PDA

Επιστροφή στο Forum : Κοστος μεγαλης φιαλης υγραεριου και γεμισμα της



Σελίδες : 1 [2]

sokinnikos71
26-04-12, 19:23
Χρόνια πολλά και υγεία εύχομαι ολόψυχα για όλους .

Είμαι νέος στο φόρουμ αυτό και το κίνητρο της εγγραφής μου έχει να κάνει με το θέμα της συζήτησης που αναπτύξατε σχετικά με το αέριο θέρμανσης και το αέριο στις μπουκάλες (lng-lpg)

Εγώ έχω ήδη εγκατεστημένο ένα λέβητα αερίου με την θέρμανση και τον ιαματισμό της οικίας μου, δεν θα συζητούσα για κάποια αλλαγή στην καύσιμη ύλη ,άλλα πιστεύω ότι το κόστος πια της θέρμανσης με αέριο έχει ξεφύγει απ τον οικογενειακό προϋπολογισμό ( όχι ότι το πετρέλαιο πάει πίσω)
η ερώτηση μου είναι η εξής ( αφαιρώ την κοστολόγηση της ίδιας εργασίας ,το χαμαλίκι δηλ)
συμφέρει να ακυρώσεις τον πάροχο αερίου και να συνδέσω τον λέβητα, μου με μποτίλιες αερίου (πετρογκαζ)

ευχαριστώ εκ των προτέρων...

nyannaco
27-04-12, 08:41
Ακριβότερα βγαίνει η μπουκάλα.

lefterisTs
27-04-12, 10:24
Καλημέρα. Το χαμαλίκι που λες στην μετατροπή δεν είναι πολύ γιατί γιατί θα πρέπει να αλλάξεις τα μπέκ καύσης καθώς και στην είσοδο του λέβητα θα βάλεις έναν διακλαδωτή για τουλάχιστον 4 παροχές σύνδεσης μπουκάλες. Εγώ τις αλλάζω 2 -2 . Υπολόγιζε τώρα το σημείο που έχεις τον καυστήρα και πως θα μεταφέρεις τις μπουκάλες εκεί (γεμάτη η 25ρα ζυγίζει περίπου 50 κιλά και ο όγκος της υποχρεώνει την μεταφορά της τουλάχιστον από 2 άτομα. Σε ένα site που βρήκα έλεγε ότι το LPG είναι περίπου 2lt ανά κιλό (ιδανικές συνθήκες 15 οC/1bar). Οι τελευταίες μπουκάλες (25ρες) που αγόρασα για φέτος πρίν κανα μήνα κοστίζαν 46€ η μία. Λογικά του χρόνου θα πάρει και αύξηση, άρα τώρα υπολόγισε πόσα λίτρα σου καίει ο καυστήρας σου φυσικό αέριο και κάνε την μετατροπή σε LPG, πρόσθεσε και το κουβάλημα ( στα κρύα ήθελα 2 μπουκάλες την βδομάδα) και αποφάσισε μόνος σου.

nyannaco
27-04-12, 11:22
υπολόγισε πόσα λίτρα σου καίει ο καυστήρας σου φυσικό αέριο και κάνε την μετατροπή σε LPGΟχι έτσι, είναι λάθος, δεν έχουν την ίδια θερμογόνο δύναμη. Βάσει θερμογόνου δυνάμεως υπολογίζεις κόστος ανά KWh ενέργειας για να συγκρίνεις.

ydrohoos1980
28-09-12, 13:05
Έχω λέβητα πετρελαίου και τώρα με την εξίσωση της τιμής είναι για πέταμα. Ενδιαφέρομαι να εγκαταστήσω υγραέριο για θέρμανση. Θα ήθελα να μάθω το κόστος μιας τέτοιας εγκατάστασης και αν είμαι υποχρεωμένος να αλλάξω τις σωληνώσεις και τα σώματα που χρησιμοποιώ (9 σώματα). Επίσης θα ήθελα να ξέρω αν αργότερα (ποιος ξέρει πότε και αν) περάσει γραμμή φυσικού αερίου από την περιοχή μου αν μπορώ αλλάζοντας μόνο τα μπέκ να συνδεθώ χωρίς περιττά έξοδα. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Tiven
28-09-12, 14:09
Σωλήνες και σώματα δεν πιστεύω πως έχουν σχέση αφού μόνο το ζεστό νερό τα αφορά.

