PDA

Επιστροφή στο Forum : Σπουδές στο εξωτερικό??



andriana94
21-07-11, 18:31
Καλώς σας βρήκα!Είμαι 17 και θα πάω τρίτη λυκείου του χρόνου θα ήθελα από τους ενημερωμένους και τους γνώστες να μου απαντήσουν σε κάποια πράγματα όπως για το αν είναι καλή ιδέα να φύγω για σπουδές στο εξωτερικό (Αγγλία) καθώς βλέπω πως εδώ τα πράγματα δυσκολεύουν και πάνε από το κακό στο χειρότερο και επειδή δεν δίνονται πια ευκαιρίες σε νέα παιδιά θα ήθελα να μάθω για το αν είναι καλή η σκέψη μου για σπουδές στο εξωτερικό αν είναι τι πρέπει να κάνω, που πρέπει να απευθυνθώ, τι πρέπει να γνωρίζω.

Σας ευχαριστώ.

KLG
21-07-11, 19:29
Εχεις πολυ χρόνο μπροστα σου για να ψαχτείς... κανε μια αναζητηση στο φορουμ και θα βρεις καμποσα νηματα για σπουδες στο εξωτερικο και ειδικοτερα για Αγγλια.

Μια γενική συμβουλη... δωσε βαση στις εξετάσεις γιατι πλεον η χρυση εποχη του foundation περασε και οι βαθμοι μετράνε πολυ... δλδ μην πιστευεις οτι οι σπουδες στο εξωτερικο ειναι η ευκολη λυση αποφυγης των πανελληνίων οπως σε μεγαλό βαθμο ηταν παλιά.

Επισης για Αγγλια να ειστε ετοιμοι για βαρβατα διαδακτρα. Για οτι συγκεκριμενο χρειαστεις εδω ειμαστε ;) Αν εχεις καποια απορια σε οσα διαβασεις, ρωτα εκεί :)

megahead13
21-07-11, 19:33
Εχεις πολυ χρόνο μπροστα σου για να ψαχτείς... κανε μια αναζητηση στο φορουμ και θα βρεις καμποσα νηματα για σπουδες στο εξωτερικο και ειδικοτερα για Αγγλια.

Μια γενική συμβουλη... δωσε βαση στις εξετάσεις γιατι πλεον η χρυση εποχη του foundation περασε και οι βαθμοι μετράνε πολυ... δλδ μην πιστευεις οτι οι σπουδες στο εξωτερικο ειναι η ευκολη λυση αποφυγης των πανελληνίων οπως σε μεγαλό βαθμο ηταν παλιά.

Επισης για Αγγλια να ειστε ετοιμοι για βαρβατα διαδακτρα. Για οτι συγκεκριμενο χρειαστεις εδω ειμαστε ;) Αν εχεις καποια απορια σε οσα διαβασεις, ρωτα εκεί :)
Γι' αυτό λοιπόν από ΗΒ πάμε Σκωτία (που ως EU μας πληρώνουν τα δίδακτρα, να δούμε για πόσο ακόμα όμως), Ολλανδία, Γαλλία, κτλ. :)

andriana94
22-07-11, 00:20
Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις KLG έχεις δίκιο αλλά ξέρεις βρίσκομαι σε δύσκολη θέση και μου ασκούνται καθημερινές πιέσεις και το τι θα κάνω αλλά εγώ το μόνο που έχω να πω είναι πως δεν μπορώ να σπουδάσω εδώ δεν θα αξιωθώ ποτέ μου να βρω μια δουλεία και απ'ότι διάβασα και απο διάφορα forum όλοι εκεί καταλήγουν δεν λέω πως θέλω να φύγω την αγαπώ την Ελλάδα απλά δεν μου δίνει ευκαιρίες και έτσι όπως γίνεται δεν νομίζω να μου δώσει και ποτέ.Σαφώς δεν πιστεύω πως εκεί θα είναι όλα ρόδινα και εύκολα απλά θα μάθω περισσότερα και γρηγορότερα.
Θα ήθελα ακόμα να μου απαντήσει κάποιος για το που κυμαίνεται περίπου το budget για την διαμονή,και τα δίδακτρα βέβαια όποιος γνωρίζει παρακαλώ ας μου πει

Ευχαριστώ

KLG
22-07-11, 00:48
Παντως αν ο λόγος που λες οτι δεν μπορείς να σπουδασεις στην Ελλαδα είναι οι εξετάσεις, αυτό θα το βρεις μπροστά σου αφου με βαση τους βαθμους γίνεται η εισαγωγη στα μεσσαια και πανω πανεπιστημια.

Τωρα τα διδακτρα ειναι μεχρι 9κ λιρες τον χρονο, ακόμα και μετρια πανεπιστημια και το κοστος ζωης διαφερει αναλογα με τη πολη.

Παντως ριξε μια ματια στα Παρομοια Θεματα στο κάτω μερος του φόρουμ..

Προχειρα προχειρα
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=463051
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=439192
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=46308

andriana94
22-07-11, 00:56
Αυτά είδα και δεν νομίζω να έχουν και αυτοί διαφορετική άποψη επάνω σε αυτό το θέμα απλά το μόνο πρόβλημα μου είναι οι πανελλήνιες που 1στις10 μπορείς να πετύχεις και δεν είπα να είναι εύκολα έτσι ώστε να μπαίνει ο καθένας απλά να υπάρχει μια ισορροπία στον βαθμό δυσκολίας έτσι ώστε να επιτρέπει την πρόσβαση στα ελληνικά πανεπιστήμια.
Καμιά άλλη χώρα γνωρίζεις ??

Ioanna123
22-07-11, 04:33
Γεια σου Αντριανα, εγω δεν ξερω λεπτομερειες να σου δωσω για κοστος ζωης κλπ, αλλα θα σου πω τη γνωμη μου:

1) Φυγε οπωσδηποτε απο την Ελλαδα (τουλαχιστον για καποια χρονια = μεχρι τα 27-28 σου)
2) ΜΗΝ προτιμησεις την Αγγλια.

Το μυαλο των περισσοτερων παει αυτοματα στην Αγγλια λογω Αγγλικων. Υπαρχουν ομως πολλες άλλες χωρες καλυτερες σε πολλα, των σπουδων συμπεριλαμβανομενων, χωρες στις οποιες θα μαθεις και μια extra ξενη γλωσσα -γιατι τα Αγγλικα θα τα μαθεις ετσι κι αλλιως, one way or another. Χωρες στις οποιες θα βρεις και πιο ευκολα δουλεια μετα (αναλογα και το τι θελεις να σπουδασεις βεβαια). Μην σε φοβιζει η αγνωστη ξενη γλωσσα, σε ενα-εναμισι χρονο μαθαινεται, κυριως δε, αν κανεις παρεα/σχεση με ντοπιους. Και αν πας και καπου κεντρικα, σε μια-δυο-αντε τρεις ωρες εισαι "παντου"!

Χωρες που θα πηγαινα/θα εψαχνα εγω:

- Ολοκληρο το Σκανδιναβικο μπλοκ.
- Γερμανια, Αυστρια, Ελβετια.
- Βελγιο.
- Μπορει να ξεχναω και καμμια...(edit: θυμηθηκα! Ολλανδια, φυσικα!)


Αποψη μου--> Ξεχνα τον Νοτο, (θα) ειναι μονο για τις διακοπες (σας). Ψαξου στο Βορρα! Βοηθαει και το κρυακι το μυαλο να δουλευει καλυτερα...

Καλη σου τυχη!

Basilhs23_
22-07-11, 04:52
Πρώτα από όλα πρέπει να βρείς τι επάγγελμα θα ήθελες να ακολουθήσεις. Το να λές απλά οτι θες να πας έξω έτσι γενικά και να επιλέγεις μια μόνο χώρα δεν είναι και οτι καλύτερο.

Πρώτα λοιπόν βρές τι είναι αυτό που σου αρέσει και μετά κοιτάς τα πανεπιστήμια και τις χώρες που θα μπορούσες να σπουδάσεις και να εργαστείς πάνω στο αντικείμενό σου. π.χ αν
θες να ασχοληθείς με ηλεκτρολογικά/μηχανολογικά Γερμανία χωρίς συζήτηση. Αν θες οικονομικά πιστεύω καλύτερη είναι η Αγγλία.

andriana94
22-07-11, 12:09
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας εγώ βασικά θέλω να ασχοληθώ με την κοινωνιολογία και το έχω ψάξει IOANNA123 για να λες να φύγω οπωσδήποτε κάτι θα ξέρεις απλά ξέρεις τι γίνεται φοβάμαι αυτά ακριβώς που αναφέρεις την καινούργια γλώσσα γιατί όσο να ναι θα πάω και δεν θα μπορώ να μιλήσω ενώ Αγγλία πάνω κάτω τα καταφέρνω γιατί θες δεν θες τώρα στην καθημερινότητα σου ακούς αγγλικά ή κάνεις αγγλικά τα μιλάς κιόλας είναι πιο οικεία κατάλαβες δεν είναι και τόσο δύσκολη γλώσσα θέλω να σου πω πως αν πάω π.χ Γερμανία,Ολλανδία δεν ξέρω πόσο καιρό θα μου πάρει να μάθω μια καινούργια γλώσσα τόσο γρήγορα έτσι ώστε να διαβάζω και βιβλία αυτό θέλω να πω.

tsavman
22-07-11, 13:04
Στην αναζήτησή σου για πανεπιστήμιο, ρίξε μια ματιά και εδώ (http://univ.cc/world.php)

elenita
22-07-11, 13:07
Στην Ολλανδία έχει πολύ καλά πανεπιστήμια και πολύ οικονομικά δίδακτρα (λιγότερο από 2000€).

Έχω ακούσει ότι τα αγγλικά πανεπιστήμια θα διπλασιάζουν τα δίδακτρά του. Ίσως λόγω κρίσης και οι σπουδές να θεωρούνται είδος πολυτέλειας.

