PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρός αναζήτηση PCI SATA Controller με 4 ports



Σελίδες : [1] 2

alefgr
14-10-06, 20:39
Όπως λέει και ο τίτλος ψάχνω έναν SATA Controller (μάλλον SATA 1 με αδιάφορη η υποστήριξη RAID), για να δουλέψει σε ένα mobo της MSI με 875 chipset, με λειτουργικό Win2K3 Ent. και με δίσκους WD 500 GB SATA 2 (σειρά KS). Έχω σταμπάρει μιά που έχει το e-Shop μάρκας EQUB καί μιά του Πλαισίου της Sunix με 10 ευρώ φθηνότερα. Στο site της Equb δεν μπόρεσα να βρώ την κάρτα για να δω το chipset που φοράει. Η Sunix όμως είδα ότι φοράει chip της Silicon Image το SiI 3114 και δείχνει αρκετά σοβαρή.

Δυστυχώς τόσο η μία όσο και η άλλη προς το παρόν δεν υπάρχουν και τις περιμένουν. Η ερώτηση είναι αν έχει κανείς άσχημες εμπειρίες με τους PCI SATA Controllers. Η μικρή μου εμπειρία με τους SATA δίσκους γενικά δεν είναι και τόσο καλή, τουλάχιστον με τους controllers που έχουν ενσωματωμένους τα mobos. Θέλω να πιστεύω πως οι PCI controllers προσφέρουν πιό αξιόπιστη λύση, αν κρίνω και από τους ΑΤΑ PCI controllers που μέχρι τώρα ουδέποτε μου δημιούργησαν κάποιο πρόβλημα και στα XP και στα Win2K3.

Κάτι ακόμα. Όταν λένε οι κάρτες ότι θέλουν PCI 32 bit 33/66 MHz, σημαίνει ότι συνεργάζονται και με PCI bus στα 33 MHz και στα 66 MHz; Συνήθως στα περισσότερα mobo που ξέρω το PCI τρέχει στα 33, δηλαδή μέγιστος ρυθμός 133 Mbytes/sec. Αυτός είναι και ο λόγος που θεωρώ ότι και SATA 2 controller να πάρω, πάλι την ίδια ταχύτητα θα δώ μια και αυτά ζητάνε για να πιάσουν φούλ απόδοση ρυθμό 266 Mbytes/sec στο PCI.

WAntilles
14-10-06, 20:52
Όπως λέει και ο τίτλος ψάχνω έναν SATA Controller (μάλλον SATA 1 με αδιάφορη η υποστήριξη RAID), για να δουλέψει σε ένα mobo της MSI με 875 chipset, με λειτουργικό Win2K3 Ent. και με δίσκους WD 500 GB SATA 2 (σειρά KS).

Αυτόν εδώ θα πάρεις:

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=765142&postcount=3

Έχει πάνω Silicon Image SI-3114.

Έτη φωτός μακριά από Sunix καθώς είναι κάκιστες υλοποιήσεις.


Η ερώτηση είναι αν έχει κανείς άσχημες εμπειρίες με τους PCI SATA Controllers.

Άψογες εμπειρίες, είτε είναι ενσωματωμένοι, είτε σε κάρτες. Εδώ και 2 χρόνια έχω πετάξει ανεπιστρεπτί όλους τους IDE δίσκους.


Η μικρή μου εμπειρία με τους SATA δίσκους γενικά δεν είναι και τόσο καλή, τουλάχιστον με τους controllers που έχουν ενσωματωμένους τα mobos. Θέλω να πιστεύω πως οι PCI controllers προσφέρουν πιό αξιόπιστη λύση, αν κρίνω και από τους ΑΤΑ PCI controllers που μέχρι τώρα ουδέποτε μου δημιούργησαν κάποιο πρόβλημα και στα XP και στα Win2K3.

Ένας controller εάν είναι σχεδιασμένος σωστά (το chipset του), θα αποδώσει το ίδιο καλά και αξιόπιστα, είτε είναι σε κάρτα, είτε ενσωματωμένος. Άλλωστε και οι ενσωματωμένοι πάνω σε κάποιο industry-standard bus θα πατάνε - συνήθως PCI, οι νεότεροι σε PCI-e.


Η μικρή μου εμπειρία με τους SATA δίσκους γενικά δεν είναι και τόσο καλή, τουλάχιστον με τους controllers που έχουν ενσωματωμένους τα mobos.


...σε ένα mobo της MSI με 875 chipset...

Φταίνε οι αναξιόπιστες on-board SATA λύσεις της Intel όπου οι επιλογές τους στο BIOS είναι σε Γραμμική-Α και δεν καταλαβαίνεις κανένας τί σημαίνουν.

Dr.CHaNaS
14-10-06, 21:29
Εγω πηρα εναν της Promise τον SATAII150 TX4 (εδω και κανενα χρονο) γιατι ειχα μονο 2 onboard και δεν ειχα κανενα προβλημα ως τωρα. Το κακο με αυτον ειναι οτι δεν δινει την δυνατοτητα να διαβαζεις SMART status απο τους δισκους, οποτε χανεις την δυνατοτητα να μετρας θερμοκρασιες και να σε προειδοποιει για βλαβες. Μεχρι και στο support της Promise ρωτησα και μου απαντησαν το θεϊκο : " Μιληστε με τον κατασκευαστη του δισκου σας"...
Κατα τα αλλα μια χαρα παει.

alefgr
15-10-06, 01:49
Ο Controller της Promise SATA150 δεν υπάρχει πλέον. Έχει αντικατασταθεί με τον SATA300 που νομίζω ότι στην περίπτωσή μου είναι πεταμένα λεφτά μιάς και κάνει πάνω από 90 ευρώ.

