την κανει να γουσταρει, και το να ειναι καποιος καλος τεχνιτης με ονομα στην πιατσα ειναι εξισου καλο με το ειναι επιτυχημενος εμπορος ή προγραμματιστης, σημασια εχει οτι κανεις να το κανεις με μερακι.

ο παπους μου πχ ηταν ελαιωχρωματιστης με ονομα στην πιατσα ολοι τον εμπιστευοντουσαν τοσο πολυ που τον αφηναν ακομα και τα χρωματα να διαλεγει γιατι ηξεραν οτι εχει γουστο και θα κανει καλη δουλεια, δεν ηταν αυτος ενανς επιτυχημενος ανθωπος? εκανε αυτο που γουσταρε και ολοι τον σεβονταν και τον εκτιμουσαν για τη δουλεια του

igiorgio
27-10-06, 16:53
reef, σωστός λες το αυτονόητο. :oneup:
Να το πω και πιο λαϊκά ; 'καμιά δουλειά δεν είναι ντροπή'. :)

igiorgio
27-10-06, 17:08
Να υπενθυμήσω... Δεν είχα καμμία συμμετοχή στην κουβέντα. ;)

Και βέβαια δεν είχες καμία συμμετοχή στο θέμα. Με όλο τον σεβασμό παρεκάλεσα να ξεκλειδωθεί το θέμα ώστε να παραθέσω το σχόλιό μου. Ευχαριστώ δε για την αποδοχή του αιτήματός μου.

aklpts
31-10-06, 11:46
Οταν ανοιξα το θεμα εχα σαν σκοπο να σας ενημερωσω για μια εταιρεια, την Select, η οποια παρεχει διαφορες υπηρεσιες. Μια απο αυτες ειναι και η ευρεση εργασιας.
Θα ηθελα λοιπον να μεινουμε αν γινεται στις υπηρεσιες που προσφερουν τετοιου ειδους εταιρειες και να μην πλατιαζουμε.

Απλα ας καταθετει ο καθενας τις εμπειριες του απο εταιρειες διαχειρισης ανθρωπινου δυναμικου.
Το ανοιξα το θεμα γιατι μου φανηκε χρησιμο να το μοιραστω μαζι σας. Υπαρχει κοσμος εδω μεσα που σιγουρα θα ενδιαφερεται για ενα καλυτερο μελλον. Ισως λοιπον η Select, adecco κτλ. να μπορουν να τους βοηθησουν σε αυτο.

Παρακαλω λοιπον μεινετε στο θεμα

john dubi
01-11-06, 23:40
Θα σας πω και εγω την εμπειρια μου απο αυτες τις εταιριες! Βεβαια δεν εχω δουλεψει στην Ελλαδα αλλα η πολιτικη τους πιστευω ειναι πανω,κατω η ιδια! Εμεινα ενα χρονο στην adecco σαν καθαριστης σε αεροπλανα και τωρα δουλευω σαν Ηλεκτρολογος (το επαγγελμα μου) με μια παρομοια εταιρεια. Το μεγαλυτερο προβλημα ειναι η συμβιωση με τους συναδελφους που δουλευουν σαν μονιμοι στην εταιρεια που θα σε στειλουν. Σε βλεπουν με αλλο ματι και δεν σε θεωρουν δικο τους μελλος αλλα κατι σαν εξωτερικη βοηθεια που ηρθε για λιγο. Ασ κανεις οτι κανουν αυτοι και μπορει περισσοτερα. Το καλο ειναι οτι μπορεις να μπεις ευκολοτερα και γρηγοροτερα σε μια εταιρεια του επαγγελματικου τομεα που σ ενδιαφερει μεσω ενος γραφειου ανθρωπινου δυναμικου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.