Επίσης, κοίταξε το ranking κάθε πανεπιστημίου που κοιτάς και επίσης έλεγξε αν αναγνωρίζεται το πτυχίο που θα πάρεις στην Ελλάδα

andriana94
22-07-11, 13:13
Eυχαριστώ για το site θα το ψάξω tsanman.
elenita δεν διαφωνώ με σένα και ίσως τώρα πια να θεωρούνται αλλά ξέρεις πιστεύω πως αν πάρω ένα χαρτί στα χέρια μου και δεν αναγνωρίζεται εδώ θα αναζητήσω δουλεία αλλού.
Όμως θέλω να ρωτήσω και κάτι που άκουσα πως για να πας στο εξωτερικό πρεπει να έχεις περάσει πανελλαδικές αλλά δεν το βρίσκω λογικό αυτό παρακαλώ απαντήστε.

Ioanna123
22-07-11, 14:20
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας εγώ βασικά θέλω να ασχοληθώ με την κοινωνιολογία και το έχω ψάξει IOANNA123 για να λες να φύγω οπωσδήποτε κάτι θα ξέρεις απλά ξέρεις τι γίνεται φοβάμαι αυτά ακριβώς που αναφέρεις την καινούργια γλώσσα γιατί όσο να ναι θα πάω και δεν θα μπορώ να μιλήσω ενώ Αγγλία πάνω κάτω τα καταφέρνω γιατί θες δεν θες τώρα στην καθημερινότητα σου ακούς αγγλικά ή κάνεις αγγλικά τα μιλάς κιόλας είναι πιο οικεία κατάλαβες δεν είναι και τόσο δύσκολη γλώσσα θέλω να σου πω πως αν πάω π.χ Γερμανία,Ολλανδία δεν ξέρω πόσο καιρό θα μου πάρει να μάθω μια καινούργια γλώσσα τόσο γρήγορα έτσι ώστε να διαβάζω και βιβλία αυτό θέλω να πω.

Ελα γεια :)

Ιωαννα με λενε, εσενα Ανδριανα ετσι?

Την γλωσσα μην την φοβασαι καθολου για τους εξης λογους:

1) Δεν ειναι καθολου θετικο να φοβομαστε κατι! Αντιθετα πολλες φορες βοηθα παρα πολυ να ορμαμε με αισιοδοξια (αφου εχουμε σχεδιασει οσο πιο προσεκτικα γινεται).

2) Ολες οι ανεπτυγμενες χωρες (που προανεφερα) προσφερουν και Αγγλοφωνα τμηματα σπουδων. Δεν ξερω αν προσφερουν στην Κοινωνιολογια, αλλα σε άλλα τμηματα προσφερουν.

3) Δεν ξερω το επιπεδο σου στα Αγγλικα, αλλα κρινοντας απο την ηλικια σου πιστευω οτι και στα Αγγλικα θα χρειαστεις καποια προπαρασκευη, ειτε σαν φροντιστηριο εδω στην Ελλαδα, ειτε σαν προπαρασκευαστικο ετος στην Αγγλια. Οποτε ειναι (σχεδον) το ιδιο: μπορεις καλλιστα να κανεις ενα χρονο γλωσσα στην Αυστρια ή στην Σουηδια για παραδειγμα, για να μαθεις τις αντιστοιχες γλωσσες. Τα προπαρασκευαστικα τους τμηματα ειναι ικανα να σε μαθουν την γλωσσα!

4) Η κατακτηση μιας ξενης γλωσσας ειναι "εργο ζωης". Η κατακτηση ενος αξιοπρεπους επιπεδου γλωσσομαθειας (προσωπικη μου αποψη: το B2 επιπεδο του Κρατικου Πιστοποιητικου Γλωσσομαθειας ή στα Αγγλικα το Lower) ειναι θεμα λιγου χρονου, ο οποιος εξαρταται απο την κλιση σου στις γλωσσες αλλα κυριως απο το ποσο διατεθειμενη εισαι να βουτηξεις στην κοινωνια που θα πας να ζησεις! Αυτο ειναι BY FAR το σημαντικοτερο!! Αν δεν κανεις παρεες με ντοπιους, αν δεν διαβαζεις (ενεργα) εφημεριδες και περιοδικα, αν δεν βλεπεις τηλεοραση, αν δεν ακους και δεν μιλας οπου βρεθεις και οπου σταθεις, δεν θα μαθεις ποτε... Υπαρχουν Ελληνες που ζουν χρονια εξωτερικο και μιλανε την γλωσσα της χωρας που ζουν χειροτερα απο καποιον που δεν την επισκεφτηκε ποτε... Η ουσια ειναι η εξης: να ενδιαφερεσε πραγματικα ΚΑΙ για την χωρα που θα πας να ζησεις! Τοτε θα μαθεις και την γλωσσα της!

Τελος για την Κοινωνιολογια--> για την Ελλαδα ξερουμε οτι Κοινωνιολογος (χωρις βυσμα) = Ανεργος. Οποτε πρεπει να ψαξεις τι διεξοδους σου δινει αυτη η επιστημη στην χωρα που θα πας, και επισης ΑΝ καποτε επιλεξεις αλλαγη καριερας που μπορεις να μεταπηδησεις, με ενα λογικο κοστος επανεκπαιδευσης.

Υστερογραφο: για την Ελλαδα δεν ξερω τιποτα περισσοτερο απο οσα μπορεις να καταλαβεις και εσυ αν κοιταξεις με ανοικτα ματια τι γινεται γυρω σου. Πως σκεφτονται, πως ζουν, πως διεκδικουν κλπ κλπ κλπ...

KLG
22-07-11, 14:42
Ανδριαννα αν καταλαβα καλά έχεις δυο θέματα:

1. Πανελληνιες εξετάσεις και πιθανή αποτυχία
2. Επαγγελματική αποκατάσταση

Ας τα πιάσουμε ενα - ενα

1. Για ενα μετριο και πανω πανεπιστημιο στο ΗΒ που είναι και η πιο ευκολη (αν και οχι πιο καταλληλη) λύση θα χρειαστεις απολυτηριο και εξετάσεις. Δεν έχουν άλλο τροπο να πιστοποιησουν τα προσοντα σου. Αν εχεις κακους βαθμους, ίσως να κάνεις ενα χρονο foundation εκεί. Αυτό θα στοιχίσει στην οικογενεια σου αρκετά (δεν ξερω για τα διδακτρα, παντως το κοστος ζωης θα υπάρχει). Το φοβάμαι οτι θα αποτυχω στις πανελληνιες αρα πάω εξω δεν ειναι πλεον λυση. Οι εποχες που ο κοσμος με βαθμο 1-2 στα 20 εμπαινε σε ενα foundation σε ενα συνοικιακό φροντιστηριο και κατεληγε σε ενα τυχαιο τμημα σε ενα πανεπιστημιο της πλακας στην Αγγλία περάσανε. Άρα, θα πρέπει να βάλεις τα δυνατά σου και να γραψεις όσο μπορεις καλύτερα, γιατί αυτό θα σου εξασφαλήσει μια θεση σε ενα πανεπιστημιο.

2. Επαγγελματική αποκατασταση με το πτυχιο του κοινωνιολόγου δύσκολα θα εξασφαλίσεις τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό. Για το ΗΒ ιδιαίτερα, λίγο πολύ κυκλοφορεί το ανέκδοτο οτι οι κοινωνιολόγοι γίνονται διευθυντες στα McDonalds. Οπότε θα χρειαστείς ενα καλό πανεπιστήμιο να σε ξεχωρίσει απο τη μάζα και να δώσει αξία στους κόπους και τα χρήματα τριών ετών. Προσωπική εκτιμηση είναι οτι ενα τέτοιο αντικείμενο (και δεδομένων των δυσκολιών στη γλωσσα που εχουν τα θεωρητικά πτυχία) καλύτερο να το σπουδάσεις στην Ελλάδα. Εχουμε πολυ καλά θεωρητικά τμήματα (για την ώρα).

Κατανοω απολυτα την αναγκη σου να ξεφυγεις, αλλά εχεις όλη τη ζωή μπροστά σου. Μπορείς να προγραμματίσεις τα βήματα σου καλύτερα και να χτισεις την καριερα / εκπαιδευση που θέλεις με μεταπτυχιακές σπουδές. Αλλα αυτό καλό θα ηταν να το κανεις με τους δικους σου όρους και οταν θα εχεις επιλογές, οχι οπως παιζεις τωρα με το μαχαίρι στο λαιμό. Το παν είναι η δυνατότητα επιλογων.

Σου υπενθυμιζω, οι καλοι βαθμοι ειναι way out, αλλά και way in... Δεν γλυτωνεις το διαβασμα.

Ioanna123
22-07-11, 14:59
Καλα, το διαβασμα δεν το γλιτωνεις με τιποτα, οντως! Αλλα και γιατι να το ...γλιτωσεις?!

Το διαβασμα και η (συνεχης) εκπαιδευση δεν πρεπει να αντιμερωπιζεται σαν... "αναγκαιο κακο", αλλα σαν ουσιαστικο στοιχειο της ζωης μας!

Να προσθεσω και κατι... Τι αλλο θα εψαχνα εγω αν ημουν στην θεση σου:

- Πως θα μου "φεροταν" μια χωρα αν εφευγα αυριο το πρωι πχ. να παω εκει να σπουδασω εκει?
Δηλαδη, ποιες διαδικασιες υπαρχουν, τι προσφερεται, ποση βοηθεια υπαρχει για εναν ξενο?
Διοτι, αν μια χωρα σε βοηθαει πραγματικα και ουσιαστικα σαν φοιτητη, σκεψου ποσο θα σε βοηθησει οταν θα εχεις αποφοιτησει απο ενα καλο Πανεπιστημιακο τους ιδρυμα...

Τελος, προσωπικη αποψη---> αν πραγματικα θελεις να φυγεις, φυγε τωρα που ειναι ακομη νωρις! Μην μπλεξεις με σπουδες εδω, ΜΗΝ γινεις αλλο ενα πειραματοζωο...(ειναι και πιο βολικο να φας την ταπεινωση τωρα, παρα στα 25-26 σου στο μεταπτυχιακο, που θα νομιζεις οτι εισαι "κατι")

KLG
22-07-11, 15:09
ναι οκ Ιωαννα... αλλά επειδή τέτοιες αποφασεις δεν ειναι ευκολες, καλό είναι να έχουμε ξεκάθαρα κινητρα, εστω με τον εαυτό μας. Και πιστευω οτι η Αδριαννα κυρίως εχει αγχωθει παρα πολυ με τις πανελλήνιες και απο τη γενικότερη αβεβαιότητα. Και τα δυο όμως θα τα βρει μπροστά της στο εξωτερικό. Το θέμα είναι να μαζέψει τα καλύτερα εφόδια.