Όσο για την πρότασή σου WAN, με ανησυχεί το γεγονός ότι στο επίσημο site της εταιρείας δεν υπάρχει η κάρτα, γεγονός που σημαίνει ότι ίσως η εταιρεία την έχει αποσύρει για να την αντικαταστήσει με controller SATA 2. Μια ερώτηση για τους drivers. Πρέπει να βάλεις μόνο αυτούς που συνοδεύουν την κάρτα, ή υπάρχει η δυνατότητα να βρείς drivers κατευθείαν από την Silicon Image;

Πάντως και η κάρτα της Sunix φοράει το ίδιο chip, οπότε όλη η διαφορά έγκειται στο κατά πόσο σοβαρή υποστήριξη έχει η κάθε εταιρεία στο θέμα των drivers, με την προϋπόθεση φυσικά ότι τους drivers δεν τους βγάζει απ' ευθείας η Silicon Image. Αν και οι δύο κάρτες φοράνε τους ίδιους drivers, δεν νομίζω να απέχουν πολύ μεταξύ τους στο θέμα των επιδόσεων.

Patentman
15-10-06, 02:52
Λοιπον εχεις απο τα καλυτερα τσιπσετ που κυκλοφορουν. Μπορει να ειναι MSI αλλά δεν παυει να εχει καλο τσιπσετ.
Βεβαιωσου οτι εχεις ICH5/ICH5R στο 875(P) προφανως.

Το "δυσκολο" ειναι οτι εχεις win2003. Drivers για ΧΡ δεν θα παιξουν.
Πηγαινε εδω:http://downloadfinder.intel.com/scripts-df-external/Product_Filter.aspx?ProductID=1043&lang=eng
Διαλεξε λειτουργικο και θα σου δωσει τους απαραιτητους drivers.
Θα χρειαστεις το inf οπωσδηποτε και ειτε το Intel Application Accelarator ειτε το Intel Matrix Storage.
Μονο βεβαιωσου οτι κατεβαζεις για το 875Ρ (εφοσον αυτο εχεις).

Υποτιθεται οτι εχεις αναβαθμισει στο νεοτερο bios και υποτιθεται οτι η μητρικη σου εχει υποστηριξη σωστη σαν μοντελο.

Αν παρολα αυτα παρεις καρτα με SIL μπορεις να κατεβασεις drivers απο την SIL κατευθειαν.
Π.χ για το 3114 http://www.siliconimage.com/support/index.aspx?pid=28&cid=3&

WAntilles
15-10-06, 03:41
Όσο για την πρότασή σου WAN, με ανησυχεί το γεγονός ότι στο επίσημο site της εταιρείας δεν υπάρχει η κάρτα, γεγονός που σημαίνει ότι ίσως η εταιρεία την έχει αποσύρει για να την αντικαταστήσει με controller SATA 2.

Έστω ότι έγινε αυτό. Ε και;


Μια ερώτηση για τους drivers. Πρέπει να βάλεις μόνο αυτούς που συνοδεύουν την κάρτα, ή υπάρχει η δυνατότητα να βρείς drivers κατευθείαν από την Silicon Image;

Βάζεις τους τελευταίους reference drivers απευθείας από την Silicon Image.


Πάντως και η κάρτα της Sunix φοράει το ίδιο chip, οπότε όλη η διαφορά έγκειται στο κατά πόσο σοβαρή υποστήριξη έχει η κάθε εταιρεία στο θέμα των drivers, με την προϋπόθεση φυσικά ότι τους drivers δεν τους βγάζει απ' ευθείας η Silicon Image. Αν και οι δύο κάρτες φοράνε τους ίδιους drivers, δεν νομίζω να απέχουν πολύ μεταξύ τους στο θέμα των επιδόσεων.

Μακριά από Sunix.

alefgr
15-10-06, 16:45
Λοιπον εχεις απο τα καλυτερα τσιπσετ που κυκλοφορουν. Μπορει να ειναι MSI αλλά δεν παυει να εχει καλο τσιπσετ.
Βεβαιωσου οτι εχεις ICH5/ICH5R στο 875(P) προφανως.

Το πρόβλημα με τον ενσωματωμένο controller είναι ότι δίνει μόνο 2 ports που είναι πολύ λίγα για μηχάνημα που η δουλεία του είναι File Server. Γι' αυτό σε πρώτη φάση χρειάζομαι οπωσδήποτε PCI Controller με 4 ports. Να σημειώσω επίσης ότι στο ίδιο μηχάνημα υπάρχουν άλλες 2 κάρτες ATA PCI Controllers. Θέλω να πιστεύω και να ελπίζω πως δεν θα επηρεαστεί αμφότερα η λειτουργία τους.

Το ότι μπορώ να βάλω drivers κατευθείαν από την Silicon Image είναι αρκετά ενθαρρυντικό και για τις δύο κάρτες αφού έχουν το ίδιο chipset. Όσο για το πόσο σοβαρές υλοποιήσεις κάνει η Sunix, οφείλω να ομολογήσω ότι μιά USB Controller PCI κάρτα της, μου δημιουργούσε πρόβλημα όταν συνέδεα στα USB της κάποια "γρήγορη" συσκευή, αλλά το έλυσα καταργώντας τελείως τα αργά USB του mobo.

