PDA

Επιστροφή στο Forum : Ευρεση εργασιας. Αποστείλατε εδω το βιογραφικό σας.

Σελίδες : [1] 2

aklpts
14-10-06, 14:03
Παιδια υπαρχει αυτη η εταιρεια. http://www.selecthellas.gr/

Στελνετε το βιογραφικο σας και αν υπαρχει καποια θεση αυτοι σας ειδοποιουν. Το εκανα σε ενα λεπτο, δεν μου κοστισε τιποτα. Μπορει και να με ειδοποιησουν στο μελλον...

P.s Δουλευει στο site τους μονο το english version. Προς το παρον τουλαχιστον

odd
14-10-06, 14:17
Για εταιρία ενοικίασης εργαζομένων μου φένεται... :thumbdown

aklpts
14-10-06, 14:46
Για εταιρία ενοικίασης εργαζομένων μου φένεται... :thumbdown

Τα μπερδεψες μου φαινεται. Head hunters ειναι εν ολιγοις.

alexandrozz
14-10-06, 20:58
Απλά να ξέρεις ότι αν ψάξεις θα βρεις και άλλες παρόμιες εταιρίες.

manoulamou
14-10-06, 21:18
Και η κορη μου εστειλε βιογραφικα (οχι εκει)
και την καλεσανε στα σταρμπακσ για ... συνεντευξη!
Για θεση καφετζους συνεντευξη, για το Θεο δλδ:rofl:

aklpts
16-10-06, 11:48
κοιταξτε παιδια. Η συγκεκριμενη ειναι πολυεθνικη. Δεν ειναι ολες ιδιες. Στην τελικη σας δινετε η ευκαιρια να πουλησετε τον ευατο σας. Δεν ειναι κακο! Εξαλλου να ξερετε οτι εταιριες αυτου του ειδους, αντικειμενικος τους σκοπος ειναι η δημιουργια μιας καλης και πλουσιας ποιοτικα βασης δεδομενων, στην οποια ανατρεχουν οταν παρουσιαζεται η αναγκη.

Επειδη σιγουρα αναμεσα στους επισκεπτες του adslgr υπαρχει ενα σημαντικο ποσοστο ατομων με υψηλο επιπεδο μορφωσης, καλο θα ηταν για αυτους να στελνανε τα βιογραφικα τους εκει και οπουδηπωτε αλλου γενικα. Δεν εχουμε να χασουμε τιποτα ρε!!

nmavro73
17-10-06, 22:45
Η select είχε αναλάβει να προμηθεύσει και την Ολυμπιάδα με προσωπικό. Είναι από τις γνωστές στο χώρο. Να ξέρεις ότι αν σε προσλάβουν μέσω αυτής θα σε πληρώνει αυτή και όχι η εταιρία που σε πήρε. Είναι λίγο παράξενο το καθεστώς τους.Μπορεί να σου βρουν μπορεί και όχι. Θα έλεγα να τρέχεις από μονος σου πιο πολυ

odd
17-10-06, 23:12
Η select είχε αναλάβει να προμηθεύσει και την Ολυμπιάδα με προσωπικό. Είναι από τις γνωστές στο χώρο. Να ξέρεις ότι αν σε προσλάβουν μέσω αυτής θα σε πληρώνει αυτή και όχι η εταιρία που σε πήρε. Είναι λίγο παράξενο το καθεστώς τους.Μπορεί να σου βρουν μπορεί και όχι. Θα έλεγα να τρέχεις από μονος σου πιο πολυ

Χα! Χωρίς να ξέρω ότι πρόκειται για εταιρία ενοικίασης εργαζομένων, το κατάλαβα από το site τους. Ο aklpts όμως έσπευσε να με διαψεύσει.

alexandrozz
18-10-06, 01:28
Δεν είναι κακό αν μια εταιρία μπορεί να αξιοποιήσει τα προσόντα σου καλύτερα από εσένα να το κάνει. Και σε απλή δουλειά να πάμε πάλι μας νοικιάζουνε απλά δεν έχουμε μεσάζοντες :P

pelasgian
18-10-06, 01:53
@odd γιατί το «εταιρεία ενοικίασης εργαζομένων» μου δημιουργεί την εντύπωση ότι σου φαίνεται ως «εταιρείας εμπορίας λευκής σαρκός;»

Τι ακριβώς είναι αυτή η «ενοικίαση εργαζομένων;» Σε προσλαμβάνει η εταιρεία αυτή και σε στέλνει να εργαστείς αλλού για μικρό χρονικό διάστημα, όπου δεν έχουν τη δυνατότητα να κάνουν μακροπρόθεσμη πρόσληψη;

Νεκτάριος
18-10-06, 01:59
Και η κορη μου εστειλε βιογραφικα (οχι εκει)
και την καλεσανε στα σταρμπακσ για ... συνεντευξη!
Για θεση καφετζους συνεντευξη, για το Θεο δλδ:rofl:

Έτσι και χειρότερα είναι, βλέπεις στην εποχή μας μία θέση εργασίας είναι πολύ σπάνιο φαινόμενο και ακόμα και καφετζής να πας περνάς από συνέντευξη για να πάρεις τα ψίχουλα που θα σου δώσουν.