Ενδεχομένως στις θεωρητικές σπουδές η Ελλάδα είναι πολυ καλή επιλογή (ειδικά σε σχέση με την Αγγλία), πέρα απο το διαλυμένο της συστημα. Αλλες εξαιρετικές επιλογές θα ήταν η Γαλλία και η Γερμανία που έχουν παράδοση στις ανθρωπιστικες επιστήμες (ειδικά η Γαλλία) αλλά τα αγγλόφωνα προγραμματα τους (για τη Γερμανία που έχει) περιορίζονται σε τεχνολογία και business (οχι οικονομικά).

thama
22-07-11, 15:12
Αγαπητή Αντριάνα,
Μην νομίζεις ότι τα καλά ελληνικά πανεπιστήμια είναι χειρότερα από κάποια του εξωτερικού. Το αντίθετο θα έλεγα. Άλλά αυτά είναι γενικότητες, ίσως και πολωμένες, καθώς σπούδασα από 1η δημοτικού μέχρι και το μεταδιδακτορικό τώρα, αποκλειστικά στην Θεσσαλονίκη.

Πρέπει να ξέρεις τι θέλεις. Και μια συμβουλή:
Μην κοιτάς ΓΕΝΙΚΕΣ κατατάξεις, όπου εμπλέκουν στο ίδιο "σακκούλι" από Ιατρική και Βιολογία, μέχρι Μαθηματικά, και απο Φιλοσοφία μέχρι Επιστήμες μηχανικού. Ψαξε για κατατάξεις που σχετίζονται με αυτό που ακριβώς θέλεις να γίνεις.

Ioanna123
22-07-11, 15:25
Λοιπον Αντριανα, πολλα πραγματα διαβαζεις εδω, και πολυ καλα ειναι ολα, ποικιλια αποψεων = περισσοτερες επιλογες για σενα!

Προσωπικες αποψεις:

1) Λιγοι ανθρωποι ξερουν πραγματικα τι θελουν να κανουν / για τι ειναι πραγματικα πλασμενοι και αυτο ειναι απολυτα φυσιολογικο και για την Ελλαδα πληρως αναμενομενο, θα ελεγα! Αν εσυ ανηκεις στους τυχερους που εχουν βρει "λιμανι" στην Κοινωνιολογια, well done!! Αν ομως εισαι "ετσι-κι-ετσι", αναζητησε την ευελιξια! Για παραδειγμα: εστω οτι περνας Κοινωνιολογια καπου στην Ελλαδα αλλα στο 2ο ετος αντιλαμβανεσαι οτι δεν γουσταρεις αλλο! ΤΙ μπορεις να κανεις? Εστω οτι σου συμβαινει το ιδιο στην Γαλλια! ΤΙ μπορεις να κανεις? Στην Δανια ΤΙ μπορεις να κανεις? (ας μας πει ο KLG σε αυτο). Υπ' οψιν οτι η πλειοψηφια των Ελληνων φοιτητων αντιλαμβανεται καποια στιγμη οτι ΔΕΝ γουσταρει πραγματικα αυτο που σπουδαζει, αλλα συνεχιζει για διαφορους ασχετους (με την εξελιξη του) λογους.

2) Στην Ελλαδα την επομενη δεκαετια τουλαχιστον θα γινουν πολλα πειραματα πανω στις πλατες των ανθρωπων. Ειναι κατανοητο αυτο: καθε "γεννα" εχει και τις ωδινες της... Εσυ γουσταρεις πραγματικα να τα φας ολα αυτα στη μαπα?! Εισαι σιγουρη?!?!

Για σκεψου το λιγο... ;) ;)

3) Τα Ελληνικα Πανεπιστημια (ή εστω αρκετα τμηματα αυτων) σαφως και ειναι εφαμμιλα/εστω και καλυτερα, απο πολλα αντιστοιχα του εξωτερικου. Το θεμα ομως ειναι η χωρα στο συνολο της... Το περιβαλλον... Ο "αερας", η αισθηση που κυκλοφορει...Δεν βαρεθηκες να ζεις σε μια χωρα που "δεν υπαρχει αυριο"....? (καλα ισως και να μην βαρεθηκες εσυ, εισαι μικρη ακομη)

Banditgr
22-07-11, 16:03
3) Τα Ελληνικα Πανεπιστημια (ή εστω αρκετα τμηματα αυτων) σαφως και ειναι εφαμμιλα/εστω και καλυτερα, απο πολλα αντιστοιχα του εξωτερικου. Το θεμα ομως ειναι η χωρα στο συνολο της... Το περιβαλλον... Ο "αερας", η αισθηση που κυκλοφορει...Δεν βαρεθηκες να ζεις σε μια χωρα που "δεν υπαρχει αυριο"....? (καλα ισως και να μην βαρεθηκες εσυ, εισαι μικρη ακομη)

Καμία σχέση ο "αέρας" και το prestige (who cares στην τελική). Το θέμα είναι το επίπεδο των γνώσεων καθώς και η εύρυθμη λειτουργία της σχολής. Για το πρώτο, σε θεωρητικό υπόβαθρο τουλάχιστον (και το λέω αυτό για να ξεχωρίσω από το τι τελικά θα σε βοηθήσει επαγγελματικά και τι όχι) ναι ισχύει ότι τα ελληνικά πανεπιστήμια είναι το ίδιο καλά αν όχι καλύτερα. Για το δεύτερο, αναλόγως πάντα και με τη σχολή, το...χάος. Υπάρχουν τμήματα που σχεδόν το...μισό χρόνο υπολειτουργούν λόγω απεργιών/καταλήψεων, με αποτέλεσμα οι εξεταστικές να συμπιέζονται σε 1-2 εβδομάδες όπου και καλείσαι να εξεταστείς σε ένα κάρο μαθήματα (και αν κουβαλάς και κάποια από προηγούμενα έτη, απλά...έχασες) πολλές φορές 2 και 3 την ίδια ημέρα. Σε άλλα πάλι τμήματα η γραμματιακή (και όχι μόνο) υποστήριξη πάσχει. Σε τμήματα θετικών επιστημών τέλος, υπάρχουν σοβαρά προβλήματα σε υποδομές (συγγράμματα, τεχνικός εξοπλισμός κτλ). Για τους παραπάνω λόγους και μόνο (και επειδή είμαι...παθώς), προσωπικά δεν θα το ξαναπέρναγα με τίποτα το ίδιο λούκι.

Για τα υπόλοιπα, σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τους προλαλήσαντες, ειδικά στο θέμα των εξετάσεων που από παλιά έχει παρεξηγηθεί. Επειδή δηλαδή κάποιοι ΗΒ-αδες κατάφεραν να "προκόψουν" στο εξωτερικό με όχι και τόσο ορθόδοξες μεθόδους και σε άλλες εποχές που ίσχυαν άλλα πράγματα, αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι η ίδια λογική είναι viable σήμερα. Οι εξετάσεις και γενικά το θέμα της αξιολόγησης θα σε κυνηγάει πάντα και παντού (σε σοβαρές δουλειές εννοείται) και αυτό δεν είναι κακό. Το αντίθετο και εσένα θα βοηθάει να βελτιωθείς και να "ψάχνεσαι", ώστε να γίνεσαι καλύτερος και αποδοτικός.

babarum
22-07-11, 16:09
και εγω θα συμφωνησω στο να φύγεις όσο νωρις γίνεται. τόσο πιο ευκολα θα προσαρμοστεις. ολλανδία θα σου πρότεινα και όχι αγγλία φυσικά. άντε με το καλό. την Ελλάδα να την επισκέπτεσαι μόνο καλοκαίρι

KLG
22-07-11, 16:13
Υπαρχει καποιο ολλανδικό πανεπιστήμιο που να διδάσκει κοινωνιολογια στα αγγλικά?

Μην παρασύρεστε απο την επικαιρότητα όταν σχεδιαζετε το μελλον σας. Αν θέλει η κοπέλα να σπουδάσει αυτό το αντικείμενο δεν μπορεί να το κάνει χωρις να γνωρίζει τη γλωσσα της χωρας προορισμού της. Και δεν μπορεις να μαθεις σε ενα χρονο μια ξενη γλωσσα ωστε να μπορεις να κατανοήσεις κοινωνιολογικές έννοιες... εδώ στα ελληνικά είναι ακαταλαβίστικες :p

Ioanna123
22-07-11, 16:26
Καμία σχέση ο "αέρας" και το prestige (who cares στην τελική).

Καμμια σχεση αυτο στο οποιο αναφερθηκα εγω με αυτο που εννοεις εσυ.

Εγω μιλησα για την ατμοσφαιρα, για το γενικοτερο κλιμα, που επικρατει σε ολοκληρη την χωρα. Για την απαισιοδοξια, για το αισθημα του ματαιου, για την απογνωση και την απελπισια, για τα αισηθηματα κατωτεροτητας ακομη... Αν εσυ θεωρεις οτι ενας νεος/φρεσκος ανθρωπος ειναι καλο να μεγαλωνει και να αναπτυσεται μεσα στο συγχρονο Ελληνικο γιγνεσθαι, με οσα βλεπουμε καθημερινα αλλα (κυριως) με οσα θα ακολουθησουν...τοτε απλα διαφωνουμε.

Αντριανα, οπως μαλλον εχεις ηδη καταλαβει, εγω δεν απανταω τοσο στην ερωτηση σου "Σπουδες στο εξωτερικο??" αλλα κυριως στην ερωτηση "Ζωη στο εξωτερικο??" ή "Να μεινω ή να φυγω??"

Σε κατι τετοιο απαντω εγω και σου (ξανα)λεω---> φυγε! Πηγαινε σε μια ανεπτυγμενη Δυτικο-Ευρωπαϊκη χωρα, εχουν αναφερθει ηδη οι καλυτερες και η Αγγλια ΔΕΝ ειναι μεσα σε αυτες! ΜΗΝ σε φοβιζει η γλωσσα ή οτιδηποτε αλλο! Θα σου πω κατι που ισως σου φανει γελοιο αλλα ειναι περα για περα αληθινο! Στη Σουηδια ζεις και επιβιωνεις ακομα και αν δουλευεις πωλητρια σε μπουτικ γυναικειων ρουχων! Στις Βρυξελλες στο Βελγιο ζεις και επιβιωνεις ακομα και αν δινεις παλτα και σακακια δουλευοντας στην γκαρτναρομπα εστιατοριου (εχω φιλη 28 χρονων που το κανει, αυτη τη στιγμη που μιλαμε)!!