Anyway... Μάλλον θα πάρω την πρώτη κάρτα που εμφανιστεί σε αυτά τα δύο μαγαζιά. Δεν έχω την πολυτέλεια να περιμένω μιάς και οι δίσκοι του Audio (3 x 250GB), έχουν φτάσει οριακά σε free λίγο πάνω από τα 10 GBytes.

Patentman
15-10-06, 17:27
Ας παρουμε οτι εχεις το μοντελο χωρις τον εξτρα ελεγκτη της Promise.
Εχεις 2 καναλια Ultra ΑΤΑ100 που σημαινει 4 συσκευες. Δεδομενο οτι η μια θα ειναι ενα DVDRW σου μενουν τρεις δισκοι ΡΑΤΑ, αντε δυο αν εχεις και DVDrom.
Και δυο καναλια SATA150, αλλους δυο δισκους.

Εχεις και δυο καρτες PCI Ultra ΑΤΑ100 -> οκτω δισκοι.

Μπορεις να εχεις μεχρι 14 δισκους.
Αν ειχες και το μοντελο μητρικης με τον εξτρα ελεγκτη της Promise θα ειχες αλλες 4 θεσεις.

Πολλοι δισκοι!

ΥΓ. για το USB 2.0 controller που ειχες βαλει -σε αλλη μητρικη εννοειται- φταιει το VIA chip και οχι η SUNIX.
Αυτα ειναι τσιπ του κιλου, τι δηλαδη ειναι η SIL τιποτα σοβαρο; Απλα εχει μεγαλη ανταποκριση λογω κοστους και ετσι βγαινει υποστηριξη. Ή η Equip ειναι καμια σοβαρη;

WAntilles
15-10-06, 18:23
Οι σοβαροί χρήστες βάζουν μόνο μία συσκευή IDE ανά κανάλι, για μεγιστοποίηση multitasking και επιδόσεων, άρα:


Εχεις 2 καναλια Ultra ΑΤΑ100 που σημαινει 4 συσκευες.

2 συσκευές.


Δεδομενο οτι η μια θα ειναι ενα DVDRW σου μενουν τρεις δισκοι ΡΑΤΑ...

1 δίσκος PATA.


...αντε δυο αν εχεις και DVDrom.

Άντε μηδέν.


Εχεις και δυο καρτες PCI Ultra ΑΤΑ100 -> οκτω δισκοι.

Τέσσερεις δίσκοι.


Μπορεις να εχεις μεχρι 14 δισκους.

6 δίσκους.


Αν ειχες και το μοντελο μητρικης με τον εξτρα ελεγκτη της Promise θα ειχες αλλες 4 θεσεις.

2 θέσεις.


Πολλοι δισκοι!

Ανεπαρκείς δίσκοι.


Αυτα ειναι τσιπ του κιλου, τι δηλαδη ειναι η SIL τιποτα σοβαρο; Απλα εχει μεγαλη ανταποκριση λογω κοστους και ετσι βγαινει υποστηριξη.

Του κιλού είναι το μάτι σου.

Εδώ και 22 μήνες είναι open-spec hardware.

Ξέρεις εσύ πολλούς disk controllers που να έχουν επίσημα και με τη βούλα, άψογη υποστήριξη και λειτουργία σε 2 αρχιτεκτονικές (x86, amd64) και 3 OSes (Windows NT-Class, Linux, FreeBSD);

nickolas2005
15-10-06, 19:20
Απο οτι εχω διαβασει γιατι και εγω εψαχνα παλιοτερα οι καλυτερες υλοποιησεις ειναι απο τις adaptec και 3Ware.. Bεβαια ξεφευγουν και στις τιμες..

Djore
15-10-06, 21:11
Έχω αγοράσει ένα SATA 2 WD 250mb και τον έκανα εγκατάσταση σε μια μητρική με nforce 3.
Δεν μπορώ να κάνω σε αυτόν καμία εγκατάσταση λειτουργικού σε αυτό τον δίσκο γιατί το σύστημα κρεμάει πριν την ολοκλήρωση . Επίσης το πιο κουφό δεν μπορώ να κάνω καμία αλλαγή στο BIOS όταν ο δίσκος είναι συνδεδεμένος με την μητρική . Ακόμη και την ημερομηνία να αλλάξω το PC πεισμώνει και δεν ξεκινά .Μόνο με HARD reset του ΒΙΟS ξανά ξεκινά ... Πρόβλημα τροφοδοτικού δεν είναι ... Χρησιμοποιώ το τελευταίο ΒΙΟS και firmware Ο δίσκος δεν έχει πρόβλημα . Τα καλώδια ούτε και αυτά. . έχω βάλει το jumper στη θέση για SATA 1 Έχω κάνει άπειρες δόκιμες ... Καμία ιδέα ? Κανείς με το ίδιο πρόβλημα ?Μήπως η αγορα ενός pci controller να είναι η μόνη λύση ?

Patentman
15-10-06, 21:18
Βγαλε δισκο, κανε clear cmos. Περασε το νεοτερο bios που υπαρχει. Κανε clear cmos.
Βαλε δισκο και σεταρε σωστα τον δισκο καθως και να τον κανεις first bootable device.

Εφοσον τα εχεις κανει τοτε αλλάζεις τον δισκο αν και δεν εχουν ασυμβατοτητα οι WD με τα Nforce.