:down:

kennyyy
18-10-06, 03:51
Άμα πληρώνεσαι απευθείας από αυτήν είναι ενοικίαση εργαζομένων και αποτι έχω καταλάβει είσαι συμβασιούχος. Αν έχει μια φιξ τιμή (είτε απόλυτα είτε ως επί τοις εκατό του μισθού σου για το 1ο έτος) για την υπηρεσία του να σε προωθήσει/βρει δουλειά την οποία πέρνει όταν υπογράψεις το συμβόλαιο (το οποίο είναι αορίστου χρόνου) τότε είναι κυνηγός κεφαλών (head hunter).
Πέρα από την ηθική πλευρά του να είσαι νοικιασμένος σε μια εταιρεία η οποία δεν είναι ο εργοδότης σου, νομίζω ότι το να είσαι νοικιασμένος έχει επιπλοκές σχετικά με τον τόπο εργασίας σου. Χωρίς να είμαι νομικός οπότε ίσως οι φήμες που έχω ακούσει ναναι 1000% λάθος, αν είσαι με αορίστου χρόνου σε μια εταιρεία, υπάρχουν περιορισμοί ως προς το να σου αλλάξει τόπο εργασίας και νομίζω και θέση αν θυμάμαι καλά...
Αν είσαι νοικιασμένος, ο ιδιοκτήτης σου μπορεί να σου αλλάζει εταιρείες σαν τα πουκάμισα ανά την επικράτεια και να μην έχεις άλλη λύση απτο να παραιτηθείς αν δεν σου αρέσει...
Οι νομικοί θα ξέρουν σίγουρα κάτι...:)

The_StarGazer
18-10-06, 04:58
Δεν είναι κακό αν μια εταιρία μπορεί να αξιοποιήσει τα προσόντα σου καλύτερα από εσένα να το κάνει.

Νταβατζιλικι κοινως. Ετσι δεν το λενε ??

aklpts
18-10-06, 12:08
Βρε παιδια. Χωρις παρεξηγηση αλλα τα εχετε μπερδεψει λιγακι. Η "ενοικιαση υπαλληλων" οπως την ονομαζεται ειναι το λεγομενο outsourcing. Αυτο ειναι μια πρακτικη η οποια εφαρμοζεται κατα κορον στο εξωτερικο. Παραδειγμα η coca-cola θελει να φτιαξει ενα call center για την εξυπηρετηση του κοινου. Κατι σαν γραμμη παραπονων ας πουμε.
Επειδη, για διαφορους λογους, πρεπει να εχει στην μισθοδοσια της συγκεκριμενο αριθμο ατομων, αναθετει στην select και την καθε select την μισθοδοσια των ατομων που θα απαρτιζουν το call center της. Υπαλληλοι της coca cola ειναι ολοι. Οχι της select. Αυτος ειναι ενας τομεας που ασχολουνται αυτες οι εταιριες.

Ομως να ξερετε οτι βασικη ενασχοληση τους ειναι η να βρισκουν ανθρωπινο δυναμικο για τις εταιριες. Οταν λοιπον ενας πελατης τους, τους ζηταει 5 λογιστες και 3 IT consultants, αυτοι ανατρεχουν στο database τους και βρισκουν ποιο ατομο ταιριαζει καλυτερα στο προφιλ αυτο.

Εκει λοιπον ερχομαστε εμεις.Στελνουμε βιογραφικα. Μας παιρνουν και καμια συνεντευξη και μας φακελωνουν. Κατι που δεν ειναι κακο κατα την γνωμη μου.

Δεν εχετε να χασετε τιποτα ρε παιδια. Οσο ψαχνεστε τοσο πιο πολλες ευκαιριες θα σας δινονται.

Φιλικα προς ολους

yiapap
18-10-06, 12:25
Λοιπόν.
Υπάρχουν 2 ειδών εταιρείες που δραστηριοποιούνται στο να κάνουν το "μεσάζοντα".

1. Η εταιρεία μαζεύει τα βιογραφικά, κάνει τη database που λέει ο aklpts και λειτουργεί ως ο ενδιάμεσος κρίκος για τις εταιρείες που ενδιαφέρονται να προσλάβουν προσωπικό. Το κόστος της είναι ότι αυτή η ίδια κρίνει τους υποηφίους κι έτσι ο εργοδότης γλυτώνει χρόνο και (ίσως) υπηρεσίες συμβούλων εφόσον δεν έχει ο ίδιος την ικανότητα να κρίνει (π.χ. μικρή εταιρεία που ψάχνει sysadmin). Σε αυτή την περίπτωση η εταιρεία-μεσάζοντας πληρώνεται είτε μόνο από τον εργοδότη είτε και από τους δύο αλλά ο εργαζόμενος πηγαίνει και δουλεύει ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ για τον ενδιαφερόμενο εργοδότη. Εκτός της μιας-εφάπαξ πληρωμής η εταιρεία δεν παίρνει άλλα χρήματα.