Στην Ελλαδα ΔΕΝ ζεις ακομα και αν εισαι πτυχιουχος Κοινωνιολογιας ή και Πληροφορικης...

Επισης, να θεσω και αλλες 2 παραμετρους:
α) εστω οτι περνας σε μια καλη σχολη στην Ελλαδα. Ποτε θα μαθεις την γλωσσα ωστε να υποστηριξεις ενα μεταπτυχιακο στο εξωτερικο?
β) εστω οτι κατα τη διαρκεια των σπουδων σου στην Ελλαδα σου τυχαινει μια σοβαρη σχεση. Αντιλαμβανεσαι τι σημαινει αυτο??
Εριξες αγκυρα στην Ελλαδα μετα....(και σε τραβηξε η αγκυρα βαθια κατω στο χαος)


Αυτα.

........Auto merged post: Ioanna123 πρόσθεσε 6 λεπτά και 19 δευτερόλεπτα αργότερα ........




Μην παρασύρεστε απο την επικαιρότητα όταν σχεδιαζετε το μελλον σας.

Ρητορικη ερωτηση: ποια επικαιροτητα? Την επικαιροτητα των τελευταιων 35-40 ετων?
Ασε, ρητορικα ρωτησα...

KLG
22-07-11, 16:38
Ρητορικη ερωτηση: ποια επικαιροτητα? Την επικαιροτητα των τελευταιων 35-40 ετων?
Ασε, ρητορικα ρωτησα...

Ήμουν ξεκαθαρος νομίζω. Οι χώρες του εξωτερικού δεν είναι η Γης της Επαγγελείας. Την συζήτηση αυτή την έχουμε κάνει μαζί σε πολλά νήματα. Κάθε χώρα έχει ιδιαιτερες συνθήκες και τα δικά της προβληματα, που αν και δεν έχουν σχέση αντικειμενικά με τα προβληματα της Ελλάδας, απασχολουν τους ντόπιους όσο απασχολουν τους Έλληνες τα προβλήματα της χώρας τους. Ενδεικτικα αναφέρω την αυξηση των αιτήσεων Αγγλων φοιτητών για τα δωρεαν μεταπτυχιακά της Δανίας, το σαμποταζ της συνθηκης του Σεγκεν απο τη Δανία, τα προβλήματα της μετανάστευσης, ισλαμοφοβίας, οικονομικής ανασφάλειας... στο κάτω κατω σε 3 χωρες εχω δει η Ελλαδα να χρησιμοποιείται σαν εκλογικός μπαμπουλας (ψηφίστε μας γιατι οι αλλοι θα μας κάνουν Ελλάδα).

Οποιος νομίζει οτι η μεταναστευση ειναι αυτομάτως η λύση σε όλα του τα προβλήματα είναι γελασμένος. Για να τα καταφερει κάποιος στο εξωτερικό χρειαζεται πολυ δουλεία. Το θεμα ειναι οτι αν καποιος δουλεψει στο εξωτερικό πολυ, και δουλεψει και στην Ελλαδα το ίδιο εχει καλύτερες προοπτικές στο εξωτερικό. Το πόσο καλυτερες εξαρταται απο παρα πολλους παράγοντες.

Το να στελνετε κάποιον να σπουδάσει κοινωνιολογία σε μια γλωσσα που δεν γνωριζει πολυ καλά δεν ειναι ρεαλιστικό. Η προσπαθεια που θα χρειαστεί να καταβαλλει η κοπελα ωστε να φτασει τα γαλλικά, γερμανικά, ολλανδικά, δανεζικα σε επιπεδο που θα της επιτρέψει να παρει πτυχιο κοινωνιολογίας είναι πολλαπλάσια της προπαθειας των πανελληνίων... και στις 2 τελευταιες περιπτώσεις θα εχει τελειοποιήσει 2 αχρηστες γλωσσες.

Ioanna123
22-07-11, 16:46
Ήμουν ξεκαθαρος νομίζω.

Μην χανεις ενεργεια απαντωντας σε ρητορικες ερωτησεις, αστοχα και απλοϊκα.
Οταν θα αποφασισεις να πεις ολη την αληθεια για τη Δανια (και ενδεχομενως την Σκανδιναβια, γενικοτερα), αρκετοι θα μαθουν πολλα παραπανω.

Προσωπικα, δεν εχω αναγκη να μαθω τιποτα παραπανω.
Γι' αυτους θα εκανες κατι αν ελεγες ολοκληρη την αληθεια.

--Over and out--

Banditgr
22-07-11, 16:47
Αν εσυ θεωρεις οτι ενας νεος/φρεσκος ανθρωπος ειναι καλο να μεγαλωνει και να αναπτυσεται μεσα στο συγχρονο Ελληνικο γιγνεσθαι, με οσα βλεπουμε καθημερινα αλλα (κυριως) με οσα θα ακολουθησουν...τοτε απλα διαφωνουμε.

Φυσικά και δεν το θεωρώ καλό, αλλά ούτως ή άλλως αυτό συμβαίνει από τη στιγμή που...γεννιέται εδώ. Τι πρέπει να γίνει δηλαδή, αφού τα πάντα είναι μαύρα να δέσει μια πέτρα και να φουντάρει στο Φάληρο ? Σαφώς και όχι. Τα πάντα είναι θέμα επιλογών. Από τη στιγμή που επιλέγεις συνειδητά να ζήσεις στην Ελλάδα (όπως ζήσεις εν πάση περιπτώσει), αυτό αυτόματα συνεπάγεται και κάποια πράγματα, σε ότι αφορά τις μορφωτικές και επαγγελματικές σου επιλογές (και είναι αλήθεια ότι πλέον δεν αποτελεί βιώσυμη λύση η επιλογή της Ελλάδας, εκτός αν συντρέχουν ειδικές προυποθέσεις). Σε διαφορετική περίπτωση σου ανοίγονται άλλοι δρόμοι. Είναι τόσο απλό.

KLG
22-07-11, 16:56
Μην χανεις ενεργεια απαντωντας σε ρητορικες ερωτησεις, αστοχα και απλοϊκα.
Οταν θα αποφασισεις να πεις ολη την αληθεια για τη Δανια (και ενδεχομενως την Σκανδιναβια, γενικοτερα), αρκετοι θα μαθουν πολλα παραπανω.

Προσωπικα, δεν εχω αναγκη να μαθω τιποτα παραπανω.
Γι' αυτους θα εκανες κατι αν ελεγες ολοκληρη την αληθεια.

--Over and out--


Η Δανία είναι ο παραδεισος που φαντάζεσαι, αλλά οχι για όλους, και σίγουρα όχι για πρωταρηδες που ξεκινανε στα 18 τους να αφήσουν την Ελλάδα... για πολλους πολλους λόγους που δεν είναι του παρόντος.

Ioanna123
22-07-11, 17:05
Φυσικά και δεν το θεωρώ καλό, αλλά ούτως ή άλλως αυτό συμβαίνει από τη στιγμή που...γεννιέται εδώ. Τι πρέπει να γίνει δηλαδή, αφού τα πάντα είναι μαύρα να δέσει μια πέτρα και να φουντάρει στο Φάληρο ? Σαφώς και όχι. Τα πάντα είναι θέμα επιλογών. Από τη στιγμή που επιλέγεις συνειδητά να ζήσεις στην Ελλάδα (όπως ζήσεις εν πάση περιπτώσει), αυτό αυτόματα συνεπάγεται και κάποια πράγματα, σε ότι αφορά τις μορφωτικές και επαγγελματικές σου επιλογές (και είναι αλήθεια ότι πλέον δεν αποτελεί βιώσυμη λύση η επιλογή της Ελλάδας, εκτός αν συντρέχουν ειδικές προυποθέσεις). Σε διαφορετική περίπτωση σου ανοίγονται άλλοι δρόμοι. Είναι τόσο απλό.


Οσο πιο συντομα φυγει καποιος απο την Ελλαδα σημερα, τοσο το καλυτερο. Και απο τη στιγμη που ολοκληρωνεις τις βασικες σπουδες και δεν σε κραταει κατι (πχ. μια εδραιωμενη οικογενειακη επιχειρηση), τοτε φευγεις. Μιλησες πιο πανω για καλα και σοβαρα Ελληνικα τμηματα σχολων και μου δημιουργηθηκε η απορια: ποιος τους εμποδιζει ακομα και αυτους να διεκδικησουν με τον γνωστο και προσφιλη Ελληνικο τροπο (=τα διαλυουμε ολα), αν μελλοντικα θιγουν? Απλα, μια απορια.

Τελος, λες: ολα ειναι θεμα επιλογων. Ακριβως. Γι' αυτο ας πανε καπου οπου θα εχουν πραγματικα δυνατοτητα επιλογων. (για παραδειγμα, επαναλαμβανω: εστω οτι ανακαλυπτω στο τελος του 1ου ετους οτι η Κοινωνιολογια ή η Ψυχολογια ΔΕΝ μου κανει! ΤΙ μπορω να κανω στην Ελλαδα και τι στην Δανια, για παραδειγμα? Ποιες ειναι οι επιλογες μου? ΠΟΥ υπαρχει μεγαλυτερη ευελιξια?)

........Auto merged post: Ioanna123 πρόσθεσε 4 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα αργότερα ........





Η Δανία είναι ο παραδεισος που φαντάζεσαι, αλλά οχι για όλους, και σίγουρα όχι για πρωταρηδες που ξεκινανε στα 18 τους να αφήσουν την Ελλάδα... για πολλους πολλους λόγους που δεν είναι του παρόντος.