NoDsl
15-10-06, 21:22
Μόλις κοίταγακ αι εγώ για controler. Μάλλον αυτός http://www.adaptec.com/en-US/products/sata_prod/sata2raid/AAR-1420SA/

είναι καλός. Είναι και pcie!

alefgr
16-10-06, 19:53
Πρός το παρόν εν αναμονή του SATA Controller, σήμερα μου ήρθαν οι δύο δίσκοι και είπα να τους βάλω προσωρινά στο Desktop μηχάνημα (Asus P4C800E-Del.), στα SATA ports του mobo. Το αποτέλεσμα … αναμενόμενο. Το Bios βλέπει κανονικά τους δίσκους αλλά με το που βλέπουν τους δίσκους τα Windows και τους εγκαθιστούν, προσπαθούν να εγκαταστήσουν και τα 2 εξτρά IDE channels αλλά αποτυγχάνουν. Το μήνυμα στο παράθυρο απλά αναφέρει 'Cannot Install this Hardware'!!!

Λίγο πιό κάτω στο ίδιο παράθυρο αναφέρει 'Driver is not intended for this platform'???

Η πρώτη σκέψη είναι ότι δεν του αρέσουν τα Windows 2003 αλλά το παράδοξο είναι ότι στον FileServer με το ίδιο chipset και το ίδιο λειτουργικό, δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα όταν του έβαλα έναν 320GB SATA της WD. Άντε βγάλε άκρη. Πάντως έβαλα τους τελευταίους drivers της Intel που με παρότρυνε ο patentman αλλά το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο.

Το ενθαρρυντικό στην όλη ιστορία είναι ότι τα Windows κατά τα άλλα βλέπουν κανονικά τους δίσκους, τους έκανα συστοιχία και αυτή την ώρα κοπιάρουν ολόκληρο το audio. Φυσικά σε κάθε restart των Windows υπάρχει το ίδιο ενοχλητικό μήνυμα εις διπλούν μιάς και τα IDE channels είναι δύο primary-secondary, αλλά μιάς και οι SATA δίσκοι είναι προσωρινοί σε αυτό το μηχάνημα, λίγο με κόφτει...

Γενικά η τεχνολογία SATA δεν με πάει καθόλου…

sonic
16-10-06, 20:05
Δες και αυτο (http://cgi.ebay.com/Sil3114-SATA-Serial-ATA-5-Port-4-1-Raid-Card-upto-4HD_W0QQitemZ230036812275QQihZ013QQcategoryZ39968QQrdZ1QQcmdZViewItem)

Ακυρο, δεν θες Raid.....

Patentman
16-10-06, 23:03
Εδω εισαι: http://support.asus.com/download/download.aspx?SLanguage=en-us&model=P4C800-E%20Deluxe

Την P4C800-E Deluxe (http://www.asus.com/products4.aspx?l1=3&l2=12&l3=30&model=175&modelmenu=1) την εχω και γω.
Εχει και Promise 20378 RAID controller, που εχει δυο SATA και ενα UltraDMA 133 καναλι.

Περασε τους drivers για 2003 και εισαι ΟΚ και απο κει!

alefgr
17-10-06, 00:01
Την P4C800-E Deluxe (http://www.asus.com/products4.aspx?l1=3&l2=12&l3=30&model=175&modelmenu=1) την εχω και γω.
Εχει και Promise 20378 RAID controller, που εχει δυο SATA και ενα UltraDMA 133 καναλι.

Περασε τους drivers για 2003 και εισαι ΟΚ και απο κει!

Καλά... Αυτός ο controller της Promise δεν ξεκινάει να δουλεύει στα Windows έτσι κι' αλλιώς! Το είχα δοκιμάσει παλιότερα, το ξαναδοκίμασα πριν λίγο καιρό και τίποτε. Τα ίδια!. Αυτός είναι χειρότερος από τον controller της Intel. Τουλάχιστον στην περίπτωσή μου...

Δεν θυμάμαι και τι version drivers έχω βάλει για τον Promise, αλλά ένα ακόμα καπέλωμα δεν θα τον χαλάσει. Θα το ελέγξω στην πρώτη ευκαιρία.

Δεν έχω μάθει ακόμα να ποστάρω φώτο στο forum, για να έδειχνα το τι μου δείχνει ο Device Manager με τα θαυμαστικά του. Είναι λογικό στην κατηγορία 'IDE ATA/ATAPI controllers' να υπάρχουν πάνω από 2 κανάλια; Εκτός δηλαδή του Primary και του Secondary IDE Channels.

gallahant
17-10-06, 00:20
alefgr: Προφανως οι οδηγοι ειναι μπαχαλο, η μπορει στο bios να ειναι η επιλογη τους σατα να τους βλεπει σαν ατα. Σου εχει πιστευω third fourth και παει λεγοντας η εχει πολλα primary + secondary?

Patentman
17-10-06, 21:09
WAntilles μην τα λες ετσι, θα πεσει φωτια να μας καψει!

Δεν ξερω για την MSI Neo κατι που εχεις αλλά για την P4C800-E Deluxe που εχω και γω και εχει AMI bios.
Ειναι απο τα πλεον καλυτερα ταξινομημενα και δομημενα bioses.

Εκει θα βαλεις:
Main menu
IDE Configuration->Onboard IDE operate mode->Enhanced mode & Enhanced mode support on SATA.
Configure as RAID ->μονο αν εχεις RAID. Αν εχεις θα βαλεις το Serial ATA bootrom->enabled.
IDE detect time out-> 35 (αν εχεις καλους δισκους βαλτο 15, αστο μεγαλο για σιγουρια).
HDD detect time->Quick. (αν εχεις καλους δισκους).