Seitman
29-09-12, 08:08
Ο γενικός κορμός των σωληνώσεων δε χρειάζεται αλλαγή.
Για το συνολικό κόστος υπολόγιζε €1500-€1800 (υλικά & εργατικά) και περίπου €50 για την αλλαγή των μπεκ.

kostarcng
02-12-12, 17:23
Δυστυχώς πλέον δεν γεμίζουν τις μπουκάλες όπως παλαιότερα (επικαλούνται τον νόμο και προβλήματα με την αστυνομία) άρα στη ζούλα θα είναι εφικτό.
Η τιμή του λίτρου στο υγραέριο που βάζω στο αυτοκίνητο είναι 0,93€/λίτρο ενώ στην έτοιμη μπουκάλα για οικιακή χρήση βγαίνει πιο ακριβά.

Μια ιδέα που μου ήρθε! Απλά ζητάς απο το συνεργείο να βάλει μια διακλαδοση στο αυτοκίνητο και να τραβάς λάστιχο στον καυστήρα.

kotzaktasos
15-12-12, 13:08
παιδια επειδη ειμαι και εγω παθων εγκατεστησα λεβητα αεριου και τον δουλευω με φυαλεσ προπανιου δεν ειναι καθολου οικονομικο το πολυ σε 1 εβδομαδα θελεισ 2 50αρεσ φυαλεσ το κοστοσ καθε φυαλησ ξεπερναει τα 45€ με εναν μικρο υπολογισμο θελεισ περιπου 400€ τον μηνα για να ζεσταθησ. ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΛΥΣΗ

nyannaco
15-12-12, 14:52
παιδια επειδη ειμαι και εγω παθων εγκατεστησα λεβητα αεριου και τον δουλευω με φυαλεσ προπανιου δεν ειναι καθολου οικονομικο το πολυ σε 1 εβδομαδα θελεισ 2 50αρεσ φυαλεσ το κοστοσ καθε φυαλησ ξεπερναει τα 45€ με εναν μικρο υπολογισμο θελεισ περιπου 400€ τον μηνα για να ζεσταθησ. ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΛΥΣΗΠριν πώς ζεσταινόσουν και με τί κόστος; Με ίδιες συνθήκες θερμοκρασίας στο σπίτι;

grsotos
15-12-12, 21:09
Ειναι πλεον ακρυβο.. Εκει που γεμιζα τη φυαλη με 15 ευρω τα 18 λιτρα, τωρα μου δινει ετοιμη με 18 λιτρα (λεει) στα 20 ευρω.
Δηλ. 1,11 ευρω /λιτρο.

tasoproto
24-05-14, 21:09
Πως γινεται ρε παιδια οι φιαλες υγραεριου στο Αγρινιο , επωνυμων εταιριων να κοστιζουν ,
ΜΕΧΡΙ και 30 ευρω (κομπλε με ΦΠΑ 23% ) και στην ΑΘΗΝΑ να αγοραζω το περιεοχομενο της να το αγοραζω 48 κομπλε????
Μπορει καποιος να μου πει τι γινεται ????::hmm:

- - - Updated - - -

Γιατι οι φιαλες προπανιου 25 κιλων στο αγρινιο επωνυμων εταιριων να κοστιζουν μεχρι και 35 ευρω κομπλε με ΦΠΑ 23%
ΚΑΙ στην αθηνα να αγοραζω το περιεχομενο 48 ευρω κοπλε .μπορει καποιος να μου λυσει την απορια ????

Tiven
26-05-14, 13:23
Μήπως το ακριβό το πουλάνε για "καθαρό" προπάνιο και έχει διαφορετικές αναλογίες;

Συνήθως αυτά τα αγοράζουν μαγαζιά από όσο μου είχαν πει αλλά είναι το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό.

daisuke
07-10-15, 05:15
Καλησπέρα,
Χρησιμοποιώ , υγραέριο για επαγγελματικό λόγο , ψήσιμο σε σχάρα υγραερίου και κάποιες άλλες συσκευές επίσης για ψήσιμο σε φορτηγό kiniti CAΝΤΙΝ Α .
Μπορώ να εγκαταστήσω κάποια μόνιμη συσκευή η οποία να γεμίζει ; υπάρχει πρόβλημα εάν μετακινείται το όχημα ;
Φαντάζομαι κάποια Δεξαμενή με κάποιο σύστημα όπως εδώ ----> http://www.ntailianisgas.gr/main/index.php?option=com_content&view=article&id=60&Itemid=75

Ευχαριστώ

lefterisTs
07-10-15, 10:08
Ρώτησε για σιγουριά στα συνεργεία που κάνουν τοποθετήσεις υγραερίου στα αυτοκίνητα και από ότι πιστεύω θα πρέπει να σου βάλουν και αντλία γεμίσματος όπως στα αυτοκίνητα για να έχεις το περιθώριο να γεμίζεις στο βενζινάδικο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.