Αντιθετως τεινω να πιστευω οτι η Δανια (ή η Νορβηγια πχ.) μπορει να ειναι ενα κομματακι παραδεισου ακομα και για τον 18αρη Σομαλο που θα παει και θα σκιστει στη δουλεια. Ενω στην Ελλαδα απλα εχει σοβαρες πιθανοτητες να καταληξει στο πανεπιστημιο της φυλακης.

andriana94
22-07-11, 18:28
Παιδιά και οι δύο έχετε δίκιο με σένα Ιωάννα θα συμφωνήσω περισσότερο διότι την απόφαση μου την έχω πάρει ήδη και θεωρώ και εγώ σωστό να φύγω όσο γίνεται πιο νωρίς απλά αυτό που φοβάμαι είναι αν θα μπορέσω ποτέ να τα καταφέρω φεύγοντας απο εδώ??
Και άλλο ένα είναι αν το επάγγελμα που έχω τώρα ως πρώτη δλδ κοινωνιολογία θα είναι καλό έτσι ώστε να μου εξασφαλίσει το μέλλον μου,παρακαλώ προτείνεται μου κάποια άλλα επαγγέλματα του εξωτερικού όποιος γνωρίζει
Ευχαριστώ

........Auto merged post: andriana94 πρόσθεσε 13 λεπτά και 39 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Αυτό που μπορώ να πω εγώ είναι ότι όντως με έχει ανχώσει το θέμα το πανελλήνιων και είμαι σχεδόν σίγουρη πως δεν θα μπορέσω να τα καταφέρω που και να τα καταφέρω δηλαδή θα περάσω στο πανεπιστήμιο που μπορεί να μου αρέσει και αν μου αρέσει τον μισό χρόνο θα είναι κλειστό και τον άλλο θα λειτουργεί με δυσκολία πως εγώ μετά θα μπορέσω να τελειώσω ξέρω ότι η φυγή δεν είναι τρόπος αλλά σε αυτήν την περίπτωση δεν έχω άλλα περιθώρια ακούω πολλές γνώμες καθημερινά άλλες αντίθετες απο τις δικές μου αλλά οι περισσότερες γνώμες συμπίπτουν με τις δικές μου διότι τώρα όλοι ξέρουν την κατάσταση που επικρατεί.
Σαφώς και στην Αγγλία και οποιαδήποτε Αγγλία δεν θα είναι εύκολα απλά εκεί έχεις κάποια στηρίγματα,αποκτάς τις αναγκαίες γνώσεις μέσα σε 2με 3 χρόνια ενώ εδώ σπουδάζεις 6 για αποκτήσεις τις γνώσεις τους πως να φτιάχνεις καφέ,και δεν τα βάζω αποκλειστικά και μόνο με τους καθηγητές αλλά και με τα πιο μεγάλα κεφάλια αυτής της υπόθεσης που επειδή μας καταστρέφουν θέλουν να μας κάνουν αμόρφωτα για να μην το καταλαβαίνουμε.

spyronis
22-07-11, 18:50
Και άλλο ένα είναι αν το επάγγελμα που έχω τώρα ως πρώτη δλδ κοινωνιολογία θα είναι καλό έτσι ώστε να μου εξασφαλίσει το μέλλον μου,παρακαλώ προτείνεται μου κάποια άλλα επαγγέλματα του εξωτερικού όποιος γνωρίζει
Ευχαριστώ


Επαγγέλματα του εξωτερικού?? Ότι επαγγέλματα υπάρχουν στην Ελλάδα + πιο εξειδικευμένα λόγω της καλύτερης ίσως τεχνογνωσίας που έχουν + θέσεις σε βαριά βιομηχανια ή άλλες κατηγορίες που δεν υπάρχουν στην Ελλάδα.

Καλύτερα για μένα πρώτα να μελετήσεις κάποιο εγχειρίδιο επαγγελματικού προσανατολισμού, έπειτα να κάνεις μια αυτοκριτική όσο μπορείς (τι δυνατότητα αφομοίωσης νέων γνώσεων αλλά και γλωσσών έχεις) και μετά μπες στη διαδικασία αναζήτησης σπουδών εντός ή εκτός. Μπορει οι πανελλήνιες να είναι ζόρικες όπως λές (τι να πουν κι αυτοί με τις δέσμες παλαιότερα) αλλά μη νομίζεις ότι έξω σου στρώνουν κόκκινο χαλί και μαξιλάρια.

Vasilis32
22-07-11, 18:55
Αν πας σε καλο uni το διαβασμα τον πανελληνιων θα σου φανει χαλαρο διαβασματακι..γι'αυτο τεσταρε τον εαυτο σου με τι πανελληνιες να δεις πως πας. Ειναι κριμα να πας σε ενα uni να βρεθεις αμεσως απροετοιμαστη. Στην Ελλαδα και να κοπεις σε καποια μαθηματα δεν ποναει τοσο η τσεπη...εξω ειναι χαμενα 15-17κ€ ....γι'αυτο να ξερεις οτι και να κανεις πρεπει να "ιδρωσεις".

Δεν στα λεω για να σε φοβησω αλλωστε εισαι μικρη για να φοβασε εχεις ολο το χρονο μπροστα σου!!! Επισης εδω Αγγλια απο οσο ξερω, κοινωνιολογια, εγκληματολογια κτλ ειναι σπουδες χωρις μελλον.....κατα μεγαλοοο ποσοστο. Εκτος αν πας για phd και ακολουθησεις αλλα μονοπατια αλλα με σκετο bachelor...δυσκολα..

Ioanna123
22-07-11, 20:52
Παιδιά και οι δύο έχετε δίκιο με σένα Ιωάννα θα συμφωνήσω περισσότερο διότι την απόφαση μου την έχω πάρει ήδη και θεωρώ και εγώ σωστό να φύγω όσο γίνεται πιο νωρίς απλά αυτό που φοβάμαι είναι αν θα μπορέσω ποτέ να τα καταφέρω φεύγοντας απο εδώ??
Και άλλο ένα είναι αν το επάγγελμα που έχω τώρα ως πρώτη δλδ κοινωνιολογία θα είναι καλό έτσι ώστε να μου εξασφαλίσει το μέλλον μου,παρακαλώ προτείνεται μου κάποια άλλα επαγγέλματα του εξωτερικού όποιος γνωρίζει
Ευχαριστώ

........Auto merged post: andriana94 πρόσθεσε 13 λεπτά και 39 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Αυτό που μπορώ να πω εγώ είναι ότι όντως με έχει ανχώσει το θέμα το πανελλήνιων και είμαι σχεδόν σίγουρη πως δεν θα μπορέσω να τα καταφέρω που και να τα καταφέρω δηλαδή θα περάσω στο πανεπιστήμιο που μπορεί να μου αρέσει και αν μου αρέσει τον μισό χρόνο θα είναι κλειστό και τον άλλο θα λειτουργεί με δυσκολία πως εγώ μετά θα μπορέσω να τελειώσω ξέρω ότι η φυγή δεν είναι τρόπος αλλά σε αυτήν την περίπτωση δεν έχω άλλα περιθώρια ακούω πολλές γνώμες καθημερινά άλλες αντίθετες απο τις δικές μου αλλά οι περισσότερες γνώμες συμπίπτουν με τις δικές μου διότι τώρα όλοι ξέρουν την κατάσταση που επικρατεί.
Σαφώς και στην Αγγλία και οποιαδήποτε Αγγλία δεν θα είναι εύκολα απλά εκεί έχεις κάποια στηρίγματα,αποκτάς τις αναγκαίες γνώσεις μέσα σε 2με 3 χρόνια ενώ εδώ σπουδάζεις 6 για αποκτήσεις τις γνώσεις τους πως να φτιάχνεις καφέ,και δεν τα βάζω αποκλειστικά και μόνο με τους καθηγητές αλλά και με τα πιο μεγάλα κεφάλια αυτής της υπόθεσης που επειδή μας καταστρέφουν θέλουν να μας κάνουν αμόρφωτα για να μην το καταλαβαίνουμε.

Ανδριανα, σε καταλαβαινω απολυτα!

Και είναι πραγματικα πολύ λυπηρο το γεγονος ότι τοσα πολλα παιδια φτανουν ανενημερωτα, αποπροσανατολισμενα και εκτος πραγματικοτητας, στην ηλικια σου ή και αρκετα μεγαλυτερες… (μακαρι να ηξερες ποσες αποφοιτους Ψυχολογιας, Κοινωνιολογιας και Φιλολογιας εχω συναντησει, οι οποιες απλα επιλεγουν να μαθουν άλλη μια ξενη γλωσσα, να κανουν άλλο ένα μεταπτυχιακο, μονο και μονο για να μην καθονται. Παραλληλα ζητιανευουν το πενηνταρικακι από τη μαμα-συνταξιουχο για να περασουν τη βδομαδα ή ψαχνουν παιδακια για ιδιαιτερα…) Θα μου πεις τωρα βεβαια: και καλα, ο Σουηδος 17αρης πχ. εχει ηδη προγραμματισει στο επακρο το μελλον του?? Χμμ…μπορει και ναι, αλλα ακομα και αν δεν το εχει, δεν εχει και μεγαλη αναγκη διοτι ζει σε στρωμενη χωρα και κοινωνια, η οποια ακομα κι αν είναι ερειπιο της ζωης ο τυπος, δεν θα τον/την αφησει ετσι! (εχω απτα παραδειγματα στο μυαλο μου, πχ. Σουηδεζα 29 χρονων με χρονια ψυχολογικα προβληματα + προβλημα νακρωτικων, και το κρατος της εδωσε ουσιαστικη ευκαιρια επανενταξης = εκπαιδευση ΚΑΙ δουλεια!)


Μην σε φοβιζει τιποτα, Ανδριανα! Και συμφωνω 101% με την αποφαση σου να φυγεις! Είναι αληθεια, μεγαλη αληθεια, ότι στα καλα πανεπιστημια του εξωτερικου θα χρειαστει να δουλεψεις σκληρα, να μελετησεις ΠΟΛΥ! Όμως εκεινο που «ξεχνουν» οσοι πανε να σε φοβισουν ή υποτιμησουν (όπως πηγαν να κανουν και με μενα), είναι ότι στα καλα ιδρυματα του εξωτερικου οι σπουδες είναι διασκεδαση (fun)! Επισης, ξεχνουν και το σημαντικοτερο ολων: ΤΟ ΚΙΝΗΤΡΟ! Δηλαδη την εργασια που θα βρεις αργοτερα εξ’ αιτιας των σπουδων σου! Στην Ελλαδα, απλα ΔΕΝ υπαρχει τετοιο κινητρο, οι φοιτητες ξερουν ηδη ότι αυτό που σπουδαζουν μαλλον δεν θα το χρειαστουν πουθενα. Αν αυτό δεν είναι οξυμωρο και τρελλο, ε τοτε τι είναι?? Όλα αυτά βεβαια ισχυουν αν εισαι ενας «νορμαλ» ανθρωπος. Αν ησουνα καποιος προγραμματιστης πχ. που θα δουλευε και νηστικος αρκει και μονο να επιανε PC, ε τοτε δεν θα σου μιλαγα: θα ειχες λυσει το προβλημα σου.