Advanced Menu>Onboard Devices
Onboard Promise Controller->Enabled.
Αν εχεις RAID τοτε θα βαλεις το operating mode-> RAID αλλιως IDE.

Θα πας στο boot menu.
Εκει φτιαχνεις το boot device priority και επισης αν θελεις να ξεκιναει απο αλλον ελεγκτη φτιαχνεις το hard disk drives και επιλεγεις ποιος ελεγκτης θα εχει προτεραιτοτητα ωστε αυτου του ελεγκτη να εμφανιζονται πρωτοι οι δισκοι στο boot device priority.

Δεν υπαρχει κατι συνθετο.

Τωρα αν εχεις δισκους το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να κανεις ενα clear cmos και με το που μπεις στο bios να φτιαξεις σωστα τις ρυθμισεις. Και αυτο γιατι πολλες φορες ενα clear cmos χρειαζεται για να εντοπισει τους δισκους σωστα οποιαδηποτε μητρικη και ειδικα αν εχουμε βαλει-βγαλει πολλες φορες τους δισκους.

Εννοειται οτι εχεις περασμενο το τελευταιο bios μεσω δισκετας και μετα εχεις κανει clear cmos.
Εγω τρεχω το 1020 beta3 bios. Μην περασεις το 1021, ειτε 1020 beta3 ειτε 1023.

Μετα εγκαθιστας τους σωστους drivers για τα 2003.

Εχει επανω 1 DVDRW, 1*WDxxxJB (PATA), 2*WDxxxxJD (SATA) Intel raid0, 2*WDxxxxJD (SATA) Promise raid0.

Επιπελον η μητρικη εχει το πολυ ευχρηστο boot device selection κατα το POST πατωντας F8 και σου βγαζει ενα πινακακι οπου επιλεγεις απο ποιον δισκο θα μπουταρει. Ετσι εχοντας δυο δισκους με δυο διαφορετικες αυτονομες ξεχωριστες εγκαταστασεις μπορεις να επιλεξεις απο ποιον θα μπουταρει.

alefgr
18-10-06, 01:59
Με τον controller της Intel τελικά δεν έβγαλα άκρη. Έβγαλα άκρη όμως με τον controller της Promise! :)

Ψάχνοντας στο internet ανακάλυψα μιά μικρή λεπτομέρεια. Ότι ο driver που θα βάλεις στα Windows, εξαρτάται από το τι mode δουλεύουν οι δίσκοι! Έβλεπα στους νεότερους drivers να αναφέρουν συνεχώς Raid και υπέθετα ότι στους παλιούς δεν υπήρχε υποστήριξη, ενώ στους νέους είχαν αρχίσει να το υποστηρίζουν... Αμ δέ... Όταν οι δίσκοι δουλεύουν σαν απλοί ATA τότε ο τελευταίος driver που υπάρχει είναι ο 1.00.0.26 και όχι ο 1.00.1.37 που είναι μόνο γιά υλοποιήσεις Raid. :oops:

Με το που έβαλα τον ATA driver όλα πήγαν καλά. Τελικά οι προγραμματιστές ενώ θα μπορούσαν να κάνουν την ζωή των χρηστών ευκολότερη, πάσχουν από σαδιστικά συμπτώματα. Ήταν τόσο δύσκολο να αναφέρει το error που εμφάνιζαν τα Windows την αιτία που το προκαλούσε για να καταλάβει ο χρήστης ότι έχει βάλει λάθος driver; :mad:

Τελικά δεν μπορώ να βρώ καμιά φτηνή κάρτα SATA με 4 ports. Τόσο το e-Shop όσο και το Πλαίσιο δεν ξέρουν πότε θα ξαναφέρουν.

Patentman
18-10-06, 02:06
Αυτο ηταν θετικο!

Ισως μια βολτα απο Στουρναρη να ειναι αποκοδομητικη. Πηγαινε απο Cosmodata, εχει αρκετα πραγματακια οπως και πολλα αλλα μαγαζια τριγυρω.
Δεν ειναι μονο το πλαισιο και το e-shop (ευτυχως).

alefgr
18-10-06, 02:54
Έχει περάσει πολύς καιρός από τότε που κατέβαινα ανέμελα στην Στουρνάρη και έπαιρνα ότι έβρισκα. Σήμερα αν δεν το βρώ να υπάρχει κάτι που ψάχνω στα σίγουρα σε κάποιο κατάστημα, προτιμώ να περιμένω. Όταν το βρίσκω και σε online αγορά ... τότε η καλύτερή μου...

Όσο για την Cosmodata είδα να έχει (τουλάχιστον στο site της), controller της Equip αλλά με 2 ports απ' ότι δείχνει η φωτογραφία.