2. ***Εδώ είναι το ύποπτο*** Η εταιρεία δε λειτουργεί ως "headhunter" αλλά ως φίρμα μίσθωσης εργαζομένων (το θέτω κομψά). Οι συμμετέχοντες δεν έχουν σύμβαση με τους υποψήφιους εργοδότες αλλά με την ίδια την εταιρεία. Συνήθως αυτές οι συμβάσεις είναι αορίστου χρόνου χωρίς δικαίωμα αποζημίωσης αφού οι εργαζόμενοι αλλάζουν σαν τα πουκάμισα πριν συμπληρώσουν καν μήνες. Συχνά δεν υπάρχουν καν υπογεγραμμένες συμβάσεις, ειδικά αν οι εργαζόμενοι είναι ελεύθεροι επαγγελματίες. Ο εργοδότης απευθύνεται σε αυτές τις εταιρείες εφόσον θέλει είτε μονο εποχιακό, είτε απλά φθηνό (συνήθως ανειδίκευτο) εργατικό δυναμικό. Η εταιρεία έχοντας την Β.Δ. καλεί τα εγγεγραμμένα μέλη και τους στέλνει στον εργοδότη. Οικονομικά, ο εργοδότης πληρώνει την εταιρεία η οποία κρατάει ένα ποσοστό και με τη σειρά της πληρώνει τον εργαζόμενο, σαν μια μορφή "υπεργολαβίας" (outsourcing)

aklpts, αν έχεις σχέση με την εταιρεία καλό θα ήταν να μας ξεκαθαρίσεις ποιο από τα δύο μοντέλα ακολουθεί η εταιρεία.
Προσωπικά δε θα είχα καμμιά αντίρρηση να στείλω βιογραφικό σε μια εταιρεία που ακολουθεί το πρώτο μοντέλο, όμως για το δεύτερο θα πρέπει να είμαι ΠΟΛΥ απεγνωσμένος.

aklpts
18-10-06, 13:03
Οπως ειπα και πιο πανω η εταιρεια αυτη τα κανει και τα 2. Το Outsourcing συνηθως εξυπηρετει εποχιακες αναγκες. Οχι παντα ομως. Υπαρχουν αρκετες περιπτωσεις που οργανισμοι και μεγαλες εταιριες χρησιμοποιουν το outsourcing και για πρακτικους λογους. Δεν θελουν να στησουν λογιστηρια και γραφιεα μισθοδοσιας. Ετσι τους τα κανει ολα η select.

Εμας τι μπορει να μας προσφερει αυτη η εταιρεια? Απλο παιδια. Σου ανοιγει πορτες και σου προσφερει ευκαιρια για κατι καλυτερο. Θα πρεπει να γνωριζετε οτι οταν μια εταιρεια προετοιμαζει την εισοδο της σε μια αγορα απευθυνεται σε τετοιου ειδους εταιρειες. Για να μπορεσει να βρει τους καλυτερους στον καθε τομεα. Προτιμα να πληρωσει μια προμηθεια σε αυτους αλλα να παρει τον καλυτερο λογιστη, manager, sales executive κτλ. Οι αλλαγες υπαλληλων πιστεψτε με κοστιζουν παρα πολυ.

Προφανως εχω εκ των εσω πληροφορηση και ετσι εχω την δυνατοτητα να ξερω τι σας λεω. Αλλα αυτο δεν σημαινει οτι σας λεω τιποτα μυστικο ή καινουργιο. Οι διαδικασιες ειναι ξεκαθαρες και διαφανης. Στελνεις το βιογραφικο σου. Αν ταιριαζεις σε καποιο προφιλ εργαζομενου που ψαχνουν τοτε επικοινωνουν μαζι σου και ζητανε να σου κανουν συνεντευξη να σε γνωρισουν καλυτερα. Εχουν προσβαση σε ολες τις μεγαλες εταιριες της ελλαδος και οχι μονο. Επειδη ειναι πολυεθνικες μπορουν να σου προσφερουν και δουλεια για καποιο project στο εξωτερικο.

Βρε παιδια. Μην τρωγεστε με τα ρουχα σας. Δεν υπαρχει τιποτα υποπτο. Μπορει και να σας βρουν κατι καλυτερο. Δεν εχετε τιποτα να χασετε. Το επαναλαμβανω.

Φιλικα
Αγγελος

yiapap
18-10-06, 13:29
Βρε παιδια. Μην τρωγεστε με τα ρουχα σας. Δεν υπαρχει τιποτα υποπτο. Μπορει και να σας βρουν κατι καλυτερο. Δεν εχετε τιποτα να χασετε. Το επαναλαμβανω. Σε αυτό θα συφωνήσω. Μεγάλα παιδάκια είμαστε, βλέπουμε και κρίνουμε ανάλογα με το συμφέρον μας ;)

manoulamou
18-10-06, 13:33
Αν καποιος εχει στειλει βιογραφικο σε αυτην ή παρομοια εταιρια
ας μας πει τι επακολουθησε, ετσι για να παιρνουμε μια ιδεα
απο πρωτο ή εστω δευτερο χερι...
Αν θελουμε να στειλουμε το βιογραφικο σε τι γλωσσα μπορουμε πλην αγγλικων,
γαλλικα, γερμανικα ή greeklish γινονται αποδεκτα???;)

aklpts
18-10-06, 13:48
Το σωστο ειναι να στειλεις βιογραφικο στα ελληνικα και στα αγγλικα. Αυτο που ακολουθει συνηθως ειναι να σαας καλεσουν για συνεντευξη. Γιατι καλα τα βιογραφικα, αλλα απο κοντα μονο εχεις σωστη γνωμη για καποιον υποψηφιο.

Επισης συντομα στο site τους θα εχετε την δυνατοτητα να βλεπετε και τι θεσεις ψαχνουν ενιοτε.

igiorgio
18-10-06, 13:59
Επιτρέψτε μου, αφού σχετίζομαι με διεθνή Εταιρία που έχει και τμήμα επιλογής στελεχών.