Για τα «επαγγελματα του εξωτερικου» που –καπως ακομψα- ρωτησες, δεν υπαρχει σαφης απαντηση. Μονο καποιος επαγγελματιας συμβουλος ή καποιο δικο σου «σοφο» ατομο, μπορει να σε κατευθυνει. Θα πρεπει να σε ξερει ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ και να ξερει ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ τι παιζεται στην Ελλαδα αλλα και στην Ευρωπη, σημερα. Κυριως δε, στις χωρες που θελεις να πας. Αυτος ο ανθρωπος θα σου πει με 2-3 κουβεντες τι πρεπει να κανεις.
Προσωπικη μου αποψη: την Αγγλια ξεχασε την. Στην Αγγλια πηγαινε για καμμια συναυλια ή αν παιζει κανενας Top Ντι_Τζεος, ή απλα για fun. Κατά τα άλλα είναι για τα μπαζα. Επισης, υπαρχουν χωρες που σαν φοιτητρια θα σε στηριξουν καλυτερα.


Και μην φοβασαι τοσο πολύ για το αν θα τα καταφερεις. Εξυπακουεται πιστευω ότι θα εχεις την στηριξη της οικογενειας σου για τουλαχιστον 4 χρονια, το ιδιο όπως και εδώ. Μπορει παραλληλα να βρεις και μια part time δουλεια ή μια καλοκαιρινη δουλεια και να βαζεις καποια λεφτακια στην τραπεζα, να ταξιδευεις και να μαζευεις εμπειριες τα καλοκαιρια! Εάν εχεις Facebook προσπαθησε να γνωρισεις καποια παιδια από τις χωρες που σε ενδιαφερουν! Ρωτησε τα οσα περισσοτερα πραγματα μπορεις! Για σπουδες και για δουλεια! Βελγιδα φιλεναδα μου, δευτεροετης στο Vrije Universiteit Brussel, στη Νομικη, εργαζοταν ως «πρακτικαριος» σε νομικη εταιρια στην περιοχη της, τα καλοκαιρια, με μισθο 1550 ευρω το μηνα… Αυτή τη στιγμη η κολλητη μου, 23 χρονων από τη Νορβηγια σπουδαζει «τεχνικος concert stage» - δηλαδη αυτοι που στηνουν τις σκηνες των συναυλιων- στο Οσλο, περναει μια χαρα και καρα-γουσταρει! Ωραια πραγματα, Ανδριανα! Όχι μιζεριες…


Τελος μπορεις να γραψεις απ’ ευθειας και στις σχολες, να ρωτησεις ότι θελεις! Το ποτε και πως θα σου απαντησουν θα σου δειξει και ποσο σε σεβονται.

ps: WOW! Λυπαμαι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ για οσα συνεβησαν σημερα στο Οσλο!! :shock: :shock::shock:

dhatz
22-07-11, 20:59
Και άλλο ένα είναι αν το επάγγελμα που έχω τώρα ως πρώτη δλδ κοινωνιολογία θα είναι καλό έτσι ώστε να μου εξασφαλίσει το μέλλον μου,παρακαλώ προτείνεται μου κάποια άλλα επαγγέλματα του εξωτερικού όποιος γνωρίζει

Χωρίς παρεξήγηση, αλλά το παραπάνω περί σπουδών κοινωνιολογίας στην Αγγλία μου θύμισε έναν διάλογο από την άπαιχτη βρετανική κωμική σειρά "Yes Minister" http://en.wikipedia.org/wiki/Yes_Minister με τον πρύτανη (?) του πανεπιστημίου να αντιλέγει "Africa is crawling with British professors trying to flog sociology courses to the natives" στην πρόταση του Sir Humphrey να αποκτήσουν "εξωστρέφεια" για περισσότερα έσοδα (καθότι οι ξένοι φοιτητές πληρώνουν δίδακτρα).

Σημ: Για τους fans της σειράς βρήκα τον πλήρη διάλογο σε μορφή υπότιλων στο http://www.yes-minister.com/ym2x01-2x07.srt



Σαφώς και στην Αγγλία και οποιαδήποτε Αγγλία δεν θα είναι εύκολα απλά εκεί έχεις κάποια στηρίγματα,αποκτάς τις αναγκαίες γνώσεις μέσα σε 2με 3 χρόνια ενώ εδώ σπουδάζεις 6 για αποκτήσεις τις γνώσεις τους πως να φτιάχνεις καφέ,και δεν τα βάζω αποκλειστικά και μόνο με τους καθηγητές αλλά και με τα πιο μεγάλα κεφάλια αυτής της υπόθεσης που επειδή μας καταστρέφουν θέλουν να μας κάνουν αμόρφωτα για να μην το καταλαβαίνουμε.

Ευτυχώς εσύ τους αντιλήφθηκες νωρίς, εμείς την πατήσαμε ...

spyronis
22-07-11, 22:15
Είναι αληθεια, μεγαλη αληθεια, ότι στα καλα πανεπιστημια του εξωτερικου θα χρειαστει να δουλεψεις σκληρα, να μελετησεις ΠΟΛΥ! Όμως εκεινο που «ξεχνουν» οσοι πανε να σε φοβισουν ή υποτιμησουν (όπως πηγαν να κανουν και με μενα), είναι ότι στα καλα ιδρυματα του εξωτερικου οι σπουδες είναι διασκεδαση (fun)! Επισης, ξεχνουν και το σημαντικοτερο ολων: ΤΟ ΚΙΝΗΤΡΟ! Δηλαδη την εργασια που θα βρεις αργοτερα εξ’ αιτιας των σπουδων σου! Στην Ελλαδα, απλα ΔΕΝ υπαρχει τετοιο κινητρο, οι φοιτητες ξερουν ηδη ότι αυτό που σπουδαζουν μαλλον δεν θα το χρειαστουν πουθενα. Αν αυτό δεν είναι οξυμωρο και τρελλο, ε τοτε τι είναι??


Μιλάς λίγο απο την απέξω..
1. Γενικεύεις.. Ισως σε σχολές κάτω του μετρίου ισχύει αυτό που λες για το ότι δε θα σου χρειαστει καθόλου αυτό που σπουδάζεις. Σε σοβαρότερες σχολές (νομικές, πολυτεχνικές, ιατρικές) ?? Τώρα αν πηγαίνει αναγκαστικά ο άλλος να γίνει καφετζής γιατί δε βρίσκει δουλεία δεν είναι δικη του ευθύνη.

2. Όσο για το fun που λες, στα κακά ιδρύματα του εξωτερικού είναι. Σε κάτι χωριά στην Αγγλία, με 2 φορές τη βδομάδα μάθημα είναι ότι πρέπει για fun. Εκδρομές σε πεδιάδες και λίμνες. Σε σοβαρά ιδρύματα μπορεί να έχεις τις σουπερ ντουπερ υποδομές, έχεις τόσο λίγο χρόνο όμως που μόνο να τις χαζεύεις προλαβαίνεις.

Κι εγώ ύπερ του εξωτερικού είμαι ΑΛΛΑ: μόνο αν εχουν καλή οικονομική κατάσταση οι γονείς. Σε διαφορετική περίπτωση καλύτερα να γίνει συνεπής/ τακτική με τις σπουδές/ γλώσσες κλπ στην Ελλάδα και την άκρη θα τη βρει μελλοντικά.

Ioanna123
22-07-11, 22:48
Μιλάς λίγο απο την απέξω..


Εισαι σιγουρος? ΜΗΝ εισαι σιγουρος ΚΑΘΟΛΟΥ ;)
Ουτε με ξερεις, ουτε τι γνωριμιες εχω ξερεις.... ;)
Και μαλλον δεν καταλαβαινεις τι γραφω, no offence κοιτα παρακατω.



1. Γενικεύεις.. Ισως σε σχολές κάτω του μετρίου ισχύει αυτό που λες για το ότι δε θα σου χρειαστει καθόλου αυτό που σπουδάζεις. Σε σοβαρότερες σχολές (νομικές, πολυτεχνικές, ιατρικές) ?? Τώρα αν πηγαίνει αναγκαστικά ο άλλος να γίνει καφετζής γιατί δε βρίσκει δουλεία δεν είναι δικη του ευθύνη.


Δεν βγαζει νοημα αυτο που λες. Επαναδιατυπωσε.
Ρισκαροντας, ας απαντησω σε αυτο που υποθετω οτι εννοεις:
-ΠΟΙΑ (σοβαρη ή μη) Ελληνικη σχολη μπορει να τελειωσει καποιος σημερα και να περιμενει να βρει απο αυτη, αξιοπρεπη εργασια στην Ελλαδα??





2. Όσο για το fun που λες, στα κακά ιδρύματα του εξωτερικού είναι. Σε κάτι χωριά στην Αγγλία, με 2 φορές τη βδομάδα μάθημα είναι ότι πρέπει για fun. Εκδρομές σε πεδιάδες και λίμνες. Σε σοβαρά ιδρύματα μπορεί να έχεις τις σουπερ ντουπερ υποδομές, έχεις τόσο λίγο χρόνο όμως που μόνο να τις χαζεύεις προλαβαίνεις.

ΔΕΝ εννουσα αυτο το ειδος διασκεδασης. Εννουσα οτι οταν οι σπουδες γινονται σε καλα εκπαιδευτικα ιδρυματα, με καλους καθηγητες + φοβερες υποδομες, ειναι διασκεδαση, ειναι fun, ειναι "Χαρα Θεου" να εισαι φοιτητης! Δηλαδη, η διασκεδαση σου ειναι οι ιδιες οι σπουδες σου!