WAntilles
18-10-06, 16:00
Ψάχνοντας στο internet ανακάλυψα μιά μικρή λεπτομέρεια. Ότι ο driver που θα βάλεις στα Windows, εξαρτάται από το τι mode δουλεύουν οι δίσκοι! Έβλεπα στους νεότερους drivers να αναφέρουν συνεχώς Raid και υπέθετα ότι στους παλιούς δεν υπήρχε υποστήριξη, ενώ στους νέους είχαν αρχίσει να το υποστηρίζουν... Αμ δέ... Όταν οι δίσκοι δουλεύουν σαν απλοί ATA τότε ο τελευταίος driver που υπάρχει είναι ο 1.00.0.26 και όχι ο 1.00.1.37 που είναι μόνο γιά υλοποιήσεις Raid. :oops:

Με το που έβαλα τον ATA driver όλα πήγαν καλά. Τελικά οι προγραμματιστές ενώ θα μπορούσαν να κάνουν την ζωή των χρηστών ευκολότερη, πάσχουν από σαδιστικά συμπτώματα. Ήταν τόσο δύσκολο να αναφέρει το error που εμφάνιζαν τα Windows την αιτία που το προκαλούσε για να καταλάβει ο χρήστης ότι έχει βάλει λάθος driver; :mad:

Συγγνώμη αλλά εδώ θα σου την πω διότι:

α. Αυτή είναι κοινή πρακτική σε όλους τους disk controllers των Promise & Silicon Image εδώ και ΕΞΙ χρόνια

β. Αν είχες διαβάσει τις περιγραφές-readme που έχουν οι drivers δίπλα από το λινκ για το αρχείο, θα το είχες δει διότι εκεί το λένε ρητά

alefgr
18-10-06, 20:03
Η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν ασχολήθηκα με το Raid (ούτε το είδα και με καλό μάτι από την αρχή) και γι' αυτό ποτέ δεν του έδωσα σημασία. Εξ' άλλου μέχρι πρότινος οι drivers της Promise που φορούσα στους ATA Controllers, δεν είχαν καμία σχέση με το Raid, γι' αυτό είχα μείνει με την εντύπωση ότι οι drivers είναι κοινοί και ότι το Raid είναι ένα έξτρα χαρακτηριστικό.

Καλά, εγώ έκανα το λάθος και έβαζα λάθους drivers. Το error δεν μπορούσε να υποδηλώνει το λάθος αυτό, για να γίνεται αντιληπτό από τον χρήστη;

Στο θέμα μας τώρα. Τελικά όπου και να κοίταξα για SATA 1 Controller, δεν βρήκα τίποτε. Τον μόνο που βρίσκω με 4 ports είναι ο SATA300 TX4 της Promise με τιμή λίγο κάτω από τα 100 ευρώ. Φυσικά άλλο E-quip, άλλο Sunix και άλλο Promise. Ακριβό το άθλημα. Καλά ήμουν τόσο καιρό με τους PATA. Τους SATA τι τους ήθελα;

Υπάρχει και λύση του μετατροπέα από SATA δίσκο σε ATA controller, αλλά και αυτή κοστίζει όταν την πολλαπλασιάσεις επί 4…

WAntilles
18-10-06, 20:27
Η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν ασχολήθηκα με το Raid (ούτε το είδα και με καλό μάτι από την αρχή) και γι' αυτό ποτέ δεν του έδωσα σημασία.

Ούτε και γω ασχολήθηκα, ακριβώς για τους ίδιους λόγους.


Εξ' άλλου μέχρι πρότινος οι drivers της Promise που φορούσα στους ATA Controllers, δεν είχαν καμία σχέση με το Raid, γι' αυτό είχα μείνει με την εντύπωση ότι οι drivers είναι κοινοί και ότι το Raid είναι ένα έξτρα χαρακτηριστικό.

Κάνεις λάθος.

Αυτό που σου έγραψα για τους drivers ισχύει εδώ και 5.5 χρόνια.


Υπάρχει και λύση του μετατροπέα από SATA δίσκο σε ATA controller, αλλά και αυτή κοστίζει όταν την πολλαπλασιάσεις επί 4…

Κάνει €20 ένας τέτοιος αντάπτορας.

Patentman
18-10-06, 20:28
Με τον intel SATA controller τελικα;
Αν και θα σου δωσει μονο δυο θεσεις.

alefgr
18-10-06, 20:58
Μα ο FileServer δεν είναι επάνω στο Asus mobo αλλά επάνω στο MSI που δυστυχώς έχει μόνο 2 ports για SATA δίσκους, με controller φυσικά τον Intel. Στο Asus mobo έβαλα προσωρινά του 2 SATA δίσκους, για να τους δοκιμάσω και να ετοιμάσω τα αρχεία και παραμένουν εκεί μέχρι να βρώ controller PCI γιά τον FileServer. Οπότε τα 2 του ports σίγουρα δεν φτάνουν μιάς και υπάρχει στο ένα port συνδεμένος ένας 320GB δίσκος της WD.

Τελικά από Ελλάδα βρήκα σαν καλύτερη τιμή στο skroutz, ένα κατάστημα στα Πατήσια. Μένει να μάθω αύριο γιά το αν υπάρχει ο Promise σε διαθεσιμότητα.

ikaros
19-10-06, 18:35
Καλές τιμές (και drivers για Linux) έχουν και οι εξής controllers:

http://www.highpoint-tech.com/

EvilHawk
19-10-06, 21:36
Αυτό που σου έγραψα για τους drivers ισχύει εδώ και 5.5 χρόνια.


Σωστά, ανέκαθεν έτσι ήταν σε promise, silicon & intel ...

alefgr
20-10-06, 02:02
Παράγγειλα τελικά την κάρτα SATA300TX4 κατ' ευθεία από τον εδώ αντιπρόσωπο της Promise, στην τιμή των 92 ευρώ. Αύριο θα την έχω και θα ποστάρω εντυπώσεις. RAID πάντως δεν υποστηρίζει και αυτό με κάνει ιδιαίτερα χαρούμενο... :)


Καλές τιμές (και drivers για Linux) έχουν και οι εξής controllers:

http://www.highpoint-tech.com/

Από Highpoint έχω πικρά εμπειρία από ένα παλιό mobo της Abit που είχε ενσωματωμένο controller της εν λόγω εταιρείας. Ήταν το 2000 τότε που είχε πρωτοβγεί το ATA66 και δεν το υποστήριζε ακόμα το chipset της Intel. Το τι μπλέ οθόνες είχα στα Windows 98SE δεν περιγράφονται.