Υπάρχουν αρκετές εταιρίες που δραστηριοποιούνται στον χώρο. Επιλέγουν, ή αν θέλετε βρίσκουν εργασία σε εργαζόμενους από βοηθό λογιστή μέχρι γενικό διευθυντή.

Δεν χρεώνουν την αμοιβή τους στον εργαζόμενο, αλλά στην ενδιαφερόμενη Εταιρία. Σύστασή μου, κάθε νέος που μπαίνει στην αγορά εργασίας, κάποιος που επιζητά κάτι καλύτερο να στείλει σ' όλες αυτές της Εταιρίες επιλογής στελεχών το βιογραφικό του. Κάποια θα τον βοηθήσει, θα τον προτείνει σε κάποιον εργοδότη.

Πέρα απ' αυτό, όλοι οι νέοι που πρωτομπαίνουν στην αγορά εργασίας, να στέλνουν τα βιογραφικά τους σε όλες τις επιχειρήσεις που πιθανόν θα μπορούσαν να τους απασχολήσουν.:oneup:

aklpts
18-10-06, 14:09
Με λιγα λογια στελνετε βιογραφικα Παντου!

KLG
18-10-06, 14:12
Ναι, μην το παρακάνεται όμως με τα βιογραφικά. Είναι ανελέητοι spammers οι τύποι.
(Για Αγγλία μιλάμε, φτάνουν σε βαθμό παρενόχλησης)

Για όσους θέλουν να ξενιτευτούν μπορούν και απο δώ:
http://www.monster.co.uk/
http://www.jobserve.com/

igiorgio
18-10-06, 14:15
Με λιγα λογια στελνετε βιογραφικα Παντου!

Ναι αγαπητέ, στο κάτω κάτω της γραφής τι έχεις να χάσεις ; :hmm:

Xguru
18-10-06, 14:30
Έτσι και χειρότερα είναι, βλέπεις στην εποχή μας μία θέση εργασίας είναι πολύ σπάνιο φαινόμενο και ακόμα και καφετζής να πας περνάς από συνέντευξη για να πάρεις τα ψίχουλα που θα σου δώσουν.

:down:

Δηλαδή αν είχατε καφενείο και θέλατε σερβιτόρα-κοπέλα για ετοιμασία καφέ (καφετζού πώς λέμε ταβερνιάρης; και αυτοί δουλειά κάνουν και τιμιότατη) θα βάζατε αγγελία και θα πέρνατε την πρώτη που θα σας ερχόταν ή θα συζητάγατε 1-2 λεπτά με την καθεμιά (συνέντευξη λέγεται), για να δείτε αν είναι έντιμη, επικοινωνιακή και γενικά κάνει για τη θέση;

Μόνο το πτυχίο δικαιούται συνέντευξη ή μόνο οι πτυχιούχοι δικαιούνται να μην παραφράζεται υποτιμιτικά το όνομα του επαγγέλματός του...

aklpts
18-10-06, 14:38
[QUOTE=KLG;818177]Ναι, μην το παρακάνεται όμως με τα βιογραφικά. Είναι ανελέητοι spammers οι τύποι.
(Για Αγγλία μιλάμε, φτάνουν σε βαθμό παρενόχλησης)

Τι εννοεις spammer? τι ακριβως κανουν δηλαδη?

manoulamou
18-10-06, 14:46
Μηπως εχουμε χασει λιγο την πραγματικη εννοια των λεξεων?
Οταν λεμε συνεντευξη εννοουμε οτι πας σε καποιους (ανω του ενος)
σου μιλανε, σε βλεπουν συσκεπτονται και κρινουν αν τους κανεις ή οχι.
Καμμια δουλεια δεν ντροπη, αλλα μην το παιζουμε και high για εργασιες του ποδαριου κυριολεκτικως να δινεις συνεντευξη. Το να σε δει οποιοσδηποτε πριν σε προσλαβει
ειναι αυτονοητο, ομως μην το βαφτιζουμε/θεωρουμε συνεντευξη, οταν μιλαμε για τετοιες δουλείες:)
Βιογραφικα στελνεις παντου, οπου σ ενδιαφερει το αντικειμενο ή/και οι αποδοχες!

[quote=KLG;818177]Ναι, μην το παρακάνεται όμως με τα βιογραφικά. Είναι ανελέητοι spammers οι τύποι. (Για Αγγλία μιλάμε, φτάνουν σε βαθμό παρενόχλησης) Τι εννοεις spammer? τι ακριβως κανουν δηλαδη?
Μηπως καποιοι παιρνουν πακετα τα βιογραφικα, τα μοιραζουν δεξια-αριστερα
και σε βομβαρδιζουν διαφοροι με δηθεν δελεαστικες προτασεις!

igiorgio
18-10-06, 14:50
manoulamou δεν κάνεις λιανές, κατανοητές τις σκέψεις σου ; :hmm:

aklpts
18-10-06, 14:50
Οι εταιρειες αυτες δεν εχουν πελατες επιχειρησεις οι οποιες ψαχνουν σερβιτορους.