Κι εγώ ύπερ του εξωτερικού είμαι ΑΛΛΑ: μόνο αν εχουν καλή οικονομική κατάσταση οι γονείς. Σε διαφορετική περίπτωση καλύτερα να γίνει συνεπής/ τακτική με τις σπουδές/ γλώσσες κλπ στην Ελλάδα και την άκρη θα τη βρει μελλοντικά.


Εξυπακουεται αυτο! Απο τη στιγμη που η κοπελα ηρθε εδω και ειπε "Σκεφτομαι για σπουδες στο εξωτερικο", δεν εξυπακουεται οτι διαθετει και τα αναλογια "οικονομικα προσοντα" να το κανει?! Αλλιως θα ερχοταν και θα ρωταγε για σπουδες ΚΑΙ ταυτοχρονη εργασια! Και αυτο απαντα και στο παραπανω που λες ;)

andriana94
22-07-11, 23:32
Σίγουρα δεν θα είναι εύκολα οικονομικά αλλά όταν ακούς <<θα σε στηρίξουμε ότι και να κάνεις και μην σε νοιάζει το οικονομικό>>νομίζω δεν υπάρχει καλύτερο στήριγμα απ'αυτό δεν λέω βέβαια ότι θα είναι εύκολα οικονομικά αλλά δεν νομίζω και να πεινάσουμε όλα αυτά περί του οικονομικού.Όσον αναφορά τις σπουδές στην Αγγλία που αναφέρω δεν σημαίνει πως αποκλείω άλλες χώρες απλά μόνο αυτή μου φαίνεται πιο οικεία και στην γλώσσα και σαν κουλτούρα αυτό γίνεται σίγουρα επειδή μόνο αυτήν την χώρα γνωρίζω.

KLG
22-07-11, 23:37
Δεν βγαζει νοημα αυτο που λες. Επαναδιατυπωσε.
Ρισκαροντας, ας απαντησω σε αυτο που υποθετω οτι εννοεις:
-ΠΟΙΑ (σοβαρη ή μη) Ελληνικη σχολη μπορει να τελειωσει καποιος σημερα και να περιμενει να βρει απο αυτη, αξιοπρεπη εργασια στην Ελλαδα??

Καμία... το ίδιο ισχύει και για τα ιδρύματα του εξωτερικου εκτός απο τα top 1-5 και αυτά υπο προυποθέσεις. Οι προυποθέσεις αυτές κατα πάσα πιθανότητα εξασφάλησαν και την εισαγωγή σε αυτά τα top 1-5 ιδρύματα. Ιδιαιτερα στον τομέα της κοινωνιολογίας που είναι το θέμας μας. Btw σε προηγουμενο μηνυμα σου εβαλες στην ιδια κατηγορία την ψυχολογία και την κοινωνιολογια. Δεν είναι το ίδιο, ακόμα και στην Ελλαδα η ψυχολογια είναι περισσότερο παρα-ιατριακό επάγγελμα απο ανθρωπιστική επιστήμη. Ακόμα και στην Ελλάδα με τα 8-10 πανεπιστημια με Φιλοσοφικές σχολές που δίνουν πτυχια με κατευθυνηση ψυχολογίας, επαγγελματικά δικαιωματα έχουν κατωχυρώσει μονο τα καθαρά τμήματα ψυχολογίας.



ΔΕΝ εννουσα αυτο το ειδος διασκεδασης. Εννουσα οτι οταν οι σπουδες γινονται σε καλα εκπαιδευτικα ιδρυματα, με καλους καθηγητες + φοβερες υποδομες, ειναι διασκεδαση, ειναι fun, ειναι "Χαρα Θεου" να εισαι φοιτητης! Δηλαδη, η διασκεδαση σου ειναι οι ιδιες οι σπουδες σου!

Σε καλό εκπαιδευτικό ιδρυμα δεν θα μπει με 10αρια στις πανελλήνιες. Ουτε σε μέτριο. Οποτε ο δρόμος για το εξωτερικό περνάει μέσα απο την επιτυχία στις πανελλήνιες. Η επιτυχία στις πανελλήνιες δίνει περισσότερες επιλογές ;)

Όσο για αυτό που έγινε στο Όσλο σήμερα, δείχνει ακριβώς αυτό που ελεγα παραπάνω. Δεν υπάρχουν ιδανικές κοινωνίες και παράδεισοι.

Ioanna123
23-07-11, 01:11
Σίγουρα δεν θα είναι εύκολα οικονομικά αλλά όταν ακούς <<θα σε στηρίξουμε ότι και να κάνεις και μην σε νοιάζει το οικονομικό>>νομίζω δεν υπάρχει καλύτερο στήριγμα απ'αυτό δεν λέω βέβαια ότι θα είναι εύκολα οικονομικά αλλά δεν νομίζω και να πεινάσουμε όλα αυτά περί του οικονομικού.Όσον αναφορά τις σπουδές στην Αγγλία που αναφέρω δεν σημαίνει πως αποκλείω άλλες χώρες απλά μόνο αυτή μου φαίνεται πιο οικεία και στην γλώσσα και σαν κουλτούρα αυτό γίνεται σίγουρα επειδή μόνο αυτήν την χώρα γνωρίζω.

Σε χωρες που δεν πληρωνεις διδακτρα (ή που ειναι "συμβολικα") η παραμονη σου θα σου στοιχισει λιγο παραπανω απ' οτι θα σου στοιχιζε στην οποιαδηποτε Ελληνικη επαρχιακη πολη της Συμφορας...

Επισης, ειναι στο χερι σου να "γνωρισεις" οποια χωρα θελεις, μεσα απο το PC σου. Αρκει να ξερεις πως ;) Δεν θα εβλαπτε βεβαια να περναγες και καμμια-δυο βδομαδες στην χωρα επιλογης σου, ΠΡΙΝ αποφασισεις οτιδηποτε.

Τελος Ανδριανα...εχουν ειπωθει πολλα. Καιρος ειναι να πεις κι εσυ την αποψη σου. Μιλησε λιγο. Που συμφωνεις? Που διαφωνεις?

........Auto merged post: Ioanna123 πρόσθεσε 4 λεπτά και 3 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Καμία... το ίδιο ισχύει και για τα ιδρύματα του εξωτερικου εκτός απο τα top 1-5 και αυτά υπο προυποθέσεις.

Αληθεια? (πικροχολο χαμογελο: ON)
Αληθεια ανθρωπε μου?

Δηλαδη εχει και η Δανια πχ. την γενια των 592 και 700 ευρω της, ε? Εχει και εκει την τεραστια ανεργια, ε? Πφφφφ....................................




Όσο για αυτό που έγινε στο Όσλο σήμερα, δείχνει ακριβώς αυτό που ελεγα παραπάνω. Δεν υπάρχουν ιδανικές κοινωνίες και παράδεισοι.

Ποιος μιλησε για ιδανικες κοινωνιες, ανθρωπε μου?
Ποιος μιλησε για κοκκινα στρωμενα χαλια ή για γαιες επαγγελιας?

Εδω ανθρωπε μου μιλαμε για μια στοιχειωδη και αξιοπρεπη επιβιωση.
Για αυτο μιλαμε.
Ή τουλαχιστον, εγω.

KLG
23-07-11, 02:11
Αληθεια? (πικροχολο χαμογελο: ON)
Αληθεια ανθρωπε μου?

Δηλαδη εχει και η Δανια πχ. την γενια των 592 και 700 ευρω της, ε? Εχει και εκει την τεραστια ανεργια, ε? Πφφφφ....................................

Ποιος μιλησε για ιδανικες κοινωνιες, ανθρωπε μου?
Ποιος μιλησε για κοκκινα στρωμενα χαλια ή για γαιες επαγγελιας?

Εδω ανθρωπε μου μιλαμε για μια στοιχειωδη και αξιοπρεπη επιβιωση.
Για αυτο μιλαμε.
Ή τουλαχιστον, εγω.

Προφανώς δεν διαβάζεις όσα γραφεις. Ίσως να θεωρεις οτι εχεις το αλάθητο επειδή διαβαζεις διαφορα στο ιντερνετ ή ακους διάφορα απο τον κύκλο σου. Επαναλαμβάνω λοιπον... Ρωτάς:
-ΠΟΙΑ (σοβαρη ή μη) Ελληνικη σχολη μπορει να τελειωσει καποιος σημερα και να περιμενει να βρει απο αυτη, αξιοπρεπη εργασια στην Ελλαδα??
Απαντάω:
Καμία... το ίδιο ισχύει και για τα ιδρύματα του εξωτερικου εκτός απο τα top 1-5 και αυτά υπο προυποθέσεις.

Το οποίο και σημαίνει, οτι ειτε τελειωσες τη Παντειο, είτε τη κοινωνιολογία σε ενα μετριο πανεπιστήμιο ή και καλό ή και πολυ καλό, τις ίδιες προοπτικές θα έχεις στην Ελλάδα. Αν όμως τελειώσεις κάποιο απο τα κορυφαία θα έχεις πολυ καλές προοπτικές. Και αυτό οχι γιατι στο κορυφαίο πανεπιστήμιο εμαθες κορυφαία πράγματα... λίγο πολυ η γνωση είναι συγκεκριμένη. Απλά το γεγονός και μονο οτι βρεθηκες σε ενα κορυφαιο πανεπιστήμιο σημαίνει οτι έχεις κάτι που έχουν οι κορυφαίοι. Η ελιτ αν θες... ειτε αυτό ειναι πολλα λεφτά, ειτε κοινωνικό δικτυο, είτε ικανότητες (αρα βαθμους).

Τι σχεση εχει ο μισθός στη Δανία και η γενια των 592? Η συζήτηση είναι συγκεκριμένη οπως και το ερώτημα που θέτει η Ανδριάννα.

Όσο αφορά τις ιδανικές κοινωνίες, εσύ και πολλοι πιστευεις οτι όλα μαγικά αλλάζουν οταν καποιος ζει στο εξωτερικό. Χρειάζεται προσπάθεια και μεθοδολογία... οι φιλες σου απο το Βελγιο και τη Νορβηγία μπορουν να ζουν την ζωή που εσυ ονειρευεσαι. Αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι μια κοπέλα 18 χρονών απο την Ελλαδα που σκεφτεται να σπουδάσει στο εξωτερικό επειδη φοβαται να παλέψει τις πανελλήνιες θα ζήσει την ιδια ζωή στο Βελγιο ή τη Νορβηγία.