Μακριά... :nono:

alefgr
21-10-06, 19:08
Εχτές έβαλα επάνω στον Server την κάρτα και όλα πήγαν ομαλά. Στα διαγνωστικά το BIOS αναγνώρισε τους δύο 500άριδες δίσκους και τα Windows ζήτησαν απλά driver. Ο driver που είχα κατεβάσει από το site ήταν γιά όλες τις εκδόσεις των Windows και τα 2003 διάλεξαν μόνα τους τον σωστό driver. Τέλος στον Disk Manager υπήρχαν αναγνωρισμένοι οι δύο δίσκοι και ήθελαν απλά Import μιάς και ήταν Dynamic disks και τους θεωρούσε Foreign. Με το που έγινε και αυτό το Volume των 1000GBytes ήταν στην θέση του.

Όλα καλά λοιπόν. Ευρέθη ο κατάλληλος controller... :cool:

123456789
06-02-07, 12:05
Αυτόν εδώ θα πάρεις:
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=765142&postcount=3


Ερωτήσεις:
--------------
1) Μπορώ με τον controller αυτό να φτιάξω 2 * RAID-1 arrays, δηλαδή να έχω σε έναν controller τέσσερεις 500άρηδες δίσκοι σε 2 arrays των 500GB το καθένα που να φαίνονται στο σύστημα ως 2 λογικοί δίσκοι, πχ C: και D:?

2) Μπορείτε να μου προτείνετε από το e-shop.gr κάποιο συνδυασμό board/CPU (intel CPU, θα τρέχει windows XP ή windows 2003) που να υποστηρίζει ταυτόχρονα ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 4 τέτοιοιυς controllers, δηλαδή 4*4=16δίσκους των 500GB? Υπόψιν μόνο file server θα είναι το μηχάνημα και μάλιστα μπορεί να γίνει μόνο ftp server με Linux. Υπάρχει κάποιος περιορισμός δίσκων/board που θα πρέπει να προσέξω, ή οποιοδήποτε board με 4 PCI interfaces είναι αρκετό?

3) Μπορεί να τροφοδοτηθεί το σύστημα αυτό με ένα μόνο τροφοδοτικό και αν ναι υπάρχει στο e-shop.gr ή σε άλλο κατάστημα κάποιο να μου προτείνετε?

4) Το κουτί θα είναι εκείνο που είχε προτείνει ο αγαπητός wintech2003, δηλαδή το Lian-Li PC-V2000B Plus II Black. Χρειάζεται να εγκατασταθεί κάποιο επιπλέον σύστημα ψύξης στο κουτί αυτό και αν ναι μπορείτε να προτείνετε κάτι συμβατό με το κουτίο αυτό που να κάνει τη δουλειά?

Ο λόγος που τα θέλω από το ίδιο κατάστημα είναι ότι θα βγουν προδιαγραφές για το δημόσιο για το μηχάνημα αυτό και προσπαθώ να διευκολύνω αυτούς που τα ψάξουν.
Φυσικά αν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο, είναι ευπρόσδεκτο!

WAntilles
06-02-07, 15:41
1) Μπορώ με τον controller αυτό να φτιάξω 2 * RAID-1 arrays, δηλαδή να έχω σε έναν controller τέσσερεις 500άρηδες δίσκοι σε 2 arrays των 500GB το καθένα που να φαίνονται στο σύστημα ως 2 λογικοί δίσκοι, πχ C: και D:?

Δεν ασχολήθηκα ποτέ με RAID με τον εν λόγω, αλλά δεν βλέπω γιατί να μην μπορείς να το κάνεις.


2) Μπορείτε να μου προτείνετε από το e-shop.gr κάποιο συνδυασμό board/CPU (intel CPU, θα τρέχει windows XP ή windows 2003) που να υποστηρίζει ταυτόχρονα ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 4 τέτοιοιυς controllers, δηλαδή 4*4=16δίσκους των 500GB? Υπόψιν μόνο file server θα είναι το μηχάνημα και μάλιστα μπορεί να γίνει μόνο ftp server με Linux. Υπάρχει κάποιος περιορισμός δίσκων/board που θα πρέπει να προσέξω, ή οποιοδήποτε board με 4 PCI interfaces είναι αρκετό?

Πάλι δεν χρειάζεται συγκεκριμένο board.

Απλά να έχει αξιόπιστο chipset, και να μην έχει ενσωματωμένη κάρτα ήχου PCI Creative που σμπαραλιάζει τα standards της επικοινωνίας στο PCI bus και κολλάνε τα πάντα.

123456789
06-02-07, 20:15
Δεν ασχολήθηκα ποτέ με RAID με τον εν λόγω, αλλά δεν βλέπω γιατί να μην μπορείς να το κάνεις.



Πάλι δεν χρειάζεται συγκεκριμένο board.

Απλά να έχει αξιόπιστο chipset, και να μην έχει ενσωματωμένη κάρτα ήχου PCI Creative που σμπαραλιάζει τα standards της επικοινωνίας στο PCI bus και κολλάνε τα πάντα.