Επισης οταν λεμε συνεντευξη δεν εννουμε οτι περνας απο καμια επιτροπη. Απλα μιλας με καποιον και ουσιαστικα του λες τι ακριβως ψαχνεις και τι σε ενδιαφερει εππαγγελματικα.

manoulamou
18-10-06, 15:11
Δεν ξερω τι γινεται στη συγκεκριμενη εταιρια, δεν ειμαι υπαλληλος της.
Αλλα πολλες παρομοιες ιδιως το εξωτερικο, ζητας δουλεια για πρoϊσταμενος λογιστηριου
και σε στελνουν σε επιχειρηση, που θελει ατομα στην υποστηριξη γραμματειας.
Ειναι να μην καταλαβουν ποσο αναγκη εχεις μια δουλεία.
Εδω λειτουργει η αγορα αλλιως: βαζουν αγγελια για ενδιαφερουσα εργασια, που σε φερνει σε επαφη με την κοινωνια και τα προβληματα της, για να ανακαλυψεις πως τσαμπα ετρεχες να προλαβεις: Διαφημιστικα θα μοιραζες:p

igiorgio
18-10-06, 15:13
Οι εταιρειες αυτες δεν εχουν πελατες επιχειρησεις οι οποιες ψαχνουν σερβιτορους.

Επισης οταν λεμε συνεντευξη δεν εννουμε οτι περνας απο καμια επιτροπη. Απλα μιλας με καποιον και ουσιαστικα του λες τι ακριβως ψαχνεις και τι σε ενδιαφερει εππαγγελματικα.

Σωστός :oneup:

aklpts
18-10-06, 15:18
Αλλα πολλες παρομοιες ιδιως το εξωτερικο, ζητας δουλεια για πρoϊσταμενος λογιστηριου
Εδω λειτουργει η αγορα αλλιως: βαζουν αγγελια για ενδιαφερουσα εργασια, που σε φερνει σε επαφη με την κοινωνια και τα προβληματα της, για να ανακαλυψεις πως τσαμπα ετρεχες να προλαβεις: Διαφημιστικα θα μοιραζες:p

Μανουλα μου, λυπαμαι αλλα δεν τα ξερεις καλα τα πραγματα. Αυτες οι καταστασεις που περιγραφεις με παραπεμπουν σε τριτοκοσμικες καταστασεις και σε σεναρια που δεν ξερω που τα εχεις ακουσει.
Η select και αλλες 2 εταιριες ακομη που δραστηροποιουνται στην ελληνικη αγορα, ειναι πολυεθνικες εταιρειες με παραρτηματα σε ολον τον κοσμο. Επετρεψε μου λοιπον να σου πω οτι δεν ειναι τα πραγματα ετσι οπως τα λες. Εξειδικευονται στη αναζητηση στελεχων αλλα και απλων υπαλληλων με τριτοβαθμιες σπουδες.
Οπως αναφερα και πιο πανω, προφανως γνωριζω τα πραγματα εκ των εσω. Ομως και με την λογικη να το πας, για να εχουν τοσα κερδη ανα τον κοσμο και να τους χρησιμοποιουν ολες οι μεγαλες εταιριες καποιος λογος θα υπαρχει!

igiorgio
18-10-06, 15:19

manoulamou σε παρακαλώ κάνε λιανές, κατανοητές τις σκέψεις σου.. :hmm:

KLG
18-10-06, 15:27
Τι εννοεις spammer? τι ακριβως κανουν δηλαδη?

Αυτό που είδα σε φίλους δεν ήταν να διαρρέουν τα στοιχεία σε τρίτους αν και έχουν υπάρξει πολύ τρανταχτες περιπτώσεις. (Έγινε ζήτημα και πέρασε σχετική νομοθεσία για να αντιμετωπιστεί το θέμα)

Αυτό που συμβαίνει συνήθως είναι ο πράκτορας σου να σε παίρνει τηλεφωνο όποτε γουστάρει και να σε πιέζει για μια δουλειά. Αυτό που κάνανε μερικοί γνωστοί μου ήταν να επικοινωνίσουν με ένα πρακτορείο που ειδικευόταν σε εργαζόμενους της BT και να ξεκινήσουν συζητήσεις για να δουν πόσο μετράνε στην αγορά εργασίας. Όλα αυτά με την προοπτική να αναβαθμιστούν σε 5-7 μήνες.

Οι πράκτορες τους παίρναν συνέχεια, είχαν βρεί και τα τηλ γραφείου. Ασε δε για τα κινητά. Όταν λέω πίεση εννοώ "και γιατί δεν την θες την δουλειά? και γιατί δεν φεύγεις αυριο? και δεν σου ταιριάζεις αυτό που κάνεις.. κτλ κτλ **Συνέχεια** μέχρι που τους διαλόστειλαν οι πελάτες.

igiorgio
18-10-06, 16:30

Λεξικό Μπαμπινιώτη : Δουλεία = σκλαβιά, υποτέλεια.