Δλδ ελεος.. εχεις απορριψει την Αγγλία επειδη έτσι ακουσες??... λες σε ενα ατομο 18 χρονων που ρωτάει "ποιες είναι οι δουλειες στο εξωτερικο" που θελει να σπουδάσει κοινωνιολογία "πηγαινε Ολλανδια / σκανδιναβικές χώρες" χωρις καμια αναφορά στη γλώσσα, κραζεις την κατασταστη στην Ελλαδα λες και ενα πτυχιο απο ενα πανεπιστημιο της σειρας στο οποιο θα την δεχτουν αν εχει κακους βαθμους στο απολυτηριο θα της εξασφαλισει επαγγελματική αποκατασταση.

Ενταξει δεν παίζουμε με τις ζωες νέων ανθρώπων. Καλές οι αναζητήσεις, καλες και οι κουβεντες. Όλοι μαθαίνουμε απο αυτές. Αλλά εδώ υπάρχουν πολυ συγκεκριμένα ζητήματα. Βασικά ένα ζητημα υπάρχει. Αν θέλει να πάει να σπουδάσει στο εξωτερικό σε ενα πανεπιστημιο που θα αξιζει την επενδυση σε χρονο και χρημα θα πρεπει να εχει καλους βαθμους στις εξετασεις. Αυτοι οι καλοι βαθμοι μπορει και να της εξασφαλισουν προσβαση σε ενα τμημα που της αρεσει στην Ελλαδα. Η διαδικασία προσβασης σε ενα πανεπιστημιο ειναι απολυτα συγκεκριμένη. Οι πρεσβειες και τα αντιστοιχα μορφωτικά ιδρυματα π.χ. British Council, Goethe Insitut κτλ κτλ έχουν όλες τις πληροφορίες που χρειάζεται.

Basilhs23_
23-07-11, 02:24
Τα ξένα πανεπιστήμια για να επιλέξουν έναν υποψήφιο φοιτητή π.χ από Ελλάδα, κοιτάνε μόνο οτι έγραψε αυτός στις πανελλήνιες ή και τον μέσο όρο απολυτηρίου του λυκείου ?

spyronis
23-07-11, 09:32
@KLG: Σωστός, αντικειμενικός και προσγειωμένος.

@Ioanna: Είσαι απόλυτη. Μου θυμίζεις άτομα που επειδή π.χ. απέτυχαν στις πανελήνιες, βγάζουν άχρηστο το εκπαιδευτικό σύστημα και μετά πηγαίνουν σε ένα ιδιωτικό κολλέγιο της πλάκας, βρίσκουν (με γνωριμία) δουλειά και μετά θεοποιούν το κολλέγιο που πήγαν αυτοί γιατί είχε γήπεδα τέννις, πισίνες και πρόγραμμα σπουδών για τουρίστες.

Δηλαδή ένας γιατρός που έχει τελειώσει Ελλάδα και ανοίξει ιατρείο δεν έχει αξιοπρεπή δουλειά???
Ένας φαρμακοποιός? Ένας πολ.μηχανικός? Ένας ηλεκτρολόγος? Σε μια υγιή ελληνική οικονομία οι ειδικότητες αυτές μια χαρά εξασφαλίζονται και ζουν αξιοπρεπώς. Ειδικά για την ιατρική ξέρω ότι το επίπεδο στην Ελλάδα είναι σε πολύ καλό επίπεδο σε σχέση με άλλες χώρες της Ευρώπης.
Γνωρίζω τα προβλήματα των ελληνικών πανεπιστημίων (σε απλό προπτυχιακό στάδιο) γιατί τα έχω ζήσει αλλά το πρόγραμμα σπουδών τους είναι αξιοπρεπές και όμοιο με αυτό άλλων χωρών. Γι αυτό δεν πρέπει εξαρχής να τα μηδενίζεις.

Το μεγάλο λάθος των παιδιών αλλά και γονέων είναι ότι νομίζουν πως μια σχολη (κάποτε στην Ελλάδα σε οποιοδήποτε ΑΕΙ/ΤΕΙ - τώρα στο εξωτερικό) θα εξασφαλίσει το μέλλον τους. Όπως σωστά είπε ο KLG μόνο η σωστή μεθοδολογία και τα εφόδια μπορούν να σε βοηθησουν να πετύχεις το σκοπό σου.
Μια ερώτηση προς Ιωάννα: Υποθετικά μιλώντας πες ότι όλη η Ευρώπη συμπαρασυρθεί από την κρίση της Ελλάδας (δεν είναι και τόσο απί8ανο) και δεις π.χ. ποσοστά ανεργίας στην Ολλανδία 20 και 30% τότε θα έχεις τις ίδιες απόψεις?? Οι απόψεις όμως για προσπάθεια, εφόδια και σωστό προσανατολισμό είναι σταθερές.

cool11
10-06-14, 22:58
Για letter of intent για μεταπτυχιακο στο εξωτερικο, τι θα προτεινατε για κατι αξιολογο, περα απο τα διαφορα που μπορει κανεις να βρει ψαχνοντας στο google?

Φανερός Πράκτωρ
10-06-14, 23:00
letter of τι;

cool11
10-06-14, 23:06
http://en.wikipedia.org/wiki/Letter_of_intent

Αλλα ειδικα για πανεπιστημια.

Φανερός Πράκτωρ
10-06-14, 23:24
με λίγα λόγια ζητάς πληροφορίες για το motivation letter; Αν ναι εξαρτάται από το που κάνεις αίτηση, τι σου ζητάνε ακριβώς για το motivation κλπ κλπ

- - - Updated - - -

Και δεν γίνεται να σου δωσουμε σοβαρές συμβουλες αν δεν πεις το που κάνεις αίτηση κλπ κλπ. Επιπλέον δεν έχεις έρθει σε επαφή με τα πανεπιστήμια που σε ενδιαφέρουν ή κάποιους συγκεκριμένους καθηγητές; Αυτοί δεν γίνεται να σου δώσουν περισσότερες πληροφορίες για το τι περιμένουν από μια αίτηση και ένα τέτοιο γράμμα;

KLG
11-06-14, 01:35
Letter of Intent δεν έχω ξανακούσει ποτε να λέγεται το Personal Statement, και νομίζω οτι σε αυτο αναφέρεσαι. Συνήθως είναι μέρος της αίτησης (συμπληρώνεται στη φόρμα) και φυσικά όπως σε όλα τα αντιστοιχα κείμενα υπάρχουν τυφλοσουρτηδες και η ξεκαθαρη συμβουλή να μην φαίνεται σαν να γράφτηκε με αυτους τους τυφλοσουρτηδες.

Ξεκινάς με το υποβαθρό σου (ακαδημαϊκό ή επαγγελματικό), μετά λες γιατί σου αρέσει το προγραμμα και γιατί πιστευεις οτι μπορείς να ανταποκριθείς. Κλείνεις με μια μερικά στοιχεία για τον εαυτό σου και το κινητρο σου για να κάνεις μεταπτυχιακό.

Φανερός Πράκτωρ
11-06-14, 01:52
εγώ ακόμα θυμάμαι που μου είχαν ζητήσει να κάνω και research statement όταν έκανα κάπου αίτηση για master ή διδακτορικό. Προφανώς βοήθησε ο καθηγητής που ενδιαφερόταν μια που ήταν γελοία απαίτηση (ειδικά αν ήταν σε επίπεδο master).

- - - Updated - - -

Μάλλον για διδακτορικό θα πρέπει να ήταν αλλά και εκεί γελοίο ήταν να ζητάς κάτι τέτοιο σοβαρά από κάποιον που δεν έχει τελειώσει ακόμα καλά καλά το master του...

Veldrin
11-06-14, 05:36
Χμ μήπως εξαρτάται από τη σχολή; Γιατί το research statement σε διδακτορικά, στους μηχανικούς στη Σκωτία είναι σχετικά κάτι στάνταρ με ότι έχω δεί ως τώρα. Τουλάχιστον τώρα που προσπαθώ να χτυπήσω και υποτροφίες πάνω σε αυτό, (αλλιώς ντεν βγκαίνω καρντιά μου) μου ζητάνε δυνατό RS και έφτιαξα ένα paper κοντά στις 70 σελίδες με καμιά 60αριά πηγές. Λίγο ακόμα και θα γινόνταν διατριβή :lol:

Ε ρε τι τραβάμε στα γεράματααααα...

Φανερός Πράκτωρ
11-06-14, 09:28
Προσωπικά πιστεύω ότι είναι υπερβολές αυτά. Το διδακτορικό το κάνεις για να μπορείς να κάνεις (και) αυτά. Εδώ τελειώνεις διδακτορικό και πρέπει να γράψεις ένα research proposal ή κάτι παρόμοιο και κωλώνεις. Όχι να το κάνεις και σε επίπεδο μαστερ και μάλιστα αξιοπρεπώς.

υγ: μιλάω για πληροφορική αλλά δεν βλέπω το λόγο τα παραπάνω να μην κάνουν apply και σε άλλες (θετικές) επιστήμες.

- - - Updated - - -

Και εμένα μου είχαν ζητήσει research statement για υποτροφία για phd, το οποίο το έκανα με τη χοντρή βοήθεια του καθηγητή, και την οποία πήρα. Άλλο που μετά την απέρριψα μια που βρήκα καλύτερο funding.

KLG
11-06-14, 09:41
Βρε νουμπλετς, personal statement έγραψα, και οχι research statement.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
11-06-14, 09:45
Ανάλογα την περίπτωση, το πανεπιστήμιο, τον καθηγητή, αυτόν που δίνει τα λεφτά, κλπ...αν ο καθηγητής ήθελε να βάλει εσένα οπωσδήποτε είτε γιατί του άρεσες είτε γιατί ήθελε να κλείνει το θέμα μάνι μάνι (είτε και τα δύο μαζί), θα δεχτεί και ένα τυπικό statement, μόνο και μόνο για τα προσχήματα.

Veldrin, έχεις ξεκινήσει ήδη το phd και ψάχνεις για λεφτά ή τώρα θα ξεκινήσεις;

@ ADSLgr.com All rights reserved.