Ωραία, ευχαριστώ για τις χρήσιμες πληροφορίες!
Και γίνεται να τροφοδοτηθούν 17 δίσκοι με ένα τροφοδοτικό?
Θέλουν καμμιά ιδαίτερη ψύξη?

sdikr
06-02-07, 20:44
Ωραία, ευχαριστώ για τις χρήσιμες πληροφορίες!
Και γίνεται να τροφοδοτηθούν 17 δίσκοι με ένα τροφοδοτικό?
Θέλουν καμμιά ιδαίτερη ψύξη?

Δεν έχω δεί mainstream τροφοδοτικό με 17 καλώδια τροφοδοσίας :p

Βέβαια μπορείς πάντα να πάρεις καλώδια 1 σε 2, αλλά καλο θα είναι να είναι καλό τροφοδοτικό και να κοιτάξεις για κάτι πάνω απο 500w

123456789
06-02-07, 20:58
Δεν έχω δεί mainstream τροφοδοτικό με 17 καλώδια τροφοδοσίας :p

Βέβαια μπορείς πάντα να πάρεις καλώδια 1 σε 2, αλλά καλο θα είναι να είναι καλό τροφοδοτικό και να κοιτάξεις για κάτι πάνω απο 500w

Ε, ναι σκοπεύω να βάλω εάν 750W και να πάρω και ένα backup!

RyDeR
11-02-07, 16:02
Να ρωτήσω κατι:

το eshop δίνει: Εξαντλημένο. Το προϊόν δεν είναι διαθέσιμο για αγορά

Που αλλού βρίσκουμε έναν τέτοιο controller;

sonic
11-02-07, 16:37
Το ebay είναι ένα μέρος να ψάξεις.

RyDeR
11-02-07, 16:41
Το ebay είναι ένα μέρος να ψάξεις.

Αυτό δεν γίνεται... δεν μπορώ να πάρω απο το ebay, δεν έχω πιστωτικές κλπ...;)

Ίσως απο κάποιο άλλο ελληνικό eshop... ίσως άλλο controller...:hmm:

WAntilles
11-02-07, 17:09
Περίμενε μερικές μέρες και λογικά θα ξαναφέρουν.

nikgr
11-02-07, 20:26
Εμένα πάντως ο Equip μου έβγαλε το λάδι σε μια MSI nforce2 και έφαγε πόδι σούμπιτο!

WAntilles
11-02-07, 21:02
Κι έφταιγε η σαβουρο-MSI.

hemlock
11-02-07, 21:05
με το Nforce 2 βεβαια;)
(στη δικη μου περιπτωση με 915 και 945 δουλευει αριστα)

WAntilles
11-02-07, 21:12
Καμμία σχέση.

Στην μικρή μου DFI LANParty (nForce2 Ultra-400 MCP-T) είναι ενσωματωμένο και δουλεύει άψογα.

Η MSI φταίει και όχι το chipset.

Δεν είναι άλλωστε η πρώτη φορά που ξεφεύγει από το chipset reference design και κάνει του κεφαλιού της.

hemlock
11-02-07, 21:18
Καλα παω πασο.
Στη δικη μου ταπεινη MSI 945GM3-F αυτη την στιγμη δουλευει παντως ;)
(εχει γινει τραμπα απο το παλαιοτερο Pc)

WAntilles
11-02-07, 21:23
Τις ίδιες κουταμάρες έχει κάνει η MSI καί στις nForce4 motherboards τις. Δύο άτομα που γνωρίζω που έχουν τέτοιες, ακόμα σε όλα τα λειτουργικά ψάχνουν τους σένσορες με το τουφέκι.

Re-Ti-Re
11-02-07, 21:29
Έχω την MSI 845PE Max/Neo (MS-6580) οι sensors έφτιαξαν μετά από BIOS update
Ναι ξέρω είναι παλιά.
Αλλά δεν παρουσιάζει εδώ και 5 χρόνια το παραμικρό.

123456789
11-02-07, 21:30
Αυτό δεν γίνεται... δεν μπορώ να πάρω απο το ebay, δεν έχω πιστωτικές κλπ...;)

Ίσως απο κάποιο άλλο ελληνικό eshop... ίσως άλλο controller...:hmm:

Κοίτα, θα πάρω μερικούς τέτοιους, αλλά όχι ακόμα, πρέπει να γίνει μέσω δημοσίου κλπ.
Αν θέλεις και βρεις κάτι στα παίρνω εγώ με πιστωτική και paypal!

RyDeR
11-02-07, 21:44
Ο controller δεν θα έχει πρόβλημα πιστεύω με μια mobo της EliteGroup και συγκεκριμένα την P6ΒΑΤ-Α+ που διαθέτει pci v2.1. Θα μπορέσει να μπουτάρει μέσω SATΑ σκληρού; Η CPU αντέχει; [P3@500Mhz Slot1]

hemlock
11-02-07, 21:46
Ο controller δεν θα έχει πρόβλημα πιστεύω με μια mobo της EliteGroup και συγκεκριμένα την P6ΒΑΤ-Α+ που διαθέτει pci v2.1. Θα μπορέσει να μπουτάρει μέσω SATΑ σκληρού; Η CPU αντέχει; [P3@500Mhz Slot1]
Ισως και να ειναι αργοι οι δισκοι...Μη το σκεφτεσαι καθολου

@ ADSLgr.com All rights reserved.