Τι εννοεί άραγε η ποιητής με δουλεία;.
Μήπως ότι είναι στραβός ο γυαλός ή ότι στραβά αρμενίζουμε ;:wall:

manoulamou
18-10-06, 16:43
Επισης απο Τριανταφυλλιδη (http://www.komvos.edu.gr/dictonlineplsql/simple_search.display_full_lemma?the_lemma_id=11226&target_dict=1):
μσν. δουλειά < ελνστ. δουλεία με συνίζ. για αποφυγή της χασμ., αρχ. σημ.: `σκλαβιά΄· δουλ(ειά) -ίτσα]:)
δουλειά η [δu<l>&#225;] O24 : σωματική ή πνευματική δραστηριότητα, που το αποτέλεσμά της εξυπηρετεί κάποια συγκεκριμένη ανάγκη· εργασία: Πνευματική / χειρωνακτική / βαριά / ελαφριά / σκληρή / εύκολη / δύσκολη / ενδιαφέρουσα / ανιαρή / συλλογική ~. Για να χτιστεί αυτό το σπίτι χρειάστηκε δύο χρόνων ~. Συγκεντρώνομαι στη ~ μου. Έχω πολλές δουλειές και δεν αδειάζω. || κτ. κάνει για μια ~, είναι κατάλληλο για κτ.: Aυτό το ξύλο δεν κάνει για τη ~ που το θέλεις. 1α. επάγγελμα ή θέση εργασίας: H ~ του γιατρού / του ξυλουργού. Tι ~ κάνεις; Tον πήρα στη ~ μου, τον προσέλαβα. Ψάχνω για ~. Bρήκα ~. Έμεινα χωρίς ~. Σταμάτησε τη ~, δεν εργάζεται πλέον. O κόσμος της δουλειάς, το σύνολο των εργαζομένων. Pούχα της δουλειάς, για τις ώρες της δουλειάς. (έκφρ.) ~ του ποδαριού*. β. η υπηρεσία και ο χώρος όπου δουλεύει κάποιος: Πηγαίνω στη ~ μου. Mένω κοντά στη ~ μου. Έχω καλούς συναδέλφους στη ~ μου. || επιχείρηση: Έκλεισε τη ~ του. Tον πήρα στη ~ μου, ως υπάλληλο. γ. (πληθ.) το σύνολο των δραστηριοτήτων σε έναν επαγγελματικό κυρίως τομέα: Aγροτικές δουλειές. Δουλειές του σπιτιού. (έκφρ.) κάνω δουλειές, στο σπίτι. Φέτος δεν πήγαν καλά οι δουλειές στα εμπορικά καταστήματα. (ευχή) καλές δουλειές. 2α. υπόθεση που πρέπει να τακτοποιηθεί, επαγγελματική συνεργασία που πρέπει να συμφωνηθεί κτλ.: Πάω στο εξωτερικό για ~, όχι για ψυχαγωγία. Tέλειωσε / έκλεισε / χάλασε η ~. Έχω μια ~ στα σκαριά. Kάπου σκάλωσε / στράβωσε η ~, συνάντησε εμπόδια ή πήρε κακή τροπή. β. για κτ. δυσάρεστο που μας απασχολεί συνεχώς και για μεγάλο διάστημα: Πρέπει να σταματήσει κάποτε αυτή η ~, η ιστορία. Xάλασε η υδραυλική εγκατάσταση και ανοίξαμε μεγάλες δουλειές για να τη διορθώσουμε. Mας βγήκε ~ εκεί που δεν το περιμέναμε. (έκφρ.) την έπαθα* τη ~. γ. προσωπική απασχόληση ή υπόθεση, μέλημα κάποιου: Kοίτα τη ~ σου, μην ασχολείσαι με τους άλλους. Aυτό είναι ~ της αστυνομίας. Aυτό δεν είναι ~ δική μου, ας το αναλάβει κάποιος άλλος. Tι ~ έχει αυτός εδώ;, για ποιο λόγο βρίσκεται εδώ; (έκφρ.) κτ. κάνει τη ~ του, εξυπηρετεί το χρήστη: Παλιό είναι το σίδερο αλλά κάνει τη ~ του. κάνω τη ~ μου, φροντίζω για τα συμφέροντά μου, πετυχαίνω το σκοπό μου. || ενέργεια που στρέφεται εναντίον κάποιου: Tο σαμποτάζ είναι ~ των τρομοκρατών. Mου σκάρωσε μια ~! (έκφρ.) του την έκανε τη ~, με τις ενέργειές του του δημιούργησε επίτηδες πρόβλημα. 3. το αποτέλεσμα μιας δουλειάς στην ολοκληρωμένη μορφή της ή κατά η διάρκεια της εκτέλεσής της: Aξιόλογη / πρωτότυπη / καθαρή ~. ~ του χεριού / της μηχανής. Παίρνει ~ στο σπίτι. O ζωγράφος θα εκθέσει την καινούρια ~ του. Συγχαρητήρια για τη ~ σου! (έκφρ.) μισή ~, μειωτικά, για κτ. που δεν έχει ολοκληρωθεί ή που παρουσιάζει ατέλειες. σε ~ να βρισκόμαστε, όταν κάποιος δημιουργεί αιτίες άσκοπης απασχόλησης. άνθρωπος για όλες τις δουλειές, συχνά και ειρωνικά, για κπ. ο οποίος αναλαμβάνει πολλές και ποικίλες ευθύνες. ΦP δουλειές με φούντες*. ~ και άγιος ο Θεός, πολλή και συνεχής δουλειά. ράβε*, ξήλωνε, ~ να μη σου λείπει. ~ δεν είχε ο διάολος, ~ βρήκε να κάνει, για απρόβλεπτη αναποδιά που μας δημιουργεί σκοτούρες. ΠAP H πολλή ~ τρώει τον αφέντη, δεν πρέπει να δουλεύει κανείς υπερβολικά, γιατί κινδυνεύει η υγεία του. δουλίτσα η YΠOKOP α. επάγγελμα ασήμαντο, χωρίς προοπτικές εξέλιξης: Ψάχνει να βρει μια ~, να βολευτεί. β. υπόθεση που μπορεί να τακτοποιηθεί εύκολα: Πάω για μια ~, δε θα αργήσω. [μσν. δουλειά < ελνστ. δουλεία με συνίζ. για αποφυγή της χασμ., αρχ. σημ.: `σκλαβιά΄· δουλ(ειά) -ίτσα]

igiorgio
18-10-06, 16:48
manoulamou, μιλάς στο αρχικό μήνυμα για δουλεία, όχι για δουλειά !!!!:cool:

Είναι διαμετρικά αντίθετες έννοιες !!!!:(

aklpts
18-10-06, 17:02
Αυτό που είδα σε φίλους δεν ήταν να διαρρέουν τα στοιχεία σε τρίτους αν και έχουν υπάρξει πολύ τρανταχτες περιπτώσεις. (Έγινε ζήτημα και πέρασε σχετική νομοθεσία για να αντιμετωπιστεί το θέμα)

Αυτό που συμβαίνει συνήθως είναι ο πράκτορας σου να σε παίρνει τηλεφωνο όποτε γουστάρει και να σε πιέζει για μια δουλειά. Αυτό που κάνανε μερικοί γνωστοί μου ήταν να επικοινωνίσουν με ένα πρακτορείο που ειδικευόταν σε εργαζόμενους της BT και να ξεκινήσουν συζητήσεις για να δουν πόσο μετράνε στην αγορά εργασίας. Όλα αυτά με την προοπτική να αναβαθμιστούν σε 5-7 μήνες.

Οι πράκτορες τους παίρναν συνέχεια, είχαν βρεί και τα τηλ γραφείου. Ασε δε για τα κινητά. Όταν λέω πίεση εννοώ "και γιατί δεν την θες την δουλειά? και γιατί δεν φεύγεις αυριο? και δεν σου ταιριάζεις αυτό που κάνεις.. κτλ κτλ **Συνέχεια** μέχρι που τους διαλόστειλαν οι πελάτες.

Για την select μπορω να σου πω οτι ουδεμια σχεση εχει με τετοιες καταστασεις. Εξαλλου βασικο κριτηριο για να διαλεξουν εναν υποψηφιο ειναι να διακρινουν οτι οντως ο συγκεκριμενος επιθυμει και ειναι διατεθειμενος να προσφερει στην εταιρεια που μπορει να ενδιαφερεται για αυτον. Η select δεν κερδιζει με το να στειλει 5 βιογραφικα στον πελατη της. Κερδιζει με το να κλεισει η θεση και ο πελατης να μεινει ικανοποιημενος. Και για να γινει πρεπει πρωτα ο υποψηφιος να ειναι ικανοποιημενος.

alwaysalone
18-10-06, 19:28
Προσωπικά δε θα εστελνα το CV μου σε κανέναν μεσάζοντα. Ο,τι κι αν ειναι, ό,τι άκρες κι αν έχουν, θελω να εχω εγώ τον έλεγχο και την τύχη του βιογραφικού μου.

Σχετικά με τα starbacks, λόγω της φυσης της εταιρείας, δεν παίρνουν οποιονδήποτε ευπαρουσίαστο. Αυτό φαίνεται αλλωστε και απο τις αγγελίες που βάζει η συγκεκριμενη εταιρεία, ακομα κι όταν αναζητά baristes.

Κατά τα άλλα συμφωνώ με την manoulamou, σε αυτά που γράφει..

Παντως αν ποτέ εστελνα CV σε τετοιου ειδους εταιρεία, αυτη θα ήταν η ICAP, που ειναι κατι πολύ παραπάνω απο αυτο που κανουν οι κοινες και φυσικά κλάσεις ανώτερη..Βέβαια εκεί δεν ψάχνουν προσωπικό πρώτης γραμμης..

apok
19-10-06, 10:36
Ρε παιδιά.. Ήμαρτον πια με τις θεωρείες συνωμοσίας!!
Η select, η adecco, η Ernst&Yung, η Price Water House Cooppers, η Manpower ( αναφέρω ενδεικτικά κάποιες απο το χώρο ) λειτουργουν αμιγώς σαν εταιρείες εύρεσης προσωπικου.
Αν εγώ έχω μια εταιρεία και α) δεν έχω Hr Dpt β) δεν θέλω να φανεί οτι ψάχνω για υπάλληλο γ) πρέπει να κάνω μια μαζική πρόσληψη ανοίγω μια θέση σε αυτές τις εταιρείες οι οποίες κάνουν το εξής
Δημοσιεύουν μια θέση στον τύπο ( εφημερίδες π.χ Νέα της Δευτέρας ή ηλεκτρονικό τυπο www.kariera.gr , www.skywalker.gr ) και μαζευουν βιογραφικά..
Καλουν τους 10-12 που πληρουν της προϋποθέσεις και τους παίρνουν συνεντευξη.. απο αυτους τους 10-12 κάνουν το λεγόμενο short list βιογραφικών με τους 3 καλυτερους τους οποίους και στέλνουν στον εργοδότη και ή τους καλουν για 2η συνεντευξη παρουσία του εργοδότη ή τους καλεί ο ίδιος ο εργοδότης.. Ο ένας απο τους 3 θα βρεθεί με δουλειά;)
Οι εταιρείες αυτές ΔΕΝ πληρώνονται απο τον υποψήφιο παρα ΜΟΝΟ απο τον εργοδότη..

Καλό ειναι όποιος ψάχνει για δουλειά ή όποιος θέλει να δει πόσο " μετράει " το βιογραφικό του να δει τα site τους

Αυτά...

alexandrozz
19-10-06, 11:06
Νταβατζιλικι κοινως. Ετσι δεν το λενε ??

Ανάλογα σε τι ειδικεύεσαι και τι ρούχα φοράς

igiorgio
19-10-06, 11:24
Προσωπικά δε θα εστελνα το CV μου σε κανέναν μεσάζοντα.... θελω να εχω εγώ τον έλεγχο και την τύχη του βιογραφικού μου.

Θα σου πρότεινα να ξανασκεφθείς τις απόψεις σου ιδιαίτερα τον έλεγχο του βιογραφικού, που δεν θα πρέπει να είναι άλλωστε κανένα επτασφράγιστο μυστικό. Πως θα βρείς λοιπόν δουλειά όταν αυτοαποκλείεσαι από πάμπολες επιχειρήσεις που προσλαμβάνουν προσωπικό μόνο μέσω εταιριών επιλογής ;.

Διάβασε, προσεκτικά, και το μήνυμα του apok. Περιγράφει με απόλυτη ακρίβεια, γλαφυρά, την κατάσταση. :oneup:

aklpts
19-10-06, 12:01
Πεστα ρε apok

ntampa7
19-10-06, 12:10
select??? :scared: :scared: :scared:
ακόμη τρέμω στα όσα έχουν κάνει....
το μόνο που δε λέγανε ήταν "είσαι δούλος και δε σου επιτρέπεται να μιλάς"

aklpts
19-10-06, 12:41
το μόνο που δε λέγανε ήταν "είσαι δούλος και δε σου επιτρέπεται να μιλάς"

χωρις να εχω λογο να αντιπαρατεθω μαζι σου, αλλα για γινε πιο σαφης. Τι σου εχουν κανει και τρεμεις?

yiapap
19-10-06, 12:43
το μόνο που δε λέγανε ήταν "είσαι δούλος και δε σου επιτρέπεται να μιλάς"Θέλεις να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένη;

The_StarGazer
19-10-06, 17:20
Ανάλογα σε τι ειδικεύεσαι και τι ρούχα φοράς

Ετσι νομιζεις. Τα ρουχα και η ειδικευση δεν παιζουν κανενα ρολο. Μπορει να ειδικευεσαι ειτε στην.... κλασικη μουσικη (if u know what i mean;)) ειτε στο να εισαι ο καλλυτερος striker του κοσμου.

Εαν νομιζεις οτι καποιος αλλος μπορει να αξιοποιησει τα προσοντα ΣΟΥ καλλυτερα απο ΕΣΕΝΑ τοτε ετσι λεγεται.
Μπορει βεβαια να το συναντησεις και ως Manager (sic λεξη για το Νταβατζης).

alexandrozz
19-10-06, 20:37
Το θέμα είναι ότι ο καλύτερος striker του κόσμου ίσως να μη ξέρει πώς να προωθήσει/πουλήσει τον εαυτό του καλύτερα και αυτό είναι λογικό. Ο ποδοσφαιρίστής ξέρει να παίζει μπάλα, ο μουσικός να παίζει φλογέρα κτλ κτλ, αν εσύ πέρνεις ένα χ ποσό και έρθει ο sic manager (ή όπως θες πες τον) και σου πει "Ξέρεις τι μεγάλε μπορείς να πέρνεις 2χ, θα πάρεις χ+3/4χ και εμένα θα μου δώσεις το 1/4χ" θα σε χάλαγε? Εμένα όχι, και δεν το θεωρώ υποτιμητικό, απλά παραδέχομαι ότι δεν ξέρω να "πουλήσω" καλά τον εαυτό μου. Τώρα αν έχεις τις γνώσεις, θάρρος κτλ αυτές τις ικανότητες που έχουν οι manager να τις ενσοματώσεις στον εαυτό σου ακόμα καλύτερα.

igiorgio
19-10-06, 20:45
alexandrozz, γιατί έχω την αίσθηση ότι λες "από την πόλη έρχομαι και στην κορφή κανέλα, ν' ανοίξω το καπέλο μου να μην βραχεί η ομπρέλα;" :hmm:

GeorgeH
19-10-06, 20:53
igiorgio θα σε παρακαλούσα να σταματήσεις τις ειρωνείες κ τους σαρκασμούς. Προσπαθώ να παρακολουθήσω μία συζήτηση και ξαφνικά πετάγεσαι κ ποστάρεις για να διορθώσεις, ειρωνευτείς κ γενικά να γράψεις οτιδήποτε άλλο πέρα από επιχειρήματα. Σε παρακαλώ. Καταντάει πολύ κουραστικό.
Συγγνώμη για το offtopic...

igiorgio
19-10-06, 20:59
GeorgeH, δεν ειρωνεύομαι, ούτε σαρκάζω. Απλά επιζητώ απλές, κατανοητές έννοιες.

Copyright © Keen Notion Co (2002-2014) Copyright Keen Notion Co.